Akdeniz Anemisinin (Talasemi) Belirtileri

Akdeniz Anemisi; Belirtileri, Nedenleri ve Akdeniz Anemisi Tedavisi

Akdeniz Anemisinin (Talasemi) Belirtileri

Akdeniz anemisi hakkında ele aldığımız yazımızda sizlere Akdeniz anemisi nedir, belirtileri ve  nedenlerine dair bilgiler verdikten sonra , Akdeniz  anemisi tedavisi hakkında da bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Akdeniz Anemisi Nedir ?

Vücutta normalden daha az hemoglobin ve daha az kırmızı kan hücresi ile karakterize kalıtsal bir kan bozukluğudur. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinizdeki oksijeni taşımalarına izin veren maddedir.

Düşük hemoglobin ve talaseminin daha az kırmızı kan hücresine ve  kansızlığa yol açarak anemiye neden olabilir. Hafif talasemi varsa, tedaviye ihtiyacınız olmayabilir.

Ancak, bozukluğun daha şiddetli bir formuna sahipseniz, düzenli kan transfüzyonu gerekebilir.

Akdeniz Anemisi Çeşitleri 

Akdeniz kansızlığı veya anemisi , talasemi olarak da bilinmektedir. Ve iki türü bulunmaktadır.

1.Alfa Talasemi

Hemoglobin yeterli alfa proteini üretmeyen insanlar alfa talasemiye sahiptir. Afrika, Orta Doğu, Hindistan, Güneydoğu Asya, Güney Çin ve bazen de Akdeniz bölgesinde yaygın olarak bulunur. Vücuttaki etkilerinde hafif ile şiddet arasında değişen dört tip alfa talasemi vardır.

2. Beta Talasemi

Hemoglobin yeterince beta proteini üretmeyen kişilerde beta talasemi vardır. İtalyanlar ve Yunanlılar gibi Akdeniz kökenli insanlarda bulunur ve aynı zamanda Arap Yarımadası, İran, Afrika, Güneydoğu Asya ve Güney Çin’de bulunur. Vücuttaki etkilerinde hafif ile şiddet arasında değişen üç tip beta talasemi vardır.

Akdeniz Anemisi Nedenleri 

Talasemi hemoglobin yapan hücrelerin DNA’sındaki mutasyonlardan kaynaklanır – kırmızı kan hücreleriniz  vücudunuzdaki oksijeni taşıyan maddelerdir. Talasemi ile ilişkili mutasyonlar ebeveynlerden çocuklara geçmektedir.

 Talasemi, hemoglobin ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin normal üretimini bozar. Bu anemiye neden olur. Anemi ile, kanınız dokularınıza oksijen taşımak için yeterli alyuvar hücresine sahip değildir – sizi yorgun bırakır.

Akdeniz Anemisi Belirtileri 

Talasemi kalıtsal genetik bir bozukluktur, semptomların erken ortaya çıkabilir.

En şiddetli formlarda, semptomlar doğumdan kısa süre sonra ortaya çıkar, diğer formlarda ise semptomlar daha sonraya kadar ortaya çıkmayabilir.

  Akdeniz anemisinin hafif formları olan kişiler asemptomatik olabilir ve hiç bir semptom görülmeyebilir veya demir eksikliği anemisi ile karıştırılan hafif anemi yaşayabilir.

 • Yorgunluk
 • zayıflık
 • nefes darlığı
 • solgun görünüm
 • sinirlilik
 • cildin sarı renk değişimi
 • fasiyal kemik deformiteleri
 • yavaş büyüme
 • koyu idrar talasemi belirtileri arasındadır.

Buna ek olarak, Akdeniz anemisi gecikmiş puberte ve yavaş büyüme oranı, kemik problemleri (osteoporoz, kırılgan veya deforme olmuş kemikler – özellikle yüz bölgesinde), genişlemiş dalak, ağır anemi, kalp hastalığı ve karaciğer problemleri gibi diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Akdeniz Anemisi Teşhisi 

Kan testleri Akdeniz anemisi teşhisi için kullanılmaktadır.

