83 Yaşındaki Hastaya Koroner Bybass Ameliyatı

içerik

Ameliyat Sonrası İçin Merak Ettikleriniz

83 Yaşındaki Hastaya Koroner Bybass Ameliyatı

Ameliyattan 8 hafta sonra araba kullanmanıza izin verilebilir. Daha önce bu işe kalkışırsanız, direksiyonu hareket ettirirken kollarınız ve omuzlarınızda ağrı olabileceği gibi henüz gereği kadar seri hareket edememeniz sorun yaratabilir.

Ev İşi

Kendinizi zinde ve yapabilecek gibi hissettiğinizde (yaklaşık 3-4 hafta), hafif olmak üzere ev işlerinize başlayabilir hafif bahçe işleri de yapabilirsiniz. Ameliyatınızı takip eden 2 ay boyunca ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.

Seks

Seksüel ilişkilerinizi acele etmeden organize etmelisiniz. Çoğunlukla ameliyattan sonra 4 hafta beklemeniz önerilmektedir. Nefes almanızı ve göğsünüzü zorlamayan, sıkıntıya yol açmayan, en uygun pozisyonun belirlenmesi gerekli olacaktır. Erken girişimlerin başarısız veya zorlayıcı olması sizi üzmemelidir.

Banyo

Normal banyonuzu alabilirsiniz, yaralarınızın etrafındaki ince kabuklar yumuşayarak kendilerinden düşecektir. Yaralarınıza sabunlu su değmesinin sakıncası yoktur. İlk zamanlarda banyo yaparken oturur şekilde duş almanız size kolaylık sağlayacaktır.

Beslenme

Ameliyattan sonraki günlerde iyileşmenizin hızlı olabilmesi için aşırı miktarda kaloriye ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle bir ay süre ile hiçbir diyet yapmayınız.Az tuzlu olmak şartı ile ne istiyorsanız yiyiniz. Fakat bilmeniz gerekir ki ameliyat sonrası uzun dönemde, kan yağlarınızın düşük olması kesinlikle gereklidir.

Bu ancak ömür boyu sağlıklı beslenme ile sağlanabilir. Bu nedenle kesinlikle hayvani yağlar (tereyağı, iç yağı) yağlı peynirden uzak durunuz.
Yemeklerde kesinlikle sıvı yağlar (ayçiçeği, mısır özü, soya yağı ve zeytin yağı) kullanınız. Kırmızı etten (özellikle kuzu eti) uzak durunuz. Bol balık, tavuk ve hindi eti yiyiniz.

Yumurtanın beyazı yenebileceği gibi haftada 1-2 adet tam yumurta yiyebilirsiniz. Beslenmenin ana temelinin bol sebze ve meyve olması gereklidir. Bu tür beslenme ile kan yağlarınız düzene gireceği gibi, kilo sorununuza da bir çözüm getirecektir.

Ekte bir beslenme örneği sunulduğu gibi bu konularda hastanemiz diyetisyeninden de yardım alabilirsiniz. (Kalp Koruma Diyeti)

Alkol

Eve döndükten sonra az miktarlarda, örneğin bir bardak kırmızı şarap veya bir duble damıtık içki almanızda sakınca yoktur. Tüm hayatınız boyunca aşırı alkol almaktan kaçınmalısınız.

Eğer uyku ilacı, sakinleştirici veya herhangi bir ağrı kesici ilaç alıyorsanız, ilaçların etkisi alkol ile birleşince artabilir.

Alkol, Coumadin ile de ciddi etkileşim yapacağı için, coumadin kullanan kapak hastalarının aşırı alkol konusunda daha dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.

Kontroller

Taburcu olduktan bir-iki hafta sonra kardiyolog doktorunuzla, üç-dört hafta sonra cerrah ile görüşmek üzere randevularınız olacaktır. Taburcu olduğunuz gün servis hemşireniz veya cerrahınızın koordinatör hemşiresi bu randevularınızı organize edecektir. Bu kontrollerinizde elektrokardiogram ve akciğer filmleri çekilecek, gerekiyorsa kan sayımları, üre ve şeker kontrolleri yapılacaktır.

Kapak ameliyatı olan hastaların protrombin zamanı baktırmaları da gereklidir. Doktorunuzun iyileşmenizi değerlendirmesine ve ilaçlarınızın yeniden planlanmasına olanak verecek bu randevular çok önemlidir. Bu ziyaret sırasında sormak istediğinizi doktorunuza gelmeden önce not ediniz. Bu görüşmede işinize geri dönme zamanını da doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Koroner Bypass Ameliyat Olan Hastalar

 • 6 ayda bir kan yağınızı kontrol ettiriniz ve EKG çektiriniz.
 • Her yıl efor testini yaptırınız, ECHO, akciğer filmi çektiriniz.
 • Kardiyolog doktorunuzun uzun dönem içinde (5 yıl gibi) bir kontrol anjiyografisi gerekli görebilir

Kapak Ameliyatı Olan Hastalar

 • Kardiyolog doktorunuzun coumadin dozunu ayarlayabilmesi için her ay protrombin zamanı (PTZ) baktırınız.
 • Her yıl ECHO yaptırınız, EKG ve akciğer filmi çektiriniz.
 • Vücudumuza kanamalı bir cerrahi müdahale yapılacaksa doktorunuzu Coumadin kullandığınız konusunda bilgilendiriniz.
 • Böyle bir işlem sırasında kapak enfeksiyonundan korunmak (endokordit profilaksisi) için antibiyotik kullanmanız gerekir.
 • Coumadin ayarlanması ve antibiyotik için ilgili doktorun kardiyolog ile görüşmesini sağlayın.

İyileşme Döneminizde Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Belirtiler

İyileşme döneminde basit ağrı kesici ilaçlar ile geçen ağrılar dışında aşağıdaki belirtileri ciddiye alarak hemen kardiyolog doktorunuz veya cerrahınız ile görüşmeniz gerekir:

 • Düzensiz ve hızlı kalp atışları,
 • Zorlu, sık ve kesik solunum,
 • Aşırı terleme ve ateş,
 • Görmede ani karışıklık ve baş dönmesi,
 • Basit eforlar ile gelen fenalık hissi.

Şayet iletişim kuramazsanız acil polikliniğine müraacat edebilirsiniz.

