35 Yıldır İçtiği Sigarayı Nasıl Bıraktı?

içerik

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta görülen 11 değişim

35 Yıldır İçtiği Sigarayı Nasıl Bıraktı?

Merdiven çıkarken nefesiniz mi kesiliyor? Sabahları uyandığınızda bile ağzınızda acı bir tat mı hissediyorsunuz? Bu sorunların nedeni açık. Tüm bunların sebebi; sigara. Sigara, uzun vadede sağlığınıza zarar verirken, fiziksel olarak da sizi zorlar.

Peki sigarayı bırakma konusunda ne düşünüyorsunuz? Sigara içenler için bağımlılıktan kurtulmak çok güç olabilir. Tiryakilerin önemli bir kısmı, hayatlarında en az bir kere sigarayı bırakmayı dener ancak bir süre sonra yeniden başlar.

Sigarayı bırakmaktan çok bırakmaya karar verme aşaması zorlu. Bağımlılar sigarayı bıraktıklarında yaşayacakları yoksunluk döneminden endişe eder. Ancak bu yoksunluk ömür boyu devam eden bir süreç değil.

Kararlı olunduğunda yoksunluk belirtilerin üstesinden gelmek çok daha kolay hala gelir. Sigarayı bırakmada birinci kural; günlük koşullar nasıl olursa olsun bıraktıktan sonra bir tane bile yakmamak. Çünkü bu davranış anıları, tadını ve kişiye verdiği hissi beynin yeniden hissetmesine neden olur.

Sıklıkla sigarayı bıraktıktan sonra ara ara bir tane içenler bir süre sonra yeniden başlar.

Sigara birçok önemli hastalığın nedeni

Sigara; kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununun başlıca nedenlerinden biri. Dünyada her yıl 5 milyon kişi ve Türkiye’de 100 binden fazla kişi yani ölen her 4 kişiden biri, tütün kullanımına bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor.

Bu sayının 2030 yılında 240 bine ulaşılacağı tahmin ediliyor. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin yüzde 35’i, kadınlarda ise yüzde 15’inin nedeni sigara. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin ise yüzde 90’ının temelinde sigara yatıyor.

Özellikle sigara ile doğrudan ilişkili olan akciğer kanseri, kanser nedenli ölüm oranında birinci sırada yer alıyor. Kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan solunum sistemi hastalıklarının en önemli nedeni de yine sigara. Bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranı, hiç içmeyenlere göre 40 kat fazla.

Ayrıca sigara; kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damarı hastalıkları ve felç olma riskini artırır, bacak kangrenlerine neden olabilir.

Sigara hangi hastalıkların oluşum riskini artırır?

Sigara bağımlılığı ve birçok kanser türü arasında doğrudan bir ilişki bulunuyor.

Sigara; akciğer bağımlılığı başta olmak üzere, gırtlak, prostat, diş eti ağız, mesane, yemek borusu, dil, pankreas, bademcik ve rahim ağzı kanserlerinin oluşum riskini artırır.

Ayrıca; erkeklerde iktidarsızlık, felç, ülser, kronik bronşit, bacak damar hastalıkları, kalp krizi, kadınlarda kısırlık ve KOAH gibi hastalıklara da yol açar.

Doğmadan sigara içen bebekler!

Sigara aynı zamanda hamile kadınlarda düşük ve erken doğum riskini artırır, bebeklerin düşük kiloda doğmasına neden olur ve bebeklerde ani ölüm riskini 6 kat artırır. Yine hamilelik döneminde sigara içen annelerin bebeklerinin zeka düzeyi düşük olabilir ve davranış bozuklukları görülebilir.

35 yaşından önce sigarayı bırakanlarda erken ölüm riski hemen hemen yok olur. Sigara içenlerin akciğer kanseri olma riskleri; süresine ve ne kadar içtiklerine bağlı olarak değişir. 20 yıldan fazla sigara içenlerde risk çok fazla. 20 yılın üzerinde sigara içenlerde ise risk hiç içmeyenlerin seviyesine inemiyor. Fakat bunun üzerine eklenecek her yıl riskin boyutlarını artırır.

Sigarayı bırakma evresinde vücutta meydana gelen değişiklikler neler?

 • 20 dakika sonra, kan basıncı ve nabız normale döner, el ve ayak dolaşımı düzelir.
 • 8 saat sonra, kan oksijen düzeyi normale döner, kalp krizi geçirme riski azalır.
 • 24 saat sonra, vücut karbonmonksitten arınır.
 • 48 saat sonra, kandaki nikotin düzeyi azalır, tat ve koku duyusu artar, peptik ülserli hastaların tedaviye verdikleri cevap artar.
 • 72 saat sonra, hava yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlar, solunum yolları fonksiyon görmeye başladığı için sekresyon miktarı artar, hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışır. Enerji düzeyi artar.
 • 2-12 hafta sonra, tüm vücuttaki dolaşım düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır, yürürken yorulma ve tıkanma daha az görülür.
 • 3-9 ay sonra, öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve wheezing yani hırıltılı ya da ıslık sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzelir, akciğer fonksiyonları yüzde 5-10 oranında artar.
 • 12 ay sonra, koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır.
 • 12-36 ay sonra, mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.
 • 5 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski, yemek borusu ve ağız boşluğu kanserleri riski yüzde 50 azalır.
 • 10-15 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski hiç içmeyenlerle aynı seviyeye iner, akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yüzde 50 azalır.

Sigarayı bırakmak sosyal hayatı da olumlu etkiler

Genel sağlık açısından meydana gelen düzelmelerin yanında sigarayı bırakmanın sosyal hayatta da olumlu değişiklere neden olur. Öncelikle yiyeceklerden alınan tat artar, koku duyusu gelişir. Sigaraya sürekli olarak ödenen bedel ortadan kalkar.

Ev, araba gibi kapalı ortamlarda solunan hava daha temiz hale gelir. Aile içinde bebek ve çocukların sigaradan olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmiş olur. Sigarayı bırakmak cinsel hayatı da olumlu yönde etkiler.

Bununla birlikte bağımlılığın verdiği yoksunluk anları, endişe ortadan kaybolur ve kişi kendisini fiziksel olarak çok daha zinde hisseder.

Sigarayı bırakmada yeni tedavi yolları

Sigarayı bırakmada ilk adın karar vermek ve iradeli olmak. Ancak uzun süren bu bağımlılıktan kurtulmak için yardım almak gerekli olabilir. Sigarayı bırakma aşamasında çeşitli tedavi yolları bulunur. İlaç tedavisi ve replasman tedavileri yardımcı yollar arasında.

İlaç tedavisi: Bazı insanlar, bağımlılığın yanı sıra genetik olarak da yatkın oldukları için sigarayı daha zor bırakır. İlaç, beyindeki içme isteğini azaltır. Bu ilaçlar sigarayı bırakmakta zorlanan kişilerde kullanılabilir.

Replasman tedavileri: Nikotin maddesi, kişiye nikotin bantlarıyla dışarıdan verilir. Nikotin sakızları, hatta nikotin spreyleri de bulunur. Sigara ağızlıkları, yani nefesle çekilen mentollü ağızlıklar da bulunur.

Ancak bu nikotin bantlarının her gün değiştirilmesi ve geceleri çıkarılması gerekir. Bu bantların da dozları bulunur. Bağımlılık düzeyi çok yüksekse, en yüksek dozdan başlanır. Bu yöntem, ilaca ek olarak da uygulanabilir.

Etkinlik sağlanması için kombine tedaviler önerilir.

Sigarayı bırakma konusunda çok zorlanan kişiler için ilaç, nikotin bandı ve nikotin sakızı bir arada uygulanabilir. Ancak bu tedavilerin doktor kontrolünde uygulanması gerekir. Aksi halde kontrolsüz kullanımda sağlık açısından zararlı sonuçlar doğurabilir.

Video: Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta görülen değişimler

İlginizi çekebilir

Sigarayı bırakmada en etkili 4 yol

Pasif içici olmak neden daha zararlı?

Sigarayı bırakma tedavilerinin yan etkileri var mı?

Sosyal sigara bağımlısı mısınız?

Sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz…

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/hayat/bilgi/sigarayi-biraktiktan-sonra-vucutta-gorulen-11-degisim

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Diyenlere Özel 10 Sağlıklı Adımda Sigara Bırakma Rehberi

35 Yıldır İçtiği Sigarayı Nasıl Bıraktı?

“Sigara sağlığa zararlıdır”; bunu hepimiz biliyoruz. Ama birçok insan, buna rağmen hala sigara içmeye devam ediyor. Sigara içmeden bir güne başlayıp bir günü bitiremiyor!

Oysa yaktığınız her bir sigara akciğer, mesane, pankreas, ağız ve diğer kanser risklerini arttırmanız anlamına geliyor. Sigara kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, diyabet, depresyon, alzheimer, obezite gibi birçok hastalığı, büyük ölçüde tetikliyor.

Daha detaylı bilgi için: Sigaranın Zararları

Buna ek olarak; zihinsel kapasiteyi ve hafızayı etkiliyor, iktidarsızlığı arttırıyor, doğurganlığı azaltıyor. Gebelik sırasında sigara içmek ise doğmamış bir çocuğu bile etkiliyor!

“Sigarayı bırakmak istiyorum” demenize rağmen, bunu tam bir alışkanlık haline getirdiyseniz, işiniz biraz zor. Sigaradaki nikotin sizi geçici bir şekilde yükseltir. Ve vücudunuz yeteri kadar nikotin almazsa, isteğiniz artmaya başlar.

Nikotin isteğiniz, son sigaranızı içtikten sonra, 30 ile 60 dakika arasında başlar. Ve birkaç hafta boyunca sürer. Belirtileri öfke, kaygı, sinirlilik, konsantrasyon sorunları, huzursuzluk, artan iştah, uykusuzluk, yorgunluk, yavaş kalp atışı ve baş ağrısı olarak ortaya çıkar.

Canınız ne kadar isterse istesin bu durum geçicidir. Toksinler vücudunuzdan tamamen atıldığı anda semptonlar tamamen duracaklar. Sigarayı bırakmanız için, nikotin yoksunluğu belirtileri ile başa çıkmak için kararlığa ve iradeye ihtiyacınız olacak.

Sigara nasıl bırakılır? Sigarayı bırakmak istiyorum! diyenler; bu listemiz için!

Birinci Adım: Evinizi temizleyin.

Sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz evinizi temizlemenizin zamanı geldi demektir.

● Tüm kül tablası ve çakmakları atın.● Sigara kokan giysilerinizi yıkayın.● Halılarınızı, dolaplarınızı ve yerlerinizi temizleyin.● Eğer arabada sigara içiyorsanız tüm bunları arabanız için de uygulayın.

● Sigara kokusunu gidermek için sprey kullanın.

Daha temiz ve keyifli bir ortam, mücadelenize destek verecektir. Evinizi sigara içilmeyen bölge olarak ilan edin. Evde, arabada ya da yanınızda oturanların tütün kullanmamasını bir süreliğine rica edin.

İkinci Adım: Tüm tetikliyicileri ortadan kaldırın

Sigarayı bırakma yolundaki ikinci adım ise tetikliyicilerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu tetikliyicilerin önüne geçmek, sigara isteğinizi önemli ölçüde keser.

Özellikle tetikliyicilerden birkaçı şu şekildedir:

● Kahve içmekten kaçının. Bu önemli bir tetikleyicidir. Bunun yerine su içmeyi deneyin.● Sigara içen arkadaşlarınızla bir süreliğine görüşmeme kararı alabilirsiniz. İçmeyenlerle bir süreliğine vakit geçirebilirsiniz.

● Rahatça sigara içebileceğiniz değil de, sigaranın yasak olduğu yerlere gidebilirsiniz.● Bolca dinlenin ve uyuyun. Çok yorgun olmak sigara isteğini tetikleyebilir.● Alkol ve sigara sürekli beraber anıldığı ve tüketildiği için; alkol kullanmaya ara verin.

● Yemekten sonra genellikle sigara içiyorsanız, dişlerinizi fırçalamayı ya da sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

● Sigara bırakma sürecinizi iş yerinizde geçiriyorsanız, yararlı akıllı telefon uygulamaları veya bilgisayarınıza kuracağınız programlarla vakit geçirebilirsiniz.

Üçüncü Adım: Ellerinizi ve ağzınızı meşgul edin

Yıllardır sigara içen insanlarda el tiryakiliği denilen şey oluşur. Bu nedenle ellerinizi ve ağzınızı meşgul edecek yollar aramanız gerekmektedir.

Ağzınızı meşgul etmek için şekersiz sakız çiğneyebilir, şekersiz sert şeker, karanfil ve ay çiceği tohumları emebilir; ince dilimlenmiş havuç ile ağzınızı meşgul edebilirsiniz.

Ellerinizde bir sigara tutmak yerine, ellerinizin arasında bir kalem tutun veya bir kauçukla oynayın. Stres topu, örgü, bulmaca çözmek, oyun oynamak, kitap okumak yapabileceğiniz bu uğraşlardan sadece birkaçıdır.

Dördüncü Adım: Derin solunum uygulaması yapın.

Sigara isteğiniz çok fazla arttığında derin bir nefes alın ve yavaş bir şekilde tekrardan bırakın. Bu, sakinleşip rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Derin nefes almak, sigarayı bırakmak isteyenler için oldukça yararlıdır. Akciğer kapasitesinin güçlendirilmesinin yanı sıra derin nefes alma, nikotin isteğini azaltır ve kötü ruh halini iyileştirir.

2004 yılında yayınlanan Addictive Behaviors adlı rapor, derin nefes almanın, sigarayı bırakma semptomlarını önemli ölçüde azalttığını gösteriyor.

Derin nefes nasıl alınır?

● Düz bir sandalyeye oturun ve arkanıza yaslanın.● Ellerinizi karnınıza koyun ve rahatlayın.● Karnınızı genişletip 5 saniye boyunca derin bir nefes alın.● Nefesinizi tutun ve 3’e kadar sayın.● Nefesinizi 5 saniye boyunca tekrardan verin.

● Bu egzersizi 10 dakika boyunca yapın.

Beşinci Adım: Yeterince su için.

Nikotin bağımlılığının üstesinden gelmek için en önemli silahlardan bir tanesi de sudur. Vücudunuz toksinleri atmak için suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle aralıklarla su içmeye özen göstermeniz gerekir.

Daha fazla su içerek, daha fazla idrar yaparsınız, bu şekilde de vücudunuz toksinleri daha hızlı atar.

Ayrıca su, sigara bırakma kaynaklı baş ağrılarının tedavisine de yardımcı olur. Ciğerlerinizin mukusunu temizlemesini kolaylaştırarak, öksürüğünüzü hafifletir.

Sigarayı bırakınca kilo almaktan korkuyorsanız, su iştahınızı dengelemede önemli bir yardımcıdır. Ayrıca bir şişe su taşımak ellerinizi ve ağzınızı meşgul edecektir.

İçmeniz gereken su miktarı sağlığınıza, iklim koşullarına ve fiziksel aktivitenize göre değişkenlik gösterir. Bu çoğu insanda 8 ile 10 bardak arasıdır.

Altıncı Adım: Akupunkturu deneyin.

Sigara bırakma yolunda bir akupunktur uzmanından randevu alabilirsiniz.

Akupunktur sigara isteğini önemli derecede azaltabilir. Vücudun rahatlamasına izin veren endorfinlerin (doğal ağrı kesiciler) serbest bırakılmasını sağlar. Bu da sinir bozukluğunu, huzursuzluğu azaltır, gevşemeyi arttırır.

2001’de Preventive Medicine‘de yayınlanan 8 aylık ve 5 yıllık iki çalışma, akupunktur tedavisi gören insanların sigarayı bırakmadaki isteğinin en az 5 yıl sürebileceğini gösteriyor.

Yedinci Adım: Yeni bir hobi edinin.

Nikotinle olan mücadelenizde, yeni bir hobi önemli yardımcılarınızdandır. Resim, çanak çömlek, yazarlık, bir enstrüman çalmak gibi hobiler sigarayı aklınızdan önemli ölçüde çıkartır; zihninizi ve bedeninizi meşgul eder.

PLUS ONE‘da yayınlanan 2014 yılındaki bir araştırma, hobilerin sigara bırakmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Sekinci Adım: Meditasyon yapmayı deneyin.

Meditasyon sigara bağımlılığınızın psikolojik yönlerini gözlemlemenin başka bir yoludur. Meditasyon negatif bir ruh haliyle savaşmaya yardımcı olurken, sakinliği beraberinde getirir. Hem bedeni hem de zihni rahatları ve yatıştırır. Bunun paralelinde stres seviyeniz azalır.

Stres ve kaygılarınız azalarak sigara bağımlılığınız kendinden azalacaktır. National Academy of Sciences’ın 2013 yılındaki çalışmasında IBMT (Bütüncül Beden – Zihin eğitimi) olarak bilinen akıl yürütme meditasyonu ile sigara içenlerin %60 oranında azaldığı gözlemlendi.

Dokuzuncu Adım: Düzenli olarak egzersiz yapmaya başlayın.

Koşu veya bisiklet gibi sağlıklı egzersizler yapmak sigara bırakmayı kolaylaştırırken, sağlığınıza oldukça faydalıdır. Egzersizler ayrıca baş ağrısını bastırmaya yarıyan endorfinlerin salgılanmasını sağlar. Ayrıca sigara bırakma sürecinde vücudun kendini onarma sürecini hızlandırır.

Ve yaktığınız kaloriler sigara bırakma sürecinde aldığını kiloların önüne geçecektir.

Psychopharmacology‘de yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmada, egzersiz yapan ve bırakma sürecinde olan insanların egzersiz yapmasının, nikotin arzusunu bastırmaya yardımcı olabileceği keşfedildi.

Aşırı sigara istediğinizde açık havada 10 dakikalık bir yürüyüş yapmak, sigara bırakma konusundaki çabalarınızda gerçekten fark yaratabilir.

Onuncu Adım: Meyve- sebze tüketin.

Sigara bırakma sürecinde diyet önemli adımlardan bir tanesidir. Vücudunuzun nikotin istemesine karşı koyabilmek için besin desteği gerekir.

Sigarayı bırakırken diyetinizi basit ve sağlıklı tutun. Daha fazla sebze, meyve, tahıl ve yağsız proteinler tüketin.

Sigara bırakma sürecinde hoşunuza gidebileceğinizi düşündüğünüz atıştırmalıkları yanınızda bulundurun. Böylece sigara isteğiniz ortaya çıktığında ağzınıza atabileceğiniz bir şeyler olacaktır.

Son olarak dikkat etmeniz gerekenler:

● Dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin. Ağzınızdaki temiz his, sigaradan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.● Bir sigara yakmak yerine, bir mum veya tütsü yakın; iyi gelecektir.

● Rahatlatıcı sıcak bir duş alın, meditasyon yapın, kitap okuyun ve yumuşak bir müzik dinleyin.● Bu yolda pozitif olmaya devam edin ve olumsuz düşüncelerin sizi engellemesine izin vermeyin.

● Bu yolda yakınlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin.

● Son olarak eğer yapamıyorsanız, profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

“Sigarayı bırakmak istiyorum!” demeyin, “Bıraktım deyin! Sağlıklı, mutlu ve sigarasız bir gün dileriz.

Sigarayı bıraktıktan sonra yaşanan değişimleri öğrenmek için mutlaka bu yazımızı okuyun: Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzda Yaşanan Değişimler

Yararlanılan Kaynak

Kapak Görseli: WikiHow

Yorum

Источник: https://daimakadin.com/sigarayi-birakmak-istiyorum/

Sigarayı bırakmanın yolları var!

35 Yıldır İçtiği Sigarayı Nasıl Bıraktı?

Tek bir adedinde 4 binden fazla kimyasal madde bulunduran sigara, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ‘tedavi edilmesi gereken bir hastalık!’ DSÖ dünya genelinde sigara kullanımındaki artışın son yıllarda ürkütücü olduğunu belirtirken, buna karşın hastalık kapıyı çalmadan sigarayı bırakan ve sağlıklı bir yaşam için kolları sıvayanların varlığı da umut veriyor.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, sigarayı bırakanları bekleyen faydaların takvimini çıkardı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Kalpten kansere zararları yapılan araştırmalarla defalarca kanıtlanmış bir zehir sigara. Katrandan amonyağa, arsenikten böcek zehirine dek içerdiği 4 bin 500’ü aşkın kimyasal madde bir başka deyişle zehirle, ilk nefesten itibaren sağlığımızı vurmaya başlıyor.

Bu maddelerden bazılarının kanser oluşumuna bazılarının da kanserin ilerlemesine neden olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur “Saatte 200-250 km hızla ve 100 derecenin üzerinde sıcaklıkla dumanının ağız içine çarpmasıyla ağız, dil, yemek borusu, solunum yolları, akciğerler ve mideye ulaşır.

Dumanının içinde bulunan zararlı maddeler saniyeler içinde kan damarları, kalp, beyin, böbrekler, mesane gibi pek çok organa ulaşarak zarar vermeye başlar” diyor.

DSÖ’ye göre ‘tedavi edilmesi gereken bir hastalık!’

Sigaranın zararlarının en fazla ve en hızlı solunum sisteminde görüldüğünü, Dünya Sağlık Örgütü’nün en son verilerine göre tüm kanserlerin dörtte birinin nedeninin sigara olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, “Dünya Sağlık Örgütü sigara içmeyi tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak kabul etmektedir.

Sigara içmediği halde pasif olarak dumanına maruz kalanlarda da kanser ve kalp hastalığı riskinin arttığı gösterilmiştir. En ölümcül olan akciğer kanserinin yüzde 90 nedeni sigara kullanımıdır. Sigara içenler içmeyenlere oranla 20 kat daha fazla akciğer kanseri olma riskine sahiptir.

Günlük bir paket sigara tüketen bir kişide kansere yakalanma riski 10 kat fazla iken iki paket sigara içenlerde bu risk 25 kata çıkmaktadır” diyor.

15 yıl sigara içmiş aynı yaş ve cinsiyette iki kişi üzerinden yola çıkarak çarpıcı bir örnek veren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Hacer Kuzu Okur “Bu iki kişiden birinin sigara içmeye devam etmesiyle, her sigara ile ömründen 12 dakika azalmaya devam ederken, hastalıklara yakalanma riski artıyor. Sigarayı içmeye devam etmesiyle kişinin kendi yaşıtlarına göre yaşam süresi 15 yıl kısalıyor” diyor.

Buna karşın, sigarayı bırakan kişinin vücudunda ilk 20 dakika içinde olumlu gelişmeler yaşandığını vurgulayan Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, bu olumlu gelişmeleri, iyileşmeleri takvimle açıklıyor;

İlk 20 dakikada:

Sigarayı bırakan kişinin vücudunda ilk dakikalardan itibaren farklılıklar başlıyor.

Sağlıklı bir insanın nabzı normalde dakikada 80-100 kere atarken, sigara içen kişilerde nabız atımı 100’ün üzerine çıkarak yüksek tansiyon gibi ciddi bir soruna neden olabiliyor.

Oysa sigarayı bıraktıktan sonra ilk 20 dakikada kan basıncı ve nabız normale dönüyor. El ve ayaklardaki ısı artışı da düzeliyor. Tansiyon normal sınırlara yaklaşıyor.

İlk 8 saatte:

Nefesteki kötü koku, kandaki oksijen ve karbonmonoksit düzeyi 8 saatte normale dönüyor.

1. günün sonunda:

Kalp krizi riski 24 saat içinde azalmaya başlıyor.

2. günün sonunda:

Tat alma ve koku duyusu 48 saatte artmaya başlıyor.

3. günün sonunda:

Sigarayı bırakan kişi nefes darlığı sorununun azalmaya başladığını ve nefes almasının kolaylaştığını 3 gün içinde hissetmeye başlıyor. Kandaki karbonmonoksit gazı azalmaya başladığı için halsizlik ve baş ağrısı gibi sorunlar da azalıyor.

2-12 hafta sonunda:

Sigarayı bıraktıktan 2-12 hafta içinde dolaşımı düzelmeye başlıyor, öksürük şikayeti varsa azalıyor, balgam sorunu yarı yarıya azalıyor. Bağışıklık sistemi güçlenmeye başlarken yürümesi kolaylaşıyor ve akciğer fonksiyonları düzelmeye başlıyor.

3-9 ay içinde:

Bırakmayı takiben 3-9 ay içinde öksürük ve nefes darlığı azalıyor, enfeksiyon riski azalıyor ve enerjisinde artış hissediyor.

1 yıl sonra:

Bir yıl sonra kalp hastalığına yakalanma ve kalp krizi riski yarı yarıya azalıyor.

5 yıl sonra:

Beş yıl sonra KOAH riski yarı yarıya azalıyor ve felç riski azalmış oluyor.

10 yıl sonra:

Dudak, trakea, özefagus kanseri riski 10. yılın sonunda yarı yarıya azalmış oluyor.

15 yıl sonra:

15 yılın sonunda kalp damar hastalık riski hiç içmemiş kişiyle eşit hale geliyor.

15-20 yıl sonra:

Akciğer kanseri riski ise 15-20 yıl sonra yüzde 50-90 oranında azalıyor.

SİGARAYI BIRAKMANIZ İÇİN 10 ÖNEMLİ NEDEN! Sigaranın bu 10 zararını öğrendi… 10 ÖLÜMCÜL HASTALIKTAN 6’SININ SEBEBİ SİGARA Dünya genelinde tütün kullanımın…

Sigarayı bıraktırma uzmanı Emre Üstünuçar canlı yayın konuğumuz

Sigara nasıl bırakılır?

Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekimi ve Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlusu Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, sigarayı bırakmanın yollarını anlattı.

Nikotin sakızları ve bantları

Bu tedavinin temeli, kişinin tükettiği sigara miktarına göre belirlenen nikotin bandının vücuda yapıştırılmasına dayanıyor. Bu bantlardaki nikotin miktarı da giderek azaltılıyor.

Nikotin bantlarının kalbe zarar verdiğine dair söylemler var, ancak bunlar doğru değil. Siz günde 20 sigara içiyorsanız, bunun yerine verilen bant çok daha az nikotin içeriyor.

Tek başına davranışsal tedavilerle sigarayı bırakma başarısı yüzde 15-20 seviyesinde kalırken, bu tedavilerin nikotin ile birleştirilmesinde oran yüzde 30’a çıkıyor.

Bupropiyon

Bir çalışma sırasında Vietnam gazilerine verilen bupropiyon etken maddeli antidepresanların, sigara ve alkolden alınan keyfi azalttığı belirlendi.

Nikotin reseptörleri (dış ortamdan ya da organizmanın içinden gelen değişik yapıdaki uyarıları algılayıp, sinir lifleri aracılığıyla merkezi sinir sistemine ileten anatomik yapılar), sigara içildiğinde beyinde oluşarak, mutluluk hormonları olarak bilinen dopamin ve noradrenalin salgılanmasına yol açıyor.

Vücut bu hormonları kullanıyor, aynı yerden geri alıyor, tekrar temizliyor ve yeniden kullanıyor. Geri alma yerleri de ‘reuptake kapıları’ oluyor. Bupropiyon ise bu kapıları yavaşlatıyor. Geri alım yavaş olunca, beyinde daha çok bulunuyorlar ve etkileri de uzun sürüyor.

Vareniklin

Kişi sigara içince nikotin, beyindeki nikotin reseptörlerine bağlanıyor ve onların sayısının giderek artmasına yol açıyor. Bu durum da bağımlılığı pekiştiriyor. Nikotin reseptörleri canlılar ve çoğalıyorlar.

Vareniklin ise reseptörlere bağlanıyor ve daha az dopamin salgılanmasını sağlıyor, böylece yeni nikotin reseptörü uyarısı yapmıyor. Nikotin reseptörünün ömrü 15 gün.

Bu ilaçla, nikotin reseptörlerinin çoğalmasının engellenmesi ve yaklaşık 20 gün içinde kişinin hiç sigara içmediği zamana dönmesi amaçlanıyor.

Yöntemleri farklı olsa da tüm tedavilerin birkaç ortak noktası bulunuyor. Bunlardan ilki tedavi süresi… Hap alımı şeklindeki tedavilerin en az 8 hafta sürdürülmesi, gerektiğinde sürenin 12 haftaya çıkartılması öneriliyor.

Yeni davranış biçimleri geliştirin

Sigarayı bırakmada en önemli kurallardan biri de yeni davranış biçimleri geliştirmek oluyor. Sigara içme ihtiyacı hissedildiğinde yapılacak birkaç hareket, bu zararlı alışkanlıktan kurtulmayı kolaylaştırıyor.

Bunlardan bazıları:

 • Bol bol su için.
 • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.
 • İşinize odaklanamadığınızı düşündüğünüzde iki dakika soluklanın ve yeniden başlayın.
 • Kül tablalarını ortadan kaldırın.
 •  Sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz an, içtiğiniz markayı değiştirin.
 • Kullandığınız parfümü değiştirin. Çünkü sigara kokusu ile birleşen parfüm, kişisel bir özelliğiniz haline geliyor.
 • Arkadaşlarınızdan size destek olmalarını isteyin.
 • “Niye sigara içiyorsunuz? Niye bırakmak istiyorsunuz?” sorularını cevapladığınız bir liste oluşturun. Sigara içmek istediğinizde o listeye göz atın.
 • Sigara-kahve, sigara-çay ve sigara-rakı gibi ikilileri saptayarak, bunları ‘sigarasız’ yapmayı deneyin.
 • Tespih ve stres topu kullanımının yardımcı olabileceğini unutmayın.
 • Sigarayı bıraktığınız günü, doğum günü gibi özel bir gün olarak belirleyin. Böylece kutlamak için iyi bir nedeniniz olsun.

BU BESİNLER SİGARAYI BIRAKMANIZA YARDIMCI OLUYOR 1-7 Mart Yeşilay Haftası öncesin… NİKOTİNİ ATAN BESİNLER Sigara tiryakilerinin dikkatine!…

Bir kere başardığınızda sağlığınız gözle görülür biçimde düzelmeye başlar. Sigara içmediğiniz ilk 24 saatte, kalp krizi riskiniz azalmaya başlar. Peki, bu alışkanlığa sonsuza dek elveda demenin yolu nedir?

Farkındalık meditasyonu

Araştırmalara göre, meditasyon yapmak sigara alışkanlığından kurtulmaya yardımcı oluyor – denemediğiniz anlarda bile.

Pazartesi günü başlayın

Google’ın yaptığı bir araştırma, sigara içenlerin alışkanlıktan kurtulma yollarını hafta başında daha çok araştırdıklarını gösteriyor. “Sigara bırakma” gibi aramalar en çok pazartesi günleri yapılıyor.

Spor salonuna gidin

Egzersiz, serotonin ve dopamin salgılarının artışı sebebiyle, nikotin ihtiyacınızı azaltır.

Sigara içmeyi kötü kokularla ilişkilendirmeyi öğrenin

Yapılan bir araştırmaya göre, sigara, beyin tarafından kötü bir kokuyla bağdaştırıldığında daha az çekici oluyor. Beyindeki davranışsal değişim uyurken de ortaya çıkabiliyor.

Eski tiryakilerin bulunduğu reklamları izleyin

Eski tiryakilerden tavsiyelerin gösterildiği reklamlar sayesinde binlerce kişi sigarayı bırakıyor.

Yogaya başlayın, rahatlama tekniklerini deneyin

Sigara genellikle stresten kurtulmanın bir yolu olarak görüldüğünden, aynı etkiyi yaratacak rahatlama tekniklerini denemekte fayda var.

Doğal şeyler yiyin

Meyve ve sebze atıştırmalıkları tiryakileri, tütünsüz bir hayat tarzına yönlendiriyor.

Ağırlık kaldırın

Araştırmalar 12 haftalık bir ağırlık programı uygulayan tiryakilerin sigarayı bırakma başarı oranlarının iki katına çıktığını gösteriyor.

Evcil hayvanlarınızı düşünün

Yapılan araştırmalar, sigara içerek yalnız kendi sağlığınızı değil, aynı zamanda evcil hayvanınızı da tehye attığınızı gösteriyor. Kedilerin ve köpeklerin yanında sigara içmek, çeşitli kanser risklerini önemli ölçüde artırıyor.

Danışmanlık hizmetlerini kullanın

Grup, bireysel ya da telefon danışmanlıklar sigarayı bırakma şansınızı en az %11 oranında artırıyor.

Bir anda bırakın

Araştırmalara göre, her 10 içiciden 9’u sigarayı bir anda hayatlarından tamamen çıkararak bırakıyor. Yan etkileri daha yoğun; ancak daha kısa süreli oluyor.

Yeni bir hobi edinin

Heyecan verici aktivitelerle uğraşmak, nikotinin de tetiklediği beyindeki ödül bölümünü harekete geçiriyor.

Hipnoza bir şans verin

Hipnozun sigara tiryakileri üzerindeki etkisi hakkında çok güçlü kanıtlar yok; ancak bu metot üzerinde uygulanan çalışmalar son derece pozitif. Denemeye değer.

Neden bırakmak istediğinizi yazın

Bir şeyleri not etmek, onları daha iyi hatırlamamızı sağlar. Sigarayı bırakma sebeplerinizi bir yere yazarak ve böylelikle sürekli hatırlayarak kendinizi cesaretlendirebilirsiniz.

Sigara hakkında düşünmekten tamamen vazgeçmeyin

Sigarayı düşünmeyi tamamen bırakmak başta işinize yarayabilir; ancak çok uzun sürmez. Bu düşünceleri bastırmaktan vazgeçtiğinizde normalde olduğundan çok daha fazla içmeye başlayabilirsiniz.

SİGARAYI BIRAKMANIN GÜZELLİĞİNİZ İÇİN 7 FAYDASI

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1026653-sigarayi-birakmanin-yollari-nelerdir

Sigara Nasıl Bırakılır? Sigarayı Kolayca Bırakın

35 Yıldır İçtiği Sigarayı Nasıl Bıraktı?

Sigara nasıl bırakılır ? Sigara bırakmanın zorlukları neler ? Hangi taktikler sigara bırakılırken uygulanır ? Kısa ya da uzun süredir sigara içen biri iseniz sigara bırakmanın ne kadar zor olduğunu iyi bilirsiniz. Ama doğru bir oyun planınız varsa sigaradan kurtulabilirsiniz.

Sigaranın hem psikolojik hem de fiziksel bağımlılığı vardır. Nikotin ciddi anlamda bağımlılık yaratan bir kimyasaldır. Nikotinden kurtulduğunuz zaman vücudunuz çıldırır ve bu kimyasalın geri gelmesi için size her türlü oyunu oynar. Bu yüzden sigara bırakmak hem nikotine karşı bir savaş vermeyi hem de yaşam biçiminizi değiştirmeyi gerektirir.

Neden Sigara İçiyoruz ?

Stres, Depresyon, korku, yalnızlık ve anksiyete ergenlerin sigara içmesinde baş rol oynayan faktörlerdir. Kötü bir gün geçirdiğiniz zaman sigara en iyi dostunuzdur.

Sigara içtiğimiz zaman bu negatif düşüncelerden biraz olsun kurtulmuş hissederiz. Bir çok insanın sigara içmesinin altında bu problemlerden kurtulma isteği vardır.

Bazen de sırf keyif olsun diye içtiğimiz sigaralar olsa bile bunların gün içerisindeki sayısı diğer negatif etkenlerden ötürü içtiklerimize kıyasla çok azdır.

Sigaradan kurtulun

Peki Sigaradan Nasıl Kurtulabiliriz ?

Bu konu hakında tonlarca ürün ve kitap vardır ama bir çoğu pazarlama amacıyla piyasaya sürüldüğü için pek bir işe yaramazlar. Sigarayı bırakmak istiyorsanız ve daha önce hiç bırakmadıysanız işiniz zor olabilir. Sigarayı daha önce bırakmış kişiler ne demek istediğimizi gayet iyi anlayacaklardır.

Hiç savaşa gitmediyseniz, nasıl elinize bir silah alıp kendinizi savunabilirsiniz ? Sigarayı bırakma da ne yazık ki böyle bir şey. Motivasyon, ciddi kararlık ve tecrübe gerektiriyor.

Sigarayı bir anda kesen insanlar psikolojik ve fiziksel semptomların neler olduğunu tecrübe ettikleri genelde diğer denemelerde daha rahat bırakabiliyorlar.

Sigara Bırakmak İçin Tavsiyeler

Bu yüzden sigarayı bırakmak isteyen kişilere genelde verilen ilk tavsiye bir tarih koyup, o zaman gelip çattığında aksiyon almaktır. O tarihe kadar beyninizi sigarayı bırakmak için motive etmeniz gereklidir. Ama motivasyon tek başına yeterli olmayacaktır, bu yüzden bıraktığınız zamandan itibaren 2 hafta boyunca sürekli beyni meşgul edici aktiviteler yapmanız gereklidir.

Sigarayı Bırakmak İçin Neden 2 hafta ?

Genellikle vücudun nikotin için verdiği tepkiler 2 hafta sonra ortadan kalkıyor ve sigara içmeyi pek özlemiyorsunuz. Sigara içen birini görmek eski anıları canlandırsa bile insanın içinden bir aksiyon almak gelmiyor. Bu yüzden asıl problem başlangıçtaki 2 haftalık süreci iyi atlatmak.

Örneğin bütün gün evde PlayStation oynadığınızı düşünün. Oyun oynarken zaman çok çabuk akıp gittiği için bazen sigara içmeyi bile unutursunuz. İşte oyun oynamak gibi beyni aktif tutan eylemleri bu 2 hafta içinde uygularsanız, sigarayı daha rahat bırakabilirsiniz. Fakat bütün gün Evin içinde boş boş oturursanız o zaman işiniz zor çünkü psikolojik ve fiziksel semptomlarla yenik düşersiniz.

Bir yerde çalışıyorsanız sigara içmek için dışarı çıkmanız gereklidir.

Eğer çalıştığınız süre boyunca kendinizi işinize verebiliyor ya da bir şeylerle beyninizi meşgul edebiliyorsanız, yine bu 2 haftayı atlatabilirsiniz. Genelde problemi iş arkadaşlarınız çıkarır.

Sizi sigaraya davet ederler ve siz de kararlı olmadığınızdan dolayı yenik düşersiniz. Bu yüzden iyi bir yalan uydurun ve dışarı çıkmayın.

2 Haftadan Sonra

2 hafta boyunca hiç sigara içmezseniz artık pek bir özlem duymazsınız. Asıl problem tekrar başlamamaktır. Aylarca sigara içmeyen biri bir arkadaşına uyup 1 tane sigara içerse genellikle arkası gelir. Ama bunu yaşamamak sizin kararlılığınıza bağlıdır. Yani vücuttan nikotin tamamen çekildiği için size “Sigara iç” diyen biri yoktur.

Alkollü ortamlarda kararlılık göstermek zor olduğu için genelde bir çok kişi tekrar sigaraya başlıyor. Sigaraya başladıktan sonra da “yok başlamadım” veya “1-2 fırtdan birşey olmaz” psikolojisine girilir ve vücuda nikotinin girmesiyle beraber sigarayı bırakmayı zorlaşır.

Bu kısır döngüye girmemek için sigarayı bıraktan sonra kişinin beynine 1 defalığına bile olsa ömür boyu içmeyeceğini kazımazı gerekir.

Nikotin Sakızı İşe Yarıyor Mu ?

Nikotin sakızı 1 aylık sigarayı bırakma dönemini daha rahat atlamak için önerilen bir yöntemdir. El alışkanlığını nikotin sakızı çiğneyerek daha kolay atlatmak mümkündür.

Genellikle 1 nikotin sakızının içinde yüksek miktarda nikotin vardır. Nikotin miktarı normal bir sigaranın 4-5 misli olabilir.

Bu yüzden üst üste sakız çiğnenmemesi gerekli ve yavaş yavaş sakız miktarının da nikotin bağımlılığından kurtulmak için azaltılması gereklidir.

Sigara İle İlgili Merak Edilenler

Источник: https://www.cevapsepeti.com/sigara-nasil-birakilir-sigarayi-kolayca-birakin/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.