 • Periferik yayma, küçük, anormal şekilli kırmızı kan hücrelerini gösterir.
 • Tam kan sayımı anemi gösterir
 • Hemoglobin elektroforezi anormal hemoglobin gösterir

Akdeniz Anemisi Tedavisi

Bozukluk kalıtsal olduğundan, Akdeniz anemisi tedavisi kesin değildir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, Akdeniz anemisi şiddetine  ve ciddiyetine bağlı olarak bir dizi tedavi denenmektedir: kan transfüzyonu, takviyeler (demir ve folik asit) ve demir şelasyon terapisi…

Belirtiler ve semptomlar genellikle talasemi minörüyle hafiftir ve eğer varsa, tedaviye ihtiyaç duyulur. Bazen, özellikle de ameliyat sonrası, bebek sahibi olduktan sonra veya talasemi komplikasyonlarının tedavisine yardımcı olmak için kan transfüzyonu gerekebilir.

Şiddetli beta-talasemi olan kişilerde kan nakilleri gerekecektir. Ve bu tedavi aşırı demir yüklenmesine neden olabileceğinden, aşırı demiri gidermek için de tedaviye ihtiyaç duyacaklardır. Deferasiroks (Exjade, Jadenu) denilen ağızdan alınan bir ilaç, aşırı demirin çıkarılmasına yardımcı olabilir.

 • Kan transfüzyonu; talasemi daha şiddetli formları kan transfüzyonu gerektirir. Zamanla, kan transfüzyonu, kanınızda kalbe, karaciğere ve diğer organlara zarar verebilecek bir demir birikmesine neden olur. Vücudunuzun ekstra demirden kurtulmasına yardımcı olmak için vücudunuzu fazladan demir atan ilaçlar kullanmanız gerekebilir.
 • Kök hücre nakli ise kemik iliği transplantı olarak da adlandırılan,  ciddi talasemi ile doğan çocuklar dahil olmak üzere, seçilmiş vakalarda bir seçenek olabilir. Demir aşırı yüklenmesini kontrol etmek için yaşam boyu kan transfüzyonu ve ilaç ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Bu prosedür sırasında, genellikle bir kardeş olan uyumlu bir donörden kök hücrelerin infüzyonlarını alırsınız.

Akdeniz anemisine karşı yukardaki bilgiler size yeterli gelse de mutlaka doktora başvurmayı unutmamanız gerekmektedir.

Источник: https://www.sanaldoctor.com/akdeniz-anemisi-belirtileri/

Akdeniz Anemisi Nedir? Teşhisi Nasıl Konur? Bulaşıcı Mıdır?

Akdeniz Anemisinin (Talasemi) Belirtileri

Akdeniz anemisi, diğer bir adıyla talasemi olan aileden kalıtsal olarak geçen bir kan hastalığıdır. Vücudun yeterli miktarda hemoglobin üretememesi sonucu Akdeniz anemisi oluşmaktadır.

Hemoglobin, dokulara oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan kırmızı kan parçacıklarından oluşan pigmentlere denilmektedir.

Genetik bir hastalık olan talasemi, anne veya babadan birinin taşıyıcı olması sonucunda oluşmaktadır.

Akdeniz anemisi, dünyada ve Türkiye’de en sık görülen hastalıklardan biridir. Çoğunlukla Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde rastlanmakta ve bu nedenle ismini buradan almaktadır.

Talasemi gerekli kan testleri yapılarak teşhis edilir ve bulaşıcılık taşımayan bir hastalıktır. Çocukluk döneminde tespit edilir ve kan üretiminin yapılamaması nedeni ile çok ciddi önem taşımaktadır.

Talasemi hastalığı olan kişiler, ömür boyu 3 veya 4 haftada bir kan nakline ihtiyaç duyarlar.

AKDENİZ ANEMİSİ BELİRTİLERİ:

Kemik iliği, kan üretimi yapamadığından yaşam kalitesini ve yaşam süresini etkileyen ağır bir kansızlık oluşmuştur. Talaseminin en belirgin belirtisi, kansızlık olmaktadır. Bunun dışında talasemi hastalarında görülen belirtiler şöyledir:

BUNU DA İNCELE

 • Yüz yapısında, kemiklerde değişiklik: Gelişme döneminde farklılıklar oluşabilmekte ve kemik yapısında gözle görülebilir bir değişiklik oluşmaktadır.
 • Soluk benizlilik: Vücudun çok fala demir almasından kaynaklı olarak cilt rengi koyulaşma ve solukluk görülür.
 • İştahsızlık ve karında şişme: Karaciğer ve dalakların şişmesine bağlı olarak karın bölgesinde şişlikler oluşabilmektedir. Yemek yemede problemler oluşabilir ve bu nedenle iştahsızlık boy gösterebilmektedir. Bu belirtiler demir takviyesi alınmasına rağmen geçmeyen belirtilerindendir ve hastalığın fark edilmesini sağlamaktadır.
 • Çabuk yorulma: Vücut normalden daha fazla efor kaybetmekte ve daha çabuk yorulma hissi yaşamaktadır.
 • Büyüme ve gelişme geriliği: Çocukluk ve ergenlik döneminde diğer yaşıtlarına oranla daha geç gelişmekte ve büyümektedir.
 • Alın ve yanak kemiklerinin belirginleşmesi: Normal bir şekilde gelişememekten ve iştah kaybından dolayı alın ve yanak kemikleri belirginleşmeye başlar.
 • Safra kesesinde taş: Talasemi hastalarının safra keselerinde taş oluşma ihtimali yüksektir bu nedenle safra kesesi genellikle ameliyat ile alınmaktadır.
 • Burun kökünde basıklık: Kemik rahatsızlıklarıyla beraber görülmektedir.
 • Üst çenenin öne çıkması: Yüzde oluşan kemik deformeleri sonucu üst çenede çıkıklık oluşabilmektedir.
 • Adet başlangıcında gecikme: Kızlarda görülen en yaygın talasemi belirtileridir.
 • Sarılık: sarılık görülmemesi için Hepatit A ve B aşıları düzenli vurulmalıdır.
 • Bacaklarda yaralar: Bacağın çeşitli bölgelerinde yaralar oluşmakta ve genel olarak tüm vücudun derisinin koyulaşması görülebilmektedir.
 • Koyu renk idrar: İdrarın renginin normalden daha koyu bir renkte olmasıdır.
 • Baş ağrısı: Sıklıkla görülür.
 • Nefes darlığı: Başka hastalıkların belirtisi olabileceği gibi talaseminin de belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Sinirlilik: Asabiyet bozuklukluluğu ve sürekli sinirli bir ruh hali içinde olmak da talaseminin habercisi olabilmektedir.

AKDENİZ ANEMİSİ ALASEMİNİN TİPLERİ:

Talasemi hastalığı 3 farklı alana bölünür. Bunlar; talasemi minör, talasemi majör ve talasemi intermedia’dır.

Talasemi minör: Hafif bir kansızlığın görüldüğü ancak tedavi gerektirmeyen talasemi hastalığıdır. Hasta olan kişi sadece taşıyıcı durumundadır.

Talasemi majör: Yüksek bir kansızlığın yaşandığı, talaseminin bütün belirtilerinin yaşandığı ve ciddi rahatsızlık olmaktadır. Tedavi gerektirir ve tedavinin düzenli olarak bir ömür boyu uygulanması gerekmektedir.

BUNU DA İNCELE

Talasemi intermedia: Hafif görülen kansızlık türüdür. Belirtilerini 2-3 yaşından sonra göstermeye başlar ve kan takviyesi ihtiyacı çok fazla görülmemektedir. Talaseminin hafif olarak geçirilen halidir.

AKDENİZ ANEMİSİ TEDAVİSİ:

Talaseminin tedavi yolları, talaseminin tipine göre farklılık göstermektedir. Talasemi minör hastaları, sadece taşıyıcı konumunda oldukları için herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymamaktadır.

Talasemi intermedia tipindeki hastalar, kan nakli ve folik asit tedavisi ile tedavi edilmektedir. Talasemi majör ise en ciddi olan talasemi rahatsızlığıdır. Bu hastaların 3-4 haftada bir kan takviyesi almaları gerekmektedir.

Yaklaşık olarak ayda bir kez verilen bu kan takviyesi vücutta demirin fazlaca birikmesine neden olmaktadır. Vücutta demirin fazla olması ciddi problemlere yol açacağından kan takviyesinin yanında şelasyon tedavisi uygulanmalıdır.

Tek tedavi yöntemi uygun bir kemik iliği nakli olmaktadır. Kemik iliği nakli gerçekleşmediği takdirde hastalığın tedavisi ömür boyu sürmektedir.

İlaçla tedavi edilme yolları da vardır. Ancak kan nakli gerekli olan bir durumdur. Ayrıca sarılığın önüne geçmek için Hepatit A ve Hepatit B aşılarının yapılması gerekmektedir. Hastalık boyunca kalsiyum ve D vitamini vücutta az olacağından sürekli kontroller yapılmalı ve gerek görüldüğünde takviye edilmelidir.

Dalak ve safra kesesi talasemi hastaları için çoğunlukla sorun teşkil etmektedir. Dalağın çok çalışıp yararlı hücreleri parçalaması durumunda vücut zarar görür bu nedenle ameliyat ile alınması gereklidir.

Safra kesesi ise taş oluşumu yaratabileceğinden ultrason yoluyla düzenli tetkiklerinin yapılması ve gerektiğinde safra kesesin de ameliyat yoluyla alınması gereklidir.

BUNU DA İNCELE

AKDENİZ ANEMİSİ YAPILAN TESTLER:

Akdeniz anemisinin tespiti için çeşitli testler yapılmaktadır. Bu testlerin olumsuz şekilde sonuçlanması halinde hastalığın tedavisi için ne gerekli olduğu konuşulmaya başlanmaktadır.

Tam kan sayımı testi: Kan dolaşımındaki hücrelerin ve sıvının dağılıp dağılmadığını ölçen testtir. Bu testin için erit soritler ve hemoglobin ölçülmektedir. MCV değerinin düşük olduğu tespit edilirse demir takviyesi yapılır.

Akdeniz anemisi testi: MCV testinin düşük olduğu tespit edilip verilen demir takviyesi işe yaramıyor ise Akdeniz anemisinden şüphelenip, bu test yaptırılır. Test, lam üzerine konmuş bir kan örneği ile mikroskop yardımıyla incelenerek yapılmaktadır. Eğer talasemi varsa, bu test sayesinde alyuvar bozuklukları tespit edilmektedir.

BUNU DA İNCELE

Demir testleri: Demir, ferritin, doymamış demi bağlama derecesi, toplam demir bağlama kapasitesi ve transferin doygunluk yüzde oranının ölçülmesi şeklinde yapılan testtir. Vücutta meydana gelen demir eksikliğinin anemiye neden olup olmadığı ölçülmektedir.

Hemoglobinopati (Hb) değerlendirilmesi: Bu test yapılarak, erit soritlerin içinde bulunan hemoglobinin tipi ve göreceli miktarları ölçülmektedir.

DNA testi: Ailenin taşıyıcılık durumunun tespiti ve diğer aile üyelerinin şu anki mutasyonlarının tipinin tespiti için yapılan testtir.

AKDENİZ ANEMİSİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER:

 • Talasemi hastası, düzenli kan nakli ve demir atımı tedavisi gördüğünde hormonsal olarak hiçbir sıkıntı yaşamamakta ve sağlıklı bir vücuda sahip olmaktadır. Günlük ritüellerini gerçekleştirebilir ve çocuk sahibi olabilmektedir. Evlendiği kişinin sağlıklı biri olma durumunda çocuk sadece taşıyıcı olmaktadır.
 • Talasemi hastalığını tam olarak iyileştirecek tek tedavi yöntemi kemik iliği naklidir.
 • Yanlış bilinen olgulardan biri ise Akdeniz anemisinin ölümcül olduğudur. Düzenli testler, kontroller yapılıp, tedavi ihmal edilmez ise talasemi, ölümcül değildir.
 • Çiftlerden iki taraf da taşıyıcı olduğu durumlarda gebe kalınmadan önce doktora başvurulmalı ve anneye gerekli takviyeler yapılmaktadır.
 • Sadece taşıyıcı olan kişiler herhangi bir tedaviye tabi tutulmamaktadır. Hamile kalabilir, sağlıklı çocuk doğurabilmektedir.
 • Erken yaşta yapılan kemik iliği nakli büyük önem taşımaktadır. Uzmanların önerdiği yaş ise 5-7 yaş arasındadır. Erken yapılan nakil, çocuğun gelişimini ve büyümesini iyi yönde etkilemektedir.
 • Unutulmamalıdır ki talasemi, bir gen hastalığıdır. Anne veya babadan geçen globin geni sayesinde oluşmaktadır. Bu nedenle anne veya babanın globin geni normalse çocukta normal olmaktadır. Anne veya babanın birinin geninde olan bir değişiklik sonucunda çocuk taşıyıcı olarak doğmaktadır. Eğer hem anne hem babanın geninde değişiklik meydana gelmişse yani ikisi de taşıyıcı ise çocuk hasta doğabilmektedir.

Akdeniz anemisi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet veren bir gen hastalığıdır.

Bu nedenle herkesin bilinçlenmesi ve evlenmeden önce gerekli testlerden geçmesi gerekmektedir. Ülkemizde oldukça yaygın olan bu hastalığın tedavisi zor ve pahalıdır. Ancak önüne geçilebilmesi ise çok kolaydır. Gebe kalmadan önce mutlaka uzman bir doktorla görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

WhatsApp

Источник: https://misskadin.com/akdeniz-anemisi-belirtileri-nelerdir-ve-tedavisi-nasil-yapilir-9

Akdeniz Anemisi Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Bitkisel Tedavisi

Akdeniz Anemisinin (Talasemi) Belirtileri

Genetik bir kan hastalığı olan Akdeniz anemisi Talasemi olarak da bilinir. Bu rahatsızlığa yakalanan kişilerin vücutlarında yeterli hemoglobin üretimi olmaz. Zamanla ilerleyen bu durum anemiye dönüşür. Peki, Akdeniz anemisi neden olur? Tehli midir?

Akdeniz Anesimi (Talasemi) Nedir?

Kalıtsal bir hastalık olan Akdeniz anemisi hem Dünya’da hem de Türkiye’de çok sık görülmektedir. Genelde Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde görülür. İhmal edildiği zaman teh saçabilen bu rahatsızlığın türleri bulunmaktadır. Bunlar;

Talasemi Minör: Diğer türe göre çok daha hafif ilerleyen bu türde halsizlik ve kansızlık görülür. Anne veya babadan bir tanesi Talasemi Minör ise çocukların da taşıyıcı olma olasılıkları yüzde 50’dir.

Talasemi Major: Rahatsızlığın ağır şekilde ilerleyen türüdür. Çocuklarda 6 aydan sonra kendini belli etmeye başlar. Çeşitli sorunların ortaya çıkmaması için düzenli olarak kan nakli yapılması gerekmektedir.

Akdeniz Anemisi Neden Olur?

Hemoglobin üretmeye yarayan genlerden herhangi birinde anormallik ya da mutasyon görüldüğü zaman Akdeniz anemisi meydana gelmektedir. Bu genetik bozukluk aileden geldiği için Akdenizanemisi neden olur? sorularıyla çok sık karşılaşılmaktadır. Anne ya da babadan biri taşıyıcı olduğu zaman genetik olarak çocuklarda da bu durum görülmektedir.

Ebeveynlerden bir tanesi Akdeniz anemisi taşıyıcısı ise talasemi minörü ortaya çıkar. Bu durumda belirtiler yaşanmasa da, taşıyıcılık devam eder. Ebeveynlerin her ikisi de Talasemi taşıyıcısı ise hastalığın şiddetli evreleri çocuklara geçer.

Akdeniz Anemisi Belirtileri Nelerdir?

Genetik etkenli bir rahatsızlık olan ‘’ Akdeniz anemisi belirtileri nelerdir? ‘’ merak edilmektedir. Hastalığın belirtileri türüne ve şiddetine göre değişir. Kişiye göre de farklı belirtiler görülse de, genel olarak ortaya çıkan belirtiler şunlardır:

 • Koyu renkli idrar
 • Sarı ve soluk bir cilt
 • İştahsızlık
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Yüzdeki kemiklerde oluşan şekil bozuklukları
 • Gelişi geriliği
 • Nefes darlığı
 • Ağır kansızlık
 • Sarılık
 • Sinirlilik hali
 • Karında şişlik
 • Dalak ve karaciğerde büyüme
 • Deride koyulaşma
 • Bacaklarda yara
 • Nefes almada güçlük
 • Gerginlik

Akdeniz Anemisi Hastalığından Korunma Yolları

Akdeniz anemisi toplumda çok sık görülen genetik bir kan hastalığıdır. Hastalığın daha çok ilerlemesini önlemek için toplumun akraba evliliklerinin zararları hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Bunun dışında, hastalığın çok sık görüldüğü bölgelerde yaşayan herkese kan tetkiki yapılmalıdır.

Evlenmeyi düşünen çiftlerden her ikisi de Akdeniz anemisi taşıyıcısı ise danışmanlık hizmeti verilmeli ve gebelikten önce bazı tetkiklerin yapılması sağlanmalıdır.

Akdeniz Anemisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Türüne ve şiddetine göre Akdeniz anemisi tedavisi değişmektedir. Bu rahatsızlık ile Dahiliye doktoru ilgilenmektedir. Talasemi minör türü çok sık görülür ve genelde tedavi gerektirmez. Talasemi majörde ise kan nakli ile beraber folik asit takviyesi önerilir. Hastalığın türüne göre uygulanan tedaviler şunlardır:

 • Kemik iliği nakli
 • Kan nakli
 • İlaç tedavisi
 • Safra kesesi ya da dalağın cerrahi yöntemle alınması
 • 3 – 4 hafta arayla kan verilmesi

Çok sık görülen Akdeniz anemisi taşıyıcıları için genelde tedavi gerekmez. Ancak şiddetli bir şekilde seyreden majör durumlarda tedavi zorunludur. Hastaların B12 vitamini almaya dikkat etmesi gerekmektedir. Bununla ilgili ilaç tedavisi yanında B12 içeren besinlerin tüketilmesi önerilir.

Akdeniz Anemisi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kırmızı Pancar Suyu;

Kırmızı pancar suyu daha konsantre betalains kaynağıdır, ancak pişmiş pancar çok daha fazla lif içerecektir . Geleneksel olarak, pancar suyu bir kan temizleyici olarak kullanılmış ve karaciğeri temizlemiştir.

Ayrıca anemi veya demir eksikliği için doğal bir ilaç olarak kabul edilir. Pancar suyu şeklinde tüketmek, yemekte kaybolabilecek tüm besinleri almak için sağlıklı bir yoldur.

Sıvı formdaki besinleri sindirmek ve emmek de kolaydır.

Saraçoğlu Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen Akdeniz anemisi şikâyetlerine karşı kür ile durumun şiddetini hafifletebilirsiniz.

Öncelikle 2 bardak suyu kaynatın ve içerisine dilimlenen kerevizleri atın. Kısık ateşte 10 dakika kadar kaynattıktan sonra 250 gram ıspanak ekleyin ve 5 dakika daha kaynatın.

Hazırlanan karışımın soğumasını bekleyin ve süzerek suyunu tüketin. Sabahları aç karına 1 bardak ya da kahvaltıdan bir saat sonra bir bardak içebilirsiniz. Akşamları da aynı yöntemle bu suyu tüketin.

15 gün uygulanan küre 10 gün ara verin ve yine 15 gün uygulayın.

Saraçoğlu Anemiye Karşı Kür

Источник: https://saglikhaberleri.com/akdeniz-anemisi-nedir-neden-olur-belirtileri-nelerdir-bitkisel-tedavisi/

Talasemi (Akdeniz Anemisi) belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

Akdeniz Anemisinin (Talasemi) Belirtileri

Talesemi (Akdeniz Anemisi) hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren bir hastalıktır. Ülkemizde çok sık görülen bir hastalık türü olan talasemi kalıtsal bir hastalıktır. Ülkemizde yaklaşık bir milyon kişi talasemi taşıyıcısı ve birçoğu akdeniz anemisi taşıyıcısı olduklarının farkında bile değil. Talasemi, anne ve babadan çocuklara kalıtsal olarak geçen bir hastalıktır ve önlenebilir.

Talasemi hastalığı nedir?

Anne ve babadan geçen kalıtsal hastalıklardan biri olan talasemi hastalığı, anne ve babanın her ikisininde talasemi taşıyıcısı olması durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Genetik olarak gelen, globin geninin her ikisninde değişikliğe uğraması sonucu talasemi hastalığı ortaya çıkar.

  Taşıyıcı anne ve taşıyıcı babadan olan çocukların yüzde 50 ihtimalle taşıyıcı, yüzde 25 ihtimalle hasta, yüzde 25 ihtimalle ise normal doğma olasalığı vardır.

Talasemi taşıyıcılığı nedir?

Anne ve babadan çocuklara kalıtsal olarak geçen talasemi taşıyıcılığı, anne ve babadan gelen globin geni değişikliğe uğramışsa çocuk talesemi taşıyıcısı olur. Talasemi taşıyıcısı biri, taşıyıcı olmayan normal bir kişi ile evlenirse doğacak her bir çocuk için yüzde 50 taşıyıcı, yüzde 50 normal olma olasılığı vardır.

Her iki kişi taşıyıcı ise doğacak her bir çocuk için yüzde 25 oranında talasemi hastası, yüzde 50 talasemi taşıyıcısı olma ve yüzde 25 normal doğma ihtimali vardır. Normal olan çocuklarda globin geni değişikliğe uğramamıştır. Ancak değişiklik meydana gelmişse çocuk talasemi taşıyıcısı olur. Kan hastalığı bu durumlarda ortaya çıkmaz.

Talasemi taşıyıcılığı korkulacak bir durum değildir. Ancak bu durumlarda doğan çocuk için gerekli araştırmalar yapılıp taşıyıc mı hasta mı oldukları tespit edilmelidir. Talasemi taşıyıcısı olduğu tespit edilen çocuklar için ebeveynlere gereken bilgi verilerek çocuğun hayat kalitesinin üst seviyeye çıkarılması sağlanır.

Gereken bilgilendirmelerden en önemlisi, ileride evleneceği kişinin talasemi taşıyıcısı olması durumunda talasemi hastası olması ihtimalinin %50 olduğu anlatılır.

Kan hastalığı olarak da bilinen talasemi taşıyıcılığı, anne ya da babanın akdeniz anemisi taşıyıcı olması durumunda ortaya çıkar. Türkiye'de beta talasemi taşıyıcılığı sıklığı yüzde 2,1 civarındadır.

Talasemi taşıyıcılığı ve hastalığı belirtileri nelerdir

Talasemi hastası yada taşıyıcısı olduğu bilinen ailelerde gereken kan tahlilleri yapılması durumunda çıkan sonuçlar tanıyı ortaya koyar. Talasemi taşıyıcıları hafif kansızdır, demir tedavisinden herhangi bir fayda görmezler.

Tam kan tetkikinin detaylı değerlendirilmesi ve hemoglobin elektroforezi yapılmasıyla talasemi tanısı konur.

Talasemi yani kan hastası olanlarda yüksek oranda kansızlık vardır; anne, baba ve çocuğun tam kan sayımı, hemoglobin elektroforezi ve genetik tahlilleri yapılarak kesin tanıya ulaşılır. 

Talasemi hastasının tedavisi mümkün mü?

Talasemi hastaları hayatları boyunca her 3-4 hafta periyodunda kan desteği almaya ihtiyaçları vardır. Talasemi hastasının kan tetkikleri sık sık yapılarak kan değerinin 9,5 g/Dl'nin altına düşmemesi sağlanır.

Takviye olarak verilen kan vücutta demir yüklenmesine ve bazı organlarda hücre hasarına yol açabilir. Talasemi hastalarında kalp yetmezliği, şeker hastalığı, gelişme geriliği ve hormonal yetersizlik gibi sorunlarla da karşılaşılabilir.

Bunların engellenmesi için ve demir birikimini de önlemek için talasemi hastalarına genellikle 3 yaş civarında özel bir pompa ile haftanın en az 5 günü olmak üzere, 8 ile 12 saat süren deri altı infüzyonu ile verilen desferrioksamin ilacına başlanır.

Son yıllarda ağızdan alınan tablet şeklindeki ilaçlarla da tedavi edilmeye başlanmıştır. 

Hastalığın tamamen tedavi edilmesi için kemik iliği nakli gerekmektedir. Kemik iliği nakli hastalığın kesin tedavisini sağlar.

Özellikle doku tipi uygun olan kardeşten alınan ve nakledilen ilik kesin sonuç vermektedir.Ancak bazı durumlarda nakil sonrasında ciddi sorunlar da ortaya çıkabilmekte ve sonuç başarısız olabilmektedir.

Tedavi için gen nekli henüz araştırma aşamasındadır ve sonuçlanmamıştır.

Talasemili hasta nasıl beslenmelidir?

Talasemi hastasının özellikle demir yönü zengin besinlerden kaçınması gerekemektedir. Ancak, talasemi taşıyıcıları için aynı şey söz konusu değildir. Talasemi taşıyıcıları demir yönünden zengin besinleri beslenmelerine eklemelidir. Vücutta demir ihtiyacı arttığında demir eksikliğine bağlı anemi de gözlemlenmektedir.

Talasemi hastaları çocuk sahibi olabilir mi? 

Talasemi hastaları, düzenli olarak kan desteği alıyor ve tedavileri düzenli olarak devam ediyorsa, evlenip çocuk sahibi olabilirler. Talasemi hastası olan bir kişi taşıyıcı olmayan, normal bir kişi ile evlenirse çocukları taşıyıcı olur, hasta olmaz; taşıyıcı bir kişi ile evlenirse her bir çocuk için %50 hasta, %50 taşıyıcı olma ihtimali vardır. 

Talasemi hastalığından korunmak mümkün mü?

Talasemi hastalığı genetik bir hastalık olduğu için herhangi bir beslenme düzeni ya da yaşam tarzı ile korunmak mümkün değildir. Ancak toplumsal bilinç geliştirilerek akraba evliliklerinin önüne geçmek belli bir oranda korunma sağlayabilir.

Evlenecek kişilerin kan tahlilleri ile taranması ve evlenecek çiftlerin taşıyıcılık açısından değerlendirilmesi çok önemlidir.  Eşlerin ikisinin de taşıyıcı olması durumunda eşler genetik tanı merkezlerine yönlendirilmeli ve gebelik öncesinde mutazyon analizi gibi gerekli tetkikler tamamlanmalıdır.

Talasemi taşıyıcısı kişilerin evliliği durumunda ise çiftler mutlaka her gebeliğin ilk 2 ayında doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdırlar.

Gebelik esnasında yapılan tetkikler sonucunda geliştirilen tedavi yöntemleri ile talasemi hastası çocuğun doğması önlenebilmektedir.

Kaynak: Sonhaberler.com

Источник: https://www.sonhaberler.com/saglik/talasemi-akdeniz-anemisi-belirtileri-nelerdir-tedavisi-nasil-yapilir-h668555.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть