Alerji ve Mevsimler

Alerji mevsimine dikkat

Alerji ve Mevsimler

Bahar aylarının başlaması ile birlikte çiçekler açtı, çevreler yeşillendi. Ama rahatsız olan kişilere de polen sorununu da beraberinde getirdi.

Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahmut Salim, bahar aylarının alerji boyutunu, Medicana Anne Çocuk Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.

Aylin Akıncı da hamilelerin nasıl etkilendiğini açıkladılar.

Bahar ayları olan Mart, Nisan ve Mayısta polenlerin havaya yayılmasıyla burunda kaşınma ve tıkanma, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma gibi alerjik nezle, göz alerjisi belirtilerinin görülmesine polen alerjisi veya bahar alerjisi dendiğini bildiren Dr.

Mahmut Salim, polen sorununun Marttan Ekim ayına kadar sürdüğünün altını çizerek, “Polen için yapılan bazı testlere göre teşhis konuluyor ve buna göre tedavi planlanıyor. Gerekirse aşı tedavisi de yapılıyor. Alerji gelişebilmesi için çocuğun en az iki polen mevsimini geçirmesi gerekiyor.

Polen alerjisi, sık sinüzit ve kulak iltihabı ile geniz eti büyümesine neden olabiliyor. Alerjik nezleli her beş çocuktan biri ileriki yıllarda astıma ilerleyebilir. Aşı tedavisi dediğimiz immunoterapi başarısı çok yüksek. Aşı tedavisinde, cilt altına enjeksiyon ve dil altı damla şeklinde metotlar var.

Aşılar her çocuğa özel hazırlanıyor” dedi.

Polen alerjisi, hamileleri de yakından etkilediğini belirten Op. Dr.

Aylin Akıncı, üretkenlik çağındaki kadınların yüzde 20'si alerjik hastalıktan yakındığını, yüzde 4'ü gebelik sırasında astım sorunu yaşadığını bildirerek, 'Çok yaşa' cümlesi sıkça kullanıldığını kaydetti.

Alerjik hastalıkların, endüstriyel toplumlarda hızla artmaya başlayan önemli bir sağlık sorununu olduğunu vurgulayan Akıncı, sadece ABD'de 60 milyon kişinin değişik alerjik kökenli hastalığı olduğunu söyledi.

Astım

Astım değişkenlikler gösteriyor. Kimilerinde seyrek ve kendiliğinden düzelen ataklar olurken, kimileri hastaneye başvurmayı gerektirecek kadar ağır solunum sıkıntıları yaşayabiliyor.

Bazı etkenlerin astım ataklarında tetikleyici rol oynadığı biliniyor: Bu etkenler; polen, mayt, hayvan tüyleri gibi alerjenler, viral veya bakteriyel solunum yolu enfeksiyonları, pisişik stresler, egzersiz, aspirin ve diğer non-steroidal anti enflamatuarlar, sigara dumanı, parfüm-toz-boya kokuları gibi irritanlar, meteorolojik değişiklikler ve mensturasyon…

Gebelikte etkileri

Astımın, gebelikte etkilenmeyebileceğini, düzelebileceğini ya da kötüleşebileceğini söyleyen Op. Dr. Aylin Akıncı, “Ancak ağır astım ataklarının genellikle kötüleştiği biliniyor.

Doğumdan yaklaşık 3 ay sonra hasta eski astım nöbetlerinin seyrine geri dönüyor. Ağırlaşan astım hastalarında belirtiler en çok 24-36'ncı haftalar arasında görülüyor.

Astımın gebelikteki seyri ne yönde olursa olsun, son 4 hafta daha rahat geçtiği için doğum eylemi sırasında daha az sorun yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Rinit

Rinitin gebe kadınların yüzde 30'unda görüldüğünü belirten Akıncı, en sık görülen tiplerin; alerjik, bakteriyel, vazomotor rinitler ve ilaç kullanımına bağlı gelişenleri şeklinde sıralandığını ve bir çok gebelikte, progesteronun ve artan kan hacminin sonucunda burunda damarsal göllenmeye bağlı burun tıkanıklığı olduğunu açıkladı. Ancak gebelikteki bu değişikliklerin, özellikle alerjik rinitli hastalarında seyri ağırlaştırdığını kaydeden Akıncı, hastaların yüzde 50'sine yakın bir kısmında da tam tersine artan kortizona bağlı iyileşmelerin de saptandığını bildirdi.

Ürtiker- Anjiyoödem

Kendini kabarık, kaşıntılı kızarık deri lezyonları ile belli olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.

Aylin Akıncı, “Deri tabakasının üst kısmındaki ödem daha derin tabakalara inerse, lokalize ama daha yaygın oluşan kızarık şişliğe anjiyoödem deniyor.

Üretkenlik çağındaki kadınların yüzde 20'si alerjik hastalıktan yakınırken, yüzde 4'ü gebelik sırasında astım sorunu yaşıyor” ifadelerini kullandı.
Op. Dr. Aylin Akıncı, polen alerjisine karşı alınacak önlemleri de şöyle sıraladı:

Evden çıkarken mutlaka güneş gözlüğü takılarak polenlere temas önlenmeli.

Ağız yerine burundan nefes alınmalı.

Polenlerin yoğun olduğu günlerde dışarıda fazla dolaşılmamalı.

Dışarıda dönüldüğünde yüz ve burun suyla yıkanarak polenlerden temizlenilmeli.

Kıyafetler değiştirilmeli.

Otomobillerin polen filtresin değiştirmeli, hepa filtreli klimalar kullanılmalı.

Ağız ve burun su ile gargara yapılmalı. 

Источник: //www.iha.com.tr/haber-alerji-mevsimine-dikkat-636874/

Mevsimsel Alerji Belirtileri Ve Ortaya Çıkış Nedenleri Nedir?

Alerji ve Mevsimler

Özellikle ilkbahar aylarında ortaya çıkan bitki polenlerinin üst solunum yoluyla solunmasından meydana gelen, büyük olasılıkla genetik faktörlere dayanan alerji türüdür. Mevsim alerjisi olan kişinin yaşadığı çevreyle, genetik faktörlerle ve hatta şehre has bitkilerin polenleriyle ilgilidir

Mevsimsel Alerji Belirtileri

Diğer bir adı saman nezlesi olan mevsimsel alerji, her yaş grubundan yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilir.

Fakat mevsimsel alerjiçoğunlukla genetik bir hastalık olduğu için erken yaşlarda ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

 Özellikle bahar aylarında bu belirtilerden birçoğunu sık olarak yaşıyorsanız, ailenizde mevsim alerjisi olan biri varsa, mutlaka zaman kaybetmeden alerji ve immünoloji polikliniğine başvurmalısınız.

Mevsimsel alerji belirtileri nelerdirsorusunun yanıtı genel olarak şu şekildedir;

 • Burun akıntısı
 • Burun ve geniz kaşıntısı
 • Vücutta kızarıklık
 • Gözlerde sulanma ve göz çevresinde kaşıntı
 • Hapşırık

Mevsimsel alerji belirtilerigenel olarak tüm hastalarda ortak bir şekilde görülse de mevsimsel alerjihastalığına neden olan polenler farklılık gösterebilir. Örneğin bazı kişilerde alerjiyi kavak ağacı polenleri etkilerken bazılarını ise hububat otları etkileyebilir.

Bunun nedeni mevsim alerjisiolan kişinin yaşadığı çevreyle, genetik faktörlerle ve hatta şehre has bitkilerin polenleriyle ilgilidir.

Örnek verecek olursak, Karadeniz bölgesinde yaşayan bir kişi mevsimsel alerjihastalığına sahipse fındık ağacının polenlerine karşı alerjik reaksiyon gösterebilir.

Mevsimsel Alerji Tedavisi

Mevsim alerjisi belirtileri taşıyan kişiler için izlenmesi gereken yol şu şekildedir. Daha önce bu belirtileri yaşamayan hasta, alerji ve immünoloji polikliniğinden direk randevu alamaz.

İlk önce ilgili hastanenin dahiliye yani iç hastalıkları bölümünden randevu alınmalıdır.

Fakat bu durum bazı hastanelerde farklılık gösterebileceği için bu konu ile ilgili gideceğiniz hastanenin yönetimi ile ilgili bilgi sahibi olabilir ya da 182 den konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

İç hastalıkları polikliniğinden alınan randevuya gidildiğinde doktora alerji belirtileriaktarılır ve yeşil alan açılması istenir. Açılan yeşil alanın ardından alerji ve immünoloji polikliniğinden randevu alabilirsiniz. Genelde açılan yeşil alan 6 aylık olduğu için düzenli bir şekilde yeşil alan açtırılmalıdır.

Alerjihekimi, belirtilerigöz önüne alarak alerjitesti uygular ve tespit edilen alerjenlere yönelik bir aşı karışımı hazırlanır.Alerjiaşıları ise genelde 5 yıl boyunca uygulanır. İlk aşamada haftalık periyotlarla başlayan aşılar zamanla aylık süreçlere iner ve bu şekilde devam eder.

Kısacası zorlu, uzun bir süreçtir alerji tedavisi.

Alerjihekimi, belirtilerigöz önüne alarak alerjitesti uygular ve tespit edilen alerjenlere yönelik bir aşı karışımı hazırlanır.Alerjiaşıları ise genelde 5 yıl boyunca uygulanır

Mevsimsel Alerji De Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer mevsim alerjisihastalığını taşıyorsanız mutlaka tedavi olmalısınız. Uzun bir süreç gerektirse de alerjiaşılarının uygulanmaya başladığı ilk yıldan itibaren etkilerini gösterir. Yani kişinin bünyesi daha az reaksiyon gösterir.

Aynı zamanda alerji belirtileride zamanla ortadan kalkar. Fakat belirtilerikayboldu diye asla tedaviyi yarıda kesmemek gerekir.

Çünkü bunu yaparsanız alerji belirtilerieskisinden daha güçlü bir şekilde tekrar ortaya çıkar mevsim alerjisihastalığı daha da ilerler.

Mevsim alerjisininbelirtileri nelerdirsorusunun cevabında ki maddeler çok dikkate alınmalıdır. Alerjisiolan bireyler ilk aşamada sadece belirtilerle hastalıktan şüphelenebilir.

 Alerjisiolan ya da alerjisiolduğundan şüphe duyan bireyler bahar aylarında çok fazla rüzgarın olduğu havalarda dışarı çıkmamalıdır. Fakat çıkmak zorunda kalanlar olursa da maske takmalı ve polenlerden korunmalıdır.

Bahar aylarında eve her girildiğinde kıyafetler değiştirilmeli ve sık sık yatak örtüleri yıkanmalıdır.

Mevsim alerjisinin belirtilerikişiyi oldukça rahatsız edeceği için bu gibi önlemler almak, mevsim alerjisi belirtileriortadan bir nebze kaldırmaya yardımcı olur.

Loading…

Источник: //alerjisebebi.com/mevsimsel-alerji-belirtileri

Bahar Mevsimi ve Alerjik Hastalıklar | Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği

Alerji ve Mevsimler

Bahar mevsiminin büyüleyici tarifsiz güzelliklerini, tabiattaki değişimi yaşamaya başladığımız şu günlerde bazı sorunlar da görülmeye başladı. Alerjik hastalıklar. Şimdiden endişeler başladı bile.

Özellikle sınavlara hazırlanan alerjik rinit’i (nezle) olan çocuklarda bahar mevsimi ile başlayan şikâyetler onların performanslarını olumsuz yönde etkiliyor.

Sınav dönemleri yaklaştıkça alerji polikliniklerine başvurarak sorunlarına çare arıyorlar.

Polenler; bahar mevsiminde alerjik şikâyetlere yol açan, çiçeklenen bitkilerin çoğalmasını sağlayan protein yapısındaki maddelerdir. Her bitki çeşidinin polenleri ve salınma dönemleri de farklılık gösterir. Örneğin ağaç polenleri en erken görülmeye başlar. Kış sonu ve ilkbahar başlangıcında atmosferde yoğun olarak bulunur.

Çayır ve tahıl polenleri ilkbahar ve yaz mevsiminin başında, yabani ot polenleri ise yaz mevsimi sonu ve sonbahar aylarında yoğun olarak atmosferde bulunurlar. Atmosferimizdeki polen yoğunluğu iklim şartları, bitki örtüsü ile değişiklik gösterebilir.

Ancak rüzgârın etkisiyle polenlerin çok uzaklara taşınabileceğini de unutmamak gerekir.

Bahar mevsiminde yaşanan alerjik hastalıklar nelerdir?

Bahar mevsimi ile bitkilerden kaynaklanan polenler daha çok solunum sisteminde sorunlara neden olurlar.  Bu dönemde en sık alerjik rinit, konjunktivit ve astım gibi hastalıklara bağlı şikâyetler ortaya çıkmaktadır.

Burunda akıntı, kaşıntı, peş peşe hapşırma ve tıkanıklık alerjik rinit belirtileridir. Çoğu zaman gözlerde kızarıklık, kaşıntı, yanma, sulanma ve çapaklanma yani alerjik konjunktivit bulguları ile beraber olabilir.

  Bahar mevsiminde alerjik rinit yanında astım hastalığına bağlı şikâyetlerde başlayabilir. Alerjik rinit ve astım hastalığının çoğu zaman birlikte bulunduğunu vurgulamak gerekir. Öksürük, nefes almada zorlanma, göğüsten gelen hırıltı ya da hışıltı astım belirtileri olabilir.

Astımı olan hastalar bu dönemde atak yani astım krizi de geçirebilir.

Polenler, bahar döneminde görülen alerjik hastalıklara yol açan en önemli alerjenlerden birisidir. Duyarlı yani alerjik olduğumuz polenlerin havada bulunma dönemlerine göre şikâyetler ortaya çıkmaktadır.

Havadaki polen yoğunluğu baharın erken dönemlerinde ağaçların çiçek açması ile başlar, daha sonraki aylarda çayır, çimen ve tahıllar, yaz ortasından ve sonbahar aylarına kadarki dönemde yabani otlara bağlı olarak devam eder.

Hangi polene karşı alerjiniz varsa o dönemlerde şikâyetleriniz görülmeye başlar.

Alerjik hastalıklar kronik yani müzmin hastalıklardır. Alerjik rinit en sık görülen alerjik hastalıkların başında yer almaktadır. Çoğu zaman hem sağlık çalışanları hem de toplum tarafından önemsenmemektedir. Bazı ülkelerde toplumun neredeyse yarısına yakınında alerjik rinit ve/veya astım bulunmaktadır.

Ancak ne yazık ki alerjik rinite bağlı şikâyetler bazen hafif seyrettiğinden hastalık olarak bile algılanmıyor. Oysa alerjik rinit, tek başına neden olduğu sorunlar yanında birçok hastalığı da zemin hazırladığı bilinmektedir.

Sinüzit, kulak infeksiyonları, burun tıkanıklığı nedeniyle nefes almada sorunlar nedeniyle horlama, uzun dönemde diş ve damak yapısında bozukluklar alerjik rinit’e bağlı olarak gelişebilmektedir.

Diğer yandan hastaların iş ve okul başarısını alerjik rinit ve astım olumsuz yönde etkilemektedir. Alerjik rinit uyku bozukluklarına, yorgunluğa, öğrenme güçlüklerine yani hayat kalitemizde olumsuzluklara neden olmaktadır.

  Neden olduğu iş gücü kaybı, okula başarısında düşme ve yoğun sağlık harcamaları ile ekonomiye de yük getirmektedir. Alerjik rinit’in olumsuz etkilerini en iyi sınav dönemindeki çocuklarımızda görebiliriz.

En önemli dönemeçlerden biri olan sınav dönemlerinde yaşanan endişeler alerjik hastalıkların hayatımızı ne kadar çok etkilediğinin en önemli göstergelerinden birisidir.

Bahar Mevsiminde Ortaya Çıkan Alerjik Hastalıklarda Tanı Nasıl Konulur?

Alerjik hastalıklara tanı çoğu zaman ortaya çıkan bulguların özelliğine göre kolayca konulabilir. Bulgular duyarlı olunan alerjenlerle karşılaşıldığında ortaya çıkar.

Polenlere karşı alerjiniz varsa şikâyetleriniz bahar döneminden itibaren başlar. Alerjisi olduğunuz polenlerin havadaki miktarına bağlı olarak şikâyetlerinizin şiddeti de değişebilir.

Bu nedenle hastaların yaşadığı sorunların derecesinin yıllara göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Deri testleri;

Duyarlı olunan alerjenlerin tespit edilebilmesi için deri testleri yapılmalıdır. Bazı durumlarda kanda alerjenlere karşı antikor yanıtının bakılması gerekebilir. Ancak bu testlerin deneyimli alerji ve klinik immünoloji uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Çünkü testlerin yapılması ve yorumlanması deneyim gerektiren süreçlerdir.

Astımı olan hastalarda ek olarak solunum fonksiyon testlerinin de yapılması hem tanı konulmasında hem de hastalığın takibi açısından son derece önemlidir.

Bu testlerin yanında hem alerjik rinit hem de astım için daha ileri tanısal süreçler hekimler tarafından uygulanabilir.

Alerjik hastalıklarda tedavi  

Günümüzde alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar ile oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Tedaviden iyi sonuç alınması için hekim ve hasta işbirliği çok önemlidir. Hastalık hakkında ve tedavi konusunda hastaların bilgi düzeyinin iyi olması tedaviye yanıtı olumlu yönde etkilemektedir.

Bahar aylarında görülen alerjik rinit, astım ve konjunktivit için antihistamin ve kortikosteroid (kortizon) içeren ilaçlar yanında birçok tedavi seçeneği de bulunmaktadır. Bu ilaçların çoğu lokal olarak çok düşük dozda kullanılan ve etkili olan ilaçlardır.

Ancak yeni geliştirilen tedavi seçenekleri de umut vermektedir.

Günümüzde alerjik hastalıkların seyrini değiştirebilecek yegâne tedavi metodu alerjen immünoterapisidir (aşı tedavisi). Uzun süreli bu tedaviden başarı sağlanması için uygun şartların sağlanması önemlidir. Aşı sürecinde olası olumsuzlukların önlenmesi için deneyimli kliniklerde yapılması gerekmektedir.

Alerjenlerden korunma tedavinin bir diğer önemli basamağını oluşturmaktadır. Polenler gibi dış ortam alerjenlerinden korunmak kısmen zordur. Ancak alınacak bazı önlemler ile şikâyetlerinizi azaltabilirsiniz.

Polenlerden nasıl korunabilirim?

Önlem alabilmeniz için öncelikle alerjik olduğunuz polenin belirlenmesi gerekir. Çünkü bitkiler kendileri için uygun sıcaklık ve nem oranına sahip mevsimlerde polenlerini çevreye bırakırlar. Polen mevsimleri ve yoğunlukları bölgenin bitki örtüsü, o sene aldığı yağışlar ve sıcaklık gibi hava şartlarına göre şehirden şehre farklılık gösterebilmektedir.

Unutmayın! Polenler gün içinde özellikle sabah erken saatlerde ve öğle saatlerinde yoğun olarak bulunurlar. Yağmur yağdıktan sonraki ilk birkaç saat ve akşam saatlerinde polen yoğunluğu büyük oranda azalmaktadır.

Öncelikle dışarı aktivitelerinizde planlamanızı iyi yapın

 • Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde,
  • Özellikle sabah ve öğle saatlerinde,
  • Kuru ve rüzgârlı havalarda zorunlu değilse dışarı çıkmayın.
  • Açık hava aktivitelerinde bulunmayın veya en aza indirin.
 • Sportif faaliyetler için kapalı alanlar tercih edilmelidir.

 • Kendinizi Polenlerden Koruyun
  • Siperli şapka kullanabilirsiniz
  • Gözlerinizin polenlerle temasını gözlük kullanarak önleyin
  • Uzun kollu elbiseler ve pantolon giyebilirsiniz.
  • Eve geldiğinizde
   • Giysilerinizi değişin ve
   • Bol su ile duş alın veya saçınızı, yüzünüzü bol su ile yıkayın.
 • Evinize ya da aracınıza polen girmesine izin vermeyin
  • Çamaşırlarınızı polen mevsiminde ev içerisinde kurutun.
  • Kapı ve pencerelerinizi özellikle polenlerin yoğun olduğu saatlerde kapalı tutun.
  • Evde ve arabanızda polen filtreli klima kullanmaya özen gösterin.
  • Arabanızı kullanırken camlarının açık olmamasına dikkat edin.
  • Toplu taşıma araçlarında seyahat ediyorsanız, açık pencere veya kapılardan uzakta oturmaya gayret edin.

Gelişmiş ülkelerde polen raporları sürekli güncellenerek hastaların buna göre önlem alması sağlanabilmektedir.

Polen alerjisi olanlar dışarı aktivitelerini ya da seyahatlerini bu raporlara göre düzenlemektedir. Maalesef ülkemizde polen haritalaması henüz yeterli düzeyde değildir. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği olarak çalışma gruplarımız ile bu eksikliğin giderilmesi yönünde çalışmalar devam etmektedir.  Bu sağlandığında hastalarımıza polenlerden korunma konusunda daha çok yardımcı olacağız.

Baharın güzelliklerini doya doya yaşamanız dileğiyle…

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği

Источник: //www.aid.org.tr/bahar-mevsimi-ve-alerjik-hastaliklar/

Alerji nedir? Mevsimsel alerji için nasıl önlem alabiliriz?

Alerji ve Mevsimler

V Amerikan Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Sacide Rana Işık, alerji mevsiminde polenlerin solunum yoluyla alındığına dikkat çekerek, alerji belirtilerini ve alerji mevsiminde neler yapılması gerektiğini anlattı.

Kışa veda, yaza merhaba mevsimi olan ilkbaharda kışın griliği yok olup, güneş yüzünü göstermeye başlar ve doğa tazelenip canlanır. Doğa canlanırken toprağın ve ağaçların yeşil, lila, sarı, kırmızı ve pembe tonlarıyla renklendiği güzellikler başlar. İlkbahar tüm bu güzelliklerinin yanında bazı kişiler için ise sorunlara neden oluyor.

V Amerikan Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Sacide Rana Işık, “Bahar ayları “saman nezlesi” veya “bahar nezlesi” olarak da bilinen mevsimsel alerjik nezlenin (alerjik rinit) en fazla görüldüğü zamanlardır. Mevsimsel alerjik nezle çoğunlukla polenlere bağlıdır. Polenler (çiçek tozları), çiçekli bitkilerin çoğalmasına aracılık eden protein yapısında maddelerdir.

Polen taneleri gözle görülemeyecek kadar küçük olup bir polen tozunda binlerce polen tanesi bulunabilir ve rüzgarla çok uzak yerlere kolayca taşınabilir. Belirli mevsimlerde bitkiler uygun sıcaklık ve nem oranlarına göre polenlerini çevreye bırakır.

Bazı ağaç polenleri kış sonu ve ilkbahar mevsimi başında, çayır-çimen ve yabani ot polenleri ilkbahar ve yaz mevsimi başında ve yabani ot polenleri ise yaz mevsimi sonu ve sonbaharda daha yoğun olarak bulunur.

Bu polenlere karşı genetik yatkınlığı nedeniyle alerjik duyarlılık gelişmiş kişilerde polenlerin yoğun olduğu dönemlerde alerjik hastalıkların belirti ve bulguları da artmaktadır”.

Bahar nezlesinin çoğunlukla çocukluk ve erken erişkinlik döneminde başladığına dikkat çeken V Amerikan Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Sacide Rana Işık, çok nadiren erişkin yaşlarda da başlayabildiğine dikkat çekti.

Dış ortam alerjeni olan polenlerin astım gelişimi veya atağı için de risk faktörü olabildiğini aktaran Doç. Dr. Sacide Rana Işık, bazı hastalarda alerjik nezle ile beraber veya tek başına astıma da neden olabileceğini anlattı.

Işık, “Alerjik nezle, genel olarak mevsimsel ve yıl boyu tipleri bir arada düşünüldüğünde dünyada toplumun yaklaşık % 20-40’ını etkilemektedir.

Ülkemizde ise bu konuda yapılan araştırmalar dünya rakamlarına göre biraz daha düşük olmakla birlikte, yıl boyu nezle yaklaşık %20 civarındayken, mevsimsel alerjik nezle sıklığı yaklaşık %10’dur” dedi.

Alerji mevsiminde solunum yoluyla alınan polenlerin belirtileri

Bahar nezlesi (alerjik rinit) belirtileri arasında hapşırık, burunda, damakta, boğazda ve kulakta kaşıntı, burunda akıntı, tıkanıklık ve geniz akıntısı yakınmaları yer alıyor. Alerjik konjuktivit belirtileri olan gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık ve göz kapaklarında şişlik çoğunlukla alerjik nezleye eşlik edebildikleri gibi tek başlarına da görülebiliyor.

Polenler alerjik nezle ve konjuktivit belirtileriyle birlikte veya tek başına astım belirtilerine de neden olabiliyor. Tek başına öksürük veya beraberinde nefes darlığı, hırıltılı-hışıltılı solunum, göğüste baskı hissi gibi astım belirtileri de eşlik edebilir. Nadiren ciltte kaşıntı, kurdeşen (ürtiker) de görülebilir.

Alerji mevsiminde ne yapmalıyız ve ne gibi önlemler almalıyız?

Alerjenlerden korunarak ve uygun zamanda gerekli ilaçları kullanarak bu hastalığı kontrol altına almak mümkündür. Polenler genellikle sabah ve güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde havada yoğun olarak bulunur.

Polen alerjisi bulunan hastaların polenlerin yoğun olduğu bahar mevsiminde sabah ve öğlen saatlerinde açık havada bulunmamaya, piknik ve benzeri açık hava gezilerinden ve açık havada egzersizden uzak durmaya özen göstermeleri gerekir.

Polenlerin rüzgarlı ve kuru havalarda dış ortamdaki havada yoğunlukları artar.

Bahar aylarında arabada camların açık olması, toplu taşım araçlarında açık pencerenin önünde oturulması veya rüzgarlı havada dış ortamda bulunulması durumunda yüze hızla esen rüzgarla birlikte polenler alerjik kişinin ağız, burun ve gözlerine dolmaktadır ve alerjik belirtilerin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle araba camlarının kapalı tutulması önerilir. Yakınmaların yoğun olduğu dönemlerde kapalı ortamlarda ve arabalarda polen filtreli klimalardan faydalanılabilir. Çimlerin biçildiği ortamlardan uzak durulması önerilmektedir. Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde dış ortamda yüksek kalitede bir maske kullanılabilir. Geniş çerçeveli güneş gözlükleri ve siperli şapkalar da faydalı olabilir. Eve girdikten sonra sokak kıyafetlerinin hemen çıkarılıp duş alınması, saç ve derideki polenlerin uzaklaştırılması açısından önemli bir etkendir.

Tüm bu önlemlerle birlikte alerjik hastalığı kontrol edici ilaçların kullanılması hastaların yaşam kalitesini artıracaktır. Alerjik nezle ve astımı olan kişi bu şekilde alerji mevsimini sorunsuz geçirebilecektir.

Alerjik riniti önlemenin 5 yolu

Источник: //indigodergisi.com/2018/04/alerji-nedir-ne-yapilmali/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Hamilelikte Astım
Hamilelikte Astım