Serbest Olan Yiyecekler

 • Tavuk: Haşlama veya ızgara (derisi yenmeyecek),
 • Balık: Haşlama veya ızgara (çok yenecek),
 • Sebze: Sıvı yağlarda pişmiş veya haşlanmış (çok yenecek)
 • Meyve: Her çeşit meyve,
 • Salata: Mayonez ve sos içerenler hariç
 • Ekmek: Kepek, yulaf, çavdar ekmeği,
 • Peynir: Taze çökelek peyniri
 • Ürik asidi yüksek olan hastalarda kuruyemiş ve baklagiller sınırlanmalıdır. Diabetik hastaların, diabetik diyetlerine devam etmeleri gereklidir.

Az Yenecekler

 • Unlular: Ekmek , börek, pilav, makarna,
 • Tatlılar: Sütlüler, bal, reçel,
 • Beyaz peynir: Günde üç kibrit kutusu,
 • Süt: Günde bir bardak (yağsız),
 • Yoğurt: Günde 125 gr. (kaymağı yenmeyecek),
 • Sığır, dana eti: Yağı alınmış olarak
 • Alkol: Gün aşırı, 1-2 duble damıtık içki ya da günde 1-2 kadeh kırmızı şarap
 • Dil peyniri Yumurta beyazı, haftada 1-2 tam yumurta

Kesinlikle Yasak Olanlar

 • Sakatatlar: Dil, ciğer, beyin, dalak
 • Yağlar: Tereyağı, kuyruk, iç yağı, margarin,
 • Su ürünleri: Karides, midye, istakoz,
 • Peynir: Kaşar peyniri (özellikle eski kaşar),
 • Tatlılar: Dondurma
 • Etler: Koyun ve kuzu eti, hamburger, sosis, pastırma, sucuk
Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/ameliyat-sonrasi-icin-merak-ettikleriniz/

Baypass Ameliyatı nedir? Ne zaman yapılmalı?

83 Yaşındaki Hastaya Koroner Bybass Ameliyatı

Kalbin kendi damarlarındaki (koroner arterler) daralmanın ilerisine, vücudun başka yerlerinden alınan damarlarla damar köprüleri oluşturma işlemine “koroner by-pass ameliyatı” denir.

Koroner arterler, kalbin etrafını çevreleyen ve kalp kasını besleyen atardamarlardır. Üç ana koroner arter sistemi vardır. Koroner arterler, kalpten çıkan atardamar olan aorttan beslenirler.

Koroner Arter Hastalığı (KAH), kalp adalesini besleyen ve “koroner arterler” olarak adlandırılan atardamarların daralma veya tıkanması ile kan akımının kısmi ya da tam kesilmesine bağlı olarak oluşan hastalıklardır. Koroner arter hastalıkları, ülkemizdeki ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer almaktadır.

Ülkemizde yılda yaklaşık 200 bin kişi, koroner arter hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu hastalığın en önemli özelliği, ileri evrelerde hayatı tehdit edebilen miyokard enfarktüsüne yol açabilmesidir. Koroner arter hastalığı, sıklıkla 40 yaş sonrasında görülür. Erkeklerde kadınlara göre yaklaşık dört kat daha sık görülür.

Kadınlarda bulunan östrojen hormonu koruyucudur. Bu nedenle kadınlarda görülme sıklığı bu hormonun azaldığı menapoz sonrası dönemde artar. Erkeklerde en fazla 50-60 yaşları arasında, kadınlarda ise 60-70 yaşları arasında görülür.

Bu hastalığa yol açan risk faktörlerinin bilinerek, koruyucu önlemlerin alınması, hastalığın tedavisi kadar, hatta daha da önemlidir. En sık nedeni koroner arterlerin aterosklerozudur yani damar sertliğidir.

Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan ve fazla miktarda alındığında damar iç yüzeyine yapışan “kolesterol” adlı yağ türü, normalde esnek olan damarlarımızın esnekliğini azaltır ve damar duvarlarında birikerek damar boşluğunu daraltır.

Damar duvarındaki bu sertleşme veya damarın tıkanması durumuna “ateroskleroz” denir.

1- Koroner bypass ameliyatı nedir, kimlere uygulanır?

Kalbimizin kendi ihtiyacı olan kanı “koroner arter” adı verilen atardamarlar getirir. Bu damarlarda, zaman içinde daralma ve tıkanmalar görülebilir.

Bunun sonucunda; kalp yeterince beslenemeyip, görevlerini tam anlamıyla yapamaz hale gelebilir. Bu kişilerde göğüs ağrısı veya kalp krizi riski ortaya çıkar.

Bu noktada tıkanan kalp damarlarının yerine yeni damarlatakılması işlemine “Koroner bypass ameliyatı”denir.”

2- Bypass ameliyatı nasıl yapılır?

Kalp damar tıkanıklarında söz konusu olan ” Aorta koroner bypass” operasyonudur. Bu operasyon “çalışan” veya “durdurulmuş” kalpte yapılabilir. ” Çalışan kalpte bypass” bir dönem yaygın uygulama alanı bulmuştur; ancak günümüzde bazı özel durumlarda tercih edilen bir yöntemdir.

Daha yaygın olarak uygulanan “durdurulmuş kalpte bypass” ise, vücuttaki dolaşımın bir akciğer-kalp pompası ile sürdürülüp, kalbi tamamen durdurduktan sonra, kalpteki tıkalı damarlara ” bypass” (köprüleme) yapılmasıdır.

Bu amaçla, bacak toplardamarı (USM), ön kol arteri (RA), göğüs arteri (İTA), gibi vücuttan alınan damarlar kullanılabilir.

Bu damarlardan alınan yeterli uzunluktaki parçalar ile kalpten çıkan büyük damarla (aorta), koroner arterdeki tıkanıklığın ötesindeki damarlara köprüleme yapılarak, bu damarların beslediği kalp krizi bölgelerine yeterli kan akımı sağlanır.

3- Bypass için alınan bu damarların kullanılması bir sorun yaratır mı?

Bu damarlar, işlevsel olarak yedekli bir sistemin parçası dahilinde çalıştıklarından, bulunmaları gereken orijinal yerden alınıp, kalpte kullanılmaları herhangi bir fonksiyon eksikliğine neden olmaz.

4- Bypass riskli bir ameliyat mıdır?

Bypass operasyonunda değişik risk faktörleri vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Hastanın yaşı,
 • Hastanın cinsiyeti,
 • Mevcut damar tıkanıklıklarından yani hastanın daha önce geçirilmiş enfarktüs veya kalp kasının çalışmamasından dolayı kalp kasında güç kaybı olup olmaması,
 • Hastanın kalp kapaklarında ek bir rahatsızlık olup olmaması,
 • Hastada dolaşım sistemi haricindeki diğer sistemlere ait bir fonksiyon kaybı olup, olmaması önemlidir.

Bypass operasyonu;

 • Birden fazla koroner damarın, ameliyatsız yöntemlerle (balon-stent) açılamadığı durumlarda,
 • Bir veya daha fazla damarın, daha önce ameliyatsız yöntemlerle açılmış olmakla birlikte yeniden tıkandığı durumlarda,
 • Kalp kapak operasyonu gerektiren durumlarda bir veya daha fazla koroner arterin hastalığında yapılması gereklidir.

6- Bypass ameliyatından sonra hastalar nelere dikkat etmelidir?

Bu tür bir operasyondan sonra hastanın daha önceki yaşam tarzını büyük ölçüde değiştirmesi gereklidir. Yeme içme düzeni, ilaç kullanımı, seyahat programı, spor aktiviteleri ve günlük yaşam konusunda doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

7-Bypass ameliyatından sonra diyet önemli midir?

Operasyon geçiren kişi beslenme alışkanlıkları için yeni bir düzen edinmeli, kalp sağlığını koruyucu bir diyet tipine uyum sağlamalıdır. Hastaya mümkünse beslenme ve diyet uzmanından yardım alması önerilir.

8- Bypass kişide psikolojik bozukluk yaratır mı?

Ameliyat sonrasında hastanın yaşamındaki bu köklü değişiklikler pek çok hasta tarafından rahatlıkla tolere edilse de, bazen önemli psikolojik sıkıntılara yol açabilir. Bu durumda psikolojik yardım gerekebilir.

9- Bypass geçiren kişinin cinsel yaşamı olumsuz etkileniyor mu?

Bu tür bir operasyon geçirenlerde kuşkusuz cinsel yaşam da önemli ölçüde etkilenir. Ancak bu durumdaki hastaların ileri yaş grubunda olmaları, bu durumu nispeten hafifletmektedir.

Genç gruptaki hastaların ise; bu durumu şiddetlendirecek bazı ilaçların kullanımından mümkün olabildiğince kaçınması, kardiyolog ve kalp cerrahlarınca özen gösterilen bir konudur.

Ayrıca bu durumdaki hastalarda “erektil disfonksiyon” bozukluğunda kullanılan bazı ilaçların çok riskli olduğu, bazı durumlarda ölümcül sonuçlara neden olabileceği açıkça ifade edilmelidir.

Koroner Arter Hastalığındaki Risk Faktörleri

Değiştirilemeyecek risk faktörleri

• Yaşın ileri olması (Erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaş üzeri ve postmenapozal yani adetten kesilme sonrası dönemde olmak)• Cinsiyet (Daha çok erkeklerde görülür)• Kalıtım (Ailede bu hastalığın bulunması)• Değiştirilebilir (önlenebilir) risk faktörleri• Sigara kullanımı• Hipertansiyon (Kan basıncının 140 / 90 mmHg'dan yüksek olması)• Diabet• Stres • Kandaki kolesterol seviyesinin yüksek olması• Diğer risk faktörleri • Şişmanlık, obezite• Hareketsiz yaşam• Gut hastalığı• Aşırı alkol ve kahve tüketimi• Hiperkalsemi (kan kalsiyum düzeyinin yüksek olması)• Kadınlar için oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) kullanımı• Koroner arter hastalığından korunma yolları nelerdir?• Sigara içilmemelidir, sigara en önemli risk faktörlerinden biridir.• Alkol ve kahve kullanımı azaltılmalıdır.• Yüksek kolestrol düzeyieri diyetle veya ilaç tedavisi ile normal düzeylere çekilmelidir.• Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır.• Fazla kilolardan kaçınılmalı, boya göre uygun olan kiloya inilmelidir.• Eğer yüksek tansiyon veya şeker hastalığınız varsa bunların diyet ve ilaçla kontrol altına alınması önemlidir.

• Ayrıca stresli yaşantıdan da uzak durulmalıdır.

Koroner arter hastalığının belirtileri nelerdir?• Hastalığın erken evresinde, koroner damarlarda henüz ileri darlık oluşmamışken, hiçbir bulgu olmayabilir.• Göğüs ağrısı (sol omuz ve sol kola yayılabilir) Bu ağrı sıklıkla egzersiz ile ilgilidir.

Özellikle yokuş veya merdiven çıkarken veya yemek sonrasında göğüs kemiği üzerinde, sıklıkla sol kola ve çeneye yayılan sıkıştırıcı tarzda bir ağrıdır. Farklı şekillerde de ortaya çıkabilir. Dinlenmekle 5-10 dakikada geçer.

• Egzersiz kapasitesinin kısıtlanması, çabuk yorulma• Eforla gelen nefes darlığı• Senkop (bayılma)• Ani ölüm

• Bazen koroner arter hastalığının belirti vermeyebileceği veya ilk belirtisinin miyokard enfaktüsü olabileceği de unutulmamalıdır.

Koroner Arter Hastalığının Tedavisi Tedavide ilaçlar, by-pass cerrahi ve perkütan müdahale (balon, stent) kullanılmaktadır.

Hangi tedavi yönteminin uygulanacağı kararı; yapılan tetkikler sonrasında birçok değişken (hastalıklı damar sayısı, damardaki darlığın derecesi, kalp kasının kasılma gücü, hastanın ilaç tedavisine yanıtı, hastanın yaşı vb) göz önünde bulundurularak, uzman hekimlerce değerlendirilerek verilmektedir.

Bu nedenle her hasta için tedavi, o hastanın özel şartlarına göre oluşturulmaktadır.Koroner arter hastalığında kullanılan ilaçlar, koroner arterlerin genişletilerek veya kalbin oksijen ihtiyacının azaltılarak anjina pektoris ataklarının önlenmesine yöneliktir.

Ayrıca kanı sulandıran ve pıhtı oluşumunu engelleyen ilaçlar (aspirin vb) enfarktüs geçirme riskini azaltmaktadır. Göğüs ağrısını başlatabilecek efordan 5 dakika önce alınan dil altı damar genişletici ilaçlar, ağrının ortaya çıkmasını engelleyebilir veya mevcut bir ağrı atağını sonlandırabilir.

Miyokard Enfarktüsü (Kalp Krizi)

Koroner arterlerdeki daralmanın bir pıhtı ile tamamen tıkanması sonucunda bu damarın beslediği bölgenin beslenememesine bağlı kalp kasında (miyokard) doku ölümü meydana gelmesidir. Miyokard enfarktüsündeki ağrı daha şiddetli ve uzun sürelidir. Egzersiz ile ilgili değildir. Bu ölü doku kalbin pompa fonksiyonunu olumsuz etkileyeceğinden kalp yeterince kan pompalayamayabilir ve kalp yetmezliği oluşabilir. Ayrıca miyokard enfaktüsü hastanın yaşamını da tehye atabilir. Koroner kalp hastalığında bu safhalara gelinmemesi için zamanında teşhis konulup tedavi edilmelidir.

Koroner Bypass Ameliyatı

Kalbin kendi damarlarındaki (koroner arterler) daralmanın ilerisine vücudun başka yerlerinden alınan damarlarla damar köprüleri oluşturma işlemine “koroner by-pass ameliyatı” adı verilir.Koroner arter by-pass ameliyatında sık kullanılan damarlar: • Bacak toplardamarı (safen ven)• Göğüs ön duvarını besleyen atardamar (internal Mamarian Arter, IMA)

• Kol atardamarı (radyal arter) olabilir.

Bunların seçimi, hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Genelde atardamarların uzun dönemde açık kalma şansı toplardamarlara oranla daha yüksektir. Koroner arter by-pass ameliyatları farklı tekniklerle yapılabilmektedir.

Günümüzün modern ameliyat tekniği ve teknolojisi sayesinde hastalar, açık kalp ameliyatından çok kısa bir süre sonra (yaklaşık 5 gün) hastaneden taburcu olabilirler. Ev içi aktiviteleri ve masa başı iş aktivitelerini rahatlıkla yapabilirler. 4-6 hafta içinde, hiçbir kısıtlama olmadan (araba kullanmak ve cinsel yaşam dahil) normal yaşamlarına dönebilirler.

Koroner bypass cerrahisinin uzun dönem sonuçları da başarılıdır. Hastaların büyük bir çoğunluğu; ağrı ve nefes darlığı şikayetlerinin tamamen geçtiği, gerek iş yaşamlarında gerekse özel yaşamlarında performanslarının arttığını ifade etmektedir. Hastaların küçük bir bölümünde ise, 10 yıl veya daha uzun süre içerisinde ameliyat tekrarı gerekebilmektedir.

Koroner bypass ameliyatı, nedenleri değil sonuçları ortadan kaldıran bir işlemdir. Hastaların değiştirilebilen risk faktörleri, kontrol altında tutularak tekrar problemlerle karşılaşma olasılıkları azaltılır.

Yeni damarların ömrünü uzatmak amacıyla sigara, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, stresli yaşam ve kontrolsüz şeker hastalığı gibi risk faktörlerinin ortadan kaldırılması, uygun diyet ve ilaç tedavisinin önemi büyüktür.

Bu önlemler, ameliyatın uzun dönem sonuçlarını iyileştirir ve başarısını artırır.

Kalp ve Damar Cerrahisi
Aort anevrizması,

Источник: https://www.tayfunaybek.com/page/baypass-ameliyat-nedir-ne-zaman-yaplmal

Koroner Bypass ameliyatı olan hasta Sabri Serter konuştu!

83 Yaşındaki Hastaya Koroner Bybass Ameliyatı

DEDE KALBİNİ BIRAKMA!

Optimed’in yeni kurulan Kalp ve Damar Cerrahisi merkezinin ameliyatlarından biri olan “Koroner Bypass” ameliyatını gerçekleştirdiği 55 yaşında ki hastası, Sabri Serter geçirdiği kalp ameliyatı sonrası hastaneye geliş hikayesini anlattı.

Sabri Serter, 55 yaşında, göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetleri ile hastanemize geldi.

Kalp krizi geçirdiği anlaşıldı, anjiyosu yapıldı ve anjiyo sonrası Koroner Bypass ameliyatı olması gerektiği tespit edildi.

Hastaya “gitme o hastaneye girersen çıkamazsın” diyenler de oldu ancak onlar  “önce Allah’a sonra Optimed Hastanesine ve Kalp Damar Cerrahisi Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu’na güvendiklerini” söylediler.

Sabri Bey bize geliş hikayenizi anlatır mısınız?

Göğsümde ağrı oldu, nefesim daraldı ve Optimed Hastanesi acil servise geldik.  O gece acil serviste birkaç saat müşahede altında kaldım. Daha sonra mutlaka Kalp Damar Cerrahisi doktorumuzun da sizi görmesi gerekir randevu yapalım dediler ve randevu yaptılar. Ertesi gün randevu ile Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu’na muayene oldum.

Anjiyo olmuştum ve doktor bey stent takılamayacağını, kalp sağlığım ile ilgili tüm durumu detayları ile hem bana hem aileme anlattı. Önce ikna olamadık. Aslında hastaneyi yıllardır biliriz ve geliriz ancak Kalp ve Damar cerrahisi bölümünün yeni kurulmuş olması beni de ailemi de düşündürdü.

Daha sonra kızım Mehmet Bey ile ilgili internette araştırma yaptı, nerelerde mesleğini icra etmiş, hangi okul mezunu, bugüne kadar kaç operasyon gerçekleştirmiş, hakkında hiç şikayet var mı yok mu diye baktı.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda doktorun 6000’in üzerinde ameliyat gerçekleştirdiğini öğrenmek bizi biraz daha rahatlattı, Mehmet Güzeloğlu ve ekibi ile bir kere daha görüşmeye geldik. Bu kez doktor ve ekibi ile ameliyatı, neden olmam gerektiğini, nasıl yapacaklarını, nelerle karşılaşabileceğimizi tüm detayları ile bir kez daha anlattılar.

Ben de, ailem de Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu’ndan daha bölümün yeni olmasına rağmen ameliyatın başarılı geçeceğine dair o güveni aldık. Önce Allah’a sonra size güveniyoruz dedik ve ameliyatı olma kararı verdim.

