Alerjik Nezle İçin Risk Faktörleri

içerik

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Alerjik Nezle İçin Risk Faktörleri

Saman nezlesi, aynı zamanda “alerjik rinit” olarak da bilinir. Tıkanıklık, burun akıntısı ve sinüs basınçlarıyla birlikte soğuk algınlığı belirtilerinin sık görüldüğü ve semptomlara sahip yaygın bir rahatsızlıktır.

Bu makale alerjik rinit hakkındadır.

Saman nezlesi, bir virüsün neden olduğu soğuk algınlığının aksine, polen gibi hava kaynaklı maddelere karşı alerjik bir tepki nedeniyle oluşur. Saman nezlesi semptomlarının görüldüğü yılın zamanı havada hangi alerjik maddenin olduğuna bağlıdır.

Saman nezlesinde alerjik reaksiyona neden olan madde “alerjen” olarak adlandırılır. Saman nezlesi olmayanların çoğunluğu için bu maddeler alerjenler değildir. Çünkü bağışıklık sistemi onlara tepki vermez.

Saman nezlesi ve alerjik rinit aynı anlamlara sahip olmakla birlikte, çoğu insanın saman nezlesini yalnızca bitkilerden veya mantardan kaynaklanan polen ya da havadaki alerjenlere karşı alerjik bir reaksiyon olduğunu sanarlar. Ve alerjik rinit, havadaki parçacıklara, örneğin polen, burun, belki de gözler ve sinüsleri etkileyen toz akarları veya hayvan tüyleri de içerir.

Bu makalenin geri kalanında, polen ve bitkilerden veya mantarlardan gelen diğer hava yoluyla bulaşan alerjenlerden kaynaklanan saman nezlesi üzerinde duracağız. Polenin neden olduğu saman nezlesi polinozis olarak da bilinir.

Bazı insanlar saman nezlesinden hafifçe etkilenirler ve nadiren tıbbi tavsiyeye ihtiyaç duyarlar.

Bununla birlikte, birçoğu için semptomlar o kadar ciddi ve ısrarlı olabilir ki günlük görevlerini evde, işyerinde veya okulda düzgün yapamazlar. Bu insanların tedavi görmesi gerekir.

Tedaviler ile semptomlardan tamamen kurtulamayabilirsiniz. Ancak genellikle etkilerini azaltmaya yardımcı olunur. Böylece yaşam kalitesini devam ettirmek daha kolay olur.

Diğer alerjilerde olduğu gibi saman nezlesi belirtileri, bağışıklık sisteminin zararsız bir maddeyi zararlı olarak yanlış algılaması ve semptomlara neden olan kimyasalların salınmasının bir sonucudur.

Saman nezlesi her yaştan insanı etkileyebilir olmasına rağmen; genellikle çocukluk ya da yetişkinlikte gelişir. Saman nezlesi hastalarının çoğunluğu belirtileri yaşları ilerledikçe daha az şiddetli hale geldiğini bildirmişlerdir.

Saman Nezlesi Hakkında Kısa Bilgiler:

Aşağıda saman nezlesi (alerjik rinit) ile ilgili önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Sıklıkla saman nezlesi olarak adlandırılan alerjik rinit; hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akması, göz sulanması ve ağız burun, göz veya burun kaşıntısı gibi belirtilere neden olan yaygın bir rahatsızlıktır.
 • Allerjik rinit mevsimlik veya uzun süreli olabilir. Mevsimsel alerjik rinit belirtileri ilkbahar, yaz ve sonbaharda aylarının başlarında ortaya çıkar.
 • Saman nezlesinin belirtileri genellikle, ağaçlar, otlar veya yabani otlardan gelen polen alerjik duyarlılığı veya havadaki küf sporlarından kaynaklanır.
 • Alerjik rinit tedavi seçenekleri şunlardır: semptomlarınızı, ilaçlarınızı ve immünoterapiyi tetikleyen irritanlara veya allerjenlere maruz kalmanızı önlemek, ortadan kaldırmak veya azaltmak.
 • İmmünoterapi (alerji shots), alerjik riniti olan insanların yüzde 85’inde saman nezlesi belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Astım da dahil alerjik hastalıklar arasında her yaştan insanı etkileyen beşinci en sık görülen kronik hastalıktır ve üçüncü sırada da çocuklarda görülür.

Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Alerjik rinit belirtileri, yılın farklı zamanlarında başlayabilir. Bu, hastanın hangi maddeye alerjisi olduğuna bağlıdır. Bir kişi yaygın bir polenle alerjik ise, polen sayısı arttıkça semptomları daha şiddetli olur.

Yaygın olarak görülen saman nezlesi semptomları ve bulguları şunları içerir:

 • Hapşırma
 • Göz sulanması
 • Boğaz kaşıntısı
 • Burun kaşıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akması

Şiddetli saman nezlesi belirtileri şunları içerebilir:

 • Terleme
 • Baş ağrısı
 • Koku ve tat kaybı
 • Tıkalı sinüslerin neden olduğu yüz ağrısı
 • Kaşıntının boğazdan burna ve kulaklara yayılması

Bazen saman nezlesi belirtileri aşağıdakilere yol açabilir:

 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Uykusuzluk

Astım hastalarında saman nezlesi belirtileri hırıltılı soluk alıp verme, nefes darlığı nöbetleri daha şiddetli hale geldiğinde acil yardım almalıdırlar. Saman nezlesi olduğunda önemli sayıda insanda sadece astım belirtileri görülür.

Ayrıca Bakınız: Astım Belirtileri Nelerdir?

Saman Nezlesi Sebepleri Nelerdir?

Saman nezlesi neden olur?” Saman nezlesi bir diğer adı ile alerjik rinit; bağışıklık sistemi, zararsız bir havadaki maddeyi bir tehdit olarak algıladığında ortaya çıkar. Vücudun zararlı olduğunu düşündüğü maddeye saldırmak için E immünoglobülin adı verilen bir antikor üretir. Daha sonra semptomlara neden olan kimyasal histamin salınır.

Mevsimsel saman nezlesi tetikleyicileri vardır. Bunlar arasında polen ve sporlar bulunur ve yalnızca yılın belirli aylarında rahatsız edici belirtilere neden olurlar.

Saman nezlesini tetikleyen bazı örnekler şunlardır:

 • Ağaç poleni (bunlar ilkbaharda insanları etkileme eğilimindedir)
 • Çim poleni (bahardan sonra ve yaz aylarında insanları etkiler)
 • Ot poleni (bu sonbaharda daha yaygındır)
 • Mantarlar ve küf sporları (hava sıcak olduğunda bunlar daha yaygındır)

Saman Nezlesi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 1. Genetik: Eğer saman nezlesi olan yakın bir aile üyeniz varsa, saman nezlesi rahatsızlığının ortaya çıkma riski daha yüksektir. Yakın bir aile bireyinin herhangi birinde alerjisi varsa biraz daha yüksek bir risk vardır.

 2. Diğer alerjiler: Diğer alerjilere sahip kişilerin de saman nezlesi şikayeti olması daha muhtemeldir.
 3. Astım: Astımlı çok sayıda kişide saman nezlesi vardır.
 4. Cinsiyet ve yaş: Saman nezlesi, genç erkekleri kadınlardan daha fazla etkilemektedir.

  Ergenlik çağından önce erkekler, kızlardan iki kat fazla saman nezlesi riski taşırlar ve görülür.

 5. Doğum tarihi: Yüksek polen mevsimi sırasında doğan insanlarda saman nezlesi riski diğer insanlara göre biraz daha yüksektir.

 6. Sigara dumanı: Sigara dumanına maruz kalan bebeklerde saman nezlesi riski daha yüksektir.
 7. İlk çocuk olmak: İlk doğan çocukların daha yüksek yüzdesinde diğer insanlara kıyasla saman nezlesi riski daha fazladır.

Saman Nezlesi Teşhisi

Genellikle semptomlar açık olduğu için teşhis kolayca konulabilir. Ayrıca hastanın tıbbi geçmişi ve aile tıbbi geçmişi ve şu ana kadar ortaya çıkan belirtiler ve semptomlar değerlendirilir.

Hangi maddenin alerjik olduğu hakkında bilgi vermek için bir kan testi veya cilt testi yapılabilir.

Saman Nezlesi Tedavisi

Alerjik rinit nasıl geçer?” Saman nezlesi (alerjik rinit) semptomlarını tedavi etmek için çok sayıda reçeteli ve reçetesiz ilaç mevcuttur. Bazı hastalara birkaç ilaç kombinasyonu önerilebilir.

Ebeveynlerin, bazı saman nezlesi ilaçlarının sadece yetişkinler için olduğunu bilmesi önemlidir. Emin değilseniz, doktorunuza danışınız.

Saman Nezlesine Ne İyi Gelir?

Kendinizi polen veya bitkilerden veya mantarlardan alerjenlere karşı korumak için yapabileceğiniz fazla bir şey yoktur. Bununla birlikte, maruziyetinizin yüksek olabileceği durumlardan kaçınmak, bir alerjik reaksiyon olasılığını veya belki de şiddetini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki önlemleri almak, alerjik rinit belirtilerini hafifletmeye yararlı olabilir:

 • Alerjenlere duyarlı aylarda polen sayısının farkında olun. TV, radyo, internet veya günlük gazetelerden bilgi alabilirsiniz. Nemli ve yağışsız günlerde polen sayımları daha yüksek olma eğilimindedir. Polen sayımı akşamın erken saatlerinde daha yüksek olma eğilimindedir.
 • Polen yüksek olduğunda pencereleri ve kapıları kapalı tutun.
 • Duyarlı aylarınız boyunca çimleri biçmekten ve bahçe işleriyle uğraşmaktan kaçının.
 • Polen sayımları yüksek olduğunda çimenli alanlardan uzak tutun.
 • Soğuk su ile gözlerinizi düzenli olarak yıkayın. Polenlerin temizlenmesi sağlanabilir.
 • Polen sayımı yüksekse ve içeriye geliyorsa, bir duş alın ve kıyafetlerinizi değiştirin.
 • Polenlerin yüksek olduğu aylarda gözlük kullanın.
 • Bir şapka, polenlerin saçınızda toplanmasını ve gözlerinizin ve yüzünüzün üzerine serpilmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Polenlerin yüksek olduğu zamanlarda araba kullanırken camları kapalı tutun. Arabalar için polen filtreleri vardır.
 • Ev içerisinde çiçek yetiştirmeyin.
 • Yüzeyleri, zemini ve halılarınızı mümkün olduğunca tozsuz tutun.
 • Elektrikli süpürge kullanıyorsanız, iyi bir filtreye sahip olduğundan emin olun.
 • Sigara dumanından uzak durun.
 • Sigara içiyorsanız, bırakmak semptomların azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Evcil hayvanlar poleni dışarıdan getirebilir. Bir evcil hayvan, yüksek polen sayımı gününde içeriye geldiğinde, yıkayın veya tüylerini temizleyin. Bazen evcil hayvanlar, alerjik rinit kaynağı olabilir; bu da polen alerjinizi daha da kötüleştirir.
 • Saman nezlesi sezonunun başladığı zamanı biliyorsanız, kendinizi önceden hazırlayın. Doktorunuza danışınız.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/alerjik-rinit-saman-nezlesi/

Astımda Risk Faktörleri

Alerjik Nezle İçin Risk Faktörleri

Astım ve solunum sorunlarının risk faktörleri veya sebepleri vardır. Astım herhangi bir risk faktörü olmadan gelişigüzel ortaya çıkmaz.

Astımda risk oluşturan faktörlere bakalım. Bu faktörler, astım belirtileri olan kişilerde öksürük, hırıltı ve nefes darlığı riskini arttırır. Astım için şahsi risk faktörünüzü belirledikten sonra, denetleyebileceğiniz faktörleri saptayın, böylece yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

Cinsiyetinizi veya genetik faktörleri değiştiremezsiniz. Fakat sigara içmeyebilir, kirli havadan veya kilo almaktan kaçınabilirsiniz. Astımı ancak, risk faktörlerini kontrol altına alarak denetim altına alabilirsiniz.

Bütün risk faktörlerini anlayarak, astımı kontrol altına alabilir veya engelleyebilirsiniz.

Cinsiyet ve astım

 Çocuklarda Astım:Astım, erkek çocuklarda kız çocuklarından daha fazla görülür.

Bunun sebebi bilinmemekle beraber bazı uzmanlar, erkeklerin solunum yollarının kızlarınkinden daha küçük olduğunu keşfetmişlerdir ki, bu soğuk algınlığı veya enfeksiyonla birlikte hırıltı riskini arttırabilir.

20’li yaşlardaki erkeklerde ve kadınlarda astım riski aynıdır. 40 yaşındaki kadınlar, yetişkin astımına erkeklerden daha fazla yakalanırlar.

Ailede astım geçmişi

Astımınız için annenizi, babanızı veya her ikisini birden sorumlu tutabilirsiniz. Genetik yapınız astım olmanıza yol açabilir. Astım belirtilerinin beşte üçünün kalıtsal olduğu düşünülüyor. Bir araştırmaya göre, kişinin ebeveynlerinden birinde astım varsa, bu kişide astım olma ihtimali, ebeveyni astım olmayan kişilere oranla 3 ila 6 kat daha fazladır.

Solunum yollarındaki aktivite artışı ve astım

Solunum yollarının fazla aktif olması, astım için diğer bir risk faktörüdür. Araştırmacılar bunun nedenini bilmemektedirler.

Astımda solunum yolları fazla aktiftir, astımı tetikleyen soğuk havayla veya alerji yapan maddelerle temas ettiklerinde kızarırlar.

Solunum yolları fazla aktif olan kişilerin hepsi astım olmaz, fakat astımı olan kişilerde solunum yollarının fazla aktif olması, astımı şiddetlendirir.

Atopi ve astım

Atopi, vücudun farklı bölgelerini etkileyen alerjik aşırı hassasiyet demektir. Vücudun bu kısımları, vücutta alerjik reaksiyonu tetikleyen madde ve alerjenlerle temasa geçmez. Egzama gibi deri hastalıkları, saman nezlesi, alerjik konjonktivite ve astım, atopik hastalıklar arasında sayılabilir.

Yapılan çalışmalar, egzamalı veya atopi dermatitisi olan çocukların yüzde 40 ila 50’sinde astım oluştuğunu göstermiştir. Bazı araştırmalar, atopi dermatitisi olan çocukların, erişkinlikte daha şiddetli ve kalıcı astım hastalığı yaşadıklarını göstermektedir.

Astıma bağlı alerji

Astım ve alerji sıkça birlikte belirir. Kapalı yerlerde görülen alerjiler, astım riski olan kişileri belirleyen göstergelerdir. Yapılan bir çalışmada, endotoksin adı verilen ve ev akarlarında bulunan bakteriyel toksinlerin, astım belirtilerinin ortaya çıkmasıyla, astım spreylerinin, bronkodilatörlerin ve diğer astım ilaçlarının kullanımıyla birebir ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.

hocam bende astım var ventolin kullanıyorum önerebileceğiniz başka ilaçlar varsa sevinirim yaşım 13… devamı

Kapalı alanlarda alerjiye sebep olan diğer faktörler hayvan proteinleri (özellikle kedi ve köpeklerdeki alerji yapan maddeler), toz bitleri, hamamböceği ve küftür. Evlerde enerji tasarrufu için yapılan değişikliklerin, bazen astım belirtilerini arttırdığı düşünülür.

Çevresel faktörler ve astım

Ev içindeki hava kirliliği, sigara dumanı, küf ve evde kullanılan deterjanlardan ve boyalardan çıkan zehirli duman, alerjik reaksiyona ve astıma sebep olabilir. Hava kirliliği, sülfür dioksit, azot oksit, ozon, soğuk hava ve yüksek nem oranı gibi çevresel faktörlerin, hassas bireylerde astımı tetiklediği artık biliniyor.

Hava kirliliği arttığında, astım belirtileri ve hastaneye başvuran hastaların sayısı da artıyor. Kirli havanın içindeki en zararlı madde ozondur. Öksürüğe, nefes darlığına ve göğüs ağrısına sebep olur ve enfeksiyon şiddetini arttırabilir. Kirli havanın içindeki bileşimlerden biri de sülfür dioksittir.

Bu madde, solunum yollarının kaşınmasına ve gırtlağın daralmasına sebep olur. Bunun sonucu olarak astım atağı gelişir.

Gaz sobaları, evdeki nitrojendioksidin ana kaynağıdır. Araştırmalarda, gazla yemek pişirenlerin, diğer yöntemlerle yemek pişiren kişilere kıyasla daha fazla hırladığını, nefes daralmasına, astım atağına ve saman nezlesine daha fazla maruz kaldığı gözlenmiştir.

Hava değişikliği de, bazı insanlarda astım atağına sebep olabilir. Örneğin soğuk hava, nefes yollarının sıkışmasına ve balgamın artmasına sebep olur. Nemdeki artış da nefes alma zorluğuna sebep olur.

Sigara dumanı astım riskini arttırır

Çeşitli araştırmalar, sigara dumanının astım riskinin artışıyla bağlantılı olduğunu onaylamıştır. Ayrıca ergenlik çağında sigaraya başlamanın da astım riskini arttırdığı gözlenmiştir. Hatta bir başka araştırmada, pasif içiciliğin astım hastalığını daha erken yaşlara çektiği saptanmıştır.

Obezite ve astım arasındaki bağlantı

Yapılan çalışmalar sonucunda, boy kilo oranı 25’ten fazla 30’dan düşük olan kilolu yetişkinlerde astım riskinin yüzde 38, boy kilo oranı 30 ve daha yüksek olan obez yetişkinlerdeyse hemen hemen iki katı olduğu görülmüştür. Araştırmacılar bu oranın, alerjik olmayan astımlılarda alerjik astımlılara kıyasla çok daha fazla olduğunu tahmin ediyor.

Gebelik ve astım

Gebelik sırasında sigaraiçilmesi, bebeğin akciğer fonksiyonlarını, sigara içmeyen annelerin bebeklerine kıyasla azaltır. Ayrıca, erken doğum da astım oluşumu için risk faktörüdür.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/astimda-risk-faktorleri

ANJIYOöDEM: NEDENLERI VE RISK FAKTöRLERI

Alerjik Nezle İçin Risk Faktörleri

Derinin hemen altındaki doku tabakasının şişmesi olan anjioödem, bir alerji, bir ilaç reaksiyonu, bir çevre veya hatta strese neden olabilir. Aynı zamanda kalıtsal olabilir, ailelerde ilgili bir gen mutasyonu kesilir.

Her durumda altta yatan mekanizma, histamin veya bradikininler denilen kimyasalların kan dolaşımına anormal şekilde salındığı bağışıklık sisteminin bir arızasıdır.

Etkilenen vücudun alanı – yüz, dil, boğaz, kollar veya bacaklar – nedene dair ipucu verebilir, ancak her zaman değil.

Yaygın sebepler

Edinilmiş anjiyoödem (AAE), immünolojik (alerji ile ilgili), immünolojik olmayan (alerjik olmayan nedenlerle tetiklenen) veya idiyopatik (bilinmeyen kökenli) olabilir. Tamamen genetik bir nedeni olan anjiyoödemin aksine (aşağıya bakınız), bu türlerde yer alan faktörlerin bazıları değiştirilebilir olabilir.

immünolojik

Alerji, ilaçlara, yiyeceklere, böcek sokmalarına veya lateks gibi diğer maddelere karşı bir reaksiyonla tetiklenen en yaygın anjiyoödem nedenidir. Bunun nedeni immünolojik olarak kabul edilir, çünkü immün sistemin anormal bir yanıtını içerir.

Bilinmeyen nedenlerden dolayı, vücut bazen tehli bir kimyasal madde için zararsız bir maddeyi hapseder ve büyük miktarda histamini bir savunma aracı olarak kan dolaşımına yayar.

Histaminler, kan damarlarını beyaz kan hücrelerinin bir yaralanma bölgesine daha yakın olabilmesi için dilate etmeyi amaçlarken, zararsız bir ortamda salındığında, saman nezlesi (alerjik rinit) gibi bir dizi olumsuz belirtiyi tetikleyebilirler. kurdeşen (ürtiker) ve alerjik astım.

Bununla birlikte, bu reaksiyonların herhangi birinin aksine, anjiyoödem cilt veya mukoza zarının üst tabakasının hemen altındaki deri altı dokusunda meydana gelir. Şişlik, kaşıntılı veya kırmızı olmayacak ve birkaç saat veya günlerce sürebilir. Şişlik sonunda durduğunda, cilt dökülme, soyulma veya ezilme olmadan genellikle normal görünür.

Sigara İmmünolojik

İmmünolojik anjiyoödemde, atağı tetiklemekten sorumlu hücreler mast hücreleri olarak bilinir. Mast hücreleri, histamin bakımından zengin granüller içerir ve immün sistem tarafından yapılması istendiğinde, histaminin sisteme salınması için degranülasyon adı verilen bir işleme tabi tutulur.

İmmünolojik olmayan anjiyoödem ile immün sistemin salınımla ilgisi yoktur. Bunun yerine, bazı kimyasallar veya fizyolojik işlemler mast hücrelerinin parçalanmasına neden olabilir. Reaksiyonlar sıklıkla mastositoz gibi altta yatan mast hücre bozukluğu olan kişilerde ortaya çıkar.

Yaygın olarak bununla ilişkili ilaçlar:

 • Opiatlar, özellikle kodein ve morfin
 • Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), özellikle aspirin
 • İntravenöz vankomisin, güçlü bir antibiyotik
 • X ışını görüntülerini geliştirmek için kullanılan iyonik olmayan radyo kontrast boyaları

İmmünolojik olmayan diğer nedenler arasında kan transfüzyonu, lenfoma gibi kanserler, lupus gibi otoimmün hastalıklar ve hepatit, HIV, sitomegalovirüs ve Epstein-Barr virüsü gibi bazı enfeksiyonlar bulunur.

Isı, soğuk, aşırı egzersiz, titreşim, güneşe maruz kalma ve hatta duygusal stres gibi bazı fiziksel uyarıcıların anjiyoödeme yol açtığı bilinmektedir.

İdiyopatik

İdiyopatik anjiyoödemde ani akut şişkinliğin bilinen bir nedeni veya açıklaması yoktur. Durumu sinirlendiren şey, etkilenenlerin nükseye eğilimli, bazen şiddetli olmasıdır.

Wisconsin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden yapılan araştırmaya göre, idiyopatik anjiyoödem tanısı alan 99 kişinin yarısından fazlası bir yıldan uzun süre tekrarlayan dönemler geçirdi.

Yüz, ağız ve dil en çok etkilenen bölgelerdi. Genel olarak, bunların yüzde 55'i, şişliği hafifletmek için en az bir doz yüksek doz kortikosteroid aldığını bildirdi.

Daha ilginci, yüzde 52'sinin acil servise en az bir kez ziyaret edilmesini gerektirmesiydi.

Genetik

Kalıtsal anjiyoödem (HAE) otozomal dominant bir hastalık olarak kabul edilir, bu da sorunlu geni sadece bir ebeveyne miras edebileceğiniz anlamına gelir. SERPING1 genindeki mutasyonlarla ilgili iki tip HAE ve F1 geninin mutasyonundan kaynaklanan üçüncüsü vardır.

Her üç tip de bağışıklık sisteminin anormal aktivasyonuna neden olur ve vücudun her yerinde şişmeye neden olabilir. HAE'nin AAE'den farklı olduğu durumda, ana suçlu histamin değildir. Aksine, saldırı bradikinin olarak bilinen doğal olarak oluşan başka bir bileşik tarafından başlatılacaktır.

Bradykinin, histamin gibi, kan damarlarının genişlemesine neden olur, ancak bunu vücut fonksiyonlarını düzenleyen bir araç olarak yapar.Örneğin, vücut kan basıncını düşürmek veya solunum veya böbrek fonksiyonlarını düzenlemek için bradikininleri serbest bırakacaktır.

Bradikininlerin anormal salıverilmesi, çoğu zaman bacak, kol, genital, yüz, dudak, gırtlak veya gastrointestinal (GI) kanalın anjiyoödemini tetikleyebilir. Küçük bir yaralanma veya duygusal stresin atağı bir saldırıyı tetikleyebilir, ancak çoğu bilinen neden olmadan ortaya çıkar.

GI kanalının anjioödemleri şiddetli olabilir; şiddetli kusma, yoğun ağrı ve dehidrasyonun sıvıları düşük tutamaması. Boğazda şişlik meydana gelirse, hayatı tehdit edici olabilir.

ACE inhibitörleri (yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır) bradikinin seviyelerini koruyarak çalıştıklarından, ilaca bağlı anjiyoödemin en sık nedenleri arasındadır (afyon veya aspirinden farklı bir hastalık mekanizmasına rağmen).

HAE, her 50.000 kişiden birinde meydana gelen nadir görülür ve genellikle anjiyoödemli bir kişinin antihistaminiklere cevap vermemesi durumunda şüphelenilir. HAE genellikle immün yanıtı değerlendiren üç kan testi ile doğrulanabilir.

Risk faktörleri

Neden bazılarının anjiyoödem yaptığını, diğerlerinin de aynı sağlık koşullarına veya yaşam tarzlarına sahip olmadığını açıklamanın hiçbir yolu yoktur. Bununla birlikte, aşağıdakilerden herhangi birini yaşadıysanız veya yaşadıysanız, yüksek risk altında olabilirsiniz:

 • Döküntü veya kurdeşen içeren ilaç reaksiyonları
 • Kovanları içeren alerjiler
 • Anjiyoödem tarihi
 • Bir kovan veya anjiyoödem ailesinin öyküsü
 • Anjiyoödemin olası bir semptom olduğu lupus veya Hashimoto tiroiditi gibi otoimmün hastalık

Siz veya sevdiğiniz biri birden fazla anjiyoödem şikayeti yaşadıysa, gelecekteki saldırıları önlemeye yardımcı olabilecek tedavilerden yararlanabilirsiniz. Seçenekler arasında, neden alerjik ise Kalortor (ekallantid) veya Firazyr (ikatibant) gibi immün değiştirici ilaçlar varsa, gece antihistaminik Zyrtec (setirizin) dozunu içerir.

Anjiyoödem Nasıl Teşhis Edilir Bu sayfa faydalı oldu mu? Geri bildiriminiz için teşekkürler! Endişelerin neler? Makale Kaynakları

 • Bernstein, J .; Lang, D; Khan, D. ve diğ. “Akut ve kronik ürtikerin teşhisi ve yönetimi: 2014 güncellemesi.” J Allerji Kliniği Immunol. 2014; 133(5):1270-7.
 • Inomata, M. “Uyuşturucuya Bağlı Anjiyoödemin Son Gelişmeleri.” Allerg Int. 2012; 61 (4): 545-57. DOI: 10.2332 / alergolint.12-RAI-0493.
 • Rosenberg, D; Mathur, S .; ve Viswanathan, R. “İdiyopatik Anjiyoödemin Klinik Özellikleri.” J Allerji Kliniği Immunol. 2017; 139 (2): AB235. DOI: 10.1016 / j.jaci.2016.12.757.

Источник: https://tr.diphealth.com/260-angioedema-causes-risk-factors-83213-66

Alerjik Rinit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Alerjik Nezle İçin Risk Faktörleri

Alerjik rinit halk arasında yaygın olarak saman nezlesi olarak biliniyor. Sık olarak görülen belirtileri hapşırma, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma ve boğaz ağrısı olarak gözlemleniyor. Olası tetikleyiciler çim, polen, ev tozu akarları, hamamböceği, sigara dumanı ve parfüm olarak sıralanıyor.

Allerjen madde, alerjik reaksiyona neden olan, normal şartlarda insan vücuduna herhangi bir zararlı etkisi bulunmayan maddelere deniyor. Allerjik rinit veya saman nezlesi, spesifik allerjenlere karşı alerjik bir tepki olarak nidelendiriliyor. Mevsimsel allerjik rinitte polen en yaygın allerjen olarak karşımıza çıkıyor.

Alerjik rinitte görülen belirtiler mevsimsel tipte, mevsim değişikliği ile ortaya çıkıyor. Amerikan Allerji Akademisi, Astım ve İmmünoloji (AAAAI) kurumuna göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki erişkinlerin yaklaşık yüzde 8’inde bir tür alerjik rinit görülüyor. Dünya genelinde ise nüfusun yüzde 10 ila 30’u arasında alerjik rinit olduğu tahmin ediliyor.

Allerjik Rinit Belirtileri

Alerjik rinitin yaygın belirtileri şunları içerir:

 • hapşırma
 • burun akıntısı
 • burun tıkanıklığı
 • burunda kaşıntı
 • öksürük
 • boğazda kaşıntı ve ağrı
 • gözlerde kaşıntı
 • gözlerde sulanma
 • gözlerin altında koyu halkalar
 • sık sık baş ağrısı
 • Ciltte kuruluk ve kaşıntı
 • Kurdeşen
 • aşırı yorgunluk

Alerjenle temasa girdikten sonra genellikle bu semptomlardan bir veya daha fazlası ortaya çıkıyor. Tekrarlayan baş ağrısı ve yorgunluk gibi bazı semptomlar, alerjenlere uzun süre maruz kalındıktan sonra olabiliyor. Ateş, saman nezlesinde görülmüyor.

Bazı insanlar semptomları nadiren gösteriyor. Bu kişilerde semptomlar büyük olasılıkla alerjenlere büyük miktarlarda maruz kaldığınızda ortaya çıkıyor.

Diğer bazı allerjik bünyeli bireyler semptomları yıl boyu yaşıyorlar.

Eğer bu belirtilerden bir veya daha fazlası birkaç haftadan fazla sürerse ve iyileşme olmuyorsa olası alerjiler hakkında doktorunuzla konuşmanız çözüm üretmek açısından önem taşıyor.

Vücudunuz bir alerjenle temasa girdiğinde vücudunuzu allerjenden koruyan doğal bir kimyasal olan histamin salgılıyor. Histamin, burun akıntısı, hapşırma ve kaşıntılı gibi alerjik rinit semptomlarına neden olabiliyor.

Ağaç polenlerine ek olarak, diğer yaygın allerjenler şunları içeriyor:

 • Çimen poleni
 • Ev tozu akarları
 • Hayvan tüyleri
 • Kedi salyası
 • Küf

Yılın belirli zamanlarında polen özellikle daha rahatsız edici olabiliyor. İlkbaharda ağaç ve çiçek polenleri daha yaygın olarak havada bulunuyor. Çimenler ve yabani otlar yazın ve sonbaharda daha fazla polen üretiyorlar.

Alerjik Rinit Tipleri Nelerdir?

Allerjik rinit iki gtupta ele alınıyor. Bunlar mevsimsel ve yıllık olarak isimlendiriliyor.

Mevsimsel alerjiler genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsiminde görülüyor ve genellikle polen gibi açık allerjenlere tepki veririyor.

Yıllık alerji ise ev tozu akarları ve hayvan tüyleri gibi kapalı alanlarda bulunan maddelere tepki olarak yıl boyunca veya yılın herhangi bir zamanında görülebiliyor.

Alerjik rinit için risk faktörleri

Alerjiler herkesi etkileyebiliyor, ancak ailenizde alerjik geçmiş varsa alerjik rinit geliştirme olasılığınız daha yüksek oluyor. Astım veya atopik egzema olması alerjik rinit riskinizi de artırabiliyor.

Bazı dış etkenler, bu durumu tetikleyebilir veya kötüleştirebiliyor. Bunlar şu şekilde sıralanıyor:

 • Sigara içmek
 • Kimyasal maddelere maruziyet
 • Soğuk iklim
 • Nem
 • Rüzgar
 • Hava kirliliği
 • Saç spreyi
 • Oda spreyi
 • Parfümler
 • Kolonya
 • Duman
 • Keskin kokulu gazkar

Alerjik rinit nasıl teşhis edilir?

Hafif düzeyde alerjiniz varsa, doktorunuz muhtemelen sadece fizik muayene yapacaktır. Bununla birlikte, sizin için en iyi tedavi ve önleme planını bulmak için bazı testler uygulanmasını isteyebiliyor.

En sık olarak deri prick testi yapılıyor. Doktorunuz vücudunuzun, nasıl tepki verdiğini görmek için derinize birkaç madde tatbik ediyor. Genellikle, bir maddeye alerjiniz varsa, küçük kırmızı renkli bir alan oluşuyor.

Kan testi veya radioallergosorbent testi (RAST) de yapılabiliyor. RAST, kandaki belirli allerjenlere karşı immünoglobülin E antikorlarının miktarını ölçüyor.

Alerjik Rinit Tedavisi

Allerjik rinit tedavisi çeşitli şekillerde yapılıyor. Antihistaminik adı verilen tabletler, burun tıkanıklığı ve kaşıntısı için burun spreyleri, gözdeki belirtiler için de göz damlaları kullanılıyor.

İmmünoterapi adı verilen ve alerjen maddenin yavaş yavaş vücuda verilmesini içeren tedavi yöntemi de bazı merkezlerde uygulanıyor.

Evde alerjik etki yapabilecek halı, evcil hayvan, sigara, toz gibi etkenlerin kişiden uzaklaştırılması gerekiyor.

Источник: https://ailedergisi.com/alerjik-rinit-nedir-belirtileri-nelerdir/

Alerjik Rinit

Alerjik Nezle İçin Risk Faktörleri
Alerjik Rinit

Alerjik rinit nedir?

Alerjenler allerjik reaksiyona neden olan zararlı olmayan başka bir maddedir Alerjik rinit veya saman nezlesi, alerjik bir yanıttır Mevsimsel alerjik rinitte en çok görülen alerjen polendir Mevsim değişiklikleri ile ortaya çıkan alerji semptomlarıdır

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yetişkinlerin yaklaşık% 8'inde Amerikalılara göre alerjik rinit görülmektedir Alerji Astım ve İmmünoloji Akademisi (AAAAI) Dünya nüfusunun yüzde 10 ila 30 arasında alerjik rinit olabilir. alerjik rinit belirtileri

Allerjik rinitin sık görülen semptomları:

 • hapşırma
 • burun akıntısı
 • tıkalı burun
 • kaşıntılı burun
 • öksürük
 • boğaz ağrısı veya boğucu boğaz > kaşıntılı gözler
 • sulu gözler
 • gözlerin altında koyu halkalar
 • sık sık baş ağrısı
 • aşırı derecede kuru, kaşıntıya neden olan ciltte kabarcıklanma ve ağlama gibi
 • kovanlar
 • aşırı yorgunluk

Alerjenle temasa girdikten sonra genellikle bu semptomlardan bir veya birkaçını hissedersiniz. Tekrarlayan baş ağrıları ve yorgunluk gibi bazı semptomlar, alerjenlere uzun süre maruz kaldıktan sonra olabilir. Ateş, saman nezlesi belirtisi değildir.

Bazıları semptomları nadiren yaşar. Büyük miktarlarda allerjenlere maruz kaldığınızda bu muhtemelen oluşur. Diğer insanlar semptomları yıl boyu yaşarlar. Belirtileriniz birkaç haftadan fazla sürerse ve gelişme göstermiyorsa olası alerjiler hakkında doktorunuzla konuşun.

Nedenleri Alerjik rinit neden olur?

Vücudunuz bir alerjiyle temas ettiğinde vücudunuzu allerjenden koruyan doğal bir kimyasal olan histamin salınır. Bu kimyasal, burun akıntısı, hapşırma ve kaşıntılı gözler gibi alerjik rinit ve semptomlarına neden olabilir.

Ağaç polenlerine ek olarak, diğer yaygın allerjenler şunları içerir:

çimen poleni

 • toz akarları
 • eski deri olan
 • kedi tükürüğü
 • küf
 • Bazı zamanlarda Yıl, polen özellikle sorunlu olabilir. Ağaç ve çiçek polenleri daha ilkbaharda yaygındır. Çimenler ve yabani otlar yazın ve sonbaharda daha fazla polen üretirler.

Çeşitleri Allerjik rinit tipleri nelerdir?

Allerjik rinitin iki türü mevsimlik ve çok yıllıktır. Mevsimsel alerjiler genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsiminde görülür ve genellikle polen gibi açık allerjenlere cevap verirler. Çok yıllık alerji, toz akarları ve hayvan tüyleri gibi kapalı maddelere tepki olarak yıl boyunca veya herhangi bir zamanda meydana gelebilir

Risk faktörleri Alerjik rinit için risk faktörleri

Alerjiler kimseyi etkileyebilir ancak ailenizde alerji öyküsü varsa, alerjik rinit gelişme olasılığınız daha yüksektir. Astım veya atopik egzema olması alerjik rinit riskinizi de artırabilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı dış faktörler bu durumu tetikleyebilir veya kötüleştirebilir:

sigara dumanı

 • kimyasal maddeler
 • soğuk hava sıcaklıkları
 • nem
 • rüzgar
 • hava kirliliği
 • saç spreyi
 • parfüm
 • kolonyeler
 • tahta dumanı
 • dumanlar
 • Teşhis Allerjik rinit nasıl teşhis edilir?

Minör alerjiniz varsa, muhtemelen yalnızca fiziksel bir sınava ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte, doktorunuz sizin için en iyi tedavi ve önleme planını bulmak için bazı testler yapabilir.

Cilt prick testi en yaygın kullanılan testlerden biridir. Doktorunuz vücudunuzun her birine nasıl tepki verdiğini görmek için derinize birkaç madde yerleştirir. Genellikle, bir maddenin alerjisine sahipseniz, küçük kırmızı bir yumru ortaya çıkar.

Ayrıca, bir kan testi veya radyo-algogorbent testi (RAST) de yaygındır. RAST, kanınızdaki belirli allerjenlere karşı immünoglobülin E antikorlarının miktarını ölçer.

Tedaviler Allerjik rinit tedavisi

Alerjileri tedavi etmek için antihistaminikler kullanabilirsiniz. Vücudunuzun histamin yapmasını engelleyerek çalışırlar.

Bazı popüler tezgah üstü antihistaminikler şunları içerir:

feksofenadin (Allegra)

 • difenhidramin (Benadril)
 • desloratadin (Clarinex)
 • loratadin (Claritin)
 • levosetirizin (Xyzal )
 • setirizin (Zyrtec)
 • Yeni bir ilaç vermeden önce doktorunuzla konuşun. Yeni bir alerji ilacının diğer ilaçlarla veya tıbbi koşullarla etkileşime girmeyeceğinden emin olun.

Dekompresif ilaçlar

tıkanıklığı olan bir burun ve sinüs basıncını gidermek için dekonjestanları kısa bir süre boyunca, genellikle üç günden fazla kullanamazsınız. Bunları daha uzun süre kullanmak rebound etkisine neden olabilir, yani semptomlarınızı durdurduğunuzda aslında daha da kötüleşir. Popüler OTC dekonjestanlar şunlardır: Psödoefedrin (Zyrtec-D)

ile oksimetazolin (Afrin burun spreyi)

 • pseudoephedrine (Sudafed)
 • fenilefrin (Sudafed PE)
 • setirizin Anormal kalp ritiminiz varsa , kalp rahatsızlığı, inme öyküsü, kaygı, bir uyku bozukluğu, yüksek tansiyon veya mesane sorunları, dekonjestan kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.
 • Göz damlası ve burun spreyleri

Göz damlası ve burun spreyleri, kaşıntıyı ve diğer allerjiye bağlı semptomları kısa süre rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ürüne bağlı olarak, uzun süreli kullanımdan kaçınmanız gerekebilir.

İyileştiriciler gibi, bazı göz damlalarını ve burun damlalarını aşırı kullanmak da rebound etkisine neden olabilir.

Kortikosteroidler inflamasyon ve bağışıklık tepkileri ile yardımcı olabilir. Bunlar rebound etkisi yaratmazlar. Steroid burun spreyleri, alerji semptomlarını yönetmek için uzun vadeli, faydalı bir yol olarak yaygın olarak önerilir.Hem tezgâhta, hem de reçeteyle kullanılabilir.

Belirtileriniz için en iyi ilaçları kullandığınızdan emin olmak için herhangi bir alerji tedavisi rejimini başlatmadan önce doktorunuzla konuşın. Doktor, kısa süreli kullanım için yapılmış ve uzun vadeli yönetim için tasarlanmış olan ürünleri belirlemenize yardımcı olabilir.

İmmünoterapi

Şiddetli alerjiniz varsa doktorunuz immünoterapi veya alerji önermeleri önerebilir. Belirtileri kontrol altına almak için bu tedavi planını ilaçlarla birlikte kullanabilirsiniz. Bu atışlar, belirli allerjenlere karşı zaman içindeki bağışıklık tepkisini azaltır. Bir tedavi planına uzun vadeli bir taahhütte bulunmaları gerekir.

Allerjik atım rejimi birikme evresi ile başlar. Bu aşamada, vücudunuzun atıştaki alerjiyle alışmasına izin vermek için yaklaşık üç ila altı ay boyunca haftada bir ila üç kez bir ateş için alerjiniz olacak.

Bakım aşamasında, üç ila beş yıl boyunca her iki ila dört haftada bir allerjistinizi muhtemelen görmeniz gerekecektir. Bakım evresi başladıktan sonra bir yıldan fazla bir süre fark edemezsiniz. Bu noktaya ulaştığınızda, alerji semptomlarınızın solup kaybolması veya tamamen yok olması mümkündür.

Bazı insanlar atışlarında alerjene karşı ciddi alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Pek çok alerji uzmanı, yoğun ya da hayatı tehdit eden bir cevabınız olmadığından emin olmak için bir atıştan sonra 30 ila 45 dakika boyunca ofiste beklemenizi rica eder.

Sublingual immunoterapi (SLİT)

SLİT, dilin altına çeşitli allerjenlerden oluşan bir karışım içeren bir tablet yerleştirmeyi içerir. Alerji atışlarına benzer şekilde, ancak enjeksiyon olmadan çalışır.

Günümüzde çim, ağaç poleni, kedi tüyleri, toz akarları ve yaban mersini tarafından neden olunan rinit ve astım alerjilerinin tedavisinde etkilidir. Bazı çimen alerjileri için Oralair gibi SLIT tedavilerini doktorunuz ile ilk danışma sonrasında evde alabilirsiniz.

Herhangi bir SLIT ilk dozunuz doktorunuzun ofisinde yapılacaktır. Alerji atışları gibi, ilaç sıklıkla doktorunuz tarafından belirlenen bir süre dolaşır.

Olası yan etkiler arasında ağızda veya kulakta kaşınma ve boğazda tahriş vardır. Nadir durumlarda, SLIT tedavileri anafilaksiye neden olabilir. Alerjilerinizin bu tedaviye cevap verip vermeyeceğini görmek için SLIT hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuz tedavinizi bu yöntemle yöneltmelidir.

Ev ilaçlarıİyi ilaçlar

Ev ilaçları alerjenlerinize bağlı olacaktır. Mevsimlik veya polen alerjiniz varsa, pencerelerinizi açmak yerine bir klima kullanmayı deneyebilirsiniz. Mümkünse, alerjiler için tasarlanmış bir filtre ekleyin.

Nem çekici veya yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtresi kullanmak, alerjinizi kapalı mekanlarda kontrol etmenize yardımcı olabilir. Toz akarlarına alerjiniz varsa, yapraklarınızı ve battaniyelerini 130 ° F'ın (54.4 ° C) üstündeki sıcak suda yıkayın. Vakumunuza bir HEPA filtresi ekleme ve haftalık vakumlama da yardımcı olabilir. Evinizdeki halıyı sınırlamak da faydalı olabilir

Alternatif ve yardımcı ilaçlar

Olası yan etkilere ilişkin endişeler yüzünden, alerjisi olan daha fazla kişi saman nezlesinin semptomlarını gidermenin yollarını arıyor “doğal olarak. “Ancak doğal olduğunu düşündüğümüz halde, herhangi bir ilacın yan etkileri olabileceğini unutmamak önemlidir.

Ev ilaçlarının yanı sıra seçenekler alternatif ve ücretsiz tıbbı da içerebilir. Bu tedavilerin dezavantajı, güvenli ya da etkili olduklarını ispatlamak için destekleyici kanıtların az olması olabilir. Doğru dozajın belirlenmesi ya da elde edilmesi de zor olabilir.

Tamamlayıcı ve Uyum Sağlığına Sahip Ulusal Merkez'e (NCCIH) göre, aşağıdaki tedavilerin bazıları mevsimsel alerjilerin yönetiminde yardımcı olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Aşağıdakilerden herhangi birini denemeden önce doktorunuzla konuşın.

akupunktur

burundan salin sulama

 • tereyağı takviyeleri
 • bal (
 • probiyotikler
 • Bu alternatif tedaviler bitkilerden ve diğer doğal maddelerden türetilmiş olsalar da, ilaçlarla, ayrıca reaksiyona neden olur. Bunları dikkatle deneyin ve kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Komplikasyonlar Allerjik rinitin komplikasyonları

Ne yazık ki, alerjik rinitin kendisi önlenemez. Tedavi ve yönetim, alerjilerle iyi bir yaşam kalitesinin sağlanmasının anahtarıdır. Saman nezlüzünden kaynaklanabilecek bazı komplikasyonlar şunlardır:

gece sizi uyku altına alamama yetersizliği

astım semptomlarının gelişmesi veya kötüleşmesi

 • sık kulak enfeksiyonları
 • sinüzit veya sık sinüs enfeksiyonları
 • yoklukları
 • sık baş ağrısı
 • Komplikasyonlar ayrıca antihistaminik yan etkilerden de kaynaklanabilir. En yaygın olarak, uyuşukluk oluşabilir. Diğer yan etkiler arasında baş ağrısı, kaygı ve uykusuzluk bulunur. Nadiren de olsa, antihistaminikler gastrointestinal, idrar ve dolaşım etkilerine neden olabilir.
 • Çocuklarda Alerjik rinit çocuklarda

Çocuklarda da alerjik rinit gelişebilir ve tipik olarak 10 yaşından önce ortaya çıkar. Çocuğunuzun her yıl aynı anda soğuk benzeri semptomlar geliştiğini fark ederseniz, muhtemelen mevsimlik alerjik rinit.

Çocuklarda görülen belirtiler yetişkinlerde görülen belirtilere benzer. Çocuklar genellikle alerjik konjonktivit adı verilen sıska, kanlı gözlüdürler. Diğer belirtilere ek olarak wheezing veya nefes darlığı fark ederseniz, çocuğunuz astım da gelişebilir.

Çocuğunuzun alerjisi olduğuna inanıyorsanız, doktorunuza danışın. Doğru tanı ve tedaviyi almak önemlidir.

Çocuğunuzun önemli mevsimsel alerjileri varsa çocuğunuzun, polen sayısı yüksek olduğunda bunları içeride tutarak allerjenlere maruz kalmasını sınırlandırın.

Elbiselerini ve çarşaflarını alerji mevsimi boyunca sık sık yıkamak ve düzenli olarak vakumlamak da yararlı olabilir. Çocuğunuzun alerjisine yardımcı olmak için birçok farklı tedavi mevcuttur.

Bununla birlikte, bazı ilaçlar küçük dozlarda bile yan etkilere neden olabilir.Çocuğunuzu tezgah üstü alerji ilaçlarıyla tedavi etmeden önce daima doktorunuzla konuşın.

OutlookOutlook

Tedavinin sonucu durumunuza bağlı. Mevsimsel allerjik rinit genellikle şiddetli değildir ve ilaçlarla iyi yönetebilirsiniz. Bununla birlikte, bu durumun şiddetli formları muhtemelen uzun süreli tedavi gerektirir.

Önleme Alerjileri önleme

Alerji belirtilerini önlemenin en iyi yolu, vücudunuzun maddelere olumsuz tepki vermeden önce alerjinizi yönetmektir. Hassas olduğunuz allerjenler için aşağıdaki koruyucu önlemleri göz önünde bulundurun:

Polen

AAAAI, mevsimsel alerji atakları öncesi ilaç almayı önermektedir.

Örneğin, ilkbaharda ağaç polenlerine karşı duyarsanız, alerjik reaksiyon meydana gelmeden önce antihistaminikler kullanmaya başlamak isteyebilirsiniz.

En yoğun polen saatleri boyunca içeride kalın ve dışarıdaysa hemen bir duş alın. Ayrıca, alerji mevsimi süresince pencerelerinizi kapalı tutmanız ve çamaşırların çizgi kurutulmasını önlemek isteyeceksiniz.

Toz akarları

Toz akarı maruziyetini azaltmak için evinizin toz akarlarının oluşması için dostane bir çevre olmadığından emin olmanız için tedbirler alabilirsiniz. Islak mop sert zeminler yerine süpürme.

Halılarınız varsa, bir HEPA filtresiyle vakum kullanın. Sert yüzeyleri sık sık tozlamak ve yatak takımlarınızı haftanın her günü sıcak suda yıkamak isteyeceksiniz.

Uyurken toz akarını azaltmak için alerjen engelleyici yastıklar ve kılıf kullanın.

Pet dander

İdeal olarak, alerjiniz olan herhangi bir hayvana maruz kalımı sınırlandırmak istersiniz. Bu mümkün değilse, tüm yüzeyleri sık sık temizlediğinizden emin olun. Evcil dokunduktan hemen sonra ellerinizi yıkayın ve tüylü dostlarınızın yatağından uzak durmasını sağlayın. Ayrıca evcil hayvanları olan evleri ziyaret ettikten sonra elbiselerini yıkamak isteyeceksin.

Alerjileri önleme ipuçları

Polen sayımı yüksek olduğunda içeride kalın.

Açık havada sabahın erken saatlerinde egzersiz yapmaktan kaçının.

 1. Dışarıda olduktan hemen sonra duş al.
 2. Pencere ve kapılarınızı, alerji mevsiminde olabildiğince sık sık tutun.
 3. Yarda çalışırken ağzınızı ve burnunuzu kapalı tutun.
 4. Yaprakları taramak veya çimler biçmekten kaçınmaya çalışın.
 5. Korkmayı en aza indirgemek için köpeğinizi haftada en az iki kez yıkayın.
 6. Toz akarından endişeleniyorsanız, halıyı yatak odasından çıkarın.

Источник: https://tr.oldmedic.com/allergic-rhinitis-1285

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.