20 Yaş Dişleri Tümöre Neden Oluyor

içerik

20 Yaş Dişleri Hakkında Bilinmeyenler

20 Yaş Dişleri Tümöre Neden Oluyor

Haber güncelleme tarihi 21.02.2019 09:21

20'lik Diş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

20 yaş dişleri, dişlerin en arka kısmında yer almaktadır. Alt çenede iki üst çenede iki 20’lik diş çıkmaktadır. Bu dişlerimizin üçüncü büyük azı dişi olarak ifade edilir.

20 yaş dişleri gelişimini en son tamamlayan dişlerdir. Genellikle 16-20 yaş arasında çıkmaktadır. Bu nedenle 20 yaş dişleri olarak adlandırılır. Her kişide 16-20 yaş arasında çıkmamaktadır.

Bazı kişilerde 20 yaş ve sonrasında çıkmaktadır.

Bu dişler genellikle çene yapısında boşluk olmaması nedeniyle gömük şekilde kalırlar. Aynı zamanda kemik yoğunluğundan dolayı çene kemiği ya da diş eti dokusunun içinde gömülü kalmaktadırlar. Gömülü bir şekilde kalan dişler büyük sorunlara neden olmaktadır.

Bu dişler ilk olarak şişme ve ağrı yapar. Bu nedenle kişi sıkıntılı bir dönem geçirir. Bu durumda genellikle diş çekimi önerilmektedir. Bazı hastalarda ise 20 yaş dişlerini çektirmek önerilmez ya da gerek duyulmaz.

Gelişimini tamamlayan, çürük olmayan ve temizlenebilir durumdaki dişler için çekim yapılmamaktadır. 20’lik dişler eğer diş temizleme ürünleri ile temizlenecek durumda ise ve yanakları, dili rahatsız etmeyecek konumda ise çekilmemektedir.

Eğer diş fırçası, diş ipi gibi ürünlerle temizlenmesi zor ise yanakta, dilde sorunlara neden oluyor ve çürükler tedavi edilmez ise çekime gerek duyulmaktadır.

Eğri çıkan, çapraşık halde olan yirmi yaş dişleri, sorunlara ve çapraşıklıklara neden olmaktadır. Kolay bir şekilde temizlenmeyen dişler kısa süre içinde çürüklere yol açmaktadır. Ağız içinde bazı kötü kokulara neden olmaktadır. Bu nedenle kişiler büyük rahatsızlık duymaktadır.

Kemik ya da diş eti dokusunun içinde kalan hiç çıkmayan gömük dişler, yan konumunda bulunan dişlere yaslanarak bu dişi kötü etkileyebilir. Diğer dişlerin zarar görmesine, çürümesine hatta kist oluşumuna neden olabilir. Kişilerde enfeksiyon gibi büyük sorunlar yaşanabilir.

Bu durum tüm ağız ve diş sağlığını tehye atmaktadır. Bu sorunlar dişlerin çekilmesine neden olmaktadır. Ayrıca çapraşıklığa sebep olan gömük dişler, çene kapanış bozukluklarına ve ağız sağlığını tehye atan durumlara neden olabilir.

Bu nedenle 20’lik dişi çıkan kişiler diş doktoruna muayene olmalı ve gereken tedavi en kısa süre içinde uygulanmalıdır.

20’lik Diş Çekimini Zorlaştıran Durumlar Nelerdir?

 • Yoğun kemik
 • Büyük dil
 • Obezite
 • Dilasere kökler
 • Şiddetli öğürme refleksi
 • İleri yaş
 • Anestezinin etkin sağlanamaması
 • Operasyon yapılan bölgeye ulaşım sorunu
 • Dişlerin köklerine çok gömük olması
 • Kök uçlarının kemik içinde olması

20 Yaş Dişi Çekildiğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Diş çekimi sonrasında yerleştirilen tampon 30 dakika kalmalıdır.
 • 24 saat içinde ağız içi çalkalanmamalı ve tükürülmemelidir.
 • Sıcak ve soğuk içecek, yiyecek tüketilmemelidir.
 • Sıcak duş alınmamalıdır.
 • Kanamayı arttıracak ilaçlar tüketilmemelidir.
 • Anestezi geçene kadar içecek yiyecek tüketilmemelidir.
 • 24 saat içinde buz kompres yapılmalıdır. 15 dakika uygulanıp 15 dakika ara verilmelidir.
 • Ertesi gün diş fırçalanmalıdır.
 • Yumuşak fırçalar kullanılmalı ve özen gösterilmelidir.
 • Doktorun önerdiği ilaç kullanılmalıdır.

20′lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısını çeken bilir ne kadar can yakıcı ve insana acı veren bir durum olduğunu. 20′li yaşlarda bir çoğumuzun başına gelen 20 yaş dişi ağrısı ile ilgili sizlere yardımcı olmak için bu paylaşımı sunmak istiyoruz. Diş ağrısı, tüm ağrıların yanında en fazla sinir bozan ağrı çeşitidir.

Özellikle 20lik dişler hem çıkarken hem çürüdüğünde çok feci ağrı yaparlar. Yirmilik dişler insanlarda yirmili yaşlarda çıkarlar, ağızda en arkadadırlar. Bazı insanlarda yirmilik dişler çıkarken, çenede boş yer olmamasından dolayı yan, eğri şekilde damak içinde büyürler. Bu ağrılı bir süreç yaşatır.

Yirmilik dişlerin çürümesi de ayrı bir derttir. Çürüdüğü çok zor anlaşılır genellikle ağrının nedeni olarak baş ağrısı, migren gibi nedenler zannedilir ancak yirmilik diş, feci bir baş ağrısı verir, başın yarısı çene dahil ağırabilir.

Hatta yirmilik diş çürüdüğünde sanki başka dişler ağırıyormuş gibi çeneye dağılan bir ağrısı vardır.

Diş çürükleri kalp rahatsızlıklarına neden olabildiği için dişçiye gitmeyi ihmal etmemek gerekir. Diş doktorunuz çürüyen yirmilik dişi dolgu, kanal tedavisi gibi işlemlerden geçirmeyi tercih etmeyecektir.

Çekilecektir dişiniz. Ancak diş çekme operasyonu zannedildiği gibi ağrılı değildir.

Dişin varolan ağrısını dahi sonlandıracak anestezi yapılır, dişçinizin profesyonelliğine bağlı olarak 30 saniye ile 1 dakika arasında dişinizden kurtulabilirsiniz.

20 Yaş Dişleri Neden Gömük Kalır?

 • Genetik özellikler
 • Dişlerin sürme zamanı
 • Beslenme şekli
 • Dişlerin fonksiyona katılımı
 • Ağızdan solunum
 • Erken diş kaybı
 • Çene yapısı

Gömülü Olan 20'lik Diş Hangi Durumda Çekilir ?

 • Gömülü alt yirmi yaş dişlerinin cerrahi çekimleri, oral ve maksillofasiyal cerrahide en sık uygulanan dentoalveoler girişimler olup, cerrahi sonrası dönemde bir takım komplikasyonlara neden oldukları için önemli yer tutmaktadır.
 • Gömülü olan 20 lik dişlerde genellikle yumuşak doku iltihaplanması oluşur. Bu iltihaplanma hastada ağrılara neden olacak, diğer dişlerde de iltihaplanma olmasına neden olabilecek ve bölgede kist oluşmasına neden olabileceği için bu dişlerin alınmasında yarar vardır.İltihaplı olan 20 lik dişler doktorunuzun vereceği bir takım antibiyotik ilaçlarla tedavi edilebilir. Fakat bu dişler çekilmediği müddetçe enfeksiyonların oluşması tekrar edecektir.
 • Kendisine çene kemiği üzerinde yeterli alan bulamayan 20 lik dişler gömülü bir şekilde kalmaktadır. Bu durum diğer dişlerde basınç oluşmasına neden olur ve ağrı yapar.
 • Gömülü dişler çene kemiği üzerinde yeterli alan yoksa dişleri sıkıştırırlar ve dişlerde çarpışıklık oluşmasına neden olurlar,yatay ve çapraz olduğu durumlarda yanındaki azı dişini çürütme ihtimali yüksektir. Bu diş yanındaki azı dişe baskı uyguladıkça azı dişinizin köklerini eritmeye devam edecektir , yine 20 lik dişlerin üzerinde oluşan bakteri plakları diş eti problemlerinin oluşmasını daha fazla tetiklemektedir.

Önerilen İçerik;

► Bir Dakikada Diş Ağrısından Kurtulmanın 8 Yolu

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/20-yas-disleri-hakkinda-bilinmeyenler-15290h.htm

20 Yaş Dişleri

20 Yaş Dişleri Tümöre Neden Oluyor

Bu dişler her ne kadar 20 yaş dişleri olarak tanımlansa da, kişilerde herhangi bir yaşta çıkabilir.  Çıkmadığı durumlarda çene kemiğine gömülü kalarak, enfeksiyona ve yüz bölgesinde şişmeye neden olabilir. Bu dişlerin çıkması için, en uygun dönem 18-30 yaş arasıdır.

Bu dişlerin önünde yer alan ikinci büyük azı dişleri insanlarda 11-13 yaşında çıktıktan sonra, dişlerin sürmesi için çene kemiğinde yeterli mesafe bulunursa, 20 yaş dişleri kendine yer bulabilir. Bu dişlerin ileri yaşlarda çıkmasının nedeni tamamen çenenin ya da dişin gelişimiyle alakalıdır.

Diş arkında yer darlığı olması halinde dişlerin çıkmasına diş etti, komşu dişler ya da kemik engel olabilir. Bu durumda 20 yaş dişi gömülü kalarak, engellerin ortadan kalkmasına kadar bekliyor. Daha sonra ileri yaşlarda bile çıkabiliyor. Bazı kişilerde de bu dişlerin yarısı çıkabiliyor. Kalanı daha sonra çıkabiliyor.

Bu dişin çıkmak için uygun olan kemik mesafesi bulmasında mümkün oluyor.Ağız yüzeyine çıkamayan dişler nadiren sorun oluşturur. Dişler besin artıklarıyla temasa geçtiklerinde ağız sağlığı açısından sorunlara neden olabilir. Bunun sebebi en son çıktıklarından bazı nedenlerden dolayı yerine tam olarak oturmamalarından kaynaklanır.

Çünkü bu alanlara yiyecek artıkları daha rahat yerleşir ve çürüklerin oluşmasına uygun zemin hazırlar. Bu dişler diş fırçalama sırasında geride olduklarından, çoğu zaman ihmal edilir.

Çürük ve enfeksiyon oluşumunda ağrı ve yüzde şişliğe neden olurken, bazen ağız kokusu yapabilirler.

20 yaş dişi kaç tane olur?

Bu dişler ikinci büyük azıların hemen yanında yer alır. Altta ve üstte toplamda 4 adet 20 yaş dişi olur. Bunlar her zaman çıkmayabilir. Genellikle kendine yer bulamayanlar gömülü kalır.

20 yaş dişleri nelere sebep olabilir?

20 yaş dişleri çenede tam olarak yerleşme olmadığında yani gömülü kalmalarında ya da yarı gömülü kalmaları durumunda bazı sorunlara neden olabilir. Bunlar;

 • Yarısı çıkan dişlerde dişin gövdesinin dışındaki yumuşak dokularda enfeksiyon gelişebilir.
 • Dişlerin bulunduğu alandaki diş etlerinde iltihaplanma nedeniyle şişlikler oluşabilir.
 • Diş etindeki iltihaplanma yüzünden ağrı, ağzın açılmasında kısıtlılık, acıma, yanakta şişlik ve ilerleyen aşamalarda yutkunma güçlüğü oluşabilir.
 • Diş çürükleri olabilir
 • Protez kullanımında engellenme olabilir
 • Kaynağı tespit edilemeyen ağrılar olabilir.
 • Dişlerden kaynaklanan kist ve tümör oluşumları meydana gelebilir
 • Ortodontik tedavi engellenebilir.

20 yaş dişleri ağrı yaptığında ne yapılmalıdır?

Ağızda süren bütün dişler ilk çıkacakları zaman ağrıya neden olabilir. Bu doğal karşılanacak bir durumdur. Bu nedenle 20 yaş dişlerinin ilk çıktığında yaptığı ağrı da normal karşılanabilir.

Bunlar ağrı kesici ilaçlarla ve antiseptik gargaralarla hafifletilebilir. Enfeksiyon oluşumu varsa, bu durumda antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Ağrının geçmemesi, enfeksiyonun devam etmesi halinde, dişin çekilmesi gündeme gelebilir.

20 yaş dişler çekilmeli midir?

Dişlerde iltihap olması halinde, ağızda kist ve tümör oluşumuna engel olmak için bu dişlerin çekilmesi gerekir. Aslında ağızda bulunan dişlerin içinde en son çıkan 20’lik dişlerin ağız sağlığında bir katkısı yoktur. Burada çıkan üçünü büyük azılardır.

 İnsanlarda zamanla beslenme düzeninin değişmesi nedeniyle, yapıları küçülmüştür. Geç dönemde çıktıklarında, kendilerine yer bulamaz ve çenenin içinde gelişmeye başlarlar.  Bunlar çıkmadığında çene ve dişte iltihap gelişebilir.

Diş fırçalama sırasında ihmal edildiklerinde plak oluşması nedeniyle çürükler oluşmaktadır. Çene yapısında normal bir şekilde çıkan dişlerde diş çekimi yapılırken, çene içinde kalmış olanlara ameliyat uygulanmaktadır.

Bu operasyon sonrasında meydana gelen ağrılar, yaraların iyileşmesine kadar etkili olur. Bu sırada ağrı kesici ilaçlar ve ağız gargaralarından destek alınabilir. Ayrıca dişlerin çekilmesinden sonra kanama olabileceğinden, beslenme sırasında sıcak besinlerin tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

En az bir gün süreyle çiğneme fonksiyonu yapılmamalı, diş fırçalama sırasında özen gösterilmelidir. Bu dönem ağız ve diş temizliği de önemlidir. Bazı durumlarda 20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek kalmaz. Bu durumlar;

 • Dişler çene kemiğinin içinde iltihaba sebep olmadıysa
 • Çene içindeki dişlerin altlı ve üstlü olarak çıkması durumunda
 • Çiğneme işlevinin yerine getirilmesinde sorun yaşanmıyorsa
 • Ağızdaki diş yapısını bozmuyorlarsa, 20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur.

20 yaş dişlerinin çekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Üst çenede yer alan dişlerin üst kısmında bulunan maksiller sinüs boşluğu, yüz kemikleri arasında yer alan hava boşluklarıdır. Diş çekimi yapılırken hatalı bir hareket nedeniyle diş sinüs boşluğuna inebilir. Alt çenede bulunan dişlerin çekimi ise, daha özenli ve dikkatli yapılmalıdır.

Çenenin sağ ve sol alanlarında olan sinirler, bu alandaki dişlerin alt kısmından geçtiğinden, bunlara zarar verildiğinde, dudakta 6 ay devam edecek ya da kalıcı olarak uyuşukluğa neden olacak olumsuzluk yaşanabilir.

Arka tarafta bulunan Lingual sinire verilebilecek zarar durumunda ise, dilde geçici uyuşukluk meydana gelebilir.

20 yaş dişlerinin çekimi nasıl yapılır?

Gömülü olarak duran dişlerin çekilebilmesi için, önce panaromik röntgen çekilmesi ve dişin pozisyonu tespit edilmelidir. Gerektiği takdirde üç boyutlu tomografi çekilmeli ve dişlerin sinirlerle ve sinüslerle olan yakınlığı tespit edilmelidir.

Bu belirlemelerden sonra anestezi uygulanarak bölgeye kesik atılır. Dişeti flebi ile kaldırılarak, gömülü dişe ulaşılmaya çalışılır. Üst bölgede bulunan dişler daha kolay çekilmesine rağmen, alt tarafta bulunanlar konumuna göre daha zorlu bir işlem gerektirir.

Dişin konumunun dik, çapraz ve yatay olmasına göre, özenli bir çalışma yapılarak parçalar halinde çekilmesi gerekli olabilir. Bu işlemler sırasında çene kemiğinde de aşınmalar meydana gelebilir. İşlem tamamlandıktan sonra, dişin çekildiği bölgeye 20 dakika kadar tampon uygulaması yapılır.

Kemikte bir aşınma varsa, buz uygulaması iyi gelecektir. Bu onar dakikalık süreler halinde uygulamalısınız. Aksi halde yumuşak doku yanması oluşabilir. Sigara kullananlar ameliyattan sonra, 24 saat süreyle bunu içmemelidir.

Bu dişlerin işlevleri olmadığından, çekim yapıldıktan sonra bunların yerine protez yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak çekilmelerine gerek olmadığında, gerektiği takdirde kanal tedavisi uygulanabilir.

20 yaş dişin çekimi ne kadar sürer?

Çene yapısında dişin konumu, çevresinde olan sinir, kemik, diş gibi oluşumların durumu, doktorun deneyimine bağlı olarak, gömülü olan 20 yaş dişin çekimi yarım saatle bir saat arasında devam edebilir.

20 yaş dişlerinin çekilmesinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Dişlerin çekiminden sonra kişide yüksek ateş, ağızda kötü koku, dinmeyen kanama, ağrılı kızarma ve şişlik gibi yakınmalar oluşursa, mutlaka doktora gidilmelidir. Çekimden sonra 4-5 gün içinde ağızda zorlanma, tükürükte kan olması gibi etkilerde bunun ihmal edilmemesi gerekir.

20 yaş dişleri her doktor tarafından çekilebilir mi?

Diş doktorları yeterli deneyime ve ekipmana sahip olurlarsa, 20 yaş dişlerini çekebilir. Fakat çene cerrahisi uzmanlarının almış oldukları eğitim ve operasyonlar yüzünden bu konuda daha deneyimli olmaları nedeniyle, bu dişlerin onlar tarafından çekilmesi daha uygun olabilir.

20 yaş diş çekimini normal diş çekiminden farkı var mı?

20 yaş dişlerinin çekimi anestezinin yeterli miktarda verilmesinde ve bu konuda uzman bir doktor tarafından çekilmesi halinde kolay bir işlem olarak kabul edilir.

Çekim süresi dişin pozisyonuna göre değişim gösterebilir. Gömük olan dişler 30-60 dakika arasında çekilirken, ağıza sürmüş olan 20 yaş dişi 10 dakikada bile çekilebilir.

Bu açıdan normal dişlerden pek farklı bir çekim olmadığı söylenebilir.

20 yaş dişlerinin ağız fonksiyonlarındaki önemi nedir?

Eski dönemlerde insanlar daha sert ve az pişmiş olan besinlerle beslendiklerinden, çiğneme kaslarının ürettiği güçle, bu kaslara bağlı çenen kemiği daha geniş yapıdaydı. Bu dönemde 20 yaş dişleri ağızdaki diğer azı dişlerin yaptığı gibi çiğneme ve öğütme görevi görüyordu.

Zamanla insanlarda pişmiş ve yumuşak gıdalarla beslenmeye geçiş olduğundan, çiğneme kasları fonksiyonunu yitirmiş ve çene kemiği küçülmeye başlamıştır. Bu nedenle günümüzde 20 yaş dişleri çenede kendilerine yer bulmakta güçlük çekmektedir.

Bu nedenle ağız içindeki fonksiyonlarda görev alamazlar.

20 yaş dişlerinin çevresinde olan tehli oluşumlar

Üst çenedeki 20 yaş dişlerin üst tarafında maksiller sinüs boşluğu bulunur. Bunlar yüz kemiklerinin arasındaki hava boşluklarıdır. Bu boşluklar solunan havanın temizlenmesi, sesin rezonansını ayarlama ve kafatasının ağırlığının azaltılması gibi görevleri üstlenir.

Üstteki dişin çekimi sırasında hatalı bir hareketle dişin ya da kökün sinüs boşluğuna kaçması olasılığı olabilir. Alt çenede bulunan dişin altından dudağın ortasına kadar nervus alveolaris inferior siniri geçer. Bu sinirin hasar görmesi halinde dudakta geçici ya da kalıcı uyuşma etkisi oluşabilir. Alttaki dişin arkasında bulunan lingual sinirde tehli oluşumdur.

Bu zarar görürse dilde geçici uyuşukluk oluşabilir. Burada lingual arterde dikkat edilmesi gereken alanlardır.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/20-yas-disleri/

20 Yaş Dişleri | Güvendent | Mustafa Güven

20 Yaş Dişleri Tümöre Neden Oluyor

20  yaş dişleri  günümüz de bir çok insan için problem kaynağı olmaktadır . Peki diğer dişlerimizle ilgili sorunlar yaşamıyorken niye yirmi yaş dişlerimiz bize sorun çıkartıyor ?  

Yirmi yaş dişlerimiz , eski insanlar  dönemindeki  beslenme alışkanlıklarından dolayı  daha büyük ve kuvvetli çenelere ihtiyaç duyarken, son yüzyıllar da beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte daha küçük çenelere ve daha az diş sayısına ihtiyaç duyulmaktadır.

Hatta çene yapısı kimi insanlar da daha da küçülmektedir. Çene  darlığına bağlı olarak  dişlerinde çapraşıklık olan hastalar da , sağlam olan 1. küçük azı dişlerin çekimleriyle yer kazanılmakta ve ortodontik tedaviyle   tedavileri bitirilmektedir.

Böylece hastanın ağzında çapraşık  32 adet  diş değil , sağlıklı 24 adet diş kalmaktadır. Burada  önemli olan diş saysının çokluğu değil , saglıklı bir ağız , düzgün bir alt üst çene ilşkisi ve  diş yapısı olmasıdır.

Bu sebeplerden dolayı çoğu zaman  yirmi yaş dişlerimiz ağız içerisine sürememekte yada sürse de yanak tarafına veya çapraz posizyonda ya da yarı gömülü durum da kalabilmektedir .

İdeal çene ve diş yapısına sahip bireylerde , yirmi yaş diş posizyonu da düzgünse rahatlıkla yirmi yaş dişleri  sürebilmekte ve ağız içerisinde diğer dişlerle birlikte görev almakta , uzun dönemlerde  kullanılabilmektedir .

Yrmi yaş dişleri için dikkat edilmesi gereken belkide en önemli sorun , ulaşması zor olduğu için rahatlıkla temizlenememesidir. Özellikle iki dişin arasından çürükleriniz başlıyorsa , yirmi yaş dişinizin önünde ki dişi çürütme ihtimaliniz çok yüksektir .

Dişeti hastalığınız varsa , dişeti cebleri oluşumu , diş kemik erimesi görünüyorsa , yanın da ki dişleride değerlendirip stratejik çekim yapılabilir.

20  Yaş Dişi Kaç Adettir  ve   Nerede Bulunur  ?  Ne Zaman Çıkar ?

Yirmi yaş dişimiz , ağzımız da ki ikinci büyük azı dişlerin hemen arka tarafın da yer alır . Ağzımız da toplam da dört adettir. Bazen  yirmi yaş dişleri  kimi insanlar da hiç de oluşmayabilir. Genelde 17 yaşında çıkmaya başlar .

20 YAŞ DİŞİ ÇEVRESİNDE TEHLİKELİ ANATOMİK OLUŞUMLAR 

Üst çenede yirmi yaş dişlerin üst kısmında maksiller sinüs boşluğu yer alır .Sinüs boşlukları yüz kemikleri arasında yer alan hava boşluklarıdır .

Sinüslerimiz  soluduğumuz  havanın temizlenmesi sağlamak , sesin rezonansını ayarlamak  ve kafatasının ağırlığını azaltmak gibi görevleri vardır .

Üst  20 yaş dişi çekimini yaparken hatalı bir kuvvetle  dişin , veya çekim esnasında kırılan kökün sinüs boşluğuna kaçma durumu olabilir .

Alt  çenede yirmi yaş dişi ameliyatın da daha dikkatli olmak gerekir .

Bu bölgede  yüzü ve  alt çeneyi sag ve sol olarak iki parçaya  bölecek olursak , bir bölgede ki tüm dişlerin , dudağın ortasına kadar olan bölümü de kapsayan sinir çoğu zaman yirmi yaş dişin altından geçer .

( nervus alveolaris inferior ) . implant cerrahisi uygularken de büyük öneme sahip olan bu sinir , zarar verildiği takdir de dudakta  geçiçi ( 6 ay ) veya kalıcı bir uyuşma gözlenebilir .

Alt çene yirmi yaş çekimi yapılırken , dişetine yapılan kesi esnasında ,  yirmi yaş dişininin arka tarafında  yer alan lingual sinire  çok dikkat etmek gerekir . Yanlışlıkla  zarar  verilecek olursa dil bölgesin de geçiçi uyuşma görülebilir . Aynı şekilde lingual artere de dikkat etmek gerekir.  

GÖMÜLÜ   YİRMİ    YAŞ  DİŞİNİ  NEDEN   ÇEKTİRMELİYİZ ?

Özellikle yarım gömülü yirmi yaş diş çevresinde diş eti iltihabı sıklıkla gelişmektedir ( PERİKORONİTİS ) . Disetin de ki enfeksiyon antibiyotik kullanılmasıyla geçecektir fakat yirmi yaş diş ameliyatı  gerçekleştirilmediği sürece sık sık tekrarlayacaktır 

Gömülü  yirmi yaş dişleri ağız içerisine çıkmak için ön tarafında yer alan  dişleri  itmektedir . Ön tarafa gidemeyen azı dişlerinde ve çene hattı boyunca  BASINÇ AĞRISI hissedilir . 

Gömülü  yirmi yaş dişi bazen çevresinde kist ve tümör oluşumuna sebebiyet  verebilmektedir .

Gömülü veya sürmüş yirmi yaş dişi , dişlerin dizilimi düzgünse  ve çenede yirmi yaş dişi için yer yoksa çekimi gerekir , aksi takdirde dişlerde çapraşıklığa sebebiyet verir .  Ayrıca    ortodontik tedavi görecek hastalarda diş dizilimini bozacağı için tedaviye başlamadan önce ( 18 li yaşlarda olan hasta için )  yirmi yaş dişini  çekmek gerekecektir .

Alt çenede yer alan 20 yaş dişi , posizyonu yatay  veya   çapraz olduğu durumlarda , önünde ki azı dişini cürütme ihtimali yüksektir . 20 yaş dişi ağza sürmeye çalştıkça  önünde ki azı dişin kökünü eritecektir .

Gömülü yirmi yaş dişinin etrafında bulunan çene kemiği genç bireylerde yumuşak ve esnek iken , yaşlanmayla birlikte kemik sert ve kırılgan hal alır . Ayrıca  yaşı ilerlemiş insanlar da  sistemik sağlık problemleri görülme ihtimali olacağı için ,  genç yaşta çekmekte çok büyük  yarar vardır .

20 yaş dişi  sürme esnasında  ciddi ağrılara ve enfeksiyona sebep olmaktadır . 

Sürmüş veya yarım sürmüş   20 yaş dişi tam olarak temizlenemediği için   bakteri plağı birikimine sebep olacaktır . Ayrıca dişin üzerinde ve komşu dişde de çürük meydana getirebilecektir .

Son dönemde yapılan çalışmalar 20 yaş dişlerinin üzerinde ouşan bakteri plağının ,  dişeti hastalıklarına karşı daha meyilli bir ağız oluşturacağını göstermektedir . 

GÖMÜLÜ  YİRMİ  YAŞ  DİŞİ  AMELİYATI   NASIL YAPILIR   ? 

Gömülü diş ameliyatı öncesinde olmazsa olmaz panoromik röntgen filmidir . Panoromik filmde dişlerin ve gömülü dişin posizyonunu , çevresinde ki tehli anatomik oluşumları  görmeyi  ve bölgenin  simetrisinden faydalanmayı amaçlarız .

Artık  gerektiğinde 3 boyutlu diş tomografisi ( dental volumetrik tomografi )  çektirmemizde gerekebiliyor. Gömülü dişlerin yakınından geçen sinirle olan ilişkisi , üst gömülü 20 yaş dişinin sinüsle olan sınırlarını çok daha iyi bir şekilde görebiliyoruz . 

Anesteziyi takiben dişetinde küçük bir kesi yapılır ve dişeti flebi kaldırılarak dişe ulaşılır . Sonrasın da yapılacak olan işlemleri alt ve üst yirmi yaş sınıflandırmasına alabiliriz .

1)  ALT ÇENEDE GÖMÜLÜ DİŞ AMELİYATI 

 Alt   çenede  yirmi yaş dişlerini posizyonlarına göre üç bölüme ayırabiliriz .

 –   Birincisi  gömülü 20 yaş  dişinin önündeki azı dişi gibi dik durması 

 –   ikincisi gömülü 20 yaş  dişinin  çapraz şekilde, azı dişine doğru eğik olması 

 –   üçüncüsü ise 20 yaş  dişinin  tamamen yatay posizyonda konumlanması 

Alt çene 20 yaş dişinin dik olan posizyondaki görüntüsüAlt çene 20 yaş dişinin çapraz posizyonda ki görüntüsüAlt çene 20 yaş dişinin yatay yöndeki görüntüsü

20 yaş dişinin dişin dik durduğu posizyon da diş ; ağza sürmüş  , yarım dişeti içinde gömülü yada sadece dişetinde altında gömülü olabilir  . 20 yaş diş ameliyatı son derece kolay olup sadece eğri kök varlığı ve kemiğe kaynadığı dönemnlerde çekimi zor olur .

20 yaş dişinin çapraz olduğu posziyonda bir miktar dişten kesim yapmak gerekecektir . Bu posizyonda dişin arka tarafında ki çene kemiğinden de bir miktar aşındırmaya çoğu durum da ihtiyaç hissedilir .

20 yaş dişi ameliyatının en zor olduğu posizyondur . Bu posizyonda yirmi yaş dişinin üzerinde ki çene kemiğini aşındırmak gerekecektir . Dişe ulaştıktan sonra dişin şekil , konum ve posizyonuna bağlı olarak  dişi bir kaç parçaya bölmek ve dişi çekmek gerekecektir .

Gömülü diş operasyonundan sonra dikişler atılır ve üzerine steril tampon konularak  20 dak ısırttırılır .

2)  ÜST ÇENE GÖMÜLÜ 20 YAŞ DİŞ AMELİYATI 

Üst çene kemiğinin esnek olması sebebiyle 20 yaş diş ameliyatı çok daha kolaydır . En büyük sorun ameliyat bölgesinin direk olarak görülememesi ve buna bağlı olarak çalışma zorluğudur .

GÖMÜLÜ   YİRMİ  YAŞ  DİŞ  ÇEKİMİNDEN  SONRA  NELERE   DİKKAT  ETMELİYİM ?

20 yaş dişi ameliyatı dişhekimliği cerrahisinde bazen en  kolay işi ,  bazen de  zorlayan bir  işlemdir diyebiliriz .

Bu tamamen 20 yaş dişinin  posizyonuna , konumuna ve hastanın uyumluluğuna , hekimin ise bilgi ve tecrübelerine bağlıdır.

Ameliyat sonrası bakım da tamamen işlemin zorluğuyla ve hastanın hekimin tavsiyelerine uyması ve iyi bir ağız hijyenine sahip olması ile alakalıdır . Gömülü diş çekimi sonrası neler yapacağız ?

Gömülü  diş çekiminden sonra  bölgeye uygulanmış olan steril tamponu 20 dakika boyunca ısırmalıyız. 20 dakika sonra tamponu atmalı ve bir daha koymamalısınız

Sıcak  içeçekler , sert ve sıcak yiyecek maddelerinden uzak durmalısınız .

Ağzımızı çok fazla açmamalı ve  esnememeye özen göstermelisiniz .

Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları ( antibiyotik , ağrı kesici , gargara vb ) düzgün bir şekilde kullanmalısınız . Ağız gargaraları diş çekiminden sonra oluşabilecek enfeksiyonları önlemede yardımcı bir tedavidir . Ağız gargarası yoksa eğer tuzlu su ( bir çay bardağı içerisine 1 çay kaşığı tuz  ve ılık su ilavesi )  ile  günde 3 defa diş fırçalamayı takiben gargara yapabiliriz .

Yirmi yaş diş cerrahisi esnasında kemik kaldırma işlemi gerçekleştirildi ise  dışardan buz tatbiki yapmanız gerekir. Buzun dokuyu yakmaması için araya çok ince bir bezde konulabilir .Buz tedavisi  yirmi yaş diş çekim bölgesine dişarıdan 10 dakika tutup 10 dakika çekerek gerçekleştirilir , aksi takdirde yumuşak  dokuda yanma gerçekleşir .

Uyuşukluğun geçmesi beklenilmeli , geçmeden asla herhangi bir şey yenilmemelidir.

Sigaradan 24 saat kesinlikle uzak durulmalıdır .

Tükürmemelisiniz , özellikle normal diş çekimi yapıldıktan sonra , dikişte atılmadıysa asla tükürülmemelidir . 

20   YAŞ   DİŞİ     GÖMÜLÜ    DİŞ  ÇEKİMİ    SONRASI   OLUŞABİLECEK  DURUMLAR

 • AĞRI ; Cerrahi müdahale sonrasında ağrı olması normaldir . 1 -2 gün aralığında geçeçektir .
 • AĞZIN AÇILAMAMASI VEYA KISITLI AÇILMA  ( TRİSMUS ) ; 1 hafta kadar sürebilir . Ağzı çok zorlamamak gerekir.

   

 • KANAMA ; Bir miktar kan gelebilir . Kanama  , dikişlerin açılma ihtimalini gösterebilir  veya doku altından bir miktar kan sızabilir .
 • ŞİŞLİK ; Ödem oluşacaktır .

  Buz kompres uygulaması doğru yapılırsa şişlik  gözlenmez veya en az  seviyede gözlenir .

20 YAŞ DİŞİ AMELİYATI   –  GÖMÜLÜ  DİŞ ÇEKİMİ  SONRASI  GÖRÜLEBİLECEK  SORUNLAR 

 • Hekimin çok aşırı kuvvet vermesine bağlı olarak veya  çok sert kemiklerde  ,  çene kemiği kırıkları  veya temporomandibular eklem rahatsızlıkları.
 • 20 yaş dişi çevresinde bulunan sinirlere gelecek zararla birlikte geçiçi veya kalıcı uyuşma .
 • 20 yaş diş çekiminin gerçekleştilemeyip  dişin veya diş  kökünün bırakılması 
 • Üst çenede kökün veya 20 yaş dişinin  sinüs boşluğuna kaçırılması 
 • Üst çenede sinüse kaçan dişle birlikte , ağız içerisinde  sinüsle bağlantılı yumuşak dokuda açıklık kalması (oroantral fistül) 

Источник: http://guvendent.com/20-yas-disleri.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.