Ameliyat sonrası da yoğun bakımda kaldım, orada da çok güzel ilgilendiler, herhangi bir sıkıntı yaşamadım, daha sonra servise çıkardılar orada da ilaçlarım, bakımlarım, doktorumun kontrolleri beni ve ailemi ziyaret etmesi tüm bunları çok özenle yaptılar, biz de güvenimizin boşa çıkmaması ve ameliyatında başarılı geçmesi ile birlikte bir kere daha çok şükür dedik. Daha önce başımıza gelmiş bir şey değildi. Torunum Çınar bu hikayenin en küçük bireyi ve Optimed hastanesinin vermiş olduğu kalp şeklindeki göğüs yastığını yanıma almadan ayağa kalktığım an “Dede kalbini bırakma” diye peşimden koşuyor. Şanslıyız. Optimed Hastanesine, Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu’na ve ekibine de canı gönülden teşekkür ederim. Beni sağlığıma, aileme ve torunuma kavuşturdular.

Babasının ilk kez böyle bir şey yaşaması ile şaşkına dönen kızı da hastanın öyküsünü ve ailecek yaşadıklarını anlattı:

Biraz tereddütle geldik açıkcası Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünün yeni olmasından dolayı ancak çok memnunuz, doktorla ilgili yaptığımız araştırmalar sonucu ve ikinci görüşmede ki tüm detayların anlatılması ile doğru kararı verdiğimizden emin olduk.

Şimdi babam sağlığına kavuştu, çok memnunuz, iyi ve güvenli bir hizmet aldık. Buradan çıkamama durumumuz özel hastane olması nedeni ile parasal anlamda da çıkamayız diye düşünüyorduk ama hiçbir şekilde böyle bir zorluk yaşamadık.

Hastane yönetimine teşekkür ediyoruz.

Babamın bu durumu ilk kez yaşadığımız bir şey olduğu için şaşkındık, öncelikle hastaneyi biliyorduk ama Kalp ve Damar Cerrahisi bölümü yeni kurulmuştu ve daha birkaç ameliyat yapılmıştı. Doktoru tanımıyorduk, bölüm yeniydi, ne yapacağımız konusunda kafamız çok karışıktı, etraftan bir sürü kulaktan duyma yorumlar aldık.

Ama en sonunda bir araştırma yapmaya karar verdim ve internetten Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu kimdir, nereden mezun olmuş, bugüne kadar nerelerde görev yapmış, kaç operasyon geçirmiş hakkında bir şikayet var mı gibi şeyler araştırdım.

Doktorla ilgili o kadar iyi bilgiler edindim ki, özellikle de geçmişte 6000’den fazla operasyon gerçekleştirmiş olması beni tamamıyla soru işaretlerinden kurtardı. Daha sonra önce babama, anneme ve aileme ikna olduğumu anlattım. Sonra tekrar görüşmeye geldik ve o görüşmede Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr.

Mehmet Güzeloğlu, Perfüzyonisti ve Vezne Sorumlusu Ezgi Gönül ile görüşme gerçekleştirdik, onlar bizimle acımıza ortak olup bizi ikna ettiler.

Oğlum Çınar bu hikayenin en küçük bireyi ve o Optimed hastanesinin vermiş olduğu kalp şeklindeki göğüs yastığını dedesinin bir saniye yanından ayırmasına izin vermiyor.

Yastığı bıraktığı an “Dede kalbini bırakma” diye peşinden koşturuyor. Tüm hastane süreçlerinde ki konuşmalara şahit olduğundan evde dedesine ne yedirmeye kalksak “dede bu senin için yararlı mı” diye soruyor.

Tüm ekibe teşekkür ediyoruz. Babam sağlığına biz de babamıza, oğlum da dedesine kavuştu.

Röportaj: Nuran Başyurt

Источник: https://optimedhastanesi.com/tr/hastalarla-soylesi/koroner-bypass-ameliyati-olan-hasta-sabri-serter-konustu/

Bypass (Açık Kalp) Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatları,Riskleri ve İyileşme Süreci – Hayatın İçinden Haberler…Hayatın İçinden Haberler…

83 Yaşındaki Hastaya Koroner Bybass Ameliyatı

Göğüs ağrıları ve kalp krizini getiren koroner arterlerde oluşan daralmalar, belirlenen bir seviyenin üzerine çıktığında kan akışına engel olmakta ve bu kalbin yeterli miktarda besin almasını engellemektedir, Böylece kalbin görevini atma anlamı ile yerine getirememesi durumu oluşmaktadır.

Oluşan bu tabloyu yok etmek için yapılan cerrahi müdahale ye koroner bypass ameliyatı ismi verilmiştir. Ameliyatın amacı göğüs ağrılarını yok etmek, olası kalp krizlerini engellemektir.

Bu kalbin ikinci yaşam dönemi adını taşıyacak olup bireye daha kaliteli ve daha sağlıklı bir hayat sürmesine vesile olabilmektedir. Ülkemiz de bypass ameliyatında 20 yıldan bu yana başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Ölüm riskinin çok az olduğu bypass ameliyatında çok gelişmiş olan ülkelerde % 1 oranında gösterilmektedir. Daralan veya tıkanan damarın açılması sürecinde kalp adalesinin beslenir duruma getirilmesi çözümü sağlanmış olması demektir.

Bypass ameliyatı sonrası da mutlaka belli yaşam biçiminin hastalar tarafından uygulanması gereklidir. Bypass ameliyatı olan hastanın 5 – 10 gün arasında hastane de yatış süresi bulunmakta olup bu süre kontrol ve izlemeler aşamasında doktorun bizatihi karar vereceği bir zaman dilimidir.

Bypass ameliyatı anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse; bacağınızda bulunan ve vücudunuza herhangi bir zararı yada faydası olmayan bir damar(yedek damar) alınarak kalbinize giden tıkalı damarların değiştirilmesi şeklinde anlatabiliriz. Aslında tüm yapılan işlem budur. Türkiye’deki doktorlar ise çok fazla bu ameliyatı yaptıkları için Dünyadaki doktorlardan çok daha tecrübeli ve başarılıdırlar…

Bypass (Açık Kalp) ameliyatı iyileşme süreci

Bypass ameliyatı bireyin yaşı ve sağlığına göre iyileşme süreci belirlemektedir. Yaraların kapanması ve normale dönme zaman almaktadır. Normal aktivitelere dönme asla ağır fiziksel hareketler yapmak anlamına gelmemektedir.

Daha hafif egzersizler 1 yıla kadar devam etmekte, iyileşme sürecinde dengeli ve sağlıklı beslenme ile yaraların kapanması 3 – 6 hafta arası sürmektedir.

İyileşme sürecinde çok sık doktor kontrolü yapılarak fiziksel hareketler ve sağlık programı hazırlanmaktadır.

Bypass (Açık Kalp) ameliyatı fiyatları, riskleri,

Bypass ameliyatı aorta koroner bypass operasyonu olup hastanın yaşına, cinsiyeti, kilosuna ve var olan damar tıkanıklıklarına bağlı olup daha önceden herhangi bir kalp kası çalışamamasında dolayı meydana gelecek olumsuz durumlarda bağlıdır.

Ameliyat sonrasında bir fonksiyon kaybının yaşanması ihtimali % 1 olup riski çok az bir hastalıktır. Bypass ameliyatı Devlet hastanesinde ücretsiz olup özel hastanelerde ise 1800 – 3000 Dolar arasında değişmektedir.

Fiyat hastanın ihtiyaç duyulan bazı patolojik testler ve muayeneler sürecinde yapılan aşamalara oldukça bağlıdır. Risklerin bu denli az olması ameliyat öncesi geniş tetkik ve tarama ile hastaların dirençli olanlarının seçilmesi oldukça birbiri ile bağlantılıdır.

Ayrıca gelişen teknoloji ile hastaya ani müdahale ve olası sonuçların hızla değerlendirilmesi son derece önemlidir.

Bypass ameliyatı için tavsiyemiz ise Acıbadem Hastanelerinde yaptırmanızdır. SGK desteği ile ortalama 2.000 TL civarında bir ödeme ile son derece konforlu ve rahat bir şekilde ameliyatınızı olabilirsiniz.

Bypass (Açık Kalp) ameliyat sonrası neler yapılmalıdır?

Bypass ameliyatı sonrası bireylerin diyet ve sağlıklı beslenme, kilo kaybı ve ilaç kullanımı gibi konularda doktorunun vereceği tavsiyelere birebir uyması gereklidir.

Bypass ameliyatı sonrasında aylık, 3 aylık ve 6 aylık periyotlar ile sürekli doktor kontrolünde hayatınızı sürdürmeniz gereklidir. Bypass ameliyatı sonrası mutlaka ağır sporlardan kaçınılmalıdır Vücuda ağırlık yada  direncini zorlayacak güçlük çıkartılmamalıdır.

Spor yapılacaksa hafif sporlar olup yemekten en az 3 saat sonra yapılmalıdır.  Sor yaparken sürekli nabız kontrolü yapılmalıdır.

Spor aktiviteleri özellikle yürüyüş, yüzme, masa tenisi ve dans gibi hafif spor türleri olabilir. Mutlaka ne çok zayıf ne çok kilolu olunmalıdır. İdeal kilo oranı ne ise o kiloda +1 – 1 oranından kilo tutulmalıdır.

Beslenme konusunda protein içeren balık, tavuk ve kırmızı ete önem verilmelidir. Izgara eti bu konuda oldukça önemli olup deniz ürünlerine sık sık başvurulmalıdır.

Beslenme sürecinde ayrıca sebze ve meyve tüketimi, daha az yağlı yiyeceklerin yenmesi ile birlikte yanmış gıdalardan uzak durulması son derece önemlidir.

24.10.1987 İstanbul Doğumlu.Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunu

Evli ve 3 Çocuk Babası / Uzmanlık Alanı : Gündem ve Siyaset

Источник: http://korkmazhaber.com/koroner-bypass-acik-kalp-ameliyati-nasil-yapilir-fiyatlari-ve-riskleri-8868.htm

Koroner Bypass Ameliyatı • Prof.Dr. Cem ALHAN

83 Yaşındaki Hastaya Koroner Bybass Ameliyatı

Bypass kelimesinin anlamı : Köprüleme – Kısa devre olup tıkalı bir damarın tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemin adıdır.

Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?

Koroner Bypass ameliyatlarında tıkalı damarın devam eden bölümünün kalbin kan gidemeyen bölümlerine yeni damar ekleyerek bypass yaparak kısa devre oluşturarak kan gitmesini sağlıyoruz.

Burada kullandığımız damarlar genellikle iki tane meme damarıkol damarı ya da bacaktan alınan toplar damar.

Özellikle genç hastalarda bacaktan aldığımız damarı çok fazla kullanmak istemiyoruz çünkü bunun uzun dönem açıklığı diğer göğüs damarına ya da kol damarına göre daha düşük.

Seksen yaşındaki bir insanla yapacağımız ameliyatın 10 15 sene kontrollü yaşam sağlaması kabul edilebilir ama 40 yaşında bu hastayı ameliyat ediyorsanız ona 10 15 sene konfor sağlayacak bir ameliyat doğru olmaz. Yapılması gereken ameliyatın en az 30 40 sene sorunsuz hastayı götürmesi gerekiyor.

Onun için de özellikle genç hastalarda full arteriyel revaskülarizasyon dediğimiz   atar damarlardan yararlanarak ameliyat olmasını öneriyoruz ve uygulamamız da bu yönde.

Koroner Bypass Ameliyatı: Göğüsten, Koldan alınan atardamar veya bacaklardan alınan toplardamarların kalbin tıkanmış olan koroner damarına takılması işlemidir.Bu girişim sonrasında tıkalı damardan geçemeyen kan akışı yeni takılan damarlardan geçerek kalbi besler.

Ameliyat görselleriGörmek istiyorum

Ameliyat görselleriGörmek istiyorum

Ameliyat görselleriGörmek istiyorum

Ameliyat görselleriGörmek istiyorum

Koroner Bypass Ameliyatı Kimlere yapılır?

Koroner Bypass Ameliyatı:  Yaş gözetmeksizin, kalbinde bir veya daha fazla damarında tıkanıklık olan bütün hastalara yapılmaktadır.

Stent mi, Koroner Bypass mı?

Stent kalp krizi geçirmekte olan bir hastada veya kalbinde tek damarda tıkanıklık yaşanan hastalarda tercih edilebilecek bir yöntemdir.
Bypass ise; Özellikle çoklu damar tıkanıklıklarında tercih edilen tedavi yöntemidir.

Koroner Bypass Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Koroner Bypass Ameliyatı:  Dünyada tüm ameliyat içerisinde en çok yapılan ameliyatlardan biridir. İyi merkezlerde yaklaşık %1 risk ile yapılır. Ölüm riski dışında en sık karşılaşılan komplikasyon felçtir.

Ülkemizde sadece bypass değil tüm kalp ameliyatlarının sonuçlarını kamu ile paylaşan tek hastane Acıbadem hastanesidir ve Bypass ameliyatındaki başarı oranı %99’un üzerindedir.

Koroner Bypass Ameliyatı nasıl yapılır?

Koroner Bypass Ameliyatı: Gerek çalışan kalpte gerekse kalbi durdurarak göğüsten koldan ve bacaktan alınan damarların, kalpteki tıkalı damarlara eklenmesidir.

Bu ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyattan sonra hastalar yaklaşık 24 saat yoğun bakımda takip edilir.
Bypass ameliyatlarında genellikle yüksek miktarda kan ve kan ürünü kullanılmakta olup Acıbadem hastanesinde bypass ameliyatı olan hastaların yaklaşık %90’ında kan kullanılmamaktadır.

Koroner Bypass Ameliyatı Ne kadar sürer?

Koroner bypass ameliyatları yapılan bypass sayısına göre değişmekle beraber ortalama 2 ila 4 saat arasında süren ameliyatlardır. Ameliyattan sonra hastalarınız bir gün yoğun bakımda kalır ertesi gün servise çıkarlar servise çıktığı gün kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilir.

Yemeğini yer yüzünü yıkar dişini fırçalayabilir ve aynı gün ayağa kalkıp oda içinde veya serviste yürür.
Ameliyatın üçüncü günü genellikle hastalarımıza merdiven çıkarttırıyoruz. Banyolarını yaptırtıyoruz. Herhangi bir sorun yoksa hastalarımız 4. 5. Günde taburcu oluyor.

Taburculuk sürecinden sonara evde gerekli takipleri yapıp olumsuz bir durum varlığında mutlaka bizi uyarmaları gerekiyor.

Koroner Bypass Ameliyatı Sonrası

Bypass Ameliyatından sonraki hedef ; hastanın bir an önce günlük yaşama geri dönmesidir. Bu amaçla tüm dünyada hızlandırılmış iyileşme “Fast Track Recovery” protokolünün öncü kurumlarından bir tanesi Acıbadem hastanesidir. Bu sayede hastalarımız yoğun bakımda bir günden az kalmakta, 3.gün merdiven çıkarttırılmakta; 4 – 5 gün içerisinde taburcu edilmektedir.

Koroner Bypass Ameliyatı Sonrası Yoğun Bakım

İlk 24 saat kanama ve ritim bozukluklarının en sık görüldüğü dönem olduğu için bypass ameliyatlarından sonra hastalar yaklaşık 24 saat yoğun bakımda takip edilmelidir.

Koroner Bypass Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar

Bypass Ameliyatı sonrasında kanama, yeniden ameliyat, felç, enfeksiyon ve ritim bozukluğu gibi komplikasyonların yanısıra uykusuzluk, iştahsızlık gibi sorunlar da gözlenmektedir.

Koroner Bypass Ameliyatı Sonrası Evde bakım

Bypass Ameliyatı sonrası hastalar evde özel bir bakım ihtiyacı hissetmezler. İlk 1 ay hastaların tansiyon, nabız, kilo ve ateş takiplerinin düzenli yapılması önerilir.

Şeker hastalığı bulunanların günlük şeker seviyelerine bakmaları gerekmektedir.

Evdeki ilk günlerinden itibaren; gittikçe artan tempoda yürüyüş yapmaları ve eskisine nazaran hareketli bir yaşam sürdürmeleri önerilmektedir.

Koroner Bypass Ameliyatı sonrası yaşam;

Hastalarımızın bilmesi gereken şey, ameliyat sonrasında eskiye göre çok daha sağlıklı olduklarıdır. Damar sertliği yaygın bir hastalık olduğu için hastalarımız kendilerini damar sertliğine karşı korumalıdır; bunun için tansiyon, şeker, kolesterol, takibinin yanı sıra sigara içilmemesi ve haftada en az 5 gün birer saat düz yolda yürüyüş yapmaları önerilir.

Koroner Bypass Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Bypass ameliyatı sonrasında hastalar kendilerini hazır hissettiklerinde cinsel yaşantılarına başlayabilir. Ancak özellikle ilk 2 ay içerisinde önerilen kendileri için pasif pozisyonları tercih etmeleridir.
Bypass ameliyatı olan hastaların hekimlerine danışarak tablet ilaçlar kullanmasında da sakınca bulunmamaktadır.

Источник: https://cemalhan.com/koroner-bypass-ameliyati/

Koroner Bypass Ameliyatı

83 Yaşındaki Hastaya Koroner Bybass Ameliyatı

Koroner arterler kalbin etrafını çevreleyen ve kalp kasını besleyen atar damarlardır koroner arterler kalpten çıkan atar damarlardan olan aortadan beslenirler.

Kalbin kendisini besleyen bu koroner arterlerde daralma ya da tıkanma oldugunda vücudün başka yerlerden alınan damarlarla damar köprüleri oluşturma ameliyatlarına ‘koroner bypass ameliyatı’ denir. Koroner arterler kalbin etrafını çevreleyen ve kalp kasını besleyen atar damarlardır koroner arterler kalpten çıkan atar damarlardan olan aortadan beslenirler.

Kalbin kendisini besleyen bu koroner arterlerde daralma ya da tıkanma oldugunda vücudün başka yerlerden alınan damarlarla damar köprüleri oluşturma ameliyatlarına ‘koroner bypass ameliyatı’ denir.

Koroner Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Koroner ameliyatı klasik olarak bir açık kalp ameliyatıdır. Yani göğüs açıldıktan sonra kalp akciğer makinasına bağlanarak kalp ve akcığer devre dışı bırakılır.

Kalbin ve akciğerin görevini kalp akciğer makinasi yaparken kalp durdularak tıkanmış olan koroner damara tıkanıklığın ilerisine kan gidecek şekilde köprüleme ameliyatı yapılır. Bu köprüleme işlemi için günümüzde en çok tercih edilen sağ ve sol meme atar damarlardır.

Atar damar greftleri bacaktan alınan toplar damar greftlerine göre çok daha uzun yıllar açık kalabilmektedir. O nedenle sağ ve sol meme atar damarlarından sonra sol kol atar damarını bypass ameliyatlarında sıklıkla kullanmaktayım.

Bu resimde meme atar damarının kalbin sol ön inen atar damarına bypassını ve kol atar damarının sol ön diagonal dala bypassını ve bacaktan alınan toplar damarının sağa koroner damara bypassını görmektesiniz.

Koroner bypass ameliyatının ikinci bir şekliyse kalbi durdurmadan kalp-akciğer makinasine bağlanmaksızın çalışan kalpte bypass yapılmasıdır. Önceleri çok sık uyguladığım bu yöntemi son 5 yılda ancak belirli durumlarda uygulamaktayım. Koroner bypass ameliyatında günümüzün altın standardı iki taraflı meme atar damarının mutlaka kullanılması ve olabiliyorsa kol atar damarınında köprüleme işlemi için kullanmısıdır.

Koroner Bypass Ameliyatı Riskli Bir Ameliyat Mıdır?

Koroner bypass ameliyatındaki teknolojimiz, kalbi durduğumuz süre içinde korumada kullanılan yöntemlerin gelişmesi tüm dünyada ve ülkemizde koroner bypass ameliyatında riski çok düşürmüştür.

Ancak yine de riski artıran nedenlerin arasında hastanın ileri yaşta olması, daha önce geçirilmiş kalp krizine bağlı olarak ağır kasılma gücü kaybı olması ve kalp dışı organlarda ve sistemlerde belirgin işlev kaybının olması riski artırabilecek nedenlerin arasındadır.

Genel olarak kadınlarda bypassın erkeklere göre 1-2 puan daha riskli oldugunu gösteren her ülkeye ait istatistikler gözlenmektedir.

Bypass Ameliyatı Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Kalbi besleyen koroner damarlarının üçünde birden önemli tıkanıklık varsa,sol ana koronerde tıkanıklık varsa koroner bypass tercih edilmelidir. Daha önce ameliyatsız yöntemlerle (stent) açılmış koroner damar yeniden tıkandığında ya da birden fazla koroner damarın ameliyatsız stent yöntemiyle açılamadığı durumlarda koroner bypass uygulamalıdır.

Bypass Ameliyatı Sonrasında Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Koroner bypassta tıkalı damarın ötesine kan verilmesi sağlanmakta ve böylece kalp kasının yeniden normal beslenmesi sağlanmaktadır. Ancak damar sertliği hastalığı devam etmektedir.

O nedenle bypass olan hastanın damar sertliğine yol açan risk faktörleri olan şişmanlık, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kan yağlarının yüksekliğinin kontrol edilmesi ve sigara içilmemesi gerekir.

Böylece damar sertliği yani ateroskleroz hastalığı bypass ameliyatlarından sonra kontrol altında tutulmalıdır. Bypasstan sonraki 1-1,5 ayda göğüs kemiğinin iyileşmesi için sert hareketlerden kaçınılmalıdır.

Ancak daha sonra hasta meslek hayatına geri dönmeli ve aktif bir yaşantı sürdürmelidir. Daha önce yaptığı bir spor varsa doktoruna danışarak devam etmelidir. En azından günde 1 saatlik yürüyüş ihmal edilmemelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

1- Yaş Ameliyat Riskini Arttırır mı? Hastada yaşa bağlı ek böbrek yetmezliği, kreatinin yüksekliği, düşkünlük, yürüyememe, KOAH gibi özel durumların olması riski arttırabilir. Ama tek başına yaş bir risk faktörü olarak tanımlanmamaktadır.

2- Kanserli Hastada Koroner Bypass Yapılabilir mi?

Evet. Bu durumlarda hastanın kanserini tedavi eden onkoloji uzmanıyla birlikte hastanın beklenen yaşam süresinin değerlendirilmesi gerekebilir. 5 yıllık yaşam süresi yüksek olan meme kanseri, kolon kanseri ve lenfoma gibi durumlarda koroner bypass ameliyatı ve diğer açık kalp ameliyatlarını gerçekleştirebiliyoruz.

3- Ameliyat Riskini En Çok Ne Arttırıyor?

Hastanın ameliyattan önce birden çok kere kriz geçirip kalp kasının çok bozulmuş olması, koroner damarlarının çok ince olması, hastada ileri aşamada KOAH olması, böbrek işlevlerinin ileri derece bozulmuş ancak henüz diyaliz başlanmamış olması ameliyat sonrası riski arttıran önemli durumlardır.

4- Atan Kalpte ya da Çalışan Kalpte Kalbi Durdurmadan Bypass Hangi Durumlarda Yapılır?

Kalp akciğer makinasına bağlamadan yani kalp durdurmadan da koroner bypass yapmaktayız. Yıllar önce Türkiye’de bunu ilk başlatan ve çok yoğun uygulayan cerrahlardan olmamama rağmen son zamanlarda sınırlı durumlarda bu tekniği kullanıyorum. Damar çapı 2 mm’nin üstünde ise ve daha çok kalbin ön yüzü ve yan yüzünde bypass yapacaksam bu tekniği tercih ediyorum. Kalp kasının çok bozuk olduğu bazı hastalarda da bu tekniği seçmekteyim.

5- Bir Kez Koroner Bypass Yapıldıktan Sonra Tekrar Bypass Ameliyat Olunabilir mi?

Evet. Eğer kalbin sol ön inen dalına yapılan bypass tıkanmış ve stent yapılamıyorsa tekrar koroner bypass yapılabilir. Bu durumda bu damar için yine sağ meme atar damarı gibi bir atar damar greft kullanılmalıdır.

6- Koroner Bypass Sırasında Birlikte Kalp Kapak Ameliyatı da Yapılır mı?

Evet. Yaşlılarda aort kapağının darlığı ameliyaı ile krize bağlı mitral kapağının yetmezliğinin onarılması ameliyatı koroner bypass sırasında en sık yaptığımız “birlikte” kalp ameliyatlarıdır. Bunun dışında da yapılması gereken bir kalp ameliyatı varsa o da eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

Источник: https://www.oztekinoto.com/tedavi-edilen-hastaliklar/koroner-bypass-ameliyati/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.