Ali Koç, Fenerbahçe’ye Endorfin Hormonu Gibi Gelecek!

Endorfin: Bir Mutluluk Hormonundan Çok Daha Fazlası

Ali Koç, Fenerbahçe’ye Endorfin Hormonu Gibi Gelecek!

Ağrınız olduğunda hemen ağrı kesicilere başvuranlardan mısınız yoksa vücudunuzun bu ağrıyı azaltmasını bekleyenlerden mi? Ağrı kesicilerin ağrılarımızı azaltmak gibi etkilerinin yanı sıra vücudumuza verdiği zararları da göz ardı edemeyiz. İlaçlar yerine vücudumuzun kendi oluşturduğu ağrı kesiciyi harekete geçirmeye ne dersiniz? İşte onun adı: Endorfin!

İlk olarak endorfin hormonunun salgılandığı en temel merkeze yolculuk yapalım. Bu merkez hipofiz bezinin ön bölgesidir. Endorfinin üretimi ve beyne salgılanması burada gerçekleşir. Endorfin vücudumuzun kendi özel ağrı kesicileridir.

Aynı zamanda bir nörotransmitterdir. Sinyalleri bir nörondan diğerine ileten kimyasal maddelerdir. Bunlar merkezi sinir sisteminin işleyişinde önemli bir rol oynarlar. Yakınında bulunan nöronların sinyalizasyonunu arttırabilirler ya da azaltabilirler.

Endorfin Stres, Korku ve Ağrı Olduğunda Sentezlenir

Endorfinler belirli uyaranlara, özellikle de stres, korku ya da ağrıya cevap olarak üretilir. Vücudumuzun çeşitli yerlerinden (hipofiz bezi, omurilik, beynin diğer bölümleri ve sinir sistemi) köken alırlar. Esasen ağrıları bloke etmekten ve duyguyu kontrol etmekten sorumlu bölgede bulunan hücrelerdeki reseptörlerle etkileşirler.

Yakın zamana kadar endorfin hakkında ayrıntılı inceleme yapamıyorduk. İnsan ve sıçanların beyinlerindeki endorfin seviyelerini izleyerek bir şeyler öğrenmeye çalışıyorduk.

İnsan beyninde bu seviyeleri deneklere zarar vermeden ölçmek mümkün değildi. Bununla birlikte yeni görüntüleme yöntemleri araştırmacılara büyük kolaylıklar sağladı.

Nöronlar ile etkileşimde bulunmaları nedeniyle endorfinlerin akışını incelemelerine izin vermektedir.

En az 20 farklı endorfin türü vardır ve bir türü olan beta-endorfin, morfin gibi kuvvetli bir ağrı kesiciden daha güçlüdür. Alkolizmden, şeker hastalığına ve beynin yaşlanmasına kadar rol oynadığı gösterilmiştir.

Beyindeki Nörotransmitterler Nelerdir?

Endorfin ve Duygular

Endorfinler ağrıları bloke eder ancak ze duygularımızdan da sorumludurlar. Yiyecek, cinsiyet ve hatta arkadaşlık gibi yeterince iyi bir şey yaşadığımızda bu ze duyguları yüzeye çıkar. Yaşadığımız güzel duygular onların tetikleyicilerinin arkasından gitmemizi sağlar. Alışkanlıklar ve bağımlılıkların arkasındaki mekanizma da böyle işler.

Duygularınızın ve anılarımızın çoğunluğu beyninizin limbik sistemi tarafından işlenir. Hipotalamus; nefes alma, cinsel tatmin, açlık ve duygusal tepki gibi çeşitli işlevleri yürüten bölgedir.

Limbik sistem ayrıca opioid (vücutta ağrı kesici gibi etki gösteren kimyasallar) reseptörleri açısından zengindir.

Endorfinler, limbik sistemin opioid reseptörlerine ulaştığında ve her şey normal şekilde çalışıyorsa ze ve tatmin duygusunu yaşarsınız.

Endorfin Zihinsel Rahatsızlıklarda Rol Alıyor

İlginç olarak, obsesif kompulsif bozukluk gibi bazı zihinsel hastalıklarda endorfinler sorumlu olabilir. Örneğin; bir kişi ellerini yıkadığında, görevinin tatmin edici bir şekilde tamamlandığına karar verdiği bir noktaya varır.

Normalde bu işlemi sonlandırır. Endorfinlerin “ne zaman ellerinin temiz olduğu konusunda tatmin olacaksın” sinyalinin verilmesinde etkili olabilir. Endorfin hormonu yeterince üretilmezse ellerinizi yıkamayı ne zaman durduracağınızı anlamayabilirsiniz.

Bu sinyal alınana kadar işleme devam edebilir.

Endorfinler, öfke ya da kaygıların arttığı durumlardan sorumlu olabilirler. Endorfinler işinizi geçersiz kılarsa ya da hipotalamus endorfin ipucunu yanlış okursa bazı sorunlar görülenilir. En ufak bir sıkıntı ya da endişe ile “savaş ya da kaç” hormonlarıyla dolup taşabilirdiniz.

Endorfinler bizleri kodein veya morfin gibi etkiler ancak bağımlılık yapmazlar. Çünkü opioid reseptörlerine bağlandıklarında, enzimler tarafından neredeyse hemen parçalanırlar. Böylece geri dönüştürülüp tekrar kullanılmasına izin verilir.

Vücudumuzun “Savaş ya da Kaç” Mekanizması

Endorfin Tetikleyicileri Nelerdir?

Birçok şey endorfinin salınmasını tetikleyebilir. Birçok tetikleyicinin var olduğu biliniyorsa da, birincil tetikleyiciler stres ve ağrıdır. Hipotalamus ağrıyı algıladığında birkaç sipariş verir; bunlardan biri “Ağrının olduğunu söylemeyi bırakın!” dır.

Hipotalamus aynı zamanda hormonal sisteminizin kumanda ve kontrol merkezidir. Ne zaman yemek yiyeceğimizden, ne zaman ergenlik sürecimize başlamanız gerektiğine o karar verir. Daha birçok işlevde endorfin dozunun ne olması gerektiğini ayarlar. Hipotalamus ayar yapmak istediğinde hormonlar vücudun diğer bölgelerine salınır.

Endorfinler vücudunuzun her yerinde üretiliyor ve hipotalamus tarafından talep ediliyor. Öyleyse bu durumda stres ve ağrıdan başka onların salınmasını tetikleyenler nelerdir? Haydi sıralayalım:

Endorfin, aslında evrimsel süreçten itibaren hayatta kalmamızı sağlayan ağrı ve stres duygularına karşı bizi korur. Ağrı ve stresin kontrolsüz artışı ve tolere edilemeyecek düzeye gelmesi sağlığımız için hiç iyi değildir.

Endorfinin salgılanması ve mutluluk vermesi evrimsel bir korunma mekanizmasıdır. Endorfin hormonunun işlevlerine dair daha pek çok şey öğreneceğiz gibi gözüküyor.

Eminim bizlere gülerek bakıp ortaya çıkmayı bekleyen birçok görevi olduğunu ima eden bir bakış atıyordur.

Hazırlayan: Damla Uludağ

Kaynaklar

http://science.howstuffworks.com/life/endorphins.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3104618/

https://www.webmd.com/depression/guide/exercise-depression#1

Источник: https://sinirbilim.org/endorfin-bir-mutluluk-hormonu/

Ali Koç listesi ve seçim süreci

Ali Koç, Fenerbahçe’ye Endorfin Hormonu Gibi Gelecek!

Ali Koç listesi bakımından bir tüyo vermemiş olması, seçim sürecinde ekip konusunda iftira ve karalama kampanyalarına karşı önlem niteliği taşıyor.

Ali Koç kongre çalışmaları için her kesimden kongre üyeleri ile temas kurarak, camia içerisinde bütünleştirici bir tutum sergileyeceği imajı çiziyor. Aziz Yıldırım yönetiminde son dönemlerde camiada ayrışma ve hantallık baş göstermişti.

Ancak Ali Koç Fenerbahçe seçim döneminde Kongre üyeleri ve Fenerbahçe taraftarını aktif hale getirerek, camiada dinamizm eksikliğini henüz Başkan seçilmeden bertaraf edeceğini gösterdi.

TUSİAD Başkanlığı için adı geçen Koç, gönlünde Fenerbahçe Başkanlığı‘nın yattığını söyleyerek kolları sıvadı ve harekete geçti. Çırağan’daki tanıtımda yaptığı konuşma dahi taraftarı motive etmek için bir adım oldu.

Ali Koç listesi

Fenerbahçe seçim sürecinde mevcut Başkan Aziz Yıldırım ve Koç aday olarak ortaya çıktı. 20 senedir Aziz Yıldırım’ın kulübü yönetmesi ve metal yorgunluğu yaşanması, taraftarı alternatif adayı desteklemeye yönlendirdi.

Ali Koç listesi bakımından hiçbir açık vermemeye dikkat ediyor. Kulislerde dahi kadro hakkında bir bilgi dolaşmaması, ekibin de ağzının sıkı olduğu gösteriyor.

Başkan seçilmesi durumunda içeriden haber sızdırılması gibi bir sorunun yaşanmayacağının da güvencesi olarak anlaşılabilir.

Ali Koç ve Aziz Yıldırım

Kadronun ağzının sıkı olması, yukarıda bahsedilen olumlu izlenimler uyandırmasının yanında başka kazanımlar da sağlıyor. Listede yer alan isimler hakkında dedikodu ve karalamaların manipülasyon odaklı çalışan kimi medya kuruluşlarda yer almamasını sağlıyor. Seçim sürecinde iftiralar ile karşılaşmamak adına son ana dek yönetim listesinin açıklanmaması büyük bir olasılık olarak beliriyor.

Yönetim listesi işadamı yoğunluklu mu olacak

3 Haziran 2018 Fenerbahçe Kongresi‘nde gerçekleşecek olan seçimde oylanacak olan listenin aktif görev alacak isimlerden oluşması büyük bir olasılıktır. Yönetim kadrosunda işadamları yer alsa da popüler isimler üzerine kurulu bir liste olmayacaktır.

Camia içerisinde gözde bazı isimler yer alsa da, kadro popülist bir yaklaşımla tanınmış işadamları ile şişirilmeyecektir.

Fenerbahçe’nin hantal bir yapıdan kurtulabilmesi için önemli adımlar atmak için 3 Haziran’da Kongre üyelerinin oylayacağı listenin daha mütevazi olması beklenebilir.

Ali Koç kongre çalışmaları

3 Haziran 2018 Fenerbahçe Kongresi’nde mevcut Başkan’ı yenebilmek için ciddi bir seçim çalışması yürütülüyor. Koç, bir spor kulübünden ziyade Devlet Başkanı olabilmek için aday olmuş gibi çalışıyor. Çağdaş seçim kampanyalarının bir ürünü olan süreç, Fenerbahçe’nin geleceği hakkında da önemli ipuçları barındırıyor.

Ali Koç kongre çalışmaları, geçmişin aksine taraftarı ve kongre üyelerini harekete geçiren  bir toplumsal hareket biçiminde yürütülüyor. Seçimin ertesi gününde taraftarın ve kongre üyelerinin uykuda olmaması için zaferin kendilerine ait olduğu izlenimi verilmeye dikkat ediliyor.

Yalnızca bir seçim süreci yönetmiyor, aynı zamanda taraftarı başarıya ortak ederek kulübe olan aidiyeti ciddi derecede arttırıyor.

Ali Koç

Kongre üyeleri ve Fenerbahçe taraftarını onurlandırıyor

Aday olduğunu açıkladığı günden itibaren Fenerbahçe Kongre üyeleri ve taraftar ile doğrudan temas kurmaya dikkat ediyor. Düzenli olarak yaptığı toplantılar ile kongre üyeleri ve taraftarı konferans salonlarına davet ediyor ve kendi meramını bizzat kendisini dile getiriyor.

Kongre üyelerine ve taraftara değerli olduğunu hissettiriyor. Hakaret edilen bir taraftar olmaya tepki duyan taraftar için muhatap alınarak bizzat adayın bilgi vermesi, insanları onurlandırıyor.

Fenerbahçe yönetimi ve Fenerbahçe kongre üyeleri arasındaki iletişim eksikliğinin Başkan seçilmesinin ardından devam etmeyeceği izlenimi veriyor.

Ali Koç Fenerbahçe seçim

Aziz Yıldırım ile girdiği yarışta galip çıkmanın yanı sıra Fenerbahçe’yi de olumlu yönde etkilemeyi amaçlıyor. Ali Koç Fenerbahçe seçim süreci boyunca 4 Haziran sabahında Başkan olarak uyanması halinde yaşanabilecekleri daha da güzel hale getirecek bir çalışma yürütüyor.

Seçim çalışmalarında Fenerbahçe kongre üyeleri ve Fenerbahçe taraftarının aktif olarak yer alması, her iki kesim için de heyecan yaratıyor. Henüz şimdiden seçim sonrası için taraftar ve kongre üyeleri kolları sıvamaya başladı. Yalnızca bir Başkan seçilmeyecek, aynı zamanda müdahil olunan bir süreç başarı ile geride bırakılmış olacak.

Henüz seçim aşamasındayken taraftara kazanma inancı aşılanıyor.

Ali Koç

Fenerbahçe yapılanma süreci boyunca yoğun bir taraftar desteğine ve sabrına ihtiyacı olacak. Seçim süreci de bu bakımdan önemli bir kazanç sağlayacak. Taraftar bakımından yoğun bir destek alınarak başarı için gerekli olan ortam yaratılıyor.

Seçim kazanan kongre üyeleri ve taraftar, harekete geçmiş olduğu için sezona Fenerbahçe’nin taraftar desteği ile başlaması için uygun bir atmosfer yaratılıyor. Ek olarak, Fenerbahçe taraftarının neredeyse tamamına yakını Aziz Yıldırım yerine alternatif adayı destekliyor.

Bu bakımdan, taraftarın yeniden Şükrü Saraçoğlu’nda ve Fenerium mağazalarında ciddi bir destek sağlaması planlanıyor.

3 Temmuz Fenerbahçe’ye şike kumpası

Ali Koç iletişim

Ali Koç iletişim yöntemleri bakımından oldukça donanımlı bir işadamı. Kendisi Fenerbahçe’nin en önemli sorunlarından olan iletişim sorunu için bir çözüm umudu sunuyor.

Fenerbahçe yönetimi ve taraftar, Fenerbahçe kongre üyeleri ve taraftar, Fenerbahçe ve medya, Fenerbahçe ve olası sponsorlar arasında olmak üzere birçok iletişim eksikliği ile mücadele etmek zorunda kaldı. Fenerbahçe iletişim konusunda oldukça zor durumda.

Haklı olduğu zamanlarda dahi Fenerbahçe kendisini ifade etmediği ve iletişim yollarının kapalı olmasından dolayı haklılığını ortaya koyamıyor. Ancak seçim sürecinde de anlaşıldığı gibi, Koç Fenerbahçe’ye yalnızca ekonomi ve sportif başarı vaat etmiyor. Aynı zamanda süreklilik ve iletişim vaat ediyor.

Ali Koç

3 Haziran 2018 Fenerbahçe Kongresi, Fenerbahçe taraftarı için özel  bir anlam ifade ediyor. 20 senedir kulübü yöneten ve ismi gibi yöntemleri de yıpranmış Aziz Yıldırım’a karşı seçilebilecek belki de tek aday Koç idi.

Fenerbahçe’nin yeniliğe ihtiyaç duyduğu bu süreçte kendisinin aday olması, camia açısından bir talih oldu. Sebebi ise olası Başkan adaylarından bir çoğu Aziz Yıldırım konusunda seçilme ihtimaline sahip değil.

Kulüp içerisindeki sorunları doğru tahlil eden ve henüz adaylık sürecinde bu sorunları çözmek için kolları sıvayan bir Başkan adayının olması, hem Fenerbahçe hem Türk futbolu için önemli bir fırsat olacak.

İlgi çeken yazılar:

Yabancı sınırı ve Türk futbolu

Avrupa futbolunda rekabet ve Arap sermayesi

Fenerbahçe yolsuzluk dosyası

Fenerbahçe neden başarısız

Sporun tarihi ve Türkiye’de spor kültürü

Futbol ve Taraftar

Sporun Tarihi ve Sporda Şiddet

Источник: https://herkesindergisi.com/tag/ali-koc-fenerbahce-secim/

Endorfin Hormonu Nedir, Hangi Durumlarda Salgılanır ve Faydaları

Ali Koç, Fenerbahçe’ye Endorfin Hormonu Gibi Gelecek!

Endorfin hormonu insan vücudunda oluşan ağrıların ve acıların olduğu zamanlarda salgılanmaktadır. Özellikle doğum esnasında salgılanan bir hormondur.

Endorfin Hormonu Nedir, Nasıl Sağlanır?

Endorfin hormonu insan vücudunda oluşan ağrılar ve acıların oluştuğu zaman salgılanan bir hormondur. Acıların ve ağrıların bastırılması konusunda hormonun önemli görevleri bulunur. Hormon sadece yaralanmalar sonucunda oluşan sorunlarda değil vücutta var olan sancılar ve diğer ağrılarda işe yarar.

İnsanların vücudunda oluşan yaralanmalar ve ağrılar sonucunda vücut hassaslaşır ve sinir ile alakalı olan sınır seviyesinde artış sağlanır. Bundan kaynaklı olarak da insanlar ağrıların ve acıların azalmasını isterler.

Hormon en çok ve en sık şekilde ciddi düzeyde oluşan yaralanmalar sonucunda salgılanır. Bu tarz durumlarda insanlar hormonun verdiği etki ile fark etmeseler bile rahatlama yaşarlar. Hormonda morfin etkisi bulunur.

Bu etki sayesinde insan vücudunda aşırı düzeyde rahatlama ve ağrıları azaltıcı bir etki bulunur.

Bunun içinde endorfin hormonunda da aynı etki bulunur. Endorfin mutluluk hormonu endorfin salgısını arttırır ve bu hormon beyinde üretilmektedir. Morfinin dış etkenler ile vücuda alınması ve kimyasal destekler ile enjekte edilen imkânı bulunmaz. Morfin endorfin ile aynı etkilere sahip özellikleri ile bilinir. Endorfin hormonu morfinden daha kuvvetli bir hormondur.

Hormon Nasıl Arttırılır, Hangi Yiyecekler Bulunur?

Acı; acı çekilen her türlü sorunda endorfin hormonu salgılanmaya başlar.  Özellikle vücut doğum esnasında bu hormonun salgılamasını yapmazsa daha büyük ağrılar ile karşılaşılmaktadır.

Cinsel ilişki; hormonun en güzel kaynağı cinsel ilişkidir. İlişkinin başlamasından bitimine kadar nörotransmiterlerin salgılanması yapılır. Devam eden cinsel ilişik de orgazm bu hormon ile alakalıdır. Sadece bu hormon bulunmaz oksitosin hormonu bulunur.

Egzersiz; vücutta hormonun salgılanması demek egzersiz demektir. Özellikle aerobik egzersizleri, koşmak, yüzmek ve yürümek değerlerini arttırır.

Yiyecekler; yiyecekler de endorfini hormonu bulunmaktadır. Yiyeceklerin vücutta parçalanmaya başlaması ile salgılanmaya da başlar. Bu hormonun değerlerini yükseltmek için C ve B vitaminlerinin yanı sıra çinko ve demirinden yeterli düzeyde alınması gerekmektedir.

Endorfin hormonu nelerde bulunur ve nasıl işe yarar konusunda çikolata, muz, makarna, üzüm, dondurma ve çilekte bulunmaktadır. Bu yiyeceklerde aşk konusunda işe yaramaktadır. Mutluluk veren yiyecekler aşk anlamında iki kişiye de huzur verir. Baharatlı yiyeceklerden hoşlanan kişilerde kırmızıbiberi tercih edebilir.

Kırmızıbiberin oluşturduğu yanma hissini vücut tahmin etmediğinden dolayı koruma amaçlı hormonu salgılamaya başlar. Endorfin hormonu aşk konusunda cinsel açıdan da faydalar sağlamaktadır.

Beta Endorfin

Morfin benzeri olan etkilere sahip doğal ağrı kesicidir. Bu hormon ağrı kesicilerde olduğu gibi beynin alıcı hücreleri üzerinde çalışmaktadır.

Ağrı ile stres halindeyken endorfinin salgılanması artmaktadır. Salgılanan hormon ağrı kesicilerde olduğu gibi vücuda fayda sağlar ve kişilerin dengesini korur.

Ayrıca emzirme, aşk, doğum ve cinsellik konularındaki memnuniyetin artmasını sağlar.

Ayriyeten hormon bebeklerden anneye geçecek olan maddelerin zarar vermemesi amacı ile annenin immün sisteminde baskılar oluşturur. Beta endorfin hormonu kişilerde aşk, mutluluk, coşku, güven ve neşe ortaya çıkartır.

Bebekler anne karnında olduğu sürece endorfin salgılama yapar.  Emzirme ile fiziksel temas yardımı ile yükselen beta endorfinin değerleri doğum sonrasında ilk saatler içinde bebek ile anne arasında ilişkiyi de güçlendirir.

 Bu ilişki ile aşk ilişkileri de, ikili ilişkilerde ve duygular en doruk noktada yaşanmaktadır.

Emzirme konusunda endorfin hormonu oldukça önemlidir. Emzirme başlamasından sonra ilk 20 dak. Boyunca doruk noktaya ulaşır. Özellikle cinsellik ve aşk konusunda pik noktaya yaşamaya olanak sağlar.

Endorfin Hormonunun Faydaları

Hormonun salgılandığı durumlar ve oluşturduğu faydalar arasında;

  • Oluşabilecek olan fiziksel bir acı yaşandığında devreye girecek olan endorfin hormonu acının daha az düzeyde hissedilmesine olanak sağlar. Özellikle kadınların doğum yapmaları konusunda etkilidir.
  • Fiziksel temas halindeyken ve cinsel birleşmelerde orgazm sürecini etkileyerek yoğun bir şekilde aşk ve mutluluk sağlar. Aşk konusunda etkili olan bir hormondur.
  • Belli başlı yiyeceklerin tüketilmesi ile hormon değerlerinde artışlar meydana gelir.
  • Egzersiz bu hormonun artması konusunda kişilere destek sağlar. Bundan kaynaklı olarak da spor önemlidir. Mutlu bir velilik ve mutlu bir aşk için egzersiz yapın.
  • Olumlu düşüncelere sahip olmak, sıcak duş almak, hayata pozitif bakmak ve müzik dinlemek salgılanma olayını arttırır.
  • Bazı kokularda salgılanmayı arttırmaktadır.

Источник: https://hormonlarim.com/norotransmitter/endorfin-hormonu

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.