Akciğer Kanseri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer Kanseri ve Tedavisi

Akciğer kanseri nasıl geçer? Akciğer kanserinin tedavisi, kanserin türüne, hangi aşamada olduğuna ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak şekillendirilmektedir. Bir dizi faktör göz önüne alınarak uzmanlar tarafından bir kanser tedavisi planı oluşturulmaktadır.

Bazı vakalarda, akciğer kanseri tedaviye yanıt veremeyecek kadar ilerlemiş olabilmekte ve tedavinin zararları faydalarından ağır basabilmektedir. Bu durumda, herhangi bir tedavinin uygulanıp uygulanmaması hastanın seçimine kalabilmektedir. Çoğu vakada, doktor tarafından sadece ağrıları ve nefes darlığını hafifletmek için tedaviler uygulanabilmektedir.

Çoğu kanser çeşidinde olduğu için akciğer kanserinde de tedavi seçenekleri akciğer kanseri ameliyatı, kemoterapi, radyoterapi, ilaç tedavisi ve palyatif bakımı içermektedir. (1)

Akciğer kanserinin tedavisi daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanabilmektedir:

Akciğer Kanseri Ameliyatı

Akciğerlerde oluşan tümörü ve çevresinde bulunan sağlıklı dokuları almak için cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. Akciğer kanseri söz konusu olduğunda yapılabilecek bazı cerrahi seçenekler ise şunlardır:

 • Kama rezeksiyonu: Akciğerin tümör içeren küçük bir bölümünü ve çevresindeki sağlıklı dokuyu almak için kama rezeksiyonu yapılabilmektedir.
 • Segmental rezeksiyon: Bu cerrahi işlem sırasında akciğerin tamamı değil ancak, kama rezeksiyona oranla çok daha büyük bir parçası alınmaktadır.
 • Lobektomi: Kanseri geliştiği akciğer lobunun tamamen alınmasını içermektedir.
 • Pnömonektomi: Bir akciğerin tamamını çıkarmayı içeren cerrahi operasyondur.

Yukarıda sıralanmış olan işlemler sırasında, doktor kanserin durumunu araştırmak için göğüs bölgesinden lenf bezlerini de çıkarabilmektedir. (2)

Oluşan kanser sadece akciğer ile sınırlıysa, ameliyatla durum kontrol altına alınabilmektedir.

Ancak, eğer kanser daha büyükse, ameliyat uygulanmadan önce tümörü küçültmek için kemoterapi ya da radyoterapi tedavisi görülebilmektedir.

Bununla birlikte, ameliyattan sonra bile kanserli hücrelerin tekrarlama riski bulunabilmektedir. Nüksetme riskini en aza indirmek için ameliyattan sonra da kemoterapi veya radyasyon tedavisi alınabilmektedir.

Minimal invaziv cerrahi yöntemleriyle cerrahi operasyonla daha kolay ve hastayı daha fazla yormadan yapılabilmektedir. Hasta böylece daha az ağrı ve komplikasyon yaşamaktadır. Çoğu hasta belirli bir süre sonra sosyal hayatına ve işine geri dönebilmektedir. (3)

Radyasyon Tedavisi

X-ışınları ve protonlar gibi yüksek enerjili ışınların kullanıldığı radyasyon tedavisinde, radyasyon makinesi tümörlerin olduğu alana yönlendirilmektedir.

Lokalize olarak ilerlemiş olan akciğer kanseri durumunda ameliyattan önce ya da sonra uygulanabilmektedir. Çoğu vakada kemoterapi ile birlikte kullanılmaktadır. Radyasyon tedavisi ameliyattan önce uygulanmadığı takdirde, kemoterapi ile birlikte uygulanan radyasyon tedavisi birincil tedavi yöntemidir.

Akciğer kanseri ilerlemiş ve vücudun diğer alanlarına yayılmış olan hastalarda radyasyon tedavisi kanserin belirtilerini hafifletmek için kullanılabilmektedir. (4)

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaçların kullanıldığı bir kanser tedavisidir. Kemoterapi ilaçları damar yoluyla verilebilmekte ya da ağız yoluyla alınabilmektedir. Bu ilaçlara genellikle haftalar ya da aylar boyunca devam edilmektedir.

Akciğer ameliyatlarından önce ya da sonra kemoterapi kullanılabilmektedir. Bazı vakalarda ise radyasyon tedavisiyle uygulanmaktadır. Akciğer kanseri çok fazla ilerlemiş olan hastalarda rahatsız edici belirtileri hafifletmek için faydalı olabilmektedir. (5)

Stereotaktik Vücut Radyoterapisi

Stereotaktik vücut radyoterapisi ya da diğer adıyla radyocerrahi yöntemi, daha yoğun bir radyasyon tedavisidir. Radyasyon ışınları birçok farklı açıdan kansere hedeflenmektedir. Genellikle bir ya da birkaç tedavide tamamlanmaktadır. Radyocerrahi özellikle ameliyat edilemeyen daha küçük kanserleri tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Hedeflenen İlaç Tedavisi

Kanser tedavisinde uygulanan hedeflenen ilaç tedavisi, kanserli hücrelerin içinde meydana gelen anormalliklere odaklanmaktadır. Oluşan anormalleri engelleyerek kanserli hücrelerin öldürülmesine yardımcı olmaktadır. (6)

İmmünoterapi

Bağışıklık sisteminin kanserle daha güçlü savaşabilmesi için immünoterapi uygulanabilmektedir. Kanser sırasında vücut kanserle mücadele edememektedir. Bunun nedeni kanserli hücrelerin bağışıklık sistemi hücrelerini körleştiren proteinler üretmektedir. İmmünoterapi yardımıyla bu durum engellenmeye çalışılmaktadır.

Palyatif Bakım

Kanser gibi yaşamı tehdit eden hastalıklar durumunda palyatif bakım uygulanmaktadır. Palyatif bakım, hastalığın belirtilerini hafifletmeye odaklanan bir tedavi yöntemidir. Doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyoneller tarafından hastaya ekstra destek sağlanmaktadır. Cerrahi yöntemler, kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi sert tedaviler sırasında da kullanılabilmektedir.

Palyatif bakım diğer uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında, hasta kendisini daha iyi hissetmeye başlamaktadır. Böylece hastanın daha uzun süre yaşatılması da mümkün olabilmektedir. (7)

Akciğer Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Akciğer kanseri tanısı ve tedavisi için göğüs hastalıkları, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, radyoloji ve göğüs cerrahisi bölümlerine başvurulmaktadır. (8)

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer kanseri, akciğerlerde başlayan bir kanser çeşididir. Göğüste bulunan organlar olan akciğerlere ağız, burun, nefes borusu ve bronş isimli tüpler yoluyla hava girmektedir. Çoğu akciğer kanseri de, bu tüpleri hizalayan hücrelerde başlamaktadır. (9)

Akciğer kanseri nedir? Daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri başlangıcında, genellikle herhangi bir belirti fark edilmemektedir. Belirtiler çoğu zaman kanser ilerledikçe ortaya çıkmaktadır. Ortak belirtiler arasında ise sürekli öksürük, kan öksürme, nefes darlığı, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, kilo kaybı, kemik ve baş ağrısı bulunmaktadır. (10)

Akciğer kanseri belirtileri makalemize göz atabilirsiniz

Akciğer Kanseri Nedenleri

Akciğer kanseri neden olur? Akciğer kanseri, akciğerde bulunan hücrelerin hasar görmesi ya da mutasyona uğraması sonucu kontrolsüz bir şekilde büyümesi nedeniyle oluşmaktadır. Bu sürecin nedeni bilinememektedir. Ancak, sigara, asbest ve egzoz solunumu, akciğer kanseri öyküsü, akciğer hastalıkları gibi risk faktörleri nedeniyle tetiklenebilmektedir. (11)

Daha fazla akciğer kanseri nedenleri için

Источник: https://www.acil.net/akciger-kanseri-tedavisi/

Akciğer Kanseri: Belirtileri Ve Tedavi

Akciğer Kanseri ve Tedavisi

Akciğer kanseri erken dönemlerinde genellikle belirti vermez. Bu nedenle tümörlerin çoğu hastalığın ilerlediği dönemlerde saptanır. 

Akciğerleriniz solunum sisteminizin en önemli bölümlerindendir.

Burnunuza ve ağzınıza giren hava trake borusundan bronşlarınıza oradan da son olarak ciğerlerinize ulaşana kadar ilerler. Akciğer kanseri belirtileri ölümcül olabilir.

Bu yüzden erken dönemde fark etmek önemlidir.

Nefes aldığınızda ciğerleriniz havayla dolar. Bu şekilde oksijen alırsınız. O havayı dışarı verdiğinizde ise vücudunuz karbondioksit salar. Peki, akciğer kanseri belirtileri nasıl ortaya çıkar?

Her şey vücudunuzda farklı organlarda ve farklı dokularda – bu durumda akciğerlerde- bulunan hücrelerle başlar. Bu hücreler yeni hücreler oluşturmak üzere bölünür. Hasar gördüklerinde veya yaşlandıklarında başka hücrelerle yer değiştirirler.

Ancak bazen bu süreç kontrolden çıkar ve yenilenme için fazladan yeni hücre üretilir. Tümörler bu şekilde oluşur. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, belirtilerin sonucunda ortaya çıkabilecek en yaygın kanser türlerinden biridir.

Akciğer Kanserinin Türleri

Küçük hücreli olmayan kanserler mikroskop altındaki görüntülerine göre farklı sınıflara ayrılırlar:

 • Skuamöz hücreli karsinom: Bu kanser türü balık puluna benzeyen ince, düz skuamöz hücrelerde oluşur. Tıpta skuamöz hücreli karsinom olarak bilinir.
 • Büyük hücreli karsinom: Bu tür, farklı türde pek çok büyük hücreden kaynaklanır.
 • Adenokarsinom: Bu kanser türü, akciğer keseciğinde dizili hücrelerde meydana gelir ve mukus gibi maddelerin ortaya çıkmasına sebep olur.
 • Yaygın olmayan türler: Pleomorfik karsinoid tümörler, tükürük bezleri karsinomu ve tanımlanamayan karsinomlar.

Risk faktörleri

 • Sigara içen insanların akciğer kanserine yakalanma riskleri yüzde 90 oranında artar.
 • Ayrıca etrafınızdaki sigara içen bireyler nedeniyle pasif içici olmanızın sigara içmeniz kadar kötü olduğunu unutmayın.
 • Bunun yanı sıra arsenik, silikon veya krom gibi maddelerin solunması da başka bir risk faktörüdür.

Akciğer Kanserinin Tanısı

Akciğer kanseri belirtilerine tanı koyabilmek için eksiksiz bir klinik profil tanımlamak mümkün değildir. Ancak aşağıdaki akciğer kanseri belirtileri fark edilebilir:

 • Geçmeyen veya gittikçe kötüleşen öksürük
 • Göğüs bölgesinde ağrı
 • Nefes almada zorluk
 • Pas renkli balgam veya kanla ilişkili öksürük
 • Sürekli bitkin hissetmek
 • Seste kısıklık
 • Nedensiz yere kilo vermek
 • Bronşit ve zatürre gibi tekrar eden enfeksiyonlar
 • Göğüs bölgesinde ıslık sesine benzer ses

Bunun yanı sıra, akciğer kanseri vücudun başka bölümlerine sıçrarsa aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Kanser karaciğere sıçramışsa ciltte sararma
 • Kemik ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Kollarda ve bacaklarda güçsüzlük
 • Sersem gibi hissetme
 • Nöbetler
 • Bağışıklık sistemindeki hücrelerin toplanmasına bağlı olarak lenf bezlerinde şişlik

Ayrıca, belirtiler 3 haftadan fazla süreyle devam ederse göğüs röntgeni çektirmek için mutlaka doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Röntgen sonuçlarınıza göre doktor tıbbi geçmişinizi detaylı bir şekilde öğrenmek ve diğer laboratuvar testleriyle birlikte fiziksel bir muayene yapmak isteyebilir.

Bunu da okuyun: Rahim Ağzı Kanserinin 8 Ana Belirtisi

Akciğer Kanseri: Tarama

Bu süreç bir kişi hastalığa yakalanmadan önce belirtilerin var olup olmadığını incelemekten oluşur.

 • Fiziksel kontrol: Bir doktor vücudunuzun herhangi bir yerinde bir şişkinlik veya sıradışı başka bir durum olup olmadığını görmek için sizi muayene edebilir. Alışkanlıklarınız ve hastalık veya tedavi geçmişiniz hesaba katılır.
 • Laboratuvar testleri: Kan, idrar, doku örnekleri ve kanser belirtilerini gösterebilecek diğer materyaller kullanılır.
 • Görüntüleme: Bu prosedür sayesinde doktor vücudunuzun iç bölgelerinin görüntülerini görebilir.
 • Genetik testler: Bu testlerle farklı kanser türleriyle ilişkili olabilecek genetik mutasyon olup olmadığı araştırılır.

Not: Ayrıca kanser taraması için yapılacak tüm prosedürleri doktorunuzun izniyle yapmanız şarttır. Çünkü hepsi o kadar faydalı olmayabilir. Hatta bazıları önemli riskler taşır.

Akciğer Kanseri: Tedavi

Hasarın boyutuna ve şiddetine göre akciğer kanseri için uygulanan farklı tedaviler mevcuttur. Aşağıdakiler en yaygın tedavilerdir:

 • Cerrahi müdahale: Kanserleri dokuların alındığı bir operasyon
 • Kemoterapi: Kanseri azaltan veya yok eden hap şeklinde veya damar içinden alınan ilaçların kullanılması
 • Radyoterapi: Yüksek yoğunlukta radyasyonla kanser hücrelerinin hedeflenmesi
 • Hedefe yönelik terapi: Kanser hücrelerinin yayılmasını engellemek için ilaçların kullanılması

Kaçırmayın: Akciğer Sağlığınıza İyi Gelecek 8 Bitki

Önlem

 • Sigara içmekten ve pasif içici olmaktan kaçının.
 • Meyve ve sebze tüketiminizi artırın.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Evinizi odunla ısıtmayın. Zararlı maddeler yayabilir.
 • Fazlaca endüstriyelleşmiş bölgelerde yaşamaktan kaçının.

 • Alkol tüketiminizi azaltın.
 • Anormal herhangi bir durumun erken teşhis edilebilmesi için her yıl sağlık kontrolü yaptırın.

Unutmayın: Tedbirli davranmak sonradan üzülmekten iyidir.

Hiçbir zaman akciğer kanseri belirtilerini görmezden gelmeyin; hemen bir doktora görünmeniz daha iyi olacaktır.

 • Ohno, Y., Koyama, H., & Dinkel, J. (2018). Lung cancer. In Medical Radiology (Vol. 0, pp. 293–341). Springer Verlag. https://doi.org/10.1007/174_2016_93
 • Ergün, D., Savaş, I., Ergün, R., Kaya, A., & Gülhan, M. (2009). Akciğer kanseri ve ailesel kanser hikayesi. Tuberkuloz ve Toraks57(3), 251–258.
 • Transer, A. R. (1977). Types of lung cancer. Nursing Times73(50), 1959–1960.
 • Collins, L. G., Haines, C., Perkel, R., & Enck, R. E. (2007). Lung cancer: Diagnosis and management. American Family Physician75(1), 56–63.

Willis-Ekbom Hastalığı veya (WEH) Huzursuz Bacak Sendromu (HBS)

Sürekli olarak bacakları hareket ettirme isteği, bir hastalığın semptomu olabilmektedir. Eğer uzanırken ayak ve bacaklarınızı hareket ettirme ihtiyacı hissediyorsanız, Willis-Ekbom hastalığı (WEH) olarak da bilinen huzursuz bacak sendromundan (HBS) muzdarip olabilirsiniz. Bu sendrom ile ilgili sorun, sebebinin hala bilinmiyor olmasıdır. Bununla…

Çocuklarda Gece Öksürüğü İçin 7 Tavsiye

Çocuklarda gece öksürüğü çok yaygındır. Çocuk gün boyunca öksürmeyebilir ancak gece olduğunda ısrarcı bir öksürük onu etkisi altına alır, uyumasına engel olur ve hatta kusmasına bile neden olabilir. Bu kesinlikle ebeveynleri alarma geçiren bir sorundur. Öksürük fizyolojik bir reflekstir ve…

Gastroenterit: İlk Günde Temel Bakım

Birçok insan gastroenterit (mide ve bağırsak iltihabı) rahatsızlığının ilk gününü belirtilere gerekli özeni göstermeden ve bir doktora danışmadan geçirir. Kusma, ishal, karın ağrısı gibi ara sıra ortaya çıkan belirtiler bunun basit bir mide rahatsızlığı olduğunu ve kısa zaman içinde geçeceğini…

Sinüs Enfeksiyonu: Elma Sirkesi İle Yatıştırın Soğuk algınlığı sandığınız şey sinüs enfeksiyonu olabilir. Solunumla ilgili rahatsızlıklar her zaman sinir bozucudur. Düzgün bir şekilde nefes alamamak günlük hayatınızı etkiler ve yorgun hissetmenize yol açabilir. Buna ateş, baş ağrısı, burun akıntısı gibi semptomları da eklerseniz bu rahatsızlık vücudunuzda…
DSÖ’nün Et ve Kanser Üzerine Bulguları

Kanserojen hastalıkların %75 ila 80’inin vücudumuzu değiştiren dış faktörlerden kaynaklandığını biliyor musunuz? Ne yazık ki, yeme alışkanlıklarımız, bu problemin arkasında yatan temel nedenlerden biridir. Bu nedenle, bu yazıda, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) et ve kanser hakkında neler söylediğine odaklandık. Ne…

Pankreas Kanseri: İlk Hormonal Belirtiler Nelerdir?

Genellikle kanser vücudunuzdaki hücrelerin çoğunu etkileyen bir hastalıktır. Pankreas kanseri, pankreastaki hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başladığında ortaya çıkar. Hem kadınları hem de erkekleri eşit bir şekilde etkiler ve yaşamın herhangi bir döneminde görülebilir. Pankreas midede yer alan uzun bir…

Источник: https://sagligabiradim.com/akciger-kanserinin-belirtileri-ve-tedavisiyle-ilgili-bilmeniz-gerekenler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть