Ağız Yarası (AFT) Nedir? Ağız Yarası Neden Olur, Ne İyi Gelir?

içerik

Aft nedir, neden olur? Afta ne iyi gelir? Ağız içi yaraların tedavisi

Ağız Yarası (AFT) Nedir? Ağız Yarası Neden Olur, Ne İyi Gelir?

 • Viral enfeksiyonlar
 • Gıda alerjisi
 • Hormonal dalgalanmalar ve adet sorunları
 • Bağışıklık sistemi problemleri
 • Ağzın darbe alması
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Behçet hastalığı veya Çölyak hastalığı
 • Sodyum lauril sülfat içeren diş macunu ve gargaralar
 • Ağza tam olarak oturmayan implant ve diş sorunları
 • Mide ülserine de neden olan ‘helicobacter’ ve ülseratif kolit

Kötüleşen ağız yaraları ve aftların bir nedeni de B3, B9 vitamini ve B12 vitamini eksiklikleridir. Domates, çilek, elma, incir, limon, portakal gibi meyve ve sebzeler; Aft yaralarını ve ağrılarını daha da kötüleştirebilir. Kişinin takma diş, diş teli kullanması da Aft yaralarına neden olabilir veya kötüleştirebilir.

B12 vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Aft belirtileri

 • Dilde ve ağzın arkası ile yumuşak damakta görülen ağrı ve yaralar,
 • Yara öncesinde karıncalanma ve ağrı hissi,
 • Kenarları kırmızı renkli olan, beyaz, gri ve sarı renkli yuvarlak şekilli yaralar,
 • Konuşurken hissedilen ve daha da artan ağız içinde ağrı,
 • Ağzın dış kısmına da yayılan yaralar,

İlerleyen şiddetli AFT ve ağzı yaralarının belirtileri

 • Şişmiş lenf düğümleri,
 • Ateş ve yorgunluk,
 • Fiziksel halsizlik görülebilir.

Aft ve ağız yaraları türleri

Minör olan Aft, ağız yaraları; kişilerde daha yaygın olarak görülür ve yaralar genellikle küçük boyutludur. Oval şekilli bu yaraların çevresi kırmızı rengindedir. Minör ağız yaraları; bir ya da iki hafta gibi kısa bir süre içerisinde kendi kendine geçmeye eğilimlidirler. Daha az yaygın olan majör ağız yaraları; küçük çaplı yaralara göre daha büyük ve derindir.

Kenarları genellikle yuvarlak şeklinde olan bu yaraların kenarları bezen de düzensiz olabilir. Son derece acı verici ve ağrılı olan majör Aft’nin geçmesi 6 hafta kadar uzun bir süreyi bulabilir. Üçüncü şekil olan herpetiform isimli ağız yaraları ise genellikle yaygın değildir. Nadir olan bu yaralar; hiçbir şekilde ‘herpes virüsü’nden kaynaklanmazlar.

Aft için ne zaman doktora gitmek gerekir?

Afta neden olan bakteriyel enfeksiyonlar kimi zaman ciddi şekilde ilerleyerek komplikasyonlara neden olabilir. Bu tür durumlarda yada tekrar eden ve kolay geçmeyen ağız içi aft yaralarında mutlaka doktora gitmek gerekir. Hastalığınız birkaç haftayı aşmadan doktora görünmeli, doktorunuzun belirlediği tedavi kesinlikle uygulamalısınız.

Ağız mantarı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Aft yaraları bulaşıcı mıdır?

Boğaz Ağrıları ve Aft ağrıları; bazı durumlarda hasta tarafından karıştırılsa da bu iki hastalık tamamen birbirinden farklıdır.

Soğuk havaların neden olduğu boğaz ağrıları; oldukça bulaşıcı iken; Aft yaraları kesinlikle bulaşıcı değildir.

Boğaz ağrıları; ‘herpeks simpleks’ isimli virüsten kaynaklanır ve bu hastalık esnasında virüs; vücudun içinde taşınır. Kişi, dudaklarında, burnunda ve gözlerinde üşütme tehsi ile de karşılaşabilir.

Aft nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz hastalığı kesin olarak teşhis etmek amacıyla ağız içindeki bölgenin biyopsisini çıkarabilir. Bunun dışında; kan tetkikinden de yararlanabilir, çünkü vitamin ve mineral eksikliğinden, hormonal bozukluktan, virüsten, bağışıklık sistemi zayıflığından şüphelendiği durumlarda biyopsiye başvurulması gerekebilir.

Aft tedavisi

Aft yaraları; genellikle herhangi bir tedavi gerekmeksizin kendiliğinden iyileşir. Ancak geçmeyen ya da ciddi aft yaraları için doktora gitmeniz ve ilaç tedavileri kullanmanız gerekir.

Basit aftlardan kurtulmak için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve diş ipi kullanmak faydalıdır. Ayrıca tuzlu su ile gargara yaparak, ağrının şiddetini biraz olsun düşürebilirsiniz.

Ciddi aft yaralarında doktora gitmek topikal krem ve ilaç tedavisi almak gerekir.

Aft tedavisinde kullanılan ilaçlar?

Günümüzde aft ve ağız içi yaraları tedavisinde kullanılan çok sayıda etkili ilaç bulunmaktadır. Doktorların aft tedavisinde reçete ettiği bazı ilaçları arasında şunlardır:

 • Orabase, Zilactin B, Kank A gibi Benzokain içeren ilaçlar,
 • Peroksil, Orajel vb. hidrojen peroksit durulama ilaçları,
 • Vanos vb. fluokinonid içeren ilaçlar,
 • Peridex, Periogard gibi ağız durulama ilaçları,
 • Monodox, Adoxa, Vibramycin vb. ağız gargaraları ve hapları,
 • Korkitostreoid içeren merhemler,
 • İltihaplanmalar ve ağrılar için etkili olan deksametazon içeren ilaçlar
 • Hafif ağız yaraları olduğu durumlarda tuzlu su ile ağzınızı gargara yapabilirsiniz

Ağız kuruluğu nedir? Ağız kuruluğunun nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Aft tedavisinde kullanılan diğer yöntemler

Aft tedavisinde doktorunuz birden çok yöntemden birini tercih edebilir. Aft tedavisi esnasında en çok başvurulan yöntemleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Antibiyotik ile aft tedavisi: Bazı aft olgularında doktorunuz, antibiyotik ile tedaviyi gerekli görebilir.
 • Local Antienflamatuvar Ajanlar: Ağız yaralarının iyileşme sürecini hızlandırmak için doktorlar tarafından reçete edilen ilaçlar listesinde triamsinolon içerikli ilaçlar ve local tedavi yöntemleri ilk sıralarda bulunur.
 • İmmün Modülatörler: Özellikle HIV virüsü bulaşan hastalarda başvurulan bu yöntem ile hastalarının bağışıklık sistemini güçlendirmek temel alınır. İmmün modülatör olarak kabul edilen 5’lik macunlar( Aphthasol) yara üzerine direk olarak yapıştırılırlar.
 • Gümüş Nitrat Uygulaması: Bu uygulama esnasında lokal ve sistematik semptomlarının hafifletilmesi amaçlanır. Oldukça ağrılı olan bu uygulama sırasında kısa bir anestezi ile gümüş nitrat çubuğu yaralara uygulanır.
 • Çinko Glukonat Pastilleri: Hastaya reçete edilen, bol miktarda C vitamini ve B vitamini içeren bu pastiller ağızdan alındığında iyileşmeyi hızlandırabilirler.

Aft ve ağız yaraları hangi hastalıkların habercisidir?

Aftın bir diğer nedeni HİV virüsü olabileceği için doktorların bu durumu da muhakkak değerlendirmesi gerekir. Özellikle kişide majör Aft söz konusu olduğu durumlarda doktorlar; HIV testi yapmalıdır.

Şayet; ağzınızda ya da diş etlerinizde kanama varsa, dişleriniz gevşekse, yutma sorununuz bulunuyorsa ve kulak ağrısı çekiyorsanız; ağız kanseri durumu da söz konusu olabilir.

Bu nedenle bahsettiğimiz sorunlar ile karşılaştığınız takdirde mutlaka vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Aft için koruyucu önlemler

Aft yaralarının oluşmasını engellemek ve durdurmak adına daha önce yediğiniz birtakım baharatlı gıda tüketimini mutlaka sonlandırmanız gerekir.

Baharatlı gıdalarının yanı sıra tuzlu yiyeceklerden ve asitli yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Aft’ye yakalanmanızın nedeni stres ise; doktorunuz stres kaynaklı bir durum olduğu teşhisini koymuşsa, stresinizi azaltmak için meditasyon, derin nefes alma vb. yatıştırıcı teknikleri öğrenebileceğiniz bir kursa yazılabilirsiniz.

Aşağıdaki belirtilerden biriyle karşılaştığınızda mutlaka doktora danışın:

 • Ağız içinde patlak veya büyü yaralar,
 • Ağız içinde dayanılmaz bir acı,
 • Yüksek ateş, Döküntü,
 • İshal, Baş ağrısı

Yemek yiyemeyecek kadar ağır ağrı ve acı hissettiğiniz anlarda, ağzınızdaki yaralar birkaç hafta içinde iyileşmiyorsa; mutlaka bu konuda destek almak adına bir doktora görünmelisiniz. Aft yaraları sürekli olarak tekrarlanabileceği için bu yaralar ile tekrar karşılaşmamak için bazı korunma yöntemlerini düzenli olarak uygulamanız gerekir.

Kudret narı nedir? Faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir?

Afta karşı korunmak için şunları yapabilirsiniz

 • Afta neden olan gıdalardan uzak durun! Fıstık, cips, simit, ananas, tuzlu yiyecekler, greyfurt, portakal vb. besinlerden uzak durun
 • Bol miktarda meyve ve sebze tüketerek; sağlıklı ve dengeli beslenerek; ağız yaralarından mümkün olduğunca korunabilirsiniz
 • Ağız bakımınıza mümkün olduğunca özen gösterin! Her yemekten sonra düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın.
 • Düzenli olarak diş doktoruna görünmeyi ihmal etmeyin.

Aft yaralarına iyi gelen Şifalı Bitkiler:

Aft yaralarının iyileşme sürecini hızlandırmak için evinizde aşağıdaki şifalı bitkilerden hazırladığınız yararlı kürlerden de yardım alabilirsiniz. Aft yaralarına iyi gelen en iyi yöntemleri ve şifalı bitki, meyve ve sebzeleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan kivi tüketimi ile Aft yaralarının kısa bir sürede iyileştiğine tanık olabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey ise gün içerisinde bol miktarda kivi tüketmekten başka bir şey değil! Aftöz ülserler ile mücadele eden kivi; bu zamana kadar Aft yaralarından muzdarip olan birçok kişiye iyi geldi. O şanslı kişilerden biri de neden siz olmayasınız ki?

Ağız yaraları ile mücadele eden bir diğer yararlı besinin yemeklerimizin kabarmasını sağlayan karbonat olduğunu söyleyebiliriz.

Kabartma tozunun bu mucizevi etkisinden yararlanmak için; kabartma tozunu doğrudan ağzınızın içindeki yaralara uygulayın. Ya da dişlerinizi kabartma tozu ile fırçalayın.

Son olarak da bir miktar su ile karıştırdığınız ve macun kıvamına getirdiğiniz karbonatı yaralarınızın üzerine direk olarak uygulayın.

Ağızdaki bakteriler ile mücadele eden ve yaraların hafiflemesine yardımcı olan yoğurt tüketimi de Aft ile savaşmanın bilinen en popüler yöntemleri arasında yer alır.

 Yalnız yoğurdu tüketirken, hiçbir şekilde yoğurda şeker eklememeli, sade ve hiçbir şekilde aroması bulunmayan tamamen doğal yoğurt tüketmelisiniz.

Bu sayede ağzınızdaki yaraların iyileşme sürecini kısaltabilirsiniz.

Hazır olarak marketlerden satın aldığınız siyah çay poşetini demledikten sonra ağzınızın içindeki yaraların üzerine bastırır şekilde koyun. Bu sayede siyah çayın bakteriler ile mücadele eden özelliğinden maksimum seviyede yararlanabilirsiniz.

Çayın faydaları nelerdir? Yeşil ve siyah çay nasıl demlenir?

Doğanın bize sunduğu mucizevi meyveler arasında yer alan Aloe Vera bitkisi aft ve ağız yaralarının hızlı iyileşmesi için çok faydalıdır.  Aloe Vera suyunu sıkın ve gün içerisinde hazırladığınız bu su ile gargara yapın!

Aloe vera nasıl kullanılır? Sağlık ve cilt için faydaları nelerdir?

Tuzlu su ile gargara yaparak da ağzınızdaki Aft yaralarının iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Bunun için bir bardak dolusu suya yarım çay kaşığı tuzu ekleyin. Hazırladığınız bu karışım ile ağzınızı gün içerisinde birkaç kez olacak şekilde çalkalayın!

Referanslar: 1- Oral Aphthous Ulcers,2– Aphthous Ulcers, 3- Mouth ulcers

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/aft-nedir-neden-olur-afta-ne-iyi-gelir-nasil-tedavi-edilir/

Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir: Afta İyi Gelen 9 Doğal Malzeme

Ağız Yarası (AFT) Nedir? Ağız Yarası Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Yediklerimizden, içtiklerimizden keyif alamamamızın sebeplerinden biri ağız içinde meydana gelen yaralar.

Hemen herkesin yılda en az bir kez başına gelen ve hayat kalitesini düşüren ağız yaraları bazen birkaç gün içinde geçerken bazense daha uzun süre bizi rahatsız etmeye devam edebiliyor.

Bu yüzden bu can sıkıcı durum başına gelen herkesin aklındaki soru aynı: Ağız yaralarına ne iyi gelir?

Gelin hep beraber “aft” olarak da bilinen bu soruna birlikte inceleyelim. “Ağız yaralarına ne iyi gelir? Afta ne iyi gelir?” sorularına cevap olacak doğal malzemeleri hep beraber tanıyalım.

Ağız yaraları neden olur?

triadentdental

Ağzın içinde ortası beyaz ya da sarı renkte olan oluşumlar olarak özetlenebilecek olan ağız yaraları, ağzımızın içinde oluşan doku bozuklukları aslında. Bu doku bozukluklarının oluşmasının ise birkaç sebebi var.

 • Ağız temizliğine yeterince önem verilmediği ve özen gösterilmediği takdirde ağız yaraları oluşabilir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmasının yanı sıra gün içinde ağız içinin sık sık yıkanması ve gargara yapılması da ağız içi sağlığınızı korumanızı sağlar. Aksi takdirde ağız içi yaralarıyla karşılaşabilirsiniz.
 • Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk içecekler tükettiğinizde de ağız yaralarının oluşumuna sebebiyet verebilirsiniz.
 • Enfeksiyon hastalıklarına yakalandığınızda vücudun direncinin düşmesine bağlı olarak ağız içinde de yaralar çıkabilir.
 • Uzun süre ve düzenli antibiyotik kullanımı da ağız yaralarına yol açabilir.
 • Aşırı yağlı, şekerli, asitli yiyecekleri sıklıkla tüketmek kısacası sağlıksız beslenme ağız yaralarının oluşmasına sebep olabilir.
 • Son olarak stres, depresyon, aşırı endişe, kaygı gibi durumlar da ağız yaralarının meydana gelmesine ön ayak olabilir.
 • Ağız yaralarına, afta ne iyi gelir?

  parsleyhealth

  Ağız içinde çıkan yaraları doğal malzemeler kullanarak kısa sürede evde tedavi etmeniz mümkün. Ancak ağız yaralarının daha önemli bir sağlık sorununun belirtisi olup olmadığını anlamak için öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

  Karbonat

  Ağız içi yaralarında en fazla başvurulan yöntem karbonatla yarayı ovmak. Bunun için önce ellerinizin tam anlamıyla temiz olduğundan emin olun. Ardından parmak ucuyla aldığınız karbonatı ağız içinde yer alan yaraya sürerek uygulayın. Karbonat hem acı ve ağrıyı alacak, hem de yaranın iyileşme sürecinin başlamasına yardımcı olacaktır.

  Sirke

  Karbonattan sonra en fazla başvurulan malzemelerden bir diğeri ise sirke. Ağzınızı sirkeyle gargara yapmak ağız içindeki yaranın da iyileşmesinde büyük yardımcı.

  Nasıl hazırlanır?

 • Suyu cezvede kaynatmaya başlayın.
 • Su kaynadıktan sonra sumağı ilave ederek 2-3 dakika daha kaynatın.
 • Karışımı ılımaya bırakın ve ılıklaşınca içine sirkeyi ilave edip karıştırın.
 • Karışım iyice soğuduktan sonra süzün ve bu karışımla gargara yapın.
 • İşte bu kadar basit!

  Источник: //yemek.com/agiz-yaralarina-ne-iyi-gelir/

  Ağız Yarası Neden Olur Nasıl Geçer

  Ağız Yarası (AFT) Nedir? Ağız Yarası Neden Olur, Ne İyi Gelir?

  ağız yarası neden olur, nasıl geçer

  Aft olarak da bilinen ağız ve dudak içinde çıkan yaralar oldukça can acıtıcıdır.

  Ağız yarasının nedeni henüz tam bilinmemekle birlikte bazı risk faktörleri ile tetiklenir  ve ağız içinde doku bozuklukları bu yaraların oluşmasına neden olur.

  Ağız yaraları genellikle yuvarlak, orta kısmı beyaz, sarı ya da gri renkte olan yaralardır. Ağız içinde oluşan bu yaralar, dudak iç kısmında, yanak içinde, dil üzerinde, diş etlerinde ya da damakta oluşur. Ayrıca bu yaralar yan yanadır ve oldukça can yakar.

  Ağız yarası için merak edilen konulardan birisi de ağız yarasının bulaşıcı olup olmadığıdır. Ağız yarası bulaşıcı değildir.

  Ağız yarası kadınlarda da erkeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak kadınlarda daha sık görülür. Ağız yarası genellikle 7 ve 10 gün içinde iyileşme gösterir. Bazı durumlarda daha uzun da sürebilir.

  Ağız yarası neden olur sorusuna verilecek cevaplar çok çeşitlidir. Çünkü ağız içinde birçok bakteri ve koruyucu doku da bulunmaktadır.

  Örneğin; yediğimiz bir yiyecek ya da içecek, diş macunu, ya da stres gibi etmenler ağız yarasına neden olan faktörler arasındadır. 

  Ağız Yarası Nedenleri 

  ağız yarası nedenleri

  Ağız içinde oluşan yaralar için ağza alınan darbe etkendir. Bu darbe, bazen yanağın ısırılması, sivri bir maddenin ağız içini tahriş etmesi ya da çok soğuk ya da sıcak içeceklerin ağız içini tahriş etmesidir. Bu gibi faktörler ağız yarası oluşmasını tetikler.

  Diş Protezi; Dişlerdeki protezler zaman zaman ağız içi yaralara neden olabilir. Ağız yarasının oluşmaması için protezlerin sık sık kontrol edilmesi gerekir.

  Bazı Yiyecekler; Asit içeriği yüksek olan bazı yiyecek ve içecekler ağız yarasını tetikler.

  Örneğin; Portakal suyu, sirke, kola içerdiği fazla asitten dolayı hassas ağız dokusu olan kişilerde ağız yarasına neden olabilir. Acı soslar, tuz, çerez ve kimyasal içeren hazır gıdalar ağız yararını tetikler.

  Eğer ağız içinde yara oluşma durumu varsa 2 gün öncesine kadar neler tükettiğinizi hatırlamaya çalışın.

  Alerjik Nedenler; Bazı besinlere karşı alerjisi olan kişilerde o besinleri tükettikleri zaman alerjiden kaynaklı ağız yarası oluşabilir. Örneğin; çikolata, süt proteini içeren süt ürünleri, gluten, domates, incir, limon ve çilek ağız içi yaranın oluşmasını tetikleyen besinlerdir. Bu besinlere alerjisi olan kişilerin dikkatli olması gerekir.

  Mide Mikrobu; Mide mikrobu kişilerde çeşitli rahatsızlıklar verir. Bu rahatsızlıklardan birisi de ağız yarasıdır. Mide mikrobu ağız içindeki dokulara da zarar vererek ağız yarasına neden olur.

  Sigara; Sigara vücudumuzun birçok organına hasar veren zararlı maddelerin başındadır. Dişlerin sararması, ağız kokusu,damar tıkanıklığı, kalp hastalıkları kanser sigaranın zararlarından bazılarıdır. Ancak sigara ağız yaralarına da neden olur ve bu yaralar sigaranın içerdiği kimyasal maddelerden kaynaklanır. Uzun süre sigara içenler ağız yarasına yakalanma riski de taşırlar.

  Sigara ile ilgili bir diğer nokta ise uzun süre sigara içenlerin sigara içmeyi bıraktıkları zaman geçici bir süreyle ağızlarında yara olabilir. Bunun nedeni sigara bırakıldıktan sonra vücudun alışmış olduğu kimyasalın değişmesinden kaynaklanır. Ancak bu durum geçicidir. Bu sebepten dolayı sadece ağız yaraları için değil çok daha farklı hastalıklara sebebiyet verdiği için sigarayı bırakmalısınız.

  Diş Macunu; Bazı diş macunları içinde bulunan sodyum loril sülfat ağız yarasını tetikleyebilir. Çünkü bu madde ağız dokusundaki koruyucu tabakayı tahril eder dokuları savunmasız bırakabilir.

  Vitamin ve Mineral Eksikliği; Özellikle demir eksikliği ağız yaralarının oluşumunu tetikleyen bir etkendir. Bunun yanı sıra B12, B3,B9 vitamini eksikliği de ağız yaralarını tetikler. Çünkü bu vitaminlerin hücre yenileme, cilt sağlığı ve sinir sistemini desteklemek gibi faydaları da vardır.

  Vitamin eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatır ve çeşitli rahatsızlıkların doğmasına neden olur. Bunlardan birisi de ağız içinde oluşan yaralardır. Eğer ağız yaranız varsa beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirip bu vitaminlerinizi ölçtürmekte de yarar vardır.

  Vitaminlerle ilgili daha ayrıntılı bilgi için vitamin çeşitleri ve vitaminlerin faydaları yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

  Stres; Stres pek çok hastalığın kaynağını oluşturur. Ağız yaralarının en yaygın nedenlerinden birisi de strestir.

  Günümüzde giderek artan stres ile özellikle iş hayatı gibi ortamlardan etkilenen ruh durumumuz stresi tetikleyerek bazı fiziksel tepkiler gösterebilir. Bunlardan birisi de ağız yarasıdır.

  Kadınların regl dönemlerinde değişen hormonların etkisiyle de ağız yarası görülebilir.

  Ağız Yarası Nasıl Geçer

  Ağız yarası genelikle oluşmasından 7-10 gün süre içinde kendiliğinden geçer. Ağız yarası hassas sinirler içinde bulunan yüzeyde oluştuğu için kişiye oldukça acı verir. Özellikle yemek yerken ya da içecek içerken rahatsızlık verir.

  Ağız yarasının geçmesi için özellikle 10 günü geçtiği halde geçmeyen yaralar için doktora başvurulmalıdır. Hekimin vereceği antibiyotik içeren ağız gargaraları ile kısa sürede geçer.

  Ağız Yarası İçin Şifalı Bitkiler

  ağız yarası için gargara

  Ağız yarasını geçirmek için bazı bitkilerden yaralanmak mümkündür. Ağız yarasını geçirmek için 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek gargara yapılabilir ya da tuzu direkt ağız yarasının üzerine basabilirsiniz.

  Ağız yarası için şifalı bitkilerden birisi de karbonattır. Karbonatı ağız yarasının üzerine sürebilir ya da ağız gargarası yapabilirsiniz. Ağız yarasını geçirmek için limon yaranın üzerine sürülebilir ya da limonlu su ile gargara yapılabilir.

  Ağız Yaraları İçin Hangi Doktora Gidilir

  Ağız yarası genellikle 1 hafta içinde kendiliğinden geçer. Ancak geçmeyen ya da geç geçen ağız yarası için doktora gidilebilir.

  Doktora gitmeden önce; ağız yarası ile birlikte ishal  ve ateş oluyorsa, yara 1 santimetreden daha fazla genişse ve sık aralıklarla aft çıkmaya başladıysa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

  Ağız yaraları için hangi doktora gidilir sorusunu soran hastalar kulak burun boğaz doktoruna gitmelidir. 

  Konuyla ilgili olması itibariyle ağız ve diş bakımı nasıl yapılmalıdır yazımızı da okumanızı özellikle tavsiye ederiz.

  Источник: //www.faydaloji.com/agiz-yarasi-neden-olur-nasil-gecer/

  Ağızdaki Aft Nasıl Geçer, Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? | Papatya ve Karbonat

  Ağız Yarası (AFT) Nedir? Ağız Yarası Neden Olur, Ne İyi Gelir?

  Ağızdaki aft nasıl geçer?Ağız yarasına ne iyi gelir? Aft bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

  Sürekli ağız yarası ile uğraşan ben, bu sorundan nasıl kurtuldum, ilk bölümde size bunu anlatacağım. Sonraki bölümlerde de çok pratik ve etkili, afta hemen çözüm sunabilecek önerileri sunacağım. Lütfen uygulayın, sonuçları sizi çok memnun edecek.

  “Sizin gibi ağız içi aft ile uğraşanlardan biri de benim. Ağızda aft bir türlü geçmiyor ve biri iyileşmeden diğer tarafımda oluşan aftlarla mücadele etmek zorunda kalıyordum. Ağızda aft nasıl geçer diye araştırırken, papatya çayının aftlarda çok ektili olduğunu öğrendim.

  Bir bardak klorsuz suyu kaynattım. Kaynamış suya 1 tatlı kaşığı dolusu kır papatyası ekledim. Ağzını kapatarak 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynattım. Ilıyınca süzdüm.

  Papatya çayından bir yudum ağzıma alarak diş ve diş etlerimi iyice fırçaladım. Özellikle diş etlerime daireler şeklinde masaj yaptım.  Biraz zor oluyor ama papatya suyunu diş etlerimin iyice emebilmesi için papatyayla diş fırçalama işlemimi mümkün olduğunca uzun tuttum.

  İlk ay haftada bir kez; daha sonra ayda 2 kez bu uygulamaya devam ettim.  Sanıyorum 6 boyunca aft kürünü uyguladım. Ayda 2 kez olduğu için beni zorlamadı.

  Bu süreçte papatya suyu dişlerimin beyazlamasına ve parlamasına da yardımcı oldu. Ben papatya çayının dişlerimi sarartacağını düşünmüştüm ama yanılmışım. Artık aft sorunu yaşamıyorum. Papatya aftlara ne yaptı bilmiyorum ama çook iyiyim.  Ağız yarası sorunuyla hemen hiç karşılaşmıyorum; çok nadir olursa da aynı gün içerisinde yok oluyor.

  Ağız içi yarasına ne iyi gelir, ağız içi yaraları nasıl geçer diyenler, bu kürü mutlaka deneyin. Ben sonucundan çok memnun kaldım.”

  Aft için etkili bir ilaç arıyorsanız ve nasıl kullanılacağını öğrenmek isterseniz, Kenacort Aft İlacı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Ağızdaki aft nasıl geçer bitkisel önerilerle devam edelim.

  İbrahim Saraçoğlu ağız yarası için yoğurt otu kürü

  Ağızdaki aft yaralarına ne iyi gelir, ağızdaki aft için ne yapmalı diyenlere İbrahim Saraçoğlu yoğurt otunu öneriyor.

  ♦  1 tatlı kaşığı yoğurt otu

  ♦  1 bardak klorsuz su

  Bir bardak suyu kaynatın ve bir tatlı kaşığı yoğurt otunu ekleyerek 6 dakika daha kaynatın. Ilıyınca süzün. Günde 2 sefer gargara yapın. Gargarayı en az ikişer kez uygulayın.

  Sabah hazırladığınız gargarayı akşam kullanmayın, tazesini hazırlayın.

  Gargarayı yaptıktan 2 saat sonra, 1 çay kaşığı kantaronu ağzınıza alın ve özellikle aftlı bölgelere temas ettirin. Aynı şekilde kantaron yağını da günde 2 kez kullanın.

  İlk hafta her gün uygulayın; daha sonra 3 günde bir kez uygulamaya devam edin.

  Diş etlerinizi kuvvetlendirirseniz ağız yaralarınız da azalacaktır. Sumak bu konuda çok etkilidir. Sumakla Diş Eti Güçlendirme yazımızı okuyun.

  Damak yarasına ne iyi gelir diyenler, bu kürü siz de uygulayabilirsiniz. Sıra yeni bir öneride. İbrahim Saraçoğlu aft kürü ile devam ediyoruz.

  Aft-ağız içi yarası için doğal öneriler – Propolis kürü

  Aft tedavisi ve afta ne iyi gelir dersek, İbrahim Saraçoğlu’ndan propolisin aft için bir mucize olduğunu duyarız. Peki, aft için propolis nasıl kullanılır?

  Bir kaşık propolis alın ve ağzınızda bekletin ya da yarım çay bardağı suya 10 damla propolis damlatın ve ağzınızda bekleterek için.

  Propolisin suda çözünenlerinden alın.

  Ağız içi yaraları nasıl geçer diyenler, propolis kürünü mutlaka deneyin. Propolisim yok, ağız yarası nasıl geçer? Haydi gelin, sizin için yeni bir öneri paylaşalım.

  Ağız yarası için ne yapmalı? – İbrahim Saraçoğlu limon suyu kürü

  Ağızda çıkan yaralar, ağız içi yaralar ve aft tedavisi için İbrahim Saraçoğlu limon suyunu öneriyor. 1 tatlı kaşığı limon suyunu ağzınıza alın ve ağzınızda gezdirin. Günde 2-3 kez yapabilirsiniz. Limon suyu da aftlar için hızlı ve etkili bir çözümdür.

  Ağız içindeki yaraya ne iyi gelir? Boğazda aft tedavisi bitkisel önerilerinden et etkililerinden biri de adaçayıdır.

  Ağız içi yaraları için adaçayı gargarası çok etkilidir.  Bir bardak sıcak suya 2-3 tutam adaçayı ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Ilıdıktan sonra süzün ve günde 3 kez gargara yapın.

  Ağızdaki aft yarasına ne iyi gelir, ağızda çıkan yaralara ne iyi gelir diyorsanız, adaçayı sizin için çok etkili olacaktır.

  Ağız içi yaralarına bitkisel çözüm – Sumak gargarası

  Ağız içi aft ne iyi gelir? Ağızda sürekli yara çıkması durumunda sumak kullanıldığını duymuş muydunuz? Evet, ağız yarasına iyi gelen şeyler arasında sumak da vardır.

  Bir bardak suyu kaynatın ve su kaynadıktan sonra bir tatlı kaşığı dolusu sumak tozu ilave edin. Bir taşım kaynatın, ılıyınca süzün. Günde 3-4 kez gargara yapın.

  Ağızdaki yaralar nasıl iyileşir? – Dut pekmezi kullanımı

  Dut pekmezi, ağız yaralarına mükemmel geliyor, mutlaka deneyin. Bir tatlı kaşığı dut pekmezini ağzınızda gezdirerek bekletin. Yine aftların durumuna göre günde 3-4 kez yapabilirsiniz.

  Peki dildeki yaraya ne iyi gelir mi dediniz? Dut pekmezi size de iyi gelecektir.

  Ağız içinde çıkan yaralar nasıl geçer? – Mucize yoğurt

  Ağızdaki aft nasıl geçer?  Evinizde yoğurt yapıyor musunuz? O zaman çok şanslısınız. Hemen bir kâse yoğurt alın ve ağzınızda gezdirerek tüketin. Yoğurdu özellikle aftlara temas ettirmeye çalışın. Daha ilk kaşıkta nasıl rahatladığınızı göreceksiniz.

  Dudak içi yarası nasıl geçer, dildeki yaralara ne iyi gelir, ağız yarası nasıl iyileşir? Hepsine birden yoğurt çözüm olacaktır.

  Ağız içi yarası nasıl geçer? – Karbonatlı su

  Sizce aft üzerine karbonat sürmek doğru mu? Ağız yarasına karbonat nasıl uygulanır?

  Aftın üzerine karbonat sürebilirsiniz. Karbonat, hem mikropları öldürecek hem de ağzınızın ph dengesini düzenleyecektir.

  İsterseniz bir çay bardağı karbonata 2 çay kaşığı karbonat ekleyin ve ağzınızda bekleterek gargara yapın. Karbonatla ağız yaraları için doğal gargara hazırlayabilirsiniz.

  Aft tedavisi karbonat kürünü mutlaka deneyin ve İngiliz Karbonatı kullanın.

  Ağızdaki aft nasıl geçer diyenlere tuzlu ve sirkeli su mucizesinden bahsedelim.

  Aft nasıl geçer evde bitkisel çözüm – Tuzlu sirkeli gargara

  Ağızda çıkan aft nasıl geçer diye sorsanız hemen herkes size tuzlu suyu önerir, değil mi?  Bir çay bardağı ılık suya 2 çay kaşığı tuz ve 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyin ve gargara yapın.

  Eğer doğal ev yapımı sirkeniz yoksa, bu kür size uygun değil. Sirkeyi evinizde hazırlayın. Evde Sirke Tarifi yazımızı okuyun.

  Ağızda aft yarası nasıl geçer? Aft bitkisel-doğal tedavi önerisinde yine sirke mucizesi var.

  Aft en çabuk nasıl geçer? – Ahmet Maranki kürü

  Ağız yaralarına bitkisel çözüm Maranki kürü nasıl yapılır? Ağız yarası için şifalı bitkiler hangileridir?

  1 tatlı kaşığı kişnişi toz haline getirin. Bir çay bardağı sıcak suya ekleyin ve 15 dakika bekletin. Her sabah aç karnına ve akşamları da yatmadan önce bir bardak daha tüketin.

  Ağızdaki aft nasıl geçer diyenlere yeni bir kür önerisi verelim.

  Elif Güveloğlu’ndan aft en etkili çözüm önerisi

  Ağız içi afta bitkisel çözüm için, eşit miktarda kantaron ve kalendula yağını karıştırın. 1 kaç damlada papatya ve melissa yağı ekleyin. Aftlara sürün.

  B 12 vitamini takviyesi

  Boğazda aft, ağız içi aft nasıl geçer diyorsanız, mutlaka B 12 vitamini seviyenizi kontrol ettirin. B 12 vitamini seviyenizi yükselttiğiniz zaman aftların neredeyse hiç oluşmadığını görebilirsiniz.

  B12 vitamini kullanan bir çiftin hikâyesini okumuş muydunuz? B 12 Kullananlar yazımızı kaçırmayın.

  Çinko takviyesi

  Ağızdaki aft nasıl geçer, aftalara ne iyi gelir? Çinko takviyesi kullanabilirsiniz. Eğer vücudunuzdaki yaralar kolay kolay iyileşmiyorsa ve sık sık aftlarınız çıkıyorsa, mutlaka çinko değerlerinizi kontrol ettirin.

  Çinko Takviyesi Kullanan başlıklı yazımızı okuyun ve çinkonun etkilerini gözlemleyin.

  Aft yapmayan diş macunu

  Ağızdaki aft nasıl geçer? Sürekli aft sorunu yaşıyorsanız, diş macununuzun içeriğini kontrol edin. Diş macununuzda SLS bulunmasın. SLS aft oluşumunu tetiklemektedir.

  Aft sorunu yaşayanlar neler söylemiş:

  Boğazda aft sorunu yaşıyorum. Tuzlu suyla gargara yaparak rahatlamaya çalışıyorum.

  Ağızdaki aft karbonatla geçiyor ancak karbonatını bolca atıyorum ve gargara yapıyorum.

  Afta tuz basmak yaraya tuz basmaktı. Bunu da yaptım sonunda. Ağız çok hassas bir bölge olduğu için çok acıyor ama işe yarıyor.

  Aft-ağız içi yarasi için doğal öneriler arıyorsanız, aloe vera deneyin. Aloe veranın jelini suyla karıştırın ve ağzınızda bekletin. Ben de en çok işe yarayan yöntem bu.

  Aft için şap kullanıyorum. Şap taşını ağzımda gezdiriyorum. Yaralar çabucak kapanıyor. Sürekli, çok sık aft çıkması yaşıyorsanız mutlaka deneyin.

  Şiddetli ve sürekli aft çıkması için zeytin yaprağı çok etkili oluyor. Zeytin yaprağını kaynatıp gargara yapıyorum. Ağızda çıkan aftlar nasıl geçer diyenler denesinler.

  Ağızdaki aft nasıl geçer? Siz de uyguladığınız yöntemlerinizi aşağıdaki yorum kutumuzdan bizimle paylaşın. Belki de sizin yönteminiz bir başkasına şifa olur.

  Источник: //www.fiskosta.com/agizdaki-aft-nasil-gecer.html

  Aft Nasıl Geçer? Aft Tedavisi ve Afta Ne İyi Gelir?

  Ağız Yarası (AFT) Nedir? Ağız Yarası Neden Olur, Ne İyi Gelir?

  Aft Tedavisi. Aft Nasıl Geçer? Aft Nedir? Dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanakların iç kısımlarında görülen küçük, yüzeyel ülserler olan aft, genellikle tek olarak ortaya çıksa da aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir. Bu yaralar bazen çok büyük ve çok ağrılı olabilir. Minör aft, major aft  ve herpetiform aft olarak üç çeşittir.

  Yaraların, çıkacağı bölgede bir iki gün öncesinden kaşıntı ve kızarıklık oluşur. Ardından ortası beyaz, etrafı kırmızı, 2-3 milim çapında hafif çukur bir yara haline gelir ve oldukça çok acı verir. Özellikle yanakların iç bölgelerinde, dil ve dudakların altında oluşan aftlar, ağrıya neden olduğundan yemek yemeyi zorlaştırır.

  Aft Bulaşıcı mıdır?

  Aft bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Bakteri veya virüsten kaynaklanmadığı için lokal yayılımı ya da başkasına bulaşma gibi bir durum olmaz.

  Aft Kaç Günde Geçer?

  Stresten ya da ağız içindeki tahrişten kaynaklanan yaralar, bir haftada kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak sık tekrarlayan ve boyutu 1 cm civarında olan aftlar, behçet hastalığının işareti olabilir.

  2 hafta içinde geçmeyen ve genellikle hep aynı yerlerde görülen yaraların, ağız içi kanseri olasılığı da göz önünde bulundurularak tıbbi inceleme yapılmasında fayda vardır.

  Aft Neden Olur? Aft Neden Çıkar?

  • Aftlar, diş etleri, yanaklar ve dudakların iç taraflarında oluşur. Aftöz ülserler olarak da bilinen lezyonlar ağrılıdır ve geçici olarak yeme-içmeye engel oluşturur. Bu yaralar, herpes simpleks virüsü ya da oral uçuklar ile bağlantılı değildir.

  • Stres, asitli besinler, yetersiz yapılan ağız ve diş temizliği, sigara kullanımı, tütün çiğneme, inflamatuar bağırsak hastalıkları, folik asit ve b12 vitamin eksikliği afta yol açabilir.

  • Diş, yanak, dudak bölgesindeki travmalar ve sert fırçalar afta sebep olabilir.

  • Diş macunlarının içeriğinde yer alan sodyum lauryl sülfat adlı madde ağız içinde hücreleri tahriş ederek yaralara neden olabilir.

  • ACE inhibitörleri, romatizma ilaçları ve kalsiyum kanal blokerleri afta yol açabilir.

  • Bazı Araştırmalar C vitamini içeren besinlerin aft oluşumuna yol açabileceğini göstermiştir.

  • Aft oluşumunun bağışıklık sistemi sorunları ile de bağlantısı vardır ve ağızdaki bir yaralanma ya da diş tedavisi sonrası da tetiklenebilir.

  • Aftlar bazen Behçet hastalığı gibi sistemik bir hastalığın belirtisi de olabilir. Behçet hastalığı ağızda tekrarlayan aftlar, cinsel organlar ve çevresinde yaralar, gözde, damarlarda ve eklemlerde iltihaplanma ve kanda aşırı pıhtılaşma gibi belirtiler gösterir.

  Ağız yaraları diğer belirtilerden önce tek başına görülebilir. Yaraların ortası kirli beyaz, etrafı kızarık ve ağrılıdır. Tedavisi olmayan behçet hastalığı ilerlediğinde körlük, felç, menenjit, bunama, damar iltihapları ve ölümcül beyin kanamalarına yol açabilir.

  • Genetik ve belirli otoimmün durumlar yüzünden, belirli insanların aft geliştirmeye yatkın olduğuna inanılmaktadır. Beslenme eksiklikleri, özellikle B12, çinko, folat ve demir eksikliğinin aftın oluşmasına katkı sağladığı düşünülmektedir.

  Aft Tedavisi – Ağız Yarası Nasıl Geçer?

  • Tedavi altta yatan sebebin giderilmesiyle olur. Vitamin eksikliği olan kişilerde vitamin alımı, gıda alerjisinden kaynaklanan aftlarda ise o besinlerden uzak durulması gerekir.

  • Yara oluşumundan sonra, daha da büyümesini önlemek için asitli içecekler, çok ekşi ve acı gıdaların tüketiminden kaçınmak önemlidir. Semptomları, tekrarları ve yaraların ağızda kalma süresini azaltmaya yönelik kortizon, antibiyotik, antiseptik veya anestezik içeren gargara, jel ve spreyler kullanılabilir.

  • Yara bölgesine su ve karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem sürülebilir. Oksijenli suya batırılmış pamukla da yara temizlenebilir.

  Yarım bardak suya yarım kaşık tuz eklenerek elde edilen solüsyonla günde üç defa gargara yapılabilir.

  Aftların açılması durumunda ağızda bulunabilecek bakteriler bu aftların enfekte olmasına neden olabileceği için bu dönemde tuzlu, baharatlı, asitli besinlerden uzak durulması gerekir.

  Aft İlacı

  2% hydrogen peroxide solusyonuna batırılan pamukla aft bölgesi temizlenebilir. Xylocaine solusyonu yemeklerden önce aft bölgesine sürülebilir. Gly-oxide ve Apthera gibi ağız içi ilaçlar aft üzerine uygulanabilir. Betamethasone syrup ile yapılan gargara aftın büyümesini engeller ve ağrıyı azaltıcı etki gösterir.

  İçeriğinde benzokain, amlexanox ve fluocinonide bulunan, reçeteli ve reçetesiz satılan güçlü kremler ağrıyı giderebilir. Bu kremler, eğer aft oluşumunun hemen sonrasında kullanılır ise, iyileşme sürecini de hızlandırırlar. Fluocinonide jeli, ciddi aft vakalarını tedavi etmek için kullanılır. Reçeteli olarak satılan jel, enflamasyonu azaltarak aftın oluşturduğu rahatsızlığı giderir.

  Orabase, triamcinolone acetonide (Orabase içerisindeki kenalog), amlexanox (Aphthasol) ve fluocinonide (Lidex) acının azalmasına yardım eder ve aft oluştuğunda hemen uygulanmaya başlanırsa iyileşme sürecini hızlandırır.” Debacterol da, aft sorununda kullanılan bir harici kremdir.

  Afta Ne İyi Gelir?

  Düşük B vitamini düzeyleri aft oluşumunun çoğalma oranları ile ilgili olduğundan, B6, B12 ve folat içeren B kompleks vitamini takviyeleri, bu ülserlerin oluşumunu azaltabilir.

  Belli B vitaminleri eksikliği, ağız yaralarını hızlandırabilir ve ya ağız içi ve kenarlarında cilt tahrişine sebebiyet verebilir. Sürekli tekrarlayan aft sorunu yaşayan bazı kişilerde, kobalamin de denen B12 vitamini eksikliği tespit edilmiştir.

  The Journal of the American Board of Family Medicine” bülteninin 2009 sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre, tekrarlayan aftları önlemekte, günde 1.000 mikrogram B12 vitamini dozu, basit, etkili ve düşük riskli bir tedavidir.

  Klinik araştırmacılar, sürekli aft sorunu yaşayan insanlara önerilecek tedaviler arasında, B12 takviyelerinin düşük maliyetli bir tedavi stratejisi olduğuna karar vermişlerdir.

  Folat da denen folik asit ya da B3 vitamini, yara iyileşmelerinde büyük rol oynadığından, aft tedavisinde önemli bir yer kaplar.

  Vücutta lisin eksikliği, aft oluşumunu tetikleyeceğinden, dengeli bir lisin ve arginin diyetini korumak önem taşımaktadır.

  Ekinezya bitkisi iltihabı azaltır ve aktif aft oluşumunu engeller. Dr. Linda B White ve Steven Foster, acıyı dindirmek için seyreltilmiş ekinezya tentürü ile gargara yapılmasını önermektedir.

  Siyah çayın içeriğinde bulunan tanen, aft yaralarına bağlı acıya yararlı sonuçlar sunabilir. 60 saniye boyunca ıslak çay poşetinin yaraların üzerine uygulanması  olumlu etki sağlayabilir.

  Eğer ağızdaki aft, şiddetli bir iltihaplanmaya sebebiyet vererek yanak ve çenede ağrı oluşturduysa, semptomları tedavi etmek için soğuk kompres uygulamak uygundur. Soğuk kompres için bir torbaya buz koyup havluya sararak uygulamaya gidilir.

  Kabartma tozunun asidik olmayan içerikleri de aft acısını gidermeye yarar. Bir çay kaşığı kabartma tozunun eritildiği yarım bardak ılık su ile gargara yapmak çok etkilidir. Kabartma tozunu yutmak tavsiye edilmez; kabartma tozunu sindirmek aft tedavisinde yardımcı değildir ve vücudun tuz ve mineral dengesini negatif yönde etkileyebilir.

  Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

  Источник: //www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/aft-nasil-gecer

  Поделиться:
  Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть
  Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
  Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
  Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
  Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi