Alkol Ve Madde Bağımlılığı

Alkol ve Madde Bağımlılığı Rehabilitasyonu ve Tedavisi

Alkol Ve Madde Bağımlılığı

Eğer aşırı alkol ve madde kullanımı probleminiz için yardım almaya karar verdiyseniz, iyileşmenin ilk adımını sorun olduğunu kabullenerek ve yardım arayışına girerek atmış oldunuz. Bu süreç yardım isteme ve rehabilitasyon veya tedavi arayışına girme tedavinin başlangıcı olarak bilinir. Bu Ulusal Madde Kullanımı Enstitüsü’ne göre tedavi ve rehabilitasyonun dört adımından ilkidir:

1. Tedaviye başlama

2. Erken uzak durma

3. Uzak durmayı sürdürme

4. İleri tedavi

Reddetme ve Duygu Karmaşası

Eğer madde kullanımı problemi yaşayan birçok kişi gibiyseniz, erken dönemlerde muhtemelen istediğiniz maddeyi bırakma konusunda duygu karmaşası yaşarsınız ve hâlâ probleminiz ile ilgili reddetme yaşayabilirsiniz.

Bu erken zamanlardaki kişiler için yaygındır. Eğer profesyonel bir rehabilitasyon veya tedavi programına girerseniz rehberinizin ilk hedefi duygu karmaşası veya reddetme duygularını belirlemek olacaktır.

Reddetme

Reddetme basitçe durumunuzun ciddiyetini reddetme demektir. Tedavi sürecine yeni olan birçok kimse bağımlılıkları ile ilgili belirli bir seviye reddetme yaşar. Reddetme birçok şekle bürünebilir, bu madde üzerinde kontrolünüzün olduğunu düşünme veya bağımlı olduğunuzu reddetme şeklinde olabilir.

Aşağıdaki hatalı inançlar reddetmenin tipik şekillerindendir:

Reddetme Şekilleri

• ‘Gerçek’ alkoliklerden farklı olduğuna inanma

• Problemi madde ve alkol kullanımını tamamen kesmek yerine azaltarak çözebileceğine inanma. Madde kullanımını ‘kontrol altına’ alabileceğine inanma.

• İkincil bir maddenin ayrıca bir problem yarattığını reddetme. Mesela, alkolik bir kişi ot içmenin veya Kokain bağımlısı bir kişinin alkol almasının sorun olduğunu reddetme.

• ‘Onlara’ benzemediğinden Anonim Alkolikler ve Anonim Narkotiklerin yardımcı olamayacağına inanmak.

• Maddenin sorun olmadığına inanan veya sizinle birlikte kullanan ‘arkadaşlar’la zaman geçirmekte ısrar etmek.

Yüzleşme ve Meydan Okuma

Yukarıdaki reddetme şekillerinden herhangi biri tedavi sürecinize müdahale edebilir. Profesyonel tedavi programınızın amacı bu reddetmeyi kırmak ve durumunuz ile ilgili gerçeği görmenize yardım etmektir. Rehberiniz fikrinizi değiştirmeniz için size meydan okuyabilir ve gerçeklerle yüzleşmenizi sağlayabilir.

Rehberiniz size hayatınızdaki madde ve alkol kullanımının negatif sonuçları hakkında veya bir süreliğine alkol ve maddeden uzak durma konusunda size meydan okuyabilir. Her şekilde amaç sizin gerçekleri görmenizi sağlamaktır.

Duygu Karmaşası

Eğer madde probleminiz ile ilgili erken bir aşamadaysanız, muhtemelen kalıcı olarak madde ve alkol bırakmada duygu karmaşası yaşarsınız. Eğer alkolik ve madde bağımlıların çoğu gibiyseniz, içmeden bir hayat düşünemezsiniz.

Büyük ihtimalle alkol veya madde kullanımı sonucunda kötü bir deneyim yaşadınız ki yardım arayışına girdiniz. Yardıma ihtiyacınız olduğunu farkettiniz ama tamamıyla kurtulmak aklınızdan tam olarak geçen şey değildi.

Aşağıdaki nedenler yeni başlayanların duygu karmaşası yaşamasının nedenleridir:

Duygu Karmaşasının Nedenleri

• Alkol veya madde almayı pozitif bir duygu değişimi ile bağlantılandırıyorsunuz

• Seçtiğiniz maddeyi kullanmayı başetme stratejisi olarak görüyorsunuz ve daha iyi bir başetme mekanizması görmüyosunuz.

• Bağımlılık döngüsünü kırmak için kendinizi çok güçsüz veya umutsuz hissediyorsunuz.

• Başkalarının baskısı ile rehabilitasyona girdiniz ve sadece onları mutlu etmeye çalışıyorsunuz.

Motive Olmak

Eğer negatif sonuçlar yaşadınız ve yardım aramaya karar verdiyseniz bu bir problem olduğunu kabul etmeye yeterli bir motivasyon olabilir. Ama bu problemi çözmeye yetecek bir motivasyon olmayabilir.

Eğer maddeyi her zaman stresli olduğunuz zamanlarda kullandıysanız, rahatlamak istediğiniz veya kızgın, mutsuz olduğunuz zamanlarda eğer başa çıkma becerileri öğrenmediyseniz maddeyi tamamen bırakmakla ilgili duygu karmaşası yaşarsınız.

Cesaretlendirme ve Destek

Tedavinin erken döneminde rehberiniz duygu karmaşanızı ve bunun altında yatan nedenleri belirlemeye çalışacaktır. Muhtemelen hayatınızdaki amaçların listesi sorulacak ve ayık olarak bu amaçlara ulaşmanın ne kadar kolay olduğu gösterilecektir.

Tedavi sürecinin başlangıcında ve bu süreç boyunca amaç sizi hayatınızda pozitif değişiklikler yapmanızı motive etmektir. Tedavi programınızı sizi cesaretlendirmek ve değişiklik yapmak için gösterdiğiniz eforu desteklemek için vardır.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/alkol-ve-madde-bagimliligi-rehabilitasyonu-ve-tedavisi/

Bağımlılıkta yeni tedavi yöntemi! (Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi)

Alkol Ve Madde Bağımlılığı

“Bağımlılık sarmalı: Biyopsikososyal modelde bağımlılık” temasıyla düzenlenen 10. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi Antalya’da başladı.

Kongrede alkol ve madde kullanım bozukluklarının tanı ve tedavide farklı boyutlarının değerlendirilmesinin yanı sıra bireye özgü tedaviler de tüm yönleriyle ele alınıyor.

Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Bağımlılık Psikiyatrisi Derneği’nin düzenlediği kongrede, bağımlılığın tanı ve tedavisinde gelinen son nokta ile yeni yaklaşımlar masaya yatırılıyor. Uzmanlar, salgın haline gelen bağımlılığa dair şimdi zorunlu tedaviyi tartışıyor.

Bu sene “Bağımlılık sarmalı: Biyopsikososyal modelde bağımlılık” temasıyla 10. kez düzenlenen Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi Antalya Belek’te başladı. Alkol ve madde kullanım bozukluklarının tanı ve tedavide farklı boyutlarının değerlendirilmesinin yanı sıra bireye özgü tedaviler de tüm yönleriyle ele alınıyor.

Kongre Başkanlığı’nı Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi -ÜSBAUMER Müdürü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz’ın üstlendiği 10. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi’nde; toplam 36 panel ve 13 kursun yanı sıra sempozyumlar ve vaka sunumları da yapılıyor.

Kongre’nin açılış töreni; Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve ÜSBAUMER Müdürü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz’ın oturum başkanlığında, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik tarafından “Dünden Bugüne Bağımlılık Politikaları” başlıklı sunumu ile gerçekleşti.

Bağımlılığa dair her şey masaya yatırılıyor!

Üsküdar Üniversitesi olarak Sağlık Bakanlığı’nın desteklediği, bağımlılığın konuşulduğu tek ulusal Kongre’nin ortağı olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kongrenin önemine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bağımlılık konusunda Türkiye’deki tedavilerin, bağımlılık vakalarının tartışıldığı, yeni bilgilerle literatüre katkı yapacak yayınların sunulduğu bir kongre olması açısından önem taşıyan bu Kongre’de bağımlılık alanında ülkemiz ve dünyadaki gelişmeleri ele alarak, bu yönde politikaların belirlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Kişilerin bağımlı olmaması adına önleyici bağımlılık hizmeti olarak neler yapabilir, bunu sorgulayacağız.

Zorunlu tedavi bağımlılıktan kurtarır mı?

Kongre teması olarak bu yıl ‘Bağımlılık sarmalı: Biyopsikososyal modelde bağımlılık’ belirlendi. Biyopsikososyal ile bağımlılıktaki paradigma dönüşümü nedir bunu ele alacağız. Madde kullanımı, özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde bir özgürlük alanı olarak düşünülüyor ve görülüyordu.

Bu ülkeler ‘Kişi için madde temin etmek ama etrafa zarar vermemesini sağlamak gibi bir politikamız var’ diyordu. Bu yaklaşım zamanla madde kullanımını artırırken, maddeye serbest ulaşım, psikoz, şizofreni hastalığında da artışı beraberinde getirdi. ‘Sen özgürsün, madde kullanabilirsin’ şeklindeki tutum gençliği bağımlılığa itti.

Bu nedenle bağımlılıktaki özgürlük sorununun tartışılması gerekir.

Bağımlılık salgını var!

Bağımlılık salgını var dünyada. Ucuz ve erişimi kolay olduğundan özellikle sentetik esrarda. Düşünün! Bağımlılar nargilenin içindeki elma kabuklarına kimyasalı sıkıp içiyorlar. Sonrasında kişi şizofrenik atak geçirmiş olarak karşımıza geliyor.

Bir araştırıyoruz ki nargilenin içine sprey olarak sıkılmış. Bugün, sentetik esrar, insanlığı terör tehsinden daha fazla tehdit ediyor.

Bağımlılık, sosyal yeti yitimine sebep olan, insanları fonksiyonsuz, işlevsiz, işe yaramaz bırakırken, özellikle de genç kuşakların kaybına neden oluyor.

Önleyici müdahaleler gerekli!

Bağımlılıkla mücadele ederken önleyici mücadeleyi esas almak gerekir. Koruyucu çalışmalar, bağımlı olan bir kişiyi tedavi etmekten daha az maliyetli.

ABD’deki gibi bağımlılık enstitülerinin kurulması, bu konuda akademik çalışmalar yapılması, bakanlıklar arası bir koordinasyon oluşturulması gerekiyor.

Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı önleyici bir yapının oluşturulması adına birlikte politikalar oluşturmalı.”

Son 10 yılda madde bağımlılığı arttı!

Kongrenin başkanlığını yürüten Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı ve bağımlılığın ülkemizde ve dünyada büyük bir hızla yayıldığını hatırlatarak madde kullanım problemi nedeniyle acı çeken ve tedaviye başvuran kişilerin sayısının günden güne arttığını söyledi.

2004 yılında kamu, üniversite ve özel hastaneler dâhil tüm tedavi merkezlerinde madde kullanım problemi nedeniyle tedaviye başvuran kişi sayısının toplam 12 bin 756 (ayaktan tedavi gören 11 bin 239 kişi ve yatarak tedavi gören bin 517 ) olduğunu belirten Dilbaz, 2013 yılında ise bu sayının 258 bin 441’e (ayaktan tedavi gören 246 bin 586 ve yatarak tedavi gören 11 bin 855) yükseldiğine dikkat çekti.

Uyuşturucu maddeleri deneme oranları artış gösteriyor!

Gençler arasında yeni çıkan uyuşturucu/uyarıcı maddeleri (sentetik ürünler) deneme oranının 2011’de %5 iken, 2015’te %8 yükseldiğini ifade eden Prof. Dr. Nesrin Dilbaz; “Yapılan araştırmalar maddeyi ilk kez kullanma yaş ortalamasının 14’lere kadar düştüğünü bulgulamaktadır. Kullanılan madde tercihine bakıldığında daha çok sigara, alkol, esrar ve uçucu maddeler tercih edilmektedir.

Madde kullanan kişilerin ortalama %20 kadarının birden fazla madde çeşidini kullandıkları bulunmuştur. TUBİM (2011) raporuna göre; eğitimsizlerde yaşam boyu uyuşturucu madde kullanımı %2,6 iken, ilkokul mezunlarında %2,4, ortaokul mezunlarında %3,2, lise mezunlarında %2,6, üniversite mezunlarında %3,1 olarak tespit edilmiştir” diye konuştu.

Источник: https://www.gidahatti.com/bagimlilikta-yeni-tedavi-yontemi-72282/

Alkol Bağımlılığı

Alkol Ve Madde Bağımlılığı

Alkol bağımlılığı nedir? Alkolün birçok çeşidi vardır. Etanol denilen türü içki olarak tüketilmektedir. İçki olarak tüketilen alkol birçok hastalığa neden olmaktadır. Bunun yanında alkol iradeyi zayıflatır, kişi kontrol kaybı yaşar ve uyuşturucu maddelere açık hâle getirir.

Uyuşturucu kullananların yüzde 57’si alkol kullanmaktadır. Alkolden uzak durmak diğer madde bağımlılıklarından korunma noktasında önleyici bir role sahiptir.

Çok miktarda ve sıklıkla alkol tüketen, bedensel, ruhsal ve toplumsal sağlığının bozulmasına rağmen alkol almak isteyen, tedavi edilmesi gereken kişiye alkolik denir.

Dünyada alkol kullanan 2 milyar kişinin 76 milyon kadarı alkol bağımlısıdır.

Yılda 1 milyon 800 bin kişi bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ilk tüketim yaşı 11’e kadar inmiştir. İlk kullanım yaşı düştükçe ileriki yaşlarda bağımlı olma riski artmaktadır.

Alkolün Vücutta İzlediği Yol Alkol mide yüzeyinden hücrelere geçiş yapar. Yüzde 20’si mideden, yüzde 80’i ince bağırsaklardan kana karışır. Sonraki durak karaciğerdir.

Karaciğerin önceliği yağ asitlerini yakarak enerji üretmektir. Ancak alkol olunca bu öncelik değişir.

Normalde parçalayacağı yağ asitleri karaciğerde birikmeye başlar ve karaciğer yağlanır. Alkol, kanla, kalbe, akciğerlere ve bronşlara ulaşır.

Akciğerlerden dakikalar içinde beyne ulaşır ve uyuşma etkisi yapar. Alkol, vücuda alındıktan 3 dakika sonra tüm hücrelere ulaşmış olur.

Alınan alkol miktarı, belirli seviyeyi geçerse solunum yavaşlayarak kişide komaya ve hatta ölüme neden olur.

Alkol bağımlılığı belirtileri

 • Kişi tarafından alışkın olduğu etkinin sağlanabilmesi için kullanılan alkol miktarının giderek arttırılıyor olması; eskiden kullanılan, alışkın olunan alkol miktarı ile aynı hissin ve etkinin sağlanamaması (tolerans)
 • Kişinin kullandığı alkolün miktarını azaltması ya da alkolü bırakması sonucunda yoksunluk belirtisi dediğimiz bir takım ruhsal ve bedensel sıkıntılar içerisine girmesi ve yoksunluk belirtisi hisseden kullanıcının alkol alması ile rahatlama hissetmesi
 • Kullanılan alkolün kişi tarafından almayı tasarladığı miktardan fazla miktarda ve sürede kullanılması
 • Alkol sağlamak, alkol kullanmak ya da alkolün etkilerinden kurtulmak için çok fazla zaman harcanması
 • Alkol kullanımı yüzünden önemli toplumsal, mesleki etkinliklerin ya da boş zamanları değerlendirme etkinliklerinin azaltılması ya da bırakılması
 • Alkol kullanımını bırakmak ya da denetim altına almak için başarısız girişimlerin varlığı
 • Alkolden zarar gördüğü bilinmesine rağmen alkol alımına devam etmek

Yol açtığı sorunlar

 • Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserleri
 • Doğru düşünme, karar verme ve hareket etme gibi beynin işlevlerini bozması
 • Uyku bozuklukları, baş ağrısı, göz tahribatı
 • Kalp ve kan dolaşımı hastalıkları
 • Kan pıhtılaşmasını engelleme
 • Karaciğerde ağır hasar

Tedavi için

Alkol sosyal kullanımı da olan bir psikoaktif madde olduğu için alkolün kötüye kullanımını veya alkol bağımlılığının geliştiğini kabul etmek zaman alabilir.

Alkol kullanan birçok kişi sosyal kullanım düzeyinde devam ederken alkol bağımlılığı gelişmektedir.

Alkol kullanan ve tedavi olmak isteyen, bu konudaki problemlerine çözüm arayan kişi ve yakınları hastanelere bağlı Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri (AMATEM) ile psikiyatri kliniklerine başvurarak tedavi olabilirler.

 • Tedavi hastanın ihtiyaçlarına göre seçilmelidir.
 • Hedef ayıklıktır (sobriety). Eşlik eden psikiyatrik bozuklukların ayırıcı tanısı ve tedavisi için bu önemlidir.
 • Tedaviden sonra uzun süreli izleme gereklidir. Kişi uzun süre hastanede kalsa bile daha sonra izlenmezse tekrar alkol almaya başlaması muhtemeldir. Düzenli aralıklarla psikolojik danışma almak veya yardım gruplarına katılmak tekrar başlama riskini azaltır.
 • Nüksler (tekrarlamalar) ilk 6 ayda sıklıkla görülür.
 • Alkoliğin ailesi alkolizm tedavisinde önemli bir faktördür. İçmeyi sürdürdüğü sürece onunla kalamayacağını belirten eşi alkoliğin alkolü bırakma denemesine girmesi için tek başına yeterli bir sebep oluşturabilir.
 • Alkol bağımlısı birey alkolizm için orijinal bir tedavi programını görmeyi reddediyorsa, hekim alkolik ilişkisini kesmemeli, tedaviyi kabul edeceği bir psikososyal krizi beklemelidir.

Alkollüyken Araç Kullanımı!

Alkol kandaki oksijen oranını azaltır. Yeterince oksijen alamayan beyin, fonksiyonlarını kaybetmeye başlar. Alkolün etkisiyle korkunun azalması ve kendine güvenin artması sonucu sürücü risk alma eğilimine girer ve kaza yapma olasılığı artar.

Kişi normal hayatında kurallara uyan biri olsa bile, alkolün etkisi altındayken bu durum değişebilir. Kişinin denge, görme, işitme gibi beyinsel fonksiyonların azalması sonucu kas kontrolü ve dikkat azalır.

Önüne aniden bir canlının veya bir aracın çıkması hâlinde sürücünün tepki gösterme süresi uzar. Bu da kaza yapma ihtimalini artırır.

Dikkat!

Alkol anne kanından plasenta yoluyla direkt bebeğin kanına geçer. Anne kanındaki alkolle bebeğin kanındaki alkol miktarı aynıdır. Gebelikte kullanılan alkol düşük ve ölü doğumlara, bebekte gelişme geriliğine, sosyal gelişim ve zekâ geriliği gibi durumların oluşmasına neden olur.

Biliyor musunuz?

 • Her yıl 3,5 milyon insan alkole bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybetmektedir.
 • Alkol tüm dünyada önlenebilir ölüm ve yaralanmaların üçüncü temel nedenidir.
 • Alkolden doğan maddi zarar alkolden elde edilen gelirden çok daha fazladır.
 • Eğitimde başarısızlık, suça eğilim, alkole bağlı sağlık problemleri alkol kullanımıyla doğru orantılı olarak artar.

Ne yapmalı?

 • Bağımlı kişinin davranışlarının sonuçlarını görmesine yardımcı olun.
 • Samimi ilgi gösterin, alkol probleminin bir hastalık olduğunu unutmayın.
 • Bağımlılık tedavi metotları hakkında bilgi sahibi olun. Bağımlıya bunlardan bahsedin.
 • Bağımlı kişinin yardım kabul etmesine hazırlıklı olun. Tedavi merkeziyle önceden görüşün, gerekli ayarlamaları yapın. Böylece harekete geçmesini engelleyecek bahaneleri ortadan kaldırmış olursunuz.

Ne yapmamalı?

 • Nefret, düşmanlık, kötü söz söyleme, lanetleme, ahlak dersi vermek gibi yaklaşımlardan uzak durun ve ona yardım etmeye çalıştığınızı unutmayın.
 • Saklamak, çevreye belli etmemeye çalışmak sorununun daha derinleşmesine neden olacaktır.

 Ayrıntılı bilgi için tbm.org.tr ve alkolgercekleri.com adresini tıklayınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • ALKOL BAĞIMLILIĞI HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR VE CEVAPLARI

Alkol bağımlılığı nedir? Alkolün birçok çeşidi vardır. Etanol denilen türü içki olarak tüketilmektedir. İçki olarak tüketilen alkol birçok hastalığa neden olmaktadır.

Bunun yanında alkol iradeyi zayıflatır, kişi kontrol kaybı yaşar ve uyuşturucu maddelere açık hâle getirir. Uyuşturucu kullananların yüzde 57’si alkol kullanmaktadır. Alkolden uzak durmak diğer madde bağımlılıklarından korunma noktasında önleyici bir role sahiptir.

Çok miktarda ve sıklıkla alkol tüketen, bedensel, ruhsal ve toplumsal sağlığının bozulmasına rağmen alkol almak isteyen, tedavi edilmesi gereken kişiye alkolik denir.

Dünyada alkol kullanan 2 milyar kişinin 76 milyon kadarı alkol bağımlısıdır. Yılda 1 milyon 800 bin kişi bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ilk tüketim yaşı 11’e kadar inmiştir.

İlk kullanım yaşı düştükçe ileriki yaşlarda bağımlı olma riski artmaktadır.

Alkolün Vücutta İzlediği Yol Alkol mide yüzeyinden hücrelere geçiş yapar. Yüzde 20’si mideden, yüzde 80’i ince bağırsaklardan kana karışır. Sonraki durak karaciğerdir.

Karaciğerin önceliği yağ asitlerini yakarak enerji üretmektir. Ancak alkol olunca bu öncelik değişir.

Normalde parçalayacağı yağ asitleri karaciğerde birikmeye başlar ve karaciğer yağlanır. Alkol, kanla, kalbe, akciğerlere ve bronşlara ulaşır.

Akciğerlerden dakikalar içinde beyne ulaşır ve uyuşma etkisi yapar. Alkol, vücuda alındıktan 3 dakika sonra tüm hücrelere ulaşmış olur. Alınan alkol miktarı, belirli seviyeyi geçerse solunum yavaşlayarak kişide komaya ve hatta ölüme neden olur.

Alkol bağımlılığı belirtileri

 • Kişi tarafından alışkın olduğu etkinin sağlanabilmesi için kullanılan alkol miktarının giderek arttırılıyor olması; eskiden kullanılan, alışkın olunan alkol miktarı ile aynı hissin ve etkinin sağlanamaması (tolerans)
 • Kişinin kullandığı alkolün miktarını azaltması ya da alkolü bırakması sonucunda yoksunluk belirtisi dediğimiz bir takım ruhsal ve bedensel sıkıntılar içerisine girmesi ve yoksunluk belirtisi hisseden kullanıcının alkol alması ile rahatlama hissetmesi
 • Kullanılan alkolün kişi tarafından almayı tasarladığı miktardan fazla miktarda ve sürede kullanılması
 • Alkol sağlamak, alkol kullanmak ya da alkolün etkilerinden kurtulmak için çok fazla zaman harcanması
 • Alkol kullanımı yüzünden önemli toplumsal, mesleki etkinliklerin ya da boş zamanları değerlendirme etkinliklerinin azaltılması ya da bırakılması
 • Alkol kullanımını bırakmak ya da denetim altına almak için başarısız girişimlerin varlığı
 • Alkolden zarar gördüğü bilinmesine rağmen alkol alımına devam etmek

Yol açtığı sorunlar

 • Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserleri
 • Doğru düşünme, karar verme ve hareket etme gibi beynin işlevlerini bozması
 • Uyku bozuklukları, baş ağrısı, göz tahribatı
 • Kalp ve kan dolaşımı hastalıkları
 • Kan pıhtılaşmasını engelleme
 • Karaciğerde ağır hasar

Tedavi için

Alkol sosyal kullanımı da olan bir psikoaktif madde olduğu için alkolün kötüye kullanımını veya alkol bağımlılığının geliştiğini kabul etmek zaman alabilir.

Alkol kullanan birçok kişi sosyal kullanım düzeyinde devam ederken alkol bağımlılığı gelişmektedir.

Alkol kullanan ve tedavi olmak isteyen, bu konudaki problemlerine çözüm arayan kişi ve yakınları hastanelere bağlı Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri (AMATEM) ile psikiyatri kliniklerine başvurarak tedavi olabilirler.

 • Tedavi hastanın ihtiyaçlarına göre seçilmelidir.
 • Hedef ayıklıktır (sobriety). Eşlik eden psikiyatrik bozuklukların ayırıcı tanısı ve tedavisi için bu önemlidir.
 • Tedaviden sonra uzun süreli izleme gereklidir. Kişi uzun süre hastanede kalsa bile daha sonra izlenmezse tekrar alkol almaya başlaması muhtemeldir. Düzenli aralıklarla psikolojik danışma almak veya yardım gruplarına katılmak tekrar başlama riskini azaltır.
 • Nüksler (tekrarlamalar) ilk 6 ayda sıklıkla görülür.
 • Alkoliğin ailesi alkolizm tedavisinde önemli bir faktördür. İçmeyi sürdürdüğü sürece onunla kalamayacağını belirten eşi alkoliğin alkolü bırakma denemesine girmesi için tek başına yeterli bir sebep oluşturabilir.
 • Alkol bağımlısı birey alkolizm için orijinal bir tedavi programını görmeyi reddediyorsa, hekim alkolik ilişkisini kesmemeli, tedaviyi kabul edeceği bir psikososyal krizi beklemelidir.

Alkollüyken Araç Kullanımı!

Alkol kandaki oksijen oranını azaltır. Yeterince oksijen alamayan beyin, fonksiyonlarını kaybetmeye başlar. Alkolün etkisiyle korkunun azalması ve kendine güvenin artması sonucu sürücü risk alma eğilimine girer ve kaza yapma olasılığı artar.

Kişi normal hayatında kurallara uyan biri olsa bile, alkolün etkisi altındayken bu durum değişebilir. Kişinin denge, görme, işitme gibi beyinsel fonksiyonların azalması sonucu kas kontrolü ve dikkat azalır.

Önüne aniden bir canlının veya bir aracın çıkması hâlinde sürücünün tepki gösterme süresi uzar. Bu da kaza yapma ihtimalini artırır.

Dikkat!

Alkol anne kanından plasenta yoluyla direkt bebeğin kanına geçer. Anne kanındaki alkolle bebeğin kanındaki alkol miktarı aynıdır. Gebelikte kullanılan alkol düşük ve ölü doğumlara, bebekte gelişme geriliğine, sosyal gelişim ve zekâ geriliği gibi durumların oluşmasına neden olur.

Biliyor musunuz?

 • Her yıl 3,5 milyon insan alkole bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybetmektedir.
 • Alkol tüm dünyada önlenebilir ölüm ve yaralanmaların üçüncü temel nedenidir.
 • Alkolden doğan maddi zarar alkolden elde edilen gelirden çok daha fazladır.
 • Eğitimde başarısızlık, suça eğilim, alkole bağlı sağlık problemleri alkol kullanımıyla doğru orantılı olarak artar.

Ne yapmalı?

 • Bağımlı kişinin davranışlarının sonuçlarını görmesine yardımcı olun.
 • Samimi ilgi gösterin, alkol probleminin bir hastalık olduğunu unutmayın.
 • Bağımlılık tedavi metotları hakkında bilgi sahibi olun. Bağımlıya bunlardan bahsedin.
 • Bağımlı kişinin yardım kabul etmesine hazırlıklı olun. Tedavi merkeziyle önceden görüşün, gerekli ayarlamaları yapın. Böylece harekete geçmesini engelleyecek bahaneleri ortadan kaldırmış olursunuz.

Ne yapmamalı?

 • Nefret, düşmanlık, kötü söz söyleme, lanetleme, ahlak dersi vermek gibi yaklaşımlardan uzak durun ve ona yardım etmeye çalıştığınızı unutmayın.
 • Saklamak, çevreye belli etmemeye çalışmak sorununun daha derinleşmesine neden olacaktır.

 Ayrıntılı bilgi için tbm.org.tr ve alkolgercekleri.com adresini tıklayınız.

Источник: https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/alkol-bagimliligi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.