6 Soruda Yeni Doğan Bebek Bakımı

içerik

Yeni Doğan Bebek Bakımı ve Beslenmesi

6 Soruda Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni doğan bir bebeğin tüm yaptığı yemek, kakasını yapmak, ağlamak ve uyumaktır. Kulağa kolay geliyor değil mi? Evet, bir süre sonra daha kolay hale gelecek. Ama başlangıçta o kadar da kolay olmayabilir. Bebeğinizin ilk günleri hakkında bilgi edinmek, birlikte geçireceğiniz ilk günleri daha sorunsuz hale getirecektir.

Eve dönüş sonrası neler olacağını anlamak için, bu konuda bir kitap yazan Laura Jana ve Jennifer Shu’ya kulak veriyoruz. Türkçe’ye henüz çevrilmeyen “Yeni Doğan Bebekle Eve Dönmek: Doğumdan Gerçek Hayata” isimli kitabın 3. Baskısı, Mayıs 2015’de Amerikan Pediatri Akademisi tarafından yayınlandı.

Yeni Doğan Bebeğin Beslenmesi

Yeni doğan bebeğin beslenmesi oldukça sık gerçekleşir. Yeni doğan bebeğin midesi son derece küçük olduğundan, çok az miktarda yemek yerler. Bazı bebekler 2-3 saatte bir, bazıları ise bundan daha sık şekilde beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

Bazı bebekler ağladığını yüksek sesle ağlayarak belli ederken, bazı bebekler parmak yalama, dudaklarını emme, arama refleksi (bebeğin dudaklarını şişeye veya memeye uzatma hareketi) gibi ipuçları verebilir.

Bebekler ilk günlerinde vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 7’sini kaybederler. Bu normaldir. Bebeğinizi emzirdikçe, doğumdaki kilosunu geri kazanacaktır.

Yeni doğan bebek sürekli uyuma ihtiyacı hisseder. Dolayısıyla onu beslemek için uyandırmanız ve beslenme süresince uyanık kalmasını sağlamak için dikkatini canlı tutmanız gerekecektir. Uyanık kalmasını sağlamak için başını veya sırtını okşayarak onunla konuşabilirsiniz. Normal koşullarda bebeğiniz doğumdan 2 hafta sonra doğumdaki kilosuna geri dönecektir.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Çıkarma, Hıçkırma ve Kusma

Bazı yeni doğan bebeğin gazının sıklıkla çıkartılması gerekir. Bazıları ise gazı kendi kendine çıkarır ve bu konuda desteğinize pek ihtiyaç duymaz. Bebeğiniz beslenme süresince veya beslenme sonrasında bebeğiniz huysuzlanıyorsa, bu gazının olduğu anlamına gelebilir.

Ayrıca emzirirken 10-15 dakikada bir memeyi değiştirirken ya da emzirmeyi bitirdikten sonra bebeğin gazını çıkarabilirsiniz. Doğumdan bir-iki gün sonra onu emzirme düzeninizi tam olarak anlamış olacaksınız.

Bebeğin gazını çıkarmak için bebeğinizin sırtına vurmanız gerekmiyor. Sırtına dairesel hareketlerle masaj yaparak gazını çıkarabilirsiniz. Bebeğin başını omzunuza yatırmak, onu başının arkasından destekleyerek dizinize oturtmak veya dizinize yüz üstü yatırmak gibi çeşitli gaz çıkarma pozisyonları da denenebilir.

Bebeğinizin hıçkırması veya kusması sizi endişelendirmesin. Bebeklerde hıçkırma oldukça normaldir ve onlara rahatsızlık vermez. Benzer şekilde beslenme sırasında veya sonrasında kusma da oldukça normaldir.

Bebeğinizin aşırı miktarda kusması, kusarken ağlaması söz konusuysa, bebeklerde oldukça normal olan reflü ile, tedavi gerektiren bir hastalık olan gastroözofageal reflü hastalığı arasındaki farkı öğrenmelisiniz. Sebebi her ne olursa olsun, bebeğiniz kusuyorsa elinizde sürekli temiz bir bez bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerde Kaka ve Çiş

Emzirilen bir yeni doğan bebek günde en az 5 çişini yaparak bez değiştirir. Mamayla beslenen bebekler daha sık çiş yapabilir. Değiştirilen bez miktarı günde 10’a çıkabilir.

Bebeğin günlük kaka miktarı için de kesin bir kural yoktur. Emzirilen bebekler, mamayla beslenen bebeklere göre daha sık kaka yapma eğilimindedir. Çünkü mamanın sindirilmesi biraz daha uzun sürmektedir. Ancak emzirilen bebeklerde kaka sıklığı her dört saatte bir olacağı gibi, her emzirmeden sonra da olabilir.

Doktorunuz ilk kontrolde bebeğinizin idrar ve kaka sıklığı hakkında sorular sorabilir. Bu nedenle bebeğinizin idrar ve kaka düzenini takip etmelisiniz.

Başlangıçtaki bağırsak hareketlerine (ilk 1-2 gün boyunca) mekonyum adı verilir. Bu ilk kakalar siyah, katran kıvamındadır.

İzleyen günlerde, emzirilen bebeklerde sarı-yeşil renkte, hardal sarısına benzeyen kakalar görülebilir. Mamayla beslenen bebekler daha macun kıvamında ve değişik renklerde kaka yapar. Bebeğinizin kakasını kontrol edin.

Kakada beyazlı, kırmızılı kısımlar bir problemin habercisi olabilir (Kakadaki kırmızı renk kan olabilir).

Normal kaka kıvamı da yumuşak ya da sulu olabilir. Emzirilen bebeklerde kaka daha suludur. Bu durum ishal ile karıştırılabilmektedir. Temel olarak bebeğinizin her zaman yaptığı kakanın kıvamına dikkat edin ve kakada bir değişim olup olmadığını kontrol edin. Kaka her zamanki yapısından farklılık gösteriyorsa doktora danışabilirsiniz.

Unutmayın; söz konusu kaka yapmak, yemek, uyumak veya ağlamak ise her bebek birbirinden farklıdır. Birbirinden farklı durumların her biri normal olarak kabul edilebilir. Önemli olan ani bir değişikliğin olmamasıdır. Ani bir değişiklikte mutlaka doktora gidilmelidir.

Yeni Doğan Bebeğin Ağlaması

Bu konuda yapacak çok fazla bir şey yok. Kuşkusuz, yeni doğan bebeğiniz epeyce ağlayacak. Ne sıklıkta, ne şiddette ve ne kadar süre ağlayacağı ise tamamen bebeğinize bağlı bir durum.

İlk günlerde yeni doğan bebekler gözle görülür şekilde sessiz ve uykuludur. Ancak ikinci haftadan itibaren yeni doğan bebekler tipik olarak günün iki saatini ağlayarak geçirirler. Ağlama 6-8 haftalık olana kadar genellikle artış gösterir, daha sonra azalmaya başlar.

Zaman içerisinde bebeğinizin neden ağladığını anlar hale gelirsiniz. Bu noktada en olası nedenleri anlamaya çalışın.

Bezinin kirlenmesi, acıkma, yorulma, rahatsız hissetme en muhtemel ağlama sebepleridir. Anneler muhtemelen bebeğin neden ağladığını kolayca anlarlar.

Bunların dışında aşırı uyarılma durumu da ağlamaya başlar. Bazı bebekler kargaşalı veya hareketli ortamlarda ağlamaya başlarlar.

Bebeğinizin herhangi bir sebep olmaksızın ağladığı zamanlar da olacaktır. Bu durumlarda bebeğinizi neyin sakinleştireceğini bilmek isteyeceksiniz. Unutmayın; yeni doğan bebeklerde şımarma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle ne zaman ağlarsa ağlasın bebeğinize mutlaka ilgi ve sevgi gösterin.

Bebeğinizin ağlama sebebini hemen anlayamamak sizi mutsuz, umutsuz veya yetersiz hissettiriyorsa, kendinizi bu kadar eleştirmeyin. Uzmanlar bile anne olduklarında bu süreçlerden geçmektedir. Bebeğinizin neye ihtiyacının olduğu belli olan durumlar olacağı gibi, neden ağladığını hiçbir şekilde anlamadığınız durumlar da olacaktır.

Belirgin bir sebep olmaksızın uzun süre ağlayan bebeklere ise kolik bebek adı verilmektedir.

Yeni Doğan Bebeğin Uyuması

Yeni doğan bebeğinizin küçük midesi çok az miktarda yiyecek taşır. Bu nedenle bebeğiniz yemek yemek için sıklıkla uyanacaktır. Tüm bu kısa uykular eklenince yeni doğan bebeğiniz günün yaklaşık 16-18 saatini uyuyarak geçirecektir. Bebeğinizin uyuma ve uyanma düzenini takip etmelisiniz.

Neyse ki yeni doğan bebekler neredeyse her yerde uyuma becerisine sahiptir. Arabada, bebek arabasında, küvette veya kollarınızda… Çoğu yeni doğan bebek, araç koltuğunda veya bebek arabasında sarılı şekilde uyumayı çok sever. Çünkü bu onlara ana rahminde olduklarını hissettirmektedir.

Çoğu bebeğin kundaklanmayı sevmesi de bu yüzdendir. Kundaklanmak, bebeğinize alıştığı ve sevdiği anne rahmini hatırlatır.

Bebeğiniz ne zaman ve nerede uyursa uyusun, her zaman arkasını destekleyin. Etrafındaki bol battaniyeleri kaldırın. Uyurken çevresinde yastık, yorgan ve oyuncak gibi nesneleri kesinlikle bırakmayın.

Bunların ani bebek ölümlerine neden olabildiği bilinmektedir. Uykusu gelen bebeğinizi yatakta veya koltukta asla yalnız bırakmayın. Yeni doğan bebekler henüz yuvarlanma becerisi taşımasa da bir gün yuvarlanmaya başlayacaktır.

Dolayısıyla bu riski ortadan kaldırmalısınız.

Bebeğinizin uykuda değişik sesler çıkardığını görebilirsiniz. Muhtemelen bunlar bebeğinizin doğal burun nefesidir. Bebeğiniz bu dönemde burun kanallarını tek başına temizleyemez. Bu nedenle nefes almasını, uyumasını ve hatta yemek yemesini kolaylaştırmak için bir burun temizleyici kullanın.

Yeni Doğan Bebeklerde Nefes

Yeni doğan bebeklerin bir diğer alışkanlığı periyodik nefestir. Bebeğiniz hızlıca nefes alıp birkaç saniye durabilir, sonra tekrar nefes almaya başlayabilir. Bu normal olsa da anne için tedirgin edicidir.

Ancak, aşağıdaki durumlar normal değildir ve acilen tıbbi yardım alınması gerekir:

 • Homurdanma,
 • Burun deliklerinde açılma
 • Sürekli olarak hızlı nefes alma,
 • Göğüsten hırıltı gelmesi
 • Ağır ve gürültülü şekilde nefes alma
 • 10-15 saniye boyunca nefes almadan bekleme
 • Göğüsten hırıltı gelmesi
 • Ağır ve gürültülü şekilde nefes alma
 • 10-15 saniye boyunca nefes almadan bekleme

Yeni Doğan Bebeklerin Banyo Yapması

Doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğinizi temiz tutmak oldukça basittir. Bu günlerde bebeğinizi yıkamanız gerekmez. Bebeğin göbek bağı kökü henüz sallanıyorken, bebek suya batırılmamalıdır. Bebeğinizi süngerle silmek ilk bir iki haftalık temizlik rutini için yeterlidir. Yeni doğan bebeklerin çok fazla temizlenmesi bebeğin cildinin kurumasına yol açabilir.

Ilık, nemli bir bez veya kokusuz mendillerle bebeğinizin boynunun çevresini, vücudunun diğer kısımlarını ve son olarak da genital bölgesini temizleyin. Bez bağlanan kısımda herhangi bir kızarıklık veya tahriş fark ederseniz pişik kremi veya vazelin sürebilirsiniz.

Yeni doğan bebeğinizin cildi televizyondaki bebeklerin cildi gibi mükemmel görünmeyebilir. Bu daha sonra gerçekleşecektir. Yeni doğan çoğu bebekte küçük cilt tahrişleri, kızarıklıklar, konak, soyulma, kuruluk gibi küçük cilt problemleri görünebilir. Bunun muhtemel nedeni 9 ay boyunca içinde yaşadığı amniyotik sıvıdır. Bunlar bir veya iki hafta içerisinde iyileşir.

Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri

Cicili bicili bebek kıyafetleri muhtemelen ilk günlerde pek kullanılmayacaktır. Bu günlerde sıklıkla bez değiştirmeniz gerekeceğinden en kolay değiştirilen, giymesi ve çıkarması en kolay kıyafetler tercih edilecektir. Çoğu ebeveyn T-shirt, tek parçalık tulumlar, ayakları kapalı pijamalar ve soğuk havalarda bir bebek battaniyesi ile yetinecektir.

Bebeğiniz başından giydirilen veya hassas göbek bağı kökünü rahatsız eden kıyafetlerden hoşlanmıyorsa, kimono tarzında, yandan çıtçıtlı bebek kıyafetlerini  tercih edebilirsiniz. Yeni doğan bebekler başına çok soğuk olmadığı sürece başın sarılmasına ihtiyaç yoktur.

Bebeğinizi kaç kat giydireceğinize karar vermek için içgüdülerinize güvenin. Genelde annelerin izlediği bir kural “anne kaç kat giyiyorsa, onun bir kat fazlası” kuralıdır.

Yeni Doğan Bebek Eşyaları

Hamilelik süresince bir miktar yeni doğan bebek eşyası biriktirmiş olmalısınız. Ancak şu anda bunları pek kullanmayacaksınız.

Tüm ihtiyacınız olan bebeğinizin uyuması için güvenli bir yer ve tabi ki evden çıkarken kullanılacak bir bebek arabası.

Hareketli koltuklar, oyun matları, oyuncaklar ve diğer bebek eşyaları daha sonra lazım olacak. Ama şimdilik bunlar için acele etmenize gerek yok.

Kaynaklar:

 • Mayo Clinic
 • Healthy Children

Источник: https://www.iyibakkendine.com/yeni-dogan-bebek-bakimi-beslenmesi/

Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

6 Soruda Yeni Doğan Bebek Bakımı

Haber güncelleme tarihi 12.12.2017 09:01

İlk kez bebek sahibi olan aileler, hastaneden eve geldikleri anda bebeğe nasıl bakacakları konusunda kafaları karışabilir hatta heyecan yapabilirler. Bebeğe bakarken ilk önce sakin olmalısınız ve rahat olmaya çalışın. Özellikle anneler stres yapmamaya ve rahat olmaya çalışmalıdır ki bebek de rahat olsun. 

Yeni Doğan Beslenmesi

Yeni doğan beslenmesinde birincil ve en önemli besin anne sütüdür. Bebek doğduğu ilk günde iç güdüsel olarak annesini emmeye başlar ve bebeğin her emmesinde süt biraz daha artar. Sütün ilk anda az gelmesi nedeniyle kendinizi strese sokmanıza gerek yok.

Beslenmede dikkat edilmesi gereken konulardan biri ise emzirme aralıkları. İlk iki günden sonra ortalama olarak 2 saatten bir emzirilmelidir. Bebeğinizi emzirirken düzenli bir şekilde emzirmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bebeği çok fazla memede tutmamak gerekir çünkü bebek sürekli emdiği zaman süt kesilir aynı zamanda meme ucunda yaralar oluşabilir. Bu nedenle emzirmede düzen çok önemlidir. 

Bebekler emerken dikkat etmememiz gereken bir diğer konu ise emme esnasında hava yutmamaları. Hava yuttukları takdirde bebeklerde gaz olur ve gaz çıkana kadar rahatsız olurlar. Anne sütü bebeğide etkilediği için annenin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Aksi halde bebekte gaz sancısı olur.

Yeni Doğan Uykusu

Geçmişten bu yana her nesilde gördüğümüz bir uyutma biçimi vardır: Sallama. Yeni doğan bir bebeği kucağınızda ya da beşiğinde hafif hafif sallayarak uyutabilirisiniz. Böylelikle bebeğin orta kulağında bulunan vestübiler sistem uyarılır ve bebeğin denge yeteneği gelişmeye başlar.

 Bebeğin uyuyacağı odanın sıcaklığı 21-24 derece aralığında olmalı. Aynı zamanda bebeğin üzerini örterken örtüyü göğüs hizasında bırakmak gerekir. Bebek uyurken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise beşiğinin içinde onu rahatsız edecek oyuncakların olmaması gerektiğidir.

Yenidoğan bebek farkında olmadan hareket ettiği için uyurken kundaklamanız uykusunun bölünmemesi katkı sağlar. 

Bebekleri yatırırken dikkat etmememiz gereken diğer bir husus ise bebeklerin yatış pozisyonlarıdır. Bebekler için en ideal yatış tarzı, sırt üstüdür. Sağ ya da sol yanına yatırdığınız zaman ise 10-15 dakika aralıklarla değiştirmeniz gerekmektedir. 

Yeni Doğan Giyimi

Yeni doğan bir bebeğin doğduğu iklim giyim tarzını elbette etkilemektedir. Bebeğin kıyafetlerinin özellikle dar olmamasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda bebeğinizin kıyafetlerini, ters çevrirerek yıkayıp ütülemelisiniz.

Özellikle yazın kıyafet tercihini yaşadığınız bölgenin sıcaklığına uygun bir şekilde seçmelisiniz, aksi takdirde bebeğinizin cildi tahriş olabilir. Ayrıca bebeklerin içinde bulundukları ortama kolay bir şekilde uyum sağladıklarını unutmamanız gerekir.

Bebeğinizi ellerine cildini tahriş etmeyen bir eldiven takmanız gerekir çünkü bebeklerin elleri gibi uç uzuvlarına kan zamanla gidiyor ve gelişiyor. 

Yeni Doğan Banyosu

Yeni doğmuş bir bebekten dikkat edilmesi gereken şeylerden biri göbek bağıdır. Göbek bağı düşmediği sürece bebeğinizi banyo yaptırmanızı önermiyoruz. Onun yerine vücudunu cildine uygun sabunlu bir suyla silmenizi tavsiye ediyoruz.

Göbek bağının çevresini de temiz tutmanız ve enfeksiyon kaptırmamanız gerekir. Göbek bağı, bebek doğduktan 7-14 gün içerisinde düşer. Göbek bağının düşmesinden bir gün sonra ise bebeğinizi içiniz rahat bir şekilde banyo yaptırabilirisiniz.

Her banyo sonrasında bebeğinizin cilden bebek yağı sürmemeye özen gösterin. 

Banyo yatırırken suyun bebeğin cildine uygun olmasına özen gösterin. Yıkarken ise bebeğin kullanabileceği uygun şampuanlarla yıkayın. Yeni doğan bebekle ilgili bir başka konusu ise altını değiştirme sıklığıdır.

Bebeğinizin sık sık dışkılaması karnının iyi doyduğu ve bağırsaklarının iyi çalıştığı anlamına gelmektedir. Bebeğinizin altını sık sık değiştirmeye özen gösterin.

Bu sayede bebeğinizin poposunu pişik olmasının önüne geçebilirsiniz. 

NeOldu.com / Özel Haber

 • Hamilelikte 1. Hafta
  • Yumurta hücresinde bulunan yumurtalıklar 0.15 mm çapındadır. 18-20 mm çapına geldiği zaman da çatlama olur ve hücre serbest kalarak fallop tüpünün içine girer. 
 • Hamilelikte 2. Hafta

  • Hamileliğin 2. haftasında yumurta olgunlaşır ve yumurtlama olur.
  • Döllenme sırasında bebeğin cinsiyeti belirlenir.
 • Hamilelikte 3. Hafta

  • 3. haftada fetüs gelişmeye devam eder.
  • Hücre topu çevresinde amniyotik keseye dönüşmüştür ve amniyotik sıvı biriktirmeye başlar ve fetüsün etrafını korumaya alır.
 • Hamilelikte 4. Hafta

  • 4. haftada embriyo haşhaş büyüklüğündedir.
  • 2 tane katmandan oluşur ve bu katmanlara epiblast ve hipoblast ismi verilir.
 • Hamilelikte 5. Hafta

  • Embriyo bu dönemde susam büyüklüğüne ulaşır.
  • 5. haftada düzenli spor yapılması gerekmektedir.
 • Hamilelikte 6. Hafta

  • Bu dönemde bebeğinizin baş ve kuyruk bölgesi şekillenmektedir.
  • Akciğer, burun, damak ve çene oluşmuştur.
 • Hamilelikte 7. Hafta

  • Bebeğiniz bu dönemde böğürtlen büyüklüğündedir.
  • Göz kapakları ve burun deliklerini görmeniz mümkündür.
 • Hamilelikte 8. Hafta

  • Bebeğinin göz kapakları ve göz bebekleri bu dönemde oluşur.
  • Bebeğin gövdesi ve vücudu hem gelişir hem de uzar.
 • Hamilelikte 9. Hafta

  • Bebeğin ayak parmaklarının oluştuğu haftadır. 
  • Bacakları ve kolları uzar, elleri kıvrılmış halde kalbinin üzerinde durur.
 • Hamileliğin 10. Haftası

  • Hamileliğin tehsi bu dönemde atlatılmıştır. 
  • Bebek, insan görünümüne girdiği dönemdir.
 • Hamilelikte 11. Hafta

  • Bu hafta hamileliğin1/4'ü bitmiştir.
  • Bebeğin kafası, vücuduna oranla daha büyüktür.
 • Hamilelikte 12. Hafta

  • Bebeğin misket limon büyüklüğüne uaştığı dönemdir. 
  • Bebeğin refleksleri bu dönemde gelişir.
 • Hamilelikte 13. Hafta

  • Bebeğin ince derisiden damarları görünür.
  • Cinsel hayatınızda, bu hafta artış olabilir.
  • Hamilelik dönemindeki seks, bebeğe zarar vermez.
 • Hamilelikte 14. Hafta

  • Bebeğiniz bu haftada yüzünü buruşturur.
  • 14. haftada bebek, limon boyutuna ulaşmıştır.
  • Karaciğer bu hafta gelişmektedir.
  • Bebeğin cinsiyeti bu hafta öğrenilir. 
 • Hamilelikte 15. Hafta

  • Bebeğin bu hafta tat alma duyusu gelişmektedir.
  • Anne adaylarının burunları bu dönemde kanayabilir.
 • Hamilelikte 16. Hafta

  • Bebeğin boyu avakado büyüklüğündedir.
  • Bebeklerin bacakları gelişir.
  • Anne adaylarının mide bulantısı azalır. 
 • Hamileliğin 17. Haftası

  • Bu hafta ufak ağrılar hissedebilirsiniz.
  • Bebekler eklemlerini hareket ettirmektedir.
 • Hamilelikte 18. Hafta

  • Bebekler kollarını ve bacaklarıını oynatmaya başlamaktadır.
  • Bebeğin damarları rahat bir şekilde görülmektedir.
 • Hamileliğin 19. Hafta

  • Tat alma, dokunma ve görme duyusu gelişmektedir. 
  • Bebeğiniz, dışarıdaki sesleri duyabilir.
 • Hamilelikte 20. Hafta

  • Bebeğinizin boyu ortalama muz kadar olduğu dönemdir.
  • Anne adayları bu dönemde düşük konusunda rahatladığı zamandır.
 • Hamilelikte 21. Hafta

  • Bebeğinizin tekme ve yumrukları attığı haftadır. Kız çocuğunuz varsa dış genital organı oluşmaya başlar.
 • Hamilelikte 22. Hafta

  • Bebeğin kaşlarının ve göz kapaklarının birbirinden ayrıldığı dönemdir.
  • Anne adaylarının göbeği belirginleşir.
 • Hamilelikte 23. Hafta

  • Bebeğin hareket duygusu gelişmektedir.
  • Bebeğin akciğer kan damarları bu dönemde gelişir.
 • Hamilelikte 24. Hafta

  • Bebekler bu dönemde insan görünümüne girmektedir.
  • Bebeğin akciğer broşları gelişmektedir.
  • Annenin karnı futbol büyüklüğündedir.
 • Hamilelikte 25. Hafta

  • Bebeğin biraz daha büyüdüğü görülmektedir.
  • Büyük karnınızla rahat hareket edemeyebilirsiniz.
  • Anne adayları bu dönemde çok çabuk yorulmaktadır.
 • Hamilelikte 26. Hafta

  • Bebeklerin bu dönemde kulak sinirleri çok hassastır.
  • Bebeğin boyutu iri bir salatalık gibidir.
  • Doğum planı yapmak için ideal bir haftadır.
 • Hamilelikte 27. Hafta

  • Bu haftada anne adayları, karnında birinin olduğunu farkına varır.
  • Bebeğin beyin dokusu bu hafta gelişmektedir.
  • Anne adaylarının sırt ve bacak ağrıları artabilir.
 • Hamilelikte 28. Hafta

  • Bebeğin görme duyusunun geliştiği bir dönemdir. 
  • Anne adaylarının kiloları bu haftalarda artabilir.
  • Huzursuz bacaklar sendromu görülebilir.
 • Hamilelikte 29. Hafta

  • Bebeğin akciğer ve kas gelişimi bu dönemde devam eder. 
  • Anne adaylarının bol miktarda süt ve süt ürünleri tüketmelidir.
 • Hamilelikte 30. Hafta

  • Bebeğin 40 cm boyutlarına ulaştığı dönemdir.
  • Anne adaylarının karnı büyüdüğünden dolayı sakarlıkları ve dengesizlikleri artabilir.
 • Hamilelikte 31. Hafta

  • Anne adaylarının uykularının bölüneceği dönemdir.
  • Rahimde bulunan kaslar gerginleşir ve kasılmalar görülebilir.
  • Erken doğuma dikkat!
 • Hamilelikte 32. Hafta

  • Bebeğin saçları ve tırnakları uzar.
  • Anne adayları bu dönemde de uykusuz kalır.
  • Bel ağrıları görülebilir.
 • Hamilelikte 33. Hafta

  • Bebeklerin kemiklerinin geliştiği dönemdir.
  • Yürüme şekliniz değişebilir.
  • Anne adayları, kendin bu dönemde çekici hisseder.
 • Hamilelikte 34. Hafta

  • Bebeğin bu dönemde merkez sinir sistemleri ve akciğerleri gelişir.
  • Anne adayları bu dönemde enerji dolu olmalıdır.
  • Hamilelik alerjisi görülebilir.
 • Hamilelikte 35. Hafta

  • Bebeğin kilo almaya devam ettiği dönemdir.
  • Anne adayları idrara fazla çıkar.
  • Mide rahatsızlıkları, gaz ve hazımsızlık görülebilir.
 • Hamilelikte 36. Hafta

  • Normal doğum zamanı bu dönemde başlayabilir.
  • Bebek karında fazla yer kapladığı için, yiyeceklerinizi bitiremeyebilirsiniz.
  • Sancılar oluşabilir.
 • Hamilelikte 37. Hafta

  • Bu haftadan sonraki doğumlar erken doğum anlamına gelmemektedir.
  • Bebeğin saçları 2-3 cm uzunluğundadır.
  • Düzensiz sancı ve akıntıların görülmesi normaldir.
 • Hamilelikte 38. Hafta

  • Bebeğin organları dünyaya gelecek şekilde hazırdır.
  • Anne adayları için geçmeyen haftalardır.
  • Preeklampsi görülmesi normaldir.
 • Hamilelikte 39. Hafta

  • Bebeğin vücudundaki yağ tabakasının geliştiği dönemdir.
  • Bebeğin pozisyonu doktor tarafından kontrol edilir.
  • Suyun gelmesi normaldir.
 • Hamilelikte 40. Hafta

  • Anne adaylarının büyük günü bu haftadadır. 
  • Bebeğinizin hareketlerini kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
  • Biyofizik profili yaptırmanız gerekmektedir.

Источник: https://www.neoldu.com/yeni-dogan-bebek-bakimi-nasil-yapilmalidir-10421h.htm

Yenidoğan Bebekler Hakkında En Çok Merak Edilen 12 Soru

6 Soruda Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni anneler ve babalar bebeklerini kucaklarına aldıkları zaman bebekler ile ilgili olan terimlerin ne anlama geldiğini çoğu zaman bilmezler. Hazırladığımız bu yazıda sayesinde, bebeğinizle ilgili olan terimleri artık daha iyi anlayacaksınız. İşte, yenidoğan bebeklerde merak edilen sorular ve cevapları…

1 -Yenidoğan bebek kime denir?

Yenidoğan dönemi hayatın ilk 28 gününü kapsayan dönemdir. Doğduğundan itibaren bir ayı henüz tamamlamayan bebekler bu gruba girerler.    

2- Düşük doğum ağırlıklı bebek ne demektir?

Gebeliğin haftasına bakmaksızın 2500 gr’ın altında doğmuş olan bebeklere düşük doğum ağırlıklı bebek denir. Bu bebeklerin hepsi prematüre değildir.     Bebeklerde Düşük Doğum Ağırlığı Nedenleri İle ilgili detaylar için tıklayınız.

3- Yenidoğan sarılığı nedir? Hangi sıklıkta görülür?

Yenidoğan sarılığı, zamanında doğan bebeklerin %60’ında, prematüre doğan bebeklerin ise %80’inde görülür. Sarılık öncelikle bebeklerin gözlerinin beyazında ve yüzünde görülmeye başlar ve aşağıya doğru yayılır. Gözle görülen yanılmalara karşı bebeğin sarılık olup olmadığını anlamak için kanda bilirubin düzeyine bakılır.   

Bebekler Neden Sarılık Olurlar? Detaylar için yazının üzerine tıklayabilirsiniz.

4- Yenidoğanlarda sarılık zararlı mıdır?

Yenidoğan bebeklerde görülen sarılığı oluşturan bilirubinin az bir miktarı antioksidan özelliği taşımasından dolayı  faydalıdır. Yenidoğan bebeklerde antioksidan maddelerin az olmasından dolayı  bu madde bazı akciğer, beyin, bağırsak hastalıklarının önlenmesini sağlamaktadır. Ancak çok yükseldiğinde ise, beyin hücrelerine zarar verebilmektedir.

5- Bilirubinin hangi düzeyde tehli olur?

Bunun sorunun cevabı için Amerikan Pediatri Akademisi'nin kriterlerini kullanılmaktadır. Bu kriterlere göre, kritik bilirubin düzeyi bebeğin doğum ağırlığına ve kaç günlük oluşuna göre değişebilmektedir. Mesela, 2500 gramından fazla ve 3 günden büyük bebeklerde bilirubin değeri 17 mg/dl’nin üstünde ise fototerapi uygulamasına başlanmalıdır.

6- Sarılığın tedavisi nasıl olmalıdır?

Bilirubin düzeyinin fototerapi düzeyine ulaşması durumunda fototerapi denilen özel bir ışık tedavisine başlanmaktadır. Bu tedavi sonrasında bilirubin suda eriyen forma dönüşerek, idrar ve kaka ile atılabilir hale gelmektedir.  

7- Bebeğin yeterli beslendiği nasıl anlaşılır?

Bebeğin gelişme aşamasında günde 25 – 30 gram alması  iyi beslendiğini göstermektedir. Bebekler ilk günlerde genelde %5 – 10 kilo arasında bir kilo kaybı yaşayabilirler. Bebekte belirtilenden fazla kilo kaybı yaşanırsa doktora danışılmalıdır. Bebeğin çok ağlaması ya da çok uyuması beslenme kriteri olarak değerlendirilmez.    

* Bebeklerde sık yapılan beslenme hataları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın  

8- Yenidoğan bebeğin bulunduğu ortamın ısısı kaç derece olmalı?

Yenidoğan bebeğin bulunduğu ortamın ısısı, bebeğe en uygun oda sıcaklığı olan  22 – 23C arasında olmadır. 24 C'den fazla ısı bebeğin hareketlerinin  azalmasına ve çok uyumasına ve emmemesine neden olur.

9- Bebeklerin hapşırması soğuk algınlığını mı gösterir?

Bebeklerin hemen hepsi hapşırırlar, bunun nedeni ise, bebeklerin burun mukozalarının çok hassas olmasındandır. Bebeklerin kıyafetlerinde uçuşan toz zerrecikleri bile onların hapşırmalarına neden olur. Bebeğin herhangi bir ateşi, nezlesi ya da öksürüğü yoksa durumu sadece izlenmelidir.

10- Bebekler neden sık hıçkırır?

Bebeklerin beslenmeleri esnasında ya da sonrasında diyafragma irrite olur, kasılır ve bebekte hıçkırık refleksi oluşur. Bu durum yutkunma ile azalır, bu sebeple hıçkıran bebeklerin annelerine tekrar emzirmeleri önerilir.

11- Yenidoğan bebeğin göbek bakımı nasıl olmalı?

Yenidoğan bebeğin göbek bakımında göbek kuru ve temiz tutulmalıdır. Göbek bakımı için doktor tarafından önerilen %70’lik alkol kullanılabilir.

Göbek bakımında iyotlu solusyonlar tiroid hormon düzeylerinde değişiklik yapabileceğinden dolayı kullanılması önerilmez. Bebeğin bu esnada yıkanmaması, göbeğin düşmesini kolaylaştırır.

Bebek göbek düşene kadar geçen sürede kaynatılıp ılıtılmış su ile silinmelidir.

12- Bebekle uçak yolculuğu yapılır mı?

Bebekle uçak yolculuğu yapılabilir. Annelerin dikkat etmesi gereken nokta uçak kalkarken ve inerken bebeği emzirmeleri gerektiğidir. Bu bebeğin kulak basıncının dengelenmesini sağlar ve bu esnada bebeğin kulağının ağrımasını engeller.

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/yenidogan-bebeklerde-merak-edilen-sorular

Yenidoğan Bebeklere Bakım Kılavuzu – Bebek.com

6 Soruda Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yenidoğan döneminde doğru bakım bebeğin genel sağlığı üzerinde önemli etkileri olan bir süreç. Bu sebepten yeni anne – baba olanlar ciddi bir endişe yaşıyorlar.

 Anadolu Sağlık Merkezi’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr.

Ayşe Sokullu yenidoğan bebeğin bakımında dikkat edilmesi gereken noktaları anlatarakanne ve babalara önerilerde bulunuyor.

Yenidoğan bebeğin bulunduğu oda sıcaklığı ne olmalıdır?

Isı kontrolü yenidoğan bebekte iyi gelişmemiştir. Bebeğin cilt yüzeyi vücut ağırlığına oranla çok geniş olduğundan, ısı kaybı çok hızlı olur.

Vücut ısısının düşmesini (hipotermi) engellemek için, özellikle ilk saatler ve günlerde bebeğin kilosuna uygun ortam ısıları belirlenmelidir. Zamanında sağlıklı doğmuş, 3 kg üzerindeki bir yenidoğan için uygun oda ısısı 22-24 derece arasındadır.

Ortam ısısının 25 dereceyi aştığı durumlarda bebek az giydirilmelidir, zira yenidoğanlar terlemezler ve en önemli ateş sebebi, aşırı sarmak ya da ısıtıcılara yakın yatırmaktır.

Ne kadar aralıkla bebeğe anne sütü verilmedir? Yeterliliği nasıl anlaşılır?

Anne sütü ile beslenme, yenidoğanın tüm temel gereksinmelerini karşılayan en güvenli yöntemdir. Doğum sonrası ilk saat içinde başlamak kaydı ile bebek, her istediğinde emzirilmelidir. Adaptasyonun yaşandığı ilk hafta içinde bebek uzun süre emmezse, 3-4 saatte bir uyandırılarak emzirilmelidir.

Bu, gerek annenin süt akımını hızlandırmak, gerekse bebeği sarılıktan korumak adına önemlidir. Yenidoğan bebeğin yeterli beslendiği idrar ve dışkı miktarı ile anlaşılabilir. Yeterli anne sütü alan bebekler sarı renkli, yumuşak kıvamlı, hatta suluca kaka yaparlar. Günlük sayı 1-10 arasında değişebilir.

Bu durum ishal olarak algılanmamalıdır.

Cilt bakımında dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Bebeğin en büyük organı cildi olduğundan, cilt bakımı ve hijyen konusunda annelere önemli iş düşer. Yenidoğan bebeklerin cildi çok hassas ve incedir. Kolayca zedelenebilir. Cilt bütünlüğünün bozulması, bebek için enfeksiyon riski oluşturur.

Özellikle doğumu takip eden günler içinde bebek cildi kuru, kabuksu bir hal alabilir, soyulabilir. Yenidoğan bebekler için bu dönemde nemlendirici bebe yağı veya losyonların kullanımı uygun olur. Bebe yağları, ıslak cilde sürülerek uygun nemlenme sağlayabilirler.

 Bebeğin cildiyle direkt temas eden giysiler, pamuklu kumaşlardan seçilmeli ve temizliğinde deterjan kullanılmamalıdır.

İlk banyo ne zaman yapılmalıdır?

Banyo, bebek bakımında önemli yer tutar. Sağlıklı yenidoğanlar, doğdukları ortam koşullarına göre ilk 24 saat içinde yıkanabilirler. Evde her gün ya da gün aşırı yıkanabilirler. Göbek düşene kadar kaynatılıp soğutulmuş akar su altında yıkanması uygun olur.

Göbek düştükten 2-3 gün sonra küvette normal banyo yapılabilir. Banyo suyu sıcaklığı, vücut ısısında (36-37 derece), ortam ısısı 24-25 derece olmalıdır. Banyo öncesinde tüm eşyalar hazırlanmalı, bebeğin ısı kaybetmesi önlenmelidir. Banyo, emzirmeden önce yaptırılırsa kusma açısından daha güvenli olunur.

 Gazlı ve huzursuz bebeklerde akşamüstü banyoları geceyi daha rahat geçirmeyi sağlayabilir. Banyoda kullanılacak şampuan ya da sabunlar, doğrudan bebeğe sürülmemeli, bir sünger ya da elde köpürtülerek bebeğe aktarılmalıdır. Bu, durulamayı kolaylaştırır.

Banyo sonrası cildin ve özellikle kıvrım yerlerinin iyi kurulanmasına, pişik ve tahrişleri önlemek açısından dikkat edilmelidir.

Yenidoğanların cildinde görülen kızarıkların sebebi nedir?

Doğumdan hemen sonra bebeğin cildinde toksik eritem adı verilen kırmızı lekeler oluşabilir. Bu lekeler, vücudun çeşitli yerlerinde zaman zaman belirir ve kaybolurlar.

Bazen ortalarında sarı-beyaz başlı sivilcemsi yapılar oluşabilir. İlk hafta içinde, herhangi bir zamanda belirebilirse de daha çok ikinci günde ortaya çıkar.

Yaklaşık iki-üç hafta sürer ve kendiliğinden kaybolurlar.

Alt değiştirme noktasında nelere dikkat edilmelidir?

Bez bölgesinde kızarıklık ve pişik oluşumunu önlemek için bebeğin altı sık değiştirilmeli, özellikle kaka ile temas süresi uzatılmamalıdır. Temizliğin suyla yapılıp kıvrım yerlerinin çok iyi kurulanması esastır.

 Kız çocuklarında önden arkaya temizlik ile kakanın idrar yoluna bulaşmasını önlemek gerekir. Bez bölgesine koruyucu olarak zeytinyağı ya da bebe yağları sürülebilir.

Kızarıklık olursaçinkolu pişik kremleriile tedavi uygundur.

Göbek bakımı nasıl yapılmalıdır?

Göbek kordonu kuruyup ayrılana kadar %70 alkol veya mersol solusyonu ile göbek bakımı yapılır. Kordon dokusu ağrısızdır. Göbek düştükten sonraki 1-2 gün bakıma devam edilmeli, eğer sızıntı, akıntı ya da kanama varsa doktora danışılmalıdır.

Yenidoğan bebeklerin gözlerinde oluşan çapaklanma nasıl giderilir?

Bebeklerin göz bakımı da ilk aylarda büyük önem taşır. Bebekle ilgilenmeden önce el temizliğine özen göstermek göz sağlığı için de önemlidir. Çapaklanma olursa gözler, kaynatılıp soğutulmuş su ile silinir. Devam eden akıntı hallerinde gözyaşı kanalı daralması veya enfeksiyon açısından doktora başvurulmalıdır.

Tırnaklar ne zaman kesilebilir?

Tırnaklar yeni doğmuş bebekte çok yumuşaktır. İlk 2 ay boyunca yakalama refleksi nedeniyle kendini tırmalayabildiği için tırnakları kesebilene kadar eldiven takmak uygun olur. İlk ay içinde çoğunlukla uzayan tırnaklar kendiliğinden yırtılır gibi kopar, ilk aydan sonra küt uçlu bir bebek makası ile tırnakları, o uyurken kesmek uygun olur.

Источник: https://www.bebek.com/yenidogan-bebeklere-bakim-kilavuzu/

Yeni Doğan Bebek Bakımı İle İlgili Bilmeniz Gereken 6 Şey

6 Soruda Yeni Doğan Bebek Bakımı

Doğum mucizesini yaşadıktan sonra, yeni doğan minik bebeğinizi kucağınıza alıp eve geldiğiniz anda elbette ki tedirginlik yaşamanız çok normaldir. Özellikle bu ilk bebeğinizse ve ne yapmanız gerektiğiyle ilgili hiçbir fikre sahip değilseniz, kafanızda bin bir soru olabilir.

Bakımını nasıl yapacağınız, nasıl emzirip nasıl altını değiştireceğiniz, gazı olduğunda nasıl çıkartmanız gerektiğine dair bunun gibi daha pek çok soru aklınızda dolaşır.

Korkmanıza gerek yok, içinizde var olan annelik iç güdüsü sayesinde bebeğinizin bakımını, sadece biraz rehberlik alarak ama kimseye ihtiyaç duymadan başarabilirsiniz.

Sizin için bir süre sonra her şey daha kolay bir hal alacak ve bebeksiz günlerinizi hatırlamayacaksınız. Bu aşamada rahat olun ve iç güdülerinize güvenerek hareket edin. Yapmanız gerekenleri, kendiniz bile farkında olmadan zaten yapıyor olacaksınız.

Artık uyku düzeninizi, yemek düzeninizi, sosyal aktivitelerinizi, yapmaktan hoşlandığınız şeyleri, kısacası günlük yaşamda yaptığınız her şeyi yeniden bebeğinize göre planlayacaksınız. Bebeğin bakımında en önemli zamanlar ilk aylarıdır.

Biraz özveri ile, bebeğinizi büyütürken bu ilk ayları kolayca atlatabilirsiniz.

1. Yeni doğan bebek giydirilirken nelere dikkat edilmeli, oda sıcaklığı nasıl olmalıdır?

Yeni doğan bebeklerin tenleri hassastır. Bebeğinizi giydirirken, cildin havalanmasını sağlayan, teri emen, pamuklu kumaşlar tercih etmeye özen gösterin. Yumuşak, dikişleri az olan, üzerinde bebeğin tenine zarar verebilecek metal parçalar bulunmayan kıyafetler tercih edilmeli.

İlk aylarda bebekler tulum içerisinde daha rahat hareket ederler. Bu sebeple ilk aylar için tulum giydirilmesi daha uygun olur. Tulumla birlikte şapka, eldiven ve çorap mutlaka giydirilmelidir.

Sıkı şekilde kundaklamaktan da kaçınılmalıdır çünkü, bebeğin hareketleri kısıtlanarak, kalça ekleminin gelişmesine engel olunabilir.

Yeni doğan bebekler için en uygun ortam ısısı ilk aylar için, 24 ile 26 derece arasında olmalıdır. Bebekler çevredeki ısı değişimlerinden çok çabuk etkilenirler. Prematüre bebek bakımı ise normal bebek bakımından daha farklıdır.

Cilt alt yağ tabakaları henüz oluşmadığından dolayı hipotermi (vücut ısısında düşüş) görülebilir. Bu sebeple vücut ısılarını koruyan onları sıkıca saran kıyafetler giydirilmelidir.

Oda sıcaklığının 24-25 derecede olması önemlidir ve sıcaklık sabit tutulmalıdır.

2. Yeni doğan bebeği emzirme sıklığı ne olmalıdır ve bebeğin gazı nasıl çıkartılır?

Yeni doğan bebekler 24 saat içerisinde 8-12 kere yani 2-3 saatte bir emzirilmelidir. İlk zamanlar anne sütünün sıklığına göre, saatte bir kez ya da bebek her istediğinde de emzirilebilir. Emzirme sonrasında ise bebek omuza yatırılarak, hafif vuruşlarla gazının çıkarılması gerekir.

Emzirme sonrasında bebek eğer gazını ağızdan çıkaramazsa, yan yatış pozisyonunda tutularak gazın çıkarılması sağlanabilir. Uzun süreli emen bebeklerin, emzirme ortasında ve sonunda en az 2 defa gazı çıkarılmalıdır. İkiz bebek bakımı bu konuda biraz daha zordur.

Bebeklerin ikisini birden emziremeyeceğiniz için biri uyurken diğerini emzirmek gerekir. Bunun ayarlaması iyi yapılmalıdır.

3. Yeni doğan bebeğe nasıl banyo yaptırılır?

Bebeğin derisi vermiks adı verilen beyaz renkli ve kaygan bir koruyucuyla kaplıdır. Bu koruyucunun doğar doğmaz temizlenmesi gerekmez. İlk banyonun yaptırılması için göbeğin düşmesi beklenebilir. Bu süre zarfında bebeğin yüzü ve vücudu silinerek temizlenebilir. Çamaşırlarının değişimi ise sık olmalıdır. Göbeği düştükten sonra ise isteğe göre her gün ya da gün aşırı yıkanabilir.

Bebeği emzirmeden önce ya da emzirdikten 1,5 – 2 saat sonra yıkamak en uygunu olacaktır. Mümkünse bebeğinizi tek başınıza yıkamayın yanınızda bir yardımcı olsun. Yıkama için kullanılacak su 1-2 saat, önceden kaynatılmış ve ısıtılmış olmalıdır. Pozisyon olarak bebeğin yüzü aşağıya doğru bakmalıdır. Göğsünden ve karnından tutarak yıkayabilirsiniz. Bebeği çok iyi durulamalı ve kurulamalısınız.

4. Yeni doğan bebeğin göbek bakımı nasıl yapılmalıdır?

Yeni doğan bebeklerin göbeğinin düşmesi genellikle 5 ile 10 gün arasında değişir. Göbeğin ıslak kalmaması için iyice kurulanması gerekir. Göbeği steril gazlı bir bezle kurulayabilirsiniz.

Bebek bezinin, göbeği rahatsız etmeyecek şekilde göbek altından bağlanmalıdır. Göbek düştükten sonra da birkaç gün pansumana devam edilebilir.

Göbeğin etrafında kızarıklık, kötü koku, akıntı ve kanama görülürse mutlaka doktora danışılmalıdır.

5. Yeni doğan bebeğin göz bakımı nasıl yapılmalıdır?

Bebeğin gözünde, çapaklanma ve akıntı durumu varsa, steril gazlı bir bez yardımıyla ılık suyla ıslatılarak dışarıdan içe doğru nazikçe silinir. Günde 5-10 kez göz pınarına yumuşak dokunuşlarla masaj yapılabilir. Ancak kızarıklık ve yoğun bir şekilde şişlik varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

6. Yeni doğan bebeğin genital bakımı ve bez değişimi nasıl yapılmalıdır?

Yeni doğan bebekler günde 6-8 kere altını ıslatabilir. Genellikle günde 1 kez de kakalarını yaparlar. Bazen emzirmenin hemen sonrasında kakalarını yapabilirler. Yeni doğan bebekler altını ıslattığında, uzun süre bezleri değiştirilmezse genital bölgeleri tahriş olabilir.

Bu yüzden bekletilmeden günde 3-4 saatte bir bez değişimi yapılmalıdır. Genelde emzirdikten sonra bez değişimi yapmak daha uygundur. Her defasında bebeğin genital bölgesi pamuk ve suyla temizlenmelidir. Islak kalmamasına da özen gösterilmelidir. Pişik olması durumunda, çinko asit içeren kremler kullanılabilir.

Kız bebeklerde 1-2 hafta beyaz akıntıları olabilir, bu normaldir.

Bebek Bakım Çantası Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizle birlikte dışarı çıkmaya hazırlanırken, dışarıda olası bazı durumlara karşı hazırlıklı ve temkinli olmak gerekir. Çantayı hazırlarken bebeğinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hazırlamalısınız.

Bebek bakım çantaları özellik olarak rahat ve biraz geniş olmalıdır. İsteğe göre sırt çantası ya da kol çantası şeklinde olanları tercih edebilirsiniz.

Çanta içerisinde aradığınızı rahat şekilde bulabilmeniz için, iç kısmında cepleri olanları tercih etmeniz daha çok avantaj sağlayacaktır. Bakım çantasında olmazsa olmaz bazı malzemelerin listesi ise;

 • Bebek bezi: Bebek bezini dışarıda bulunacağınız her 2 saat için, bir tane bulundurmalısınız. Yine de bir tane yedek olarak almakta fayda var.
 • Krem: Pişik kremini de yanınızda bulundurmalısınız. Seyahat boylarından alıp çantaya atarak, yer kaplamasının da önüne geçmiş olabilirsiniz.
 • Islak mendil: Islak mendiller de olmazsa olmaz olan malzemelerdendir. Bebeğinizin üzeri kirlendiğinde, yedek kıyafette yoksa yanınızda ıslak mendil kurtarıcı olabilir. Emzirme sonrası bebeğinizi temizlemeniz gerektiğinde de ihtiyaç duyabilirsiniz. Islak mendilin de seyahat boyundan alabilirsiniz.
 • Bez değiştirme örtüsü: Genellikle bakım çantası aldığınızda bez değiştirme örtüsü de içinde bulunur, ancak ufak gelebilir. Daha uygun boyunu yanınıza alarak rulo şeklinde çantaya yerleştirin. Daha az yer kaplayacaktır.
 • Önlük ve el bezleri: Her beslenme öğünü için birer tane yanınızda bulundurun. Yer kaplamayacağı için, daha fazlasını da yedek olarak yanınıza alabilirsiniz.

Источник: https://sebboy.com/yeni-dogan-bebek-bakimi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.