5 Soruda Tiroid Nodülü

içerik

TİROİDİMİ ALDIRMAKTAN NASIL KURTULDUM?

5 Soruda Tiroid Nodülü

D A M D A N    D Ü Ş E N L E R İ N     H İ K A Y E L E R İ

NASIL İYİLEŞTİM?

6 – TİROİDİMİ ALDIRMAKTAN NASIL KURTULDUM?

Sağlıklı Yaşıyoruz Ailesi üyeleri, Karatay Sağlıklı Beslenmesi ile tiroidini aldırmaktan nasıl kurtulduklarını anlatıyorlar.

Siz de tiroidinizi aldırmaktan kurtulma hikayenizi paylaşmak isterseniz, Sağlıklı Yaşıyoruz sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Not : Bu yazı dizisindeki tüm iyileşme hikayeleri örnek olması için verilmiştir. Herkesin durumu kendine özeldir. Mutlaka doktorunuza danışınız.

______________________________________________________________________________________________________

1- Yıl 2013 üç adet nur topu gibi nodülüm olduğunu öğrendim. 

Özel Marmaris Hastanesinde gittiğim Endokrinolog Doç. Dr. M.T. bu ultrasonografi sonucunu gördükten sonra biyopsi yapılmasını istedi.

Buna göre;

Sağ lobda 17 x 8,5 x 12,5 mm

Sağ lobda 10 x 9 mm

Sol lobda 6,6 x 4,2 mm boyutlarında 3 adet nodül olduğu belirlendi. 

Bu da görüntüleri

Biyopsi yapıldı ve tetkik için İzmir'e gönderildi. Derken aşağıdaki biyopsi sonucum geldi. Bu biyopsi sonucuna bakan endokrinolog doktorumuz “Çok acil değil ama altı ay içinde tiroidinizi aldırmanız gerekiyor.” dedi. 

2- Tiroidimi aldıracak iyi bir doktor arayışındayken Ağustos 2013'te Prof. Dr. Canan Karatay ile tanıştık.

Ben ve eşim Ağustos 2011 de Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC'si Karatay Diyeti kitabını okuyarak pek çok hastalığımızdan ve ben 50 kilodan eşim Nurçin de 27 kilodan kurtulmuştuk.

Canan Hoca ile irtibat kurarak 50 kilo vermem münasebetiyle bir yemek organize etmek istediğimizi bildirdik ve Datça'ya davet ettik.  Canan Hoca da bizi kırmadı ve davetimizi kabul etti. Kendisiyle ilk kez Ağustos 2013 te yüz yüze geldik. 

Canan Hoca bizim eve geldiğinde sağlık dosyamızı görmek istedi. Ben de kendisine “Hocam her şeyimiz çok çok iyi ben sadece bir ara tiroidimi aldıracağım, üç adet nodül varmış iyi bir doktor arıyorum.” dedim. Canan Hoca “Ben bakayım bir.” deyip dosyayı elimden aldı.

Şöyle bir baktıktan sonra “Hayır Okan Bey, tiroidinizi aldırmanıza  gerek yok.

“Siz zaten sağlıklı besleniyorsunuz buna ilave olarak D Vitamininizi 80, B 12 Vitamininizi de 800 düzeyinde tutarsanız bir de vereceğim bir iyot takviyesini kullanırsanız aldırmanıza gerek kalmaz” dedi.

Aldığımız 8 TL lik bir kitap sayesinde bizim pek çok hastalıktan ve içtiğimiz onbinlerce ilaçtan kurtulmamızı sağlayan Canan Hocanın bu sözleri beni inanılmaz mutlu etmişti. Tabii ki Canan Hocanın dediklerini harfiyen uyguladım.

 • Önce D Vitaminimi 80 ng/ml ye daha sonrasında da 100 ng/ml 'ye ulaştırdık.
 • B 12 Vitamini düzeyimi 800 pg/ml 'ye ardından da 1000 pg/ml ye ulaştırıp bu düzeyde kalmasını sağladık. 
 • Iodoral isimli bir iyot hapını yurt dışından temin ederek her gün kullanmaya başladım.  

3-  Yıl 2014 nur topu gibi nodüllerimden biri sizlere ömür diğerlerinde de küçülme var. Radyolog şaşkın “Siz hangi ilaçları kullanıyorsunuz çok merak ettim.” diyor.  

08.07.2014 'te aşağıda tetkik sonuçlarını göreceğiniz ultrasonografi yapıldı. Dr. Şakir Tufan Bey nodülleriniz şekil değiştirmiş deyince ben önce korktum, sonra anladım ki bu olumlu yöndeymiş. Nodülün biri yok olmuş diğerlerinde de küçülme var. Bana “Siz bunu nasıl başardınız hangi ilaçları kullanıyorsunuz çok merak ettim.

” dedi. Benim yanıtımı duyduğu zaman yüzündeki şaşkınlığı görmeliydiniz. Çünkü benim yanıtım çok değişik bir yanıttı. “Ben ilaç kullanmıyorum, Karatay Sağlıklı Beslenmesini uyguluyorum, D Vitaminimi 100, B 12 Vitaminimi de 1000 düzeyinde tutmaya çalışıyorum bir de Iodoral isimli iyot takviyesi alıyorum.” dediğimde Dr.

Şakir Bey hemen atıldı ve “Sizde hipertiroid var, sizin iyot almanız son derece yanlış bunu size kim söyledi?” dedi.  Ben de Canan Karatay deyince “Olamaz, bunu bir doktor asla söyleyemez, bu işte bir yanlışlık var, mutlaka Canan Hoca'ya sorun” dedi.  Yani doktorumuz benim iyot  almamam konusunda son derece emindi.

Ben de bakın sonuçlar ortada deyince “Siz yine sorun” diye ısrar etti. Ben de eve gelir gelmez Canan Hocaya bu gelişmeyi aktarıp iyot konusunu sordum. Canan Hoca güldü ve “Okan Bey aynen devam!” dedi. İşte doktorlar arasında böyle farklar var. Birinin siyah dediğine öbürü tam tersini beyaz diyor.

Yani grinin tonları gibi değil beyaz ile siyah arasındaki fark kadar fark. 

Yaklaşık bir yılda nodülün birinin yok olması diğerlerinin de küçülmesi zaten Canan Hocanın zerre kadar kuşku duymadığım haklılığını ispat etmişti 

Sağ Lobta 17 ,5 x 11,5 x 8,3 

Sağ lobta 8,5 x 6,6 

Sol lobtaki nodül birinci senenin sonunda sizlere ömür. 

Bu da görüntüleri

4- Yıl 2015 ikinci nodül de sizlere ömür, kaldı küçülmüş tek nodül

Bugün yine ultrasonografi yaptırdım ve bir doktor şaşkınlığı daha yaşadım. Dr. Erol Eraydın bir önceki ikinci nodülü bulabilmek için çok uğraştı.

Öyle yaptı çıkmadı böyle yaptı çıkmadı ve sonunda “Siz ne ilaç kullanıyorsunuz, nasıl başardınız?” sorusu yine aynen geldi. Sanırım insanlarda nodüller büyürken benimkiler hem küçülüyor hem de yok oluyor, bu da garip geliyor .

Tabii ki ikinci nodülü de kaybetmiş olmanın mutluluğu içinde bu yaşadıklarımı kaleme almak istedim.  

Sağ lobda 10 x 6 .14 mm boyutlarında 

Sağ lobtaki ikinci nodül de sizlere ömür. 

Bu da arkadaşlarını yolcu ettiğimiz tek kalan nodülümün görüntüsü

5- Yıl 2016 Son kalan nodül inatçı çıktı. 1 mm küçülmüş ama henüz yok olmamış. 

28.12.2016'da  yine ultrasonografi yaptırdım. Dr. Erol Eraydın “hiç büyüme yok ve ameliyat sınırlarının altında. 1mm de küçülmüş.” dedi. açıkçası ben biraz bozuldum daha çok küçülecek diye tahmin ediyordum ama bu son nodül  benden de inatçı çıktı. Bakalım o mu inatçı ben mi daha inatçıyım. Hep birlikte göreceğiz. 

Sağ lobda 9 x 6 x 14 mm boyutlarında 

Bu da radyoloji raporu: 

Bu da görüntülemesi

Tirodimdeki nodüllerin boyutu ne idi ne oldu?

Yıllar1. Nodül (sağ Lob) 2. Nodül (sağ lob)3. Nodül (sol lob)
201317 x 12,5 x 8,5 mm10 x 9 mm6,6 x 4,2 mm
201417,5 x 11,5 x 8,38,5 x 6,6 mmYok oldu…
201514 x 10 x 6Yok oldu…
201614 x 9 x 6
2017Bakalım ne olacak? 

SONUÇ: Şayet Endokrinolog Doç Dr. M.T 'yi dinleseydim şu anda tiroidim olmayacaktı ve her gün ölene kadar tiroid ilacı içmek zorundaydım. Sürekli rapor alıp, ilaç yazdırıp  ilaç şirketlerine hizmet ediyor olacaktım. Binlerce kez teşekkürler Prof. Dr. Canan Karatay'a.

Bir tek ilaç kullanmadan sadece vitamin ve minerallerle vücudumun bağışıklık sistemini güçlendirerek beni bu ameliyattan ve nodüllerimin ikisinden kurtardınız. Üçüncüsü de gittikçe küçülüyor.

Sanırım bir veya iki sene içinde o son nodül de yok olacak ve nodülsüz bir yaşam nasıl oluyormuş onu da göreceğim.

Canan Hocaya doktorların neden kızdığını çok çok iyi anlıyorum.

Herkes benim gibi bağışıklık sistemini güçlendirip ameliyattan kurtulursa, nezle grip vb olmazsa doktorlar ne yapacak, ilaççılar kime ilaç satacak, eczacılar ne yapacak vb.

 Allah'tan bizim kılavuzumuz Canan Karatay. Kimse kusura bakmasın, kılavuzu karga olanlar biraz düşünsün. Bu hikaye, son tiroid nodülü tamamen yok olana kadar devam edecek.

A. Okan Çağlar

______________________________________________________________________________________________________

“Damdan Düşenlerin Hikayeleri – Nasıl İyileştim?” serisinin tüm yazıları için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://woto.com/damdan-dusenler

1) Gut hastalığını nasıl yendim?

2) Karaciğer değerlerimi nasıl düzelttim?

3) Crohn ve IBS (Hassas Bağırsak Sendromu) hastalıklarını nasıl yendim?

4) Alerjik rinitten nasıl kurtuldum?

5) Çağın hastalığı fibromiyaljiden nasıl kurtuldum?

6) Tiroidimi aldırmaktan nasıl kurtuldum?

______________________________________________________________________________________________________

Sağlıklı Yaşıyoruz

Источник: http://woto.com/tiroid-nodul

Tiroid nodülleri nelerdir?

5 Soruda Tiroid Nodülü

Tiroid nodülleri, boğazın önünde bulunan tiroid bezinde oluşan topaklardır. Amerikan nüfusunun yüzde 5 ila yüzde 7’sini etkilediği düşünülmektedir.

Bir nodül genellikle boğazın ortasındaki veya ortasındaki bir şişlik gibi hisseder. Eğer nodül büyükse veya hasta çok inceyse, nodül boynun önünde bir yumru olarak görülebilir. Daha sık, ancak, görme veya dokunma ile tespit edilemez.

Amerikan Tiroid Derneği, 60 yaşına gelindiğinde insanların yüzde 50’sinin tiroid nodülüne sahip olduğunu tahmin ediyor. Araştırma, 19 ila 50 yaşları arasındaki insanların yüzde 30’unun tarama ile tespit edilebilecek nodüllere sahip olduğunu göstermiştir.

Tiroid nodüllerini tiroit kanserini dışlamak için değerlendirmek önemlidir. Çoğu nodül benign iken, palpe edilebilen nodüllerin sadece yüzde 5’i kanserlidir.

Özellikleri

Bazı nodüller kolaylıkla hissedilebilir, diğerleri ise tiroid dokusunda derinlerde saklanır veya bezlerde çok düşük bulunur. Bu onları hissetmeyi zorlaştırır.

Tiroid nodülleri tek veya çoklu olabilir ve farklı tipleri vardır.

Multinodüler guatr, çoklu nodül içeren tiroid bezidir.

Bir tiroid kisti nodül sıvı veya kanla dolduğundadır.

“Sıcak” nodüller, tiroid hormonunu salgılayan nodüllerdir, ancak “soğuk” nodüller herhangi bir hormon salgılamaz.

Nodül kontrolsüz bir şekilde tiroid hormonları üretiyorsa, vücudun ihtiyaçlarına bakılmaksızın otonom olarak adlandırılır.

belirtiler

Çoğu zaman, tiroid nodüllerinde herhangi bir belirti veya semptom görülmez, ancak belirtiler ortaya çıkarsa, nodüllerin yeri ile ilişkili olabilir. Tiroid bezi boğazın önünde, trakeaya ya da rüzgar borusuna ve yemek borusuna bitişik oturur.

Büyük nodüller, sesin ses kısıklığına, nefes alma güçlüklerine, yutma problemlerine ve hatta düz bir şekilde yatarken boğulmaya neden olan bu parçaları üzerlerinde sıkıştırabilir veya hatta sıkıştırabilir.

Boyundaki lenf düğümleri, lokal lenfadenopati olarak bilinen boyutta artabilir.

Nodül bölgesinde az miktarda hasta şikayeti ile kulağa veya çene hareket edebilir.

Nedenler

Tiroid nodülleri, bir dizi faktör tarafından tetiklenebilir, ancak çoğu zaman, nedeni belirsizdir.

Tiroid büyümesi için bilinen bir neden iyot eksikliğidir. İyot, diyetin önemli bir parçasıdır, çünkü vücudun tiroid hormonu üretmesine ihtiyacı vardır. Amerikan Tiroid Derneği’ne göre, iyot, yumurta ve süt ürünleri, deniz ürünleri ve et ve bazı ekmekler aracılığıyla diyette mevcuttur.

İyot olmadan, vücut yeterince hormon yapamaz ve bu da “guatr” olarak bilinen tiroidin genişlemesine yol açabilir. Bununla birlikte, düşük iyot tiroid nodülleri gibi diğer tiroid problemleri ile ilişkili olabilir.

Bir tiroid nodülü ayrıca tiroid bezinin iltihabından da kaynaklanabilir. Bu subakut tiroidit olarak bilinir. Nadir olsa da, örneğin bir üst solunum yolu virüsü, grip veya kabakulak gibi viral bir enfeksiyondan sonra ortaya çıkabilir. Enflamasyon genellikle çok hassas veya ağrılı bir tiroid içerir ve tiroid inişli çıkışlı olabilir.

Hashimoto tiroiditi

Hashimoto tiroiditi, vücudun bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırdığı bir otoimmün durumdur.

Tam tetikleme bilinmemektedir, ancak ona bir takım faktörler bağlanabilir. Bunlar arasında tiroid hastalığı olan, radyasyona maruz kalan ve aşırı iyot maruziyeti olan bir aile üyesi bulunmalıdır.

Kadınlar erkeklerden etkilenme olasılığı yedi kat daha fazladır.

İnsanlar ayrıca, palpe edilebilen nodüllere neden olabilen bezin iyi huylu bir büyümesi olan çok-duzüler bir guatr veya kolloid adenoma da sahip olabilirler. Çoğu zararsızdır ancak görünürlüğü sinir bozucu olabilir.

Diğer tiroid nodülleri ise sıvı, kolloid veya kanla doldurulabilen kistlerdir.

Hipertiroidi

Bazı tiroid nodülleri, tiroid bezi tarafından salgılanan bir hormon olan ekstra tiroksin üretir. Semptomlar açıklanamayan kilo kaybı, sinirlilik ve titreme, hızlı veya düzensiz kalp atışı ve ısıya karşı hoşgörüsüzlüğü içerebilir.

Teşhis

Tiroid nodülleri sıklıkla başka bir durum için bir görüntüleme testi sırasında tesadüfen veya istemsiz olarak bulunur.

Boyun bölgesinin ultrason, CT veya MRI taraması nodülleri tespit edebilir. Tiroid ultrasonu özellikle tiroid bölgesine odaklanır.

Bir kan testi, vücuttaki anormal derecede düşük veya yüksek seviyelerde tiroid hormonu ve tiroid uyarıcı hormonu ortaya çıkarabilir.

Testler, sorunun tiroid bezinin içinde mi yoksa başka bir yerde mi olduğunu gösterecektir.

Hekim otoimmün bir hastalıktan şüphelenirse, serum tiroid otoantikorları için testler olabilir. Bu testler, tiroid bezine doğru yönlendirilebilecek antikorların mevcut olup olmadığını ve eğer öyleyse, ne kadar olduğunu ölçer.

Nodülün ince iğne biyopsisi / aspirasyonu malign olup olmadığını gösterir.

İnce iğne biyopsisinde tiroid bezine ince bir iğne yerleştirilir ve birkaç hücre emilir. Bunlar kanserli olup olmadıklarını görmek için incelenebilir.

Biyopsi kanseri öneriyorsa veya nodül hızla büyüyorsa, nodülü tamamen çıkarmak için cerrahi gerekebilir. Cerrahi ayrıca hekimin nodülü daha yakından incelemesini sağlayacaktır.

Radyoaktif kimyasallarla yapılan radyonüklid taraması da tiroid nodülünü değerlendirmek için kullanılabilir.

Radyonüklid taramasında, şüpheli tiroid nodülü olan bir hasta radyoaktif iyotu ağızdan veya intravenöz yoldan alır.

Bu iyotu emen vücudun herhangi bir kısmı “yanar”.

İyot tiroid bezinde birikir, bu nedenle tiroidin yanması beklenir.

İyodinin topladığı hız ve yer, tiroid bezinin nasıl çalıştığını ve herhangi bir nodülü varsa ortaya çıkarabilir.

tedavi

Tiroid nodüllerinin tedavisi nedene bağlıdır.

Kanserden şüpheleniliyorsa, kanserli dokunun çıkarılması için ameliyat yapılacaktır.

Cerrahi ayrıca şu durumlarda da önerilebilir:

 • Nodül, 4 cm’den büyükse
 • Ultrason taraması sırasında kompleks bir kist görülür.
 • Sıkıştırma belirtileri var.

Eğer nodül iyi huylu ise, hekim hastayı her birkaç ayda bir fiziksel muayene ve ultrason ile yakından izlemeye devam edecektir.

Nodül “sıcak” ise veya hormon üretiyorsa, cerrahi olmayan tedavi seçenekleri arasında bezi yok etmek için radyoaktif iyot kullanılması ve tiroid hormonunun etkilerini engellemek için ilaç kullanımı yer alır.

Görünüm

Amerikan Tiroid Derneği, tiroid nodüllerinin yüzde 90’ından fazlasının iyi huylu veya kanserli olmadığını belirtiyor.

Bir nodül malign ise, normal olarak tedavi edilebilir, ancak tedavi bozukluğun tipine bağlıdır.

Olguların çoğu iyi diferansiye kanserdir ve özellikle erken evrelerde teşhis edilirse prognoz mükemmeldir. Kötü diferansiye kanser türleri tedavi etmek daha zordur.

2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde 637.15 kişi tiroid kanseri ile yaşamaktaydı ve 2006 ile 2012 arasında, tiroid kanseri teşhisi konmuş kişilerin yüzde 98,1’i en az 5 yıl hayatta kalmıştır.

Источник: https://trmedbook.com/tiroid-nodulleri-nelerdir/

Tiroid Nodülü Nedir? Tehli Midir? Tedavisi Nedir?

5 Soruda Tiroid Nodülü
83 / 100SEO Score

Tiroid nodülü, tiroid bezinde oluşan birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişebilen yumru şeklinde anormal yapılardır. Oldukça sık karşılaşılan bu nodüller çoğunlukla iyi karakterde olsa da bazen kötü huylu çıkmaktadır.

Kadınların %6’sında, erkeklerin ise %2’sinde boyun muayenesi ile fark edilebilen tiroid nodülü vardır. Tiroid ultrason sonuçlarında ise tüm erişkinlerin yaklaşık %50’sinde nodül tespit edilmektedir. Bunların çoğu iyi huylu olsa da %10-15’i kötü huylu (kanser) çıkmaktadır.

Tiroid Nodülü Belirtileri

Tiroid nodülleri genelikle rastlantısal tespit edilir ve çoğu kişide herhangi bir belirtiye neden olmazlar. En sık görülen belirtiler:

 • Tiroid bezinin olduğu bölgede (boyunda) şişlik
 • İlerlemiş durumlarda ses kısıklığı, yutma güçlüğü
 • Boyun lenf bezlerinde şişlik
 • Nodül tiroid hormonu üretiyorsa (sıcak nodül) kişide çarpıntı, kilo kaybı, sıcağa gelememe, sinirlilik, terleme, halsizlik gibi belirtilere neden olabilir.

Tiroid Nodülü Nedenleri

Aşağıdaki faktörler nodül oluşumuna neden olabilir.

 • İyot eksikliği
 • Sigara
 • Alkol
 • Boyun bölgesine radyasyon maruziyeti
 • Otoimmün tiroidit
 • Genetik faktörler
 • Daha önce tiroid hastalığının olması(Graves , haşimato gibi)

Hangi Nodül Tehlidir?

Tiroid nodülü tesbit edildiğinde öncelikle kanserden ayırt etmek gerekir. Bunun için kişinin hikayesi, muayene bulguları, risk faktörleri, ultrason sonucu ve bazı tetkikler göz önünde bulundurulur.

Nodülün Özellikleri

1- 1.5 cm’den büyük nodüller genellikle incelemeye alınır. 1 cm altındaki nodüller ise aşağıda bahsedeceğimiz risk faktörlerinin veya şüpheli ultrason bulgularının varlığında incelemeye alınırlar.

Kimlerdeki nodüller kanser açısından daha risklidir? (Risk Faktörleri)

 • Geçmişte boyun bölgesine radyasyon almış olanlar
 • Daha önce tiroid kanseri geçirmiş olanlar
 • 16 yaşından küçük ve 60 yaşından büyük olanlar
 • Ailesinde tiroid kanseri veya ailesel kanser sendromları öyküsü olanlar
 • Tiroid nodülü hızlıca büyüyenler
 • Kalıcı ses kısıklığı, artan nefes darlığı ve yutma güçlüğü olanlar
 • Tiroid çevresindeki (boyundaki) lenf bezlerinde şişlik ve büyüme olanlar
 • Sert ve hareketsiz (fikse) nodülü olanlar
 • Erkekler

TSH Testi

Tiroid nodülü tespit edilen kişilerde ilk yapılan tetkiklerden birisi TSH’dır.

 • TSH Normal: Nodülün büyüklüğüne göre tiroid kanseri açısında risk faktörlerine bakılır ve gerekirse biyopsi yapılır.
 • TSH Düşük: Hormon üreten iyi huylu tiroid nodülü olduğu düşünülür. Sintigrafi yapılarak tedavi planlanır.
 • TSH Yüksek: Savunma hücrelerinin tiroid dokusuna saldırdığı ve iltihaplanmaya sebebiyet verdiği otoimmün tiroidit düşünülür. Antikor testleri yapılır.

Tiroid ultrasonu

Nodülün iyi veya kötü huylu olduğuna düşündüren bazı ultrason bulguları vardır. Bu bulgular nodülün karakteri hakkında bilgi verse de kesin teşhis koydurmaz. Yani sadece ultrason sonucu ile nodüle tamamen iyi huylu demek oldukça zordur.

Tiroid Nodülü Ultrason Özellikleri
İyi Huylu Olduğunu Düşündüren Ultrason ÖzellikleriKötü Huylu Olduğunu Düşündüren Ultrason Özellikleri (Şüpheli Bulgular)
Hiperekoik olması (izoekoik olması kısmen iyi değerlendirilir)Hipoekoik olması
Keskin ve düzenli sınırlarının olmasıDüzensiz ve belirsiz sınırlı olması
Kaba kalsifikasyonların olmasıMikrokalsifikasyon (milimetrik kalsifikasyon) içermesi
 Basit kistlerHalo kaybı olması
Nodülün boyunun eninden büyük olması
Nodülde aşırı damarlanma oluşu (hipervaskülarite)

Not: Birden çok şüpheli ultrason bulgusu varsa kanser risk artar.

Kimlere Biyopsi (İİAB) Yapılır?

Ratlantısal olarak tesbit edilmiş ve belirti vermeyen nodüllerde, şu durumlarda biyopsi yapılır:

 1. Çapı 1 – 1.5 cm’den büyük nodüller
 2. Çapı 1 cm’den küçük olduğu halde risk faktörleri taşıyan kişilerdeki nodüller. Risk faktörlerini yukarıda bulabilirsiniz.
 3. Şüpheli ultrason özellikleri taşıyanlar(tabloya bakınız).

Gebelerde tiroid bezi nodülü saptanırsa normal bireylerde olduğu gibi ultrason ve gerekirse biyopsi yapılır. Eğer ameliyat gerekirse gebeliğin 3. – 6. ayları arasında (trimester) yapılır. Agresif özellik göstermeyen kötü huylu nodüllerde ameliyat doğum sonrasına ertelenebilir.

Biyopsi Sonucu Yorumlanması

Tiroid biyopsi sonuçları Bethesda sistemine göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma ile yapılacak işlemler ve kanser riski belirlenir.

Bethesda Sınıflandırması
SınıfKanser Riski (%)Açıklama
Bethesda Kategori 1%1 – 4 Teşhis için yetersiz. Ultrason eşliğinde biyopsiyi tekrarlamak gerekir.
Bethesda Kategori 2% 1

Источник: https://www.saglikbilgi.net/tiroid-nodulu/

Tiroit Nodüllerine Yaklaşım

5 Soruda Tiroid Nodülü

Tiroid nodülleri, tiroid bezinde oluşan ve bezin normal dokusuna benzemeyen, farklı büyüklükte, yuvarlak veya oval kitlelerdir. Toplumda çok yaygın olup, sıklığı önemli ölçüde çalışmanın yapıldığı bölgenin iyot alımına ve nodüllerin saptanması için kullanılan yönteme bağlı olarak değişmektedir.

Tiroid nodüllerine iyot eksikliği bölgelerinde, kadınlarda, yaşlılarda, radyasyona maruz kalanlarda daha sık rastlandığı bilinmektedir.

Tiroit nodülünün sebebi nedir?

Tiroit nodüllerinin henüz sebebi tam olarak açıklanabilmiş değildir. Günümüzde en önemli endokrin problemlerin başında gelmektedir. Her 10 kişiden birinde tiroit nodülü görülmekte olup bunların % 10 unda tiroit kanseri tespit edilmektedir.

Kanser olmayan nodüllere kolloid nodül, içinde kan ya da sıvı bulunana tiroit kisti, tiroit salgılayana da otonom nodül denir. Otonom nodüller arada sırada hipertiroidi oluşturabilirler. Tiroit kanseri olmayan tiroit nodüllerinin sebebi henüz net olarak anlaşılamamıştır.

Tahmin edilen bazı sebepler arasında diyetteki iyot yetersizliği, otoimmün tiroiditler, genetik defektleri saymak mümkündür.

Nodüllerin çeşitleri:

·         Katı (solid)

·         Yarı katı (semi-solid)

·         Sıvı içerikli (kistik)

olmasına göre üçe yarılır. Nodüllerin sınırları çoğunlukla net olarak sağlam tiroid dokusundan ayrılabilir; ancak bazı nodüllerin sınırlarını ayırt etmek güç olabilir.

  Nodül her zaman elle muayene ile ve dışarıdan fark edilemeyebilir. Zehirli guatr ve Hashimato hastalığında (Hashimato tiroiditinde) ultrasonografik incelemede yalancı nodüller (psödonodüller) görülebilir.

Bu yalancı nodüller tedavi ile kısmen düzelebilir.

TİROİD NODÜLLERİN TANISI

ULTRASOUND

Yüksek rezolüsyonlu USG’nin yaygın kullanımıyla tiroid nodüllerinin saptanma sıklığı artmıştır. USG ile tiroid volümü, nodül sayısı, boyutu, yapısı (solid, kistik, mikst), LAP varlığı değerlendirilir. Klinik muayene ile ya da insidental olarak USG ile saptanan her nodülün değerlendirilmesinde temel sorun nodülün benign ya da malign olduğunun belirlenmesidir.

Nodüllerin değerlendirilmesinde kullanılan ultrasonografik kriterler: Ekojenite, kenar özellikleri, periferik halo, mikrokalsifikasyon varlığı, nodülün kanlanma özellikleri, invazyon açısından komşu dokular ile ilişkisidir.

Tiroid nodülünün solid ve kistik komponent içermesi, hipoekoik özellikte olması, kenar düzensizliği, kalın düzensiz yer yer kesintiye uğrayan halo, ince punktat şeklinde milimetrik boyutta kalsifikasyonlar ve renkli Doppler incelemede nodül içerisinde artmış kanlanmanın olması maligniteyi destekleyen sonografik bulgulardır.

Tiroid Sintigrafi

Radyoizotopların tutulumuna göre tiroid nodülleri üçe ayrılır:

1. Hipoaktif veya “soğuk” (%80-85)-nodül radyoizotopu çevre dokuya göre az tutar veya tutmaz.

2. Normoaktif veya “ılık” (%10-15)-radyoizotop tutulumu nodül dışı tiroid dokusuyla benzerdir.

3. Hiperaktif veya “sıcak” (%5-10)-radyoizotop tutulumu nodülde, nodül dışı tiroid dokusuna göre artmıştır.

Soğuk Nodüllerin malign karakterli kötü huylu tiroid nodülü olma olasılığı diğerlerine göre daha sıktır. Bu nedenle en büyük soğuk nodüle TİİAB yapılması önerilir.

Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (TİİAB)

TİİAB tiroid nodüllerinin değerlendirilmesinde, benign-malign ayırımında, cerrahi tedavi gerektiren hastaların seçiminde ilk sırada kullanılan, çok değerli bir yöntemdir. Tiroid kanserlerin saptanmasında ortalama duyarlılığı %83 (%65-98), özgüllüğü %92 (%72-100), tanısal doğruluk oranı %95 olarak saptanmıştır.

Pek çok geniş TİİAB serilerinin değerlendirilmesinde nodüllerin:

• %70 (%53-90)’i benign,

• %4 (%1-10)’ü malign,

• %10 (%5-23)’u şüpheli veya belirsiz (folliküler veya Hürthle hücreli tümor yönünden),

• %17 (%15-20)’sinin yetersiz materyal olarak rapor edildiği görülmüştür.

Biyopsi materyalinin yeterli denmesi için 10-20 iyi korunmuş, folliküler epitel hücreleri içeren, en az altı hücre topluluğu görülmelidir. Yetersiz materyal en sık yalancı negatif sonuç nedenidir. Bu durumda TİİAB tekrarlanmalıdır.

Biyopsi tekrarı USG eşliğinde yapılırsa nondiagnostik sonuç oranının %15’ten %3’e indiği gösterilmiştir. Biyopsi sonucu ısrarla nondiagnostik olan nodüllerin %50’sinin malign olduğu saptanmıştır.

Bu nedenle bu hastalar cerrahi tedaviye verilmeli veya yakın takip edilmelidir.

Palpe edilemeyen, küçük (< 1-1.5 cm), kistik ve mikst nodüllerde TİİAB USG eşliğinde yapılmalıdır. Kistik ve mikst nodüllerde kist duvarından ve nodülün solid kısmından materyal alınmalıdır. Kistik sıvı tamamen aspire edilerek patolojiye gönderilmelidir.

Çok sayıda nodül (multinodüler guatr, MNG) varlığında USG (Doppler) ile malignite göstergeleri yönünden nodüllerin değerlendirilmesi önerilir. Ancak tiroid USG tiroid nodüllerinin değerlendirilmesinde biyopsiye alternatif değil, tamamlayıcı bir yöntemdir.

Bu nedenle MNG’de de mümkünse erişilebilen tüm nodüllerden ayrı, ayrı biyopsi yapılması önerilir.

Tiroid nodüllerinin TİİAB ile papiller, medüller ve anaplastik karsinom tanınırken, folliküler karsinom tanısı konamaz. Folliküler karsinom tanısı için vasküler veya kapsül invazyonu gösterilmelidir.

TİİAB materyalinde ise bunların görülmesi mümkün değildir ve materyal “folliküler neoplazm” olarak tanımlanır. Folliküler neoplazm olarak tanımlanan nodüller malignite yönünden şüpheli gruba girenlerdir. Bu hastalarda cerrahi tedavi önerilir.

Folliküler neoplazm nedeniyle ameliyat edilen hastalın %20-25’inde folliküler karsinom, geri kalan %75-80’inde benign patoloji sonucu çıktığı bildirilmiştir.

TİROİD NODÜLLERİN TEDAVİSİ

Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedavi gerektiren durumlar aşağıda sıralanmıştır :

• Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biopsisi sonucu malign veya malignite yönünden şüpheli olan nodüller.

• Disfaji, dispne, disfoni gibi bası semptomlarının varlığı.

• Büyük toksik nodüle bağlı hipertiroidi veya MNG’ye hipertiroidi eşlik ediyor ise.

• Nodülün boyutunun 3 cm ve üzerinde olması.

• En az üç kez yetersiz, nondiagnostik TİİAB sonucu.

• L-T4 tedavisi altında veya ilaçsız takipte büyüyen nodüller.

• TİİAB sonucu benign de olsa, malignite yönünden klinik şüphenin devam etmesi.

Medikal Tedavi

L-T4 Tedavisi: Sitolojik olarak benign olduğu gösterilmiş tiroid nodüllerinin medikal tedavisi içinL-T4 ile TSH süpresyon tedavisi yıllardır kullanılmaktadır. TSH tiroid follikülleri için majör bir stimülatör ve regülatördür. TSH süpresyonu ile var olan nodüllerin küçülmesi veya büyümemesi ve yeni nodül gelişiminin engellenmesi amaçlanır.

Ancak bu tedavinin etkinliği yönünden literatür verileri çelişkilidir. L-T4 tedavisinin başarı kriteri altı aylık tedavi ile nodül çapının veya volümünün %50 oranında azaltılmasıdır. Dokuz çalışmanın sonuçlarını değerlendiren bir meta-analizde 6-12 ay L-T4 tedavisi ile nodül çapında %50 azalma olmadığı, ortalama %34 azalma olduğu belirtilmiştir.

L-T4 tedavisinin otoimmün zeminde gelişen nodüllerde daha etkin olduğu ileri sürülmüştür (18). Klinik gözlemler, küçük (< 2 cm) ve yeni oluşmuş nodüllerde L-T4 tedavisinin daha etkili olduğunu, büyük ve fibrotik nodüllerde ise pek etkili olmadığını göstermiştir. Verilecek doz 1.5-2 µg/kg/gün olarak önerilse de, her hastada L-T4 dozu TSH düzeyine göre ayarlanmalıdır.

Tedavi sırasında sT3 düzeyi normal değerler içinde, TSH’yi normal değerlerin alt sınırında (yaklaşık 0.2-0.4 IU/L civarı) tutulması önerilir. Koç ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışmada tiroid nodüllerin tedavisinde L-T4 düşük dozda (TSH- 0.4-0.6 IU/L arasında tutacak şekilde) ve yüksek dozda (TSH-≤ 0.

01 IU/L olacak şekilde) verilmiş ve nodül volümünde benzer azalma saptanmıştır. Bu nedenle benign tiroid nodüllerin tedavisinde L-T4 verilecek ise, parsiyel TSH süpresyonu sağlanacak şekilde verilmesi genel kabul görmüş görüştür. L-T4 tedavisi verilsin veya verilmesin, benign tiroid nodüllü hastalar periyodik fizik muayene, TSH düzeyi ve USG ile takibe alınmalıdır.

Takipte nodül boyutunda büyüme olmadıkça TİİAB tekrarı önerilmez.

L-T4 tedavisi altında olan veya ilaçsız takip edilen nodüllerde büyüme olursa TİİAB tekrarı ve cerrahi tedavi gündeme gelebilir. Yaşlılarda (> 50 yıl) ve postmenopozal kadın hastalarda atriyal fibrilasyon ve kemik kaybı oranı yüksek olduğu için tiroid nodüllerin tedavisinde L-T4 önerilmemelidir.

Yine düşük etkinliği ve olası yan etkileri nedeniyle bu tedaviyi hiç önermeyen otörler de vardır.

Radyoaktif iyot tedavisi: Otonom fonksiyone tiroid nodüllerinde tedavi kararı tirotoksikoz varlığı ve/veya nodül boyutuna göre verilir. Küçük otonom fonksiyone tiroid nodüllerinde (< 2.

5-3 cm) hipertiroidi gelişme riski %2-5 iken, 3 cm ve üzerinde olanlarda bu oran %20-30 olarak bildirilmiştir.

Küçük otonom fonksiyone nodüllerde radyoaktif iyot tedavisi verilirken, büyük nodüllerde (3-4 cm ve üzeri) cerrahi tedavi önerilir.

Perkütan etanol enjeksiyonu ve laser fotokoagülasyon: Bazı merkezlerde kullanılan perkütan etanol enjeksiyon yöntemi, koagülasyon nekrozu yolu ile, uygulandığı nodüllerde küçülmeye neden olur.

Cerrahi tedaviyi kabul etmeyen veya cerrahi tedavi için riskli hastalarda alternatif tedavi yöntemi olabilir. Yine bu durumlarda laser fotokoagülasyon (laser termal ablasyon) tedavi yöntemini kullanan merkezler vardır.

Ancak bu tedavi yönteminin sonuçları ile ilgili henüz yeterli veri yoktur.

Ne Aradılar:

 • hipoekoik nodül nedir
 • hipoekoik nodül
 • hipoekoik solid nodül
 • izo hipoekoik nodül nedir
 • hipoekoik nedir
 • kistik komponent nedir
 • nodl
 • hipoekoik
 • hipoekoik solid nodul nedir
 • mng tiroid nedir

Источник: https://uzmanasor.org/doktorlar/tiroit-nodullerine-yaklasim/

Tiroid nodülleri nasıl tedavi edilir?

5 Soruda Tiroid Nodülü

Türkiye’de yaygın görülen hastalıklardan biri olan tiroid nodülleri tedavisi hakkında Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Tufan Hacıahmetoğlu, faydalı bilgiler sunuyor. Tiroid nodülleri belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır sorularının cevaplarını özel haberimizde bulabilirsiniz.

Tiroid nodülleri neden olur?

En yaygın görülen klinik sorunlardan biri olan tiroid nodülü, kişiden kişiye değişse bile genellikle boyunda şişlik, vakaların çok azında ağrı ve etraf organlara bası sonucu nefes darlığı, yutma güçlüğü gibi şikayetlerle ortaya çıkıyor. Bazı hastalarda ise herhangi bir şikayete sebep olmuyor. Ancak bazı durumlarda nodüller, hipertiroidi (aşırı tiroit hormonu salgılanması) veya hipotiroidi (tiroit hormonun az salgılanması) tablosuna neden olabiliyor.

Hipotiroid belirtileri nelerdir?

Hipertiroit belirtileri arasında; ciltte nemlenme artışı, ellerde terleme, sıcağa tahammülsüzlük, ellerde titreme, sinirlilik, uykusuzluk, zayıflama, çarpıntı, nabız sayısında artış, saçlarda incelme ve dökülme, adet düzensizlikleri, gebe kalma güçlüğü ve kas güçsüzlüğü yer alıyor.

Hipotiroidi ise halsizlik, ciltte kuruma, konsantrasyon ve hafıza güçlüğü, tırnaklarda kırılma, nabız sayısında azalma, depresyon, seste kabalaşma, adet düzensizlikleri, soğuğa tahammülsüzlük, yüz ifadesinde değişiklik, hareketlerde yavaşlama ve güçsüzlük, kilo alma, kabızlık, gebe kalma güçlüğü ve saçta kabalaşma olarak kendini gösteriyor.

Tiroid nodülleri kansere dönüşür mü?

Tiroid nodülleri kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Nodül görülme oranına paralel olarak tiroit kanseri de kadınlarda daha fazla görülür. Tiroit kanseri nadir görülen bir kanserdir. Tüm kanserler içinde oranı yüzde 1’dir. Ancak 15-24 yaş kadınlarda toplumda en sık görülen kanser, tiroit kanseridir, 24- 49 yaş arası kadınlarda da meme kanserinden sonra ikinci sıradadır.

Bir diğer önemli nokta da; erkeklerde nodüller kadınlara göre daha az sıklıkta görülse de, erkeklerde saptanan nodüllerin kanserleşme oranı kadınlardakinden daha fazladır.

Tiroid nodülleri nasıl teşhis edilir?

 • Muayene: 1cm’den büyük nodüller palpe (elle muayene) edilebiliyor.
 • Kan tahlilleri: Özellikle tiroksin (T4) ve tiroid stimülan hormon (TSH) düzeyleri araştırılıyor.
 • Ultrasonografi: Tüm hastalardan isteniyor.

  Fizik muayene ile ele gelmeyen nodüllerin görülmesini sağlıyor, kanser riskini ortaya koymaya yardımcı oluyor.

 • Sintigrafi: Radyoaktif bir test ve saptanan nodülün hormonal aktifliğinin (sıcak, soğuk, fonksiyonel nodül) olup olmadığı değerlendiriliyor.

 • İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB): Direkt olarak veya ultrasonografiyle iğne ile nodül üzerinden biyopsi alınıp patoloji tahliline gönderiliyor.

Tiroid nodülleri kimlerde görülür?

Baş boyun radyoterapisi görenler, ailesinde tiroit kanseri olanlar, hızlı büyüyen nodüller, sert ve etrafa yapışık nodüller, ses felci, yutma güçlüğü ve öksürüğü olanlar, bölgesel lenf bezi veya uzak metastazı olan kişiler klinik risk faktörü taşıyor.

Klinik risk faktörleri ve ultrasonografik kanser belirtisi olmayan 1 cm altındaki nodüllere sahip hastalara İİAB yapılmıyor. Ancak klinik risk faktörü olanlarda nodül hangi çapta olursa olsun İİAB yapılıyor.

İİAB, tiroit nodüllerinin ayırıcı tanısında çok sık kullanılan bir yöntem.

Tiroit nodüllerinin yaklaşık yüzde 5’i saldırgan, yüzde 95’i ise sakin yapıda oluyor.

Başka bir deyimle tiroit nodülü olan her hasta operasyona gönderildiği takdirde bu nodüllerin yüzde 95’i zararsız olarak gelecek ve hasta boşuna operasyon riski altına girmiş olacak.

İİAB yöntemi ile saldırgan olmayan nodüller, saldırgan olan nodüllerden yüzde 75 duyarlılıkla ayrılabiliyor. Geri kalan yüzde 25 vakada ise tanı koymada güçlük çekiliyor veya yetersiz hücre alınıyor.

İİAB ile operasyona gönderilen hasta sayısı yüzde 40 azalıyor ayrıca operasyonda nasıl bir yöntem izleneceğini de önceden belirlemeye yardımcı oluyor. Gelen sonuçlara göre tedavi yöntemi belirleniyor. Eğer İİAB’de tanısal olmayan sonuç gelirse İİAB tekrar ediliyor. Kanser şüphesine rastlandığında ya da kanser çıkarsa cerrahi tedavi uygulanmaya başlıyor.

Tiroid nodülü kaç mm ameliyat gerekli?

 • Nodüllerden birisinde kanser belirlenmesi,
 • Nodüllerde kanser şüphesi olması (foliküler neoplazm durumunda),
 • Nodülün çapında giderek artan bir büyüme görülmesi,
 • Çok nodüllü (multinodüler) guatr durumunda hipertiroidi olması
 • Kozmetik kusur yaratması,
 • Nodüllere bağlı yutma güçlüğü veya ses kısıklığı gelişmesi veya kozmetik kusur yaratması halinde ameliyat gerekiyor.

Tiroid nodül ameliyatı nasıl yapılır?

Tiroit nodüllerini almak için dört farklı yöntem kullanılıyor:

 • Total tiroidektomi: Tiroit bezinin tamamının alınması anlamına geliyor. Kanser vakalarında, kanser şüphesinde ve bazen de çok nodüllü guatr (multinodüler guatr) durumunda tercih ediliyor.
 • Totale yakın tiroidektomi: Tiroit bezinin tamamına yakının alınması ve az bir kısmının bırakılmasıdır. Çok nodüllü guatr (multinodüler guatr) durumlarında tercih ediliyor.
 • Lobektomi: Tiroit bezinin sadece bir lobunun alınması anlamına geliyor. Tek taraflı büyük nodüllerde bu teknik tercih ediliyor.
 • Total tiroidektomi + boyun diseksiyonu: Boyun lenf bezleri tutulan tömörlerde tiroit bezinin alınması ve bezelerin temizlenmesi gerekiyor.

Tiroid nodül ameliyatı kaç saat sürer?

Kullanılan yöntemle birlikte küçük değişiklikler gösterse de ameliyat ortalama 1.5 saat sürüyor. Hastalar genellikle bir gün hastanede kalıp, ertesi gün rutin aktivitelerine geri dönebiliyorlar. Üçüncü günde ise iş başı bile yapabiliyorlar.

Hızlı bir iyileşme süreci gösterse bile her ameliyatta olduğu gibi tiroid nodülleri ameliyatının da bazı riskleri bulunuyor. Bu riskler arasında kanama, üst gırtlak siniri, alt gırtlak siniri ve paratiroid yaralanması, tiroid krizi ve enfeksiyon bulunuyor. Bu durumlarda gerektiğinde ilaç tedavisi gerektiğinde ise cerrahi müdahale yapılıyor.

Özellikle total tiroidektomi yapılan hastaların ömür boyu ağızdan tiroit hormon hapı kullanması gerekiyor. Ayrıca kanser vakalarında ameliyat sonrası radyoaktif iyot tedavisi de uygulanabiliyor.

Tiroid nodülleri tedavisi için Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Levent Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Tufan Hacıahmetoğlu’na teşekkür ederiz!

Источник: https://www.yuksektopuklar.com/tiroid-nodulleri-nasil-tedavi-edilir-45189

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.