Ağız Kokusunu Engellemek İçin Ne Yapmalı

Ağız Kokusuna İyi Gelen Bitkiler

Ağız Kokusunu Engellemek İçin Ne Yapmalı

Haber güncelleme tarihi 13.04.2019 09:13

 Ağız kokusu, gerek kişinin kendisini gerekse çevresindekileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilen ağız kokusu genellikle diş eti hastalıkları ve çürükler nedeniyle oluşur. Ancak ağız kokusunun birçok hastalığın habercisi niteliğinde olabileceği de unutulmamalıdır.

Ayrıca sigara kullanımı, sinüzit, yetersiz ağız temizliği ve hazımsızlık gibi faktökler ağız kokusuna yol açabilir. Uluslararası Ağız Sağlığı Örgütü’nün yaptığı araştırmada ağız kokusu problemlerinin %85’inin yetersiz ağız ve diş temizliğinden kaynaklandığı belirtilmiştir.

Buna bağlı olarak dişlerin düzenli fırçalanması ve ağız temizliğine dikkat edilmesi önerilmektedir. Bu sayede ağız kokusu problemini önemli oranda azaltabilirsiniz. Ancak her zaman için bu sebep geçerli olmayabilir.

Bu nedenle aldığınız tüm önlemlere rağmen ağız kokusu probleminde herhangi bir azalma göremiyorsanız mutlaka diş veya kulak burun boğaz doktoruna başvurmalısınız.

Ağız Kokusuna İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Ağız kokusundan kurtulmak için bu doğal yöntemleri denemenizde fayda var. İşte ağız kokusuna derman olabilecek evde bitkisel çözüm yöntemleri…

1. Adaçayı

Ağız kokusu sorununa karşı oldukça etkili olan adaçayı, özellikle diş eti iltihabı ve diğer diş eti hastalıkları nedeniyle oluşan ağız kokusuna karşı kullanılmaktadır. Adaçayının içerisinde antibakteriyel özellikte esansiyel yağlar bulunmaktadır.

Antibakteriyel özelliği sayesinde bakterilerle mücadelede oldukça etkilidir. Ayrıca adaçayı, antioksidan bakımından oldukça güçlü bir içeriğe sahiptir. Tüm bu özellikleri sayesinde ağız kokusunu ortadan kaldırmakla kalmayıp, altta yatan nedenlerle de savaşmaktadır.

2. Karanfil

Ağız kokusu sorunu denilince akla ilk gelen bitkilerden biri olan karanfil, kötü ağız kokusuna karşı en etkili bitkisel çözümlerin başında gelmektedir. Keskin bir koku ve tada sahip olan karanfil, antioksidan ve antiseptik özellikleri sayesinde bakteri ve mikroplara karşı oldukça etkilidir.

Bu özelliği sayesinde bakteri ve mikropların çoğalmasını engeller. Günümüzde birçok restoranda yemekten sonra karanfil taneleri sunulmaktadır. Ağız kokusu sorununa karşı birebir olan karanfil, aynı zamanda sindirim sistemine fayda sağlamaktadır. Karanfil tanelerini çiğneyebileceğiniz gibi karanfil tozuyla çay yapıp tüketebilirsiniz.

Ancak karanfil tanelerini uzun süre çiğnemekten kaçınmalısınız. Aksi halde ağzınızda tahrişe neden olabilir.

3. Aloe Vera

Yaygın olarak kullanılan ve şifa kaynağı olarak nitelendirilen aloe vera, kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Cilt sağlığına katkılarıyla bilinen aloe vera, ağız kokusuna karşı da oldukça etkilidir.

İçerisinde “b-sitosterol” olarak adlandırılan iltihap giderici ve mide asidini düzenleyici kimyasal madde barındıran aloe vera, sindirim sistemi hastalıklarından kaynaklanan ağız kokusu problemini ortadan kaldırır.

 Ağız kokusu nedenlerinin başında gelen reflü ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi hastalıklarına karşı oldukça etkili olan aloe verayı, su ile incelterek kullanabilirsiniz. Bunun için çeyrek bardak saf aloe vera özütüne yarım bardak su ekleyerek eritin ve için.

Bu sayede ağız kokusuna neden olan gastrit asiti en aza indirerek ağız kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz.

4. Tarçın

Hoş bir kokuya sahip olan tarçın, mutfakların olmazsa olmazlarından biridir. Ortalama 50 adet aromatik bileşen içeren tarçın, ağızda bakteri oluşumunu engelleyerek ağız kokusuna karşı savaşır.

Tarçını yemeklerinize katabileceğiniz gibi gargara şeklinde de kullanabilirsiniz. Bir litre suya bir yemek kaşığı tarçın ekleyerek kaynatın ve karışım soğuduktan sonra gargara yapın.

Bu sayede ağızda bakteri oluşumunu engelleyerek kötü kokuyu ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Rezene

Rezene ağız kokusu için en etkili çözümlerden biridir. Çiğneyerek uygulayabilirsiniz. Hem pratik hem de ağız kokusundan kurtulmanızı sağlayabilecek en iyi yöntemlerden biridir.

6. Karbonat

Ağız kokusuna çözüm olarak karbonat kullanabilirsiniz. Ancak kullanma şekliniz önemlidir. Nasıl mı? Çok basit. Ilık suyun içerisine döküp gargara yapın. Birinci yöntem buydu. İkincisi ise karbonatı diş macunu yerine kullanmak. Batırıp fırçalayın işte bu kadar kolay.

7. Limon Suyu

Limon suyunun asitli etkisi ağızda bakterilerin yok olmasında yardımcı olmaktadır. Bu yüzden günde bir kere limon suyunu bir bardak su ile karıştırıp gargara yapmak ve ağız kokusunu gidermek için etkili yöntemlerden biridir. 

8. Yoğurt

Probiyotikler açısından zengin olan yiyecek ve içecekler düzenli olarak tüketildiğinde ki bunların arasında en zengin olanı yoğurttur. Ağız kokusunu azaltacağından emin olabilirsiniz. Günde en az bir kase yoğurt yemenizde fayda var.

9. Maydanoz ve Nane

Maydanoz yaprakları ve nane gibi bitkilerde klorofil maddesi ağız boşluğunda bakterileri öldürmektedir. Bu yüzden ağız kokusu probleminize çözüm olabilecek yiyeceklerdendir.

10. Su 

Sık ve bol su içmek, ağız kokusunu azaltmada etkilidir. Bol su içmek, özellikle tükürüksel ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.

Önerilen İçerik; Ağız Kokusundan Nasıl Kurtuluruz?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir. 

 • Diş bakımı ve sağlığına özen gösterin. Ağız içinde oluşan enfeksiyonlar, bakteri ürettiği için daima ağzınız kokar. Dişlerinizi ve dişetlerinizi korumalısınız. Yılda en az iki sefer, diş hekimine görünün ve dişeti sağlığınızı kontrol ettirin.
 • Ağzınızda eski köprü ve diş protezleri varsa, bunlar kötü kokulara neden olmaktadır. Protez ve köprülerinizi düzenli olarak kontrol ettirin ve değiştirilmesi gerekenleri değiştirin.
 • Tükürük akışınızı hızlandırarak ağız kokusu ile savaşabilirsiniz. Bunun en rahat yolu ise sakız çiğnemektir. Şeker hastalığı gibi birçok hastalıktan dolayı da ağzınız kokar. Bunun için sakız çiğneyip ağzınızı temiz tutun.
 • Daha fazla su içmeye özen gösterin. Dilinizin kurumasını engelleyerek, ağız kokusuyla savaşır.
 • Ağız içi bakterilere sebep olan gıdalar : Beyaz un, beyaz şeker, glukoz ve fruktoz şurubu ile tarlandırılmış gıdalardır. Bakteriler bu tür şekerlerle çoğalmaktadır.
 • Sinüzit gibi burun tıkanıklığa sebep olan hastalığınız varsa, uyurken ağızdan nefes alırsınız ve bu ağzınızı ve boğazınızı kurutur. Bu durumda bakteriler ürer ve ağzınız kokar. Burnu tıkalı uyumamaya dikkat edin.
 • Ağızda yemek parçası kalma olasılığını azaltın, bunun içinde lokmalarınızı iyi çiğneyin.
 • Ağız içerisindeki asidik ortamı bazik bir ortam haline getirecek peynir gibi ürünler tüketin. İçeceklerinizin içine de tarçın atarak, bakterilerle mücadele edebilirsiniz.
 • Diş aralarında biriken yemek artıkları, bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bundan dolayı diş ipi kullanın.
 • Sigara içmek, ağız kuruluğuna ve diş eti hastalıklarına zemin hazırladığı için ağzınız kokar. Sigarayı Bırakın!

Источник: https://www.neoldu.com/agiz-kokusuna-iyi-gelen-bitkiler-15985h.htm

Ağız Kokusunu Engellemenin 10 Yolu

Ağız Kokusunu Engellemek İçin Ne Yapmalı

İyileşmek için tedavi göreceğine, hasta olma! Bu deyiş ağız kokusu için de birebir geçerlidir. Ağız kokusunu erken dönemlerinde önlemek için gerekli adımları atmazsanız, hayatınızı kendi kendinize zorlaştırırsınız. Bu bölüm size halitosis (ağız kokusu) sorununu önlemede on yöntem öneriyor.

1. Bol Su İçin

Evet, gerçekten bu kadar basit. Ağız kokusuna neyin yol açtığını biliyor musunuz? Buna sebep olan şey, protein ve şekeri parçalayarak kötü kokan sülfür bileşenlerine dönüşmesini sağlayan anaerobik baterilerdir. Anaerobik bakteriler kuru ortamlarda çoğalırlar.

Sık sık su içerek bu bakterilerin yaşayamayacakları sulu ortamlar oluşturursunuz. Ayrıca su gezici sülfür bileşenleri yoğunluğunu sulandırır. Bunun sonucunda da ağzınızdan gelen koku etkili olacak kadar güçlü olmayabilir.

Sonuçta nereye giderseniz gidin, yanınızda bir şişe su bulundurun.

2. Ağız Temizliğini İhmal Etmeyin

Kusura bakmayın, ağzınız temiz olabilir ama bu, nefesinizin kokmadığı anlamına gelmez. İyi bir ağız temizliğinin tek başına nefes kokusunu önleyeceği, yanlış bir inançtır. Elbette iyi temizlemek kokuyu önlemede yardımcı olur.

Eğer günde iki defa diş fırçalamıyor ve diş ipiyle temizlik yapmıyorsanız buna derhal başlayın. Buna ilaveten dilinizi de bir fırça ya da dil kazıyıcıyla temizlemeniz gerekmektedir.

Temiz ve pembe bir dil, bu bakteriler için hiç de cazip olmayan bir ortam oluşturur.

3. Mevcut Ağız Hastalıklarınızı Tedavi Ettirin

Kötü kokan nefesin bir nedeni de diş eti ya da candida enfeksiyonu (bir çeşit mantar hastalığı) olabilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, en kısa zamanda bir diş hekimine gitmelisiniz.

  Diş hekimlerinin halitosis tedavisindeki rolü çok az olsa da genel ağız hastalıklarının tedavisinde onların etkisi çok büyüktür.

Diş dolgusu gibi herhangi bir tedaviyse ağız sağlığı üzerinde genelde olumsuz etki göstermez.

4. Ticari Kaygılarla Satılan Gargaralardan Uzak Durun

Bu kısımdaki şeyleri duymayı beklemiyorsunuzdur. Ancak bunlar temel konular. Ticari gargaraların çoğu bol miktarda alkol içerir. Alkolse ağızda kuruluğa neden olur. Kuru ağız anaerobik (oksijensiz ortamda yaşayabilen) bakteriler için mükemmel bir gezici sülfür bileşeni üretme ortamıdır.

Alkolden başka bu tür gargaralarda, koku ve boya gibi gereksiz malzemeler kullanarak toplum içinde iyi bir görünüm sağlanması hedeflenmektedir. Bu nedenle aynı gargarayı dört farklı renkte görürsünüz. Neticede bu gargaraların sürekli olarak kullanılmasıysa, tedavisi zor olan kronik kötü nefese neden olur.

Ayrıca bunlar sağlığınız için birçok potansiyel tehyi de beraberinde getirir.

5. Doğal Antibiyotikler Kullanın

Doğa bize bitkiler aracılığıyla kendi antibiyotiklerini sunar. Her bitkinin kendine ait antibiyotik özelliği bulunur. Taze maydanoz ve aloe vera kötü nefesi engelleme özelliğine sahiptir. Mümkün olduğunca taze maydanoz çiğneyin.

Maydanoz sadece ağzınızı toksinlerden arındırmaz, aynı zamanda içerdiği bol miktarda klorofil sayesinde de nefesinizi tatlandırır. Ayrıca çiğneme hareketi neticesinde artan tükürük sayesinde de ağzın kuru kalması önlenmiş olur. Aloe vera suyunu kullanarak kendi gargaranızı hazırlayın.

Eczaneden ya da aktardan sulandırılmış aloe vera suyu alabilirsiniz. Bir su bardağı dolusu suyun içine iki çay kaşığı aloe vera koyun. Ardından bu karışımla ağzınızı çalkalayın.

6. Taze ve Sert Sebze Meyveler Yiyin

Elma, kereviz ve salatalık gibi taze ve sert sebze ve meyve yemek ağzı doğal bir şekilde temizler. Bu süreçte diş ve diş etleri arasındaki plak ve yemek artıkları da sökülüp atılır.

Buna otomatik temizlik de denilebilir. Ayrıca sert yiyecekler tükettiğinizde tükürük salgısı da artar.

Kaldı ki burada bahsedilen sebze ve meyveler genel sağlık için de faydalıdır ve zaten normal öğünlerde de bunlara yer vermek gereklidir.

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum … devamı

7. Kendi Diş Macununuzu Yapın

Tıpkı gargarada olduğu gibi ticari olarak üretilen diş macunları da genel sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek gereksiz malzemeler içerir. Bildiğiniz gibi ticari diş macunları üretilmeye başlanmadan önce karbonat ve tuz karışımından diş macunu elde edilmekteydi.

Bu tür macunlar ticari diş macunlarından daha iyidir ve hala kullanılabilirler. Fırınlanmış soda halitosisin asıl sorumlusu olan sülfür bileşenlerinin parçalanmasına yardımcı olan asitleri etkisiz hale getirerek kötü nefesin engellenmesine katkıda bulunur.

Fırınlanmış soda ve tuzu kullanarak kendi diş macununuzu iki aşamada elde edebilirsiniz:

 • Karbonat ve tuzu bire üç oranında karıştırın.
 • Bu karışımı diş fırçası üzerine serpiştirip normalde yaptığınız gibi dişlerinizi fırçalayın.

Hepsi bu kadar, hayal ya da karmaşık bir iş değil. Birkaç gün ya da birkaç hafta içinde nefesinizde düzelme olduğunu fark edebilirsiniz. Hem bunun yanında talihinizdeki küçük değişimin yanı sıra beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

8. Kahve Yerine çay İçin

Kahve dil üzerinde ince bir örtü meydana getirir. Bu tabaka dile oksijen iletilmesini engeller. Böylece çok az oksijenin bulunduğu ya da hiç bulunmadığı yerlerde gelişen anaerobik bakteriler için ideal bir ortam hazırlamış olursunuz. Diğer taraftan, araştırmalar çayın bir dereceye kadar ağız kokusunu önlediğini göstermiştir.

9. Şekersiz Sakız çiğneyin

Daha önce belirttiğimiz gibi, çiğneme hareketi tükürük salgılanmasını hızlandırır, böylece ağız içi anaerobik bakteriler için cazip bir ortam olmaktan çıkar. Evet, sakız yerine taze maydanoz çiğnemelisiniz ama maydanoz sakızın sağladığı esnekliği vermez.

Ayrıca sakıza istediğiniz her yerde ve her zaman ulaşmak mümkündür. Ama dikkat ederseniz herhangi bir sakız değil. Ağız kokusu sorununuz varsa, şekerli sakız çiğnememelisiniz. Sakızların çoğunda bulunan şeker anaerobik bakteriler tarafından kolaylıkla sülfür parçacıklarına dönüştürülmek üzere parçalanır.

Bundan dolayı sadece şekersiz sakızlar kullanmayı tercih edin

10. Asıl Nedeni Bulup Ortadan Kaldırın

Uzun dönemli bir fayda için ağız kokusunun asıl nedenini bulup doğru bir tedaviyle onu ortadan kaldırmalısınız. Bunu yapmazsanız hiçbir şekilde yol alamazsınız. Artık ağız kokusu konusunda işe yaramaz çareler arayıp durmayı bir kenara bırakın.

Sonuç

Ağız kokusunun sosyal hayatınızın önünde bir engel olmasına izin vermeyin. Bilindiği kadarıyla ağız kokusunu birkaç saat ya da birkaç gün içinde geçirecek herhangi bir yöntem yok. Bundan kurtulmak için bir plan yapmalı ve bu planı uygulayabilirsiniz.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/agiz-kokusunu-engellemenin-10-yolu

Ağız Kokusu İçin En Etkili Çözümler! Ağız Kokusu Evde Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusunu Engellemek İçin Ne Yapmalı

Ağız kokusu, birçok kişinin yakındığı ve hayatı oldukça olumsuz etkileyen bir sorundur. Fakat bu koku sadece ağızdan kaynaklanmaz. Ayrıca dil, burun, diş etleri, bademcik, sindirim sistemi, mide ve hatta bazı sistemik hastalıklar nedeniyle de ağız kokusu oluşabilir.

Birçok insan ağız kokusu sorununu kendi kendine yaşıyor ve bir doktora bile gitmiyor. Hatta ağız kokusu için hangi doktora gidilir bilmeyenler bile var. Ağız kokusunu önlemek için sadece basit bir fırçalama ve diş ipi rutinine bağlı kalanlar da doğru yapmıyor.

Bu makalede ağız kokusu ile mücadele etmenize yardımcı olacak çok sayıda basit çözüm var.

İlgili Haber

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu, altta yatan herhangi bir fiziksel durumun neden olmadığı durumlarda, yaşam tarzınızdan bazı tetikleyiciler nedeni ile ortaya çıkabilir. İşte ağız kokusunun nedenleri;

 • Yanlış fırçalama
 • Kuru ağız
 • Dişeti hastalığı
 • Diş boşlukları
 • Soğan ve sarımsak gibi yiyecekler
 • Dişlerde ve dilde besin artıkları
 • Düşük karbonhidrat diyeti
 • Alkol
 • Tütün ve sigara
 • Gastroözofageal Reflü Hastalığı (Asit reflü)
 • Şeker hastalığı
 • Akciğer enfeksiyonu
 • Anti-alerjik ilaçlar ve trisiklik antidepresanlar gibi bazı ilaçlar

Eğer bu sorundan muzdaripseniz ve ağız kokusu nasıl giderilir sorusunun yanıtını arıyorsanız bugün sizlere ağız kokusu için en etkili çözümler hakkında bilgi vereceğiz.

Elma Sirkesi

Malzemeler:

 • 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi
 • Bir bardak soğuk su

Yapılışı:

İlgili Haber

Sirke ve su çözeltisi yapın. Bunu bir gargara olarak kullanın. 3-5 dakika bekletin. Ağzınızı su ile durulayın. Bunu sabahları ve ayrıca yatmadan önce yapın. Elma sirkesi, ağız kokusunu azaltmada büyük ölçüde yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ağızdaki pH dengesini geri yükler.

Aktif Kömür

Malzemeler:

 • 1/2 çay kaşığı aktif kömür
 • Diş fırçası

Yapılışı:

Dişlerinizi aktif kömürle fırçalayın. Tüm kömürü çıkarmak için ağzınızı iyice durulayın. Kötü nefes problemi iyileşene kadar haftada 2-3 kez aktif kömür kullanın. Aktif kömür, ağzınızdaki yabancı maddeleri emer ve zararlı bakterileri öldürür. Dişlerinizi beyazlatmak için de iyidir.

Sakız

Sürekli olarak şekersiz sakız çiğneme ağız ve boğazda sağlıklı bir tükürük akışını teşvik ederek ve koruyarak halitozu iyileştirebilir. Şekersiz sakızlarda ayrıca saatlerce kokusuz bir nefes veren nane gibi ağız tazeleyici tatlar bulunur.

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı

Yapılışı:

5-10 dakika boyunca ağzınıza hindistan cevizi yağı sürün ve tükürün. Bundan sonra ağzınızı yıkamak için ılık su kullanın. Kötü nefes geçene kadar bunu her gün tekrarlayın. Hindistan cevizi yağı, ağzı sağlıklı ve bakterisiz tutmak için kullanılan popüler bir tekniktir. Bu yağ anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Epsom Tuzu

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı Epsom tuzu
 • Bir bardak ılık su

Yapılışı:

Su ve tuzu karıştırın ve bununla gargara yapın.

Her gün bunu uyanınca yapın. Bir süre sonra, gün aşırı yapmaya başlayın. Toksin giderilmesi söz konusu olduğunda, Epsom tuzu en dikkat çekici bileşendir. Ayrıca ağız bakterileriyle savaşan ve ağızdaki kokuyu gideren doğal antibakteriyel özelliklere de sahiptir.

Okaliptüs Yağı

Malzemeler:

 • 1 bardak su
 • 2-3 damla okaliptüs yağı

Yapılışı:

Uçucu yağ ve su karışımı ile gargara. Ağzınızı su ile durulayın. Rahatlayana kadar, bunu her gün bir kez tekrarlayın. Okaliptüs yağı, farklı bakteri türleri üzerinde bakterisit bir etki gösterir. Ayrıca ağzınızda bulunan herhangi bir ağrı veya şişliği hafifletecek anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere de sahiptir.

Rezene Tohumları

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı rezene tohumu

Yapılışı:

Rezene tohumlarını çiğneyin ve onları yutun. Bu ilacı gerektiğinde kullanın. Hint mutfak kültürünün bir parçası olan rezene, ağız kokusu sorunlarını çok etkili bir şekilde çözer, nefesini ferahlatır ve ayrıca kötü nefese neden olabilecek enfeksiyonları tedavi eder.

Zencefil

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı zencefil suyu
 • Bir bardak ılık su

Yapılışı:

Taze meyve suyu çıkarmak için zencefil kökü rendeleyin ve sıkın. Bu suyu ılık suya ekleyin ve ağzınızı suyla yıkayın. Bunu öğünlerinizden sonra yapın ve sonra, her birkaç günde bir kez tekrarlamaya devam edin. Zencefilin antimikrobiyal özellikleri, kötü kokuyu gidermek için oldukça etkilidir, farklı tiplerde ağız ve boğaz enfeksiyonlarına yardımcı olur.

Yeşil Çay

Malzemeler:

 • 1 yeşil çay poşeti
 • Bir bardak sıcak su
 • (Tadımlık bal)

Yapılışı:

Çay poşetini birkaç dakika sıcak suda bekletin ve sonra çıkarın. Bal ekleyin ve bu çayı yudumlayın. Her gün 1-3 bardak yeşil çay içebilirsiniz. Sabahları erken saatlerde yeşil çay içmek halitoza karşı savaşınızda size yardımcı olabilir. Yeşil çayda bulunan fitokimyasallar doğal olarak antibakteriyeldir ve kokuya neden olan bakterileri yok ederler.

Maydanoz

Malzemeler:

 • Birkaç taze maydanoz yaprağı

Yapılışı:

Taze yaprakları doğrudan çiğneyin veya yiyeceklerinize garnitür olarak ekleyin. Normal diyetinize maydanoz ekleyin. Maydanoz sadece sindirimi etkili ve kolay kılmakla kalmaz, aynı zamanda ağız kokusu için iyi bir çare olabilir. Maydanozdaki klorofil, antibakteriyel olarak davranır ve kokuya neden olan bakterilerin ağız ve boğazdan atılmasına yardımcı olur.

Limon Suyu ve Yoğurt

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1-2 çorba kaşığı sade yoğurt

Yapılışı:

İki malzemeyi karıştırın ve karışımı dişlerinize uygulayın. 5-7 dakika bekletin ve sonra ağzınızı yıkayın. İhtiyacınız olduğunda bu karışımı yapabilirsiniz. Limon suyu doğal antibakteriyeldir ve kokuya neden olan bakterileri giderir. Yoğurtta bulunan iyi bakteriler, ağız boşluğunuzun doğal florasındaki dengeyi geri kazandırmaya yardımcı olur.

Karbonat ve Limon Suyu

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • 1/2 çay kaşığı limon suyu

Yapılışı:

Kalın hamur elde etmek için malzemeleri karıştırın. Bu macunu dişlerinize yavaşça sürün. Bir dakika bekletin ve sonra ağzınızı temiz su ile durulayın. Bunu haftada bir kez tekrarlayın.

Kabartma tozu, ağızdaki pH seviyelerini dengeler ve asiditeyi doğal bir antasit olduğu için indirir.

Limon suyunun antibakteriyel özellikleri ile birlikte bu ilaç, kötü nefesi kesmek için güçlü bir kombinasyon sağlar.

Tuzlu Su

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı sofra tuzu
 • Bir bardak ılık su

Yapılışı:

Malzemelerle biraz tuzlu su yapın ve bir gargara olarak kullanın. Bunu günde bir veya iki kez tekrarlayın. Tuzlu su çözeltisi ağzın pH’ını nötralize eder ve temizler. Aynı zamanda doğada antimikrobiyaldir.

Susam Yağı

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı susam yağı
 • Su

Yapılışı:

Susam yağını ağzınıza alın ve birkaç dakika dolaştırın. Daha sonra yağı tükürün ve ılık su ile gargara. Bunu her gün sabah yapın. Hindistan cevizi yağı gibi susam yağı ağzınızı temizler ve diş sağlığını iyileştirir. Bu ilacı kullanmanın bir yararı da, susam yağının dişlerinizi beyazlatmasıdır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/agiz-kokusu-icin-en-etkili-cozumler-agiz-kokusu-evde-nasil-giderilir/

Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

Ağız Kokusunu Engellemek İçin Ne Yapmalı

Ağız kokusu, ağızda meydana gelen ve genel olarak ağız bakımında meydana gelen eksiklikten dolayı ortaya çıkan kötü koku halidir.

Günümüzde ağız kokusu her insanda görülen ortak bir rahatsızlık olarak adlandırılmaktadır. Ağızda kötü kokuya neden olan bu durumun nedenleri hakkında henüz kesin bir sonuca varılamamıştır.

Ancak koku oluşumunu tetikleyen durumlar hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür.

Ağız kokusunu önlemek amacı ile düzenli olarak ağız bakımı yaptırmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra diş çürüklerini tedavi ettirmek ve sağlıklı bir ağza sahip olmak için yılda en az iki kez uzman  hekime muayene olmak gerekmektedir.

Dişlerde kalan yemek kalıntıları ağızda koku oluşumuna yol açacağından dolayı diş ipi kullanmak yararlı olmaktadır. Dişleri fırçalarken dili de fırçalamak kokuyu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Çünkü dil üzerinde çok sayıda bakteri bulunmakta ve bunlar da ağız kokusuna neden olmaktadır.

Yapılan fırçalama işlemi sayesinde bu biriken bakteriler temizlenmekte ve ağız bakımı sağlanmaktadır.

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu için tedaviye başlanmadan önce öncelikle kokunun kaynağı hakkında kesin bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu sebebe yönelik olarak tedavi uygulanmalıdır. Eğer ağız kokusu bir hastalıktan dolayı kaynaklanıyorsa o hastalığı tedaviye yönelik çözümler uygulanmalıdır.

Genel olarak mide, bağırsak, böbrek ve şeker hastalığına sahip kişilerde diğer bireylere oranla daha fazla ağız kokusu meydana gelmektedir.  Bunun yanı sıra bademcik taşı bulunan kişilerde de ağızda kötü koku oluşumu görülmektedir. Ağız kokusu oluşumu ile paralel nitelikte olan bu hastalıkların tedavi edilmesi kötü koku oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.

Bunların haricinde ağız kokusu tedavisinde uygulanacak küçük ve pratik çözümler de bulunmaktadır.

Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız bakımı tam olan bireylerde ağız kokusu oluşma ihtimali düşük olmaktadır. Bu nedenle ağız bakımı yapmak büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve güzel kokulu bir ağza sahip olmak için öncelikle dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Diş fırçalama süresi yaklaşık üç dakika kadar belirlenmelidir.

Diş çürükleri ağızda kötü koku hissedilmesine neden olacağından dolayı öncelikli olarak diş çürüklerinin önlenmesine yönelik önlemler alınmalıdır. Buna göre şekerli ve dişe yapışan yiyeceklerin tüketilmesi en alt seviyeye indirilmelidir. Bu besinler tüketildikten sonra dişler fırçalanmalıdır. Eğer diş fırçalama olanağı yok ise mutlaka ağız bol su ile çalkalanmalıdır.

Böylelikle diş çürüklerinin oluşumu en aza indirilir ve ağızda kötü koku oluşumu önlenmiş olmaktadır.

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusunun birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında hastalıkların neden olduğu ağız kokusu gelmektedir. Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda ağızda koku oluşumu daha fazla olmaktadır. Şeker hastalığı bulunan kişilerin ağızlarında aseton kokusuna benzer bir koku görülmektedir.

Buna benzer olarak böbrek yetmezliği bulunan kişilerde de ağız kokusu görülmekte ve bu koku balık kokusuna benzemektedir. Ağızda kötü koku oluşumuna neden olan bir diğer hastalık ise karaciğer yetmezliğidir. Bunun yanı sıra metabolizmada görülen bozukluklar da ağızda kötü koku oluşmasına yol açmaktadır.

Hastalıklar haricinde açlık, diyet, ağız kuruluğu, oruç gibi faktörler de ağız  kokusunun nedenleri arasında yer almaktadır.

Ağız Kokusu İçin Faydalı Bitkiler

Ağızda kötü koku oluşmasının temelinde bakteri oluşumu yatmaktadır. Bu bakterileri yok etmek için ise yararlı bitkiler bulunmaktadır.

Bu bitkilerin kullanımı ağız kokusunun oluşmasını minimum seviyeye indirmektedir.

Ağız kokusu için faydalı olan bitkiler sıralanırsa maydanoz, nane, anason, adaçayı, okaliptüs, kekik, biberiye, rezene, kişniş, tarçın, dereotu, zencefil gibi pek çok bitki türü sayılmaktadır. 

Ağız Kokusu İçin Bitkisel Karışımlar

Ağız kokusu için en bilinen bitkisel yöntem maydanoz ile yapılan yöntemdir. Buna göre maydanozlar ezilerek suyu çıkarılmaktadır. Kullanılacak maydanoz miktarı isteğe bağlı olarak değişmektedir. Elde edilen maydanoz suyundan günde üç kaşık tüketilmelidir. Böylelikle ağızda meydana gelen kötü koku oluşumu engellenmiş olmaktadır.

Ağız Kokusunda Beslenme Etkili Midir?

Ağızda koku oluşumu ile beslenme arasında ilişki bulunmaktadır. Buna göre asitli, şekerli yiyecekler diş çürüklerine yol açmakta ve ağız kokusuna neden olmaktadır. Bunların yanı sıra soğan ve sarımsak yemek, süt ürünlerini fazlaca tüketmek, sigara içmek, yoğun baharatlı gıdalar yemek de ağız kokusuna neden olan yiyecekler arasında sayılmaktadır. 

Источник: https://yasamloji.net/altin-ogutler-tavsiyeler/agiz-kokusu-nasil-engellenir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.