Ağız kokusunun nedenleri ve önlemenin yolları.

Ağız kokusu hangi hastalıkların habercisidir? Nedenleri ve çözümü

Ağız kokusunun nedenleri ve önlemenin yolları.

 • Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıklarının ağız içindeki bakteriler ile kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır.
 • Ayrıca; ağız bakımı eksikliğine bağlı olarak oluşan bu ortamda, diş çürükleri ve dişeti hastalıkları da meydana gelerek tabloyu ağırlaştırmaktadır.
 • Karaciğer yetmezliği ve karaciğer hastalıkları ağız kokusuna neden olabilir.
 • İyi temizlenmeyen protezler de benzer şekilde ağız kokusunun daha şiddetli hissedilmesine neden olmaktadır.
 • Tükürük ağızda kokuya neden olan gıda artıklarının temizlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bazı ilaçların sürekli kullanımında, tükürük bezleri ile ilgili hastalıklarda veya sürekli ağız solunumu yapan kişilerde, tükürük azlığına bağlı olarak ağız kokusu gelişebilir.
 • Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar ağız kokusuna neden olabilir.
 • Ağzınızda aseton kokusuna benzer bir ağız kokusu varsa bunun muhtemel sebebi şeker hastalığıdır.
 • Yediğimiz bazı yiyecekler de (soğan, sarımsak, et, balık, peynir vb.) nefesimizin kötü kokmasına neden olabilir. Dişlerin ve dilin temizlenmesi ile bu koku ortadan kalkmaz. Kokuya neden olan yiyecek vücuttan bütünüyle atılana dek koku devam edecektir.
 • Böbrek yetmezliği balık kokusuna benzer bir ağız kokusuna neden olabilir.
 • Benzer şekilde tütün ürünleri ve alkol de ağız kokusuna neden olurlar.

Bu alışkanlıklardan bütünüyle vazgeçmedikçe ağız kokusu devam edecektir

Tip 0 : Fizyolojik ağız kokusu:

Sabahları meydana gelen ve uyandıktan ilk bir kaç saat içerisinde kendiliğinden kaybolan bir ağız kokusu varsa bu tipe girer. Tip 0 denmesinin sebebi her insanda az çok ağız kokusunun mevcut olmasındandır.

Uyku sırasında tükrük akışı azalır ve kötü kokunun çıkmasından sorumlu ağızdaki bakterilerin etkinliği artar. ağız kokusuna neden olabilecek ne spesifik hastalık ne de patolojik bir bulgu bulunmaz.

Tedavi gerektirmez ve gereksizdir, çünkü tedavi edilse bile tekrar ortaya çıkacaktır

Dil,  volatil aromatik gazlar üretilerek ağız kokusuna neden olur, dil sırtında koku kaynağı varsa, dil kokusu tedavisine cevap veriyorsa, çinko ile veya dil temizliği ile bastırılabiliyorsa, bu sınıfa girer. Dilin derin çukurlarına yerleşen bakteriler, salyadan ve besinlerden gelen proteinleri uçucu kükürtlü bileşiklere parçalar. Ağız kokusunun sebebi uçucu kükürtlü bileşiklerdir.

Tip 2: Boğaz-sinüs nedenli ağız kokusu:

Farenks, tonsiller, paranazal sinüsler, burun mukozası ve çevre dokularda her hangi bir koku kaynağı bulunuyorsa bu tipe girer. Genellikle bu tip ağız kokusu olan hastalardan teşhis için Paranasal sinüs MR veya BT istenir.

Tip 3: Sindirim kanalı sebepli ağız kokusu:

Özefagustan anüse kadar sindirim kanalının her hangi bir yerinde aromatik gaz kaynağı bulunuyorsa ve ağıza ulaşıyorsa bu tipe girer. Midede H.

pylori gastriti bulunduğu durumda hem yemek borusu ve ağıza gaz sızıntısı olur hem de nefeste bu bakteriye bağlı siyanit ve nitrat kokusu bulunur.

İnce barsakta aşırı bakteri üremesi, kolon divertiküliti, laktoz intoleransı- pankreas ekzoenzim defektleri ağız kokusu sebebidir.

Bu grup ağız kokusu da büyük ölçüde dil sırtından gelir fakat bakteri kaynağı ağzın içinde değildir. Sindirim sistemi enzimleri veya organların besinleri gereği şekilde sindiremediği zaman besinler bakterilerin çürütmesine terk edilmiş demektir. Sindirim kanalında açığa çıkan gazlar ağıza doğru yükselir.

Bireyin geğirmesine gerek yoktur. Bu tip ağız kokusunda mide ile yemek borusu arasındaki gastroözofageal kapak gevşemişse daha fazla çirkin kokulu gaz ağıza dolacaktır.

Bilhassa ilerleyen yaş ile orantılı olarak bu tip ağız kokularının görülmesi artar. Bilhassa çocuklarda Tip 2 ile birlikte görülür. Toplumda en sık rastlanan ağız kokusu sebebidir.

Bu hastalardan teşhis için dışkı sindirim testi, istenebilmektedir.

Reflü, diş çürüklerine ve ağız kokusuna neden olabilir

Tip 4: Nefes kokusu:

Bu gazların bir kısmı çirkin kokuludur. Bunun en canlı örneği şeker veya gut hastalarında, diyaliz hastalarında, narkozdan çıktıktan hemen sonra, gebelikte görülen ağız kokusudur. Bu tip nefes kokusu hastaları ağız kokusu tedavisi ile iyileşmez, ağız içinde ne yapılırsa yapılsın hiç bir iyileşme göstermez. Çünkü ne koku kaynağı, ne de sebebi ağızdadır.

Ağızları kokmadığı halde bu hastalar titizlikleri sebebiyle ağızlarının koktuğunu düşünürler. Tip 0 olduğunu bilmeyen ve bunu bir ağız kokusu zanneden hastalar da bu tipe girerler. Tedavisi psikiyatristler tarafından yapılmalıdır.

Tip 0 ve Tip 1 ağız kokusunun tedavisi:

Tip 1 ağız kokusu en kolay tedavi edilendir. Ağız içerisindeki problem bir köprü gövdesi veya perikoronit (gömülü diş- mesela çıkmamış 20’lik diş gibi) veya gingivit (dişeti iltihabı) ise gereken müdahale yapıldığında ağız kokusu yeniden ortaya çıkmamak üzere kayıp olur. Diş temizliğine bile gerek kalmayabilir.

Günde 2 defa arkadan öne doğru bir diş fırçası ile dil fırçalanmalıdır.

Bu sırada çinko içeren bir diş macunu (Signal integral, Colgate sensetif, Signal Nutriaktif, İpana expert) kullanılması, dil yüzeyinin böyle bir macunla fırçalanması isabet olur.

Her fırçadan sonra çinkolu alkolsüz ve antiinflamatuarsız bir gargara (PharmolZn) kullanabilir. Eğer CHX içeren gargara kullanılacaksa en çok 1 hafta kullanılabilir.

Gün içinde çinkolu sakız (Vivident karbonatlı) çiğneyebilir. Ağız hijyeni yükseltilmelidir. Etkisi yeterince ispatlanmamış bitkisel ürünler (ot, bitki suyu, bitki kökü), hayvansal ürün veya toprak benzeri kimyasallar satılmaktadır.

Buruna damlatılan çinkolu ürünler zararlıdır. Dünya pazarlarında satılan böyle bir ürün piyasadan toplattırılmıştır. Çünkü buruna uygulanan çinko koku alma duyusunu bozar. Yutulan kolloidal gümüş solüsyonları sakıncalıdır.

Geceleri ağızına açık kaldığı durumlarda tok karnına yüksek yastıkla uyuması ağız kokusuna iyi gelen bir öneridir.

10 adımda ağız kokusundan kurtulun

Diğer Tip ağız kokusunun tedavisi: Her gün aynı besinler yenmemelidir.

Sürekli kullanılan ilaçlar doktorunun bilgisi dahilinde bir haftalığına ara verilmeli ve ağız kokusunun ilaçlardan ortaya çıkan Tip 4 ağız kokusu olup olmadığı yoklanmalıdır. Yediğinde ağız kokusu yapan bir besin varsa tespit edilmelidir.

Postnasal akıntı, mevcut veya geçirilmiş sinüzit kbb doktoruna bildirilmelidir. Concha bullosa ve concha paradoxica bir ağız kokusu sebebidir. Allerjiye yatkınlık tip 2 ağız kokusunu artırır.

Reflünün en sadık belirtisi mide yanmasıdır. Bu hastalar gastroenteroloji doktoruna başvurmalıdırlar. En zor tedavi olanlar veya asla tedavi olamayanlar Tip 5 ağız kokusu hastalarıdır. Her hangi bir tip ağız kokusu vakası kılığında müracaat eden titiz, duygulu, içe dönük insanlardır. Hekime zor anlar yaşatabilirler. Aslında ağız kokuları yoktur.

Fizyolojik ağız kokusunu önlemenin yolları

 • Gece yatmadan ve sabah kalkınca  dişler en az iki dakika fırçalanmalıdır.
 • Dil yüzeyine yerleşen bakteriler, tükürük ve besinlerden gelen proteinleri ağız kokusunun sebebi olan bileşiklere parçalar. Bu nedenle mümkün olabildiği kadar dışarıya çıkarılan dilin arka kısmından başlayarak öne doğru süpürme hareketi ile dil fırçalanmalıdır. Ayrıca dil kazıyıcılarıyla da dil temizliği sağlanmaktadır. Dilin fırçalanması ağız kokusunu azaltmada diş fırçalamaktan iki kat fazla etkilidir.
 • Ağız gargaraları tek başlarına ağız kokusunu önleyemezler. Özellikle alkol içeren gargaraların ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusunu artırabilir.
 • Diş fırçalama ve gargara işleminden sonra “diş ipi – diş arası fırçası” ile fırçalamaya destek olunmalıdır.
 • Çinko içeren macunlar, gargaralar ve sakızlar ağız kokusunu önleyebilir.
 • Beyaz un, beyaz şeker, glukoz /früktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için uygun bir ortam oluştururlar. Bakteriler bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar. Basit şekerler diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozarlar. Bunun için basit şeker tüketmeyin.
 • Lokmaları iyi çiğneyin. Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır  ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. İyi çiğnenen besinler daha iyi sindirileceği için mide kaynaklı ağız kokusununda önüne geçilmiş olur.
 • Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz.Özellikle köprü gövdeleri altındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızla bakteri çoğalmasına neden olabilir.
 • Özellikle yaşla artan vücut kuruması pek çok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek onlarca yararının yanında dilinizin kurumasınıda önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir.

Oruçluyken ağız kokusu nasıl önlenir? Dişleri fırçalamak oruç bozar mı?

 • Sinüzit gibi havayolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur.Bu durum ağız ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Azalan tükrük salgısı durumu daha kötü hale getirir.Bu nedenle kesinlikle burnunuz tıkalı uyumayınız.
 • Ağız kokusuna karşı bitkisel çay ve limon kullanmak: Ağız kokusunu önlemek için biberiye çiçeklerini sıcak suda demleyerek içine limon sıkarak hazırlayabilirsiniz. Bunu sabahları aç karnına ve yemeklerden sonra içebilirsiniz.
 • Elma ve havuç yemek: Dişlerin daha sağlıklı olmasının yanında diş arasında plak oluşmasını engelleyerek kokuyu gidermekte yardımcı olur.
 • Maydonoz çiğnemek: Sigara içenlerin sık sık başvurduğu bir yöntem olan maydonoz ağız kokusunu gidermekte de etkilidir.
 • Yoğurt tüketmek:Yoğurt ağız kokusuna sebep olan hidrojen sülfür kokusunu yok etmekte etkilidir.
 • Ağız kokusunu gideren çeşitli baharatlar: Anason, kişniş, kakule, rezene, karanfil, tarçın gibi kokulu baharatlar ağız kokusunu giderir ve önler.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/agiz-kokusu-hangi-hastaliklarin-habercisidir-nedenleri-ve-cozum-onerileri/

Ağız Kokusu Neden Olur? Ağız Kokusu Tedavi Edilir mi? (Halitosis) – Sağlık Ocağım .NET

Ağız kokusunun nedenleri ve önlemenin yolları.

Ağız kokusu (halitosis), Latince’den halitus ve osis kelimelerinden türeyen ve ağızda oluşan,insanların hem sağlığını hemde sosyal yaşamını doğrudan ve olumsuz etkileyen bir sorundur. Yapılan çalışmalarda görülmüştür ki halitosis (ağız kokusu) toplumun birçok kesimini etkilemekte ve sosyal bir incinme sebebi olmaktadır.

Ağız kokusu, bazı bakterilerin ağız içindeki gıda artıkları ile birleşerek oluşturduğu hoş olmayan kokudur. Bu sorun genellikle ağız içi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Daha seyrek görülmekle birlikte bazı sistemik hastalıklarında ağız kokusuna neden olduğu bilinmektedir.

Ağız kokusu özellikle sabahları daha fazla hissedilir. Fakat herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde ağız kokusu dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanımı ile geçer.

Ağız bakımının iyi yapılmasına rağmen devam eden ağız kokusu durumunda bir diş uzmanına baş vurmak gereklidir.

Ağız kokusuna neden olan faktörler

Ağız kokusunun ortaya çıkmasında altta yatan bazı hastalıklar olabilir. Bu hastalıklar ağız kaynaklı ya da hastalık kaynaklı olmak üzere iki grupta değerlendirilir.

Ağız kaynaklı ağız kokusu nedenleri : Dilin posterior kısmında bakteri artışı, akut ülseratif jinivit, agresif peridontitis, kserostomi, oral ülserasyon, oral malignite, bazı diş hastalıkları, Ağzın kötü hijyeni ve yiyecek birikmesi, ağızdaki özellikle gram negatif anaerobik mikroorganizmalar uçucu sülfür bileşiklerini üretirler. Dil üzerinde tükürük, bakteri, epitel hücreleri, gıda atıkları birikerek ağız kokusu oluşturabilirler.

Solunum yolu kaynaklı ağız kokusu nedenleri : Kronik nazal hava yolu tıkanmaları, kronik tonsilitis, boğaz enfeksiyonları, üst solunum yolu ile ilgili tümörler, solunum yolunda yabancı cisim, solunum yolu tümörleri ve bronşekteazi gibi solunum yolu hastalıklarından da ağız kokusu meydana gelebilir.

Sistemik hastalıklar ve enfeksiyonlar kaynaklı ağzı kokusu nedenleri : Farenjit, akciğer apsesi, bronşektazi, helikobakter plori, şeker hastalığı (diyabet), diyabetik ketoasidoz, böbrek yetmezliği, trimetilaminüri, hipermitoninami ve menstruasyon gibi nedenlerden dolayı ağız kokusu olabilir.

Gastrointestinal sistem kaynaklı ağız kokusu nedenleri : Steatore ve malabsorbsiyon sendromları, pilor stenozu ve/veya duodenal obstrüksiyonlar, hepatik yetmezlik, helikobakter pilori, faringoözofageal divertiküller, gastroözofagial reflü hastalığı, akalazya, hiatus hernisi, gastrointestinal sistem kanaması, parazitoz gibi nedenler de ağız kokusuna yol açabilir.

Metabolik nedenlerden kaynaklanan ağız kokusu : Diyabetik koma, üremik koma ve böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve fötor hepatikus, trimetilaminüri, hipermetioninemi, sistinosis gibi metabololik kaynaklı ağız kokusu görülebilir.

İlaçlara bağlı ağız kokusu : Kloral hidratlar, nitrat ve nitritler, dimetil sülfükositler, disülfiram, sitotoksik ajanlar, fenotiazinler, amfetaminler grubu ilaçlar ağız kokusu yapabilir.

Ağız kokusuna neden olan yiyecek ve içecekler : Alkol, kahve, sigara, puro, çayın çok fazla içilmesi veya çok beklemiş çayı içmek, soğan, sarımsak, lahana, et, peynir, süt, balık gibi yiyecek ve içecekler ağız kokusu nedenleri arasındadır.

Fizyolojik ağız kokusu nedenleri : Ağız salgılarının azalması, dehidratasyon (sıvı kaybı), vitamin yetmezliği (A-B 12 vitamini) gibi, açlık, sabah ağız kokusu, yaşlılık, demir ve çinko eksikliği gibi faktörler ağız kokusuna neden olur.

Ağız kokusunun nedeni nasıl teşhis edilir?

Ağız kokusu ile hastaneye ya da doktora baş vuran hastanın ağız kokusunun, ne kadar süredir devam ettiği, günün hangi saatlerinde ağız kokusunun olduğu, ağız, diş ve diğer nedenlere yönelik hastanın öyküsünün alınması gerekir. Hastada ağız kokusunun olup olmadığının netleşmesi için hastanın, aile fertlerinden yada arkadaşlarından bilgi alınmalıdır. Ağız kokusunun derecesini belirlemek amacı ile genellikle üç ana yöntem uygulanır.

Ağız kokusu teşhisi için uygulanan organoleptik ölçüm : Deneyimli biri tarafından kokunun değerlendirilmesi yapılır. Hastaların, 2.5 cm çapındaki bir tüp vasıtası ile doktordan yaklaşık 10 cm kadar uzaktan doktorun burnuna doğru üflemesi ile oluşur. Hastalara ölçümden 12 saat önce yiyip içmeyi kesmeleri, diş fırçalamayı bırakmaları şeklinde ki yöntem uygulanır.

Ağız kokusu teşhisi için uygulanan gaz kramotografi yöntemi : Tükürükte, dil örtüsünde veya verilen nefeste sülfür içeren uçucu bileşiklerin konsantrasyonun belirlenmesinde kullanılır. Objektif, güvenilir bir testtir. Bu testte kullanılan cihaz pahalı ve kullanılması için deneyimli ve eğitimli bir kişiye ihtiyaç olması nedeni ile nadir uygulanan bir yöntemdir.

Ağız kokusu için uygulanan halimeter yöntemi : Halimeter’in uçucu sülfür bileşiklerini tespit ederek ağız kokusunun teşhis ve tedavisinde önemli yeri vardır. Ağız kokusuna neden olan gaz bölümlerini milyarda bir hassasiyet ile ”parts per billion” (PPB) cinsinden tespit eder.

PPB’nin altındaki değerler normaldir. Ölçümler hastanın ağız ya da burnundan verdiği nefes ile yapılır. Bu yöntem en sık kullanılan, en basit yöntemdir. Bu yöntem organoleptik değerlendirme ile yüksek seviyede korelasyona sahiptir.


Ağız kokusu için uygulanan bana testi yöntemi : Jinival boşluklardaki gram negatif anaerobların ve kısa zincirli yağ asitleri benzoylarjinin-naftilamid (BANA) ile enzimatik yıkıma uğratılarak bakılır. Bunların yanı sıra beta galaktozidaz ve amonyak ölçümü de kullanılmaktadır.

Ölçülen amonyak seviyesi ve volatil sülfür bileşikleri seviyesi arasında önemli ilişki bulunmuştur.

Ağız kokusu tedavisi ve önlemenin yolları

Ağız kokusu tedavisine başlamadan önce kokunun kaynağını bulmak önemlidir. Ağız kokusu için hastaların, diş doktoru, KBB uzmanı, gastroentroloji uzmanı gibi uzmanlar tarafından değerlendirilmeleri gereklidir. Ağız kokusunun en sık karşılaşılan nedeni diş, diş eti ve ağız bakımı problemleridir.

Ağız kokusunun en etkili tedavisi diş, diş eti ve ağız bakımıdır. Diş fırçalamanın yanı sıra dilinde fırçalanması ve diş ipi kullanımı gerekir.

Ağız içindeki eskimiş ve yıpranmış köprü ve diş protezleri ağız kokusuna neden olabileceği için bunların bakımlarının yaptırılması ve eskimiş olan protez ve köprülerin değiştirilmesi ağız kokusu tedavisinde önemli yer tutar. Eksik olan dişlerin gerekli tedavisi yapılmalıdır.

Tükürük ağız kokusunu önlemede en önemli salgı dır. Tükürük salgısının içerisinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler güçlü bakteri öldürücü maddeler vardır.

şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgısını arttıracağı için ağız temizliğinde etkilidir. Ağız kuruluğuna engel olmak için sık sık aralıklar ile su içilmelidir. Su içerek ağız içindeki bakterileri en alt seviyeye düşürmek mümkündür.

Su tükürük salgısının arttırılmasında da faydalıdır.

% 3’lük hidrojen peroksitli gargara, setilpiridyum klorit ve zeytin yağı gibi iki fazlı su-yağ gargaralar, bakır klorit içeren gargaralar, oksohalojen oksidan (klorin dioksit + klorit anyon) içeren gargaralar, çinko iyodür içeren gargaralar nefeste bulunan volatil sülfür bileşiklerini ve ağız kokusunu azalmak için kullanılan gargaralar dır. Ayrıca ağız kokusu ve ağızda bulunan yaralar için zararı olmayan ve faydalı olan evde uygulanabilecek bir yöntem olan ada çayı veya 1 litre kaynamış suya 2 çay kaşığı tuz eklenerek yapılan gargara suyu ile günde bir veya iki kez gargara yapmak hem ağızda oluşan lezyonlarda hemde ağız kokusunda faydalı olur. Ağız kokusu için diğer bir öneri ise akşamları yatmadan 2 saat önce birkaç dal maydanozu çiğneyerek yemek veya birkaç tane karanfili çiğnemek ve yatarken dişleri fırçalayıp yatmak sabah hoş bir nefes ile uyanmayı sağlayabilir.

Ağız ve diş hastalıkları ile ilgili temizliğin düzenlenmesine ve yapılmasına rağmen geçmeyen ağız kokusu sistemik hastalıklar bakımından incelenmeli ve bu duruma yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Bu hastalıkların teşhis ve tedavisi için ilgili bölümlerin bu konu ile ilgilenmesi (KBB,uzmanınca, gastroentroloji uzmanınca, göğüs hastalıkları uzmanınca, diş hekimi uzmanınca) gibi uzmanların ekip olarak ilgilenmeleri gereklidir.

Halitosisi (ağız kokusu) olduğunu hisseden ancak ağız kokusu bulgusu olmayan hastaların tedavisi için diş doktoru ve psikiatrist işbirliği gereklidir. Çünkü bu tip hastaların bir kısmında ağız kokusu olmadığı halde ağız kokusu olması korkusu (Halitofobi) vardır.

Halitosis (ağız kokusu) kişiyi ve çevresini rahatsız eden bir durumdur. Bu hastaların iyi değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gereklidir.

Ağız hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/agz-kokusu-neden-olur-agz-kokusu-tedavi/

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız kokusunun nedenleri ve önlemenin yolları.

Diş hekiminiz muhtemelen ağzınızdan gelen nefesi ve burnunuzdaki nefesi koklayacak ve kokuyu bir ölçekte değerlendirecektir. Dilin sırrı çoğu kez kokunun kaynağı olduğu için, diş hekiminiz onu kazıyarak kokusunu da değerlendirebilir. Kötü nefeslerden sorumlu olan kimyasalları tanımlayabilen sofistike dedektörler vardır, ancak bunlar her zaman mevcut değildir.

Ağız Kokusunu Önleyecek Tedaviler

Kötü nefesi azaltmak için, boşluklardan kaçınmaya ve diş eti hastalığınızın riskini azaltmaya yardımcı olun, sürekli olarak iyi ağız hijyeni uygulayın. Kötü nefes için ileri tedavi, nedene bağlı olarak değişebilir. Kötü nefesinizin altta yatan bir sağlık durumundan kaynaklandığı düşünülürse, diş hekiminiz sizi birincil bakım sağlayıcınıza yönlendirecektir.

Ağız sağlığınızla ilgili nedenlerden dolayı, diş hekiminiz bu durumu daha iyi kontrol etmenize yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışacaktır. Diş önlemleri şunları içerebilir:

 • Ağız durulama ve diş macunları. Ağız kokunuz dişlerinizde bir bakteri (plak) birikiminden kaynaklanıyorsa, diş hekiminiz bakterileri öldüren bir ağız durulama önerebilir. Diş hekiminiz ayrıca plak oluşumuna neden olan bakterileri öldürmek için bir antibakteriyel madde içeren bir diş macunu da önerebilir.
 • Diş hastalığının tedavisi. Eğer diş eti hastalığınız varsa, bir diş eti uzmanı (periodontist) için se edilebilir. Diş eti hastalıkları dişetlerinden dişetlerini çekerek, kokuya neden olan bakterilerle dolu derin cepler bırakabilir. Bazen sadece profesyonel temizlik bu bakterileri temizler. Diş hekiminiz ayrıca, hatalı diş restorasyonlarının yerine bakterilerin üreme zeminini değiştirmenizi tavsiye edebilir.

Ağız Kokusunu Giderecek Öneriler

Kötü nefesi azaltmak veya önlemek için:

 • Yedikten sonra dişlerini fırçala. Yedikten sonra kullanmak için diş fırçasını işte tutunuz. Özellikle yemeklerden sonra, günde en az iki kez florür içeren diş macunu kullanarak fırçalayın. Antibakteriyel özelliklere sahip diş macununun kötü nefes kokusunu azalttığı gösterilmiştir.
 • Günde en az bir kez diş ipi. Düzgün diş ipi, dişlerinizin arasından yiyecek parçacıklarını ve plakları temizler ve kötü nefesi kontrol etmeye yardımcı olur.
 • Dilini fırçala. Diliniz bakteri barındırır, bu nedenle dikkatlice fırçalamak kokuları azaltabilir. Önemli bir aşırı bakteri üründen kaplanmış bir dil olan insanlar (örneğin, sigara veya kuru ağızdan) bir dil kazıyıcı kullanmanın yararına olabilir. Veya yerleşik bir dil temizleyicisi olan bir diş fırçası kullanın.
 • Protezleri veya diş cihazlarını temizleyin. Köprü ya da takma diş takarsanız, en az günde bir kez ya da diş hekiminizin belirttiği şekilde iyice temizleyin. Diş tutucunuz veya ağız koruyucunuz varsa, ağzınıza koymadan önce her defasında temizleyin. Diş hekiminiz en iyi temizlik ürününü önerebilir.
 • Ağızdan kaçının. Ağzınızı nemli tutmak için tütünden kaçının ve bol su içmeyin – kahve, alkolsüz içecekler veya daha kuru bir ağza yol açabilen alkolsüz içecekler. Tükürük uyarmak için sakızı çiğneyin veya şekerde emdirin (tercihen şekersiz). Kronik kuru ağız için, diş hekiminiz veya doktorunuz, tükürük akışını uyaran bir yapay tükürük preparatı veya oral bir ilaç reçete edebilir.
 • Diyetinizi ayarlayın. Kötü nefeslere neden olabilecek soğan ve sarımsak gibi gıdalardan kaçının. Şekerli yiyecekler yemek de kötü nefesle bağlantılıdır.
 • Düzenli olarak yeni bir diş fırçası al. Diş fırçanızı yıprandığında, her üç ila dört ayda bir değiştirin ve yumuşak kıllı bir diş fırçası seçin.
 • Düzenli diş muayenelerini planlayın. Dişlerinizi veya protezlerinizi muayene edip temizlemeniz için diş hekiminizi düzenli olarak (genellikle yılda iki kez) görün.

Ağız Kokusu için Doktor Görüşmeniz

Diş hekiminiz tarafından kötü bir nefeste değerlendirilecekse, bu ipuçları size yardımcı olabilir:

 • Diş hekimleri genellikle sabahları yediğiniz yiyecekleri sınava sokma şansını azaltmak için kötü nefesi test etmek için sabah randevularını tercih ederler.
 • Randevunuza parfüm, kokulu losyon veya kokulu ruj veya dudak parlatıcısı sürmeyin, çünkü bu ürünler herhangi bir kokuyu maskeleyebilir.
 • Geçen ay içinde antibiyotik aldıysanız, randevunuzun yeniden planlanması gerekip gerekmediğini görmek için diş hekiminize danışın.

Diş hekiminizden neler beklenebilir

Diş hekiminiz muhtemelen tıbbi geçmişinizin bir değerlendirmesiyle başlayacak ve aşağıdaki gibi sorular soracaktır:

 • İlk kez ne zaman kötü nefes almaya başladın?
 • Kötü nefesiniz zaman zaman mı yoksa sürekli mi?
 • Ne sıklıkla dişlerini fırçalarsanız veya protezlerinizi temizler misiniz?
 • Ne sıklıkla diş ipi kullanırsın?
 • En çok ne tür yiyecekler yersiniz?
 • Hangi ilaçları ve takviyeleri alıyorsunuz?
 • Hangi sağlık koşullarınız var?
 • Ağzından nefes alıyor musun?
 • Horlar mısın?
 • Alerji veya sinüs probleminiz var mı?
 • Kötü nefesinize neden olabileceğinden şüpheleniyor musunuz?
 • Kötü nefesinize başka insanlar fark ettiler mi ve yorumladı mı?

Ağız kokusu nedenlerini öğrenmek için makalemizi okuyun.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?, Ağız Kokusu Nasıl Önlenir, Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?, Ağız Kokusunu Önleyecek Tedaviler

Источник: //neiyigelirevde.com/agiz-kokusunu-onlemenin-yollari/

Ağız Kokusunun Nedenleri, Tedavi Yolları » e-kütüphane

Ağız kokusunun nedenleri ve önlemenin yolları.

Ağız kokusu bir hastalık değildir ama bir hastalığın belirtisidir, ağız kokusu iki tipe ayrılır birisi fizyolojik, normal yemek yediğimiz zaman özellikle kokulu olan sarımsak gibi yediklerinizden oluşan ağız kokularıdır bunlar normaldir.

Patalojik olanlar var bunlar da ağzınızda olan diş çürükleri, diş eti rahatsızlıkları, faranjit, tonsilit gibi boğaz hastalıkları reflü mide rahatsızlıkları gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları ve şeker hastalığı karaciğer yetmezliği böbrek yetmezliği gibi sistemin hastalıkların belirtisi olabilir.

Ağız kokusunun sebepleri

 • Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıklarının ağız içindeki bakteriler ile kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır.
 • Ayrıca; ağız bakımı eksikliğine bağlı olarak oluşan bu ortamda, diş çürükleri ve dişeti hastalıkları da meydana gelerek tabloyu ağırlaştırmaktadır.

 • Karaciğer yetmezliği ve karaciğer hastalıkları ağız kokusuna neden olabilir.
 • İyi temizlenmeyen protezler de benzer şekilde ağız kokusunun daha şiddetli hissedilmesine neden olmaktadır.
 • Tükürük ağızda kokuya neden olan gıda artıklarının temizlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

  Bazı ilaçların sürekli kullanımında, tükürük bezleri ile ilgili hastalıklarda veya sürekli ağız solunumu yapan kişilerde, tükürük azlığına bağlı olarak ağız kokusu gelişebilir.

 • Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar ağız kokusuna neden olabilir.
 • Ağzınızda aseton kokusuna benzer bir ağız kokusu varsa bunun muhtemel sebebi şeker hastalığıdır.

 • Yediğimiz bazı yiyecekler de (soğan, sarımsak, et, balık, peynir vb.) nefesimizin kötü kokmasına neden olabilir. Dişlerin ve dilin temizlenmesi ile bu koku ortadan kalkmaz. Kokuya neden olan yiyecek vücuttan bütünüyle atılana dek koku devam edecektir.
 • Böbrek yetmezliği balık kokusuna benzer bir ağız kokusuna neden olabilir.

 • Benzer şekilde tütün ürünleri ve alkol de ağız kokusuna neden olurlar.

Bu alışkanlıklardan bütünüyle vazgeçmedikçe ağız kokusu devam edecektir

Ağız Kokusunun tedavi yolları

 • Ağız kokusuna neden olan her ne ise ona göre tedavi yapılır. Ağız kokusu sorunu eğer dişlerden kaynaklanıyorsa ve dişlerde çürük var ise çürüklerin tedavisi yapılmalıdır. Eski kaplama var ise kaplamalar çıkartılmalı ve sağlıklı şekilde yenilenmelidir.
 • Diş etlerinde ise sorun; diş eti tedavisine başlanmalıdır.

  Diş eti tedavisi bazen tek seansta sadece diş taşı temizliği ile tedavi edilebilir tedavilerdir.

 • Yeme içmeyle ilgili tüm faaliyetlerin sona erdiği uyku öncesinde, dişlerin fırçalanması ağız hijyeninin olmazsa olmazıdır. Fırçalama dışında, alkolsüz ağız gargaralarını kullanmak da kokuyu önlemede yardım olabiliyor.

 • Sigara ve diğer tütün ürünleri de ağız kuruluğuna ve kokuya neden oluyor. Diş eti hastalıklarına zemin hazırlayarak ağız sağlığını bozuyor. Sigarayı tamamen hayatınızdan çıkarın.
 • Sabahları oluşan ağız kokusunun nedeni genellikle açlık oluyor. Ağız kokusuna karşı sabahları kahvaltıyı atlamayın.

 • Maydonoz çiğnemek: Sigara içenlerin sık sık başvurduğu bir yöntem olan maydonoz ağız kokusunu gidermekte de etkilidir.
 • Yoğurt tüketmek: Yoğurt ağız kokusuna sebep olan hidrojen sülfür kokusunu yok etmekte etkilidir.

 • Ağız kokusunu gideren çeşitli baharatlar: Anason, kişniş, kakule, rezene, karanfil, tarçın gibi kokulu baharatlar ağız kokusunu giderir ve önler.

Ağız kokusu kronik olabilir mi?

Kronik hastalıkların ağız kokusu yaptığı durumlarda bunun ortadan kaldırılması biraz daha zor oluyor. Kronik böbrek yetmezliği kronik karaciğer yetmezliği ve şeker hastalığı gibi durumlarda bu eklemleri ortadan kaldırmak mümkün olmuyor, bu ortadan kalkmadığı sürece hastanın ağız kokusu ortadan kalkmıyor ama azaltılabiliyor, tamamen ortadan kalkmıyor.

Ağız kokusu nasıl ortadan kaldırılır?

Ağız kokusu etkeni ortadan kalktığında ortadan kalkan bir durumdur. Mesela ağzımızdaki çürüklerimizi ve diş taşlarını veya diş eti rahatsızlıklarını ortadan kaldırdığımızda bunlardan oluşan ağız kokusu giderilmiş olur.

Ağız kokularının yüzde 85’i ağız içerisinde diş çürükleri, diş eti rahatsızlıklarına bağlı olan ve ağız kuruluğuna bağlı olan hastalıklardır. Geriye kalan yüzde 15’nin yüzde 5’i faranjit, sinüzit gibi kulak burun boğazı ilgilendiren rahatsızlıklardır.

Yüzde 10 ise sindirim sisteminin sebep olduğu ağız kokularıdır.

Ağız içerisindeki sorunlardan olanlarda tamamen ortadan kaldırılması mümkündür, kısmen kulak burun boğazı ilgilendirenlerde ise etkeni ortadan kaldırmak mümkündür fakat sistemik rahatsızlıklarda bu durumu zor başarılabiliyor,tam başar sağlanamıyor.

Источник: //www.e-kutuphane.com.tr/agiz-kokusunun-nedenleri-ve-tedavi-yollari/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..