Alerjik Nezle Nedir?

Alerjik Rinit

Alerjik Nezle Nedir?

Alerjiye sebep olan maddelerin (alerjen) burun mukozasına temas etmesi sonucu görülen; burun ve gözlerde kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı, boğaz kaşıntısı gibi şikâyetlere neden olan hastalık alerjik nezle ya da alerjik rinit olarak tanımlanmaktadır.  Alerjik nezlenin sebebi, vücut savunma sisteminin havada bulunan ve solunum ile buruna giren parçacıklara karşı oluşturduğu anormal reaksiyondur.

Alerjik nezle halk dilinde saman gribi, saman nezlesi veya yaz nezlesi olarak adlandırılırken eş anlamlı olarak alerjik rinit (burun iltihabı) terimi de kullanılmaktadır.

  Bu tür hastalarda oluşan alerjik reaksiyonların şiddeti kişiden kişiye farklılık göstermekte, bazı hastalar bu reaksiyonları hafif bir şekilde atlatırken bazı hastalarda oluşan reaksiyonlar işlerini engelleyecek ve yaşam kalitelerini etkileyecek kadar şiddetli olabilmektedir.

Alerjik nezle şikâyetlerin görülme zamanına göre persistan (sürekli) ve interminant (aralıklı) olmak üzere, şiddetine göre de hafif ve şiddetli olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

Alerjinin Nedenleri Nedir?

Bağışıklık sisteminin alerjen adı verilen maddelere karşı geliştirdiği aşırı reaksiyon alerji olarak tanımlanmaktadır. Vücudumuzun bağışıklık (savunma) sistemi dışarıdan gelen tüm yabancı maddelere karşı doğal bir korunma reaksiyonu göstermektedir.

 Bazı kişiler birtakım maddelere farklı bir bağışıklık cevabı geliştirmekte ve bu maddelerle tekrar karşılaşıldığında beklenmedik aşırı reaksiyonlar oluşmaktadır.

 Bu tür aşırı reaksiyonlara neden olan maddeler “alerjen” bağışıklık sistemi alerjenlere karşı aşırı cevaplar oluşturan kişiler ise “alerjik” olarak adlandırılmaktadır.

Alerji genetik geçiş özelliğine sahip bir hastalıktır ve her iki ebeveynin alerjik olması durumunda çocuklarında da %50 olasılıkla alerji görülmektedir.

  Alerjen maddeler alerjik bünyelerde vücut savunma sistemi ile karşılaştıklarında bunlara karşı Ig E adı verilen özel bir antikor üretilmektedir.

Bu antikorların alerjenlerle tekrar bir araya gelmesi burun mukozasındaki (burun içini döşeyen zar) hücrelerden alerjik reaksiyona sebep olan kimyasal maddelerin salgılanmasına yol açmaktadır. 

Alerjik reaksiyon sırasında ortaya çıkan kimyasal maddeler içinde en çok bilinen Histamindir. Histamin   burun   mukozasında tahrişe ve aşırı miktarda akıntıya sebep olurken aynı zamanda şişme ve kaşıntıya da neden olur.

Hangi Alerjenler Nezle/Rinit Yapar?

Havada taşınacak kadar hafif ve küçük olan bitki ve hayvan proteinleri burnumuz, gözümüz ve boğazımızdaki zarlar üzerinde birikmektedirler. Bu parçacıkların en sık rastlananları hayvan tüyleri, polenler, mantar sporları ve ev tozu akarlarıdır.

İlkbaharın erken dönemlerinde polenler ya da çevrede sıklıkla rastlanan ağaçlar alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. İlkbaharın geç dönemlerinde ise polenler çayırlardan kaynaklanmaktadır.

Polenleri havayla taşınamayan renkli süs bitkileri de nadiren alerjiye sebep olabilir.

Bazı bitkiler ise Ağustosun sonunda polen vermeye başlar ve Eylül ayı boyunca polen oluşturmaya devam ederler. Polenler kimi zaman Ekim ayına kadar veya ilk soğuklara kadar havada bulunabilirler.  Mantarlar meyvelerin bozulmasına ve ekmeğin küflenmesine sebep olan mikroorganizmalardır. Bununla birlikte çayırlarda, kuruyan yapraklarda, tohumlarda ve aynı zamanda toprakta da bulunurlar.  

Soğuğa dirençli oldukları için mantarlara karşı alerjik olan bünyelerde alerji sorunu uzun sürer. Karın toprağı örttüğü zamanlar dışında bir yıl boyunca sporları havada kalır.   Ev içinde mantarlar, bitkilerde ve onların toprağında yaşar. Çamaşır odaları ve bodrum katları gibi nemli yerlerin yanı sıra peynir ve mayalanmış içkilerde de bulunurlar.

  Alerjenler hayvan artıkları, kozmetik malzemeler, mantarlar, yiyecekler ve ev tozları da dahil olmak üzere bütün yıl boyunca ortamda bulunurlar.  Ev tozu, mobilyalardan dökülen selülozdan, mantarlardan, akarlardan, ev hayvanlarında dökülen artıklardan ve böcek parçalarından oluşan karmaşık bir yapıdır.

Kışın sıcak hava sistemlerinin açılmasıyla ev tozunun alerjik etkisi artmaktadır.  

Alerjinin Zararları Nedir?

Alerjik kişilerin soğuk algınlığına, sinüs enfeksiyonuna ve kulak enfeksiyonlarına olan hassasiyetleri artmıştır. Bu hastalık onları alerjisi olmayan insanlardan daha fazla rahatsız edebilir.

 Hatta bazen daha ağır olarak bu kişilerde astım gelişebilir.

  Alerjinin neden olduğu burun tıkanıklıkları ise hem gün içinde hem de uykuda tıkanmaya (uyku apnesi) yol açarak yetersiz oksijen alımına ve sonuçta kalp ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği gibi ikincil problemlere neden olabilirler.

Alerjik Rinit Tanısı Nasıl Konulur?

Alerji ile uyumlu şikayetleri olan hastalarda bu şikâyetlere herhangi bir enfeksiyonun ya da yapısal bir bozukluğun yol açıp açmadığı saptanması amacı ile tüm hastalarda tam bir kulak,burun, boğaz, baş ve boyun muayenesi yapılmalıdır.

Böyle bir problemin belirlenmesi halinde öncelikle bu probleme yönelik uygun tedavi planlanmalıdır.Alerjik reaksiyona neden olan alerjenleri tespit etmek amacı ile deri testleri ya da kan testleri istenebilir.

Testler sadece hangi maddeye karşı alerjiniz olduğu değil bu alerjinin düzeyi de ortaya çıkmaktadır.

Alerjik Rinit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alerjik rinitli hastalarda tedavi planlamasında hastanın özelliklerine, muayene bulgularına ve şikâyetlerinin ciddiyetine göre farklı tedavi protokolleri uygulanabilir.

Alerjik rinite tedavisinde takip edilen yaklaşım sırası şu şekildedir:

 • Alerjik reaksiyona neden olan alerjenlerle temasın kesilmesi,
 • Alerjik reaksiyonların ilaç tedavisi ile önlenmesi
 • Aşı tedavisi
 • Işık tedavisi – Rhinolight
 • Ameliyat: Özellikle burun tıkanıklığına neden olan burun eti büyümeleri, burun içi polip oluşumları ve tedaviye yanıt vermeyen kronik sinüzit durumlarında cerrahi tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Burun tıkanıklıklarının ve enfeksiyonun tedavisi hastanın şikâyetlerinin azalmasında faydalı olur.

Alerji tedavisinde kullanılan başlıca ilaç grupları; antihistaminikler (alerjik reaksiyonları baskılar), dekonjestanlar (burun içindeki ödemi azaltır), kromolin (reaksiyona neden olan maddelerin hücrelerden salınmasını önler), kortizondur. (reaksiyonları azaltır, enjeksiyon, hap ya da sprey olarak kullanılabilir)

Aşı uygulaması için uygun alerjen saptanan hastalarda dil altı ya da cilt yolu ile aşı tedavisi uygulanabilmektedir. Bu tedavide amaç alerjenin küçük dozlarda verilmesi yolu ile vücutta alerji reaksiyonu oluşturmadan bloke edilmesini sağlayacak immün cevap oluşması ve alerjene hassasiyeti azaltılmasıdır.

Testlerle ya da hikâye ile şikâyetlere neden olan bir alerjen saptandığında tıbbi tedavinin yanı sıra bu alerjen maddelerden korunmaya yönelik çevre kontrolü danışmanlığı da verilmelidir.

Rhinolight (Fototerapi – Işık Tedavisi)

Alerjik nezlenin tedavisinde uygulanan en yeni teknolojik yaklaşım özel bir içeriğe sahip yüksek yoğunlukta ışık kullanılarak uygulanan Rhinolight yani ışık tedavisidir. Konu hakkında detaylı bilgiye ışık tedavisi ile ilgili  web sayfamızdandan ulaşabilirsiniz.

Alerjiden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

En ideal yaklaşımlardan birisi olan alerjinin oluştuğu yerden uzakta yaşamak seçeneği nadiren uygulanabilmektedir. Ancak bazı yardım önerileri faydalı olmaktadır.

 • Çimleri keserken veya ev temizliği yaparken polen maskesi takmak.
 • Isıtma ve havalandırma sistemlerindeki filtreleri aylık olarak değiştirmek ya da bir hava temizleme aygıtı kullanmaya başlamak.
 • Polenlerin çok yoğun olduğu dönemlerde kapıları ve pencereleri kapalı tutmak.
 • Evde bitki ve hayvan bulundurmamak.
 • Kuş tüyü yastıkları, yün battaniye ve yün örtüleri pamuk veya sentetik maddeden yapılmış olanlarla değiştirmek.
 • Gerekli olduğunda yeterince antihistaminik ve dekonjestan kullanmak.
 • Yatağın baş tarafı yukarı kaldırılmış bir şekilde uyumak.
 • Genel sağlık kurallarına uymak, her gün egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak ve diğer hava kirliliğine neden olan etkenlerden uzak durmak, dengeli
 • beslenmek, karbonhidratları aza indirmek, diyete vitaminleri eklemek.(c vit.)

Kuru ev içi havası birçok alerjik kişinin kötüleşmesine neden olduğundan özellikle kış aylarında hava nemlendirici kullanmak faydalı olacaktır. Ancak nemlendiricide mantar üreme ihtimali göz önüne alınmalıdır. 

Источник: https://www.teomandal.com/alerjik-rinit

Alerjik Rinit Belirtileri

Alerjik Nezle Nedir?

Alerjik rinit halk arasında saman nezlesi olarak da bilinmektedir. Özellikle burnu etkileyen alerjik rinitin pek çok belirtisi bulunmaktadır. İsminin saman nezlesi olması çoğu zaman samana karşı oluşan bir alerji algısı oluşturmaktadır, ancak, alerjinin tetiklenmesi için sadece samana maruz kalınması gerekmemektedir.

Alerjik rinite sahip olan insanlar genellikle polen veya toz gibi alerjenleri hava yoluyla soluktan sonra alerjik rinit belirtileri yaşamaya başlamaktadır.

Özellikle, ilkbahar ayları, yaygın tetikleyiciler olan otlar ve polenlerin artması nedeniyle alerjik rinit belirtilerinin en çok yaşandığı zamanları oluşturmaktadır.

Diğer yandan, sonbahar ayında da yetişen ve alerjik riniti tetikleyen bazı otlar (örneğin, kanarya otu) da bulunmaktadır. (1)

Alerjik rinit nasıl anlaşılır? Alerjik rinite sahip olan kişi alerjeni soluduğunda, vücudun bağışıklık sistemi aşağıdaki belirtilerle reaksiyon gösterebilmektedir:

 • Tıkanıklık veya sıkışıklık nedeniyle burun tıkanıklığı
 • Kaşıntı, genellikle burunda, ağızda, gözlerde, boğazda veya ciltte
 • Kabarmış ya da şişmiş göz kapakları
 • Hapşırma
 • Öksürük (2)

Alerjik rinit belirtileri kişiden kişiye göre de değişebilmektedir, ancak genellikle alerjik rinit başlangıcı belirtisi burun tıkanıklığıyla fark edilmektedir. Burun tıkanıklığı ortak bir belirtiyken, bazıları alerjik rinit durumunda belirtileri gözler, kulaklar, boğaz ve ciltte yaşayabilmektedir. Burun tıkanıklığı uyku bozukluklarına da yol açabilmektedir.

Burun: Sulu burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, burun kaşıntısı, geniz akıntısı, tat kaybı, yüz basıncı veya ağrı gibi belirtiler yaşanabilmektedir.

Gözler: Kaşıntı, gözlerde kızarıklık, gözlerde kum varmış hissi, gözlerin altındaki cildin şişmesi ve morarması (alerjinin alevlenmesi belirtisidir) belirtileri yaşanabilmektedir. (3)

Boğaz ve kulaklar: Boğaz ağrısı, ses kısıklığı, tıkanıklık veya kulakların uğuldaması, boğazda veya kulaklarda kaşıntı gibi belirtiler yaşanabilmektedir.

Uyku: Burun tıkanıklığı ve ağızdan nefes alma nedeniyle oluşan uyku bozukluğunda, sık uyanma, gündüz yorgunluğu, işi yapma zorluğu gibi belirtiler yaşanabilmektedir.

Yıl boyunca bir alerjene maruz kalınması durumunda, geniz akıntısı, kalıcı burun tıkanıklığı ve kalitesiz uyku baskın belirtiler haline gelebilmektedir. (4)

Alerjik Rinit Türleri

Alerjik rinitin iki türü bulunmaktadır:

Mevsimsel alerjik rinit: Belirtiler ilkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkabilmektedir. Genellikle havadaki küf sporlarına ya da ağaçlardan, otlardan veya yabani otlardan gelen polenlere duyarlılıktan kaynaklanmaktadır.

Perennial (yıl boyu) alerjik rinit: Belirtiler yıl boyunca ortaya çıkabilmektedir ve genellikle toz akarlarına, evcil hayvanların tüylerine, hamamböceğine veya küfe karşı varolan duyarlılık sonucu ortaya çıkmaktadır. (5)

Alerjik rinit belirtileri beraberinde aşağıdakilerin yaşanmasına da neden olabilmektedir:

 • Konsantrasyon azalması
 • Sınırlı faaliyetler
 • Karar verme kapasitesinde azalma
 • El ve göz koordinasyonu engelleri
 • Bazı şeyleri hatırlamada zorluklar yaşama
 • Sinirlilik
 • Uyku bozuklukları
 • Yorgunluk
 • Kayıp iş günleri veya okul günleri
 • Daha fazla motorlu taşıt kazası
 • Daha fazla okul ya da iş yaralanması (6)

Çocuklarda Alerjik Rinit Belirtileri

Alerjik rinite sahip olan çocukların ebeveynleri, alerji mevsimi süresince çocuklarının daha huysuz ve huzursuz olduğunu gözlemlemektedir. Çocuklar yaşadıkları belirtileri her zaman sözlü olarak ifade edemeyecekleri için çoğu zaman, rahatsızlıklarını okulda ve evde fiziksel olarak göstermektedir. (7)

Aşağıdakiler, allerjik rinitin en sık görülen belirtileridir. Bununla birlikte, her çocuk farklı belirtiler gösterebilmektedir. Belirtiler aşağıdakileri içerebilmektedir:

 • Hapşırma
 • Tıkanıklık
 • Burun akıntısı
 • Kaşıntılı burun, boğaz, gözler ve kulaklar
 • Burun kanamaları
 • Burundan gelen temiz mukus

Çok yıllık (Perennial) alerjik rinit sahibi olan çocuklar aşağıda sıralanmış olan diğer sağlık koşullarını da yaşayabilmektedir:

 • Tekrarlayan kulak enfeksiyonları
 • Horlama
 • Ağız yoluyla nefes alma
 • Okulda düşük performans

Alerjik rinit belirtileri çocuklarda diğer durumlara veya tıbbi problemlere benzeyebilmektedir. Tanı için daima çocuğunuzun sağlık uzmanına danışmalısınız. (8)

Alerjik Rinit Nedir?

Alerjik rinit, genellikle alerji veya saman nezlesi olarak adlandırılmaktadır. Hava yoluyla vücuda giren alerjen parçacıklara karşı bağışıklık sisteminin reaksiyon göstermesi sonucu oluşmaktadır. Bağışıklık sistemi vücuda giren bu parçacıklara saldırmakta, sonuç olarak da, hapşırma ve burun akıntısı gibi belirtilere neden olmaktadır.

Alerjisi olan insanlarda genellikle yıllarca belirtileri yaşamaktadır. Yıl boyunca veya belirli zamanlarda sıklıkla belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Alerjinin bir sonucu olarak sinüzit ve kulak enfeksiyonları gibi diğer problemler de yaşayabilmektedir. Zamanla, alerjenler kişiyi daha az etkilemeye başlayabilmekte ve belirtiler daha az şiddetli olabilmektedir. (9)

Alerjik Rinit Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Alerjik Rinit Nedenleri

Alerjik rinit neden olur? Alerjik rinit, bağışıklık sisteminin bazı maddelere karşı reaksiyon göstermesi sonucu oluşmaktadır. Alerjik rinite neden olan maddeler genellikle havada bulunmaktadır ve hava yoluyla vücuda alınmaktadır. Alerjen olarak adlandırılan bu maddeler şunlardır:

 • Çimen, yabani ot ve ağaç polenleri;
 • Ev tozu akar dışkıları
 • Küf sporları
 • Hayvan tüyleri ve daha az sıklıkla hamamböceği pislikleri

Mevsimsel alerjik rinitin nedeni, genellikle ilkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkan rüzgârdan etkilenen polenlerdir. Polen sezonunun uzunluğu, yaşadığınız bölgeye ve bitki türlerine bağlıdır. Toz akarı alerjeni ise sürekli alerjik rinitin en yaygın nedenidir. (10)

Alerjik Rinit Nedenleri daha fazlası için

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik rinit nasıl geçer? Alerjenlerden kaçınılması en iyi tedavi yöntemidir. Diğer yandan, bu genellikle mümkün olamamaktadır. Bir veya daha fazla alerjenden kaçınmanın mümkün olmadığı durumlarda, ilaç ve immünoterapi olmak üzere iki temel tıbbi tedavi yöntemi mevcuttur.

Alerjik rinit için reçetesiz ilaçları çocuklarda kullanmadan önce daima ilaçlarla ilgili doktorunuzdan veya eczacınızdan bilgi almalısınız. Çocuklar küçük yetişkinlerle aynı sisteme sahip değildir. İlaçlara karşı yetişkinlerden daha hassas ve yan etkileri yaşamaya daha eğilimlidir. (11)

Alerjik Rinit Ameliyatı

Ameliyat alerjik rinit tedavisi için çok kullanılmasa da, burun veya sinüslerin fiziksel bir kusurunu düzeltmek için ihtiyaç duyulabilir. Fiziksel sorunlar alerjik riniti tedavi etmeyi zorlaştırabilir. (12)

Alerjik Rinit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Alerjik rinit teşhisi ve tedavisi için bir kulak, burun, boğaz (KBB) uzmanına başvurabilirsiniz. (13)

Alerjik Rinit Tedavisi fazlası için tıklayınız

Источник: https://www.acil.net/alerjik-rinit-belirtileri/

Kışın o karanlık günlerinden baharın gelmesi ile kurtulmaya başlanır. Fakat birden gözde kaşıntı ve sulanma, kulakta kaşınma ve akıntı, burun ve geniz akıntısı başlar. Çoğu kişi bunun bir nezle olduğunu düşünür, yalnız haftalarca bekler geçmesini ama geçmez.

Çünkü bu kişinin artık bir bahar alerjisi var. Dünyada sıklıkla görülen bahar alerjisi, Türkiye’de de yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı.

Sizlere bu yazımızda Saman nezlesi (Bahar nezlesi) nedir? Bahar alerjisi ve Alerjik rinit nedir? Bahar alerjisi nasıl oluşur? Saman nezlesi (Bahar nezlesi) neden olur? Bahar alerjisi yada Saman nezlesi (Bahar nezlesi) belirtileri nelerdir? Bahar alerjisi  hangi yaşlarda başlar? Bahar alerjisi nasıl tedavi olunur? Alerji testleri nelerdir? Bahar alerjisi testi var mı? sorularının cevabını bu konuda uzman doktorlarımızdan aldığımız cevaplarla vermeye çalışacağız.

Kışa veda, yaza merhaba mevsimi olan ilkbaharda kışın griliği yok olup güneş yüzünü göstermeye başlar ve doğa tazelenip canlanır. Doğa canlanırken toprağın ve ağaçların yeşil, lila, sarı, kırmızı ve pembe tonlarıyla renklendiği güzellikler başlar.

İlkbahar tüm bu güzelliklerinin yanında bazı kişiler için ise sorunlara neden olabilmektedir. Bahar ayları “saman nezlesi” veya “bahar nezlesi” olarak da bilinen mevsimsel alerjik nezlenin (alerjik rinit) en fazla görüldüğü zamanlardır.

Bahar ayları “saman nezlesi” veya “bahar nezlesi” olarak da bilinen mevsimsel alerjik nezlenin (alerjik rinit) en fazla görüldüğü zamanlardır. Mevsimsel alerjik nezle çoğunlukla polenlere bağlıdır.

Saman nezlesi (Bahar nezlesi) nedir? Bahar alerjisi ve Alerjik rinit nedir? | Hapşırırken ağzınızdan çıkan sıvı taneciklerinin 35 km hızla ilerleyebildiğini biliyor muydunuz?

Saman nezlesi (Bahar nezlesi) nedir?

Alerjik rinit (Allergic rhinitis) Türkiye’de bilinen adıyla Saman nezlesi, burun solunum yollarında meydana gelen alerjik bir iltihaptır. Polen, toz ve hayvan tüyü (dökülen cilt ve saç parçacıkları) gibi nesneler bunlara kısaca alerjen denilmekte.

ve  alerjisi olan kişiler tarafından solunduğunda burun iç kısmının iltihaplanması olur. Alerjik rinit, bağışıklık sisteminin bir alerjene, zararlı olduğu gibi tepki göstermesinden kaynaklanır. Bu, burnunuzun iç tabakasının (mukoza zarının) şişmesine ve aşırı miktarda mukus yani sümük üretilmesiyle sonuçlanır.

Olgulara boğaz kaşıntısı veya geniz akıntısı eşlik edebilir.

Alerjik rinite herhangi bir bitki poleni neden olduğu zaman, “Pollinozis” olarak ve özellikle çim poleni neden olduğu takdirde ise “Saman Nezlesi” terimleri kullanılmaktadır.

Hastalık belirtilerinin şiddeti bağışıklık sisteminin hassasiyet düzeyine bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Çok hassas kişilerde ürtiker veya diğer deri döküntüleri de mevcut bulgulara eklenebilir.

Saman nezlesi hafif dönemlerde rahatsız edici olmayan antihistaminikler gibi reçetesiz ilaçları alarak ve burnunuzu düzenli olarak tahriş edici maddelerden arındırmak için bir tuzlu su çözeltisi ile durulayarak semptomları azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Daha ileri seviyelerde olan kişiler Aile doktorunun vereceği antihistaminikler yeterli olmayacaktır. Herhangi bir devlet hastanesinin KBB’sinden ( Kulak Burun Boğaz) randevu alın.

Size Kortikosteroid içeren burun spreyi ve Desmond yada Levmond gibi hem Antihistaminik hemde Anti alerjik içerikli daha güçlü bir ilaç reçete edebilir.

Bilgi deposunu gelgez: Bağışıklık sistemini güçlendirmenin 10 altın yöntemi nedir?

Saman nezlesi (Bahar nezlesi) nedir? Bahar alerjisi ve Alerjik rinit nedir? | Bahar alerjisi genelde polenlere bağlı gelişen bir geçici hastalıktır fakat uzmanlar son zamanlarda yapılan araştırmalara göre astıma çevrilebileceği yönünde eğilim olabileceğini söylüyor

Saman nezlesi (Bahar nezlesi) neden olur?

Mevsimsel alerjik nezle çoğunlukla polenlere bağlıdır. Polenler (çiçek tozları), çiçekli bitkilerin çoğalmasına aracılık eden protein yapısında maddelerdir. Polen taneleri gözle görülemeyecek kadar küçük olup bir polen tozunda binlerce polen tanesi bulunabilir ve rüzgarla çok uzak yerlere kolayca taşınabilir.

Belirli mevsimlerde bitkiler uygun sıcaklık ve nem oranlarına göre polenlerini çevreye bırakmaktadırlar. Bazı ağaç polenleri kış sonu ve ilkbahar mevsimi başında, çayır-çimen ve yabani ot polenleri ilkbahar ve yaz mevsimi başında ve yabani ot polenleri ise yaz mevsimi sonu ve sonbaharda daha yoğun olarak bulunmaktadırlar.

Bu polenlere karşı genetik yatkınlığı nedeniyle alerjik duyarlılık gelişmiş kişilerde polenlerin yoğun olduğu dönemlerde alerjik hastalıkların belirti ve bulguları da artmaktadır.

Bahar nezlesi çoğunlukla çocukluk ve erken erişkinlik döneminde başlar, ama çok nadiren erişkin yaşlarda da başlayabilmektedir.

Alerjik nezle, genel olarak mevsimsel ve yıl boyu tipleri bir arada düşünüldüğünde dünyada toplumun yaklaşık % 20-40’ını etkilemektedir. Ülkemizde ise bu konuda yapılan araştırmalar dünya rakamlarına göre biraz daha düşük olmakla birlikte, yıl boyu nezle yaklaşık %20 civarındayken, mevsimsel alerjik nezle sıklığı yaklaşık %10’dur.

Dış ortam alerjeni olan polenler astım gelişimi veya atağı için de risk faktörü olabilir. Bazı hastalarda alerjik nezle ile beraber veya tek başına astıma da neden olabilirler.

Saman nezlesi (Bahar nezlesi) nedir? Bahar alerjisi ve Alerjik rinit nedir? | Bahar alerjisi her yaşta gözükür yetişkinlik döneminde başlar ise yavaş yavaş yaşlılık dönemlerine doğru etkisi gittikçe azalır

Alerji mevsiminde polenlerin solunum yoluyla alınmasında görülen belirtiler nelerdir? Bahar alerjisi (saman nezlesi) nasıl anlaşılır?

Bahar nezlesi (alerjik rinit) belirtileri olan hapşırık, burunda, damakta, boğazda ve kulakta kaşıntı, burunda akıntı, tıkanıklık ve geniz akıntısı yakınmaları görülmektedir. Alerjik konjuktivit belirtileri olan gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık ve göz kapaklarında şişlik çoğunlukla alerjik nezleye eşlik edebildikleri gibi tek başlarına da görülebilmektedir.

Polenler alerjik nezle ve konjuktivit belirtileriyle birlikte veya tek başına astım belirtilerine de neden olabilmektedir. Tek başına öksürük veya beraberinde nefes darlığı, hırıltılı-hışıltılı solunum, göğüste baskı hissi gibi astım belirtileri de eşlik edebilir. Nadiren ciltte kaşıntı, kurdeşen (ürtiker) görülebilir.

Bilgi deposunu gelgez: Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri

Saman nezlesi (Bahar nezlesi) nedir? Bahar alerjisi ve Alerjik rinit nedir? | Bahar alerjisi ağır geçecek kadar zorluyorsa mutlaka doktora gidiniz

Polen alerjisine bağlı olarak alerjik rinit ve/veya astım varlığında alerji mevsiminde ne yapmalıyız ve ne gibi önlemler almalıyız?

Alerjenlerden korunarak ve uygun zamanda gerekli ilaçları kullanarak bu hastalığı kontrol altına almak mümkündür.

Polenler genellikle sabah ve güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde havada yoğun olarak bulundukları için polen alerjisi bulunan hastaların polenlerin yoğun olduğu bahar mevsiminde sabah ve öğlen saatlerinde açık havada bulunmamaya, piknik ve benzeri açık hava gezilerinden ve açık havada egzersizden uzak durmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Polenlerin rüzgarlı ve kuru havalarda dış ortamdaki havada yoğunlukları artar.

Bahar aylarında arabada camların açık olması, toplu taşım araçlarında açık pencerenin önünde oturulması veya rüzgarlı havada dış ortamda bulunulması durumunda yüze hızla esen rüzgarla birlikte polenler alerjik kişinin ağız, burun ve gözlerine dolmaktadır ve alerjik belirtilerin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle araba camlarının kapalı tutulması önerilmektedir.

Yakınmaların yoğun olduğu dönemlerde kapalı ortamlarda ve arabalarda polen filtreli klimalardan faydalanılabilir.

Çimlerin biçildiği ortamlardan uzak durulması önerilmektedir.

Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde dış ortamda yüksek kalitede bir maske kullanılabilir.

Geniş çerçeveli güneş gözlükleri ve siperli şapkalar da faydalı olabilir.

Eve girdikten sonra sokak kıyafetlerinin hemen çıkarılıp duş alınması, saç ve derideki polenlerin uzaklaştırılması açısın-dan önerilmektedir.

Tüm bu önlemlerle birlikte alerjik hastalığı kontrol edici ilaçların kullanılması hastaların yaşam kalitesini artıracaktır.

Alerjik nezle ve astımı olan hastalarımız bu şekilde alerji mevsimini sorunsuz geçirebileceklerdir.

Bilgi deposunu gelgez: Alerji Nedir? Çeşitli Alerjiler ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Saman nezlesi (Bahar nezlesi) nedir? Bahar alerjisi ve Alerjik rinit nedir? | Bahar alerjisi bir bağışıklık sistemi sorunu olduğu için sağlıklı ve dengeli beslenmeye geçilmesi gerekir

Alerji testi yaptırmalı mıyım?

Allerji testleri, bağışıklık sistemi sorunları olan hastalar için maruz kaldıkları allerjenleri öğrenmeye yöneliktir. Alerji testlerinin içinde en çok kullanılan Deri testidir. Alerji testleri, çizme testi (scratch test), delme testi (prick test), yama testi (patch test) veya diğer testleri de içerebilir.

Bunların dışında “RAST (radioallergosorbent test)” kan testi, spesifik allerjen duyarlılığını belirlemede kullanılmaktadır.

İntradermal alerji testi, deri prick testinden daha duyarlıdır ancak; alerji belirtisi olmayan insanlarda daha sık olarak pozitif sonuç çıkmaktadır.

Fakat alerjik rinit hastalarında intradermal test, deri prick testi ve kan testleri allerji açısından negatif çıkabilir. Alerjik rinit testi, “lokal alerjik rinit” olarak adlandırılır, özel testler lokal alerjik riniti teşhis etmek için gereklidir.

Bilgi deposunu gelgez: Alerjiler nasıl meydana gelir? Bağışıklık sistemi alerjilerden nasıl korur?

Saman nezlesi (Bahar nezlesi) nedir? Bahar alerjisi ve Alerjik rinit nedir? | Alerji testleri yaptırırken Bahar alerjisi testini yaptırmayı unutmayın

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

Источник: https://www.gelgez.net/saman-nezlesi-bahar-nezlesi-nedir/

Alerjik rinit (saman nezlesi) nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Alerjik Nezle Nedir?

Alerjik rinitin birde tüm yıl boyunca süren tipi vardır ve perenial rinit olarak isimlendirilir. Perenial rinittin nedeni, genellikle yıl boyunca ortamda bulunan hayvan tüyü, çeşitli kimyasallar veya ev tozu gibi alerjen faktörlerdir. Eğer gerekli tedbirler alınır ve uygun tedavi verilirse hastalığın atak sayısını azaltmak mümkündür3.

Alerjik rinitin nedenleri?

 • Alerjik rinitin en önemli nedeni havada uçuşan polenler ve ağaçlardır
 • Küf, hayvan tüyü, ev tozu ve akarları gibi alerjenlere karşı gelişebilir
 • Kuru ve rüzgarlı havalarda polen miktarı fazladır ve alerjik rinit görülme sıklığı da artar,
 • Mevsimsel alerjik rinite özellikle baharda ortaya çıkan ağaç polenleri neden olur
 • Tüm yıl devam eden alerjik rinit ise hamam böcekleri ve ev tozu akarlar neden olur
 • Evde köpek, kedi, kuş gibi hayvanları beslemek alerjik rinitin şiddetini arttırabilir

Çocuklarda tedavi edilmeyen saman nezlesi astım’a dönüşebilir!

 • Burun akıntısı ve burun tıkanması
 • Gözlerde sulanma ve kaşıntı
 • Aksırma, öksürme ve boğaz ağrısı
 • Boğazda, burunda veya üst damakta kaşıntı
 • Sinüslerde baskı ve yüzde ağrı
 • Gözaltlarının şişmesi ve mavimsi bir renk alması
 • Koku ve tat duyularında azalma
 • Çocuk hastalarda sık sık ellerini buruna sürtme ve kaşıma hareketi
 • Yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu
 • Bazen bu belirtilere hırıltılı solunum eşlik edebilir, öksürük ve başağrısı olur
 • Alerjik rinit genellikle alerji yatkınlığı olan, atopik olarak adlandırılan kişilerde görülür,
 • Bu kişilerde diğer alerjik hastalıkların (egzama, ürtiker, astım) görülme sıklığı da artar,
 • Ailesinde alerjik hastalık öyküsü olan kişilerde de alerjik rinit görülme sıklığı artar,
 • Hastalık genellikle 40 yaşından önce görülür, yaş ilerledikçe şikayetler azalır,
 • Hastalığın kendiliğinden tamamen geçmesi çok nadir görülen bir durumdur,
 • Hekimler alerjik rinit tanısı için öncelikle hastada görülen belirtileri inceler,
 • Belirtilerin hangi mevsimde, nasıl ortaya çıktığı teşhis için önemlidir,
 • Testlerin sonuçları negatif olsa bile, hastada görülen belirtilerle de teşhis konulabilir,
 • Muayenede hastanın burun mukozası ve diğer noktalar incelenir,
 • Alerjik rinit tanısı için antikor IgE testi gibi pek çok tanı testi bulunur,
 • Deriye uygulanan alerji testleri en sık kullanılan yöntemler arasındadır,
 • Hastaların muayenesinde burun akıntısı direk olarak görülebilir,
 • Burun içinde soluk renk, saydam salgı artışı, ödem –şiş ve et büyümesi görülebilir,
 • Ağız içinden bakıldığında geniz akıntısı ve farenjit görülebilir

Alerjik astım belirtileri nelerdir? Astım ve alerji nasıl tedavi edilir?

Ne zaman alerji uzmanına gitmek gerekir?

 • Belirtileriniz aşırı derecede arttıysa
 • Sizi tüm yıl boyunca rahatsız ediyorsa
 • Alerji ilaçları belirtileriniz azaltmaya yardım etmiyorsa
 • Alerji ilaçlarınız yan etkilere neden oluyorsa
 • Alerji aşıları hakkında bilgi almak istiyorsanız

Alerjik rinit nasıl tedavisi

Alerjik rinitin tedavisi şikayetlerin giderilmesine yöneliktir, hastalık bu tedaviyle ortadan kaldırılamaz. Alerjik rinitin tedavisinde hekim tarafından, antihistaminik denilen ve alerjenle karşılaşıldığında olaya neden olan madde salınımını engelleyen ilaçlar kullanılır. Bunlar genellikle de çok faydalıdırlar. Alerjene maruz kalmadan önce kullanıldığında etkileri daha iyidir.

Özellikle kaşıntı, akıntı ve hapşırma gibi belirtilerin giderilmesinde etkilidirler. Ayrıca burun iç yüzeyindeki şişliği azaltan ilaçlar da tedavide kullanılmaktadır.

Yaygın olarak kullanılan bir diğer seçenek ise kortizon içeren burun spreyleridir. Ancak tüm bu ilaçlar muhakkak hekim tarafından hastalığın şiddeti ve hastanın durumu değerlendirilerek verilmesi gerekir.

Hastalığın medikal tedavisi aynı zamanda çevre kontrolü danışmalığını da kapsamalıdır.

Tedavi için öneriler

 • Alerjen uyaranlarla temasın kesilmesi,
 • İlaç tedavisi,
 • Hiposensibilizasyon (aşı tedavisi),
 • Cerrahi tedavi
 • Fototerapi (Rhinolight)

Alerjik rinit ve nezle arasındaki farklar

Alerjik rinit ve nezle belirtileri birbirlerine benzeyebilir. Ayırt etmenin birkaç yolu:

 • Ateşiniz yoksa ve ince, sıvı bir burun akıntınız varsa alerjik rinite yakalanmışsınız demektir. Ama burun akıntısı daha sarıysa, vücudunuzda ağrılar varsa ve düşük de olsa ateşiniz çıkmışsa bu bir nezle belirtisi.
 • Alerjik rinit alerjen maddeyle temas halinden hemen sonra başlar. Nezleyse virüsü kaptıktan birkaç gün sonra ortaya çıkar.
 • Alerjik rinit, alerjen maddeye maruz kaldığınız sürece devam eder. Nezleyse sadece üç beş gün sürer.

Çocuklarda gıda alerjisi ve aşırı duyarlılık: Belirtileri ve tedavisi

Alerjik rinitli kişiler neye dikkat etmelidir?

 • Alerjik rinitli kişilerin tozlu ve polenli ortamlarda bulunmaması, eğer bulunmak zorunda kalacaklarsa maske kullanmaları gerekir,
 • Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır,
 • Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricileri kullanılmalıdır,
 • Oda havasının temizliğine dikkat edilmelidir,
 • Evde hayvan ve bitki beslemekten kaçınılması gerekir,
 • Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edilmelidir,
 • Toz barındırabilecek tarzda kilim, halı gibi ev eşyaları kullanılmamalıdır,
 • İlaçlarınızı hekiminizin önerdiği şekilde kullanmaya özen gösterin,
 • Genel sağlık kurallarına uyun,
 • Her gün egzersiz yapın, sigarayı bırakın, dengeli beslenin,

Alerjik rinit tedavisi hakkında kapsamlı bilgi

 • Alerjenlerin dikkatlice ortadan kaldırılması (hayvanlar, evdeki toz ) sadece belirtilere sebep oluyorsa gereklidir. Bugünkü görüşe göre, sadece önlem amacıyla doğal ortamdaki alerjenlerden kaçınmaya gerek yoktur..
 • İlaç tedavisi, farklı ilaç gruplardan belirtilere göre ayrı uygulanan ilaçların bir kombinasyonunu içermelidir.
 • Alerjik rinitte antihistaminler aksırma ve mukoz oluşumunu kontrolünde en etkili ilaçlardır. Daha az yan etkisi olan yeni antihistaminlerden faydalanılmalıdır.
 • Antihistaminler ayrıca nazal sprey olarak da mevcuttur.
 • Kombinasyon ürünlerin (antihistamin + sempatomimetik) nazal tıkanıklık üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. Sürekli olarak 10 günden fazla kullanılmamalıdır.
 • Nazal kortikosteroidler alerjik rinitin tüm semptomlarına karşı etkilidir ve ayrıca nazal poliplerin büyümesi üzerinde önemli bir etkisi olan yegane ilaçlardır. Daha düşük sistemik biyo-yararlanımları olduğundan özellikle çocuklar için daha yeni ilaçlar reçete edilmelidir.
 • Kromoglikat rinitin tüm semptomları üzerinde bir miktar etki gösterir ama etkinliği kortikosteroidlerden açıkça daha azdır.
 • Lökotrien reseptör antagonistleri, alerjik rinitin semptomlarını rahatlatır.
 • Duyarsızlaşma tedavisi (hiposensitizasyon, alerjen immünoterapi,) esas olarak polen kaynaklı rinit durumunda düşünülür. Duyarsızlaşma tedavisi uzman bir doktor tarafından reçete edilir ama yetişkinlerde tedavi genelde uzman birim ile irtibat halindeki bir genel pratisyen tarafından gerçekleştirilir.
 • Alerjik rinit ile ilişkili diğer semptomların yönetimi:
  • konjunktival semptomlar için göz damlası (mast hücre sabitleyicileri, antihistaminler)
  • eğer antihistamin kullanımı ya da nazal kortikosteroidler kuruluğa ya da iritasyona sebep olmuşsa, mukoz membranları nemlendirmek ve iyileştirmek için nazal spreyler ve solüsyonlar (su ya da yağ bazlı)
  • nazal kortikosteroidler ile tedavi başlamadan önce nazal tıkanıklıkta bir rahatlama gerekiyorsa, sempatomimetik ilaç içeren spreyler kısa süreli kullanılabilir (7-10 günden fazla olmamak kaydıyla).

Farklı rinit tiplerinde farmakoterapi

Mevsimsel rinit belirtileri

 • Polen sayımı düşük olduğu sürece antihistaminikler tek başına yeterli olabilir. Polen alerjide, ihtiyaç duyulduğu takdirde topikal tedaviye (nazal kortikosteroidler) ek ilaç olarak antihistaminikler kullanılabilir. Oral uygulanan antihistaminikler yerine doğrudan burun ya da konjunktivaya uygulanan antihistaminikler kullanılabilir.
 • Eğer tedaviye semptomların başlangıcından önce başlanmışsa nazal kortikosteroidler nazal tıkanıklığa karşı en etkili olanlardır. Düzenli tedavi mevsim süresince devam etmelidir. Hasta maruziyete (polen sayımı) ve semptomlara bağlı olarak dozu kendisi ayarlayabilir.
 • Kormoglikata da ayrıca polen mevsimi ve semptomlar başlamadan önce başlanır. Mast hücre sabitleyici göz damlaları (kromoglikat, lodoksamid) ayrıca mevcuttur. Tedavi mevsim boyunca devam etmelidir.
 • Lökotrien reseptör antagonistlerin etkisi antihistaminin etkilerine benzer2. Bunlar astım için ilave ilaç olarak kullanılırlar ve bu sebepten dolayı alerjik riniti olan astım hastaları için faydalıdırlar.

Pereniyal rinit (sürekli semptomlar)

 • Nazal kortikosteroidler genelde tercih edilen ilaçlardır ve hem aralıklı hem de devamlı olarak kullanılabilirler (örneğin nazal polipleri olan hastalar). Başlangıç dozu genelde her nostril içine günlük (geceleri) iki spreydir. Genelde dozu düşürmek mümkündür, böylece optimal bir durumda devam dozu her nostril içine iki günde bir spreydir. Ayrıca, birkaç hafta devam eden tedaviden sonra eşit sürelerde ara verilecek şekilde periyodik tedavi de uygulanabilir.
 • Antihistaminler aksırma ve aşırı mukoz salgılamasını kontrol amacıyla kullanılabilir. Antihistaminler ayrıca hafif nazal tıkanıklık durumlarında sempatomimetik ilaçlarla birlikte kullanılabilir.
 • Pereniyal rinitte alerji semptomlarının başlamasını engellemek amacıyla kısa süreli olarak kromoglit kullanılabilir, örneğin hayvanlarla beklenen bir temas öncesinde.
 • Lökotrien reseptör antagonistler de ayrıca astım ile ilişkili pereniyal rinit vakalarında uygundur.

NARES (eozinofili sendromlu alerjik olmayan rinit)

 • Farmakoterapi antihisteminler ve topikal kortikosteroidlerden oluşur (pratikte ilaç tedavisi alerjik rinitte kullanılanlarla aynıdır).

Vazomotor rinit

 • Vazomotor rinitte, aşırı mukoz salgılanışı en iyi ipratropium nazal sprey ile tedavi edilir. Yaşlı hastalar tedavi edilirken antikolinerjik ilaca kontraendikasyonlar hatırlanmalıdır. Antihistamin ve sempatomimetik ilaçları barındıran kombine ilaçlar da ayrıca faydalı olabilir.

Alerjik rinit hangi durumlarda komplikasyonlara yol açar?

Alerjik rinit bazı durumlarda komplikasyonlara yol açabilir.

Bunlar şunları içerir: nazal polipler – anormal ve burun dışı (benign) nazal geçişler ve sinüslerin içinde büyüyen sıvı sıvı keseleri, sinüzit – sinüslerden mukusun akmasını engelleyen burun iltihabı ve şişlikten kaynaklanan bir enfeksiyondur orta kulak enfeksiyonları – kulak zarının hemen arkasında bulunan kulağın bir kısmının enfeksiyonudur. Ciddi veya uzun süreli vakalarda bazen cerrahi gerekli olmasına rağmen, bu problemler sıklıkla ilaçla tedavi edilebilir.

Kaynaklar: 1- Allergic rhinitis 2- Sağlık Bakanlığı Birinci Basamak Tanı ve Tedavi Rehberi 2003. Sayfa: 127-130. 3- Allerjik Hastalıklara Temel Yaklaşım, Doç. Dr. Bülent Bozkurt. 2010 Guncel Pediatri,

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/alerjik-rinit-saman-nezlesi-nedir-belirtileri-nedenleri-tedavisi/

Bahar nezlesiyle savaşmanın yolları var

Alerjik Nezle Nedir?

Alerji yakınmaları bazı kişilerde bütün yıl boyunca sürerken, bazılarında belli mevsimlerde artış gösteriyor. Mevsimsel alerjik rinit ya da bahar nezlesi olan kişilerin yakınmalarıysa ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Mustafa Kazkayası, “En sık neden olan alerjenler; çim, ağaç ve yabani ot polenleridir. Yıl boyu alerjik rinit yakınması olanlarda ise ev tozu akarı, küf mantarları ve hayvan tüyleri en sık rastlanan alerjenler arasında bulunuyor. Hava kirliliğinin alerji yakınmalarını artırdığını gösteren çalışmalar da var” diyor.

Bu konuda İstanbul’da yapılan bir araştırmada, hava kirliliği olan bölgelerde alerji yakınmalarının daha fazla olduğu görülüyor.

Genetik yatkınlık önemli bir rol oynuyor

Alerji semptomları, vücudun bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye (antijen) yanıt vermesiyle başlıyor. Bunu da alerjenin giriş yerine antikor göndererek yapıyor. Alerjen ve antikor arasındaki savaş kana çeşitli kimyasal maddelerin salımına neden oluyor. Kimyasal maddeler de alerjik hastalık belirtilerine yol açıyor.

Alerji genetik bir hastalık olduğu için, ailede başka bireylerde alerji olması tanı koymaya yardımcı oluyor. Alerjik rinit sıklıkla çocuk ve genç erişkinlerin hastalığı olarak görülüyor. Ayrıntılı bir kulak-burun-boğaz muayenesi yapılması gerekiyor. Hastanın sorgulaması ve muayene bulguları alerjiyi düşündürüyorsa, alerji testleri uygulanıyor.

Alerji testleri; deri testleri ya da kanda alerjenlerin incelenmesi yöntemleriyle yapılıyor. Alerji tedavisine yanıt vermeyen kişilerde burun muayenesi detaylı olarak gerçekleştiriliyor. Çocuklarda geniz eti, erişkinlerdeyse kıkırdak eğriliği, burun polipleri, sinüzit olup olmadığı araştırılıyor. Çocuklarda eşlik edebilecek orta kulak iltihabı olup olmadığına da bakılıyor.

Sık sık orta kulak iltihabı geçiren çocuklarda da alerji olup olmadığı sorgulanıyor.

Başka hastalıklarla beraber de görülüyor

Bahar nezlesi başka hastalıklarla beraber de görülebiliyor.

Astım, sinüzit, çocuklarda burun tıkanıklığı nedeniyle diş ve ağız yapısında gelişme bozuklukları, orta kulak hastalıkları, konjuktivit ve besin alerjileri, alerjik rinitle birlikte görülen hastalıklar olarak sıralanıyor.

Hastalığın teşhisinde sorgulamanın önemli bir yeri var. Hastanın yaşının, şikâyetlerinin hangi ortamlarda arttığının, daha önce hangi ilaçları kullandığının, ailesinde alerjisi olan başka kimse olup olmadığının irdelenmesi gerekiyor.

ÇOCUKLARI BAHAR ALERJİLERİNDEN NASIL KORUYABİLİRİZ? Dr. Mübeccel Akman, çocukları ba… ALERJİK NEZLE NEDİR? Baharda her yana saçılan polenle…

Aşı tedavisi

Aşı tedavisi öncesinde alerji testleri yapılması, kişinin yakınmalarına neden olan alerjen ya da alerjenlerin tespit edilmesi gerekiyor. Bu yöntemde alerjik belirtilere yol açan maddeler giderek artan dozlarda uygulanarak, kişinin söz konusu alerjene karşı bağışıklığının sağlanması amaçlanıyor. Enjeksiyonlar önce haftada 1, sonra da ayda 1 yapılıyor.

Aşı tedavisi alerji yakınmaları üzerinde uzun süre etkili olan hatta sona erdirildikten sonra bile etkinliğini devam ettiren bir tedavi yöntemi olarak değerlendiriliyor. Ancak yan etki riskleri nedeniyle, bu uygulamanın bu konuda deneyimli kişiler tarafından ve donanımlı merkezlerde yapılması gerekiyor.

Son yıllarda aşı tedavisi ağızdan verilen damlalar yoluyla da uygulanıyor.

İlaçlar kullanıldıkları sürece etkili

Alerjik rinit tedavisinde en çok uygulanan seçeneklerden biri ilaç tedavisi. İlaçların kullanıldıkları sürece etkili olacağının, kesildiğindeyse alerji belirtilerinin tekrarladığının unutulmaması gerekiyor.

Alerjik riniti olanlar alerji mevsimi başlamadan en az 2 hafta önce ilaç kullanmaya başlamalı. Bazı ilaçlar, yan etkileri nedeniyle kullanım güçlüğü yaratabildiği için uzman bir doktora danışılması öneriliyor.

Günümüzde en sık kullanılan ilaçlar; antihistaminikler ve steroid spreyler olarak sıralanıyor.

Türkiye’nin alerjeni: Çim poleni

Polenler, gıdalar, mantar, toz, hayvan tüyleri, kimyasal maddeler, bazı ilaçlar ve çevresel iritanlar alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Saman nezlesi polenler nedeniyle oluşuyor. Türkiye’de en sık rastlanılan alerjenin çim poleni olduğu belirtiliyor.

Ev tozu akarı, evcil hayvanlar, gıdalar, bazı kimyasal maddeler gibi alerjenler her zaman oluyor. Bu alerjenlerin yol açtığı belirtiler, kış aylarında evler kapalıyken artıyor. Küf mantarları da polenler gibi alerjik reaksiyonlara neden oluyor ve hem evde hem de dışarıda bulunuyor.

Ev içi bitkileri ve nemli bölümler banyo mantarlarının bulunduğu yerler olarak görülüyor. Renkli veya kokulu çiçekler ise sanılanın aksine nadiren alerjiye yol açıyor.

Bahar nezlesi belirtileri

 • Hapşırma
 • Gözlerde ve burunda kaşıntı
 • Burun tıkanıklığı, burun akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Bazı hastalarda işitme problemleri, boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük de görülebiliyor.

Bahar nezlesinden korunma önerileri

Alerjik belirtilerin kontrolü, birden fazla tedavi yönteminin birlikte uygulanmasıyla sağ- lanıyor. Öncelikle yapılması gerekenin alerjik yakınmalara neden olan alerjenden uzaklaşmak olduğu belirtiliyor. İşte bazı öneriler:

 • Klimalardaki filtreleri her ay değiştirin.
 • Polen mevsiminde pencereleri kapalı tutun.
 • Evinizin içindeki bitkileri uzaklaştırın.
 • Evinizde tüylü hayvan beslemeyin.
 • Kuştüyü ve yün yastık, yorgan, yatak yerine sentetik olanlarını kullanın.
 • Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.

Ceyda Erenoğlu

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1035008-alerjik-rinit-nedir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть