Altıncı Hastalık Nedir? 6. Hastalık Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

Altıncı Hastalık

Altıncı Hastalık Nedir? 6. Hastalık Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

Hepimiz çocukluk döneminde pek çok rahatsızlıklar geçirmişizdir. Bu hastalıklar kızamık, su çiçeği, altıncı hastalık, yenidoğan sarılığı ve kaba kulak gibi hastalıklardır. İlk dört yaş çocukların enfeksiyonlara sık sık yakalandığı dönemdir.

Çünkü çocukların bağışıklık sistemi yaşları ilerledikçe ve sağlıklı beslendikçe daha da güçlenir. Özellikle okula giden çocuklarda bu enfeksiyona kapılmak daha da sık görülür.

Çocuklarda en sık rastlanan enfeksiyonlar nezle, kulak iltihabı, bronşit, kızamık, su çiçeği, grip gibi hastalıklar en başta yer almaktadır.

Altıncı hastalık özellikle küçük yaşta olan çocuklarda ve daha sık bebeklerde görülen bir tür hastalık çeşididir. Altıncı hastalık virüs yolu ile kolayca geçebilen döküntülü ve bulaşıcı bir hastalıktır. Altıncı hastalık bebeklerde ve çocuklarda kısa süreli huysuzluk ve ateş gibi belirtilerini beraberinde getiriyor.

Bu huysuzluk ve ateş gibi belirtileri pek çok ebeveynler diş çıkarma belirtileri olarak görüyor. Özellikle bahar aylarında daha çok görülen bu altıncı hastalıkta hastalığa karşı direnci için temizlik kurallarına dikkat edilmelidir.

Bu hastalığa yakalanan çocukların ateşleri yükseldiği için öncelikle mutlaka ılık bir duş ile ateşi düşürülmeli ve kontrol altında tutulmalıdır. Bebeklik döneminde en sık rastlanan iyi huylu bu döküntü hastalığı bulaşıcıdır. Altıncı hastalık en sık altı ay ve üç yaşında görülür.

Altıncı hastalığa yakalanan hastaların %95’i üç yaşının altındadır. Altıncı hastalık en sık bebeklerde dokuzuncu ayda görülür.

Altıncı hastalık özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde daha sık karşımıza çıkmaktadır. Altıncı hastalığa sebep olan bu virüslerin iki ayrı çeşidi vardır. Bunlar A ve B tipidir. Altıncı hastalığın çoğunda etken olan tip B’dir.

Bu B tipi hastalık bir kere tekrarlanır ve bir daha tekrarlanmaz. Vücutta hayat boyu bağışıklık oluşur. A tipinde ise bu durum tam tersidir. Bu tipte bağışıklık baskılandığında yeniden vücutta aktif bir duruma gelebilir.

Hastalık nadiren bile olsa farklı bir tipte yeniden tekrarlanabilir.

Altıncı Hastalığın Belirtileri

Bebeklerdeki  ateş en iyi ipucudur. Altıncı hastalığın kuluçkası yaklaşık olarak dokuz ya da on gün sürer ve genellikle ateşle başlar. Altıncı hastalığın belirtisi olan ateşte bebeğin ateşi kırka kadar çıkabilir. Bu dönemde altıncı hastalığa yakalanmış olan bireylerin %10 nöbet geçirmektedir.

Ateş dönemi yaklaşık üç ve ya dört gün sürdükten sonra hemen vücutta döküntü başlar. Bu döküntüler gövdede başlayarak boyun, kol ve bacaklara yayılır. Bu kaşıntısız döküntüler iki ya da üç gün sürer. Burun akıntısı, göz kapaklarında şişlik, hafif boğaz kızarıklığı ve bazen hafif ishal de eşlik edebilir.

Altıncı hastalıkta bazen boğazda yaralar ile karşılaşabilinir. Altıncı hastalıkta nadiren beyin dokusu ve beyin zarı, karaciğer ve akciğer iltihabı yapabilmektedir.

Eğer çocuğunuzda ateşi çıkmadan döküntüler başlamış ise, dalgınlık ve uykuya eğilim görülüyorsa, ciddi baş ağrısı var ise, üç ya da dört gün süren ateşlenmeden sonra hala ateş devam ediyorsa, ense sertliği ve kusma görülüyorsa, su kaybı bulguları varsa mutlaka hemen doktora başvurulmalıdır.

Çünkü bu belirtiler başka bir hastalığın belirtileri olabilmektedir. Bu hastalığa yönelik tetkik ve tedavi gerekebilir. Bu bazı belirtileri ebeveynlerde diş çıkarmanın belirtileri olarak görebilir.

Çünkü diş çıkaran bebeklerde hafif ateş, sürekli ağlama, bebekte huzursuzluk, uyku düzensizliği, iştahsızlık gibi benzer belirtileri vardır. Bu bebekteki bu iki rahatsızlık ebeveynler tarafından çok karışmaktadır.

Altıncı hastalığın belli bir olma nedeni yoktur. Altıncı hastalığı bir virüsün sebep olduğu döküntülü, ateşli bir çocukluk dönemi hastalığıdır. Altıncı hastalığın hiçbir şekilde tehsi yoktur ve oldukça masum bir hastalıktır. Her bebekte görülme olasılığı vardır.

Altıncı Hastalığının Tedavisi

Altıncı hastalığın bir ilaç ya da aşı ile korunabilme gibi tedavileri yoktur. Altıncı hastalık yaklaşık olarak bir hafta sürebilir. Tehli bir hastalık türü değildir. Altıncı hastalık spesifik bir tedavi gerektirmeyen hastalıktır.

Ancak altıncı hastalık  üç ya da dört gün boyunca şiddetli bir şekilde ateşi var ise bu ateş döneminde bebeklerin %6-15 sıklığında ateşli havale görülebilmektedir. Altıncı hastalık antibiyotik ile tedavi yöntemleri gerektirmez.

Bu altıncı hastalığa yakalanmış olan bireyin bolca sıvı tüketmesi ve bolca istirahat etmesi gerekmektedir. Bebekteki geçmeyen ateşi dindirmek için sık sık ılık su ile bebeğinize duş aldırın.

Bebeklerde ateşli havaleleri azaltmak için ateş düşürücüler kullanılabilir. Altıncı hastalık çok fazla bulaşıcı bir hastalık olmadığı için henüz bir aşısı bulunmamaktadır. Altıncı hastalıktan korunmanın en kolay yöntemi hijyenik olmaktır. Sürekli olarak yıkamak ve hijyen kurallarına uymak altıncı hastalıktan korunma yöntemlerinden biridir.

Altıncı hastalığı geçirmiş olan bebek mutlaka bir hekime başvurmalıdır.

Hasta olan bir çocuk eğer ateşi düşmeden döküntüleri başlamış ise, ciddi bir şekilde baş ağrısı ve ensesinde kasma varsa, kusma sayıları giderek artmaya başlamışsa, nefes alma güçlüğü ve şiddetli öksürük var ise, çocukta göğüs ağrısı var ise ve çocuk başlangıca göre çok daha kötüye doğru gidiyorsa mutlaka yeniden bir çocuk hekimine başvurmalısınız.

Источник: //evdesifa.com/altinci-hastalik/

Altıncı Hastalık Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Altıncı Hastalık Nedir? 6. Hastalık Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

Haber güncelleme tarihi 18.01.2019 11:23

Altıncı Hastalık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tehli olmamakla birlikte genellikle bebeklerde görülen altıncı hastalık, herpes virüsünün neden olduğu döküntülü bir hastalıktır. Virüsün vücuda girmesinden 10 gün sonra belirti gösteren hastalık bu süreçte kuluçkaya yatarak ürermeye başlar.

Yüksek ateş ile belirti gösteren bu hastalık ateşin düşmesiyle birlikte vücutta oluşan kırmızı döküntüler ile kendini göstermeye başlar. Bebeğin veya çocuğun ateşinin yükselmesi durumunda ebeveynler bir an önce doktora başvurmalı ve rastgele ilaç tedavisinden kaçınmalılardır.

Birçok çocuk hastalığında olduğu gibi tedavi sürecinin bitmesiyle ve iyileşmenin sağlanmasıyla birlikte vücut bu hastalığa karşı bağışıklık kazanır ve bir daha hastalığın tekrarlaması söz konusu değildir. Bulaşıcı bir hastalık olan altıncı hastalık, solunum yolu ile kişiden kişiye kolayca bulaşabilir.

Yalnızca solunum yoluyla bulaşıcılık gösteren altıncı hastalık, temas yoluyla çok nadir olarak bulaşmaktadır. Aynı zamanda yetişkinlerin tükürüklerinde bulunabilen HHV-6 ve HHV-7 virüsü bebeklerde altıncı hastalık oluşmasına neden olabilir.

 Hastalığın genellikle geçiş mevsimlerinde yani ilkbahar ve sonbahar aylarında görülme sıklığı artmaktadır. Ancak bulaşıcı bir hastalık olan altıncı hastalıkta salgın riski oldukça az olmakla birlikte tüm yıl boyunca görülebilen bir hastalıktır.

Altıncı Hastalık Nasıl Bulaşır?

Bebek veya çocuk hastalığı olarak nitelendirilen altıncı hastalığın yetişkinlerde görülme sıklığı oldukça azdır. Altıncı hastalığın yetişkinlerde görülmemesinin nedeni ise bebeklik döneminde geçirilen bir hastalık olması ve dolayısıyla hastalığın bir kez geçirilmesi ile birlikte vücudun bağışıklık kazanmasıdır.

Altıncı hastalık genellikle kişiden kişiye solunum yoluyla bulaşmaktadır. Hastalığın temas yoluyla bulaşması oldukça düşük bir ihtimaldir. Altıncı hastalık, havada bulunan damlacıkların solunum yoluyla vücuda girmesiyle meydana gelmektedir.

Bebeklerde altıncı hastalığın en sık görüldüğü dönemler 6. ay ile 18. ay aralığındadır. Altıncı hastalığa karşı koruma sağlayan aşının bulunmamasından dolayı hastayla yakın temastan kaçınmalı ve kişisel temizliğe oldukça dikkat edilmelidir.

Eller sık sık yıkanmalı ve hijyene önem verilmelidir.

Altıncı Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Altıncı hastalığın en belirgin özelliği yüksek ateştir. Hastalığın tanısı ancak ateş sonrasında konulabilmektedir. Bunun nedeni ise döküntülerin ateş sonrasında meydana gelmesidir. Ateş sonrasında vücutta oluşan kırmızı döküntüler, bebeklerin diş çıkarma dönemlerindeki ateş sonrasında da meydana gelebilmektedir.

 • Yüksek ateş
 • Ateşin aniden düşmesiyle birlikte boyun, gövde, kol ve bacaklarda pembe renkli döküntüler
 • Burun akıntısı
 • Göz kapaklarında şişlik
 • İshal

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Altıncı hastalığın en belirgin özelliği 3-4 gün süren yüksek ateştir. Ateşin aniden düşmesi durumunda vücutta kırmızımsı veya pembemsi döküntüler oluşmaya başlar.

Ancak bu döküntüler ateş düşmeden oluşmaya başlamış, uykuya eğilim, dalgınlık, halisünasyon görmek, ateşin yeniden yükselmesi, ense sertliği, nefes darlığı, hırıltılı nefes alma ve şiddetli öksürük gibi belitileri görülmesi durumunda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

 Altıncı hastalık aynı zamanda beyin zarı, beyin dokusu, akciğer ve karaciğer iltihabına nadiren de olsa neden olabilir. Aynı zamanda altıncı hastalıkta lenf bezlerinin şişmesi de görülebilir.

Altıncı Hastalık Tedavisi

Altıncı hastalık nadiren görülen durumların dışında tehli bir hastalık değildir. Aynı zamanda altıncı hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Bu nedenle ebeveynlerin rastgele ilaç kullanımdan kaçınılması önerilmektedir.

Ebeveynler herhangi bir hastalık durumunda mutlaka doktora başvurmalı ve doktor kontrolünde bir tedavi uygulanmalıdır. Altıncı hastalığın tedavisinde önemli olan ateşin kontrol altında tutulması ve hastanın bol bol istrahat ederek dinlenmesidir.

Aynı zamanda tedavi sürecinde bebeğin veya çocuğun bol bol sıvı tüketmesi sağlanmalıdır. Ateşin kontrol altında tutulması için sık sık ılık duş yaptırılması faydalı olabilir. Bir de iyileşme sürecini büyük ölçüde etkileyen bir unsurda hijyendir.

Ellerin sık sık yıkanması ve kişisel hijyenin yanı sıra bulunan ortamında hijyenik olması oldukça önemlidir.

Önerilen İçerik;

► Kızamık Nedir? Kızamığın Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/altinci-hastalik-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-5857h.htm

6. Hastalık (Roseola Infantum) Nedir?

Altıncı Hastalık Nedir? 6. Hastalık Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

İsmi biraz ürkütücü değil mi? Doktor, bana doğru ellerini avuç içlerini gösterecek şekilde yukarı kaldırarak  “Sakin ol, panik yapma! 6. hastalık sandığın kadar korkunç bir hastalık değil, tıpta 5. hastalık, 6. hastalık diye isimlendirmeler var.” dediğinde kısmen rahatlamış olsam da içimde bir kurt dolaşmaya başlamıştı. Sonra doktorumuz eline telefonunu aldı ve “Seni rahatlatayım biraz” dedi, ardından “normalde böyle şeyler yapmam ama Google amca böyle zamanlarda işe yarıyor” diyerek, Google görsellerden 6. hastalık fotoğrafları göstermeye başladı.

Источник: //yenianneyim.com/6-hastalik-roseola-infantum-nedir/

Bebeklerde Altıncı Hastalığının Belirtileri

Altıncı Hastalık Nedir? 6. Hastalık Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

Bahar aylarında daha fazla görülen diş çıkarma dönemindeki altıncı hastalığına karşı hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. Hastalığa yakalanan bebeklerin ateşi kontrol altında tutulması ve ılık duş ile ateşi düşürülmeye çalışılması önem taşıyor.

Genellikle altı ay ve üç yaş arası süt çocukluğu döneminde görülen altıncı hastalık, kısa süreli ateş ve huysuzluk gibi belirtiler nedeniyle diş çıkarma belirtileri ile karıştırılıyor.

Kısa süreli ve ani görülen yüksek ateşin aileleri telaşa soktuğunu söyleyen Medical Park Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semra Güngör; altıncı hastalığı ve hastalığa karşı alınması gerekenleri anlattı:

Süt çocukluğu döneminde sık rastlanan iyi huylu genellikle döküntülü olan bulaşıcı bir hastalık olan altıncı hastalık genellikle 6 ay – 3 yaş arası bebeklerde sık görülür. Hastaların %95’i 3 yaş altındadır ve en sık 9 ay civarında görülür.

İlk 6 aylık dönemde anne karnında göbek bağından geçen antikorlar bebeği korumaktadır. Yenidoğan döneminde %90’larda olan bu antikor düzeyleri 4-6 ay döneminde %40-50’lere düşmektedir.

 Sağlık açısından ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bulaşıcı hastalıklardan biri olan altıncı hastalık, solunum yoluyla bulaşıp bebek gelişimi açısından sorun yaratabiliyor.

Altıncı Hastalık Bebeğe Nasıl Bulaşır?

 • Hastalık, bebeklik çağı döküntülü hastalıklar grubuna girer ve bulaşıcıdır.
 • Bulaşma virüs içeren solunum yolu sekresyonları aracılığıyla olur.

Altıncı Hastalık Baharda Daha Sık Bulaşıyor

 • İlkbahar ve sonbahar aylarında daha sık olmakla birlikte tüm yıl görülebilir.
 • Hastalığa sebep olan virüsler A ve B olmak üzere iki tiptir ve çoğunda etken tip B’dir. Tip B’de hastalık bir kez geçirildikten sonra tekrarlamaz, hayat boyu bağışıklık oluşur. Tip A ‘da ise bağışıklık baskılandığında tekrar vücutta aktifleşebilir. Hastalık nadiren de olsa farklı bir tiple tekrarlanabilir.

Altıncı Hastalık Belirtileri

 • Hastalığın kuluçka süresi 9 – 10 gündür ve genellikle yüksek ateşle başlar. Ateş 40 dereceyi bulabilir. Ateşli dönem sırasında hastaların %5-10’u nöbet geçirir. Ateş dönemi 3-4 gün sürüp ateş birden düşer ve döküntü başlar.
 • Döküntüler gövdede başlayarak boyun, kol ve bacaklara yayılır. Pembe 2-3 mm çapında basmakla solan kaşıntısız döküntüler 2-3 güne söner.
 • Hafif boğaz kızarıklığı, burun akıntısı, göz kapaklarında şişlik, hafif ishal bazen de boyunda lenf bezi büyümesi eşlik edebilir. Bazen boğazda yaralar görülebilir. Bu hastalık nadiren beyin zarı ve beyin dokusu, akciğer, karaciğer iltihabı yapabilmektedir.
 • Belirtiler diş çıkarma ile karıştırılabilir
 • Yapılan çalışmalarda bu virüsün ateşli havale ile de ilişkili olduğu gösterilmiş ve bu tür vakalarda görülen hastalık tablosu döküntüsüz altıncı hastalık olarak adlandırılmıştır.
 • Döküntüden önceki dönem ateş dönemi olduğu için ateşe sebep olan birçok hastalıkla (diş çıkarma, üst solunum yolu ve idrar yolu iltihabı gibi) karışabilir. Süt bebekliği döneminde olduğu için döküntü öncesi ateş dönemi daha çok aileler tarafından dişe bağlı ateş gibi düşünülebilmektedir.
 • Döküntünün olduğu dönem ise diğer bebeklik çağı döküntülü hastalıkları (kızamık, kızamıkçık, kızıl gibi), ilaç alerjisi veya meningokoksik menenjitle karışabilmektedir. Bu nedenle önemli hastalıkların atlanmaması açısından döküntüsü olan hastanın görülmesi tanının hekim tarafından konulması uygundur.
 • Altıncı hastalık olan bebeklere döküntü öncesi ateşli dönemde sıkça antibiyotik verilmektedir, oluşan döküntü yanlışlıkla ilaç alerjisi olarak yorumlanabilmektedir. Ancak döküntünün farklı şekillerde olabilmesi, kaşıntı olması ve suçlanan ilacın kesilmesinden sonra döküntünün kaybolması ilaç döküntüsü olduğunu düşündürür.

Bebeklerde Altıncı Hastalık Tedavisi

 • Hastalık 1 haftaya kadar sürebilir. Tehli olmayan ve spesifik bir tedavi gerektirmeyen bir hastalıktır. Ancak 3-4 günlük şiddetli ateş döneminde %6-15 sıklığında ateşli havale görülebilmektedir. Bazı hastalarda özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış olanlarda nadiren de olsa akciğer, beyin dokusu ve karaciğer iltihapları olabilmektedir.
 • Antibiyotik tedavisi gerektirmez. Bol sıvı alımı ve istirahat önemlidir. Ateşi düşürmek ve ateşli havale riskini azaltmak amacıyla ateş düşürücüler kullanılabilir ve ılık banyo yaptırılabilir. Bağışıklığı baskılanmış bireylerde veya akciğer, beyin veya karaciğer iltihabı olan olgularda ileri merkezde yatırılarak antiviral tedavi uygulanmalıdır.
 • Henüz bir aşısı yoktur. Bulaşıcılığı çok fazla olmadığı için izolasyon önerilmez. Hijyen kurallarına uyma ve sık el yıkama uygun korunma yöntemleridir.

Bu belirtilere dikkat edin

 • Bebeğin ateşi düşmeden döküntüler başlamışsa,
 • 3-4 günlük ateş dönemi geçtikten sonra tekrar ateşlenirse,
 • Dalgınlık, uykuya eğilim ve halüsinasyonlar olursa,
 • Ciddi baş ağrısı,
 • Ense sertliği ve tekrarlayan kusmalar olursa,

Su kaybı bulguları varsa ve genel durumu kötü ise tekrar doktora başvurulmalıdır. Başka bir hastalık olabilir. Buna yönelik tetkik ve tedavi gerekebilir.

Источник: //cicicee.com/bebeklerde-altinci-hastaliginin-belirtileri/

Bebelikte 6. Hastalık Nedir? Nasıl Bulaşır?

Altıncı Hastalık Nedir? 6. Hastalık Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

Çocukluk döneminde geçirilen pek çok hastalık vardır. Bu hastalıklar genelde kızamık, su çiçeği, 6. hastalık, yeni doğan sarılığı ve kabakulak gibi bilinen hastalıklardır.

Çocuklarda dikkat edilmesi gereken en önemli dönem doğumdan 4 yaşına kadar olan süredir. Çünkü 4 yaş ve altı, çocukların enfeksiyonlara daha sık yakalandığı dönemdir.

Çünkü bağışıklık sistemi çocukluktan yetişkinliğe doğru yaş ilerledikçe ve çok daha sağlıklı beslendikçe güçlenen bir sistemdir. Özellikle okula gitme çağına gelmiş çocuklarda bu enfeksiyon riski daha da sık görülür.

Çünkü çocuklar dışarıdaki etkenler nedeniyle her türlü mikropla karşı karşıya gelmeye başlar. Bu yaş grubundaki çocuklarda en sık rastlanan enfeksiyonlar ise nezle, kulak iltihabı, bronşit, kızamık, su çiçeği, grip gibi hastalıklardır.

Altıncı hastalık özellikle küçük yaştaki çocuklarda ve daha sık olarak bebeklerde görülen bir hastalık türüdür. Virüs yolu ile kolayca geçebilen, döküntülere neden olan ve aynı zamanda bulaşıcı özelliğe sahip bir hastalıktır.

Altıncı hastalık bebeklerde ve çocuklarda kısa süreli huysuzluk, huzursuzluk ve ateş gibi belirtilerini beraberinde getirir. Bu huysuzluk ve ateş gibi belirtiler de pek çok ebeveyn tarafından diş çıkarma belirtileri olarak düşünülür.

Bahar aylarında daha çok görülen altıncı hastalıkta, hastalığa karşı direnci arttırmak için temizlik kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Hastalığa yakalanan çocukların ateşleri yükselme gösterir. Bunun için öncelikle mutlaka soğuk olmayan ılık bir duş ile ateş düşürülmeye çalışılmalı ve kontrol altında tutulmalıdır.

Bebeklik döneminde en sık rastlanan iyi huylu bu döküntülü hastalık bulaşıcıdır. Altıncı hastalık en sık 6 ay ve 3 yaş aralığında gözlenir.

Altıncı hastalık özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde daha sık karşılaşılır. Hastalığa sebep olan bu virüslerin iki ayrı çeşidi vardır. Bunlar A ve B tipidir. Altıncı hastalığın çoğunda etken olan tip B virüstür.

Bu B tipi virüsün neden olduğu hastalık bir kere yaşanır ve bir daha tekrar etmez. Vücutta bu hastalık tipine karşı hayat boyu bağışıklık oluşur. A tipinde ise tam tersi bir durum gözlenir. Bu tipte bağışıklık sistemi baskılandığında hastalık yeniden vücutta aktif bir duruma gelebilir.

Nadiren de olsa farklı bir tiplerde yeniden tekrarlanabilir.

Altıncı Hastalık Nedenleri

Altıncı hastalığın oluşmasının belirli bir nedeni yoktur. Bu hastalık bir virüsün sebep olduğu, döküntülerin ve aynı zamanda ateşin görüldüğü bir çocukluk dönemi hastalığıdır. Altıncı hastalığın tek başına hiçbir tehsi yoktur ve oldukça masum bir hastalık türüdür. Her bebekte görülme ihtimali bulunur.

Altıncı Hastalık Nasıl Bulaşır?

Bebek veya çocuk hastalığı olarak nitelendirilen altıncı hastalığın yetişkinlerde görülme ihtimali oldukça azdır. Yetişkinlerde görülmemesinin nedeni ise, bebeklik döneminde geçirilmiş olan bir hastalık olduğu için, bu virüse vücudun bağışıklık kazanmış olmasıdır.

Genellikle kişiden kişiye solunum yoluyla bulaşır. Hastalığın temas yoluyla bulaşması oldukça zor bir ihtimaldir. Havada bulunan damlacıklarının solunum yoluyla vücuda girmesi hastalığın oluşmaya başlamasının ilk adımıdır. Bebeklerde 6. hastalık probleminin en sık görüldüğü dönemler 6 ile 18. ay aralığıdır.

Altıncı Hastalığın Tedavisi

 • Altıncı hastalığın herhangi bir ilaçla tedavisi yoktur. Virüslerin neden olduğu bir hastalık olduğu için antibiyotik ile tedavi yöntemlerine gerek yoktur.
 • Yaklaşık olarak 1 hafta sürer ve bu hastalık tehli bir hastalık türü değildir.
 • Hastalığa yakalanmış olan kişilerin 3 ya da 4 gün boyunca şiddetli bir şekilde ateşi varsa, bu dönemde bebekte ateşli havale görülebilir.
 • Bu hastalığa yakalanmış olan kişilerin bolca sıvı tüketmesi ve bolca istirahat etmesi gerekir. Bebekteki geçmeyen ateş durumu için de sık sık ılık su ile bebeğe duş aldırmak gerekir. Fakat bu esnada bebeğin üşütmemesine de dikkat edilmelidir.
 • Hasta bebekle yakın temastan kaçınmalıdır ve olası temas halinden sonra kişisel temizliğe oldukça dikkat edilmelidir. Eller sık sık yıkanmalı ve hijyene önem verilmelidir.
 • Bebeklerde ateş durumunu azaltmak için ateş düşürücüler kullanılabilir. Fakat aspirin karaciğer hasarına neden olabileceği için kullanılması çok fazla önerilmiyor.

Altıncı hastalığı geçirmiş olan bebeğin doktora götürülmesi gereken durumlar;

 • Bebek yeterli sıvı alamıyorsa ve beslenemiyorsa,
 • Sürekli dalgınlık ve uykuya eğilim durumu yaşanıyorsa,
 • Ateş yüksekliğine bağlı olarak ateşli havale geçirmişse,
 • Ciddi anlamda baş ağrısı, ense sertliği ve ense kasılması ve hareketlerle sınırlılık yaşanıyorsa,
 • Kusma sürekli tekrarlanıyorsa,
 • Nefes alma sırasında güçlük, göğüs ağrısı ve şiddetli öksürük gözleniyorsa,
 • Bebek hastalığın başlarına göre daha kötü durumdaysa hastane şartları altında tedavi etmek gerekebilir.

Источник: //sebboy.com/bebelikte-6-hastalik/

Bebeklerde altıncı hastalık belirtileri ve tedavisi

Altıncı Hastalık Nedir? 6. Hastalık Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

Süt çocukluğu döneminde sık rastlanan iyi huylu genellikle döküntülü olan bulaşıcı bir hastalık olan altıncı hastalık (Ekzantem subitum veya rozeola infantum) genellikle 6 ay – 3 yaş arası çocuklarda sık görülür.

Hastaların %95’i 3 yaş altındadır ve en sık 9 ay civarında görülür. İlk 6 aylık dönemde anne karnında göbek bağından geçen antikorlar bebeği korumaktadır.

Yenidoğan döneminde %90’larda olan bu antikor düzeyleri 4-6 ay döneminde %40-50’lere düşmektedir.

Altıncı hastalık nasıl bulaşır?

Hastalık, çocukluk çağı döküntülü hastalıklar grubuna girer ve bulaşıcıdır. Etkeni genellikle HHV-6 ( human herpes virüs-6 ) olup, bazen HHV-7 de bu hastalığa sebep olabilmektedir.

Bulaşma virüs içeren solunum yolu sekresyonları aracılığıyla olur. Çocukluk çağındaki diğer döküntülü hastalıkların aksine altıncı hastalığı olan çocuklarda diğer çocuklarla temas öyküsü nadirdir ve salgınlar sık değildir. Çoğu sağlıklı erişkin tükürükle HHV-6 ve HHV-7 atar ve bu çocuklara virüs bulaşması için önemli bir kaynaktır.

Altıncı hastalık en sık ne zaman görülür?

 • İlkbahar ve sonbahar aylarında daha sık olmakla birlikte tüm yıl görülebilir.
 • Hastalığa sebep olan virüsler A ve B olmak üzere iki tiptir ve çoğunda etken tip B’dir. Tip B’de hastalık bir kez geçirildikten sonra tekrarlamaz, hayat boyu bağışıklık oluşur. Tip A ‘da ise bağışıklık baskılandığında tekrar vücutta aktifleşebilir. Hastalık nadiren de olsa farklı bir tiple tekrarlanabilir.

Altıncı hastalığın belirtileri nelerdir?

En iyi ipucu ateş

 • Hastalığın kuluçka süresi 9 – 10 gündür ve genellikle yüksek ateşle başlar. Ateş 40 dereceyi bulabilir. Ateşli dönem sırasında hastaların %5-10’u nöbet geçirir. Ateş dönemi 3-4 gün sürüp ateş birden düşer ve döküntü başlar.
 • Döküntüler gövdede başlayarak boyun, kol ve bacaklara yayılır. Pembe 2-3 mm çapında basmakla solan kaşıntısız döküntüler 2-3 güne söner.
 • Hafif boğaz kızarıklığı, burun akıntısı, göz kapaklarında şişlik, hafif ishal bazen de boyunda lenf bezi büyümesi eşlik edebilir. Bazen boğazda yaralar görülebilir. Bu hastalık nadiren beyin zarı ve beyin dokusu, akciğer, karaciğer iltihabı yapabilmektedir.

Bu belirtiler varsa Hemen doktora!!!

 • Çocuğun ateşi düşmeden döküntüler başlamışsa,
 • 3-4 günlük ateş dönemi geçtikten sonra tekrar ateşlenirse,
 • Dalgınlık, uykuya eğilim ve halüsinasyonlar olursa,
 • Ciddi baş ağrısı,
 • Ense sertliği ve tekrarlayan kusmalar olursa,
 • Su kaybı bulguları varsa ve genel durumu kötü ise tekrar doktora başvurulmalıdır. Başka bir hastalık olabilir. Buna yönelik tetkik ve tedavi gerekebilir.

Altıncı hastalığın belirtiler diş çıkarma ile karıştırılabilir

 • Yapılan çalışmalarda bu virüsün ateşli havale ile de ilişkili olduğu gösterilmiş ve bu tür vakalarda görülen hastalık tablosu döküntüsüz altıncı hastalık olarak adlandırılmıştır.
 • Döküntüden önceki dönem ateş dönemi olduğu için ateşe sebep olan birçok hastalıkla (diş çıkarma, üst solunum yolu ve idrar yolu iltihabı gibi) karışabilir. Süt çocukluğu döneminde olduğu için döküntü öncesi ateş dönemi daha çok aileler tarafından dişe bağlı ateş gibi düşünülebilmektedir.
 • Döküntünün olduğu dönem ise diğer çocukluk çağı döküntülü hastalıkları (kızamık, kızamıkçık, kızıl gibi), ilaç alerjisi veya meningokoksik menenjitle karışabilmektedir. Bu nedenle önemli hastalıkların atlanmaması açısından döküntüsü olan hastanın görülmesi tanının hekim tarafından konulması uygundur.
 • Altıncı hastalık olan çocuklara döküntü öncesi ateşli dönemde sıkça antibiyotik verilmektedir, oluşan döküntü yanlışlıkla ilaç alerjisi olarak yorumlanabilmektedir. Ancak döküntünün farklı şekillerde olabilmesi, kaşıntı olması ve suçlanan ilacın kesilmesinden sonra döküntünün kaybolması ilaç döküntüsü olduğunu düşündürür.

Altıncı hastalık tedavisi

Antibiyotik yerine bol sıvı

 • Hastalık 1 haftaya kadar sürebilir. Tehli olmayan ve spesifik bir tedavi gerektirmeyen bir hastalıktır. Ancak 3-4 günlük şiddetli ateş döneminde %6-15 sıklığında ateşli havale görülebilmektedir. Bazı hastalarda özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış olanlarda nadiren de olsa akciğer, beyin dokusu ve karaciğer iltihapları olabilmektedir.
 • Antibiyotik tedavisi gerektirmez. Bol sıvı alımı ve istirahat önemlidir. Ateşi düşürmek ve ateşli havale riskini azaltmak amacıyla ateş düşürücüler kullanılabilir ve ılık banyo yaptırılabilir. Bağışıklığı baskılanmış bireylerde veya akciğer, beyin veya karaciğer iltihabı olan olgularda ileri merkezde yatırılarak antiviral tedavi uygulanmalıdır.
 • Henüz bir aşısı yoktur. Bulaşıcılığı çok fazla olmadığı için izolasyon önerilmez. Hijyen kurallarına uyma ve sık el yıkama uygun korunma yöntemleridir.

Hazırlayan: Medical Park Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semra Güngör;

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/bebeklerde-altinci-hastalik-belirtileri-tedavisi-yuksek-ates/

6. Hastalık Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Altıncı Hastalık Nedir? 6. Hastalık Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

6. hastalık nedir, altıncı hastalığın belirtileri nelerdir? Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen 6. hastalık konusunda siz değerli hangisieniyi.com okuyucuları için derin bir araştırma yaptım.

Roseola Infantum olarak da adlandırılan 6. hastalık oldukça sık karşılaşılan, altı ay ile üç yaş aralığında ki çocuklarda sıklıkla görülen bir hastalık. Hastalığın içinde yüksek ateş olduğu için anneler tarafından büyük bir panikle karşılanıyor.

Genel anlamda altıncı hastalık diğer hastalıklardan önce tanışıyor bebeklerle. Bebekler doktor kontrolünde bu hastalığı tehsiz bir şekilde atlatabiliyor. Ancak erken teşhis oldukça önemli.

“Bebeğimin ateşi artıyor, vücudundan döküntüler çıkıyor” diyorsanız panik yapmadan hemen bir uzman doktora gitmelisiniz. 

Bu hastalığa neden 6. hastalık deniliyor?

Birinci aşamada kızıl, ikinci aşamada kızamık üçüncü ve dördüncü aşamada kızamıkçık ile suçiçeği, beşinci hastalıktan sonra döküntülü olarak altıncı hastalık geliyor. Aşısı vardır diye düşünmeyin, 6. hastalığın herhangi bir aşısı yok. Hastalığı tanıyabilmek için öncelikle hastalığın tanımını yapabilmek, 6. hastalık nedir sorusunun cevabını bilmek gerekiyor.

Bebeklerde görülen 6. hastalık,özellikle 6 ay ile 3 yaş arasındaki bebeklerde ve küçük çocuklarda görülüyor. Ateş ve döküntü ile kendini belli eden 6 hastalığa bir tür herpes virüsü neden oluyor.

Hastalık bulaşıcı olmakla birlikte, virüsün bulaştığı saniyeden itibaren yaklaşık 9 gün sonra etkilerini göstermeye başlıyor. Bu süreç 5 ile 15 gün arasında da değişebilir.

Eğer bebeğiniz bu hastalığa yakalandıysa, vücudu bağışıklık kazanacak ve bir daha bu hastalığa yakalanmayacaktır.

6. hastalık virüsünü alan bir bebeğin hapşırması ya da öksürmesi ile yakınındaki kişilere kolaylıkla bulaşır. Bu ve benzeri rahatsızlıkların ortaya çıkması durumunda hasta olan bebek ya da çocuklar kalabalık ortamlardan mutlaka uzak tutulmalıdır. Gereken hijyenin sağlanması da oldukça önemli. Nitekim çocuğunuzla sürekli temas halindeyseniz ellerinizi devamlı dezenfekte etmelisiniz.

Bulaşma Riskine Karşı Nasıl Önlem Alınmalıdır?

6. hastalık bulaşmariskine karşı mutlaka önlem alınmalıdır. Hasta olan bebeğin öksürmesi ya da hapşırması sırasında ortama yayılan damlalar, hastalığın başkalarına bulaşmasına neden olur. Hasta olan çocuğun ortamında bulunan herkes 6. hastalık riski altında bulunur. Solunum yolu ile bulaşan 6.

hastalık, kalabalık ortamları da tehdit eder. Ateşli hastalığı olan çocuklar, diğer sağlıklı çocuklardan uzak tutulmalıdır. Hastalıktan korunmak için hijyen kurallarına önem göstermek çok önemli. Ellerin sürekli yıkanması gerektiğini belirtmiştim.

Bunun yanında bebeklerin temas ettiği herşeyin de dezenfekte edilmesi gerektiğini söylemeliyim. Bebekler dişlerini kaşımak için buldukları her cismi ağzına götürmeye çalışır.

Eğer eline dişini kaşıması için diş fırçası gibi ufak eşyalar veriyorsanız dezenfekte etmeden vermemelisiniz çünkü virüs bu yolla rahatlıkla yayılabilir. Vücuda geçen virüs yaklaşık 9 gün süreyle ürer.

Mutlaka Doktorunuza Başvurmalısınız

6. hastalık teşhisi ancak doktorlar tarafından konulabilir. Ateşi düşen bir çocuk tekrar ateşlenebilir, ateş henüz düşmeden döküntüler başlayabilir.

Dalgınlık, sayıklama ve hayal görme, ensenin kasması, baş ağrısı, sürekli tekrarlayan kusma, hareketin kısıtlanması, şiddetli öksürük nöbetleri, nefes alma da zorlanma gibi belirtilerle karşı karşıyaysanız hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Yüksek ateş gibi diğer belirtilerde anne ve babanın tedirgin olmasına yol açar. Bu durumda doktor teşhisi ve önerileri ebeveynlerin rahatlamasını da sağlayacaktır. Hastalık için özel bir tedavi yönteminin var olup olmadığını da size doktorunuz söyleyecektir.

Bu durumda elinizde sürekli bir ateş ölçer olmalı ve bebeğinizin ateşini kontrol altında tutarak, doktora rapor vermek için bir kağıda not tutmalısınız. Çok fazla sıvı tüketiminin iyi geleceğinden bahsetmiştim.

Özellikle taze meyve suları ve evde hazırlanan doğal et suyu içeren çorbalar vücudun direncini arttıracağından, bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

6. Hastalığa Yakalanan Bir Bebeğe Nasıl Müdahale Etmek Gerekir?

6. hastalık nedir, sorusuna yanıt verdikten sonra, bebeğinize böyle bir durum esnasında nasıl müdahale edebileceğinizden bahsedeceğim. Bebeğinizin ateşi 36 dereceyi gördüyse, hemen düşürmeye çalışmalı ve bol bol sıvı almasını sağlamalısınız.

Yatırma gereği duyarsanız, üzerini çok kalın örtmemeye özen gösterin. Yeterince ateşi olduğu için yattığı odanın çok sıcak olmaması gerekiyor. Nitekim üzerinde bulunan kalın giysiler derhal çıkarılmalı. Eğer hava sıcaksa, üzerine hiçbir şey giydirmemeniz de doğru olacaktır.

Hava soğuksa hiçbir şey giydirmemek, bebeğinizin üşütmesine yol açar. İnce kıyafetler giydirerek uyutabilirsiniz.

Bir kâseye soğuk su dökerek, soğuk su ile ıslattığınız bez ya da pamukla bebeğinizin vücudunu silerek, kurulamadan kendiliğinden kurumasını beklemelisiniz. Bu sırada ateşini sürekli kontrol altında tutmanız gerekebilir.

Tüm bu önlemleri almanıza rağmen ateşi düşmüyorsa, hiç vakit kaybetmeden doktora götürmeniz gerekir. İlaç kullanımı için hiç tavsiye vermiyorum çünkü bilinçsiz ilaç kullanımları çocukları 6. hastalıkta ölüme kadar götürüyor.

Bu gibi tehli hareketlerden kaçınmanızı öneririm.

6. Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Belirttiğim gibi 6. hastalık bulaşıcıdır ancak ebeveynler 6. hastalığın belirtileri hakkında bilgi sahibi olursa, başkalarına bulaşmasına ve bebeğin teh altında kalmasına engel olabilir. Yüksek ateş 6.hastalığın en net belirtisidir.

Bu durumda bebeğinizin ateşinin bir anda 39 ve üzerine çıktığını görebilir ve panik yapabilirsiniz. Soğuk algınlığı da belirtiler arasında ancak ateş ve soğuk algınlığı dışında, hastalığın kendini göstermeye başlamasından itibaren bebekte gerçekleşen asabiyet tehnin habercisidir.

Gözleri kızaran bebeğinizin göz kapaklarında şişmeler meydana gelebilir. Kendini devamlı yorgun hissedeceğinden, gözleri sürekli kapanma halinde olabilir. İştahı kesilen bebeklerin burnu 6. hastalıktan dolayı devamlı akacaktır.

Tüm bu belirtiler ayrı ayrı değerlendirildiği zaman başka hastalıkların habercisi. Ancak bir araya geldiği zaman 6.hastalığın başladığının habercisi oluyor.

Bebeklerin ve çocukların %10 ile %15’i 6. hastalık sırasında yüksek ateşten kaynaklanan nöbetlere maruz kalır.

  Böyle bir durumda çocuğunuz bilincini kaybeder, kol, yüz kasları ve bacakları iki dakika boyunca gevşer. Bu sırada idrar kaçırma olasılığı da vardır.

Nöbetlerin uzun sürmesi halinde ciddi ve kalıcı hasarlar meydana gelir. Bilinçli olmak ve erken müdahale için hemen doktora başvurmak gerekir.

Ateş ölçen bir cihaz kullanıyorsanız durumu az da olsa kontrol altında tutmanız mümkün. Ateşi inip normal seviyeye geldiği zaman vücudunda pembe ve ufak boyutlarda sivilceler oluşmaya başlayacaktır.

Döküntüler kaşıntı yapmaz ve bebeğinize rahatsızlık vermez. Döküntüyle temas etmek hastalığın bir başkasına bulaşmasına yol açmaz.

Genel olarak ense, sırt ve boyun bölgesinde görülüyor olsa da, bacaklarda ve vücudun diğer bölümlerinde de görülmesi mümkündür.

6. Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?

6. hastalık nedir, nasıl müdahale edilir, nasıl anlaşılır gibi soruların yanıtları hakkında bilgi sahibi olmak, tedavi sürecinde hem bebeğimize hem de doktora yardımcı olmamızı sağlar.

Hastalık ileri seviyeye gitmezse, bebekler ve çocuklar bu hastalıktan rahatlıkla kurtulabilir. Özel bir tedavi gerektirmeyen 6.hastalığın profesyonel bir tedavi yöntemi yoktur.

Herhangi bir bakteri değil de virüs hastalığı olduğundan antibiyotiklerin herhangi bir faydası yoktur. Yapılan tedavi yalnızca yüksek ateşin düşmesine yardımcı olur.

Ateşin düşürülmesi için uygulanan tedavide asetaminofen, ibuprofen ve sünger banyosu yardımcı olur.

İlaçların dozunu ve hangi ilaçların kullanılması gerektiğini doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Bebeğinizde reye sendromu riski olabilir, asla aspirin vermemeniz gerekir.

Bolca sıvı tüketmesi uygun olacaktır. Döküntüler ise herhangi bir müdahale gerekmeden kendiliğinden kaybolacaktır.

Çocuk Hastalıkları Nelerdir?

Post Views: 386

 • 'ta Paylaş
 • Tweet It

Источник: //www.hangisieniyi.com/6-hastalik-nedir-ve-nasil-bulasir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi