Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler

Bebeklerde Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler

Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler

Eğer çocuk yaralandıysa ve çocukta şiddetli kusma veya kusmuğunda kan varsa çocuğun rengi soluksa 112’ yi arayın. Çocuğun bir şeyler yemesine ya da içmesine izin vermeyin.

Boğulma

112’ yi arayın. Eğer çocuk, zehirli gazların bulunduğu kapalı alandaysa temiz havaya çıkarın. Çocuk nefes almıyorsa Temel Yaşam Desteği (TYD) uygulayın.

Astım atağı

Çocuğun reçeteli ilacını verin (Daha önce anne-babanın onayladığı ilacı). Eğer ilaca rağmen çocuğun atağı geçmiyorsa ve çocuk soluk alıp vermede zorlanıyorsa 112’yi arayın.

Hayvan ısırıkları ve böcek sokmaları

Yarayı su ve sabunla yıkayın. Eğer ısırık yarasa, tilki, rakun, kokarca ya da kışkırtılmamış kedi, köpek ile olduysa kuduz acısından hastaneye başvurulmalıdır. Isıran hayvanın yakalanıp gözlem altında tutulması sağlanmalıdır.

Sıyrıklar

Sıyrık olan yeri su ve sabunla yıkayın, kuruduktan sonra yapışmaz steril bandajla kapatın.

Böcekler

Arı sokmasıysa eğer iğneyi çıkarmayın, kırılabilir. İğneyi tırnağınız ya da kredi kartıyla gibi bir kartla kazıyarak çıkarın ve soğuk uygulama
yapın. Eğer döküntü, solukluk, güçsüzlük bulantı, kusma ya da solunum güçlüğü varsa 112’yi arayın.

Yılan

Zehir kontrol merkezini arayın. Buz uygulayın. Solunum güçlüğü varsa 112’yi arayın.

Kanamalar

Dış (Kanın, yara ağzından vücut dışına çıkması durumudur. Bu çıkış kanayan damarın cinsine ve yaranın büyüklüğüne bağlı olarakdeğişik derecelerde olabilir. Atardamar, kılcal damar ya da venöz kanama şeklinde görülebilir. En tehlisi atardamar kanamalarıdır.

Kan basıncı sebebiyle fışkırır tarzdadır. Atardamar kanı, taşıdığı oksijen fazlalığı sebebiyle parlak kırmızı renktedir.) Küçük bir yaraysa gaz beziyle üzerine basınç uygulayın (eldiven kullanarak) Eğer kanama fazla ve durmuyorsa üzerine pansuman materyalleriyle basınç uygulayın ve 112’yi arayın.

İç kanama

Eğer çocuk yaralanmış ve kusmuğunda çok miktarda kan varsa 112’yi arayın.

Çürükler

Eğer çürük yeni oluştuysa ilk 15-20 dk soğuk uygulama yapın.
Not: Eğer morluk vücudun beklenmedik bir noktasındaysa istismar açısından değerlendirin.

Yanıklar ve haşlamalar

Su kabarcığı yoksa: Yanık ekstremiteyi (uzuv) soğuk su içine koyun ya da ağrısı geçene kadar ıslak soğuk bezle örtün(en az 15 dk) Su kabarcığı varsa: Yukarıdaki işlemleri yapın su kabarcığını delmeyin.

Derin, geniş yanıklar

112’yi arayın Soğuk su uygulamayın. Çocuğu sıcak tutmak için temiz bir örtüye örtün.

Elektrik

Güvenli bir şekilde elektrik bağlantısını kesin. Elektrik bağlantısı kesilmeden çocuğa direkt dokunmayın, 112’yi arayın Eğer gerekliyse TYD başlayın.
Not: Yanıklar ve haşlanmalarda çocuk istismarı acısından değerlendirme yapılmalıdır.

Diş yaralanmaları yanak, dudak, dil kesikleri ve ısırmaları

Yaralanan kısma buz uygulayın. Eğer kanama varsa nazikçe temiz bir gaz beziyle basınç uygulayın.

Çene yaralanmaları

Çocuğun çenesini sabitleyin. Çocuğun çenesini altından bir havlu, mendil ya da kravatla bağlayın.

Diş kırılması

Yaralı yeri ılık suyla yıkayın. Yaralanan bölgenin dışından soğuk kompres uygulayın. Diş parçalarını belirleyin ve bir yerde toplayın.

Diş çıkma

Dişi bulun. Dişi suyla yıkayın ama ovuşturarak temizlemeyin. Bir bardak su ya da sütün içine dişi koyun.
Çocuğu acil bir şekilde diş hekimine götürün. (Zaman çok önemli).

Diş (Süt dişinin kaybı nedeniyle kanama)

Temiz bir bez ya da gazlı bezi kanayan yere yerleştirin. Çocuğun bu bezi ısırarak 15 dk ağzında tutmasını sağlayın.

Göz yaralanmaları

Eğer göze bir kimyasal sıçradıysa gözü, göz kapağını kaldırarak ılık suyla yıkayın. Eğer lens kullanıyorsa lensi çıkarıp gözü ılık suyla en az 15 dk yıkayın. Gözü ovuşturmayın ya da basınç uygulamayın. Göz hareketlerini azaltmak için gözü bir şekilde bandajla kapatın.

Kırıklar kol, bacak, el, ayak, parmak, (el ve ayak)

Eğer yaralanan bölge şişmişse ve ağrıyorsa sabitleyin, hareket ettirmeyin. Çocuğu, yaralandığı pozisyonda bırakın. Güvenlik önlemlerini alın. 112’yi arayın.

Burun kanamaları

Çocuğu oturtun ve öne eğin. Boynunu sıkan giysileri gevşetin. Burun köküne basınç uygulayın

Zehirlenmeler

Zehir danışma merkezinin numarasını görünen bir yerde bulundurun (114- ücretsiz). Ambulans numarasını evde bulundurun (112). Öncelikle sakin olun. Zehirlenmenin neden kaynaklandığını anlamak için çocuğun çevresinde bulunan tüm ilaçları gözden geçirin.
Çocuğu tehli ortamdan uzaklaştırın. Bilinci kapalı ise nefes alıp almadığını ve nabzını kontrol edin.

Hayatı tehdit eden bir durum varsa suni solunum ve kalp masajı için hazırlanın.

112’yi ararken sakin olmanız ve aşağıdaki bilgileri doğru bir şekilde aktarmanız hayat kurtarıcı olabilir (Çocuğun o andaki bilinç durumu, ilacın tam adı, kaç tablet veya şurup şişesinin ne kadarını içtiği, zehirlenmenin olduğu saat, çocuğun yaşı ve tartısı) Her zehirlenmede kusturma doğru olmayabilir. Sağlık görevlilerine sormadan hiç bir zehirlenmeyi kusturmaya çalışmayınız.

Baş yaralanmaları

Çocuğu yatırın. Eğer çocuk; şiddetli baş ağrısından şikâyetçiyse

• 1 yaşın altındaysa• Burun ya da kulağından kan sızıyorsa• Seğirme ya da kasılmaları varsa• Vücudun herhangi bir bölümünü hareket ettiremiyorsa• Uykulu

• Bilinçsizce kusuyorsa 112’yi arayın

Donma, soğuk ağrısı

Koltuk altınıza alarak çocuğun kol, bacak, el, ayak ya da parmaklarını ısıtın. Avuç içlerinizle çocuğun kulaklarını ya da burnunu ısıtın. Eğer çok daha derin bir donma varsa yaklaşık 40°C’lik bir suyun içine etkilenen uzvu 20 dk koyun. Çocukta uyku eğilimi varsa 112’yi arayın

Nöbetler

Sakin olun. Çocuğu yaralanmalardan koruyun. Yan yatırın. Giysilerini gevşetin. Çocuğun ağzına hiçbir şey koymayın. Eğer nöbet 5 dk‘dan daha uzun sürüyorsa ya da kafa yaralanması. Sonucu geliştiyse 112 ‘yi arayın.

0 – 1 Yaş Bebeklerde Heimlich Manevrası

– Bebek kolun üstüne yüzükoyun yatırılır. Başı, başparmak ve diğer parmaklarla boynu destekleyecek şekilde sıkıca tutularak öne doğru eğilir. Bebeğin başı gergin ve gövdesinden aşağı bir pozisyonda olmalıdır. (Eğik yatırılması, çıkacak yabancı cismin daha kolay dışarı
atılması içindir)

– Bebek bu pozisyonda iken el bileğinin iç kısmıyla omuzları arası bölgeye 5 kez çok hafif olmayacak şekilde vurulur.

– Bebek diğer kolun üzerine sırt üstü döndürülür, yabancı cisim çıkmış mı bakılır görülüyorsa bir hamlede alınır.

– Hâla yabancı cisim çıkmadıysa 5 kez 2 parmakla göğüs kemiğinin alt ucuna bası uygulanır. Tekrar yabancı cisim çıkmış mı diye bakılır.

– Bu işleme yabancı cisim çıkana kadar 5 göğüs basısı 5 sırta vurma olarak devam edilir.

– Bu uygulamaları yaparken eğer bebeğin bilinci kaybolduysa bebeğe 1 solunum eklenerek işleme devam edilir. 5 kez sırta vurma, 1 solunum ve 5 kez göğüs basısına yardım gelene( 112) kadar devam edilir.

1 – 8 Yaş Çocuklarda Heimlich Manevrası

– Çocuğun arkasına geçerek onu arkasından kucaklayınız.

– Bir elinizi yumruk yaparak hastanın karnının üst bölümüne (göğüs kemiğinin hemen altına yerleştiriniz), diğer elinizi de bu elinizin üzerine koyunuz.

– Ani hareketle karnın üst bölümüne, aşağıdan yukarıya doğru basınç uygulayınız.

– Çocuğun boyu kısaysa boyuna uygun olarak diz çöküp uygulama yapılır. Çocuk bilincini kaybettiyse solunumu ve dolaşımı yoksa temel yaşam desteği verilir.

Etiketler: 0 – 1 Yaş Bebeklerde Heimlich Manevrası1 – 8 Yaş Çocuklarda Heimlich ManevrasıAcil Durumlarda Yapılması Gereken İşlemlerBoğulmaÇene yaralanmalarıÇocuklarda Solunum yolu tıkanmalarıDiş yaralanmaları yanakHayvan ısırıkları ve böcek sokmalarıSıyrıklar

Sayfa başına git

Источник: https://www.ikizbebek.net/bebeklerde-acil-durumlarda-yapilmasi-gerekenler/

Acil durumlarda mutlaka bilmeniz gereken en önemli 10 ilk yardım kuralı

Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler

Kalp krizi belirtileri ve kalp krizinde acil müdahale yöntemleri

1- Önce Ortam Güvenliği!

Acil yardım gereken her durumda sizin de ikinci bir kazazede olmamanız için, öncelikle ”ortam güvenliğini” sağlayın. Ör; Trafik kazasında üçgen reflektörlerle aracın ön ve arkasında güvenli bölge oluşturun, aracınızda özellikle gece fark edilmenizi sağlayacak fosfor şeritli yelek bulundurun.

Evde, araçta ve seyahatte acil durumlar için sizin ve ailenizin bildik rahatsızlıklarında da kullanabileceğiniz, acil yardım çantası hazırlayın, güncelleyin, eksiklerini tamamlayın.

”İlk yardım tıbbi araç gereç olmadan yapılan acil yardım” şeklinde tanımlansa da, tıpkı doğada ateş yakmada olduğu gibi, en iyi yöntemin “çakmak” bulundurmak olduğunu unutmayın.

Çocuk zehirlenmelerinde ilk yardım nasıl yapılmalı?

Deneyimli, sertifikalı bir merkezden uygulamalı ilk yardım eğitimi alın, süresinde güncelleyin. Özellikle medyada yer alan yaralanmalar, kazalar, hastalıklarda “başıma gelirse ne yaparım” egzersizleri yapın. Deprem, yangın gibi olağanüstü durumlar için, afet başa gelmeden sevdiklerinizle birlikte uygulayabileceğiniz, öncesi, anı ve sonrası için eylem planları oluşturun.

4- Kanayan Yere Baskı Uygulayın!

Kanamalarda akan kanı durdurmak için en iyi yöntemin kanayan yere bası uygulamak olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kan kayıpları nedenli, başta trafik kazaları, iş ve ev kazaları olmak üzere birçok insan yaşamını yitirmektedir.

Kan kayıplarında gerek serumlar gerekse de kan bankasından alınan kanların hiçbiri, kişinin kaybettiği kendi kanından daha yarayışlı değildir. Kanama = kişinin olabildiğince çabuk kan kaybını engellemek, kanın olabildiğince çok miktarını vücutta tutmak.

5- Kazazedeyi tek başınıza taşımayın!

Acil durumlarda kazazede ya da hastanın özellikle medeniyetten uzak yerlerde taşınması gerekecekse bir an evvel yardım istemek, daha çok insanla yaralı taşımanın hasta-kazazede ve yardıma gelenler açısından daha etkin olacağı aşikardır.

İnmede ilk dört saat tedavi için hayati öneme sahip!

Yaşamı tehdit eden, kanama, göğüs ağrısı, solunum sıkıntısı gibi durumlarda özelikle kent ortamında 112 acil çağrı numarasını bir an evvel aktive etmekte yarar vardır.

6- Hastanın Şoka Girmesini Engelleyin!

Baş dönmesini takip eden, bayılma hissi durumlarında hasta yada kazazedeyi düz bir zemine yatırarak el ve ayaklarını kalp seviyesinde en az 30 cm yukarda tutmak  şoka girmesini engelleyebilir.

 Fenalık hissine eşlik eden göğüs ağrısı, şiddetli baş ağrısı  yada solunum sıkıntısı söz konusu ise bu kez yarı oturur durumda, dizler katlı vaziyette ileri yardım getirecek sağlık ekibini beklemekte yarar vardır.

7- Nöbet Durumlarında Hastaya Doğru Müdahale Önemli!

Bilinç kaybı olan, fakat kalbi atan ve solunumu olan kazazede ya da hastalarda ise, kişiyi yan yatar durumda (koma-recovery pozisyonu) bekletmekte yarar vardır.

Bu sayede dilin geriye kaçarak soluk yolunu tıkaması, mide içeriğinin akciğerlere kaçması gibi durumlar engellenir. En iyi örneklerden biri sara krizi geçiren hastalardır.

Kişi koma pozisyonunda bekletilerek nöbetin kendi döngüsünü tamamlaması beklenir.

Çokca yanlış uygulama yapılan durumlardan biride yanıklardır. Diş macunu benzeri hiçbir hijyenik ürün, salça, yoğurt benzeri gıdalar yanık bölgesine uygulanmamalıdır. Yine kulaktan dolma bilgilerle tıbbi ilaç ve merhemler, kremler uygulamaktan kaçınılmalıdır. Yanığın yeri, derinliği, genişliği gibi birçok kritere göre tedavisi değişkenlik arz eder.

Ağrı kesici ve antibiyotikler anafilaksiye neden olup ölüm riski yaratabilir

İlk yardım adına yapılacak en doğru girişim ısı yaymaya devam edebilecek takı, giysi vs nin süratle yanık bölgesinde uzaklaştırılması, akar serin musluk suyu altına tuttuktan sonra yanan bölgeyi temiz bir bez ya da mutfaklarda sıkça kullanılan streç film ile bir kat sararak en yakın sağlık kurumuna gitmektir.

9- Kırık veya Çıkık Durumlarına Karşı “Cin gibi Olun”!

Kırıklar, çıkıklar, burkulmalar kendilerini ciddiyetlerine göre “ağrı “ ve “fonksiyon kaybı” yani oynatamama ile belli ederler.

Şayet kazazede ile sözlü iletişim kuramıyor ise, yani bilinç kaybı söz konusu ise, ilk yardımcı, deyim yerinde ise “cin gibi uyanık” olmalı ve kırık şüphesi olan uzuvda, şekil bozukluğu, şişme, morarma yada solukluk, elle muayenede özellikle kırıklarda çıtırtı aramalıdır.

Kırık yada çıkık şüphesi olan bölge olabildiğince kalp hizasında ve komşu iki eklem oynamayacak şekilde sabitlenmeli, tahta, aluminyum benzeri, uzuv boyutlarına uygun bir malzeme ile oynamaz hale getirilmelidir.

Zehirlenmelerde hastanın içtiği madde yakıcı kimyasallardan ise(tuz ruhu-kezzap, çamaşır suyu-deterjanlar gibi) asla kusturulmaz. Kusturma zehirlenmelerde genel olarak önerilmez. Zehirlenme şayet bozuk gıda vb nedenli ise vücut zaten kendi refleksi ile önce bulantı-kusma ile,  şayet gıda mideyi geçmişse ishal ile atmaya çalışır.

Soba (Karbonmonoksit) zehirlenmelerinde acil ilk yardım yöntemleri

Burada temizlik esnasın da kaybedilen su ve elektrolitlerin, özellikle çocuk ve yaşlılarda yerine konulması önem arz eder. Ulusal zehir danışma merkezi ücretsiz 114 numaralı hattan tüm zehirlenmelerde yardımcı olmaktadır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/herkesin-bilmesi-gereken-acil-durumlar-icin-10-ilk-yardim-yaklasimi/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.