Açık Renk Giydirmeyen Hastalık: Hidradenitis Suppurativa (HS)

Hidradenitis Suppurativa Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Açık Renk Giydirmeyen Hastalık: Hidradenitis Suppurativa (HS)

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 18:27

Hidradenitis Suppurativa Nedir?

Kronik deri iltihabı olarak nitlendirilen hidradenitis suppurativa, çoğunlukla koltuk altı bölgesinde görülür. Hidradenitis suppurativa  halk arasında “köpek memesi hastalığı” olarak adlandırılmaktadır.

Vücudumuzda üç ayrı salgı bezi bulunmaktadır. Bu salgı bezleri ekrin, apokrin ve sebaseöz olarak isimlendirilmektedir. Hidradenitis suppurativa, ter bezlerinin veya diğer cilt altı bezlerinin bulunduğu tüm bölgelerde görülebilir.

Cilt altında ortalama bezelye büyüklüğünde şişlikler meydana gelir. Bilye büyüklüğüne varabilen şişlikler iltihaplı olabilir.

Genellikle kan çıbanı ve abse şeklinde olan hidradenitis suppurativa, ter bezlerinin bulunduğu bölgelerin yanı sıra genital bölgede de oluşabilir.

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görüldüğü belirtilen hidradenitis suppurativa, hemen hemen her yaş grubunda görülen bir cilt hastalığıdır. Ancak hidradenitis suppurativanın en sık görülme yaşı 20-25 arası olduğu belirtilmektedir.

 İlerleyici bir hastalık olan hidradenitis supurativa, zaman içinde daha da ağırlaşarak yayılma gösterebilir. İçe dönük olarak meydana gelen bu şişlikler iltihaplı olup, bir süre sonra açılarak kötü kokulu irini dışarı akıtabilir.

Haftalarca veya aylarca sürebilen hidradenitis suppurativa, keloid adı verilen izler bırakarak iyileşir.

 Yaranın bulunduğu bölgede daha sonra işlev kaybına neden olabilen hidradenitis suppurativa, koltuk altında oluşur ise daha sonraları kolu yukarı kaldırıp indirme gibi işlemlerde zorlanmaya neden olabilir.

Hidradenitis Suppurativa Evreleri

1. Evre : İlk evrede bir veya birden fazla izole apse oluşumları mevcuttur.
2. Evre : Deri altında birbirine açılan tünellerin yanı sıra sürekli tekrarlayan apseler mevcuttur. Birden çok lezyonlar bulunurken yara izlerinde belirginleşmeler meydana gelir.
3. Evre : Son evrede yara ve apselerde yaygın tutulum söz konusudur.

Hidradenitis Suppurativa Belirtileri

 • Siyah noktalı deri lezyonu
 • Kaşıntı
 • Yanma
 • Aşırı terleme
 • Derinin küçük çaplı çukurlaşması
 • Bezelye veya bilye büyüklüğünde ağrılı şişlikler

Hidradenitis Suppurativa Neden Olur?

Hidradenitis suppurativanın kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak genetik etkenler, hormonlar, aşırı kilo, alkol ve sigara tüketiminin hidradenitis supurativayı tetiklediği bilinmektedir.

40 yaş üzerindeki bireylerde nadiren görülen hidradenitis suppurativa, ergenlik sonrasında hormonların etkisiyle daha sık görülmektedir. Hidradenitis suppurativa, koltuk altı, meme altı, kasık, göbek deliği çevresi, kalçaların arası, iç bacakların birbirine sürten kısmı ve kadın cinsel organı gibi alanlarda sıkça görülmektedir.

Bu alanların temiz ve kuru tutulması hidradenitis supurativa oluşumuna karşı alınabilecek önlemlerdendir. Aynı zamanda hidradenitis suppurativa oluşumuna yatkın kişilerin dar ve sentetik giysilerden kaçınmları özellikle önerilmektedir.

 Henüz bilimsel bir kanıt söz konusu olmamakla birlikte sigara ve alkol tüketiminin hidradenitis suppurativa oluşumunda etkili bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu nedenle alkol ve sigara tüketen kişiler hidradenitis suppurativa risk grubunda yer almaktadırlar.

Hidradenitis Suppurativa Tedavisi

Hidradenitis supurativa tedavisi vakanın derecesine ve belirtilerine göre değişkenlik göstermektedir. Erken teşhis edilmiş hidradenitis suppurativa vakalarında ilaç tedavisi ile apsenin oluşumu engellenerek hastalığın ilerlemesi önlenmektedir. Hidradenitis suppurativa tedavisinde kullanılan ilaçlar;

Antibiyotikler : Enfeksiyonun yayılmasını önlemek adına kullanılmaktadır.
Oral retinoid İlaçlar : Yağ bezi fonksiyonları azaltır ve böylece kıl köklerinin tıkanmasını önler.

Nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar : Şişliğin azalmasını sağlarken aynı zamanda ağrı tedavisi için kullanılır.

Kortikosteroidler veya immünsupresif ilaçlar : Erken teşhis edilmiş hidradenitis supurativa vakalarında inflamasyonu azaltmak için kullanılır.

İlaç tedavisi sırasında hastanın dikkat etmesi gereken birkaç kural ile başarılı sonuç alınması mümkün olabilir.

Hastanın hijyene dikkat etmesi, kilo kontrolünü sağlayarak kilolu ise kilo vermesi, burow solüsyon veya sodyum klorür solüsyon ile ılık kompres yapması, dar giysilerden kaçınması, sigara tüketiminden kaçınması ve lazer epilasyon ile bölgenin kıllardan arındırılması sağlanmalıdır.

 İlaç tedavisi için geç kalınmış vakalarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Hidradenitis suppurativa tedavisinde en etkili yöntem cerrahi müdahaledir. Ancak cerrahi müdahale sonrasında hastalığın yeniden tekrarlamaması için cerrahi işlem yapılan bölgenin geniş tutulması gerekmektedir. 

Önerilen İçerik;

► Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonu Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/hidradenitis-suppurativa-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-11182h.htm

Hidradenitis Suppurativa (Akne Inversa)

Açık Renk Giydirmeyen Hastalık: Hidradenitis Suppurativa (HS)

Hidradenitis suppurativa, siyah noktalar ve bir veya daha fazla kırmızı, hassas şişliğin (lezyonun) varlığıyla belirgin, kronik bir cilt yangısıdır. Lezyonlar genelde genişler, yarılır ve irin akıtır. Skarlaşma birçok nüksetmenin arkasından meydana gelebilir.

Aknenin ağır bir biçimi (akne inversa) olarak nitelendirilen hidradenitis suppurativa, yağ bezleri (sabesöz bezler) ve kıl folikülleri etrafındaki cildin derinliklerinde meydana gelir. Vücudun etkilenen bölgeleri, örneğin kasık ve koltukaltları, apokrin ter bezleri için ana yerlerdir.

Hidradenitis suppurativa ergenlikten sonra başlar, yıllarca sürer ve zamanla kötüleşir. Hidradenitis suppurativanın erken teşhis ve tedavisi belirtileri kontrol etmeye ve yeni lezyon gelişimini önlemeye yardımcı olabilir.

Belirtiler

 Hidradenitis suppurativa yaygın olarak, koltukaltları, kasık ve anal bölge gibi birçok yağ ve ter bezinin bulunduğu kıl foliküllerinin etrafında meydana gelir. İç kasıklar, meme altları veya kaba et arası gibi cildin birbirine değdiği bölgelerde de meydana gelebilir. Hidradenitis suppurativa vücudun tek bir bölgesini veya birçok bölgesini etkileyebilir.

Hidradenitis suppurativa belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • Siyah noktalar: Siyah nokta içeren küçük çukurlu cilt bölgeleri, genelde ikili veya “çift uçlu” şekilde görülür.
 • Kırmızı, hassas şişlikler: Bu şişlikler veya lezyonlar genelde büyür, yarılır ve irin akıtır. Akıntının kötü kokusu olabilir. Şişliklere kaşıntı, yanma ve aşırı terleme eşlik edebilir.
 • Ağrılı, bezelye boyutunda yumrular: Cildin altında oluşan bu sert yumrular yıllarca sürebilir, büyüyebilir ve iltihaplanabilir.
 • Akıntılı şişlikler veya yaralar: Bu açık yaralar iyileşirse çok yavaş iyileşir, genelde cilt altında skarlaşmaya ve tünel gelişimine yol açar.

Hidradenitis suppurativa genellikle ergenlikte haftalar veya aylar boyunca süren tek, ağrılı bir şişlikle başlar. Bazı insanlarda, hastalık daha da kötüleşir ve vücudun birçok bölgesini etkiler. Başka insanlarsa yalnızca hafif belirtiler yaşar. Aşırı kilo, stres, hormonal değişiklikler, ısı veya aşırı terleme belirtileri kötüleştirebilir.

Doktora ne zaman gitmeli?

Hafif hidradenitis suppurativa vakaları kişisel bakım önlemleriyle tedavi edilebilir. Ama durum bir iki hafta içinde düzelmezse, birçok yerde ortaya çıkarsa, sık sık nüksederse veya ağrılıysa doktorunuza veya bir dermatologa danışın. Hastalığı kontrol etmek için genelde, reçeteli ilaçlar veya ameliyat gibi tıbbi tedaviler gereklidir.

Sebepler

Hidradenitis suppurativa, yağ (sabesöz) bezleri ve kıl folikül başları sıvı, ölü deri hücreleri ve çevredeki epokrin ter bezlerinden salgılanan diğer maddelerle tıkandığında meydana gelir. Bu maddeler sabeköz bezlerden gelen yağla karıştığında etraftaki dokuya sıkışıp itilebilir. Sonra bakteriler enfeksiyon ve yangıyı tetikleyebilir.

Tıkanmanın neden oluştuğu bilinmiyor ama hormon, genetik, sigara içiciliği ve aşırı kilo dahil bir dizi faktörün hepsi rol oynuyor olabilir.

Bazen hidradenitis suppurativa, Crohn hastalığı ve Graves hastalığı gibi başka hastalıklarla birlikte meydana gelir.

Risk Faktörleri

Hidradenitis suppurativa her etnik grupta eşit oranda ortaya çıkar. Ama şu anki bilinenlere dayanarak aşağıdaki etmenler hastalıkla daha yaygın olarak ilişkili görünüyor.

 • Kadın olmak. Kadınlarda hidradenitis suppurativa meydana gelmesi daha olası. Bunun neden böyle olduğu bilinmiyor.
 • Ergenlik çağı ve 40 yaş arasında olmak. Hidradenitis suppurativa çocukları nadiren etkiler ama 40 yaş üstündeki yetişkinlerde de meydana gelebilir.
 • Aile geçmişi. Ailede hidradenitis suppurativa geçmişi olması hastalık gelişme riskinizi artırır.

Komplikasyonlar

Hidradenitis suppurativa kalıcı ve ağır olduğunda genelde komplikasyonlara yol açar. Bu komplikasyonlar şunlar olabilir:

 • Deri altında bağlanım cilt altında bir ağ oluşturan sinüs yolları ve tünelleri. Bu yollar yaraların iyileşmesini önler ve daha fazla yara oluşmasına neden olur.
 • Skarlar ve cilt değişimleri. Ağır hidradenitis suppurativa kalın, kalkık skarlar, çukurlu cilt veya normalden koyu renkte cilt lekeleri (hiperpigmentasyon) bırakabilir.
 • Kısıtlı hareket. Bu hastalık, özellikle koltukaltları ve kasıkları etkilediğinde kısıtlı ve ağrılı harekete neden olabilir.
 • Selülit. Bu potansiyel açıdan tehli bakteriyel enfeksiyon, sıcak ve hassas hissedilen ve hızla yayılabilen şişkin, kırmızı bir cilt alanı olarak görülür. İlk enfeksiyon yüzeysel olsa da sonunda derinizin altında yatan dokuları etkileyebilir, lenf düğümleriniz veya kan akışlarınıza yayılabilir.

Testler

Doktorunuz tanı koymak için belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında soru sorabilir, cildinizi inceleyebilir ve kan tahlilleri isteyebilir. İrin veya akıntı mevcutsa doktorunuz bir sıvı örneğini laboratuara tahlil için gönderebilir. Bu test kültür olarak bilinir. Böyle testler, cilt veremi gibi başka cilt durumlarını elemek için gerekli olabilir. 

Tedavi

Hidradenitis suppurativanın tedavisi yoktur. Ama erken tedavi, belirtileri kontrol altına almaya ve yeni lezyon oluşmasını önlemeye yardım eder.

Tedaviler etkilenen alanın kapsamına ve yaraların ağrılı ve enfekte olup olmadığına bağlıdır. Hafif vakalar, ılık kompresler ve antibakteriyel sabunla düzenli yıkama gibi kişisel bakım önlemleriyle tedavi edilebilir. Orta derece vakalar, etkilenen bölgelere sürdüğünüz (topikal) ilaçlar veya ağızdan aldığınız (oral) ilaçlar gibi ilaçlar gerektirebilir. Olası ilaçlar şunlardır:

 • Antibiyotikler. Hastalığın öncesinde uzun süre alınan antibiyotikler antibiyotikle savaşmaya yardım eder ve gelecek salgınları veya hastalığın kötüleşmesini önleyebilir.
 • Oral retinoid ilaçlar. Yağ bezi fonksiyonlarını durdurmak için alınırsa bu ilaçlar yağ foliküllerinin tıkanmasını önleyebilir.
 • Steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar. Bunlar ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Kortikosteroidler ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar. Bunlar, özellikle hidradenitis suppurativanın ilk aşamalarında yangıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Tümör nekroz faktörü (TNF) alfa inhibitörleri. Bu ilaçlar hidradenitis suppurativa tedavisinde umut vaat ediyor. Ne var ki, uzun kullanımdan kaynaklanan risklerden dolayı yalnızca kısa dönem kullanılabilirler.

Ağır veya ciddi vakalarda ya da derin lezyonlar için ameliyat gerekli olabilir.

 • Kesi ve boşaltma. Cerrahi boşaltma ve lezyonların alınması hastalık tek bir bölgeyi etkilediğinde seçenek olabilir. Ne var ki, bu tedavi hastalığın nüksetmesini önlemez genelde kısa süreli tedavi için kullanılır.
 • Tünelleri ve yolları açmak. Herhangi bir tüneli ve yolu kapatan deriyi veya eti kesmek lezyonların iyileşmesini artırabilir ve skarlaşmayı azaltabilir. Fakat bu, hastalığın aynı bölgede veya vücudun başka bir bölgede nüksetmesini önlemez.
 • Ameliyatla çıkarmak. Nükseden veya ağır belirtilerin cerrahi tedavisi deri flepleriyle veya deri aşılamayla (vücudunuzun bir yerinden deri alınıp başka bir yerine tutturulmasıyla) kapatılmasını içerir. Etkilenen bölgelerin cerrahi olarak tamamen çıkarılması mevcut hastalığı tedavi edebilir ama hastalığın başka bölgelerde nüksetmesini önlemez.

Obezite, eksik çıkarılma ve devam eden cilt enfeksiyonları, cerrahi tedaviden sonra bile hidradenitis suppurativanın nüksetme ihtimallerini artırır.

Yaşam Tarzı

Aşağıdaki öneriler rahatsızlığı azaltabilir, tedaviyi hızlandırabilir ve enfeksiyonun yayılmasını önleyebilir:

 • Ilık kompresler uygulayın. Sıcak bir bez veya kompres şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Etkilenen bölgeyi temiz tutun. Etkilenen bölgeleri bakteriyel sabunla hafif hafif yıkayın. Yıkamadan sonra reçetesiz bir antibiyotik kullanın.
 • Bol kıyafetler giyin. Bol kıyafetler ve iç çamaşırları cilt tahrişini önler ama sıkı, sentetik kıyafetler cildinizi tahriş edebilir.
 • Tıraştan kaçının. Tıraş etkilenen bölgeleri tahriş edebilir.
 • Sigara içmeyin. Sigarayı bırakmanın hidradenitis suppurativa üzerindeki etkileri hakkında hiç araştırma yapılmadı. Ne var ki, sigarayı bırakmanın sağlığa birçok yararı var ve hastalığın gidişatını iyileştirebilir.
 • Kilo verin. Aşırı kilo cildin birbirine değdiği, örneğin cilt kıvrımları arasındaki alanları artırarak sürtünmeye, terlemenin artmasına ve bakteri gelişimine neden olur. Kilo vermek hastalığı tedavi etmese de belirtileri iyileştirebilir.

Destek

Birçok kişi için hidradenitis suppurativa stres vericidir. Bu durum ağrılı, çirkin görünüşlü ve lezyonlarda akıntı varsa kötü kokuludur.  Hastalığın sürekli, inatçı doğası ve tedavi zorlukları ancak yükü artırır. Belirtileriniz yüzünden utanabilir veya kaygılanabilirsiniz, çekingen veya içine kapanık hale gelebilirsiniz. Başkalarının tepkilerine kızabilir veya üzülebilirsiniz.

Başa çıkmakta zorlanıyorsanız aşağıdaki önerilerden bazılarını yararlı bulabilirsiniz:

 • Hidradenitis suppurativa hakkında kendinizi eğitin. Ne kadar fazla bilginiz olursa komplikasyonlar ve nüksetmelere o kadar hazırlıklı olursunuz. Doktorunuzun yanı sıra hidradenitis suppurativa hakkında başka insanlarla da konuşabilirsiniz.
 • Doktorunuzun önerilerine uyun. Doktorunuz bazı tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri önerirse bunlara mutlaka uyun. Açık olmayan her şeyi sorun.
 • Güçlü bir destek sistemi sağlayın. Bu zor zamandan geçerken aile ve arkadaşlar size olağanüstü biçimde yardımcı olabilirler. Ama bazen başka hidradenitis suppurativa hastalarının ilgi ve anlayışını bilhassa destekleyici bulabilirsiniz.

Источник: //www.hemensaglik.com/makale/hidradenitis-suppurativa-akne-inversa

Hidradenit Nedir Hidradenitis Suppurativa Nedenleri Tedavisi

Açık Renk Giydirmeyen Hastalık: Hidradenitis Suppurativa (HS)

Köpek memesi hastalığı, hidradenit ve hidradenitis suppurativa olarak bilinir,  genellikle cilt üzerinde sivilce benzeri yumrular görülmesi ile başlayan bir cilt hastalığıdır. Sivilce benzeri bu yumrular, normalde sivilcelerin çıkmadığı yerlerde örneğin koltuk altlarında, göğüs altlarında, kalçaların arasında ve kasıklarda meydana gelir.

Hidradenit, Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı Neden Olur?

Hidradenitis suppurativa kıl kökleri tıkanıp iltihaplandığında meydana gelir.  Bu tıkanmanın neden oluştuğunu kimse bilmemektedir. Rol oynayabilen faktörler hormonlar, genetik, metabolik sendrom, yanlış bağışıklık sistemi tepkisi, sigara içmek ve aşırı kilodur.

Hidradenitis suppurativa bir enfeksiyondan kaynaklanmaz ve cinsel yolla bulaşmaz. Hijyen zayıflığından kaynaklanmaz ve bulaşıcı değildir.

Hidradenit, Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı, Risk Faktörleri

Hidradenitis suppurativa oluşma riskini arttıran risk faktörleri şunlar olabilir:

 • Yaş. Hidradenitis suppurativa yaygın şekilde 20-29 yaş arası kadınlarda meydana gelir. Erken yaşta ortaya çıkması daha yaygın bir hastalığın gelişmesiyle ilişkilendirilebilir.
 • Kadın olmak
 • Lityum gibi belirli ilaçlar almak
 • Aşırı kilolu veya obez olmak
 • Aile geçmişinde hidradenitis suppurativa olması
 • 20-29 yaş aralığında olmak
 • Şiddetli akne, artrit, Crohn hastalığı, inflamatuvar bağırsak sendromu, metabolik sendrom veya diyabete sahip olmak
 • Sigara içiyor olmak

Hidradenit Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hidradenitis suppurativa yaygın olarak kasık, anal bölge ve koltuk altı gibi yağ ve terleme bezleriyle kıl kökleri etrafında ortaya çıkar. Meme altı, iç kalça ve kalça arası gibi derinin sürtündüğü yerlerde de meydana gelebilir. Hidradenitis suppurativa vücudun bir noktası veya pek çok yeri etkileyebilir.

Apse denilen genişleyip patlayabilen ve kötü koku sızdırabilen kızarık ve hassas yumrular

Kollarınızın altı veya kasık etrafı gibi apokrin bezlerine sahip cilt bölgelerinde ağrılı çıbanlar

Deri altında ağrılı, şiş yumrular

İrin dolu çıbanlar

Çıbanlarla bağlantılı istenmeyen koku

O alan etrafındaki deri renginde değişimler

Hidradenit Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı Nasıl Geçer?

Hidradenitis suppurativa için kesin bir tedavi yoktur. Ancak erken ve uzun süreli tedavi ağrıyı kontrol edebilir, yaranın iyileşmesini sağlayabilir, yeni yumru oluşumlarını ve komplikasyonlarını engelleyebilir. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır;

Lokal ve oral ilaçlar. Bunlar antibiyotikleri ve A vitamininden türetilen ilaçları kapsar. (retinoidler)

İltihaplanmayı azaltan diğer ilaçlar. Hassas nodüle doğrudan steroid ilaçlar enjekte etmek iltihaplanmayı azaltabilir. Prednol gibi oral steroidler de yardımcı olabilir.

Hormonlar. Oral antibiyotikleri hormon tedavisiyle karşılaştıran küçük çalışmalar hidradenitis suppurativa ağrılarının tedavisinde hormon tedavisinin antibiyotikler kadar etkili olduğunu göstermiştir.   

Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar. infliximab (Remicade) ve adalimumab (Humira) gibi ilaçlar hidradenitis suppurativa tedavisinde etki gösterebilir.

Ağrı ilaçları. Reçetesiz ağrı kesiciler işe yaramıyorsa, doktorunuz güçlü bir tür reçete edebilir. Örnekleri fentanyl patch, codeine, morphine, gabapentin ve pregabalini içerir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi antibakteriyal ajanları sayesinde hidradenitis suppurativaya neden olan bakteriyi yok edebilir. Ayrıca, elma sirkesinin asidik tutumu bakterinin yaşamasını zorlaştırır. Bunun yanında, elma sirkesinin lokal kullanımları cilt iltihaplanmasını azaltmada ve derinizin altındaki kan pıhtısını dağıtmada yardımcı olabilir.

 • İlk olarak, etkilenen cildi ılık suyla durulayın.
 • Daha sonra bir pamuğu elma sirkesinde ıslatıp doğrudan yumru üzerine uygulayın.
 • 30 dakika kadar bekletin.
 • Hidradenitis suppurativayı tedavi etmek için bu kürü her gün iki kez deneyin.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı hidradenitis suppurativa problemini başarıyla tedavi edebilen anti-inflamatuvar, antibakteriyal, antiseptik ve antiviral özellikler içerir.

Malzemeler

 • Çay ağacı yağı – birkaç damla
 • Hindistan cevizi yağı – iki yemek kaşığı

Çay ağacı yağını hindistan cevizi yağında karıştırın ve sonra yağ karışımını etkilenen alana uygulayın. 15 dakika sonra ılık suyla durulayın. Son olarak yumuşak, temiz bir havluyla kurulayın. Hidradenitis suppurativayı bir hafta içinde iyileştirmek için günde 2-3 kez tekrarlayın.

Zerdeçal

Zerdeçal antibakteriyal özellikleriyle hidradenitis suppurativa tedavisi için harika olabilir. Ayrıca, anti-inflamatuvar özelliği diğer belirtilerle birlikte ağrıyı, şişliği rahatlatabilirken antiseptik özelliği cilt üzerindeki lezyon ve yumruları iyileştirebilir.

Malzemeler

 • Zerdeçal tozu – 1 yemek kaşığı
 • Hindistan cevizi veya zeytinyağı

Macun yapmak için zerdeçal tozu ve bir miktar hindistan cevizi veya zeytinyağını karıştırın. Bu macunu doğrudan lezyonlar, yaralar ve kesecikler üzerine uygulayın. 30 dakika bekletip yıkayın. Hızlı rahatlama için bu işlemi 2 hafta boyunca günde 1-2 kez yapın.

Источник: //selmasultan.com/kopek-memesi-hastaligi-bitkisel-tedavisi-kurtulanlar-var-mi

Hidradenitis suppurativa (HS)

Açık Renk Giydirmeyen Hastalık: Hidradenitis Suppurativa (HS)

Hidradenitis suppurativa (HS) is a painful, long-term skin condition that causes abscesses and scarring on the skin.

The exact cause of hidradenitis suppurativa is unknown, but it occurs near hair follicles where there are sweat glands, usually around the groin, buttocks, breasts and armpits.

For reasons that are unclear, more women than men have the condition. It's thought to affect about 1% of the population.

The symptoms of hidradenitis suppurativa range from mild to severe.

It causes a mixture of red boil- lumps, blackheads, cysts, scarring and channels in the skin that leak pus.

Hidradenitis suppurativa on dark skin Hidradenitis suppurativa on pale skin

The condition tends to start with a firm pea-sized lesion that develops in one place. This will either disappear or rupture and ooze pus after a few hours or days.

New lumps will then often develop in an area nearby. If these aren't controlled with medication, larger lumps may develop and spread. Narrow channels called sinus tracts also form under the skin that break out on the surface and leak pus.

Hidradenitis suppurativa is very painful. The lumps develop on the skin in the following areas:

 • around the groin and genitals
 • in the armpits
 • on the buttocks and around the anus (back passage)
 • below the breasts

The abscesses may also spread to the nape of the neck, waistband and inner thighs. Other isolated areas that have been known to be affected include the front or back of the legs, the sides, the back area and even the face.

Some of the lumps may become infected with bacteria, causing a secondary infection that will need to be treated with antibiotics (see below).

Many people with hidradenitis suppurativa also develop a pilonidal sinus, which is a small hole or “tunnel” in the skin.

The exact cause of hidradenitis suppurativa is unclear, but the lumps develop as a result of blocked hair follicles.

Smoking and obesity are both strongly associated with hidradenitis suppurativa, and if you're obese and/or smoke it's ly to make your symptoms worse.

Hidradenitis suppurativa usually starts around puberty, but it can occur at any age. It's less common before puberty and after the menopause, which may suggest that the sex hormones play a part. Many people with the condition also have acne and hirsutism (excessive hair growth).

In rare cases, hidradenitis suppurativa may be linked to Crohn's disease, particularly if it develops around the groin area and the skin near the anus. Crohn's disease is a long-term condition that causes the lining of the digestive system to become inflamed.

Hidradenitis suppurativa runs in families in about a third of all cases. It's not infectious and isn't linked to poor hygiene.

There's no definitive test to help diagnose hidradenitis suppurativa.

Your GP will examine the affected areas of skin, and they may take a swab of an infected area. This can be helpful in making a diagnosis because the condition isn't usually associated with the presence of bacteria that cause skin infections.

Hidradenitis suppurativa could potentially be mistaken for acne or folliculitis (inflammation of the hair follicles).

Hidradenitis suppurativa is a lifelong, recurring condition that requires constant management and is often difficult to manage.

It's important to try to recognise and diagnose the condition in its early stages and prevent it getting worse.

Treatment for hidradenitis suppurativa will be tailored to the individual. In the early stages, it may be controlled with medication. Surgery may be required in severe or persistent cases. The treatments are outlined below.

Antibiotics

If you have lumps that are particularly painful, inflamed and oozing pus, you may be prescribed a one or two week course of antibiotic tablets, as you may have an infection. However, in hidradenitis suppurativa, a secondary bacterial infection isn't that common, so it's best if a swab of the affected area is taken.

If bacterial infection isn't present, low-dose antibiotics (usually tetracycline) may be used as a suppressive treatment (to prevent inflammation). This longer course of antibiotics will last at least three months, with the aim being to reduce the number of lumps that develop.

Topical antibiotics, such as clindamycin 1% used daily on affected areas can also sometimes help. Oral antibiotics (tablets, capsules or a liquid that you drink) include erythromycin, tetracycline, lymecycline and doxycycline, alongside a number of other options.

In severe cases of hidradenitis suppurativa, a combination of clindamycin and rifampicin can be effective, but these antibiotics are usually prescribed by dermatologists rather than GPs.

Antiseptics

Antiseptic washes, such as 4% chlorhexidine, applied daily to affected areas are often prescribed alongside other treatments.

Retinoids

Retinoids, such as isotretinoin and acitretin, are vitamin-A based medications. They're not as effective for treating hidradenitis suppurativa as they are for treating acne, but they may help some people.

Retinoids are always prescribed by dermatologists. They must be used with caution and can't be taken during pregnancy. 

Contraceptives

Women whose hidradenitis suppurativa flares up before their period may benefit from taking the combined contraceptive pill.

Immunosuppressive treatments (Infliximab and adalimumab)

In very severe cases of hidradenitis suppurativa, treatments that suppress the immune system, such as adalimumab (a biological therapy) can be useful.

However, there are risks associated with suppressing the immune system, so they're usually only prescribed by a dermatologist if other treatments don't work.

Infliximab and adalimumab are immunosuppressive treatments that are given by injection at regular intervals either at home or in hospital.

Corticosteroids

Rarely, you may be prescribed a corticosteroid, such as prednisolone, to reduce severely inflamed skin. Corticosteroids can be taken as tablets, or you may have an injection directly into affected skin.

Possible side effects of corticosteroids include weight gain, poor sleep and mood swings.

Read more about the side effects of corticosteroids.

Surgery

Surgery may be considered in cases where hidradenitis suppurativa can't be controlled with medication.

Although hidradenitis suppurativa can persist for many years, if it's diagnosed early the symptoms can be improved with treatment.

However, the condition can have a significant impact on a person's everyday life. Having to regularly change dressings and constantly live with the pain, discomfort and embarrassment of the symptoms can affect your quality of life and lead to depression.

Speak to your GP if you're having problems coping. Charities, such as The Hidradenitis Suppurativa Trust, can also provide help support.

Источник: //www.nhs.uk/conditions/hidradenitis-suppurativa/

Hidradenitis Suppurativa: Treatments, Causes, and More

Açık Renk Giydirmeyen Hastalık: Hidradenitis Suppurativa (HS)

Hidradenitis suppurativa is a condition of the skin that takes many forms, including small, pimple- bumps, deeper acne- nodules, or even boils. The lesions are usually painful and appear in areas where skin rubs together, such as your armpits or groin. Scars and tracts can develop under your skin after these lesions heal.

This chronic condition affects up to 4 percent of the population. It can worsen over time and impact your daily life.

Read on to learn more about hidradenitis suppurativa and how you can manage its symptoms.

The main symptom of hidradenitis suppurativa is a painful skin breakout that commonly occurs on any of the following areas:

 • armpits
 • groin
 • anus
 • inner thighs
 • under the breasts
 • between the buttocks

Signs of a hidradenitis suppurativa breakout include:

 • red, pimple- bumps
 • pain
 • deep nodules or cysts
 • boils
 • draining nodules

Over time, if hidradenitis suppurativa goes untreated, your symptoms can worsen, and you may develop:

 • tunnels, which are tracts or channels that connect lumps and form under your skin
 • painful, deep breakouts that go away and come back
 • bumps that burst and leak a foul-smelling pus
 • scars that thicken
 • scars that form as persistent breakouts
 • infections

Lesions can come and go, but some people always have breakouts on their skin.

The following may worsen the condition:

 • stress
 • hormonal changes
 • heat
 • smoking tobacco products
 • being overweight

Hidradenitis suppurativa vs. pimples, boils, and folliculitis

The hidradenitis suppurativa bumps are often mistaken for pimples, boils, or folliculitis. You can recognize a hidradenitis suppurativa breakout because it typically causes bumps on both sides of your body that tend to return in specific locations, such as your armpits and groin.

Read more: Is it a boil or a pimple? »

Photo of hidradenitis suppurativa

Share on Pinterest

Doctors aren’t sure what causes hidradenitis suppurativa. What is known is that hidradenitis suppurativa isn’t contagious and isn’t caused by poor hygiene or any type of infection.

A family history is reported in one-third of people with the condition, suggesting that there may be a genetic link. Some studies have looked at mutations in specific genes and found a connection to hidradenitis suppurativa, but more research is needed.

An overactive immune system is another possible cause.

Hidradenitis suppurativa usually occurs shortly after puberty, so hormones are also ly involved in the development of the condition.

Getting diagnosed early on is important to ensure you receive effective treatment. This may prevent scarring and limitations of mobility, which can occur after ongoing breakouts.

If you suspect you have hidradenitis suppurativa, it’s a good idea to see a dermatologist. A dermatologist is a doctor who specializes in skin disorders.

Your doctor will examine your skin closely and may swab some of your lesions if they’re leaking fluid.

You should see a dermatologist if you develop breakouts that are:

 • painful
 • don’t improve within a few weeks
 • appear in several locations on your body
 • return often

While there is no cure for hidradenitis suppurativa, effective therapies are available. Treatment can:

 • improve pain
 • reduce the severity of breakouts
 • promote healing
 • prevent complications

Your doctor may recommend the following treatments:

Antibiotics: These medicines can reduce inflammation, treat infections, and stop new breakouts.

Biologics: The U.S. Food and Drug Administration has approved the biologic medicines adalimumab (Humira) and infliximab (Remicade) for the treatment of hidradenitis suppurativa. Biologics work by suppressing your immune system.

Steroids: Oral or injected steroids can reduce inflammation and improve your symptoms. Long-term use may lead to serious side effects.

Pain medications: Over-the-counter pain relievers may help relieve discomfort that’s caused by skin breakouts.

Hormones: Some small studies have shown hormone therapy may be as effective as antibiotics at treating sores, but more research is needed.

Metformin (Glucophage): This diabetes drug may also help people with hidradenitis suppurativa who also have metabolic syndrome.

Retinoids: These medicines come from vitamin A and may be used orally or topically.

Methotrexate: This medicine is typically reserved for treating severe cases of hidradenitis suppurativa.

Bleach baths: Taking a bleach bath may help get rid of bacteria that colonize on your skin. To use a bleach bath:

 1. Add approximately 1/3 teaspoon of 2.2 percent household bleach for every 4 cups of water in your bath.
 2. Soak in the bath for 10–15 minutes, keeping your head above water.
 3. After your bath, rinse in warm water and pat yourself dry with a towel.

Acne washes or topical medications: While these products may not clear your symptoms on their own, they may be a helpful addition to your treatment regimen.

Zinc: Some people report improvement in symptoms when they take zinc supplements.

Sometimes surgery is performed to drain or remove lesions that grow deep in the skin. Other procedures to treat hidradenitis suppurativa include radiation, laser therapy, and unroofing. Unroofing is an operation that involves cutting away the skin that covers tunnels.

Your treatment plan will depend on the severity of your condition. You may need to try more than one therapy or change treatments over time.

Untreated or severe cases of hidradenitis suppurativa can cause complications, such as:

 • Scarring: Scars can form where breakouts heal and then reappear. They can thicken over time.
 • Immobility: Painful sores and scars may restrict your movement.
 • Infection: Areas of your skin that drain or ooze can become infected.
 • Lymph drainage problems: Bumps and scars typically occur on areas of your body that are near lymph nodes. This can affect lymph drainage, which may cause swelling.
 • Skin changes: Certain areas of your skin may appear pitted or darker.
 • Depression: The skin breakouts and unpleasant odor from drainage can lead to self-induced social isolation. As a result, some people become depressed.
 • Fistulas: The healing and scarring cycle that’s associated with hidradenitis suppurativa breakouts can cause hollow passages, known as fistulas, to form inside your body. These can be painful and may require surgery.
 • Skin cancer: Although very rare, some people with advanced hidradenitis suppurativa have developed a type of skin cancer known as squamous cell carcinoma on areas of the skin where they had breakouts and scarring.

Living with hidradenitis suppurativa can be challenging, but effective therapies may help reduce pain and improve your condition.

Improved treatment options may soon be available as researchers continue to search for new breakthroughs.

Источник: //www.healthline.com/health/hidradenitis-suppurativa

Hidradenitis suppurativa

Açık Renk Giydirmeyen Hastalık: Hidradenitis Suppurativa (HS)

Hidradenitis suppurativa (sometimes known as acne inversa) is a painful long-term skin disease that causes abscesses and scarring on the skin – usually around the groin, buttocks, breasts and armpits.

It's not known exactly what causes hidradenitis suppurativa (HS), but the disease is linked to inflamed apocrine sweat glands and plugging of the hair follicles.

The apocrine sweat glands are found in places where we have the most hair follicles, which would explain why the skin in the groin and armpits is particularly affected. See the Causes section below for more information.

An estimated 1% of the population has HS, but this may be an underestimate as some people may be too embarrassed to seek diagnosis and treatment.

What are the symptoms?

HS ranges from mild to severe.

It causes a mixture of red boil- lumps, blackheads, cysts, scarring and channels in the skin that leak pus. These lumps and spots are found around the groin and armpits and sometimes under the breasts and in other areas (see below). HS may sometimes be mistaken for acne, folliculitis (inflammation of the hair follicles) or sexual diseases such as herpes.

Some of the lumps may become infected with bacteria, causing a secondary infection that will require antibiotics to treat. HS is very painful.

The disease tends to start with a firm pea-sized nodule (0.5-1.5cm) developing in one place, which either goes away on its own or ruptures after a few hours or days to ooze pus. This 'lesion' may return time and time again.

New lumps will often soon appear in an area nearby. If these are not controlled with medication, larger golall-sized lumps may form and spread, and sinus tracts may develop. Sinus tracts are narrow channels under the skin that open up in the skin surface and leak pus.

This cycle continues and new lumps may continue to reappear. HS is a lifelong condition that requires constant management (see Outlook section below).

Stages of the disease

Doctors classify the disease into three distinct stages:

 • Stage 1 – single or a few isolated abscesses without scarring or sinus tracts.
 • Stage 2 – recurrent abscesses in more than one area and the beginning of the formation of sinus tracts.
 • Stage 3 – widespread abscesses with many interconnected sinus tracts under the skin. There may be severe scarring and continuous leaking.

Main affected areas

HS usually affects skin in the following areas:

 • around the groin and genitals
 • in the armpits
 • around the bottom (anus)
 • on the buttocks and inner thighs
 • below the breasts

The abscesses may spread to the nape of the neck, waistband and inner thighs. Other isolated areas have been known, including the front or back of the legs, the sides, the back area and even the face.

Many people with HS develop a pilonodal sinus, which is a small hole or 'tunnel' in the skin usually at the top of the buttocks, where the buttocks separate.

What are the causes?

The exact cause of HS is not clear, but the bumps and spots appear to be the result of blocked apocrine sweat glands and hair follicles.

Sweat becomes trapped inside the tubes from the sweat glands, which swell up and either burst or become severely inflamed (see Symptoms section above).

However, the disease is not infectious and it is not caused by an infection. It is not linked to poor hygiene.

It is thought that HS may be caused by a problem with the immune system. According to the British Association of Dermatologists, the disease may be linked to Crohn's disease. Many HS patients also suffer from another underlying autoimmune disorder (where the immune system attacks the body's own cells and tissues).

Who is affected?

HS usually starts around the age of puberty, but it can appear at any age.

It is less common for HS to occur before puberty or after the menopause, leading some experts to believe that the sex hormones have some sort of influence on the disease.

Sometimes, HS runs in families.

HS affects three times more women than men, for reasons that are not clear.

Many people with HS:

 • are smokers
 • are overweight
 • also have hirsutism (excessive hair growth) and/or acne, both of which are linked to levels of sex hormones

Smoking and being obese are ly to make the condition worse.

Lifestyle changes

It's recommended that you lose any excess weight and stop smoking if you smoke – this can lead to an improvement in symptoms within several months.

It may help to wear loose-fitting clothes to reduce friction against your skin. Avoid shaving the skin and wearing perfume or perfumed deodorants in the affected area.

It's also a good idea to use antiseptic soap or an antiseptic wash to reduce skin bacteria (try 4% chlorhexidine wash), and to hold a warmed flannel to the spots to encourage the pus to drain.

How is it treated?

HS can be difficult to manage. The aim is to catch the disease in its early stages and prevent it getting worse. Therefore an early diagnosis is important.

In the early stages, the disease may be controlled with medication. Persistent and severe cases may require surgery. These treatments are outlined below.

Contraceptive pill

Women whose HS flares up before their period may benefit from taking the contraceptive pill for 12 months or more.

The pill contains an artificial version of oestrogen, which should help reduce secretions from the sweat glands and help control the lumps.

Ciclosporin

Ciclosporin is a powerful medication that suppresses the immune system. For some patients with HS, it can relieve symptoms for a few months.

However, this medicine can cause vomiting, diarrhoea, high blood pressure, numbness, and kidney and liver problems.

Infliximab and adalimumab

Biological drugs infliximab or adalimumab, which also suppress the immune system, may be prescribed for severe cases of HS.

These powerful drugs are very effective but expensive. Your dermatologist will usually only prescribe them if other treatments don't work for you.

Infliximab and adalimumab are given by injection at hospital or at a clinic. You may need to have the injections about every eight weeks.

Possible side effects include blood disorders, infection and tissue cancers. Speak to your doctor about these side effects if you are considering taking this medication.

Outlook

HS persists for many years and there is no cure, but symptoms may be improved with treatment if it is diagnosed early.

Not all people with HS progress to stage 3 – the disease can be controlled so it doesn't progress beyond stage 1.

However, HS can affect your life in many ways. Routinely changing dressings and living with the pain, discomfort and embarrassment of the symptoms can affect quality of life and lead to depression. If you are having problems coping, speak to your health professional or a charity to see what support is available.

Источник: //www.your.md/condition/hidradenitis-suppurativa/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri