Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir?

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir?

Koku alma organımız olan burnun iç yüzeyi mukoza tabakası ile kaplıdır.  Alerjik rinit bu tabakanın iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Alerjiye yatkın kişilerde sık rastlanan alerjik rinit yaş ilerledikçe şiddetini azaltsa da ömür boyunca sürebilir.

Sebebi çoğunlukla havada uçan çiçek polenleri olsa da başka etkenle de ortaya çıkabilir.  Düşük bir olasılıkla da olsa hastalık Kendi kendine geçebilmektedir. Rahatsızlıktan kurtulabilmek için alerji yapan etkenlerden uzak durulmalıdır. Yaygın bir hastalık olan alerjik rinit ya da saman nezlesi toplumun % 20’lik bir kısmında görülmektedir.

Alerjik rinitli kişilerin psikolojik ve sosyal sorunları da olabilir.

Alerjik Rinitin Nedenleri

Alerji vücuda giren yabancı maddelere karşı verilen tepkidir. Alerjik tepkiye neden olan etkenlere alerjen denir. Nefes alınan havada bulunan alerjenler burundan başka gözlerde ve boğazda da alerjik reaksiyon yaratır. Saman nezlesinin alerjik olan ve olmayan iki çeşidi bulunmaktadır.

Alerjik olan çeşidinde burun tıkanıklığı ve akıntısı, post nazal akıntı, kaşıntı, hapşırma gibi reaksiyonlar ortaya çıkar. Bu rinit çeşidinde kişiler parfüm kokusuna, sigara dumanına, kuru ve soğuk havaya karşı da duyarlıdır. Alerjik rinit uykuyla ilgili sorunları, sinüzit, astım gibi hastalıkları da tetikleyebilir.

Hastalığın en korkutan yanı nadiren oluşsa da anaflaksi riskidir.

Polenlerden kaynaklanan alerjik rinit mevsimsel alerjik rinit veya saman nezlesi olarak bilinir. Evcil hayvanların tüyleri,  hamamböceği dışkısı, ortamdaki küf ve tozların içindeki akarlar alerjik tepkilerin bütün bir yıl sürmesine neden olabilir. Bu durum perennial yani süreğen alerjik rinit olarak adlandırılır. Saman nezlesi tehli olmasa da yaşam kalitesini düşürmektedir.

Alerjik Rinit Belirtileri

Alerjik rinitin en önemli belirtileri burunda tıkanıklık ve akıntıdır.

Diğer belirtiler aşağıdadır.

*Burunda sulu akıntı

*Gözlerde yanma, kaşıntı ve sulanma

*Aksırık, hapşırık veya öksürük

*Boğazda ağrı

*Burun, boğaz ya da üst damak kısmında kaşıntı

*Sinüslerde dolgunluk ve yüz ağrısı

*Gözaltlarının şiş ve mavimsi görünmesi

*Tat ve koku duyusunda azalma

*Yorgunluk ve uyku bozuklukları

*Hırıltılı solunum

*Çocuklarda ellerin sıkça buruna götürülmesi ve kaşınması

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjiye yatkın bünyelerde(atopik) daha kolay ortaya çıkan alerjik rinitin teşhis edilebilmesi için hastanın detaylı öyküsü alınmalıdır. Doktor fiziksel muayene yaparak bir fikir sahibi olmaya çalışır.

Burnun iç yüzeyinin soluk renkli olması, saydam ve sulu akıntı, ödem görülmesi teşhisi kolaylaştırır. Boğazda farenjit ve geniz akıntısı görülebilir. Teşhis için deri testi kullanılabilir. Kanda spesifik IgE’nin düzeyine bakılmalıdır.

Artan belirtiler şiddetli bir hale geldiğinde kişiler bir uzmana gitmek durumunda kalır.

Hastalığın tedavisi için antihistaminik ilaçlar veya kortizon içerikli burun spreyleri verilir. Tedavinin amacı semptomların giderilmesidir. Ancak tedavinin ilk adımı alerjenlerden uzak durulmasıdır. Hassas kişiler maske de kullanabilir.

Hastalar yaşadıkları ortamdaki nem ve ısı miktarını doğru ayarlamalıdır. Polenlerin fazla olduğu mevsimlerde dış mekânlara çıkılmamalı, evdeki pencere ve kapıları açılmamalıdır.

Alınabilecek bir başka önlem de evlerde akarları tutabilecek türde battaniye, kilim, halı gibi eşyalar hatta bitki bulundurmamaktır. Evde beslenen hayvanlar da alerjiye sebep olacağı unutulmamalıdır.

Kullanılan nevresimlerin, yastık kılıfı ve çarşafların sık sık sıcak su ile yıkanması,  elektrik süpürgelerinin tozu dışarı vermemesi gerekir. Çocuk hastaların oynayacağı oyuncaklar da anti alerjik olmalıdır.

Alerjik Rinitte Aşı Tedavisi Ve Fototerapi

Alerjik rinite ilaçların fayda etmediği durumlarda immünoterapi yani aşı tedavisi uygulanır. Alerjiye sebep olan etkenler düşük dozla başlayarak cilt altına enjekte edilir ve sonraları doz artırılır. Aşı tedavisi herkese uygun olmayabilir.

Burun mukozasındaki iltihaplanmanın giderilebilmesi için etkili yöntemlerden biri de rhinolight ya da fototerapidir. Ağrısız bir yöntem olan fototerapi ya da ışık tedavisi gayet başarılıdır. Bu yöntem daha çok tamamlayıcı tedavi niteliğindedir.

Hastalığın ileri durumlarında cerrahi bir girişim gerekebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Fobi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/alerjik-rinit-saman-nezlesi-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavi-yontemleri/

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Etkilerini Bunlarla En Aza İndirin — Multi Yaşam

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir?

Alerjik rinitin, vücudun alerjenlerle ilk temas ettiğindeki belirtileri şunlardır:

 • Burunda, ağızda ve gözlerde kaşıntı, yanma
 • Koku duyusunun azalması
 • Burun akıntısı
 • Hapşırma
 • Göz sulanması

2)  Sonraki Belirtiler

Sonradan ortaya çıkabilecek belirtilerse şunlardır:

 • Burun tıkanıklığı
 • Öksürük
 • Kulak tıkanması
 • Boğaz ağrısı
 • Burun şişmesi
 • Gözün etrafında morluklar
 • Göz altı şişmesi
 • Yorgunluk ve rahtsızlık
 • Baş ağrısı

Alerjik rinit şu olaylar neticesinde ortaya çıkar:

Bazı insanların bağışıklık sistemi polenleri, hayvan tüylerini, ev tozu akarlarını, tozu veya küfü yabancı bir madde (alerjen) olarak algılayıp, antikor üretmeye başlar.Antikorlar da histamin gibi birçok kimyasal salgılanmasına neden olurlar.Histamin ise burnun iç dokusunda birikerek şişmeye ve iltihaba neden olur. Ayrıca aşırı mukus üretimini tetikler. Böylece alerjik rinit adı verilen bu sorun ortaya çıkar.

Alerjik rinit maalesef tamamen giderilemeyen bir problemdir. Ama etkilerini en aza indirmek için şunlar yapılabilir.

Alerjenlerden her zaman uzak durmanız mümkün olmayabilir. Ama mümkün olduğunca onlardan uzak durmaya çalışın. Örneğin, havanın en fazla polenle dolu olduğu zaman öğlen saatleridir. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın. Ya da küfe alerjiniz varsa, evde küflü olan yerleri bulun ve bunları temizleyin.Eczanelerde bulabileceğiniz saline solüsyonları ile burnunuzu sürekli temizleyin. Böylece alerjenler burnu fazla tahriş etmeden onları etkisiz hâle getirebilirsiniz.Antihistaminler histamin salgılanmasını engelleyip, alerjiyi azaltır. Antihistaminlerin bazıları ağız yoluyla alınabilirken, bazıları ise burun spreyleri veya damlaları şeklindedir. Genelde iyi sonuç verirler.Burun kortikosteroid spreyleri alerjik rinit tedavisindeki en etkili yöntemdir. Sürekli kullanıldığında en iyi işe yarar. Yetişkinler gibi çocuklar da kullanabilirler.Dekonjestanlar da ayrıca burun tıkanıklığı belirtilerini aza indirmede yardımcı olur. Ama üç günden fazla kullanılması önerilmez.Alerji belirtileri sizi çok rahatsız ediyorsa tavsiye edilen bir yöntemdir. Sadece saman alerjisi gibi belli alerjiler için kullanılır. Her bir iğne bir öncekinden daha büyüktür ve siz belirtileri kontrol edebilecek duruma gelinceye kadar devam eder.

 • Yılın her döneminde görülen ve hastanın sürekli olarak rahatsız olmasına yol açan bu hastalık ciddi bir konudur. Hastalar kesin bir tedavi yöntemi olmaması sebebiyle hayat boyu zorluklar ile karşı karşıya kalabilirler.
 • Kalıcı alerjik rinit nedenlerinden olan ev içi tozlar en ciddi sorunlara yol açan türdür. Hastanın evini sürekli olarak temiz tutmasını gerektirir. Evi temizleme aşamasında da hastanın tekrar alerjisinin artmaması havaya toz dağıtan aletlerden kaçınması gerekmektedir. Özellikle kullandığınız elektrikli süpürgenin su ile çalışıyor olması sağlığınız için bir zorunluluktur. Su kullanmayan elektrikli süpürgeler havaya gözle görülemeyen toz parçacıkları püskürtmeleri nedeniyle alerjiyi tetiklemektedir. Ayrıca evinizin temizliği için su ve deterjan kullanmanız zorunludur.
 • Pek çok hasta ev temizliklerinin belirli aralıklarla yapılmasını tavsiye etmektedir. Evin tozlanmaya başlaması alerjinizin kötüleşmesine sebep olacağı için temizlik işlerinizi de çok daha zorlu bir konuma getirecektir.
 • Alerji testi alerji uzmanları tarafından uygulanan ve 3 farklı çeşidi olan bir testtir. Kan testi, deri testi veya elemeli diyet.
 • Alerjenlerin de 3 farklı çeşidi mevcuttur. Hava yolu ile etkileyenler, yemek yolu ile etkileyenler ve temas ile etkileyenler.
 • Alerji testinin çalışma şekli sizi hafif düzeyde bir alerjene maruz bırakmak ve etkilerini gözlemek üzerine kuruludur.

Alerji testi neden yapılır?

Dünya Alerji Organizasyonu’na göre her yıl 250,000 insan alerjiler nedeniyle hayatını kaybetmektedir.Bu nedenle alerjilerin öğrenilmesi hayati öneme sahiptir.

Alerji testine nasıl hazırlanılır;Teste hazırlık aşamasında yaşam tarzınız, aile geçmişiniz ve daha fazlası ile ilgili sorular sorulur.

Test sonuçlarını etkilememesi için test başlamadan önce kullanımının bırakılması gereken ilaçlar vardır.

 • Antihistaminler
 • Belirli reflü ilaçları (Pepcid)
 • Anti- IGE astım ilaçları (Xolair)
 • Benzodiazepin (Valium, Ativan)
 • Trisiklik antidepresanlar (Elavil)

Deri testi kendi içerisinde 3’e ayrılır. Kaşıma, deri içi, yama testi.KaşımaAlerjen madde bir sıvının içerisinde yerleştirilir. Ardından sıvı özel bir tüpe yerleştirilir ve derinizin belirlenmiş noktasına yerleştirilir. Size etki edebilmesi için derinizi çok hafif delecek şekilde tasarlanmış bir alet kullanılır. Yerleştirme işleminden sonra durumunuz yakından incelenir. Eğer testi uygulandığı nokta kaşınıyorsa ya da kızarıp şişiyorsa alerjiniz var demektir.Kaşıma testi işe yaramaz ise alerjen iç derinize iğne ile enjekte edilir ve durumunuz tekrardan yakından incelenir.Yama testinde ise alerjen içeren yapışkan bir yama derinize yapıştırılır. Diğer testlerden farklı olarak bu yama üzerinizde 48 saat kalır ve kaldırılır. Ardından 72 ve 96 saatlik testler uygulanır.Eğer deri testlerine karşı ağır tepkiler gösteriyorsa vücudunuz size ilk olarak kan testi uygulanması önerilir. Sizden alınan kan laboratuvar ortamında incelenir ve belirli alerjenlere karşı savaşması gözlenir.Alerjinizin yediğiniz yiyeceklerden kaynaklandığı biliniyorsa ya da şüpheleniliyorsa doktorunuz belirli yiyecekleri diyetinizden çıkartır. Bir süre sonra bu yiyecekler tekrar diyetinize eklenir ve aradaki farklar gözlemlenir. Vücudunuzun tepkileri sayesinde alerjiniz olan yiyecekler belirlenir.

Alerjik Rinit hastalığında 2-3 yaprak taze tereyi sapıyla birlikte çiğneyin. Bunu kullanmaya başladığınız anca sizi iyileştirmeye başlayacaktır.

Ayrıca 1 tatlı kaşığı lavantayı bir bardak suya ilave ederek 7-8 dakika kaynatın ve suyunu için.
Zencefil: Bir çay kaşığı rendelenmiş zencefil, birkaç tutam karanfil ve bir tutam tarçını bir bardak suya katın.

5 dakika boyunca kaynatın. Bu içeceği alerji sezonu boyunca günde 3 defa için.

Sarımsak: Sarımsağı gündelik yemeklerinizde kullanmanız yardımcı olacaktır. Bunun yanında 2-3 diş sarımsağı tek olarak çiğnemek alerji ile savaşmanıza yardımcı olur.

Elma Sirkesi: 1 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin. Tatlandırmak amacıyla 1 çay kaşığı bal ve limon da ilave edebilirsiniz. Bunu kendinizi iyi hissedene kadar günde 3 defa tekrar edin.

Источник: https://multiyasam.com/alerjik-rinit-saman-nezlesi-etkilerini-bunlarla-en-aza-indirin/

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir?

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir?

Alerjik rinit, vücudun bağışıklık sistemi duyarlı hale geldiğinde ve çoğu insanda sorun yaratmayan çevre koşullarına aşırı tepki gösterdiğinde gelişir. Alerjik rinit yaygın olarak saman nezlesi ya da polen alerjisi olarak da bilinir. Alerjik rinit nedir sorusunun cevabının yanı sıra alerjik rinitin çeşitlerinin de bilinmesi önemlidir.

İlgili Haber

Alerjik rinit iki farklı şekilde görülmektedir:

 • Mevsimsel: Mevsimsel alerjik rinit belirtileri ilkbahar, yaz ve sonbaharın ilk aylarında ortaya çıkabilir. Genellikle hava kaynaklı küf sporlarına, çimen, ağaç ve yabani otlardan gelen polenlere karşı alerjik duyarlılıktan kaynaklanırlar.
 • Yıl boyu: Yıl boyu süren uzun süreli alerjik rinit semptomları olan kişiler genellikle toz akarları, evcil hayvan kılı, hamamböceği veya küf nedeniyle rahatsızlık yaşar. Altta yatan veya gizlenmiş gıda alerjileri nadiren uzun süreli nazal semptomlara neden olur.

Alerjik rinit ile ilişkili olabilen Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri, Yönetimi Ve Tedavisi yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Bazı insanlar, belirli polen mevsimlerinde semptomların giderek kötüleştiği her iki rinit tipini de deneyimleyebilir. Sigara veya parfümler, temizlik ürünleri ve diğer güçlü kokular gibi tahriş edici maddeler de dahil olmak üzere, rinit için alerjik olmayan nedenler de mevcuttur.

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) Belirtileri

Yaygın olarak saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit, burnu etkileyen bir grup semptomdur.

Alerjik riniti olan kişiler genellikle polen veya toz gibi alerjiye neden olan bir maddeyi soluduktan sonra semptomları gösterirler.

Polen alerjisi söz konusu olduğunda belirleyici bazı belirtiler mevcuttur, ancak başka durumlarla karıştırılması da mümkündür. Alerjik rinit belirtileri şu şekildedir:

İlgili Haber

 • Burun, ağız, göz veya boğazda kaşıntı
 • Kabarık, şişmiş göz kapakları
 • Öksürük
 • Burun akması
 • Hapşırma
 • Burun tıkanıklığı
 • Yorgunluk (genellikle burun tıkanıklığı sonucu düşük kaliteli uyku nedeniyle rapor edilir)

Semptomlar ayrıca aşağıdakiler gibi yaygın tahriş edici maddeler tarafından da tetiklenebilir:

 • Sigara içmek
 • Parfüm, saç spreyi ve duman gibi güçlü kokular
 • Makyaj malzemeleri
 • Çamaşır deterjanları
 • Temizlik solüsyonları, havuz kloru, araba egzozu ve diğer hava kirleticileri

Alerjik rinit ile ilişkili olabilecek bazı durumlar şu şekildedir:

 • Düşük konsantrasyon ve odaklanma
 • Sınırlı faaliyetler
 • Bozuk el-göz koordinasyonu
 • Hatırlamada zorlanma
 • Sinirlilik
 • Uyku bozuklukları

Alerjik riniti olan çocukların ebeveynleri, alerji mevsiminde çocuklarının daha huysuz ve sinirli olduğunu söylemiştir. Çocuklar her zaman semptomlarını sözlü olarak ifade edemedikleri için, okulda ve evde bazı hareketlerle rahatsızlıklarını ifade edebilirler. Buna ek olarak, bazı çocuklar alerjinin, onları başkalarından ayıran bir durum olduğunu düşünmektedir.

Kulak, burun ya da boğaz rahatsızlığından kaynaklanan sinirlilik ya da diğer semptomların dikkat eksikliği bozukluğu ile karıştırılmaması önemlidir. Uygun tedavi ile semptomlar kontrol altında tutulabilir ve öğrenme ve davranıştaki aksaklıklardan kaçınılabilir.

Alerjik rinit semptomlarının başka nedenleri de vardır, en yaygın olanı soğuk algınlığıdır. Enfeksiyonlar nispeten kısa ömürlüdür, semptomlar üç ile yedi gün içinde gelişir.

Alerjik Rinit Tetikleyicileri Nelerdir?

Alerjik rinit birçok farklı durumdan dolayı ortaya çıkabilir. Alerkik rinit tetikleyicileri ise şunlardır:

 • Çimenler, ağaçlar ve yabani otlardan gelen polenler
 • Evde beslenen evcil hayvanların kılı, toz akarları ve küf gibi alerjenler
 • Sigara dumanı, parfüm ve dizel egzoz gibi tahriş edici maddeler

Alerjik Rinit Nasıl Yönetilir?

Saman nezlesinin mevsimsel veya çok yıllık formlarını yönetmede ilk yaklaşım, semptomları tetikleyen alerjenlerden kaçınmak olmalıdır.

 • Evinizde ve davranışlarınızda değişiklikler yaparak tetikleyicilerden kaçının.
 • Aşırı polen yayılımının olduğu dönemlerde pencereleri kapalı tutun.
 • Evinizde ve arabanızda klima kullanın.
 • Polenlerden kaçınmak için açık havada gözlük veya güneş gözlüğü kullanın.
 • Polenleri ve küfleri evin içine çekebilecek pencere fanları kullanmaktan kaçının.
 • Çimi biçerken bir polen maskesi takın ve uygun ilaçları önceden alın.
 • Giysileri açık havada kurutmayın, polen havlulara yapışabilir.
 • Gözlerini ovuşturmamaya çalışın. Bunu yapmak onları rahatsız eder ve belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir.
 • Zeminleri süpürme yerine nemli bir bez veya paspasla temizleyin.

Alerjik Rinit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bazen alerjik rinit, septum deviasyonu (burun deliğini ayıran kemik ve kıkırdağın eğriliği) veya burun polipleri (burun ve sinüslerin içinde anormal büyüme) gibi çeşitli tıbbi durumlarla komp hale gelebilir.

Bu koşullardan herhangi biri soğuk algınlığı ile daha da kötüleşecektir.

Birden fazla sorunun neden olduğu burun semptomları tedavi etmek zor olabilir, çoğu zaman bir alerji uzmanı ile kulak burun boğaz uzmanı gibi ayrı iki doktorun işbirliği gerekmektedir.

Doktorunuz, cildinize küçük miktarlarda şüpheli alerjenlerin enjekte edildiği bir deri testi önerebilir . Deri testi, alerjenleri tanımlamanın en kolay ve en hassas yoludur.

Alerjik Rinit Tedavi Yöntemleri

Alerjik riniti tetikleyen birçok alerjen hava kaynaklı olduğundan, onlardan daima kaçamazsınız. Eğer belirtileriniz tetikleyicilerinizden kaçınarak iyi kontrol edilemiyorsa, doktorunuz alerjik rinit tedavisi için burun tıkanıklığını, burun akıntısını, hapşırma ve kaşıntıyı azaltan ilaçlar önerebilir. Alerjik rinit ilaçları şu şekildedir:

Burun içi kortikosteroidler: İntranazal kortikosteroidler, alerjik riniti tedavi etmek için en etkili ilaç sınıfıdır. Burun tıkanıklığını, hapşırma, kaşıntı ve burun akıntısını önemli ölçüde azaltabilirler.

Bu ilaçların sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun. Bu spreyler, ağız yoluyla veya enjeksiyonla alınan steroidlerden kaynaklanan yan etkilerden kaçınmak için tasarlanmıştır. İlacın burnun orta kısmına (nazal septuma) püskürtülmemesine dikkat edin. En sık görülen yan etkiler lokal irritasyon ve burun kanamasıdır.

Antihistaminikler: Antihistaminikler genellikle alerjik riniti tedavi etmek için kullanılır.

Bu ilaçlar, alerjik bir reaksiyon meydana geldiğinde vücudunuzda ortaya çıkan tahriş edici kimyasal olan histaminin etkilerine karşı koymaktadır.

Antihistaminikler, nazal alerji semptomlarını rahatlatmaya yardımcı olur. Bu tip ilaçları kullanırken alınması gereken önlemler şu şekildedir:

 • Doktorunuzun talimatlarına uyun.
 • Alkol ve sakinleştiriciler antihistaminiklerin yan etkilerini arttırır.
 • Reçete edilmedikçe, bir kerede birden fazla antihistamin kullanmayın.
 • Bu ilaçları çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

Bazı antihistaminikler hamilelik sırasında güvenli gibi görünmektedir, ancak gebelikte antihistaminiklerin mutlak güvenliğini belirlemek için yeterli çalışma yapılmamıştır. Yine antihistaminik almanız gerekiyorsa doğum uzmanınıza danışın.

Antihistaminikler son 50 yıl içinde milyonlarca insan tarafından güvenli bir şekilde alınırken, alerjiniz varsa veya herhangi bir ilaca karşı toleranssızsanız, antihistaminik kullanmayın.

Dekonjestanlar: Dekonjestanlar şişmiş nazal dokunun neden olduğu tıkanıklığı ve baskıyı hafifletir. Antihistaminik içermezler, bu nedenle antihistaminik yan etkilerine neden olmazlar. Diğer alerjik rinit semptomlarını gidermezler. Oral dekonjestanlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar olarak mevcuttur.

Dekonjestan kullananların ilaçları öğleden sonra veya akşamları almaları halinde uykusuzluk yaşadıkları görülmektedir. Bu meydana gelirse, doz azaltma gerekli olabilir. Zaman zaman, prostat büyümesi olan erkeklerde dekonjestanlarda idrar problemleri görülebilir.

Duygusal veya davranışsal sorunları yönetmek için ilaç kullanan hastalar, dekonjestanları kullanmadan önce bunu doktorlarıyla tartışmalıdırlar.

Reçetesiz dekonjestan burun spreyleri dakikalar içinde etki eder ve etkisi saatlerce sürer, ancak doktorunuz tarafından belirtilmediği sürece bunları bir kaç günden fazla bir süre kullanamazsınız. Uzun süreli kullanım burun dokusunun şişmesine neden olabilir. Dekonjestan burun spreyi kullanımını durdurmak, altta yatan bir rahatsızlık olmaması kaydıyla şişmeyi iyileştirir.

Oral dekonjestanlar, reçetesiz satılan birçok ilaçta ve reçeteli ilaçlarda bulunur ve burun tıkanıklığı için tercih edilen tedavi olabilir. Yüksek tansiyonunuz veya kalp problemleriniz varsa, kullanmadan önce doktorunuzla görüşün.

Burun spreyleri: Reçetesiz salin burun spreyleri semptomları önlemeye yardımcı olacaktır. Dekonjestan burun spreylerinden farklı olarak, ihtiyaç duyulduğu kadar burun spreyi kullanılabilir. Bazen doktorunuz burun yolunun yıkanmasını tavsiye edebilir.

Lökotrien inhibitörleri: Lökotrien inhibitörleri, vücutta alerjik rinit semptomlarına neden olabilen madde olan lökotrien etkisini bloke eder. Bu ilaçlar ayrıca astımı tedavi etmek için de kullanılır.

Göz alerjisi preparatları ve göz damlaları: Göz alerjisi preparatları, gözler riniti tetikleyen aynı alerjenlerden etkilendiğinde, kızarıklığa, şişmeye ve kaşıntıya neden olduğunda yararlı olabilir.

Bazı göz alerjisi semptomlarının kısa süreli tedavisinde OTC göz damlaları ve oral ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, tüm semptomları hafifletmeyebilir ve bu damlaların uzun süreli kullanımı aslında durumunuzun kötüleşmesine neden olabilir.

Alerjik Rinit İçin Önerilmeyen Tedaviler

Alerjik rinit söz konusu olduğunda önerilmeyen tedaviler hakkında da bilgi sahibi olunması gerekmektedir:

Antibiyotikler: Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde etkili olan antibiyotikler, karmaşık olmayan soğuk algınlığı seyrini etkilemez ve alerjik rinit de dahil olmak üzere bulaşıcı olmayan rinit için hiçbir fayda sağlamaz.

Burun cerrahisi: Cerrahi, alerjik rinit tedavisi değildir.

Mesleki Alerjik Rinit Nedir?

Saman nezlesine benzeyen ve iş yerinde daha ciddi hale gelen belirtiler yaşıyorsanız, mesleki rinit sorunundan mustarip olabilirsiniz.

Mesleki rinit, semptomların tetiklendiği veya iş yerindeki alerjenler tarafından daha da şiddetlendiği bir durumdur. Bu belirtiler hapşırma, burun akıntısı ve göz sulanmasını içerebilir. Yaygın tetikleyiciler arasında temizlik ürünleri, kimyasal dumanlar, belirli toz türleri ve aşındırıcı gazlar bulunur.

Alerji belirtileriniz işte ortaya çıkıyorsa veya daha da kötüye gidiyorsa, potansiyel tetikleyicileri tanımlamanıza ve tedavi planı geliştirmenize yardımcı olabilecek doktorunuzu arayın.

Alerjik Rinit SSS

Alerjik rinit nedir?

Alerjik rinit, çimenler veya polenler gibi havadaki alerjenlere, toz ve hayvan kılı gibi alerjenlere karşı ortaya çıkan alerjik bir reaksiyondur .

Allerjik rinit, mevsimsel alerjenlerin neden olduğu durumlarda “saman nezlesi” olarak adlandırılır. Saman nezlesi aynı semptomların çoğunu soğuk algınlığı olarak geliştirir, ancak bir virüs veya bakteriden kaynaklanmaz.

Bunun yerine, bağışıklık sisteminizin vücudunuza soluduğunuz alerjenlere tepki göstermesinden kaynaklanır.

Alerjik rinit bulaşıcı mıdır?

Hayır. Alerjik rinit (ya da saman nezlesi) bağışıklık sisteminizin vücudunuzda bulunan alerjenlere verdiği yanıttan kaynaklanır. Bir virüs veya bakteriden kaynaklanmaz ve bulaşıcı değildir.

Saman nezlesi semptomları nelerdir?

Saman nezlesi veya alerjik rinit belirtileri, soğuk algınlığı semptomlarına benzer. Bazı yaygın belirtiler hapşırma, tıkanıklık, öksürük, kaşıntılı gözler, kaşıntılı burun ve yorgunluğu içerir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/alerjik-rinit-saman-nezlesi-nedir/

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi)

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir?

Alerjik rinit havayla solunan alerjenlerin; burun, boğaz ve gözlerde yarattığı alerjik reaksiyondur. Alerjik Rinit'in iki çeşidi vardır: Alerjik ve alerjik olmayan rinit

Alerjik rinitin en belirgin belirtileri; hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, kaşıntı ve post-nazal akıntı gibi reaksiyonlardır. Alerjik rinit rahatsızlığı yaşayan kişiler, sigara dumanı, parfüm ya da soğuk, kuru hava gibi tahriş edici maddelere karşı daha duyarlı olabilir.

Rinit; astım, sinüzit, kulak ve uyku sorunlarını da tetikleyebilir. Bu hastalık, hassas kişileri, alerjisi olmayan insanlardan daha fazla rahatsız edebilir. Hatta bazı ağır alerjilerde astım da gelişebilir.

Alerjik rinitin sebepleri nelerdir?

Ağaç, çimen ve yabani ot polenleri gibi alerjenlerin neden olduğu alerjik rinite, mevsimsel alerjik rinit (saman nezlesi) denir. Rinit aynı zamanda, evcil hayvanlar, küf, toz akarları ve hamamböceği dışkıları gibi ev içi alerjenler nedeniyle de yıl boyunca görülebilir. Bu türe de perennial (süregen) alerjik rinit denir. Bazı durumlarda iki alerji türü aynı anda görülebilir.

Her yıl çok sayıda insan alerjik rinite yakalanmaktadır. Alerjik rinit tehli bir hastalık olmamasına rağmen kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü, iş ve okul hayatını etkilediği için rahatsızlık veren bir durumdur.

Alerjik rinit tanısı nasıl konur?

Alerjik rinitin tanısında detaylı hastalık öyküsü en önemli etkendir.

Sonrasında, ilgili organlarda enfeksiyon ya da yapısal bozukluk olup olmadığını anlamak için yapılan fiziksel muayene, sorunun düzeyi ve türü hakkında fikir verir.

Bazı durumlarda, burun içinde görülen soluk renk, saydam salgı artışı, ödem, hastanın şikâyetlerini dinlemeden bile teşhis koymayı sağlar. Boğazda ise geniz akıntısı ve farenjit görülebilir.

Alerjik rinit tanısı için en sık uygulanan test deri testidir. Ancak hastanın, deri testinde çalışılmayan bir alerjene alerjisi varsa, bu test çok fazla yaralı olmayacak, sonuç negatif çıkacaktır. Ayrıca bazı alerjenler, ciltte tepki yaratmalar bile solunum yollarında tepkiye neden olur. Bu testlerin dışında, kanda spesifik IgE ye bakılarak alerjenin ne olduğuna dair teşhis konulabilir.

Alerjik rinit nasıl tedavi edilir?

Alerjik rinit tedavisinde üç temel yöntem vardır:

1. Alerjenden uzak durmak:

Kişide alerjiye neden olan etkenlerden uzak durulması, tedavinin ilk ve en önemli aşamasıdır. Bununla beraber, alerjik rinite neden olan faktörler çevremizde çok yaygın bulunduğu için bu korunma işlemi çok da kolay olmamaktadır. Buna rağmen kişinin alacağı bazı önlemler belirtilerin şiddetini azaltabilir.

Alerjik rinitten korunmak için öncelikle, tozun ve dumanın bulunduğu alanlardan uzak durmak gerekir. Kişi çok hassas durumdaysa maske takabilir. Bulunulan ortamda, ısı ve nem iyi ayarlanmalıdır. Polenlerin arttığı mevsimlerde mümkün olduğunca dış mekânlarda bulunmamak, çok fazla kapı, pencere açmamak gerekir.

Evde; akar tutan halı, kilim, battaniye ve (özellikle uyunan odada) çok fazla bitki bulundurmamak gerekir. Hayvanların tüyleri de alerjiye neden olduğu için evde hayvan beslenmemelidir. Nevresimler, sıklıkla sıcak suyla yıkanmalıdır. Elektrik süpürgesi satın alınırken tozu dışarıya vermemesine dikkat edilmelidir.

Özellikle çocukları alerjik rinitten korumak için, evdeki oyuncakların anti-alerjik olmasına dikkat edilmelidir.

2. İlaç Tedavisi

Alerjik rinit tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar antihistaminiklerdir.

Bu tür ilaçlar, özellikle, alerjene maruz kalmadan önce kullanıldığında daha faydalıdırlar ve en çok kaşıntı, akıntı ve hapşırma üzerinde etkilidirler.

Hangi antihistaminin, hangi hastaya iyi geleceği denemelerle anlaşılır. Eğer bir ilaç size iyi gelmediyse ya da ilacın etkisi azalmaya başladıysa, doktorun yönlendirmesiyle diğer bir hapı denemelisiniz.

Antihistaminikler çok faydalı olmalarına rağmen özellikle uykululuk hali yarattığı için kullanırken tereddüt edilebilir fakat son dönemde üretilen bu tür ilaçlarda bu yan etki azaltılmıştır.

Antihistaminiklerden sonra diğer bir faydalı ilaç türü de kortizonlardır. Bu ilaçlar, yan etkiyi azaltmak adına genelde ağız ya da kalça yerine burundan sprey olarak alınırlar.

Tedavide, Ayrıca dekonjestan denilen burun spreyleri ve kromolin adı verilen ve alerjik reaksiyonları önleyen ilaçlar da kullanılır.

3. İmmünoterapi (Aşı Tedavisi)

Aşıyla alerji tedavisi, alerjiden kaçınmanın mümkün olmadığı ve (veya) ilaç tedavisinden fayda görülmediği durumlarda, alerjenin düşük dozdan başlayarak, artan şekilde enjektörlerle cilt altına verilmesi yöntemi olan immünoterapi uygulanır.

Bu şekilde, vücut bu maddeyi tanıyarak, alerjik reaksiyon göstermemeye programlanır. Bu tedavi alerjik rinite neden olan alerjenler üzerinde etkili bir yöntemdir. Aşılar, haftada bir olarak başlayıp, genelde 3 ila 5 sene süren bir dönemde uygulanır.

Son yıllarda, alerjenin ağızdan (dilaltı) veya burundan damla şeklinde verilmesiyle de iyi sonuçlar alınabileceği saptanmıştır. 5 yaşın altındaki çocuklar, bağışıklık sistemi hastalığı olanlar, kanser hastaları, ağır psikolojik sorunları olanlar, tedaviye düzenli devam edemeyeceklerde aşı tedavisinin uygulanması zararlıdır.

İmmunoterapi güvenli bir ortamda ve uzman kontrolü altında yapılmalıdır. Hasta, her aşıdan sonra 30 dakika kadar bekletilerek, önemli bir reaksiyon gelişip gelişmediği kontrol edilmelidir. Aşıdan sonra yukarıda sayılan belirtilerden biri hissedilir hissedilmez, hemen doktora başvurulmalıdır.

Alerjiye bağlı, burunda et büyümeleri ve sinüzitin kronikleşmesi gibi durumlarda ise, hastalığın daha da ilerlememesi için ameliyat düşünülebilir.

4. Alerjik Rinit Tedavisinde Medikal Fototerapi (Rhinolight) Yöntemi

İltihaplı ve çok hızlı çoğalan deri hastalıklarının tedavisinde, farklı ışık tedavileri yıllardır başarı ile kullanılmaktadır.

Ancak burun mukozasının iltihaplı hastalıklarından biri olan alerjik riniti tedavi edebilen en etkili metotlardan biri medikal fototerapidir.

Medikal fototerapi, alerji yaratan etkenlerin nasıl belirtiler verdiğine bakılmaksızın alerjik burun akıntısının tedavisi için geliştirilmiştir.

Medikal Fototerapi (Rhinolight) tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.
Randevu almak için tıklayınız.

Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

Источник: https://www.anatomica.com.tr/alerjik-rinit-saman-nezlesi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.