Amip Hastalığı Nedir? Amip Belirtileri ve Tedavisi

Amip Kisti Nedir? Amip Nedeniyle Oluşan Kist Tedavisi

Amip Hastalığı Nedir? Amip Belirtileri ve Tedavisi

Amip kisti, ağız yoluyla alınabilen bir mikroorganizmanın mide bağırsak sisteminde bağırsaklara yerleşerek orada iltihaplanmaya neden olurlar.

Amip Kisti Nedir – Nasıl Hastalık Yapar

Amip, kirli sulardan ve kirli yiyeceklerle vücuda alındıktan sonra bağırsaklara yerleşerek hastalık oluştururlar. Amip kistleri, amip mikrobunun vücuda alındıktan 1 hafta ile 4 hafta arasında belirti vermeye başlamaktadır. Belirti vermeyen vakalar olabileceği gibi hastalık vücutta diğer organlara da zarar verebilmektedir. 

Kist bağırsaklarda oluştuktan sonra akciğerlere, karaciğere ya da bağırsağın kendisinde kalarak vücut iç organ fonksiyonlarında aksaklıklara neden olabilir. 

Amip Kisti Belirtileri

Kist vücuda girdikten en erken 1 hafta sonra belirti verebilirken bu süre uzayabilir, hiç belirtide vermeyebilir. Bağırsaklara yapışarak asalak bir şekilde vücuda alınan besinlerin yararlı olanlarını kendisi kullanmaya başlayan amip, kendisine kese oluşturarak vücuttan yararlanır. Bu yararlanma sırasında da vücut bazı tepkiler verir. Bunlar şöyledir:

 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı, kusma
 • İshal
 • İştahsızlık
 • Dışkıda bazen kan
 • Halsizlik, yorgunluk 
 • Dışkılar iken şiddetli ağrı
 • Ani kilo kaybetme

Sayılan belirtilerin önemsenmemesi, doktora başvurulup bir gaita tahlili yaptırılmaması durumunda hastalık şiddetlenir ve görülen belirtiler ağırlaşmaktadır. Dışkı kanlı, karın şiş ve dokunulmakla ağrılı, şiddetli ishal, ateş amip kistinin ilerlediği hastalarda görülmektedir. 

Çocuklarda karın ağrısına DİKKAT!

Hastalık, bebeklerde ek gıda almaya başladıklarında, çocuk ve yetişkinlerde kirli gıda ve suların tüketilmesi ile ortaya çıkmaktadır. İçme suyun temizliğine dikkat edilmediği, içme suyunun geçtiği boru hattının düzenli aralıkla kontrol edilmediği ve ölçümlerin düzenli yapılmadığı / yapılamadığı şehirlerde amip kisti vakaları yayılım gösterecektir. 

Amip Kisti Bulaşmasının Önlenmesi

Bir şehirde ya da ülkede, amip kistinin içme suyu şebekesine karışmış olması orada yaşayan herkese bulaşması anlamına gelmektedir. Yönetim tarafından böyle bir risk açıklanmış ise kişilerin yedikleri gıdaları sirkeli suda bekletip sonrasında kaynatılmış soğutulmuş su ile yıkaması gerekir. İçme sularının ise kaynatılıp soğutularak tüketilmesi gerekmektedir. 

İçme suyu ve sulama suyuna bulaşan mikrop, o suyla sulanan besinlerinde üzerine yerleşerek sofralara taşınmaktadır. Yapılan yemeklerde ve içme sularında dikkat edilmesi böyle bir durumda amip kistinin önüne geçecektir. 

Diğer yandan bakıldığında bebeklerin ek gıdaya geçtiği dönemlerde iyice yıkanmış besinlerin verilmesi, yere düşen bir gıdayı ya da kullanıyorsa emziği iyice yıkamadan tekrar verilmemesi gerekmektedir. Sadece amip için değil diğer mide bağırsak hastalıkları için bebeklerin vücut savunma sisteminin henüz tam gelişmemesi nedeniyle ağır hastalıklara ve bebek ölümlerine sebep olabilir. 

Amip Kisti Tedavisi

Amip kistinin tedavisi, erken fark edildiği ve belirtilerin şiddetlendiği dönemde antibiyotik ile yapılmaktadır. Amip üzerinde etkili olan antibiyotik tedavisi hastanın yaşı ve kilosuna göre dozu ayarlanarak kullanması gerekmektedir. Hastanın yaşadığı ishal nedeniyle vücutta su kaybı oluşmuş ise serum takmak gerekebilir. 

Amip kistinin hastanın dışkılaması ile diğer ev halkına da bulaştıracağından dolayı diğer aile bireylerinin de kontrol edilmesi gerekmektedir.

Dışkılama sonrasında yıkanmayan eller ile ellenen kapı kolları, lamba düğmeleri, yiyecekler bulaşmaya neden olacağı için dikkatli davranılması gerekmektedir. Diğer aile bireylerinde saptanan amip için gerekli tedavi onlara da başlanması gerekir.

Belirti verme süresi 7-28 gün arasında değişim gösterdiği için henüz belirti vermeyen hastalarda koruyucu olarak tedavi önerilebilir. 

Antibiyotikte Doz Atlanmamalı

Amip kistinin diğer organlara özellikle sinir sisteminin önemli organı olan beyne ulaşıp kist yapma ihtimali varsa, kanlı ishalin şiddetli belirti gösterdiği hastalarda cerrahi yöntemle kistin alınması gerekmektedir. Karaciğer, beyin gibi organlarda görülen amip kistleri ise yine antibiyotik ve cerrahi tedaviyle alınması gerekir. 

Verilen antibiyotik tedavisi, belirlenen sürede kullanılmalı ve doz atlanmamalıdır. Doz atlama durumunda mikroorganizma antibiyotiğe karşı direnç oluşturur ve tedavi edilemeyebilir.

Ağrı ve ateş durumları için hastaya ek olarak analjezik ve ateş düşürücü ilaçlar verilebilir.

İshalin su kaybına neden olan hastalarda ise hazırlanacak oral rehidratasyon sıvısı ağız yoluyla alındığında vücuttaki sıvı kaybının yanı sıra yaşanan mineral kaybının da tedavi edilmesini sağlar. 

ORS Hazırlanışı

Kaynamış ılıtılmış 1 litre suya 2 yemek kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz ve karbonat eklenerek hazırlanır. Hazırlanan su içilir ve her içileceğinde yeniden hazırlanabilir. Vücutta oluşan sıvı ve mineral kayıplarında rahatlıkla kullanılan ORS, ağır ishalli hastalarda kusması yoksa verilmektedir. Kusması da olan kişilerde mutlaka serum takılması gerekebilir. 

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kistim.com/amip-kisti-nedir.html

Amip Hastalığı Nedir? Amip Belirtileri ve Tedavisi

Amip Hastalığı Nedir? Amip Belirtileri ve Tedavisi

Amip; vücutta hastalık oluşturan tek hücreli mikroorganizmaların ökaryot sınıflarından birine genel olarak verilen adlardan birisidir.

Birçok farklı hastalığa neden olan amip mikrobu aslında tek bir canlı değil bir koloni halinde yaşayan mikroorganizma grubunu oluşturmaktadır.

Bu yapılar kendi içlerinde toplu olarak yaşama sistemi gösterirken, bakteriler gibi her biri tek hücreli bir prokaryot yapı gösterirler.

Amip özellikleri nedir?

Genellikle ismi birçok farklı hastalıkla anılan bu mikroorganizma için amip ne demek sorusu konusunda da dizanteri veya parazit gibi rahatsızlıklar oluşturan mikroorganizmalardır, cevabı verilebilir.

Genellikle tatlı veya kokuşmuş su birikintilerinde veya nemli yapıdaki toprak parçalarında yaşarlar.

Yapılarındaki yalancı ayakları besin olarak kullandıkları tek hücreleri almak için kullanırlar ve sıklıkla zeminlerde yaşarlar.

Amip Hastalığı nedir?

Amip hastalığı ya da Amebiazis dizanteriye neden olan bir amip olan entamoeba histolytica adlı tek hücreli bir parazitin vücutta oluşturduğu enfeksiyondur. İnsanların kalın bağırsağında asalak olarak yaşayan bu tek hücreli parazit, sıcak ülkelerde daha yaygındır. Her yaşta görülebilir.

Amip Nasıl Bulaşır?

Tek hücreli bir mikroorganizma olmakla birlikte genellikle koloni halinde yaşayan ve su birikintileri ve nemli topraklarda zemin kısmında yer alan Entamoeba Histalytica, farklı şekillerde bulaşma yolları gösterebilir.

Bu nedenle bulaşma yöntemleri arasında genellikle kirli suların ev ortamında ve mutfak ortamında kullanılması ve temiz su kaynaklarına kirli suların ve tatlı su kaynaklarının arıtma kullanılmadan ve temizlenmeden karışması gösterilebilir.

Bulaşma gerçekleşmesi için gıda kaynakları ve su kaynakları içerisine mikrobun yerleşmesi ve sonrasında bu gıda kaynaklarının insan ve hayvan tarafından tüketilmesi gerekir. Özellikle yetişkinlerden çok çocuklarda ve bebeklerde bulaşma çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

Enfeksiyonun insana geçmesi özellikle dışkı bulaşmış su ve yiyeceklerin tüketilmesiyle olur. Hijyenik koşulların bozuk olduğu, kalabalık, fakir toplumlarda ve ülkelerde görülür. Beslenmesi kötü olan kişiler, ileri yaşlılar, sosyal kurumlarda kalanlar, hamileler, kanserli hastalar, alkol bağımlıları ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaç alan kişiler daha çok risk taşır.

Amip Belirtileri

E. Histolytica, kalın bağırsakta hastalığa neden olmadan yaşayabilir. Ancak bazen kalın bağırsağı istila edip kolit (bağırsak iltihabı), akut dizanteri veya uzun süren ishallere neden olur. Enfeksiyon aynı zamanda kan yoluyla karaciğere ve nadiren de akciğer, beyin ve diğer organlara yayılım gösterebilir. Yumuşak kıvamlı dışkılama, mide ağrısı ve mide krampı en yaygın belirtileridir.

Daha şiddetli olgularda kanlı dışkı, ateş, kusma, karında hassasiyet ve kilo kaybı görülür. Karaciğer apsesine neden olduğu durumlarda karnın sağ üst kısmında ağrı ve eşlik eden ateş görülür. Akciğer enfekte olduğunda ise öksürük, nefes almakla artan göğüs ağrısı öne çıkar.

Amip Dizanteri nedeni

Entamoeba Histalytica bağırsakta bulunduğu sürece kolit ve dizanteri oluşturma riski vardır. Mikrop sabun ya da düşük konsantrasyondaki klorlu su ile ölmezler.

Bu yüzden amipin sık görüldüğü bir bölgeye seyahat edildiğinde içme suyu kaynatılmalı ve sebzeler iyice yıkanıp 10-15 dakika sirke içinde bekletilerek tüketilmelidir.

Entamoeba Histalytica tespit edilen bireylerin ailelerine de E. Histalytica testleri yapılmalıdır.

Bebeklerde Amip

Özellikle bebeklerde mikroba maruz kalma sonucu dizanteri rahatsızlığı görülebilir. Bebeklerde amipli dizanteri genellikle tüketilen besinlerden bulaşır ve tek hücreli bir canlı olarak vücutta yer alır. Genel bulaşma yöntemlerinden birisi olarak da temas ettikleri cisimler üzerinde amip canlısının bulunması gösterilebilir.

Bebeklerin vücuduna ağız yoluyla giren ve bağırsaklarda tutulma gösteren amip canlısı, bölünerek üreme gösterir ve çok hızlı bir şekilde çoğalır.

Dizanteri rahatsızlığı ile karşılaşıldığında kanlı ishal durumu görülebilir, yaralar ortaya çıkabilir ve bebeğin dışkısında çok kötü bir koku ve kan ile karşılaşılabilir.

Belirtiler olarak ani ve yüksek ateş, zor dışkılama ve çocuklarda karın ağrısı ve sürekli ağlama gösterilebilir.

Amip Tedavisi

Teşhis, dışkıdan alınan örnekle konur. Kolonoskopi (ucunda ışık bulunan kameralı bir aletle kalın bağırsağın incelenmesi) yapılırken işlem sırasında doktor etkilenen bağırsağı görüp biyopsi alabilir ve bu şekilde de tanı konulabilir.

Ultrasonografi ve tomografi gibi görüntüleme yöntemleri karaciğer, akciğer ve beyin apselerinin tanısında kullanılır. Antibiyotik, tedavideki en etkin mekanizmadır.

Altta yer alan yorum alanından sorularınızı uzmanımıza sorabilirsiniz en kısa sürede cevaplanacaktır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Gastroentereloji, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları

Источник: https://www.saglikk.com/amip-hastaligi-nedir-amip-belirtileri-ve-tedavisi/

Amip Nedir? Amip ve Özellikleri

Amip Hastalığı Nedir? Amip Belirtileri ve Tedavisi

Bu yazıda tek hücreli ökaryot bir canlı olan amip ele alınacaktır. Yazı boyunca öÄŸreneceÄŸimiz konular ise ÅŸöyledir:

 • Amip nedir?
 • Amip Özellikleri
 • Amiplerde sınıflandırma
 • Amip Dizanteri ve Tedavisi

Yukarıdaki görselde bir amip resmi gösterilmiÅŸtir.

Amip Nedir?

Amip veya amoeba sürünerek ilerleyen bir tek hücreli ökaryot canlı sınıfının genel adıdır. Yani amip diye tek bir canlı yoktur. Amipler vardır.

Bu özelliklere sahip canlıların oluÅŸturduÄŸu sınıf ile ilgili yapılan genetik araÅŸtırmalar sınıfın türleri arasında çok belirgin farkların olduÄŸunu fark etmiÅŸtir.

Bakteriler gibi tek hücreliler prokaryot yapıdadır. Ancak amip, öglena ve paramesyum gibi canlıların yer aldığı ökaryotik tek hücreliler alemi de mevcuttur. Elbette ki bu canlılar bakterilere oranla epey geliÅŸkin durumdadır.

Amip nedir kısaca öÄŸrendikten sonra amibin özelliklerini ele alalım.

Amip Özellikleri

Amip grubunda yer alan canlıların bazı özellikleri vardır. Bu özellikleri alt baÅŸlıklar halinde ele alalım.

Hücre yapısı

Tüm canlı organizmalar geniÅŸ ölçüde iki gruba ayrılabilir: prokaryotlar ve ökaryotlar. Prokaryotik hücrelerin aksine, ökaryotik hücreler son derece organize edilmiÅŸtir. Bakteri ve Arkeler prokaryotken diÄŸer tüm canlılar ökaryottur.

Amipler de ökaryottur. ÇoÄŸunlukla tek bir hücreden oluÅŸurlar. Amip hücresi, ökaryotlarınki gibi bazı karakteristik özelliklere sahiptir.

Amip sitoplazması ve hücresel içeriÄŸi hücre zarı içine alınmıştır. Amip DNA'sı, çekirdek içinde zarla kapalı olarak toplanmıştır.

Son olarak, enerji üretimi ve protein taşınması gibi çeÅŸitli hücresel iÅŸlevleri yerine getiren zarla çeviri organelleri vardır.

Organel yapısı çoÄŸu amip için ortaktır, ancak birkaç istisna bulunmaktadır. ÖrneÄŸin, insanlarda amip dizanteri oluÅŸturan parazit Entamoeba histolytica, proteinleri salgıya çevirip paketleyen golgi aygıtına sahip deÄŸildir.

Bunun yerine, benzer iÅŸlevleri yerine getiren golgi benzeri bölmeler ya da kesecikler içerir. Yapılan araÅŸtırmalar bazı amip türlerinin mitokondrisinin de olmadığını göstermiÅŸtir.

Yalancı Ayaklar

Yapısal olarak amipler yüksek organizmaların hücrelerine oldukça yakındır. Hatta amiplerin insanın beyaz kan hücrelerine yapı açısından benzediÄŸi söylenebilir.

Beyaz kan hücrelerimiz gibi amipler de yalancı ayak oluÅŸturur. Sitoplazmanın kıvrılan hücre zarı içerisine dolmasıyla ortaya çıkan bu yapılar sayesinde amiplerin hareketi saÄŸlanır. Yalancı ayakları aynı zamanda bir ÅŸeyin etrafında sarmal yaparak onu içeri alabilirler.

Amipler hareket ettiği zaman yalancı ayaklar yer değiştirir. Bu nedenle amipte şekil değişikliği olur. Amip kelimesi zaten Yunancada değişim manasına gelen bir kelimeden gelmektedir.

Biyolojide yalancı ayak denince aklımıza ilk gelmesi gereken canlı grubu amiplerdir.

Amibin YaÅŸamsal Özellikleri

Amipler genellikle sucul ortamlarda yaÅŸamlarını sürdürürler. Her canlı tek hücreden oluÅŸur. Amiplerin ilginç olan özelliÄŸi de hiç durmamalarıdır. Yani amipler sürekli yalancı ayaklar ile hareket ederler.

Amipler sulu ortamlarda besin maddelerinde denk geldiklerinde bunu içeri almak için yalancı ayaklarıyla besinin etrafında neredeyse bir daire oluÅŸtururlar. Besini tamamen kuÅŸatmak suretiyle içeri alırlar. Böylece endositoz yapmış olurlar.

Amiplerin solunumu için sudaki oksijen kullanılır. BoÅŸaltım da yine hücre zarından su içerisine doÄŸru yapılır.

Amip ortadan ikiye bölünerek çoÄŸalır. Yani amipte eÅŸeysiz üreme görülür.

Amiplerde Sınıflandırma

Yüzyıllar boyunca organizmaları sınıflandıran çeÅŸitli sistemler, gözlemlenebilir özelliklerde ve görsel benzerliklere dayanıyordu. Amip sınıfıyla ilgili sınırları çizilmiÅŸ kesin bir canlı grubundan söz etmek mümkün deÄŸil.

Tarihsel olarak amipler, yalancı ayak kullanan tek hücresiler olarak aynı grupta sınıflandırılmıştır. Son yıllarda amipleri de sınıflandırmaya yönelik çalışmalar hız kazandı. Bu çalışmaların amacı amipler arasında evrimsel soy aÄŸacını ortaya çıkarmak ve amip canlıları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaktır.

Ayrıca yalancı ayak oluÅŸturmaya dayalı bir sınıflandırma yine yapısal bir sınıflandırmadır. Oysa biyolojide artık filogenetik sınıflandırma ön plandadır.

Amiplerde benzer görüntüye sahip ancak genetik yapıları oldukça farklı canlı türlerine rastlanmıştır. Bu açıdan filogenetik sınıflandırmanın tamamlandığını söylememiz güçtür.

Amip Dizanteri ve Tedavisi

Amiplerin genellikle sularda yaÅŸadığını söyledik. Bazı amip türleri hayvan vücutlarında parazit olarak yaÅŸamlarını sürdürür.

Ä°nsan veya hayvan kalın bağırsağına yerleÅŸen bu canlılar “amipli dizanteri” (Entomoeba histolytica) adı verilen hastalığı neden olur.

Dizanteri yapan amip ağız yoluyla alınır. Zamanla çoÄŸalarak kalınbağırsaÄŸa geçen bu tek hücreli kalın bağırsakta yara oluÅŸumuna neden olur.

Aslında kalın bağırsaÄŸa geçen her amip hastalık yapmaz. Hastalık yapıcı özel türler mevcuttur. Bu türler de vücut savunması düÅŸükken hastalığa yol açabilirler.

Amip dizanterisi tedavisinde bu tek hücrelileri öldürecek metranidazol ve tetrasiklin sınıfı ilaçlar kullanılır. Amip dizanterisi tedavisi iki haftadan az sürer.

Dizanteri olmamak için yiyecekleri mutlaka yıkayarak yemek, temiz su içmek ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak önemlidir.

Kaynak:

www.livescience.com/54281-amoeba-definition.html

news.uark.edu/articles/32087/biologist-awarded-grant-to-study-amoebae-cell-structures-and-development

Etiketler:

 • biyoloji    
 • Источник: http://webders.net/445/amip-nedir-amip-ve-ozellikleri.html

  Dizanteri : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

  Amip Hastalığı Nedir? Amip Belirtileri ve Tedavisi

  En sık görülen kalın bağırsak hastalıklarından biri dizanteridir. Halk arasında kanlı ishal olarak bilinir. Kalın bağırsakta çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelir.

  Tedavi edilmediği sürece hem yetişkinler hem de çocuklar için ciddi rahatsızlıklar oluşturabilir. Genelde yetişkinlerde görülen dizanteri, taşıdığı olumsuzluklar yüzünden bazı bağırsak ve mide rahatsızlıklarına zemin hazırlar.

  Bireylerin sosyal aktivitelerini ve iş hayatlarını, günlük pek çok faaliyeti olumsuz etkiler.

  Toplum olarak dizanteriyle ilgili bilinçli olunmalıdır. İlk belirtileri görüldüğü andan itibaren bir doktora gidip gerekli tedavi yönteminin uygulanması gerekir. Eski dönemlere nazaran tıbbın son zamanlarda gelişmesine bağlı olarak hastalığın tedavisi eskiye göre çok daha kolay. Düzgün tedavi yöntemiyle hasta çok kısa sürede normal hayatına geri dönebilir.

  Dizanteri Nedir?

  Dizanteri, bağırsaklarda iltihaplanma şeklinde meydana gelen bir iç hastalıktır. Bulaşıcı özelliği bulunur ve sindirim sisteminde çeşitli bozukluklar meydana getirir. Hastalık, kanda meydana gelen sulu dışkılama olarak tanımlanır.

  Bozulmuş ve mikroplu hale gelmiş yiyecekler ve sular vasıtasıyla yayılır ve çoğalır. Bozulmuş besinlerin vücut tarafından emilmesi çok fazla su ve mineral kaybedilmesine neden olur.

   Hastalar önce hafif karın ağrıları ve mide krampları hissetmeye başlar. Kana bulaşmış olan bakteri şiddetli şekilde etki gösterir. Enfeksiyon kapılmasından itibaren organizmalar bağırsaklarda yaşamaya başlar ve hastanın dışkısıyla yayılır.

  Dışkı kanlı ve mukuslu olarak görülür. Tedavi edilmediği zaman ölümcül olabilir.

  Basilli ve amipli dizanteri olmak üzere iki çeşit hastalık türü bulunur.

  • Amipli tür entamoeba histolytica adlı bakterinin neden olduğu bir türdür. Daha çok tropikal bölgelerde görülür. Amipin tek hücreli bir bakteri olması sebebiyle mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Çünkü bakteri vücuda girip yıllarca vücutta yaşayabilir. Bazen de mikrop vücuda girdikten sonra 10 ile 21 gün arasında belirtiler göstermeye başlar. Hastada karın ağrısı, ateş, kilo kaybı ve ishal şikayetleri gözlenir.
  • Basilli tür ise genelde Batı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlarda görülür. Shigella bakterisinin neden olduğu bir türdür. Burada bakteri vücuda girdikten sonra 2-7 gün arasında hastalığın belirtileri görülmeye başlanır. Amipli türde görülen belirtiler bu türde de görülmeye devam eder. Kanlı ishal, halsizlik, karın ağrısı ve ateş gibi belirtiler ortaya çıkar.

  1. Bakteriler

  Shigella bakterisinin pek çok çeşidi bulunur ve birbirleriyle oldukça benzer yapıya sahiptirler. Bakteriler ağız yoluyla vücuda girip uygun ortam bulduklarında vücuda yerleşirler. Daha çok kalın bağırsakta bulunan mukozaya yerleşmeyi tercih ederler ve burada zaman içinde çoğalmaya başlarlar. Mikropların çoğalması oldukça hızlı gelişir.

  Bu durum ise kanda alyuvarların artmasına sebep olur. Bununla birlikte vücutta derin yaralar oluşmaya başlar. Hastalığın bulaşmasına neden olan mikroplar sadece hasta ve taşıyıcı görevindeki insanlarda yer alırlar. Hastalığın iyileşme sürecindeki insanlar taşıyıcıdırlar. Bu süreçte bile hastalardan uzak durmak gerekir.

  Hastalığın kirli ortam, dışkı ve ağız yoluyla bulaştığı kesin olarak kanıtlanmıştır.

  2. Kirli sular

  Birçok hastalığın nedeni arasında sayılan kirli sular, dizanterinin ortaya çıkmasındaki en büyük faktörlerden biridir. Hastalığa neden olan bakterilerin kirli sularda bulunma ihtimali oldukça fazladır. Bu suların kullanılması sonucu bakteriler kısa süre içerisinde insan vücuduna yerleşir.

  3. Hijyensiz yiyecekler

  Temiz olmayan yiyecekler de hastalığın başlıca nedenleri arasında yer alır. Özellikle sokaklarda üstü açık biçimde satılan yiyeceklerin üzerine pek çok kanatlı ve bakteri taşıyan hayvanlar konar. Bunun sonucunda da mikroplar o yiyecek üzerine bulaşır. Ayrıca güzelce yıkanmamış sebze ve meyveler de dizanteriye neden olabilir.

  Dizanteri Nasıl Bulaşır?

  Hastalığın çeşitli bakteri ve mikroplar tarafından ortaya çıkması dizanteri bulaşır mı sorusunu net olarak cevaplar. Bu tür mikroorganizmaların yaşadığı yerlere yakın yerlerde yaşamak veya hasta biriyle yakın temas halinde olmak hastalığın bulaşmasına sebep olur.

  Büyük çoğunlukla insan dışkısı, kanalizasyon atıkları, çeşitli pislikler ve ağız yoluyla bulaşır. Tuvaletten çıkınca ellerin yıkanmaması veya düzgün ve yeterli miktarda temizlenmemiş gıdalar hastalığın bulaşmasını kolaylaştırır. Hastanın dışkısına konan uçan kanatlılar da hastalığın bulaşmasına yardım eder.

  Savaşların ve kıtlıkların neden olduğu kirli sular ve yiyecekler, kalabalık toplumlarım bulunduğu okullar ve yurtlar da hastalığın bulaşması için gayet uygun ortamlardır. Hastalığa neden olan bakteriler hasta ve taşıyıcı bireylerde bulunur.

  Bu yüzden hasta ve taşıyıcı insanlarla temas halinde olduktan sonra ellerin güzelce yıkanması gerekir.

  Dizanteri Belirtileri Nelerdir?

  Dizanteri hastaları tipik olarak, gittikçe şiddeti artan karın ağrılarından şikayetçi olur.

  Dizanteri, tedavi edilmediği durumlarda ise hayati teh oluşturan bir hastalık olma özelliğine sahiptir ve kas kramplarının yaşanmasına neden olur.

  Genellikle; kanlı, sulu, iltihaplı ve mukuslu ishal, ateş ve titreme hali, bulantı ve kusma, halsizlik, aralıklı olarak kabızlık ve sürekli olarak tuvalete çıkma isteği gibi belirtiler yaşanır.

  Semptomlar, hastalığa sebep olan mikroorganizmanın vücuda girişinden sonra 1 ile 3 gün arasında bir sürede ortaya çıkar. Fakat semptomların ortaya çıkması bazen haftalar ya da ayları bulabilir. Bu durum bağırsak harici diğer bazı iç organların da hasar görmesine neden olur.

  1. Karın ağrısı

  Dizanteri, kolon ve bağırsakları doğrudan etkiler. Karın boşluğunda şiddetli kramp ve ağrıların ortaya çıkmasına neden olur. Burada yaşanan karın ağrılarının oluşum nedeni de bağırsaklarda veya kolonda, şiddetli iltihaplanma yaşanmasıdır. Hastalığı ortaya çıkaran bakterilerin iltihap yapıcı özelliği bulunur.

  2. Şiddetli ishal

  İshal karın boşluğunun ağrımasına neden olur ve dizanteri sırasında normal seyrinden çok daha farklı ilerler. Hastalarda ishal, iltihaplı, mukuslu ve kanlı şekilde kendini gösterir.

  Bağırsaklarda iltihaplanma yaşandığı ve bağırsaklar enfeksiyon kaptığı için, dışkı bir miktar iltihap ve kan içerebilir. Hastalar ishal ile beraber çok fazla su ve mineral kaybeder.

  Tedavi edilmediği zaman tehli sonuçların oluşabilir.

  3. Ateş ve titreme

  Vücut dışarıdan gelen, parazit, bakteri gibi mikroorganizmalar ile mücadele içine girer. Dizanteri bakteri temelli bir hastalık olduğu için organizmalar yüksek ateş ve titreme gibi sorunlara neden olabilir. Ateş yükselmesinin yaşanması gayet normal karşılanır.

  Ateş İle İlgili Öğrenmeniz Gerekenler: Ateş Neden Olur, Nasıl Geçer? Bazı Doğal Tedavi Yöntemleri

  4. Bulantı ve kusma

  Vücutta zehirlenmelere de yol açabilir. Bu nedenle vücudun bir tepkisi olarak mide bulantısı ve kusma gözlenebilir. Bazı kişilerde kusma sorunu ortaya çıkmayabilir. Hastalıkta genel olarak mide bulantısı ve iştahsızlık gözlenir.

  5. Halsizlik

  Pek çok bakteri kökenli hastalıkta halsizlik yaşanır. Bakteriler vücudun kendini yorgun hissetmesine yol açar. Ayrıca yaşanan karın ağrıları, ishal, yüksek ateş de yorgunluk ve halsizliğe neden olur.

  6. Sık tuvalete çıkma isteği

  Hastalıkta yaşanan şiddetli ishal nedeniyle hastalarda sürekli olarak tuvalete çıkma isteği ortaya çıkar. Dışkılama olmasa bile sürekli bir tuvalete gitme isteği olur. Bu durum diğer hastalıkların da belirtisi olabilir.

  Doktora Ne Zaman Başvurmak Gerekiyor?

  Hastalığın belirtileriyle karşılaşıldığı takdirde mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir. Tedavinin geç yapılması durumunda dizanteri ile beraber pek çok ciddi hastalık da gözlenebilir. Bu nedenle hastalığın belirtisi hissedildiği andan itibaren vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.

   Doktor hasta kişilere ilk olarak fiziksel muayene yapar. Sonrasında dışkı ve kan tahlili isteyerek dizanteri tanısı koyabilir. Yakın zamanda tropikal bölgelere gidilip gidilmediğini sorarak hastanın dizanteri olma riskini araştırır.

  Bunun dışında hastanın gösterdiği semptomların şiddetine göre ultrason ve endoskopi analizlerini de isteyebilir.

  Dizanteri Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Hastalığın tedavisi hem ilaçlarla hem de ilaçsız yöntemlerle yapılabilir. Tedavide rehidrasyon terapisi, antibiyotik tedavisi ve antiromatizmal ilaçlar kullanılabilir.

  1. Rehidrasyon terapisi

  Oral rehidrasyon kullanılarak terapiye başlanır. Hasta bol bol sıvı kullanımına teşvik edilir, bu sayede kaybedilen sıvı miktarı ve mineral oranı artırılmaya çalışılır. Eğer ishal ve kusma çok fazlaysa, damar yoluyla sıvı değişimi gerçekleştirilir.

  2. Antibiyotik ve amip öldürücü ilaçlar

  Laboratuvar testlerini bekleme sürecinde dizanterinin yok edilmesi için ilaç tedavisi uygulanır. Eğer bu durum mümkün olmuyorsa, semptomların şiddetine göre hastalar antibiyotik ve amip öldürücü ilaçlarla rahatlatılır.

  Eğer semptomların şiddeti çok fazla değilse doktor basilli dizanteri olduğuna karar verir ve hastaya ilaç vermez. Çünkü hasta çok büyük ihtimalle ilaçsız bir şekilde iyileşir. Bu türün örneklerinde yer alan hastalar bir hafta gibi bir sürede iyileşmeye başlar. Burada ağız yoluyla alınan rehidrasyon oldukça önem kazanır.

  Amibik bir hastalık türünün teşhisi konulmuşsa hasta 10 gün boyunca antimikrobiyal ilaçların tedavisine başlar. Bu ilaçlarla hastalığın belirtisi azaltılır ve aynı zamanda amibinin vücut içinde hayatta kalmaması sağlanır.

  Antiromatizmal ilaçlar da kullanılır. Bu ilaçlar daha hafif düzeyde ve daha ekonomik ilaçlardır. Hastalığın seyrine göre doktor tarafından önerilir. Amip enfeksiyonunun neden olduğu tür için kullanılır. İlaçlar laboratuvar ortamında denenmiştir.

  Dizanteri İyileşme Süresi

  Dizanteri kaç günde geçer sorusu kişinin özelliklerine ve hastalığın şiddetine göre değişkenlik gösterir. Dizanterinin 2 safhası bulunur. 2.

  safhada tedavi süreci 10-15 gün arası değişkenlik gösterir. 15 günün sonunda hasta normal hayatına devam etmeye başlayabilir. Hastalık 1. safhada ise bu süre 7-10 gün arasında değişebilir. 1.

  safha tedavi edilmediği durumda hastalık ikinci safhaya ilerler.

  Hastalık çok şiddetliyse tedavinin hastane koşullarında yapılması gerekebilir. Enfeksiyonun bağırsaklarda olması nedeniyle, hastanın beslenmesi engellenir ve bu süreç hastalığın iyileşmesini geciktirir.

  Hastaların yüksek kalorili besinlerle ve küçük lokmalarla beslenmesi gerekir. Ağız yoluyla beslenemeyen hastalar damar yoluyla beslenmelidir.

  Bağırsaklarda enfeksiyon oluşmasını engelleyen antibiyotikler kullanılırsa bunların tedavi süresi ise 10-15 gün arasında değişebilir.

  Dizanteriye Ne İyi Gelir?

  • Portakal suyu ve ayran hastalığın oyalanması için kullanılabilir. Mide ve bağırsaktaki dost bakteriler teşvik edilip sağlığın korunmasına yardımcı olurlar.
  • Hint yağını küçük dozlarda almak hastanın bağırsak hareketlerini zorlar ve aktivitenin en üst seviyede olmasını sağlar. Bu sayede vücuttan toksik maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Hint yağını kullanırken mutlaka bir doktora danışmanız gerekiyor.
  • 50 gram nar kabuğunu 250 mililitre süt içinde kaynatın ve kaynadıktan sonra süzün. Bu karışımı gün içinde eşit zaman aralıklarında tüketin. Bu sayede hastalığa neden olan bakterilerin ölmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bael meyvesinin posasını ve suyunu birlikte olacak şekilde gün içinde 2 kez için. Ayrıca hurma şekerinden yapılan ve jaggery ile karıştırarak tüketirseniz daha etkili olur. Olgunlaşmış bael meyvesini ve kurutulmuş zencefili eşit miktarda karıştırıp tüketebilirsiniz.
  • Bir bardak ayran içine kaya tuzu, kurutulmuş kimyon tohumları ve karabiberi eşit miktarda ekleyip karıştırın. Karışımı günde 2 kez kahvaltı ve öğle yemeklerinden yarım saat önce tüketebilirsiniz.
  • Uykudan önce toz haldeki harikatiyi 1 su bardağı ılık suyun içine yarım çay kaşığı olacak şekilde ekleyip karıştırın. Bu karışımı tükettiğinizde hastalığın neden olduğu semptomların azaldığını göreceksiniz.
  • Çemen otu tohumlarını toz haline getirip, bir bardak ayranın içine ekleyerek tüketebilirsiniz ya da tohumları suda kaynatıp tüketebilirsiniz.
  • İki dilim limonu bir bardak suyun içinde 5 dakika kaynatın ve ardından süzün. Ilıdıktan sonra hemen tüketin. Buna ek olarak 1 limonun suyunu sıkın ve içine bir tutam tuz ve bir tutam şeker ekleyin. Bu sayede bağırsaklarda biriken toksinler temizlenmiş olur.
  • Tamamen olgunlaşmış bir adet muzu ayranla birlikte tüketin.
  • Hardal tohumu antibakteriyel özelliği sayesinde hastalığın tedavisinde oldukça etkilidir. Bunun için bir yemek kaşığı suyun içine çeyrek çay kaşığı hardal tohumu ekleyip bir saat bekletin. Daha sonra süzüp için. Karışımı günde 1 kez olacak şekilde 2 veya 3 gün tüketebilirsiniz.
  • Bu süreçte bolca temiz su tüketmeye çalışın. Su yardımıyla vücuttan mikroplar ve toksinler atılmış olur.
  • Yoğurdun içindeki yararlı bakteriler sayesinde sindirim sistemi düzenlenir. Ayrıca içerdiği laktik asit ile bağırsaklardaki kötü bakterileri öldürür. Sindirim enzimlerinin üretimini artırır. Her gün bir kase yoğurt tüketebilirsiniz.
  • Guava meyvesini gün içinde tüketebilirsiniz.
  • Kişniş aslında yemeklere tat katmak için kullanılsa da bu hastalığın tedavisi için oldukça etkili bir tohumdur. Kişnişi suda kaynatıp, bu suyu günde 2 kez için. Bu karışım sayesinde karın ağrıları ve diğer belirtiler azaltılmış olur.
  • Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kuşburnu ekleyip demleyin. Demlenme süresinin ardından sabah ve akşam olacak şekilde bu karışımı günde 2  kez tüketin.

  Источник: https://sebboy.com/dizanteri/

  Dizanteri nedir? Amipli ve Basilli dizanterinin belirtileri ve tedavisi

  Amip Hastalığı Nedir? Amip Belirtileri ve Tedavisi

  • Şiddetli karın ağrısı ve krampları
  • Şiddetli ishal (kanlı, mukuslu olabilir)
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Yüksek ateş (38° derece ve üstü)
  • Halsizlik ve titreme
  • Bağırsak kontrolünün kaybedilmesi
  • Tedavi edilmediğinde ölüme neden olabilen dehidrasyon (aşırı su kaybı)

  Dizanteri, şiddetli karın ağrısı, ateş ve isale neden olur

  Uluslararası Hastalık Kontrol Merkezlerine göre, bulaşmanın ardından ilk belirtiler hafiftir ve gevşek dışkı ve mide krampları şeklindedir.

  Mikroplar bağırsak duvarlarına girdikten sonra, kan dolaşımına girerek karaciğer, kalp ve akciğer gibi iç organlara yayılırlar.

  Eğer parazitler bir iç organı tamamen istila ederse, ağır hastalık durumu ölümle sonuçlanabilir. Parazit bağırsağın astarına bulaşırsa, amebik dizanteriye neden olur.

  Amebik dizanteri şiddetli ishal, kanlı dışkı ve mide krampına ile seyreder ve çok tehlidir. Karaciğer, parazit için bir hedeftir.

  Amebik karaciğer hastalığının belirtileri arasında karnın sağ üst kısmındaki ateş ve hassasiyet bulunur.

  Şu belirtiler ile ortaya çıkabilir, karında kramplar ve ağrı, kanlı mukuslu ishal (günlük 8-10), kilo kaybı, dehidratasyon. Tedavi edilmez ise hastalık 10 ila 20 gün veya daha fazla sürebilir.

  Dizanteri türleri

  Dizanterinin iki önemli tipi vardır, bunlar basilli dizanteri ve amipli dizanteridir; insanların çoğu bakteriyel dizanteri olur. Amipli dizanteri çok daha şiddetli ve tehlidir.

  Shigella, Campylobacter, Salmonella veya enterohemorhagic E. Coli gibi bakterilerin neden oluğu enfeksiyondur. Shigella’dan gelen ishal, ayrıca shigellosis olarak bilinir. Shigellosis, en sık karşılaşılan dizanteridir

  Amipli dizanteri

  bağırsaklara bulaşan tek hücreli bir parazitten kaynaklanır. Amebik (Amebiasis) dizanteri özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha yaygındır.

  Genellikle zayıf sağlık koşullarına sahip tropikal yerlerde bulunur.

  Amipli dizanteri kalın bağırsağın parazit kaynaklı bir hastalığıdır, amipli dizanteri temiz olmayan gıdalar ve sular ile ağızdan bulaşır. Amebiyazis çocuklar ve yaşlılar için tehlidir.

  Dizanteriye, Shigella, Campylobacter, Salmonella ve enterohemorhagic E. Coli gibi bakteriler neden olabilir

  Dizanteri öldürür mü?

  Dizanteri, genellikle doğrudan ölüme neden olamaz, erişkinlerde bir hafta süreyle hafif derecede seyreder. Bu süre kalın bağırsağın kendi kendini temizleyebilme özelliği sayesinde hasta kişiler hastalığı atlatabilir.

  Fakat bir haftadan uzun süren vücutta su kaybı ve yüksek ateşin bulunduğu çoğu vakada doktora görünmek ve bir an önce gerekli tedaviyi almak çok önemlidir.

  Gerek amipli, gerekse basilli dizanteri genellikle hayati tehsi bulunmayan bir hastalık türüdür ancak kimi ağır vakalarda ölüm olabilir.

  Dizanteri, az gelişmiş hijyen koşullarının iyi olmadığı tropik ülkelerde yaygındır. Hint kıtasında, Orta ve Güney Amerika’nın bazı bölümleri ile Afrika’nın kimi ülkelerinde yaygındır.

  Dizanteri için en büyük riski taşıyanlar;• Kötü hijyen koşullara sahip olan tropik yerlere seyahat eden insanlar• Kötü sağlık koşullarına sahip tropikal ülkelerden gelen göçmenler• Hapishane gibi kötü sağlık koşullarına sahip kurumlarda yaşayanlar• Homoseksüel kişiler (Diğer erkeklerle seks yapan erkekler)

  • Zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler

  Basilli dizanteri ve amipli dizanteri tipik olarak zayıf sağlık koşullarından kaynaklanır. Bu dizanteri olmayan kişilerin dizanteri bulunan dışkı maddeleriyle temas ettiği ortamları ifade eder. Dizanterinin başlıca bulaşma yolları şunlardır:

  • Kirlenmiş gıdalardan
  • Kirlenmiş su ve diğer içeceklerden
  • Enfekte insanlar tarafından zayıf el yıkama ve temastan
  • Göller veya havuzlar gibi ortak alanlarda yüzme nedeniyle
  • Doğrudan fiziksel temas ile bulaşabilir.

  Amipli dizanteri tedavisi

  Komp olmamış amebiaz vakaları için yapılan tedaviler genellikle kapsül olarak alınan 10 günlük metronidazol (Flagyl) kürünü içerir. Doktor, ihtiyaç olduğunda mide bulantısını kontrol etmek için ilaç reçete edebilir.

  Kolon veya peritoneal dokuların delikleri varsa cerrahi müdahale yapılır. Amipli dizanteri tinidazol (Tindamax) veya metronidazol (Flagyl) ile tedavi edilmektedir. Bu ilaçlar parazitleri öldürmektedir.

  Bazı vakalarda, tüm parazitlerin yok olduğundan emin olmak için bir takip ilacı verilir.

  Basilli dizanteri tedavisi

  Hafif shigellosis genellikle dinlenme ve bol miktarda sıvı ile tedavi olur. Bizmut subsalisilat (Pepto-Bismol) gibi reçetesiz ilaçlar krampları ve diyare’yi hafifletebilir. Bağırsakları yavaşlatan loperamide (Imodium) veya atropine-diphenoxylate (Lomotil) gibi durumlardan daha kötü hale gelebilecek ilaçlardan kaçınmak gerekir.

  Şiddetli shigellosis antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak buna neden olan bakteriler genellikle dirençlidir. Antibiyotik tedavisinde birkaç gün sonra düzelme görülmüyorsa, yeniden doktora gitmek gerekir. Shigella bakteri suşu dirençli olabilir ve tedavi planınızı değiştirmeniz gerekebilir.

  Ağır seyir eden hastalarda, doktor dehidrasyonu önlemek için damardan (IV) bir damla tavsiye eder.

  İshal nedir? İshale ne iyi gelir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

  Dizanteri tedavisi ne kadar sürer ve iyileşme süreci

  Her iki tür dizanteride de genellikle üç ila yedi gün sonra kendiliğinden temizlenirken, tedaviye genellikle ihtiyaç duyulmaz. Bununla birlikte, bol miktarda sıvı almak ve susuz kalmayı önlemek için gerekirse oral dehidrasyon solüsyonları (ORS) kullanmak önemlidir.

  Parasetamol gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler ağrı ve ateşten kurtulmaya yardımcı olur. Loperamide gibi antidiarrhoeal ilaçlardan kaçınmak gerekir, çünkü işler daha da kötüleşebilir.

  Başkalarına bulaşma riskini azaltmak için, son diyare atağından en az 48 saat sonra normal hayata dönülmelidir.

  Dizanteri hastaları ne yemeli, dizanterinin aşısı var mı?

  Bulaşıcı bir hastalık olan dizanteri, her yaşta görülebilmektedir. Maalesef dizanterinin aşısı yoktur. Belirtiler enfeksiyonun vücuda girmesinden bir kaç gün sonra başlar.

  Kanlı ve mukuslu ishal ile seyir eden karın ağrısı tipik belirtisidir. İshali kesmek ve ishale iyi gelen yiyecekleri tüketmek kişinin yeme ihtiyacını karşılayacak ve direncini arttıracaktır.

  Bundan dolayı dizanteri olan bir kişi hafif gıdalar ile birlikte şu yiyecekleri tüketebilir:

  • Pirinç çorbası
  • Haşlanmış patates
  • Muz, nar, havuç ve ayva gibi meyveler
  • Zencefil ve Limon
  • Çemen otu ve Ceviz yaprağı suyu

  Dizanteriye ne iyi gelir?

  Dizanteri olan bir kişinin öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna başvurup tedaviye başlaması gereklidir. Kendi başına ilaç almak veya ev reçetesi uygulamak doğru değildir. Temizliğe önem vermek, bu dönemde çok önemlidir.

  Bunun yanında yenilen bazı gıdalar bu sürecin hafif atlatılması için önemlidir.

  Özellikle, ayran içmek, haşlanmış patates tüketmek, lor peynir ve zerdeçal karışımı ile kahvaltı yapmak, bol bol lifli gıdalar yemek hastalığı hafif atlatmak için çok önemlidir.

  El hijyeni ve el yıkama dizanteriden korunmak için çok önemlidir

  Dizanteriyi önlemek için ne yapmalı?

  El yıkama enfeksiyon yayılımını durdurmanın en etkili yoludur. Hastalık ile ilgili belirtiler varsa başkaları ile temastan kaçınmak gerekir. Hastalığın başkalarına bulaşmasını önlemek için aşağıdaki adımları uygulayın;

  • Tuvalete gittikten sonra ellerinizi sabun ve su ile iyice yıkayın
  • Herhangi bir belirtiden en az 48 saat süreyle iyileşene kadar işe ve okula gitmeyin
  • Küçük çocukların ellerini düzgün yıkamasına yardımcı olun
  • En az 48 saat boyunca semptomlar geçene kadar başkalarına yiyecek hazırlamayın
  • En az 48 saat boyunca semptomlar geçene kadar yüzmeyin
  • Mümkünse, belirtileriniz duruncaya kadar diğer insanlardan uzak durun
  • Kirli giysileri, çarşaf ve havluları yıkama makinesinin en sıcak devresinde yıkayın
  • Tuvalet klozetlerini temizleyin ve kulpları, muslukları ve lavabolarını kullandıktan sonra deterjan ve klorak veya alkol ile yıkayın
  • En az 48 saat süreyle belirtiler geçene kadar cinsel temastan kaçının

  

  Diyare ve dizanteri aynı şey mi?

  Diyare, halk arasında ishal, gevşek, sulu dışkı (bağırsak hareketleri) olarak bilinen sindirim sistemi sorunun genel adıdır. Bir günde gevşek dışkı üç veya daha fazla ise diyare mevcuttur. Akut ishal kısa süren bir ishaldir. Genellikle bir veya iki gün sürer, ancak daha uzun da sürebilir. Sonra kendi başına geçebilir.

  Birkaç günden fazla süren ishal, daha ciddi bir sorunun işareti olabilir. Kronik ishal – en az dört hafta sürer ve herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir. Pek çok hastalık ishale neden olabilir. Her ishal dizanteri değildir. Dizanteri teşhisi için tek başına ishal yeterli değildir.

  Sürekli ishali olan bir kişinin teşhis ve tedavi için en kısa sürede bir hastaneye gitmesi gerekir. Fakat her dizanteri de ishal olmayabilir.

  Kaynaklar ve Referanslar 1- What is diarrhea? 2- How is Dysentery Treated? 3- What is amebiasis? 4- Amipli Dizanteri

  Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/dizanteri-nedir-amipli-ve-basilli-dizanterinin-belirtileri-ve-tedavisi/

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.