30lu yaş döneminde kilo verin!

içerik

30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlarda kilo vermek için neyi farklı yapmalıyız?

30lu yaş döneminde kilo verin!

Diyet sürecine hem psikolojik hem de fiziksel olarak adapte olmak ve kilo vermek genellikle çok da kolay değildir. Ama üzülerek söylemeliyiz ki bu durum giderek daha kolay hale gelmiyor. Hatta tam tersine, yaş ilerledikçe kilo vermenin yolları barikatlarla doluyor.   

Bunun nedeni ilerleyen yaşla birlikte vücudunuzda meydana gelen fizyolojik değişiklikler. Peki kilo kaybıyla doğrudan ilişkisi bulunan değişimler neler?

Kilo vermek istiyorum diyorsanız mücadele etmeniz gerekenler

Zayıflamayı zorlaştıran ilk değişim kaslarda yaşanıyor. Kas kütlesi ne kadar çoksa o kadar fazla kalori yakılıyor. Fakat 30’lu yaşlarda kas kütlenizin yüzde 3 ila 5’ini kaybediyorsunuz. Bu da kalori yakmanızın zorlaştığı anlamına geliyor.

İlerleyen yaşlarda kas kaybıyla birlikte metabolizma da yavaşlıyor. Yani kilo vermek için daha az kalori almanız gerekiyor. Aksi takdirde aldığınız fazla kaloriler vücudunuzda yağ olarak depolanıyor. Eklemeden geçmeyelim: Eğer geçmişte şok diyetlere başvurduysanız metabolizmanızın ilerleyen yıllarda daha da yavaşlaması olası.

Hormonal değişiklikler de kilo vermeyi zorlaştıran bir diğer sebep. Kadınlarda yaşanan östrojen kaybı kilo almayı kolaylaştırıyor ve alınan fazla yağlar göbek bölgesinde toplanabiliyor.

Erkekler de benzer bir süreci ilerleyen yaşla birlikte testosteron seviyeleri düştükçe yaşıyor. Onlarda da vücut yağları sıklıkla bel çevresinde yoğunlaşıyor.

 Bu süreçte testosteron seviyesini artıran nar, kuşkonmaz, brokoli, zencefil, kuruyemiş çeşitleri ve yağlı balıklardan faydalanılabilir.

Tüm bu fizyolojik değişikliklere rağmen kilo vermek imkansız mı? Kesinlikle değil! Kaç yaşında olursanız olun sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Unutmayın ki kilo vererek ideal kilonuza ulaşmanız ileride hastalıklara yakalanma riskinizi azaltacak.

Şimdi kısaca 30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlarda kilo vermenin genellikle ne ifade ettiğine ve bunun için neler yapabileceğinize değinelim.

30’lu yaşlarda kilo vermek

Yukarıda da söylediğimiz gibi 30’larınızda 20’li yaşlarınıza göre kas kütleniz azalıyor ve metabolizmanız yavaşlıyor. Bu durum ise kötü beslendiğinizde çok daha kolay kilo almanıza yol açıyor. Çocuk sahibi olmak, yoğun iş hayatı ve diğer birçok sebep bu yaşlarda uykusuzluğa ve düzensiz beslenmeye zemin hazırlıyor.

Bu noktada yapmanız gereken tek bir şey var, o da bahanelere sığınmamak. Elbette siz istedikten sonra ilerleyen yaşlarınızda da kilo verebilirsiniz. Fakat ne kadar erken sağlıklı beslenmeye başlarsanız o kadar iyi.

Bu yüzden henüz 30’larınızdaysanız düzenli egzersize başlayın ve şok diyetlerden uzak durarak sağlıklı beslenme yoluyla ideal kilonuza ulaşmayı hedefleyin.

40’lı yaşlarda kilo vermek

Düzenli aile hayatı ve iş yaşamı hareketsizliği beraberinde getirebiliyor. Bu hareketsizliğe en çok 40’larda rastlanıyor demek mümkün. 40’ları ideal kilonuzdan uzak olduğunuz bir noktadayken tamamlamanız orta yaşlara ve menopoza pek de sağlıklı olmadan girdiğiniz anlamına gelebilir. Bu yüzden daha da zor hale gelmeden bu yaşlarda aktif olmaya, sağlıklı beslenmeye çalışmalısınız.

50’li yaşlarda kilo vermek

50’li yaşlar birçok insanda soğuk duş etkisi yaratabiliyor. Kiloyla ilgili bu zamana kadar hiçbir sorun yaşamamış birçok insan yavaşlayan metabolizmanın ve sağlıksız alışkanlıkların hızlı bir şekilde olumsuz etkisini göstermesiyle kilo problemleri yaşamaya başlıyor.

Bu geçiş sürecini sancısız geçirmek içinse egzersizi hayatınıza mutlaka dahil etmenizi, sağlıklı kilo aralığınızın dışına çıkmamanızı ve bir diyetisyene danışarak günlük aldığınız kalori miktarını ne kadar düşürmeniz gerektiğini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. İçtiğiniz su miktarını artırmak da metabolizmanızı kesinlikle olumlu etkileyecektir.

Konu hakkında hazırladığımız “Metabolizmasından dert yananlar toplansın! İşte metabolizma hızlandıran ipuçlarımız” başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

En temel kilo verme yolları

Nasıl kilo verilir sorusuna verebileceğimiz mucizevi bir cevap ne yazık ki yok. Yaşlanmayı önlemek de maalesef mümkün değil.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sağlıklı beslenmek ve egzersiz kilo verme yöntemlerinin en etkilileri.

Eğer ilerleyen yaşla birlikte metabolizma hızınızın düşmesini engellemek istiyorsanız, daha doğrusu bu düşüşün daha yavaş olmasını istiyorsanız bazı noktalara özellikle dikkat edebilirsiniz.  

Kuvvet antrenmanları kas kütlenizi ve vücut kompozisyonunuzu korumanın en iyi yollarından biri. Bu yüzden mutlaka yapmaktan ze aldığınız egzersiz çeşidini bulun ve vakit kaybetmeden hayatınıza dahil edin. İhtiyacınız varsa kilo verme egzersizlerinden de yardım alabilirsiniz.

Yeterli protein alımının da kas oluşumu ve tokluk süresi üzerinde ciddi etkisi bulunuyor. Kas kütlenizdeki kaybı minimuma indirmek için günlük almanız gereken protein miktarını almayı ihmal etmeyin, özellikle de kahvaltı öğününüzde.

İhtiyacınız olan günlük kaloriyi bilmeniz ilerleyen yaşlarda çok daha önemli hale geliyor. Çünkü kilo alma korkusuyla gerektiğinden az kalori almanız da kilo verememenize sebep olabiliyor.

Bu yüzden günlük almanız gereken kalori miktarını öğrenmeli ve buna uygun beslenmelisiniz.

Bu konuda daha çok bilgi sahibi olmak için “Artık açıklığa kavuşmalı! Günlük kalori ihtiyacımız nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kaynak

Источник: https://www.diyetkolik.com/30lu-40li-ve-50li-yaslarda-kilo-vermek-icin-neyi-farkli-yapmaliyiz/

30-40 yaş arası kadınlar bu 3 noktaya dikkat!

30lu yaş döneminde kilo verin!

Kadınlar, diyeti en fazla 30’lu yaşlarında ihmal eder. Çeşitli sebepleri (aslında bahaneleri) vardır. Kimi kariyerlerinde basamakları hızla tırmanmaya başlamıştır. Kimi anne olmuş çocuk büyütmektedir.

Kimi ailesindeki bazı yaşı ileri kimselerin bakımından sorumludur vesaire. Ama sonuçta hepsi diyeti ve kilo vermeyi erteler.

Oysa bilmedikleri şey şu: 30’lu yaşlarda verilen kilolar, 40’lı yaşları ve menopoz öncesini daha sağlıklı karşılamalarına yarar.

Neden başka yaşlar değil de 30’lu yaşlar bu kadar önemli peki?

Hayatın temellerinin kurulduğu, meslek hayatının başladığı, sosyal yaşamdan keyif almanın tadına varıldığı 20’li yaşların koşuşturmasından sonra, 30’lu yaşlara girildiğinde metabolizmamızın eskisine göre yavaşladığını net bir şekilde hissetmeye başlarız.

Birçok kişi genelde “Eskiden yediğimin aynısı yiyorum fakat kilo alıyorum” der.

Gerek yaşla birlikte metabolizmanın yavaşlaması gerekse hareketin azalması, kronik hastalıklar, evlilik, çocuk sahibi olma, erken menopoz, stres, iş gibi faktörler kilo alma sebepleridir.

Menopoz döneminde östrojen hormonunun düzensizlikleri, stres, yetersiz uyku kadınlarda kilo artışına sebebiyet verebilir. Bu dönemde kişilerin beslenmesini mutlaka yeniden gözden geçirmesi gerekir.

Hormonların bundaki rolü nedir?

35 yaşını aşmış kadınlar ve erkeklerde bazı hormonlar da kilo alma nedenidir. Örneğin östrojen fazlalığı başlıca hormonal dengesizliklerdendir ve fazla kiloya sebep olabilir.

Çünkü östrojen seviyeleri progesterona bağlı olarak yüksek seyir etmeye ve östrojen baskınlığı yaşanmaya başlar.

Bunun başlıca göstergesi de karın bölgesi yağlanması, kilo alımı, ruh halinde değişiklikler ve şişkinliktir.

Östrojen kadınlara özel bir hormon değil miydi?

İnanış o yönde ama erkekler de östrojen fazlalığı problemi yaşayabilir. Çünkü çevresel östrojen denen bir gerçek var.

Yalnız erkeklerde östrojen baskınlığı belirtileri genelde 40 yaş sonrası ortaya çıkar ve karın bölgesi yağlanmaya, saçlar dökülmeye, göğüs oluşumu ve halsizlik gözlemlenmeye başlar.

Yine böyle tiroitler var… Vücudunda ani ve beklenmedik şekilde yağlanma gözlemleyenlerin tiroit bezlerini kontrol ettirmesini öneririm.

Östrojen fazlalığına dönecek olursak, şişkinliğe ve ödeme de neden olabileceğini bilmemiz gerek. Zararlı östrojen depo edilir ve atılması da zordur. Bu durum menopozda da devam edebilir. Kadın regl olmaz ama progesteron da salgılamaz.

Oysa progesteron doğal diüretik işlevine sahiptir ve kalorileri enerjiye çevirmeye kanalize edebilir.

Ancak salgılanmayınca şişkinlik kalıcı hale gelir ve vücut alınan kalorileri metabolize edemediği için bu kaloriler vücutta yağ olarak depolanır.

Programdan çok ‘Üç Emir’ ve ‘Yedi Altın Kural’ var. Önce emirleri sıralayalım, sonra da kurallara bakalım:

 • Enerjini kendine saklama, harca!
 • Kemik sağlığını düşün, kalsiyum ve D vitamini al!
 • Metabolizmanı hızlandır, yoksa gün içinde enerji harcayamazsın!

Enerji harcamak:

Menopoz dönemi, kadınların ciddi oranda kilo aldıkları ve bu kiloları verememekten yakındıkları bir dönem. Bu dönemde vücutta oluşan bazı değişiklikler nedeniyle harcadığınız enerjide de bir azalma oluyor.

Doğal olarak bu da kiloları beraberinde getiriyor, vücut kompozisyonları değişiyor, duruş bozuklukları bile gözlemleniyor. Yapmanız gereken şey basit: Yediklerinizi sınırlayacaksınız ve hareketliliğinizi artıracaksınız.

Zor gibi göründüyse şunu düşünün: Bunun yararını yaşlandığınızda göreceksiniz, şimdi değil!

Kemik sağlığı, kalsiyum ve D vitamini:

Osteoporoz dediğimiz şey, kemiklerde yaşanan kalsiyum kaybıyla birlikte kemiklerin kolay kırılır hale gelmesidir. Ve bu durum, maalesef menopoza girmiş kadınlarda daha sık görülür. Osteoporozu engellemek de sizin elinizde… Beslenmenize dikkat edeceksiniz ve egzersizleri ihmal etmeyeceksiniz! Kalsiyum ve D vitamini içeren gıdalar da diyet listenizde mutlaka yer alacak…

Hızlanan metabolizma:

Bizim belli bir yaşın üstündeki hanımlarımızda genellikle aynı yaklaşımla karşılaşıyoruz; “Aman doktor bey, bu saatten sonra öyle yapsam ne olur yapmasam ne olur!” Yanlış! Çünkü metabolizma hızımız biz yaşlandıkça yavaşlar.

30’lu yaşlardan itibaren her 10 yıllık dönemde vücudumuz %2 ila %4 oranında daha az enerji yakmaya başlar. Yakamadığımız bu enerji de vücudumuzda yağlanma olarak ortaya çıkar ve sağlığımızı tehdit eden birçok hastalığı davet eder.

Özellikle karın bölgesindeki yağlanma kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, insülin direnci ile sonuçlanır ki bu da diyabet riski demektir!

Sırada ‘Yedi Altın Kural’ var:

Bunlar, metabolizmayı hızlandırmanın yollarını gösteren bir takım uygulamalar. Bunları hayata geçirdiğiniz, günlük yaşamınızın rutini haline getirdiğiniz anda metabolizmanız kendine uygun bir tempo tutturur ve siz müdahale etmedikçe aynı tempoda çalışmaya devam eder. Nedir bu Yedi Altın Kural, bakalım;

Güne kahvaltıyla başlayın:

Sabahları kahvaltıdan sonra metabolik hızınız %10-25 oranında artar çünkü kahvaltı, metabolizmanızın uyanmasını ve enerji harcayıcı duruma gelmesini sağlar, zaten temel işlevi de budur! Şunu unutmayın: Sabahları hiçbir şey yemiyorsanız gün içinde daha az kalori yakarsınız.

Öğün atlamayın:

Öğün atlamak, gün içinde daha az kalori yakmanıza neden olur. Bu da diğer öğünde yiyeceğiniz fazladan yemeklerin vücuda aşırı bir enerji yüklemesi anlamına gelir. Aşırı enerji de akacak mecra bulamaz, vücudunuzda yağ olarak depolanır!

Günde en az 8-10 bardak su için:

Su kaybı metabolizma hızınızı %2-3 oranında azaltır. Bol su içtiğiniz zaman dolaşım, sindirim ve solunum sistemlerinizi dengeli çalışacak ve metabolizmanız hızlanacak demektir.

Düzenli egzersiz yapın:

Düzenli olarak egzersiz yapmak da metabolizmanızı hızlandırır. Özellikle aerobik egzersizler veya dayanıklılık antrenmanları hem kas kütlenizi artırır hem de metabolizma hızını yükselterek daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Proteini göz ardı etmeyin:

İnsan vücudu, karbonhidratları sindirmek için yaktığı kalorinin iki katını proteinleri sindirmek için yakar. Haftada iki kez balık olmak üzere beslenme planınıza daha fazla protein ekleyin. Örneğin Omega 3 yağ asitleri içeren somon türü balıklar, vücutta yağ yakan enzimleri artırdığı için daha fazla tercih edebilirsiniz.

Sofradan baharat eksik olmasın:

Baharatlı gıdalar metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Özellikle kırmızıbiber iyi bir metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalarda kırmızıbiberin içerisinde bulunan kapsaisin adlı etken maddenin bu işleve sahip olduğu tespit edilmiştir. Yine aynı şekilde hardal ve karabiber de iyi birer metabolizma hızlandırıcıdır.

Kahve ile metabolizma hızlandırın:

Kahve, hem metabolizmanızı hızlandırır hem de konsantrasyon artırır. Her ne kadar bu durum içilen kahve miktarına ve sıklığına bağlı olsa da şekersiz ve kremasız olması koşuluyla gün içerisinde kahve tüketilebilir.

Yeşil çay da tıpkı kahve gibi metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bu da yeşil çaydaki kafein sayesinde gerçekleşir. Yapılan araştırmalar egzersiz öncesi tüketilen yeşil çayın, egzersiz sırasındaki yakılan kalori miktarını %17 artırdığını göstermiştir.

(Yazar: Diyetisyen Emre Uzun)

Popüler diyetlerden uzak durun: Moda diyetlerin zararları nelerdir?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/04/30-40-yas-arasi-kadinlar/

Yaşa göre diyet ve beslenme programları

30lu yaş döneminde kilo verin!

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için doğru dönemlerde doğru beslenmek gerekmektedir. Sürekli ve bilinçsiz alınan vitamin hapları vücudumuza yarar sağlamak yerine sağlık sorunları açabilir.

İnsanların yaşlarına, kilolarına boylarına göre ayrı diyet programları uygulaması gerekmektedir.

 Yaşa göre diyet ve beslenme programları,  hangi gıdalara ağırlık vermeliyiz sorularını siz okuyucularımız için aşağıda sıraladık.

Çocukluk dönemi:

Ergenlik döneminden sonra baş gösteren obezite hastalığı son yıllarda çocuklarda da sıkça görülmeye başladı. Yağ ve şeker oranının fazla olduğu yiyecekler kolay tüketilebilen besinler haline gelmiş ve televizyon ve bilgisayar başında geçirilen hareketsiz zamanlarda üzerine eklenince çocuklar için ciddi sağlık problemleri kaçınılmaz olmuştur.

Bu yaş grubunda yapılan diyetler çocuklarda psikolojik sorunlar yaratmakta olup ailelerin önlemini baştan alıp fazla değil düzenli bir beslenme alışkanlığını çocuğa kazandırmalıdır. Diyet yapmak yerine aşağıda sıraladığımız besinleri düzenli bir şekilde kullanmak daha etkili bir yöntem olacaktır.

5-12 yaş:

Folik asit: Ekmek,  böbrek, ciğer ve ıspanakta yeterli miktarda bulunur.
Protein: Hücre ve dokuların tazelenmesi için gereklidir. Et, süt, balık, deniz ürünleri, yumurta, baklagiller ve soya fasulyesinde bolca bulunmaktadır.

Karbonhidrat: Bal, pekmez gibi demir içeren karbonhidrat tüketilmeli. Sebze, meyve, tahıllar, kepekli ekmek ve makarnada bu madde bulunmaktadır.
Yağ ve şeker: Çikolata ve diğer tatlılar haftada bir iki kez kullanılmalı.

Patates kızartması iki haftada bir kez ödül olarak yenilmelidir.

12-18 yaş:

Demir: Hızlı büyüme demir eksikliğine yol açıyor. Kırmızı et, ekmek ve lifli gıdalar bolca yenmeli.
Kalsiyum: Bu yaşta vücuttaki kalsiyum miktarı yüzde 25 düşüyor. Bu yüzden mutlaka günde l bardak süt içilmeli.

Sebze ve meyve: 5 porsiyon tüketilmeli.
Yağ ve şeker: Yağ ve şekerden uzak durmaya başlamak gerekiyor. 2-3 haftada bir sütlü tatlı ya da bitter çikolata yenebilir.

Su: Günde en az 8 bardak su içilmeli.

Ergenlik dönemi

Diyet yapmak büyüme çağındaki bir gencin maksimum boya ulaşmasını engelleyebilir. Vücut tam olarak gelişebilmek için enerjiye ve diğer besin öğelerine ihtiyaç duyar.

Bu dönemde iyi beslenmeyen kişilerin bağışıklık sistemlerinde ve direncinde düşüklük olacaktır. Yetersiz ve dengesiz beslenme bu dönemde gelişimde olumsuz etkilere sahip bir süreçtir.

 • Öğün atlamayın,
 • Öğünlerinizde 4 besin grubunu ( süt grubu, et ve kuru baklagiller grubu, sebze – meyvegrubu, ekmek grubu) dengeli şekilde bir arada bulundurmaya özen gösterin.
 • Bu yaş grubunda diyetler kesinlikle uzman denetiminde uygulanmalıdır.
 • Fiziksel aktivitenizi arttırın. Bu dönemde özellikle yüzme ve basketbol kemik ve kas sağlığı için çok faydalıdır.
 • Bilgisayar ve televizyona fazla zaman ayırmayın.

20’li yaşlar

Bu yaş grubunda metabolizmanın çok çalışması nedeniyle kilo almak ve vermek kolaydır. Bu yaşta uygulanan diyet sizin diğer dönemlerde sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı kazandıracaktır.

 20’li yaşlarda beden kitle endeksinizi hesaplatmadan rejim yapmanız doğru bir adım olmayacaktır.

 Ergenlikten yetişkinliğe geçiş süreci olan bu dönemde beslenmeye önem verilmemesinden dolayı uzun vadede ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir.

Bu dönemde çok sıkı ve hızlı bir rejim maratonuna girmek yerine daha uzun vadeli rejimler uygulanmalıdır. Bu dönemde çocuk sahibi olmak isteyenler ise vitamin ve mineral oranları yüksek olan karbonhidratlar, nişastalı besinler, sebze, meyve, süt ürünleri, balık, yumurta, fındık gibi besinler tüketmelidir. Sindirim sistemine yardımcı olması için su bol tüketilmelidir.

30’lu yaşlar

30’lu yaşlar, diyet yapma ve sağlıklı beslenme konusuna bilincimizin arttığı dönemdir. 20 ila 30 yaş grubu aralığında kalsiyum oranının yüksek olduğu besinler tüketilmelidir. Çünkü yaşımız ilerledikçe iskeletimizdeki kalsiyumu kaybetmeye başlarız. Diyet yapamayan bu yaş grubundaki insanlar beslenmelerini düzenli yapmalıdır.

Fazla yağlardan kaçınarak kahvaltıya önem vermek ve geç saatte yemek yememek yapılacakların başında gelir. Fosfor Magnezyum, , D,C, B6, K vitaminleri ile karaciğer, yumurta, balık ve fındıkta bulunan biyotin, bu yaş döneminde en fazla ihtiyacımız olan besinlerdir. Bu dönemde fiziksek faaliyetlerde bulunmak diyetinizde verim almanızı hızlandıracaktır.

40’lı yaşlar

Bu yaşlarda metabolizma yavaş çalışacağı için vücut yağları dışarı atmakta zorlanacaktır. Dönem olarak diyete en fazla önem verilmesi gereken zamandır ve iştahınıza dur demek zorundasınız.

 • Zayıflayan kemiklerin zarar görmesini önlemek amacıyla balık süt ve tüketilmelidir.
 • Hormonların dengesinin bozulduğu bu süreçte düzenli egzersizlere de önem verilmelidir.
 • Almanız gereken kalori miktarı günlük 100’ü geçmemelidir.
 • Cilt, saç ve tırnak kalitenizi güçlendirmek için doğal olan vitaminler tüketmelisiniz.
 • Zeytinyağı olmazsa olmazınız arasında yer alsın.
 • Salatanıza fındık yağı ile Ayçiçek ilave edin.
 • Ceviz, fındık, badem, , susam ve çörekotu da kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Kesinlikle yağsız diyet yapılmamalıdır.

50’li yaşlar ve yaşlılık dönemi

Kadınların vücutları erkeklere nazaran daha fazla yağlanmaktadır. Fizyolojik ve biyolojik sebeplerle bu yaş grubunda erkekler kadınlara nazaran daha kolay zayıflayabilmektedir. Genel olarak yaşla orantılı olarak kilo ve yağ oranı da artacaktır. Bu sebeple yaşlılık döneminde beslenme düzenine dikkat edilmeli ve kaslardaki erimelerden dolayı egzersizlerle kaslar dinç tutulmalıdır.

 • Düşük yağlı olan ekmek ve tahıllar tüketilmelidir.
 • Doymuş yağ kullanımı minimuma düşürülmelidir.
 • Su ve diğer sıvılar fazla tüketilmelidir.
 • Kalsiyum oranı yüksek (yoğurt, peynir) besinler tüketilmelidir.
 • Hipertansiyon ve kalp-damar hastalıklarına neden olan tuz az kullanılmalıdır.
 • Alkol ve sigara karaciğer, beyin, kalp kasında rahatsızlığa neden olacağından kullanılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Diyet Tavuk Yemeği Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Источник: http://diyetlistesi.com.tr/yasa-gore-diyet-listeleri.html

Çocuklar Nasıl Zayıflayabilir? | Zayıflama Diyet Kilo Verme

30lu yaş döneminde kilo verin!

Çoğu zaman kalıtımsal bir sorun olarak kendini gösteren kilo sorunu yalnızca yetişkinlerin değil çocukların da yaşam kalitesini düşürmektedir.

Küçük yaştan itibaren kilo sorunu ile mücadele etmek zorunda kalan çocuklar, orta yaşlara gelmeden pek çok hastalığın esiri olmaktadır. Hem şişmanlık hem de hastalık kilolu olan çocukların yaşam standartları üzerinde olumsuz etkiye neden olmaktadır. Bu nedenle erken teşhis edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması ekstra önemlidir.

Çocukları zayıflatmak, yetişkinlerin zayıflamasına nazaran daha zordur. Devamlı abur cubur yeme istekleri, yasaklı besinlere olan ilgileri kontrolün zor olmasına neden olmaktadır. Buna engel olmak çocukların daha sağlıklı ve zayıf kalmasını mümkün kılmak için alternatif yollar düşünülmelidir.

7-8 Yaş Grubu Çocuklar Nasıl Zayıflayabilir?

7-8 yaş dönemi çocukların söz dinlemediği, keşfettiği ve bir birey olduğunu düşündüğü dönemlerden biridir. Bu nedenle devamlı kontrol altında tutmak, yediklerine içtiklerine karışmak oldukça zordur.

Özellikle kiloları nedeniyle devamlı üzülmelerine sebebiyet vermek, ileriki yaşlarda ciddi manada özgüven sorunu yaşamalarına neden olmaktadır. Bunu onlar fark etmeden yapmanız daha önemlidir. Bu nedenle olabildiğince aile genelinde bir uygulama yapmalısınız.

7-8 yaşlarında kız ya da erkek çocuğunuzun zayıflamasına karar verdiyseniz ona uygulamak istediğiniz diyet programını herkes için uygulayın. Herkes onunla beraber bir süre sağlıklı beslenmek zorunda kalsın. Özellikle kardeş bu konuda oldukça etkili olmaktadır. Bu yaş grubunda görüp uygulama yetisi son derece gelişmiştir.

Abla, abi, kardeş ve anne babanın yaptığı her şeyi kendi de yapmak isteyecektir. 7-8 yaşında olan çocuğunuzu zayıflatmak için ailece diyet programı uygulamalısınız.

9 Yaş Grubu Çocuklar Nasıl Zayıflayabilir?

9 yaş grubunda olan çocuklar, okul hayatına adım atmış olan çocuklardır. 1.sınıfın aksine 2.sınıfa geçtikleri için genç olduklarına inanacaklardır. Bu inanışı lehinize çevirip çocuğunuzun kilo vermesini sağlayabilirsiniz.

Eğitim hayatında bir adım daha atan çocuğunuz arkadaşlarının tepkilerine bağlı olarak kilolu olduğunun farkına varacaktır. Özellikle 9 yaşından sonra kilolar onun için sorun teşkil etmeye başlayacaktır. Tam olarak bu dönemde ona yardımcı olmak istediğinizi dile getirmelisiniz.

Açık açık kaba ve kırıcı olmadan kilolarını vermesi gerektiğini, onun her zaman yanında olacağınızı dile getirmelisiniz. Bu şekilde ikna edebildiğinizde kilo vermesi daha kolay olacaktır. Sonrasında çok aç kalmadan doktor kontrolünde diyet programları oluşturmalısınız.

Diyet listesinde abur cubur bir diğer ismi ile market ürünleri bulunmamalıdır. Sağlıklı beslenmesini sağlamalı, egzersiz yapmasını mümkün kılmalısınız.

10 Yaş Grubu Çocuklar Nasıl Zayıflayabilir?

10 yaş grubu çocuklar kilolarının sorun olmasına izin vermeyen çocuklardır. İçten içe rahatsız olurlar ancak bunu dile getirmezler. Bu sebeple onlara onların anlayacağı dilden yardım etmeniz gerekecektir. Gün içinde en az 1 saat onun sevdiği sporu yaparak kilo vermesini mümkün kılabilirsiniz.

Erkekler için çoğunlukla futbol, basketbol olan bu sporlar kızlar için voleybol, bisiklet sürme şeklinde kendini göstermektedir. Hangi spor olursa olsun en az 3 günde bir kez 1 saatinizi buna ayırmanız gerekmektedir. Bu şekilde kalori yakmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Rencide olmadan fazla kilolarını vermeye başladığını göreceksiniz. Bunun yanında yediklerine doğrudan müdahale etmek yerine yaptığınız yemekleri çeşitlendirmelisiniz. Makarna düşkünü ise makarna yerine 3 çeşit sebze yemeği çıkarmalısınız. Ona seçme şansı sunarsanız muhakkak birini tercih edecektir.

Hem zayıflamasına yardımcı olacak diyete adapte olacak hem de sağlıklı beslenecektir. Çocuklar için günde 1 saat spor ve sağlıklı beslenme zayıflamak için yeterli olmaktadır.

11 Yaş Grubu Çocuklar Nasıl Zayıflayabilir?

11 yaş grubu için en önemlisi anne ya da babadır. Erkek çocuklar için anne, kız çocuklar içinse baba vazgeçilmezdir. Bu nedenle kilolardan kurtulmak için bu açıdan fayda sağlamaya çalışın.

Kız çocuklarının babalarıyla geçirdiği vakti arttırıp beslenmeleriyle babalarının da ilgilenmesini sağlamalısınız. Babasının verdiği tavsiyeler onun için çok daha önceliklidir.

Baba ya da anne ile yapılan etkinliklerde çocuğun fazla kalori alamayacağı protein merkezli piknikler ya da meyveli sohbet saatleri düzenlenebilir. Çoğaltılabilen bu etkinlikler ile çocuğunuz hem daha sağlıklı beslenecek hem de kilolarının baskısı altında ezilmeyecektir.

12 Yaş Grubu Çocuklar Nasıl Zayıflayabilir?

12 yaş grubu çocuklar için iletişim kurmak oldukça önemlidir. Bu nedenle olabildiğince diyalog halinde kalarak zayıflama yöntemi uygulanmalıdır.

Çocuğunuzla düzenleyeceğiniz sohbet saatlerinizi yürüyüşle süsleyebilirsiniz. Bu şekilde her gün 1 saat yürüyüş yapmasını sağlayabilirsiniz. 12 yaşındaki bir çocuk için 1 saat yürüyüş yapmak ve dikkatli beslenmek kilo vermek için oldukça etkilidir. Bu nedenle ailece gezinti saatleri düzenleyip 1 saat boyunca hem sohbet edip hem de yürüyüşünü tamamlayabilirsiniz.

Yedirdiklerinizde ise fast food ve dışarıdan söyleme durumuna son vermelisiniz. Evde pişen yemekleri yedirmeli, sizin yaptığınız sağlıklı organik sebze besinlerini tercih etmelisiniz. Aynı zamanda alması gereken kaloriyi bilmeli bu çerçevede aç kalmasına fırsat vermemelisiniz. Aç kalmadan kontrollü şekilde zayıflarsa süreç içinde kendi de durumu fark edebilecektir.

13-14 Yaş Grubu Çocuklar Nasıl Zayıflayabilir?

Çocukların kız ya da erkek fark etmeksizin kendilerine en çok dikkat etmeye başladığı yaş grubu 13-14’tür. Bu nedenle bu yaş grubu ergenliğe giriş olarak ilan edilmiştir. Kilolu olan çocuklar için bu süreç biraz daha zor geçmektedir. Bu nedenle aileye büyük bir iş düşecektir.

Çocuğunuz 13-14 yaşında ve kilolu ise her şeyden önce ne yediğini bilmelisiniz. Özellikle okul kantininden alışveriş yapmasını durdurmalısınız. Sizin evde yedirdiğiniz sağlıklı besinlerin aksine kantinde yer alan abur cuburlar, kilo alımını arttıracaktır.

Kantin, market yasaklandıktan sonra hamur işi, makarna, ekmek tüketimine de son vermelisiniz. Tam olarak fiziksel değişimin hızlandığı bu süreçte kilo vermesi için kuralları biraz sertleştirmelisiniz. Gerekirse siz de onunla beraber diyete dâhil olmalısınız. Böylece kilo sorununda onu anladığınıza inanacaktır.

15 Yaş Grubu Çocuklar Nasıl Zayıflayabilir?

Lise süreci yaş grubu olan 15 yaş, çocuğunuzun kendini sık sık eleştirdiği bir dönemdir. Kilo problemi olduğu için duygusal açıdan yalnızlık yaşaması mümkündür. Bu süreci onunla atlatabilmek için yardımcı olmak istediğinizi sıklıkla dile getirmelisiniz.

Birlikte diyetisyene gitmeli, yaşına uygun diyet programını istemelisiniz. Diyet boyunca özellikle içtiklerini kontrol altında tutmaya özen göstermelisiniz.

Kola tarzı asitli içeceklere düşkün olunan bu yaş grubunda önemli olan beslenme alışkanlığını düzene sokmaktır. Yoğun şekerli meyve suları, katkı maddesi bulunduran meyve sodaları bu dönemde uzak kalınması gereken içeceklerdir. Ayrıca tatlının en çok sevildiği bu dönemde pastane ürünlerinden olabildiğince ayrı tutmalısınız.

Pasta, kurabiye, poğaça, şekerleme tarzı hamur işleri, şeker depoları kilo almasını hızlandıracaktır. Yasaklı besinlerden uzak kalmasını sağladığınızda 3 hafta içerisinde kilo vermeye başladığını fark edebilirsiniz. Bu da motivasyon açısından sizi destekleyecektir.

16 Yaş Grubu Çocuklar Nasıl Zayıflayabilir?

Genç dönem olarak nitelendirilen 15-16 yaş sonrası, çocuğunuzun kilo sorunu ile yüzleşmesi gereken yaş dönemidir. Bu yaşa kadar kiloların verilmesi sağlanamamışsa ya da sonradan kilo alınmışsa çocuğunuz en az sizin kadar net bir şekilde durumu göğüsleyebilecektir.

Bir yetişkin kadar olmasa da bu konuda çaba sarf edebileceğini dile getirecektir. Ona güvenmeli ve yapabileceğini söylemelisiniz. Kilo verme konusunda ihtiyacı olan en önemli şey güvenmektir. Yeterince güvendiğiniz takdirde kendine daha çok inanacaktır.

16 yaş için kilo vermek küçük yaşlara nazaran daha kolaydır. Her gün düzenli olarak yürümeli, boyuna ve kilosuna bağlı olarak alması gereken kaloriyi almalıdır.

Size düşen daha çok çocuğunuzun alması gereken kaloriden fazlasını almasına engel olmaktadır. Bu nedenle hesaplama işini beraber üstlenebilirsiniz. Gün içinde yediklerinin kalorisini hesaplamalı, dengeli dağılımla sağlıklı beslenmesini sağlamalısınız.

17-18 Yaş Grubu Çocuklar Nasıl Zayıflayabilir?

Kilo sorununun çözülebileceği en ideal yaşlardan biri 17-18 yaş grubudur. Çocuğunuzun azimli, kararlı ve en hırslı olduğu bu yaş grubunu lehinize çevirebilirsiniz. Kendine güven dolu olduğu bu dönemde fazla olan kilolarına karşı edindiği bir hobisini koz olarak kullanabilirsiniz.

Bisiklet sürmek, yüzmek, ip atlamak gibi tüm vücudu çalıştıran sporlara yönlenmesini sağlayabilirsiniz.

Abur cubur yememesi, hamur işinden uzak kalması, haftada 2 gün spor yapması çocuğunuzun istediği kiloya gelmesine yardımcı olacaktır.

Herhangi bir sağlık engeliniz yoksa siz de ona eşlik etmeli, bu süreçte yanında olmalısınız. Sporu beraber yapabilir hem kaliteli zaman geçirip hem de kilo vermesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklar Nasıl Zayıflarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun kilo konusunda hassasiyet göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ondan yapamayacağı şeyleri istememeli, kilo sorununu devamlı yüzüne vurmamalısınız. Kısıtlamalara kendiniz ve ailenin diğer üyeleriyle beraber uymalı, yalnız kalmasına engel olmalısınız. Bu şekilde ev yemekleri üzerine odaklanmaya dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuzun sebze merkezli, kırmızı etin eksik olmadığı bir diyet uygulamasını sağlamalısınız. Proteinin yeterli miktarda alınması vücudun karbonhidrata ihtiyaç duymasına engel olacaktır.

Beslenme düzeninde her gün muhakkak protein deposu besin bulunmalıdır. Gelişimi için gereken meyveleri de düzenli olarak tüketmesini sağlamalısınız.

Ara öğünlerinde taze meyveler ve kuruyemişler yenmesini mümkün kılmalısınız.

Çocukların Zayıflaması İçin Atıştırmalardan Uzak Durmalısınız

Çocukların kilo almasına neden olan en büyük problemlerden biri atıştırmalıklardır. Çoğu zaman ana öğünlerin es geçildiği hızlı günlerde atıştırmalıklarla karın doyurulmaktadır. Sandviçler, tostlar, abur cuburlar ya da kesmesi için tatlılar tüketilmektedir.

Atıştırmalık yoluyla alınan bu sağlıksız besinler en hızlı kilo yapan besinlerdir. Bu nedenle özellikle annelerin bu konuda hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Oturup düzenli şekilde ailece tüm öğünler yapılmalı, ara öğünler de sağlıklı besinlerle tamamlanmalıdır.

Çocukların Zayıflaması İçin Spor Salonu Alternatifini Düşünmelisiniz

15-16 yaş sonrası için dış görünüş oldukça önemlidir. Bu nedenle kilo sorununun daha da büyümemesi için müdahale edilmesi gerekmektedir. Doktorunuzdan gereken onayı aldıktan sonra çocuğunuzu spor salonuna yönlendirebilirsiniz.

Pek çoğu için bu durum oldukça ilgi çekici olacaktır. Çocuğunuzun spor salonuna gitmesi, 1 saatlik spor egzersizi ile kilo vermesi daha kolay olacaktır. Uzmanlardan yardım almanız şartıyla uygun spor aletlerini deneyip düzenli olarak uygulaması işe yaracaktır.

Çocukların Zayıflaması İçin Ödül Günlerini İhmal Etmemelisiniz

Çocuklar için kilo vermek, yetişkinler kadar büyük bir mesele değildir. Yaş büyüdükçe kilo sorununun önemi daha net anlaşılacaktır.

Henüz 17-18 yaşına gelmeden kilo sorununa çözüm bulunmuş olursa gençlik ve yetişkinlik süreci daha rahat geçecektir. Bu nedenle hem çocukların kalbini kazanıp hem de kilo vermelerini sağlamalısınız.

Diyet boyunca 2 haftada bir gün ödül gününe izin vermeli, istediklerini yemelerini sağlamalısınız. Bu şekilde motivasyonları oldukça yüksek olacak, kilo verme hırsları artacaktır.

Çocukların Zayıflaması İçin Su İçmelerini Sağlamalısınız

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kilo verme hızı metabolizma ile ilişkilidir. Ne kadar hızlı kilo vermelerini isterseniz o kadar metabolizmalarını hızlandırmalısınız.

Çocukların yetişkinlerle kıyaslandığında daha hızlı metabolizmaları olduğu bilinmektedir. Buna rağmen fazla kilosu olan çocukların desteğe ihtiyaçları olmaktadır. Bu desteği sağlayacak en önemli madde sudur.

Ne kadar çok su içerlerse toksinleri o kadar kolay atarlar. Ayrıca su içerek metabolizmalarının daha hareketli olmasına yardımcı olurlar.

Çocukların Zayıflaması İçin Bilinçlenmelerini Sağlamalısınız

Çocuklar özellikle 14 yaş altındayken kilonun ve kilolu olmanın büyük bir sorun olduğunu fark etmezler. 14-15 yaşından sonra çocuklarınıza bunun önemli bir sorun olduğunu ifade etmeniz gerekir.

Kilo vermelerinin onlar için sağlayacağı avantajları anlatmalısınız. Nasıl sağlıklı kilo vermeleri gerektiği hakkında sohbet etmelisiniz. Bu şekilde bilinçli zayıflamayı mümkün kılabilirsiniz. Aksi halde kilo verdikten hemen sonra eski alışkanlıklarına geri dönerler. Bütün emekleriniz boşa gider.

Источник: https://zayiflama.site/kilo-verme/cocuklar-nasil-zayiflayabilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.