Açık MR Nedir?

MR Manyetik Rezonans nedir ve MR çekimi nasıldır? | Açık Emar l Açık MR

Açık MR Nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme veya MR , x-ışınlarına veya “iyonlaştırıcı” radyasyona ihtiyaç duymadan vücuttaki organların ve dokuların ayrıntılı görüntülerini elde etmenin bir yoludur.   MR ,   hızla değişen manyetik alanları kullanarak  normal ve anormal dokuyu birbirinden ayıran  görüntüler oluşturur.

MR çekimi  için hasta MR tarayıcısının içine yerleştirilir. Güçlü manyetik alan, çoğu vücut dokusunda var olan proton denilen atomik parçacıkları hizalar. Uygulanan radyo dalgaları daha sonra bu protonların, MR tarayıcı içindeki bir alıcı tarafından toplanan sinyalleri üretir.

MR  incelemesinde ağrı olmaz ve elektromanyetik alanlar hiçbir şekilde bilinen bir doku hasarı oluşturmaz. MR tarayıcı, işlem sırasında zaman zaman yüksek sesle dokunma, çarpma veya başka sesler çıkartabilir.  Bu seslerin hiçbir zararı yoktur ve sizi endişelendirmesin.  MR teknisyeni tarafından inceleme sırasında sürekli  izlenirsiniz ve   iletişim kurabilirsiniz.

MR çekimi ne için kullanılır?

MR , vücudun birçok yerinde çok sayıda  problemi veya anormal durumu teşhis etmek için tercih edilen prosedürdür.

 Genel olarak, MR , sağlıklı ve sağlıksız dokular arasında farklılıkları gösterebilen görüntüler üretir. Doktorlar beyni, omurgayı, eklemleri (örn.

Diz, omuz, kalça, bilek ve ayak bileği), karın, pelvik bölge, meme, kan damarları, kalp ve diğer vücut kısımlarını incelemek için MR kullanır.

MR ne kadar güvenli?

MR sisteminin güçlü manyetik alanı metal içeren  cisimleri çeker , ani ve büyük bir kuvvetle hareket etmelerine neden olabilir. Bu nedenle metal içeren cisimlerin MR sistem alanına getirilmemesine büyük özen gösterilir.

  İşitme cihazları, saatler, takılar, cep telefonları ve metalik ipliği veya tutturucuları olan giyim eşyaları dahil   tüm metalik eşyaları çıkarmanız çok önemlidir.

 Ek olarak, MR  incelemesine tabi tutulan vücudun bölgesinde bulunan makyaj, oje veya metalik parçacıklar içerebilecek diğer kozmetikler çıkarılmalıdır.

MR sisteminin güçlü manyetik alanı, belirli anevrizma klipsleri veya belirli ilaç pompaları gibi vücuttaki demir içeren herhangi bir nesneyi de çeker.  Bazı olağan dışı durumlarda, kabul edilemez bir implant veya cihazın varlığı nedeniyle MR çekiminin  iptal edilmesi gerekebilir.

 Örneğin, bir metal içeren anevrizma klipsi varsa MR çekimi yapılmayacaktır, çünkü klipsin hareket etmesi ve hastaya ciddi zarar verme riski vardır.   Bu nedenle, MR teknisyenine sahip olabileceğiniz herhangi bir implant veya diğer nesneler  hakkında bilgi vermek çok önemlidir.

MR sisteminin manyetik alanı, harici bir işitme cihazına zarar verebilir veya kalp pilinin, elektrik stimülatörünün veya nörostimülatörün arızalanmasına veya yaralanmaya neden olabilir. Vücudunuzda bir kurşun veya başka bir metalik fragman varsa, pozisyonunu değiştirmesi ve muhtemelen yaralanmaya neden olma riski vardır.

Ek olarak, metalik bir implant veya başka bir nesne sinyal kaybına neden olabilir veya MR görüntülerini bozabilir.

Bazı MR incelemelerinde, MR görüntülerinde görülen bilgilerin iyileştirilmesine yardımcı olmak için   kontrast madde  damar yolundan  enjekte edilebilir. Röntgen muayenesinde veya bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarında kullanılan kontrast malzemelerin aksine, MR kontrastları  iyot içermez ve bu nedenle nadiren alerjik reaksiyona veya başka bir soruna neden olur.

MR  çekimine  nasıl hazırlanmalıyım?

MR sistem odasına girmeden önce, size   implant veya cihazların varlığına ilişkin sorular sorulacak   ve tüm metal nesnelerin   çıkarılması istenecektir. Sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen bunları MR incelemesinden önce MR teknisyeni   ile görüşün.

MR incelemesi sırasında sağlık tehsi oluşturabilecek veya başka bir problem yaratabilecek maddeler şunlardır:

 • Bazı kalp pilleri veya implante edilebilir kardiyoverter defibrilatörleri
 • İntrakraniyal anevrizmaların kanamasını önlemek için yerleştirilmiş ferromanyetik metalik vasküler klipsler
 • Bazı implante veya harici ilaç pompaları
 • Bazı koklear (iç kulak) implantlar
 • Bazı nörostimülasyon sistemleri
 • Metalik bileşenlere sahip kateterler
 • Bir mermi, şarapnel veya başka bir metalik parça

MR sistem odasına girmeden önce hastalar ve bireyler tarafından çıkarılması gereken ürünler:

 • Çanta, cüzdan, para klipsi, kredi kartları, manyetik şeritli kartlar
 • Cep telefonu gibi elektronik cihazlar
 • İşitme cihazları
 • Metal takılar, saatler
 • Kalemler, ataç, anahtarlar, madeni paralar
 • Saç tokaları
 • Kemer tokaları, emniyet pimleri
 • Metalik elyaf veya iplik, metal fermuar, düğme, çıtçıt, kancalı herhangi bir giysi

Taranan alana yakınsa görüntü kalitesine müdahale edebilecek nesneler şunlardır:

 • Metalik spinal çubuk
 • Kemiği veya eklemi onarmak için kullanılan plakalar, pimler, vidalar veya metal ağlar
 • Eklem protezi
 • Vücut delme veya vücut modifikasyonu için kullanılan metalik takılar
 • Bazı dövmeler veya dövmeli eyeliner
 • Makyaj, oje veya metal içeren diğer kozmetik
 • Diş dolguları (genellikle manyetik alandan etkilenmezken, bunlar yüz alanı veya beynin görüntülerini bozabilir; ortodontik diş telleri ve tutucular için de geçerlidir)

Kaygı ya da klostrofobi sorunu

MR  muayenesinden geçen bazı hastalar kapalı alan korkusu  hissedebilir.  Günümüzde birçok hasta, bizim merkezimizde  de bulunan “açık”   tasarıma sahip olan yeni tarayıcılardan birinde incelendiğinde bu sorunu önlenir.  Hastalar uygun şekilde hazırlanır ve ne bekleyeceğini bilirse, muayeneyi tamamlamak her zaman mümkündür.

Gebelik ve MR

Hamileyseniz veya hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, MR  incelemesinden önce yapılan tarama prosedürü sırasında MR teknisyenine  bilgi vermelisiniz. Genel olarak, hamile hastalarda MR  kullanma riski yoktur.

 Bununla birlikte, MR  hamile hastalarda sadece çok önemli sorunları veya şüpheli anormallikleri ele almak için kullanılmaktadır.

 Her durumda, MR fetüs için röntgen veya bilgisayarlı tomografi (BT) ile görüntülemekten daha güvenlidir.

Emzirme ve MRG

Eğer bir MR kontrast maddesi almanız gerekirse, planlanmış bir MR  çalışması sırasında emziriyorsanız radyoloğunuzu bilgilendirmelisiniz. Bu şartlar altında bir seçenek, çalışmadan önce anne sütünün sağılıp , enjekte edilen kontrast madde vücuttan temizlenene kadar kullanılmasıdır. Kontrast maddenin vücuttan atılması  tipik olarak yaklaşık 24 saat sürer.

Источник: https://www.acikemar.info/mr-manyetik-rezonans-nedir-ve-mr-cekimi-nasildir/

Açık EMAR ( MR ) 260 Kg

Açık MR Nedir?

Manyetik Rezonans Görüntüleme – Açık Emar  ; ağrısız ve radyasyon içermeyen bir görüntüleme yöntemidir. Beyin tümörlerinden, tırnak yatağı tümörlerine, kol kırıklarından, safra yaralanmalarına kadar binlerce hastalık emar ile teşhis edilebilir. Teknolojininde ilerlemesiyle her geçen gün çıkan yeni cihazlar hasta konforunu artırmaktadır.

Hasta kilolu ve kapalı alan korkusu olsa dahi Açık Emar cihazı ile sorunsuz bir şekilde çekimi yapılabilir. Cihaz aşırı kilolu hastalarda dahi rahat ve kaliteli çekim yapma imkanı sunar. Açık Emar sistemleri ile çeşitli problemlerden dolayı Emar çektirme sorunu yaşayan hastaların sıkıntıları bu sayede çözülmüş olmaktadır.

Açık emar merkezimizde 260 kiloya kadar hastalar cihazımızda açık emar çektire bilmektedirler.

Açık Emar sistemlerinde açık, geniş, ferah ve daha az gürültülü bir ortamda inceleme gerçekleşir.

Kapalı alan korkusu olan ya da kaygı dereceleri yüksek hastalarda, nefes darlığı çeken, istenilen pozisyonda rahat yatamayan hastalarda, cooperation güçlüğü çekilen çocuk (pediatric) hastalarda, Açık Emar rahat konforlu bir ortam sunar.

Bunun yanı sıra bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, Emar’da X ışını kullanılmadığından hasta sağlığını tehye atacak radyasyon riski bulunmamaktadır.

Açık Emarlar, beyin ve boyun Emar çekimleri dışında başın tamamen dışarıda olduğu, hastanın kitap dergi bile okuyabildiği, gerekirse hastaların yan yatıp dışarı ile direk temas kurabildikleri bir cihazdır. Açık Emar sisteminde kinematik çekimlerde, hastanın konforunu bozmadan çeşitli eklem, baş-boyun sırt ve bel bölgelerine belli açılar vererek, hızlı ve kolay incelemeler yapılabilmektedir.

Açık Emar Sistemi

Açık Emar sistemde hastanın önlenemeyen titreme hareketlerini elimine eden özel sekanslar ve çekim devam ederken gelen görüntülerin kalitesine göre incelemeyi durdurabilme özelliği bulunmaktadır.

Açık Emar’da hastanın istediği tarafı rahatlıkla görebilmesi, kendisini daha rahat ve huzurlu hissetmesine, alınan görüntülerin de daha sabit ve artefaktsız (görüntü kirliliği parazitlenme) oluşturmadan gelmesine sebebiyet vermektedir.

Açık Emar ile çocuk ve bebek hastalara ebeveynleri ile birlikte çekime girme imkanı sunulmaktadır. Hamile hastalarda dahi hiçbir zararlı ışın içermediği için rahatlıkla çekim yapılabilmektedir.

Sonuç olarak Açık Emar; Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi gibi radyolojik görüntüleme yöntemlerinden bazı özel işlemler haricinde üstün özellikte, hasta rahat ve konforunun korunduğu bir görüntüleme yöntemidir.

Açık MR Kapalı yer korkusu ( klostrofobi ) hastaları için birebir 

Merkezimizde bulunan 15 mt ‘lik 1.0 Tesla gücünde PHILIPS HFO (High Field Open) AÇIK MR Cihazını, Philips çok uzun bir geliştirme sürecinden geçirerek son haline getirmiştir. Merkezimizdeki bu cihazın tamamen açık olması nedeniyle özellikle klostrofobi hastaları başta olmak üzere; çocuk, yaşlı, sıkıntılı ve aşırı kilolu (260 kiloya kadar)  kişilere hitap etmekteyiz.

Hasta konforu ana hedefimizdir, hastalarımızın tüm işlemlerini aynı gün içinde Doçent Doktor seviyesindeki akademik kariyer sahibi uzmanlarımızın raporları ile birlikte, kaliteden ödün vermeden gerçekleştirmekteyiz.

Son derece modern bir dekorasyon, yumuşak hat ve renklere sahip cihaz ile hastaları strese sokmadan hatta yanlarına refakatçi alarak ,yalnızlık hissini yaşatmadan (hiçbir zararlı röntgen ışını içermediği için hamileler dahil) incelemeler rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Son sistem programlar ve bilgisayar sayesinde son derece hızlı, kaliteli çekimler sağlanmakta, 3 boyutlu özel çekimler ile 0.1 cm inceliğinde kesit alınabilmekte, Advanced MRI software ile beyin ve tüm vücuda ait MR anjiyografi çekimleri 15-20 dakikada hastaya herhangi bir ilaç verilmeden tamamlanabilmektedir.

Açık Emar Hizmetlerimiz Avrupa Yakasında Fulya Açık Emar Merkezinde

Fatih Cerrahpaşa’da  Colormed Görüntüleme Merkezinde

Kadıköy’de Bosstancı Açık Emar Merkezinde Çekilmektedir.

Açık EMAR  (MR)
Manyetik Rezonans Uygulamalarımız

 • Abdomen Açık EMAR
 • Pelvis Açık EMAR
 • Akciğer Açık EMAR
 • Artrografi Açık EMAR
 • Beyin Açık EMAR
 • BOS akım Açık EMAR
 • Boyun Açık EMAR
 • Diffuzyon Açık EMAR
 • Dinamik Açık EMAR
 • Eklem Açık EMAR
 • Ekstremite Açık EMAR
 • Fonksiyonel Açık EMAR
 • Hipofiz Açık EMAR
 • Kardiak Açık EMAR
 • Kardiyak  Açık EMAR
 • Kolanjiyografi Açık EMAR
 • Kulak Açık EMAR
 • Lomber Açık EMAR
 • Meme Açık EMAR
 • Myelografi Açık EMAR
 • Nazofarinks Açık EMAR
 • Orbita Açık EMAR
 • Perfüzyon Açık EMAR
 • Sisternografi Açık EMAR
 • Spektroskopi Açık EMAR
 • Temporomandibular Açık EMAR
 • Ürografi Açık EMAR
 • Vertebra Açık EMAR
 • Yüz Açık EMAR

Arama terimleri : Bostancı Açık Emar, Kadıköy Açık Emar, Şişli Açık Emar , FAtih Açık Emar, Çapa Açık Emar, Cerrahpaşa Açık Emar , Avrupa Yakası Açık Emar , Anadolu Yakası Açık Emar konularında lütfen irtibata geçip detaylı bilgi alınız.

444 7 522 

Whatsapp 7/24 05303829938

İstanbul Açık Emar Merkezi

Источник: https://www.labistanbul.com.tr/acik-mr-istanbul.html

MR (MANYETİK REZONANS) NEDİR? NASIL ÇEKİLİR?

Açık MR Nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI), vücuttaki organların ve vücut içindeki yapıların görüntülemek için manyetik alan ve radyo dalga enerjisini kullanan bir tanı yöntemidir.

Birçok durumda, MR, vücuttaki yapılar hakkında röntgen, ultrason veya bilgisayarlı tomografi (BT) taramasından farklı olarak bilgi verir.

MR ayrıca diğer görüntüleme yöntemleriyle görülemeyen problemleri de gösterebilir.

Bir MR testi için, incelenen vücudun alanı güçlü bir mıknatıs içeren özel bir makinenin içine yerleştirilir.

MR taramasındaki görüntüler, daha fazla çalışma için kaydedilebilen ve bilgisayarda saklanabilen dijital görüntülerdir. Görüntüler aynı zamanda bir klinikte veya ameliyathanede olduğu gibi uzaktan incelenebilir.

Bazı durumlarda, bazı yapıları daha net göstermek için MR taraması sırasında kontrast madde kullanılabilir.

Tüm vücudun içine girdiği kapalı MR cihazlarından farklı olarak açık MR’lar da mevcuttur fakat açık MR’lar her yerde bulunmaz.

Açık bir MR’dan alınan görüntüler standart bir MR cihazından alınan görüntüler  kadar iyi olmayabilir.

                                                                                                                                                                                 

Açık MR cihazıStandart MR cihazı

MR neden yapılır?

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) birçok nedenden dolayı yapılır. Tümörler, kanama, yaralanma, kan damar hastalıkları veya enfeksiyon gibi sorunları bulmak için kullanılır.

MR ayrıca bir röntgen, ultrason tarama veya BT taramasında görülen bir sorun hakkında daha fazla bilgi sağlamak için yapılabilir.

Kontrast malzeme, anormal dokuyu daha net göstermek için MR sırasında kullanılabilir.

Aşağıdakiler için MR taraması yapılabilir:

Beyin: 

Beyin tümörü, anevrizma, beyin kanaması, sinir yaralanması ve inmeden kaynaklanan hasarlar gibi diğer problemler için beyin MR’na bakılabilir.  MR ayrıca gözler, optik sinirler,kulaklar ve işitsel sinir problemlerini de bulabilir.

Göğüs:

Göğüs MR görüntülenmesinde kalp, kalp kapakçıkları ve koroner kan damarları görüntülenir. Kalp veya akciğerlerin hasar görüp görmediği gösterebilir. Göğüs MR’ında meme kanserinin araştırılması için de kullanılabilir.

Kan damarları:

Anjiografi eşliğinde yapılan  manyetik rezonans, kan damarlarına ve kan akışına bakmak için kullanılır. Anevrizma, tıkanmış bir kan damarı veya kan damar yırtıkları  (diseksiyon) gibi damar sorunları bulunabilir.

Karın ve pelvis:

MR karaciğer, safra kesesi, pankreas, böbrekler ve mesane gibi organlarda ve yapılarda problemleri gösterebilir. Tümör, kanama, enfeksiyon ve tıkanıklığı bulmak için kullanılır. Kadınlarda rahim ve yumurtalıklar,erkeklerde  prostat görüntülenebilir.

Kemik ve eklemler:

MR, artrit, kemik tümörleri, kıkırdak sorunları, yırtılmış ligamentler veya tendonlar, enfeksiyonlar gibi kemik ve eklem sorunlarını gösterebilir.  MR,  röntgen bulguları ile görüntülenemeyen kemiğin kırıklarında da yardımcı olur.  

Omurga:

MR, spinal darlık, disk çıkıntıları ve spinal tümörler gibi durumlarda omurga ve sinirler hakkında bilgi verir.

MR çekim hazırlığı nasıl yapılır?

MR çekimi yapılmadan önce her hangi bir ilaca alerjiniz olup olmadığı önemlidir.

MR çekimi sırasında damardan verilen kontrast maddeye karşı daha önceden alerjiniz olduğunu biliyorsanız bunu doktorunuza veya çekimi gerçekleştiren teknisyene söylemeniz gerekir.

Ayrıca hamileliğin ilk üç ayında eğer acil bir durum yoksa MR çekimi ertelenebilir. Bununla birlikte MR radyasyon yayan bir tanı yöntemi değildir.

Ayrıca vücudunuzda kalp pili, protez gibi implantlar mevcutsa bunun hakkında çekim öncesi bilgi vermeniz gerekir.

Karın ve pelvis MR’ları öncesi aç kalmanız gereklidir.

MR nasıl çekilir?

MR çekimi genellikle bir radyoloji teknisyeni tarafından yapılır ve radyoloji uzmanı tarafından yorumlanır.

Test öncesi MR cihazı güçlü bir mıknatıs olduğu için vücudunuzda bulunan işitme cihazları, toka ve saat gibi metal eşyaların çıkarılması gerekir. Test sırasında MR tarayıcının bir parçası olan bir masaya sırt üstü yatılır. Masa daha sonra mıknatıs içeren alana kayacaktır.

Bazı insanlar MR mıknatısı içinde gergin (klostrofobik-kapalı alanda kalma korkusu) hissederler. Bu durumda rahatlamanıza yardımcı olması için sakinleştirici bir ilaç verilebilir. Açık MR cihazları bu şikayetleri olan kişilerde oldukça yardımcıdır fakat bu cihazlar her sağlık kuruluşunda olmayabilir.

Tarayıcı içinde bir fan sesi duyulur ve hava akımı hissedilir. Ayrıca MR cihazı içinde tıkırtı gibi çeşitli sesler duyulabilir. Tarama yapılırken tamamen hareketsiz durmak çok önemlidir. Kısa bir süre için nefesinizi tutmanız da istenebilir.

Test sırasında çekim odasında yalnız olursunuz. Ancak radyoloji teknisyeni sizi bir pencere aracılığıyla izler ve kendisiyle konuşabilirsiniz. Eğer kontrast maddeye ihtiyaç duyulursa, teknisyen bunu kolunuzdaki damar yolu ile verir. Kontrast madde 1-2 dakika içinde verilir. Daha sonra MR taraması yapılır. MR testi genellikle 30 ile 60 dakika sürer.

MR sırasında her hangi bir acı çekmezsiniz. Uzun süre aynı konumda yatmaktan dolayı rahatsızlık hissedebilir, masa giderek sert gelmeye başlayabilir ve sıkılmış hissedebilirsiniz.

Kontrast madde kullanılmışsa biraz serinlik hissedebilirsiniz.

Nadiren metal diş dolgularınız varsa ağızda karıncalanma hissi, incelenen alanda sıcaklık hissi, bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, ağrı, yanma veya soluma zorluğu hissedebilirsiniz.

Источник: https://doktorumnedio.com/tahliller/mr-manyetik-rezonans-nedir-nasil-cekilir/

Açık Emar Nedir ve nasıl çekilir?

Açık MR Nedir?

Anasayfa›MR Çekimi›

Hastalıkların teşhisinde gelişmiş teknolojiyle birlikte görüntüleme yöntemi olarak tercih edilen açık emar hakkında detaylı bilgiler

 • Açık Emar Nedir?
 • Neden Çekilir?
 • Nasıl Çekilir?

Sağlık sektöründeki gelişmeler teknolojinin gelişmesiyle beraber paralel olarak ilerlemektedir. Geçmiş yıllarda bırakın tedavisini teşhisin dahi zor olduğu hastalıklar hakkında her geçen gün farklı bilgiler elde edilebilmekte ve haliyle farklı ve yerinte tedai yöntemleri uygulanabilmektedir.

Hastalıkların teşhisinde teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı görüntüleme yöntemlerinden yararlanılmaktadır.

Teşhis amacıyla kullanılan ve büyük ölçüde bölgeden kusursuz görüntü elde alınarak, bölgenin çok ince ayrıntısına kadar incelenebilmesini sağlayan yöntemlerden birisi emar  çekme yöntemidir.

Emar çeşitlerini kullanılan cihaza göre sınıflandırdığımızda;

olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

Açık emar yönteminin öncelikle ilgili bölgenin çok detaylı görüntülenmesine olanak sağlamasına rağmen çok kısa sürelerde görüntülerin elde edilebilmesi ve genellikle hasta için bu sürecin zahmetsiz geçiyor olması nedeniyle uzmanlar tarafından sıkça tercih edilen bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Açık emar yönteminin cihaz anlamında diğer emar yöntemlerine göre farklılıkları bulunduğu için bu ismi almıştır. kapalı emar cihazlarında tamamı kapalı bir ortamda 20 – 45 dakika aralığında hareketsiz kalınması gerekiyorken açık emar cihazlarının 3 tarafı açıktır.

Neden Çekilir?

Açık ve kapalı emar arasında kıyaslama yaptığımızda en yalın haliyle açık emar yönteminin kapalı emar yöntemine oranla daha konforlu olduğunu söyleyebiliriz. Elbette açık emar çekilmesi sadece bu yüzden tercih edilmemektedir.

Açık emar yöntemi genel emar çeşitleriyle aynı doğrultu için yani hastalıkların tanısında ve teavisinde kolaylık olması amacıyla çekiliyor olsa da açık emar çekimi tercih edilmesinin ufak detayları da bulunmaktadır.

Bu detaylardan kısaca bahsetmemiz gerekirse;

 • Açık emar standart emar cihazlarına sığmayan hastalar için tasarlanmış olan cihazlardır.
 • Standart emar cihazlarına sığmamanın haricinde hastaların bir kısmı kapalı alan korkusu nedeniyle emar cihazlarına girmekte çekinceler yaşadıkları için uzmanlar tarafından açık emar cihazları geliştirilmiştir.
 • Standart emar cihazlarına açık emar cihazları daha gürültüsüz çalışmaktadır. Bu da gürültü nedeniyle kapalı alanlarda daha çok sıkıntı yaşayan insanların huzurlu olmalarına olanak sağlamaktadır.
 • Açık emar cihazlarının kapalı emar cihazlarına oranla insanların yaşam standartlarına daha yakın olması, kapalı emar çekilen cihazlardaki kişilerin nefes alamama korkularının ortadan kalkmasına neden olmaktadır.
 • Açık mr çekiminde hasta ortamda tek başına kalmayacağı için gerekirse daha uzun süreler cihaz üzerinde kalabilmektedir.

Nasıl Çekilir?

Kapalı emar sisteminin hastalıkların teşhisinde büyük ölçüde avantajlar sağlaması ve uzmanların yanılgı payını düşürmesine rağmen insanların alışkanlıklarına ters bir yapıya sahip olması nedeniyle korkmalarına neden olmaktadır.

 Sağlık alanında gerçekleştirilen gelişmeler neticesinde kapalı emar cihazlarının sağladığı katkıları bir adım daha öteye götürecek olan açık emar cihazları tasarlanmıştır. Açık emar çekimi nasıl olur detaylı bir şekilde ele alacağız.

Bu yazımızın sonunda açık mr nasıl çekilir konusu hakkında aklınızdaki tüm sorular giderilmiş olacaktır.

 • Açık mr çekiminde hastanın kapalı emar çekimindeki gibi uzun süreli cihaz içerisinde yatmasına gerek yoktur.
 • Açık emar çekimi hastanın oturur halindeyken veya yan yatar pozisyonda bulunması halinde çekilebilmektedir.
 • Kapalı emar pozisyonunda hasta tünel gibi kapalı bir cihazın içerisinde tek başınayken açık mr çekiminde hastanın yanında refakatçi bulunabilmektedir.
 • Açık mr çekiminde cihazın üç bölümünün açık olması nedeniyle çok hareket etmemek şartıyla yanında bulunan refakatçisiyle konuşması mümkündür.
 • Emar çekimi süresince can sıkıntısını gidermek amacıyla hastanın müzik dinlemesi, dergi, kitap ve gazete dahi okuması mümkündür.
 • Kalp hastalıklarından, tansiyon rahatsızlıklarından ve astımlı kişilerin kapalı mr cihazlarına girmesi sağlık sorunları nedeniyle zorken, açık mr çekimi esnasında bu hastalıklara sahip bireyler uzman kontrolünde, uzman bilgisinde emar çekildiklerinde farklı bir sorun yaşamayacaklardır.

7 yaş ve üzeri çocuklar için kapalı emar yöntemleri tercih edilebildiği halde bu yaşlardaki çocuklar için dahi tünel gibi bir alanda, kapalı ve hareketsiz kalabilmeleri hatta bunu 45 dakika kadar sürdürebilmeleri çok zordur. Bu nedenle cihaz yapısı nedeniyle açık emar çocuklar için daha uygundur. Fakat yeni bir teknoloji olması nedeniyle açık emar yöntemi kapalı emar yöntemi kadar yaygın değildir.

RADYOLOJİ UZMANI
Uzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE
Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak. Loading…

Источник: https://mrtomografi.com/acik-emar-nasil-cekilir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть