Albino (Albinizm Hastalığı) Nedeni, Belirtisi, Tedavisi

içerik

Albino nedir? Albino hastalığının sebepleri nelerdir?

Albino (Albinizm Hastalığı) Nedeni, Belirtisi, Tedavisi

Albino bir deri hastalığı ve bu hastalığa yakalanan insan yada hayvan için çok zorlu yaşam koşulları olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda Albinizm nedir? Albino nedir? Albino hastalığının nedenleri nelerdir? sorularının cevabını bulabileceksiniz.

Her gün etrafımızda bir çok albino hastası görmeniz mümkündür. Bazen yüzü, kirpikleri, saçları tamamı ile bembeyaz olan kişiler görmekteyiz. Bu kişilerin neden böyle olduğunu merak ettiğimizde ise “Albino” denilen hastalığa sahip olduklarını öğreniriz. Peki albino (akşınlık) hastalığı nedir? Albino hastalığının tedavisi var mıdır? Albino hastalığının sebepleri nelerdir?

Albino Nedir?

Halk arasında albino ya da akşınlık olarak bilinen hastalığın adı aslında Albinizmdir. Vücutta var olması gereken melanin maddesinin eksikliğinden veya vücutta bu maddenin hiç olmayışından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Melanin maddesi, vücuttaki deriye, kirpiklere, saçlara ve gözlere renk veren pigmentlerdir. Bu pigmentlerin eksikliği insanlarda görüldüğü gibi, hayvanlarda da görülmektedir.

Yani hayvanlar üzerinde de albino hastalığının oluşması mümkündür.

Hayvanlarda oluşan albino hastalığında, doğa şartları çetin ve zorlu olduğu için, yaşama oranı ile hayatta kalma oranı oldukça düşük seviyededir.

Tamamen beyaz olan bir hayvanın, avcı yırtıcılar tarafından fark edilip av konumuna düşmesi oldukça kolaydır.

Kendi kendilerini kamufle ederek saklanma yetenekleri düşük olan bu hayvanların parlak derilerinden kurtulmak için yapabilecekleri bir şey ne yazık ki yoktur.

Albino olan hayvanların çok azı avlanma yaşlarına kadar hayatta kalabilmektedir. Çünkü yırtıcılar tarafından uzaktan çok rahat fark edilebilmektedirler.

Derilerinin normal olmayışından ötürü kendilerini kamufle edememektedir. Tıpkı bir güneş damlası gibi parlayan tenlerinin bıraktığı mükemmelliyet etkisi yırtıcıların gözlerinden kalplerine akmaktadır.

Sonra iştahlarını kabartmakta ve zaten yavru olan hayvanın kaçacak bir yeri kalmamaktadır.

Albino Nedir? Albino Hastalığının Sebepleri Nelerdir? – Albino Dişi Aslan

Albino, genel olarak ele alındığında, vücuda renk veren melanin pigmentinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ve sonuç olarak vücudun, saç, sakal gibi bölgelerinde beyaz bir renge sahip olmasına neden olmaktadır.

Albino olan kişilerde, renk pigmentleri olmadığı veya az olduğundan dolayı, bu kişilerin genellikle güneş ışınlarından korunması gerektiği söylenebilir.

Güneşten gelecek zararlı ışınların vücuda etkisi hızlı olacağından, uzun süre güneş altında kalmak, tehli sonuçlar doğurabilmektedir.

Hayvanlardan ziyade, albino olan insanlar, değişik görünüşleri ile toplum içerisinde her zaman dikkat çekmekte ancak toplum tarafından yadırganma ve dışlanma gibi olumsuz etkilere mağruz kalmamaktadırlar. Albino kişilerin gözleri genellikle açık renkli olup, yansıyan ışığın kırmızı olması ile pembe renge bürünebilmektedir.

Melanin maddesi, derinin dışında hastanın göz rengini de etkilemektedir. Albino hastalarında göz rengi de farklıdır. Göz bebekleri pembe renkte olmaktadır. Gözlerini yansıyan ışık sayesinde kırmızı renkte görmemiz de mümkün olabilmektedir. Albino hastalığı taşıyan neredeyse tüm hastalarda astigmat problemi de görülmektedir.

Ayrıca derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunmasından dolayı güneşten gelen zararlı ışınlar direkt vücuda gider. Bu yüzden fazla güneş altında bulunmaları gerekmektedir.

Albino hastalığının genetik olduğunu söylemek oldukça mümkündür. Yani anne ve babanın bu hastalığı taşıyıcı olması gerekmektedir.

Ancak yalnızca annede ya da babada albino hastalığının oluşu, çocuğun da albino olacağı anlamına gelmemektedir. Ama aile bireylerinden birisinde olmasının yanında, sülalede bu hastalık var ise çocukta olma ihtimali de gayet yüksektir.

Üstelik yapılmış olan araştırmalar, albino hastalığının kızlarda daha çok görüldüğünü ortaya koymaktadır.

Albino Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Albino hastalığının bilinen 8 adet çeşidi bulunmaktadır. Bunların içinden 6 tanesi tam olarak teşhis edilebilmektedir. Geriye kalan 2 çeşidin keşifleri yapılmış olmasına rağmen kesin olarak tanısı konulamamıştır. En sık görülen ve en çok bilinen ve teşhis edilen albino türleri ise; kısmi albino ve tam albinodur.

Albino Nedir? Albino Hastalığının Sebepleri Nelerdir? – Albino Hastası İki Kardeş

Kısmi Albino

Melanin maddesi; vücutta biraz olsun üretiliyor ise, kısmi albino oluşacaktır. Kısmi albinoda, vücudun bazı bölgelerinde beyaz nokta ve lekeler oluşmaktadır.

Tam Albino

Tam albinoda, vücut hiçbir şekilde melanin maddesi üretmemektedir. Bu durumda kişinin vücudu, kirpikleri ve saçları tamamen beyazlamaktadır.

Albino Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri incelendiğinde deride görülen renk değişimlerinin yanında, gözlerdeki değişimler de hastalığın belirtileri olarak ortaya çıkmaktadır. Albino hastalığı esas olarak göz doktorlarının muayeneleri ile belli olmaktadır. En temel albino hastalığı belirtisi ise gözün arka kısmındaki faveonun renksiz olmasıdır.

Gözün içerisinde renk olmaması sebebi ile albino hastaları, görme bozuklukları yaşamaktadırlar. Ve görme düzeyi de yüzde 5 ila yüzde 10 civarında olmaktadır. Yaş ile birlikte de görme bozuklukları gittikçe artmaktadır. Gözlerdeki astigmat, albino hastalarının yaşadığı en önemli sorundur.

Albino hastalığının en önemli diğer belirtisi ise, deri üzerinde meydana gelen beyazlıklardır. Beyazlıklar, parça parça lekeler halinde veya vücudun tamamında olabilmektedir.

Albino hastalığı teşhisinin konulabilmesi için mutlaka genetik testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testler ne yazık ki Türkiye’de yapılamamaktadır.

Birçok laboratuvar bu sebeple, hastalığın teşhisini koyarken, yurt dışındaki laboratuvarlar ile beraber çalışarak ortaya koyabilmektedir.

Albino Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Albino hastalığının tedavisi için maalesef ki kesin bir yöntem bulunmamaktadır. Ama bu konudaki bilimsel çalışmalar tüm hızı ile sürdürülmektedir. Özellikle kısmi albino için şu ana kadar birçok farklı yöntemler denenmiş olup, herhangi bir kesin tedavi yöntemi bulunamamıştır.

Albino Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Genetik bir hastalık olan albino hastalığı deriyi etkilediği için bu hastaların derilerini korumaya oldukça özen göstermeleri gerekmektedir. Özellikle güneşli havalarda dışarı çıkmaları sakıncalı olmaktadır.

Güneşin zararlı ışınları direkt olarak deriyi etkilediği için deri üzerinde kızarıklar ve güneş yanıkları oluşabilmektedir. Albino hastalığı olanlar dışarı çıkmadan önce mutlaka koruyucu kremler kullanmaya özen göstermelidirler.

Güneşli havaların yanı sıra hava bulutlu dahi olsa koruyucu krem kullanmaları gerekmektedir.

Albino hastalarında deri içerisinde renk pigmentleri olmadığı için güneşin zararlı ışınlarından doğrudan etkilenirler. Bu ışınlar deri kanserine direkt olarak yol açmasa da albino hastalarının deri kanseri olma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle dışarı çıkarken koruyucu kremler kullanarak şapka takmaları gerekir.

Albino hastalarının gözleri güneşten doğrudan etkilenir. Güneşli havalarda görme bozuklukları daha çok yaşanır. Bu nedenle güneşli havalarda dışarı çıkarken koyu renk camları olan güneş gözlükleri takmaları gerekir. Anne babaların albino hastalığı olan bebekleri için de güneş gözlükleri alarak kullanmaları gerekir.

Albino Nedir? Albino Hastalığının Sebepleri Nelerdir? – Albino Bir Genç

Albino hastaları gözlerinde yaşadıkları sorunlar nedeniyle engelli bireyler olarak tanımlanmaktadırlar. Elektronik teleskop, teleskopik gözlük ve el dürbünleri albino hastalar için görme bozukluklarının iyileştirilmesi adına kullanılacak aletlerden bazılarıdır.

Akşınlarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır. Gözlerin göz bebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızı olmaktadır. Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır.

Akşınlık ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte olabilmektedir.

Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda girmekte ve fazla güneş altında bulunmaları ölümlerine bile yol açabilmektedir.

Bu yazımızda sizler için albino hastalığının ne demek olduğunu, albino hastalığının sebeplerini, ne şekilde anlaşılarak ortaya çıktığını ve tedavi yollarını anlattık.

Bu üzücü bir haber ancak maalesef henüz tedavisi bulunmamaktadır. Tıbbın ileri seviyelere geldiği günümüzde bu tip çözümsüz hastalıkların kalmaması, en büyük dileklerimizden biri olacaktır.

Umarız herkes için faydalı bir makale olmuştur.

Ayrıca bakınız

 • Albinizm nedir? Albino nedir? Albino hayvanlar nasıl yaşar?

Источник: //www.gelgez.net/albino-nedir-albino-hastaliginin-sebepleri-nelerdir/

Albino (Albinizm) nedir? Neden olur? Albinonun belirtileri ve tedavisi

Albino (Albinizm Hastalığı) Nedeni, Belirtisi, Tedavisi

Okülokütan albinizm hastalığı olan bazı insanlar aşırı derecede soluk cilde, gözlere ve beyaz saçlara sahiptir. Aynı tipteki albinizm hastalarının bazılarının ise saçlarında, gözlerinde veya cildinde biraz daha fazla renk olabilir.

Oküler albinizmde ise sadece gözler etkilenir. Bu albino hastaları genellikle mavi gözlere sahiptir.

Bazı durumlarda, iris (gözün renkli kısmı) çok az renge sahiptir, bu yüzden hastanın gözleri pembe veya kırmızımsı görünebilir. Bunun sebebi, göz içindeki kan damarlarından kaynaklanır.

Bazı oküler albinizm formlarında, duyma sinirleri etkilenebilir ve zaman içinde işitme problemleri veya sağırlık yaşanabilir.

Miyop nedir? Miyopluk neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Ayrıca nadiren albinizm ile bazı sendromlar birlikte olabilir. Örneğin, Hermansky – Pudlak sendromu (HPS), tek bir gendeki bir değişikliğin neden olduğu bir albinizm şeklidir. Akciğer, böbrek ve bağırsak hastalıkları gibi bir kanama bozukluğu ile ortaya çıkabilir.

Eğer bir albino çocuk sık burun kanaması, kolay morarma veya kronik enfeksiyonlar yaşıyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Bu belirtiler, albinizm içeren ciddi bozukluklar olan Hermansky-Pudlak sendromu veya Chediak-Higashi sendromunun varlığını gösteriyor olabilir.

Albino neden olur?

Albinizm, genetik bir kusur nedeniyle vücudun melanin üretip dağıtamamasının sonucudur. Melanin, vücutta saç, kıl, cilt ve gözün irisine renk veren doğal bir maddedir. Tamamen anne babadan miras kalarak oluşur ve doğuştan gelir.

Dış ve çevresel etmenlerin bir etkisi yoktur. Genelde sadece dış görünüşü etkileyen bir durum gibi görünse de aslında görme bozukluğu veya azlığı ile birlikte gelişir. Hastalık geni vücut kromozomlarında çekinik olarak taşınır. Hastalığın çocuklarda görülme ihtimali de anne ve babadaki gen özelliklerine göre değişir. En yaygın iki kalıtım formu görülür:

X’e bağlı kalıtım formu: Albinizmin en yaygın görülen formu X kromozumunun hasarına bağlı olarak görülen formudur.

Oküler Albinizm (OA) sahibi olan erkek çocukları annelerinden geçen bir X kromozomuna sahiptirler. Hatalı X kromozomu taşıyan annelerin erkek çocuklarında % 50 oranında bu hastalık görülür.

Kız çocuklarında ise babaları OA sahibi olmadıkça ya taşıyıcıdırlar ya da hiç etkilenmezler.

Vitiligo (ala hastalığı) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Otozomal resesif (çekinik-baskın olmayan) kalıtım formu: Albinizmin daha az rastlanan formu ise otozomal resesif genlerin kusurundan kaynaklanan albinizmdir. Ebeveynlerin her ikisi de hatalı resesif gen taşır. Bu durumda bebekleri de efektif (etkili) gene sahip olur. Yüzde 25 oranında hiçbir çocukta albinizm görülmez. Kız ve erkek çocuklarda görülme olasılığı ise eşittir.

Albino insanların özellikleri

Göz rengi: Albino olan biri soluk mavi, gri veya kahverengi gözlere sahip olabilir. Göz rengi, albinizm tipine ve melanin miktarına bağlıdır. Kirpik ve kaşlar genellikle soluktur.

Gözlerin renkli kısmında pigment eksikliği irisleri biraz saydam yapar. Bu, irislerin ışığın göze girmesini tamamen engelleyemediği anlamına gelir.

Bu nedenle, bazı ışıklarda çok açık renkli gözler kırmızı görünebilir.

Albino göz problemleri

Albinolarda az miktarda melanin göz problemlerine de yol açabilir. Bunun nedeni, melaninin retinanın gelişimine yani gözün arkasındaki ince hücre tabakasına etki etmesidir. Albinizm ile bağlantılı olası göz sorunları şunlardır:

 • Zayıf görüş: Miyop ya da hipermetrop ve düşük görüş (düzeltilemeyen görüş kaybı)
 • Astigmat: Korneanın (gözün ön tarafındaki saydam tabaka) mükemmel kavisli olmaması veya merceğin anormal bir şekli olması nedeniyle bulanık görülmesi
 • Fotofobia: Gözlerin ışığa aşırı duyarlı olması
 • Nistagmus: Göz kaslarının istem dışı ileri geri hareketi
 • Strabismus (Şaşılık): Gözlerin odaklanamaması ve birlikte bir noktayı takip edememesiyle bir gözün veya her ikisinin birden doğru hizada olmaması

Albinizm taşıyan bazı küçük çocuklar sakar gibi görünebilir çünkü onların görme problemleri, bir nesneyi toplamak gibi belirli hareketleri gerçekleştirmelerini zorlaştırabilir. Bu sorun yaşları ilerledikçe düzelebilir.

Albino hayvanlar

Albinizm memelileri, kuşları, balıkları, sürüngenleri ve kurbağaları etkilemektedir. Albino hayvanların hepsi saf beyaz renkli değildir çünkü melanini kontrol eden bazı özellikler hayvanların kürklerinde pigment üretimine izin verirler.

Bütün beyaz hayvanlar da albino değildir. Bunların farklarını gözlerinin renklerinden anlayabiliriz. Melanin hayvanların gözlerinin ve görüş kalitelerinin gelişiminde katkıda bulunurlar.

İrislerinde kahverengi-siyah ve sarı-kırmızı pigment bulunmayan hayvanların gözleri pembe veya açık mavi görünür.

Albino göz problemlerine neden olabilir

Albinizm genelde bebek doğduğu an anlaşılır. Bebeğin saçı, cildi ve gözleri eksik pigment belirtilerini araştırmak için incelenebilir. Bunun için kullanılan yöntem genetik testidir. Bu yöntemle albinizimle ilgili kusurlu gen tespit edilir.

Ayrıca albinizm bir dizi görme sorununa neden olabileceğinden bebek bir göz uzmanına se edilebilir. Gözdeki problemlerin belirlenmesi için gözde ışığa hassas hücrelerin tepkisinin ölçüldüğü elektroretinogram testi uygulanır.

Yapılan testlerin neticesine göre albinizm tanısı koyulur.

Albino hastalığı tedavisi

Albinizmin tedavisi henüz bulunamamıştır. Hamilelikte yapılan testler ile teşhis edilememektedir. Albinizm tedavisinde amaç belirtileri en aza indirmeye çalışmaktır. Ayrıca uygulanan tedavi güneş hasarını önlemeye yardımcı olur.

Melanom nedir? Cilt kanseri melanomun belirtileri ve tedavisi

Albinizimden kaynaklanan göz problemleri için de kesin bir tedavi olmamasına rağmen görüşü geliştirebilen bir dizi destekleyici tedavi mevcuttur. Bunlar:

Albino çocuklar yaşları ilerledikçe düzenli göz muayenelerine ihtiyaç duyarlar ve muhtemelen miyop, hipermetrop veya astigmatizm gibi sorunları düzeltmek için gözlük veya kontakt lens kullanmaları gerekir.

Düşük görüş yardımcıları

Özellikle okul döneminde albino çocuklar az görmeden dolayı desteğe ihtiyaç duyarlar. Görüş yardımcıları şunları içerir:

 • Büyük punto ile basılmış kitaplar vb.
 • Büyüteçler
 • El dürbünü, teleskopik gözlük gibi yardımcı cihazlar
 • Büyük bilgisayar ekranları
 • Yazma ve görüntülerin daha kolay görüntülenmesini sağlamak için ekranı büyütebilmeyi sağlayan tabletler ve telefonlar

Fotofobi veya ışığa duyarlılık için

Güneş gözlükleri, renkli gözlükler ve dışarıda geniş kenarlı bir şapka takmak ışığa duyarlılık konusunda yardımcı olabilir. Albino bebekler dahi güneş gözlüğü kullanmak zorundadır.

Nistagmus için

Tedavisi henüz bulunamamıştır ancak acı verici değildir ve zamanla kötüleşmez. Bazı oyuncaklar veya oyunlar, albino bir çocuğun sahip olduğu görüşten en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olabilir. Bir göz doktoru daha fazla öneride bulunabilir. Bazı göz kaslarını bölüp tekrar bağlamayı içeren cerrahi müdahale bazen bir seçenek olabilir.

Şaşılık için

Şaşılık için temel tedaviler gözlük, göz egzersizleri, ameliyat ve göz kaslarına enjeksiyonlardır.

Melanin cilde, gözlere ve saçlara renk vermenin yanı sıra cildi güneşten korur. Bu, cildin yanmak yerine bronzlaşmasına neden olur. Bu nedenle koyu tenli insanların daha açık tenli insanlardan daha az yanma ihtimali vardır. Yani albinoların cildinde melanin olmadığından güneş yanıklarına ve cilt kanserine yakalanma riskleri yüksektir.

Albinoların cilt kanserine yakalanma riskleri yüksektir

Düzenli olarak dermatolojik ürünler, özellikle güneş kremi kullanmazlarsa erken yaşta cilt kanserine yakalanma olasılıkları oldukça yüksektir. En az 30 koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır.

Bunun yanı sıra şapkalar, koyu renkli giysiler, uzun pantolonlar ve uzun kollu gömlekler gibi güneşten koruma sağlayan giysiler giymek önemlidir.

Bu önlemleri aldıkları takdirde rahatlıkla güneşe çıkabilirler.

Ayrıca, cilt değişikliklerine dikkat etmeleri ve herhangi bir leke, tümör, yumru vb. oluşumlar gözledikleri takdirde hemen bir uzmana başvurmaları gerekir. Cilt kanseri erken teşhis edilirse çok daha kolay tedavi edilir.

Astigmat nedir? Neden olur? Astigmatın belirtileri ve tedavisi

Albinolar ne kadar yaşar?

Göz problemleri dışında, albinizm olan çoğu insan diğer herkes kadar sağlıklıdır ve uzun yaşayabilirler. Bununla birlikte, Hermansky-Pudlak sendromu (HPS) bir kişinin akciğer hastalığı veya kanama sorunları nedeniyle ömrünü kısaltabilir.

Albinizm Derneği

Albinizm olan bazı insanlar dış görünüşlerindeki farklılıklar nedeniyle ayrımcılığa maruz kalabilirler ve bu durum özellikle çocukluk çağındaki albinoları çoğunlukla psikolojik anlamda olumsuz etkiler.

Genellikle kendi ailelerinden çok farklı göründüklerinden kendilerini dışlanmış hissedebilirler.

Bu deneyimler sosyal izolasyon, zayıf benlik saygısı ve strese yol açabilir. Bu sorunlarla baş edebilmek için uzman danışmanlara başvurmak albinoların sağlıklı bir psikoloji geliştirmelerine yardımcı olur.

Aynı zamanda albino çocuk sahibi ebeveynlerin albinizm konusunda bilinçlenmeleri de oldukça önemlidir.

Albinizmli yetişkinler ve albinizmli çocuğu olan bir grup aile tarafından 2012’de kurulan ve Türkiye’de albinizm hakkında düzenli çalışmalar yapan ilk sosyal platform olan Albinizm Derneği, bu konuda toplumun ve devletin farkındalığını arttırmayı hedeflemektedir. Dernek aynı zamanda bu konu hakkındaki tüm gelişmeleri, araştırmaları takip ederek, tanı ve tedavi çalışmalarının Türkiye’ye gelmesini için de çalışmalar yürütmektedir.
Referanslar: 1- Albinism 2- Albinism causes 3- Understanding Albinism 4- Albinolar Hakkında Bilinmeyenler

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/albino-albinizm-nedir-neden-olur-albinonun-belirtileri-ve-tedavisi/

Albinizm (Albinoluk) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Albino (Albinizm Hastalığı) Nedeni, Belirtisi, Tedavisi

Genetik faktörlere dayalı bir deri hastalığı olan albinizim, cildin ve gözlerin direkt olarak etkilenebildiği bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa sahip kişilere albino adı verilmektedir. Melanin adını veren renk pigmentlerinin bu kişilerde yok ya da az olması sonucunda bu rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

Zamanla albino insanların görmede sorun yaşamaları olasıdır. İnsanlar kadar hayvanlarda da görülme ihtimali bulunan bu hastalık kalıtımsal faktörlerden dolayı nesillerden nesillere geçebilmektedir.

Günümüzde keşfedilmiş 8 farklı albinizm çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en sık görülen türü vücuttaki saç ve kılların renksiz olmasıdır.

Ayrıca bu hastalığa ilişkin yapılan araştırmalar albinizm hastalığının kızlarda daha çok görüldüğünü ortaya koymuştur.

Yılancık Hastalığı (Erizipel) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Güneşten aşırı etkilenen bu insanların kansere daha kolay yakalandıkları düşünülmektedir. Ancak doğrudan deri kanserine yakalanmayı tetikleyici bir hastalık olmamasına karşın, güneşin zararlı ışınlarından korunmayı sağlayıcı renk pigmentlerinin eksikliği deri kanserini tetikleyebilir.

Albinizim (Albinoluk) Nedir?

Genetik ve metabolik bir hastalık olması nedeniyle doğuştan sahip olunan albinizmde kılların beyaz renkte olması özelliğine rastlanır.

Canlıların vücudunda olması gereken melanin adındaki renk pigmentlerinin eksik olması bu genetik rahatsızlığa yol açmaktadır.

Albino kişilerin bir kısmında melanin pigmentlerine hiç rastlanmaz, bazılarının vücudunda ise bir miktar melanin bulunur. Bu kişilere ise kısmi albino adı verilmektedir.

Albinoluğun Çeşitleri Nelerdir?

Albinizim çeşitleri vücudun etkilendiği genin özelliklerine bağlı olarak birbirlerinden farklılık göstermektedir. OCA; saç ve diğer kılların renksiz olması durumudur ve dünya genelinde en sık rastlanılan çeşidi budur.

Güneşin zararlı ışınlarından koruyucu melanin pigmentlerinin eksikliği nedeniyle güneşten çok çabuk olumsuz etkilenebilirler. Şapka ve güneş gözlüğü ile güneşli havalarda dolaşmak faydalı olacaktır. Oküleralbinizm çeşidi ise hastaların sadece gözlerinde renk ve görme sorunu yaşadıkları albinizm türüdür.

 OCA2 OCA3 ve OCA4 de diğer albinizim çeşitleri arasındadır.

Albinizm Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Temel olarak vücuttaki melanin pigmentinin eksikliğine dayalı olan albinizm saç ve vücuttaki tüm tüylerin beyaz renkte olmasına neden olur. Renk pigmentleri olmayan ya da az miktarda sahip olan kişilerin güneşten korunmaları gerekmektedir.

Genetik bir hastalık olan albinizm, sonradan yakalanılan bir hastalık değildir.

Göz ya da saç rengi beyaz olduğu için toplum içinde dikkat çekici özelliğe sahip olan albino kişiler, diğer insanlar tarafından rahatsız edici tepkilere çok fazla maruz kalmamaktadır.

Göz renkleri beyaza yakın özellikte, oldukça açık olan kişilerin güneşli ortamlarda pembeye yakın bir göz rengine sahip olmaları mümkündür. Göz sağlığını yakından ilgilendiren bir rahatsızlık olarak, albino olan insanların zamanla görme ile ilgili sorunlarla karşılaşmaları normaldir.

Albinizim Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Albinizm rahatsızlığı cilt ve kıl rengindeki değişimlerden başka çok fazla belirti vermeyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle pek çok albinizim rahatsızlığı gözde başlayan sağlık sorunları sonucunda teşhis edilmektedir. Göz yapısının arkasında bulunan fovea kısmının renksiz olması da albinizm belirtileri arasındadır.

Mevcut belirtilerin kesinleşmesi adına genetik testler bu rahatsızlığın adının konması için gerekli olan uygulamalardır. Ülkemizde albinizm rahatsızlığına dair çok fazla çalışma bulunmasa da yurt dışı laboratuvarları aracılığı ile teşhis ve tedavi hizmetleri verilmektedir.

Albinizimden Korunma Yolları Nelerdir?

Albinizm ağırlıklı olarak kalıtsal bir rahatsızlıktır ve insanın kendi çabaları ile korunması oldukça güçtür.

Anne karnında dahi tespit edilemeyen bir hastalık olarak gebelik öncesi yapılan bazı genetik testler albinizm hakkında bazı ipuçları verebilir.

Ancak bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin zararlı dış etkenlerden korunmak için alabilecekleri birtakım önlemler vardır. Bunlar arasında en önemlisi güneş ışınlarından korunmaktır.

Dışarı çıkarken mutlaka güneşten koruyucu kremler sürmek ve güneş gözlüğü kullanmak bir nebze olsun albinolu kişilerin rahat olmalarını sağlayacaktır. Ortalama 20 bin insanda bir görülme olasılığına sahiptir. Renk değişikliğinin yanı sıra görme yetisinde sorun yaşanması ve  zeka geriliği durumu da albinolukta görülen durumlar arasındadır.

Albinizimin Tedavisi Nedir?

Çeşitlerine göre tedavi olanağı bulunan albinizmde renk pigmentlerinden tirozinas enziminin üretilmesini sağlamak tedavinin de mümkün olması anlamını taşımaktadır. Oldukça zor olan tedavi şekli dünyadaki pek çok albinizimli kişinin yaşamlarını bu rahatsızlık ile geçirmelerine neden olmaktadır.

Kişilerin mutlaka güneşten korunmaya çalışmaları ve düzenli olarak göz doktoru kontrolünde olmaları yaşam boyunca karşılaşacakları zorlukların azalmasına yardımcı olacaktır. Vitiligo hastalığı ile benzer yönleri bulunsa da albino doğuştan gelen, vitiligo ise sonradan edinilen bir rahatsızlıktır.

Albinizm Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

Toplumda albinizm sahibi olan bireylerin güneşten uzak bir şekilde yaşamaları gerektiği düşünülür. Ancak gerekli tedbirler dahilinde bu kişiler de rahatlıkla güneşe çıkabilirler. Hastalık kategorisi altında tedavisi aranan bir durum olsa da albinizim genetik faktörlere dayalı gelişen bir özelliktir.

Alerjik Konjonktivit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Gelişim açısından herhangi bir olumsuzluğa yol açmaması nedeniyle albinolu çocuklar da bu süreci normal çocuklar gibi tamamlayabilirler.

Albinizm sadece insanlara özgü bir durum değildir, doğada bu duruma sahip pek çok hayvan bulunmaktadır.

Gerekli önlemler alınmadığı sürece cilt kanserine yakalanma olasılıkları diğer insanlara göre daha fazladır.

Источник: //bilgihanem.com/albinizm-albinoluk-nedir/

Albino hastalığı nedir albinizm nedenleri tedavisi var mıdır?

Albino (Albinizm Hastalığı) Nedeni, Belirtisi, Tedavisi

Albinizm genetik bir rahatsızlıktır. Her canlıda, ona saç, göz, ten rengini veren melanin adlı pigmentler bulunmaktadır.

Pigmentler, tüm nesnelerin renklerini oluşturan moleküllerdir ve canlının genetiğine bağlı olarak değişik renklerde olabilir.

Albinizm sahibi kişi ve canlılarda ise; cilde, saça ve gözlere rengi veren bu melanin pigmenti, anne ve babadan gelen genlerdeki genetik bir eksiklikten dolayı, ya hiç yoktur ya da çok azdır.

Albinizm aynı zamanda kalıtıma bağlıdır ve genlerle nesilden nesile aktarılır. Albinizm ile ilgili genler hem anneden hem de babadan gelmektedir ve melanin pigmentinin üretimiyle ilgili kodu taşıyan her iki gen doğru çalışmadığı için gerçekleşir.

Okülokütan albinizm denilen bir durumdaki bazı insanlar aşırı soluk ten ve gözlere ve beyaz saçlıdır. Aynı tür albinizm olan diğerlerinin saçlarında, gözlerinde veya ciltlerinde biraz daha fazla renk olabilir.

Bazı insanlarda albinizm sadece gözlerini etkiler. Bu, oküler albinizm olarak bilinir . Oküler albinizm olan insanlar genellikle mavi gözlere sahiptir.

Bazı durumlarda, iris (gözün renkli kısmı) çok az renge sahiptir, bu nedenle bu kişilerin gözleri pembe veya kırmızımsı görünebilir. Bu, göz içindeki kan damarlarının iris içerisinden gelmesinden kaynaklanır.

Bazı oküler albinizm formlarında, işitme sinirlerinin işitme duyusu etkilenebilir ve kişilerde zamanla işitme problemleri veya sağırlık gelişebilir.

Göz problemleri dışında, albinizmi olan çoğu insan diğerleri kadar sağlıklıdır. Çok nadir durumlarda, başka sağlık problemlerini yaşayabilirler. Bu tür albinizm olan insanlarda kanama, akciğer, bağırsak ve bağışıklık sistemi sorunları gibi sağlık komplikasyonları olabilir.

Albino göz problemleri neler?

Albinizm olan insanlar genellikle görme ile ilgili sorun yaşarlar. Miyop ya da hipermetrop veya astigmatizm gibi sorunları düzeltmek için gözlük veya kontakt lens takabilirler. Tıpkı farklı albinizmin türleri olduğu gibi,bu kişilerde farklı göz problemleri olabilir.

Albinizm, bir insanı tamamen kör etmez. Hala okuyabilir ve çalışabilirler. Albinizm olan insanlar ışığa karşı çok hassas olabilir çünkü irisin retinayı koruyacak kadar rengi yoktur. Güneş gözlüklerini veya renkli kontakt lensleri kullanmak, güneşte daha rahat etmelerini sağlar.

Cilt Önlemleri
Melanin, cilde, gözlere ve saçlarına renk vermenin yanı sıra cildimizi güneşten korumaya yardımcı olur. Bunu, cildin yanmak yerine bronzlaştırmasına neden olarak yapar – bu yüzden koyu tenli insanların (daha fazla melanin) daha açık tenli insanlardan daha az melanin vardır. Yani albinizm olan insanlar çok kolay güneş yanığı olabilir.

Açık renk cilde sahip olan insanlar da cilt kanseri için risk altındadır. Bu yüzden albinizm olan insanlar için her zaman yüksek bir SPF faktörüne sahip bir güneş koruyucu ve şapka kullanmak, koyu renkli giysiler veya uzun pantolonlar ve uzun kollu gömlekler gibi güneşten koruma sağlayan giysiler giymek önemlidir.

Albinizm’e ne sebep olur?

Albinizm genetiktir. Bulaşıcı değildir. İnsanlar albinizm ile doğarlar çünkü ebeveynlerinden birinde veya ikisinde de albinizm genini miras alırlar.

En yaygın iki kalıtım formu görülür:

X’e bağlı kalıtım formu: Albinizmin en yaygın görülen formu X kromozumunun hasarlı ollduğu durumlarda gelişir. Oküler Albinizm (OA) sahibi olan erkek çocuklar annelerinden geçen bir X kromozomuna sahiptirler. Hatalı X kromozomu taşıyan annelerin erkek çocuklarında % 50 oranında albino gelişir. Kız çocuklarında ise babaları hatalı gen taşımadıkça ya taşıyıcıdırlar ya da hiç etkilenmezler.

Otozomal resesif (çekinik-baskın olmayan) kalıtım formu: Albinizmin daha az rastlanan bu formunda otozomal resesif genlerin kusurundan kaynaklanan albino gelişir.. Ebeveynlerin her ikisi de hatalı resesif gen taşır. Bu durumda bebekleri de efektif (etkili) gene sahip olur. Yüzde 25 oranında hiçbir çocukta albinizm oluşmaz. Kız ve erkek çocuklarda görülme olasılığı ise eşittir.

Albino Nasıl Tedavi Edilir?

Albinizm olan çoğu insanın sağlık problemleri olmadığı için, tedavi gerekli değildir. Ancak dış mekanlarda güneş gözlüğü ve güneş kremi gibi belirli önlemleri almaları gerekir.

Albinizm “iyileştirilemez”. Ancak bu nadiren ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Sağlık sorunları ciddi olduğunda, doktorlar genellikle semptomları tedavi edebilirler.

Albinizm ile Gençler İçin Yaşam Nasıl?

Albinizm’i olan insanlar tıpkı herkes gibi, aynı yaşam şartlarına ve yeteneklerine sahiptir. Ancak gençlik döneminde toplumda ön yargılı davranışlara maruz kalabilirler. Stres ve duygusal bozukluklar yaşayabilirler .

Aile üyelerinin bu durumda destek olmaları gereklidir. Bu sorunlarla baş edebilmek için uzman danışmanlara başvurmak albinoların sağlıklı bir psikoloji geliştirmelerine yardımcı olur.

Aynı zamanda albino çocuk sahibi ebeveynlerin albinizm konusunda bilinçlenmeleri de oldukça önemlidir.

Источник: //www.webanne.com/albinizm-nedir.html

Albinizm (Albino Hastalığı) Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi | Bilgizma | Aradığınız Bilgi Burada!

Albino (Albinizm Hastalığı) Nedeni, Belirtisi, Tedavisi

Albinizm ve albino nedir, sorusu albino hastalarını gören pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Genetik faktörlere dayalı olarak ortaya çıkan albino hastalığı, kişilerin; ten, saç, kirpik renklerinin farklı olması ile kendini göstermektedir. Dışarıdan bakıldığında albino hastalarını gören pek çok kişi rahatsızlığı fark edebilmektedir.

Melanin ismi verilen renk pigmentinin herkeste bulunduğu kadar bazı kişilerde bulunmadığı görülmektedir. Albino nasıl olunur sorusunun cevabı da burada yatmaktadır. Renk pigmentlerinde bulunan sorun nedeniyle saç, kirpik, kaş gibi renkli olması gereken bölgeler renk sahibi olamamaktadır.

Albino rahatsızlığı, dünya genelinde yüksek bir orana sahiptir. Farklı çeşitleri olduğu için belirtileri bilip teşhis yapılmasını sağlamak hayati önem taşımaktadır.

Albinizm ve Albino Nedir?

Albinoluk olarak da isimlendirilen albinizm, genetik olarak renksiz tüy sahibi olma durumudur. Metabolik ve genetik şartlardan kaynaklanan albinizm, kişilerin vücudunda renk pigmentinin üretilmemesine veyahut eksik olmasına dayandırılmaktadır.

Hemen her canlıda bulunan renk pigmentleri vücudun ihtiyaç duyduğu noktalara renk kazandırmaktadır. Albino hastalarında ise bu renkler bulunmadığı için beyaz bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Albino insanların özelliklerine dikkat edildiğinde bazılarının melanin oranının hiç olmadığı görülmektedir. Bazılarında ise az miktarda bulunabilmektedir. Bu tarz hastalara kısmi albino hastası ismi verilmektedir.

Albinizm ve Albinonun Çeşitleri

Albinizm hastalığı kişinin etkilendiği gen ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle birçok çeşidinin olduğunu söylemek doğrudur. Genel bir çerçeve altında toplandığında 8 çeşit albinizm hastalığının var olduğu görülmektedir. En sık görülen tür ise OCA olarak isimlendirilmektedir. Saçlarda ve vücudun diğer noktalarında beyaz kılların ortaya çıkması durumudur.

Oküleralbinizm türü ise gözlerde renk sorunu oluşması durumudur. Bu türe yakalanan hastaların aynı zamanda görme bozukluğu bulunduğu da bilinmektedir. OCA2, OCA3, OCA4 olarak bilinen albinizm türlerinde aynı şekilde tüy rengi sıkıntısı vardır. Ciltleri çok hassas olduğu için güneş ışığından uzak kalmaları gerekmektedir.

Albinizm ve Albinonun Belirtileri

 • Albino hastalığı belirtileri bebeğin dünyaya gelmesi ile kendini göstermektedir. Var olan saçların beyaz olması belirtilerden en önemlisi kabul edilmektedir.
 • Zaman ilerledikçe gözlerde meydana gelen değişim ve renk kaybı, bebeğin albino türlerinden herhangi birini taşıdığını kanıtlar niteliktedir.
 • Genetik testler albino belirtisi olarak kendini göstermektedir. Birkaç testte pigmenteasyon sorununa rastlanması halinde belirtiler de takip edilirse albinizm rahatsızlığı kendini gösterecektir.

Albinizm ve Albino Nasıl Teşhis Edilir?

Albinizm rahatsızlığını teşhis etmenin temelinde göz muayeneleri yatmaktadır. Pek çok hastanın henüz bebekken göz muayenesi ile bu hastalığının teşhis edildiği bilinmektedir. Göz yapısının arkasında bulunan fovea kısmının renksiz olması, göz doktorlarının şüphelenmesi için yeterli olmaktadır.

Muayene sonrasında birkaç tetkik yapılması hastalığın netleşmesi ve teşhisin kesinleşmesi açısından yeterli görülmektedir. Albinizm rahatsızlığının saç ve tüy rengi dışında tek belirtisi gözdür. İkisi dışarıdan da bakıldığı için uzman doktorlar muayene ile bunu rahatlıkla teşhis edebilmektedir.

Albinizm ve Albino Tedavisi

Albinizm tedavisi hastaya göre değişkenlik göstermektedir çünkü hastalığın çeşitleri ve genetik durum, tedavinin gidişatını doğrudan değiştirmektedir.

Tedaviye müsait olan albinizm çeşitlerinde  tirozinas enziminin üretilmesini sağlamak,  tedavinin de mümkün olmasını sağlamaktadır.

Tedavi şekli bir hayli zorlu geçmekte ve kişilerin yorucu bir süreç atlatmasına neden olmaktadır.

Enzim takviyesi sürecinde birtakım tetkikler yapılması ve sık sık doktor kontrolünde olunması önemlidir. Belli periyotlar halinde göz doktoruna muayene olmak ve cilt uzmanlarından yardım almak esastır.

Albinizm ve Albinodan Korunmak Mümkün mü?

Albinizm için alınabilecek tek önlem evliliktir. Genetik bir rahatsızlık olan albinizm yapacağınız evliliğin sağlıklı olmasını, zorunlu kılmaktadır. Anne karnında dahi fark edilmeyen bir rahatsızlık olduğu için herhangi bir önlem alınamamaktadır. Genetik hastalıkların genel olarak önleme kapalı olması, kişilerin elini kolunu bağlamaktadır.

Albino rahatsızlığı olan kişilerin bebek yaparken detaylıca düşünmeleri, rahatsızlığın çeşidine bağlı olarak uzman hekimlerinden fikir almaları, tetkikler yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Aksi halde nesilden nesle sarkan bir albinizm sıkıntısı kendini gösterecektir.

Albinizm ve Albino Hastalığı Bulaşıcı mı?

Albinizm rahatsızlığı halk arasında görülen ancak birçok kimse tarafından detaylıca düşünülmeyen hastalıklardan biridir. En eski tarihlerden itibaren var olan albinizm rahatsızlığı çoğu zaman korkulacak bir rahatsızlık olarak adlandırılmaktadır.

Albinizm, bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Bu sebeple kişilerin korkup albino olan hastalara yaklaşmamaları manasızdır.

Albino hastaları çevreleri konusunda kendileri daha dikkatli olmalıdır. Özellikle göz konusunda kapacakları en basit enfeksiyon dahi uzun süre görme sorunu yaşamalarına neden olabilmektedir. Doğru bir bakımla kendini koruma altına alabilen albinizm hastaları uzun süre bu rahatsızlıkla yaşayabilmektedir.

Albinizm ve Albino Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Albinizm hastalığı olan kişilerin en dikkatli olması gereken nokta güneştir. Cilt yapıları, deri hassasiyetleri çok dikkat gerektirdiği için güneş ışınları albinizm hastalarına zarar vermektedir. Deri yapılarının inceliği, kolay leke kapmalarına cilt hastalıklarına çok kolay yakalanmalarına sebebiyet vermektedir.

Albinizm rahatsızlığı olan kişilerin güneş ışığına doğrudan maruz kalmaları çillenmelerine, derilerinde mavi ve mor lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Güneş gözlüğü kullanmaları, kendilerine özel üretilen güneş kremlerini sürmeleri, başlarını güneş ışığından koruyacak şekilde hareket etmeleri oldukça önemlidir.

Güneşe karşı kendini koruyabilen albinizm hastaları, hastalıkla yaşama konusunda çok büyük sıkıntı yaşamazlar. Devamlı güneşe maruz kalanlar ise cilt hastalıkları ve görme sorunları nedeniyle sık sık problem yaşamak zorunda kalırlar.

Источник: //bilgizma.com/albinizm-albino-hastaligi-nedir/

Albino Hastalığı Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Albino (Albinizm Hastalığı) Nedeni, Belirtisi, Tedavisi

albino hastalığı nedir, neden olur, belirtileri ve tedavisi

Etrafımıza baktığımızda bazen yüzü, saçları, kirpikleri tamamen bembeyaz olan kişileri görürüz. Bu kişilerin neden böyle olduklarını merak ettiğimizde ise Albino adı verilen bir hastalığın olduğunu duyarız. Peki bu Albino hastalığı nedir, nasıl oluşur ve tedavisi var mıdır?

Halk arasında albino veya akşınlık olarak bilinen hastalığın asıl adı ise Albinizimdir. Vücutta var olması gereken melanin maddesinin eksikliği veya bu maddenin vücutta hiç olmaması nedeniyle ortaya çıkar.

Melanin maddesi deriye, saçlara, kirpiklere ve gözlere renk veren pigmentlerdir. Bu pigmentlerin eksikliği insanlarda olabileceği gibi hayvanlarda da bu eksiklik görülerek albino hastalığı oluşması mümkündür.

Melanin derinin dışında göz rengini de etkilediği için albino hastalarında göz rengi de farklıdır. Göz bebekleri pembe olur. Hatta gözleri ağ tabakadan yansıyan ışık nedeniyle kırmızı olarak görmemiz mümkündür. Albino hastalığı taşıyanların hemen hemen hepsinde göz hastalığı olan astigmat problemi vardır.

Albino hastalığı genetik bir hastalık olduğu için anne ve babanın bu hastalığı taşıyıcı olması gerekir. Sadece annede veya babada bu hastalığın olması çocuğunda albino olacağı anlamına gelmez.

Aile bireylerinden birinde olmasının yanı sıra sülalede de bu hastalık var ise çocukta albino hastalığının olma ihtimali oldukça yüksektir.

Yapılan araştırmalara göre allbino hastalığı kızlarda daha çok görülmektedir.

albino hastalığı nedir

Albino Çeşitleri Nelerdir

Albino hastalığının 8 çeşidi bulunmaktadır. Bu 8 çeşitten 6 tanesi tam olarak teşhis edilebilmektedir. Ama 2 çeşidinin keşfi yapılmış olsa da kesin olarak tanısı konmamıştır. Şu anda en çok bilinen ve teşhis edilen albino çeşitleri ise kısmi albino ile tam albinodur. Kısmi ve tam albino nedir:

Kısmi Albino: Melanin maddesi vücutta biraz olsun üretilmesi ile kısmı albino oluşur. Bu durumda vücudun bazı bölgelerinde beyaz lekeler veya noktalar oluşur.

Tam Albino: Melanin maddesini vücut hiç üretmez. Bu durumda da kişinin vücudu, saçları, kirpikleri tamamen bembeyazdır.

Albino hastalığı belirtileri incelendiğinde deride görünen renk değişimlerinin yanı sıra gözlerdeki değişimler bu hastalığın belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Albino hastalığı göz doktorlarının muayenesi ile belli olmaktadır.

Gözün arka kısmında olan Faveonun renksiz olması en temel albino hastalığı belirtileri arasına yer alır. Göz içerisinde renk olmamasından dolayı albino hastaları görüş bozuklukları yaşarlar ve görme düzeyi ise % 5 ile % 10 civarında olur.

Yaş ilerledikçe görüş bozuklukları giderek artmaya devam eder. Astigmat problemi albino hastalarının yaşadığı en önemli sorundur.

Albino hastalığının en önemli belirtisi ise tabii ki deri üzerindeki beyazlıklardır. Bu beyazlıklar parça parça lekeler şeklinde olabileceği gibi vücudun tamamında da olabilir.

Albino hastalığının teşhisinin kesin olarak konması için genetik testlerin yapılması gerekir. Ancak bu testler ülkemizde yapılmamaktadır. Birçok laboratuvar ise bu hastalığı teşhisini yurt dışındaki laboratuvarlar ile birlikte çalışarak ortaya koymaktadır.

Albino Hastalığı Tedavisi

Albino hastalığı tedavisi için kesin bir yöntem bulunmasa da bu konuda birçok bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Kısmı albino için şu ana kadar bazı farklı yöntemler geliştirilip denenmiş olsa da herhangi bir kesin tedavi yöntemi uygulanmamaktadır.

albino nedir

Albino Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Genetik bir hastalık olan albino hastalığı deriyi etkilediği için bu hastaların derilerini korumaya özen göstermeleri gerekir. Özellikle güneşli havalarda dışarı çıkmaları istenmez. Güneşin zararlı ışınları direkt olarak deriyi etkilediği için deri üzerinde kızarıklar ve güneş yanıkları oluşabilir.

Albino hastalığı olanlar dışarı çıkmadan önce mutlaka koruyucu kremler kullanmaya özen göstermelidirler. Güneşli havaların yanı sıra hava bulutlu dahi olsa koruyucu krem kullanmaları gerekir.

Albino hastalarında deri içerisinde renk pigmentleri olmadığı için güneşin zararlı ışınlarından doğrudan etkilenirler. Bu ışınlar deri kanserine direkt olarak yol açmasa da albino hastalarının deri kanseri olma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle dışarı çıkarken koruyucu kremler kullanarak şapka takmaları gerekir.

Albino hastalarının gözleri güneşten doğrudan etkilenir. Güneşli havalarda görme bozuklukları daha çok yaşanır. Bu nedenle güneşli havalarda dışarı çıkarken koyu renk camları olan güneş gözlükleri takmaları gerekir. Anne babaların albino hastalığı olan bebekleri için de güneş gözlükleri alarak kullanmaları gerekir.

Albino hastaları gözlerinde yaşadıkları sorunlar nedeniyle engelli bireyler olarak tanımlanırlar. Görme bozukluklarının günlük hayatta iyileştirilmesi için görmeye yardımcı araçlar kullanabilirler. Elektronik teleskop, teleskopik gözlük ve el dürbünleri albino hastalar için görme konusunda yardımcı aletlerdendir.

Источник: //saglikloji.com/albino-hastaligi-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi