Ameliyatsız Sinüzit Tedavisi: Balon Sinüsoplasti

Kronik Sinüzit Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Ameliyatsız Sinüzit Tedavisi: Balon Sinüsoplasti

Kronik sinüzit olması durumunda hasta ilaç tedavisine yanıt vermemesi sonucunda hastalara cerrahi müdahale ya da Balon Sinüsoplasti tedavisi uygulanmaktadır.

Kronik Sinüzit Tedavisi

Kronik Sinüzit Tedavisi

Hastalarda meydana gelen sinüzit hastalığı oluşması durumunda akut ve kronik olarak iki türlü olarak ele alınacaktır. Akut sinüzit ilaçlarla tedavi edilerek iyileşme belirtileri görülmektedir.

Fakat hastalarda kronik sinüzit hastalığının oluşması durumunda hastalarda sinüs kanallarının tıkanması sonucunda daralma meydana gelecek ve yeterli miktarda bu kanallara hava girişi sağlanamayacaktır. Bunun sonucunda hastalarda tedavi seçenekleri arasında antibiyotik tedavisi kullanılacaktır.

Fakat hastaların antibiyotik tedavisine çoğunlukla yanıt vermemesi durumunda birçok hastanın geçmiş zaman içerisinde tedavisinin gerçekleşmesi gerekiyordu.

Günümüzde tedavinin gerçekleşmesi için kronik sinüs tedavisinde cerrahi yöntemler dışında da birçok tedavi yönteminin hastaya uygulanması sonucunda iyileşme belirtileri ortaya çıkmaktadır. Kronik sinüzit hastalarının tedavisinde uygulanacak olan tedavi yöntemleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Antibiyotik tedavisi;
 • Cerrahi müdahale;
 • Balon Sinüsoplasti.

Hastalığın tedavisinde etkili olacak ve hastanın yaşam kalitesinde etkili olan yöntemlerin başında gelen tedavi sonucunda hastalarda iyileşme görülmektedir. Fakat kronik sinüzit hastalarının bir süre sonrasında tekrardan hastalığın oluşmasına neden olacaktır.

Bu sebeple de hangi müdahale yapılırsa yapılsın, hastada tekrardan nüks etmemesi için hastanın yaşam koşullarını değiştirmesi ve yaşamına dikkat etmesi gerekmektedir.

Glukokortikoid Burun Spreyleri

Hastalarda meydana gelecek olan kronik sinüzit hastalığının tedavisinde etkili olan burun spreyleri tıkalı olan burnun açılmasında etkili olacaktır. İnflamasyon oluşması sonucunda bu durumu ortadan kaldırmak konusunda etkili olacaktır.

Glukokortikoidler

Steroid olarak adlandırılan ilaçlar grubunda olan bu ilaç anti-inflamatuar özelliği bulunmaktadır. Sinüslerin mukus üretimi konusunda etkisini azaltacak bir durum oluşacaktır.

Poliplerin genişlemesine neden olacak bir durum ortaya çıktığı zaman poliplerin azalmasında etkili olacaktır.

İlaçların yan etkileri oldukça az olduğundan sinüs boşluklarında oluşan tıkanmayı ortadan kaldırmak için doktor tarafından reçete edilir.

Antibiyotikler

Kronik sinüzit meydana gelmesi sonucunda hastalarda ortaya çıkacak olan sorunların oluşmasında enfeksiyon meydana geldiğinde ortaya çıkacak olan iltihaplanmanın azalmasında etkili olması için doktor reçete edeceği ilaçlar arasında antibiyotiklerde bulunmaktadır.

Montelukast

Oluşan iltihaplanmanın azalmasında etkili olan ve hastalarda polip genişlemesinde ve mukus üretimini azaltmasında etkili olan ilaç kronik sinüzit tedavisinde antibiyotik ilaçlar ile birlikte doktor tarafından tercih edilmesi sonucunda eczanelerden alınarak kullanılabilir.

Kronik Sinüzit Cerrahi Tedavisi

Kronik sinüzit hastalarında meydana gelecek olan belirtiler neticesinde hastanın yaşam kalitesinde düşme meydana gelecektir. Hastalığın tedavisinde etkili olan yöntemlerin başında cerrahi yöntem uygulansa da sinüs organının çıkartılmayacak olduğundan zaman içerisinde cerrahi müdahaleye rağmen hastalarda tekrardan kronik sinüzit meydana gelmesi görülmektedir.

Cerrahi müdahaleyi kulak burun boğaz hekimleri tarafından gerçekleştirilecek olan endoskopik yöntem adı verilen bir cerrahi müdahale uygulanarak hastanın tedavisi gerçekleşecektir.

Genel anestezi altında gerçekleşecek olan bu tedavi işlemi için hastanın dudak ve damak kısmından birkaç santim büyüklüğünde bir kesi açılarak özel bir tıbbi cihaz yardımı ile sinüslere ulaşılması sonucunda hastaların sinüs kanallarında meydana gelen tıkanıklığa müdahale edilerek açılması gerekmektedir.

Hastanın daha sonradan tampon uygulanacak ve antibiyotik tedavisini olabilecek enfeksiyon gelişimine neden olacaktır.

Balon Sinüsoplasti

Son yıllarda kronik sinüzit hastalarının tedavisinde etkili olacak tedavi yöntemlerinden bir tanesi de Balon Sinüsoplasti olmaktadır. Bu işlem sinüs dokularına ve diğer dokuların zarar görmesini engelleyerek gerçekleşecek olan bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Bu işlem sonucunda kanama olmayacağından tampon uygulaması da gerçekleşmemektedir. Tıkanan kanalların açılması için bir balon deliğin içerisine konulması sonucunda röntgen yardımı ile balın şişirilmesi sonucunda tıkanmış olan kanalların genişletilerek başarılı bir şekilde hastanın tedavisi gerçekleşmektedir.

Balon Sinüsoplasti uygulamasının birçok avantajı bulunmaktadır.

Cerrahi yöntem uygulamasında oluşacak göz kanalının zedelenmesi ya da atardamarların zedelenmesi gibi bir sorunu ortadan kaldırmasını sağlayacaktır.

Ortalama olarak 20 dakika sürecek olan bu uygulama sonucunda cerrahi tedavi yönteminde uygulanacak olan komplikasyonların da ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Oluşacak komplikasyonların azalmasında etkili olacaktır.

Hastanın ertesi gün içerisinde normal yaşantısına sıkıntısız bir şekilde dönecek ve hastanın ağrısının ya da sızıntısının da olmamasını sağlayacaktır. Bu tedavi yöntemi 17 yaşından büyük olan çocuklara uygulanmaktadır.

Источник: https://sinuzit.info/kronik-sinuzit-tedavisi.html

Ameliyatsız Sinüzit Tedavisi (Balon Sinoplasti)

Ameliyatsız Sinüzit Tedavisi: Balon Sinüsoplasti

Balon sinoplasti; tıkanan nazal sinüslerin tedavisi için uygulanan endoskopik cerrahi işlemidir. Hastalara kronik sinüzit tanısı konulduktan sonra, ilaç tedavisi yanıt vermeyebilir.

Son yıllarda sinüs cerrahisindeki gelişmeler ile beraber, doktorların hastalarda ameliyatsız sinüzit tedavisi yöntemi olan balon sinoplasti operasyonunu tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Sinüs cerrahisinde iki seçenek mevcuttur. Bunlar; balon sinoplasti ve fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisidir. Balon sinoplasti; sinüzit hastalığından muzdarip olan hastalar için endoskopik bazlı bir sistemdir.

Daralan sinüs geçitlerini büyütmek için, küçük esnek balonlar kullanılır.

Balon şişerken, sinüs kanalları yeniden yapılandırılır ve sinüs astarına zarar vermeden normal sinüs drenajını geri kazanmak amacıyla, sinüs kanallarının duvarları genişletilir.

Kulak Burun Boğaz ana bilim dallarında uygulanan balon sinoplasti sinüzit tedavisi son derece güvenli ve etkili bir teknolojidir.

Çalışmalarda, hastaların hiçbir olumsuzluk yaşamadığı ve kronik sinüzit semptomlarının da klinik anlamda iyileşme gösterdiği istatistiksel veriler ile kanıtlanmıştır.

Kulak burun boğaz doktorları tarafından kullanılan balon sinoplasti tedavisi, tıkanan arterleri açmak için anjiyoya benzer bir uygulama olup, minik balonlar ve balon sinoplasti cihazları kullanımı ile tıkanan sinüslerin eski haline dönmesini sağlar.

Balon Sinoplasti Nedir?

Balon sinoplasti sistemi; sinüslerde açıklık oluşturmak için kullanılan bir grup tıbbi cihaza verilen addır. Sinüslere ulaşmak için küçük, esnek balonlar buruna yerleştirilir.

Balonlar yavaş yavaş şişirilerek, tıkanan sinüs kanallarının normal haline dönmesi amaçlanır. Türk Tabipler Birliği kılavuzuna giren balonla sinüzit tedavisini sosyal güvenlik kurumları karşılamaktadır.

Doktorunuz bu yöntemi sizler için uygun gördüğü takdirde, sizlerin de balon sinoplasti ücreti giderleri sağlık sigortanız tarafından desteklenecektir.

Balon Sinoplasti Cihazları Nelerdir?

Balon sinoplasti cihazları, yetkili kuruluşlar tarafından onaylı, sinüs cerrahisi için özel olarak tasarlanmış endoskopik ve kateter bazlı araçlardır. Balon kateteri nazikçe ve sinüse zarar vermeden, sinüs açıklığına yerleştirilir ve şişirilerek, tıkanan sinüslerin açılmasını sağlar.

Ameliyatsız kronik sinüzit tedavi yöntemi olarak balon sinoplasti işlemi uygulandıktan sonra, tedavinin sonuçları bireye göre değişiklik gösterir. Balon sinoplasti teknolojisi ile sinüzit ameliyatı geçiren hastalarda, bu tedavi sonrasında aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmıştır.

 • Yurtdışında 1.036 hasta ile sürdürülen balon sinoplasti tedavisi sonrasında; 10 ay boyunca hastalar izlenmiştir. Bu 10 aylık süreçte, hastaların %96’sında sinüzit semptomlarının azalarak, neredeyse tamamen iyileşme sürecine girdikleri çıkan istatistiksel sonuçlardır.
 • Başka bir çalışmada, balonla sinüzit tedavisi yapılan 65 hasta 2 yıl boyunca takibe alınmıştır. Bu hastalarda da ciddi bir iyileşme gözlemlenmiştir.

Balon Sinoplasti Riskleri Nelerdir?

Balonla sinüzit tedavisinde, sinüsleri oluşturan kemikler kenara itilerek, sinüs açıklıkları genişletilir. Lider Kulak Burun Boğaz doktorları tarafından güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Balon sinoplasti, herhangi bir kemiğe ya da dokuya zarar vermez ve hastalar tedavi sonrasında hızlı bir şekilde normal hayatlarına geri dönebilirler.

  Tüm yayınlanmış klinik veriler sonrasında, balonla sinüzit tedavisinin hastalara kesin bir yan etkisi olmadığı bildirilmektedir. Ancak balon sinoplasti tedavisi; doku ve mukoza travması, enfeksiyon, enfeksiyona ya da olası optik yaralanma riskleri taşıyabilir. Bu tedavinin sizler için uygun olup olmadığına doktorunuz karar vermelidir.

Balonla sinüzit tedavisi sonrasında hastalar ne kadar sürede iyileşirler?

Balon sinoplasti operasyonunun süresi, her bireye göre farklılık gösterir. En doğru cevap için doktorunuza danışmanızı sizlere öneririz. 1.036 hastada uygulanan bu operasyonla beraber, hastaların genelinin cerrahi ve anestezi sonrasında iyileşme sürelerinin 3 saat olduğu belirtilmiştir. Operasyon sonrasında, hastanın hastanede yatması gerekmemektedir.

Balonla sinüzit tedavisinde hangi anestezi yöntemi kullanılır?

Balonla sinüzit operasyonu; çoğunlukla genel anestezi prosedürü dahilinde yapılmaktadır. Ancak bazı hastalarda lokal anestezi prosedürü altında da operasyon yapılabilmektedir. Sağlık kuruluşu hastalar için en iyi anestezi seçeneğini belirlemektedir. İyileşme süresi hastadan hastaya değişir iken, birçok hasta hızla normal aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Eğer sinüzit hastalığından muzdarip iseniz ve yalnız ilaç tedavisi ile kronik sinüzit semptomlarının hafifletilmesi etkili olmuyorsa, balon sinoplasti cihazları kullanılarak yapılan ameliyatsız sinüzit tedavisi doktorları tarafından hastalara önerilebilir.

Balon sinoplasti operasyonunun geçtiğimiz yıl itibariyle sigorta kapsamında olduğunu da okuyucularımıza hatırlatmak isteriz. Sinüzit için ağrısız, ameliyatsız en pratik tedavi yöntemini sigorta desteği ile hemen yaptırabilirsiniz.

Источник: https://www.sinuzit.org/ameliyatsiz-sinuzit-tedavisi-balon-sinoplasti/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть