3 Yaş Öncesi Çocuğunuz Ekrana Temas Etmesin!

Psikologlar uyarıyor: 3 yaşına kadar kesinlikle uzak tutun!

3 Yaş Öncesi Çocuğunuz Ekrana Temas Etmesin!

İSTANBUL, (DHA)- Medyanın çocuk gelişimini olumsuz etkilediğine dikkat çeken Psikolog Cihan Çelik, “0-3 yaş arasındaki çocukları televizyon, telefon, tablet gibi teknolojik cihazlardan kesinlikle uzak tutmak gerekiyor” dedi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde (FSMVÜ) ‘Medyada Çocuk İmgesi’ paneli düzenledi. Panelde medyanın çocuk gelişimini nasıl etkilediği ve neler yapılması gerektiği tartışıldı.

Ailelere de büyük görevler düştüğünün altı çizildi. Üniversitenin konferans salonunda düzenlenen panele, FSMVÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. İsa Kaya, Prof. Dr.

Nilüfer Pembecioğlu, Psikolog Cihan Çelik, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“UZUN SÜRELİ EKRAN TEMASI ÖĞRENMEYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

0-3 yaş aralığındaki çocukların teknoloji ile ilişkisinin kesinlikle olmaması gerektiğini söyleyen Psikolog Cihan Çelik, “Medya gelişimsel geriliğe müsait olan çocuğun dil gelişimden, motor becerilerine kadar, obeziteden, dikkat dağınıklığına kadar olumsuz anlamda tetikleyen sıkıntılar yaratıyor. Çocuğun uzun süreyle ekran temasının öğrenmeye olumlu değil tamamen olumsuz etkisi vardır. Medya, çocuğun kelime haznesini zayıflatıyor ve ekran üzerinde görsel olarak öğrenme odaklı gelişmesini sağlıyor. Çocuğun dikkatinin kitaba, deftere ve oyuna odaklanmasını etkilemesi gibi olumsuz hasarlar bırakıyor. İlerde çocuğun akademik ve sosyal hayatını etkiliyor. Çok fazla ekran ve medya ile temas obeziteye bile neden olabiliyor. Dilin kullanımı, çocuğun akranlarıyla iletişim kuramaması, çocuğun temas edememesi ve odaklanamaması gelecekte sıkıntı yaratabilir” dedi.

“ÇOCUĞUNUZLA GÖZ TEMASI KURUN VE OYUN OYNAYIN”

3-6 yaş aralığında 20 dakika ve yarım saat, 6-12 yaş arasında da yarım saat ile 1 saat arasında ekranla temasın doğru kabul edildiğini ifade eden Çelik, ebeveynlerin çocuklarla göz teması kurmalarını ve oyun oynamalarını önerdi.

Ebeveynlerde çocukla temas kurmayı engelleyen dikkat bölünmesi olduğunu dile getiren Çelik,  “Kesinlikle ebeveynlerin de televizyondan uzak durması gerekmektedir. ‘Çocuğum buradan İngilizce’yi öğrendi, oturmayı öğrendi’ gibi sözler doğru değil” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Ekran ebeveynleri çok rahatlatan bir unsur. Ebeveyn çocuğuyla ekranla temas etmeden oyun oynamalı.  Anne baba görev dağılımı yapacak ve çocukla oyun oynayacak. Temas edilebilen, karşılıklı iletişim kurulan her oyun çocuk için yararlı bir oyundur. Çocuk göz teması ve oyun oynamak ister.

Ebeveyn, kitap okuyacak, spora götürecek, oyun oynayacak, çocuğunu dışarı çıkaracak, parkta oynatacak, okul öncesi eğitime yollayacak ve muhakkak temas kuracak. Çocuk televizyonu, bilgisayarı öğrenmeyecek. Öğrenilen davranış kalıcı oluyor ve bunu daha sonradan yok etmek mümkün olmuyor.

Çocuğa ekranı verip daha sonra ortadan kaldırmaya çalışırsak çatışmaya sebep olur ama öğrenmezse bu bir çatışma yaratmaz.”

“ÇOCUKLAR SAVUNMASIZ KALIYOR”

Yeni nesil çocukların medya ve teknolojinin içine doğduklarını ve teknolojiyi çok hızlı öğrendiklerini vurgulayan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. İsa Kaya, çocukların medya karşısında savunmasız olduğunu söyledi.

Çocuğun gördüğü her şeyi süzgeçten geçirmeden doğru kabul ettiğini ifade eden Kaya, “Yeni nesil, dijital teknolojiyi bizler gibi hayatına sonradan almıyor.  Bu yüzden teknolojik araçları ve medyayı öğrenmelerinde, iletişimlerinde ve  okulda daha etkin kullanıyorlar. Çocuk gördüğü her şeyi herhangi bir doğruluk süzgecinden geçiremiyor.

Ekranda ne görüyorsa onu doğru kabul ederek öğreniyor. Medya çocukları kolay ulaşılan bir varlık olarak algılıyor. Onları özellikle tüketim araçlarını kullanmada çok kolay bir şekilde empoze edecek varlık olarak görüyor. Eğitimciler olarak bize düşen görev özellikle çocuklara medya okuryazarlığıyla ilgili farkındalıklarını geliştirmemiz.

Erken yaştan itibaren medya araçlarını doğru kullanmayla ilgili eğitimler verilmeli. Özellikle anaokulundan başlayan dönemden itibaren bununla ilgili eğitimler ve çalışmalar yapılmalı” diye konuştu.

“EBEVEYNLER ROL MODEL OLUYORLAR”

Çocuğun medya ile olan ilişkisinde ebeveynlerin önemli bir faktör olduğunu dile getiren Kaya, “Ebeveynler çocuklara rol model oluyorlar. Ebeveyn medyayı oyun aracı olarak kullanıyorsa, çocuk da bu şekilde kullanıyor” dedi.

RTÜK’ün belirlediği işaretlerle ilgili eğitimler verilmesi gerektiğinin altını çizen Kaya, “Medya araçlarını doğru kullanma yöntemlerini çocuklara göstermek ve öğretmek gerekiyor.

Çocuk arama motorunda neyi, nasıl arayacak, nasıl özelleştirecek, zararlı içeriklerle karşılaştığında neler yapması gerekiyor bunları öğrenmelidir. Çocuğu medya araçlarını kullanmada tek düşünmemek gerekiyor. Araçları kullanırken model anne ve babadır.

Anne babaların da bu konularda eğitimlerden geçmesi gerekiyor. Anne babanın eğitilmesini çocuğu medya araçlarını doğru kullanmada bir yöntem olarak kullanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Источник: https://www.gercekgundem.com/saglik/51458/psikologlar-uyariyor-3-yasina-kadar-kesinlikle-uzak-tutun

Çocuğunuzu 3 yaşına kadar teknolojiden uzak tutun

3 Yaş Öncesi Çocuğunuz Ekrana Temas Etmesin!

Medya, çocuk gelişimini olumsuz etkiliyor.

Psikolog Cihan Çelik, “0-3 yaş arasındaki çocukları televizyon, telefon, tablet gibi teknolojik cihazlardan kesinlikle uzak tutmak gerekiyor. ‘Çocuğum buradan İngilizceyi öğrendi, oturmayı öğrendi’ gibi sözler doğru değil” uyarısında bulundu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde (FSMVÜ) “Medyada Çocuk İmgesi” paneli düzenlendi. Panelde medyanın çocuk gelişimini nasıl etkilediği ve neler yapılması gerektiği tartışıldı. Ailelere de büyük görevler düştüğünün altı çizildi.

‘UZUN SÜRELİ EKRAN TEMASI ÖĞRENMEYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR’

0-3 yaş aralığındaki çocukların teknoloji ile ilişkisinin kesinlikle olmaması gerektiğini söyleyen Psikolog Cihan Çelik,

“Medya gelişimsel geriliğe müsait olan çocuğun dil gelişimden, motor becerilerine kadar, obeziteden, dikkat dağınıklığına kadar olumsuz anlamda tetikleyen sıkıntılar yaratıyor.

Çocuğun uzun süreyle ekran temasının öğrenmeye olumlu değil tamamen olumsuz etkisi vardır.

Medya, çocuğun kelime haznesini zayıflatıyor ve ekran üzerinde görsel olarak öğrenme odaklı gelişmesini sağlıyor.

Çocuğun dikkatinin kitaba, deftere ve oyuna odaklanmasını etkilemesi gibi olumsuz hasarlar bırakıyor.

İlerde çocuğun akademik ve sosyal hayatını etkiliyor.

Çok fazla ekran ve medya ile temas obeziteye bile neden olabiliyor.

Dilin kullanımı, çocuğun akranlarıyla iletişim kuramaması, çocuğun temas edememesi ve odaklanamaması gelecekte sıkıntı yaratabilir” dedi.

‘ÇOCUĞUNUZLA GÖZ TEMASI KURUN VE OYUN OYNAYIN’

3-6 yaş aralığında 20 dakika ve yarım saat, 6-12 yaş arasında da yarım saat ile 1 saat arasında ekranla temasın doğru kabul edildiğini ifade eden Çelik, ebeveynlerin çocuklarla göz teması kurmalarını ve oyun oynamalarını önerdi.

Ebeveynlerde çocukla temas kurmayı engelleyen dikkat bölünmesi olduğunu dile getiren Çelik, “Kesinlikle ebeveynlerin de televizyondan uzak durması gerekmektedir. ‘Çocuğum buradan İngilizceyi öğrendi, oturmayı öğrendi’ gibi sözler doğru değil” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Ekran ebeveynleri çok rahatlatan bir unsur. Ebeveyn çocuğuyla ekranla temas etmeden oyun oynamalı. Anne baba görev dağılımı yapacak ve çocukla oyun oynayacak. Temas edilebilen, karşılıklı iletişim kurulan her oyun çocuk için yararlı bir oyundur.

Çocuk göz teması ve oyun oynamak ister. Ebeveyn, kitap okuyacak, spora götürecek, oyun oynayacak, çocuğunu dışarı çıkaracak, parkta oynatacak, okul öncesi eğitime yollayacak ve muhakkak temas kuracak.

Çocuk televizyonu, bilgisayarı öğrenmeyecek. Öğrenilen davranış kalıcı oluyor ve bunu daha sonradan yok etmek mümkün olmuyor.

Çocuğa ekranı verip daha sonra ortadan kaldırmaya çalışırsak çatışmaya sebep olur ama öğrenmezse bu bir çatışma yaratmaz.”

‘ÇOCUKLAR SAVUNMASIZ KALIYOR’

Yeni nesil çocukların medya ve teknolojinin içine doğduklarını ve teknolojiyi çok hızlı öğrendiklerini vurgulayan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. İsa Kaya, çocukların medya karşısında savunmasız olduğunu söyledi.

Çocuğun gördüğü her şeyi süzgeçten geçirmeden doğru kabul ettiğini ifade eden İsa Kaya, “Yeni nesil, dijital teknolojiyi bizler gibi hayatına sonradan almıyor. 

Bu yüzden teknolojik araçları ve medyayı öğrenmelerinde, iletişimlerinde ve okulda daha etkin kullanıyorlar. Çocuk gördüğü her şeyi herhangi bir doğruluk süzgecinden geçiremiyor. Ekranda ne görüyorsa onu doğru kabul ederek öğreniyor.

Medya çocukları kolay ulaşılan bir varlık olarak algılıyor. Onları özellikle tüketim araçlarını kullanmada çok kolay bir şekilde empoze edecek varlık olarak görüyor.

Eğitimciler olarak bize düşen görev özellikle çocuklara medya okuryazarlığıyla ilgili farkındalıklarını geliştirmemiz.

Erken yaştan itibaren medya araçlarını doğru kullanmayla ilgili eğitimler verilmeli. Özellikle anaokulundan başlayan dönemden itibaren bununla ilgili eğitimler ve çalışmalar yapılmalı” diye konuştu.

‘EBEVEYNLER ROL MODEL OLUYORLAR’

Çocuğun medya ile olan ilişkisinde ebeveynlerin önemli bir faktör olduğunu dile getiren İsa Kaya, “Ebeveynler çocuklara rol model oluyorlar. Ebeveyn medyayı oyun aracı olarak kullanıyorsa çocuk da bu şekilde kullanıyor” dedi.

RTÜK’ün belirlediği işaretlerle ilgili eğitimler verilmesi gerektiğinin altını çizen İsa Kaya, “Medya araçlarını doğru kullanma yöntemlerini çocuklara göstermek ve öğretmek gerekiyor.

Çocuk arama motorunda neyi, nasıl arayacak, nasıl özelleştirecek, zararlı içeriklerle karşılaştığında neler yapması gerekiyor bunları öğrenmelidir. Çocuğu medya araçlarını kullanmada tek düşünmemek gerekiyor.

Araçları kullanırken model anne ve babadır. Anne babaların da bu konularda eğitimlerden geçmesi gerekiyor. Anne babanın eğitilmesini çocuğu medya araçlarını doğru kullanmada bir yöntem olarak kullanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Posta

Источник: https://ailevecocuk.net/cocugunuzu-3-yasina-kadar-teknolojiden-uzak-tutun/

Çocuğunuz 3 yaşından küçük ve TV izliyorsa…

3 Yaş Öncesi Çocuğunuz Ekrana Temas Etmesin!

Çocukların cep telefonu kullanım sorunları, anne ve babanın davranışlarından kaynaklanıyor.

  Ebeveynlerin rol model olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Eve ilk geldiğinizde başka hiçbir şey ile ilgilenmeden 10-15 dakika sadece çocuklarınıza odaklanın ve yakın temas içerisinde iletişimde bulunun” tavsiyesinde bulunuyor.

Uzmanlara göre evde akıllı telefonlar ya da tabletler sadece konuşma amaçlı kullanılmalı ve teknolojik aletler kapatılmalı.

Fransa'da okullarda öğrencilere cep telefonunu yasağı getirildi. Yeni düzenlemeye göre anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda cep telefonu kullanımı tamamen yasaklandı. Liselerde ise lise yönetiminin isteğine göre kısıtlamaya gidilebilecek. Fransa’daki yasak, çocukların doğru cep telefonu kullanımını gündeme getirdi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, çocukların mümkün olan en geç yaşta ekran ile tanışmalarının en doğru olduğuna dikkat çekti.

İLK 3 YILDA EKRANLA TANIŞTIRILMAMALI

Beyin gelişiminin yoğun olarak devam ettiği ve öğrenmenin en üst seviyede olduğu ilk 3 yaş içerisinde kesinlikle ekran ile temas etmemelerinin önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Onur Noyan, bilgisayar, telefon ve tablet kullanımına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cep telefon kullanımı ile ilgili net bir yaş sınırı söylemek mümkün değil. Bazı araştırmalar okul yaşına gelene kadar cep telefonu, tablet ya da internet kullanmamanın gerekli olduğunu belirtse de pratikte çok fazla mümkün değil.

Çocukların mümkün olan en geç yaşta ekran ile tanışmaları en sağlıklısı olacaktır. Beyin gelişiminin yoğun olarak devam ettiği ve öğrenmenin en üst seviyede olduğu ilk 3 yaş içerisinde kesinlikle ekran ile temas etmemeleri önemli.

3 yaşından sonra ise belirli sınırlar içerisinde kısıtlamalarla kullanımları sağlanmalı.”

MUTLAKA SINIR KONULMALI

Telefon ya da bilgisayar kullanımı sınırlamasında aile tutumlarının önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Onur Noyan, “Aileler de bu sınırlara katı bir şekilde uymalı ve çocuklarının da kendi kontrollerini edinmeleri için örnek olmalılar.

  İlk başlarda günlük 5-10 dakikalık periyotlarla kullanıma izin verilmeli. Tablet ya da telefonlar, çocukların ellerinden ani bir şekilde alınmamalı.

Kendilerine zamanın bittiği belirtilerek kendi kendilerine bırakmalarının sağlanması sağlıklı olanıdır” tavsiyesinde bulundu. 

AİLELER ÖRNEK OLMALI

Çocuklar ve gençlerin öncelikle sınırlara ihtiyaçları olduğunu ifade eden Doç. Dr. Onur Noyan, “Bu konuda aileler ve okullar aynı bakış açısına sahip olmalılar. Teknoloji sürekli elinin altında iken bir çocuğunun kendisini uzak tutması neredeyse imkânsız bir durumdur.

Bu konuda aileler müdahalede bulunmalı, sınırlamalar getirmelidir. Ebeveynlerin çocuklar için rol model olduğunu düşündüğümüzde sürekli elinde telefon ile ilgilenen ebeveynini gören çocuk telefon/tablet kullanımının uygun olmayan bir davranış olduğunu düşünemez.

Bu bağlamda öncelikle ebeveynlerin çocuklarına rol model olmaları gerekmektedir” diye konuştu.

EVE GELİNCE SADECE ÇOCUĞUNUZLA İLGİLENİN

Anne babanın çocukla iletişiminin önemine işaret eden Doç. Dr. Onur Noyan, tavsiyelerini şöyle sıraladı:

“Ebeveynler eve ilk geldiklerinde başka hiçbir şey ile ilgilenmeden 10-15 dakika sadece çocuklarına odaklanmalı ve yakın temas içerisinde iletişimde bulunmalıdır. Sonrasında mümkünse akıllı telefonlar ya da tabletler konuşma amaçlı dışında kullanılmamalı.

Evde belirli bir saatten sonra teknolojik aletler kapatılmalıdır. Çocuklarla geçirilen zaman ne kadar kaliteli ise çocuklarla kurulacak iletişim de o kadar kuvvetli olur. İyi iletişime sahip olan çocuklar kendilerine güvenen bireyler olarak internet ve sosyal medyaya daha az ihtiyaç duyarlar.

ÇOCUĞUNUZUN HOBİSİ OLSUN

Günümüzde teknolojiyi ve interneti toptan yasaklamak yerine çocuklarımıza kurallar çerçevesinde kullanmayı öğretmemiz gerekiyor. Güvenli bir arkadaş çevresinde hobileri olan, spor yapan gençler yetiştirmemiz gerekiyor. Bu konuda gerekirse okullarda teknoloji ve internet kullanımı ile ilgili dersler verilmesi düşünülebilir.  

Sonuç olarak çocukların cep telefonu kullanım sorunları aslında çocukların kendisinden değil, anne ve babaların davranışlarından kaynaklanmaktadır. Bu konuda daha duyarlı, sınırlı koyan, çocuklarıyla iletişim içerisinde olan, çocuklarına örnek olan ebeveynler bu sorunu kolaylıkla aşacaklardır.”

Источник: https://www.e-psikiyatri.com/cocugunuz-3-yasindan-kucuk-ve-tv-izliyorsa-64831

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.