Alerjik Egzama Uykusuzluğa Neden Olabilir!

Alerjik Egzamaya Ne İyi Gelir ?

Alerjik Egzama Uykusuzluğa Neden Olabilir!

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda egzamanın ardında yatan en önemli şey gıda alerjisidir. Alerjik egzama kuru, kırmızı ve pul pul görünümlü bir cilt hastalığıdır. Bebeklerde 5 ile 6 aydan itibaren görülebilir. Alerjik egzama bir çok bebekte büyüdükçe iyileşmektedir.

Bebeklerde görülme olasılığı, diğer aile bireylerinde egzama yaşanmış ise artar. Soğuk hava, sabun, şampuan, deterjan gibi cildi tahriş eden maddelerde temas, enfeksiyon gibi faktörler hastalığın derecisini artırabilir.

Bebeklerin egzamasının artmasında veya azalmasında belirli bir yiyeceğin rolü olduğu saptanamamıştır.

Yaşadığımız evren içerisinde, hemen herkesin vücudu, dünyada var olan kimyetik veya doğal varlıklara karşı farklı tepkiler geliştiriyor. Organlarımız arasında bu durumdan en çok şikayetçi olan, derimiz olsa gerek.

Çünkü derimiz, vücudumuzun her yerini kaplayan ve dışarıda ki hemen her maddeyle doğrudan temas eden en büyük organımızdır. Doğal olarak alerjik tepkiler gösterebiliyor. Alerjik egzama bunlardan sadece bir tanesi. Yapılması gerekenler bariz aslında.

 Ailedeki herhangi bir bireyin kürk hayvanlarına, toza veya halı tüyüne karşı alerjisi olduğu biliniyor ise ve bunlarla temas halinde egzama şikayetleri artıyorsa, evdeki hayvanla temasını kesmeli veya hayvanı evde tutmamalısınız. Ardından iyi bir temizlik gerek tabi. Tam halılardan kaçınmaya çalışın.

Hepa, mikrofiltreli elektrik süpürgesi veya merkezi elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Eğer sigara kullanıyorsanız kapalı ortamlarda içmemelisiniz. Kısaca bireyin alerjik olarak tepki verdiği her şeyden kaçınılmalıdır.

 Bunun yanında temizlik maddeleri su ve dezenfekte maddeleri gibi cildi tahriş eden maddelerle doğrudan temas edildiğinde non alerjik kontakt egzamayla da karşılaşabiliyoruz. Bu tür egzama türüyle üst cildin koruyucu katmanı kimyasal ya da fiziksel yaralanma sonucu tahrip olduğunda karşılaşılmaktadır.

Genelde en çok ellerimizin bu tür maddelere teması söz konusu. Sürekli su, kimyasal ve koruyucu içerikli maddelerle temas halinde olan ellerimiz, alerjik tepkimeye en elverişli bölgedir. Bunların yanında nikel, kobalt, krom, lateks, parfüm, kumaş gibi maddelerinde alerjiye sebep olduğu bilinmektedir.

“Gençler çok üzgünüm ama bu yüzden küpelerinizden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.“ Mümkün olduğunca bu tür kimyasallardan uzak durmanızda fayda var, eğer işiniz gereği bu kimyasallardan uzak duramıyorsanız eldiven kullanmak zorundasınız.

Fakat eldivenin de sık sık kullanımı sonucu maalesef yine cildin tahrişi ve bunun sonucunda egzama riski söz konusu. Bunun için cildinizin sürekli hava almasını ve nemlenmesini sağlamalısınız. Alerjik egzamaya havada bulunan moleküller bile neden olabilir.

Bu nedenle doktorunuzu sürekli rahatsız edeceğiniz kesin. Cildimize önem verelim ama çok da titiz olmamakta yarar var.

Alerjik Egzamaya İyi Gelen Yöntemler

 •  Giysilerdeki etiketler çıkarılmalı
 • Sabun, şampuan yerine banyo yağı kullanılmalı
 • Nemlendirici özelliği yüksek kremler kullanılmalı
 • Kortizonlu kremler doktor kontrolünde kullanılmalı
 • Kış mevsiminde sıcak odada, yaz mevsiminde serin odada üzerini çıkarmalısınız
 • Yünlü yerine pamuklu giysiler tercih edilmeli
 • Döküntüyü daha kötü hale getirecek ovma ve kaşımadan kaçınılmalı
 • Uykusuzluğa sebep olan kaşıntılarda antihistamin şurupları

Alerjik Egzama Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Egzama tedavisi için cilde sürülen ilaçlar kalıcı bir çözüm sağlamaz. Bebeklerde ve çocuklarda dermatit yani alerjik egzamanın tedavisi için uygulanması gereken önemli noktalar vardır. Bu önemli noktalar;

 • Cildin kuruluğu egzamanın başlangıcında önemli rol oynar. Alerjik egzama geçiren bebeğe her 2 günde bir banyo yaptırılmalıdır.
 • Duşta sabun ve şampuan yerine banyo yağı kullanılmalıdır.
 • Banyonun ardından bebeğin vücudunun nemlenmesi açısından nemlendirici krem sürülmelidir.
 • Banyo suyu ne çok sıcak ne çok soğuk olmalıdır.

Alerjik Egzama Nedenleri Nelerdir ?

Egzama yaşça büyük insanlarda da görülebilir. Egzamada deri kızarır, iltihaplanır ve kaşınır. Bu hastalıklı cilt zamanla kurur ve sivilce gibi bir görünüme sahip olur. Egzamalı bölgenin enfeksiyon kapması kaşımaya bağlıdır. Kaşınırsa enfeksiyon diğer çatlaklardan yayılır ve ağrı yapabilir.

Egzama aslında tehli bir hastalık değildir ancak kişiye günlük hayatında rahatsızlık yaratabilir. Egzamanın nedeni aslen alerji yapıcı maddelerdir ve hasta alerji yapıcı maddelerden uzak durmalıdır. Yetişkinlerde egzama birden fazla kez oluşmuşsa, egzamayı tetikleyen nedenler incelenmelidir.

 

 • Kimyasal maddeler
 • Stres
 • Anksiyete
 • Özellikle soğuk hava
 • Polenli havaların başlaması
 • Kullandığınız ürünün içeriğinin değişmesi
 • Cildi kurutacak sabunlar
 • Enfeksiyonlar

Источник: https://www.modanium.com/alerjik-egzamaya-ne-iyi-gelir/

Egzama hakkında her şey

Alerjik Egzama Uykusuzluğa Neden Olabilir!

Vücudun koruyucu kalkanı deriniz de bazen alarm verebilir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, pullanma, kuruluk veya sulanma görülüyorsa bu, egzama (dermatit) olabilir. Egzama enflamatuar (iltihabi) bir cilt hastalığıdır.

Derinin üst tabakasının fizyolojik fonksiyonunun hasara uğraması sonucu ortaya çıkar. Sık rastlanan ve farklı türleri olan egzama ergenlikte ve 20-50 yaş arasında daha sık olmakla birlikte her yaşta görülebilir.

Erkeklerde daha sık karşılaşılan egzama, özellikle yağlı cilde sahip kişilerde ortaya çıkabilir. Yeni doğan bebeklerin kafasında oluşan egzamaya ise ‘konak’ denir.

Strese ve alerjenlere dikkat

Egzama alerjik, stresli ve temizliğe düşkün olan kişilerle; inşaat işçiliği ve kuaförlük belirli meslek gruplarında daha sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Yani stres, tahriş edici maddeler, alerjenler ve iklim egzamanın tetikleyicileridir.

Vücudun farklı noktalarında görülebildiği gibi el, ayak, yüz ve saç derisinde daha çok rastlanır. Uzmanlar tedavi yöntemi olarak; genellikle uygun sabunlarla sık sık el yıkama, bazı lokal uygulanan losyonlar, iğneler ve yaz mevsiminde güneşten yararlanılmasını tavsiye eder.

Tedavi yöntemleri farklı olsa da tüm egzamalar için derinin bozulmuş yapısını düzeltmek amaçlanır. Egzama türlerine göre belirtiler verebilir. Egzama türleri şöyle sıralanabilir:

Atopik Egzama (Alerjik egzama)

Kaşıntının yoğun olduğu bir egzama türüdür. Genellikle bebek ve çocuklarda görülen atopik egzama, erişkinlik döneminde hafifler ya da geçer. Tekrarlayabilen bu egzamaya immünolojik yatkınlık ve çevresel faktörler neden olabilir.

Atopik egzama, bebeklerde ilk 3 ayda başlar, öncelikle yüzde belirir, daha sonra gövde ve kol-bacağa yayılır. Kuruluk ve bazen sızıntılar oluşabilir.

Çocukluk döneminde kol-bacak eklem iç kısımları, erişkinde ise yine eklem içleri, göz kapakları, meme başı ve ellere yerleşir; kaşıntı, kuruluk, kızarıklık, pullanma ve deride kalınlaşma görülür.

Tedavisi
Atopik egzamanın tedavisinde hekim kontrolünde şunlar kullanılır:

 • Steroidli kremler
 • Pimekrolimus/takrolimus kremler
 • Antibiyotikler
 • Dirençli olgularda ultraviyole ışık ve immunsupresanlar

Seboreik Egzama

Genetik ve çok sık görülen egzama çeşididir. Tekrarlayan seboreik egzama, stres, uykusuzluk, alkol alımı, immün sisteminin baskılandığı durumlarda, ayrıca kış ve bahar aylarında şiddetlenebilir.

Kronik olabilen seboreik egzama cildin yağlı olduğu bölgelerde (kulaklar, saç derisi, kaşlar, yanaklar, burun kenarları, sakal içleri ve göğüs ortasında) kızarıklık, pullanma ve kabuklanmalarla belirti gösterir.

Dış kulak yolu, kulak kepçesi ve kulak arkası özellikle seboreik dermatitin sık yerleştiği bir bölgedir. Kişi çocukluk çağında ise enfeksiyon ve lenf bezlerinde şişme görülür.

Tedavisi
Seboreik egzama tedavisinde hekim kontrolünde şunlar kullanılır:

 • Bazı medikal şampuanlar
 • Kortikosteroidli krem ve losyonlar
 • Antifungaller, pimekrolimus ve sistemik antifungaller.
 • Dermokozmetik bitkisel kremler

Staz (Gravitasyonel) Egzama

Bacaklarda kaşıntı ve kurulukla başlar. Daha sonra ayak bilekleri ve iç yüzlerde kırmızı, mor ve kahverengi noktacıklar oluşur. Bacaklarda şişmeler, kahverengi noktacıkların büyümesi ve derinin sertleşmesiyle devam eder.

İleri aşamasında bacaklarda geniş yaralar oluşur ve bu yaraların kapanması zaman alır.

Toplumun yüzde 25-50’sinde varis denilen damar genişlemeleri görülür.

Bu damarlarda kapakçık sorunu varsa staz egzamanın belirtileri ortaya çıkar.

Staz egzama ileri yaş, travma gibi baldır kası gücünün azaldığı durumlar, bypass ve derin damarlarında pıhtılaşmasında görülür. Genetiktir. Uzun süre ayakta kalınan meslek gruplarında daha yaygın görülür. Gebelik ve hormonal durumlarda da damarlar genişleyip varislerle karşılaşılabilir.

Tedavisi
Staz egzama için kilo vermek, ayağı travma ve çarpmalardan korumak, istirahatte iken bacağı sarkıtmamak ve yukarıda tutmak bazı önleyici tedavilerdir. Deri şikayetleri için şunlar önerilir:

 • Yaş pansumanlar
 • Kortikosteroidli kremler
 • Antibiyotik

Kuruluk (Asteoatik) Egzaması

Kuruluk egzamadaki başlıca sebep suyla çok sık temas etmektir. Yine dezenfektan oranı yüksek sabun ve şampuanlar, parfümlü banyo jelleri vücutta kuruluğa neden olur. Mevsimsel olarak kış dönemi, ileri yaş, şeker ve tiroit gibi hastalıklar vücutta kuruluğun diğer sebeplerindendir. Kuruluk egzaması, vücutta oluşan çatlaklarla belirti verir.

Tedavisi
Asteoatik egzamada görülen kuruluğun (hafif, orta, şiddetli) derecesine göre tedavi önerilir. Kuruluk egzama tedavisinde neler kullanılır:

 • Düzenli ve sık bir şekilde iyi nemlendiriciler kullanmak (üre, hyaluronik asit, gliserin içerikli, yoğun katı-sıvı vazelin çeşitleri olabilir). Kremlerin emilimi nemliyken daha iyi sağlandığından banyodan çıktıktan hemen sonra tercih edilmeli.
 • Kızarıklıklar oluştuğundan kortizonlu kremler
 • Antihistaminik kremler

El Egzaması

En sık görülen egzama türüdür. Kişilerin çok fazla suyla temas etmesi sebep olabilir. Dezenfektan deterjanlarla da fazla temas, önce tahriş ve kuruluk yaratarak el egzamasına neden olur.

Buna iritan dermatit yani tahriş egzaması denir. Bu egzamanın diğer sebepleri asitler, alkali maddeler, metal tuzlar, çözücüler, ıslak mendiller, meslek icabı temas edilen boyalar ve metaller de yer alır.

El egzaması sadece dışarıdan maddelerle oluşmaz.

Enfeksiyon, gıdalar, terleme, sigara, soğuk hava ya da bir ilaç kullanılmasında güneşe karşı duyarlılık el egzamasına neden olabilir. Bu egzama türü genetik de olabilir.

El egzamasında belirtiler el ve parmak sırtlarında, parmak yan yüzleri ve aralarında kuruluk, kızarıklık, deride çatlaklar, sızıntı şeklinde görülür. Şikayetler kronik olarak devam eder ve çoğu zaman kesin bir neden bulunamaz.

Tedavisi
El egzaması tedavisinde önerilenler:

 • İçi pamuklu koruyucu eldiven
 • Akut dönemde kortikosteroidli pomatlar
 • Nemlendiriciler
 • Bariyer özellikli kremler

Numuler Egzama

Numuler egzama daha çok kol ve bacaklarda, ellerde görülen madeni para büyüklüğünde, çok sayıda olabilen yuvarlak kaşıntılı lezyonlardır.

Kronik seyirli bir tür olan bu egzama genç erişkinlerde ve yaşlılarda rastlanır.

Numuler egzamanın lezyonları papül ve vezikül denen ufak kabartıların birleşmesiyle oluşur ve akut dönemde kızarıklık, sızıntı ve kabuklanma gösterir. Kaşıntısı fazla olur.

Tedavisi
Numuler egzamanın tetikleyicisi bir enfeksiyon olabilir. Tedavisinde önerilenler şunlardır:

 • Antibiyotik
 • Sulanma dönemlerinde sıvı pansumanlar
 • Kortikosteroidli kremler

Kontakt Egzama

Cilt, koruyucu yağlarını engelleyen maddelere tekrar tekrar maruz kalırsa kontakt egzama oluşur. Deriye temas eden iritan veya alerjen maddelere karşı oluşan akut veya kronik enflamatuar reaksiyondur.

Kadınlarda, ev işlerinde kullanılan maddeler, kozmetikler, parfümler, erkeklerde ise mesleksel ve endüstriyel maddelerle temas, saç boyaları, oje ve makyaj malzemeleri, diş macunu ve sakızlar, parfüm, ayakkabı ve ayak spreyleri, pantolon fermuar veya metal düğmeleri, geçici dövmeler alerjik kontakt egzamaya neden olabilir.

Tedavisi

 • Kortikosteroidli kremler
 • Antihistaminik kremler
 • Kabarcıklı bölgelere ıslak soğuk kompres

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/egzama-hakkinda-her-sey

Egzama Hastalığı Ve Tedavisi

Alerjik Egzama Uykusuzluğa Neden Olabilir!

Egzama rahatsız edici ve çirkin görünüşlü bir deri hastalığıdır ama tehli değildir, basit bir tedaviyle kontrol altına alınabilir.

Her on iki kişiden birinin, yaşamının herhangi bir döneminde egzama geçirdiği saptanmıştır.

Egzama kaşıntı yapmasının ve rahatsızlık vermesinin yanı sıra, el kol ve yüz gibi açıkta kalan yerlerde oluştuğundan çirkin bir görünüme de neden olur.

Nedenleri

Egzama genellikle alerji nedeniyle oluşur ama duygusal sıkıntı da egzamaya yol açabilmektedir. Bazen de egzama görünür hiçbir neden yokken çıkmaktadır. En sık görülen egzama tipi, alerjik kökenlidir. Tıp dilindeki adı “atopik dermatit” olan bu hastalık çoğunlukla astımlılarda ve saman nezlelilerde görülür. Saman nezlesi, çiçek tozlarının neden olduğu alerjik bir hastalıktır.

Astım ve egzama da solunum yoluyla olduğu kadar süt ya da yumurta gibi alerjan maddelerin yenilmesiyle de oluşur. Ne var ki durum hep böyle değildir, nöbetler çoğunlukla sitres zamanlarında ortaya çıkar. Egzama en çok küçük çocuklarda ve bebeklerde görülür; ama çocuk büyüdükçe egzama genellikle kendiliğinden geçer.

Egzama, astım ya da saman nezlesi gibi alerjik hastalıkların sık görüldüğü ailelerde, çocukların egzamalı olma olasılığı yüksektir. İnek sütü verilen bebeklerde egzama olasılığının arttığı görülmüştür. Bu yüzden, alerjili ailelerin çocuklarını bu hastalıktan korumak için, anne sütüyle beslemeye özen göstermeleri gerekir.

Belirtileri

Egzamada iltihaplı deri bölgesi kızarır ve kaşınır. Aynı zamanda kurur ve üstünde sivilceye benzer oluşumlar bulunur; yer yer su toplar. Egzamalı bölge kaşınırsa, enfeksiyon yayılır, deri kanar ve iltihaplanıp ağrı yapabilir. Çatlaklardan giren mikroplar bedene yayılabilir.

Kaşınarak tahriş edilmiş bir egzama bölgesi çok rahatsızlık verebilir. Egzama önce yüzde ve baş derisinde çıkar, sonra kollarda ve bacaklarda, özellikle derinin katlandığı ya da giysilerin sürtündüğü yerlerde oluşur.

Hastalığın veridiği rahatsızlık daha çok kaşımaya ve oluşan çatlaklardan giren mikropların yaptıkları enfeksiyona bağlıdır.

Tedavisi

Egzama tehli sayılabilecek ağır bir hastalık değildir; ama rahatsızlık verebilir. Egzamalıların rahat etmek için almaları gereken önlemlerin başında yarayı kaşımamak gelir. Egzamalı bebeklerin ellerine pamuklu kumaşlardan dikilmiş parmaksız eldivenler geçirilerek egzamalı yerlerini kaşımaları önlenebilir.

Egzamalı kişilerin uçuk hastalığı olanlardan özellikle uzak durmaları gerekir. Egzamalı deri, uçuk virüsü olan herpes simplekse karşı dirençsizdir; virüs alınırsa enfeksiyon yayılabilir. Egzamalıların çiçek aşısı da olmamaları gerekir.

Normal insanlara hiçbir zarar vermeyen bu aşı, egzamalı bir çocukta, ölümcül olabilen ateşli bir hastalık yapabilir.

Egzamalı ya da egzama geçirmiş insanların derileri çok hassastır. Bu nedenle tahriş edici maddelerden sakınmalıdırlar.

Bu tür maddelerle çalışmak zorunda kalanlar lastik eldiven ve yüz maskesi gibi basit önlemlerle korunmalı; genç insanlar meslek seçerken yağlar, boya maddeleri ve şampuan gibi malzemelerle çalışmak zorunda kalacakları meslekleri seçmemelidirler.

Egzamanın nedeni olan alerji yapıcı madde bulunabilirse, hastanın o madden korunması yeterlidir. Egzamalı bir bebeğe, inek sütü veriliyorsa, inek sütünü kesip ya anne sütü verilmeli ya da keçi sütü (inek sütüne göre daha az alerjiye yol açtığı saptanmıştır) ve özel süttozu gibi bir besinle beslenmelidir.

Nedeni bulunamayan çocuk egzamalarında ise çocuğun giysilerinde yünlü kumaş kullanmamak, derisi kurumaya yatkınsa çok sık yıkamaktan kaçınmak, enfeksiyonları önlemek için hem kendini hem de çevresinin temizliğine özen göstermek ve özel sabun kullanmak yararlı olur.

Egzama tedavisinde yararlanılabilecek birçok ilaç vardır. Çinko bileşimleri ve kortizonlu deri merhemleri egzamalı yerlere doktor önerisine göre sürülür; ancak bu merhemler deriyi tahriş edeceği için uzun süre kullanılmamalıdırlar.

Ayrıca antihistaminik merhemlerle kaşıntıyı azaltmak, üreli merhemlerle derinin su içeriğini artırarak egzamanın deriyi kurutup çatlatmasını önlemek deriyi kurutup çatlatmasını önlemek, astım tedavisinde kullanılan “sodyumkromoglikat” adlı maddeyi içeren ilacın alınmasıyla alerjiyi önlemek olanaklıdır. Egzamalı insanların kaşınmamaları neredeyse olanaksız olduğundan, tırnaklarını kısa, temiz ve bakımlı tutmaları, zararı biraz da olsa azaltır. Egzama hastane tedavisi gerektirecek kadar ağır bir hastalık değildir ama evinde yeterli bakım göremeyecek hastaların hastaneye yatmaları yararlı olabilir.

Egzamalı çocukların yüzde 50’si altı yaşına gelmeden, yüzde 90’i ise ergenliğe ulaştıklarında egzamadan kurtulurlar. Ne var ki, öteki alerjik hastalıklar gibi egzama da, iyileşmesinden yıllar sonra hiç beklenmedik bir zamanda yineleyebilir. Duygusal sorunlar, sitres ve sıkıntı egzamanın yinelenmesine neden olabilir.

Egzamalıların hastalıklarının fazla önemsenmesi, egzamalı çocuğun üstüne çok düşülmesi, stres yaratarak hastalığı büsbütün ağırlaştırabilmektedir. Günümüzde egzama tam olarak tedavi edilmemekle birlikte, rahatlatılabilmekte ve denetim altına alınabilmektedir.

En iyisi, fazla önemsemeyerek, hastalığın getirebileceği duygusal sıkıntılardan korunmaktır.

Atopik deri ve mukozaların çevresel maddelere karşı ailesel aşırı duyarlılıkları ile birlikte artmış Ig E üretimidir. Atopik hastalıkların ortak özelliği ailesel oluşlarıdır.IgE üretim artışı diğer ortak özelliklerinden biri olup, Atopik dermatit tablosu deri bulgularının ön planda olduğu tipidir.

Hastalar çoğu kez ailede alerjik astım, saman nezlesi gibi diğer atopik hastalıklardan da söz ederler.Atopik egzamanın klinik bulguları hastanın yaşam boyunca herhangi bir zamanda alevlenme göstermekle birlikte genellikle ilk bulgular bebelik çağında ortaya çıkar.

Kuru deri yüzde solukluk, avuç içi, ayak tabanındaki çizgilerin çok yoğun oluşu, göz altı morluğu ve çizgilenmeleri, düşük saç çizgisi, parlak tırnaklar dudak kenarında çatlaklar, boyunda katlantılar, deri renk değişiklikleri, tekrar eden kaşıntılar tabloya eşlik eder. Çeşitli deri bulgularının birkaçının bir arada bulunması atopik ekzama düşündürmelidir.

Klinik tablo bahar aylarında çayır ve ağaç polenleri nedeniyle alevlenme göstermektedir.Tedavide deri nemlendiricileri antihistanimikler, lokal kortizonlu kremler, nemlendirici banyolar sık kullanılır.Fototerapi ve Balneofototerapiler son yıllarda tedavide sıklıklar kullanılmaya başlanmıştır.

Mayasıl diye bilinen egzama, derinin sulanması ile meydana gelen bir iltihaptır. Tıp dilinde; Erythema pernio denir. Kaşıntı ve kızartı ile ortaya çıkar. nedeni; ruhsal olabileceği gibi alerjik tepkiler veya deriyi tahriş eden maddeler de olabilir. Bazı kimselerde de ırsi dir.

Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir ve bulundukları yere göre isimlendirilirler.Tedavinin ilk prensibi; üzülmemek ve egzamalı yerleri kaşımamaktır. Ayrıca, su ve sabunlu sudan olduğu kadar uzak kalmak da gerekir. Su yerine permanganatlı su ve rivanollu su kullanılır. Perhiz yapılır.

Acılı, baharatlı ve yağlı yenmez.

Egzama için kullanılacak doğru isim atopik dermatittir. Egzama kronik (uzun süren ve tekrarlayan), iltihaplı bir deri hastalığıdır ve atopik (genetik yatkınlığın olduğu aşın duyarlılık ya da alerjik reaksiyon) kişilerde görülür.

Çocukların %15 kadarında egzama gelişir ve bunların %50’den fazlasında astım, %75’inde ise saman nezlesi gelişir.

Egzama sıklıkla, aşırı duyarlılık ya da alerjik reaksiyon eğilimini annebabalarından kalıtım yoluyla almış çocuklarda ortaya çıkar (atopi). Bir takım faktörler egzama gelişmeolasılığını artırabilir.

Yaşamın erken evresinde yumurta, inek sütü, ev hayvanı kepeği ve ev tozu akarı gibi bazı alerjenlerle karşılaşmış olmak, riski artırabilir.

Egzamalılanın en az %80’inde alerji testi bir ya da daha fazla alerjene karşı pozitif olabilir.

Egzama, genellikle beş yaşından önce başlar ve zamanla düzelme eğilimi gösterse de, etkilenen çocukların %25’inde erişkin çağda da devam eder.Bebeklerde – bütün vücut, popo ve kasıklar hariç

Çocuklarda – boyun, ayak bilekleri, kol ve bacaklar

Egzama deri üzerinde su toplamış gibi görünen kaşıntılı, kırmızı, kabartılı lezyonların oluşmasına neden olur. Kaşıma sonucu bunların üstü genellikle açık ve suludur. Giderek deri kalınlaşır ve pullanır. Lezyonların yeri yaşla değişir.

Bebekler ve çocuklarda en sık yüz, kol ve bacakların dışa bakan tarafları ve dizler etkilenir; daha büyük yaştaki çocuklarda ve erişkinlerde boyun, ayak bilekleri ve dizlerin iç tarafı daha sık etkilenir. Sürekli kaşıma deri renginde yama şeklinde, daha açık ya da daha koyu renkte görünen değişikliklere yol açabilir.

Ayrıca, etkilenen bölgelerde kronik enfeksiyonlar da sıklıkla gelişebilir. Deri lezyonları, kötüleşmenin ardından semptomların geçtiği dönemlerin geldiği, tekrarlayıcı bir seyir izler.

Erişkinlerde – boyun, ayak bilekleri, diz ve dirseğin iç kısımları

Bir kez egzama gelişmişse, kimi tetikleyiciler onu daha da kötüleştirebilir. Bunlar arasında:

• beslenme; tetikleyici biryiyecek yemek gibi,• kimyasal maddeler; çamaşır deterjanları (özellikle, enzimiçeren biyolojik olanlar), ciltkremleri, sabun ve şampuanlar gibi,• stres ve anksiyete,• hava; özellikle soğuk hava,

• hava yoluyla yayılan alerjenler;ev hayvanı alerjenleri ve ev tozu akarı bulunur.

Yatağınızı değiştirmeniz, eve yeni bir hayvan almanız ve polen sezonunun başlaması egzamanızı kötüleştirebilir. Ayrıca, üreticiler bazen ürünlerinin formülünü değiştirebilir, bu yüzden de daha önce sorunsuz kullandığınız bir ürün birden derinizin kötüleşmesine neden olabilir.

Çocuğun cildini sabunla yıkamaktan kaçınınız !•Banyo köpüğü kullanmaktan ve çocuğun saçını şampuanla yıkamaktan kaçınınız•Banyosunda az miktarda parfümsüz normal banyo yağı kullanınız•Cildin kuruması halinde, çocuğa her iki günde bir banyo yaptırınız•Uzun süreli sıcak su banyosu yaptırmayınız ve cildi, havluyu hafifçedokundurarak kurulayınız•Özellikle hemen banyonun ardından, çocuğun cildine düzenli olarak nemlendirici krem sürünüz (sorbolene ya da aqueous kremi)•Emici özelliği fazla olan bezler kullanınız ve bezleri düzenli olarak değiştiriniz•Bebeklere normal aşı programlarının uygulanması gerekir•Egzemalı çocuklara özel diyet uygulamanın fazla bir yararı olmazAlerjik egzama nedir?

Alerjik egzama (çoğunlukla bebek egzaması ya da yalnızca egzama olarak adlandırılır), kuru, kırmızı ve genellikle çok kaşıntılı olan pul pul döküntüyle belirgin bir deri iltihabıdır. Pigmentli deride daha mor ya da kahverengi ve kalınlaşmış deri baskın özellikler olabilir. Egzamalı yerlerden akıntı sızabilir ve bu yerler kabuk bağlayabilir. Küçük bebeklerde 2 ile 4 aylık olduktan sonra ortaya çıkma olasılığı vardır. Egzama birçok çocukta büyüdükçe iyileşme göstermektedir.

Egzamanın nedeni bilinmemesine karşın, hastalığa yaygın olarak alerjik (atopik) astım ve saman nezlesi eşlik etmektedir. Diğer aile bireylerinde alerjik egzama, astım ve saman nezlesi olması durumunda, çocukta egzama görülme olasılığı daha fazladır.

Egzama vücutta nerelerde oluşur?
Alerjik egzama bebek küçükken başlar. İlk önce genellikle iltihaplı ve kuru kabartılar halinde yanaklarda oluşur. Deri kırmızı, pigmentli deri ise, açık mor, kahverengi ve hatta beyaz bile olabilir. Egzama daha sonra alın ve baş derisine yayılabilir.

Çocuk büyüdükçe egzama vücutta, kollarda dirsek içlerinde ve bacaklarda diz arkasında görülür. Ayrıca, el ve ayak bileklerinin etrafında da oluşur.Çocukluğun ileri dönemlerinde yüzde daha seyrek görülür ancak, kulak arkasında ve gözlerin etrafında döküntü oluşabilir.

Nedeni nedir?
Yukarıda sözü edildiği gibi, egzama ile diğer alerjik hastalıklar arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Ancak, birçok vakada egzamaya neden olan herhangi bir maddeye karşı alerjik bir durum söz konusu değildir.

Aşağıdakileri dekapsayan bazı faktörler hastalığı ağırlaştırabilir:• sabun, deterjan ve şampuan gibi cildi tahriş eden ya da kurutan maddelerle temas• cildin kurumasına neden olan soğuk hava• bakteri kökenli ikincil enfeksiyon

• stres

Birçok kişi, herhangi bir yiyeceğin egzamayı artırıp artırmadığını merak etmektedir. Ancak, çocukların çoğunda, belirli bir yiyeceğin hastalığa yol açtığını söylemek çok zordur.

Nasıl önlenir ve tedavi edilir?
Kaçınılması gerekenler• Döküntüyü daha kötü ve kaşıntılı hale getireceğinden, ovma ve kaşıma• Cildi kuruttuğu için sabun, deterjan ve parfümlü ürünler kullanma• Cildi kuruttuğu için, egzamalı yerleri su ile çok fazla yıkama• Cildi daha fazla tahriş ettiği ve kuruttuğu için, uzun süre sıcak su banyosu veya sıcak duş yapma• Aşırı sıcak ya da soğuk• Çocuğun terlemesine ve kaşıntıya neden olduğundan yorgan kullanma• Yün gibi vücuda batan giysiler giyme

• Battaniye, halı ve koyun postlarındaki yünle doğrudan temas

Yapılması gerekenler•Cildi temizlemek için sabun yerine banyo yağı kullanınız•Nemlendirici kremleri, özellikle banyodan sonra düzenli olarak kullanınız•Banyo ya da duştan sonra, cildi, havluyu hafifçe dokundurarak kurulayınız ve ovmayınız• Kışın sıcak odada üzerini çıkarınız• Yazın yatak odasının serin olmasını sağlayınız• Bol pamuklu giysiler giydiriniz (ya da pamuklu/sentetik karışık giysiler)• Giysilerdeki etiketleri çıkarınız

• Emici özelliği fazla olan bezler kullanınız ve bunları düzenli olarak değiştiriniz

Egzamanın ağır olması durumunda, doktor cilde sürmeniz için kortizonlu krem verebilir. Genellikle, egzama aktif hale geldiğinde hafif kortizonlu krem ya da merhemler kullanılmakta, hafiflediğinde ise, bu ürünler bırakılmaktadır.

Egzama kontrol altına alınsa bile, nemlendirici kullanma sürdürülür. Egzamanın enfekte olması halinde, doktorun antibiyotik vermesi gerekebilir.

Kaşıntının giderilmesinde, özellikle gece meydana gelmesi ve uykusuzluğa neden olması durumunda, antihistamin şurupların yararı olabilir.

Egzamanın tedavisinde diyetin rolü henüz açıklığa kavuşmamış olup, birçok çocukta özel diyet uygulama başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Diyet konusunda bilgi edinmenin herhangi bir zararı olmamasına karşın, bu konuda bilgi, egzama ve küçük çocukların beslenme ihtiyaçları konusunda uzman olan bir kişiden alınmalıdır.

Kaynak

Источник: https://encyclopediatr.com/saglik/egzama-hastaligi-ve-tedavisi.html

Alerjik Egzama Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Alerjik Egzama Uykusuzluğa Neden Olabilir!

Alerjik egzama daha çok çocukluk dönemi içerisinde görülmektedir. Yetişkinlerde ise herhangi bir maddeye karşı alerjisi olması sonucunda temas etmesi durumunda görülecektir.

Alerjik Egzama

Alerjik egzamaya atopik egzama dermatit denilmektedir. Kronik bir hastalık olabilir. Cilt üzerinde aşırı kaşınma sonucunda enfekte olması görülür. Deri yüzeyinin kırmızı rengi olan, derinin yüzey kısmının pütürlü bir hal alması ve kaşıntının meydana gelmesi sonucunda döküntüler meydana gelecektir.

Alerjik egzamanın vücudun tek bir bölümünde olacağı gibi birçok yerinde aynı anda görülmesi de söz konusu olacaktır. Sulantılı ve çok şiddetli kaşınan yaralar meydana gelecektir. Aşırı kaşınma sonucunda hastanın kaşıması neticesinde cilt yüzeyinde kaşınma meydana gelecek ve soyulmalar oluşacak, renginin koyulaşması da söz konusu olur.

Daha çok 1 yaşında olan bebeklerde görülmektedir. Annesinde alerjik bir hastalığı olması sonucunda yenidoğan bebekte görülme ihtimali de fazla olmaktadır. Ergenlik dönemine kadar çocuklarda devam etmektedir. Bazılarında ise geçmeyecek ve hayatları boyunca alerjik egzamanın zaman zaman görülmesi söz konusu olacaktır.

Diğer egzamalarda olduğu gibi bulaşıcı bir hastalık türü değildir. Hastalığın belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Şiddetli kaşıntı oluşması;
 • Deri döküntüsü;
 • Deride kuruluk;
 • Pul pul döküntüler;
 • Deride kalınlaşma;
 • Deri üzerinde çizgilerin oluşması;
 • Göz altında renk koyulaşması;
 • Oluştuğu bölgede derinin soluk renk olması;
 • Astım;
 • Alerjik rinit;

Kişilerde meydana gelen nikel alerji egzaması temas egzaması olarak bilinmektedir. Nikel içeren maddelere kişinin temas etmesi durumunda meydana gelen kaşıntı, deri üzerinde döküntü oluşması görülmektedir. Nikel insanların hayatında çok fazla bulunan maddelerden olmaktadır.

Bozuk para ya da kolye gibi maddelere temas etmesi durumunda, temas edilen bölgenin kaşınmaya ve isiliklerin oluşmasına neden olacaktır.

Daha çok çocuklarda görülmekte olan yumurta ya da başka bir yiyecek yemesi sonucunda hastalığın oluşması, hastalığın tetiklenmesi gibi bir durum söz konusu olacaktır.

Çocukluk döneminde yumurta alerji egzaması meydana gelmesi sonucunda ergenliğe ulaşması sonucunda kendiliğinden  geçecektir. 

Alerjik Egzama Nedenleri

İnsanlarda bulunan bağışıklık sisteminin zararlı maddelere karşı insan vücudunu korumakla görevlidir. Alerji egzaması olan kişilerde ise birçok maddeyi bağışıklık sisteminin zararlı madde olarak görmesi sonucunda ortaya atopik egzama çıkacaktır. Kişilerin çevresel faktörlerden kaynaklı ya da ruhsal nedenlerden kaynaklı olarak derinin tepki olarak gösterdiği bir reaksiyon olmaktadır.

Alerjik egzama meydana gelmesi durumunda astım oluşması, saman nezlesinin meydana gelmesi durumu da söz konusu olacaktır. Alerjik egzamanın meydana gelmesi durumunda kişilerin herhangi bir maddeye karşı alerjisi olması durumunda da söz konusu olacaktır.

Alerjik egzamanın oluşma nedenleri arasında sıklıkla bazı maddelerin cilt ile temas etmesi durumunda meydana gelecektir. Sabun kullanılması, bozuk paraya temas edilmesi, deterjanlar, şampuan gibi maddelerin içerisinde ki maddeler ile cilt üzerinde tahriş olması da görülecektir.

Birçok kişinin yaşamakta olduğu stres sonucunda ya da bir sıkıntısı olması durumunda ve iklim değişikliği olması durumda da alerjik egzama oluşması söz konusu olacaktır.

Bazı besinler tüketilmesi ve yiyeceklerin oluşması durumunda daha çok çocukluk çağında alerjik egzama görülecektir.

Kişilerde meydana gelecek olan kontakt egzamanın nedenleri arasında da alerjik egzama gelmektedir. Yaşanmış olan bir enfeksiyon sonucunda, kadınlarda meydana gelen hormon değişikliği sonucunda da sıklıkla alerjik egzaması da oluşacaktır.

Alerjik Egzama Testi ve Tedavisi

Alerjik egzamanın meydana gelmesi durumunda laboratuvar testleri ile tanısının konulması mümkün olmamaktadır.

Daha çok doktor tarafından klinik olarak bulguların değerlendirilmesi ve alerji testlerinin yapılması sonucunda cilt üzerinde alerji testleri yapılarak hangi maddeye ve besinlere de alerjisi olduğu da görülecektir. Çocuklarda meydana gelen alerjik egzama testi doğum itibari ile uygulanacaktır.

Egzamanın geliştiği bölge her ne kadar çok şiddetli bir şekilde kaşınacak olsa da, hastanın mümkün olduğu kadar kaşımaması gerekmektedir. Kaşıntı lezyonun daha da yayılmasına ve alanın genişlemesine neden olacaktır.

Alerjik egzama meydana gelmesi durumunda ilk olarak hastanın şiddetli olan kaşıntısının yok olması hedeflenmektedir. Egzama kaşıntısı ve diğer belirtilerinin ortaya çıkartacak madde ya da besin tüketilmemesi gerekmektedir.

Yünlü giysiler, irritan maddeler, nikel, bazı besinlerden uzak durulması ve gün içerisinde derinin nemli tutulması gerekmektedir.

Dermatolog tarafından reçete edilecek olan antihistaminikler ilaçların reçete edilmesi ve bunların kullanılması sonucunda kaşıntı şikayeti ortadan kalkacaktır.

Lokal olarak bölgeye sürülecek olan Kortikosteroidler içeren kremler ve losyonlar doktor tarafından reçete edilebilir.

Bunlar bölgeye uygulanmalı ve kaşıntının azalması için ince bir tabaka şeklinde lezyonlu bölgeye sürülmesi gerekmektedir.

Alerjik Egzamaya İyi Gelenler

Alınacak önlemler arasında aşırı ısıdan kaçınmak çok önemlidir. Her banyo sonrasında nemlendirici vücuda uygulanması gerekmektedir. Cildin kuru olmasını engellemek için nemlendirici kremler uygulanmalıdır. Çocuklara yumurta yedirilmemesi, özellikle bahar mevsiminde polenlere karşı alerjisi olanların dikkatli olması gerekmektedir.

 • 2 yemek kaşığı beyaz vazelin;
 • Kekik yağı;
 • Çay ağacı yağı;
 • Isırgan yağı;
 • Defne yağı;
 • Ozon Yağı.

Feridun Kunak tarafından verilen bu bitkisel kür tarifi için 2 yemek kaşığı beyaz vazelin ve yukarıda verilmiş olan bitkisel yağların hepsinden 1 çay kaşığı konulmalıdır.

Karıştırıldıktan sonra günde üç defa alerjik egzamanın oluştuğu bölgeye sürülmelidir. Yıkamadan birkaç saat boyunca kalmalı ve daha sonradan ılık suyla yıkanmalıdır.

Gün içerisinde 3 defa uygulanması alerjik egzamaya iyi gelecektir.

Источник: https://ciltte.com/alerjik-egzama.html

Uykusuzluk (insomnia) nedenleri ve iyi bir uyku için pratik çözümler

Alerjik Egzama Uykusuzluğa Neden Olabilir!

Uyku hastalıkları ve uykusuzluk tedavisi nasıl yapılır

Uyku bozuklukları

Bu yüzden uyku bozukluğu yaşayanlar, değişik derecelerde bellek sorunları da yaşayabilirler. Bazı uyku bozukluklarının, gündüz aşırı uyku eğilimine de neden olarak,  yaşamı tehdit edebilecek boyuta bile ulaştığını görüyoruz.

Uyum bozukluğuna bağlı uykusuzluk; genelde birkaç gece süren, uykuya dalmada veya uykuyu devam ettirmede problem yaşamadır. Bu uykusuzluk tablosu üç aydan daha kısa sürer.

Genellikle heyecan veya stres altında oluşur. Erişkinler önemli bir iş toplantısı öncesinde veya bir aile bireyi veya yakın arkadaşı ile bir tartışma sonrasında sıklıkla kötü uyurlar.

Gündelik hayatta bu şikâyetlere sıkça tanık olmuşuzdur.

Uyku ilacı kullanmak sorunu çözmüyor! İyi bir uyku için öneriler

İnsanlar evlerinden uzakta olduklarında uyku problemine sahip olma eğilimindedirler. Zaman dilimi ötesindeki yolculuklar (jet lag) da uyum bozukluğuna bağlı uykusuzluğa neden olabilir. Yatma vaktine yakın bir zamanda yapılan egzersizler (iki saat içinde) de bu tip bir uykusuzluğa yol açabilir.

Çocuklar; özellikle sonbaharda, okulların açılmadan hemen önce, uykularında çok sık dönerler ve hareket ederler. Stresli durum sona erdiğinde, ya da yaşanılan sorunlar düzeldiğinde uyku normale döner.

Eğer uykusuzluk bir aydan daha uzun sürüyorsa bu durumda kronik bir uykusuzluk probleminden söz edilebilir.

Eğer sağlıklı uyumanıza engel olacak bir gerilim ve kaygı ortamı varsa ve siz de bu nedenle bir kaç gündür kötü uyuyorsanız, o geceki uykunuzun da normal olmayacağını düşünerek endişeye kapılabilir, uyumak için daha fazla çaba harcayabilirsiniz.

Bu ise genellikle işlerin daha kötü gitmesine neden olur. Birkaç gece sonra, yatağa gitmeden önce yaptığınız bir takım şeyler size uyku sorunlarınızı hatırlatır. Pijamalarınızı giymek, ışıkları kapatmak ve battaniyenin altına girmek aniden sizin daha uyanık hale geçmenize neden olabilir. Bu arada ilginç durumlar da ortaya çıkar.

Örneğin yatağında normal uykuya dalmada problem yaşayan bir kişi, yatak ortamından uzaklaştıktan sonra koltukta ya da kanepede kitap okurken ya da televizyon izlerken uykuya dalabilir. Öğrenilmiş psikolojik uyku sorunları genelde çok sıkıntı oluşturmaz ve zamanla normal fizyolojik yatak uykusuna dönülebilir.

Birçok tıbbi problem, uykusuzluğa neden olabilir. Bunlar içerisinde en çok karşılaştığımız psikiyatrik hastalıklar ve bu bozuklukların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Eğer psikiyatrik bir probleminiz varsa kötü bir uykuya sahip olursunuz. Rahatsızlığın altında yatan nedenler tespit edilerek yapılan tedavi, uykunuzu düzeltmede yardımcı olabilir.

Uykuda solunum bozuklukları

Bu konuda en çok gördüğümüz tablo, uykuda solunum durması hastalığıdır (uyku-apne sendromu). Bu hastalığın en sık belirtisi de horlamadır. Horlama, daha çok kilolu kişilerde görülür.

Alkol alımı ve aşırı yorgunluk da horlamaya sebep olabilir. Uyku esnasında solunum durması, on saniyeden bir dakikaya kadar sürede olabilir.

Uyku apnesi olan kişilerde beyin oksijenasyonu da normal olmayacağı için hafıza, öğrenme ve algılama fonksiyonlarında problemler ortaya çıkabilir.

Sağlıklı bir uykunun sırrı ne? Uykusuzluğa karşı pratik çözümler ve öneriler

Uykuda solunum durmalarının en önemli özelliklerinden biri de, gün içinde sürekli uykululuk hali yaşanması ve bazen ciddi tehlere neden olabilecek ani uyuklamaların oluşabilmesidir.

Böyle kişiler bazen kırmızı ışıkta araç dururken bile direksiyon başında uyuyabilirler. Hatta kazalara sebebiyet verebilirler. Uyku apnesi olanlara uyku testi (polisomnografi) yapılarak, tablonun değerlendirilmesi gerekir.

Aşırı durumlarda, uyku süresince solunum yolunu açık tutarak, apneyi önleyen çeşitli cihazlardan yararlanılabilir.

Bu başlık altında en çok dikkati çeken huzursuz bacak sendromudur. Kişi tam uykuya dalarken ya da henüz uykunun başında veya uykunun herhangi bir bölümünde ani kol ve bacak atmaları ile uykudan uyanır.

Bir süre uyumak için çabaladıktan sonra, uyku aşamasına geçmeyi başarır. Fakat sonrasında şiddetli kol, bacak hareketleri ile yeniden uyanır. Gece boyu bu döngü tekrarlanır. Kişi bir türlü huzurlu ve deliksiz uyuyamaz.

Sabah da tam dinlenmemiş olarak kalkar.

Genelde daha çok bacak hareketleri şeklinde olur. Kişi şiddetli bacak hareketi ile uyanır. Hatta bu esnada yaralanmalar bile olabilir.

Neyse ki günümüz tıp teknolojisinde huzursuz bacak sendromunu ilaçlarla tedavi etmek mümkün olabilmektedir. Kan, demir seviyesindeki düşüşler huzursuz bacak sendromuna neden olabilir.

Bu yüzden, bu tip rahatsızlıklarda mutlaka serum demir seviyesi araştırılmalıdır.

Uykuda diş gıcırdatma

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) yaşanılan streslere karşı bir türlü gevşeyemeyen ve bilinçaltındaki olumsuz enerjinin tam boşaltılamadığı durumlarda görülür. Kişi uykunun non-REM dönemlerinde yani bedensel dinlenmenin olması gereken kısımlarında sürekli diş gıcırdatır.

Ancak rüya görüyorsa, diş gıcırdatması kesilir. Rüyadan sonra devam eder. Bazen öylesine şiddetli olur ki, kişilerin bir iki senede bir, tüm dişlerini yeniden yaptırmaları gerekebilir.

Böyle ağır durumlarda gevşetici, rahatlatıcı ilaçlar ya da ağız içi diş koruyucu aletler uygulanabilir.

Kaliteli bir uyku için öneriler

Yatak odasının ses ve ışık yalıtımı iyi olmalı, içerde herhangi bir elektronik eşya bulundurulmamalıdır. Oda içerisinde bir buket gülün vazo içerisinde bulundurulması hem uykuya geçişi kolaylaştırır hem de hafızanın daha verimli olmasını sağlar.

Yatak odasında yasemin, gardenya ve lavanta bitkileri bulundurmak sağlıklı bir uyku için olumlu etki yapabilir. Papatya, sarı kantaron, kediotu, şerbetçiotu gibi bitkilerden elde edilen çaylar, rahat bir uyku sağlayabilir. Yalnız bu bitki çaylarını, uyku ilaçları ile birlikte kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Uyku öncesinde çay, kahve içmek yani kafein almak uykuya geçişi zorlaştırmaktadır, bu içeceklerin tüketiminin de geç saatlerde olmaması gerekir. Alınan tüm tedbirlere rağmen, uyku sorunu haftalar veya aylarca devam ederse profesyonel yardım almak gerekir.

Psikolojik açıdan iyi olma hali ve fizyolojik açıdan sağlıklı olmak, uyku düzeni için kuşkusuz ki en önemli faktörlerdir. Gündelik hayatını sürdürmek için gerekli enerji, uyku sırasında toplanır.

Yatak odasının ses ve ışık yalıtımı iyi olmalı, içerde herhangi bir elektronik eşya bulundurulmamalıdır.

Oda içerisinde bir buket gülün vazo içerisinde bulundurulması hem uykuya geçişi kolaylaştırır hem de hafızaya yardımcı olur.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/en-onemli-uykusuzluk-nedenleri-ve-pratik-cozuem-onerileri-nelerdir/

UYKUSUZLUK NEDEN OLUR?

Alerjik Egzama Uykusuzluğa Neden Olabilir!

Uykusuzluk, psikiyatrik ve aynı zamanda medikal bir sorun olmakla birlikte sağlıksız uyku alışkanlığı, belirli maddeler ve çeşitli biyolojik faktörlerden etkilenerek ortaya çıkmaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre araştırmacılar, beynin uyanık kalmak da yaşadığı zorluklardan kaynaklanan birtakım sorunlar üzerine düşünmeye başladılar.

Aslen beynin bir uyku döngüsü ve uyanıklık döngüsü bulunmaktadır. Bir tanesi kapandığında diğeri açılır. Her ikisinin aynı zamanda çalışmaya başlamasıyla birlikte uykusuzluk ortaya çıkar. Uyku alışkanlıkları bozulmaya ve uykusuzluk sorunu yaşanmaya başlar.

Bu sorunu çözebilmek için uykusuzluğun altında yatan sebeplerin belirlenmesi gerekmektedir. Böyle bir problem yaşayan insanlar uyumakta zorluk çekecekleri gibi uyanma sorunları da yaşarlar. İş performansında, yaşam kalitesinde ve sağlıksal sorunlar yaşanır. Yetişkin insanların ortalama 7-8 saat gibi bir uykuya ihtiyaçları vardır.

Bu durumun bir diğer sebebi de diğer çeşitli hastalıklar olabilmektedir.

Uykusuzluğun pek çok sebebi vardır. Bunlar;

İş, okul, sağlık veya aile hayatı hakkında yaşanan birtakım endişeler, aklınızı geceleri de aktif tutacaktır. Bu da uykuya dalmanızı zor bir hale getirir. Ek olarak sevdiğiniz birinin hastalığı, ölümü, eşinden boşanması ya da işten çıkarılması derin üzüntülere ve streslere sebep olabileceğinden uykusuzluğa yol açabilir.

2.Sinir

Gündelik hayat içerisinde yaşanan zorluklar sinirlerinizin gerilmesine neden olabilir. Bunlar travma öncesi stres düzensizlikleri olup, uykusuz kalmanıza neden olabilir. Uyku hakkında endişelenmeniz, uykuya dalmanızı zorlaştıran etmenler arasında yer alabilir.

3.Depresyon

Çeşitli sorunlar sebebiyle depresyonda olan kişilerin yaşadığı sıkıntılar arasında çok fazla uyumak veya az miktarda uyumak da yer alabilir. Uykusuzluk sıklıkla mental sorunlar nedeniyle de ortaya çıkmaktadır.

4.Medikal Şartlar

Kronik bir ağrınız, nefes alma zorluklarınız veya sık sık idrara çıkma ihtiyacınız oluyor ise, uykusuzluk sorununuz baş gösterebilir. Bu durumların örnekleri ise kanser, kalp sorunları, akciğer hastalıkları, mide rahatsızlıkları, reflü, tiroit aktivitesi, inme, parkinson hastalığı veya alzheimer hastalığını içeren uykusuzluğa neden olabilir.

5.Çevresel Değişimler

Geç saatlere kadar çalışanlar, erken mesaiye kalanlar veya sürekli seyahat etmek zorunda kalan kişilerin vücut ritmlerinde bozulmalar meydana gelmekte ve uykuya dalma zorlukları yaşanmaktadır. Bu sizin sirkadiyen ritminizdir. Bu ritm sayesinde biyolojik saatiniz, uyuma-uyanma döngüsüne, metabolizmaya ve vücut sıcaklığına yön vermektedir.

6.Kötü Uyku Alışkanlığı

Düzensiz uyku saatleri, uyumadan önceki uyarıcı aktiviteler, rahatsız yatak seçimi ve yatağı bir yaşam alanına dönüştürme kötü bir uyku düzeninizin olmasına neden olan etmenler arasında sıralanabilir.

7.İlaçlar

Kullandığınız birtakım ilaçlar uyku düzeninize müdahale eder. Bu ilaçlar arasına anti-depresanlar, kalp ve kan basıncı ilaçları, alerji ilaçları, uyarıcılar ve kortikosteroidler dahil edilebilir. Ayrıca ağrı kesici ilaçlar ile birlikte kilo verdirici ilaçların kullanılması veya kafein tüketimi uykusuz kalmanıza neden olan diğer sebepler arasında sıralanabilir.

8.Kafein, Nikotin ve Alkol

Kahve, kola, çay ve diğer kafein içeren içecekler uyarıcı olarak kabul edilirler. Günün erken saatlerinde kafein tüketimi ve daha sonrasında uykusuz kalmanıza neden olabilir.

Tütün ürünleri içerisindeki nikotin, uykusuzluğa neden olan etmenler arasındaki bir diğer uyarıcıdır. Alkol ise bir yatıştırıcı olup uyuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Ancak daha derin uykulara dalmanıza engel olur ve gecenin bir saatinde uyanarak uykusuz kalmanıza neden olabilir.

9.Yeme Alışkanlığı

Uykuya dalmadan önce hafif bir şeyler yemenizde sıkıntı yoktur. Ancak çok fazla ve ağır şeyler yenmesi fiziksel olarak rahatsız hissetmenize ve uykuya dalmanız da çeşitli sıkıntılar yaşamanıza neden olur. Çoğu insan yemek yeyip uyumaya çalıştıktan sonra mide yanması sorunu ile uykuya dalma zorlukları yaşamaktadır.

10.Sağlıksal Sorunlar

Eklem iltihabı, sırt ağrısı, sinir, stres, depresyon gibi sorunlar uykusuzluk ile ilişkili durumlardır. Yaş olarak büyük olan erkeklerin prostat bezlerinde kanserojen olmayan bir büyüme gerçekleşir.

Bu da daha fazla tuvalet ihtiyacı duymanıza ve uykunuzun sık sık bölünmesine neden olur. Bayanlarda ise menopoz sırasında yaşanan sıcak basmalar uyku düzenini bozucu davranışlar gösterilmesine neden olur.

Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

Uykusuzluk belirtileri hemen aşağıda sayacağımız etkenlere bağlı olarak kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

 • Geceleri uykuya dalma sorunları,
 • Gece boyunca uyanık kalma,
 • Çok erken saatlerde uyanma,
 • Gece uykusu sonrası dinlenmiş hissetmeme,
 • Gün boyunca uykusuzluk ve yorgunluk yaşanması,
 • Sinir, depresyon ve gerginlik,
 • Dikkat ve hatırlama sorunları,
 • Kazalarda artış,
 • Baş ağrısı gerginlikleri,
 • Süregelen uykusuzluk hakkında çeşitli endişelerin yaşanması uykusuzluk durumunun belirtileri arasında yer almaktadır.

Uykusuzluk sorunu yaşayan birinin uykuya dalması yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. 6 ve daha az saatte uyunması ve bu durumun haftada 3 ve daha fazla kez gerçekleşmesi uykusuzluk sorununun yaşandığının bir diğer işareti olarak göze çarpmaktadır. Uykusuzluk sorunu gündelik hayatınızı zor duruma sokuyor ise bir doktora gitmeli ve tedavi olmalısınız.

Uykusuzluk Risk Faktörleri Nelerdir?

Hayatının belli bir bölümünde uykusuz geceler yaşayan kişiler muhakkak ki çoğunluktadır. Ancak uykusuzluk sorunlarınız aşağıdaki etmenlere bağlı olarak artış göstermektedir.

 • Kadın Olmak: Bayanların uykusuzluk sorunu yaşamaları erkeklere oranla daha fazladır. Menopoz ve menstrual döngü sırasında yaşanan hormonal değişiklikler bu durumda önemli bir rol oynar. Menopoz sırasında oluşan gece terlemeleri, sıcak basmalar, uykunuzu bölebilir. Özellikle hamilelik döneminde uykusuzluk yaşanması muhtemeldir.
 • Mental Sorunlar: Depresyon, sinir ve travma sonrası stres bozuklukları uykunuzu bölen etmenler arasındadır. Erken saatlerde uyanmak klasik bir depresyon belirtisidir.
 • Stres: Stresli bir yaşam şartı geçici bir uykusuzluğa neden olabilir. Sevdiğiniz birinin yaralanması veya ölümü gibi uzun süren bir stres durumu oluşan uykusuzluğun kalıcı ve kronik olmasına neden olabilir.
 • Jetlag: İşi gereği sürekli seyahat etmek zorunda kalan kişilerin jetlag denilen biyolojik saatlerinin bozulması durumunda uykusuzluk oluşması görülen sonuçlar arasında yer almaktadır.

Uykusuzluk Komplikasyonları Nelerdir?

Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizler gibi uyku da sağlığınız için önemli bir faktördür. Uykusuzluk sorunu yaşamanız, mental ve fiziksel olarak sizleri etkileyebilir. İyi bir uyku düzenine sahip olan kişilerin, uyku düzeni yaşayan insanlara göre yaşam kalitelerinin daha iyi olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Uykusuzluk komplikasyonları ise;

 • İşte veya okulda düşük bir performans,
 • Araba sürerken veya kaza riskinde yavaş bir reaksiyon gösterme,
 • Depresyon ve sinir gibi psikolojik sorunlar,
 • Aşırı kilolu olma veya obezite,
 • Yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları veya diyabet gibi uzun dönemli hastalıkların riskinin artışı,
 • Uyuşturucu madde kullanımı uykusuzluk komplikasyonları arasında yer alan etmenlerdendir.

Uykusuzluk Teşhisi Nasıl Yapılır?

Uykusuzluk sorunu için gittiğiniz bir hastanede, doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Soracağı bu soruların neticesinde uykusuzluk sorunu yaşayıp yaşamadığınızı anlamaya çalışacaktır. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız bu durumun altında yatan sebeplere göre belirli bir çözüm yolu tavsiye edecektir.

Doktorunuz tarafında uyku saatlerinizi birkaç hafta boyunca düzenli ve günlük olarak yazmanız istenecektir. Ayrıca uykusuzluğa neden olan sebepleri algılayabilmek için birtakım fiziksel sınavlarında yapılması muhtemeldir. Tiroid probleminizin olup olmadığını öğrenmek için bir kan testi veya uykusuzluğa neden olan diğer sorunlar için başka diğer testler de yapılacaktır.

Eğer yapılan tüm incelemelere rağmen uykusuzluk sorunu altında yatan etmenler tespit edilemediyse, hazırlanmış uyku merkezlerinde bir gece geçirmeniz istenecek olup, bu sırada uyku saatleriniz takip edilerek daha net bir sonuç alınması işlemleri yapılacaktır.

Uykusuzluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyku çevrenizi değiştirmeniz ve yeni bir uyku davranışı geliştirmeniz için davranışsal tedavi yöntemi kullanılmaktadır. İyi bir uyku düzenine sahip olabilmeniz için yapılan işlemler aşağıdaki gibidir.

 • Düzenli bir uyku saatine sahip olmak, uyku öncesi aktivitelerden uzak durmak ve rahat bir uyku çevresine sahip olmak iyi bir uyku alışkanlığı kazanmanız için yapılan ilk tedavi işlemlerinden biridir.
 • Kas rahatlığınızı artırmak ve nefes alma egzersizleri gibi yapılan birtakım işlemler uyku öncesi sinirlerinizi rahatlatacak ve kalp atış hızınızı, kas gerilmelerinizi, ruh halinizi ve nefes alıp verişlerinizi kontrol edecek önlemler olup, rahatlama teknikleri arasında yer almaktadır.
 • Bilişsel davranış terapisi ile negatif düşünce ve endişelerden uzak kalmanızı sağlayarak, yanılsamalara düşmeden rahat bir uyku uyumanızı sağlamaktadır.
 • Hafif terapi yöntemi, uyuma saatinizi ve uyanma saatinizi biraz geriye almanız anlamına gelen bir tedavi yöntemi olup, sabahın ilk ışıkları ile uyanmanız ve günün belli bir kısmını dışarıda geçirmenizi esas alan bir tedavi yöntemidir.
 • Yatakta harcadığınız zamanı azaltmak, kısmi uyku yoksunluğu yaşamanıza neden olur ancak bir sonraki gece daha yorgun olmanız ile birlikte daha çabuk uykuya dalarak uyku düzeninizin giderek düzelmesi ile sonuçlanır.

Ayrıca uykusuzluk sorunu yaşayanlar için bir takım ilaçlar ancak doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır. Bilinçsiz olarak alınan ilaçlar uyku düzeninize daha da zarar verebilir.

Источник: https://evdesifa.com/uykusuzluk-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.