Aman dikkat! Sağlıklı besinler de kilo vermemizi engeller..

içerik

Neden Kilo Veremiyorum? Kilo Vermeme Engel Olan Ne?

Aman dikkat! Sağlıklı besinler de kilo vermemizi engeller..

Neden kilo veremiyorum? Kilo vermeme engel olan ne? Sizde böyle soruları kendinize sorup, yanıt alamıyor musunuz? İşte tüm bunlara cevap niteliğinde olan makalemizi hazırladım.

Prof. Dr. Canan Karatay hocamızın fikirlerine dayanarak oluşturduğum yazıda, kilo vermeye engel olan bütün unsurları listeledim. Kilo vermeye engel olan bu unsurları aşmanız oldukça kolay.

Hemen başlıyoruz;

Diyet listenizi görmeden tam bir şey söyleyemem. Ancak şunu söylemem gerekiyor ki, diyet listenizde doğal yağlar ve omage 3-6 vitaminleri yoksa kilo veremezsiniz. Zaten kilo vermenize engel olan şeylerin başında bu sorun gelir.

Doğal yağlardan kasıt, vücudun üretemediği yağlardır. Yani, tereyağı, zeytinyağı gibi yağlardan bahsediyorum. Vücudun üretemediği bu yağlar vücuda alınmazsa, kilo verilmesi mümkün değildir.

Bu yağlar aynı zamanda kas oluşması içinde gereklidir.

Bilimde bu yağlara “temel yağlar” ismi verilmiştir. Bu yağlar alınmadığı takdirde sadece kilo engeli karşınıza çıkmaz, aynı zamanda hastalıklarda meydana çıkar. O kadar önemli bir yağdır.

Eğer bu yağları alıyorsanız ve hala kilo veremiyorsanız, gizli alerji ya da hormonal sorunlar olabilir. Ayrıca alerji olması bir çeşit hormonal sorun demektir.

Bu konuda iyi bir test yaptırmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Örnek vereyim; en fazla sevdiğiniz bir meyveye alerjiniz olabilir, sizin bundan haberiniz olmaz.

İşte bu tür gizli alerji ismini verdiğimiz durumlar, hormanları tetikler ve kilo vermeniz engellenir.

Özellikle C vitaminleri gizli alerjiye neden olabilir. Bunlar arasında en fazla gördüğüm grup, maydanoz, kivi, domates gruplarıdır.

Bu arada gizli alerji testinde kilo vermenize engel olan yiyeceği bulduysanız, bu yiyecekten ömür boyu mahrum kalacaksınız diye düşünmeyin. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmış, kilo verdikten sonra belirli günler tüketmenin sakıncasının olmadığı netleşmiştir.

Kilo Vermeye Engel Olan Vitaminler

Bir diğer konuda vitaminlerdir. Özellikle D vitamini kilo vermenize engel olur. Biliyorsunuz D vitamini alacağınız kaynak ülkemizde bolca var.

D vitamininden direkt yararlanmak için temiz hava da gereklidir. En faydalı antioksidan olarak bilinen D vitamini, eksikliğinde hücrelerin çalışma şeklini bozar.

Bu çalışma bozukluğu aynı zamanda direnci kırar, hastalığı artırır, bağışıklık sistemini güçsüz kılar.

D Vitaminini Nereden Alırım?

Çok kolay bir soru. D vitaminini direkt güneşten alabilirsiniz. Güneşten alamadığınız durumlarda yiyeceklerden alabilirsiniz. En iyi D vitamini kaynağı şu yiyeceklerdir:

Tabii günde yarım kilo yenirse güneşten alınan ile eş değer olur. Vücudun günlük ihtiyacı bu civarlardır.

D Vitaminini Güneşten Alırken Güneş Kremi Kullanmalı Mı?

Güneş koruyucu kremler, güneşten alınacak D vitaminini engeller. Bağışıklık sistemini en iyi güçlendiren ve her türlü hastalıktan koruyan güneş, dikey olduğu zamanlarda tercih edilmelidir. Yatay olduğu zaman zararlı ışınlar saçmaktadır.

Buraya kadar dikkat edilmesi gereken hususları yazdım. Şimdi daha kapsamlı ve gerekli diğer bilgilere bakalım;

Öncelikle yağda eriyebilen vitaminlerin aynı zamanda bağırsaklarda da eriyebilmesi için doğal yağlara ihtiyaç duyarız. Doğal yağları vücuda almadığımız zaman özellikle A-D-E-K vitaminleri emilemiyor. Zaten yukarıdaki yazdığım önemli unsurlarda bununla alakalıdır. Ayrıca hastalanma nedenleri arasında bu vitaminlerin emilememesi gösterilir.

Kısacası istediğimiz kadar vitamin alalım, doğal yağlar ile desteklenmedikçe bu yağların hiçbir faydası olmaz. Doğal yağlardan kastım, tereyağı, zeytinyağı, omega 3 gibi yağlardır.

A-D-E-K vitaminleri en değerli vitaminlerdir. Bu vitaminleri doğal yağlar ile alan kişiler hastalanmazlar. Çok güçlü antioksidan içermektedir.

Ayrıca E ve K vitaminleri prostat başta olmak üzere birçok kanser türünü engellemektedir. Hatta kireçlenmeyi bile engeller. Yapıla bir araştırmada bacak varislerini E ve K vitaminlerinin giderdiği tespit edilmiştir.

Vücutta Demir Eksikliği Kilo Vermeyi Engeller Mi?

Vücutta demir eksikliği kesinlikle kilo vermeyi engeller. Stres ya da sinirli olma durumu demir eksikliği ile alakalıdır. Görüyorsunuz demir eksikliği nelere yol açıyor!

Anemi yani kansızlık gibi sorunlarında temelinde demir eksikliği yatıyor. Bu durum gençlikten yetişkinliğe kadar gelen bir süreçten kaynaklıdır. Zamanında önlem alınmadığı için ilerliyor. Kadınlarda görülen demir eksikliğinin sebebi reglidir. Her bir adet dönemi 5 mg demir kaybı demektir.

Yine yapılan araştırmalara göre yemekten hemen sonra tüketilen çay demir eksikliğine neden olmaktadır. Bunun yerine yemeği sindirdikten sonra (en az 1 saat) çay içilmelidir. Ayrıca emziren annelerde her emzirmede demir kaybetmektedir.

Demir Açısından Zengin Gıdalar Nelerdir?

Tüm bu eksikliğe karşı demir içeren gıdalardan bolca ve dengeli bir şekilde tüketerek zararı en aza indirebilirsiniz. Yazacağım listedeki gıdalar, demir açısından en zengin gıdalardır. Listemize bakalım;

 1. Karaciğer
 2. Dalak
 3. Yürek
 4. Kırmızı et
 5. Baklagiller
 6. Badem, fıstık, ceviz
 7. Kuru fasulye
 8. Mercimek
 9. Üzüm
 10. Yumurta sarısı

Bu gıdalarda özellikle baklagillerde 100 gramda 4 mg demir vardır. Kısacası demir eksikliği de kilo vermeye engel olmaktadır.

Son olarak şu uyarıyı yapıp konuyu sonlandırmak istiyorum.

Kilo vermek isteyen kişilerin mutlaka günde 2.5 litre su tüketmesi gerekiyor. Ben bunu birden yapın demiyorum, 24 saat içinde 2.5 litre alınması gerekiyor. İdrar renginin de açık sarı olmasına dikkat edin.

Bir sonraki yazımızda kilo vermede egzersiz yapmanın önemine değineceğim. Sağlıcakla kalın.

Источник: //www.dogalguzellik.net/neden-kilo-veremiyorum.html

Sağlıklı Kilo Almanın Yolları

Aman dikkat! Sağlıklı besinler de kilo vermemizi engeller..

Spor yapmanın ve sağlıklı beslenmenin sadece zayıflamakla ilgili olmadığını; sağlıklı bir kilo alma süreci için de belli bir düzene uymak gerektiğini tahmin etmeyen yoktur herhalde. İşte, zayıf kaslarınızdan kurtulup sağlıklı kilo almanızı sağlayacak öneriler!

Kaliteli beslenmenin bazı kuralları var.

Klişe bir; üç beyazdan uzak dur! Çaya şeker katma, kola da neymiş! Cips mi, aman çok yağlı! Kalitesiz besinler her yerde, değil mi? Bu cümleler de kulağınıza sıklıkla çalınıyor olmalı.

Bu sağlıksız yiyecek gruplarıyla hızla kilo almak oldukça kolay ama bizim sağlıklı hücrelere ihtiyacımız var. Zaten bu kalitesiz besinler hiçbir diyetisyenin öneri listesinde de yer almaz.

O zaman doğru soru “Nasıl kilo alırım?” değil, “Nasıl sağlıklı kilo alırım?” olmalıdır. Sağlıksız yiyecek grupları ve kalitesiz besinlerle kilo almaya çalışırsanız sağlığınızı tehye atabilirsiniz.

Üstelik hiçbir sportmenin karşılaşmak istemeyeceği bir sonuç elde edersiniz; kas oranınız azalır ve vücut yağ oranınız artar.

Göbek bölgesinde artan yağ oranı insülin yüksekliğine yol açacağı için şeker hastalığına ve kansere yakalanmanıza neden olabilir.

Gelelim, kilo aldıran besinlere… Hazır meyve suları, hamburger, patates kızartmaları, pizza, cips ve bilumum yüksek kalori içeren fast food ürünleri kontrolsüz bir şekilde kilo almanıza neden olur. Birçok kilo alma yönteminin yanı sıra biz sizler için en sağlıklı olabilecek seçenekleri sıralıyoruz;

Et Grubu

Besin değeri oldukça yüksek olan ve günlük ihtiyacımızı karşılamamızı sağlayan et grubu, sağlıklı bir besin programı için olmazsa olmazlarımız arasındadır. Kırmızı etten tavuğa, ton balığından balık çeşitlerine kadar tüm et grupları zayıflamak için de kilo almak için de vücudumuz için faydalıdır.


Sebze Grubu

Bezelye, şeker pancarı, havuç, mantarlı yemekler kadar zararlı olduğu bilinen patates de bu gruba girebilir. Elbette kızartmasından bahsetmiyoruz! Haşlanmış patates birçok ana yemeğin içerdiği potasyumu vücudumuza kazandırabilir ve sağlıklı kilo alma sürecimizde bize yardımcı olur.


Süt Ürünleri

Birçok vejetaryen ve vegan bireyin tercih etmeyeceği süt ve süt ürünleri alternatifleriyle yeri doldurulabilir olsa da vücudumuz için gerekli besin değerini sağlamalarıyla bilinir. Kahvaltısını peynir çeşitleriyle süslemekten vazgeçemeyenler için güzel bir seçenek olarak karşımızda. Elbette doğal ürünleri tercih etmenizi öneririz.


Kuruyemişler

Fındık, fıstık, fıstık ezmesi, ceviz tüm ara öğün listelerinde her sabah bir avuç alınması gereken kuru yemişler olarak bilinir. Ne eksik, ne fazla; sizi tüm gün boyunca tok ve enerjik tutacak bu yemişlere kayısı, incir, erik, üzüm gibi kuru meyve çeşitlerini de ara öğün programımıza ekleyebiliriz.


Evde Hazırlanmış Meyve Suyu

İçerdiği vitamin ve potasyumlarla bir ara öğün için çok fazla kalori barındıran meyve yerine evde hazırlayabileceğiniz meyve suyu ile günlük besin değerinizi karşılayabilirsiniz.

Hızlı kilo aldıran besinlerden ziyade, derdi sağlıklı kilo almak olanlar için önerebileceğimiz besin gruplarını bu şekilde sıralayabiliriz. Bunları tercih etmeniz sağlıklı kilo almanız açısından elbette oldukça önemli ama profesyonel bir diyetisyenden destek alarak ve mutlaka sabırlı kalarak girmeniz gereken bir yol bu…

Kilo Alma İlaçlarının Zararları

Kimileri, daha çok sabırsız ve sağlığına değer vermeyen insanlar, hızla kilo alıp verebilmek için bazı kimyasal ilaçlara başvurur.

Arama motorunda ilk sıralarda gezen “kilo alma ilaçları”, “kilo aldıran haplar” gibi birçok seçenekten gerçek bir sportmenin kaçınacağından şüphemiz yok.

Üstelik bu hapların ve kilo aldırıcı karbonhidrat tozlarının içerdikleri yüksek oranda şeker kanser hücrelerinin büyümesine, çoğalmasına ve daha birçok hastalığa yol açabilir.

Sağlıklı bir kilo alma yöntemi olarak yukarıda belirtmiş olduğumuz besinleri, belli bir besin programı üzerinde tüketmeniz ve biraz sabretmeniz sizi mutlu edecek bir sonuçla karşı karşıya getirmeye yeter de artar, bizden söylemesi! Kaliteli beslenmenin ve sağlıklı kilo almanın birçok yolu varken yavaş yavaş intihar etmenin bir anlamı yok, değil mi? Peki, nedir bu sağlıklı kilo alma yöntemleri?

Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri

Her şeyden önce, en etkili ve en kolay kilo alma yönteminin öğün sayınızı artırmakla doğru orantılı olduğunu belirtelim. Sağlıklı bir kilo alma süreci için öğün sayınız en az 4 olmalıdır.

Sadece karbonhidrat ağırlıklı beslenmekten kaçının ve beslenme programınıza zeytinyağı, organik tereyağ gibi sağlıklı yağlar ile kırmızı et, balık, yumurta gibi protein bakımından zengin besinleri de dâhil edin.

Şekerli ve zararlı gıdalardan uzak durarak, yatmadan önce mutlaka süt, yumurta, et, kuru baklagiller, tavuk ve balık gibi kilo aldırıcı proteinli gıdalar tüketmeye çalışın.

Alkolden, koladan, çaydan, kahveden, sigaradan ve cips, patates kızartması, çikolata gibi vücudunuza zarar verecek sağlıksız yağlar içeren gıdalardan olabildiğince uzak durun. Bu yağlı yiyecekler tokluk hissinizi artıracağı için acıkmanızı engeller.

Tüm bunları yapmanız ve sadece sağlıklı ve bol karbonhidratlı beslenme programınız ile sağlıklı bir kilo alma sürecine girmeniz elbette tek başına oldukça yetersiz. Beslenme programınızı vücut geliştirme egzersizleri ile desteklemeli ve algınızı ve psikolojinizi pozitif tutmalısınız.

Kilo Almak için Egzersiz Kuralları

Madem beslenme programınızı vücut egzersizleriyle desteklemenizi önerdik, bir egzersiz programı önermeden de geçmeyelim o zaman, değil mi? Sağlıklı kilo alma sürecinde, vücut bölgelerinizin olabildiğince eşit derecede ve dengeli şişmesi memnun kalacağınız sonuç için dikkat etmeniz gereken unsurlar arasında yer alıyor.

İlk kural, bir sette performansınıza uygun olan ağırlığı hareket ettiremeyeceğiniz noktaya kadar çalışın ve her set arası 3 dakika mola verin. İkinci kural; her yukarı ve aşağı hareket 5 saniye sürsün. Bu iki hareketin eşit süreye sahip olmasına dikkat edin. Üçüncü kural; egzersiz programınızda en az iki en fazla 10 hareket yapın.

Haftada iki kez 30 dakikanızı alacak bir egzersiz programı yeterli olacağı gibi, evde yapacağınız hareketlerle de sağlıklı kilo alma sürecinizi destekleyecek bir egzersiz programı oluşturmanız mümkün. Hepsinden önemlisi; egzersiz programınızın tüm kas gruplarınızı çalıştırmanıza özen gösterin.

Kas yapma programınızı orta seviye vücut geliştirme programı Bu doğrultuda zorlayabileceğiniz vücut bölgeleriniz ve bazı hareketler ise şu şekilde;

 • Omuz Genişliğinde Bacak Press
 • Mekik Hareketi
 • Ense Direnci
 • Pullover

Ender Saraç’tan Sağlıklı Kilo Almanın En Kısa Yolları

Kalemleri, kağıtları hazırlayalım! Susamdan, Hint fıstığına; kajudan ayçekirdeğine regl sanıcısından kemik erimesine kadar birçok sağlık probleminize de çözüm olabilecek sağlıklı kilo alma yöntemleri için Dr. Ender Saraç’ın programından yani aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz.

Sağlıklı Olduğu Kadar, Hızlı Kilo Almanızı Sağlayacak Muhteşem Bir Tarif

Aşağıdaki video da sabırsız arkadaşlarımıza geliyor. Hem sağlıklı bir şekilde ve orantılı kilo alayım hem de bu çok hızlı gerçekleşsin diyenler için evde hazırlayabileceğiniz bir içecek!

*Kahvaltıda ve yatmadan önce tüketmenizi öneririz.

Unutmadan, sağlıklı kilo almanın birçok yolu var ve biliyorsunuz ki her ağızdan bir ses çıkıyor. Sağlığına önem veren her bireyin yapacağı gibi, profesyonel bir destek almanız gerektiğinin tekrar altını çizerek her beslenme programının kişiye özel olması gerektiğini bir kez daha belirtelim.

Kişisel kaliteli beslenme programınız cebinizi yakmayacağı gibi çok daha kolay ve sağlıklı kilo almanızı sağlayacak. Önemli olanın, sağlıklı yoldan kas kütlesi kazanarak kilo almak olduğunu kendinize sürekli hatırlatın ve hedefinizi bu yönde geliştirin.

 Vücut ölçünüze uygun ideal kilo değerleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

Источник: //www.barcin.com/sportmen/saglikli-kilo-almanin-yollari/

D vitamini ve demir eksikliği kilo vermeyi engeller

Aman dikkat! Sağlıklı besinler de kilo vermemizi engeller..

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, saat saat sağlıklı yaşam önerilerini sunarken, demir eksikliğinin önemini de vurguluyor. Karatay ayrıca “Diyabetliler bal, pekmez ve her türlü reçelden de uzak durmalılar” uyarısında bulunuyor.

“Karatay Diyeti’yle Obezite ve Diyabete Çözüm Var” kitabında sağlıklı beslenmeyle ilgili tüm sorularımızı yanıtlayan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr.

Canan Karatay, saat saat sağlıklı yaşam önerilerini sıralıyor, diyabet hastalarının neler yapması gerektiğine ışık tutuyor.

Karatay, kişide D vitamini ve demir eksikliği varsa kilo verilemeyeceğinin altını çizerken, Türk halkını şişmanlatan hataları da sıralıyor. İşte Karatay’dan öneriler…

Diyabet hastaları ekmek, börek, kek, pilav yememeli

“Eğer obezseniz, diyabet ya da gizli şeker hastasıysanız,mutlaka sık yeme ihtiyacınız oluyordur. Diyabetlilerin öncelikle hedefi bunu kırmak olmalıdır. Diyabet, yanlış beslenme ve yaşam biçimi sonucu gelişen metabolizma bozukluğu hastalığıdır. Bu sebeple sağlıklı beslenme ile gerileyebilir.

Diyabetlilerin vücuduna sağlıklı yağ (Köy tereyağı, soğuk sıkım sızma zeytinyağı, omega 3), sağlıklı protein (özgür tavuk yumurtası, normal yağlı peynir, et, balık, pastırma, evde yapılmış sucuk ve yoğurt), sağlıklı karbonhidrat (baklagiller grubu yani fasulye,mercimek, barbunya, börülce veya kuruyemiş grubundan fındık, fıstık, ceviz ve badem) girdiği zaman ensülin direnci yavaş yavaş kırılmakta ve kan değerleri yavaş yavaş normale dönmektedir. Sağlıksız karbonhidrat grubundaki yiyecekler (ekmek, börek, kek, beyaz pirinç pilavı, patates, fazla meyve, taze ve endüstriyel meyve suyu, asitli ve şekerli içecekler, alkol) tamamen kesilmelidir.” “Diyabet hastalarının tatlı ihtiyacı, kuruyemişler (fındık, fıstık, ceviz, badem) ve kuru meyvelerle (kuru kayısı, kuru erik, kuru incir) karşılanabilir. Diyabetliler, bal, pekmez (keçiboynuzu dahil) ve her türlü reçelden (diyet dahil) de uzak durmalılar.”

Doğal yağlar ve kırmızı et obezler için sağlıklıdır

“Doğal yağla yapılan yemekler kolesterolün ve ensülinin sağlıklı, normal değerlere gelmesini sağlıyor. Bu sebeple doğal yağlar ve kırmızı et obezler ve diyabet hastaları için sağlıklıdır, zararlı değildir!

YEŞİL ELMANIN FAYDALARI

D vitamini ve demir eksikliği kilo vermeyi engeller!

“Bana gelip Ne yaparsam yapayım, kilo veremiyorum ya da Çok yavaş kilo veriyorum diyenlerin gizli alerjileri, bilinmeyen değişik sağlık sorunları ve hormonal dengesizlikleri olabilir.

D vitamini eksikliği de, kilo vermeyi engeller! Vücudumuzun ürettiği doğal ve en güçlü antioksidan özelliği olan D vitamininin eksikliğinde hücrelerimiz normal çalışmadığı için her türlü alerjik hastalık ve enfeksiyon hastalığı meydana gelmektedir.

D vitaminin iki kaynağı vardır: Birincisi güneşin UVB ışınları etkisiyle derimizde üretilmektedir. İkincisi, gıdalarla alınabilmektedir. En önemli besin kaynağı balık, yürek ve karaciğerdir.”

Düşük enerji, aşırı egzersiz yanlış

“Obezlerde karaciğer yağlanmasının oluşması sonucu, göbek etrafında araba tekerleği şeklinde yağların birikmesinin nedeni de budur. Fizik aktivitemizi artırarak, ensülin direncinin gelişmesini önlemek elimizdedir.

Günlük karbonhidrat tüketimimizi azaltıp sağlıklı yağları ve proteinleri tüketiyorken, aynı zamanda fizik aktivitemizi de artırırsak, kan şekerimizi normal düzeylere indirmek mümkün olmaktadır.

Düşük kalorili diyet ve fizik aktivitenin artırılmasının kilo verdirmediği, aksine kişileri bunalıma düşürdüğü yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

Yani günlük enerjinizi azaltacaksınız, düşük enerji alıyorken her gün 1 saat koşacaksınız! İşte yapılan en önemli yanlışın bu öneriler olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir. Bu şekilde ‘kilo verme’ ise, kilo almanın en güçlü nedenidir. Düşük enerji, aşırı egzersiz kilo aldırır, verdirmez!

Türk halkı hareketsiz ve unlu gıdaları çok tüketiyor

 •  Türk halkındaki en büyük problem, hareketsizlik!
 • Türk halkı maalesef çok fazla ekmek, tatlı ve unlu gıdalar tüketiyor. Özellikle gençlerimiz fast food kültürüyle yetiştiriliyor. Hamburger, pizza, tost, sandviç, cips gibi yiyeceklerle karınlarını doyurmaya çalışıyor.”
 •  Ayrıca halkımızın büyük bir kısmı sağlıklı sanarak, her gün neredeyse 2-3 kilogram taze meyve yiyor, ama kuruyemişten kilo aldırır diye uzak duruyor!”
 •  Kuruyemiş tüketenlerde, çiğ yemek yerine kavrulmuş ve tuzlanmış şekilde yiyerek büyük hata yapıyor!”
 •  Türk halkı az az, sık sık yiyerek zayıflamaya çalışıyor. Oysa sık sık yemek, sürekli ensülin hormonu salgılanmasına sebep oluyor ve farkında olmadan yağları eriten leptin hormonunun salgılanmasına engel olunuyor!”
 •  Halkımızın yaptığı bir diğer yanlış da sağlıklı yağlarla sağlıksız yağları aynı kefeye koymak. Vücudumuza sağlıklı yağ (doğal tereyağı, doğal sızma zeytinyağı) girmediği sürece birikmiş zararlı yağlarımızdan kurtulamayız!”
 •  Diyet yapanlar, yalnızca kalori hesabına takılıyor. Yiyeceklerin ne protein içeriğine, ne de sağlıklı yağ içeriğine bakılıyor.

Karaciğer, yürek ve dalak demir açısından zengin gıdalardır

“Demir eksikliği varsa, yine kilo verilemez! Yemekten hemen sonra çay içme âdeti de, gıdalarda bulunan az miktardaki demirin emilimini önlemektedir. Karaciğer, yürek, dalak gibi sakatatlar, kırmızı et, baklagiller, kuru üzüm ve yumurta sarısı demir açısından zengin gıdalardır.”

Mutlaka yoğurt tüketin

“Yoğurt, bir mutfağın olmazsa olmazlarındandır. Önemli bir probiyotik gıdadır, sindirim enzimlerinin düzenli çalışması ve bağırsaklardaki faydalı mikropların üremesi adına çok etkilidir.

Yani buzdolabınızdan eksik olmamalıdır. Evde yoğurt yapmak için açık süt, mandıralardan veya günlük taze süt satan şarküterilerden alınabilir.

Eğer bulunmazsa günlük pastörize süt(cam şişede) kullanılabilir.”

6-7 dilim ekmek sakıncalı

“Günde 100 gram karbonhidrat yeterlidir. Çünkü vücudumuzu aşırı çalışmaya zorlar. Bu nedenle kilolu, karaciğer yağlanması oluşmuş, göbek çevresi genişlemiş olan obezlere ve diyabet hastalarına günde 6-7 dilim ekmek tüketmenin önerilmesi son derece sakıncalıdır.”

Yemeklerin yanında tercih edilen yiyecekler

 • Et ve balık yemekleri ile birlikte bol mevsim salatası, soğan yenebilir.”
 •  Yemeklerle birlikte cacık, sızma zeytinyağı, bol sarmısak ve nane eklenerek içilebilir.”
 •  Turşu, evde geleneksel usulle (bol sirkeli ve az tuzlu) hazırlanarak rahatlıkla tüketilebilir.”

  HER KADININ YEMESİ GEREKEN 5 YİYECEK

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1012947-d-vitamini-ve-demir-eksikligi-kilo-vermeyi-engeller

Kilo Vermenin Yolları

Aman dikkat! Sağlıklı besinler de kilo vermemizi engeller..

Birçok kişinin problemi haline gelen fazla kilolar az hareket, ilaç kullanımı ya da beslenme düzensizlikleri gibi nedenler kilo almaya neden olmaktadır. Kilo vermenin yolları nelerdir? Nasıl kilo verebilirim? diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte günlük hayatın daha kolay hale gelmesi sağlanmıştır. Fakat bu durumun eksi yönü insanların daha az hareket etmesine yol açmasıdır. Bu durum kilo problemini ortaya çıkarmaktadır. Kilo vermenin birçok yöntemi bulunmaktadır.

Diyetler, egzersizler ve cerrahi yöntemler kişilerin sağlıklı kilo vermesini sağlayan etmenlerdir. Bunların yanı sıra bitkisel zayıflama yöntemleri de sağlıklı kilo verme konusunda olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Önemli olan zayıflamak değil sağlıklı ve kalıcı kilo vermektir.

Hızlı bir şekilde kilo vermek için uygulanan yöntemler vücut için olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. Bu nedenle kilo verirken sabırlı ve iradeli bir tutum incelemeniz gerekmektedir.

Kilo Nasıl Verilir? Nasıl Zayıflanır?

Kilo vermenin en önemli yöntemi doğru yiyecekleri yemek, doğru ve düzenli beslenme programı edinmek, sevilen yiyecekleri tüketmek ve en önemlisi aşırı yemek yemekten uzak durmaktır. Zayıflamak için güne keyifli başlamanız gerekmektedir. Ana ve en önemli öğün olan kahvaltıyı kesinlikle es geçmemek gerekmektedir.

Sabah saatlerinde metabolizma oldukça hızlı çalışmaktadır. Sağlıklı bir şekilde yapmış olduğunuz kahvaltı sindirim sisteminizin düzenlenmesinde etkin olur. Bu da kilo vermeyi kolaylaştırır. Kilo vermek için doymuş yap ve trans yağlardan uzak durmak gerekmektedir.

Zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tüketmek daha etkili ve sağlıklı olacaktır. Egzersiz yapmak sağlıklı yaşamın ve sağlıklı kilo vermenin sırrı olarak nitelendirilmektedir. Hareket halinde olduğunuzda ve düzenli olarak egzersiz yaptığınızda vücut fonksiyonları daha verimli çalışır.

Bu tüm organlara yansır ve böylece kilo verme eylemi gerçekleşir. Uzmanlar günde en az 1 saat yürümeyi önermektedir.

Kilo Aldıran Alışkanlıklar Nelerdir?

Kilo almanıza neden olan ve aslında hiç farkında olmadığımız birçok alışkanlık bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi hemen hemen her gün herkesin yapmış olduğu televizyon izlerken yemek yeme alışkanlığıdır. Televizyon izlerken farkında olmadan daha fazla tüketirsiniz. Bu durum ise kilo almaya neden olmaktadır.

Şeker tüketimi bir diğer etmendir. İnsan sağlığı için kesinlikle faydalı olmayan şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmektedir. Kilo almanın baş etmenlerinden biri olan şeker, kilo almanın yanında farklı birçok rahatsızlığa da neden olabilmektedir.

Eğer şekeri hayatınızdan çıkartmakta zorlanıyorsanız tatlı krizlerinizi meyve ile bastırabilirsiniz. Yağlı besinler tüketmemeye dikkat ediniz. Özellikle et tüketiminde yağ değil ya az yağlı ya da yağsız etler tüketmeye özen gösteriniz. Dışarıda yemek yemekten ziyade evde yemek yemeye dikkat ediniz.

Dışarıda tüketmiş olduğunuz fast food tarzı yemekler direkt olarak kiloya neden olmaktadır.

Kilo Vermek İçin Öneriler Nelerdir?

Sağlıklı zayıflamak için edineceğiniz birtakım alışkanlıklar etkili bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Sağlıklı kilo vermenin kurallarını şu şekilde belirtebiliriz:

 • Bol su içmek metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için de gerekli olan su tüketimi günde en az 2 ya da 3 litre şeklinde olmalıdır. Bu şekilde daha fazla kalori yakarsınız ve daha kolay kilo verebilirsiniz.
 • Sabah kahvaltısınız atlamayın ve yumurta yemeye özen gösterin. Yumurtanın tok tutucu özelliği bulunmaktadır. Bu durum gün içerisinde daha az tüketmenize ve böylece daha az yağ depolanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Her gün bir tane Türk kahvesi içmek metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan kafein metabolizmayı hızlandırıcı özellik taşımaktadır. Bu da kalori yakımını hızlandırmaktadır.
 • Sindirime yardımcı olarak bilinen ve antioksidan açısından oldukça zengin olan yeşil çay aynı zamanda içerisinde bulunan kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayıcı özellikler sunmaktadır.
 • Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan trigliserid hem metabolizmayı hızlandırıcı etki sunmakta hem de kalori yakımını arttıran bir özellik sunmaktadır. Hindistan cevizi yağı ile yapacağınız yemekler hem lezzetli hem de daha sağlıklı olmaktadır.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Karbonhidrat alımını azaltmak kil vermek açısından oldukça önemli bir durumdur. Karbonhidratlar kan şekeri üzerinde düzensizlik yaratır. Bu durum daha kısa sürede acıkmanıza neden olur. Bu da kaçılmaz kiloyu beraberinde getirir.
 • Gün içerisinde ne yediğinizi bir kağıda not ediniz. Böylece gün içerisinde tükettiklerinizi ve aldığınız kalorileri fark etmiş olacaksınız.
 • Acı biber tüketerek metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Her gün düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösteriniz. Böylece hem stresinizi azaltırsınız hem de daha kolay bir şekilde kilo vermiş olursunuz. Unutmayın ki stres daha fazla yemek yemeye yöneltebilen bir durumdur.

Kilo Vermek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Lifli gıdalar tüketmek tokluk hissi sağlar ve sindirim sistemini rahatlatır. Bu nedenle lifli gıdalar tüketerek daha hızlı kilo verebilirsiniz. Genel olarak sebze ve meyveyle beslenmeye dikkat ediniz. Bu besinlerde daha az kalori vardır ve vücut için hem vitamin hem de mineral sağlamaktadır. Yemek yerken yavaş çiğnemeye dikkat ediniz.

Yavaş ve özenli çiğneyerek daha az yemek tüketebilirsiniz. Ayrıca bu durum sindirim için de sağlıklıdır. İnsanlar 20 dakikada doyma hissi yaşarlar. Besinleri yavaş çiğnediğinizde daha az tüketerek daha çabuk doyabilirsiniz. İyi bir uyku zayıflama konusunda oldukça önemlidir. Düzenli uyku organlarınızın ve metabolizmanızın düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Az uyumak kilo almanın en önemli nedenlerinden biridir. Protein ağırlık beslenmek metabolizma hızınızın artmasını sağlar. Bu nedenle düzenli olarak beslenmeye ve protein ağırlıklı yemekler tüketmeye özen gösteriniz. Gazlı, yapay ve şekerlik içecekler içerek kalori almamaya dikkat ediniz. Bu tarz içecekler direkt olarak vücutta kaloriye neden olur ve bu da kilo almaya neden olur.

Taze ve organik gıdalar tüketerek beslenmek sağlıklı ve kalıcı kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Tok tutan besinler daha az yemek tüketmenizi sağlar. Böylece daha kolay kilo vermenize yardımcı olur. Bu besinler şöyledir:

 • Tok tutan besinlerin başında limon gelmektedir. Yemeklerinizde limon kullanarak glisemik indeksi düşürebilir ve kan şekeri dalgalanmalarını önleyebilirsiniz. Böylece çabuk acıkmaz ve gün içinde daha tüketmeye başlarsınız.
 • Ceviz içermiş olduğu doğal yağlar sayesinde midenizin acıkma zamanını geciktirir ve açlık hissi yaşamamanızı sağlar. Bu besini ara öğünlerde atıştırabilirsiniz.
 • Acı biber içeriği sayesinde metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu da daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda tok tutucu özelliği ile gün içerisinde daha az yemek tüketmenizi sağlar.
 • Turşunun içerisinde bulunan probiyotikler bağırsaklar için oldukça faydalıdır. Bağırsaklardaki iyi bakterilerin sayısını arttırır veböyleceboşaltımı hızlandırır ve düzenler. Bu da metabolizmanın verimli çalışması anlamına gelir.
 • Yoğurt oldukça sağlıklı bir besindir. Protein açısından zengin olan bu besin tok tutucu bir özellik sağlamaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde bulunan yoğun kalsiyum yağ yakımını hızlandıran bir özellik sunmaktadır.

Kilo Vermenin Sırları ve Yöntemleri

Kilo vermek için mutlaka sabırlı olunuz. Kilo vermenin yolları sizlere zayıflama konusunda yadımcı olmaktadır. Hızlı kilo vermek kalıcı kilo almaya engel olur ve verdiğiniz kiloları tekrar geri almanıza neden olur.

Unutmayın ki her diyet değil kişiye özel diyet programları ancak sağlıklı kilo vermeyi sağlamaktadır. Bu nedenle zayıflamak için uygulamak istediğiniz yöntemlerden size en uygun olanı seçiniz. Hatta bunun için bir uzmandan yardım ve destek alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Источник: //kadinloji.com/kilo-vermenin-yollari/

Kilo Vermeyi Engelleyen Hastalıklar

Aman dikkat! Sağlıklı besinler de kilo vermemizi engeller..

Kilo verme… Aynanın karşısına geçtiğinizde gördüğünüz görüntüden hoşnut değilseniz, uzun zamandır giymediğiniz kıyafeti giyerken zorlanıyor ve bunun gibi başka nedenlerden dolayı sadece birkaç kilo verme ihtiyacınız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.

Bu yüzden spor yapıyor, tatlı ve fastfood yiyeceklerden uzak duruyor, yatmadan önce bir şey yemiyor, öğünlerinize ve öğün saatlerinize dikkat ediyor fakat yinede kilonuz sabit kalıyor. Bu durumda bazı sağlık sorunlarınız kilonuzu vermeye engel olabilir.

İşte burada kiloyu vermeye engel hastalıklar karşımıza çıkıyor.

Diyet yapmaya başlamadan önce kendi vücudunuzu tanımanız ve sağlığınızı korumak adı altında ne gibi önlemler almanız gerektiğini bilmeniz çok daha önemlidir. Göz ardı ettiğiniz rahatsızlıklar “ne yaparsam yapayım, kilo veremiyorum.

” durumunu yaşamanıza sebep olabileceği gibi motivasyon olarak da büyük ölçüde etkileyecektir. kilo vermeyi engelleyen hastalıklar ‘ın ne olduğunu bilirseniz kilonuzu verme süreciniz olumlu geçecektir.

  Diyet yapan kişi için ayda 2-4 kilo kaybı idealdir.

Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar ve Sebepleri

Kilolarınızı vermeyi önleyen bir veya birden çok hastalık olabilir. Bu hastalıklardan hangilerinin sizde bulunduğu ve zayıflamanıza hangi hastalıkların engel olduğunu öğrenmek için mutlaka hekiminize başvurmalı ve kilolarınızı verme sürecini diyetisyeniniz ile beraber takip etmelisiniz.

İnsülin Direnci

İnsülin hormonun yeterince etkili olamaması durumudur. Vücuda alınan şekerlerin dokularda kullanılması zorlaşır. Vücudun daha çok insülin salgılanmasına neden olarak açlık hissini oluşturur. Haliyle gereğinden fazla yemek yememize yani kilo vermemizi zorlaştırır.

Psikolojik Sorunlar

Psikolojik nedenli yeme bozuklukları haricinde depresyon,stres,şizofreni, uyku problemleri, panik atak, madde veya alkol bağımlılığı da beslenme alışkanlığını olumsuz yönde etkiler.

Hormonal dengelerde de olumsuzluklara neden olarak kilolarınızı vermeyi zorlaştırır. Stres hormonal bozukluk yerine  iştah düzensizliği oluşturur.

Kilo vermeyi engelleyen hastalar arasında pskilojik rahatsızlıklar önemli bir yer tutmaktadır. Bu konuda detaylı bilgiye

Kansızlık(Anemi)

Diğer bir değişle anemi hastalığı daha çok kadınlarda görülen ve göz ardı ettiğimiz sağlık sorunudur. Aslında sağlığımızı ciddi boyutlarda etkileyebilir. Kansızlık yani hemoglobin değerinin düşük olmasıdır.

Bununla birlikte demir, B12 ve folat eksiklikleri de görülmektedir. Vücudun yorgun, uykuya meyil durumu söz konusudur ve bu metabolizmayı yavaşlatır.

Anemi kilo vermeyi engelleyen bir hastalık olmasının yanında bu hastalığa sahip kişiler  kendilerini enerjik hissetmek için şekerli besinleri daha fazla tüketmek ister ve bu durum da kilo kazanımına sebep olur.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Tiroid Hormonu

Metabolizmanın çalışma hızını doğrudan etkileyen önemli bir hormondur. Tiroid bezi de enerji depolamasında, vücudun ısı düzenlenmesinde, diğer sistemlerin sağlıklı çalışmasında önemli rol oynar.

Tiroid bezinin yetersiz çalışması metabolizmayı yavaşlatarak kilo verdirmeyi zorlaştırır.

Hipotroidi adı verilen tirodi bezinin az çalışması durumu kilo vermeyi engelleyen hastalıklar ‘ın başında gelmektedir.

Diğer Hormon Bozuklukları

Metabolizma üzerinde önemli görevleri bulunan hormonların eksikliği yada fazlalığıda kilolarınızı vermeyi önleyebilmektedir.

Aldesteron, progesteron, kortizol, östrojen, prolaktin, ACTH ve büyüme hormonları vücuttaki birçok sistemin çalışmasını dengede tutar.

Bu hormonlardan birinin veya birkaçının bozukluğu vücudun dengesini bozabileceği gibi kilo vermeyi de zorlaştırabilir. Adet düzensizlikleri iştah artışı, uyku bozukluğu görülebilir.

Menopoz

Kadınlarda ilerleyen yaşlarda östrojen salgısının azalmasıyla oluşur. Menopoz da metabolizma yavaşlar, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, depresyon, ateş basması gibi yan etkilerde görülür. Yan etkilerinden dolayı tatlı yeme eğilimi gösterebilirler bu da kilo vermeği zorlaştıran bir durumdur.

Kilo Vermeyi Önleyen Diğer Durumlar

Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar haricinde bazı yaşanılan durumlar ve yanlış yaklaşımlar da kilonuzu vermeyi zorlaştırabilir.

Bu durumlar ;

 • Su içilmemesi : Diyet yapanlar haricinde bile herkese günde mutlaka 2 -2,5 litre su içmesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca canınız abur cubur istediği zaman, su için. Çünkü vücudunuzun susamakla acıkması arasındaki farkı anlamak zordur.
 • Aldığınız ürünlerde etiketin okunmaması ya da yanlış anlaşılması: ürünün üzerinde “light” yazması şeker oranın düşük olduğu anlamına geldiği gibi yağ oranın da düşük olduğunu gösterebilir.Bazı light ürünlerin kalorileri çok düşük olmayabilir.
 • Düzensiz uyku: geceleri metabolizmanın yavaşladığı için uykuyla geçirmelisiniz. Ayrıca uykusuzluk stres hormonlarını etkileyerek yemeği isteği uyandırmasına ve kilo almanıza neden olabilir. Sabahları metabolizmanızın en aktif zamanında uyanıp kahvaltı öğününüzü atlamayın.
 • Motivasyon düşüklüğü: haftalık ya da aylık olarak vermek istediğiniz kiloyu abartılı bir değerde tutup moralinizi bozmak psikolojik olarak hazır hissettirmeyecektir. Kendinize daha ulaşılabilir hedefler koyarak motive edin
 • Egzersiz : haftada 3 kez bir yere yetişmeye çalışıyormuş gibi 30 dakika tempolu yürüyüş size yardımcı olacaktır.
 • Düşük kalorili diyetler: günlük besinlerinizi az yediğiniz takdirde vücut enerji için yağ dokusunu ve kasları kullanacaktır. Kas kaybıyla vücudunuz kendini korumak adına metabolizmanız yavaşlayacaktı ve artık yediğiniz size kilo olarak da dönebilir.

Yorum

Metabolizmanızın düzenli çalışması için öğünlerinizi atlamayın. “Sabah kahvaltı yapmadım, daha az kalori alacağım bugün gibi bir düşünceye kapılmayın.” Sabah-öğle-akşam ana öğünlerinden 2,5-3 saat sonra ara öğünlerinizi yapın.

Aileniz ve çevrenize zayıflamak istediğinizi söyleyerek onlardan destek alabilirsiniz.

Kilo vermeyi kendinize zorunluluk gibi göstermekten ziyade sağlığınız için gerekli olduğunu düşünün. Zorunluluk üzerinizde baskı kuracak ve diyet yapmak size eziyet gibi gelecektir.

Aç kalarak zayıflayacağınızı düşünmeyin. Midenizin boş kalması, beyine aç olduğu sinyalini gönderecektir uzun süre bir şey yemediğiniz taktirde beyin metabolizmanızı yavaşlatarak vücudu denge halinde korumaya çalışacaktır.

Diyetinize çok güzel bir şekilde uymaktasınız fakat nefsinize hakim olamayıp bir paket cipsi yanında kola ile birlikte tükettiniz. Bu yüzden diyetinizi yapmaktan vazgeçmeyin. Sağlıksız yiyecekleri hayatınızdan olabildiğince uzaklaştırmak istediğinizi düşünün ve tekrar bu durumla karşılaşırsanız farklı işlerle meşgul olun. Diyette başarılı olmak için azimli ve kararlı olun .

Diyete başlamadan önce kendinize ziyafet sunmanız, yediklerinizin kilo olarak dönmesi anlamına gelir. Diyete başladığınızda daha fazla kilonuzu vermek durumunda kalırsınız.

Sağlıksız yiyecekleri diyet döneminde düşünmek o  yiyeceğe karşı aşırı istek uyandırabilir. Dikkatinizi başka yöne verin.Sağlığınızı koruyarak kilo verebilmek için diyet yapmaya başlamadan önce vücudunuzu dinlemeli, sağlık problemleri yaşama ihtimalinize karşı doktorunuza danışmalı ve kilonuzu vermeyi engelleyen hastalıklar dan herhangi birinin sizde olup olmadığını tetkik ettirebilirsiniz.

Источник: //www.mutluvesaglikli.com/kilo-vermeyi-engelleyen-hastaliklar/

Kilo Vermeyi Engelleyen Sebepler

Aman dikkat! Sağlıklı besinler de kilo vermemizi engeller..

Uzun süreli diyet programı neticesinde hedefinize ulaşıp kilo veriyor olmak sizi mutlu edecek ve diyetin devamlılığı konusunda motive edecektir. Ancak eğer diyet sürecinde kilo veremiyorsanız bu sizi demotive ederek diyetten soğumanıza ve belki diyet planını bozmanıza bile sebep olabilir.

Diyet sürecinde kilo veremiyorsanız öncelikle sağlıksal sorunlar var mı ya da diyet listenizle vücut yapınız uyumlu mu? sorularının cevapları bulunmalı.

Eğer diyete başlamadan önce doktor kontrolünden geçmediyseniz mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Bu aşamada eğer herhangi bir sağlıksal sorun görülmediyse diyet listenizde  yanlış bir şeyler var mı   ya da eksik bir şey mi yapılıyor bunu sorgulamalısınız.

Kilo Verememenizde Etken  Nedenler

Kilo vermenize engel teşkil eden soruları sizin için derledik. Eğer aşağıdaki sorulardan birkaçına ya da hepsine cevabınız hayır ise yanlış bir şey var demektir ve bu durumda ya diyet listenizi gözden geçirmeli ya da eksiklikleri tamamlamalısınız. Sonuçta kilo verdiğinizi görüyor olacaksınız ve bu durum sizi daha çok motive edecektir.

Yeterince Su İçiyor musunuz?

Tüm bireylerin günde en az 2 litre su içmesi gerekmektedir ancak su tüketimi diyet yaparken daha büyük önem taşımaktadır. Her gün mutlaka en az 2 litre su içmelisiniz.

Diyetin yanı sıra sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmeniz için su içmek oldukça önemlidir.  Su içmek vücudunuzdaki toksinlerin ve ödemin atılmasınız sağlar.

Ayrıca Açlık duygunuzu bastırmak için de sağlıklı bir seçenektir.

Eğer su içmekte zorlanıyorsanız;  Sabah uyandığınızda bir bardak su içebilirsiniz. Öğünlerden önce ve sonrasında birer bardak su içebilirsiniz.

Diyet Öncesi Yediklerinize Dikkat Ediyor musunuz?

Diyete başlamadan önce diyet boyunca yiyemeyeceğiniz besinleri tüketerek aslında kendinize kötülük etmiş oluyorsunuz.

Nasıl mı? diyet öncesinde yediğiniz her besin sonrasında kilo verme sürecinizi daha da uzatacak ve bu da moralinizin bozulmasına sebep olacaktır. Her fırsatta hatırlatıyoruz.

Hayatınız boyunca sağlıklı ve dengeli beslenmeyi yaşam tarzınız haline dönüştürürseniz eğer, diyet yaptığınız süre zarfında hem sağlıklı kilo verecek hem de hedeflerinize ulaşıyor olacaksınız.

Gerçeği Yansıtmayan Hedefler mi Belirliyorsunuz?

Diyete başladığınızda mutlaka kendinize hedef belirlemelisiniz anca ulaşılabilir hedefler belirlemeniz önemlidir. Hedefleriniz elbette mevcut kilonuzla ve diyet listenizdeki günlük kalori miktarı ile de orantılı olmalıdır.

Yani bir haftada 10-15 kilo kaybı yaşamak gibi imkansız hedefler koymanız diyet sürecinizi tehye sokacaktır ancak daha ulaşılabilir hedefler belirlerseniz hedefinize ulaşıyor olmak sizi motive edecektir. Ayrıca hızlı ve dikkatsiz verilen kilolar size kas kaybı yaşatabilir.

Bu nedenle kilo verirken sabırlı olmanız da gerekir.

Satın Aldığınız Gıdaların Etiketini Okuyormusunuz?

Bazı ürünlerin etiketinde yer alan “%95 daha az yağlı” uyarısı o gıda ürününün sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Bu uyarı “%95 daha az şeker” şeklinde de anlaşılabilir.

Ayrıca diyet ürün diye belirtilen bazı gıda maddelerinde de hiçte sağlıklı olmayan düzeyde kalori ve katkı maddesi bulunabilir.

Bu nedenle satın almadan önce etiketleri dikkatlice incelemeli ve daha sonra satın almalısınız.

Yemeğinizi Yavaş mı Yiyorsunuz?

Sağlıklı beslenme kurallarından biridir yemeğin yavaş yenilmesi. Eğer siz yemeğinizi hızlı yiyenlerdenseniz dyet programınıza uyum sağlıyor olsanız da kilo vermekte zorlanabilirsiniz.

Hızlı yemek yemeniz halinde mide doyduğunuzu algılamaz ve tıkanarak kısa bir süre sonra tekrar açlık hissetmenize sebep olarak yeniden yemek yeme ihtiyacı doğurur.

Bu sebepten dolayı ara öğünleriniz dahil tüm öğünlerinizi yemek masasında düzenli bir şekilde beslenerek yapmalısınız.

Uyku Düzeninize Dikkat Ediyormusunuz?

Eğer uykularınız düzenli değilse kilo almanız olası bir durumdur. Günde yaklaşık 7 saatlik bir uyku sizin ihtiyacınızı karşılayacak ve güne zinde başlamanızı sağlayacaktır. Düzensiz ve fazla uykunun size kilo aldıracağını unutmamalı ve yemek öğünlerinizde de karışıklık yaşamamak için erken yatıp erken kalkmaya özen göstermelisiniz.

Tek Tip Beslenmeden Kaçınıyor musunuz?

Tek tip beslenme alışkanlığı, hem kilo vermenize engel teşkil eder hem de diğer besin maddelerinin vitaminlerinden sizi mahrum bırakır. Bu nedenle beslenme programınıza hemen her gruptan sağlıklı besinleri dahil etmeli ve besin değişim listesini ve kalori miktarlarını göz önünde bulundurarak kendinize bir program oluşturmalısınız.

Günlük Egzersiz Planınıza Uyuyor musunuz?

Diyet sürecinde bir haftada en az üç gün ve en az 30 dakika tempolu yürüyüş ile egzersiz yapmanız gerekmektedir. Eğer yürüyüşünüz ya da spor programınız bu süreden az ise kilo vermeniz zorlaşabilir. Egzersiz programınızın metabolizmanızı hızlandırmak için ve kilo vermeniz için önemli bir etken olduğunu unutmayın.

Источник: //www.diyetixyen.com/kilo-vermeyi-engelleyen-sebepler/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..