Alçısız, tamponsuz Burun Estetiği Mümkün Mü?

Tamponsuz burun estetiği

Alçısız, tamponsuz Burun Estetiği Mümkün Mü?

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak yapılanıdır.

Estetik burun ameliyatı burnunuzu küçültebilir veya büyültebilir, burun ucunun veya kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir.

Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı bir şekil bozukluğunu düzeltebilir, veya soluk almanızdaki bazı problemleri giderebilir.

Estetik Burun Ameliyatı için En Uygun Vakalar:

Estetik burun ameliyatı için hastalarım genellikle bana “Doktor Bey, sizce benim burnuma estetik gerekir mi?” diye sorarlar, benim fikrimi öğrenmek isterler.

Bana göre; eğer burnunuzdaki herhangi bir şekil bozukluğu yada deformite sizi rahatsız ediyorsa, aynaya baktığınızda mutsuz oluyorsanız ameliyat sizin için uygundur. Estetik burun ameliyatı dış görünüşünüzü güzelleştirebilir ve kendinize güveninizi arttırabilir.

Ama kendinizle barışıksanız ve aynaya baktığınızda sizi rahatsız eden herhangi bir durum yoksa ameliyat olmanıza bence gerek yok.

Ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorunuz, dikkatle düşününüz ve bunları cerrahınızla tartışınız. Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar kendisini rahatsız eden deformiteyi bilip, ne istediğine karar vermiş olan hastalardır.

Burun Ameliyatı Hangi Yaşta Yapılır?

Burun anatomisi ve kemiklerinin gelişimini tamamlamasi yaklaşık olarak 17 yaşında tamamlanır. Çok ciddi bir fonksyonel deformite yoksa burun estetik ameliyatı 17 yaşından sonra yapılır.

AMELİYATINIZIN PLANLANMASI

Doktorunuzla sizin aranızda, iyi bir iletişim esastır ve çok önemlidir.

İlk görüşmede size burnunuzun neye benzemesini veya nasıl görünmesini arzu ettiğiniz sorulacak; burnunuzun ve yüzünüzün yapısını inceleyerek sizin için mümkün olan ihtimalleri konuşacağız.

Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz temel tartışma konularıdır.

Uzun yıllar önce olsa dahi, daha önce geçirdiğiniz herhangi bir burun ameliyatı veya burun tedavisini, varsa alerji veya solunum güçlüğünüzü ,kullandığınız ilaçları ve şayet kullanıyorsanız sigara içtiğinizi cerrahınıza söylediğinizden emin olmalısınız. Özellikle,ameliyatla ilgili beklentileriniz ve ameliyatın sonuçları hakkında aklınıza gelen tüm soruları bana sormaktan çekinmeyiniz.

VERİLECEK ANESTEZİ TÜRÜ

Estetik burun ameliyatı, yapılacak ameliyatın büyüklüğüne, sizin ve cerrahınızın tercihine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Ben, hastalarımın ameliyat esnasında duyacakları rahatsızlığı azaltmak amacıyla genel anestezi kullanmayı tercih ediyorum.

AMELİYATINIZ

Estetik burun ameliyatı genellikle iki saat civarı sürer. Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi , burunda mevcut probleme ve cerrahın uyguladığı tekniğe bağlı olarak değişecektir. Hastalarım bazen bana hangi tekniği kullandığımı, burnu nasıl şekillendirdiğimi sorarlar.

Burun ameliyatı, önceden belirlenmiş ve her hastaya aynı şekilde yapılan bir ameliyat dğildir! Her hastanın neye ihtiyacı olduğunu iyi analiz etmek ve ameliyatı ona göre planlamak başarılı bir sonuç için şarttır. Ameliyattan sonra siz ne kadar mutlu olursanız ben de o kadar mutlu olurum.

Ameliyat tamamlandığında burun üzerine ,burnun yeni şeklini muhafaza etmesine yardımcı olacak plastik bir atel uygulanacaktır.

Burnun içindeki iki hava yolunu birbirinden ayıran bölme olan septumu sabitleştirmek için, burnun içine özel silikon tamponlar konulabilir yada tamponsuz ameliyat tekniği kullanılabilir.

Ameliyattan Sonra Ağrım Olacak mı?

Modern tekniklerle yapılan burun ameliyatı ve ameliyat sonrası bakımı ile artık burun ameliyatları sonrasında hastalarımızın hemen hemen hiç ağrısı olmamaktadır.

Gözlerimde Morarma ve Şişlik Olur mu?

Gözlerinizin etrafındaki morarma ve şişlik artık uygulanan modern teknikler sayesinde minimal olmaktadır.Soğuk kompres uygulaması bu şişmeyi azaltacak ve kendinizi biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Şişlik ve morlukların çoğu ilk hafta içerisinde kaybolacaktır.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca , genellikle ,burun deliklerinden çok hafif bir sızıntı olur ve birkaç hafta da burnunuzda hafif tıkanıklık hissedebilirsiniz.

Bir haftanın sonuna doğru tüm pansumanlar ve burnunuzun üzerindeki atel alınmış olacaktır.

Ne Zaman İşe Dönerim?

Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler.

Bununla beraber, günlük yaşam temponuza tam anlamıyla dönmenizden önce ,birkaç hafta geçecektir. Normal hayatınıza dönme konusunda cerrahınız daha ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır.

Genellikle ,yüksek efor gerektiren hareketlerden (koşma, yüzme, jimnastik, seks -kan basıncınızı yükseltecek herhangi bir hareket) iki ila üç hafta kaçınmanız, 8 hafta süreyle burnunuzu darbe veya çarpmalardan korumanız, ovuşturmaktan ve güneşte yakmaktan kaçınmanız söylenecektir. Yüzünüzü ve saçlarınızı yıkarken veya makyaj yaparken nazik ve dikkatli olunuz.

İhtiyaç olduğu zaman kontak lensinizi takabilirsiniz, fakat gözlük için durum farklıdır. Burnunuzdaki atel çıkarıldıktan sonra, burnunuz tamamen iyileşinceye kadar, yani iki ay boyunca gözlük ayakları burun sırtına oturmamalıdır.

Doktorunuz, iyileşmenizdeki gelişmeyi kontrol etmek , ameliyattan sonraki bir ay süresince,sizi sık sık kontrole çağıracaktır. Bu kontrol muayeneleri arasında sıra dışı herhangi bir şikayetiniz veya ne yapıp ne yapmayacağınız konusunda herhangi sorununuz olursa doktorunuzu aramakta tereddüt etmeyiniz.

YENİ GÖRÜNÜMÜNÜZ

Estetik ameliyattan sonra , hastaların bir kısmı bir süre kendisini iyi hissetmez,bu oldukça normal ve anlaşılabilir bir durumdur. Bir gurup hasta ise ,bu safhanın geçeceğinden emindir.

Gün ve gün burnunuz daha güzel görünmeye başlayacak ve moraliniz gittikçe yükselecektir. Bir veya iki hafta sonra ,artık henüz yeni ameliyat olmuş gibi görünmeyeceksiniz.

Ancak iyileşme hala yavaş ve dereceli olarak ilerleyen bir süreçtir.

Özellikle burun ucunda olmak üzere ,çok az bazı şişlikler belki aylar boyunca devam edecektir. Estetik burun ameliyatının gerçek sonucu belki de bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca ortaya çıkmayacaktır.

İlk önceleri aileniz veya arkadaşlarınızdan beklenmedik bazı reaksiyonlar alabilirsiniz. Burnunuzda bir değişiklik görmediklerini söyleyebilirler ancak birkaç hafta içerisinde ortaya çıkacak sonuç onları ve sizi şaşırtacaktır.

İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Источник: https://makale.doktorsitesi.com/tamponsuz-burun-estetigi

Burun estetiği sonrası burun tamponu kaçıncı günde çıkar ?

Alçısız, tamponsuz Burun Estetiği Mümkün Mü?

Fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınız için

Burun tamponu nedir ?

Burun tamponu burun ameliyatları öncesi ve burun ameliyatı sonrasında burna geçici süreyle konulan plastik / silikon materyalden yapılma malzemedir. Silikon burun tamponu (yukarıdaki fotoğrafta görülen) en sık kullanılan tipidir.

Değişken. Bazen 2-3. gününde. Bazen de, çok eğri -geçmişte travma almış- bir burnun ameliyatından sonra burun tamponunun 1. hafta kalmasını tercih ederek 7. günde alabiliyorum. Sıklıkla 2-7. gün arasında.

Burun estetiği sonrası tampon kaç gün kalır ?

(Tercihlerim) Burun estetiği sonrası tampon 3-4. günden itibaren çıkarılabilir. Kapalı burun ameliyatında ise tampon genellikle 2-3. günden itibaren çıkabilir.

İleri seviyede (aşırı) eğrilik, revizyon burun ameliyatı ve benzeri durumlarda bu süre bir haftaya kadar uzayabilmektedir.

Ancak bu standard değildir: bazı ameliyatlar tamponsuz gerçekleştirilmektedir, bazı cerrahlar ise tamponsuz ameliyatı tercih etmektedir. Bir rakam vermek gerekirse kaba anlamda 3-7 gün demek uygun.

Kaç tip burun tamponu vardır ? Silikon burun tamponu nedir ?

Eriyen ve erimeyen birçok burun tamponu var.  Eskiden kullanılan upuzun bez tamponlar yüzünden insanlarda ‘tampon paranoyası’ gelişmiştir. Ancak artık durum çok değişti: Burun ameliyatı (burun estetiği) sonrasında en sık kullanılan burun tamponu silikon tampondur.

Yukarıda fotoğrafı gözüken Doyle tampon dediğimiz oluklu silikon burun tamponu. Silikon tampon içinde hava kanalı (oluklu) olup nefes almayı mümkün kılar ve yumuşacıktır.

Burnun boyutuna göre oluğun üzerindeki kısım kesilerek şekillendirilip küçültülebilir ve böylece ameliyat sonrası dönemde ve çıkarılırken ağrı yapmaz.

Burun ameliyatında tampon neden konur ? Gerekli midir ?

Burun tamponunun görevi inşaat mühendisliğinde binaları taşıyan temel / kolonlar yapılırken kullanılan tahta kalaslarla aynıdır. Burun iyileşene kadar dokuların birbiriyle istenildiği şekilde ve düzgünce iyileşmesini sağlar. Kalıp görevi görür. Yapılan ameliyatı garanti altına alır. Burundaki duvarlar arasında ameliyat sonrası oluşan yapışmaları önler. Dokuların iyi oturmasını sağlar.

Burun tamponundaki oluklar ne işe yarar ?

Oluklar tampon takılan süre boyunca burunda hava kanallarının açık kalmasını ve hastanın rahat nefes alıp vermesini, burnunu rahat temizlemesini sağlar. Burnun ‘içe şişmesini’ engeller. Burun ameliyat sonrası dönemde dışa doğru ve içe doğru ödemlenip şişmek ister.

Tamponsuz burun ameliyatı, tamponsuz burun estetiği mümkün müdür ?

Tabii ki. Travmatik olmayan, ciddi septum deviasyonlarının eşlik etmediği burunlarda burun estetiği tamponsuz yapılabilir. Burun estetiğinizin tamponsuz yapılabilirliğine ancak muayene sonrası karar verilebilir.

Burun ameliyatında tampon ne zaman çıkarılır ?

Burundan tampon çıkarmanın standard bir zamanı maalesef yok. İki faktöre bağlı değişebiliyor: (1) Ameliyatı yapan cerrahın tercihine (2) Yapılan burun ameliyatına (her burun ameliyatı aynı değil). Peki ben nasıl yapıyorum ? Bazen tamponsuz burun ameliyatı yapıyoruz.

Genellikle burun eğriliği ameliyatında 2-3 gün yeterli oluyor. Eğrilik çok kötü olduğunda bazen bir haftaya kadar bu süre uzatılabiliyor. Burun estetiği ameliyatlarında ise bir hafta tampon koymak tercihim.

Bazen artı ve eksilerini hastayla konuşarak tamponsuz burun ameliyatı gerçekleştiriyoruz.

Burun tamponu nasıl çıkarılır ?

Basitçe ve ağrısızca ! Tamponu burna tespit eden dikiş kesilir, tampon hareketli hale gelir. Böylece burnun sağ ve sol deliğinden çekilerek tamponlar çıkarılabilir.

Burundan tampon çıkarma acıtır mı ?

Kullanılan silikon tampon burun ameliyatları için özel üretilmektedir. Yumuşacıktır, bu iş içindir. Burun boyutuna göre küçültülebilir. Ameliyat sonraki dönemdeki burun bakımı iyi yapılırsa burunda kabuklanma ve yapışmalar olmaz.

Burunda kuruma olmadığında da tamponlar acısız ve saniyelik bir işlemle basitçe alınabilir. Ameliyat sırasında bir dikiş ile tespit edilen tampon böylece burunda kaldığı süre boyunca öne (hapşırmayla) ve arkaya (boğaza) oynamasını ve rahatsızlık yaratmasını önler.

Tampon çıkarılırken bu dikiş kesilir, serbestleşen tampon çekilir.

Tamponsuz burun ameliyatı – tamponsuz burun estetiği yapılabilir mi?

Evet. Kendi pratiğimde uygun hastalarımda tamponsuz burun ameliyatı ve tamponsuz burun estetiği tercih edebiliyorum. Her hastada bunu yapmıyorum, peki hastamı nasıl seçiyorum ? Gerçekten kişide yoğun bir eğrilik yoksa, ve iyileşme sürecinde tamponun gerçekten bir avantaj sağlayacağını düşünmüyorsam tamponsuz burun estetiği yapabiliyorum.

Özellikle burnun dışında şekil değişikliği olacak ve burnun içindeki problemler sınırlıysa ameliyatlarımı tamponsuz yapıyorum.

Burun ameliyatı üzerine Kanal B Röportajı

Burun estetiği sonrası burun tamponu kaçıncı günde çıkar ? 2014-08-02T21:03:11+03:00 2018-11-13T22:23:04+03:00 Dr. Berke Özücer

Источник: http://www.berkeozucer.com/ameliyatlar/burun-estetigi/merak-edilenler/burun-tamponu/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.