Ağız Kokusu (Halitozis) Önlenebilir Mi?

Halitozis – Ağız Kokusu

Ağız Kokusu (Halitozis) Önlenebilir Mi?

Halitozis, ağız kokusu, nefes kokusu, çürük nefes kokusu ya da en yaygın anlamıyla nefes kokması, verilen nefeste başkaları tarafından fark edilen hoşa gitmeyen kokuları ifade eder. Hem kişisel hem de toplumsal anlamda önemli olan halitozis, bazı durumlarda halitofobi adı verilen psikolojik durumlara yol açmaktadır. Günümüzde diş doktoru ziyaretlerinin 3. sık sebebidir.

Halitozis’e ne sebep olur?

Ağız mukozası, dil, dişetleri ve tükrük çok sayıda bakteri içerir (Streptokoklar, havasız ortamda üreyebilen bakteriler ve hidrojen sülfür (H2S) üreten bakteriler).Halitozis ağızda bulunan bakterilerin H2S içerikli ürünlerinden ortaya çıkmaktadır.

Sindirimi ağızda başlayan proteinlere ait parçalanma ürünleri ağızda birtakım bakteriler tarafından parçalanarak ortamdan uzaklaştırılır ve hastalık etkeni olan mikroorganizmaların kolonizasyonu önlenmiş olur. İyi ağız hijyenine sahip bireylerde H2S üreten bakteri popülasyonu azınlıkta iken kötü ağız hijyeni sonucu uçucu sülfür bileşiklerinin miktarında (volatile sulfur compound: VSC) artış gözlenmiştir.

Halitozise sebep olan başlıca sülfür bileşikleri:

 • Hidrojen sülfit (H2S)
 • Metil merkaptan (CH3SH)
 • Dimetil sülfit (C2H6S)

Ağız içindeki bazı kimyasal maddelerin yaydıkları kokular

Tüm ağız kokuları muhakkak surette patolojik bir sebebe bağlı olmazlar. Bazen normal vücud işlevlerimizin bir sonucu olarak da ağız kokusu oluşabilir. Böylece halitozis, fizyolojik ve patolojik olmak üzere ikiye ayrılabilir.

Fizyolojik Halitozis

Açlıkta ve beslenme alışkanlığına bağlı olarak yemeklerden sonra fark edilen ağız kokusudur. Yüksek protein içerikli; kırmızı et, balık, peynir ve süt ürünleri gibi gıdalarla bakterilerin etkileşmeleri sonucunda oluşur.

Soğan, sarımsak, turp gibi koku üreten yiyecekler ve bazı baharatlar da nefesi olumsuz etkiler. Bunun sebebi bu tip gıdaların ağız kokusuna sebep olan bakterilerin ürettiği uçucu sülfür içeriklerini kendi bünyelerinde taşımalarıdır.

Alkol, kimyası gereği dokulardan su çeker. Susuz kalan ağızda da ağız kokusu oluşur. Sigara doğrudan veya yol açtığı diş ve dişeti hastalıkları nedeni ile halitozis sebebidir. Fizyolojik halitozis; etkili bir ağız hijyenine derhal cevap verebilen tip ağız kokusudur

Patolojik halitozis

Ağız kokusunun bu çeşidi, vücudun normal işlevlerinde ortaya çıkmayan, yolunda gitmeyen bir faktöre bağlı ağız kokularıdır. Ağız içi ve ağız dışı sebeplere bağlı olabilirler.

Ağız içi sebepler arasında;

 • Diş hastalıkları: Kötü ağız hijyenine bağlı olarak gıda artıkları ya da çürükler ve hastalıklara bağlı oluşur.
 • Dilin özellikle arka tarafında oluşan hücre artıkları ya da bakterilere bağlı oluşur.
 • Ağız kuruluğu: Tükrüğün azalması ve ağzın kendini temizleyememesi sebebiyle bakteri birikimi sonucunda oluşur.
 • Ağız mantarları: Normalde ağız florasında da bulunan, çeşitli sebeplerle dokuya girerek hastalık oluşturan etmenlerdir.
 • Ağız kanserleri: Kanser sonucunda ortaya çıkan ölü dokular, ikincil enfeksiyonlar sebebiyle oluşurlar.

Ağız dışı sebepler arasında;

 • Burun ve paranazal sinüs hastalıkları: Sinüs hastalıklarında geniz akıntısının iltihap kokusu nedeni ile olur. Burun orta kemiğinin eğikliklerinde ve burun tıkanmalarında da ağız hijyeni bozularak halitozis oluşabilir.
 • Yabancı cisimler: Birçok yabancı cisim kaza eseri buruna içine kaçmış ve uzun süre ihmal edilip kalmış olabilir. Özellikle çocuklar ve zihinsel engelli hastaların değerlendirilmesinde yabancı cisimler akla getirilmelidir
 • Bademcik hastalıkları,
 • Alt solunum yolu hastalıkları,
 • Sindirim sistemi hastalıkları: Reflü, mide fıtığı gibi yemek borusunda tıkanıklığa sebep olabilen durumlarda sindirim hareketlerinin azalmasına bağlı olarak halitozis oluşur.
 • Sistemik/Metabolik hastalıklar: Şeker hastalığı, Kronik böbrek yetmezliği, Hormonsal bazı bozukluklar, Bazı kan hastalıkları, Bazı genetik anomaliler
 • İlaçlar: Antihistaminik, antipsikotik, antidepresan, antihipertansif, antikolinerjik, diüretik ve narkotik grubu ilaçlar da dolaylı da olsa ağız kokusuna sebep olabilirler.

Bu ana iki grubun yanı sıra bazı hastalar başkalarının fark etmediği ağız kokusundan şikayetçi olabilirler. Buna psikolojik halitozis adı verilir. Bazen bu inanç o kadar kuvvetli olur ki hayatlarını olumsuz yönde etkiler, depresif bir hal alırlar ve hatta intiharı bile düşünürler.

Halitozis nasıl tespit edilir?

Halitozis tanısında iki ana yöntem uygulanır. Bunlardan birincisi, hisse dayalı “organoleptik” metoddur. Hastanın nefesi doktor tarafından 0-15 cm mesafeden koklanır.

Başka bir usül ise kokunun dilden kaynaklı olup olmadığının değerlendirilmesi amacıyla dil sırtının plastik bir kaşık vasıtasıyla kazıma yapılması ve koklanmasıyla tespit edilir.

Bir diş ipinin diş aralarından geçirilmesi ve 3 cm mesafeden koklanması başka bir yöntemdir.

Hislere dayalı olmayan profesyonel yaklaşımda ise;

 • Halimetre: Nefesteki sülfür içerikleri tespit etmekte ve halitozisin teşhis ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Ağız kokusuna yol açan gaz bileşenlerini çok hassas olarak tespit eder.
 • Elektronik burun: Halen geliştirilme aşamasında olan bu cihaz, tanımlanamayan uçucu gazları tespit edebilmektedir.
 • Gaz kromatografisi: Dijital olarak üç ana ağız içi sülfür bileşiğini tespit eder.
 • BANA testi: Halitozisten sorumlu bazı bakterilerin enzimlerinin tükrükteki miktarını saptar.
 • β-galactosidase testi: Bu enzimin tükrük seviyelerinin ağız kokusu ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.

Tedavide neler yapılabilir?

Halitozisin %90 oranında ağız kaynaklı olduğunu bilindiğine göre, tedavide öncelikli olarak iyi bir ağız hijyeni elde edilmelidir. Dilin mekanik temizliği, günlük yapılan oral hijyen işlemleri ve ağız kokusunun tedavisi açısından önemlidir. Fırça dışında piyasada bulunan değişik dil kazıyıcıları da kullanılabilir.

Ağız solüsyonları ve gargaralar için en ideal kullanım zamanı yatmadan az öncedir. Bunun sebebi tükrük aktivitesinin ve yıkama işlevinin uyku sırasında azalması sebebiyle, solüsyon ve gargara artıklarının ağızda daha uzun süre kalarak etki göstermesidir.

% 0,2’ lik klorheksidin içerikli gargaraların ekspirasyon havasındaki uçucu sülfür bileşiklerini, organoleptik ve kimyasal ölçümlerle % 50 oranında azalttığı gösterilmiştir.

Eğer ağız kokusu şikayetiniz varsa, doktorunuza müracaat etmeniz tedavinizi başlatan en önemli adım olacaktır.

Источник: https://www.erkanaktan.com/kbb-hastaliklari/bogaz-hastaliklari/halitozis-agiz-kokusu/

Ağız kokusu ya da Tıp dilinde halitozis, bazen yenilen bir gıdadan sebep, bazen de bir hastalığın belirtisi olabilir. Ağız Kokusu hakkında çokça yanlış bilgiler olduğundan dolayı Ağız Kokusunun bilimsel olarak incelenmesi hakkında bir yazı hazırladık.

Yazımızda Ağız kokusu nasıl anlaşılır? Avuca üflendiğinde ağız kokusu anlaşılır mı? Ağız kokusunun nedenleri nelerdir? Ağız kokusu (halitosis) bir hastalığın belirtisi mi? Ağız kokusunun yediğimiz gıdalarla ilgisi var mı? Ağız çalkalama suyu ağız kokusunu yok eder mi? Ağızda hangi tür bakteriler var? Ağız bakterileri zararlı mı? Ağız kokusu nasıl giderilir? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Ağız kokusu (halitosis), yapılan araştırmalarda dünyadaki insanların her 4 kişinin 2’nin muzdarip olduğu görülmüştür. Ağız kokusu giderilmediğinde, bir çok kişi tarafından istenmez insan olarak görülmekte. Bunla ilgili Türkiye’de bir boşanma davası bile olmuştur.

Toplumda ağız kokusunu anlamak için ilginç ama çokta anlamsız bir hareket vardır. Avucun içine üfleyerek ağız kokusunu anlamak. Fakat üflenen hava, konuşurken ağızdan çıkan hava gibi değildir. Üflemek boğazın arkasından geldiği için bu hareket ile Ağız Kokusu anlaşılmaz.

Ağız kokusu (halitosis) bir hastalığın belirtisi mi? Ağız kokusu neden olur? | Ağız Kokusu iş hayatında da sorun çıkarır

Ağız kokusu nasıl anlaşılır?

Ağız Kokusu olan kişiler arkadaş ve aile ortamında konuşurken yakınlaşma arttığı için gelen uyarılara göre anlaşılır. Alkol ve Sigara kullanan kişiler, soğan, sarımsak, baharatlı gıdalar tüketenler, ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyen kişilerde Ağız Kokusu olması normaldir.

Ağız kokusu için doktora gittiğinizde çok farklı yollarla tespit edilir. Bunun için 4 farklı yol izler ve bizzat koklama işini kendi yapar. Ağız kokusu testi şöyle yapılır;

 1. Gelen hastanın nefesi 5 cm mesafe uzaklıktan koklanır.
 2. Dilin arkasından önüne doğru, bir tahta kaşık ile kazıyarak koklanır.
 3. Balmumundan yapılı olmayan doğal iplerle, dişlerin arasından ipi geçirip sonrasında ipi koklamak.
 4. Petri kabının içine 370 derece inkübatürde hastanın tükürüğünü 5 dakika kadar bekletip koklamak.
 5. Küçük poliklinikler ve Doktor muayenehanelerinin bazılarında, gelişmiş Hastanelerde Üflenen nefesin sülfür oranını ölçme yolu ile belirleyen cihazlar bulunmaktadır. Hatta küçük monitörler sayesinde kötü kokan gazlar da bulunmakta Fakat kötü koku yapan gazların sadece bir kısmı bu yolla görülmektedir.

Ağız kokusunun nedeni yediğimiz gıdalar mı?

Dilin arka kısmında kalan yarıklarda yemek kalıntıları kalır. Bu kalıntılar zamanla bakterileri toplar. Bakteriler tıpkı gaz çıkarır gibi

Источник: https://www.gelgez.net/agiz-kokusu-halitosis-bir-hastaligin-belirtisi-mi/

Ağız Kokusu – Halitozis

Ağız Kokusu (Halitozis) Önlenebilir Mi?

Ağız kokusu rahatsız edici kokuya sahip nefestir. Aynı zamanda halitozis olarak da bilinir. Sebebine göre belli zamanlarda da olabilir, kalıcı da olabilir.

Ağızda, özellikle dilin arka tarafında milyonlarca bakteri yaşar. Çoğu kişideki ağız kokusunun sebebi bunlardır. Ağzın sıcak ve nemli ortamı bu bakterilerin büyümesi için ideal koşulları oluşturur. Ağız kokusu çoğu zaman ağızda buna yol açan bir sebepten kaynaklanır.

Bazı ağız kokuları normal sayılabilir ve bunlar için endişelenmeye gerek yoktur. Bunun bir örneği sabahları olan ağız kokusudur. Bu koku uyuduğunuz sırada ağzınızda meydana gelen değişikliklerden dolayı oluşur.

Gün boyunca tükürük ağızdaki yemek artıklarını ve kokuları temizler. Fakat vücut akşamları daha az tükürük salgılar. Ağzınız kurur ve ölü hücreler dil ve yanak içlerine yapışır.

Bakteriler bu hücreleri yiyecek için kullanırlar ve böylece kötü koku oluşur.

Ek olarak ağız kokusu aşağıdaki sebeplerden de oluşabilir:

 • Kötü ağız hijyeni — Düzensiz ve kötü diş fırçalama ve diş ipi kullanılmaması ağız içinde yiyecek parçalarının çürümesine yol açar.
 • Ağızdaki enfeksiyonlar — Periodontal (dişeti) hastalıklar vb.
 • Solunum yolları enfeksiyonları — Boğaz, sinüs veya solunum yolu enfeksiyonları
 • Dış etkenler — Sarımsak , soğan, kahve, sigara, tütün tüketimi
 • Kuru ağız (Xerostomia) — Tükürük bezi problemlerinden, ilaçlardan veya “ağızdan nefes almak”tan kaynaklanır.
 • Sistemik hastalıklar — Şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, akciğer hastalıkları, sinüzit ve diğerleri
 • Psikolojik hastalıklar — Bazı insanlar ağızlarının koktuklarına inanırlar fakat diğerleri bunu farketmez. Bu duruma ise “pseudohalitozis”(yalancı ağız kokusu) denir.

Ağız Kokusu Belirtileri

Ağız kokunuzu her zaman farkedemezsiniz. Bunun sebebi burundaki koku alma hücrelerinin, zamanla bu kokuya alışmalarıdır. Diğer insanlar bu kokuyu farkedebilir ve siz konuşurken geri çekilebilirler.

Ağız kokusunun diğer belirtileri kokunun sebebine bağlı olarak değişirler:

Kötü ağız hijyeni: — Dişler film veya plakla kaplıdırlar. Yiyecekler dişlerin veya şişmiş dişetlerinin arasına sıkışabilir.

 • Ağız enfeksiyonları — Belirtiler enfeksiyon türüne bağlıdırlar:
 • Kırmızı ve şişmiş dişetleri özellikle frıçalama sonrası çok kanarlar.
 • Dişlerin arasındaki veya diş tabanındaki enfeksiyon
 • Yerinden oynamış dişler veya protezlerin yerlerinde değişiklik
 • Dil veya dişetlerindeki acı veren yaralar
 • Solunum yolları hastalıkları — Şişmiş boğaz, boğazdaki şişmiş lemfatik nodlar, ateş, tıkalı burun, balgamlı öksürük
 • Dış etkenler — Parmak ve dişlerdeki sigara izleri, dişlerdeki kahve izleri
 • Kuru ağız — Belirtiler aşağıdaki gibidir:
 • Kuru yiyecekleri yutmada sorun
 • Ağız kuruluğu nedeniyle uzun süre konuşamama
 • Ağızda yanma
 • Fazla sayıda çürük
 • Kuru gözler (Sjögren sendromunda)
 • Sistemik (bütün vücut) hastalıkları — Şeker hastalığı belirtileri, akciğer hastalıkları, karaciğer ve ve böbrek hastalıkları

Teşhis

Bir diş hekimi veya doktor muayene sırasında ağız kokunuz olup olmadığını farkedebilir. Bazen, hastanın nefesinin kokusu problemin sebebini belli edebilir. Örneğin “meyvalı” ağız kokusu şeker hastalığı göstergesi olabilir, idrar benzeri bir koku ise böbrek yetmezliği belirtisi olabilir.

Diş hekiminiz kullanmış olduğunuz ilaçlara ve geçmişinize bakarak kuru ağız ve koku yapabilecek sebepleri inceler. Diş hekiminiz ayrıca kişisel alışkanlıklarınız (sigara, tütün) ve beslenmenizle ilgili sorular da soracaktır.

Diş hekiminiz diş, dişetleri ve salgı bezlerinizi kontrol eder. Kafa ve boynunuzu yoklayarak, ağız ve burundan çıkan nefesi değerlendirir.

Eğer sebeplerden biri bütün vücuda yayılmış bir hastalıksa aile doktorunuza danışır. Dişeti hastalığı bulunduğu durumda ise diş hekiminiz bir periodontoloğa ( diş eti hastalığı uzmanı) görünmenizi tavsiye eder.

Eğer doktorunuz solunum yolu enfeksiyonu, şeker hastalığı, böbrek hastalığı veya sjörgen sendromundan şüpheleniyorsa daha detaylı testler gerekebilir. Gereken testler şüphelenilen hastalığa göre değişir. Kan ve idrar testi, göğüs ve sinüs röntgeni ve diğer bazı testlerin yapılması gerekebilir.

Beklenen Süre

Ağız kokusunun ne kadar süreceği bu duruma yol açan sebebe bağlıdır. Örneğin ağız kokusunun sebebi kötü ağız hijyeni ise düzgün diş bakımıyla nefesiniz hemen düzelmeye başlar.

Normal diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla birkaç gün içinde sonuçlar çok daha iyi olacaktır. Periodontal hastalıklar ve diş absesi de diş tedavisine çok iyi tepki verirler.

Eğer kötü koku sinüslerden kaynaklanıyorsa koku sorunu yeniden ortaya çıkabilir.

Sistemik hastalıklardan kaynaklanan ağız kokusu daha uzun süreli bir sorun olabilir. Genelde diş tedavisiyle kontrol altına alınabilir.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Diş problemlerinden kaynaklanan ağız kokusu evde bakım ve profesyonel bakımla kolayca engellenebilir:

 • Yemeklerden en az 30 dakika sonra dişleri, dili ve dişetlerini fırçalamak
 • Günlük diş ipi kullanımı
 • Ağız gargarası kullanımı
 • Diş temizleme ve bakım için yılda en az iki defa diş hekimini ziyaret

Ağız kokusuyla aynı zamanda hergün yeterli miktarda su tüketerek de mücadele edebilirsiniz. Arada ağzınızı bir yudum suyla çalkalamak da yiyecek parçalarını yerinden eder. Başka ürünler de nefesinizi ferah tutmanıza ve plak oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir. Bunlar:

 • Şekersiz Sakız
 • Şekersiz nane
 • Çiğ havuç
 • Kereviz

Ne zaman bir profesyonele başvurmalı?

Eğer ağız kokusunun yanında yerinden oynamış dişiniz veya ağrı yapan şişmiş dişetleriniz varsa diş hekimine başvurmalısınız. Ağız kokusuyla birlikte aşağıdaki belirtiler de mevcutsa diş hekimine gitmeniz tavsiye edilir:

 • Ateş
 • Şişmiş boğaz
 • Postnazal akıntı
 • Solgun nazal akıntı
 • Balgamlı öksürük

Eğer bu belirtilerden hiçbiri yoksa ve dişlerinize dikkat etmenize rağmen ağız kokusu devam ediyorsa diş hekimine başvurun.
Bazen ağız kokusu hemen ilgilenilmesi gereken bir tıbbi durumun işareti olabilir. Eğer şeker hastalığı, eflü hastalığı (GERD) veya kronik solunum yolu hastalığınız varsa başka bir uzmandan yardım almak gerekebilir.

Öngörü

Ağız kokusu sebepleri tanımlandığında, doktorunuzun tavsiyelerine uyarak ferah bir nefese sahip olabilirsiniz.

Источник: https://www.onurozturk.com/agiz-kokusu-halitozis/

Ağız Kokusu (Halitozis) Nedenleri ve Tedavisi

Ağız Kokusu (Halitozis) Önlenebilir Mi?

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir? Ağız kokusu (halitozis), bazı bakterilerin ağız içindeki besin artıklarıyla birleşerek oluşturduğu kokudur. Ağız kokusu hastalık olarak tanımlanmasa bile, bazı önemli hastalıkların işareti olabilir.

Ağız kokusunun; ağız, nazofarenks, akciğerler ve sindirim sistemi olmak üzere dört önemli kaynağı bulunmaktadır. Ağız kokusunun nedeni % 90  oranında ağız içi kaynaklıdır. Diğer faktörler ise mide-bağırsak veya üst solunum yolu hastalıklarıdır.

Ağız Kokusu Neden Olur?

• Ağız kokusu özellikle oksijensiz ortamlarda yaşayan bakterilerin çıkardığı gazlardan kaynaklanır.

Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan besin artıkları, ağız içindeki bakteriler aracılığıyla kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına yol açarlar.

Ağız bakımının yeterli olmamasından dolayı diş çürükleri ve dişeti hastalıkları da meydana gelerek durumu ağırlaştırırlar. Özellikle tükrükteki β-galaktozidaz enziminin aktivasyonu ağız kokusunun önemli sebeplerinden biridir.

• Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubuyla tatlandırılmış hazır gıdalar, ağız içindeki bakterilerin hızla çoğalmasını sağlar.

• Açlık, diyet, ağız kuruması veya sıvı besin eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar ve bu metabolizmanın yan ürünleri ağız kokusu olarak kendini gösterir.

• Ağız kokusunun oluşmaması için ağzın nemli olması gerekir. Normalde, ağızda devamlı tükürük salınımı olur ve yutkunmayla sindirim sistemine gönderilir. Bu sırada da ağız temizliği sağlanır.

Bu salınım yetersiz olduğunda, ağız içindeki girintili yerlerde besin artıkları kalır ve bakteriler çoğalarak ağız kokusuna neden olur.

Antidepresan, antipsikotik gibi bazı ilaçların devamlı kullanımı, tükürük bezleriyle ilgili hastalıklar ya da sürekli ağız solunumu yapan kişilerde, tükürük azlığına bağlı olarak ağız kokusu gelişebilir.

• Fizyolojik halitozis, bazı  besinlerin midedeki sindirim işlemi ya da iyi temizlenmemiş  ağız boşluğundaki çürüme işlemi neticesinde meydana gelir. Genellikle diş  fırçalama, antiseptik ağız solüsyonlarıyla kontrol altına alınabilir.

Gün boyunca dilde ve damakta üreyen bakterilerin neden olduğu kokular %55, sarımsak ve soğan gibi sert kokulu gazlar ve enzimler içeren besinlerden kaynaklanan kokular %12, sigara ve tütün ürünlerinin kullanımından kaynaklanan kokular ise %33 oranında fizyolojik ağız kokularının nedenini oluşturur.

• Ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezleri besinlerin birikmesine neden olarak ağzın kötü kokmasına yol açar.

Ağız Kokusu Yapan Hastalıklar

• Ağız dışından kaynaklanan kötü kokularda ilk araştırılması gereken bölge burundur. Burunda meydana gelecek bir tıkanıklık, burun solunumu yerine ağız solunumu yapılmasına neden olur. Buna bağlı olarak  ağızda kuruluk oluşur ve bu da ağız kokusuna sebep olur.

• Sinüzit, tonsillit, peritonsiller abse, retrofarengeal abse, atrofik rinit, adenoit, nazofarengeal abse, larenjit ve larenks kanseri ağız dışından kaynaklanan halitozis nedenleridir.

• Bronşektazi, nekrotizan pnömoni, ampiyem, akciğer absesi gibi hastalıklarda kötü kokuya yol açabilir.

• Mide kanseri, ösefagus rahatsızlıkları, kronik böbrek yetmezliği, karaciğer sirozu, karaciğer yetmezliği, lösemi, AIDS, multipl skleroz ve metabolik hastalıklar da halitozisa sebep olabilir.

Ağız Kokusu Ölçümü

1) Organoleptik Ölçüm; ağız kokusunun ölçülmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ölçümden 12 saat önce yemek yenilmemesi, diş fırçalanmaması ve sigara içilmemesi gerekir. Organoleptik Ölçüm sırasında hasta ve doktor karşılıklı olarak oturur. 2.

5 cm çapındaki bir plastik tüp hastanın ağzına konulur. Hasta yavaşca nefes verirken doktor kokunun değerlendirmesini yapar. Koku 0 ila 5 arasında sınıflandırılır.

0-koku yok, 1-zorlukla farkedilen koku, 2-zayıf ancak açıkça farkedilen koku, 3-orta dereceli koku, 4-güçlü ve testi yapanın dayanamayacağı kadar kötü koku, 5-aşırı pis koku.

2) Halimeter; Halimeter, uçucu sülfür bileşiklerini saptayarak ağız kokusunun teşhis ve tedavisinde etkili olur. Halimeter, ağız kokusuna sebep olan gaz bölümlerini milyarda bir hassasiyetle “ppb”  cinsinden tespit eder. 150ppb’nin altındaki değerler normal sayılır.

3) Gaz kromatografi; Sülfür içerikler için oldukça hassas fotometrik dedektörler içeren bir cihazdır. Tükrükte, dil örtüsünde ya da nefeste sülfür içeren uçucu bileşiklerin konsantrasyonunu tespit etmek için kullanılır. Ancak kullanılan cihazın oldukça pahalı olması ve  uzman bir personel gerektirmesi nedeniyle kullanımı oldukça nadirdir.

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız içinden kaynaklanan kokularda tedavi; genellikle ağız içerisindeki besin takılmalarının giderilmesi, iltihapların ve çürüklerin temizlenmesi ve de ağız içi bakteri sayısının ağız bakımı yöntemleriyle azaltılmasını kapsamaktadır.

Sadece diş fırçalamak ağız bakımı için  yeterli olmadığından, bakterilerden ve oluşturdukları sorunlardan kurtulabilmek için diş ipi, köprü altı ipi ve dil kazıyıcısı kullanımı da gerekmektedir. Ayrıca antibakteriyel ağız gargaraları da olumlu katkı sağlamaktadır. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgısını artırarak ağız temizliğine yardımcı olur.

Xylitol içeren sakızlar kullanılabilir. Tarçın ise, özellikle kabuklarında bulunan özel bir yağ ile ağızdaki bakterilerin yok edilmesinde etkili olmaktadır.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/agiz-kokusu-nedenleri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.