21 Adımda kilolara veda!

21 Günde Kilolara Veda

21 Adımda kilolara veda!

Kilo alıp verme sorunlarının geneline bakıldığında ortaya çıkan en büyük problem, diyet listelerinin sadece belli süre yapılması ve sonra bırakılmasıdır. Oysa ki bunu bir liste olarak görmeyip bir ömür boyu yaşam alışkanlığı olarak sürdürürseniz, işte o zaman gerçekten sağlıklı olursunuz. Alışkanlık kazanmak için ise ihtiyacınız olan şey 21 gün ve birtakım kurallar.

Diyet listeleri, porsiyon kontrolü, yediklerine dikkat etme, detoks gibi pek çok yöntemi deneyip bir türlü kilonuzu sabideyemiyor musunuz? O zaman belki de yaşam alışkanlıklarınızı değiştirmenin vakti gelmiştir.

Özlem Kunduracı ve Burçak Avcı, sizden sadece 21 gün istiyorlar. 21 gün boyunca bu iki yaşam koçunun söylediklerine harfiyen uyduğunuz takdirde gerçekten sağlıklı bir hayata adım atacağınızı belirtiyorlar.

7/24 gözlerini üzerinizde hissedeceğiniz Burçak ve Özlem, bu sürenin sonunda mutlaka kilo verildiğini de belirtiyor.

21 GÜNLÜK PROGRAMDA NELER OLUYOR?

Gruba katılan herkese öncelikle bir tartı hediye ediliyor. Gruptakilerin yarısıyla Burçak Avcı, diğer yarısıyla da Özlem Kunduracı ilgileniyor. Katılımcılar her sabah tartıda çıkan kilolarının fotoğrafını Burçak veya Özlem’e gönderiyor.

Aynı şekilde yaptıkları 60 dakikalık yürüyüşün bilgisi de telefonla iletiliyor. 2,5 litrelik su içilmesi zorunlu. Asitli içeceklerin tüketilmesi ise yasak. Üç bardak bitki çayı tavsiye ediliyor. Granül kahve gibi işlenmiş içecekler de içilmeyecekler listesinde yer alıyor. Akşam 19.

00’dan sonra yemek yenilmesi yine yasaklar listesinde. İlk hafta için alışveriş listesi de veriliyor.

Yani markete gittiğinizde aldığınız zeytinyağının özelliğini bilerek almanız önem taşıyor. Alışveriş listesindeki tüm gıdaları fotoğraflarıyla birlikte gönderiyorlar ki kafalarda hiçbir soru işareti kalmasın.

21 GÜNÜN ÖNEMİ

21 gün kuralı, yeni bir alışkanlığı yerleştirmek için 21 gün boyunca hiç ara vermeden aynı düzende tekrar etme kuralı. Zihnin yeni durumu kabul etme ve eskiyi unutma süresi 21 gün olarak kabul ediliyor.

İnsan gerçekten alışkanlıklarından 21 günde mi kurtuluyor?

21 gün boyunca tekrar ettiğimiz bu yeni alışkanlığı bırakmazsak zamanla ihtiyaç haline geliyor.

B021 NEDİR?

B021 ismini, Burçak Avcı ve Özlem Kunduracı’nın baş harfleri ile hafifletecekleri gün sayısından alıyor.

B021’in kurucularından Burçak Avcı, “21 günde öğrenilen kodlamalar sayesinde sağlıklı bir hayata başlangıç yapıyorsunuz.

Sonrasında da bu alışkanlıkları sürdürülebilir hale getirmek hedefleniyor, tüm bu sürecin bonusu da kilo kaybı oluyor” diye anlatıyor. Özlem Kunduracı ise “Programda amacımız sağlıklı yaşam disiplinini verebilmek.

Sadece diyet menüsü vererek kişileri kendi haline bırakmak yerine, çözümü birlikte bulmaya çalışıyoruz. Bu sürecin her anında katılımcıların yanında oluyoruz” diyerek anlatıyor.

EN ÖNEMLİ KURAL HAREKET ETMEK!

B021 programı kapsamında katılımcılara belli başlıklar altında alışkanlıklar kazandırılıyor. Bu başlıklardan en önemlisi hareket etmek. Hayatları boyunca sürdürülebilecek, kalp dolaşımını ve metabolizmayı hızlandıracak en ideal yöntem olan yürüyüş önerisinde bulunuluyor. 21 gün boyunca katılımcılar her gün bir saat yürüyüş yapıyor ve yaptığı sporu her gün B021 ile paylaşıyor.

Cep telefonlarına yüklenen çeşidi aplikasyonlar aracılığıyla katılımcı her gün yürüyüşünü yaptığının belgesini B021’le paylaşmak zorunda.

BESLENMENİN ALTIN KURALLARI

• Duyguların yoğunken yemek yeme.

• Şalteri indir! Yaşam savaşını yemeğinden ayır.

• Yemek yemeye başlamadan önce üç kez derin nefes al.

• Yavaş! Her lokmayı 20 kez çiğne.

• Ağzında yemek varken konuşma.

• Akşam I9:00’dan sonra yemek yemeyi kes.

• Doymakla dolmuş olmak arasındaki farkı iyi tanımla.

BESLENME KONUSUNDA EN SIK YAPILAN YANLIŞLAR

“Doymakta dolmuş olmak arasındaki farkı anlamaya çalışmıyoruz. Her diyete başladığımız gün, diyet bitince neler yiyeceğimizi hayal ediyoruz. 0 zaman da ne oluyor? Diyet bitiyor ve hadi sil baştan! Bu mantıkla başlanan diyete hiç başlamayın! Sık kilo alıp vermek vücut mekanizmasını alt üst ediyor.

Akşam geç saatlerde yiyoruz ya da tek tip beslenerek kilo verileceğine inanıyoruz. Özerinde diyet, form, light, fit vb yazan ürünlerin kilo aldırmayacağını düşünerek fazlaca tüketiyoruz. Paketlerin etiketlerini, içeriklerini okumadan satın alıyoruz. Kızgın, mutsuz ve tekrar tekrar yemek isteğiyle yaşayan bir dolu insan. Ve hareket etmiyoruz. Ve hayır diyemiyoruz.

‘Bir dilim doğumgünü pastası yer misin?’ sorusunun tek bir cevabı var: HAYIR TEŞEKKÜRLER!”

Источник: //www.kadinlardunyasi.org/21-gunde-kilolara-veda

10 Adımda Fazla Kilolarınıza Veda Edin

21 Adımda kilolara veda!
Beslenme ve Diyet
Memorial Ankara Hastanesi

Havaların ısınması ile birlikte giyilen ince kıyafetler kışın alınan kiloları göstermeye başladı. Fazla kilolar estetik görünümü bozmakla kalmayıp, sağlığımızı da tehye atıyor.

Kalp hastalığı, diyabet, tansiyon ve ortopedik sorunlara yol açabilen obezite ile mücadele etmenin yolu sağlıklı ve dengeli beslenmeden geçiyor. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt.

Emine Yüzbaşıoğlu, sağlıklı zayıflama yöntemleri hakkında bilgi verdi.

1- Ulaşmak istediğiniz kiloyu belirleyin

Kilo vermek isteyen birçok kişi sık sık diyete başlamakta fakat bir süre sonra pek çok farklı nedenle diyet programına sadık kalamamaktadır.

Kişiyi günlük hayatında zorlamayacak, doğru planlanmış bir diyet programı sayesinde beslenme alışkanlıkları değiştirilerek başarılı sonuçlar alınabilir.

Diyete başlayanlar “Acaba kilo verebilir miyim, versem bu kilomu koruyabilir miyim?”  gibi motivasyonu etkileyecek sorularla kendilerini yormamalı, gerçekçi hedeflerle yola çıkmalıdırlar. Sağlıklı bir şekilde ideal kiloya ulaşmak için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

2- Uzan yardımı alın ve bilinçli beslenin

Yazın sıcağın etkisi de düşünülerek ağır yemeklerden özellikle kızartmalardan kaçınılmalıdır. Bunun yerine haşlama, ızgara tercih edilmelidir. Hamur tatlıları yerine daha hafif süt tatlıları ya da dondurma tüketilmelidir.

Meyve kilo aldırmaz düşüncesi ile fazla meyve tüketilmemelidir. Çünkü meyvelerde fruktoz yani meyve şekeri bulunmaktadır.  Meyve suyu, asitli içecekler gibi şekerli içecekler yerine daha az kalorili ayran tüketilmelidir. Bunların yanı sıra bol bol su içilmelidir.

Her öğünde salata tüketilmelidir.

3- Diyet sırasında halsizlik ve baş dönmesini önlemek için sıvı tüketiminizi artırın

Yaz aylarında vücudun sıvı ihtiyacı da artmaktadır.

Yaz mevsiminde sıcakların da etkisiyle vücutta suyla beraber sodyum, potasyum gibi minerallerin de atılması sonucunda bayılma hissi, yorgunluk, bulantı, baş dönmesi, nabız düşüklüğü, dolaşım bozukluğu gibi sağlık problemleri görülebilir.

Özellikle terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2.5-3 lt. su içilmelidir. Kilo vermek, kilo korumak ve fazla besin alımını engellemek için bol sıvı tüketilmesi gerekir.

4- Her gün tartılmayın

Kilo takibi amacıyla sık sık tartılmak yanlış bir yöntemdir. Sağlıklı bir diyetle kilo değişimi ayda 4-6 kilodur. Buna göre haftada 1-1,5 kilo kaybı normaldir.

Fazlasını beklemek hayal kırıklığına sebep olabilir. Uygun tartılma sıklığı haftada bir ve sabahları aç karnına olmalıdır.

  Gün içinde farklı saatlerde birkaç kez tartılmak ise moral bozmaya ve motivasyonun azalmasına neden olacaktır.

5- Kendinizi ödüllendirin

Diyet programına başladıktan bir süre sonra kilo vermeye başlanırsa, verilen kilolar için kişiler kendilerini ödüllendirebilirler ancak bu ödüllendirme diyeti bozarak olmamalıdır. Kendilerine ödül olarak; beğendikleri bir kıyafeti alabilir, saç modellerini değiştirebilir ya da uzun zamandır görmek istedikleri bir yere gidebilirler. Bu şekilde motivasyon artırılabilir.

6-  Pozitif düşünün

Diyet süresince motivasyonu yüksek tutabilmek amacıyla verilen her kilo için sevinmek önemlidir. Verilen kilo miktarı ne olursa olsun, diyet yapan kişiler başarılarını takdir etmelilerdir. Diyete başlayan kişiler, çevrelerindeki diğer kişilerin istedikleri her şeyi yerken kendilerinin yasakların olduğu bir program içinde olduğunu düşünerek dışlanmış hissetmemelilerdir.

7. Aç olup olmadığınızı sorgulayın

Çoğu insan sıkıldığında, mutsuz olduğunda, sinirlendiğinde ya da mutlu olduğunda kendini aç hisseder. Böyle durumlarda açlık hissi tekrar sorgulanmalıdır. Duygu yoğunluna bağlı açlık hissi durumlarında mutlaka bir şeyler yemeleri gerektiğini düşünen kişiler, kalorisi olmayan ve mevsime uygun çiğ sebzeleri tercih etmeliler

8. Öğünlerde ne yediğinizi not edin

Diyet yapan kişilerin yediklerini not almaları kendilerini kontrol etmeleri için etkili bir yöntemdir.

Notlar sayesinde, öğün sayısını ve öğünlerde doğru besin gruplarına yer verilip verilmediğini kontrol ederken; yaptıkları yanlışlar varsa onları da görme şansı yakalayabilirler.

Not almanın diğer bir avantajı ise diyet programına uyulup not tutulmasına rağmen bir hafta sonunda hiç kilo verilmemesi ya da çok az kilo verilmesi durumunda, tüketimin diyetisyenle incelenerek yapılan hatanın bulunma şansını yaratmasıdır.

9- Aburcubur yerine kuru meyve tüketin

Evde ve iş yeri çekmecelerinde bulundurulan çikolata, gofret, bisküvi gibi yüksek kalorili atıştırmalıklar diyet programının bozulmasına neden olabilir. Bunların yerine iş yeri çekmecelerinde kuru meyve, leblebi, galeta gibi sağlıklı ve ara öğün olmaya uygun yiyecekler bulundurmak daha faydalı olacaktır.

10- Fiziksel aktivitenizi artırın

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra yapılan fiziksel aktiviteler de kilo vermeyi hızlandıracaktır. Günde en az bir saat tempolu yürüyüş kişinin sağlıklı kilo vermesini hem de kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Güncellenme Tarihi: 18 Haziran 2015 Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2015

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/10-adimda-fazla-kilolariniza-veda-edin/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..