Akıllı Telefonlar ve Tablet Bilgisayarlar Gözleri Bozuyor

içerik

Cep telefonunun zararları ve alabileceğiniz önlemler

Akıllı Telefonlar ve Tablet Bilgisayarlar Gözleri Bozuyor

Cep telefonları tarafından üretilen radyo dalgaları, en yakın baz istasyonundan her yöne iletilir. Bu da, siz cep telefonu kullanırken bazı radyo dalgalarının vücudunuza yönlendirildiği anlamına gelir. Radyo dalgaları, vücut metabolizmanız tarafından üretilen enerjiye ek bir enerji olarak vücut dokusuna emilir.

Radyo dalgası radyasyonuna maruz kalmanın, kanser, kısırlık ya da daha farklı sağlık sorunlarına neden olabileceği yönünde endişeler gittikçe artmaktadır.

Ancak yapılan pek çok bilimsel çalışmaya göre, kanser gibi problemlerle ilişkili olan daha güçlü iyonlaştırıcı radyasyondan farklı olarak, radyo dalgalarının insan hücrelerindeki DNA’ya zarar verdiği veya değiştirdiğini gösteren hiç bir veri yoktur.

Ancak cep telefonlarının yaygın kullanımının yaklaşık 20 yıl öncesine dayandığını düşünürsek uzun vadeli kullanım riskleri konusunda araştırmalar hala devam etmektedir.

Cep telefonları ve kanser arasındaki olası bağlantı tartışmalıdır. Cep telefonu ve kanser üzerine uzun yıllar süren çalışmalar çelişkili sonuçlar vermiştir. Halihazırda, cep telefonu kullanımı ile ortaya çıkan kanser riskinin derecesi hakkında herhangi bir fikir birliği yoktur.

Cep telefonu ve kanser arasındaki ilişkiyi araştıran İşte çeşitli çalışmalara genel olarak bir bakalım:

 • Araştırmacılar, 20 yıl boyunca 420.000’den fazla cep telefonu kullanıcısını izleyen bir çalışmada, cep telefonları ve beyin tümörleri arasında bir bağlantı olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadılar.
 • Bir başka çalışmada cep telefonları ve tükürük bezlerinin kanseri arasında bir ilişki bulundu. Bununla birlikte, katılımcıların çok azında tümör kötü huyluydu.

Cep telefonu ve beyin tümörü

Cep telefonları ve kanser ile ilgili birincil endişe, cep telefonu kullanımı ile ilişkili beyin tümörlerinin gelişimi gibi görünmektedir. Bazı araştırmalar, 1970’lerden beri beyin tümörleri oranında hafif bir artış olduğunu gösteriyor, ancak 1970’lerde cep telefonları kullanılmıyordu.

Yine de, bir dizi yeni çalışma tüm hikayeyi anlatamaz. Kansere neden olan yeni bir ajanın (tütün gibi) kullanımı ile bağlantılı kanser oranlarında ki artışın gözlemlenmesi genellikle uzun yıllar sürmektedir. Bu noktada, cep telefonu kullanımıyla doğrudan ilişkilendirilebilen kanser oranlarındaki bir artışı saptamak için daha çok az zamana ihtiyaç vardır.

Şimdilik, cep telefonlarının kansere neden olup olmadığını kimse bilmiyor. Uzun vadeli çalışmalar devam etmekle birlikte, bugüne kadar cep telefonu kullanımının kanser riskini artırdığına dair ikna edici bir kanıt yoktur.

Cep telefonları ile kanser arasındaki olası bağlantıdan endişe ediyorsanız, cep telefonu kullanımınızı sınırlandırmayı düşünün ya da çoğunlukla cep telefonunun kendisinde bulunan kulaklıklardan kullanın veya konuşurken telefonu vücudunuzda uzak tutacak şekilde hoparlörle konuşun.

Cep telefonunun çocuklara zararları

Cep telefonlarının kullanımı herhangi bir sağlık sorununa yol açıyorsa, çocuklar, bedenleri ve sinir sistemleri hala gelişmekte olduğu için bundan daha hızlı etkileneceklerdir.

Bugüne kadar yürütülen araştırmalar, cep telefonu kullanımı ile lösemi gibi çocukluk kanseri arasındaki bağlantıyı desteklememektedir.

Ancak, çocuğunuzun maruz kaldığı radyo dalgaları ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa, kullanımını sadece temel amaçlarla sınırlandırıp telefon konuşmalarını da kısa tutması konusunda onu yönlendirebilirsiniz.

Ayrıca çocukların uzun süreler boyunca cep telefonlarıyla zaman geçirmelerinin gelişimlerini olumsuz etkileyebileceği düşünülmektedir.

Cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar çocukları sosyalleşmeleri, el ve vücut becerilerini geliştirmeleri gereken bir yaşta gerçek dünyadan koparıp hareketsiz bırakmaktadır.

Dünya genelinde çocuk popülasyonunda artan obezite ve şeker hastalığının temel nedeni olarak bu hareketsiz yaşam gösterilmektedir.

Cep telefonları sadece önemli verileri değil, mikropları da taşırlar. Sıradan bir cep telefonu kullanıcısı, telefonunu mikropların bulunduğu çeşitli yerlerle temas ettirir.

2011 yılında, Londra Üniversitesi Queen Mary’deki Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, altı cep telefonundan birinin farklı dışkı maddeleriyle kirlendiğini buldular. Bunun sebeb, telefon sahiplerinin tuvaletten sonra ellerini sabunla yıkamamaları olabilir.

Bazı telefonların vücuda girdiğinde ateş, kusma ve ishale neden olabilen E. coli bakterilerini barındırdığı bulunmuştur.

Son zamanlarda, Colombia’da bulunan Güney Üniversitesi Çevre Yönetimi dersinde öğrenciler, öğrencilere ait 60 adet cep telefonunda yaptıkları mikrop taramasında, telefonların sıklıkla metisiline dirençli, tehli bir bakteri olan Staphylococcus aureus (MRSA) ile kontamine (kirlenmiş) olduğunu tespit ettiler. Bu bakterinin sebep olduğu cilt enfeksiyonları hızla derin ve ağrılı apselere dönüşebilir. Ayrıca kemikler, eklemler, cerrahi yaralar, kan dolaşımı, kalp kapakçıkları ve akciğerlerde yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara neden olabilir.

Eğer elleriniz çok kirliyse, telefonunuz da aynı tipteki bakterilerle de kirlenir. Ellerinizi sabun ve su ile yıkamayı ihmal etmeyin. Ayrıca, bir el dezenfektanı kullanabilir ve daha önemlisi, cep telefonunuzu sık sık kuru bir bez ya da kağıt havlu ile silebilirsiniz.

Cep telefonu ve trafik tehleri

Araştırmalar, araba kullanırken sürücünün cep telefonuyla ilgilenmesinin trafik kazası riskini 3-4 kat oranında arttırdığını göstermektedir. Herhangi bir aracı sürerken cep telefonu kullanmak dikkat dağınıklığı yaratması nedeniyle son derece tehlidir.

Araç kullanırken telefonla konuşma ya da mesaj atma gibi aktiviteler, sürücünün dikkatini dağıttığı ve ellerini meşgul ettiği için çok büyük kaza riski doğurur. Daha genç, deneyimsiz sürücüler daha da yüksek risk altında olabilir.

Ancak yollarda ki bu tehli durumlara neden olan sadece sürücüler değil. Cep telefonu ile ilgilenen yayalar da en az sürücüler kadar tehli. Yayaların karşıdan karşıya geçerken arabaları görmemesi ciddi yaralanmalara hatta ölümlere neden olabiliyor.

Trafik kazaları önlenebilir. Sürüş sırasında telefonunuzu uzağa koyarak ya da mutlaka bakmanız gereken bir durum varsa aracınızı kenara çekerek veya karşıya geçerken telefonlarınızla ilgilenmeyi erteleyerek kazaları önleyebilirsiniz.

Akıllı telefonların en olumsuz yönlerinden biri de, sosyal bir varlık olan insanı, giderek asosyalleşme sürecine götürmesidir.

Siz de birçok defa bir kenarda yalnız başına sürekli cep telefonuyla uğraşan etrafıyla ilgisiz insanlara tanık olmuşsunuzdur.

Hatta bir ortamda birlikte oturan arkadaşların, birbirleriyle sohbet yerine sürekli cep telefonları ile uğraştıklarını, oyun oynadıklarını ya da mesajlaştıklarını görmüşsünüzdür.

Cep telefonunun ruh sağlığına zararları

İsveç Göteborg Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, araştırmacılar genç yetişkinlerde cep telefonu kullanımının psikososyal yönleri ve ruh sağlığı belirtileri arasında doğrudan bir bağlantı olup olmadığını incelediler.

20-24 yaş arası gençlerden oluşan araştırma katılımcıları, bir yıl boyunca izlendiler ve bunun yanında bir anketi cevapladılar. Bu araştırma sonunda cep telefonunun fazla kullanımının kadınlarda stres ve uyku bozuklukları ile, erkeklerde ise uyku bozukluğu ve depresyon belirtileri ile ilişkili olduğu bulundu.

Bunun sonucunda diyebiliriz ki, aşırı cep telefonu kullanımı genç yetişkinlerde ruh sağlığı sorunları için bir risk faktörü olabilir.

Cep telefonu ve kronik ağrı

Cep telefonlarıyla özellikle mesaj ve e-posta gönderirken ellerinizin sürekli kullanmak zorunda kalırsınız. Mesajlara hızlı bir şekilde cevap vermek, eklemlerinizdeki ağrı ve yanmalara neden olabilir.

Ayrıca sırt, boyun ve omuz ağrısı, cep telefonunun kullanımının artmasıyla yaygınlaşmıştır. Uzun süreli cep telefonu kullanımı boynunuzu ve vücudunuzu tuhaf bir duruşa sokmanıza neden olur. Bu da sırt ağrısına yol açabilir.

Her gün düzenli olarak yapacağınız sırt ve boyun egzersizleriyle ve cep telefonunuzla daha az zaman geçirerek bu ağrıları engelleyebilirsiniz.

Cep telefonunun göze zararları

Küçük yazılar ve parlak ekranlar, cep telefonu kullanıcılarının gözlerini zorlayabilir. Tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar yakın mesafeden okumak için tasarlandığından, kullanıcıların gözleri sürekli olarak yeniden odaklanmalı ve ekrandaki grafik ve metinleri işlemek için yeniden konumlandırılmalıdır.

Dijital kullanım arttıkça, göz yorgunluğu dahil olmak üzere potansiyel görme problemleri de artar. Dijital göz yorgunluğunun belirtileri arasında göz kızarıklığı veya tahriş, göz kuruluğu, bulanık görme, sırt ağrısı, boyun ağrısı ve baş ağrıları bulunur.

Dijital göz yorgunluğunu, ekran parlaklığını azaltarak, ekranı temizleyerek, cihazın ekranı ile rekabet eden çevredeki ışıklandırmayı karartarak, ekranı gözlerinize biraz daha uzak tutarak ve metin boyutunu büyüterek önleyebilirsiniz.

Cihaz kullanıcılarına “20-20-20” kuralını takip etmeleri tavsiye edilir: Bir elektronik cihaz kullanırken her 20 dakikada bir 20 saniyelik bir mola verin ve 20 metre uzakta bir şeye bakın.

 • Cep telefonunuzu kulaklıkla, eğer bu mümkün olmazsa hoparlör açarak kullanın.
 • Cep telefonları, özellikle ilk arama yaparken en yoğun radyasyon yaymaktadır. Birini aradığınızda iletişim sağlanmadan kulağınıza götürmeyin.
 • Cep telefonlarını belinizde ya da cebinizde değil, çantanızda taşıyın ve bedeninizden uzak tutun.
 • Cep telefonlarını ve diğer elektronik cihazları, yatak odanızda bulundurmayın.
 • Cep telefonu görüşmeleriniz günde yarım saati aşmamalıdır. Mümkünse kablolu telefonları tercih ediniz.
 • Sosyal gelişimleri ve sağlıkları için çocuklarınızın cep telefonuyla mümkün olduğu kadar az zaman geçirmesini sağlayın.
 • Cep telefonu kullanırken ellerinizin temiz olmasına dikkat edin. Ayrıca düzenli olarak telefonunuzu silin. Sağlığınızı ciddi olarak tehdit edebilecek bakterilerin telefonlar üzerinde yaşadığını unutmayın.
 • Araç kullanırken ya da karşıdan karşıya geçerken trafikte cep telefonunuzla ilgilenmeyin.
 • Arkadaş ortamlarında telefonunuzla ilişkinizi kısıtlayın.
 • Vücut duruşunuzun bozulmaması için telefonunuzla daha az zaman geçirin ve boyun ve sırt egzersizlerinizi ihmal etmeyin.
 • Gözlerinizin sağlığı için “20-20-20” kuralını takip etmeyi unutmayın.

Kaynaklar ve referanslar: 1- Cell Phones and Cancer Risk, 2- Mobile phone safety, 3- Health risks of mobile phones

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cep-telefonunun-zararlari-ve-alabileceginiz-onlemler/

Bilgisayar, Tablet ve Akıllı Telefon Gözü Kurutuyor

Akıllı Telefonlar ve Tablet Bilgisayarlar Gözleri Bozuyor
TESTVİDEOYEMEKCAFEGÜNDEMDİĞER

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'da PaylaşFavorilerinize ekleyin.Favorilerinizden kaldırın.Email gönderin.

Doç. Dr. Koray Gümüş, teknoloji ile tanışma yaşının 2-3 yaş gibi çok daha erken yaş gruplarına gerilediğini ve çocukların bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarında çok uzun süre zaman geçirdiklerini vurguladı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Gümüş, günümüzde tüm insanları tehdit edebilen ve çok sinsi seyreden hastalıklardan birinin kuru göz rahatsızlığı olduğunu söyledi. Doç. Dr.

Gümüş, kuru göz hastalığının genetik nedenlerle olabileceği gibi daha çok yaşla beraber artış gösterdiğini belirtti.

Ancak bilgisayar kullanımının giderek artması, klimalı ortamlarda uzun süre çalışma, kontakt lens kullanımı gibi faktörlerin artmasıyla beraber göz kuruluğunun genç yaşlarda bile görülebildiğini ifade ederek “Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon karşısında gereğinden fazla zaman harcamak çocuklarda kuru göz oluşma riskini artırabilir” dedi.

Kuru göz hastalığının toplumda tahmin edilenden çok daha yaygın olduğunu ifade eden Doç. Dr. Koray Gümüş, kuru göz şikayetleri olan hasta oranının toplumda giderek artış gösterdiğine dikkat çekti. Sağlıklı gözyaşının önemini vurgulayan Doç. Dr. Gümüş, “Sağlıklı gözyaşı bize daha net ve kaliteli bir görüş sağlıyor ve yaşam kalitemizi artırıyor” dedi.

Sadece gözyaşı azlığının değil, kalitesinin bozulmasının da kuru göz hastalığına neden olabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Gümüş, “Kuru göz hastalığı önemsenmesi gerekli bir göz hastalığıdır. Eğer zamanında tanı konmaz ve gerekli tedbirler alınmaz ise, hastalarda tedavisi zor ve kalıcı hasarlar oluşturabilir.

Bu nedenle de toplumu bu konuda bilinçlendirmek ve halkımızın gerekli tedbirleri almasını sağlamak son derece önemlidir” dedi.

“Kuru göz hastalığının önemli bir nedeni gözyaşı buharlaşmasının artması”

Doç. Dr. Koray Gümüş, kuru göz hastalığının büyük bir kısmının gözyaşının çabuk buharlaşması sonucunda meydana geldiğini söyleyerek, göz kırpmanın tahminimizden de önemli olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Gümüş, “Sağlıklı bir hayatın gereksinimi olarak, bizler istemsiz olarak belirli aralıklarla gözlerimizi kırparız.

Ancak, özellikle bilgisayar karşısında uzun süreler geçirildiğinde, göz kırpmayı unutur ve olması gerekenden çok daha az sayıda gözlerimizi kırparız. Bu da göz yaşımızın çabuk buharlaşmasına ve kuru göz şikayetlerinin oluşmasına neden olur” dedi. Doç. Dr.

Gümüş, sadece bilgisayar değil, TV ekranı karşısında çok uzun saatler geçirme ya da uzun süreli okumalarda da göz kırpma sayısının azalmasına bağlı olarak kuru göz şikayetleri oluşabileceğini sözlerine ilave etti.

Doç. Dr. Gümüş, klima kullanımının da kuru göz oluşma riskini artıracağına dikkat çekerek, klimalı ortamlarda bilgisayar karşısında çalışılması durumunda yapılması gerekenin, ortam neminin optimum düzeye getirilmesi, belirli aralıklarla istemli olarak gözlerin kırpılması ve doktor gözetimi altında suni gözyaşı ilaçlarının kullanımı olduğunu hatırlattı.

Kuru göz semptomlarının yanma, batma, gözlerde kum varmış hissi, ışığa duyarlılık, sürekli gözü kırpma ihtiyacı, bulanık görme, gözlerde yorgunluk hissi ve bazen de sulanma olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Gümüş, “Bu şikayetler toplumun büyük bir kısmında meydana gelebilmektedir ve ciddiye alınması gereklidir” dedi.

“Sağlıklı gözler için göz kapağı ve kirpik dibi hijyeni şart”

Çok sayıda hastasının yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak, Doç. Dr. Gümüş sağlıklı gözler için kapak ve kirpik dibi hijyeninin önemini vurguladı. Hastalarının çoğunun bildiklerinin aksine, yüz yıkamakla kapak ve kirpik dibi hijyeninin sağlanamadığını ifade eden Doç. Dr.

Gümüş, “Kirpik dibi iltihabı toplumda tahmin edilenden çok daha sıktır ve göz kuruluğu dahil korneanın delinmesi gibi çok daha ciddi sonuçlara yol açabilmektedir” dedi. Bu konuda toplumda ciddi bir bilgi eksikliğinin olduğunu ifade eden Doç. Dr.

Gümüş, “Kapak ve kirpik hijyeninin etkili olabilmesi için en önemli nokta, temizliğin diş fırçalamak gibi düzenli bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

Ayrıca, bunun için tercih edilmesi gereken ürünlerin, piyasada bulunan ve göz hekimlerinin önerdiği, güvenilirliği ve etkinliği bilimsel olarak ispat edilmiş ürünler arasından seçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Düzenli bir göz muayenesinin öneminden de bahseden Doç. Dr. Koray Gümüş, “Yaş ve cinsiyet farkı olmaksızın, toplumdaki herkes mutlaka düzenli bir şekilde göz doktoruna gitmeli, muayene olmalı, kuru göz hakkında detaylı bilgi almalı ve çok geç olmadan gerekli tedaviler ve kapak-kirpik hijyeni gibi davranışsal tedbirler ile göz sağlığını sağlama almalıdır” dedi.

stuff

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ONEDİO GÜNDEM'İ TAKİP ET Sayfasını Beğen'da Takip Et

onedio.com sosyal içerik platformu

IOS ve ANDROID CİHAZINIZA İNDİRİN

Görüş Bildir

Источник: https://onedio.com/haber/bilgisayarin-tabletin-ve-akilli-telefonun-gozunu-kurutuyor-302024

Şarj Soketi Girişi Bozuldu İse Değişimi Nasıl Yapılır

Akıllı Telefonlar ve Tablet Bilgisayarlar Gözleri Bozuyor

Akıllı cep telefonu kullanıcılarının yaşadığı sorunların başında cihazın şarj olmama sorunu gelmektedir. Bir akıllı telefonun şarj olmamasının en büyük sebebi ise şarj soketinin arızalanmasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda ile şarj soketi değişimi yapılması gerekir. Peki bir telefon neden şarj olmaz ?

 1. Şarj soketininin oksitlenmesi (nem ya da sıvı teması)
 2. Şarj soketinin alınan darbe sonucu kırılması ya da çatlaması
 3. Şarj soketinin tıkanması
 4. Yaşanan ani elektrik akımı dolayı kısa devrelerin oluşması
 5. Kullanılan kılıftan dolayı şarj aleti ucunun şarj soketine tam girememesi
 6. Şarj soketinin zorlanmadan dolayı iç kısma kaçması
 7. Şarj aletinin ya da şarj aleti kablosunun bozuk olması

Şimdi yukarıda yazmış olduğumuz maddeleri incelediğimiz üçüncü, beşinci ve yedinci maddeler sonucu telefonunun şarj olmama sorunu sizler tarafından çözülebilir.

Kılıfı çıkartırsınız, şarj soketi girişi bir kürdan (dikkatli olun sert bir parça ile açmayın) yardımı ile içinde birikenleri çıkartırsınız, ya da farklı bir şarj aleti ile deneme yaparsınız.

Ancak diğer sorunlardan bir tanesi ile karşı karşıya kalmış iseniz cihazınız mutlaka uzman ve tecrübeli teknisyenler tarafından kontrol edilmeli ve şarj soketi değişimi yapılmalıdır.

Telefonunuzun şarj soketi girişi bozuldu ise uzman ve tecrübeli teknisyenlerimiz tarafından, tamamen sterilize edilmiş, statik elektrikten arındırılmış ve aynı zamanda 7/24 güvenlik önlemleri ile donatılmış olan teknik servis odamız, özel ekipmanlar kullanılarak şarj soketi değişimi yapılır. Teknik servisimize geldiğinizde şarj soketi değişim süresi cihazınızın modeline göre 30 ile 45 dakika arasında gerçekleştirilir. İki taraflı ücretsiz kargo hizmetimizden faydalanıldığı taktirde ise bu süre sadece 3 (üç) iş günüdür.

 1. Şarj soketi değişimi sonrasında cihaz içerisinde bulunan bilgileriniz kesinlikle silinmez.
 2. Telefon performansında artış gözlenir (soket değişimi sırasında iç temizliği yapıldığı için).
 3. Değişim sonrasında teknisyenlerimiz tüm testlerini yaparak incelemeniz amacıyla telefonunuzu sizlere sunarlar.
 4. Cihazınızı dilediğiniz kadar test edebilirsiniz. Bu aşamada yaşanılan en ufak bir beğenmeme durumunda ücret iadesi hakkınız bulunur.
 5. Sizler tarafından onay verildiği taktirde akıllı cep telefonunuz 6 ay GSM İletişim imzalı ve kaşeli teknik servis garanti kartı ile birlikte sizlere teslim edilir. Bu sayede, garanti süresi boyunca, şarj soketi ile ilgili yaşanan en ufak bir sorun dahi anında ücretsiz olarak çözüme kavuşturulur.

Şarj Soketi Bozuldu Değişim Fiyatı Ne Kadar

Şarj soketi bozulan her cep telefonu kullanıcısı gibi sizlerin de aklına gelen ilk soru şarj soketim bozul ve telefonum şarj almıyor acaba değişim fiyatı nedir sorusudur.

Şarj soketi değişim fiyatları genel olarak 50 TL ile 150 TL arasında farklılık göstermektedir. Örneğin hemen aşağıda iPhone şarj soketi değişim fiyatları paylaşılmıştır.

Sizlerde hemen aşağıda bulunan yorum alanından cep telefonu modelinizi yazarak şarj soketinizin tamir (değişim) fiyatının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Adres ve Ulaşım Bilgileri Servisimize Nasıl Gelebilirsiniz

TEL : 0216 550 40 60  GSM : 0532 772 48 72 Whatsapp: 0532 100 4147

DİKKAT:Başka şubemiz yoktur. Tabelamız alttaki fotoğraflarda olduğu gibidir.

Teknik servisimiz, İstanbul Kadıköy Söğütlüçeşme Metrobüs Durağı‘nın çıkışında sağda, Kadıköy Evlendirme Dairesi‘nin karşısında, GENPA teknik servisinin yanındadır. Kapı numarası 33‘dür. Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Finansbank ile birlikte künefecilerin sırasında E5 çıkışındadır.

ADRES: Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:33 Kadıköy (Yol tarifi için Tıklayınız.)

Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır

İstanbul’da yaşamıyor ya da teknik servisimize gelemeyecek durumda iseniz iki taraflı ücretsiz kargo hizmetimizden faydalanabilirsiniz. GSM İletişim LTD. ŞTİ.

ve Yurtiçi Kargo arasında yapılmış olan kurumsal anlaşma sayesinde 298026731 kargo numaramız ile cihazınızı bizlere gönderebilirsiniz.

1 iş günü içerisinde teknik servisimize ulaşan telefonunuz ekranı uzman teknisyenlerimiz tarafından aynı gün içerisinde değiştirilir ve sizlere geri gönderimi yapılır. Kargo gönderimi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için Kargo Gönderimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Telefonumun şarj soketi girişi bozuldu ne yapmam gerekir diyorsanız ya da aklınıza takılan soru işaretleri var ise teknik servisimizi arayabilir veya altta bulunan yorum alanından yazabilirsiniz. Uzman ve tecrübeli teknisyenlerimiz tarafından alınan bilgiler doğrultusunda her sorunuz itinalı bir şekilde cevaplanacaktır.

Источник: https://www.gsmiletisim.com/telefonumun-sarj-soketi-girisi-bozuldu-ne-kadara-degisir/

Akıllı Telefon ve Tabletlerin Zararları

Akıllı Telefonlar ve Tablet Bilgisayarlar Gözleri Bozuyor

“Akıllı telefon ve tabletlerin zararları” başlıklı araştırmalarda uzun süre kullanımında fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara sebep olduğu tespit edildi.

Telefonun zararları maddeler halinde kısaca;

– Gözde Miyop, Kuruluk ve kızarmalara yola açar.

– Bel ve boyun ağrılarına sebep olur ileride fıtık, kamburluk, boyun düzleşmesi gibi rahasızlık riski artar.

– Öğrenme yavaşlığı geç konuşma geç yürüme gibi sorunlara yol açabilir.

– Sosyalleşme problemi yaşar. Sürekli telefon başında zaman geçirdiği için okula başladığında yada diğer akranları ile karşılaştığında şiddet uygulayabilir.

– Psikolojik zararları ise sürekli tablet ve telefon başındaki çocuklarda bağımlılık oluşturur cihazlar dışında zaman geçirmek istememeye başlar istediğinde verilmediği zaman saldırganlaşır. Daha sinirli sabırsız ve  sürekli ekran başında zamanını geçirmek isterler.

Büyük firma yönetecilerinin (Ceo) evlerinde elektronik eşya kullanımı sınırlı

Amerikada bir gazete adına bir çok ceo ile röportaj yapan muhabir Apple firması ceo sunun evine röportaj için gittiğinde evin her yerinde tabletler, akıllı telefonlar göreceğini sanırken evdeki çocuklar dahil hiç kimsenin elektronik cihazlardan kullanmadığı aksine sadece kitap okuduklarını görünce şaşırmış daha sonra bi çok firmanın ceo su ile röportaj yaparken aynı kural ile karşılaşmış 13 yaşına gelene kadar çocuklarına telefon almadıkları belirli bir yaştan sonra sadece hafta sonları kullanıma izin verdiklerini görmüş.

Uzmanlar akıllı telefonlarla, bilgisayar ve televizyonlarla adeta bütünleşen çocukların gözlerinin yaşayacağı sağlık sorunlarına dikkat çektiler:

Çocukların uzun süreli bilgisayar, tablet veya  akıllı telefon kullanmaları göz sağlığı ve aynı zamanda ruhsal ve bedensel sağlığı içinde  zararlıdır.

Cep telefon radyasyon zararları araştırmalarında telefonların büyükler veya çocuklar için radyasyonla ilgili bir riski görülmedi.

Uzun süre kullanımda çocuklar aynı zamanda büyükler içinde geçerli telefon ve televizyonun zararları arasında uzun süre ışıklı bir ekrana dikkatli bir şekilde batığımızdan dolayı gözlerimizi kırpmayız. Normalde insanlar belli aralıklarla göz kırparak gözlerini sulandırır nemli kalmasını sağlarlar.

Sürekli kullanımda göz kırpmadan surulan zaman arttıkça ilerleyen yaşlarda gözlerde kuruluk, yanma, batma şikayeti ile karşılaşılmaktadır.

Bu çocuklarda alerjik riskinin daha çok arttığı görülebiliyor. Radyasyon yönünden cihazlar çok sakıncalı bulunmazken, elektromanyetik dalgalar açısından ciddi suçlanmalar mevcuttur.

Çoğunluk oyun ve eğlence amaçlı bilgisayar karşısında oturan çocukların da ebeveynleri tarafından uyarılarak 20 dakikada bir bilgisayar başından kalkmalarının, 10 dakika fiziksel aktivite yapmalarının sağlanması gerekmektedir

Göz sağlığının korunması içi bilgisayar başından fazla vakit geçiren yetişkinlerinde 20 dakikada bir 20 saniye süreyle 20 metre uzağa bakarak gözlerini dinlendirmeleri bilgisayara sürekli bakarken gözler kırpılmadığı için gözlerde kuruluk meydana gelebeileceği için aklımıza geldikçe gözlerimizi açıp kapayarak gözlerimizin kurumasını engellememiz gerekmektedir.

Akıllı telefon ve tabletlerin zararları sadece gözlerle sınırlı değil Cep telefonu ve tabletler boyun ve bel ağrılarınada sebep olabilmektedir

Sürekli cep telefonuna boyun öne doğru eğik şekilde bakan çocuk ve yetişkinlerde, boyuna aşırı bir yüklenme olmaktadır. Neredeyse 150 kiloluk bir yük boynunuzda asılı dolaşıyormuşsunuz gibi bir basınç oluşturmaktadır.

Sürekli bu şekilde bir kullanım sonunda telefonun zararları; boyun ağrıları, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, kamburluktur.

Tablet ve telefonun beyne zararları

Sürekli bir noktaya düşünmeden ve herhangi bir aktivitede bulunmadan bakılmasından dolayı tüm beyin fonksiyonları çalışmamakta buna mukabil telefon ve tabletin beyne zararları çocuklarda geç öğrenme, geç konuşma, yürümeye başlamada sürenin uzaması sayılabilir.

Sosyalleşme problemi yaşar

Sürekli telefon başında zaman geçirdiği için okula başladığında yada diğer akranları ile karşılaştığında şiddet uygulayabilir. Parklarda yada oyun alanlarında kolay kolay iletişim kuramaz kendini sürekli izlediği videolar yada oyunlarda hayal eder o dünyada yaşar.

Bir önceki yazımız olan En Çok Kullanılan Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri başlıklı makalemizde bitkisel-dis-beyazlatma, dis-beyazlatma ve dogal-dis-beyazlatma-tavsiyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Источник: https://minimintan.com/blog/akilli-telefon-ve-tabletlerin-zararlari/

Bu 6 hatadan gözlerinizi sakının!

Akıllı Telefonlar ve Tablet Bilgisayarlar Gözleri Bozuyor

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr.

Evren Baca “Ofis ortamı, akıllı binalar, klimalı ortamlar yani yüksek teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken gözlerimizin sağlığına ise önemli zararlar verebiliyor.

Gün sonunda kızaran gözler ve yorgun bakışlar, bilgisayar başında geçirilen zamanın uzamasıyla ve ekrana bakarken farkında olmadan yapılan yanlışlar nedeniyle daha sık karşımıza çıkıyor.

Gözlerimiz için önemli uyarılar:

Hastalarımızdan gözlerde yanma, batma, acıma, kızarıklık, bulanık görme ve göz kuruluğu şikayetlerini sıkça duyar olduk.

Oysa körlüğe kadar gidebilecek ciddi sorunların önüne geçmek için hatalı davranışları düzeltmek, tüm önlemlere rağmen şikayetler sürüyorsa hemen bir uzmana görünmek gerekir” diyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr.

Evren Baca ekrana bakarken kaçınmamız gereken 6 hatayı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

1- Gözlerinizi kırpmayı unutuyor olabilirsiniz!

Ekrana bakarken gözlerimizi kırpma sayımızın yüzde 75 oranında azaldığını biliyor muydunuz? Gözlerimizi bilgisayar ekranına kilitlediğimizde kısa vadede göz kuruluğu, gözlerde yanma, batma, kızarıklık ve bulanık görme olarak karşımıza çıkan sorunlar, önlem alınmadığı ve bu hatadan dönülmediği taktirde uzun vadede gözlerde çok daha ciddi sorunlara neden olabiliyor. Gözün açık kalma süresi uzadıkça zarar da artıyor. Bu nedenle ekran başında çalışırken veya ekrana bakarken gözlerinizin dinlenmesi için gözlerinizin sağlığı için göz kırpma sayınızı mutlaka artırın ve 20 dakikada bir 20 saniye gözünüzü ekrandan uzaklaştırın.

2- Telefon ekran ışığı gözleri yoruyor!

Gerek gündüz gerekse gece bilgisayar, akıllı telefon ve tabletlerde ekran ışığını doğru ayarlamaya dikkat edin. Çünkü pek çok kişi için önemsiz gibi görünen bu ayrıntı, gözleri olumsuz etkiliyor. Ekran ışığının çok parlak olmaması veya okumayı güçleştirecek kadar kısık olmaması gerekiyor. Ekran çözünürlüğü düştükçe de gözlerde yorgunluğu artıyor.

3- Seviyeye dikkat etmemek

Ofiste saatlerce bilgisayar başında çalışan pek çok kişi, bilgisayarının doğru bir seviyede olup olmadığını bilmiyor. Hatta böyle bir yükseklik ayarı yapılması gerektiği bile bilinmediğinden, göz şikayetleri ister istemez artıyor.

Oysa bilgisayar kullanımında, bilgisayar ekranının gözlerinizin hizasının altında olmasına, ayrıca ekranın 50 cm mesafede bulunmasına dikkat etmek gerekiyor.

Yukarı seviyede duran ekran, göz kapak aralığının daha geniş olmasına ve buharlaşma yüzeyinin artmasına neden olurken, bu da kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkileyen göz kuruluğu başta olmak üzere birçok soruna yol açabiliyor.

4- Su içmeyi ihmal etmek

Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60’ı sudan oluşuyor. Su oranı azaldıkça gözyaşı üretiminde de azalma meydana geliyor. Yaz ve kış aylarında susama ihtiyacının azalmasıyla, pek çoğumuz yeterince su içmiyoruz.

Günde iki litre su içmek böbreklerimizden kalbimize dek sağlık açısından büyük önem taşıdığı gibi, gözlerimizi de doğrudan etkiliyor. Az su tüketilmesinin yanı sıra sıvı ihtiyacının çay ve kahve ile giderilmesi de gözlerde kuruluğa yol açıyor.

Su içmek için susamayı beklemeyin, aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçının.

5- Gözünüzü ısı ve neme karşı korumak

Çalışma ortamındaki nem oranı gözler için çok önemli. Klima ve kalorifer ortamın havasının nem oranını düşürdüğü için başta gözlerde kuruluk olmak üzere sorunları artırıyor.

Rezidans tipi binalarda bu problem daha fazla yaşanıyor. Bu durumda klima sisteminin nem düzenleyici tipte olmasına veya ortamın ayrıca nemini artırmaya dikkat edin.

İdeal ofis ortamında nem oranının yüzde 55 civarında olması gerekiyor.

6- Gözlerimize iyi bakmamak

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca “Göz muayenesinin düzenli yaptırılması çok önemli. Oysa gözlerle ilgili şikayetler çoğunlukla günlük hayatın yoğunluğuna bağlanıyor, hekime görünmek ihmal edilebiliyor. Gözünüzle ilgili şikayetiniz olmasa bile yılda bir kez mutlaka göz kontrolü yaptırmayı ihmal etmeyin.

Gözlerinizde kuruluk olduğunda suni gözyaşı ile gözün nemi takviye edilebilir. Ancak göz kuruluğu tipine göre ihtiyaç duyulan gözyaşı damlasının içeriği değişkenlik gösterdiğinden, öncelikle hekiminize danışarak suni gözyaşı damlası temin etmekte fayda var.

İçinde koruyucu madde olmayan formları tercih etmek gerekiyor” diyor.

Gözlerde bozukluk belirtileri neler? Hareket hastalığı nedir?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/04/bilgisayar-telefon-tablet-goz-bozuklugu/

Akıllı telefonlar hakkında faydalı bilgiler blog sayfamızda..

Akıllı Telefonlar ve Tablet Bilgisayarlar Gözleri Bozuyor

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak akıllı telefonlar her geçen gün biraz daha gelişiyor. Bu gelişim bir taraftan hayatımızı kolaylaştırırken, bir taraftan da akıllı telefon seçimlerimizde kafa karışıklığına yol açabiliyor.

Üstelik ihtiyaçlarımız değişiyor ve çok severek aldığımız bir akıllı telefon kısa bir süre sonra ihtiyaçlarımızı karşılayamaz hale gelebiliyor. Akıllı telefon alışverişlerimizin hüsranla sonuçlanmaması için bazı konulara dikkat etmemiz şart. Ofix.

com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, akıllı telefon alırken nelere dikkat etmek gerektiği konusunda faydalı bilgiler paylaşacağız.

İşletim Sistemi ve İşlemciler

İşletim sistemi seçimi, akıllı telefon alışverişlerinin en önemli aşamasını oluşturuyor. Nitekim işletim sistemleri, akıllı telefonların teknik özellikleri, hız ve performansları ile fiyatlarını doğrudan etkilemekte.

İşletim sistemi konusundaki tercihinizi Android, İOS veya Windows Mobile işletim sistemlerinden biriyle gerçekleştirebilirsiniz.

Bunlar içinde Android‘in daha kullanışlı, İOS‘un daha kararlı, Windows Mobile‘ın ise uygulama yönünden daha zayıf olduğunu söyleyebiliriz.

İşlemciler ise telefonunuzun ne kadar “akıllı” olduğunu ifade edecektir. Örneğin, Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon almak istiyorsanız, işlemci olarak karşınıza daha çok Snapdragon işlemcileri çıkacaktır.

Bu işlemcilerin 400 serisi düşük, 600 serisi orta, 800 serisi ise yüksek segmentte akıllı telefonlarda kullanılmakta. Telefonunuzda oyun oynamayı seviyor ve multimedya uygulamalarından iyi bir şekilde yararlanmak istiyorsanız, 800 serisi işlemcileri tercih edebilirsiniz.

İşlemciler konusunda alt sınır Qualcomm çift çekirdekli işlemcilerdir.

Akıllı telefonunuz, ihtiyaçlarınıza uygun segmentte olmalı.

Seçeceğiniz işletim sistemi ve işlemcilere göre telefonun fiyatı değişecektir. Fakat orta segmentte bir akıllı telefonu yaklaşık 750 ile 1200 lira arasında değişen fiyat aralığında bulabilirsiniz. Orta üst segmentteki akıllı telefonların fiyat aralığı 1200 ile 1800 lira arasında değişmekte.

Üst segmentteki akıllı telefonların fiyatları ise 1800 liradan başlayıp 5-6 bin liraya, hatta 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Akıllı telefonlar için oluşturacağınız bütçe, ihtiyaç duyduğunuz segmente uygun olmalı. Bu konuda ayrıca, kullanıcı yorumlarına da göz atabilirsiniz.

Çünkü ucuz bir telefonun kalitesiz olması gerekmediği gibi, pahalı bir telefonun beklentilerinizin altında kalması da mümkündür.

Bu bakımdan, akıllı telefonlar konusunda herhangi bir markayla ilgili olumlu ya da olumsuz yönde bir önkabul geliştirmemek lazım. Nitekim, marka değeri yüksek bazı telefonların sunduğu imkanlar diğer markaların ürünlerinin çok altında kalabiliyor.

İhtiyaçlarınıza uygun segmentte bir akıllı telefon bulduysanız, markasının ne olduğuna pek takılmamalısınız.

Markadan ziyade satış sonrası destek hizmetleri, yedek parçalarının piyasada bulunup bulunmadığı, garanti kapsamı ve süresi gibi konulara bakmanız daha doğru olacaktır.

Bellek Kapasitesi

Akıllı telefonlarda bellek kapasitesi, RAM ve saklama kapasitesi olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Bunlar içinde RAM kapasitesi, telefonun hızını ve performansını doğrudan etkiliyor.

Yakın döneme kadar 2 GB RAM orta segment akıllı telefonlar için yeterli görülürken, bugün artık 4 GB’ın altındaki telefonlar orta segment olarak değerlendirilmekte. RAM kapasitesi 2 GB’ın altındaki akıllı telefonlarda işlemcilerden beklenen verimi almak çok güç.

Multimedya paylaşımlarına ilgi duyuyorsanız, RAM kapasitesi 4 GB ve üzeri telefonlar daha uygun olacaktır.

RAM kapasitesi yüksek telefonlar daha kullanışlıdır.

Akıllı telefonlarda saklama kapasitesi ise daha çok 16 GB ile 64 GB arasında değişmekte. Telefondan oyun oynama gibi bir merakınız varsa, saklama kapasitesi yüksek telefonları tercih edebilirsiniz.

Fakat, telefonunuzun hızını ve performansını etkilememesi için bu gibi dosyaları harici hafıza kartına kaydetmeyi de deneyebilirsiniz.

iPhonelar‘dan farklı olarak Android telefonların depolama alanları SD kartlar sayesinde kolayca arttırılabilmekte.

Ekran Genişliği ve Çözünürlük

Akıllı telefonlar için en önemli tercih nedenlerinden biri de ekran genişliği ve çözünürlük değerleridir.

Akıllı telefonların dokunmatik özelliğinden dolayı en fazla temas edilen kısmı ekranı olduğu için yüksek bir ekran çözünürlüğüne sahip akıllı telefonlar daha kullanışlıdır.

Akıllı telefonları iletişimin yanı sıra fotoğraf çekmek, oyun oynamak ve çeşitli uygulamalardan yararlanmak için de kullanıyoruz. İhtiyaçlarınıza karşılık vermekten uzak bir ekran genişliği ve çözünürlüğe sahip ürünlerden beklediğiniz performansı alamazsınız.

Düşük çözünürlükteki bir ekranda görüntüler yeterince canlı ve tatmin edici olmayacaktır. Fakat multimedya paylaşımlarına ilgi duymuyorsanız, daha kompakt bir telefon sizin için uygun olabilir. Telefonunuzun ekranının uzun süre dayanıklı olması içinse gorilla glass malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

İyi bir fotoğraf çekmek için kamera çözünürlüğü en az 8 MP olmalı.

Kamera Özellikleri

Akıllı telefonlarla konuşmanın dışında yaptığımız işlerin başında şüphesiz ki fotoğraf çekmek geliyor. Ve tabii, telefon üreticileri arasındaki rekabeti kızıştıran konuların başında da telefonların kamera özellikleri geliyor.

Fotoğraf çekmeyi seviyor ve çektiğiniz fotoğrafları sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmaktan keyif alıyorsanız, telefonunuzun yüksek çözünürlüklü bir kameraya sahip olması gerek. Megapiksel olarak en az 8 MP çözünürlüğe sahip telefonlarla güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Video çekimleri içinse 10 MP ve üzerini tercih edebilirsiniz.

Daha profesyonel çekimler içinse 32 MP ve üzerini tercih edebilirsiniz. Ve tabii, telefonunuzun kamerasının yanı sıra lens yapısı ve sensörü de kaliteli olmalı ve diyafram açıklığı geniş olmalı.

Şarj Süresi ve Pil Ömrü

Akıllı telefonları gün içinde pek çok işimizi halletmek için kullanıyoruz ve gün sonunda şarjın büyük kısmını tüketmiş oluyoruz. Akıllı telefonların şarj süresi ve pil ömrü, markadan markaya farklı olabilmekte.

Pil ömrü yüksek telefonlar, mobil ortamlarda çok daha kullanışlıdır. Genel olarak 3000 mAh ve üzerinde pile sahip akıllı telefonların şarj süresinin daha kısa, pil ömrünün ise daha uzun olduğunu söyleyebiliriz.

Nitekim, bu ürünlerin pil ömrü 30 saati buluyor ve 20 dakikalık bir şarjla 8-10 saate kadar kullanım mümkün olabiliyor.

Dış Kasa ve Tasarım Detayları

Telefonunuzun teknik özellikleri ve içi kadar dışı da önemli. Akıllı telefonların en çok ekran yüzeyini kullansak da dış kasasının dayanıklı olması ve tasarım detaylarının güzel ve işlevsel olması da gerekir.

Telefonun hafif ve şık görünmesi için dış kasada genellikle plastik materyaller tercih edilse de bunlar arasında kalite farkı olduğunu unutmamalısınız.

Çok hafif ve şık görünen bir telefon çarpma veya düşmeye karşı yeterince dayanıklı değilse, bu gibi istenmeyen durumlarda ciddi bir külfet meydana getirebilir.

Dolayısıyla, ne kadar şık görünürse görünsün aynı segmentteki telefonlar arasında tercih yaparken kalitesiz plastikten üretilen akıllı telefonları tercih etmemenizde yarar var. Telefonunuzun dış kasası ayrıca, su ve toz geçirmezlik özelliğine sahip olmalı.

Telefonunuz ince, sağlam ve şık olmalı.

Tabletiniz Bu İndirimi Çok Tutacak!

Akıllı telefon alırken nelere dikkat etmek gerektiği konusunda faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.

com‘da devam etmekte olan Snapper Ürünlerinde Fırsat! kampanyamızı hatırlatmak istiyoruz. Kampanyamız kapsamında Snapper tablet tutucu standları % 10’luk indirim fırsatıyla sipariş verebilirsiniz.

Sitemizde devam etmekte olan tüm kampanyaları buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Источник: https://blog.ofix.com/akilli-telefonlar/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.