Ağız İçi Yaralarının Oluşum Süreçleri

içerik

Ağız içi yaraları: Ağız içi yaraları neden olur, nasıl geçer?

Ağız İçi Yaralarının Oluşum Süreçleri

Ağız içi hassas bölgelerden biridir. Normalde küçük temaslarla cilt üzerinde küçük çaplı hasar yara oluşurken ağızda aynı şiddetteki bir müdahale daha fazla acı ve ağız içi yaraları olmasına neden olur. Aft, İltihap, Ülser, Kabarcıklar şekline bürünerek ağrılı şekilde meydana gelir.

Ağzın içinde yara neden olur?

Ağız içi yaralarını çeşitli gruplara ayrıabiliriz. Ağız içinde yara olması nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Virüs kaynaklı ağız içi yaraları

Virüs yüzünden olan ağız yaraları en çok karşılaşılan yaralanma şeklidir. “herpes simplex” ve “varicella-zoster” en bilinen virüslerdir. Dudakta çıkan bir uçuk, ağız içi yara veya damak ülseri olarak görülebilir. Varicella-zoster aynı zamanda su çiçeği ile zona hastalığına neden olur.

İltihaplar ağızda yara yapar

Normalde ağzımızda zaten bakteriler bulunur. Ama bu bakteriler sayısında artış olursa ve çeşitli bakteriler ağıza bulaştığında ağız içi yaraları olur. (Frengi, Bel Soğukluğu yapan virüslerin ağza bulaşmaları)

Bakteri yüzünden ağızda yara olursa dişlerde ve diş etlerinde iltihaplı şişme, apse görülebilir. Bunun riski vücuda yayılma ihtimalidir.

Frengi ile ağrısız kırmızı renklı pamukçuklar ağızda görülebilir. Tedavi edilmelidir çünkü bulaşıcıdır. Tedavi edilmezse büyük yara ve yaraların olduğu yerlerde boşluklar oluşabilir.

Tahriş ağızda yara yapar

Ağız içi tabakası hassas ve incedir. Çok sıcak veya soğuk temaslar ya da sert cisimlerle kolayca tahriş olabilir. Bunlara sebep ise;

 1. Kırık dişler dilde ve damakta yara yapabilir
 2. Asitli içecekler, çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler, tarçınlı çeşni
 3. Kan durdurmaya yarayan ilaçlar
 4. Ağız temizleme telleri
 5. Diş tedavisi yöntemleri

Bunlara ek olarak tütün ürünleri kullanıyorsanız içeriğindeki toksin ve karsinokenler yüzünden ağızda kuruma ve tükürük salgısında azalma yaparak ağzın sıcaklığını artırıp asit dengesini bozarak iltihaplanmalara karşı savunma mekanizmasını öldürür.

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar (kemoterapi) ile romatoid artrit ve bazı otoimmun hastalık ilaçları altın içeriği ile ağız yarası yapabilir. Yine X ray ışınlarına maruz bırakan radyasyon tedavileri ağızda yaralara neden olur.

Ağızda yara yapan hastalıklar

Bu hastalıklar ağız içi yaralarına neden olabilir;

 • Behçet
 • Stevens-Johnson Sendromu
 • İltihabi bağırsak
 • Çölyak
 • n planüs
 • Pemfigus vulgaris
 • Büllöz pemfigoid

Ayrıca şunlar yüzünden de ağız içi yaraları oluşabilir;

 • Dile takılan piercing halkalar
 • Ağız kanserleri
 • Sigara bırakma sonrası
 • Stres ve kaygı sorunları
 • Demir, folik asit ve çinko eksikliği

Ağız yarası nasıl geçer?

Eğer ağız içi yaraları bir hastalık yüzündense önce hastalık iyileştirilmelidir. Çocuklarda oluşan ağız yaraları 10-15 gün sonra geçer.

Ağız içi yara ilaçları

 • Antiseptik Jeller: Lidocaine, xylocaine, Ambesol veya Orajel gibi bölgesel antiseptik jel kullanılabilir.
 • Kortikosterodler: Sprey veya gargara şeklinde kortikosteroit ilaçlar kullanılabilir. Bölgesel steroit kullanmayın, iltihap riskini artırabilir.
 • Gargaralar: İyot içerikli gargaralar afta iyi gelir. Klorheksidin glukonat içerikli antimikrobik gargaralar ağızda bulunan zararlı mikroorganizmaları öldürür, iltihabı giderir.
 • Ağrı Kesiciler: Parasetamol kullanılabilir.

Ağız içi yaraları evde nasıl giderilir?

Ağız içi yaralarına evde şu tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz;

 1. Magnezyum Sütü: Eşit miktarda magnezyum sütü ve Benadryl kremi karıştırın. Pamuk parçasına emdirin, yara üzerine pansuman yapın. Ağrıyı alacaktır. Eczaneden temin edebilirsiniz.
 2. Soğuk Uygulama: Beze sarıp yara üzerine temas ederseniz iltihaplanın önüne geçebilirsiniz.
 3. Karbonat ve Tuzlu Su: Karbonatlı veya tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.
 4. Mentol ve Karanfil: Mentol ve karanfil ağız yarası ağrısına iyi gelir. Yağları ile pansuman yapabilirsiniz.
 5. Doğal Tedaviler: Bal, hint fesleğeni, Hindistan cevizi, haşhaş, meyan kökü tüketin. Ağrıyı dindirecek, bağışıklık sistemini güçlendirecek ve iyileşme sürecini hızlandıracaklardır.
 6. Beslenme Düzeni: Büyük öğünler yerine daha sık ama azar azar yiyin.

Şunları yemeyin;

Ağızda yara olanlar şu yiyecekleri yerken dikkat etmelidir;

 • Sert ve katı olan ağızda yarayı soyabilecek veya yaraya neden olabilecek besinler
 • Tütün kullanımı
 • Alkol
 • Asitli içecekler
 • Domates
 • Turunçgiller
 • Çok soğuk ve çok sıcak içecekler, sıcak çorbalar

Источник: //www.hastaliktedavisi.net/agiz-ici-yaralari-agiz-ici-yaralari-neden-olur-nasil-gecer/

Ağız yarasına ne iyi gelir? – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Ağız İçi Yaralarının Oluşum Süreçleri

Yemek, içmek kesinlikle bir sanattır ve sevdiğimiz bir şeyi keyifle yemenin zei hiçbir şeyle ölçülemez. Beslenmek, tabiî ki de yaşamsal bir ihtiyaç, ancak sadece doymak için yediğimiz de söylenemez.

İşte bir şeyler yerken ya da içerken keyif alabilmemiz için öncelikle o besinin tadını seviyor olmamız, ardından da ağız içimizin, dişlerimizin sağlıklı olması gerekiyor. Çürük ve ağrı yapan dişler, diş kayıpları ve elbette ki ağız içinde oluşan yaralar yemek, içmekten aldığımız keyfi kesinlikle azaltıyor.

Hatta beslenmeyi adeta bir işkence haline getiriyor. İşte hem yediklerimizden, içtiklerinden ze almamızı engelleyen hem de dayanılmaz acı veren ağız yaraları pek çok sebepten kaynaklanabiliyor.

Hemen herkes yılda bir kez de olsa bu ağız yaralarından muzdarip oluyor. Ağız yaraları bazen birkaç saat içinde kendiliğinden iyileşirken kimi zaman günlerce acı verebiliyor. Kimi yörelerde “aft” olarak da adlandırılan bu ağız yaraları, aslında ağzımızın içinde oluşan doku bozukluklarından kaynaklanmaktadır.

Eğer ağız temizliğine yeterince önem vermezsek, aşırı sıcak veya soğuk yiyecekler, içecekler tüketirsek ya da pek fazla bilmediğimiz başka ağız sağlığı kuralarına dikkat etmezsek bu yaraların oluşmasına fırsat vermiş oluyoruz.

Hatta bir şey yerken fark etmeden aniden yanağımızı ısırdığınızda bile çektiğimiz acı yetmezmiş gibi bir de ağız yarasına sahip oluyoruz.

Fakat yukarıda anlattığım bu ağız yaralarını uçuk ile karıştırmayın. Uçuk, ağzın dışında, dudak kenarlarında çıkarken, ağız yaraları ağzın içinde oluşur.

Bir de ağız yaralarının kenarları beyaz ortası daha çok sarımtırak renkte olur. Tüm bunların yanında ağız yaralarının kadınlara kıyasla erkelerde daha fazla oluştuğunu da belirtmekte fayda var.

Şimdi bu ağız yaralarının belirtilerini, neden olduğunu ve nasıl iyileştiğini inceleyelim.

Ağız yaralarının belirtileri nelerdir?

Ağız yarası öncelikle ağız içindeki bir noktanın acıması, sızlaması ve özellikle de o noktaya yiyecek, içecek temas ettiğinde hissedilen acı ile kendini belli eder. Bu bağlamda ağız içinde hafif bir çıkıntı oluşur, son derece acılı ve ağrılı minik noktacıklar ortaya çıkar. Bu yaraları tedavi edici bir uygulama yapılmazsa yara genişler ve acı da artar.

Ağız yaraları neden olur?

Ağız içinde yara oluşmasının ilk ve en bilinen sebebi kesinlikle ağız içinin yeterince temiz ve sağlıklı olmamasıdır. Ağız içinin temiz tutulması demek sadece dişlerin fırçalanması değildir. Günde en az 2 kez dişlerin fırçalanmasına ek olarak sabah, akşam ve gün içinde sık sık ağzın yıkanması ve gargara yapılması gerekir.

Uzun süreli ve düzenli olarak antibiyotik kullanmak ağız içinde yaralar oluşmasına sebep olur.Viral, enfeksiyonel rahatsızlıklar yaşamak ağız içinde yara oluşumunu tetikler.

Uzun süre iyileşmeyen ağız içi yaraları bazı kanser türlerine dair belirti olabilir. Bu bakımdan ağız içinde yara oluştuktan sonra doğal bazı tedavi edici ürünleri deneyin, iyileşme olmazsa vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurun.

Sağlıksız beslenmek, yani doğal değil de katkı maddesi içeren besinler tüketmek, aşırı yağlı, şekerli, asitli yemek, içmek ağız içinde yara oluşumuna yol açar.

Hormonsal dengesizlikler ağız içi yaralarının sebepleri arasındadır.

Stres, depresyon, aşırı sinirli geçen bazı dönemlerde de ağız içinde yaralar oluştuğu biliniyor.

Ağız yaraları nasıl tedavi edilir?

Ağız içinde oluşan yaralar dolayısıyla bir sağlık kurumuna başvuran kişilere antiseptik, anti-viral bazı kremler, spreyler, gargaralar reçete edilmektedir. Son dönemlerde bu ilaçların mümkün olan en doğal, en bitkisel içeriklerle üretildiğine dair de iddialar bulunmaktadır. Ağız içi yaralarının niteliğine göre bazı vakalarda antibiyotik de reçete edilebilmektedir.

Bunların ağız yaralarını tedavi ettiği gerçeği yadsınamaz, ancak % 100 doğal olmadıkları için bazı yan etkilere sebep olabileceği gerçeği de yine aynı şekilde yadsınamaz. Hal böyleyken pek çok sağlık sorununda olduğu gibi ağız yaraları konusunda da bitkisel, tamamen doğal şifa kaynakları, tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Şimdi bu doğadan gelen şifaları bir inceleyelim.

Karbonat

En küçük bir sorunda doktora koşmayan, daha kırsal kesimde yaşayan kişilerin ağız yaraları için pek çok doğal seneğinden birisi ve aslında en sık kullanılanı da karbonattır.

Ağız içinde yara oluştuğunda öncelikle ellerinizi çok iyi bir şekilde yıkayın, ardından işaret parmağınıza alacağınız bir miktar karbonatı yaranın üzerine ve etrafına sürün. Karbonat hem yarayı temizleyecek hem de yaranın sebep olduğu acıyı, ağrıyı hafifletecektir.

Gün içinde 3- 5 kez bu uygulamayı yaparsanız bir gün içinde ağız yaranız iyileşebilir.

Tuzlu su

Ağız içinde oluşan yaralar için halk arasında yaygın olarak kullanılan bir doğal tedavi yöntemi ise tuzlu su ile gargara yapmaktır. Bunun için 1 tatlı kaşığı tuzu bir çay bardağı içme suyu ile karıştırıp gargara yapmak gerekiyor. Önceleri yaraların bulunduğu bölgede kaşınma, yanma hissedilse de 2 -3 uygulamadan sonra yaralar iyileşecektir.

Ayva

Ayvanın antiseptik özelliği bulunmaktadır. Ağız içinde bulunan yaraların iyileşmesi için ayva yemek, dilimlenmiş ayva ile yaranın üzerini hafifçe ovmak ve ayva kompostosu yapıp içmek önerilir.

Bitkisel poşet çay

Ağız içindeki yaraları doğal yolla iyileştirmek için yeşil çay, papatya çayı, lavanta çayı, nane çayı ve aslında başka pek çok bitkisel poşet çayları sıcak suyun içinde bekletip demlemek gerekiyor. Ardından bu bitki çayının poşetini yaranın üzerinde tutmak yeterlidir. Birkaç uygulamanın ardından kısa sürede yara iyileşecektir.

Sirke

Doğal yöntemlerle yapılmış, kaliteli bir sirke pek çok derde derman olabilmekte, içte, dışta pek çok yarayı doğal olarak iyileştirebilmektedir. Ağız içinde oluşan yaralar için de sirke ile gargara yapmak önerilir.

Kuru üzüm ve bal karışımı

Ağız yaraları için 1 tatlı kaşığı kadar kuru üzümü iyice ezin, içine bir tatlı kaşığı da bal ekleyin, karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı ağız yaralarının üzerine sürün ve biraz bekleyin.

Kekik

Ağız içi yaralarının iyileşmesi için en basit yöntemlerden birisi kekik çiğnemektir. Evet, ağzınızın içine 1 tatlı kaşığı kekik alıp yutmadan çiğnerseniz yaralar kısa sürede iyileşecek ve tüm ağız içi temizlenecek, arınacaktır. Bir de kekik çiğnemek, yeniden ağız içi yarası oluşumunu önleyici etki göstermektedir.

Dut

Özellikle Anadolu’da ağız içi yaraları için sıklıkla kullanılan doğal ürünlerden birisi de dut şurubudur. Dut şurubunun içine küçük bir parça pamuk ya da pamuklu çubuk batırın ve yaranın üzerine uygulayın. Kısa sürede iyileşme sağlanacaktır.

Nar ekşisi

Dut şurubu gibi nar ekşisi de ağız yaralarının iyileşmesinde önemli rol oynar. Yine dut şurubunda olduğu gibi nar ekşisini de bir pamuk yardımıyla yaranın üzerine sürmek tedavi edici etki yaratacaktır.

Karanfil

Ağız yaralarını iyileştirmek için tıpkı kekik çiğnemek gibi karanfil çiğnemek de olumlu etki yaratır. Karanfilin hem acıyı azaltıcı hem de bakterileri öldürücü etkisi vardır. Bunun için karanfili çiğnemek yeterlidir.

Maydanoz

Maydanoz, içerdiği vitaminler ve mineraller dolayısıyla pek çok sağlık sorununa çözüm olmaktadır. Ağızda oluşan yaraları iyileştirmek için de maydanoz yapraklarının çiğnenmesi önerilir. Özellikle maydanozun içinde bolca bulunan demir ağız yaralarının kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Limon

Limon; bakterileri öldürme konusunda çok etkili bir besin maddesidir. Tıpkı sirke gibi limon suyunun da içilmesi, limon suyuyla gargara yapılması ya da dilimlenmiş limon yenmesi ağız yaralarının iyileşmesine yardım eder.

Источник: //www.aysetolga.com/agiz-yarasina-ne-iyi-gelir

Ağız içi yaraları, nedenleri ve tedavisi

Ağız İçi Yaralarının Oluşum Süreçleri

Ağız içi yaraları (AFT), ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, yumuşak damakta, dil üzerinde, diş eti üzerinde ve farenkste görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili ve oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır.

Ağız içi yaraları

Toplumun % 18 ile 20’si az veya çok ağiz içinde oluşan yaralarla karşı karşıya kalmaktadır. Ağız içi yaralarına bayanlarda daha sık rastlanır.

Ağız içi yaraları (AFT) genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

Ağız içi yaralarının oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.

– Stres

Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.

Hanımlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.

– Yiyecekler

Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler AFT oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır.

Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen karabuğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekle de AFT oluşumunu hızlandırırlar.

– Travma

Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar AFT için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.

– Diş macunu

Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan “Sodyum Lauryl Sulhate” ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile AFT oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.

Özellikle ağız içinde yaraları olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom’s of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)

– Sistemik hastalıklar

Behçet hastalığı, genital ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz gibi birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı AFT’lerle kendini gösteren bir hastalıktır.

Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı AFT’ler görülebilmektedir.

– Diğer nedenler

B12 vitamini ve demir noksanlığı, sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de AFT oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.

Ağız içi yaralarının (AFT) tedavisi

Ağız içi yaraları herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. AFT sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini yada birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:

Ağrıyı azaltmak ve iyileşme periyodunu kısaltmak için yapılabilecekler şunlardır.

– Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalıdır.

– “2% Hydrogen Peroxide” solüsyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile AFT bölgesi temizlenebilir.

– Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem AFT üzerine sürülebilir.

– Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solüsyonla günde üç kez gargara yapılabilir,

– Yemeklerden önce AFT bölgesine “Xylocaine” solüsyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.

– AFT üzerine uygulanacak “Orabase”, “Gly-oxide”, “Cankaid”,”Ambesol” gibi ağız içi kremler uygulanabilir.

– “Sucralfate” tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.

– Özellikle başlangıç aşamasında “Tetrasiklin” tableti suda eriterek elde edilen solüsyon ile gargara yapmak AFT’nin fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.

– Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir Topikal Steroid “% 0,1’lik Triamcinalone” uygulanması ya da steroidli bir gargara “Betamethasone Syrup” ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.

– “Chlorhexadine” gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.

– “Tetrasiklin” şurup la hazırlanan 12,500 ünite “Nystatin”, 1.25 mg “Diphenhydramine”, ve 0.25 mg/m “Hydrocortisone” karışımı ‘Shotgun’ solüsyonu olarak kullanılabilir.

Ağız içi yaraları (canker sores = mouth ulcers) ile UÇUK (fever blisters = cold sores) arasındaki farklılıklar

AFT ile uçuk genellikle aynı belirtileri gösterdikleri için birbirleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak aralarında birçok temel farklılık vardır:

Ağız içi yaraları (AFT)

1. Kesinlikle ağız içersinde oluşur.2. Bulaşıcı değildir.

3. AFT’nin oluşmasına virüsler neden olmaz.

Источник: //www.saglikveguzellik.net/agiz-ici-yaralari-nedenleri-ve-tedavisi.html

Ağız Yarası Neden Olur Nasıl Geçer

Ağız İçi Yaralarının Oluşum Süreçleri

ağız yarası neden olur, nasıl geçer

Aft olarak da bilinen ağız ve dudak içinde çıkan yaralar oldukça can acıtıcıdır.

Ağız yarasının nedeni henüz tam bilinmemekle birlikte bazı risk faktörleri ile tetiklenir  ve ağız içinde doku bozuklukları bu yaraların oluşmasına neden olur.

Ağız yaraları genellikle yuvarlak, orta kısmı beyaz, sarı ya da gri renkte olan yaralardır. Ağız içinde oluşan bu yaralar, dudak iç kısmında, yanak içinde, dil üzerinde, diş etlerinde ya da damakta oluşur. Ayrıca bu yaralar yan yanadır ve oldukça can yakar.

Ağız yarası için merak edilen konulardan birisi de ağız yarasının bulaşıcı olup olmadığıdır. Ağız yarası bulaşıcı değildir.

Ağız yarası kadınlarda da erkeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak kadınlarda daha sık görülür. Ağız yarası genellikle 7 ve 10 gün içinde iyileşme gösterir. Bazı durumlarda daha uzun da sürebilir.

Ağız yarası neden olur sorusuna verilecek cevaplar çok çeşitlidir. Çünkü ağız içinde birçok bakteri ve koruyucu doku da bulunmaktadır.

Örneğin; yediğimiz bir yiyecek ya da içecek, diş macunu, ya da stres gibi etmenler ağız yarasına neden olan faktörler arasındadır. 

Ağız Yarası Nedenleri 

ağız yarası nedenleri

Ağız içinde oluşan yaralar için ağza alınan darbe etkendir. Bu darbe, bazen yanağın ısırılması, sivri bir maddenin ağız içini tahriş etmesi ya da çok soğuk ya da sıcak içeceklerin ağız içini tahriş etmesidir. Bu gibi faktörler ağız yarası oluşmasını tetikler.

Diş Protezi; Dişlerdeki protezler zaman zaman ağız içi yaralara neden olabilir. Ağız yarasının oluşmaması için protezlerin sık sık kontrol edilmesi gerekir.

Bazı Yiyecekler; Asit içeriği yüksek olan bazı yiyecek ve içecekler ağız yarasını tetikler.

Örneğin; Portakal suyu, sirke, kola içerdiği fazla asitten dolayı hassas ağız dokusu olan kişilerde ağız yarasına neden olabilir. Acı soslar, tuz, çerez ve kimyasal içeren hazır gıdalar ağız yararını tetikler.

Eğer ağız içinde yara oluşma durumu varsa 2 gün öncesine kadar neler tükettiğinizi hatırlamaya çalışın.

Alerjik Nedenler; Bazı besinlere karşı alerjisi olan kişilerde o besinleri tükettikleri zaman alerjiden kaynaklı ağız yarası oluşabilir. Örneğin; çikolata, süt proteini içeren süt ürünleri, gluten, domates, incir, limon ve çilek ağız içi yaranın oluşmasını tetikleyen besinlerdir. Bu besinlere alerjisi olan kişilerin dikkatli olması gerekir.

Mide Mikrobu; Mide mikrobu kişilerde çeşitli rahatsızlıklar verir. Bu rahatsızlıklardan birisi de ağız yarasıdır. Mide mikrobu ağız içindeki dokulara da zarar vererek ağız yarasına neden olur.

Sigara; Sigara vücudumuzun birçok organına hasar veren zararlı maddelerin başındadır. Dişlerin sararması, ağız kokusu,damar tıkanıklığı, kalp hastalıkları kanser sigaranın zararlarından bazılarıdır. Ancak sigara ağız yaralarına da neden olur ve bu yaralar sigaranın içerdiği kimyasal maddelerden kaynaklanır. Uzun süre sigara içenler ağız yarasına yakalanma riski de taşırlar.

Sigara ile ilgili bir diğer nokta ise uzun süre sigara içenlerin sigara içmeyi bıraktıkları zaman geçici bir süreyle ağızlarında yara olabilir. Bunun nedeni sigara bırakıldıktan sonra vücudun alışmış olduğu kimyasalın değişmesinden kaynaklanır. Ancak bu durum geçicidir. Bu sebepten dolayı sadece ağız yaraları için değil çok daha farklı hastalıklara sebebiyet verdiği için sigarayı bırakmalısınız.

Diş Macunu; Bazı diş macunları içinde bulunan sodyum loril sülfat ağız yarasını tetikleyebilir. Çünkü bu madde ağız dokusundaki koruyucu tabakayı tahril eder dokuları savunmasız bırakabilir.

Vitamin ve Mineral Eksikliği; Özellikle demir eksikliği ağız yaralarının oluşumunu tetikleyen bir etkendir. Bunun yanı sıra B12, B3,B9 vitamini eksikliği de ağız yaralarını tetikler. Çünkü bu vitaminlerin hücre yenileme, cilt sağlığı ve sinir sistemini desteklemek gibi faydaları da vardır.

Vitamin eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatır ve çeşitli rahatsızlıkların doğmasına neden olur. Bunlardan birisi de ağız içinde oluşan yaralardır. Eğer ağız yaranız varsa beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirip bu vitaminlerinizi ölçtürmekte de yarar vardır.

Vitaminlerle ilgili daha ayrıntılı bilgi için vitamin çeşitleri ve vitaminlerin faydaları yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Stres; Stres pek çok hastalığın kaynağını oluşturur. Ağız yaralarının en yaygın nedenlerinden birisi de strestir.

Günümüzde giderek artan stres ile özellikle iş hayatı gibi ortamlardan etkilenen ruh durumumuz stresi tetikleyerek bazı fiziksel tepkiler gösterebilir. Bunlardan birisi de ağız yarasıdır.

Kadınların regl dönemlerinde değişen hormonların etkisiyle de ağız yarası görülebilir.

Ağız Yarası Nasıl Geçer

Ağız yarası genelikle oluşmasından 7-10 gün süre içinde kendiliğinden geçer. Ağız yarası hassas sinirler içinde bulunan yüzeyde oluştuğu için kişiye oldukça acı verir. Özellikle yemek yerken ya da içecek içerken rahatsızlık verir.

Ağız yarasının geçmesi için özellikle 10 günü geçtiği halde geçmeyen yaralar için doktora başvurulmalıdır. Hekimin vereceği antibiyotik içeren ağız gargaraları ile kısa sürede geçer.

Ağız Yarası İçin Şifalı Bitkiler

ağız yarası için gargara

Ağız yarasını geçirmek için bazı bitkilerden yaralanmak mümkündür. Ağız yarasını geçirmek için 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek gargara yapılabilir ya da tuzu direkt ağız yarasının üzerine basabilirsiniz.

Ağız yarası için şifalı bitkilerden birisi de karbonattır. Karbonatı ağız yarasının üzerine sürebilir ya da ağız gargarası yapabilirsiniz. Ağız yarasını geçirmek için limon yaranın üzerine sürülebilir ya da limonlu su ile gargara yapılabilir.

Ağız Yaraları İçin Hangi Doktora Gidilir

Ağız yarası genellikle 1 hafta içinde kendiliğinden geçer. Ancak geçmeyen ya da geç geçen ağız yarası için doktora gidilebilir.

Doktora gitmeden önce; ağız yarası ile birlikte ishal  ve ateş oluyorsa, yara 1 santimetreden daha fazla genişse ve sık aralıklarla aft çıkmaya başladıysa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Ağız yaraları için hangi doktora gidilir sorusunu soran hastalar kulak burun boğaz doktoruna gitmelidir. 

Konuyla ilgili olması itibariyle ağız ve diş bakımı nasıl yapılmalıdır yazımızı da okumanızı özellikle tavsiye ederiz.

Источник: //www.faydaloji.com/agiz-yarasi-neden-olur-nasil-gecer/

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız İçi Yaralarının Oluşum Süreçleri

Kişilerin yediklerinden içtiklerinden ze almalarını büyük ölçüde kısıtlayan aynı zamanda da gerçekten acı verici olan ağız yaraları birçok sebepten oluşabilmektedir.

Herkesin başına mutlaka gelen sorunlardan olan ağız yaralarının iyileşme süreci bazen çok kısa bir süreçte bazen ise gayet sancılı bir uzunlukta devam edebilir. Ağız yaraları aft olarak da bilinmektedir. Bu ağız yaraları doku bozukluklarından kaynaklanmaktadır.

Ağız temizliğine yeterince önem vermemek, aşırı sıcak veya soğuk yiyecek içeceklerin tüketilmesi gibi daha birçok sebep ağız yaralarına sebep olabilmektedir.

Yanağınızı bilmeden anlık bir hareketle ısırdığınızda da son derece acılı bir süreç olarak ağız yaraları oluşabilmektedir. Ancak ağız yaraları uçuk ile karıştırılmamalıdır. Ağız yaraları ağzın içinde ortası beyaz ya da sarı renkte olan oluşumlardandır. Ayrıca erkeklerde ağız yaralarının oluşma riski, kadınlara göre daha yüksek olarak belirlenmiştir.

Belirtileri

Ağız içinde hafif bir çıkıntı, son derece acılı ve ağrılı noktacıklar ağız yaralarının oluşma süreçleridir. Ağız yaralarının oluşmasına sebep olan ilk durum yeterince temiz ve sağlıklı bir ağza sahip olmamaktan kaynaklanmaktadır. Ayrıca ağız yaraları sürekli yenilemeye, uzun süre boyunca iyileşmemeye devam ederse bazı kanser türleri için de belirti sayılabilmektedir.

Ağız yaralarının oluşumunu ortadan kaldırmak veya bu riski en aza indirmek için beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Sık antibiyotik kullanımı da bu yaraların oluşumu tetiklemektedir.

Tedavisi

Ağız yaralarını iyileştiren en etkili yöntemlerden biri halk arasındaki yaygınlığı ile de bilindiği üzere karbonat ile bölgenin temizlenmesi olmaktadır. Ağız içinde yara üstüne karbonat uygulaması acıyı ve ağrıyı alarak kişinin rahatlamasını sağlayabilir.

Bunun dışında tuz ve suyun karıştırılarak bununla gargara yapılması da son derece yaygın olan bir diğer yöntemdir. En başta hafif bir acı duyarak kaşıntı ve yanma hissini yaşatsa da kısa süre sonra yaranın ortadan kalkmasına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Bir diğer tedavi yöntemi olarak ayva meyvesinin tüketilmesi veya komposto olarak içilmesi halinde ağız yaraları için iyileştirici etkiye sahiptir.

Bu şekilde evde uygulanabilecek yöntemlere ek olarak eczanelerden temin edilebilecek ağız yaraları için kremler de tedavi sağlamaktadır. Buna gargaralar da eklenebilir.

Bitkisel poşet çaylarının ağız yarasının üzerine uygulanması, iyileşme sürecini hızlandıracak şekilde etki etmektedir.

Tüm bu yöntemler uygulanmasına rağmen eğer ağız yaralarınızda iyileşme veya küçülme yoksa kesinlikle vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekebilir.

1 cm’den büyük boyutlarda seyreden ağız yaraları aynı zamanda  uzun süre olmasına rağmen iyileşme göstermeyen ağız yaraları son derece tehli olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen bir uzmana danışmak gerekmektedir.

Bitkisel Tedavisi

Sirke: Ağız yarası için bitkisel çözümler denince akla ilk gelen sirke kullanımıdır. Sirke ile gargara en kısa sürede iyileşme ile sonuçlanan durumlara vesile olmaktadır. Daha birçok bitkisel yöntem arasında yer alan kuru üzüm, anason ve balın karışımı sayesinde ağız yaralarınıza bunları sürerek bitkisel yöntemlerde tedavi yapabilirsiniz.

Kekik: Kekik, ağız içi temizliğini son derece etkili bir şekilde gerçekleştiren bir maddedir. Bolca kekik çiğnemek bu yaraların iyileşmesini hızlandırdığı gibi yeniden oluşumunu da ortadan kaldırmaya son derece etki edecektir. Kekik, susam yağı ve sirke ile gargara yapılabilir.

Dut: Dut şurubu, yine ağız yaraları için etkili olan bitkisel yöntemlerdendir. Herhangi bir pamuklu çubuk yardımı ile ağız içindeki yaralarınıza dut şurubunu uygulayabilirsiniz. Nar ekşisi de aynı şekilde ağız yaraları üstüne uygulandığında iyileşme sürecini anında başlatan bir etkiye sahiptir.

Karanfil: Ağız yaralarına iyi gelen bitkiler arasında karanfil de bulunmaktadır. Bu bitki hem acıyı azaltıcı hem de bakterileri öldürücü etkiye sahiptir. Bu sayede kısa sürede ağız yaralarından kurtulabilirsiniz.

Maydonoz: Maydonoz yapraklarını yemek ağız yaralarını giderebilir. Bol miktarda demir içerdiği için demir eksikliğinden kaynaklanan ağız yaralarının ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Limon: Yine sirke kadar etkili olan bir başka yöntem limon suyu ile gargara yapmaktır. Limon suyunun bakterileri öldürme özelliği vardır. Bundan dolayı düzenli limon tüketimi aynı zamanda ağız yarası sorunları yaşamanızı engelleyebilir.

Bunun dışında papatya, soğan, erik, fesleğen gibi bitkiler de ağız yaralarına gayet etkili olan maddeler içermektedir. Bu bitki çayı karışımlarının veya macunlarının uygulanması sırasında biraz canınız acıyabilir, aşırı yanma hissi duyabilirsiniz ancak bu kısa sürede ortadan kalkıp iyileşmeye başlayan yaralar, çok kısa bir süre içerisinde tamamen kurtulmayı sağlayacaktır.

Kaynaklar

Источник: //www.acil.net/agiz-yarasina-ne-iyi-gelir/

Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir: Afta İyi Gelen 9 Doğal Malzeme

Ağız İçi Yaralarının Oluşum Süreçleri

Yediklerimizden, içtiklerimizden keyif alamamamızın sebeplerinden biri ağız içinde meydana gelen yaralar.

Hemen herkesin yılda en az bir kez başına gelen ve hayat kalitesini düşüren ağız yaraları bazen birkaç gün içinde geçerken bazense daha uzun süre bizi rahatsız etmeye devam edebiliyor.

Bu yüzden bu can sıkıcı durum başına gelen herkesin aklındaki soru aynı: Ağız yaralarına ne iyi gelir?

Gelin hep beraber “aft” olarak da bilinen bu soruna birlikte inceleyelim. “Ağız yaralarına ne iyi gelir? Afta ne iyi gelir?” sorularına cevap olacak doğal malzemeleri hep beraber tanıyalım.

Ağız yaralarına, afta ne iyi gelir?

parsleyhealth

Ağız içinde çıkan yaraları doğal malzemeler kullanarak kısa sürede evde tedavi etmeniz mümkün. Ancak ağız yaralarının daha önemli bir sağlık sorununun belirtisi olup olmadığını anlamak için öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Nasıl hazırlanır?

 • Suyu cezvede kaynatmaya başlayın.
 • Su kaynadıktan sonra sumağı ilave ederek 2-3 dakika daha kaynatın.
 • Karışımı ılımaya bırakın ve ılıklaşınca içine sirkeyi ilave edip karıştırın.
 • Karışım iyice soğuduktan sonra süzün ve bu karışımla gargara yapın.
 • İşte bu kadar basit!

  Источник: //yemek.com/agiz-yaralarina-ne-iyi-gelir/

  Çoçuklarda Ağız İçi Yarasına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi

  Ağız İçi Yaralarının Oluşum Süreçleri

  Ağız yarası gibi çocuklarda sık karşılaşılan sağlık problemleri doğal yöntemlerle kolayca tedavi edilebilirler. Ağrıya neden olan bu durum çocukların yemesini ya da içmesini engelleyici bir soruna neden olabilir ve bazen de konuşurken de rahatsızlık verebilir.

   Çocuklarda ağız içi yarası çok ciddi bir problem değildir ve genellikle iç dudağı ya da yanağı yanlışlıkla ısırmak, stres, yüksek ateş,  belirli ilaçların yan etkisi olarak, belirli virüsler ve hastalıklar, vitamin eksikliği ve bazen de alerjik besinler gibi ağız yaralanmalardan dolayı meydana gelmektedir.

   Çocuklardaki ağız yaraları doğal yöntemler kullanarak tedavi edilebilirler.

  Bunlar genellikle yanakların, dudakların içinde, diş eti tabanında ya da dilin altında görülmektedir. Bu ağız içi yaralar oldukça acı verir. Yemek yerken, bir şeyler içerken, dişleri fırçalarken oldukça acı vermektedir. Hatta ağız içi boşluğundaki yerine bağlı olarak, konuşurken bile acı vermektedir.

  Vitamin Eksikliği

  Çocuklardaki ağız içi yaraları, genellikle vücuttaki önemli besinlerin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. B vitamini, çinko, demir eksiklikleri ağızda yara oluşturmaktadır.

  Folik asit ve demir eksiklikleri, siyanokobalamin gibi B12 vitamini de ağızdaki ülser oluşumunun genel nedenlerindendir. B12 vitamini kırmızı kan hücrelerin (RBCs) üretiminde kullanılan demir emilimi için gereklidir.

  Hasar görmüş yerde, yara bulunan bölgedeki RBC sayıları, bölgedeki dokulara verilen oksijen miktarına ve iyileşme oranını belirler.

  El-Ayak-Ağız Hastalığı

  Çocuklardaki ağız yarasının bir nedeni de el ayak hastalığıdır. Bu durum genellikle çocukta dilde ve ağız kenarlarında yaraya yol açmaktadır. Coxsackie virüsü el ayak ağız hastalığına neden olan virüstür.Birçok çocuğun Coxsackie virüsünden dolayı avuç içi ve tabanlarında küçük, derin kabarcıklar vardır. 1 ila 5 yaş arası yaygın görülmektedir.

  Besin Alerjisi

  Limon, portakal, ananas, elma, incir, domates ve çilek (turunçgiller) ve çikolata, kahve, fıstıklar, bademler, peynir çeşidi süt ürünleri gibi besin maddelerine alerjisi olan çocuklarda ağız yarası çıkma olasılığı daha yüksektir.

  Çölyak Hastalığı

  Buğday, çavdar ve arpada bulunan protein olan gluten ince bağırsakları iltihaplandırabilir. Bu durum çölyak hastalığı olarak adlandırılmaktadır ve yetişkinlerde,çocuklarda ağız içi yaralarına neden olmaktadır.

  Diğer Nedenler:

  • Ağız içi yaralarının bazı yaygın nedenleri aşağıda sıralanmıştır:
  • Stres
  • Yorgunluk
  • Alerji
  • Enfeksiyon
  • Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması)
  • Çölyak hastalığı
  • Tıbbi ilaçların yan etkileri
  • Ağız içi temizliğe riayet etmemek
  • Sıcak yemeklerin tüketilmesi
  • Demir eksikliği
  • Protein eksikliği
  • Vitamin eksikliği
  • Kalıtsal faktörler
  • Folik asit eksikliği
  • Zayıf bağışıklık sistemi
  • B12 vitamini eksikliği
  • Ağızda yaralanma
  • İnflamatuvar bağırsak hastalığı
  • Mide ülserine neden olan bakteriler
  • Başta ve boyunda radyasyon tedavileri
  • Sodyum loril sülfatlı diş macunu ve ağız çalkalama suyu
  • Adet döngüsünden önceki hormonal değişiklikler

  Bal

  Çocuklarda ağızda yara olan yere biraz bal sürün. Bal, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir ve bu yüzden yarayı iyileştirmeye yardımcı olur.

  Aynı zamanda, dehidrasyonu önler ve bölgenin nemli kalmasına yardımcı olan doğal nemlendirici özelliği görmektedir. Yeni doku oluşumunun sürecini hızlandırır ve yara izi kalmasını önler.

  Çocuklar bu doğal tedaviyi seveceklerdir.

  Zerdeçal

  Zerdeçal, ağız yarasının hızlı şekilde iyileşmesine yardımcı olan diğer doğal tedavi yöntemidir. Bal, antiseptik, iltihap önleyici ve antibakteriyal özelliklerine sahiptir. Bal ile zerdeçalı karıştırılabilir ve bu macunu yaranın üzerine kullanabilirsiniz.

  Hindistan Cevizi  Yağı

  Hindistan cevizi yağı de çok iyi doğal bir yöntemdir. Günde 2 veya 3 kez yaranın üzerine biraz katı halde olan Hindistan cevizi yağından sürün. Mantar önleyici, iltihap önleyici ve antimikrobiyal özellikleriyle kısa sürede ağız içindeki yarayı iyileştirecektir.

  Meyankökü

  1 tatlı kaşığı meyankökünü birkaç saat 2 bardak suyun içinde bekletin ve çocuklar bu meyanköklü suyla günde 5 veya 6 kez ağızlarını çalkalasınlar. Toz biçimini de biraz bal ya da zerdeçal macunuyla ile karıştırarak iyi sonuçlar almak için ağız ülserine uygulayınız.

  Meyankökleri yatıştırıcı işlevi görür ve ağız yaralarını tedavi etmeye yardımcı olacak antimikrobiyal ve iltihap önleyici özelliklerine sahip bileşenler içerir. Aynı zamanda mukus zarında tahrişe dirençli ve açık lezyonları rahatlatan koruyucu bir kaplama oluşturur.

  Aloe Vera

  Aloe vera, tıbbi yararları olan muhteşem bir bitkidir. Aloe vera bitkisinden elde edilen jel, ağızdaki yaranın üzerine uygulanarak daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olur. 2 tatlı kaşığı aloe vera jeli hızlı sonuçlar sağlamak için günde 2 kez kullanın. Aloe vera jeli suyla karıştırılıp ağız çalkalama suyu olarak da kullanılır ve işe yarar.

  Sallama Çay

  Kullanılmış sallama çayını buzluğa atıp dondurun. Ağız yarasının üzerinde 5 dakika bekletin. Bu yaraların kurumasına yardımcı olacaktır.

  Hint Fesleğeni

  Çocuğunuzdan günde 5 veya 6 tane hint fesleğeni çiğnemesini ya da 5 veya 6 kez hint fesleğeni yapraklarıyla kaynatılmış suyu içmesini sağlayın. Ağız yaralarının tedavisi için etkili bir yöntemdir.Hint fesleğeni yaprakları ayrıca ağızda bir daha yara çıkmamasını sağlayan koruyucu bir etki sağlamaktadır.

  Karanfil Yağı

  Direkt yaranın üzerine uygulanan karanfil yağı acıyı rahatlatır ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

  Buz Küpleri

  Buz küpleri çocuklar için ağız yaralarının hızlıca tedavisini sağlamak için etkilenen bölgeye uygulanabilir. Buzun etkilenen bölgeye uygulanmasıyla acıyı azaltacaktır.

  Источник: //selmasultan.com/cocuklarda-agiz-ici-yarasi-neden-olur-cocuklarda-agiz-dil-yarasi-dogal-cozum

  Поделиться:
  Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть
  Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
  Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
  Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
  Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..