Ağız kokusuna 10 doğal çözüm

Ağız Kokusuna Çözüm: Ağız kokusuna ne iyi gelir?

Ağız kokusuna 10 doğal çözüm

Halitosis olarak da bilinen ağız kokusu sosyal problemlere ve gerginliğe yol açan can sıkıcı bir problemdir.

Ağız kokusuna çözüm yolları temel olarak ağız kokusuna yol açan bakterilerin sayısını azaltmayı amaçlar.

Peki ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusuna yol açan bakterileri öldürmek için tuzlu su veya yemek sodasıyla ağız çalkalamak ve ağız hijyenine dikkat etmek önem taşımaktadır.

Bazı durumlarda ağız kokusuna çözüm için mide veya ağızla ilgili problemleri gidermek gerekebilir. Ağız kokusunun nedeni mide-bağırsak problemleri ise probiyotikler, sindirim enzimleri veya aktif kömür ağız kokusuna çözüm olabilir. naneli sakız çiğnemek, bol su içmek ve yemek sodası ile ağız çalkalamak nefesi en azından bir süre tazelemeye yardımcı olur.

Ağız kokusunun nedeni diş eti hastalıkları ise diş hekiminizi ziyaret ediniz. Diş eti hastalıkları genellikle ağız kokusu yapar. Diş hekiminiz buna uygun bir tedavi uygulayacaktır.

Sürekli ağız kokusu problemi yaşıyorsanız bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Ağız Kokusuna Çözüm Önerileri: Ağız kokusu nasıl giderilir?

Yazımızın bu bölümünden itibaren ağız kokusu giderme amaçlı olarak çözüm önerileri vereceğiz.

Unutmayınız ki sürekli ağız kokusu diş eti hastalıları veya mide-bağırsak problemlerinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda aşağıda sunacağımız ağız kokusuna çözüm önerileri yalnızca geçici olarak işe yarayacaktır. Bu tür problemler tedavi edilmediği sürece ağız kokusu problemi devam edecektir.

1 Ağız Hijyenine Dikkat Etmek

Ağız ve diş sağlığına dikkat etmek ağız kokusuna çözüm önerileri arasında ilk sıradadır. Bilimsel araştırmalara göre ağız kokusunun nedeni %90 oranda diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve takma dişlerin temizlenmemesi gibi sorunlardır.

Dişlerinizi günde ii kere fırçalamak, dil temizliğine dikkat etmek, düzenli olarak ağız temizliği yapmak ve plak önleyici tedbirler almak ağız kokusuna çözüm önerilerinden yalnızca bazılarıdır.

Araştırmacılar ağız ve diş sağlığına dikkat etmenin ağız kokusu ve diğer diş sağlığı sorunlarına engel olacağını belirtmektedir. Diş hekimleri tek başına diş fırçalamanın ağız kokusuna çözüm olmayacağını belirtmektedir. Ağzınızdaki sülfür bileşenlerini temizlemek ve ağız kokusuna çözüm getirmek için dil temizliğine dikkat etmek de önem taşımaktadır.

Yemeklerden sonra dişler arasındaki kalıntılar da ağız kokusunun nedenleri arasında yer almaktadır. Ağız kokusuna çözüm olması için dişler fırçalandıktan sona mutlaka diş ipi ile dişlerin arası temizlenmelidir.

2 Tuzlu Suyla Ağız Çalkalamak

Tuzlu suyla ağız çalkalamak ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan bakterileri öldürmek için etkili bir yöntemdir.

2015 yılında yayınlanan bir araştırmada tuzlu suyun ağızdaki streptococci bakteri zincirini öldürdüğü tespit edilmiştir. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmada günde iki kere tuzlu suyla ağız çalkalama işlemi yapan çocuklarda ağızda daha az bakteri olduğu görülmüştür. Araştırmacılara göre dilin fırçalanması da ağız kokusu çözüm yöntemleri arasında yer almaktadır.

Ağız kokusuna çözüm olarak tuzlu suyu evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı tuzu ekleyerek karıştırın. Bu karışımla 1 dakika boyunca ağzınızı çalkalayın (gargara yapmayınız).

3 Ağız Kokusunu Gidermek İçin Aloe Vera

Sürekli ağız kokusunu gidermenin bir diğer yolu ise antibakteriyel özellikleri için aloe vera kullanmaktır. Aloe vera üzerinde birçok araştırma yapılmış olan, yaralara, enfeksiyonlara ve enflamasyona iyi gelen mucizev bir bitkidir.

2016 yılında yapılan bir araştırmada aloe vera bitkisinin birtakım ağız problemlerini gidermek için etkili olduğu belirtilmiştir. Diş eti iltihabı, n planüs, yanan ağız sendromu gibi çeşitli ağız ve diş sağlığı problemlerine iyi gelen yöntemler arasındadır.

Diş fırçanıza az bir miktar saf aloe vera jeli koyun ve birkaç dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın. Diş etlerinizde iltihaplı bölgeler varsa buralara aloe vera jeli sürebilirsiniz.

Ağız kokusuna çözüm olarak da aloe vera kullanılabilmektedir. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı saf aloe vera jeli ekleyin ve bu karışımla ağzınızı çalkalayınız. Karışımı yutmayınız.

4 Yeşil Çay

Düzenli olarak yeşil çay içmek ağızdaki bakterileri öldürmeye ve ağız kokusu problemini gidermeye yardımcı olur.

Bilimsel araştırmalar yeşil çaydaki antioksidanların ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan sülfit bileşenine karşı etkili olduğunu göstermiştir. Yeşil çay ekstresi de ağız kokusuna çözüm önerileri arasında yer almaktadır.

Yeşil çay içmek diş sağlığına iyi geldiğinden bazı araştırmacılar yemeklerle birlikte yeşil çay içmeyi önermektedir. Bu alışkanlık yemekten sonra ağız kokusu problemi yaşama ihtimalini azaltacaktır.

5 Ağız Kokusunu Gidermek İçin Probiyotik Takviyesi

Probiyotik takviyesi almak ağız kokusuna çözüm önerilerinden biridir. Probiyotiklerin ağız kokusu giderme özelliği mide ülseri enfeksiyonlarını gidermesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalar H.pylori enfeksiyonu bulunan kişilerin %90’ında ağız kokusu problemi olduğunu ortaya koymuştur.

H.pylori enfeksiyonlarının tedavisinde probiyotiklerin etkinliği kanıtlanmıştır. 2017 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre bazı probiyotik zincirleri ağız kokusunu giderme açısından başarılıdır.

6 Ağız Kokusuna Bitkisel Çözümler

Eğer ağız kokusu sarımsak veya soğan gibi kokulu yiyeceklerden kaynaklanıyor ise bazı bitkileri çiğneyerek ağız kokusunu azaltabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre nane, hint fesleğeni ve köri yaprakları salya üretimini arttırarak yemekten sonra doğal bir ağız yıkama süreci başlatmış olur. Salya miktarının artması asitliği ve plak oluşumunu azaltır.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre klorofil yönünden zengin olan bitkiler de ağız kokusuna çözüm olmakta ve ağızdaki bakterilerin sayısını azaltmaktadır.

Yemekten sonra nefes tazelemek için maydanoz, nane veya fesleğen çiğneyerek hızlıca nefesinizi tazeleyebilirsiniz.

7 Tarçın

Doğal bir antibakteriyel baharat olan tarçın diş sağlığını korur, plakları ve ağız kokusunu yok etmeye yardımcı olur.

Tarçın yüzlerce yıldır ağız enfeksiyonlarını ve ağız kokusunu gidermek için kullanılmaktadır. Nefes tazeleme özelliği olan sakızların içine de genellikle tarçın eklenmektedir. Bilimsel araştırmalar tarçının nefes tazeleyici özelliğini desteklemektedir.

2017 yılında yayınlanan bir araştırmada ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan bakterileri öldürmek için tarçının etkili olduğu belirtilmiştir.

Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı içerisine 4 damla tarçın yağı ekleyin. Bu karışımı kullanarak dişlerinizi fırçalayın. Tükürün. Karışımı yutmayın.

Ayrıca eczanelerden çiğnemeye uygun tarçın sakızı ve çubukları satın alabilirsiniz.

8 Çinko Takviyesi

Çinko vücuttaki önemli bir mineraldir. Ağız ve diş sağlığı ve nefesin taze olması için önem taşımaktadır.

Bazı araştırmalarda çinko eksikliği söz konusu olduğunda ağızdaki sülfür bileşenlerinin arttığı tespit edilmiştir. Bir araştırmada çinko pastili alan hastalarda nefeste sülfürik gazların daha az olduğu görülmüştür.

Ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan sülfürik gazlar ağızda bozuk yumurta kokusu hissedilmesine neden olmaktadır. Ağız kokusuna çözüm olarak çinko tableti alabilirsiniz.

9 Ağız Kokusuna İyi Gelen Yağlar

 • Nane Yağı: Yapılan bir araştırmada düzenli olarak nane yağı karışımı ile ağız çalkalayan kişilerde 1 hafta içinde ağız kokusuna çözüm sağlandığı görülmüştür.
 • Tarçın Yağı: Yukarıda bahsettiğimiz gibi tarçın yağı antibakteriyel özellikleri sayesinde ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.
 • Limon Otu Yağı: 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre limon otu yağı ağız çalkalamak için kullanıldığında ağız kokusuna çözüm olabilir. Ayrıca limon otu yağı ile hazırladığınız karışım plak oluşumunu da azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri bilimsel olarak ispatlanmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre çay ağacı yağı çözeltisi ile ağız çalkalamak ağızdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bu işlem yapılırken çay ağacı asla yutulmamalıdır. Yutulduğunda zehir etkisi yapabilir.

Ağız kokusuna çözüm olarak bu yağları kullanmak istiyorsanız 1 bardak ılık suyun içine bu yağlardan birini seçip 4 damla ekleyiniz.

Bu karışım ile ağzınızı çalkalayınız, ancak yutmayınız.

10 Hidrojen Peroksit

Antibakteriyel özellikleriyle hidrojen peroksit ağızdaki kötü kokuları önlemeye yardımcı olur.

2016 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre %1.5 hidrojen peroksit ile ağız çalkalama jinjivit ve diş eti iltihabı gibi ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan problemleri önlemeye yardımcı olur.

%3 oranında hidrojen peroksit ile eşit miktarda suyu karıştırın. Haftada 3 gün 30 saniye boyunca bu karışımla ağzınızı çalkalayın. Daha sonra dişlerinizi fırçalayın.

11 Yemek Sodası İle Ağız Çalkalama

Ağız kokusuna çözüm önerilerimizin sonuncusu yemek sodası ile ağız çalkalamaktır. Yemek sodası dişlerdeki plağı temizleyen doğal bir bileşendir. Yemek sodasının plak giderici özelliği bu amaçla satılan ticari ürünler kadar etkilidir.

Yemek sodası alkali olduğundan ağızdaki asitleri dengeler ve diş çürüğü ve diş eti hastalıkları riskini azaltır.

Siz de ağız kokusuna çözüm önerileri konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/agiz-kokusuna-cozum-ne-iyi-gelir/

Ağız Kokusu Nasıl Geçer? Ağız Kokusuna Pratik Çözümler | Cilt Bakımı

Ağız kokusuna 10 doğal çözüm

Ağız kokusu pek çok kişinin yaşadığı ortak diş sağlığı sorunlarından biridir. Ağız kokusu bir yemek yedikten sonra oluşabileceği bazı diş sorunlarına bağlı olarak gelişebilir.

Ağız kokusu veya nefes kokusu yaşayan kişiler toplum içerisinde rahat hareket edemez ve iletişimleri daima kopuk olur. Özellikle sabahları daha belirgin olan ağız kokusu kişinin toplum içerisinde günaydın demesini bile engelleyecek duruma gelebilir.

Çoğu zaman diş fırçalaman yeterli olmasına karşın bazı kişilerin ağız kokusundan ziyade nefes kokusu yaşadıklarından dişlerini fırçalamaları bile sorunu ortadan kaldırmaz.

Sizlere bu yazımızda ağız kokusuna kesin çözüm, ağız kokusunu geçiren yöntemler, ağız kokusuna bitkisel çözüm önerileri vermeye çalışacağım.

Ağız kokusuna çözüm bulmak için mutlaka ağız kokusuna neden olan sebep bulunmalıdır. Ağız kokusuna neden olan en büyük etkenler genelde diş aralarında kalan yemek artıkları ve diş çürükleridir. Sosyal hayatı engelleyen ağız kokusu sadece çevrenizi rahatsız etmez eşiniz yada sevgilinizin bile sizden uzaklaştırabilir.Ağız kokusuna sebep olan diğer etkenler ise ;

Ağız Kokusu Nedenleri

 • Diş ve diş eti sorunları
 • Burun yerin ağızdan nefes almak
 • Mide sorunları
 • Bademcik iltihabı
 • Rüfle
 • Ağız içi yaraları
 • Kırık dişler, diş aralarında boşluk
 • Şeker hastalığı
 • Sigara içme
 • Hazır yemekler
 • Dilde mantar
 • Diş etinde morluk
 • Kirli poretezler

Ağız kokusuna sebep olan etkenler arasında yer alan en önemli unsurlardır. Sizlere ağız kokusunu doğal yoldan geçirmek için birsel yöntemlerin yanında İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki ve Sunu Dumankaya’nın etkili ağız kokusunu geçiren kürlerinden bahsedeceğim.

Ağız kokusunu geçiren yöntemler

Ağız kokusunu geçirmek için doğal yöntemler ve ağız kokusunu geçiren bitkisel öneriler hem sağlıklı hemde yan etkileri bulunmayan etkili çözümlerdir. Ağız kokusunu geçiren bitkisel öneriler ;

Maydanoz ile ağız kokusunu giderme

Ağız kokusunu geçiren doğal bitkiler arasında bulunan maydanoz ağız kokusunu ve nefes kokusunu geçirmede çok etkilidir. Her derde deva olan maydanozu direk olarak çiğneyebilir yada maydanoz suyu içebilirsiniz.

Ağız kokusuna Karanfil 

Ağız kokusuna bitkisel öneriler arasında yer alan karanfil çok etkili bir bitkidir sadece ağız kokusunu gidermekle kalmayıp nefesinde iyi kokmasını sağlar. Sizlere tavsiyem cebinizde daima karanfil bulundurun iş, okul, gezi nerde olursanız olun ağzınıza karanfili atın yada çayınıza karanfil ekleyin.

Ağız kokusuna Tarcın

Tarçın ağız içerisinde bulunan bakterilerin oluşmasını önlemede çok etkilidir. Bal, tarçın ve limon karışıma ılık sı eklenerek ağzınızı her gün gargara yapabilirsiniz. Ağız ve nefes kokusunu gidermede size yardımcı olacaktır.

Ağız kokusuna Rezene

Ağız kokusuna bitkisel çözüm önerilerinden biride rezene olduğu bilinmektedir. Rezene ile ağız kokusunu gidermek için rezeneyi belli bir süre ağızda bekletmek ve çiğnemek yeterlidir.

Ağız kokusu neden olur

Ağzı kokusuna çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı içeren diş macunu kullanmak yada diş macununa 1 damla çay ağacı yağı damlatarak dişlerinizi fırçalamak uzun süre dişlerinizin sağlıklı olmasını sağlarken ağız kokusunu yok eder.

Ağız kokusunu gideren limon

Limon içerisinde bulunan asitler sayesinde ağızda bulunan bakterilerin oluşumunu önler ağız kokusunu önler. bir bardak suyun içerisine limon sıkın ve bunun ağzınızı gargara yapmanız yeterlidir.

Karbonatla ağız kokusuna son

Ağız kokusunu önleyen karbonat kullanımı ağız kokusunu önlerken dişlerin beyazlaşmasını sağlar. Ilık suyun içerisine karbonat dökerek gargara yapabileceğiniz gibi diş fırçanızı karbonata batırıp dişlerinizi fırçalamanız yeterlidir.

Ağız kokusunu önleyen sirke

Kötü nefes kokusu nefes alıp verirken bile insanı rahatsız eder. Sirke bu harika harika bir çözüm önerisidir. Bir bardak suyun içerisine bir yemek kaşığı sirke ekleyin ve bu karışımı için için mideden gelen kötü koku ağızdaki bakterilerin sebep olduğu kokuları önleyecektir.

Ağız kokusuna iyi gelen bitkiler

Ağız Kokusu Nasıl Geçer

Ağız kokusunu geçiren bitkisel öneriler ağız kokusunu geçirme etkili olmaktadır. Ağız kokusunu yok etmek için ayrıca dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Şimdi sizlere ağız kokusunu nasıl geçer evde nasıl ağız kokusu yok edilir sırası ile açıklamak istiyorum.

 • Ağız kokusunun ilk sebebi dişleri fırçalama alışkanlığımız olmamasıdır. Düzenli diş fırçalamak ağız kokusunu önler.
 • Diş fırçası seçimi çok önemlidir. Yumuşak diş fırçası yerine orta sertlikte diş fırçası seçilmelidir.
 • Ağız kokusunun bir diğer nedeni ise dildeki bakterilerdir. Dişlerinizi fırçalarken kesinlikle dilinizi fırçalayın.
 • Gerekmedikçe ağız spreyleri kullanmayın ağız kokusunu tetiklediği bilinmektedir.
 • Diş macunu seçiminde çinko içeren diş macunları seçilmeli
 • Diş ve diş eti hastalıkları ağız kokusunun sebebidir. Özellikle diş eti morarması ciddi ağız kokusuna neden olur
 • Çürük dişler, 20 lik dişler, dolgular asla ihmal edilmemeli. Gerekirse çekilmeli yada dolgu yapılmalıdır.
 • Ağız kuruluğu ağız kokusuna neden olur. Bol bol su içmek bile tek başına ağız kokusunu dindirir.
 • Sabahları ağız kokusunu yenmek için maydanoz çiğnemek çok etkilidir. Ayrıca limon kabuğu ağız kokusunu önler
 • Diş aralarında kalan yemek artıkları ağız kokusuna neden olur. Yemek artıkları mutlaka diş ipleri ile temizlemelisiniz.
 • Çinko içeren sakızlar ağız kokusunu kısa sürede yok eder.

Ağız kokusunu geçiren yöntemler

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir İbrahim Saraçoğlu

Ağız kokusu kalıcı çözüm önerilerinden biride İbrahim Saraçoğlu’nun verdi etkili yöntemde gizli.

Ağız kokusunu geçiren bu yöntem özellikle mideden gelen ağız kokusu nasıl giderilir sorusuna verilecek en etkili cevaplardan biridir.

 Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu ATV”de Zahide ile Yetiş Hayata programında anlattığı bu yöntem le ağız kokusundan kesinlikle kurtulacaksınız. İşte sizlere o etkili tarif;

Ada çayı ile ağız kokusuna son

Bir bardak suyun içerisine bir tutam ada çayı eklenir ve ortalama 10 dakika demlenerek hazır hale getirilir. Hazırladığınız karışım ile ağzınızı gargara yapmanız yeterlidir. Ayrıca gargaradan hemen sonra maydanoz çiğnemeniz yeterlidir.

Ahmet Maranki Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm

Dr. Ahmet Maranki ağız kokusunu geçirmek için etkili çözüm önerileri sunmaktadır. Ağız bakımının asla ihmal edilmemesi gerektiğini tartar oluşumuna karşı dişlerin düzenli fırçalanması gerektiğini söyleyen Ahmet Maranki ağız kokusunu önlemek için verdiği öneriler ise ;

 • Kaynamış suya 2-3 çay kaşığı nane eklenir ve demlenerek içilir.
 • Sirke ile bal karıştırılır ve ağızda çiğnenir
 • Dereotunu yarın litre suya atın kaynatın hazırladığınız karışım ile ağzınızı gargara yapın.
 • Ardıç tohumunu çiğnemek ağız kokusunu önler
 • Yeşil çay tüketmek ağız kokusunu be kötü nefes kokusunu ortadan kaldıracaktır.

Sizlere bu yazımızda ağız kokusu nasıl geçer, ağız kokusunu yok eden yöntemler, ağız kokusu nasıl önlenir soruları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bazı kişilerde mideden gelen ağız kokusu bazı hastalıkların habercisi olabilir, böyle bir durumda mutlaka doktora danışmakta fayda vardır. Sizlerde konu hakkında fikirlerinizi yazarak yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/agiz-kokusuna-cozum/

Ağız Kokusu Giderme: Kötü Ağız Kokusuna 10 Doğal Çözüm

Ağız kokusuna 10 doğal çözüm

Ağız kokusu çoğunlukla çok ciddi bir problem değilmiş gibi algılansa da aslında sosyal hayattan uzaklaşma, depresyon ve içe kapanma gibi  ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. xhayat.com olarak “ağız kokusunun nedenleri nelerdir, ağız kokusu giderme yöntemleri nelerdir” gibi merak ettiğiniz soruları bu yazımızda yanıtladık.

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Geceleri uyurken kapalı olan ağız içinde oksijen sirkülasyonu olmadığından ve bu ortamın hem sıcak hem de nemli olmasından dolayı bakterilerin çoğalması kaçınılmaz olmaktadır.

İşte bu bakteri ve mikropların kükürt bakımından yoğun metabolik artıklar bırakması özellikle sabahları uyandığınızda fark ettiğiniz ağız kokusunun sebepleri arasındadır.

Yanı sıra ağız kokusunun nedenleri genel olarak şunları içerir:

 • Diş çürükleri
 • Diş eti hastalıkları
 • Diş ve diş eti iltihabı
 • Kötü ağız hijyeni
 • Ağız kuruluğu (tükürük antimikrobiyal etkiye sahiptir ve ağız kuruluğu kötü kokan nefese neden olabilir)
 • Yetersiz ve sağlıksız beslenme
 • Diyabet
 • Böbrek yetmezliği
 • Sinüzit
 • Boğaz ağrısı
 • Bazı enfeksiyonlar
 • Ülser gibi bazı mide-bağırsak problemleri
 • Laktoz intoleransı
 • B vitamini eksikliği
 • Bademcik taşı
 • Soğan, sarımsak, alkol ve sigara da ağız kokusu nedenleri arasında bulunur.

Bazı basit kurallara uyarak ağız kokusundan kurtulmak elbette mümkün. Peki ağız kokusu nasıl önlenir, ağız kokusuna ne iyi gelir? İşte bu sorundan kurtulmanız için bazı öneriler:

Ağız kokusu ile savaşmanın 10 yolu

Ağız Kokusuna Çözüm

1.Ağız kokusundan kurtulmak için ve bu sorunun tekrarlanmasını önlemek için uymanız gereken ilk kural, doğru ve düzenli ağız-diş bakımıdır. Hijyenik bir ağız rahatsız edici kokuların oluşmasını önler. Bunun için, sabahları ilk işiniz dişlerinizi fırçalamak olmalı.

Bununla birlikte, her yemekten sonra da dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin ve düzenli olarak diş ipi kullanın. Düzenli ağız hijyeni sağlanmadığında ağzınızdaki bakteriler artar ve plak olarak bilinen ince bir bakteri tabakası dişlerinizde birikir.

Bu da hem diş ve diş eti problemleri hem de kötü kokan nefes ile sonuçlanır.

2. Her üç ayda bir mutlaka diş fırçanızı değiştirin. Düzenli ağız-diş muayenesine gidin.

3. Takma diş kullanıyorsanız, geceleri çıkarın ve bakteri birikintisinden, yiyecek ve içecek kalıntılarından kurtulmak için mutlaka temizleyin.

4. Bolca su içmeyi ve ağzınızı sürekli soğuk su ile çalkalamayı unutmayın. Bu, özellikle sabah nefesini tazelemek ve kötü koku oluşumunu önlemek için son derece faydalıdır.

5. Ağız kokusu için bitkisel çözüm arıyorsanız, karanfil, rezene ve anason ağız kokusu giderme konusunda en etkili bitkiler arasındadır. Antiseptik nitelikleri, ağız kokusuna neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.

Özellikle Antik çağlardan beri, rezene ve anason tohumu nefes tazelemek için sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca, Taze maydanoz, fesleğen, nane veya kişniş çiğneyebilirsiniz.

Bu yeşil bitkilerdeki klorofil kötü koku giderici özelliğe sahiptir.

6. Yeşil çay da ağız kokusunu giderici bitkisel ilaç olarak adlandırılabilir ve bu konuda oldukça etkilidir. Bu nedenle bir fincan yeşil çay (naneli yeşilçay daha etkili olur) ideal bir nefes tazeleyici olarak tüketilebilir. Hatta yeşil çayı nefes kokusu spreyi olarak da kullanabilirsiniz.

7. Limon veya portakal kabuğu da kötü nefes kokusu için büyük fayda sağlayacaktır. Limon ve portakalda bulunan sitrik asit tükürük bezlerini uyaracak ve ağız kokusu ile mücadele edecektir. Tabi sadece kabukları değil meyvesi de kötü koku gidermek için etkilidir.

8. Süt, ağız kokusu için iyi bilinen bir tedavi yöntemidir. Araştırmalar, özellikle sarımsak ve soğan yedikten sonra süt içmenin kötü kokan nefesi önemli ölçüde giderdiğini göstermektedir.

Ayrıca yoğurt da, laktobasil adı verilen sağlıklı bakteriler içerir.

Bu sağlıklı bakteriler, bağırsak gibi vücudunuzun çeşitli bölümlerinde bulunan kötü bakterilerle savaşmaya yardımcı olur ve ağız kokusunu giderme de dahil olmak üzere bir çok fayda sağlar.

9. Ananas ve ananas suyu kötü nefes kokusu için en hızlı ve en etkili yöntemlerden bir diğeridir.

10. Dişlerinizi fırçalamaya fırsat bulamadığınız durumlarda nane şekeri veya naneli sakız kullanmak da ağız kokusunu kamufle etmek kullanabileceğiniz basit yöntemlerdendir.

Ayrıca ağız kokusundan kurtulmak için kendi hazırlayacağınız doğal gargaralar da kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için “Kötü Kokan Nefes İçin Ev Yapımı 4 Doğal Gargara Tarifi” başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kötü ağız kokusu kişinin yaşam kalitesini düşürür ve kişide özgüven sorununa neden olur.

Bu duruma maruz kalmamak ve ağız kokusunu gidermek için öncelikle ağzınızda var olan çürük, iltihap ve diğer diş ve diş eti problemleri konusunda bir diş hekimiyle görüşmeli ve ağız kokusuna neden olan ve olabilecek tüm faktörlerin ortadan kalkmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde uygulayacağınız hiç bir yöntem kalıcı sonuç sağlamayacaktır.

Источник: https://xhayat.com/agiz-kokusu-giderme-kotu-agiz-kokusuna-10-dogal-cozum/

Ağız Kokusu için 10 Basit Çözüm

Ağız kokusuna 10 doğal çözüm

Ağız kokusu için bir çok bitkisel çözüm vardır. Sizlere bahsedeceğim 10 basit yöntem ile ağız kokusunu hemen geçirebilir ve rahatsız eden ağız kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Hiç bir şey kötü nefes kokusu kadar utanç verici olamaz. Başkalarının yanına yanaşamaz, çekinir utanırsınız. Hatta bir elinizle kötü nefes kokusu karşı tarafa gitmesin diye kapatırsınız.

Genel olarak kötü ağız kokusunun nedeni ağız hijyeninin iyi yapılmadığı taktirde olur.

Bunların dışında sigara, tütün, kirli protezler, diş çürükleri, apse gibi başlıca nedenlerden ağız kokusu oluşur.

Evde Ağız Kokusu için Bitkisel Çözümler

Ağız kokusu için bir çare arıyorsanız öncelikle diş hekimine gitmenizi öneririz. Ancak ağız kokusunu evde kendi başınıza çözmek ve kesin çözüm bulmak istiyorsanız evde ağız kokusu için bir kaç bitkisel çözüm yolu deneyebilirsiniz.

Ağız Kokusu için Çemen Otu

Çemen yapraklarından yapılmış bir bardak çay kötü nefesin gitmesini sağlar. Çemen otu içinde ağız içerisindeki bakterileri yok edici ve ağız kokusunu giderici bileşenler vardır.

Çemen Çayı Nasıl Yapılır?

Yöntem oldukça basit. Çay demler gibi sıcak su içerisine çemen yapraklarını veya çemen otunu atıp, demleyin. Demlendikten sonra çemen otlarını süzüp, çemen çayını tüketin. Çayı içer içmez hem mideden oluşan kötü kokuyu kesecek hemde ağız kokusunu alacaktır.

Ağız Kokusu için Maydanoz

Özellikle ağızda koku yapacak gıdalar tükettikten sonra maydanoz çiğnendiğini duymuşsunuzdur. Evet maydanoz gerçekten de ağız kokusunu geçiren bir bitkidir. Maydanoz içerisindeki etken maddeler ağız kokusunu gidermede kesin çözümdür.

Maydanoz ile Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Maydanozu dilerseniz direk olarak çiğneyip, yutabilir. Dilerseniz maydanoz suyu içebilir veya ağzınızı gargara yapabilirsiniz.

Ağız Kokusu için Çözüm Karanfil

Karanfil bir çok bitki bilimcisi tarafından bitkisel ilaç diye adlandırılır. Karanfil, anti-septik özelliği ile ağızdaki bakterileri anında yok eder. Dişler arasında kalan artıkların bakteri üretimini durdurur ve ağızdaki tatsız kokuyu yok eder.

Ağız Kokusuna Karanfil Nasıl Kullanılır?

Cebinizde, çantanızda, cüzdanınızda her daim karanfil bulundurun. Karanfili dilerseniz bir kaç adet ağzınıza atarak ufak ufak çiğneyebilirsiniz. Bunun dışında diğer yöntem ise karanfil çayı içmektir. Karanfil çayı ağız kokusunu giderir. Karanfil çayı için 2 su bardağı kaynar su içerisinde karanfil demlendirilir. Ardından karanfiller süzülerek, çayı tüketilir.

Ağız Kokusu için Kesin Çözüm Tarçın

Tarçın, ağız içerisindeki bakteri salgınını durdurur ve kötü nefesten sizi kurtarmaya yardımcı olur. Bu yöntem için bal, tarçın ve limon üçlüsünden bir karışım yapın.

Karışımın üstüne ılık su ekleyin. Bu karışımı gargara olarak kullanacaksınız.

Dilerseniz karışımı bir kavanoz içerisine yapabilir ve dilediğiniz zaman gargara için kullanabilirsiniz.

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm Rezene

Ağız kokusuna bitkisel çözüm arıyorsanız rezene kullanabilirsiniz. Rezene, nefesinizi tazelemek için en iyi bitkidir. Ayrıca anti-mikrobik özelliği ile ağzınızdaki bakteri ve mikropları anında yok eder.

Ağız kokusuna rezene nasıl kullanılır? Dilerseniz rezeneyi yemeklerden sonra çiğneyerek kullanabilirsiniz. Ağız kokusuna rezene kullanımı, tıpkı karanfil kullanımı gibi çiğnenerek kullanılır.

Ağız Kokusu için Doğal Çözüm

Kötü nefes kokusunu önlemek için doğal bir çözüm arıyorsanız sirke harika bir çözümdür. Sirke içerisindeki asidik özellik sayesinde ağız kokusu ile savaşır ve kokuyu yok eder.

Ağız Kokusuna Sirke Nasıl Kullanılır?

Bir bardak su içerisine bir çorba kaşığı sirkeyi ekleyin ve karıştırın. Yemeklerden önce bu karışımı için. Mideden gelen kötü kokuyu alacak ve ağız içerisindeki bakterileri yok edecektir. Aynı zamanda gıdaların sindirilmesine de yardımcı olur.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, ağız içerisinde kötü kokuya neden olan bakterileri azaltmada bire birdir. Kötü ağız kokusuna karşı çay ağacı yağını, diş macunun üzerine bir damla damlatarak kullanabilirsiniz. Diş macununa bir damla çay ağacı yağı damlatın ve dişlerinizi fırçalayın.

Limon Suyu

Limon suyu içerisinde çeşitli asitler bulunur. Bu asitler ağızdaki tüm bakterileri öldürür ve bakterilerin tekrar üremesine engel olur. Bunun için bir bardak su içerisine bir kaç çay kaşığı limon suyu ekleyin ve ağzınızı gargara yapın.

Karbonat

Kabartma tozu ağız içerisindeki bakterilerin üremesini engeller ve ağızda üretilen asidi azaltır. Ağız kokusu için karbonat iki şekilde kullanılabilir. Bir bardak ılık su içerisine kabartma tozu dökülür ve gargara yapılabilir. Bunun dışında diş fırçanızı karbonat içerisine batırıp, kabartma tozu ile dişlerinizi fırçalayarak uygulayabilirsiniz.

Ağız kokusu için ayrıca sizlerle daha önce paylaştığımız ağız kokusunu giderici ilaçlar yazımıza göz atmanızda yarar var. Bunun dışında ağız kokusu için eczanelerde spreyler bulunmaktadır. Ağız kokusu spreyleri ağız içerisinde kötü kokuyu hapsederek daha ferah bir nefes vermenizi sağlarlar.

Источник: https://www.1ciltbakimi.com/agiz-kokusu-icin-10-basit-cozum/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.