Anal Apse ve Anal Fistülün Arasındaki Fark Nedir?

içerik

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Anal Apse ve Anal Fistülün Arasındaki Fark Nedir?

Anüs bölgesinde basite aldığımız şikayetler aslında içinden çıkılmazı zor olan hastalıkların belirtisi ve başlangıcı olabilmektedir. Onlardan biride makatta ağrı olup, bir çok nedeni bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Anal Apse yada halk arasındaki tabiri ile makat apsesi dikkat edilmediğinde daha zor bir süreç olan Anal Fistül (Makatta Akıntı) problemine dönüşmektedir.

Makat Apsesi Nedir?
Hastalığın yapısına baktığınızda anüs çevresinde ağrılı şişlik olarak görülmektedir. Aniden ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik kimi zaman kişide ateşlenmeye neden olabilmektedir. Nedenlerine baktığınızda aslında insan hayatını kolaylaştırmak için gerekli dokuların görevini tam anlamıyla yerine getirmediğini görürsünüz.

Salgı Bezlerinin Tıkanması İltihaba Neden Olur
Anüs bölgesinde cildi nemlendirmek ve dışkı çıkışını kolaylaştırmak için gerekli 4-10 adet salgı bezleri bulunmaktadır. Fakat bunların tıkanması sonucu iltihap ve şişlik ortaya çıkmaktadır.

Ani bir şekilde ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik hayatı çekilmez hale getirmektedir. Bir çok insan bu süreçte makat üstüne oturamaz. Erkeklerde daha sık görülen bu sorun daha çok orta ve ilerleyen yaşlarda oluşur. Yani çocuk ve ergenlerde yok denecek düzeydedir.

Makat Apsesi Belirtileri

Bir çok hastalıkta odluğu gibi gizli ilerleyen bir hastalık değildir. Yani apse oluştuğu ilk 2-3 gün içerisinde ortaya çıkan makat ağrısı ve şişlik ile kesinlikle farkına varırsınız. Bu noktada kesinlikle bir doktora muayene olmanız gerekir. Çünkü kısa sürede ciddi anlamda sıkıntıya neden olabilmektedir.

Anal Apse İçin Hangi Doktora Gidilir?
Makatta ağrı, şişlik ve akıntı gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Size önerim ise Proktoloji (makat hastalıkları) alanında kendini geliştirmiş bir doktor tercih etmeniz olacaktır.

Makatta Ağrı Yapan Diğer Hastalıklar
Öncelikle anüs bölgesinde görülen tüm ağrılar Anal Apse ile alakalı olmadığını bilmelisiniz. Çünkü makatta ağrıya neden olan bir çok hastalık ve şikayet bulunmaktadır.

Örnek vermek gerekirse Anal Hematom dediğimiz (Makatta Pıhtı Toplanması) kıl dönmesi apsesi, hemoroid memesinin boğulması, anal fissür gibi hastalıklar bulunmaktadır.

Yani makatta ağrı kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Perianal Apse Muayenesi Nasıl Yapılır?
Çoğunlukla 2-3 dakika gibi bir işlem olup, gözle ve parmakla yapılmaktadır. Çünkü ağrı dışında anüs bölgesinde ortaya çıkan kızarık şişlik apse olduğunu ortaya koymaktadır.

Öncelikle kendi kendine geçen bir hastalık mı diye sorarsanız vereceğim cevap evet olacaktır. Fakat burada durmak lazım, çünkü apse kendi kendine patlar, fakat bu patlama kesinlikle olmaması gereken bir durumdur. Çünkü kendi kendine patlaması halinde %100 Anal Fistül problemine neden olmaktadır.

İlaçla Tedavi Edilir mi?
Yazının en önemli yerlerinden birisi sanırım bu kısmı olacaktır. Çünkü Anorektal Apse diğer apse problemlerinden farklı olup, antibiyotik, bitkisel ürünler vs hiç bir çözümü olmaz. O nedenle sakın ilaç vs ile sorunu aşmaya çalışmayın. Tek ve bilimsel çözümü biriken apsenin boşaltılması olacaktır.

Apsenin Acil Boşaltılması Gerekir
Doktor muayenesi ile sorunun Anal Apse olduğu kesinleşmesi halinde mutlaka boşaltılması gerekir. Çünkü her geçen gün sorun derinleşmekte ve aynı zamanda cilt altında doku hasarına neden olmaktadır.

3 Gün içerisinde boşaltılması halinde Anal Fistül problemi olması engellenir. 4. günde boşaltılması halinde Fistül riski %40-%50 olurken 6. günde boşaltılması halinde ise Fistül riski %60-%70 oranında olmaktadır.

Boşaltılmaması yada kendi kendine boşalması halinde ise Fistül riski %90 oranına yükselmektedir.

Anal Fistül (Makatta Akıntı) Nedir?
Tedavi edilmemesi (boşaltılmaması) yada kendi kendine boşalması halinde Anal Fistül problemine dönüşeceğini öğrendik, bu konuda sitemizde detaylı bilgiler yer almakta olup, kısaca değinmek gerekirse oluşan iltihap doku hasarına neden olmaktadır.

Öyle ki kalın bağırsak ile cilt arasında bir kanala / tünele neden olmaktadır. Bu düz bir şekilde olduğu gibi ağaç dallarını andıran karışık bir şekilde olabilir. Bağırsağın son kısmında olduğu için dışkı kanala akmakta ve oradan dışarı çıkmaktadır. Bu nedenle makatta akıntı yapan hastalıkların başında gelmektedir.

Anal Fistül ile ilgili sitemizdeki konuya bakınız.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır

Öncelikle bilimsel bir tedavi için boşaltılması gerektiğini anladık, şimdi bunun nasıl yapılması gerektiğine bakalım. Burada basit bir ameliyat uygulanması gerekir. Kimileri enjektör (iğne) ile irini çekerek boşaltsa da bu kesinlikle bilimsel bir uygulama değildir.

Cilt 2 Santim Kesilir, Cerahat Boşaltılır
Hastaya genelde lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapılır. Bu noktadan sonra bistüri (neşter) ile şişlik olan bölge 2 yada en fazla 2,5 cm olacak şekilde kesilir. Bu noktadan itibaren cilt altında biriken cerahat coşkulu bir şekilde dışarı akacaktır. Bu durum doktor ve hemşirelerin pek hoşuna gitmez. Aslına bakarsanız apse boşaltma görüntülerine baksanız sizinde mideniz kaldırmayacaktır.

Источник: https://www.ideaklinik.com/anal-apse.html

Makat apsesi

Anal Apse ve Anal Fistülün Arasındaki Fark Nedir?

Bölgenin en şiddetli ağrıya neden olan hastalıklarındandır, hasta oturamaz hatta bazen kalçalar sıktığı için ayağa bile kalkamaz. Makatın hemen yanında küçük bir sivilce gibi başlar saatler, günler içinde giderek şişer.

Makat Apsesi Neden Olur

Açık ve net bir sebep söylenemez ama en akıl yatkın nedn şu şekilde izah edilmektedir; Makat ve civarının nemini ve yağlı olmasını sağlayan 4-6 adet tükürük gibi salgı yapan salgı bezleri vardır.

Bu bezlerin akım sağlayan dış deliği kapanırsa salgı geride birikir. Bu birikintiye mikrop bulaşınca apseleşir.

Bunun dışında bölgede yapılan ameliyatlar, yaralanmalar, bölgedeki kılları kökünden çekmek te sebepler arasında sayılmaktadır.

Randevu almak için

Anal Apse (perianal apse) Belirti ve Bulguları

Sıkça hemoroidle karıştırılır ama bulgular hemoroidden çok farklıdır.– Anüs bölgesinde aniden başlayan ve 2-4 günde giderek artan ağrı.– Makata yakın alanda ağrılı şişlik.– Ateş (olmayabilir)– Dışkılama isteği (huzursuz edici bir dolgunluk hissedilir)– Ağrılı dışkılama– Makata yakın alanda kızarıklık.

– Derin plandaysa bu bulguların tamamı olmayabilir.

Makat Apsesi Nasıl Teşhis Edilir

Genellikle direk muayeneyle doğru teşhis konur, rektal tuşe (parmak muayenesi ) daha derin apselerin tesbitine yarar. Apse yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olur. İğne ile apse içeriği çekilerek apsenin yerinden tam emin olunur.

Daha derin ve daha yukarda olduğunda teşhis zor olabilir bu durumda anal ultrason yapılması gerekir. Seyrek olarak MR veya tomoğrafi gibi teknolojilere ihtiyaç duyulur.

Böge hastalıklarına yoğunlaşmış proktoloji uzmanları anoskop ve makat endoskopisi ile % 100 yakın doğrulukla teşhis koyabilir.

Makat Apsesi Tedavisi

Bütün apseler gibi acil tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bütün apseler hipokrattan beri aynı şekilde en kısa sürede açılarak tedavi edilir. Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir.

Cilt kesildiği anda artmış doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur. Ameliyat sonrası antibiotik başlanır.

Apsenin boşaltılmadan tek başına antibiotik tedavisile iyileştirmeye çalışılması yeterli olmaz sorunun büyümesini engellemez.

Makat Apsesi Fistül

Apsenin tedavisinin ne zaman yapıldığının yani şikayetlerden ilk başladıktan ne kadar sonra boşaltıldığının çok önemi vardır. Şöyle ki; Apseya ait bulgular başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 oranda gelişir. Kendi haline patlaması halinde % 80-90 lara kadar çıkabilmektedir.

Fistülün gelişmemesi için şikayetler başladığında hemen profesyonel yardım alınmalıdır. Kendi haline patlaması ya da toplumda yaygın bir şekilde kullanılan haşlanmış soğan veya lokum konması fistülle sonuçlanmasına neden olabilir.

Fistülün tedavisi özellikle de komp ise apseye kıyasla çok daha zordur bu sebeple zamanında ve doğru bir şekilde boşalttırmak akıllıca bir tutum olur.

Makat Apsesi Tedavi Fiyatları

Bu konuda internet ortamında ücretlerini paylaşan tek kurum Idea Kliniktir, SGK sı olan hastalara 700, SGK sı olmayan hastalara 1400 TL uygulanmaktadır. Ayrıntılı ücretler Idea Klinik resmi sitesinden alınabilir. Belki aynı kalitede hizmet alınamayacağı düşünülebilir ancak devlet hastaelerinde ücretsiz boşaltılmaktadır.

Rektal Apse

Makattaki apsenin bir formu gibi değerlendirilebilir. Makattan 4-5 cm yukarıdaki kısımda olur. Teşhisi de tedavisi de daha zordur. Narkoz gerekebilir. Bu tip apselerden sonra komp tip fistül dediğimiz daha sorunlu fistüller gelişebilmektedir. Tedavisi yine en kısa sürede boşaltma şeklinde yapılır.

Apse Boşaltılmazsa Ne Olur

Fistül hastalığının % 95 i apseden sonra gelişmektedir.Apse oluştuktan sonra ne kadar zaman geçtiği önemlidir. Şöyleki;apse bulgularu başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.

gün tedavi edilmesi halinde % 50 oranda gelişir. Kendi haline patlaması halinde % 80-90 lara kadar çıkabilmektedir.. Fistüllerin oluşumunu engellemek için teşhis konulduğunda antibiyotikle tedaviye kalkışılmamalı ve boşaltılmalıdır.

Bu şekilde ihtimali azaltılır.

Makatta şişlik Yapan Diğer Hastalıklar

Makatta şişlik genellikle ciddi ağrıyla birlikte olan bir durumdur. Hasta tarafından rahatlıkla fark edilir ancak sıklıkla yanlış teşhisle tedavi edilmeye çalışılır. Makat hastalıkları konusunda birikimli bir cerrah gidildiğinde bu yanılgı anlaşılır ve doğru tedavi planlanabilir.

Makat şişmesi şu durumlarda olur

Anal hematom diğer adıyla makatta pıhtı toplanması
Kan toplanmasına bağlı makatta şişlik ;

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse pıhtı toplanması tamamı basurla karıştırılan bir hastalıktır. Makat hastalıkları (proctoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça basur tedavisi verdiği görülür. Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinste de görülebilir.

Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır.Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır. Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.

Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir ve ağrının şiddeti de pıhtının büyüklüğüne göre değişir. Bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar bile olabilir.

Boğulmuş basur şeklinde makatta şişlik;

Normalde kişiyi çok rahatsız etmeyen çeşitli derecelerde basur vardır ancak bir gün çok şişer ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapar. Sebep yine makatta pıhtı toplanması gibidir. Tedavide içi boşaltılabilir, basur ameliyatı şeklinde alınabilir veya hiç dokunulmaz eski haline gelmesi beklenir. Ağrının şiddeti çok fazlaysa en en doğru yaklaşım basit bir girişimle boşaltmaktır.

Источник: https://www.doktoronerileri.com/makat-apsesi

Perianal Fistül (Anal Fistül) Nedir?

Anal Apse ve Anal Fistülün Arasındaki Fark Nedir?

Makat yada diğer adıyla anüs bölgesi vücudumuzda en fazla mikrobun barındığı yerlerden biri olup, bu nedenle apse ve iltihap gibi sorunlar çok sık görülebilir. Makatta akıntı (iltihap / apse) İlk bakışta ciddi bir sorun gibi görünmese de ilerleyen zamanlarda içinden çıkılması daha zor bir sürece neden olmaktadır.

 Örnek vermek gerekirse Anal Fistül yada diğer isimleri ile Perianal Fistül yada halk arasındaki tabiri ile Makatta Akıntı basit bir apse sorunu ile başlayıp, gerekli önlem alınmaması halinde kalın bağırsağın son kısmı ile cilt arasında bir kanal / tünel benzeri bir yapıya neden olmaktadır.

Anüs bölgesinde akıntı, kötü koku  ve ağrının sık görüldüğü bu durum insanı canından bezdirebilir.

Anal Fistül Nedenleri

Başlıca nedeni yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi çok fazla ciddiye alma gereği duymadığımız apse problemi olup, makatta şişlik ve ağrıya neden olan apseler boşaltılmaması halinde belli bir süre içerisinde kendi kendine boşalacaktır. Fakat bu boşalma kontrol dışı bir şekilde olup, bir çoğu cilt altına olmaktadır.

Makat Apsesi Nedir, Neden Olur?: Çoğu zaman makatta şişlik ve ağrı ile ortaya çıkan apse problemi kesinlikle önemsenmesi gereken sağlık sorunu olup, nedenlerine baktığınızda normal bir durumun anormal hale dönüştüğünü görürsünüz.

Anüs bölgesinin nemine sağlayan tükürük bezi benzeri 4-6 adet yapı olup, bunların tıkanması sonucu salgılanan sıvı cilt dışına çıkamayarak şişliğe ve tabii ki ağrıya neden olmaktadır. Böylesi bir durum ile karşılaştığınız anda mutlaka bir doktora giderek oluşan apseyi boşalttırmak gerekir.

Aksi halde cilt altına boşalacak olup, işte bu noktada sıkıntılı bir süreç başlamaktadır.

Apse Ciltte Doku Hasarına Neden Olur: Cilt altına boşalan apse çok masum bir durum olmayıp, içerisinde ki mikroplarla bulunduğu dokuya kısa sürede büyük hasar vermektedir. Bu hasar genelde 2,5 cm alanda kanala neden olmaktadır.

Cilt ile kalın bağırsağın son kısmına kadar uzanan bir tünel haline gelmektedir. Kalın bağırsağın son kısmından gelen dışkı ile sürekli kirlendiği için kendi kendine iyileşmesi neredeyse imkansızdır.

Mutlaka bu alanda tecrübeli bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Perianal Fistül Belirtileri

Anüs bölgesinde görülen bir çok hastalık gizli olmayıp, her gün karşınıza çıkan belirtileri olmaktadır. Onlardan biride Anorektal Fistül olup, iç çamaşırda ıslaklık ve kötü kokuya neden olan bir akıntı, şişlik ve çoğu zaman dayanılmaz ağrı problemleri görülmektedir.

Makatta Akıntı
En belirgin yönü ciltten kabarık bir şekilde bir yapısı olan ve çoğu zaman irinli akıntıya neden olan bir delik görülür. Yani bunu görmek içim herhangi bir görüntüleme cihazına gerek duyulmaz.

Çıplak gözle bakıldığında makat bölgesindeki delik ve akıntı çok kolay gözlemlenir. Tabii ki bu akıntı her zaman Fistül olmayabilir. Kıl dönmesi hastalarında görülen iltihap problemi olabilmektedir.

Bu nedenle mutlaka bir doktora (Proktoloji Uzmanına) muayene olmanız gerekmektedir.

Makatta Şişlik ve Ağrı
Kalın bağırsaktan gelen dışkı her zaman rahatça anüs dışına çıkamayabilir. Kanalın dış ağzında oluşan tıkanıklığa bağlı apse oluşacaktır.

Bu durumda büyüklüğü her insanda değişik olacak şekilde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. Yani görünen o ki makatta yaşanan ağrı, akıntı, kanama, şişlik gibi tüm sorunlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Peki bu tür şikayetleri yaşayan insanlar hangi doktora / bölüme başvurması gerekir?

Perianal Fistül İçin Hangi Doktora Gidilir?
Hastalığın yapısı ve ortaya çıkan belirtilerini gördüğümüzde mutlaka doktora başvurulması gerektiğini öğrendikten sonra şimdide bu tür sorunlar için hangi doktora ve bölüme gidilmesi gerektiğine bakalım.

Tüm makat hastalıklarında olduğu gibi mutlaka Genel Cerrahi bölümüne muayene olmak gerekir. Genel Cerrahi tıp alanında en yoğun bölüm olması nedeniyle kendi içerisinde branşlaşmaya gitmiş ve makat hastalıkları teşhis, tedavisinde Proctoloji uzmanları ön plana çıkmıştır.

Yani anüs bölgesi problemleri için gitmemiz gereken bölüm Genel Cerrahi imkanınız varsa seçim yapmanız gereken doktor ise Proctoloji Uzmanı (Proctolog) olmalıdır.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Anal Fistül Muayenesi
Türkiye’nin 4 büyük şehri İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da açtığı klinikler ile tüm makat hastalıkları teşhis ve tedavisi alanında SGK anlaşmalı olarak hizmet veren kurum her biri alanında en az 20 yıllık deneyimi olan Proktoloji uzmanlarından oluşmaktadır. SSK, Bağkur, Memur, Memur Emeklisi ve TSK Personeli muayenelerinden ücret alınmamaktadır. Yani size en yakın klinikten ücretsiz muayene ile hizmet alabilirsiniz.

Kadın Genel Cerrahi Uzmanı Görev Yapıyor
Makat hastaları teşhis ve tedavisinde utanmayan neredeyse yoktur. Özellikle hanımlarda sık görülen bu durumu aşmak için genel cerrahi olan hastaneler tercih edilir. Idea Bakırköy kliniğinde bayan genel cerraha ihtiyaç duyan hastalar için Op. Dr. Seher Şirin görev yapmaktadır.

Perianal Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şimdi sıra geldi hastalığın tedavisine, daha öncede belirttiğim gibi kendi kendine geçen bir hastalık olmayıp, mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu müdahale büyük oranda ameliyat yada Lazerle ameliyatsız şekilde yapılmaktadır. Daha doğrusu hastalığın komp (karışık) yada inkomp (basit) oluşuna bakarak tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Anal Fistül Ameliyatı: İnkomp yani basit problemlerde iç ve dışarıda bulunan ağızlar kesilerek temizlenir. Devamında anal kanal çıkarılarak uygulanmaktadır.

Basit fistül problemlerinde %100 başarı ile uygulanan bu yöntem Komp yani karışık fistül problemlerinde maalesef işi zorlaştırmaktadır. Çünkü fistül kanalı makat kaslarının altından, üstünden ortasından geçebilmektedir.

Kesim esnasında makat kaslarının kesilmesi geri dönüşü olmayan bir sürece girmekte ve tedavi sonrası hastada dışkı ve gaz kaçırma problemi görülmektedir.

Komp Anal Fistül İçin Seton Yöntemi: Gelişen teknoloji tabii sadece elektrik, elektronik ile sınırlı kalmadan aynı zamanda sağlık alanında da bir çok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Tedavisi için geliştirilen uygulamalardan biride Lazer ve Seton uygulaması olup, özellikle karışık Fistül probleminde dışkı kaçırma problemini ortadan kaldırmaktadır.

Nasıl yapıldığına bakacak olursak farklı malzemelerden yapılmış bir ip dış ağızdan sokularak iç ağızdan çıkarılarak bağlanır. Bu ip aylarca o bölgede gergin bir şekilde kalarak haftada 1-2 mm düzeyinde kesik oluşturur. Makat kasları burada çok uzun bir sürede kesildiği için kasılıp, geri çekilmez.

Normalde tedavisi mümkün olmayan yöntemlerde uygulanan Seton yöntemi ile tedavide %60-%70 başarı sağlanır.

Lazerle Fistül Tedavisi (Ameliyatsız)
Nasıl yapıldığına ayrıca bir konuda detayları ile bakacağız. Lazer başlığı dış kanaldan girerek dokuyu daha önce iç tespit edilen iç kanal ağzından çıkarılmaktadır. Bu işlemi yaparken aynı zamanda pilot ışın yardımı ile fistül kanalı takip edilmektedir.

İç ağızdan çıkarılan lazer başlığına radyal enerji verilerek fistül traktının kontrollü bir şekilde tahrip olması sağlanır. Burada amaç fistül yolunu büyük oranda kapatmak olup, devamında ise sorunun tekrarlamaması için iç ağzın kapatılması sağlanır. Herhangi bir kesme işlemi yapılmadığı için gaz yada dışkı kaçırma gibi sorunlar yaşanmaz.

Hemen hemen tüm hastalarda başarıyla uygulanmaktadır.

Perianal Fistül Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?
Bitkisel ürün üreticileri akla yakın bir uygulama olsaydı şimdiye çoktan bitkisel karışım ve kremler üretilirdi. Fakat Anorektal Fistül tedavisi antibiyotik tedavisi bile mümkün olmayıp, bitkisel uygulamalar hiç bir işe yaramayacaktır.

Anal Fistül Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Öncelikle bu hastalık var oldukça her gün iç çamaşırınızı ıslatan sarı renkte bir akıntı ve bazende kanam problemi ile karşı karşıya kalırsınız.

Kötü bir konuya neden olan bu durum kişiyi canından bezdirecektir. Sadece bununla kalmayıp, aynı zamanda yeni kanallar oluşacak ve mutlaka komp hale gelecektir.

Üzgünüm ama bu şekilde 8-10 yıl geçirmeniz halinde makat kanseri problemi ile karşı karşıya kalırsınız.

Источник: https://www.makathastaliklari.net/perianal-fistul-tedavisi/

Op. Dr. Altan Karan видео – www.fassen.net- сёрфинг

Anal Apse ve Anal Fistülün Arasındaki Fark Nedir?

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Kıl Dönmesinde Mi…

İnatçı vakalarda metilen mavisi enjeksiyonu veya lokal kortizon enjeksiyonu uygulanmaktadır. Daha Fazla Bilgi İçin: http://www.altankaran.com.tr.

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Makat Kaşıntısınd…

İnatçı vakalarda metilen mavisi enjeksiyonu veya lokal kortizon enjeksiyonu uygulanmaktadır. Daha Fazla Bilgi İçin: http://www.altankaran.com.tr.

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Batan Tırnak Alınd…

Yeni tırnağın çıkması sırasında önerilere uyulursa batma olmaz. Daha Fazla Bilgi İçin: http://www.altankaran.com.tr.

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. altan KARAN – Tırnak Batması Ned…

Dar ve sivri ayakkabılar, tırnakların çok derin kesilmesi, tırnak altında travmaya bağlı kan toplanması, şişmanlık ve gut gibi hastalıklardır. Daha Fa…

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Anüs Daraltılması…

Daha çok anal seks yapanlarda, sık sık ilişkiye giren homoseksüellerde veya anüse yabancı cisim girdiğinde zamanla anüste gevşeme olur. Daralma …

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Anüs Estetiği Ne…

Anüsün normal dışı görümünün basit bir operasyonla giderilmesi işlemidir. Anüsteki çeşitli çıkıntılar, ameliyat skarları, yaralanma ve travmaya bağlı …

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Dışkı Ve Gaz Kaç…

Fistül, fissür ve hemoroid gibi bazı ameliyatlardan sonra doğum travmalarından sonra, anüse yabancı cisim sokulunca olabilir. Bunun sonucu anüs kaslar…

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Kakosmi Nedir?

Hastanın hasta olmadığı halde kendinden kötü koku geldiğini düşünmesidir. Daha Fazla Bilgi İçin: http://www.altankaran.com.tr.

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Mayasıl Nedir?

Halk arasında anüsteki her rahatsızlığa mayasıl denmesine karşılık aslında anüsün kaşıntılı, sulanan bir deri hastalığıdır. Bir nevi egzamadır. Vücudu…

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Makatda Hangi Hast…

Kıl dönmesi, mayasıl (dermatit), anal fistüller, anal fissürler, dışkı kaçırmada kötü koku ve akıntı olur. Daha Fazla Bilgi İçin: http://www.altankara…

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Anal Fistülün Am…

Anal fistüllerin tek tedavisi ameliyattır. Fistülün tipine göre, fistülotomi, seton uygulaması ve lazer füstülopeksi yapılabilir. Daha Fazla Bilgi İçi…

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Hemoroid Hastalığ…

Hemoroid de asıl belirti kanamadır. Dışarı çıkmış 3. ve 4. derece hemoroidler de ele meme gelmesi, makatta ağrı, ıslaklık yakınmaları da olabilir. Dah…

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Hemoroid Nedir?

Hemoroid anüs bölgesindeki kirli kanı toplayıp ana dolaşıma veren toplardamarların büyümesi, görevini yapamaması yani varisleşmesidir. Daha Fazla Bilg…

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Anal Apse Belirtil…

Anal apse de şiddetli ağrı vardır. Hasta oturamaz. Apse üzerindeki deri kızarmıştır. Üzerine basmakla yumuşak ve ağrılıdır. Daha fazla Bilgi İçin: …

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Anal Apse Tedavisi…

Anal apse anestezi sonrası cerrahi olarak drene edilir. Apse boşu yıkanır. Gerekirse ağzı erkenden kapanmasın diye bir dren konur. Daha Fazla Bilgi İç…

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Anal Apsenin Ortay…

Anal apsenin ortaya çıkmasındaki risk faktörleri kabızlık, kronik enfeksiyonlar (crohn gibi), diyabet, kortizon kullanımı, kemoterapi görmek şeklinded…

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Anal Apse Nedir?

Anal apse anüste gelişen bir enfeksiyondur. Anal bölgede kayganlığı sağlayan bezler vardır. Bunlar enfekte olup ağzı tıkanırsa apseye açarlar. Daha Fa…

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. Altan KARAN – Makat Siğilleri K…

Makad siğillerine yol açan virüs kansere de yol açar. Kadınlarda rahim içi kanseri erkeklerde penis ve anüs kanseri yapabilir. Daha Fazla Bilgi İçin: …

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. altan KARAN – Anal Kondilom Tekr…

Anal kondilom tekrarladığında yine siğiller tek tek yakılır. Daha Fazla Bilgi İçin: http://www.altankaran.com.tr.

Добавлено 2 г. назад. Канал: Op. Dr. Al…

Op. Dr. altan KARAN – Anal Kondilom Teda…

Anal kondilom virütik bir hastalıktır. Virüsün insan vücudunda çıkması yıllar alır. Bu nedenle tekrarlama olasılığı vardır. Daha fazla Bilgi İçin: …

обзоры планшетов, игровые приставки,лунтик все серии, смешарики, летние каникулы, видео об охоте, свадебное видео, последние новости, ямз, происшествия сегодня, рыбалка на мормышку, мебель своими руками, пчеловодство, ландшафтный дизайн, подвохи, показ мод,видеорегистратор,

 • https://youtu.be/zsl762BA5fU
 • Эксперименты с яйцами на Прочность яиц
 • Рыбы – характеристики знака зодиака: сильные стороны, сексуальная совместимость, творчество
 • Водолей – характеристики знака зодиака: сильные стороны, сексуальная совместимость, творчество
 • Козерог – характеристики знака зодиака: сильные стороны, сексуальная совместимость, творчество
 • Салат Лебедь белая
 • Рассказ Собаки о том, как провели собаки свой год. Новогодняя сказка 2019
 • Зимняя Рыбалка с Ночёвкой. Один на Льду Глухозимье, но как Дома –
 • ✔ Нидерланды – Франция / ПРОГНОЗ И ОБЗОР МАТЧ НА ФУТБОЛ 16 НОЯБРЯ 2018/
 • отпустили больше, рыбалка река Или июль 2018 Балхаш Казахстан
 • черный сазан рыбалка на реке
 • Трансляция: Тамбов — Амкар смотреть онлайн «Наш футбол»
 • Продолжаются поиски вакцины от СПИДа и ВИЧ. Новые разработки будут представлены в России.
 • В Украине жить легко но не Юлии Тимошенко – Вечерний Квартал Лучшее.
 • Недвижимость в Сочи
 • Насос сжиженных газов от компании КРИОТЕХ
 • Азотные установки и генераторы азота
 • :Шоу музыкальных талантов BRAVO!, 2/9 Владислав Одинцов прошел кастинг
 • Подготовка к выборам президента РФ нарушит движение на улице Кирику в Нарве
 • Пограничники задержали на льду Чудского озера группу рыбаков из Латвии

дзюдо, вышивка бисером, сдача экзамена в гаи, аквариумные рыбки,уличные танцы,самодельные лодки, о тайланде,евровидение 2015, тюнинг, гири упражнения, самодельные автомобили, хип хоп, охота видео, торты, последние события, пчеловодство, утренняя гимнастика, шейпинг, рецепты пирогов, цихлиды,глубинка

Источник: https://www.fassen.net/user/UCasyaXfE4OY1Eeon5A_HoBw

Fotoğrafın Rusya’dan Türkiye’ye yola çıkan S-400’leri gösterdiği iddiası

Anal Apse ve Anal Fistülün Arasındaki Fark Nedir?

İDDİA: Türkiye’ye yola çıkan S-400’lerin fotoğrafı.

İhlas Haber Ajansı (İHA), İlkha gibi haber ajansları ile AHaber, Uçan Harfler, Haber7 gibi haber sitelerinde paylaşılan bir fotoğrafın Rusya’dan Türkiye’ye yola çıkan S-400 savunma füzelerini gösterdiği iddia edildi. 

Ancak fotoğrafın Rusya’dan Türkiye’ye yola çıkan S-400 savunma füzelerini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2 Ekim 2018’de Suriye’ye Rusya’dan gönderilen S-300 füzelerinin taşınması sırasında çekilmiş. S-400’ler Türkiye’ye 8 Temmuz 2019 itibariyle ulaşmış değil. 

Fotoğraf Suriye’ye giden S-300’leri gösteriyor

Moskova’dan uluslararası yayın yapan haber kuruluşu RT’nin kanalında 2 Ekim 2018’de yayımlanan bir videodan iddia konusu fotoğrafa ulaşmak mümkün. Videoda Rusya’nın Suriye’ye gerçekleştirdiği S-300 teslimatından anlar görülüyor. Videonun kaynağı olarak ise Rusya Savunma Bakanlığı gösterilmiş.

https://teyit.org/wp-content/uploads/2019/07/s300-suriye-teslimat.mp4

’daki videonun 22. saniyesinden iddia konusu fotoğraftaki anı görebilmek mümkün.

RT’de 3 Ekim 2018’de yer alan haberde söz konusu teslimatın sebebinin 17 Eylül 2018’de İsrail tarafından Suriye hava sahasında düşürülen Rus II-20 tipi uçaklar olduğundan bahsediliyor. South Front ve Time of Israel gibi haber sitelerinden de aynı görüntüye ulaşmak mümkün.

RT’de 7 Ekim 2018’de yayımlanan başka bir haberde aynı teslimatın farklı görüntülerine de yer verilmiş. Bu haberde II-20 olayından sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) İsrail’e daha fazla F-35 füzesi teslim edeceği iddiası da yer alıyor. Ayrıca söz konusu haberde Rusya’da yayın yapan Star kanalının bir tweetine de yer verilmiş. Star’ın tweetinde teslimattan görüntüler bulunuyor.

«Звезда» публикует новые кадры доставки ЗРК С-300 в Сирию pic..com/Ig4ZyWpWyF

— Телеканал “Звезда” (@zvezdanews) October 7, 2018

15 Rus askerin bulunduğu Il-20 uçağı Eylül 2018’de, Suriye’nin Lazkiye şehrindeki İsrail hava saldırısı sırasında Suriye kuvvetleri tarafından düşürülmüştü. Rusya, olayla ilgili İsrail’i suçlamış, bu suçlamalarsa İsrail tarafından reddedilmişti.

S-400 teslimatı 8 Temmuz 2019 günü itibariyle gerçekleşmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı’na katılmak için Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya gitmeden önce Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, S-400’lerin yolculuk hazırlığının halihazırda devam ettiğini, teslimat tarihini tam olarak söyleyemeyeceğini fakat teslimatın önümüzdeki haftalarda gerçekleşmiş olacağını beklediklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca füzelerin uçak aracılığıyla Türkiye’ye geleceğini de belirtti.

Haberin kaynağı olarak bir Telegram mesajı gösterilmiş

İlkha, haberin kaynağını Yandex olarak ifade etmiş. AHaber, Uçan Harfler ve Haber7’de yer alan haberin kaynağı ise İHA olarak belirtilmiş. İHA da aynı haberin kaynağı olarak “sosyal medya üzerinden askeri istihbarat bilgilerini paylaşan ve açıkladığı her bilgi Rus basını için kaynak niteliğinde olan Gallifreyan Technology isimli bir grubu” göstermiş. 

İlk olarak Rusya menşeli arama motoru Yandex’in geliştirdiği kişisel öneri servisi Zen’de 8 Temmuz 2019’da yer alan habere göre S-400 savunma füzeleri Rusya’dan Türkiye’ye doğru yola çıktı.

Haberde çeşitli kaynaklardan alınan bilgiye göre S-400’lerin deniz yoluyla ülkeye girişi beklenirken aktarımın hava yoluyla yapılacağı bilgisi bulunuyor.

Söz konusu internet sitesi haberin kaynağını bir Telegram grubundaki paylaşıma dayandırıyor.

Telegram’da şüpheli bilgiler paylaşan ve 262 üyesi olan bu grubun ismi ise “Галлифрейские технологии” (Gallifrey Teknolojisi).

A Haber’de yer alan haberin başlığının “S-400’ler yola çıktı” ve İHA’daki haberin başlığının ise “S-400’lerin yola çıktığı iddiası” olduğu görülebiliyor. Yani İHA, paylaştığı haberde bir güncelleme yapmış.

Köşe yazarlarının iddialarını kontrol eden teyit platformu olan Malumatfuruş ve Tele1, Medya Günlüğü gibi internet siteleri ise aynı fotoğrafın S-400’leri göstermediğini belirtti.

Ancak Medya Günlüğü’nün paylaşımında şu an için hala S-300’lerin görüntüsü bulunuyor. 

S-300 ve S-400 arasındaki fark ne?

S-400 savunma füzelerinin geliştirilmesine 1993’te başlanmış. Menzil uzaklığının 400 kilometre olmasından dolayı bu füzelere S-400 deniyor.

S-300’lerde kullanılan teknolojinin yaklaşık yüzde 80’i S-400’lerde de kullanılmış. Bunlar arasında füze depolama sandıkları, fırlatma rampaları ve radarlar bulunuyor.

S-400 sisteminin çalışma prensibi ile ilgili ayrıntılı bilgiye BBC Türkçe’nin 29 Aralık 2017’de yayımladığı haberden ulaşılabilir. 

S-400 savunma sistemini tasvir eden görsel

Sonuç olarak fotoğrafın Rusya’dan Türkiye’ye doğru yola çıkan S-400 savunma füzelerini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2 Ekim 2018’de Suriye’ye Rusya’dan gelen S-300 füzelerinin taşınması sırasında çekilmiş. S-400’ler Türkiye’ye 8 Temmuz 2019 itibariyle ulaşmış değil.

S-400 sisteminin S-300’den farkı menzil uzaklığı. Birçok haber sitesinde yer alan haberin kaynağı ise Rusya menşeli Avia Pro isimli internet sitesi. Bu site bir Telegram mesajında yer alan bilgileri haber yapmış.

Söz konusu iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “hatalı ilişkilendirme”ye örnek olarak gösterilebilir.

BBC Türkçe, S-400 füze savunma sistemi nedir: 6 soruda Türkiye'nin Rusya'dan satın alacağı füzeler, ,29 Aralık 2017

RT, Rusya’nın Suriye’ye yaptığı S-400 teslimatından görüntüler, 7 Ekim 2018

, Star Tv’nin paylaştığı video, 7 Ekim 2018

İHA, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan S-400 açıklaması, 8 Temmuz 2019

Avia Pro, İddia konusu haber, 8 Temmuz 2019

, Malumatfuruş’un tweeti, 8 Temmuz 2019

, İddia konusu video, 2 Ekim 2018

Источник: https://teyit.org/fotografin-rusyadan-turkiyeye-yola-cikan-s-400leri-gosterdigi-iddiasi/

Perianal Fistül

Anal Apse ve Anal Fistülün Arasındaki Fark Nedir?

Fistül (perianal fistul – makatta akıntı ); Makata yakın bölgede ciltle kalın barsağın son kısmı arasında iki ucu açık boru şeklinde kanal oluşması halidir.

Barsak son kısmındaki dışkıyla kanalın iç deliği kirlenir buda dış delikten sürekli iltihap akmasına neden olur. Hemoroidin Türkçesi basur, fissürün Türkçesi makat çatlağı gibi Türkçe karşılığı yoktur.

Makatta akıntı belirti olarak hastalığı tanımlamada kullanılsa da bu belirtidir, özgün isim değildir.

Makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükrük bezi benzeri bezler vardı bunların salgı deliğinin tıkanması salgının birikmesine, apseye (perianal apse) sebep olur. Oluşan apse erken dönemde uygun şekilde tedavi edilmezse kendiliğinden patlar.

Patlama cilde ve makata olur.Patlayan apse iyileşirken barsaktan sürekli kirlendiği için kanal şeklinde kalır. Bu kanal fistül olarak devam eder. Fistüllerin % 99 unun sebebi bölgede oluşan apselerdir.

Bölge apseleri dışındaSeyrek görülen bir diğre sebepse bölgeye olan travmalar veya ameliyatlar.Makat yırtığı; yırtığın üzerinde yırtığa tam yapışamayan deri geliriş, yırtıkla deri arasında kanal oluşur, işte bu kanal da karşımıza fistüle benzer oluşum olarak çıkar.

Crohn hastalığı; çok sık fistülle gelen hastalarda akla gelmesi gereken bağırsak hastalığıdır.

Fistül Belirtileri

 • Makat kenarında irinli kanlı akıntı.

 • Akıntının olduğu ciltten hafif kabarık zaman zaman kanayan çıkıntı
 • Akıntının olduğu dış deliğin tıkanmasını takiben apse gelişmesi
 • Apse olduğunda şiddetli olabilen makat civarında ağrı
 • Kanama,akıntı olan yerde gelişen çıkıntının tahriş olmasından kaynaklanır
 • Makatta kötü koku
 • Bölgede deri tahrişi
 • Deri tahrişine bağlı kaşıntı
 • Sürekli devam eden ıslaklık

FİSTÜL ÇEŞİTLERİ

Peri anal fistüller makat kaslarıyla olan ilişkisine göre basit ( inkomp ) ve karmaşık ( komp) olarak sınıflandırılır. Vakaların % 90 ında basit tiptedir, tedavi şansı % 100 e yakındır dikkatli bir tedaviyle dışkı tutamama ihtimali yoktur.

Karmaşık tipte ise çok çeşit vardır, tekrarlama yada iyileşmeme ihtimali % 50 ye kadar çıkabilmektedir. Karmaşık ( kasların arkasından dolanan fistüllerin uygun şekilde tedavi edilmemesi gaz veya dışkı kaçağına sebep olabilir.

Komp fistülünüz varsa bu konuda tecrübeli bir proktoloji uzmanından yardım almalısınız.

Fistül Teşhisi Nasıl Konur

Muayeneyle konulur ancak tipin belirlenmesi için ek araştırmalar gerekebilir,tipin belirlenmesi aynı zamanda tedavi şeklini de belirlememize yardımcı olur.

Teşhiste izlenecek yol şu şekilde sıralanabilir;MuayeneAnoskop mueyenesiMetilen mavisi vererek kanalı tespit etmekStile ile kanalın tespitiMR veya tomoğrafiFistülografi

Genellikle muayene, anoskop ve stile kesin teşhiste yeterlidir, bunların yetmediği durumlarda diğer testler istenir. Hasta daha kapıdan girerken MR istemek ekonomik çıkar olabileceğini düündürmelidir.

FİSTÜL TEDAVİSİ

Farklı yöntem ve teknolojiler kullanılsa da tedavisi cerrahidir. İlaçla, bitkisel ilaçlarla veya farklı ameliyat dışı uygulamalarla düzelme ihtimali yoktur. Tedavisinde boru şeklindeki fistülün kanal haline getirilir veya fistül total olarak çıkarılır.

Karmaşık fistüllerin tedavisi çok daha çeşitli ayrıca zordur.

Fistüller bekletildiğinde (özellikle komp olanlar) zaman içerisinde tekrarlayan apseler dolayısıyla yeni deliklerin açılmasına ve tedavinin zorlaşmasına sebep olabildiği gibi 15-20 yıl akıntıya maruz kalan bölge cildindede kanserleşmeye sebep olabilirler.

Komp olmayan fistül tedavisi makat hastalıkları konusunda birikimli cerrah tarafından % 99 başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Fistülotomi, fistülektomi denilen fistülün ortadan kesilerek kanal haline getirilmesi ya da üsüt kesilerek kanal şekline getirilmesi işlemi yapılır.

Komp fistüllere yaklaşım farklıdır, seton, gevşek seton, kesici seton, lazer, kanalı tıkama, lazer gibi değişik tip ve tiplerde uygulanan değişik  tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Yöntemlerin ayrıntısı ilgili sayfalarda ayrıntılı bir şekilde ele alnacaktır.

Hangi yöntemin uygun olacağına muayene ve diğer uygulamalarla karar verilir.

Fistül Ameliyatı Fiyatları

Hastalığın tipine göre seçilecek yöntem ücrette en önemli belirleyicidir. Ücret fistülün tipi ve uygulanacak tedavi yöntemine göre 2700 TL ile 4500 TL arasında değişmektedir. Ücret Ankara, Bursa, İzmir ve İstanbul (Şişli, Kadıköy, Bakırköy) şubelerimizin hepsinde aynıdır.

Fistüle Benzer HastalıklarAslında burada “fistüle benzer” değil de fistülle karıştırılan hastalıkalr demek daha doğru bir tanımlamadır. Bu hastalıkla karıştırılan tek hastalık kıl dönmesidir.

Kıl dönmesi kuyruk sokumunda olan bir sorundur ancak bazen kuyruk sokumundaki kıl dönmesi makatın hemen yanına açılabilir ve aynı fistüle benzer şekilde görünür.

Stile ile kanalda ilerleyince bağırsağa değil, kuyruk sokumuna doğru ilerlediği görülür ve bu şekilde ayırt edilir.Akıntı bulgusuyla karşımıza çıkan anal dermatit (mayasıl) ve diğer hastalıklar da karıştırılabilir ama muayene ile kolayca netleştirmek mümkündür.

Doktorun asla karıştırmayacağı ama hastanın fistülmü acaba diye sorgulayacağı bir diğer durum da fronkülit yani kıl dinbi iltihabıdır. Muayeneyle kolaylıkla ayırt edilebilir.

Fistül Hangi Bölüme Gider

Makat hastalığı olduğu için makat hastalıklarına bakan bölüm olan proktoloji bölümüne gider. Fistül konusunda en tecrübeli doktorlar proktoloji uzmanlarıdır çünkü işleri budur. Proktoloji genel cerrahi branşının üst branşıdır. Yaşanılan yerde proktoloji uzmanı yoksa genel cerrahi uzmanına gidilebilir.

Fistül Tedavi Edilmezse Ne Olur

Biri çok ciddi iki sorun yaşanabilir1- Hastalık ilerleyebilir, yeni kanallar oluşarak karınca yuvası gibi olabilir. Bu da tedavisini zorlaştırır.

2- Kanser gelişmesi, derinin neresinde olursa olsun sürekli akıntı olursa akınıtının olduğu noktada deride kanser gelişebilir. Bu süre genellikle 15-20 yıldır. Bu sebeple tedavi çok ertelenmemelidir.

Proktoloji Uzmanları

Aşağıdaki uzmanlar fistüller ve tedavileri konusunda bulundukları bölgenin en tecrübeli doktorlarıdır, yazışarak kendilerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

İstanbul Proktoloji Uzmanları

Kadıköy Op. Dr. Ali Rıza Şahap BarlasGSM: 0542 231 28 23Şişli Op. Dr. Nizam KurtdereGSM: 0532 463 96 82Bakırköy Op. Dr. Atilla Kaya

GSM: 0542 621 08 88

Kadın Proktoloji Uzmanları

Op. Dr. Seher Şirin İstanbulGSM: 0542 621 08 88Op. Dr. Demet Ağras İzmir

GSM: 0542 295 52 54

Yukarıda isimleri yazan proktoloji uzmanları tüm makat hastalıklarının teşhis, tedavi ve takibi konusunda tecrübelidir ve tüm yöntemleri uygulamaktadırlar.

Источник: https://www.medicalart.com.tr/anal-fistul.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.