Alzheimer Hastalığı Göz Muayenesiyle Erken Teşhis Edilecek

Erken Başlangıçlı Alzheimer Hastalığı

Alzheimer Hastalığı Göz Muayenesiyle Erken Teşhis Edilecek

Amerika Birleşik Devletleri'nde 5 milyondan fazla insan Alzheimer hastalığı yaşar. Alzheimer hastalığı, düşünme ve hatırlama kabiliyetinizi etkileyen bir beyin hastalığıdır. Başlangıçtaki başlangıçlı Alzheimer veya daha genç başlangıçlı Alzheimer olarak bilinir; 65 yaşını doldurmadan önce gerçekleşir.

Başlangıçtaki Alzheimer'in 30-40 yaşlarındaki insanlarda gelişmesi nadirdir. 50'li yaşlardaki insanları daha sık etkiliyor. Alzheimer hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 5'i erken başlangıç ​​Alzheimer belirtileri geliştirecektir. Başlangıçtaki risk faktörleri ve erken başlangıçlı Alzheimer hastalığının gelişimi ve nasıl tanı konulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sebepler

Erken başlangıç ​​nedenleri Alzheimer'in

Erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı teşhisi konan gençlerin çoğunun nedeni bilinmemektedir. Ancak erken başlangıçlı Alzheimer hastalığına yakalanan bazı insanlar, genetik nedenlerden dolayı rahatsızlığa sahiptir. Araştırmacılar, Alzheimer gelişme riskinizi belirleyen veya arttıran genleri tespit edebiliyorlar.

Deterministik genler

Genetik nedenlerden biri “deterministik genler” dir. “Deterministik genler, kişinin bozukluğu geliştireceğini garanti eder. Bu genler, Alzheimer vakalarının yüzde 5'inden daha azını oluşturur.

Erken başlangıçlı Alzheimer hastalığına neden olan üç nadir deterministik gen vardır:

 • Amiloid öncü protein (APP): Bu protein 1987'de keşfedildi ve 21. kromozom çiftinde bulundu. Beyinde, omuriliğinde ve diğer dokularda bulunan bir proteini yapmak için talimatlar sağlar.
 • Presenilin-1 ( PS1 ): Bilim adamları 1992'de bu geni tespit ettiler. 14. kromozom çiftinde bulunur. PS1 varyasyonları kalıtsal Alzheimer'in en yaygın nedenidir.
 • Presenilin-2 ( PS2 ): Bu kalıtsal Alzheimer hastalığına neden olan üçüncü gen mutasyonudur. İlk kromozom çiftinde bulunur ve 1993 yılında saptanmıştır.

Riskli genler

Üç deterministik gen apolipoprotein E'den ( APOE -e4) farklıdır. APOE -e4, Alzheimer riskini artırdığı ve semptomların daha erken ortaya çıkmasına neden olduğu bilinen bir gentir. Ancak, birinin bunu alacağına dair bir garanti verilmez.

APOE -e4 geninin bir veya iki kopyasını devralabilirsiniz. İki nüsha, birinden daha yüksek bir risk önermektedir. APOE -e4'ün Alzheimer vakalarının yaklaşık% 20-25'inde olduğu tahmin edilmektedir.

Semptomlar

Erken başlangıç ​​Alzheimer hastalığının belirtileri

Çoğu insan anlık hafıza kaybı yaşar. Anahtarları yerden oynamak, birinin adını gizlemek veya bir odaya dolaşmak için bir sebebin unutulması birkaç örnektir.Bunlar erken başlangıçlı Alzheimer'in belirleyici belirteçleri değil, ancak genetik riskiniz varsa bu belirtiler ve belirtiler için dikkatli olabilirsiniz.

Erken başlangıçlı Alzheimer belirtileri Alzheimer'in diğer formlarıyla aynıdır.

 • Bir yemek tarifini takiben zorluk
 • konuşma ya da yutkunma zorluğu
 • şeyleri bulmak için adımları atlamadan sık sık yanlış yerleştiren
 • Bir hesap hesabının dengelenememesi (bunun ötesinde).
 • tanıdık bir yere giderken yolda kaybolma
 • gün, tarih, saat veya yılın izini kaybetme
 • ruh hali ve kişilik değişiklikleri
 • derinlik algısı veya ani görme sorunları ile ilgili sorun > işten ve diğer sosyal durumlardan kurtulma
 • 65 yaşından küçükseniz ve bu tür değişikliklerle uğraşıyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Okumaya devam edin: Erken başlangıç ​​Alzheimer belirtileri nelerdir? »999» Reklam Reklam Reklamı

Teşhis

Doktorunuz Alzheimer hastalığını teşhis etmek için ne yapacak?

Tek bir test, erken başlangıçlı Alzheimer'ı teyit edemez. Erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı olan bir aile geçmişiniz varsa deneyimli bir doktora danışın.

Tamamlanmış bir tıbbi hikaye edinecekler, ayrıntılı bir tıbbi ve nörolojik muayene yapacaklar ve belirtilerinizi gözden geçirecekler. Bazı belirtiler de şu şekilde gözükebilir:

anksiyete

depresyon

 • alkol kullanımı
 • ilaç yan etkileri
 • Teşhis işlemi, aynı zamanda, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) veya bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarını da içerebilir. beyin. Diğer hastalıkları ekarte etmek için kan testleri de yapılabilir.
 • Doktorunuz diğer koşulları göz ardı ettikten sonra erken başlangıçlı Alzheimer hastalığınız olup olmadığını belirleyebilir.

Genetik test hususları

Alzheimer'ı 65 yaşından önce geliştiren bir kardeşiniz, ebeveyniniz veya büyükbabanız varsa, genetik danışmana danışabilirsiniz. Genetik test, belirgin veya riskli genlerin başlangıçta neden olup olmamasına neden olup olmadığına bakar Alzheimer.

Bu teste sahip olma kararı kişisel bir testtir. Bazı insanlar mümkün olduğunca hazırlamak için genleri olup olmadığını öğrenmeyi tercih eder.

İlaçlar

Tedaviye erken başlayın

Erken başlangıçlı Alzheimer hastası olmanız durumunda doktorunuzla konuşmayı erteleyin. Hastalık için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, daha önce keşfetmek bazı ilaçlarla ve belirtileri yönetmekle yardımcı olabilir. Bu ilaçlar arasında:

donepezil (Aricept)

rivastigmin (Exelon)

 • galantamin (Razadyne)
 • memantin (Namenda)
 • Başlangıçta başlangıçlı Alzheimer'e yardımcı olabilecek diğer tedaviler şunlardır:
 • kalma fiziksel olarak aktif

bilişsel eğitim

 • bitkiler ve takviyeleri
 • stres azaltma
 • Destek için arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantıda tutulmak da çok önemlidir.
 • AdvertisementAdvertisement

Yönetim

Başlangıçta Alzheimer Hastalığı İle Yaşamak

Genç insanlar ekstra bakım gerektiren bir aşamaya geldiğinde, hastalığın daha hızlı hareket ettiği izlenimini yaratabilir. Ancak, erken başlangıçlı Alzheimer'lı insanlar aşamalardan daha hızlı ilerlemezler.65 yaşından büyük yetişkinlerde olduğu gibi, gençlerde birkaç yıl ilerledikçe ilerlemektedir.

Fakat tanı konduktan sonra ilerlemeyi planlamak önemlidir. Erken başlangıçlı Alzheimer, mali ve yasal planlarınızı etkileyebilir.

Yardımcı olabilecek bazı adımların örnekleri arasında şunlar bulunur:

Alzheimer'ın

'ı arkadaşlarınız ve ailenizin yanına eğilenler için bir destek grubu arar

 • rolünüzü ve engellilik sigortasını işvereninizle tartışırken < bazı ilaçların ve tedavilerin yapılmasını sağlamak için sağlık sigortası yaptırmak
 • semptomlar görmeden önce sakatlar sigorta belgelerine sahip olmak
 • Bir kişinin sağlığı aniden değişirse geleceğe yönelik finansal planlama yapmak
 • bu adımlar sırasında başkalarından yardım aramaya korkmak. Kişisel işlerinizi sırayla almak bir sonraki adımınızda gezinirken huzur verebilir.
 • Reklam
 • Sonraki adımlar

Erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı olanlara yardımcı olun

Şu anda Alzheimer hastalığına yönelik herhangi bir tedavi yoktur. Fakat durumun tıbbi olarak idare edilmesi ve mümkün olduğunca sağlıklı bir yaşam sürmenin yolları vardır.

Sağlıklı bir diyet yeme

alkol alımını azaltma ya da alkolü tamamen ortadan kaldırma

stres azaltmak için gevşeme teknikleriyle uğraşma

 • gibi organizasyonlara ulaşma Destek grupları ve potansiyel araştırma çalışmaları hakkında bilgi için Alzheimer Derneği
 • Araştırmacılar her gün hastalığın daha fazla öğrenir.
 • Devamını oku: Alzheimer hastalığının evreleri neler? »

Источник: https://tr.medic-life.com/early-onset-alzheimer-s-disease-16268

Alzheimer hakkında bilinmesi gerekenler

Alzheimer Hastalığı Göz Muayenesiyle Erken Teşhis Edilecek

Gündelik hayatta bazen iş temposu bazen de duygusal yoğunluklar nedeniyle unutkanlıklar yaşayabiliriz. İlerleyen yaşlarda bu unutkanlıkların sayısı ve sıklığı artabilir; ama basit unutkanlıklar bile bazı hastalıkların habercisi olabilir. Alzheimer da bunlardan biridir.

Türkiye’de yaklaşık 400 bin, dünyada 10 milyon kişide teşhis edilen Alzheimer genellikle ileri yaşlarda görülür. 30-40’lı yaşlardan itibaren çoğunlukla unutkanlıkla kendisini gösteren Alzheimer’ın 65 yaşında görülme sıklığı yüzde 1 iken, bu oran 80’li yaşlarda yüzde 30’a yükselir ve yaş ilerledikçe risk artar.

Alzheimer nedir?

Alzheimer; hafızayı kontrol eden nöronlar başta olmak üzere, beyindeki tüm nöronları etkileyen protein plaklarının oluşmasıdır. Sonrasında da kişi günlük işlerini kendi başına yapamaz, zaman mekan algısını kuramaz hale gelir. Hatta zaman içerisinde konuşma yetisini dahi kaybedebilir.

Nedeni hala tespit edilebilmiş değil
Alzheimer’ın nedeni tam olarak saptanamamıştır. Beyinde patolojik olarak gösterilen amiloid plaklar ve nörofibriler yumaklar sıklıkla Alzheimer ile ilişkilidir ve hastalığın seyri ile bağlantısı vardır.

Ancak bu patolojik belirleyiciler sadece Alzheimer’a özgü değildir. Alzheimer için çok sayıda risk faktörü vardır. En güçlü etken ilerlemiş yaştır. Bu hastalığa yakalanma riski normal popülasyona kıyasla ailesinde bunama sorunu yaşayan kişilerde 3-4 kat fazla görülür.

Düşük eğitim düzeyi, uzun süreli alkol kullanımı ve Down Sendromu da diğer risk faktörlerindendir.

Genler önemli bir etken
Genetik miras nedeniyle erken yaşlarda Alzheimer tanısı konan kişilerde rahatsızlık süreci daha hızlı ilerler.

65 yaşında Alzheimer’a yakalanan kişilerde ise, hastalığın genel olarak 10 yıl içinde ilerlemesi beklenir.

Bu süreçler kişiye ve o kişinin taşıdığı diğer hastalık faktörlerine (diyabet hastalığı, kalp ve beyin damar hastalıkları gibi sistemik hastalıklar süreci hızlandırır) göre değişkenlik gösterir.

Alzheimer belirtileri hastalığı ele veriyor

Alzheimer'in etkenlerinden biri yaştır. Ancak yaşa bağlı olmadan karşılaşılan basit diyebileceğimiz unutkanlıklar, uzun dönemde ilerleyen Alzheimer belirtilerinden biri olabilir. Bu belirtilerden bir veya birkaçını kendinizde ya da yakınınızda fark ettiyseniz, zaman geçirmeden bir doktora başvurmalısınız. Alzheimer’ın kişiler üzerindeki seyri genel olarak şöyledir:

 • Günlük yaşamı etkileyecek düzeyde unutkanlık (Özellikle yakın zamana ait olayları ve insan isimlerini hatırlayamama),
 • Günlük işleri yerine getirmekte (Örneğin; alışveriş yapma, yemek pişirme ya da bir ev aletini çalıştırma) güçlük çekme,
 • Kelime bulmakta güçlük çekme,
 • Tarihleri unutma veya bildiği yolları bulamama,
 • Karar vermekte (Giysi seçimi gibi) güçlük çekme,
 • Pratik düşünme (Hesap yapabilme ya da planlama) becerisinin azalması,
 • Sık kullanılan eşyaları yanlış yere koyma (Örneğin; gözlüğünü ayakkabı dolabına koyma),
 • Kişilik değişiklikleri (Örneğin; çevresindeki insanlardan kuşkulanma ve suçlama, içe dönük olma),
 • Ruh hali veya davranışlarda değişiklik (Örneğin; çok çabuk ağlama ve sinirlenme),
 • Sorumluluktan kaçınma,
 • Takip etme ve takip edildiği şüphesi taşıma,
 • Amaçsız gezinme ve uygunsuz cinsel davranışlar,
 • Aşırı yemek yeme ya da hiç yememek, uykusuzluk ve halüsinasyonlar, görülür.

Alzheimer nasıl teşhis ediliyor?

Tanı sürecinde ilk adım, kişi ve yakınlarıyla detaylı bir görüşme yapılarak, hastalık öyküsünün alınması, detaylı bir fizik ve nörolojik muayene yapılmasıdır. Muayene sırasında kısa süreli hafızayı ölçen standart testler yapılır.

Alzheimer ile karışan diğer tıbbi durumları ayırt edebilmek için biyokimyasal testler, hormon testleri, karaciğer fonksiyonları incelenir, B12 vitamin düzeyine bakılır. Alzheimer, depresif duygu durumu ile çok sık karıştırıldığından gerektiğinde psikometrik testler de yapılmalıdır.

Alzheimer tanısını desteklemek için hastadan son bir yıl içerisinde yapılmamışsa, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme istenebilir. Doktor, tüm bu testlerin sonucunu değerlendirerek tanı koyabilir.

Erken teşhis Alzheimer’da da önemli
Alzheimer’ın şu an için tam anlamıyla bir tedavisi mevcut değildir. Günümüzde uygulanan medikal (ilaç) tedaviler hastalığın mümkünse durdurulması ya da ilerleme hızının azaltılmasına yöneliktir.

Tedavilerin etkili olabilmesi amacıyla bu ilaçların Alzheimer’ın erken ve orta evrelerinde başlanması önerilir. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir.

Alzheimer ile birlikte ortaya çıkan depresyon, uyku bozukluğu, saldırganlık ve davranış değişikliği gibi ruhsal bozuklukların tedavisi için de birçok etkili ilaç mevcut.

Alzheimer tedavisinde insülin spreyi gibi yeni tedaviler umut veriyor
Alzheimer için kesin bir tedaviden söz etmek henüz mümkün olmazken tedavinin saptanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Yürütülen bu çalışmalarda beyin ve insülin hormonu arasındaki ilişki araştırılıyor. Beynin hafıza ile ilgili bölümlerindeki düşük değerlerin aynı zamanda düşük glikoz anlamına geldiği ifade ediliyor.

Bazı uzmanların buradan hareketle yayımladıkları bir araştırmada, insülin burun spreyinin özellikle insülin direnci olan hastalarda Alzheimer sürecini dikkat çekici bir şekilde yavaşlatabildiği iddia ediliyor.

Küçük bir grup üzerinde yapılan araştırma sonucunda insülin burun spreyi alan kişilerin bilişsel yeteneklerinde bir düzelme görüldü. Alzheimer’ın tamamen durdurulabileceği düşüncesiyle söz konusu çalışmaya devam ediliyor.

Yaşam tarzı değişikliğiyle geciktirmek mümkün
Alzheimer hastalığını engellemeye yönelik bir takım yaşam tarzı önerileri de mevcut. Bunlardan biri günde 30 dakika yürüyüş.

Sigara kullanmamak, fazla kilolu olmaktan kaçınmak, bisiklet kullanmak ve egzersiz de yararlı olabilir. Beslenme ise Alzheimer süreci için son derece önemli.

Akdeniz diyeti Alzheimer için en çok önerilen beslenme şekli.

Video: Alzheimer hastalığı nedir?

İlginizi çekebilir

Alzheimer hastalığının evreleri nelerdir?

Hangi unutkanlık Alzheimer belirtisi?

Beyni 'genç' unutmanın püf noktaları

Hafızaya pusu kuran değişimler

Balık yağının beyin sağlığına yararı var mı?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/alzheimer-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Alzheimer Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Alzheimer Hastalığı Göz Muayenesiyle Erken Teşhis Edilecek

Alzheimer hastalığı; beyin hücrelerinin ölümünün hafıza kaybına ve bilişsel gerilemeye neden olduğu nörolojik bir hastalıktır. Demansın (bunaklık) nörodejeneratif bir türü olan hastalık hafif başlar ve kademeli olarak kötüleşir.

Alzheimer Hastalığı Hakkında Hızlı Bilgiler:

Aşağıda Alzheimer hakkında bazı kilit noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Alzheimer hastalığı bunamanın (demans) en yaygın türüdür. “Demans” terimi, beyin hücrelerinin kademeli ölümü ile bağlantılı zihinsel yeteneğin kaybını tanımlar.
 • 3 yaşlıdan 1’i Alzheimer veya başka demanslarla ölür.
 • Alzheimer hastalığı olanların neredeyse üçte ikisi kadınlardır.
 • Alzheimer 65 yaş ve üstü kişilerde daha sık görülür.

Alzheimer Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

Alzheimer hastalığı neden olur?” Her türlü bunama gibi, Alzheimer beyin hücresi ölümüne neden olur. Bu nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu da zaman içerisinde ortaya çıkan aşamalı beyin hücresi ölümünün varlığı anlamına gelir.

Toplam beyin boyutu Alzheimer ile azalır; doku kademeli olarak daha az sayıda sinir hücresi ve bağlantıya sahiptir.

Alzheimer hastalığından etkilenen canlı beyinde görülemez veya test edilemez olsa da, postmortem / otopsi her zaman sinir dokusunda plaklar ve düğüm diye adlandırılan küçük inklüzleri gösterecektir:

 1. Plaklar beynin içindeki ölmekte olan hücreler arasında bulunur; beta amiloid adı verilen bir proteinin oluşumundan (“amiloid plak”).
 2. Düğümler beyin nöronları içinde; tau adı verilen başka bir proteinin parçalanmasından kaynaklanır.

Beyin dokusundaki anormal protein yığınları, inklüzyonlar her zaman hastalık ile mevcuttur.  Ancak aslında Alzheimer’e neden olan başka bir altta yatan rahatsızlık olabilir, bilim adamları henüz emin değildir.

Beyin sinirlerindeki bu tür değişiklikler diğer bozukluklarda da görülebilir ve araştırmacılar protein anormalliklerinin ötesinde bir şey keşfetmek istiyorlar. Ayrıca bunun nasıl geliştiğini bilmek istiyorlar. Böylece bir tedavi veya önleme keşfedilebilir.

Araştırmacılar, Alzheimer hastalığına neden olan değişikliklerin neden ortaya çıktığını tam olarak anlamamaktadır. Birkaç farklı faktörün dahil olduğu düşünülmektedir. Rahatsızlığın gelişimi için risk faktörleri yaşlanma, ailede Alzheimer öyküsü ve bazı genlerin taşınmasıdır.

Alzheimer Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bu bölümdeki bilgiler, hastalar veya kendilerine yakın kişiler tarafından fark edilen semptomlar, sağlık uzmanlarının test sırasında aradıkları işaretlerin aynısı olduğu için, testler ve teşhis konusundaki bazılarına yakından bağlıdır.

Alzheimer demansının herhangi bir aşamasında semptomlar teşhis edilebilir ve hastalığın evreleri boyunca ilerlemesi, gelişen belirtilerin bakımı nasıl yönetileceğini belirlenerek, ilk tanıdan sonra izlenir.

Elbette, semptomların doğası, hem hasta hem de çevresindeki insanlar için farklı şiddet dereceleri ile karıştırılabilir. Bu nedenle ve semptomlar herhangi bir sayıda teşhis sinyali oluşturabileceğinden, her zaman bir doktora görünmeye değer.

Doktorların Alzheimer hastalığının ilk tanılarını yapabilmeleri için önce bunama olduğunu belirlemeleri gerekir. İşlevsel ve performanslı “iş yerinde veya olağan faaliyetlerde önceki seviyelerden bir düşüş gösteren” yeteneklerini etkileyen bilişsel veya davranışsal belirtileri içerir.

Bilişsel düşüş, aşağıda listelenen beş belirti alanının en az ikisini içerir:

 1. Yeni bilgileri alma ve bunları hatırlama yeteneğinin kötüleşmesi, örneğin:
 • “Tekrarlayan sorular ya da konuşmalar
 • Kişisel eşyaları yanlış yere koymak
 • Olayları veya randevuları unutma
 • Bilinen bir adreste kaybolmaya başlama.”
 1. Muhakeme bozukluğu, karmaşık görev ve yargılama yetersizliği, örneğin:
 • “Güvenlik risklerini iyi anlayamama
 • Mali yönetim yetersizliği
 • Zayıf karar verme yeteneği
 • Karmaşık veya ard arda faaliyet planlayamama.”
 1. Bozuk görsel mekansal yetenekler, örneğin:
 • “Yüzleri veya bilinen nesneleri tanımama veya nesneleri doğrudan baktığında bulamama
 • Basit aletlerin çalıştırılamaması veya giysilerin yanlış giyilmesi.”
 1. Konuşma, okuma ve yazma bozukluğu, örneğin:
 • “Konuşma sırasında bilinen sözcükleri düşünmekte zorluk çekme, tereddütler
 • Konuşma, yazım hataları ve heceleme hataları.”
 1. Kişilik ve davranış değişiklikleri, örneğin:
 • “Karakter dışı ruh hali değişiklikleri; ajitasyon da dahil olmak üzere daha az ilgi, motivasyon veya inisiyatif; ilgisizlik; sosyal geri çekilme
 • Empati kaybı
 • Kompulsif, obsesif ya da sosyal olarak kabul edilemez bir davranış.”

Bu örnek semptomların sayısı ve ciddiyeti değerlendirilerek, bunamanın doğruluğunu teyit ettikten sonra, Alzheimer hastalığından ötürü bunların en iyi kesinliği şu şekilde verilir:

 • Saatler veya günler (bazı diğer sorunlarla ilgili) yerine kademeli olarak başlaması “aylarca yıllarca”
 • Belirli alanlarda kişinin normal biliş düzeyinde belirgin bir kötüleşme.

Alzheimer demansını belirleyen en yaygın durum, hafıza kaybı semptomlarının en belirgin olduğu yerdir, özellikle yeni bilgileri öğrenmek ve hatırlamak alanındadır. Ancak, ilk durum, esas olarak dil problemlerinden biri olabilir ve bu durumda en büyük belirti doğru kelimeleri bulmak için mücadele edilmesidir.

Bu arada, görsel uzamsal açıklar en belirgin ise, bunlar nesneleri ve yüzleri tanımak, bir sahnenin ayrı bölümlerini aynı anda anlamak (simultanagnosia) ve metin okumakta bir zorluk türü (alexia) içerir. Son olarak, “yürütücü işlev bozukluğu” ndaki en belirgin eksiklikler, akıl yürütme, yargılama ve problem çözme ile ilgilidir.

Alzheimer Hastalığı Evreleri

Alzheimer’in ilerlemesi üç temel aşamaya ayrılabilir:

 1. Klinik öncesi (henüz belirti ya da bulgu yoktur)
 2. Hafif bilişsel bozukluk
 3. Demans (bunama)

Alzheimer Hastalığı Risk Faktörleri

Bazı şeyler Alzheimer hastalığı ile daha yakından ilişkilidir. Bu nedenle, bu faktörlerin bazılarının doğrudan bağlantıları olabilir. Bazıları önlenebilir veya değiştirilebilir faktörlerdir (örneğin diyabet veya kalp hastalığı riskini azaltmak bunama riskini azaltabilir).

Araştırmacılar, risk faktörleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olursa ya da Alzheimer’in herhangi bir “neden” ilişkisini bilimsel olarak ispat ederse, bunun önlenmesi veya tedavinin geliştirilmesi için yollar bulunmasına yardımcı olabilir.

Alzheimer hastalığına bağlı risk faktörleri şunları içerir:

Kaçınılmaz risk faktörleri

 • Yaş: Yaşlılarda daha olasıdır ve 85 yaşın üzerindeki kişilerde 65 yaşın üstünde olanlardan daha fazladır.
 • Aile geçmişi (gen kalıtım): Ailede Alzheimer hastalığına yakalanma riski yüksektir. Bu, yaştan sonra ikinci en büyük risk faktörüdür.
 • Belli bir gene sahip olma (Apolipoprotein E veya APOE geni): Belirli bir genetiğe bağlı olarak, bu geni olmayan bir kişiden üç ila sekiz kez daha fazla risk taşınır. Alzheimer hastalığı ile bağlantılı yakın bir zamanda çok sayıda gen bulunmuştur.

Potansiyel olarak önlenebilir veya değiştirilebilir faktörler:

 • Kan damarı (vasküler) riski artıran faktörler: Diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon da dahil olmak üzere. (Bunlar, aynı zamanda, başka bir demansa yol açabilen inme riskini de arttırır.)
 • Düşük eğitim ve mesleki kazanım.
 • Daha önceki kafa travması. (Travmatik bir beyin hasarı, mutlaka Alzheimer’e yol açmazken, travma öyküsünün şiddetiyle bağlantılı olarak artan bazı bağlantılar görülmüştür.)
 • Uyku bozuklukları (örneğin solunum problemi uyku apnesi).

Erken Başlangıçlı Alzheimer Hastalığı

Genetik, tipik olarak 30 ila 60 yaş arasında ortaya çıkan ve ailede geçmişi olan insanları etkileyen erken ortaya çıkan ailesel Alzheimer hastalığının arkasında yatan nedendir.

Üç kalıtsal genden biri nedeniyle, genç başlangıçlı olarak da bilinir ve nadir görülür; tüm Alzheimer vakalarının %5’inin altında.

Uzmanlar, erken teşhis edilen bilgiler ışığında, doktorların gençlerde Alzheimer bulmasını beklemediğinden, bu tanıyı doğrulamak için bazen “uzun ve sinir bozucu bir süreç” olabileceğini söylüyor. Daha genç yaş grupları için, doktorlar önce diğer demans (bunama) nedenlerini ararlar.

Alzheimer Hastalığı Testleri ve Tanı Kriterleri

Alzheimer hastalığını teşhis etmek basit değildir. Bunun için tek bir test yoktur. Bu nedenle, doktorların yaptıkları ilk şey, zihinsel belirtilerin ve semptomların bir tür demans (bunama) ya da başka bir şey olması için yeterince ağır olup olmadığını teyit etmeden önce başka sorunları elemektir.

 • Hastanın tıbbi öyküsü alınabilir (semptomlar ve günlük faaliyetler hakkında bilgi alınır).
 • İnme, kalp rahatsızlığı veya böbrek hastalığının herhangi bir belirtisini bulmak için fizik muayene yapılabilir.
 • Nörolojik fonksiyon kontrol edilebilir (ör. denge, duyular ve refleksleri test etme)

Doktorun neye ihtiyacı olacağını düşündüğüne bağlı olarak, diğer teşhisler şunlardır:

 1. Kan ve idrar örnekleri testleri istenmesi
 2. Beyin taramalarının düzenlenmesi (muhtemelen BT, MR ve EEG dahil).

Bazen bunama belirtileri Huntington hastalığı gibi kalıtsal bir bozukluk ile ilişkilidir. Bu nedenle genetik test yapılabilir. Bazıları için, depresyon gibi şeyler için bir değerlendirme yapılabilir.

Ayrıca Bakınız: Depresyon Belirtileri

Yine de, yukarıdaki erken testler Alzheimer hastalığının kendisini teşhis etmek için değil, diğer nedenlerle Alzheimer hastalığından kaynaklanan demans daraltmaya başlamadan önce karar verme nedenidir. Bunun merkezi hafıza kaybı ve zihinsel performansı (bilişsel test) kontrol etmektir

Alzheimer gibi bunama tanısı için bir başka biliş alanındaki hafıza kaybı ve bir bozulma olup olmadığı değerlendirilebilir. Bu kriterlerin ilerici olması (kişide semptomların eskiye göre kötüye gitmesi) ve günlük faaliyetleri etkileyecek kadar şiddetli olması gerekir.

Alzheimer Hastalığının Biyolojik Testi Var Mı?

Doktorlar tarafından kullanılabilen, özellikle Alzheimer hastalığı için basit bir biyolojik test yoktur. Bu nedenle tüm tanı seçenekleri, bunama için Alzheimer’i doğrulamadan önce açıklamak için tasarlanmıştır.

Bazı durumlarda hastalığa yakalanan ya da hastalığa yakalanma ihtimalini gösteren bir genetik test mümkündür, ancak bu tartışmalı ve tamamen güvenilir değildir. APOE-e4 olarak bilinen bir gen, 55 yaş üzerindeki Alzheimer hastalığının yüksek riski ile ilişkilidir.

Genetik test daha gerçekçi bir seçenek olabilir; araştırmacılar yeni genler keşfederken güvenilir bağlantılar bulmaya devam etmektedir.

Alzheimer Hastalığı Tedavisi

Alzheimer hastalığı için bilinen bir tedavi yoktur. Bunama sonucu beyin hücrelerinin ölümü durdurulamaz veya tersine çevrilemez. Bununla birlikte, insanların Alzheimer hastalığı ile daha uzun süre yaşamasına yardımcı olmak amacıyla terapötik müdahaleler için daha fazla destek bulunmaktadır.

Bunama tedavisinin önemli unsurları olarak şunları içerebilir:

 1. Alzheimer ile birlikte herhangi bir hastalığı iyi kontrol altına alma
 2. Yetişkinlere yönelik günlük bakım faaliyetleri ve / veya programları
 3. Destek grupları ve hizmetleri

İlaç Tedavisi:

Alzheimer hastalığında kullanılabilen hastalık iyileştirici ilaçlar yoktur. Ancak bazı seçenekler semptomları azaltabilir ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Diğer Terapiler:

Demans ve nörodejeneratif hastalığın diğer türleri gibi, Alzheimer hastaları için de tedavinin önemli bir kısmı, hastanın yaşam kalitesi ve bakımını sağlamak için verilen destektir.

Источник: https://www.hastalopedi.com/alzheimer-hastaligi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.