Ağız Kokusunun Nedeni Helikobakter Pilori Olabilir

Helicobacter Pylori Nedir? – Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Ağız Kokusunun Nedeni Helikobakter Pilori Olabilir

Haber güncelleme tarihi 20.01.2019 10:06

Helicobacter Pylori Nedir?

Helicobacter pylori, mideye yapışarak yerleşip, orada çoğalan bakteridir. Helicobacter pylori enfeksiyonu enfekte olan kişiler genellikle çok sık belirti vermez ve sorun yaşamaz.

Hastalık, birçok farklı ve ciddi hastalığa neden olmaktadır. Sindirim sorunları, ülser ve mide kanserine gibi ciddi hastalıkların yaşanmasına neden olabilir.

Bu yüzden enfeksiyon dikkate alınması gerekmektedir.

Helicobacter pylori, dünya nüfusunun yarısında görülen bir rahatsızlıktır. Enfeksiyon mide ve onikiparmak bağırsağını etkilemektedir. Bu durum mide ve onikiparmak bağırsağında değişikliklere neden olmaktadır.

Bakteri midedeki koruyucu dokuların enfeksiyon oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durum enzimlerin, toksinlerin ve bağışıklık sisteminin serbest kalmasını sağlamaktadır. Bu etkenler mide ve onikiparmak bağırsak hücrelerine zarar verir.

 Hücrelerin zarar görmesi mide de gastrit ya da onikiparmak bağırsak duvarında kronik iltihaplanmaya neden olmaktadır. Hastalık bakteri nedeniyle meydana gelmektedir. Enfeksiyon bulaşıcıdır. Hastalık oral yollar ile geçiş yapmaktadır. Bu durum hijyenle alakalıdır.

Öpüşmek, tükürük, kusma ve dışkı ile kişiden kişiye geçmektedir. Bu nedenle dikkate alınmalı ve korunmaya alınmalıdır.

Yaygın Belirtiler

 • Mide ağrısı
 • Mide yanması
 • Bulantı
 • Kusma
 • Kilo kaybı

Ciddi Belirtiler

 • Kanlı dışkı
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Sürekli karın ağrısı
 • Koyu renkli kusma

Helicobacter Pylori belirtileri iki farklı şekilde görülmektedir. Bu belirtileri yaygın ve ciddi belirtiler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Yaygın belirtiler helicobacter pylori rahatsızlığını yaşayan her kişide görülmektedir. Bunlar mide ağrısı, mide yanması bulantı, kusma ve isteksizkilo kaybı olarak yaşanır.

Ciddi belirtiler ise kişiyi daha da rahatsız etmektedir. Oluşan şikayetler kişilerin hayatını tehdit etmektedir. Farklı hastalıklara ve daha riskli durumlara neden olmaktadır.

Ciddi belirtiler kanlı dışkı, şiddetli ve sürekli karın ağrısı, koyu renklikusma olarak görülmektedir.

Helicobacter Pylori Bulaşıcı Mıdır?

Helicobacter pylori hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık kişiden kişiye geçebilir. Mikrobun geçiş yolu tam olarak bilinmemektedir fakat genellikle oral yoldan geçtiği düşünülmektedir. Bu durumun yanı sıra hijyen koşullarının uygun olmaması hastalığın bulaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hijyen koşullarına dikkat etmeli ve önlemler alarak korunabilirsiniz.

Helicobacter Pylori Teşhisi

 • Kan testi
 • Gaita testi
 • Üre – nefes testi
 • Biyopsi
 • Endoskopi

Helicbacter pylorihastalığı, çeşitli testlerle tespit edilmektedir.

Hastalığın teşhisinde kan testi, gaita testi, üre – nefes testi, biyopsi ve endoskopi yöntemleri uygulanmaktadır.

Bu testler sonucunda helicbacter pylori hastalığın kesin tanısı yapılmaktadır. Testler doktorların tercihi ile uygulanmaktadır.

Helicobacter Pylori Tedavi Yöntemleri

Helicobacter pylori hastalığı belirtileri ve bulguları anında görülmemektedir. Bu nedenle kişi uzun bir süre sonra durumu fark eder. Bazı testler sonrasında rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Bu durumda doktor gereken tedaviyi uygulamaya başlar.

Helicobacter pylori hastalığı ilaç yöntemi ile tedavi edilmektedir. Tedavi süreci 7 ile 14 gün arasında değişmektedir. Bazı vakalarda bu durum değişiklik göstermektedir. İlaç tedavisinde mide asitinin üretim miktarı azaltılmaktadır. Daha sonrasında ise antibiyotik tedavi uygulanmaktadır.

İlaçlar düzenli ve önerilen dozda alınmaldır. Bu şekilde tedavi olumlu sonuç vermektedir.

Önerilen İçerik;

► Her Gün Balık Yerseniz Ne Olur?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/helicobacter-pylori-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-11082h.htm

Helikobakter Pilori Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Ağız Kokusunun Nedeni Helikobakter Pilori Olabilir

Prof. Dr. Barry Marshall Helikobakter Pylori’nin ülsere neden olduğunu keşfetmiş ve bu çalışması nedeniyle de Nobel Tıp Ödülünü kazanmıştır. Bu mikrop gastrit,ülser, dispepsi ve mide lenfoması ve mide kanserine yol açabilir. Ayrıca demir eksikliğine bağlı kansızlık, karın ağrısı ve büyüme geriliği gibi sorunlara neden olabilir.

Helikobakter Pilori Nedir?

Helikobakter pilori (Hp), mide yüzeyinin kronik iltihabına ve ülserlerine yol açabilen bir bakterinin adıdır. Mide duvarına tutunarak inflamasyona yol açabilir. H.

pylori spiral yapıda, mikroaerofilik, mide ve duodenum’un mukus tabakasında yerleşen gram negative bir bakteridir.

Biyopsiyle alınan örneklerde bekletmeden yapılan incelemelerde spiral biçiminde bekletildikten sonra yapılan incelemelerde ise küre biçiminde olduğu saptanmıştır. Helikobakter, mide ülserlerinin %70’inde bağırsağı ülserlerinin ise %90’ında görülmektedir. H.

pilori’nin özelliği, mideyi döşeyen asitten zengin mukoza tabakası içinde yaşamasını sağlayan koruyucu ve güçlü bir hücre zarına sahip olmasıdır. Bu mikrop asit salgısını arttırmasının yanısıra midenin iç yüzeyini döşeyen mukoza tabakasına zarar veren toksinler salgılamaktadır.

H. Pilori peptik ülser hastalığının en önemli nedenidir ve bazı mide kanseri tiplerinin gelişiminde de bir risk faktörüdür.

Helikobakter kronik enfeksiyonu midede kalıcı ve bazen ömür boyu devam eden kronik gastrite; bu da zaman içerisinde çok odaklı “atrofik gastrit” olarak bilinen özel bir gastrit türüne dönüşebilir.

Araştırmalar bu bakteriyi taşıyan kişilerin mide kanserine yakalanma riskinin diğer insanlara göre 4 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

Helikobakter Pilori Belirtileri

Birçok insan bu enfeksiyonu geçirse bile herhangi bir belirti göstermez. Helikobakter pilori ile enfekte olanların %80’den fazlası asemptomatiktir.

Bazı kişilerde ise mide ve duodenal ülserler de dahil olmak üzere önemli sorunlara sebep olabilir.

İştahsızlık,  çok az yedikten sonra bile doyma hissi, şişlik, üst abdomende ağrı ya da sızı, bulantı, kusma, yorgunluk hissi ve düşük kan sayımı ortaya çıkabilecek belirtiler arasındadır.

Helikobakter Pilori Nasıl Bulaşır?

Helicobacter pylori’nin insandan insana geçişi mümkündür. Mikrobun geçiş yolu tam olarak bilinmemekle birlikte, insanlar arasında fekal-oral yolla (dışkı ürünlerinin ağıza alınmasıyla) veya oral-oral yolla (tükrük, salya vb.) bulaştığı düşünülmektedir.

Eksik hijyen koşulları, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmaması, ortak çatal, kaşık, tabak kullanımı, havlu veya diş fırçalarının ortak kullanımı gibi faktörler bulaşmayı kolaylaştırır. H. pylori enfeksiyonu’nun görülme sıklığı sosyoekonomik etkenlerle yakından bağlantılı olup, gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelere göre daha yaygın olarak görülür.

Ülkemizde her 10 kişiden 8’i, Avrupa’da ise her 10 kişiden 4’ü bu bakteriyi taşımaktadır. Özellikle annede bu enfeksiyonun halinde bebek ve çocuklara geçme olasılığı fazlalaşır.

Helikobakter Pilori Tanısı

Helikobakter pilorinin teşhisinde çeşitli testlerden yararlanılır. Bakterinin antikorlarının varlığını kanıtlamak için kan testi, dışkıda helikobakter antijen testi, üre-nefes testi, mideden alınan doku parçasıyla hızlı üreaz testi ve mikrobiyal kültür kullanılan yöntemlerdir.

Kesin teşhis için en güvenilir metot, endoskopi ile yapılan inceleme ve bu sırada alınan biyopside bakterinin araştırılmasıdır. Ağız yoluyla yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağına ulaştırılan endoskop ile tüm bölgeler ayrıntılı olarak incelenebilmektedir.

Ayrıca cihazın ucundaki özel aletlerle kuşkulu noktalardan küçük biyopsi örnekleri alınabilmekte, bu örneklerde bakterinin mevcudiyeti kesin olarak saptabilmektedir.

Üre-nefes testinin yapılabilmesi için son bir aydır mide asidini azaltmaya yönelik ya da antibiyotik türü ilaçların kullanılmamış olması gerekir.

Helikobakter Pilori Tedavisi

Tedavinin temelini mide asit salgısını baskılayan bir ilaç ve en az 2 çeşit antibiyotiğin beraber kullanımı oluşturur. Fakat bu mikrobun mideden tamamen yok edilmesi oldukça zordur.

Bunun nedenlerinden birisi bakterinin yerleşim yeri olan mide yüzeyinde kalın bir mide sıvısı bulunması ve bu ortama yüksek konsantrasyonda antibiyotiğin geçişinin zor olmasıdır.

Mide veya duodenum ülseri olan, erken mide kanseri sebebiyle ameliyat geçirmiş ya da ailesinde birinci derecede akrabasında mide kanseri olan hastalar ile midesinde metaplazi denilen hücresel değişiklikleri olan hastalarda mutlaka tedavi uygulanmaktadır.

H. pylori enfeksiyonunun belirti göstermeyen insanlarda da mutlaka tedavi edilip edilmeyeceği konusu tartışmalıdır. Bakterinin bazı kişilerde herhangi bir soruna neden olmazken bazı insanlarda ise şiddetli gastrit, ülser ağrılarına ve mide kanserine sebebiyet vermesinin nedeni de tam olarak açıklanamamaktadır.

Tedavide Amoksisilin ve Klaritromisin gibi antibiyotik ilaçlar yeterli doz ve sürede kullanıldıklarında olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Ancak ilaçların yan etkileri ve maliyeti gözönüne alındığında H. pylori varlığı gösterilen her insana bu tedavinin uygulanması hususunda tam bir fikir birliği bulunmamaktadır.

A kan grubuna sahip kişilerin kanında bulunan bir antijen, mide hücresinde de salgılanır. Helikobakter Pilori mikrobunun bu antijene yapışıp yerleşmesi ve dolayısıyla iltihap oluşması kolay olduğundan kansere yatkınlık fazlalaşabilir. Helikobakter mikrobunun genetik çeşitliliği bulunmaktadır.

Bu mikrobun bilinen 38 türü mevcut ve bunların içinde yalnızca ‘cag – A’ geni taşıyan tip ülsere neden olmaktadır. Bakterideki bazı genler mikrobun mideye yerleşmesinde ve kişinin bu mikroba geliştireceği bağışıklık yanıtında önemli rol oynar.

Bu tür genetiği olan mikropla enfekte olanların gastriti daha şiddetli olur ve kanser eğilimi artar.

Zürih Üniversitesi Moleküler Kanser Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan ve Proceedings of the National Academy of Sciences adlı dergide yayımlanan araştırma helikobakter pilorinin DNA’ya zarar vererek mide kanserine neden olduğunu göstermiştir.

Araştırmada bakterinin yerleştiği hücrenin DNA’sında çift zincirli kırılmalara sebep olduğu tespit edilmiştir.

Kırılmalar sonucu hücrenin genetik materyalinin hasar gördüğü, dokuda mutasyona sebep olduğu ve kontrolsüz hücre çoğalması neticesinde mide kanserinin meydana geldiği belirlenmiştir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/helikobakter-pilori-belirtileri

Helikobakter Pilori (Mide Mikrobu) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Ağız Kokusunun Nedeni Helikobakter Pilori Olabilir
82 / 100SEO Score

Helikobakter pilori (H.pylori),  mide dokusuna yerleşerek gastrit ve ülsere neden olabilen bir bakteri türüdür. Diğer bakterilerin yaşayamadığı asidik mide ortamında yaşamayı başarır. Midenin yüzeyel tabakası (mukoza) içerisinde yıllarca hiçbir belirti vermeden kalabilir ve çoğalabilir.

Dünya nüfusunun yaklaşık %60’ı mide mikrobu olarak da bilinen bu bakteriyi taşımaktadır. Gelişmiş ülkelerde %30’lara kadar düşen bu oran, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde %85’lere kadar çıkmaktadır. Yani ülkemizdeki her 10 kişiden en az 6-7’si bu mikrobu taşımaktadır.

Helikobakter Pilori Zararlı Mı?

Evet, zararlıdır. Daha doğrusu kimisinde zararlı kimisinde zararsızdır. Bu bakteriyi taşıyan herkeste belirti görülmeyebilir. Endoskopi ile mideden alınan örneklerde, bu bakteriyi taşıyan herkeste az veya çok mide iltihaplanması (gastrit) tespit edilmiştir. Yani H.pylori taşıdığı halde hiçbir belirtisi olmayan kişilerin bile midesinde hafif de olsa iltihaplanma (kronik gastrit) vardır.

H.pylori nedeniyle gelişen mide iltihaplanması şu durumlara neden olabilir:

 • Ülser (yara): Hem mide hem de oniki parmak bağırsağında ülsere neden olabilir. Bu mikrobu taşıyanların yaklaşık %10’unda ülser gelişmektedir. Ülserlerden kanama gelişebilir.
 • Mide kanseri: Mide kanseri riskini arttırmaktadır. Mide mikrobu taşıyanların %1-3’ünde kanser gelişmektedir.
 • Bir tür mide lenfoması olan MALToma: Bu kanser türünün de gelişme riskini arttırmaktadır.
 • Yaygın gastrit: H.pylori bakterisini taşıyan herkesin midesinde gastrit vardır. Yalnızca bazı kişilerde tüm mideyi tutar ve şikayetlere neden olur.

H.pylori taşıyanların çoğunda yukarıdaki durumlar ortaya çıkmaz ve yaşam boyun bir belirti görülmez.

Helikobakter Pilori Nasıl Bulaşır?

Bu bakteri insandan insana bulaşır. Bakterinin bulaşma yolu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak temelde iki yolla bulaşabileceği düşünülmektedir.

 1. Fekal-Oral yol: Esas bulaş yolu olduğu tahmin edilmektedir. Dışkıda bulunan bakteriler kirli sular, lağım veya ellerin yeterince yıkanmaması sonucu ağız yoluyla bulaşır.
 2. Oral- Oral yol: Tükürükte ve diş plaklarında olan bakterinin ağız yoluyla başkasına bulaşabildiği düşünülmektedir.

Bakteri genellikle çocukluk çağlarında bulaşmakta ve mideye yerleşerek ömür boyu kalmaktadır.

Helicobakter Pilori Risk Faktörleri

Aşağıda sayacağımız durumlar mide mikrobunun bulaşma riskini yükseltir.

 • Kalabalık aile ortamı: Kalabalık ve dar gelirli ailelerde bulaşma riski daha yüksektir.
 • Temiz su kaynaklarının olmaması: Kirlenmiş sularda bulaşma riski artar.
 • Sağlıksız yaşam koşulları: Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde risk daha yüksektir. Bunun nedenleri arasında sağlıksız yaşam koşulları ve yeterli hijyenin sağlanamaması yer almaktadır.
 • H.pylori taşıyan biri ile yaşamak: Bu bakteri insandan insana bulaştığı için, evdeki diğer kişilerden bulaşabilir.

Anne sütü, çocuğu H.pylori enfeksiyonuna karşı korur. Dolayısıyla anne sütü ile beslenememe de bir risk faktörüdür.

Helikobakter Pilori Mideye Nasıl Yerleşir?

Diğer bakteriler midenin asit ortamına dayanamazken bu bakteri nasıl olur da mideye yerleşir? H.pylori mide asidinden kaçmayı öğrenmiştir.

Kabaca, bu bakteri üreyi parçalayarak kendi etrafında bir koruma kalkanı oluşturur. Kendi çevresindeki daha az asidik olan bu alan, midenin asidinin bakteriye direkt etki etmesini ve zarar vermesini engeller.

Ayrıca sahip olduğu kamçı ve enzimler ile mideye tutunarak enfekte eder.

Helikobakter pilori tedavi edilmezse ne olur?

Kimisinde mide ülseri ve kanser gelişme riskini arttırırken, kimisinde hiçbir belirti vermeden ömür boyu sessiz kalabilir. Peki bu farklılığın nedeni nedir?

Bu sorunun cevabı tam olarak bilinmemektedir. Bu farkı; kişinin bağışıklık sistemi, çevresel faktörler, kişinin küçük yaşlardan itibaren enfeksiyona maruz kalması ve neden olan bakterinin bazı alt tipleri (virülan şuşlar) belirler.

Teşhis

Günümüzde mide endoskopisi (gastroskopi) sık yapıldığından helikobakter pilori teşhisi daha kolay konulmaktadır.  Teşhiste şu testlere başvurulur:

 • Kan testleri: Kanda H.pylori antikorlarına bakılır. Bu mikrobu taşıyanların bağışıklık sistemi, mikroba karşı antikor adı verilen maddeler üretir. Bu antikorların kan seviyesine bakılarak mikrop ile karşılaşıp karşılaşmadığı tespit edilir. Kişi tedavi edildikten sonraki 6 ay boyunca bu test yüksek çıkmaya devam eder.
 • Endoskopi ve biyopsi: Halk arasında mideye hortum salınması olarak bilinen endoskopi, helikobakter pilori teşhisinde oldukça önemlidir. Endoskopide kamera yardımıyla mide yapıları görülür, varsa ülserler tesbit edilir ve midenin farklı noktalarından parçalar alınır. Alınan biyopsi örneklerinde kanser ve mide mikrobu araştırılır. Alınan örnekler sayesinde kültür yapılarak bakterinin üremesi araştırılır.
 • Üreaz testi: Mideden alınan parça (biyopsi) ile yapılan bir testtir. Normalde endoskopi ile alınan biyopsilerin patoloji ve kültür sonuçlarının çıkması zaman alır. Bu test ise birkaç saat içinde sonuç verir. Hızlı sonuca göre tedavi planlanır.
 • Üre nefes testi: Kişiye üre solüsyonu (karbonu işaretli) içirilir. Eğer midede mikrop varsa bu üreyi parçalayarak CO2 gazı açığa çıkaracaktır. Nefesteki işaretli CO2 miktarı ölçülerek helikobakter pilori varlığı araştırılır. Tedavinin etkinliğini belirlemede de kullanılabilir.
 • Dışkı testi: Dışkıda H.pylori ve bu mikroba ait yapılar (antijen) araştırılır. Verilen ilaçlardan sonra tedavinin işe yarayıp yaramadığını anlamak için kullanılabilir.
Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть