ABDde Solaryum ve Elektronik Sigara Yasağı

Elektronik Sigara Yasakları – Elektronik Sigara Evi Blogu

ABDde Solaryum ve Elektronik Sigara Yasağı

Elektronik sigara ülkemizde giderek yaygınlaşıyor. Bunu, sosyal medya paylaşımlarından, sözlüklerde elektronik sigara ile ilgili açılan başlıklardan ve artık sokakta, vapurda, durakta kısacası hayatın hemen her noktasında gördüğümüz elektronik sigara kullanıcılarından da anlayabiliyoruz.

Artık elektronik sigara pek çok kişi tarafından sigarayı bırakmanın -tamamen sağlıklı olmasa da- makul bir yolu olarak görülüyor.

Ancak yasalar elektronik sigaranın açıktan satışını yasakladığı gibi, bu cihazların kapalı ve halka açık alanlarda kullanımına ilişkin sınırlandırmalar da getiriyor.

Elektronik sigaralar her ne kadar sigara dumanından daha az zararlı ve kötü kokmayan bir buhar sağlasa da çevrenizdekiler elektronik sigaranızın buharından rahatsız olabilirler. Peki elektronik sigara kullanımını sınırlandıran yasaklar ya da elektronik sigara yasakları nelerdir?

Kapalı Alanlarda Elektronik Sigara Kullanımı

Elektronik sigaraların kapalı alanlarda kullanımı son derece tartışmalı bir konu. Her ne kadar Toplum Sağlığı Merkezi Tütün Denetim yetkilileri, “4/7/2012 tarihli ve 6354 sayılı kanunun 9. maddesi ile bu fıkrada yer alan “tütün ürünleri” ibaresine “tütün ürünü ihtiva eden ve etmeyen nargile ile benzerleri” ibaresi eklenmiştir.

Tütün ürünleri ve tütün ürünü ihtiva eden ve etmeyen nargile ile benzerleri on sekiz yaşını doldurmamış kişilere satılamaz ve tüketimlerine sunulamaz. Kapalı ortamlarda nargile ve benzerlerinin içilmesi yasaktır” ifadesine yer vermiş olsa da, “nargile ile benzerleri” ifadesine elektronik sigaraların dahil olup olmadığı tartışılıyor.

Yasa Değil, Tepkiler İçimi Engelliyor

Elektronik sigaraların kapalı alanlardaki kullanımı aslında yasalarla değil daha ziyade elektronik sigara kullanmayanların tepkileri ile ilgili bir durum. Elektronik sigaralar yaygınlaşsa dahi pek çok kişinin elektronik sigaralara karşı sahip olduğu önyargılar, bu cihazların sadece kapalı alanlarda değil, açık alanlardaki kullanımını da sınırlandırıyor.

Özellikle mod elektronik sigaralar yoğun buhar vermeleri ile tanınıyorlar. Bu cihazlar özellikle kapalı alanlarda uzun süre kullanıldıklarında çevredekileri rahatsız edebilirler. Elektronik sigara buhar her ne kadar sağlıklı insanlar için daha az risk teşkil etseler de astım hastaları için çok daha büyük bir risk söz konusudur.

Sigara buharınızı soluyan astım hastaları, rahatlıkla astım krizine girebilir. Yani kapalı alanlarda sigara içiminin yasaklanmasının bazı sebepleri var ve bu sebepler diğer insanların açısından bakıldığında oldukça haklı sebepler.

Özetle, elektronik sigaraların kapalı alanlarda kullanımına ilişkin kesin bir madde olmamasına karşın bir uyarı veya ceza ile karşılaşabilirsiniz.

Açık Alanlarda Elektronik Sigara İçimi

Kapalı alanlarda elektronik sigara kullanımı çeşitli nedenlerle yasaklanmış – sınırlandırılmış olabilir. Ancak açık alanlarda böyle bir yasak söz konusu değil. Sigara veya nargilelerin içilebildiği her mekanda her alanda elektronik sigaralarınızı kullanabilirsiniz. Ancak bunun da istisnaları yok değil.

Örneğin, açık otobüs duraklarında veya karşıdan karşıya geçerken elektronik sigaranızı en üst watt derecesinde kullanırsanız, yoğun buhar çevrenizdekileri rahatsız edebilir. Aynı durum nargile bulunmayan kafelerin açık alanları için de geçerlidir. Bu tip yerlerde belki cezai bir yaptırımla karşılaşmazsınız.

Ancak çevreden alacağınız tepkiler, elektronik sigara zeinizi sekteye uğratabilir.

Açık Ve Kapalı Alanlarda Elektronik Sigara İçmek

Eğer, açık alanlarda elektronik sigara kullanırken bir tepki ile karşılaşmak istemiyorsanız, elektronik sigaranızı düşük watt değeri ile kullanmayı deneyin. Bu daha az buhar çıkmasını sağlayacak ve çevrenizdekiler tepki gösteremeden buharınızın kaybolup gitmesine neden olacaktır. Aynısını kapalı alanlarda yapmanız karşılığında ceza alabilirsiniz. Bu yüzden denemenizi önermiyoruz.

ABD ve Avrupa’da Elektronik Sigara Yasakları

Amerika ve Avrupa’da elektronik sigaralar ülkemizdekinden çok daha erken bir zamanda yaygınlaştı. İzleyen zamanlarda kafe ve halka açık noktalarda hemen elektronik sigara içimine ilişkin yasalar uygulanmaya başlandı.
Elektronik sigara kullanımına ilişkin sınırlandırılma ve yasaklar, Avrupa Birliği Ülkelerinde aynı ve ülkemizdekilere benziyor.

Ancak iş ABD’ye gelince biraz karışıyor. Çünkü ABD’nin her eyalitinde elektronik sigaraların kullanımına ilişkin yasaklar ve serbestlikler değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin California’da restoran, kumarhane, bar gibi alanlarda elektronik sigara kullanımı tamamen yasak. Ancak Delaware’de elektronik sigaranızı hemen hemen her yerde içebiliyorsunuz.

Delaware’deki bu durum elbette sadece belli firmalar için geçerli olan bir durum. Utah da elektronik sigaranızı kapalı her restoran, bar vs. gibi mekanlarda kullanabileceğiniz bir başka eyalet. ABD’nin eyaletlerindeki elektronik sigara uygulamalarını merak ediyorsanız, buradan bilgi alabilirsniz.

Listedeki R, G, W ve B harfleri farklı kapalı alanları simgeliyor ve her eyaletteki restoran, bar gibi alanlara ilişkin kanunlar değişkenlik gösteriyor.

Havaalanlarında Elektronik Sigara Kullanımı

İlginç gelebilir ama havaalanlarında elektronik sigara kullanımına ilişkin her hava alanının kendine has bir politikası var. Biz de daha blogumuzdaki bir başka yazı ile havaalanlarındaki elektronik sigara kullanımını masaya yatıracağız ve havaalanlarındaki elektronik sigara kullanımını inceleyeceğiz. Havaalanlarındaki elektronik sigara kullanımı ile ilgili buradan bilgi almanız mümkün.

Источник: //www.esigaraevi.net/blog/kapali-alanlarda-elektronik-sigara/

Elektronik Sigara Yasak mı ? Ülkelerdeki Yasal Durum

ABDde Solaryum ve Elektronik Sigara Yasağı
Elektronik sigara ile ilgili yasal düzenlemeler ve yasaklar ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Ülkemizde  4207 sayılı kanun kapsamında değerlendiren elektronik sigara direk olarak bir tütün olarak uygulama göremektedir.

Ülkemize ithal edilmesi ve satışı sağlık bakanlığı tarafından hiçbirşekilde ruhsatlandırılmamıştır ve herhangi bir izin verilmemiştir.

Bakınız Ayrıca elektronik sigaranın aynı sigarada olduğu gibi kapalı alanlarda ve uçaklarda içilmesi yasaklanmıştır. Şimdi ülkelerdeki yasal durumları incelemye başlayalım.

Ancak belirtmemiz gerekirse, bu ülkerlerden bazılarında yasal düzenlemeler yapılmış ancak bazı ülkelerde ise herhangi bir yasal düzenleme yapılmadığından elektronik sigara kullanımı belirsizdir.
Arjantin
Kullanmak yasal, satmak yasadışıdır.

Brezilya

Kullanmak yasal, satmak yasadışı.

Şili

Onaylı tıbbi ürünler hariç satmak yasadışı

Kolombiya

Kullanmak yasal, satmak yasadışı.

Meksika

Kullanımı yasal, satmak yasaktır. Meksika'daki durum biraz karmaşıktır. Ancak teknik olarak tütün ürünlerini taklit eden ürünler satmak yasa dışıdır. Bununla birlikte, ülkede tüketici grubu Provapeo Mexico liderliğinde, gelişen ve büyüyen bir topluluk var. Ülkeye elektronik sigara ürünleri getiren turistlerin, gümrük memurları veya polisler tarafından rahatsız edilmediği bildiriliyor.

Nikaragua

Kullanmak yasaktır.

Panama

Kullanmak yasal, nikotin içerdiği için satmak yasaktır.

Surinam

Kullanımı yasal, satmak yasaktır.Kullanımı yasal, satışı yasal – ancak Ağu 8, 2016 tarihinden sonra üretilen ürünlerin satışları FDA onayı olmadan satmak yasaktır. Henüz hiçbir pazarlama şirketi izin için başvuruda bulunmadı. 2022 yılında, pazarlama onayı almayan ve 2016 öncesi üretilen tüm ürünler de piyasadan kaldırılacak.

Uruguay

Kullanmak yasal, nikotin bulunduran ürünleri satmak yasaktır.

Venezuela

Onaylı tıbbi ürünler dışındakiler yasal değildir.
Çin
Kullanımı ve satışı yasaldır.

Butan

Kullanmak hukuki olarak yasal, satmak yasadışıdır.

Kamboçya

Satma yasağı bulunuyor.

Doğu Timor'un

Yasaklandığı biliniyor.

Hong Kong
Nikotin içeren e-sigaralar ruhsatlı zehirli ürünler olarak sınıflandırılır ve yasaktır. 

Hindistan

Hindistan'ın e-sigaralar konusunda ulusal bir yasak yok, ancak merkezi hükümet eyaletlere e-sigara ürünlerini yasaklamalarını tavsiye etti . Hindistan hükümeti ayrıca ülkenin en büyük tütün şirketinin yüzde 30'una sahiptir.

Japonya

Kullanımı yasal, cihazları satmak yasaldır. Nikotin içeren likit satmak için yasa dışıdır. Japonya'da e-sigara ürünleri yanmayan tütün ürünlerinden daha az kullanılmaktadır.

Kuzey Kore'nin

Yasaklandığı biliniyor.

Malezya

Nikotin içeren ürünlerin tüketici satışları yasadışı olsa da, Malezya gelişen bir vaping piyasasına sahiptir. Yetkililer zaman zaman perakendecilere baskın düzenledi ve ürünlere el koydu.

Nepal

Kullanmak yasal, satmak yasadışıdır.

Singapur

Yasaklandı: kullanmak yasaktır, satmak yasaktır. Geçen yıl itibariyle,bulundurmak da 1,500 ABD doları para cezası ile cezalandırılan bir suçtur.

Sri Lanka

Kullanımı yasal, satmak yasa dışıdır.

Tayland

Kullanımı yasal, satmak yasaktır. Tayland, son yıllarda e-sigara ürünlerinin ithalatı ve satışını yasaklayan ve e-sigara taşıyan turistlerin gözaltına alınmasını da bazı sert uygulamalar vardı. Hükümetin sert e-sigara kurallarını yeniden değerlendirdiği bildiriliyor.

Türkmenistan

Kullanımı yasaktır, satışı yasaktır.

Türkiye

Kullanımı yasaldır. Reklamı ve Türkiye’de e-sigara ürünlerinin satışı ve ithalatı yasaktır .Kullanmak yasal, nikotinli ürün satmak yasaktır. Avustralya'da, nikotinli ürün bulundurmak veya satmak, doktor reçetesi olmadan yasa dışıdır. Ancak bir eyalette (Batı Avustralya) e-sigara cihazlarının satılması yasaldır. Bu nedenle, yasalara rağmen gelişen bir e-sigara pazarı var. Kullanım ve satış cezaları bir eyaletten diğerine değişebilir, ancak oldukça ağır cezalar ile karşılaşılabilir.AlmanyaE-sigara ürünlerinin satış ve kullanımına izin verilir. E-likit üzerinde denetleyici kurallar bulunur.

Avusturya
Elektronik sigaralar tıbbi cihazlar ve tıbbi ürünler olarak nikotin kartuşları olarak kabul edilir. Nikotin kartuşları bir lisans olmadan satılamaz.

Belçika
Nikotinsiz ürünlerin satışı ve kullanımı yasaldır. Nikotin içeren ürünler için tıbbi ruhsatlandırma gereklidir.

Çekya
E-sigara ürünlerinin satış ve kullanımına izin verilir.

Danimarka
Nikotinsiz ürünlerin satışı ve kullanımı yasaldır. Nikotin içeren ürünler için tıbbi ruhsatlandırma gereklidir.

Fransa
E-sigara ürünlerinin satış ve kullanımına izin verilir. E-likit üzerinde denetleyici kurallar bulunur.

Hollanda
Kullanımı ve satışı yasaldır. Kısıtlama yoktur.

İngiltere
İthalat, satış, reklam ve kullanıma izin verilir. Reklam konusunda bazı kısıtlamalar var.

İtalya
E-sigara ürünlerinin satış ve kullanımına izin verilir. E-likit üzerinde denetleyici kurallar bulunur.

İsveç
Nikotinsiz ürünlerin satışı ve kullanımı yasaldır. Nikotin içeren ürünler için tıbbi ruhsatlandırma gereklidir.

İsviçre
E-sigara ürünlerinin satış ve kullanımına izin verilir. E-likit üzerinde denetleyici kurallar bulunur.

Rusya
E-sigara ürünlerinin satış ve kullanımına izin verilir. Yerel yasalara göre bölgelere göre değişiklik gösterir.

NorveçKullanmak yasal, nikotinli ürün satmak yasadışıdır.

Vatikan

Yasaklandığı biliniyor.İsrailSatış ve kullanımı yasaldır.
BahreynKullanmak yasal, satmak yasadışı.

Brunei

Kullanmak yasal satmak yasadışı.

Mısır

Kullanmak yasal, satmak yasadışı olduğu biliniyor.

İran

Kullanımı yasal satmak yasadışıdır.

Ürdün

Kullanmak ve satmak yasadışıdır.

Lübnan

Kullanımı yasal, satmak kesinlikle yasaktır.

Umman

Kullanımı yasal, satmak kesinlikle yasaktır.

Katar

Kullanmak ve satmak yasaktır.

Suudi Arabistan

Kullanımı yasal, satmak yasaktır.

Cezayir: Belirsiz.

Mısır: E sigaralar yasaldır, ancak kamuoyunda hoş karşılanmaz.

Libya: Belirsiz.

Fas: 2017 yılının ortalarından itibaren hiçbir düzenleme mevcut değildi. Gelen raporlar , e-sigara ve e-likitlerin ithalatına izin verildiğini gösteriyor. E-Sigara dükkanlarını büyük şehirlerde bulabilirsiniz. Ayrıca halkda e-sigaraya hoşgörülü gibi görünüyor.

Sudan: Belirsiz.

Tunus: Belirsiz.

Batı Sahrası: Belirsiz.

Güney Afrika

Güney Afrika: E-sigara yasal olsa da, nikotinli e-likitler yasaktır. Yine de, websiteleri bu ürünlerin satışını yapmaktadır.

Namibya: E sigara yasaldır.

Lesotho: Belirtilen alanlarda ve sigara içilen alanlarda serbesttir.

Botsvana: E sigara yasaldır.

Svaziland: Belirtilen alanlarda ve sigara içilen alanlarda serbesttir.

Mozambik: E sigara mamülleri tütün ürünleri olarak sayılır, yasal ve düzenlenmiştir.

Madagaskar: E sigara, tütün ürünleri olarak düzenlenmiştir ve belirlenen sigara içilen alanlarda buharlama yapılmasına izin verilmektedir.

Malavi: Belirsiz.

Mauritius: E sigara, yasaldır, ancak uluslararası gazeteler temin edilmesinin zor olduğunu belirtmiştir, bu yüzden kendi sarf malzemelerinizi getirin veya ithal edebilirsiniz.

Zambiya: Belirtilen ve sigara içilen bölgelerde buharlama yapılmasına izin verilir.

Zimbabwe: Yasaktır.

Doğu Afrika

Cibuti: Belirsiz.

Eritre: Belirsiz.

Etiyopya: E sigara yasaları geçerlidir, ancak halk arasında sigara içilmesine izin verilmez.

Kenya: E sigaraları yasal.

Ruanda: Belirsiz.

Somali: Belirsiz.

Tanzanya: Belirsiz.

Uganda: E sigara 2016 yılından sonra yasaklandı.

Batı Afrika

Benin: E sigaralar yasal.

Burkina Faso: Belirsiz.

Gambiya: Belirsiz.

Gana: Belirtilen ve sigara içilen alanlarda buharlama yapılmasına izin verilir.

Gine: Belirsiz.

Gine-Bissau: Belirsiz.

Liberya: Belirsiz.

Mali: Belirsiz.

Moritanya: Belirsiz.

Nijer: Belirsiz.

Nijerya: Belirsiz, ancak Dünya Sağlık Örgütü, kamuya açık tütün kullanımının yasaklandığını bildirdi.

Senegal: E sigara yasası geçerlidir.

Sierra Leone: Belirtilen sigara içilen alanlarda ve açık havada izin verilir.

Togo: E-Sigara ve sigara içmek halkın içinde yasaklandı.

Orta Afrika

Angola: E sigaralar yasaldır.

Burundi: E sigara yasası geçerlidir.

Kamerun: Elektronik sigaralar yasaldır.

Orta Afrika Cumhuriyeti: Belirsizdir

Çad: Belirtilen ve sigara içilen bölgelerde e-sigara yasaldır.

Kongo: E sigara yasası geçerlidir.

Ekvator Ginesi: Belirsiz.

Gabon: Belirtilen sigara içilen bölgelerde elektronik sigara yasaldır.

Источник: //www.elektroniksigaravip.net.tr/icerik/elektronik-sigara-yasak-mi---ulkelerdeki-yasal-durum.html

Elektronik Sigara ve Olası Sağlık Riskleri

ABDde Solaryum ve Elektronik Sigara Yasağı

Kansersiz Yaşam Derneği

Jul 13, 2016 · 4 min read

Elektronik sigaranın icadı 1963 yılına dayanmaktadır. Herbert A. isimli bir araştırmacı tarafından bu tarihte “tütün içermeyen dumansız sigara” ismiyle e-sigara ilk kez gündeme gelmiştir.

Cihazın piyasada ilk yer alışı ise 2004 tarihinde ve Çin’de olmuştur ki bu dönemde sigara bırakmaya yardımcı bir yöntem olarak pazarlamaya sunulmuştur.

2005–2006 yılları itibariyle cihazın Çin’den ihracatı başlamış ve farklı ülke pazarlarında da yerini almıştır.

Elektronik sigara formu sıvıyı buharlaştıran bir mekanizmaya sahip olup sigara içme benzeri kullanıma sahiptir. ABD dâhil olmak üzere pek çok ülkede sigara bırakmaya yardımcı yöntem olarak önceleri piyasada yer alsa da artık bu şekilde lanse edilmemektedir.

Elektronik sigara ile normal sigara arasında hem tasarım hem nikotin salınımı açısından benzerlik vardır. E- sigaranın nikotin salınım miktarı normal sigara ile aynıdır. Buna karşın normal sigaralarla benzerlik göstermeyen elektronik sigaralar da piyasada mevcuttur.

Elektronik sigaralarda alınan nikotin miktarını kullanıcı belirleyebilmekte, birtakım kullanıcılar hiç nikotin içermemesini tercih edebilmektedirler.

Elektronik sigaraların kullanımının fayda ve zararları pek çok araştırmacı ve sağlık kuruluşu tarafından günümüze değin değerlendirilmiştir. Bu konuda yapılmış sınırlı sayıda kontrollü çalışma mevcut olup, pekçok ülkede bu araştırmalardan elde edilen veriler ışığında e-sigara (elektronik sigara)’ların satış ve kullanımına dair farklı yasal düzenlemelere gidilmektedir.

Bu cihazlar 5 bölümden oluşmaktadır; Kartuş, püskürteç, manyetik adaptör, pil ve sıvı kısım. Sağlık ile ilgili endişelerin oluşmasına yol açan ve araştırmalara konu olan kısım sıvı içerikleridir.

Cihazın içindeki sıvı; propylene glycol (PG) ve/veya bitkisel gliserin(VG) ve/veya polyetilenglicol (PEG 400), konsantre aroma ile nikotin konsantresi içermektedir.

Nikotin konsantrasyonları firmalar tarafından üretilen cihazlar arasında farklılık göstermekte olup üzerlerinde mg/ml cinsinden içerdikleri nikotin miktarını yazan etiketler mevcuttur.

FDA (Food and Drug Administration)

Uluslararası sağlık kuruşu olan FDA tarafından 2009 yılında piyasada yer alan iki firmaya ait 18 çeşit e-sigaranın kartuşu incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda ;

  • Kanserojen olduğu bilinen ve tütünde de yer alan nitrosamine’leri içerdikleri örneklerin yarısında görülmüştür.
  • İnsanlar için toksik olduğu bilinen dietilen glikol %1 oranında saptanmıştır.
  • Çoğu örnekte tütünde de yer alan ve insan sağlığına zararlı olduğu daha önce ispatlanmış olan anabasine, myosmine ve beta nikotryine tespit edilmiş olup bu maddeler ekshale edilen(soluk havasındaki) buharda gösterilememiştir.
  • Nikotin içermediği belirtilen örneklerin hepsinde düşük seviyede de olsa nikotin tespit edilmiştir.
  • Nikotin içeren ve içerdiği miktarlar üzerlerindeki etiketlerde aynı olarak yazan örneklerin hepsinde 26.8–4.2 mcg/100mL puff arasında değişen değerlerde nikotin tespit edilmiştir.

Ayrıca FDA dışında yapılan çeşitli çalışmalarda formaldehit, keton, civa, tetrametilpirazin gibi bir takım sağlığa zararlı olabilecek kimyasalların tütün dumanına kıyasla anlamlı derecede az da olsa bulunduğu gösterilmiş, bu düşük dozların sağlık riski oluşturmayacağı üzerinde durulmuştur.

FDA tarafından bu araştırmalar sonunda e- sigaraların gösterildiği gibi masum olmadığı ve bu konuda yapılan sağlık uyarılarının yetersiz olduğu raporlanmıştır (Temmuz 2009).

Elektronik sigaralar birliği ve birtakım sağlık yayın ve araştırmacıları tarafından FDA’in bu bulguları her ne kadar eleştirilere maruz kalmış olsa da bu cihazlar konusundaki sağlık endişelerinin artmasına yol açmıştır.

Karşıt görüşü savunan araştırmacılar tarafından e-sigaralarda yer alan zararlı maddelerin konsantrasyonlarının insan sağlığına zararlı olacak değerlerin 1/1000.000’I kadar düşük olduğu, bu nedenle zararlı olduklarının söylenemeyeceği belirtilmiştir.

Amerika Toplum Sağlığı Hekimleri Birliği(AAPHP)

Nisan 2010 tarihinde AAPHP tarafından e-sigaraların tütün kullanıcısı olan yetişkinlere verilmesinde sakınca olmadığı belirtilerek bu şekilde 4–8 milyon yetişkinin hayatının sigara kullanımına bağlı oluşabilecek hastalıkların önlenmesiyle kurtarılabileceği söylenmiştir. Ancak bu cihazların FDA tarafından tekrar sınıflandırma düzenlemesine gidilerek ilaç/cihaz kombinasyonu yerine tütün ürünleri sınıfına dâhil edilmesi gerektiği de belirtilmiş ve bu cihazların küçüklere satılmasına da karşı oldukları vurgulanmıştır.

Kanada Sağlık Ajansı

Mart 2009 tarihinde Kanada Sağlık Ajansı tarafından e-sigaraların geleneksel tütün ürünlerinin daha güvenli bir formu olarak piyasaya sunulmuş olmalarına karşın nikotin zehirlenmesine yol açma veya nikotin bağımlılığını tetikleme gibi olumsuz etkilere yol açabilecekleri raporlanmıştır.

Karşıt Görüşler

Literatürde yer alan araştırma ve uluslararası sağlık kuruluşlarının raporlarının bir kısmında yukarıda belirtildiği gibi e- sigaraların zararlı olduğu ve kullanılmasının uygun olmadığı bu açıdan geleneksel tütün ürünlerine benzer sağlık riskleri taşıdığı belirtilmiş olmasına karşın karşıt görüş savunan çalışmalar da yapılmıştır. Bu çalışma ve araştırmacılara göre ise e- sigara kullanımı her ne kadar tamamen zararsız olarak nitelendirilemese de tütün kullanımına kıyasla çok daha az sağlık yan etkisine yol açmaktadır ve mevcut toksik ürün içeriği geleneksel tütünden oldukça düşüktür.

Nikotin Replasman Tedavisi(NRT) olarak tedavide kullanılabileceği konusunda ise bu güne kadar hiçbir e-sigara onay almamıştır. Bu konuda sağlık endişeleri kadar tedavi amaçlı kullanılabilecek nikotini içerip içermediğine dair endişelerin mevcudiyeti de etkili olmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) daha her ne kadar firma sahipleri aksini söylese de e-sigaraların “sigara bırakma tedavisi” olarak toksisite çalışmaları da dahil yeterli çalışma yapılana kadar kabul edilemeyeceklerini vurgulamıştır.

Ülkelerdeki Mevcut Yasal Durum

E-sigara teknolojisinin nispeten yeni olması, tütün yasaları ve tıbbi ilaç politikaları dolayısıyla, e-sigara ile ilgili yasal düzenlemeler çoğu ülkede henüz yeterli düzeyde değildir. Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD eyaletlerinde farklı farklı yasal uygulamalar mevcuttur;

  • Yasak uygulanan ülkelere örnek olarak Finlandiya verilebilir ki Finlandiya’da 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle tütün yasağı yasasına e-sigara da dahil edilmiştir. Nikotin içermeyen formların ise satışı serbesttir.
  • Almanya’da nikotin içeren e- sigara formlarının sağlık bakanınca sözel olarak yasaklanacağı dile getirilmiş olmasına karşın halen satış ve kullanımları serbesttir.
  • İtalya’da 2012 tarihli yasayla e-sigara formlarının 16 yaş altı bireylere satışı yasaklanmıştır.
  • İngiltere’de e-sigara reklamları, satışı ve kullanımı serbesttir. Ayrıca kamusal alanlarda da kullanılabilmektedir.
  • ABD’de farklı eyaletlerde farklı uygulamalar mevcut olup bir kısmında yasaklama söz konusu olmazken New Hampshire, Arizona gibi bazı eyaletlerde küçüklere satışı yasaklanmıştır. New York eyaletinde ise küçüklere satış yasaklanırken kamusal alanlarda 100 feetlik alan içerisinde ve özel okulların girişlerinde kullanımı 2012 tarihi itibariyle yasaklanmıştır.

Kaynak : kanser.gov.tr

“,”author”:”Kansersiz Yaşam Derneği”,”date_published”:”2016-07-13T11:33:25.302Z”,”lead_image_url”:”//miro.medium.com/max/1200/1*RE6rCsHl4NI__1T9cHUiLg.jpeg”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”//medium.com/@kansersizyasamdernegi/elektronik-sigara-ve-olas%C4%B1-sa%C4%9Fl%C4%B1k-riskleri-b24c73941fc7″,”domain”:”medium.com”,”excerpt”:”Elektronik sigaranın icadı 1963 yılına dayanmaktadır. Herbert A. isimli bir araştırmacı tarafından bu tarihte “tütün içermeyen dumansız…”,”word_count”:852,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: //medium.com/@kansersizyasamdernegi/elektronik-sigara-ve-olas%C4%B1-sa%C4%9Fl%C4%B1k-riskleri-b24c73941fc7

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..