Aft Nedir?

Aft Nedir?

Aft Nedir?

Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde ağız içinde çıkan yaralarla problem yaşamaktadır. Aft ismi verilen bu ağız içi yaraları, bir kişinin başına çok nadir gelebilirken, bazılarında sıklıkla ortaya çıkabilmekte ve herhangi bir işaret vermeden geri gelmektedir.

  Her iki durumda da, oldukça acı verici olabilen bu ağız içi yaraları, yemek yeme hatta konuşma sırasında rahatsızlık yaratabilmektedir.

Aftlar genel olarak ciddi sağlık sorunları olarak görülmemektedir, ancak şiddetli ya da altında yatan başka bir tıbbi durum nedeniyle tetikleniyorsa, tedavi edilmemesi durumunda çok daha sık ve sinir bozucu bir hale gelebilmektedir. (1)

Birkaç farklı aft türü bulunmaktadır. En yaygın biçiminde yaşanan durum, ağız içi kısımlarını kaplayan mukozal zarda meydana gelen hasarlardır. Bu hasar meydana geldiğinde, vücudun doğal yanıtı bir aft oluşturmaktır. Ağız sinirleri yüzeye çok yakın olduğu için, özellikle dokunulduğunda, aftlar ağrıya neden olmaktadır.

Ağız içinde meydana gelen ve afta yol açan bu hasarların, yaralamadan besin yetersizliğine kadar pek çok nedeni bulunmaktadır.

Bazı insanların, özellikle de sigara ve alkol bağımlılığı bulunanların aft geliştirmeye daha eğilimli olduğu düşünülmektedir. Diğer yandan, uygunsuz yerleştirilen protezler ya da keskin olan bir dişte aşırı sürtünme nedeniyle afta yol açabilmektedir.

Bu nedenle protezlerin ve dolgularının iyice oturduğundan ve rahat olduğundan emin olunması son derece önemlidir. (2)

Aft, bulaşıcı değildir ve genellikle bir ile iki hafta içinde kendi kendine iyileşmektedir. Bununla birlikte, büyük veya aşırı derecede ağrılı bir yara haline gelebilmekte ya da iyileşmeden uzun bir süre rahatsızlık hissi vermeye devam edebilmektedir. Bu durumda bir doktor tavsiyesi almalısınız. (3)

Aft Belirtileri

Aft nasıl anlaşılır? Ağızda oluşan aft başlangıcı ve sonrası belirtileri, nedenine bağlı olarak farklı şekillerde gelişebilmektedir, ancak genel olarak aşağıdakileri içermektedir:

 • Ağızda yuvarlak bir yara veya yaralar
 • Yaralar üzerindeki şişkinlik
 • Hassasiyet
 • Batma nedeniyle çiğneme veya diş fırçalama problemleri
 • Yaraların tuzlu, baharatlı veya ekşi gıdalar nedeniyle tahriş olması
 • İştah kaybı (4)

Aft Belirtileri detayı için bakınız

Aft Nedenleri

Aft neden olur? Aft aşağıda sıralanmış olan nedenler sonucu ortaya çıkabilmektedir:

 • Yanlışlıkla yanak içini ısırmak
 • Bir diş fırçasıyla ağız içini tahriş etmek
 • Hizalanmamış veya keskin dişlere sürekli sürtünme
 • Protezlere sürekli sürtünme
 • Yetersiz ağız bakımı
 • Sıcak yemek sonucu oluşan yanıklar
 • Ağız yıkamak için kullanılan güçlü antiseptikler sonucu oluşan tahriş
 • Ağızda oluşan iltihaplanmalar
 • Herpes simplex viral enfeksiyonu
 • Kemoterapötik tedavi yöntemleri gibi belirli ilaçlara karşı reaksiyon
 • Otoimmün hastalıklar
 • Sifiliz enfeksiyonu (Frengi)
 • El, ayak, ağız sendromu da dahil olmak üzere bir dizi başka enfeksiyon
 • Tüberküloz, AIDS, diyabet ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi bazı hastalıklar
 • Dudak kanseri (5)

Daha fazla Aft Nedenleri için

Aft Tedavisi

Aft nasıl geçer? Aft tedavisinin amacı belirtileri hafifletme üzerine odaklanmaktadır. Tedavi yöntemleri ve tedaviye yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler şunlardır:

 • Bilindiği takdirde, aftın altında yatan nedeni tedavi edilmelidir.
 • Ağzı ve dişleri hafifçe temizlemek belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Antihistaminikler, antasitler ve kortikosteroidler gibi ilaçlar, aftın yarattığı rahatsızlığı rahatlatmaya yardımcı olabilir.
 • Aft iyileşene kadar sıcak veya baharatlı gıdalardan kaçınmak aftın daha hızlı iyileşmesini sağlayabilmektedir.

Aftların ortaya çıkmasını engellemek çoğu zaman mümkün olmayabilmektedir, çünkü çoğunlukla kontrol edilemeyen nedenlerden kaynaklanmaktadır. (6)

Aft İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aft tanısı ve tedavisi için bir kulak, burun, boğaz uzmanına (KBB) başvurabilirsiniz. Aftlar diş problemleri nedeniyle ortaya çıkıyorsa, bir diş doktorundan da yardım alabilirsiniz. (7)

Aft Tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Afta Ne İyi Gelir?

Aft Bitkisel Tedavisi

Aloe vera: Aloe vera bitkisi antiseptik, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir. Bu nedenle de, aft, ağız ülseri, pamukçuk, diş eti iltihabı ve n planus gibi ağız sağlığı sorunlarının tedavisinde oldukça faydalı olmaktadır. (8)

Kereviz: Kereviz, analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle aft gibi ağız problemlerinde rahatlatma sağlamada oldukça etkili olabilmektedir. Ek olarak, iyileşmeyi hızlandıracak folik asit ve B1, B2, B6, C vitaminleri de içermektedir. (9)

Fesleğen: Fesleğen hem antibakteriyel hem antifungal hem de antiviral özelliklere sahip olan oldukça güçlü bir bitkidir. Bu nedenle de, aft yaralarının tedavisine katkıda bulunmakta ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. (10)

Meyan kökü: Meyan kökü aftı iyileştirmeye yardımcı olabilen yatıştırıcı bir bitkidir. Ayrıca tahrişe dirençli mukoza zarlarında koruyucu bir kaplama oluşturmaktadır. Antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olan meyan kökü aft için mükemmel bir tedavi yöntemidir. (11)

Kişniş tohumları: Kişniş tohumlarının ekstraksiyonu, önemli bir rahatlama sağlayabilen ve iltihaplanmayı azaltabilen etkili bir yöntemdir. (12)

Domates: Likopenin alınmasının ağızdaki aftlardan kurtulmaya yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Domates ise önemli miktarda likopen içermektedir. Aft için domates yiyebilir ya da suyunu içebilirsiniz. (13)

Haşhaş: Haşhaş tohumları, ağızdaki aft yaralarında özel bir soğutma etkisi sunmaktadır. Haşhaş tohumlarının tüketilmesi, vücudunuzdaki aşırı ısı nedeniyle çıkardığınız ağız ülseri oluşumunu da azaltabilmektedir. (14)

Hindistancevizi: Hindistancevizi sütü aft ağrısını rahatlatmada son derece yararlıdır. Aftı tedavi etmek için, ağzınızı taze hindistancevizi sütü ile durulayabilir veya etkilenen bölgeye hindistancevizi yağıyla masaj yapabilirsiniz. (15)

Zerdeçal: Zerdeçal, hem topikal olarak hem de dâhili olarak enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan güçlü bir antiseptiktir. Antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için aft yaralarında hızlı bir rahatlama sağlayabilmektedir.

Sarımsak: Sarımsak mikroorganizmalara karşı güçlü antimikrobiyal etkinliği sahip olması nedeniyle enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarımsakta bulunan allicin isimli madde, aft durumunda iyileşmenin hızlandırılmasına yardımcı olabilmektedir. (16)

Aft Evde Tedavi Yöntemleri

Bal: Bal doğal bir antibakteriyel olduğu için aft tedavisinde kullanılabilmektedir. Bir çay kaşığı balın içerisine ¼ çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırın ve bir macun elde edin. Sonrasında, aft yaralarının üzerine uygulayın. Onlardan hızlı şekilde kurtulmak için aftların üzerine bal ve hindistancevizi yağı karışımı da uygulayabilirsiniz.

Yoğurt: Hızlı bir rahatlama sağlamak için aft yaralarına sade yoğurt uygulayın. Alternatif olarak, ağız ülserlerinin tedavisinde günlük olarak yoğurt tüketebilirsiniz. Yoğurt, bakteriyel enfeksiyonları önleyen lactobacillus adlı bir bakteri içerir. Ayran da içebilirsiniz. Ağız ülseri için iyi bir tedavi yöntemidir. (17)

Karbonat: Bir macun oluşturmak için su ve karbonatı karıştırın. Parmaklarınızı kullanarak aftlara uygulayın. Birkaç dakika kurumasını bekleyin. Ağzınıza suyla gargara yapın. Gün boyunca bu üç kere tekrarlayabilirsiniz.

Genellikle, sodyum bikarbonat olarak da bilinen karbonat, aft yaraları için mükemmel bir evde tedavi yöntemidir. Ağrıyı hafifletir ve aft asitlerini nötralize ederek iyileşme sürecini hızlandırır. Antibakteriyel etkisi ağız hijyenini korumanıza da yardımcı olacaktır. (18)

Elma sirkesi: Elma sirkesini suya karıştırın ve bu çözeltiyle yaklaşık bir dakika kadar ağzınızı çalkalayın. Sonrasında ise ağzınızı su ile durulayın. Aft iyileşene kadar her sabah ve akşam tekrarlayabilirsiniz. Elma sirkesinin asitliği, ağız ülserlerine neden olan bakterileri öldürerek iyileşmesini sağlamaktadır.

Tuzlu su: Tuzu suya karıştırın ve iyice gargara yapın. Ekstra tuzluluğu kaldırmak için ağzınızı sade su ile yıkayın. Gün boyunca birkaç kez tuzlu su gargarası yapabilirsiniz. Tuzlu su aft üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca, antiseptik özelliklere sahiptir ve aftın daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. (19)

Buz: Buz, ağızdaki aft ağrılarını uyuşturmak için etkili bir evde tedavi yöntemi olabilmektedir. Aftlar yara halini almadan önce, karıncalanma ve yanma hissi gibi belirtiler görür görmez etkilenen bölgeye buzu uyguladığınızda özellikle yararlı olabilmektedir. (19)

Источник: https://www.acil.net/aft-nedir/

Aft Nedir? Aft Nasıl Tedavi Edilir?

Aft Nedir?

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 13:31

Şiddetli bir ağrısı olan ve insan hayatını zehir edecek boyutlarda rahatsızlık verilen aft, ağız içindeki mukoza tabakasının üstünde kırmızı oval sınırlı yaralar halinde görülür. Aft sorunu yaşayan insanların akıllarına gelen sorular ise şöyle. Aft nedir? Aft neden olur? Aft tedavisi nasıl yapılır? 

Aft Nedir?

“Ağız ülseri”, “pamukçuk” ve “aftöz ülser” olarak çeşitli şekillerde isimlendirilen aft, doku bozukluğuna bağlı olarak ağız içinde oluşan yaralardır. Aft diş etlerinde, yanağın iç kısımlarında ve dil yüzeyinde meydana gelen solgun beyaz renkteki oluşumlardır.

 Ağız içinde irili ufaklı şekilde birden fazla aftın oluşması söz konusu olabilir. Hemen hemen herkeste hayatının bir bölümünde meydana gelebilen aft, yapılan araştırmalar ve istatistikler sonucunda kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir.

Aynı zamanda çocuklarda da aft oluşumunu söz konusu olabilir.

Solgun sarı veya kırmızı renkte olan, ağrılı ve ülserleşmiş lezyonlardan oluşan aftın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak tüketilen besinlerin ve diğer çeşitli faktörlerin aft oluşumunu tetikleyerek ağırlaşmasına neden olabildiği belirtilmektedir.

 Halk arasında genellikle pamukçuk” olarak adlandırılan aft oluşumları oldukça ağrılı olabilir. Aft oluşumları da uçuk gibi sıkça tekrarlayabilir. Günlük yaşamınızı olumsuz yönde etkileyen aft oluşumları tek bir noktada çıkabileceği gibi ağzınızın birçok bölgesinde meydana gelebilir.

 Sigara kullanımından tüketilen besinlere ve hatta yanağın ısırılması gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelen aft oluşumları 6-7 gün içinde iyileşme gösterir.

Ancak bu iyileşme sürecinde aft oluşumunun nedeninin belirlenmesi ve bu etkenlerden uzak durulması iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyerek hızlanmasını sağlayacaktır.

Aft Neden Olur?

Aft oluşumunun kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte sigara tüketimi, tüketilen besinler ve yanağın ısırılması gibi etkenlerin aft oluşumunu tetiklediği düşünülmektedir.

Genellikle yanak ısırma, dudak yeme, veya ağız çevresine alınan bir darbe sonucunda oluşan aftlar, baharatlı yiyecekler, çikolata, sigara ve kahve gibi ürünlerin tüketimi karşısında vücudun alerjik bir tepkisi olarak meydana gelebilir.

 Aft oluşumunu tetiklediği belirtilen bir diğer unsurlar ise vitamin ve mineral eksikliği, kullanılan diş macunu ve gargara suları gibi faktörlerde oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Ancak aft oluşumu yaşın ilerlemesiyle birlikte azalmaktadır.

Hormon değişiklikleri ve dalgalanmalarının direk olarak etkilediği aft oluşumu ergenlik döneminde sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Tüm bu tetikleyici etkenlerin yanı sıra stres ve çeşitli duygu durumlarının da uçuk oluşumunun yanı sıra aft oluşumuna neden olduğu belirtilmektedir. Ancak tüm bunlara rağmen aft oluşumuna neden olan etken kesin olarak bilinmemektedir.

1. Tüketilen Bazı Besinlerde Sebep Oluyor

Aft oluşumunu tetikleyen başlıca unsur aşırı baharatlı ve tuzlu yiyeceklerdir. Ağız içindeki mukoza dokusunun tahriş olmasına neden olmakla birlikte aft oluşumunu da doğrudan tetiklemektedir.

 Daha önceleri sıkça aft oluşumuna maruz kaldıysanız baharat ve tuz tüketimini sınırlamanızda fayda var.

Özellikle aft oluşumunun iyileşme sürecinde baharatlı ve tuzlu yiyecekleri tüketmeye devam etmek aftın ağırlaşmasına ve daha çok yayılmasına neden olabilir.

Aft oluşumunu tetikleyen besinlerden bir diğeri ise turşu, kola, sirke, limon, portakal ve greyfurt gibi asit oranı yüksek besinlerdir. Alerjik bir bünyeye sahip iseniz veya bu tip besinlere karşı hassasiyetiniz varsa bu tip besinleri tüketmekten kaçınmalısınız. Aksi halde bu besinleri tüketmeye devam etmeniz aft oluşumunu hızlandıracaktır.

Ceviz, domates, patlıcan ve çilek gibi besinlerin de aft oluşumunu önemli ölçüde arttırdığı belirtilmektedir.

Ancak aft oluşumunu tetikleyen unsurlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Bu nedenle öncelikle aft oluşumundan önce ağırlıklı olarak tükettiğiniz besinleri gözden geçirmeli ve aft oluşumuna neden olduğunu düşündüğünüz besinleri tüketmekten kaçınmalısınız.

2. Vitamin ve Mineral Eksikliği

Bağışıklık sistemini ve vücut savunmasını doğrudan etkileyen vitamin ve mineral eksikliği, aft oluşumunu da doğrudan etkilemektedir.

Bu nedenle vücudun bağışıklığının yüksek olması için vitamin ve mineral bakımından zengin besinleri tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Ancak tercih ettiğiniz bu besinlerin aft oluşumunu tetikleyecek asit ve tuz oranına sahip olmamasına dikkat etmelisiniz.

Özellikle B12 vitamini eksikliği nedeniyle sıkça karşılaşılan sorunların başında gelen aft oluşumundan bahsedebiliriz. Suda erimeyen ve tüketilen besinler sayesinde karaciğer, böbrek ve diğer dokularda depolanan bir vitamindir.

B12 vitamini eksikliği söz konusu ise sebze tüketiminden ziyade hayvansal gıdalarda bolca bulunmaktadır.

B12 eksikliğinin yanı sıra folik asit, çinko ve demir eksikliğinden dolayı aft oluşumu söz konusu olabilir.

Aft oluşumunun yanı sıra halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, el ve ayaklarda uyuşmalar söz konusu ise B12 vitamini eksikliğinden şüphelenebilirsiniz. Ancak bu durumda bir an önce doktorunuza başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

3. Sigara Tüketimi

Birçok hastalığın temel nedenlerinden biri olan sigara tüketimi aft oluşumunu tetikleyen başlıca faktörlerdendir. Kalp hastalıklarından kansere kadar birçok ciddi hastalığın nedeni olarak karşımıza çıkan sigara tüketimi aft oluşumunda da etkili bir rol oynamaktadır.

Aft oluşumundan şikayetçi kişilerin sigara tüketimin kaçınmaları veya en kötü ihtimal sınırlandırmaları sonrasında oluşabilecek birçok hastalığın önüne geçmelerinde oldukça etkili olacaktır.

4. Fiziksel Etkenler

Aft oluşumunu tetikleyen faktörlerin başında yanak ısırma, dudak yemek veya ağız çevresine alınan darbelerdir.

Sakız çiğneme veya konuşma sırasında yanağın ısırılması aft oluşumunu tetikler ve yanakta oluşan ufak bir yara orada kendisine yer yaparak sık sık tekrarlayabilir.

 Yanak ve dudağın ısırılmasının yanı sıra aşırı sıcak veya soğuk yiyecekler damağı tahriş ederek aft oluşumunu tetikleyebilir. Aynı zamanda dişlerinizi fırçalarken çok sert kıllara sahip olan fırçalardan kaçınmalı onun yerine orta yumuşaklıkta ve ağız yapınıza uygun olan fırçaları tercih etmelisiniz.

 Aft oluşumuna neden olan bir diğer faktör ise protez diş kullanımıdır. Yeni yapılan protez dişler kişinin adaptasyon sürecinde aft oluşumlarına neden olabilir. Protez dişlerin kişinin ağız yapısı ile uyum sağlayamaması ise bir diğer aft oluşumu nedenidir.

5. Stres ve Hormon Değişiklikleri

Stres ve hormon değişiklikleri birçok soruna neden olabilir. Özellikle yoğun stres nedeniyle bağışıklık sisteminin olumsuz yönde etkilenerek vücudun zayıf düşmesi aft oluşumunu büyük oranda tetiklemektedir.

Özellikle kadınların regl dönemlerinde meydana gelen hormon dalgalanmaları ve hormon değişiklikleri aft oluşumuna zemin hazırlayabilir. Regl ve hamilelik döneminde aft oluşumuna sıkça rastlanılmaktadır.

Aft Tedavisi Nelerdir?

Aft oluşumunda başlıca tedavi yöntemi aft oluşumuna neden olan faktörlerden uzak durmaktır. Alerjik nedenlere bağlı olarak oluşabilen aft, aynı zamanda sık sık tekrarlayabilir.

Genellikle 6-7 gün içinde kendiliğinden geçen aft yaraları eğer 1 haftadan uzun sürüyor ve herhangi bir iyileşme göstermiyorsa bir an önce doktorunuza başvurmalısınız.

Sık sık tekrarlayan bir aft oluşumu söz konusu ise doktora başvurarak gerekli muayene ve tetkikleri yaptırmalısınız. Sonrasında ise doktorunuzun uygun gördüğü merhem, antisaptik içerikli gargara ve ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak bu ilaçları kullanırken reçeteye uygun olarak uygulamalı ve doktor reçetesinin dışına çıkmamalısınız.

 Aft tedavisinde doğal yöntemleri kullanmak istiyorsanız en çok tercih edilen karbonatlı su gargarasını tercih edebilirsiniz. Bir bardak suya eklenen bir tatlı kaşığı karbonat ile gargara yaparak ağzınızın temizlenmesini ve bakterilerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulamayı günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

 Aft tedavisinde tercih edilen bir diğer doğal tedavi yöntemleri ise ada çayı gargarası, meyan kökü ile gargara veya altın mühür bitkisi ile bir tedavi uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda zerdeçal tozunu bir miktar su ile karıştırarak bir merhem hazırlayabilir ve aft bulunan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Ayrıca hindistan cevizi yağını aft bulunan bölgeye günde iki kez sürerek hızlı bir iyileşme sağlayabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Dişlerin Daha Beyaz Olmasını Sağlayacak 10 Güzellik Sırrı

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/aft-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-8142h.htm

Aft Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Aft Nedir?

Aft küçük gibi görünse de şiddetli ağrılara sebep olan ve sürekli çıktığı durumlarda ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur.

Kısaca ağız içinde görülen ağrılı ülser, yara ve pamukçuk olarak tanımlanan aft bazı kişilerde farklı sebeplere bağlı olarak sık sık çıkmaktadır. Daha erken yaşlarda ve kadınlarda daha sık görüldüğü tespit edilen bu sorun, ileri ki yaşlarda kendini daha az göstermektedir.

Halk arasında tuzlu su ile gargara yapmak veya karbonat sürmek gibi birçok tedavi yöntemi olsa da uzmanlar bu yolların çok da sağlıklı olmadığını her defasında vurgulamaktadır.

Mukozal hasar olarak tanımlanan aft, ağız içi yaralarıdır. Ağızda, dil, diş eti, dudak ve yanaklarda meydana gelmektedir. Bir tane yara olabileceği gibi birden fazla yara da oluşabilir. Yenilen besinden suyun sıcaklığına kadar hassasiyet gerektiren bir rahatsızlıktır.

Minör, major ve herpetiform olmak üzere üç çeşitten oluşmaktadır. Yemek yemekten su içmeye kadar hatta tükürük salgısını kontrol edememeye kadar pek çok sorun yaratmaktadır.

Hemen hemen toplumun %25'lik diliminde rastlanan aft, kadınlarda daha çok görülmektedir.

Çıban Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kadınlardan sonra en çok ergenlerde görüldüğü tespit edilmiştir. Ağız içi yaraların pek çok sebebi bulunmaktadır. Oluşan yaranın sebebini doğru tespit edebilmek önemlidir.

Çünkü uygulanan yanlış tedavi, yaranın genişlemesine, kalıcı olmasına neden olabilir. Kendiliğinden iyileşen aftlar olduğu gibi doktor müdahalesi gerektiren yaralar da bulunmaktadır.

Her ne sebepten olursa olsun beklemeye gerek olmaksızın ilaç kullanmanız, rahatsızlığı kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Aft (Ağız Yarası) Nedir?

Ağızda farklı sebeplerden meydana gelen yaralara aft veya aftöz ülser adı verilir.

Yaralar daha çok dudak içlerinde, damaklarda, dil altında ve yanaklarda ortaya çıkmaktadır. Bu bölgeler, ağız içinde en hassas olan bölgelerdir.

Bu nedenle yara oluştuğunda yediğiniz ya da içtiğiniz sıcak besin, canınızı iki katı yakar. Hatta dil altında meydana gelenler çok ağrı verici olabilir.

Yara, zamanla iyileşebileceği gibi ilerlemesi durumunda yutkunmaya engel olacaktır. Yediğiniz besinin ağzınızda dolaşmasına ya da tükürük salgınızı kontrol etmenize kadar sorun yaratacaktır. Aft ve uçuk, dil ülseri denilen hastalığın içerisinde yer almaktadır. Genellikle yuvarlak bir oluşumdur. Ortası beyaz çukurumsu, etrafı ise çerçeve şeklinde kızarık bir vaziyettedir.

Aft Nedenleri Nelerdir?

Meydana gelmesinin birden fazla sebebi bulunmaktadır. Uzmanlar aft adı verilen ağız yaralarına sebep olan faktörleri sayabiliyor.

Fakat saydığımız bu etkenlerin bir tanesinin olması oluşmasına yol açabildiği gibi hepsinin varlığı söz konusu olduğunda dahi meydana gelmediği durumlar olabiliyor.

Bu nedenle kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini söylemek doğru bir yaklaşım olacaktır. Aftın oluşmasına yol açan en önemli sebepler şunlardır;

 • Bunlardan ilki vitamin ve mineral eksikliğidir. Vücudunuzda B12 vitamini, çinko ve demir eksikliği varsa aft oluşması kaçınılmazdır.
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması tüm hastalıkların en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Vücut için gerekli olan vitaminlerin yeterince alınamaması hastalıklarla mücadele gücünü azaltır. Bu neden sağlıklı beslenmek en önemli korunma yolları arasında gösterilmektedir.
 • Çok sıcak yiyecek veya içeceklerle, yanak içini veya dudağı yanlışlıkla ısırmak kısacası fiziksel travmalar da ağızda yaraların oluşmasına yol açabilir. Diş teli takan veya protez diş kullanan kişilerin ağız içleri de tahriş olabileceğinden aft oluşması için uygun ortamın doğmasına sebep olacaktır.
 • Ağız içi yaraları bir diğer nedeni, ağız bakım ürünleridir. Özellikle gargaralar, ağzınızın tahriş olmasına ya da alerjik reaksiyon göstermesine sebep olabilir. Aft oluşmasına engel olmak için gargara ya da diş macununun sodium lauryl sulfate içerip içermediğini bilmelisiniz.
 • Bayanlarda daha sık görülmesinin temel nedeni hormonsal değişikliklerdir. Özellikle adet sürecinde yaraların çok sık görüldüğünü bilmelisiniz.
 • Stres, pek çok hastalığa kaynaklık yaptığı gibi ağız yaralarına da zemin hazırlamaktadır. Devamlı gergin ve endişeli olan vücut, tepkisini bu şekilde ortaya koyabilir.
 • Helikobacter Pylori adından bakteri ağız içerisinde, aft ve benzeri yaraların oluşmasına neden olur. H. pylori bakterisi dünyanın en yaygın enfeksiyonu arasında yer almakta ve birçok hastalığa sebep olmaktadır. Mide ve bağırsaklarda birikebilen bu bakteri, çoğunlukla ülsere yol açar. Ancak bu durum tedavi edilmezse daha da ilerler ve kanser olarak daha tehli bir durumun doğmasına sebep olabilir. Bu nedenle ağızda meydana gelen yaralar günlerce sürüp geçmediğinde her ihtimale karşı bir doktora görünmekte fayda bulunmaktadır.
 • Çölyak hastalığı, glütensiz beslenmeyi gerektirdiği için bağırsaklarda sorunlara yol açabilir. Bu da bazı gerekli olan vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilmesine engel olarak ağızda yaraların meydana gelmesini sağlar.
 • Ülseratif kolit, kolon ve rektumun iç çeperinde meydana gelip kronikleşirse aftlara yol açabilir.
 • Behçet hastalığının semptomlarının en başında ağızda, gözlerde ve genital bölgede meydana gelen yaralar gelmektedir. Bu nedenle behçet hastalığının varlığı da aft sebepleri arasında sayılabilmektedir.

Aft Belirtileri Nelerdir?

Özellikle yumuşak epitel hücrelerde meydana gelen ağız içi yaralar, birçok kişinin yaşam standardını düşürmektedir.

Beslenmekten su içmeye kadar ağız yoluyla yapılan pek çok şeyi engellemesi, aftın bir an önce çözülmesini zorunlu kılmaktadır.

İlk olarak kızarıklık ve kaşıntı şeklinde kendini hissettirir. Sonrasında beyaz, içi çukur halkalar meydana gelir.

Arkasından bu beyazlıklar, kırmızı renk alır. Zaman içerisinde büyüyen ve genişleyen halkalar, koyu kırmızı hale gelir. İlk belirtilerin ardından hafif su toplamış şeklinde görünse de aslında öyle değildir. Yalnızca biraz beyaz olduğu için öyle hissettirecektir. Belirtiler sonrasında ağrı ve yanma meydana gelebilir.

Gençlerde daha sık görülen bu durum kişinin hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir. Dudak, dil ve yanak içlerinde meydana gelen bu yaralar gülmeyi hatta konuşmayı bile zorlaştırmaktadır. Toplumda her beş kişiden birinde görülen ağız aftları oldukça yaygın bir sağlık problemidir. Kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Her yaşta meydana gelebildiği gibi gençler ihtiyarlara oranla daha çok rastlanan yaş grubudur. Genellikle tek bir gözenek şeklinde oluşurlar. Fakat bazı kişilerde daha küçük noktacıklar halinde sayısı birden fazla olabilmektedir.

Yaraların büyüklüğü ise 1-10 mm arasında değişmektedir. Bazı kişilerde tabiri caizse ayda yılda bir görüldüğü gibi bazı kişilerde ayda birkaç kez görüldüğü tespit edilmiştir.

Bu kişiler durumu ciddiye almaları ve mutlaka doktora görünmeleri önerilmektedir.

Aft Oluşması Nasıl Önlenir?

Aftı önlemeye çalışmak aslında bir nevi tedavi uygulamaktır. Eğer ağzınızda sürekli aft çıkan biriyseniz, aşağıda sıraladığımız uygulamaları yaptıktan sonra, kesinlikle azalma olduğunu gözlemleyeceksiniz.

 • Afttan korunmanın ilk kuralı, asitli ve aşırı sıcak gıdalardan uzak kalmaktır. Asitli ve sıcak besinler, ağzı tahriş ederek yara oluşmasına sebep olur.
 • Ağzınızda yara oluşmasına engel olmak isterseniz her gün su ve karbonattan oluşan gargara ile ağız içini temiz tutmalısınız. Karbonatın faydaları için tıklayın.
 • Korunmanın bir diğer yolu tuz ile bakım yapmaktır. 1 çay kaşığı tuzu, yarım çay bardağı su içine atarak karıştırın. Arkasından pamuk yardımıyla ağzınıza tampon yapın. Yara henüz oluşmadan sönecektir.

Aft Nasıl Tedavi Edilir?

Aft için herhangi bir tedavi uygulanmasa dahi kendi kendine yaklaşık 10-12 günde iyileşebilmektedir. Bu süre içinde geçmiyorsa ya da kendini sık sık tekrarlıyorsa bu durum, farklı bir hastalığın habercisi olabilir. Muhakkak doktora gösterilmelidir. Tedavi, genellikle altta yatan sebebin çözülmesiyle sağlanır.

Sedef Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Eğer vitamin eksikliğinden ortaya çıkıyorsa bu eksiklik giderilir, acı ve ekşi kullanımından kaynaklanıyorsa bu besinler bıraktırılır. Doktorlar, bu süreçte tedavi için su ve karbonattan oluşan kremleri önermektedir.

Источник: https://bilgihanem.com/aft-nedir/

Aft nedir, neden olur? Afta ne iyi gelir? Ağız içi yaraların tedavisi

Aft Nedir?

 • Viral enfeksiyonlar
 • Gıda alerjisi
 • Hormonal dalgalanmalar ve adet sorunları
 • Bağışıklık sistemi problemleri
 • Ağzın darbe alması
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Behçet hastalığı veya Çölyak hastalığı
 • Sodyum lauril sülfat içeren diş macunu ve gargaralar
 • Ağza tam olarak oturmayan implant ve diş sorunları
 • Mide ülserine de neden olan ‘helicobacter’ ve ülseratif kolit

Kötüleşen ağız yaraları ve aftların bir nedeni de B3, B9 vitamini ve B12 vitamini eksiklikleridir. Domates, çilek, elma, incir, limon, portakal gibi meyve ve sebzeler; Aft yaralarını ve ağrılarını daha da kötüleştirebilir. Kişinin takma diş, diş teli kullanması da Aft yaralarına neden olabilir veya kötüleştirebilir.

B12 vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Aft belirtileri

 • Dilde ve ağzın arkası ile yumuşak damakta görülen ağrı ve yaralar,
 • Yara öncesinde karıncalanma ve ağrı hissi,
 • Kenarları kırmızı renkli olan, beyaz, gri ve sarı renkli yuvarlak şekilli yaralar,
 • Konuşurken hissedilen ve daha da artan ağız içinde ağrı,
 • Ağzın dış kısmına da yayılan yaralar,

İlerleyen şiddetli AFT ve ağzı yaralarının belirtileri

 • Şişmiş lenf düğümleri,
 • Ateş ve yorgunluk,
 • Fiziksel halsizlik görülebilir.

Aft ve ağız yaraları türleri

Minör olan Aft, ağız yaraları; kişilerde daha yaygın olarak görülür ve yaralar genellikle küçük boyutludur. Oval şekilli bu yaraların çevresi kırmızı rengindedir. Minör ağız yaraları; bir ya da iki hafta gibi kısa bir süre içerisinde kendi kendine geçmeye eğilimlidirler. Daha az yaygın olan majör ağız yaraları; küçük çaplı yaralara göre daha büyük ve derindir.

Kenarları genellikle yuvarlak şeklinde olan bu yaraların kenarları bezen de düzensiz olabilir. Son derece acı verici ve ağrılı olan majör Aft’nin geçmesi 6 hafta kadar uzun bir süreyi bulabilir. Üçüncü şekil olan herpetiform isimli ağız yaraları ise genellikle yaygın değildir. Nadir olan bu yaralar; hiçbir şekilde ‘herpes virüsü’nden kaynaklanmazlar.

Aft için ne zaman doktora gitmek gerekir?

Afta neden olan bakteriyel enfeksiyonlar kimi zaman ciddi şekilde ilerleyerek komplikasyonlara neden olabilir. Bu tür durumlarda yada tekrar eden ve kolay geçmeyen ağız içi aft yaralarında mutlaka doktora gitmek gerekir. Hastalığınız birkaç haftayı aşmadan doktora görünmeli, doktorunuzun belirlediği tedavi kesinlikle uygulamalısınız.

Ağız mantarı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Aft yaraları bulaşıcı mıdır?

Boğaz Ağrıları ve Aft ağrıları; bazı durumlarda hasta tarafından karıştırılsa da bu iki hastalık tamamen birbirinden farklıdır.

Soğuk havaların neden olduğu boğaz ağrıları; oldukça bulaşıcı iken; Aft yaraları kesinlikle bulaşıcı değildir.

Boğaz ağrıları; ‘herpeks simpleks’ isimli virüsten kaynaklanır ve bu hastalık esnasında virüs; vücudun içinde taşınır. Kişi, dudaklarında, burnunda ve gözlerinde üşütme tehsi ile de karşılaşabilir.

Aft nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz hastalığı kesin olarak teşhis etmek amacıyla ağız içindeki bölgenin biyopsisini çıkarabilir. Bunun dışında; kan tetkikinden de yararlanabilir, çünkü vitamin ve mineral eksikliğinden, hormonal bozukluktan, virüsten, bağışıklık sistemi zayıflığından şüphelendiği durumlarda biyopsiye başvurulması gerekebilir.

Aft tedavisi

Aft yaraları; genellikle herhangi bir tedavi gerekmeksizin kendiliğinden iyileşir. Ancak geçmeyen ya da ciddi aft yaraları için doktora gitmeniz ve ilaç tedavileri kullanmanız gerekir.

Basit aftlardan kurtulmak için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve diş ipi kullanmak faydalıdır. Ayrıca tuzlu su ile gargara yaparak, ağrının şiddetini biraz olsun düşürebilirsiniz.

Ciddi aft yaralarında doktora gitmek topikal krem ve ilaç tedavisi almak gerekir.

Aft tedavisinde kullanılan ilaçlar?

Günümüzde aft ve ağız içi yaraları tedavisinde kullanılan çok sayıda etkili ilaç bulunmaktadır. Doktorların aft tedavisinde reçete ettiği bazı ilaçları arasında şunlardır:

 • Orabase, Zilactin B, Kank A gibi Benzokain içeren ilaçlar,
 • Peroksil, Orajel vb. hidrojen peroksit durulama ilaçları,
 • Vanos vb. fluokinonid içeren ilaçlar,
 • Peridex, Periogard gibi ağız durulama ilaçları,
 • Monodox, Adoxa, Vibramycin vb. ağız gargaraları ve hapları,
 • Korkitostreoid içeren merhemler,
 • İltihaplanmalar ve ağrılar için etkili olan deksametazon içeren ilaçlar
 • Hafif ağız yaraları olduğu durumlarda tuzlu su ile ağzınızı gargara yapabilirsiniz

Ağız kuruluğu nedir? Ağız kuruluğunun nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Aft tedavisinde kullanılan diğer yöntemler

Aft tedavisinde doktorunuz birden çok yöntemden birini tercih edebilir. Aft tedavisi esnasında en çok başvurulan yöntemleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Antibiyotik ile aft tedavisi: Bazı aft olgularında doktorunuz, antibiyotik ile tedaviyi gerekli görebilir.
 • Local Antienflamatuvar Ajanlar: Ağız yaralarının iyileşme sürecini hızlandırmak için doktorlar tarafından reçete edilen ilaçlar listesinde triamsinolon içerikli ilaçlar ve local tedavi yöntemleri ilk sıralarda bulunur.
 • İmmün Modülatörler: Özellikle HIV virüsü bulaşan hastalarda başvurulan bu yöntem ile hastalarının bağışıklık sistemini güçlendirmek temel alınır. İmmün modülatör olarak kabul edilen 5’lik macunlar( Aphthasol) yara üzerine direk olarak yapıştırılırlar.
 • Gümüş Nitrat Uygulaması: Bu uygulama esnasında lokal ve sistematik semptomlarının hafifletilmesi amaçlanır. Oldukça ağrılı olan bu uygulama sırasında kısa bir anestezi ile gümüş nitrat çubuğu yaralara uygulanır.
 • Çinko Glukonat Pastilleri: Hastaya reçete edilen, bol miktarda C vitamini ve B vitamini içeren bu pastiller ağızdan alındığında iyileşmeyi hızlandırabilirler.

Aft ve ağız yaraları hangi hastalıkların habercisidir?

Aftın bir diğer nedeni HİV virüsü olabileceği için doktorların bu durumu da muhakkak değerlendirmesi gerekir. Özellikle kişide majör Aft söz konusu olduğu durumlarda doktorlar; HIV testi yapmalıdır.

Şayet; ağzınızda ya da diş etlerinizde kanama varsa, dişleriniz gevşekse, yutma sorununuz bulunuyorsa ve kulak ağrısı çekiyorsanız; ağız kanseri durumu da söz konusu olabilir.

Bu nedenle bahsettiğimiz sorunlar ile karşılaştığınız takdirde mutlaka vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Aft için koruyucu önlemler

Aft yaralarının oluşmasını engellemek ve durdurmak adına daha önce yediğiniz birtakım baharatlı gıda tüketimini mutlaka sonlandırmanız gerekir.

Baharatlı gıdalarının yanı sıra tuzlu yiyeceklerden ve asitli yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Aft’ye yakalanmanızın nedeni stres ise; doktorunuz stres kaynaklı bir durum olduğu teşhisini koymuşsa, stresinizi azaltmak için meditasyon, derin nefes alma vb. yatıştırıcı teknikleri öğrenebileceğiniz bir kursa yazılabilirsiniz.

Aşağıdaki belirtilerden biriyle karşılaştığınızda mutlaka doktora danışın:

 • Ağız içinde patlak veya büyü yaralar,
 • Ağız içinde dayanılmaz bir acı,
 • Yüksek ateş, Döküntü,
 • İshal, Baş ağrısı

Yemek yiyemeyecek kadar ağır ağrı ve acı hissettiğiniz anlarda, ağzınızdaki yaralar birkaç hafta içinde iyileşmiyorsa; mutlaka bu konuda destek almak adına bir doktora görünmelisiniz. Aft yaraları sürekli olarak tekrarlanabileceği için bu yaralar ile tekrar karşılaşmamak için bazı korunma yöntemlerini düzenli olarak uygulamanız gerekir.

Kudret narı nedir? Faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir?

Afta karşı korunmak için şunları yapabilirsiniz

 • Afta neden olan gıdalardan uzak durun! Fıstık, cips, simit, ananas, tuzlu yiyecekler, greyfurt, portakal vb. besinlerden uzak durun
 • Bol miktarda meyve ve sebze tüketerek; sağlıklı ve dengeli beslenerek; ağız yaralarından mümkün olduğunca korunabilirsiniz
 • Ağız bakımınıza mümkün olduğunca özen gösterin! Her yemekten sonra düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın.
 • Düzenli olarak diş doktoruna görünmeyi ihmal etmeyin.

Aft yaralarına iyi gelen Şifalı Bitkiler:

Aft yaralarının iyileşme sürecini hızlandırmak için evinizde aşağıdaki şifalı bitkilerden hazırladığınız yararlı kürlerden de yardım alabilirsiniz. Aft yaralarına iyi gelen en iyi yöntemleri ve şifalı bitki, meyve ve sebzeleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan kivi tüketimi ile Aft yaralarının kısa bir sürede iyileştiğine tanık olabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey ise gün içerisinde bol miktarda kivi tüketmekten başka bir şey değil! Aftöz ülserler ile mücadele eden kivi; bu zamana kadar Aft yaralarından muzdarip olan birçok kişiye iyi geldi. O şanslı kişilerden biri de neden siz olmayasınız ki?

Ağız yaraları ile mücadele eden bir diğer yararlı besinin yemeklerimizin kabarmasını sağlayan karbonat olduğunu söyleyebiliriz.

Kabartma tozunun bu mucizevi etkisinden yararlanmak için; kabartma tozunu doğrudan ağzınızın içindeki yaralara uygulayın. Ya da dişlerinizi kabartma tozu ile fırçalayın.

Son olarak da bir miktar su ile karıştırdığınız ve macun kıvamına getirdiğiniz karbonatı yaralarınızın üzerine direk olarak uygulayın.

Ağızdaki bakteriler ile mücadele eden ve yaraların hafiflemesine yardımcı olan yoğurt tüketimi de Aft ile savaşmanın bilinen en popüler yöntemleri arasında yer alır.

 Yalnız yoğurdu tüketirken, hiçbir şekilde yoğurda şeker eklememeli, sade ve hiçbir şekilde aroması bulunmayan tamamen doğal yoğurt tüketmelisiniz.

Bu sayede ağzınızdaki yaraların iyileşme sürecini kısaltabilirsiniz.

Hazır olarak marketlerden satın aldığınız siyah çay poşetini demledikten sonra ağzınızın içindeki yaraların üzerine bastırır şekilde koyun. Bu sayede siyah çayın bakteriler ile mücadele eden özelliğinden maksimum seviyede yararlanabilirsiniz.

Çayın faydaları nelerdir? Yeşil ve siyah çay nasıl demlenir?

Doğanın bize sunduğu mucizevi meyveler arasında yer alan Aloe Vera bitkisi aft ve ağız yaralarının hızlı iyileşmesi için çok faydalıdır.  Aloe Vera suyunu sıkın ve gün içerisinde hazırladığınız bu su ile gargara yapın!

Aloe vera nasıl kullanılır? Sağlık ve cilt için faydaları nelerdir?

Tuzlu su ile gargara yaparak da ağzınızdaki Aft yaralarının iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Bunun için bir bardak dolusu suya yarım çay kaşığı tuzu ekleyin. Hazırladığınız bu karışım ile ağzınızı gün içerisinde birkaç kez olacak şekilde çalkalayın!

Referanslar: 1- Oral Aphthous Ulcers,2– Aphthous Ulcers, 3- Mouth ulcers

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/aft-nedir-neden-olur-afta-ne-iyi-gelir-nasil-tedavi-edilir/

Aft Nedir Neden Çıkar Nasıl Geçer

Aft Nedir?

aft nedir neden çıkar nasıl geçer

Diğer adı aftöz ülser olarak bilinen bu rahatsızlık, ağız içinde görülen ve oldukça ağrılı olan bir ülser çeşididir.

Günlük yaşamını ciddi oranda etkileyen bu hastalık ağız içinde mukoza tabakanın üzerinde görülen kırmızımsı ve pembe renkte 0, 5 – 1 mm çapında yaralar şeklinde tarif edilir. Büyüklüğüne göre aft yaralarının tedavi süresi de değişmektedir.

Ortalama 1 hafta içinde iyileştiği görülen aft yaraları genelde bir daha tekrarlamaz. Ancak çok sık tekrarlayan aft yaraları söz konusu ise hemen uzman kontrolünde olunmalı ve altta yatan sebepler iyice araştırılmalıdır.

Aft Neden Çıkar

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülme oranı olan aft ülseri, ergenlik döneminde ve ergenlik dönemi sonrasındaki 5 – 6 yıl içerisinde en yoğun olarak görüldüğü bilinmektedir.

Normal sağlıklı bir bireyin yaşı ilerledikçe aft çıkma olasılığı da iyice düşer. Ancak aft neden çıkar, bulaşma yolları nelerdir diye bakacak olursak karşımıza pek çok etkenin çıktığını görürüz.

Gelin şimdi aft neden çıkar hep birlikte inceleyelim;

 • Çölyak hastalığı bağırsaktaki bazı vitamin ve minerallerin emilimini güçleştirerek ağız içi aft yaralarının görülmesine sebep olabilir.
 • Ayrıca mide ülserine neden olan bakteri çeşidi olan Helicobakter Pylori aft oluşmasına neden olan bir diğer etkendir.
 • İltihaplı bağırsak hastalığı olarak bilinen Crohn Hastalığı da ağız içi aft yaralarının çıkmasına ve bulaşmasına neden olmaktadır.
 • Dilde, boğazda ve ağız içinde aft çıkmasına neden olan bir diğer etken ise Behçet hastalığıdır.
 • Aft neden çıkar sorusunun bir diğer cevabı ise bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Zayıf bağışıklık sistemine sahip bireylerde aft ülseri yoğun olarak görülmektedir.
 • Sodyum sülfat içeren ağız bakım ürünleri ya da diş macunları da aft oluşumunu tetiklemektedir.
 • Kadınlarda adet döngüsü sırasında değişen hormonlar da aft yaralarının çıkmasına neden olur.
 • Özellikle kişilerde B12 vitamini, çinko, folik asit ve demir eksikliği sonucunda da aft yaraları sıklıkla görülmektedir.
 • Beslenme düzeni önemli olan bir diğer etkendir. Özellikle acı, soslu, asitli ve baharatlı gıdaların yoğun olarak tüketilmesi aft oluşumunu hızlandırır.
 • Yanlış yapılan implant, takma diş gibi dental uygulamalar ya da ağızda bulunan kırık ve eğri dişler aft oluşumunu tetikler.
 • Ayrıca stres, gıda alerjisi, çeşitli enfeksiyonlar da aft çıkma nedenleri arasında sayılmaktadır.

Boğazda Aft Çıkması

Boğazda aft çıkması da insanlar arasında karşılaşılan ciddi sağlık sorunlarından birisidir. Genellikle ağız içinde dudak kenarlarında çıkan aftlar çok ileri boyutlarda seyrederek boğaz bölgesinde de görülebilmektedir.

Boğazda aft çıkması halinde evde kolayca hazırlayabileceğiniz karışım sayesinde ağrılarınızdan daha kolay kurtulabilirsiniz.  Bunun için 1 tatlı kaşığı sumak ile 1 su bardağı suyu kaynatın. Ilınan karışım ile ağız içini çalkalayıp gargara yapabilirsiniz.

Sumak faydaları hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Ağızda Aft Tedavisi

Ağızda aft tedavisi için beslenme düzenine dikkat etmek çok önemli bir basamaktır. Ağız içi aft ağrılarını azaltmak için süt ve yoğurt ağırlıklı beslenebilir ve ayrıca dondurma da yiyebilirsiniz.

Ayrıca karbonatlı su karışımı ile gargara yapmak da aft tedavisi için önerilen bir diğer yöntemdir.

Bunun yanı sıra aft yarası üzerinde bir parça buz gezdirmek ağrı hissini azaltırken, 1 bardak ılık ekinezya çayı içmek de aft yaralarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Dilde Aft Tedavisi

Dilde aft çıkması sonucu dilde aft tedavisi nasıl olur sorusu da merakla sorulmaktadır.

Aynı ağız ve boğazda çıkan aft yaralarının tedavisinde olduğu gibi dilde aft tedavisinde de beslenme düzenine dikkat etmek, ağzı içi hijyene önem vermek çok önemlidir.

 sıcak, asitli ya da tahriş edici sertlikte gıda tüketiminden mutlaka uzak durulmalıdır. Ayrıca doktorunuzun reçete ettiği anestezik kremlerin sürülmesi ile dilde aft yaralarının hızlıca iyileşmesi sağlanabilir.

Aft Nasıl Geçer

Aft tedavisi için hiç vakit kaybetmeden uzman bir dermataloga gidilmelidir. Aft çıkma nedeni basit bir durumdan kaynaklanıyorsa hemen tedavisine başlanmalıdır.

Ancak aft çıkma sebebinin altında kemik iliği hastalığı ya da bağırsak kaynaklı farklı bir sağlık sorunu var ise bu hastalık ve sebepleri iyice araştırılmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Aft tedavisi yaraların yoğunluğuna göre ve kişinin sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir. Aft nasıl geçer diye baktığımızda karşımıza şu sonuçlar çıkar;

 • Beslenme düzeninizi değiştirin. Aft tedavisine uygun bir beslenme programı uygulayın. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin ve acılı, baharatlı gıdalardan uzak durun.
 • 6 ayda bir diş kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.
 • Ağız içi hijyene çok dikkat edin.
 • Dişleri günde 2 kere mutlaka fırçalanmalı ve diş arasında yiyecek kalıntıları kalmaması adına diş ipi ile güzelce temizlenmelidir.
 • Protez kullanılıyorsa protez temizliğine çok dikkat edilmelidir.
 • Ağız bakım ürünlerinizi değiştirin.
 • 1 su bardağı ılık su içine ½ çay kaşığı tuz ilave edin. Hazırladığınız bu karışım ile ağzınızı çalkalayın.
 • Ağrılarınız çok şiddetliyse doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçları kullanın.
 • Doktorunuz tarafından reçete edilen yaraların ağrısını ve hassasiyetini azaltan merhemler ve anti septik özellikli gargara kullanımı da aft tedavisi için oldukça önemlidir.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;

Ağız Çevresi Kararması Nedir, Nedenleri, Nasıl Geçer

Источник: https://www.faydaloji.com/aft-nedir-neden-cikar-nasil-gecer/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть