Ağız Kokusu Tedavi Edilebilir

içerik

Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Ağız Kokusu Tedavi Edilebilir

Ağızdan hoş olmayan bir kokunun yayılması olarak tanımlayabileceğimiz bir sağlık problemi olan ağız kokusu, tıp dilinde halitosis olarak adlandırılır. Çok sık rastlanan bir problem olmakla birlikte, çevredeki insanlarla iletişim kurmaktan kaçınmaya sebep olarak özgüvensizliğe yol açar.

Genelde dişlerin arasında kalan yemek artıklarından ya da bakteri enfeksiyonuna bağlı olarak meydana gelir. Ağız temizliğine dikkat etmek ve dişleri düzenli olarak fırçalamak sorunun çözümüne yardımcı olabilir. Fakat bu durum bazen herhangi bir hastalığın belirtisi olarak da kendini gösterebilir.

Bu durumda ağız kokusunun giderilmesi için söz konusu hastalığın tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Ağız kokusu genellikle diş ve diş eti hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkar. Bazen mide ve geniz arkası akıntısıyla bağlantılı olabilir. Problemli ve eski dolgular, protezler ve hatalı yapılan birtakım işlemler ağızda kötü bir koku oluşmasına neden olabilir.

Ağız kokusuna yol açan asıl neden, ağız içinde bulunan bakterilerdir. Bu bakteriler ağzın nemli ve sıcak bir bölge olması dolayısıyla rahatlıkla ürerler. Bu da ağız kokusunun daha da baskın bir hal almasına yol açar.

Ramazan ayında oruçluyken ağız kokusu uzun süren açlık ve susuzluğa bağlı olarak artabilir.

1. Ağız kuruluğu

Bazı hastalıklar ağızda kurumaya yol açar. Bu da ağızda koku oluşmasına neden olabilir. Bunun nedeni, tükürük oluşumundaki azalmadır. Ağızda oluşan bu kokuyu önleyebilmek için tükürük salgısının artırılması gerekir.

Özellikle kış mevsiminde görülen nezle, grip gibi hastalıklar vücuda bulaşan virüs sayısının artmasına neden olur. Ağız kokusu; burun, akciğer ve diğer solunum yolu enfeksiyonları, kronik sinüzit, kronik bronşit ya da geniz akıntısı hastalıklarının sonucunda ortaya çıkabilir.

3. Beslenme biçimi

Pastırma, soğan, balık, sarımsak ve çeşitli baharatlar ağız temizliğine dikkat edilse de koku oluşumuna yol açar.

Bunun nedeni, bazı yiyeceklerdeki keskin kokulu yağlar, kan yolu ile akciğerlere ulaşmasıdır. Akciğere ulaşan gazlar ağız yoluyla dışarı çıkarak ağızda birikir ve bu da ağızda neden olur.

Naneli diş macunları ve gargaralar ile dişlerin ve ağzın güzelce temizlenmesi sonucunda ağız kokusunda azalma olur.

4. Sigara ve alkol kullanımı

Alkol ve sigara karaciğerde parçalanır, kokusu diğer besinlerde olduğu gibi akciğerden ağza gelir. Sigaranın içerisindeki nikotin ve katran tüm solunum yolunu etkilediğinden koku oluşumu engellenemez. Sigara kullananların diş eti hastalıkları ve kötü kokuya yol açabilecek diğer rahatsızlıklardan korunma şansları daha azdır.

5. İlaçlar

Alerji ve sinüzit ilaçları ağızda kurumaya yol açar. Buna bağlı olarak da ağızda koku meydana gelebilir. Bazı ilaçlar ağız kokusu oluşumuna sebep olabilecek kimyasallar içerir.

Ağız Kokusuna Yol Açan Hastalıklar Nelerdir?

Ağızda koku oluşumuna neden olan pek çok hastalık bulunur. Bunların başlıcaları aşağıdaki gibidir:

 • Boğaz enfeksiyonu
 • Diş eti enfeksiyonu
 • Kronik sinüzit ve geniz akıntısı
 • Çürük diş
 • Reflü
 • Kronik bronşit
 • Laktoz toleransı
 • Diyabet
 • Karaciğer veya böbrek hastalığı
 • Ağız yaralarıdır.

Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağız kokusu şikayeti olanların ilk olarak bir diş hekimine gitmeleri gerekir. Diş doktoru, ağız kokusunun ağız boşluğu, diş eti ve dişlerden kaynaklı olup olmadığına bakar.

Bunlara yönelik bir sıkıntı varsa tedavisi yapılır. Eğer diş ve diş etlerinden kaynaklı bir sorun yoksa o zaman bir dahiliye uzmanına gidilmesi gerekir.

Ağızda koku oluşumuna yol açan bir hastalık söz konusu ise bu hastalığa yönelik tedavi planlanır.

Ağız Kokusu Nasıl Anlaşılır?

Ağzınızın kokup kokmadığını şu yöntemleri uygulayarak rahatlıkla tespit edebilirsiniz:

 • Öncelikle bileğinize hafifçe tükürün ve kuruması için biraz bekleyin. Sonra kurumuş olan tükürüğü koklayın. Çünkü bilekte koku daha kalıcı olur. Eğer ağır bir koku gelirse ağzınız kokuyor demektir.
 • Elinizi çukurlaştırarak ağzınızdan avucunuza hohlayarak nefes verin. Sonra elinizi koklamaya çalışın. Eğer burnunuza koku gelirse ağız kokusu probleminiz var demektir.
 • Bir çay ya da yemek kaşığını alıp hafifçe dilinizin üzerini kazımaya çalışın. Kazıma işlemi için kaşığı 2 veya 3 kez çekmeniz yeterli olur. Kazıma sonrasında kaşığa çıkan tortularda koku varsa, bu ağzınızın koktuğunu gösterir.

Ağız Kokusu Ölçümü Nasıl Yapılır?

Ağız kokusu, patolojik ve fizyolojik nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Sabah kalkınca ağız kokusu ile karşılaşılması fizyolojik olarak tanımlanır ve herhangi bir hastalık belirtisi olarak görülmez.

Fakat diş çürükleri, diş eti hastalıkları, diyabet, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar sebebiyle oluşan ağız kokusu ise patolojik kaynaklıdır. Bu durumda bir diş hekimine gidilmesi gerekir.

Ağız kokusunun nedeninin doğru tespiti için öncelikle ağız kokusu ölçümü yapılır. Ağız kokusu ölçümü yaptıracakların dikkat edecekleri bazı hususlar vardır.

 • Son 48 saat içerisinde pırasa, soğan, sarımsak gibi kokuya sebep olabilecek yiyeceklerin tüketiminden kaçınılması gerekir.
 • Son 12 saat içinde sigara ve alkol kullanılmamalıdır.
 • Ölçüme 8 saat kala yemek yenilmemesi gerekir. Fakat son 3 saat kalana dek su içilebilir.
 • Ölçüm yapılacağı sabah gargara yapılmamalı ve dişler fırçalanmamalıdır.
 • Ölçüm yapılacağı gün kolonya ve parfüm gibi ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusunu kalıcı olarak önlemek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bunlar:

 • Diş ipi kullanmaya çalışın. Diş ipi, dişler arasında kalan besinleri temizlediğinden ağızda oluşan kokuyu en aza indirir.
 • Günde en az iki kez, özellikle de yemeklerden sonra ve yatarken dişlerinizi fırçalayın. Nane aromalı bakım suları kullanabilirsiniz.
 • 3 ayda bir diş fırçanızı değiştirin.
 • Bol bol su içerek sağlıklı bir şekilde beslenmeye çalışın.
 • Sakız çiğneyin. Sakız, tükürük salgısının oluşumunu artırdığından ağızda oluşan kuruluğu önler.
 • Sigara kullanımına son verin. Sigara bağımlısıysanız ağız kuruluğunu önlemeniz bir süre sonra olanaksız hale gelir. Bu durumda da ağız kokusundan kurtulmanız daha da zorlaşır.
 • Gece ağız kokusu nasıl önlenir? Akşam yemeklerinde soğan, sarımsak, pırasa ve baharatlı yemekler tüketilmemesi geceleri ağızda kötü koku oluşmasını önler. 

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kokusunun tedavisi altta yatan nedene göre değişiklik gösterir.

1. Fizyolojik ağız kokusu tedavisi

Dilin ve dişlerin iyi temizlenmesi sağlanır. Ayrıca gargara kullanımı da ağız temizliğinin tamamlanmasında etkili olur. Sakız çiğnemek dil üzerindeki bakteri oluşumunu engeller. Alkol içeren ürünler ağız kokusunu artırdığından bunlardan uzak durulması gerekir.

2. Patolojik ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusunun kaynağı ağız içi sebeplere bağlıysa öncelikle ağız hijyenine özen gösterilmelidir. Bir diş hekimine diş taşları temizletilip diş çürükleri tedavi ettirilebilir.

Yapılan tüm bu işlemlere rağmen ağız kokusu geçmiyorsa kokunun nedeni dış nedenlere bağlı olabileceğinden uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

Böylece ağız kokusu herhangi bir hastalığa bağlı oluşmuşsa tedavisi yaptırılır.

3. Psikolojik ağız kokusu tedavisi

Hastanın ağız kokusu sorunu olmadığına dair ikna edilmesi amaçlanan psikolojik tedavi sürecidir.

4. Halitofobi tedavisi

Tedavi olmasına rağmen hasta halen ağzının koktuğunu düşünebilir. Böyle durumlarda mutlaka bir psikiyatristten yardım alınması gerekir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Источник: https://sebboy.com/agiz-kokusu/

Ağız kokusu ile ilgili bilinmesi gereken her şey

Ağız Kokusu Tedavi Edilebilir

Tıptaki adıyla ‘halitosis’ olarak bilinen ağız kokusu, genellikle ağız hijyeninin sağlanmaması sonucu oluşuyor. Ağız kokusu, hijyen dışında karaciğer, mide ve böbrek hastalıklarından da kaynaklanabiliyor ve bu hastalıkların ilk sinyali olabiliyor.

Ağız kokusu neden olur?

Ağız kokusunun nedenleri şöyle sıralanabilir:

Sinüzit: Sinüzit denilen yüz kemiklerinin içindeki boşluklarda bulunan iltihap, sarı-yeşil ve kalın kıvamda bir tür akıntının genize akmasına yol açıyor. Bu geniz akıntısının iltihaplı oluşu kişinin nefesinde hoş olmayan bir kokuya neden olabiliyor.

Sinüzit nedeniyle tıkanan burundan nefes alınamayınca ağızdan alınıyor ve bu da ağzı ve boğazı kurutuyor. Bakteriler için ideal bir ortam oluşuyor ve ağız kokusu oluşuyor.
Tedavisi: Sinüzite bağlı ağız kokusu öncelikle medikal yolla tedavi ediliyor. İlaçlar yoluyla bu iltihap giderilmeye çalışılıyor.

İlerlemiş sinüzit vakalarında ise akıntı ilaçla tedavi edilmediği için endoskopik sinüs cerrahisine başvuruluyor.

Bademcik iltihabı: Ağız bölgesinde oluşan bademcik iltihapları ‘magma’ denilen katı kıvamlı bademcik döküntüsüne yol açarak kişilerde ağız kokusuna neden olabiliyor.
Tedavisi: Bademcikler alınıyor ya da radyofrekans aleti ile iltihap buharlaştırılarak sorun giderilebiliyor.


Diş ve diş eti hastalıkları:
Diş ve diş eti hastalıkları da ağız kokusuna yol açabiliyor. Mutlaka diş doktoruna görünerek hem hastalığın hem de ağız kokusunun giderilmesi sağlanıyor.

Tedavisi: Kulak burun boğaz hekimleri tarafından ağız kokusunun diş ve diş eti hastalıklarından dolayı oluştuğu tespit edildikten sonra kişi, diş hekimlerine yönlendirilmelidir.

Ağız ve diş sağlığı bakımı yapılmalı, tüm diş problemleri tedavi edilmelidir.


Mide ve bağırsak sistemi hastalıkları:
Özellikle reflü, bulunan kişilerde ağız kokusu oluşabiliyor.

Bu hastalık midedeki asit içeriğinin özellikle geceleri yemek borusundan yukarıya hareket etmesine, mideden çıkmasına ve boğazın arka duvarını, ses tellerinin giriş yerini ve gırtlağı tahrişe neden oluyor.

Tedavisi: Ağız kokusunun mide ve bağırsak sorunları nedeniyle oluştuğu tespit edildikten sonra kişi, uygun hekime yönlendirilerek tedavisi gerçekleştiriliyor. Durumun nedeni reflü ise uygun tedavi uygulanıyor.

Mantar enfeksiyonları: Bazı durumlarda dil kökündeki mantar enfeksiyonları da ağız kokusuna neden olabiliyor.
Tedavisi: Kişinin muayenesi sırasında -özellikle esnek fiberoptik laringoskopla yapılan muayenede- dil kökü, yemek borusunun giriş yeri, gırtlak ve ses telleri gözlemlenerek kişi uygun hekimlere yönlendiriliyor.

Uzun süreli açlık: Uzun süre bir şey yememek ve su içmemek, hem ağız kuruluğuna hem de ağız içindeki mikroorganizmaların faaliyetinin artmasına yol açıyor ve ağız kokusu kaçınılmaz oluyor.

Ağız kokusu nasıl giderilir?

 • Ağız içinde oluşan enfeksiyonlar bakteri üretimini artırıyor ve kokuya neden olur. Diş fırçanızı en geç üç ayda bir değiştirin ve dişlerinizi sabah-akşam düzenli bir şekilde fırçalamayı ihmal etmeyin. Fırçalamadan sonra diş ipi kullanmak etkili ağız temizliğine yardımcı olabiliyor.
 • Doğru ağız hijyeni için diş fırçalamanın yanı sıra mutlaka dil temizliği de yapılmalıdır. Dilin üzerinde, özellikle dil sırtının arka bölgelerinde oluşan bakteriler ağız kokusuna neden olabiliyor. Bu bakterilere karşı özel olarak tasarlanmış dil fırçalarını kullanın.
 • Su sağlığımızla ilgili her konuda olduğu gibi ağız kokusunu gidermede de gerçek bir kurtarıcıdır. Günde 2,5-3 litre su içmek, tükürük salgısının artmasını sağlayarak ağız kokusunu önlemeye yardımcı oluyor.
 • Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. Yiyecek ve içeceklerinize mutlaka tarçın koyun. Tarçınlı şekersiz sakızlar da hem kuruluk hem de bakterilerle mücadelede fayda sağlayabiliyor.
 • Yeme içmeyle ilgili tüm faaliyetlerin sona erdiği uyku öncesinde, dişlerin fırçalanması ağız hijyeninin olmazsa olmazıdır. Fırçalama dışında, alkolsüz ağız gargaralarını kullanmak da kokuyu önlemede yardım olabiliyor.
 • Sigara ve diğer tütün ürünleri de ağız kuruluğuna ve kokuya neden oluyor. Diş eti hastalıklarına zemin hazırlayarak ağız sağlığını bozuyor. Sigarayı tamamen hayatınızdan çıkarın.
 • Sabahları oluşan ağız kokusunun nedeni genellikle açlık oluyor. Ağız kokusuna karşı sabahları kahvaltıyı atlamayın.

Video: Etkili bir ağız temizliği için…

İlginizi çekebilir

Diş taşı neden oluşur?

Dişleriniz için 7 kötü besin

Diş gelişimini olumsuz etkileyen nedenler

Ramazan'da ağız kokusundan kurtulmanın yolları

Ağız kokusu kronik olabilir mi?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/agiz-kokusu-ile-ilgili-bilinmesi-gereken-her-sey-

Ağız kokusu nasıl tedavi edilir

Ağız Kokusu Tedavi Edilebilir

Ağız kokusu protein amino asitlerinin üzerinde bakterilerin aşırı aktivitede olması nedeniyle oluşmaktadır. Bu sorun toplumda yaş gözetmeksizin herkesi etkisi altına alabilir. Ağız kokusuyla doktora giden hastaların doğru teşhis konularak tedavi edilmesi gerekir.

Ağız kokusu olan hastaların buna sebep olabilecek sistematik hastalıklar açısından da değerlendirilmesi ve buna uygun tedavilerin uygulanması gerekir.

Buna rağmen ağız kokusunun devam etmesi halinde, yeniden teşhis aşamasına dönülerek gerekirse hastalığıyla alakalı olan birime yönlendirilmesi tavsiye edilir.

Estetik Diş Hekimi Dt. Arzu Yalnız Zogun, Kadınvekadın okurları için ağız kokusunun tedavisi hakkında bilgi verdi.

Ağız kokusunun tedavi edilmesinde standart ve kabul edilen protokoller yoktur. Fakat uygulanacak tedavi sırasında dental ve periodontal bazı tedavileri içeren uygulamalar yer almaktadır.

Hastalar bunlara bile cevap vermezse, tekrar teşhis aşamasına dönülebilir. Tedavi sırasında bir aletle volatil sülfür bileşiklerin değerleri ölçülmelidir. Ağız kokusu sorununun çözülmesi için, bazı prosedürler uygulanmalıdır.

Bu sırada ağızdaki kokuyu geçici bir süre maskelemek mümkün olabilir.

Ağızda oluşan kokular insanların rahatsız olmasına neden olur. Ancak bu sorun tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Bu genellikle önemli hastalıkların habercisi olarak, fizyolojik ağız kokusu şeklinde oluşur.

Sindirim kanalında biriken gazlar, dil sırtında üreyen bakteriler ya da beslenme alışkanlıklarının etkisiyle meydana gelebilir. Gerçek ağız kokusu ise, patolojik ağız kokusu olarak tanımlanır.

Kişiler bunun genellikle farkında olmaz, tolere edebilir ya da bunu ağız kokusu olarak kabul edebilirler. Uygulanacak tedavi ağız kokusunu yok etmek için yapılır. Hastaların ağız ve diş bakımı sağlanır, bu şekilde ağız hijyeni elde edilmeye çalışılır.

Patolojik ağız kokularında buna neden olan sistematik hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Yine de hastalarda ağız hijyeni sağlanmalıdır.

Ağız kokusu tedavisindeki hedefler nelerdir

– Dil sırtında olan bakteriyel kolonizasyonunun ortadan kaldırılması

– Mevcut volatil sülfür bileşiklerinin bloke edilmesi

– Hastanın ağız kokusunu gidermek için, öncelikle hastanın eğitilmesi

Ağız kokusu olan hastalarda uygulanacak tedavide ağız kokusunun türüne göre uygulama yapılmaktadır.

Fizyolojik ağız kokusu tedavisi

Tedavi uygulanması için, öncelikle ağızdaki kokunun kaynağı belirlenmelidir. Ardından diyet hazırlanmalı, dil temizliği yapılmalı ve hastanın oral hijyen eğitiminin yapılması gerekir. Hastalar dilin arka tarafı fazla ulaşılabilir olmadığından, bu bölgenin en fazla kötü kokan yer olduğunu bilmelidir.

Dil temizliği için kullanılacak özel fırçalar ve taraklar bulunmaktadır. Bunlar yoksa sert diş fırçaları kullanılabilir. Dil fırçalama sırasında hastalarda bulantı ve kusma olabilir.

Bunu önleyebilmek için, ayna karşısında dil fırçalanmaması, fırçalamanın küçük darbelerle yapılması, nefes verirken fırçalamanın kısa aralıklarla yapılması bulantı ve kusmayı engelleyecektir. Oral hijyen sağlandıktan sonra, ağız kokusu devam ediyorsa bunun için gargara kullanılabilir.

Bunun için alkol bazlı solüsyon kullanmak ise, sadece kokuyu maskeler. Bu ürünler sadece geçici rahatlama için tavsiye edilebilir. Ağız yıkama için kullanılan ürünlerde alkol içerdiğinden, sadece ağızda kuruma etkisine neden olur ve ağız kokusunun artmasına sebep olur. Bu nedenle sadece belirli süre gargara kullanımı uygun olur.

Bunu doktorunuz size belirtecektir. Hastaların her gün en az 2 defa diş fırçalaması, şekersiz sakız kullanması bakterilerin yok olmasına neden olacaktır. Bu tedaviler ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olur.

Patolojik ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusu ağız içinden kaynaklanıyorsa, öncelikle hastaya oral hijyen eğitimi verilmektedir. Ağızda periodontal hastalıkların tedavisi yapılır, çürükler restore edilir. Ağızda uyumu bozulmuş olan protezler elimine edilir.

Sabit veya hareketli protezlerin olması halinde ya da hastanın yaşı ilerlemişse ultrasonik diş fırçası sayesinde gelişmiş hijyen teknikleri kullanılır. Bunun dışında hastaların diş ipi kullanımına önem vermesi gerekir.

Patolojik ağız kokusu ağız dışı nedenlerden kaynaklanıyorsa, bu konuda uzman olan bir doktora gidilerek, hastalığın tedavisi yapılmalıdır.

Yalancı ağız kokusu tedavisi

Bu ağız kokularında hastaya doğru tanı konulması çok önemlidir. Bu hastaları uygun şekilde motive edecektir. Bunun dışında diğer ağız kokusu tedavilerinde uygulandığı gibi, hastalara oral hijyen eğitiminin verilmesi gereklidir.

Halitofobi tedavisi: Hastalara bunun tanısı koyulduğunda psikiyatriste yönlendirilip tedavi edilmelidir.

Tükürük salgısının ağız kokusunun tedavisindeki önemi

Ağzın kurumaması için, hastaların şekersiz sakız çiğneyerek tükürük salgısının arttırılması ağız kokusunun tedavisinde önemlidir. Tükürük sayesinde yemek sonrasında ağızda kalmış olan yemek parçalarının yerinden sökülerek, mideye gönderilmesi sağlanır.

Tükürük içeriğinde bulunan güçlü enzimler, bakterileri öldürecek güçlü antibiyotik etkisi göstermektedir. Şeker hastalarında bile ağız kuruması olması ve bundan dolayı ağız kokusu yaşanmasının nedeni tükürük salgısının olmamasından kaynaklanır.

Ağız kokusu olan hastalara özellikle tükürük salgısını arttıracak xylitol içerikli olan sakız çiğnemeleri tavsiye edilmektedir. Bu arada vücutta olabilecek sıvı kaybının da giderilmesi gerekir. Bol su içilmesi sayesinde ağızda birikmiş olan bakteriler temizlenebilir.

Hastalar uygun bir diyet programı uygulamalı ve ağız kokusunun oluşmasında etkili olan süt ve süt ürünleri tüketimine dikkat

Diş ipi kullanımı ağız kokusunu gidermekte yardımcı

Ağız hijyenin sağlanmasında ve ağız kokusunun önlenmesinde diş ipi kullanımı da çok önemlidir. Bu yüzden her gün diş ipi sayesinde iki diş arası, diş ve diş etlerinin arası hafifçe itilip dişe kuvvet vererek aradaki plak temizlenmelidir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/agiz_kokusu_nasil_tedavi_edilir.html

Kedilerde Ağız Kokusu

Ağız Kokusu Tedavi Edilebilir

Tıpta halitoz olarak da bilinen ağız kokusu, kedilerde pek çok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Hemen endişelenmeyin; kedinizin ağzı zaten naneli şeker tazeliğinde kokmak zorunda değil. Ancak eğer ciddi derecede ağır ve fetid bir koku var ise altında yatan medikal bir sebep olabileceği konusunda şüphelenmekte de haklısınız.

Kedimin Kötü Ağız Kokusunun Sebebi Ne Olabilir?

Çoğunlukla kedilerde ağız kokusu kedinizin ağzında biriken ve koku yaratan bakterilerin çoğalması ile birlikte oluşur. Bu ilk başta diş ya da diş eti sorunlarının bir belirtisi olabilir.

Hatta bazı kedilerde özellikle plak ya da tartar hassasiyeti oluşmuş olabilir ve koku da bu nedenle yayılabilir. Diğer yandan kedinin beslenme rejimi ve dermatolojik sorunlar da ağız kokusuna olumsuz katkıda bulunan etmenler olarak bilinir.

İnatçı ağız kokusu ise çoğu zaman çok daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi niteliğindedir.

Bu ciddi sağlık sorunları arasında ağız anormaliteleri, solunumsal sistem sorunları, sindirim sistemi ile ilgili bozukluklar ya da karaciğer veya böbrek rahatsızlıkları baş gösteriyor. Durum her ne olursa olsun halitoz kesinlikle araştırılması ve incelenmesi gereken bir kırmızı alarmdır.

Kedimin Ağız Kokusunun Kaynağını Nasıl Tespit Edebilirim?

Kedinizin ağız kokusunun kaynağını tespit etmek için en güvenilir adres tabii ki veterineriniz olacaktır. Veteriner tarafından yapılan bir fiziksel muayene kedinizin ağız kokusu kaynağını tespit edebilir.

Öte yandan her zaman tek bir muayenede bu kaynak ortaya çıkmayabilir; bu nedenle ileri aşamalı testler ve tetkikler istenecektir.

Bu tip durumlarda kedinizin beslenmesi, oral hijyeni, egzersiz alışkanlıkları ve genel davranışları ile ilgili sorulara itina ile cevap vermeye hazır olun.

Ne Zaman Veterinere Gitmeliyim?

Eğer aşağıdaki belirtilerden bir ya da birden fazlası kedinizde varsa, bir veteriner misafirliği vakti gelmiş demektir:

 • Kedinizin dişlerinde aşırı düzeyde kahverengi tartar, salya artışı, çiğneme ve yutma zorluğu, kırmızı ve iltihaplı diş etleri sorunları bir arada baş gösteriyorsa bu, ciddi diş ve diş eti rahatsızlıklarının işareti olabilir.
 • Alışılmışın dışında tatlı ya da meyvemsi bir ağız kokusunun kaynağı diyabet olabilir. Özellikle kedinizin normalden daha fazla su içiyor ve tuvalete çıkıyorsa bunlar başlıca diyabet belirtileridir. Hatırlarsanız yaşlı kedilerde sıklıkla görülen hastalıkları ele aldığımızda diyabetin belirtilerinden detaylıca bahsetmiştik.
 • İdrar kokan bir ağız, böbrek rahatsızlıklarının birincil sinyalidir.
 • Aşırı derecede pis ve ağır bir ağız kokusu eşliğinde kusma, iştahsızlık, sarı kornealar bir karaciğer sorununa işaret ediyorlar.
 • Kedinizin ağzını patilemesi de sıradan bir davranış değildir ve bir veteriner muayenesi gerektirir.

Kedilerde Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde ağız kokusunun tedavisi tabii ki veterinerin teşhisine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Eğer sorun plak ya da tartar ise profesyonel bir diş temizliği ile kedinizin ağız kokusu ortadan kalkabilir.

Eğer ağız kokusunun kaynağı sindirimsel sorunlar ya da karaciğer, böbrek veya akciğer sıkıntıları ise veteriner size tedavi aşamalarını bir bir anlatacaktır.

Bu gibi durumlarda kulaktan duyma öneriler veya internet üzerinden erişilebilir olan bilgiler yetersiz kalacaktır, bu nedenle tedavinin yalnızca uzman veterinerler kontrolünde takip ettirilmesinde fayda var.

Kedimde Ağız Kokusu Oluşmasını Nasıl Önleyebilirim?

Pek çok hayvan sever, özellikle belli bir yaştan sonra kedilerde ağız kokusunun normal olduğu kanısına varır, ancak bu oldukça yanıltıcı bir kanıdır.

İşin aslına bakarsanız evcil hayvanınızın oral sağlığı ile ilgili proaktif olmak beraber geçirdiğiniz hayatı daha uyumlu yapmakla kalmaz, akıllıca bir medikal önlem olmuş olur.

Gereksiz ağız kokusunun oluşmasını önlemenin birkaç küçük tüyosu da yok değil.

 • Halitoz yaratabilecek hiçbir gizli etmenin olmadığından emin olmak için kedinizi düzenli veteriner kontrollerine ve check-up’lara götürün.
 • Veteriner muayeneleri sırasında veterinerin mutlaka kedinizin dişlerini ve ağzını incelediğinden emin olun.
 • Kedinizin dişlerini düzenli olarak – tercihen her gün – fırçalayın. Bunu yaparken kediler için özel olarak üretilen diş macunu kullanmaya özel gösterin, zira insanlar için üretilen diş macunlarında kedilerin midelerinde hassasiyet oluşturabilecek etmenler olabilir.
 • Yine veterinerinize danışarak kedinizin diş ve diş etlerini destekleyecek ve diş sağlığı açısından sıkıntı yaratmayacak bir beslenme diyeti oluşturmaya çalışın.

Tüm bunlarla birlikte kedinize her daim duygusal desteğinizi hissettirerek ağız kokusu da dahil olmak üzere oluşabilecek her türlü sağlık sorununu önleyebileceğinizi unutmayın!

Источник: https://www.miyhav.com/kedi/kedi-sagligi/kedilerde-agiz-kokusu

Ağız Kokusu Neden Olur? Ağız Kokusu Tedavi Edilir mi? (Halitosis) – Sağlık Ocağım .NET

Ağız Kokusu Tedavi Edilebilir

Ağız kokusu (halitosis), Latince’den halitus ve osis kelimelerinden türeyen ve ağızda oluşan,insanların hem sağlığını hemde sosyal yaşamını doğrudan ve olumsuz etkileyen bir sorundur. Yapılan çalışmalarda görülmüştür ki halitosis (ağız kokusu) toplumun birçok kesimini etkilemekte ve sosyal bir incinme sebebi olmaktadır.

Ağız kokusu, bazı bakterilerin ağız içindeki gıda artıkları ile birleşerek oluşturduğu hoş olmayan kokudur. Bu sorun genellikle ağız içi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Daha seyrek görülmekle birlikte bazı sistemik hastalıklarında ağız kokusuna neden olduğu bilinmektedir.

Ağız kokusu özellikle sabahları daha fazla hissedilir. Fakat herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde ağız kokusu dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanımı ile geçer.

Ağız bakımının iyi yapılmasına rağmen devam eden ağız kokusu durumunda bir diş uzmanına baş vurmak gereklidir.

Ağız kokusuna neden olan faktörler

Ağız kokusunun ortaya çıkmasında altta yatan bazı hastalıklar olabilir. Bu hastalıklar ağız kaynaklı ya da hastalık kaynaklı olmak üzere iki grupta değerlendirilir.

Ağız kaynaklı ağız kokusu nedenleri : Dilin posterior kısmında bakteri artışı, akut ülseratif jinivit, agresif peridontitis, kserostomi, oral ülserasyon, oral malignite, bazı diş hastalıkları, Ağzın kötü hijyeni ve yiyecek birikmesi, ağızdaki özellikle gram negatif anaerobik mikroorganizmalar uçucu sülfür bileşiklerini üretirler. Dil üzerinde tükürük, bakteri, epitel hücreleri, gıda atıkları birikerek ağız kokusu oluşturabilirler.

Solunum yolu kaynaklı ağız kokusu nedenleri : Kronik nazal hava yolu tıkanmaları, kronik tonsilitis, boğaz enfeksiyonları, üst solunum yolu ile ilgili tümörler, solunum yolunda yabancı cisim, solunum yolu tümörleri ve bronşekteazi gibi solunum yolu hastalıklarından da ağız kokusu meydana gelebilir.

Sistemik hastalıklar ve enfeksiyonlar kaynaklı ağzı kokusu nedenleri : Farenjit, akciğer apsesi, bronşektazi, helikobakter plori, şeker hastalığı (diyabet), diyabetik ketoasidoz, böbrek yetmezliği, trimetilaminüri, hipermitoninami ve menstruasyon gibi nedenlerden dolayı ağız kokusu olabilir.

Gastrointestinal sistem kaynaklı ağız kokusu nedenleri : Steatore ve malabsorbsiyon sendromları, pilor stenozu ve/veya duodenal obstrüksiyonlar, hepatik yetmezlik, helikobakter pilori, faringoözofageal divertiküller, gastroözofagial reflü hastalığı, akalazya, hiatus hernisi, gastrointestinal sistem kanaması, parazitoz gibi nedenler de ağız kokusuna yol açabilir.

Metabolik nedenlerden kaynaklanan ağız kokusu : Diyabetik koma, üremik koma ve böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve fötor hepatikus, trimetilaminüri, hipermetioninemi, sistinosis gibi metabololik kaynaklı ağız kokusu görülebilir.

İlaçlara bağlı ağız kokusu : Kloral hidratlar, nitrat ve nitritler, dimetil sülfükositler, disülfiram, sitotoksik ajanlar, fenotiazinler, amfetaminler grubu ilaçlar ağız kokusu yapabilir.

Ağız kokusuna neden olan yiyecek ve içecekler : Alkol, kahve, sigara, puro, çayın çok fazla içilmesi veya çok beklemiş çayı içmek, soğan, sarımsak, lahana, et, peynir, süt, balık gibi yiyecek ve içecekler ağız kokusu nedenleri arasındadır.

Fizyolojik ağız kokusu nedenleri : Ağız salgılarının azalması, dehidratasyon (sıvı kaybı), vitamin yetmezliği (A-B 12 vitamini) gibi, açlık, sabah ağız kokusu, yaşlılık, demir ve çinko eksikliği gibi faktörler ağız kokusuna neden olur.

Ağız kokusunun nedeni nasıl teşhis edilir?

Ağız kokusu ile hastaneye ya da doktora baş vuran hastanın ağız kokusunun, ne kadar süredir devam ettiği, günün hangi saatlerinde ağız kokusunun olduğu, ağız, diş ve diğer nedenlere yönelik hastanın öyküsünün alınması gerekir. Hastada ağız kokusunun olup olmadığının netleşmesi için hastanın, aile fertlerinden yada arkadaşlarından bilgi alınmalıdır. Ağız kokusunun derecesini belirlemek amacı ile genellikle üç ana yöntem uygulanır.

Ağız kokusu teşhisi için uygulanan organoleptik ölçüm : Deneyimli biri tarafından kokunun değerlendirilmesi yapılır. Hastaların, 2.5 cm çapındaki bir tüp vasıtası ile doktordan yaklaşık 10 cm kadar uzaktan doktorun burnuna doğru üflemesi ile oluşur. Hastalara ölçümden 12 saat önce yiyip içmeyi kesmeleri, diş fırçalamayı bırakmaları şeklinde ki yöntem uygulanır.

Ağız kokusu teşhisi için uygulanan gaz kramotografi yöntemi : Tükürükte, dil örtüsünde veya verilen nefeste sülfür içeren uçucu bileşiklerin konsantrasyonun belirlenmesinde kullanılır. Objektif, güvenilir bir testtir. Bu testte kullanılan cihaz pahalı ve kullanılması için deneyimli ve eğitimli bir kişiye ihtiyaç olması nedeni ile nadir uygulanan bir yöntemdir.

Ağız kokusu için uygulanan halimeter yöntemi : Halimeter’in uçucu sülfür bileşiklerini tespit ederek ağız kokusunun teşhis ve tedavisinde önemli yeri vardır. Ağız kokusuna neden olan gaz bölümlerini milyarda bir hassasiyet ile ”parts per billion” (PPB) cinsinden tespit eder.

PPB’nin altındaki değerler normaldir. Ölçümler hastanın ağız ya da burnundan verdiği nefes ile yapılır. Bu yöntem en sık kullanılan, en basit yöntemdir. Bu yöntem organoleptik değerlendirme ile yüksek seviyede korelasyona sahiptir.


Ağız kokusu için uygulanan bana testi yöntemi : Jinival boşluklardaki gram negatif anaerobların ve kısa zincirli yağ asitleri benzoylarjinin-naftilamid (BANA) ile enzimatik yıkıma uğratılarak bakılır. Bunların yanı sıra beta galaktozidaz ve amonyak ölçümü de kullanılmaktadır.

Ölçülen amonyak seviyesi ve volatil sülfür bileşikleri seviyesi arasında önemli ilişki bulunmuştur.

Ağız kokusu tedavisi ve önlemenin yolları

Ağız kokusu tedavisine başlamadan önce kokunun kaynağını bulmak önemlidir. Ağız kokusu için hastaların, diş doktoru, KBB uzmanı, gastroentroloji uzmanı gibi uzmanlar tarafından değerlendirilmeleri gereklidir. Ağız kokusunun en sık karşılaşılan nedeni diş, diş eti ve ağız bakımı problemleridir.

Ağız kokusunun en etkili tedavisi diş, diş eti ve ağız bakımıdır. Diş fırçalamanın yanı sıra dilinde fırçalanması ve diş ipi kullanımı gerekir.

Ağız içindeki eskimiş ve yıpranmış köprü ve diş protezleri ağız kokusuna neden olabileceği için bunların bakımlarının yaptırılması ve eskimiş olan protez ve köprülerin değiştirilmesi ağız kokusu tedavisinde önemli yer tutar. Eksik olan dişlerin gerekli tedavisi yapılmalıdır.

Tükürük ağız kokusunu önlemede en önemli salgı dır. Tükürük salgısının içerisinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler güçlü bakteri öldürücü maddeler vardır.

şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgısını arttıracağı için ağız temizliğinde etkilidir. Ağız kuruluğuna engel olmak için sık sık aralıklar ile su içilmelidir. Su içerek ağız içindeki bakterileri en alt seviyeye düşürmek mümkündür.

Su tükürük salgısının arttırılmasında da faydalıdır.

% 3’lük hidrojen peroksitli gargara, setilpiridyum klorit ve zeytin yağı gibi iki fazlı su-yağ gargaralar, bakır klorit içeren gargaralar, oksohalojen oksidan (klorin dioksit + klorit anyon) içeren gargaralar, çinko iyodür içeren gargaralar nefeste bulunan volatil sülfür bileşiklerini ve ağız kokusunu azalmak için kullanılan gargaralar dır. Ayrıca ağız kokusu ve ağızda bulunan yaralar için zararı olmayan ve faydalı olan evde uygulanabilecek bir yöntem olan ada çayı veya 1 litre kaynamış suya 2 çay kaşığı tuz eklenerek yapılan gargara suyu ile günde bir veya iki kez gargara yapmak hem ağızda oluşan lezyonlarda hemde ağız kokusunda faydalı olur. Ağız kokusu için diğer bir öneri ise akşamları yatmadan 2 saat önce birkaç dal maydanozu çiğneyerek yemek veya birkaç tane karanfili çiğnemek ve yatarken dişleri fırçalayıp yatmak sabah hoş bir nefes ile uyanmayı sağlayabilir.

Ağız ve diş hastalıkları ile ilgili temizliğin düzenlenmesine ve yapılmasına rağmen geçmeyen ağız kokusu sistemik hastalıklar bakımından incelenmeli ve bu duruma yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Bu hastalıkların teşhis ve tedavisi için ilgili bölümlerin bu konu ile ilgilenmesi (KBB,uzmanınca, gastroentroloji uzmanınca, göğüs hastalıkları uzmanınca, diş hekimi uzmanınca) gibi uzmanların ekip olarak ilgilenmeleri gereklidir.

Halitosisi (ağız kokusu) olduğunu hisseden ancak ağız kokusu bulgusu olmayan hastaların tedavisi için diş doktoru ve psikiatrist işbirliği gereklidir. Çünkü bu tip hastaların bir kısmında ağız kokusu olmadığı halde ağız kokusu olması korkusu (Halitofobi) vardır.

Halitosis (ağız kokusu) kişiyi ve çevresini rahatsız eden bir durumdur. Bu hastaların iyi değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gereklidir.

Ağız hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/agz-kokusu-neden-olur-agz-kokusu-tedavi/

Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız Kokusu Tedavi Edilebilir

Ağız Kokusu Neden Olur, Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kokusu, ağızda bulunan bakteriler nedeniyle meydana gelen ve sosyal hayatı da etkileyen can sıkıcı bir problemdir. Ağız kokusunun birçok nedeni olabilir. Sabah uyandıktan sonra veya yemek sonrasında oluşan ağız kokusu fizyolojik kaynaklıdır.

Ağız Kokusunun Sebepleri;

– Sinüs ve akciğerdeki enfeksiyonlar

– Şeker hastalığı

– Karaciğer yetmezliği

– Ağız kuruluğu

– Alkol ve tütün ürünleri

– Diş eti hastalıkları

– Diş çürükleri

– Yetersiz ağız hijyeni

– Diş aralarında, dil üzerinde kalan yiyecek artıkları

Ağız Kokusu – Nefes Kokusu

Ağız kokusu veya nefes kokusu, genellikle ağız sağlığına gereken özen gösterilmemesinden ya da genel vücut sağlığında oluşan bir hastalıktan dolayı meydana gelebiliyor. Hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız eden ağız kokusu, kişilerarası iletişimi ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Sosyal baskı, stres ve özgüven problemleri oluşmasına neden oluyor.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Sabahları ilk uyanıldığında ağız kokusu olabilir. Bir gün öncesinde soğan, sarımsak gibi kokulu gıdalar tüketildiğinde neredeyse 1-2 gün boyunca ağız kokabilir. Uzmanlara göre bu tip kokular normal olarak karşılanabiliyor. Ancak bazen istisnai durumlar olabiliyor.

Ağız kokusu, üst ve alt solunum yolunun yanı sıra mide ve bağırsak sistemi, yemek borusu, bağışıklık sistem, kan, kronik böbrek yetmezliği, şeker, karaciğer ve metabolik hastalıkların habercisi olabileceğinden mutlaka ciddiye alınmalı en kısa sürede hekime ile görüşülmelidir.

Ağız Kokusuna Yol Açan Şeyler

 • Tütün ürünleri ağız kokusuna neden olurlar. Zamanla diş eti hastalığı olasılığını artıran sigara vb. ürünler
 • Ağız kuruluğu
 • Diş çürükleri ve diş eti problemleri
 • Diş ve dilin fırçalanmaması
 • Düzenli şekilde temizlenmeyen protezler
 • İlaçlar
 • Bademciklerin üzerinde meydana gelen küçük, bakteri kaplı taşlar
 • Burun, boğaz ya da sinüslerde oluşan iltihaplanma
 • Sürekli ağızdan nefes almak

Ağız Kokusuna Doğal Çözümler

Tarçın, ağızda bakterilerin çoğalmasını engeller. Limon bal, tarçın ve sıcak sudan hazırlayacağınız karışımı gargara yapabilirsiniz.

Karbonat, ağız için mucizevi bir çözümdür. Karbonatı ılık suyun içinde karıştırarak gargara yapabilir veya diş fırçanızı karbonata batırarak diş macunu şeklinde kullanabilirsiniz.

Rezene en az karanfil kadar etkilidir. Rezeneyi ağzınızda çiğneyerek ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz.

Nane yaprakları taze bir nefese kavuşmanızı sağlar.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusundan korunmak kolay. Ağız kokusuna çözüm için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz;

 • Hem dişinizi hem dilinizi fırçalayın.
 • Bol su tüketin.
 • Lokmaları iyi çiğneyin.
 • Diş ipi ve gargara kullanımına özen gösterin.
 • Sigara kullanmayın.
 • Şekersiz, çinko içerikli sakız çiğneyin.
 • Gün boyu aç kalmayın. Sık ve ara öğünlerle beslenin.
 • Yoğurt tüketin.
 • Ağzınızda protez ve köprü varsa düzenli aralıklarla kontrol ettirin.
 • Eğer ağız ve diş kaynaklı değilse K.B.B uzmanına veya gastroenteroloğa görünün.

1. Fizyoloik Ağız Kokusu

Kişi, sabah ilk uyandığında veya gün içinde beslendiği gıdalardan kaynaklı (sarımsak gibi) ağız kokusundan yakınır. Ağız gargaralarının yanı sıra dil, diş fırçalarının arka yüzeyindeki tırtıklı alanlarla fırçalanır ve şikayet minimum düzeye iner. Düzenli ağız bakımıyla kötü nefes kokusunun önüne geçilmiş olur.

2. Patolojik Ağız Kokusu

Bazı kişiler, kendi ağız kokularının farkında olmazlar. Kalıcı olan patolojik ağız kokusu, fizyolojik ağız kokusundaki kadar gargara, diş fırçalama gibi işlemlerle kolayca giderilemez.

3.Psikolojik Ağız Kokusu

Psikolojik ağız kokusu yaşayan bireyler, dışarıdan hiçbir şekilde fark edilmemesine rağmen kendi ağızlarının koktuğunu düşünürler. Bu kaygı, bazı durumlarda kişinin psikolojisini bozabilecek düzeye ulaşır. Strese daha çok eğilimli olan ve sıklıkla strese maruz kalan kişilerde tükürük akışı sürekli azalır ve ağız kuruluğu oluşur. Bu da ağız kokusuna neden olabilir.

Halitofobi (Psikolojik Ağız Kokusu)

Ağız kokusu tedavisi olunsa da, kişi halen ağzının koktuğunu düşünür. Hastalarda zamanla ağız kokusu korkusu oluşmaya başlar.

Ağız Kokusu Tedavisi – Halitozis Tedavisi

Ağız kokusu tedavisinde hasta şikâyetleri dinlenir. Elektorokimyasal ölçüm yapan cihazlar ile ağız kokusunun şiddeti ve etkeni belirlenir. Kan gazlarının yanı sıra tükürük PH’ına bakılır. Dil sırtındaki bakteriler tespit edilir ve tedaviye başlanır.

Sosyal ve özel hayatınız ağız kokusu ile kâbusa dönmesin. Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ile iletişime geçerek ağız kokusu hakkında detaylı bilgi alabilir, tedavi olmak için hızlıca randevu oluşturabilirsiniz.

Источник: https://dentadent.com.tr/agiz-kokusu-neden-olur-nasil-tedavi-edilir

Ağız Kokusu Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Ağız Kokusu Tedavi Edilebilir
82 / 100SEO Score

Ağız kokusu genellikle kontrol altına alınabilir sebeplere bağlı gelişse de çoğu kişide tekrarlayarak devam eder. Toplumda “nefes kokusu” olarak bilinen bu durum kişinin hem kendisini hem de çevresindekilerini oldukça rahatsız edebilir.

İnsan burnu zamanla kokuya alıştığı için ağız kokusunu bir başkasının değerlendirmesi daha gerçekçi olacaktır. Bu durumun günümüzde boşanma sebebi bile sayılabildiği unutulmamalıdır.

Ağız kokusu her zaman anormal (patolojik) bir bulgu olarak görülmemelidir. Örneğin sabah uyanınca veya uzayan açlık durumlarında normal olarak kabul edilir.

Birçok insan ağız kokusunun asıl nedeninin mide olduğunu düşünür. Oysa gerçek çok farklıdır. Kokunun yaklaşık %85’i ağız içi hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Mide kaynaklı koku ise çok daha az görülür.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Nedenleri ağız içi ve ağız dışı nedenler olarak ikiye ayırabiliriz. En sık karşılaşılan durum ağız içi nedenlerdir. Ağız dışı nedenler daha az görülseler de genellikle daha ciddi seyreden hastalıklardır.

Ağız içi nedenler

Asıl nedeni ağız içi bakterilerdir. Ağız içindeki bakterilerin gıda artıklarını sindirmesi sonucu oluşan hidrojen sülfit ve metil merkaptan gibi gazlar ağız kokusuna neden olur.

Ağız içi nedenler:

 • Ağız kokusunun en sık nedeni, diş aralarında veya ağızın başka bölgelerinde birikmiş gıda artıklarının bakteriler tarafından sindirilmesidir.
 • Diş eti, diş kökü veya diş çevresinde gelişen iltihaplar ve ağız içi yaralar ağız kokusuna neden olabilir.
 • Dil kökünde bulunan bakteriler
 • Nadir görülen ağız içi tümörler iltihaplandıklarında ciddi kokuya neden olurlar.
 • Sigara içiciliği ve alkol başlı başına bir nefes kokusu nedenidir.
 • Ağız kuruluğu yapan nedenler, ağızdaki bakterilerin aşırı çoğalmasına ve koku yapmasına neden olur. Sjögren sendromu ve tükürük bezi hastalıkları gibi… (bkz: Ağız kuruluğu nedenleri nelerdir?)

Ağız dışı nedenler

Ağız dışı nedenler daha az görülse de tanı koymak ve tedavi etmek daha zordur.  Bunlar:

 • Sinüzit hastalığı : Geniz akıntısı ve baş ağrısı ile birlikte ağız kokusu görülür.
 • Burun içimdeki iltihabi durumlar
 • Bademcik iltihabı (tonsilit) diğer bir nedenidir. Boğaz ağrısının da eşlik ettiği bu hastalıkta öncelikle boğaz iltihabı tedavi edilir. İltihap tedavi edilince koku da geriler.
 • Özellikle çocuklarda burun içine kaçan yabancı cisimler fark edilmezse ağız kokusuna neden olurlar. Bu duruma kanlı, koyu, pis kokulu burun akıntısı eşlik edebilir.
 • Gırtlak kanseri: Gırtlak kanseri enfekte olmuşsa aşırı kokuya neden olabilir. Yutma güçlüğü, yutkunma ile ağrı gibi ek şikayetlerin olması beklenir. Özellikle uzun süre sigara ve alkol kullanan hastalardaki gittikçe artan ağız kokusu dikkate alınmalıdır. Ve mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir.
 • Solunum sistemi enfeksiyonları, zatüre(pnömoni) ve bronşit.  Özellikle bazı bakterilerin yaptığı akciğer ve bronş iltihaplarında ciddi nefes kokusu görülebilir.
 • Yemek borusundaki divertiküller(genişlemeler) yemek artıklarının burada birikmesine ve bunun sonucunda nefes kokusuna neden olur.
 • Adet dönemi bayanlarda farklı bir nefes kokusu olabilir.(menstural breath)
 • Mide kaynaklı ağız kokusu temelde iki nedene bağlı gelişir. Bunlar: mide reflüsü ve h.pylori enfeksiyonudur(mide mikrobu). Mide reflüsünde mide içeriği yemek borusuna geri kaçar. “Ağıza acı su gelme” şeklinde ifade edilir.
 • Şeker komasında nefeste aseton kokusu gelir
 • Karaciğer yetmezliğinde fare kokusu diye tabir edilen bir çeşit nefes kokusu görülür.
 • Böbrek yetmezliğinde idrar veya amonyak kokusuna benzer bir nefes kokusu görülür.

Bazı gıda ve baharatların kokuları sindirildikten sonra bile nefes kokusu yapabilir. Örneğin sarımsak sindirildikten 2-3 saat sonra bile çevredekileri rahatsız eder. Bunun sebebi sindirilen bu gıdaların baharatı akciğerlere ulaşır ve dışarı atılır. Bu da rahatsız edici bir nefes kokusu oluşturur. Bu durumlarda kokunun kaynağı ağızdan daha çok akciğerlerdir.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Tedavi nedene göre yapılır. Yani öncelikle kokunun odağını tespit edilir. Gerçekten ağız hijyenine önem verdiğiniz halde rahatsız edici bir ağız kokusu hissediyorsanız, altta yatabilecek başka bir hastalıktan şüphelenebilirsiniz.

Mide reflüsü, sinüzit, akciğer enfeksiyonları gibi ağız dışı hastalıklar ise, genelde eşlik eden farklı şikayetler de görülür.

Ağız içinden kaynaklanan kokularda ise ağız hijyenini arttırmak etkili bir çözüm olacaktır.  Yaşam tarzı ve yeme alışkanlığı değiştirilirse, koku büyük oranda azalır. Ağız kokusunu gidermek için mucize bir yöntem bulunmasa da nedeni tespit edildikten sonra tedavi edilebilir.

Ağız kokusunu gidermek için yapılması gerekenler:

 • Çürük dişlerden kurtulun: Eğer çürük dişiniz varsa düzenli fırçalama alışkanlığınız olsa bile koku devam eder. Kalıcı bir çözüm için sorunlu ve çürük dişlerinizi tedavi ettiriniz.
 • Diş eti hastalığınız varsa hafife almayın. Ağız kokusunun sık karşılaşılan diğer bir nedeni de diş eti problemleridir(diş eti iltihabı gibi).
 • Yoğun diş plaklarından kurtulun. Bu plaklarda bakteriler yerleşerek koku yaparlar.
 • Yanlış yapılmış dolgular veya diş tedavileri, bu bölgelere bakterilerin yerleşmesine ve kokuya neden olurlar.

Kokunun asıl nedeni ağız içine yerleşmiş bakterilerin çoğalmasıdır. Dolayısıyla bu bakterilerin ağız içinde çoğalmasını arttıran tüm faktörler kokuya neden olur. Bu durumda düzenli diş fırçalamak bile yetersiz kalabilir.

Ağız kokusu Nasıl Önlenir?

 • Yemek sonrası dişlerinizi fırçalayın.
 • Gece dişlerinizi fırçaladıktan sonra hiçbir şey yemeyin. Kokuyu önlemek için etkili bir yöntemdir. Ama çoğu kişi bunu önemsemez. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra atıştırdığınız gıdalar diş aralarında kalacaktır. Bu gıdalar sayesinde çoğalan ağız içi bakteriler kokuya neden olur.

  Bu durum dişleri sağlıklı ve düzenli fırçalama alışkanlığı olan birisinde bile ağız kokusuna neden olabilir.

 • Diş ipi kullanın. Amaç diş aralarında gıda artıklarının kalmaması. Diş aralarında kalmış gıda parçaları koku anlamına gelir.
 • Sadece dişlerinizi değil dilinizi de temizleyin.

  Diş fırçalarının bazılarında dil temizleme özelliği de bulunmaktadır. Bu da yine bakterileri azaltıp kokuya iyi gelecektir.

 • Takma diş kullanıyorsanız düzenli şekilde temizleyin ve diş doktorunuzun tavsiye ettiği ürünleri kullanın.
 • Ağız kuruluğunuzu giderin.

  Eğer ağız kuruluğunuzun altında yatan bir hastalık yoksa ağız kuruluğunu gidermek için bol bol su için.

 • Sigara içmeyi bırakın. Kokunun nedenleri arasında ilk sırayı sigara almaktadır. Sigara hem ağız florasını bozar hem de diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına neden olur.

 • Fazla şekerli gıdalar tüketmeniz ağız içindeki bakterilerin bu şekeri kullanarak çoğalmasına ve kokuya neden olur.
 • Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirin ve yumuşak fırçalar seçin.
 • Dişlerinizi düzenli olarak kontrol ettirin(2 yıl arayla).
 • Kokuyu gidermek için gargara ve temizleyicileri kullanabilirsiniz.

  Ancak altta yatan diş veya diş eti sorununuz varsa gargaralar sadece geçici bir çözüm olacaktır.

Bu şikayeti yaşayanların büyük çoğunluğu bu öneriler ile rahatlayabilir.

Çok nadir de olsa bazı kişilerde ağız kokusu fobisi bulunmaktadır. Kokuya neden olacak hiçbir durum olmadığı halde kokudan şikayet ederler.

Ağız kokusu hamilelik belirtisi midir?

Tek başına hamilelik belirtisi değildir. Ancak gebelik sırasında artan hormonlar ve bunun sonucunda oluşan değişiklikler diş ve diş eti problemlerinin artmasına katkı sağlar. Bu da kokunun artmasına neden olabilir.

Ağız kokusunu gidermek için yapılacak ilk şey ağız ve diş sağlığına önem vermektir. Düzenli fırçalama alışkanlığınız olsa bile diş ve diş eti kaynaklı kokular oluşabilir. Bu durumu önlemenin yolu iyi bir diş bakımı ve muayenesidir. Sizin önemsemeyeceğiniz ufak problemler bazen ağız kokusunun asıl nedenidir .

Eğer ağız kokusuna neden olabilecek hiçbir ağız içi sorununuz yoksa ve diş doktorunuz da bunu onaylıyorsa, ağız dışı nedenleri araştırmak gerekir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/agiz-kokusu-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.