Ağız ve Diş Tedavisindeki Gelişmeler

Ağız ve diş sağlığı tedavilerinde yenilikler

Ağız ve Diş Tedavisindeki Gelişmeler

Talebesi Konfüçyüs’e hocam bilgelik nedir?..Bilgi sahibi olmak bana ne kazandır?.. diye sormuş. Çinli Filozof ; bak oğlum benim 1 senin de 1 yumurtan olsa !..Değiş/tokuş ettiğimizi düşünelim !… İkimizin de birer yumurtası olmaz mı?..

Ama ben sana bir bilgi versem,sende bana bir bilgi versen!.. ikimizin de ikişer bilgisi olur,Bu bilgilerin bir bardakta birike birike taşmaya başlaması da bilgeliktir.

Bu örnekbize bilginin değerini ve bilgi sahibi olan kişilerin bilgi dolu bardaklarından taşanları paylaşmaları gerektiğinin en güzel örneğidir..

Bizim eğitim yaptığımız yıllarda öğrencilere anlatılan diş sağlığı ile ilgili bilgiler bizlerin ezber hücrelerinde birbirine karışmış durumdaydı..

35yıla yakın yapmakta olduğum meslek hayatımda Dentini / Pulpayla karıştırmayan çok az hastaya rastladım.

Türk toplumunda dişi ağrımadan Diş hekimine giden hasta sayısı bir elin parmakları kadar azdır. Toplumun Ağız ve Diş sağlığını korumakla görevleri devlet hastanelerinde 20-30 hastanın büyük kısmı dişini çektirmek istemekte;

Bazıları diş tedavisini zamanında yaptıramadığı için gece başlayan ve sabaha kadar uyutmayan zonklamaları ortadan kaldırmak için rakı gargaraları,aspirin parçaları koyma gibi her türlü metoda müracaat ettiği halde çaresizliğe yenik düşüp; aldığı sayısız ağrı kesiciler yüzünden bitap düşüp uyuyabildiği 1-2 saatin sonunda sabahleyin dişini çektirmek için soluğu hastanede almaktadır.

Yorgun,uykusuz ve bitkin görünüşlü dişinin ağrısını kesmek için her türlü yolu ve metodu denemiş,

geliştirdiği özel yöntemlerin bile fayda etmeyeceği bir problemle tanışmış olan bu hasta: Oysa 2 milimetre – 3 milimetre derinliğe kadar ağrı yapmayan içine giren yemek parçacıklarını kürdanla çıkartarak beni “doktora götür” feryatları atan dişin ne demek istediğini bilmediği gibi;

Bilgisizliğinden,korkusundan,zamansızlıktan yada ekonomik sebeplerle tedaviyi öteleyen bu hasta dişini kurtarılabilecek bir düzeyden / kurtarılması zor bir duruma getirmiştir. Sonuç ortadadır hasta bu dişini kaybetmiştir. Oysa ki Diş hekimlerine devamlı kontrole gidebilen modern toplum bireylerinden olsaydık!.. çürümeye başlayan dişin dolgusu için uyuşturulmaya bile gerek kalmadan dolgu ile kurtarılabildiğini ilseydik bize bunu öğretebilselerdi…Tüm sorunlar gibi sorun küçücük iken çözüme kavuştursaydık sanırım toplumun bu kadar büyük bir bölümünün ağız ve diş sağlığı diğer ülkeleri kıskandıracak düzeyde olurdu. Günümüzde Diş Tedavi yöntemlerinde o kadar büyük ilerlemeler oldu ki yukarda anlattığım günümüz hastane manzaralarını anılarımızda canlandırıp üzüleceğimiz günler yakında!..

Diş Tedavi yöntemlerindeki son gelişmeler hastalarımıza büyük konfor getirmiş hastaların Diş Doktoru muayenehanelerinin korkulan bir yer olmadığını aksine DİŞ DOKTORLARININ da hastalarına daha güvenle ve ağrıya sebebiyet vermeden tedavi yapmalarına olanak vermiştir.

Bu denklemin çözümü için verilmiş olan yenilikler hamlesi başarılı olmuş kendini devamlı güncelleyen ve yenilikleri takip eden Diş Doktorları hastalarına arzu ettikleri konforlu tedavi yöntemlerini kullanmaya başlamakla beraber bu teknolojik gelişmeleri yaptıkları yeni yatırımlarla aldıkları teknolojik cihazlarla hastalarına yansıtmaya çalışmaktadırlar.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDA YENİLİKLER ve KULLANILMAKTA OLAN YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİNİ AÇARSAK:

 • iĞNE den korkan hastalar için :Lokal uyuşturmaları hastalara hissettirmeden kademeli yapacak olan hastaların korkulu rüyası olan İĞNEyaptırma kabusunu ortadan kaldıran “İnterligamenter Enjeksiyon anestezi cihazı”
 • Bilhassa Alt Ön Dişlerin arkasında biriken tartar taşlarını çalışırken tazyikli su vererek yumuşatan ve onları bulundukları yerden dişlere zarar vermeden ortadan kaldıran hatta dişler üzerindeki ince lekeleri bile yok eden hafif titreşimleri ile hem hastaya hem de Diş Doktoruna rahat çalışma ortamı veren “Kavitron”
 • Ağız kokularını:Küçük fırçalara emdirilmiş özel kokulu İthal Diş temizleme ve parlatma pastaları ile dişleri temizleyen “Elektronik MicroMotor”
 • Gözle görülmeyen Dişlerdeki gizli çürükleri tespit edip çürüklerin ağrısızca tedavi edilmeleri için erken teşhis yapan “Ağız içi Digital Oral kamera”
 • Dişetindeki kanamalara son verecek “Lazer cihazları” ve manuel olarak derinlerdeki tartarları yok edecek formda hazırlanmış “Periodontal küretler”
 • Çürüklerin doldurulmasında hastaların diş rengine bukalemun özellikleri ile renk uyumu bulunan Nano teknolojik kompozit dolguların uygulamasını yapan “Lazer ışınlı cihazlar”
 • Koyu renkli dişlerini 3 ton beyazlatarak insanların sosyal sınıfını arttıran güzel gülüşlere sahip olmasını sağlayan Beyazlatma maddeleri Amerika,Avrupa,hatta büyük şehirlerimizde inanılmaz rağbet gören bu sistem “Bleaching” ,” Whitening”,Türkçe karşılığı olarak “Diş Beyazlatma teknolojisi”ile karşımıza çıkacak hastaların hayal ettikleri beyaz dişlere kavuşmalarını sağlayacaktır.
 • Çene yapısını,dişlerin anatomik duruşlarını.gömük dişleri,apse,kist,granülom v.b gibi oluşumların teşhisini kolaylaştıran “Digital Panaromik Grafi” ve bunun küçük versiyonu olan “RVG (Radio Visio grafi)” tedaviler esnasında kullanılabilir teşhis cihazlarıdır.
 • Kanal tedavi çok çürük dişlerin sinirlerinin alınması ve dişin cansız bir şekilde oral kavitede yer almasını sağlayan bir tedavi yöntemidir..Bu nedenle sinirleri ağrısız ve derinden etkileyerek hastaya ağrı hissettirmeden kullanılan ilaçların etkilerinden sonra kök ucuna kadar tedavi edilebilirliğini sağlayan “APEX LOCATER” cihazları
 • Çalışma esnasında sert diş dokusunu ıslatan ve tavlayarak ısınmasını engelleyen dişin üzerine polverizasyon yöntemi ile su püskürtüp dişi dakikada 400.000 devir yapan bir hızla kesen kestiği yerin daha iyi görünmesi için ucuna konulan küçücük 2 led ile ışınlı hale getirilmiş “AERATÖR” cihazı
 • Dişlerin sadece ön yüzeylerinde az bir çalışma yaparak Lens gibi takılan ama yapıştırılması gereken “Yaprak kaplama”denilen“Lamina Porselen”ler.
 • Eksik dişlerin tamamlanması için insan eli değmeden alt yapısı Robot CNC tezgahlarından çıkan doğal diş yapısına çok yakın bir doku ile bitirilen “zirkonium köprüler”
 • Eksik dişlerin yerine diş koymak zorunda kalan hastalar gün geçtikçe çakma diş”ile ilgili soruların sayısını artırmaktadırlar. Titanyum metalinden yapılmış “İMPLANT “ vidaları ağrısızve işlevlikleri ileömür boyu garantili olması itibariyle büyük ilgi görmeye başlamıştır.
 • Malzemelerde de büyük bir değişim yaşanmakta kaliteli ve hastanın uzun yıllar kullanması için uzun ömürlü olarak tasarlanan malzemelerin gerek kimyasal formülleri gerek fiziksel özellikleri ileri teknolojiye uygun düzeye getirilmiş olup kolay kullanabilir ambalajlarda hekimlerin hizmetine sunulmuştur.

İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu makaleye oy verin :

Puan : 2 / Oy veren : 5 kişi

Источник: https://www.doktorsitesi.com/makale/agiz-ve-dis-sagligi-tedavilerinde-yenilikler

Ağız ve diş sağlığında en çok dikkat edilmesi gerekenler

Ağız ve Diş Tedavisindeki Gelişmeler

Gelişen teknolojiye karşın diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının ciddi bir sağlık sorunu olarak mevcudiyetini koruduğunu belirten Med Amerikan Tıp Merkezi Diş Hekimi Dt. Mümin Güneş, “Problem plağın dişler etrafında birikmesiyle başlar.

Ağızda kalan yiyecek artıklarıyla üreyene bakterilerin zamanla diş çürüğüne veya dişeti hastalığına neden olur. Mükemmel ağız sağlığı ancak etkin plak temizliği ile mümkün.

Düzenli fırçalamanın yanı sıra diş aralarının temizliği için diş ipi, ara yüz fırçası ve ağız duşu gibi yardımcı araçlar düzenli kullanılmalı.” diyor.

Problem, plağın (ana yapısını besin artıkları ve bakterilerin oluşturduğu jelimsi beyaz yapı) dişler etrafında birikmesi ile başlar. Bakteriler yiyecek artıklarını kullanarak ürer, hakim bakteri çeşidine göre diş çürüğü ve/veya dişeti hastalığı gelişir.

Bu süreçte sabit olan besin ve bakteri varlığıdır. Maalesef, beslenmenin olmaması veya bakterilerin tümden yok edilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle diş ve dişeti hastalıkları ile mücadelede odaklandığımız ana nokta plaktır.

Mükemmel ağız sağlığı ancak etkin plak temizliği ile mümkün olabilir.

Günde iki kez dişleri fırçalamaya rağmen diş çürüğü oluşabilir

Diş fırçalama sayısı kadar etkinliği de önemlidir ve çoğunlukla diş fırçalamak, tek başına, modern beslenme alışkanlıkları göz önünde bulundurulduğunda, plak kontrolünü sağlamada yetersizdir. Fırçanın kılları dişlerin arasına ulaşamaz.

Ulaşım için zorlandığında veya bastırıldığında dişetlerinde tahriş, çekilme ve dişlerde aşınma görülür. Bu istenmeyen durumlar yaşam konforunu düşürür.

Diş aralarının temizliği için diş ipi, ara yüz fırçası ve ağız duşu gibi yardımcı araçlar düzenli kullanılmalıdır.

Ayrıca, dişetinin diş üzerine katlandığı cep adı verilen bir iki milimetre derinliğinde doğal oluşumlar vardır. Gündelik bakım araçları ile bu cepler içerisindeki plağın temizlenmesi fiziki yapısı nedeniyle mümkün değildir. Bu alanda oluşan plağın yılda en az bir kez profesyonel olarak temizlenmesi gerekir.

Bu işlemin sıklığı altta yatan diğer sağlık problemlerine göre artabilir. Önemli olan kişiye uygun, plağın kontrol edilebildiği bir program takip etmektir. Diş taşı temizliğine dair yaygın olan bir diğer endişe de dişlere zarar vereceği yönündedir. Bu, maalesef yanlış yerleşmiş bir düşüncedir.

Aksine sağlıklı diş ve dişetleri ancak düzenli tartar ve plak temizliği ile mümkündür.

Aynı miktardaki plak her bireyde aynı sonucu doğurmaz

Plağa verilen tepkide bireysel farklılıklar söz konusudur. Diş yapısı, tükürük miktarı, içeriği ve kıvamı, kullanılan ilaçlar, genel sağlıklı problemleri gibi birçok unsur bu cevabı etkiler. Bu farklılıkları gözeterek, plak kontrolünde mutlaka kişiye özel bir program oluşturmalıdır.

Bu da ancak, profesyonel temizlik ile ağız bakım eğitimi ve düzenli kontrollerle sağlanabilir. Bakım alışkanlığı ve idame oluşturulmadan sadece anlık çözüm çabası problemleri erteler. Bu nedenle ağız diş sağlığı açısından düzenli kontrol ve süreklilik çok önemlidir.

Diş sert ve yumuşak dokuların bütünlüğünü korumak uygulanabilecek en etkili ve uzun vadeli tedavidir.

Koruma uygulamaları süt dişlerinin sürdüğü ilk günden itibaren başlar

Dişler henüz sağlıklıyken başlayan kontrollerle problemler önlenir, bir diğer yandan da olumlu davranış pekiştirmesiyle diş hekimi korkusu ve kaygısının önüne geçilir. Sağlıklı süt dişleri, bir nevi, ömür boyu ağızda kalacak sağlıklı daimi dişlerin garantisidir.

Diş beyazlatma uygulamaları

Diş sağlığını elde ettik ama yine de gülüşümüzden memnun değiliz, yapı bütünlüğünü bozmadan neler yapabiliriz, zira birçok alışkanlık dişlerin kötü görünmesine neden olabiliyor. Güncel yaklaşımlarda en çok üzerinde durduğumuz konuların başında dişlerin sağlığını tehye atmadan şekil ve dizilimlerini düzeltmek geliyor.

Diş hekimliği teknik ve materyallerindeki gelişmeler sayesinde bu tarz uygulamalar artık çok daha basit. Bu yöntemlerin başında da diş beyazlatma işlemi geliyor. Kimyasal jellerle bir iki saat gibi kısa sürede dişlerin yapısını bozmadan renk değiştirilebiliyor.

Ayrıca lazer teknolojileri sayesinde yan etkilerini asgaride tutmak mümkün.

Porselen laminalar

Daha kalıcı renk ve şekil değişikliği için tercih edilen başka minimal bir yaklaşım da porselen laminalardır. Porselen laminalar çok ince kaplamalar olup dişlerinize hiç aşındırmadan veya çok az bir düzeltmeyle uygulanabilir. Dijital fotoğrafçılık, planlama, üç boyutlu tarayıcılar ve porselen işleme üniteleri sayesinde kişinin yüz oranlarıyla uyumlu ideal bir gülüş elde edilebiliyor.

Ortodontik tedavi

Bunlara ilave olarak çapraşık dişlerin düzeltilmesinde hala en etkili koruyucu yaklaşım ortodontik tedavidir.

Geleneksel ortodontik tedavi yöntemlerinden farklı olarak teller dişlerin iç kısmına takılıp (lingual ortodonti) hiçbir estetik kaygı oluşturmaksızın dişler düzeltilebilir.

Düşük düzeyli çapraşıklıkları da takıp çıkartılabilen şeffaf plaklar ile düzeltmek mümkün. Bu plaklar çok ince olup neredeyse görünmezdir. Gün içerisinde rahatlıkla takılabilirler ve sosyal hayatta bir engel oluşturmazlar.

İmplant tedavisi

Koruyucu ve onarıcı müdahalelerdeki müthiş ilerlemeye karşın maalesef diş kayıpları görülebiliyor. Bu durumların telafisinde implant tedavisi birçok avantajı ile öne çıkıyor.

Bunlardan en önemlisi boşluğa komşu dişlerin kesilmesine gerek yok, bu açıdan korumacı bir tedavi olarak değerlendirilebilir.

Farklı implant tasarım ve yapı seçenekleri ile zor koşullar altında dahi işlev ve estetik geri kazandırılabilmektedir. 

Dişlerin sürdüğü ilk andan kaybedilmesine kadar birçok koruyucu ve onarıcı tedavi olanağına sahibiz. Ancak, her zaman en iyi tedavi, dişler ve çevre dokularının korunmasıdır. Genel kanının aksine diş ve dişeti hastalıkları tamamen önlenebilir. Bu da etkili plak kontrolü, düzenli diş hekimi ziyareti ve kişiye özel hazırlanmış ağız bakım planlarının takibiyle mümkün.

Diş gıcırdatma nedir? Nasıl tedavi edilir?

Источник: https://indigodergisi.com/2016/09/agiz-dis-sagliginda-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Diş Teli Tedavisi

Ağız ve Diş Tedavisindeki Gelişmeler

DİŞ TELİ-ORTODONTİ 

Ortodonti, dişhekimliğinin diş ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık dalıdır. Ortodonti, ayrıca Latince’de düz anlamına gelen “ortos” ve diş anlamına gelen “dontos” kelimelerinden köken alan bir kelimedir.

Ortodontik bozukluklar genel olarak şu şekilde sınıflandırılır.

Çapraşıklık: Alt ve üst çene kavsindeki dişlerin yeterli yer bulamayıp çene kavsine sığamadıkları durumdur. Özellikle köpek dişlerindeki gözüken bir durumdur.

İleri itim: Genellikle alt çenenin az geliştiği durumlarda gözüken alt dişlerin kapanışta üst dişlerin gerisinde olduğu durumdur.

Gömük dişler: En çok köpek dişlerinde görülen bir durumdur.Dişin süremeyip kemik içinde gömük kaldığı durumdur.


Ön çapraz kapanış: Öndeki dişlerin ters kapanması durumudur.

Dişlerin aralıklı olduğu durumlar:  Genetik ya da daha sonradan oluşabilen dişlerin arasındaki boşlukların olduğu durumdur. En çok üst ön kesici dişler arasında görülür.


Çapraz kapanış vakaları: Arka bölgedeki dişlerin ters olarak kapanması ya da üst dişlerin daha içeride olduğu durumdur.

Güzel bir gülümsemenin insan ilişkilerindeki önemi inkar edilemez bir gerçektir. Günümüzde pek çok erişkin birey görünümünü ve sağlığını iyileştirmek için ortodontik tedavi talep etmektedirler.

Erişkin bireylerin ortodontik tedavi konusundaki endişeleri, tellerin kötü görüneceği ve çocukluk yaşından sonra tedavinin etkin olarak yapılamayacağı yönündedir.

Ancak günümüzde dişhekimliği bilimindeki gelişmeler sayesinde ortodontik tedavinin gerekliliği ve önemi çok daha iyi kavranmıştır. Son zamanlarda ortodontik tedavi gören hastaların %25’i yetişkindir.

Diş Teli Çeşitleri

Ortodontik tedavide sıklıkla metal yada porselenden yapılmış teller ve braketler (dişlere yapıştırılan ve tellerin arasından geçtiği kuvveti dişlere ileten aparatlar) kullanılmaktadır.

Diş teli olarak adlandırılan ortodontik teller paslanmaz çelik yada nikel-titanyum metal alaşımlarından olabileceği gibi bu ortodontik tellerin üzeri estetik görüntüyü desteklemek için diş renginde seramik yada boya ile kaplanmış olabilir.

Diş tellerinin hangi maddeden olacağına karar verecek kişi Ortodontist olmalıdır.Doktorunuzun tedavinizin şekline ve sürecine gore size en uygun seçimi yapıp fayda ve zararlarını anlatacaktır.

Braketler ise (dişlere yapıştırılan ve tellerin arasından geçtiği kuvveti dişlere ileten aparatlar) aynı şekilde bu metallerden yada porselen esaslı dişinizin rengine gore estetik bir materyalden yapılabilir.

Porselen braketler ve teller estetik olarak hasta mutluluğunu artırdığı için daha çok tercih edilmektedir.

Artık günümüzde; estetik braketler ve teller kullanılarak neredeyse dışarıdan farkedilemeyecek şekilde tedaviler yapılabilmektedir.
Ayrıca son yıllarda, braketlerin dişlerin iç yüzeylerine yapıştırıldığı ‘Lingual Ortodonti Tekniği’ (incognito) geliştirilmiştir. Bu teknikle birlikte estetik sorunlar tamamen ortadan kalkmıştır.

Lingual ortodonti kısaca,dişlerin arka kısımlarından uygulanan bir ortodontik tedavi yöntemidir.Zaten kelime anlamı olarak -Lingual- latincede dil tarafı, dil bölgesi anlamına gelmekte olup, dişlerin dile bakan kısımlarına uygulanan ortodontik tedaviyi tanımlamaktadır.

Incognito tedavisi ise lingual ortodonti de kullanılan yöntemlerden birisinin piyasa ismidir.Tıpkı Lingual ortodontiki diğer yöntemler gibi incognito da kullanılan teller ve braketler dişlerin arka yüzeyine yapıştırılmaktadır.

Incognito ve diğer lingual ortodonti tedavi yöntemlerinin en büyük avantajı ise İnvasilign (şeffaf plakla tedavi) yönteminin aksine tüm vakalarda kullanılabilir oluşlarıdır.

Incognito aperayleri tamamen kişiye özel dizayn edilir ve üretilir.Diğer tüm ortodontik tedavi yöntemlerinde kullanılan ve fabrikasyon olarak üretilen braket ve tellerin aksine Incognito yönteminde herşey hastanın ağzına göre özel olarak altın alaşımlardan üretilir.

Kısacası bu yöntemde hastaların dişlerinden alınan ölçüler önce yurt dışındaki (Almanya) merkeze gönderilmekte, orada bilgisayar destekli özel bir yazılım yardımı ile kişiye özel olarak üretildikten sonra ülkemize gönderilmektedir.


Incognito tedavisini diğer lingual ortodonti tedavi yöntemlerinden ayıran diğer bir özellik ise tedavi için kişiye özel üretilen braketlerin,dişlerin arka kısımlarına direkt olarak değil, bir kaide vasıtasıyla yapıştırılmalarıdır.

 Bu sayede dişlerin arka yüzeyleri adeta altın bir yüzey ile kaplanmış olup diğer lingual tedavilerdeki gibi yeterli ağız hijyeni sağlayamama ve çürük oluşma olasılığı azalmaktadır. Bu nedenle braketlere çok kolay alışılmaktadır.

Diş Teli Fiyatları

ile ilgili detaylı bilgiliyi ücretsiz muayene sonrasında öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Diş Beyazlatma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Источник: https://www.confident.net/dis-teli/

Ayrık Dişler ve Tedavisi

Ağız ve Diş Tedavisindeki Gelişmeler

Ağız yapısında bulunan dişler genel olarak ağzın dış dünyaya açılan yapılarındandır. Bunlar hem yüze hem de kişinin gülüşüne anlam katar. İnsanlar güzel bir gülüşü her zaman hak ederler. Dişlerde ayrıklık olması halinde, bu etken güzel gülüşü olumsuz olarak etkiler.

Bazı kişiler bunu fazla sorun haline getirmezken, bazıları çoğu sorunundan daha ön planda tutar ve rahatsızlık duyar. Ancak diş hekimliği alanındaki yeni gelişmeler, ayrık dişleri kolay yöntemlerle tedavi ederek, insanlara güzel gülümsemenin yolunu açıyor.

Ayrık diş tedavisinde aralık sadece ön dişler arasında olursa, bunlar farklı estetik uygulamalar ile düzeltilebilmektedir. Dişlerdeki aralık daha geniş alana yayılıyorsa, bunlar diş teli yardımıyla yapılan ortodontik tedaviler sayesinde giderilebiliyor.

Ayrık dişler genellikle üstte bulunan iki ön dişte büyük sorun olarak algılanmaktadır. Çünkü bu hem dişlerin uyumunu bozmakta, hem de güzel bir gülüşü olumsuz etkilemektedir.

Ayrık dişler nasıl kapatılabilir?

Lamina

Dişlerde bulunan boşluklar ön yüzlerine incecik porselen yapraklar yapıştırılarak kapatılmaktadır. Ayrıca bu yöntem dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarını da gideren, dişlerin arzu edilen boyda olmasını sağlayan bir uygulamadır. Ancak hassas bir çalışma gerektirdiğinden, uzun süren bir çalışma olduğu gibi, maliyeti yüksektir.

Lamina uygulamalar genellikle ön dişler için uygulanan çok ince porselen yaprakçıklardan oluşur. Fiziksel yapısı güçlendirilmiş olan porselenler, bu yüzden çok ince yapıya sahiptir. Diş hekimliği alanı konservatif bir yaklaşımla, doku kaybının daha az olacağı restoratif işlemleri ön plana çıkarmıştır.

Porselen laminalar dişlerde çok az ya da hiç preparasyon gereksinimi olmadan uygulanan işlemlerdir. Özel yapıştırıcılar sayesinde yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması yüzünden estetik olarak mükemmel sonuçlar verir. Bu nedenle yaygın olarak tercih edilen restoratif seçenekler içindedir.

Çok hassas teknikler ile çok ince üretilmiş olan laminalar diş ve çevredeki dokularla çok iyi uyum sağlar ve dişlerde olan ayrık görünümün düzeltilmesini sağlar. Lamina uygulamasında dişlere az müdahale edilmektedir. Bazen müdahaleye gerek kalmadan, sadece dişin ölçüsü alınır ve porselen diş laboratuvarında hazırlanır.

Biten lamina dişin kalınlığı yaklaşık olarak 0,5 ile 0,7 mm kadardır. Dişlerin sadece ön yüzeylerinde preparasyon yapıldığı için, konservatif tedaviler içindedir. Işık iletkenliği olduğundan, protez doğal dişlerle aynı reaksiyonu verebilir.

Lamine diş nasıl yapılır?

Diş doktoru tarafından yapılan ilk muayenede diş ön yüzeyinden ince bir tabaka alınmaktadır. Bazen buna gerek kalmadan sadece ölçü alınabilir. Dişlerin renk ve formu belirlenerek, efektler hazırlanır. Bundan bir hafta kadar sonra, dişlere lamineler hazırlanıp takılır. Fakat lamine takılma aşamasına dikkat edilmesi gerekir.

Bunlar düzgün takılmadığı zaman, ilaçlar diş etine kaçacağından kişilere rahatsızlık verebilir. Uygulama yapılmadan önce bilgisayarda gülüş için çalışma yapılıp, lamineler en uygun konumda yerleştirilmektedir. Böylece sonradan alınacak görünüm daha önceden bilinir.

Bu uygulama estetik görünümü istendiği gibi sağlayan ve aşınmaya karşı oldukça mukavemetli bir uygulamadır.

Bonding uygulamaları

Koruyucu diş hekimliği alanında kullanılan bonding uygulamaları kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilmektedir. Normalde diş çürüklerinin tedavisi için kullanılan beyaz yani kompozit dolgular sayesinde dişler en ve boy olarak uzatılır.

Bu laboratuvar ortamında gerçekleştirilmediğinden, daha kolay sonuç alınabilir. Ancak bu uygulamalarda dişlerdeki küçük aralıkların kapatılması mümkündür. Bu yüzden porselen laminalara göre daha az kullanılırlar.

Dişin rengine uygun olarak kullanılacak olan kompozit malzemeyle hazırlanmaktadır. Dişte başka bir müdahale gerekmiyorsa, dolgu alanı pürüzsüz hale getirilerek dişteki katmanlar gibi yüzeye uygulanır ve ışıkla sertleştirilir. Uygulama sonrasında pürüzler düzeltilerek cila yapılır.

Yapılan işlemler yaklaşık olarak yarım saatte tamamlanır. Bonding uygulamaları her yaştan kişiye rahatlıkla uygulanabilir.

Diş teli

Diş tellerinin kullanımı genellikle çocuklarda meydana gelen düzensiz dişlerde ve çene bozukluklarında tercih edilir. Ancak yetişkinlerde olan ayrık dişlerde ve çapraşıklıklarda da kullanılması başarılı sonuçlar verir. Dişlere takılmış olan teller 1-1,5 yıl sürede işlevini yerine getirirler.

Bu süreden daha fazla kullanılan diş telleri, tedaviyi aksatan kişilerde söz konusu olur. Dişlerin karşılıklı olarak tam olarak kapanır hale gelmesiyle birlikte tedavi tamamlanmış olur. Sağlık açısından bir zararı bulunmayan bu uygulama, dişlerdeki çarpıklık ve ayrıklık sorunu olan yetişkinlere de önerilir.

Estetik kaygı taşıyan kişiler bu tedavide şeffaf diş tellerini tercih edebilir. Dişlerde olan eğriliğin giderilmesinde en etkili yöntem diş teli uygulamasıdır. Bazen takılıp çıkarılabilen şeffaf dişlikler kullanılabiliyor. Ayrık dişlere sahip olan ve kemik hastalığı ya da genel hastalığı olmayan herkese diş teli takılabilir.

Görünmeyen, şeffaf diş teli sayesinde estetik sorun yaşanmadan dişlerdeki ayrıklık düzeltilirken, kişi sosyal ve iş hayatına devam edebilir.

Diş teli tedavisinde yaş sınırı var mı?

Bu tedavi ayrık dişleri olan her yaşta kişiye uygulanabilir. Kişilerin diş teli tedavisinde bunların görüntüsünden rahatsız olması halinde, şeffaf diş telleriyle tedavi tamamlanır. Bu tedavinin dezavantajı bulunmamaktadır. Tedavi sürecinde diş fırçalamaya dikkat edildiğinde, başarılı bir uygulama yapılmış olur.

Yukarıda bahsedilen ağız ve diş sağlığı problemi kliniğimizdeki diş hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir. Kliniğimiz İstanbul Nişantaşı’ndadır.

Bilgi ve randevu talepleriniz için 0212 224 40 50 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Diş hekimlerimizin görmesini istediğiniz ağız ve diş problemlerinizin fotoğraflarını WhatsApp numaramıza 0555 996 67 31 göndererek bilgi ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.
Sağlıkla kalın…

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/ayrik-disler-ve-tedavisi/

Diş Tedavisi, Nasıl Geçer?

Ağız ve Diş Tedavisindeki Gelişmeler

Günümüzde birçok kişinin muzdarip olduğu konuların başında diş ağrıları gelmektedir. Bu yazımızda sizlere diş tedavileri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde bilinçli bireyler olarak sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Diş ağrıları, genellikle hiç beklemediğimiz bir anda ortaya çıkar ve hepimizi zorlu bir sürece sokar. Bu kapsamda ise uygulanacak birçok tedavi şekli bulunmaktadır.

Diş ağrılarının oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler ise kısaca şöyle sıralanmaktadır;

 • Dişlerde meydana gelen çürükler (Çürükler, dişlerinizdeki oluşumlarına göre diş veya diş çevresindeki etlere ağrı yapar).
 • Diş kemik kaybı (Özellikle çiğneme sırasında ağrı olur).
 • Diş etinde oluşan iltihaplanmalar (Yanma hissi ve acıma hissi meydana gelir).
 • Yanlış yapılmış protezler, yüksek dolgular.
 • Diş gıcırdatma sonucunda oluşan ağrılar (Geceleri dişlerinizi çok sıkıldığınız için sabahları ortaya çıkan bir ağrı türüdür).
 • Kanal tedavisi (Tedavi süresince ve bitiminde bile çok şiddetli ağrılara neden olabilmektedir).
 • Vücut direncinin düştüğü gribal enfeksiyon gibi durumlar ya da sinüzitin aktif hale geçmesi sonucunda dişlerde meydana gelen ağrılar.
 • Kadınlarda adet dönemlerinde oluşan diş hassaslığı.

Bunlara ek olarak diş ağrıları; 20’lik dişlerinin çıkması ile ve kemik kayıplarından dolayı da oluşabilmektedir. Diş ağrıları kimi zaman sıcak, soğuk hassasiyeti bulunan kişilerde de meydana gelmektedir.

Çok sıcak gıdalar veya sıvılar tüketmek kişilerde diş ağrılarına neden olmaktadır. Aynı şey soğuk gıdalar için de geçerlidir. Ayrıca kullanılan diş telleri benzeri şeyler de sizlerde diş ağrısı oluşmasına neden olabilmektedir.

Ve çoğu zaman gerçekleştirilen tedavilerden sonra diş ağrıları oluşmaktadır.

Diş ağrıları ise geceleri daha yoğun ve şiddetli biçimde ağrılara neden olmaktadır. Sadece diş ağrısı değil genel olarak diğer tüm ağrılarımız geceleri daha şiddetli olmaktadır.

Bunun nedeni olarak ise, güneşten aldığımız yararın son bulması ve hormonal değişiklikler ile birlikte metabolizmamızda değişiklikler olmasıdır. Bu metabolizma değişiklikleri genellikle vücudumuzun yararına olmaktadır, çünkü yanı zamanda yenilenmektedir.

Ancak bu yenilenme ile oluşan diş çevresindeki basınç kişilerin uykularından ağrı ile uyanmalarına neden olmaktadır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyiz?

Birkaç gündür aralıksız ağrılara sahipseniz veya ani ve şiddetli ağrılara sahipseniz vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca yemek yeme sırasında ve konuşma sırasında diş ağrılarınız sizleri olumsuz şekilde etkiliyorsa, yine doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Diş tedavisi kapsamında yapılacak olan işlemler şöyle sıralanmaktadır;

1.Köprüler

Bir köprü eksik bir diş veya dişlerin sabit durması için kullanılmaktadır. Bu köprü dişler arasında bağlantı kurduğundan ve görüntüsü bu yönde olduğundan dolayı bu ismi almıştır. Bir köprü genellikle metal ve porselenden oluşmaktadır ve (protez aksine ayrılabilen bir şekildedir) ağzınızda sabit bir şekilde olacaktır.

2.Kaplama

Bahsetmekte olduğumuz bu kaplamalar genellikle dişlerimizin tümünü kaplamaktadır. Bunlar metal veya porselenden yapılmaktadır ve ağzınızda sabit bir şekilde durmaktadır.

Kaplamalar genellikle kırık, hasar görmüş dişlere, çürümüş dişlere veya sadece daha iyi bir görünüme sahip olunması için yapılmaktadır. Kaplama yapılması için dişinizin içine bir delik açılması gerekir.

Kaplamalar bu yüzden laboratuvarlarda yapılmakta ve bu yüzden biraz vakit alan bir işlem olmaktadır.

3.Dolgular

Dolgular çürümenin neden olduğu bir durumda yapılmaktadır. Dolgularda dişin içerisindeki bulunan delikler tamir edilir. Dolgu en sık cıva, gümüş, kalay, bakır ve çinko gibi metallerin bir karışımdan yapılan bir bileşimi ile kullanılmaktadır. Diş hekiminiz klinik ihtiyaçlarınıza göre en uygun dolgu türünü sizlere sunacaktır.

4.Kök Kanal Tedavisi

Kök kanal tedavisi (diğer adıyla endodonti) bir dişin (kök kanal sistemi) merkezindeki enfeksiyonu tedavi etmektir. Diş, kan ve sinir kaynağından dolayı enfekte olursa ve eğer kanal tedavisi yapılmaz ise enfeksiyon yayılır ve dişin çekilmesi gerekebilir.

 Tedavi sırasında, tüm enfeksiyon kök kanal sistemi içerisinde kaldırılır. Kanal doldurulur ve dişin tekrardan enfekte olmasını durdurmak için bir dolgu ya da kaplama ile kaplanır.

 Kök kanal tedavisi genellikle diş doktorunuzun sizlere yapacak olduğu 2 ya da 3 operasyondan sonra gerçekleşmektedir.

5.Kireçleme ve Parlatma

Dişlerinizin profesyonel olarak hijyen ile temizlendiği evredir. Dişlerin üzerindeki sizlere zarar veren her şey ortadan kaldırılır.

6.Diş Destekleri

Dişlerin görünümünü değiştirmek için veya sağlıklı bir şekilde olmaları için bazen diş destekleyicilerine (ortodontik tedavi) ihtiyaç duyarsınız. Diş destekleyicileri (diş telleri, damaklıklar..

) çıkarılabilir ve temizlemesi kolay olabileceği gibi aynı zamanda sabit bir şekilde de olabilmektedir. Bu zamanlarda özel temizleme araçları ile diş temizliğinizi yapmanız gerekmektedir. Diş destekleyicileri genellikle, metal, plastik veya seramik yapılır.

Bu destekleyiciler genellikle çocuklar ve yaşlı kişiler için yapılmaktadır.

7.Yirmilik Diş Çıkarma

20’li yaşların başında, gençlerin ağızlarının arka kısmında 4 adet sonradan çıkan dişler bulunmaktadır. 20’lik dişler çoğu zaman bir açıyla çıkmaktadırlar ancak çoğunlukla ile kişileri rahatsız eden bir açı ile çıkmaktadır.

Şiddetli ağrıları ile bilinmekte olan yirmilik dişler, çekilme işlemi ile tedavi edilmektedir. Oldukça ağrılı bir tedavi sürecini içermektedir. Bunun için doktorunuz aynı zamanda sizleri ağız ve çene bölümüne de iletebilir.

Ancak gömülü olan yirmilik dişlerin çekilmesi ile birlikte, ağrılarınız son bulacaktır.

8.Diş İmplantları

Diş implantları protezlere bir alternatiftir. Sadece bir tek diş için bile diş implantları kullanabilirsiniz. İmplant için titanyum vidalar çene kemiğine sabitlenir. Hazırlanması zaman alan bir tedavi biçimi olduğu için ilk aşamada tercih edilen tedavilerden değildir. Ayrıca implantlar oldukça pahalı olmaktadır.

9.Protezler veya Takma Dişler

Daha yaygın olarak halk arasında takma dişler olarak da bilinen protezler doğal dişlerin yerine takılır. Tam bir set halinde tüm dişlerini değiştirmek için kullanılır. Bir kısmı veya eksik olan dişlerin yerine kullanılır. Genellikle, metal ya da plastikten yapılmaktadır.

Takma dişlerin temizliği de oldukça pratik olmaktadır. Sabit olmaması sizlerin diş temizliğini yapabilmenizi sağlamaktadır. Takma dişlerde kimi zaman yemek yemede zorluklar çekebilirsiniz. Dişlerinizi kaybetmek ve yerine protezler takılması bazı zamanlar sizleri kötü etkileyebilir.

10.Kırık Dişler

Kırık dişler sonucunda oluşan ağrılar ve rahatsızlıklar en yaygın olan diş ağrılarından birisidir. Bu kapsamda doktorunuz dişlerinizi yontma işlemi veya düzenleme gibi işlemler yapacaktır. Eğer kırık büyükse ve ağrı şiddetli ise doktorunuz protez veya diğer tedavi biçimlerini deneyecektir.

11.Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, sarı olan dişlerinizi yapılacak olan işlemler sonucunda daha beyaz bir görünüme sahip olmasıdır. Bu işlem dişlerinizi daha parlak veya beyaz yapamaz ama mevcut rengini birkaç ton daha açabilir.

Diş beyazlatma işlemi doktorunuzun sizlere yapacak olduğu birkaç operasyon sonunda gerçekleşmektedir. Lazer beyazlatma veya güç beyazlatma olarak adlandırılan yeni bir prosedür dişçi muayenehanesinde yapılmakta ve yaklaşık bir saat sürmektedir.

 Diş beyazlatma özel bir işlem olduğu için genellikle kozmetik açıdan ele alınmaktadır.

Yaşam Değişiklikleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gülüş için ise bazı yaşam değişikliklerine ihtiyacınız vardır. Bunlar;

 1. Diş ipi kullanın.
 2. Şeker kullanımını azaltın.
 3. Dişlerinizi düzenli olarak günde 2 kere fırçalayın. Fırçalama işleminizi diş etlerinize zarar verecek şekilde çok sert bir biçimde uygulamayınız.
 4. Düzenli olarak diş doktorunuza giderek, gerekli olan kontrollerinizi yaptırın.
 5. Diş tedavilerinde gecikmelere yer vermeyin.
 6. Sigara ve alkol alımına dikkat edin.

Источник: https://evdesifa.com/dis-tedavisi/

Diş Teli – Ortodontik Tedavi

Ağız ve Diş Tedavisindeki Gelişmeler

Ortodontik tedavinin temelinde diş büyüklükleri, çene ve kemik yapısı ile bunların birbiri ile orantısızlığı, çocuklarda uzun süre emzik ya da biberon kullanımına bağlı problemler, darbe ve travma sonrası oluşan hasarlar gibi bir çok nedene bağlı sorun yatmaktadır.

Ortaya çıkan bu diş ve iskeletsel bozukluklarda tüm diş ve duruşu tekrar bir düzene oturtmak için ortodontik tedavi uygulanır. Bu tarz problemlere yol açabilecek bazı nedenlere örnek vermek gerekirse.

Kalıtsal bozukluklar (genetik), parmak emmek, dudak ya da dil emmek, yüz ve çeneye darbe alınması, geniz eti ve bademcik sorunlarının vaktinde tedavi edilmeyerek bazı hasarlara sebebiyet vermesini gösterebiliriz.

Diş Teli – Ortodontik Tedavilerin Önemi

Diş teli kullanımındaki ana sebep hiç kuşkusuz daha sağlıklı ve estetik dişlere sahip olmaktır. Birçok kişi dişlerinde bulunan çarpıklık ve çene problemleri yüzünden rahatça gülümseyemez.

Hasta sahip olduğu bu problemler için ortodontinin deneyim ve tedavi yöntemlerinden doğru şekilde yararlanır.

Ortodontik tedavi hastanın hem estetik bir görüntüye sahip olmasını hem de çene ve dişlerinin gerçek işlevselliğine kavuşmalarını sağlar.

Ağız içi sindirim problemi, dişlerin erken çürümesi, kaliteli uyku uyuyamama, ağız kapanış ve duruş bozuklukları gibi bir çok sorun ortodonti ile tedavi edilebilir. Diş çürükleri bazen şekil bozuklukları ve iç içe geçmiş dişlerin duruşundan kaynaklanabilir.

Diş ve diş etinin yapısı bu tedavi yöntemi ile düzeltilerek ileride oluşabilecek çürük, kanal tedavisi ve çeşitli diş eti problemleri daha oluşmadan tedavi edilmiş olur.

Erkenden yapılan diş teli tedavisi ile çiğneme ve konuşma gibi çok önemli fonksiyonlar daha büyümeden ortadan kaldırılır.

Diş teli tedavisinin önemli bazı özelliklerini sıralayacak olursak;

-Çiğneme fonksiyonu dişlerin birincil görevidir. Düzgün dişler çiğneme, koparma ve ısırma gibi görevlerin düzgün bir şekilde yerine getirilmesini sağlar. Buda alınan besinlerin daha iyi sindirilmesi anlamına gelmektedir.

-Diş ve çene yapısı düzeltildiğinde konuşma fonksiyonunda meydana gelen problemler düzeltilmiş olur. Kelime ve harf telaffuzlarında yaşanan problemler son bulur.

-Çarpık dişler çoğu zaman iyi temizlenemez. Ve bütün bu süreç bakterilerin yoğunlaşması diş tartarı oluşumu ve çürümeye kadar ulaşmaktadır.

-Diş etlerinde hastalık risklerinin azalmasını sağlar.

-Ağız ve çenedeki kapanış bozuklukları engellenerek kaslardaki aşırı baskı giderilir. Bu bazı ağrı problemlerinin önüne geçilmesini sağlar.

-Ağız temizliği daha kolay bir şekilde ve tam manasıyla yapılır. Dişlerin üst üste ve sıkışık olmadığı bir ağızda hijyen daha kolay sağlanır.

-Diş teli tedavisi aynı zamanda pozitif psikolojik yarar sağlamaktadır. Kişinin gülüşü üzerindeki baskısı azalır ve dişleri sayesinde özgüveni artar.

Ortodonti Tedavisi Ne kadar Sürer?

Bir ortodonti hastasının başarılı bir tedavi süreci geçirmesi için ortalama 1,5-2 seneye ihtiyacı vardır. Uygulanacak tedavi yöntemi ve hastanın sahip olduğu özel ağız ve diş yapısı tedavi süresinde değişkenliğe neden olabilir.

Örnek vermek gerekirse hasta bir iskeletsel bozukluğa sahip olabilir. Bu problem hastanın tedavi süresini 2-2,5 seneye çıkartabilir. Süreyi etkileyen diğer bir faktör ise yaştır.

Erişkin bir bireyin diş hareketi çocuk veya genç hastalara oranla daha ağır olduğundan sürede bu oranda biraz uzayabilir.

Tel Nasıl Takılmaktadır?

Diş teli tedavisinin hastaya acı veya ağrı verip vermediği en çok merak edilen konular arasındadır. Tel tedavisi zaman alan bir uygulamadır ve geniş bir diş tedavi sürecini kapsar. Diş hareketleri ağır bir şekilde gerçekleştiği için kişi acı ve ağrı hissetmez.

Diş teli tedavisi başlangıcında ortodontist hastayı muayene eder ve ağız içindeki problemleri belirler. Sağlıklı bir ortodonti sonucu alabilmek için tedaviye geçilmeden önce varsa çürük diş dolgusu veya diş çekimi sonrasında yine varsa diş eti hastalıklarının tedavileri yapılır.

Tel tedavisi işlemi sırasında ağız içi kuru ve hijyenik olmalıdır. Bonding yardımı ile braketler dişlerin üzerine sabitlenir. Tüm braketler yapıştırıldıktan sonra ark teli olarak nitelendirdiğimiz özel bir tel braketlerin içinden geçirilerek işlem tamamlanmaktadır.

Diş teli çürüğe neden olur mu?: Diş telleri özel yapısı sebebiyle asla fiziksel veya kimyasal bir neden ile diş çürüklerine sebebiyet vermezler.

Diş çürüklerinde asıl sebep diş teli olsun veya olmasın  kişinin kendi ağız ve diş hijyenidir. Yiyeceklerden kalan artıklar diş aralarında veya diş teli üzerinde birikebilir.

Diş teli bakımını normal gündelik dişlerinde olduğu gibi yapan bir hastada diş çürüğü meydana gelme olasılığı düşüktür.

Diş teli takanlar nelere dikkat etmeli?: Sert yapıdaki meyve ve yiyeceklerin tüketimi ile yapışkan kıvamdaki besinlerin braketlere yapışıp zarar vermesi nedeniyle tüketilmeleri de sakıncalıdır. Tüketilecek besinlerin daima küçük parçalar halinde olmasına ve asit oranı yüksek içeceklerden uzak durulmasına özen gösterilmelidir.

Diş telleri hastanın diş yapısına ve estetik beklentilerine göre şekillenmektedir. Ama burada önemli olan hastanın diş ve çene yapısına tamamen uygun olan seçimi yapmaktır.

 • Seramik Braket :Seramik braketlerin başlıca iki özelliği vardır. Daha estetik oluşları ve maliyetleri. Ağız içinde çok zor görünmesi ve malzemesi nedeniyle maliyeti en yüksek diş teli türüdür. Genellikle estetik kaygı taşıyan yetişkin hastalar tarafından tercih edilir. Kırılgan olmaları nedeniyle daha nadir bir kullanım şekli gereklidir.
 • Şeffaf Diş Teli : Şeffaf tel diğer alışılagelmiş braketlerin aksine ağız içerisinde belli olmamaktadır. Bu yüzden en çok tercih edilen diş telli seçenekleri arasındadır.
 • Lingual Braketler: Bu tel türü dişlerin arka tarafına konulduğundan dışarıdan asla belli olmamaktadır.
 • Metal Braket: Metal diş telleri sağlamlığı ve tedavilerin genelde daha kısa sürmesi bakımından çok tercih edilen bir diş teli türüdür. Dışarıdan net bir şekilde belli olmakla beraber sağlam ve dayanıklı yapısı onu rağbet gören bir ortodonti tedavisi haline getirmiştir.

Yetişkin hastaların diş teli kullanmaması için bir sebep yoktur. Çapraşık veya dizilimi bozuk dişlerin sadece çocukken düzeleceği ifadesi tamamen yanlıştır. Diş telleri her yaş grubundan hasta için uygundur. Özellikle son yıllarda diş teli tedavisi için erişkin hasta sayısındaki artış oldukça fazladır.

Özellikle yaşın ilerlemesi ve oluşan diş kayıpları ağız içinde ortodontik tedavi uygulaması için gerekli diş devrilmeleri ve kaymaları gibi durumları meydana getirir. Bu nedenlerden ötürü erişkin hastalarında ortodontik tedavi yaptırmalarına sıklıkla rastlanmaktadır.

Erken yaşta diş teli tedavisinin tek avantajı diş hareketlerinin çocuk yaşlarda daha hızlı gerçekleşmesidir..

Источник: https://www.meltemdis.com/dis-teli-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.