Akne neden olur? Akne nasıl geçer?

Akne Nedir? Akne Nasıl Geçer? Akne Tedavisi

Akne neden olur? Akne nasıl geçer?

Akne rahatsızlığı bir çok kişi de sık sık görülmektedir ve akne rahatsızlığını daha fazla hijyen ile tedavi etmek bu durumu düzeltmek için mümkün değildir, bu neden ile ekstra temizlik yapmış cildi devamlı temizlemek durumu daha iyi hale getirmez.

Fakat tabi ki akne oluşumunun bir nevi önüne geçmektedir. Akneye eğilimli olmuş alanları normalde hafif sabunlu ya da parfümsüz, kimyasal içermeyen bir temizleyici ve su yardımı ile günde en fazla iki kez yıkamak yeterlidir. Eğer mümkünse, cildinizi yıpratmamak için makyaj yapmamaya özen gösterin.

Makyaj yapmayı seviyorsanız ve devamlı makyaj yapıyorsanız gece uyumadan önce makyajınızı yüzü yıkamak suretiyle çıkarmak oldukça fazla önemlidir. Cildinizi sert bir şekilde fırçalamaya ya da peeling özellikli cilt bakım ürünleri kullanmaya çok da gerek görülmemektedir.

Cildin çok fazla sert bir şekilde ovulması durumu daha da fazla kötüleştirebilir. Cilt tipiniz kuru ise ( bazı akne kremleri kuru cilde neden olabilir ) parfümsüz , su bazlı nemlendirici kremleri tercih edip kullanabilirsiniz.

Benzoil Peroksit

Benzoil peroksit içeren bazı ilaçlar akne tedavisine yardımcı olabilir. Bu ilaçlar antibakteriyeldir ve bu nedenle cildinizdeki propionibacterium acnes (P. acnes) bakterilerinin miktarını azaltır. Benzoil peroksit içeren ilaçlar cildinizin tahriş olmasına (hafif kızarıklığa) neden olabilir. Ancak, düzensiz kullanımı bakterilerin direnç kazanmasına sebebiyet verebilir.

Akne için benzoil peroksit ilaçların cildinizi gözle görülür şekilde iyileştirmesi için zaman gereklidir, bu yüzden bir gecede büyük bir fark beklemeyin. Düzenli olarak kullandıktan birkaç hafta sonra akneler iyileşmeye başlar.

İlaç Tedavisi

Doktorunuz aşağıdaki tedavilerden birini reçete edebilir :

 • Benzoil peroksit kremleri veya jelleri
 • Azelaik asit (genellikle benzoil peroksit için bir alternatif olarak kullanılan antibakteriyeldir)
 • Antibiyotik losyonları veya jelleri (bunlar cildinizdeki doğal P.acnes bakterilerinin seviyelerini kontrol ederek iltihaplanmayı (şişme) azaltmaya yardımcı olabilir)
 • Tretinoin ve izotretinoin gibi topikal retinoidler (bu ilaçların etkilerinin fark edilmesi biraz zaman alabilir, tahriş edici de olabilir ancak bu tahriş zamanla geçecektir)
 • Ayrıca, akneler güneş ışığına karşı daha hassastır, bu nedenle güneşte dışarıya çıkıyorsanız bol miktarda güneş kremi kullandığınızdan emin olun. Hamileyseniz bebeğinize zarar verebilecekleri için retinoidleri kullanmamalısınız.

Antibiyotikler

Orta dereceli veya şiddetli akneleriniz varsa, doktorunuz oksitetrasiklin, eritromisin veya doksisiklin gibi bir antibiyotikler reçete edebilir. Bu ilaçları bir günde kaç defa almanız gerektiğini ve ne kadar süreceğini doktorunuz bildirecektir. Bu tedaviyi deneyen insanların çoğu sivilcelerinin altı ay içinde daha iyi bir hal aldığını söylemektedir.

Oral Kontrasopfitler 

Eğer bir kadınsanız ve kontrasepsiyona ( doğum kontrol yöntemleri ) ihtiyaç duyuyorsanız , doktorunuz aknelerinizi tedavi etmek için oral kontraseptif hap kullanmanızı önerebilir. Kontraseptif haplar , sebum üretimini arttıran testosteronu baskılamaktadır. Bu, cildinizi daha az yağlı olmasını sağlamaktadır. Genel olarak, akne için diğer tedavilerin yanı sıra bunlar da verilmektedir.

Oral İzotretioin

Cilt doktorunuz size , izotretinoin adı verilen oral retinoid ilacı almayı önerebilir. Bu, cildinizin ürettiği sebum miktarını azaltır. Aknenizin iyileşmeye başlamadan önce kötüleşebileceğini unutmayın. İzotretinoin, dudak ve cilt kuruluğuna, baş ağrısına, burun kanamasına ve eklemlerinizde ağrıya neden olabilir.

Geçmişte herhangi bir depresyon yaşadıysanız, ilaç tedavisine başlamadan önce cilt doktorunuza , dermatoloğunuza bu bilgiyi de vermelisiniz. Eğer bir kadınsanız, bu ilacı alırken kontrasepsiyon kullanmanız gerekir. Çünkü izotretinoin doğmamış olan bebeğin gelişimini etkileyebilir.

Akne İçin Işık ve Lazer Tedavisi

Işık ya da lazerleri içeren yeni tedavi yöntemleri geliştirilmektedir.

Işık tedavisi akne tedavisi olarak genellikle sunulmamaktadır , çünkü cilt doktorları henüz bu yeni tedavi yöntemlerinin ne kadar iyi olmuş olduğundan ne kadar çalıştığından emin değildirler.

Bu terapilerin ne kadar iyi çalıştığına ilişkin araştırmalar halen devam etmektedir. Bu terapiler tedavi olarak sunulmadan önce, ne kadar faydalı olmuş olduklarını göstermek için daha fazla bilimsel ispatlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Akne Ameliyatı

Kitleeksizyonu : Bazı akneler daha inatçıdır ve doktorunuzun verdiği ilaçlara cevap vermez. Bu durumda dermatolog, kitle eksizyonunun faydalı olacağına karar verebilir. Dermatolog deride küçük bir açarak akne içindeki irini temizler.

Lazertedavi : Pek çok farklı lazer tedavi çeşidi bulunmaktadır. Sizin için en iyi olanı bulmada cildinizin türü, rengi ve nihai amacınız önemli rol oynamaktadır.

Kimyasal peeling : Bu yöntemde kabuklar hafifçe eksfoliye olur ve herhangi bir kesinti olmaz, ancak cildiniz daha sonra biraz pembe olabilir. Yüzeysel soymalar hafif akne tedavisinde en iyisidir.

Akne İçin Hangi Doktora Gidilir?

Akne problemi için genellikle dermatoloji tercih edilmektedir. Dermotoloji , cilt hastalıkları ve tedavisiyle ilgilenen tıp dalıdır. Bu sebeple akne teşhisi ve tedavisi için bir dermatolog yani bir cilt hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz.

Akne Tedavisi İçin Tavsiyeler

 • Her gün en az iki kez yüzünüzü ılık suyla ve özellikle akne için yapılmış hafif sabunla yıkayın.
 • Deriyi fırçalamayın ya da akneleri patlatmayın, çünkü bu enfeksiyonu daha da aşağı doğru itebilir ve daha fazla tıkanmaya, şişmeye ve kızarıklığa neden olabilir.
 • Akneleri patlatmaktan kaçının, çünkü yara izlerine neden olabilir.
 • Yüze dokunmaktan kaçının.
 • Konuşurken sebum ve cilt tortusu ihtiva etmesi muhtemel olduğundan, telefonu yüzden uzakta tutun.
 • Özellikle losyonları, kremleri veya makyajı uygulamadan önce ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Sebum ve cilt artıklarını toplamak için gözlükleri düzenli olarak temizleyin.
 • Akne sırt, omuz veya göğüste bulunuyorsa, cildin solumasına izin vermek için gevşek giysiler giymeyi deneyin. Baş bandı, başlık ve eşarp gibi sıkı giysiler kullanmaktan kaçının veya kullanıldıysa düzenli olarak yıkayın.
 • Hassas ciltler için uygun olan makyaj malzemelerini seçin ve yağ bazlı ürünlerden kaçının. Uyumadan önce makyajı temizleyin.
 • Sebum ve cilt tortusu toplarken saçları temiz tutun. Kakao yağı içeren yağlı saç ürünlerinden kaçının.
 • Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçının çünkü cildin daha fazla sebum üretmesine neden olabilir. Ayrıca bazı akne ilaçları güneş yanığı riskini arttırabilir.
 • Tıraş kremi uygulamadan önce cildi ve sakalları ılık sabunlu su ile yumuşatın.
 • Akneyi şiddetlendiren kortizol ve adrenalin üretimini artırabileceğinden endişe ve stresten kaçının.
 • Terlemeyi önlemek için sıcak ve nemli iklimlerde serin ve kuru kalmaya çalışın.

AkneNedir?

Akne bir çok insanın başına gelen bir rahatsızlıktır. Bu problem bir çok sebepten dolayı olabilmektedir. çoğu insanın hayatının bir noktasında akne problemi yaşamaktadır. Akne ya da akne vulgaris , cilt üzerinde belli başlı lekelere sebep olmuş olan oldukça yaygın bir cilt problemi ve sorunudur .

Bu durum hafif ya da şiddetli olabilmektedir. Hafif ya da şiddetli olmuş olan akneler özellikle yüz, sırt, omuz ve göğüs bölgelerini etkilemektedir. Akne rahatsızlığı , özellikle ergenlik döneminde çok yaygın olarak gençlerde sık sık görülmektedir. Her 10 kişiden 8’i 11-30 yaşları arasında bir noktada akne problemi yaşamaktadır.

Bu durum genellikle daha çok genç yaşlarda fazla ve sık görülmektedir. Daha sonra ki zamanlarda ise akne daha da az görülür. Akne rahatsızlığı bulaşıcı bir hastalık değildir, dolayısıyla akneye yakalanamazsınız ya da başkalarına bulaştıramazsınız.

Akne Belirtileri 

Akne oluşumu , başlangıcı ve ilerlemiş akne problemleri genellikle yüz , sırt ve omuzlarda görülmektedir. Ayrıca akne oluşumu bazı kişilerde gövde, kollar, bacaklar ve kalçalarda da görülebilir.

Aknenasıl anlaşılır?

Akne rahatsızlığı yaşarken oluşabilecek belirtiler şunları içermektedir :

 • Yüz yüzeyinde küçük şişlikler
 • İrin dolu küçük tepecikler
 • Papüller ( kırmızı yara benzeri lekeler )
 • Çıbanlar
 • Cildin yaralanması
 • Ciltte patlamalar nedeniyle oluşan kızarıklık
 • Beyaz uçlu şişlikler ( irin nedeniyle )Siyah nokta

Akne neden olur? 

Bir dizi faktör akneyi tetiklemektedir, ancak asıl nedenin hormon seviyelerindeki değişiklikler olduğu düşünülmektedirArtan hormon seviyeleri derinin altındaki yağ bezlerinin büyümesine neden olur. Büyümüş bez daha fazla sebum üretir. Aşırı sebum ise gözeneklerdeki hücresel duvarları parçalayarak bakterilerin büyümesine neden olabilmektedir.

Yapılan bazı çalışmalar, genetik olan faktörlerin de akne riski artırabileceğini söylemektedir. Cilt üzerinde akne oluşumunun diğer bir nedenleri ise aşağıdakiler gibidir :

 • Hormonlara etki edebilen bazı ilaçlar
 • Yağlı içerikli kozmetik ürünler
 • Hormonal değişiklikler
 • Duygusal stres
 • Regl

Источник: //www.kadindiyari.net/akne-nedir-akne-nasil-gecer-akne-tedavisi/

Akne Neden Oluşur?

Akne neden olur? Akne nasıl geçer?

Kadın erkek farketmeksizin  herkesin korkulu rüyası olan akne, ergenlik döneminde hayatımıza girmekte. Yapılan bilimsel araştırmalara göre akne oluşumunun en önemli nedenleri, hormonal değişiklikler, genetik faktörler, yanlış cilt bakım ürünleri ve kozmetik ürünler olarak belirtilmiştir.

Kişiyi psikolojik olarak da etkileyen sivilce oluşumu aslında bir cilt rahatsızlığıdır ve dermatologlar tarafından önerilen ilaçlarla tedavisi mümkündür. Peki; akne nedir?akne neden olur nasıl kurtulunur?akne tedavisi nasıl olur?akne çeşitleri nelerdir? tüm bunların cevaplarını sizler için araştırdık.

Akne Nedir?

Akne, gençlik döneminde derideki yağ bezlerinin aşırı çalışması sebebiyle gözeneklerin tıkanması sonucunda görülen, kırmızı renkte bazen iltihapla görülen sivilcelerdir. Cilt yüzeyinde oluşan bu kırmızı kabarcıklar genellikle yüz, boyun, sırt ve omuzlarda kendini göstermektedir.

Akne üzerine sürekli elle temas etmek, sıkmak, patlatmak sivilcelerin çoğalmasına neden olmaktadır. Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerde çok daha fazla akne oluşur. Bu durumun nedeni ise, yağlı ciltte gözeneklerin daha hızlı tıkanmasından kaynaklanmaktadır.

Sivilce sorunu estetik görünümde geçici sıkıntılara neden olur. Fakat bazen kalıcı sivilce izleriyle yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumu açıklayan belli başlı bir neden olmasa da, akne oluşumuna neden olan faktörler vardır. Bunlar hormonal değişiklikler, genetik faktörler, ergenlik, kozmetik ürünler, ölü hücreler, çevresel faktörler ve ilaçlara cildin gösterdiği etki olabilir.

Hormonal Değişiklikler

Ergenlik çağı, hamilelik gibi dönemlerde hormonlar büyük değişimler yaşar. Ergenlik döneminde vücut androjen hormonu üretmeye başlar, bu ciltte yağlanmaya neden olur. Hamilelik döneminde de androjen sivilce oluşumuna neden olur. Ayrıca stres, depresyon durumu daha kötü hale getirebilir, adet dönemi de akne oluşumunun arttığı dönemler arasındadır.

Genetik Faktörler

Sivilce konusunda en önemli faktörlerden biri genetik yatkınlıktır. Eğer ailenizde akne problemi yaşamış bireyler varsa, sizin de bu sorunu  yaşama olasılığınız yüksektir. Genler bu özelliği taşır.

Aşırı Yağ Üretimi

Cildin aşırı yağ üretmesi kıl köklerini, cilt gözeneklerini tıkar. Bunun sonucunda siyah noktalar ve beyaz kabarcıklar oluşur. Bu durum cilt yüzeyinde bakterilerin çoğalmasına uygun ortam sağlar ve akne oluşumuna neden olur. Bu dengesizlik androjenler olarak adlandırılan birçok hormonun üretilmesi sonucu meydana gelir. Hormonlardaki bu değişiklik de kendini akne olarak gösterir.

Ölü Hücreler:

Ölü hücreler genellikle ciltten atılır fakat cildin altında birikirlerse yağ ile birleşerek akne oluştururlar.

İltihaplanma

İstenmeyen bakterilerle savaşmak için, vücut beyaz kan hücrelerini savaşmak için gönderir. Cilt bu hücrelere iltihap ile karşılık verir, bu ise sivilcelerin mor, kırmızı renkler almalarına, ağrı yapmalarına ve akneye dönmelerine neden olur.

Ergenlik

Ergenlik döneminde değişen hormonlar, ciltte üretilen yağ miktarını arttırmaktadır. Bu durum gözeneklerin tıkanmasına yol açar ve deri altında biriken yağ ve kir kendini akne olarak dışarı atar.

Kozmetik Ürünler

Özellikle yetişkinlerde görülen sivilcelerin en büyük nedeni aşırı kozmetik ürün kullanımından kaynaklanmaktadır. Kullanacağınız kozmetik ürünleri seçerken kalitesine ve sivilce yapma potansiyeli olup olmadığına dikkat etmek gereklidir. Tabi burada gözden kaçırılmaması gereken diğer bir nokta ise, makyaj sonrası cildin güzelce arındırılması gerektiğidir.

Polikistik Over Sendromu

Sivilce akne problemi, polikistik over sendromu yaşayan kadınlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda kişi, dermatologla birlikte mutlaka bir jinekolog ile de görüşmelidir. Polikistik over sendromu genellikle ergenlik döneminde yaşanmakta ve sivilceyle birlikte tüylenme ile de kendini göstermektedir.

Çevresel faktörler:

Bazı dış etkilerde akne oluşumuna neden olur. Bu etmenlerden bazıları şunlardır, özellikle yağ özlü nemlendiricilerin kullanımı, sıcak ve nemli ortamlar, beslenme ve çalışma ortamı çevresel faktörlerden bazılarıdır.

İlaçların etkisi

Özellikle hormonlarla ilgili ilaçlar kullanıyor olmak bazen tedavinin yan etkisi olarak akne sorununu karşınıza çıkabilmektedir. Hatta kullanılan B vitamini bile akne oluşumuna sebep olabiliyor ya da var olan sivilcelerin şiddetini arttırabiliyor.

Akne Çeşitleri Nelerdir?

 • Siyah noktalar,
 • Komedonlar,
 • İltihaplı sivilceler,
 • Püstüller,
 • Papüller,
 • Akne rozasea,
 • Kistik akne,
 • Mevsimsel akne,

Akne Tedavisi Nasıl Olur?

Eğer sivilce sorununuz varsa ve akneden nasıl kurtulunur? diyorsanız, ciltteki sebum dengesini sağlamak adına etkili cilt temizliği yapmalısınız. Akne tedavisinde cilt yüzeyine uygulanan kremler kullanıldığı gibi oral yolla alınan ilaçların kullanılması da mümkün.

Bir dermatolog eşliğinde akne tedavisi görüyorsanız antibiyotik kullanmanızda olası seçenekler arasındadır. Hekiminiz mutlaka size ve cilt sorununuzun şiddetine göre uygun bir tedavi yolu seçecektir.

Sivilcelerin tedavisi çok önemlidir. Çünkü tedavi edilmeyen bu sorun yeni komedonların oluşumuna zemin hazırlar. Yağ bezlerinin çalışmasını dengeleyen ve komedon oluşumunu engelleyen ilaçlar mevcuttur.

Akne tedavisinde iyileşme 3-4 ayı bulur. Fakat daha sonra yeni sivilcelerin çıkmamasının garantisi yoktur. Sivilce tedavi sürecinde iyileşse bile tekrar edebilen bir cilt hastalığıdır. Bu durumda önemli olan şu ki, sivilce tedavisini düzenli olarak sürdürmelisiniz. Tedaviye düzenli bir şekilde devam eden hastalarda iyileşme oranı çok daha yüksektir.

Sivilce Tedavisinde Kullanılan Kremler

Sivilce tedavisi için mutlaka bir hekimle görüşmeniz önemlidir. Çünkü doktor cilt tipine ve sorunun şiddetine göre bir tedavi şekli ve süresi belirleyecektir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz sivilce kremleri mutlaka bir hekim tarafından reçete edilerek kullanılması gerekmektedir.

Источник: //www.guzellikadina.com/akne-neden-olusur/

Sivilce-Akne Nedir, Nasıl Geçer?

Akne neden olur? Akne nasıl geçer?

Cilt lekeleri altında yatan en önemli sebep sivilce/akne dir.

Sivilce / akneden kısa vadede kurtulmak için yaptığımız sivilceyi patlatma işlemi uzun vadede cilde çok zarar veren, cilt lekelerinin oluşmasına neden olan en önemli sebeptir.

Peki sivilce / akne nedir, neden oluşur? Sivilceler sıkılırsa, patlatılırsa ne olur? En önemlisi sivilce ve akne nasıl geçer? İşte, akneler ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler

Cilt lekeleri gibi oldukça can sıkıcı olabilecek bir cilt sorunu ile karşılaşmamak adına akneler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü pek çok lekenin oluşmasının altında yatan sebep ne yazık ki akneler ve elbette aknelere yaklaşımımız.

Çok iyi biliyorum ki sabah uyanıp aynaya baktığınızda yüzünüzün en görünür yerinde çıkmış bir sivilce ile karşılaşmaktan hiç hoşlanmıyoruz. Böyle bir durumda ilk düşündüğümüz şey kuşkusuz sivilceyi bir anda yok edebilme isteği. İşte bu istekle birlikte ortaya çıkan durum sivilcenin sıkılması (ki o sivilceyi patlattığınız andaki haz çok tatmin edicidir!) olabiliyor.

Kısa vadede bizi çok tatmin eden bu durum aslında uzun vadede cilde çok zarar veren, cilt lekelerinin oluşmasına neden olan en önemli sebep!

Sivilce / akne nedir, nasıl oluşur?

En başta şunu belirtmekte fayda var; her sivilce akne değildir! Akne, içi iltihap ile dolu olan, dışarıdan şiş gibi görünen, kırmızı veya mora dönük renkte ve çoğu zaman oldukça sancılı olan sivilcedir.

Bu kistik akneler aslında sivilceler içerisinde en zor geçeni ve en sorunlu olanıdır. Çünkü geçtikten sonra akne izi bırakma ihtimali de oldukça yüksektir.

Dolayısıyla işiniz sadece akneyi tedavi etmekle bitmez, bıraktığı izin geçmesi için de çaba sarf etmek zorunda kalırsınız.

Kistik akneler dışında siyah noktalar, beyaz noktalar ve püstül olarak adlandırılan iltihaplı sivilceler bulunmaktadır. Sivilcenin türü ne olursa olsun altında yatan sebep kıl köklerinde biriken sebum. Yağ bezlerinizden sebum adı verilen bir madde salgılanır ki aslında cildi koruyan bir maddedir.

Ancak gözenekler tıkalıysa, sebum köklerden dışarı çıkamaz ki bu da ölü hücrelerin atılmasına da engel olur. Tıkanan gözeneklerin altında da ne yazık ki bakterilerin üremesi için o mükemmel ortam hazırlamış olur. Bu ortamda bakterilerin giderek çoğalmasıyla da şişlik artmaya, ağrının oluşmaya başlar.

Sivilcelerin ortaya çıkmasında pek çok sebep vardır. Sağlıksız beslenme, hormonal değişimler, vitamin eksiklikleri, stres en çok karşılaşılanlar olmakla birlikte, terleme sonucu yağlanan cilt, temiz havlu,çarşaf kullanılmaması gibi etmenler de sivilcelere sebep olabilmektedir.

Sırt sivilceleri, kalça sivilceleri veya göğüs-gerdan bölgesi sivilceleri gibi vücut sivilceleri, yüzdeki sivilceler kadar can sıkıcıdır. Hatta çoğu zaman yüzdeki sivilcelere göre çok daha ağrılı olurlar. Peki vücut sivilceleri neden oluşur ve dahası vücut sivilceleri nasıl geçer?–>Vücut sivilceleri neden oluşur?

Sivilce/akne neden sıkılmamalı?

Aslında bu sorunun ana cevabını yazının başında verdim. Bir sivilceyi sıkmaya karar verdiğiniz andan itibaren büyük birkaç riski de almış oluyorsunuz.

– Birincisi sıkmazsanız 10 günde geçecek sivilcenin iyileşme sürecini daha uzatabilirsiniz.
– İkincisi sadece kırmızı bir leke gibi görünen sivilceyi bir yara haline getiriyorsunuz.
– Üçüncüsü de sıkmanın bedelini size geçmesi için uzun süre uğraşacağınız cilt lekesi olarak sivilce size ödetebilir.

– Dördüncü olarak, sıktığınız anda ortaya çıkan iltihap ile bakterilerin yayılmasına zemin hazırlamış oluyorsunuz. Bu da kısa vadede çözüm bulduğunuz bir sivilcenin 3 sivilce olarak size geri dönmesi anlamına geliyor.

– Beşincisi, sıktıktan sonra sivilce acısının geçeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, zira daha ağrılı olma ihtimali yüksek
– Altıncı olarak sıktıktan sonra sivilcenin hemen küçüleceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Zira uyguladığınız baskının sonucu olarak daha çok şişecektir.

Tam olarak sönmesi için 1 gün beklemeniz gerekecektir. Bu da makyaj ile dahi gizlenemeyecek bir şişlik demektir.

Tüm bunlar aslında en küçük risklerdir. Zira iltihabi bir yaradan bahsettiğimiz için daha ciddi sonuçlar da doğrabilmektedir. Bana kalırsa burada yer alan altı risk bile sivilcelerin sıkılmaması için yeterli. Bu yüzden riskleri almaya gerçekten kararlı mısınız? Yani şunu düşünmelisiniz, sıktığınız anda hissedeceğiniz tatmin duygusu bu riskleri almaya değecek mi?

Peki sivilceyi sıkma isteğinize nasıl engel olacaksınız?

Az önce de belirttiğim altı önemli risk aslında kendiniz için daima aklınızda tutmanız gereken önemli bir engelleyici bana kalırsa. Ancak bu bir alışkanlığa dönüştüyse dalgınlıkla bile kendinizi sivilceyi sıkarken bulabilirsiniz veya sivilceden kurtulma isteği çok fazla ağır basıp engel olmakta zorlanabilirsiniz. Peki neler yapılabilir?

Öncelikle elleriniz yüzünüzden uzak tutmanız gerekiyor. Bu, aslında elinizdeki kirin yüzünüze geçmesini ve daha fazla bakteri ile cildinizi muhatap etmemenizi de sağlayacaktır.

Ayrıca gözenekleri tıkamayan, akneye meyilli ciltlere uygun bir kapatıcı ile en azından bu kadar gözünüze batmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için satın alacağınız ürünlerin üzerinde “non-comodegenic” yazması yeterlidir. Diğer yandan bazı ürünlerin içerisinde salisilik asit gibi akne karşıtı maddeler de bulunur ki bu da kullandığınız ürünün bir bonus özelliği olacaktır sizin için

Peki, kendinize engel olamadınız ve sivilceyi sıktınız… Ne olacak?

Keşke yapmasaydınız ama diyelim ki yaptınız, sonrasında ne yapmalısınız? Öncelikle iltihabı tamen dışarı akacak ve ardından da bir miktar kanayacaktır. Bu yüzden önce kağıt bir havluyu ile sadece sivilcenin iltihabını emecek kadar nazikçe koyun. Asla sağa sola dağıtacak gibi üstünü silmeyin.

Temiz havlu peçeteyi üzerine koyun kaldırın, temiz bir yerini tekrar koyun. Böylece iltihabı mümkün olduğunca etrafa dağıtmadan almaya çalışacağız. Ardından akneler için özel bir cilt temizleyici ile yüzünüzü bol su ile yıkayın. Böylece yüzün kalanını da dezenfekte etmek amacımız.

Yıkadıktan sonra da yüzünüzü havluya değil kağıt havlu peçete ile yine çok sürtmeden sadece yüzün üzerine koyarak bütün fazla suyu emdirin. Bu adımdan sonra muhtemelen sivilceden artık bir iltihap veya kan akmıyor olması gerekli. Ancak muhtemelen sıkmanın etkisiyle kızarıklık, şişlik ve ağrısı artacaktır.

Bunun için de tenmiz bir bez içerisine buz parçası koyun ve bunu bir-iki dakika sivilcenin üzerinde bekletin. Ciddi bir rahatlama ile birlikte şişlik ve kızarıklıkta da azalma göreceksiniz.

Sivilce/Akneler nasıl geçer?

Tüm bu işlemler ile sivilceyi kontrol altına aldıktan sonra sıkılan sivilceden yüzün kalan yerlerine bulaşabilecek olası bakterileri ve cilt gözeneklerini temizlemek için peeling uygulanabilir.

Ardından da aknelerin sebep olabileceği lekeleri önleyen bir krem kullanabilirsiniz. Diğer yandan kozmetik ürünlerden değil doğal malzemeler ile bir şey hazırlamak ve kullanmak istiyorum da diyebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz en önemli doğal malzeme zerdeçal.

Çünkü zerdeçal, ağrılı sivilceleri küçülten güçlü bir iltihap önleyici. Ayrıca yoğurtu da unutmamak gerek. Yoğurt hem ölü hücrelerden cildi arındırır hem de leke renginin açılmasına yardımcı olur.

Son olarak da lavanta yağı… Lavanta yağı, da sivilceyi yatıştıracak anti-bakteriyel bir yağdır. Peki bunlardan bir tür maskeyi nasıl hazırlayacağız?

1 kaşık dolusu yoğurtun içine 1/8 çay kaşığı (yani çok küçük bir tutam) zerdeçal ve iki damla lavanta yağı. Bu noktada lavanta yağı yerine çay ağacı yağı da kullanabilirsiniz. Çünkü o da çok güçlü bir sivilce kurutucudur.

Eğer tüm yüzünüzde sivilceler varsa tüm yüze uygulayabilirsiniz. Ancak sivilceniz tek bir yerdeyse sadece o bölgenin üzerine kulak çubuğu ile bu karışımdan sürün. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra suyla yıkayabilirsiniz.

Bunu sivilceniz geçene kadar günde 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı nedir? Çay ağacı yağının cilde faydaları nelerdir? Çay ağacı yağı, sivilce tedavisinde nasıl kullanılır? Pek çoğumuzun şikayetlerinden biri olan sivilce için çay ağacı yağı tedavisi ile ilgili detaylar —> çay ağacı yağı kullanımı

Источник: //www.esraninportresi.com/guzellik/bakim/cilt-bakimi/sivilce-akne-nedir-nasil-gecer/

Yüzdeki Aknelerin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Akne neden olur? Akne nasıl geçer?

Yağ bezlerinin tıkanması ile birlikte ortaya çıkan akne insanların estetik olarak rahatsız edici bir durum oluşmasına neden olur. Tedavisinde uygulanan yöntemler.

Yüzdeki Aknelerin Nedenleri

Akne

Yüz bölgesinde cildin orta tabakasında yağ salgılamakta olan kanallar bulunmaktadır. Kişilerde bu kanalların kirlilik gibi nedenlerden dolayı kanallar tıkanacaktır.

Böylelikle kanallarda şişme ve bakterilerin oluşması ile birlikte cilt üzerinde kabarık ve içerisinde iltihap dolu olan kabarcıklar ortaya çıkacaktır.

Her yaş grubunda insanda görülse bile ergenlik döneminde ki çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Cilt üzerinde akne oluşmasında şu durumlar sıklıkla etkili olmaktadır:

 • Genetik;
 • Hormonlar;
 • Çevresel faktörler;
 • Beslenme;
 • Cilt temizliği yapılmaması.

Aknelerin ortaya çıkmasının daha çoğunlukla sonbahar ve kış mevsimleri olduğu zamanlarda hızla artış görüldüğü de bilinmektedir.

Bu kişilerin aşırı yağlı beslenmesi ya da yağlı bir cilde sahip olmaları sonucunda daha yoğun olarak görülmektedir. Bazı kişilerde yağ bezesi yani kistik akne olarak da ortaya çıkabilir.

Bazı ilaçların yan etkisi ile birlikte kişilerin özellikle de kullanmakta olduğu hormon ilaçlarının kişilerde aknelerin artmasına neden olduğu da görülmektedir.

Annesinde ya da babasında yoğun miktarda akne görülmesi sonucunda çocuklarında da ortaya çıkması görülebilir.

Yüzdeki Akne Lekeleri Tedavisi

Ciltte yoğun miktarda akne çıkması bayanların regl oldukları zaman hormon değişikliği nedeniyle daha da çoğalmaktadır. Bu durumda kişilerin oluşan akneler ile oynaması durumunda akne lekeleri ortaya çıkar.

Aknelerin oynanmaması durumunda bir süre sonra kendiliğinden geçmesi ve lekesi kalmadan geçecektir. Fakat akneler ile oynanması durumunda ortaya çıkacak olan lekelerin kalıcı olduğu unutulmamalıdır.

Aknelerinden rahatsız olan kişilerin tedavisi için cildiye doktoruna gider ve uygun tedavisi başlanmalıdır.

Cildin yağ bezlerinde oluşan dengenin sağlanması için retinoid ilaçların reçete edilmesi de gereklidir. Aknelerinden ve lekelerinden şikayet eden kişilerin cilt temizliğini düzenli olarak yapmalıdır.

Aknelerin çok yoğun olması ve iltihaplı olması halinde antibiyotik ilaçlar ya da retinoid içeren krem ya da tabletlerin hastaya verilmesi ile aknelerde azalma olacaktır.

Akneler meydana gelmesi ile bilrikte akne lekelerinin kalması da insanlarda ruhsal olarak bunalım olmasına neden olur.

Akne olması sonucunda lekelerin kalması ile bilrikte kullanılacak olan yöntemler içerisinde doktor tarafından uygulanacak olan kimyasal peeling, lazer uygulaması, dermaroller gibi tedavi yöntemleri ile birlikte iyileşecektir.

Yüzdeki Akne Lekeleri Bitkisel Tedavisi

 • 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli.

Akne oluşması ve lekelerin ortaya çıkması ile birlikte kişilerin evlerinde iyi gelen bitkisel kürlerin başında aloe vera jeli gelmektedir. Bu jelin aloe vera bitkisinin yapraklarını uzunlamasına ortadan ikiye bölerek içerisinde bulunan jeli çıkarmanız mümkün olacaktır.

Ayrıca eczanelerden ya da aktarlardan doğal ve katkısız olan aloe vera jeli de satın alabilirsiniz. Cildin hücrelerinin yenilenmesinde oldukça etkili olduğunu, hücrelerin çoğalmasını sağlamaktadır.

Yüzde meydana gelen aknelerin ilk olarak sabun ve bol suyla yıkanmasının ardından aloe vera jelinin ince bir tabaka halinde sürülmelidir.

Tarçın ve Bal

 • 1 tatlı kaşığı tarçın;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Yoğun olarak aknelerinden şikayet eden ve akne oluşması ile birlikte daha sonrasında kişileri rahatsız edecek olan izin iyileşmesi ve yok olması için evinizde yapacak olduğunuz kürlerin başında tarçın ve bal gelmektedir.

Bunun için bir kabın içerisinde toz tarçın ve bal ilave ederek karıştırılmalıdır. Daha sonrasında aknelerin ya da akne izlerinin üzerine sürülmeli ve en az 1 saat boyunca kalmalıdır. Bu bitkisel kürü her zaman için cilt temizlenmesinin ardından akne üzerine sürmeniz gerekiyor.

Zerdeçal ve Bal

 • 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Doğal antibiyotik özelliği olan bir bitki olması nedeniyle aknelerin gelişmesi sonucunda ortaya çıkacak olan iltihaplı aknelerin iyileşmesinde etkili olmaktadır.

Bunun için bir kabın içerisine koyacak olduğunuz zerdeçal ve balın karıştırılarak macun kıvamına getirilmesi gerekmektedir. Zerdeçal aynı zamanda da yağ bezlerinde dengenin olması ve tıkanıklığın yok olmasında da etkili olan şifalı bir bitki olmaktadır.

Yüz temizliği yapılmasının ardından kişilerin çok ince tabaka şeklinde bu macunu akne üzerine lokal olarak sürmeleri gerekiyor. Her gün düzenli olarak temiz cilt üzerine 1 ay boyunca uygulanması ile birlikte akneler iyileşecektir.

Источник: //ciltte.com/yuzdeki-akneler-nasil-gecer.html

Akne nasıl geçer?

Akne neden olur? Akne nasıl geçer?

Yağ bezlerinin salgıladığı sebum isimli maddenin kıl köklerinden dışarı çıkamayarak, cilt altında birikmesi akne oluşumuna neden olan…

Sürekli karşılaşılan cilt sorunlarından biri de aknedir. Cildimizde yağ oranının yüksek olduğu bölümlerde kızarma, sivilce, siyah nokta ve kist olarak kendini gösteren akne ergenlik zamanında başlar ve tedavi edilmezse cildimizde kalıcı hasarlara neden olur.

  Genellikle ergenlik devrinde cilt altındaki yağ miktarının artması ve yağ bezlerindeki bozulmalardan ötürü omuz, yüz, göğüs, sırt, boyun bölümlerinde siyah nokta, sivilce, iltihaplı kistler olarak kendini göstermektedir.

Aknelerden kurtulmak için hepsinden önce aknenin neden oluştuğunu ve akne oluşumunu tetikleyen etkenleri öğrenmekte yarar var.

Akne Nasıl Oluşur?

Yağ bezlerinin salgıladığı sebum isimli maddenin kıl köklerinden dışarı çıkamayarak, cilt altında birikmesi akne oluşumuna neden olan diğer etkendir.

Yağ bezlerinin kıl köklerinde olan bölümleri vardır. Yağ bezleri kanallarla cilde açılır ve cilt sağlığını korur. Bu kanalların aşırı yağlanma, günlük faaliyetler, makyaj malzemeleri vs. sebebi ile tıkanması cildimizde akne oluşumuna neden olur. 

Akne Nasıl Geçer?

Başınıza bir örtü örtüp yüzünüzü kaynar suyun buharına tutarak gözeneklerinizin genişleyip temizlenmesini sağlayarak aknelerden kurtulabilirsiniz.

Meyve ve sebze ağırlıklı beslenerek cilt sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Hafta içinde 2-3 kez yapılacak kil maskesiyle ciltteki aşırı yağlanmadan kurtulabilir akne oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Cilt temizleyecileri kullanarak akneden kurtulmak da mümkün. Lakin temizleyicilerin cildin ph seviyesine yakın olmasına özen göstermelisiniz.

İlk yapılması gereken cilt temizliğinize özen göstermektir. Gün içerisinde minimum iki kere cildinizi bol sui le yıkayarak akne oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Evde hazırlayabilecek olduğunuz iktisadi ve doğal toniklerle de cilt temizliğinizi yapabilirsiniz.

Ihlamur ve rezene çayı gibi bitki çayları mikropların temizlenmesinde etkili olmaktadır.

Temel cilt temizliği dışında akne şiddetine, yaş ve cinsiyetinize göre doktor tavsiyesiyle kimyevi ilaçlala da akneden kurtulmak mümkün. 

Akne Oluşumu Neden Artar?

Akne oluşumunu tetikleyen çokca etken vardır. Bunlardan ilki geneik faktörlerdir. Anne ve babadaki yoğun akne oluşumu genetik olarak  çocukta akne sorunlarını tetikler. Hormon seviyeleri de akne oluşumunu etkilemektedir. Özel olarak böbrek üstü bezlerinin salgıladığı androjen hormonunun artması  yahut cildimizde bu hormona karşı hassasiyetin oluşması akne problemlerine neden olur.

Aşırı stres ve endişe hallerinde akne oluşumu gözlemlenebilir. Hassaten öğrencilerde sınav zamanı kendini gösteren akne oluşumu stres temellidir.

Beslenme alışkanlıklarının da akne oluşumu üstünde etkisi vardır. Bu neden ile hazır gıdalardan, aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak akne oluşumunu engellemeye yardım eder.

Kullanılan kozmetik ürünleri gözenekleri kapatıp, cildin nefes almasını engellediğinden akne oluşumuna neden olur. Yağlı ciltlerde cilt temizliğinin doğru ve düzenli yapılmaması gözeneklerde yağ birikmesiyle akne oluşmasına neden olur.
Nedir Nasıl Neden   23 Nisan 2017  

Oyunun gayesi eldeki kağıtlarla seri yapıp baraj sayısı olan 51'e ulaşma yahut 51'i geçmektir (per toplamı genel olarak 51 sayının üz…

İskambil oyunu olan 51 hayli eğlenceli bir oyun çeşididir. Taşlarla oynanan 101 ile benzerlik göstermektedir. 101 taşlarla oynanmasına karşın 51 iskambil kağıtlarıyla oynanır.

Nasıl Oynanır?

Oyunun gayesi eldeki kağıtlarla seri yapıp baraj sayısı olan 51'e ulaşma yahut 51'i geçmektir (per toplamı genel olarak 51 sayının üzerindedir).

Oyun eldeki kağıtlar benzer veya değişik seri yapılarak ve 51'e tamamlanıp açılmasıyla ve elde kalan kağıtları yerde açılmış olan diğer kağıtlara işlenerek bitirilebilir.

Eldeki son kart olan ıskarta yere atılarak oyun tamamlanır.

İki desteyi birleştirdiğimiz için bir kağıttan iki adet vardır. Bu halde kağıt çifti yaparak da oyunu bitirebilirsiniz. Çiftten bitmek ister iseniz örnek vermek gerekirse; iki adet kupa 2, iki adet maça 5, iki adet kupa 9, iki adet karo K, iki adet maça 8 ile oyunu bitirebilirsiniz.

Benzer zamanda dört adet çiftle ve bir adet de dörtlü seri per yaparak oyunu bitirme imkanınız var olan. Bu örnekleri çeşitlendirebilir değişik seri ve kağıt çiftleriyle de oyunu tamamlayabilirsiniz. Elinizi açtıktan sonra elde kalan kağıtları işlemelisiniz.

Çiftten bitmeniz oyunculara daha çok puan yazdırmak için daha avantajlıdır.

Örnek verilecek olursa; kupa: 5, 4, 3, 2 Maça: 7, 8, 9,10 Maça: 2, 3, 4 Sinek: J, Q, K, A gibi art arda gelen kağıtlardan bir seri oluşturabilir.

Çiftten biterken puanı tamamlamanıza gerek yoktur. Düz (erkek) per diye tabir edilen değişik grupların benzer kağıtlarından minimum 3 adet toplayarak seri yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Maça 10 , Sinek 10, Kupa 10'u birleştirerek bir seri oluşturabilirsiniz.

Oyuna ilk başlayacak olan kişide bir kağıt fazla olarak dağıtılır buna ıskarta kağıt denir. Iskarta kağıt olan oyuncu elindeki fazlalığı (ıskartayı) yere atmasıyla oyun başlar. Oyuncular sırası ile desteden kağıt çekerek ellerindeki kağıtları per oluşturup, oluşan perlerin toplam sayısının 51 ve üstüne tamamlamaya çalışarak oyunu açmaya ve sonra bitirmeye çalışır.

51 oyunu için kartlar karıştırılır. Kağıdı dağıtacak oyuncu kağıdı dağıttıktan sonra solundaki kişiye kağıdı ortadan kesmesini ister. Kağıdı kesen oyunu jokeri kesmişse eğer onu alma hakkına sahiptir. Oyunculara ikişer ikişer 14 kağıt olana kadar dağıtılır.

Oyunun Puanlandırması

Elimizde tuttuğumuz kağıtların ve kağıt gruplarının bir değeri vardır. Joker yirmi beş puan, J, Q ve K on puan 1 (A) on bir puan diğer kağıtların da üstünde yazan sayılar benzer zamanda puanlarıdır.

Biz elimizdeki kağıtlarla seri yapınca diğer kağıtları da yere işleriz. Elde kalan son ıskarta kağıdı da atıp oyunu bitirdiğimizde karşıdaki oyuncu kağıtlarını açar ve puanlar hesaplanır. Bize de -100 yazılır.

Eğer joker ile bitmişsek bu kağıt gurupları iki katı daha değer kazanır. Mesela joker ile bitirmişsek oyunu ve oyuncunun elindeki kağıtlar açıksa sayı toplamının toplamın iki misli yazılır. Eğer kağıtlar kapalıysa hanesine 200 puan eklenmektedir.

Jokerle elden çift bitersek dört katı değer kazanır. Oyunculardan herhangi biri elini açmamışsa 2 kat daha değer kazanarak sekize katlanır. Normal bitişte 800 çift bitişte 1600 sayı elleri kapalıysa oyuncuların hanesine yazılır.

Bu halde rakiplerinizin kazanması çok zorlaşır.

51 oynayabilmek için 2 deste iskambil kağıdına ve asgari 2 kişiye ihtiyaç vardır. İstendiği taktirde 3 veyahut 4 kişi ile ve çift grup durumunda de oynanabilir. İki adet iskambil kağıdı birleştirilir ve kartlar tam olarak karıştırılır.

Bu halde elimizdeki destede 4 adet kağıt grubunun (Sinek, Maça, Karo, Kupa) her birinden 2 adet olur. Bir seriden toplamda 13 kağıt vardır. Biz iki desteyi karıştırdığımıza göre bir seride 13+13=26 kağıt bulunmaktadır. Bizim elimizde 4 seri ve 2 adet joker ile 106 kağıt bulunmalıdır.

 (2x) Sinek, (2x) Maça, (2x) Karo, (2x) Kupa + 2 adet joker de tamamsa oyuna başlanabilir.

Nedir Nasıl Neden   24 Mart 2017  

Источник: //nedirnasilneden.com/akne-nasil-gecer

Akne : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Akne neden olur? Akne nasıl geçer?

Genelde ergenlik çağında başlayıp 30 yaş sonrasında azalma gösterebilen akne sorunu bazı insanlarda uzun bir süre devam edebilir. Genellikle ilk kez ergenlik döneminde görülse de ortaya çıkışının yetişkinliğe denk geldiği de olmaktadır.

Deri problemleri içerisinde en sık rastlanan durumdur, sırt ya da yüzde ortaya çıkabilen beyaz nokta, siyah nokta, iltihaplı kızarık sivilce ve bazen de deri altı kist olarak kendini gösterir. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen akne problemi, yerleşim bölgesi ve kronik seyri sebebiyle psikolojik ve görsel açıdan da oldukça rahatsız edicidir.

Özellikle derin ve büyük lezyonların ciltte kalıcı hasar bırakabilme ihtimaline karşı erken müdahale oldukça önemlidir.

Çoğunlukla karıştırılan, birbirinden farklı iki deri problemidir. Aralarındaki fark ise oldukça basittir, şöyle özetlenebilir; sivilce, kıl dibindeki iltihaplanma anlamına gelir.

Akne ise içi iltihap dolu yapılanmalardır ve genelde hormonlarla ilişkili olarak meydana gelir. Oluşması için ilk neden vücuttaki yağ oranının artmasıdır. Hormonlarla birlikte artan sebum adı verilen yağ üretimi de artar.

Artan yağ gözeneklerden dışarı çıkmaya çalışır ve burada tıkanarak kalır. Bu tıkanmayla beraber siyah veya beyaz nokta oluşur. Tıkaç olarak adlandırılan noktalar, bakterilerin yaşaması için elverişli bir ortamdır.

Zamanla sayıca artış gösteren bakteriler akne gibi oluşumları meydana getirir. Akne oluşumu üç aşamalı olarak gerçekleşir; önce kızarır, sonra kabararak içi sertleşir ve iltihaplanır.

1. Hormon seviyesi

Akne, birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluşabilir. Temel faktör ise yüksek hormon seviyeleridir. Erkek cinsiyet hormonları olarak bilinen androjen, kadın ve erkeklerde ergenlik çağında artış gösterebilir. Androjen seviyesinin fazla olması, yağ bezlerinin de büyümesine yol açar. Bu da daha çok sebum üretilmesi anlamına gelir.

2. Genetik

Başka bir faktör de genlerdir. Sivilcelerin oluşmasına eğilim, aile genlerinden miras kalabilir. Yapılan araştırmalarda, okul çağında bu problemi olan çocukların ailelerinde de akne problemine dair bir geçmişin olduğuna rastlanmıştır.

3. Hormonal değişiklikler

Bazı faktörler akne sorununun daha şiddetli seyretmesine neden olabilir.

Kadınların menstrual döngü başlangıçlarından 2 ila 7 gün öncesindeki süreçte yaşanan hormon değişimleri, hamileliğe bağlı gelişen hormonal bozukluklar, doğum kontrol haplarının hormonlar üzerindeki etkisi akne iltihapları şiddetlendiren faktörlerdir. Stres, ağır veya uzamış duygusal gerginlikler de aknenin daha kötü bir şekilde gelişmesine destek olur.

4. İlaçlar

Bazı ilaçların da akne problemine neden olduğu bilinmektedir. Bunlar; erkeklik hormonu takviyesi için kullanılan androjen hapları, nöbet kontrolü için kullanılan barbitüratlar, bipolar hastalarının kullandığı lityum ilaçlarıdır.

5. Çevresel faktörler

Yağ oranı fazla olan makyaj malzemeleri folikül hücrelerinde bozukluğa neden olur. Bisiklet kaslarının baskı yapması, sırt çantaları veya sıkı yakalar, çevre kirliliği ve yüksek nem, lekelerin sıkıştırılması da akne sorununu kötüleştirebilir. Şeker ve yap oranı yüksek yiyeceklerle birlikte sağlıksız bir cilt yapısına sahip olmak da akne oluşumuna uygun zemini hazırlar.

1. Hafif dereceli tedavi

Hafif derecedeki vakaların jel solusyonlar ve losyonlarla tedavisi yapılabilir. Bunun için yüzünüzü su ve ve hafif temizleyici bir sabun ya da antiseptik jelle günde iki kere yıkamalısınız.

Losyonları yalnızca akne üzerine noktalar halinde değil de bütün etkilenen alana yayıp uygulamanız daha etkili olur. Tedavi ilk 2-4 hafta kadar kuruluk yapabilir.

Zaman geçtikçe cilt, bu tür reaksiyonlar göstermez.

Kuruma şikayetleriniz için yağsız, nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Bu tarz cilt problemleriyle karşılaşmamak için yağlı kozmetik ürünleri, fondöten ve güneş koruyucuları kullanmamalısınız.

Bazı durumlarda iyileşme süreci 2-4 ay sürebilir. Şiddetli tahrişli olduğu takdirde tedaviyi bırakmalı ve doktorunuzla görüşmelisiniz.

Hafif derecedeki vakalarda genelde topikal, yani dışarıdan sürülecek ilaçlar verilir.

2. Orta dereceli tedavi

Harici olarak kullanılan ilaçların yanı sıra ağız yoluyla alınan ilaçlarla da tedavi uygulanır. Bunlar antibiyotikler, kadınlarda antiandrojen ve östrojen tedavileri, tedaviye dirençli olanlarda isotretionin şeklindedir.

3. Şiddetli vakalarda tedavi

Ağız yoluyla alınan ilaçlarla tedavi uygulanır. Bu dönemde tedavi muhakkak dermatolog kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Çoğu hastaya ise isotretionin tedavisi uygulanır. Uzun süreli antibiyotik kullanımı ve kadınlarda antiandrojen tedavileri uygulanır.

Bitkisel Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Limon ve bal akne tedavisinde kullanılan bitkisel kaynaklardır. Özellikle bal maskesi akne sorununa iyi gelebilecek bir kürdür. Bunun için balı doğrudan sorunlu cilde sürün ve üzerinde limon lapasını bekletin. Bir dakika sonra bol suyla yıkayabilirsiniz.
 • Gül suyu da cilt için yararlıdır. 2 tatlı kaşığı kadar gül suyunu, 2 tatlı kaşığı balla karıştırarak cildinize sürün. 20 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayıp temizleyin. Şayet bu maske cildinizde alerjik bir sorun yaratmazsa, sorununuz geçene kadar her gün uygulayabilirsiniz.
 • Orta boy bir soğanı pişirip mikserden geçirin. 2 tatlı kaşığı kükürtü yarım çay bardağı limon suyunun içinde eritin ve sonrasında soğanla karıştırın. Hazırladığınız bu maskeyi sorunlu bölgelerine uygulayın.

Источник: //sebboy.com/akne-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..