Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

içerik

Makat çatlağına ne iyi gelir?

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

Bir makat çatlağı ya da anal fissür, anüsü çizen ince, nemli dokuda (mukoza) küçük bir yırtıktır. Bağırsak hareketi sırasında sert veya büyük dışkı geçtiğinde anal fissür oluşabilir. Anal çatlaklar genellikle bağırsak hareketleri ile ağrı ve kanamaya neden olur. Ayrıca, anüsün sonunda (anal sfinkter) kas iskeletinde spazmlar yaşayabilirsiniz.

Makat çatlağı bebeklerde çok yaygındır, ancak her yaştan insanı etkileyebilir. Çoğu anal fissür, fiber alımının artması veya sitz banyolar gibi basit tedavilerle daha iyi olur. Anal çatlaklar nedeniyle bazı insanlar ilaç tedavisine ya da ara sıra cerrahiye ihtiyaç duyabilir. (1)

Makat çatlağının nedenleri

Kabızlık: Büyük, sert dışkılar bağırsak hareketi sırasında anal bölgede yumuşak ve küçük olanlara oranla daha fazla makat çatlağı oluşturma riskine sahiptir.

Kas spazmları: Uzmanlar, anal sfinkter kas spazmlarının bir makat çatlağı geliştirme riskini artıracağına inanıyorlar. Spazm kası aniden sıktığında kısa, otomatik sarsıntı kas hareketi oluşturur. Kas spazmları da iyileşme sürecini zayıflatabilir.

Gebelik ve doğum: Hamile kadınların gebeliğin sonuna doğru anal fissür geliştirme riski daha yüksektir. Anüs astarı doğum sırasında da çatlak oluşturabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBE) olarak da bilinir ve anal fissür riski yüksektir. Örnekler, frengi, HPS (insan papilloma virüsü), herpes ve Chlamydia’yı kapsar.

Temel koşullar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere neden olabilir. (2)

Makat çatlağının belirtileri

Akut bir çatlak varsa, o bölgede bağırsak hareketleri sırasında yırtılma veya zorlama hissi hissedebilirsiniz. Ayrıca şunları fark edebilirsiniz:

 • Makat içinde gözle görülür bir yırtılma
 • Bağırsak hareketi sırasında ağrı
 • Kullanılmış tuvalet kağıdı veya mendil üzerindeki kan
 • Dışkı yüzeyinde kan
 • Tuvalette renk değişimi
 • Kötü kokulu dışkı

Makat çatlağının kronikleştiğine dair işaretler şunları içerebilir:

 • Kanama olmadan ağrılı barsak hareketleri
 • Kaşıntı ve cildin anüs çevresindeki tahrişi
 • Çatlağın sonunda bir cilt değişikliği

Makat çatlağı bebeklerde de görülebilir. Çok küçük çocuklar için rektal kanamanın en yaygın nedeni olarak düşünülmektedir. Çocuğunuzun anal fissürü olabileceğini gösteren işaretler şunlardır:

 • Bağırsak hareketi sırasında ağlama
 • Dışkının yüzeyinde veya kirli bezlerde kan
 • Anal bölgesinde gözle görülür bir yırtılma (3)

Makat çatlağının tedavisi

Bir makat çatlağı için tıbbi tedavi aşağıdakileri içerebilir:

 • Ağrıyı hafifletici ilaçlar
 • Müshil maddeler
 • Anestetik kremler
 • Nitrogliserin kremleri veya kas spazmı rahatlatıcılar
 • Cerrahi

Doktorunuzun önerdiği kişisel bakımlar şöyle sıralanabilir:

 • Makat bölgesine iyileştirici kremler sürmek
 • Makat ağrısı için özel merhemler kullanmak
 • Düzenli olarak, yaklaşık 20 dakika kadar tuz banyoları yapmak
 • Tuvalet kağıdı yerine bebek bezleri kullanmak
 • Her bağırsak hareketi sonrası suyla iyice temizlenmek
 • Her gün altı ila sekiz bardak su içmek (4)

Makat çatlağı için tedavi yöntemleri

Zeytinyağı: Zeytinyağı, bağırsak sisteminizi yağlayacak, dışkısının kolayca geçmesine izin verecek sağlıklı yağlardan zengindir. Buna ek olarak, antiinflamatuar özellikleri ağrıyı hafifletir.

Eşit miktarda zeytinyağı, bal ve balmumu bir kâse içinde alın. Balsamı tamamen eriyene kadar bir mikrodalga fırında ısıtın. Soğumasına izin verin, sonra etkilenen bölgede uygulayın. Her gün birkaç kez tekrarlayın.

Aloe vera: Aloe vera, doğal bir çatlak iyileştiricidir.

Makat çatlağı semptomlarını hafifleten ve hasar görmüş cilt dokusunun onarımına yardımcı olan ağrı giderici özelliklere de sahiptir. Aloe vera bitkisinin bir yaprağını kesin.

Uzunlamasına dilimleyin ve jelini sıyırmak için bir kaşık kullanın. Bu jelin bir kısmını etkilenen bölgeye uygulayın. Bunu günde birkaç kez yapın.

Sıcak banyo: Rahatsızlığı hafifletmek ve şifayı artırmak için sıcak bir banyoyu deneyin. Makat bölgesinin iyileşmesine yardımcı olarak kan akışını artırmayı destekleyecektir.

Ayrıca ağrı, şişme ve kaşıntıyı azaltmaya da yardımcı olur. Büyük bir küveti ılık suyla doldurun. Birkaç damla lavanta esansiyel yağı ilave edin ve iyice karıştırın. 15-20 dakika boyunca küvete oturun.

Bu sitz banyoyu günde 2 ila 3 defa alın. (5)

Vazelin: Etkilenen bölgede kullanıldığın etkindir. Bunun nedeni, bu çatlakların normalde acı verici olması ve bir kişinin sert dışkılaması durumunda durumun her zaman daha da kötüye gitmesi. Bu kanama ve ileri enfeksiyonlara yol açabilir. Yapılması gereken şey, dışkı dışarı çıktıktan sonra rektumunuza petrol jeli (vazelin) uygulaması yapmaktır.

Buğday tohumu yağı: Durumun daha hızlı iyileşmesi için çalışır. İyileştirme sürecinde yüksek etkinliğe sahip olduğu için en çok önerilen ilaçlar arasındadır.

Bu tedaviyi uygulamak için önerilen, çatlaklar üzerinde buğday tohumu yağı uygulaması yapmak ve oralarda bir buçuk saatlik bir süre kalmasına izin vermektir. Bu sürenin sonunda yumuşak ve ıslak mendil kullanarak silerek temizleyin.

Bu, günlük olarak iki kez sürekli tekrarlandığında, sonucunun sizi etkilemesi muhtemeldir. (6)

Hint yağı ve süt: Bağırsak hareketlerinizi düzenli tutmak için laktuloz gibi laksatifleri kullanabilirsiniz. Hint yağı ve süt karışımı doğal bir müshildir. Bir çay kaşığı hint yağı bir bardak sütle karıştırın ve yatmadan önce sıcak olarak için. (7)

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı, en iyi makat çatlağı ilaçlarından biri olarak kabul edilir.

Bunun nedeni, hindistancevizi yağının yara iyileştirme kabiliyetleri ve vücudun tüm astarlarını nemlendirmek için kullanılabilmesidir.

Gün boyunca makat bölgesine doğrudan hindistancevizi yağı uygulayın ve eğer kronik bir fissür yaşıyorsanız ya da kuru bir anüs yaşıyorsanız, o zaman da yatmadan önce kullanın. (8)

Elma sirkesi: Elma sirkesi vücudunuzun metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur. Vücudunuzdaki şişme ve iltihapları da azaltır. Bir kaşık organik elma sirkesi, bir dilim zencefil kökü alın. Bir bardak su kaynatın ve bu maddeleri ekleyin. Zeinize göre, bir kaşık bal da karıştırın. Daha iyi sonuçlar almak için her gün içilmelidir.

Lif: İnsanlar genellikle anal çatlaklar nedeniyle kabızlık problemi yaşamaktadırlar. Bütün tahılları, fasulyeyi, yeşil yapraklı sebzeleri yiyerek diyetinize lif eklemelisiniz. Lif alımı ile kabızlık sorununuzu önler ve dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olur. (9)

Meyve suları: Eğer makat çatlağınız varsa, en iyi tedavilerden biri yaklaşık beş gün boyunca çiğ suları tüketimi hızlandırmaktır. Havuç, portakal ve ananas suları, gün boyunca her iki saatte bir alınmalıdır. Meyve suyunu eşit oranda su ile karıştırın. Bu, temizlenmenize ve bağırsaklardaki eski atıklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. (10)

Keten tohumu: Keten tohumları kabızlıktan kurtulmak için etkili ilaçlardan biridir. Hepimiz, kabızlığın makat çatlağının ana nedenlerden biri olduğunu biliyoruz.

Keten tohumları, omega 3 yağ asitleri ve lif açısından oldukça yüksektir. Bir müshil özelliği barındırdığı için, bu tohumlar bağırsak hareketi sırasında mücadeleden bizi korur.

Bu nedenle, anal çatlamalardan kurtulmak için yemeklerinizde keten tohumları ekleyin ya da keten tohumu çayını deneyin. (11)

Probiyotikler: İyi bağırsak bakterilerinin sağlıklı bir şekilde sağlanması (probiyotikler) anal fissürlerin tedavisi ve daha fazla önlenmesi için % 100 gereklidir.

Bu şaşırtıcı küçük bakteriler bağırsakta kolonileşirler (bu iyi bir şeydir) ve bağırsak sağlığına yardımcı olurlar.

Probiyotiklerin eksik olmaması durumunda kötü bakterilerin çabucak kontrol altına alınması ve anormal bağırsak hareketlerinin sağlanması kolaylaşır. (12)

Источник: //www.acil.net/makat-catlagina-ne-iyi-gelir/

Makat çatlağı ameliyatı sonrası – Varis Tedavisi

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

Anüs bölgesi ameliyatlarından sonra görülen sorunlar son yıllarda giderek yaygınlaşan botox tedavisi sayesinde giderek daha az yapılmaktadır. Özellikle kalıcı gaz ve dışkı kaçırmak konusunda tedirginlik yaşayan hastalar botox tedavisini tercih etmektedir.

Anal bölge hastalığı olsa da hemoroid ameliyatlarından daha kolaydır ve sonrası genellikle ciddi bir sorun yaşanmaz. Ameliyatın açık yada kapalı yapılmasına bağlı olarak değişen sürede ağrı olur. Kapalı yapıldığında 2-3 gün açık yapıldığında 10-15 gün ağrı olur.

Ağrı hemoroid ameliyatlarından sonraki kadar değildir.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası

Kanama çok seyrek görülen bir durumdur, az miktarda kanama olsa da ciddi kanama çok seyrektir ve daha çok açık yapılan ameliyatlardan sonra görülür. Gaz ve dışkı kaçırma seyrek görülen bir durumdur ama seyrek görülse de çok ciddi bir sorundur.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Beslenme

Aslında dikkat edilmesi gereken bir şey yoktur, ilk gün kabız kalmayacak şekilde beslenilmelidir yoksa ilk dışkılama çok ağrılı olur. 2 hafta kadar (açık yöntemde 4-6 hafta) acı tüketmek rahatsız edeceğinden acı yenmemelidir.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Kaşıntı

sık rastlanan bir durumdur ama genellikle sorun yaratmadan kendiliğinden düzelir. Seyrek olarak uzun sürebilir bu gibi durumlarda pruzon veya benzeri bir merhemle iki günde tamamen düzelir.

Anal Fissür Ameliyatı Sonrası Gaz Kaçırma

En ciddi sorundur ancak oldukça seyrektir. Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir. Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük kabusudur. Anüs cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur.

Kliniğimizde yapılan 10,000 fazla makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük. unlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi. Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.

Sonuç olarak ameliyat da belirli kurallara uyulursa kalıcı gaz ve dışkı tutamama ihtimali yok denecek kadar azdır.

Gaz Kaçırma Tedavisi

Anal bölge ameliyatları (fissür, fistül, hemoroid gibi) sonrası görülen hayati önemi olmayan ama ciddi sosyal sorun yaratan bir şikayettir. Özellikle namaz kılan kişiler abdestlerinin bozulması sebebiyle daha fazla sıkıntı yaşarlar. Çünkü gaz kaçırma yanı sıra dışkı da kaçabilmektedir. Dışkı kaçırma belirgin olabileceği gibi çamaşırı kirletme şeklinde de olabilmektedir.

Tedavisinde ameliyatla deforme olan alana dolgu maddesi enjeksiyonu yapmaktayız. Geçici veya kişinin göbeğinden aldığımız yağ dokusuyla kalıcı dolgu uygulamaktayız. Geçici dolguda dudakları büyütmek amacıyla kullanılan hyaluronik asit kullanıyoruz. Botox uygulamasında dışkı ve gaz kaçırma çok seyrektir ve % 100 ihtimalle ek bir şey yapmaya gerek kalmadan kendiliğinden düzelir.

Anal Fissür Ameliyattan Sonra Tekrarlar mı

Evet bu da istenmeyen sonuçlardandır ancak oran korkulacak kadar değildir, klasik cerrahi kitaplarında bu oran yüzde birler düzeyinde verilmektedir. Yine burada da yapan cerrahın tecrübesi önem arz etmektedir. Anüs bölgesi hastalıklarına yoğunlaşmış proctoloji uzmanlarının yaptıklarında tekrar ihtimali yok denecek kadar azdır.

Botoks Tedavisi Sonrası

Botoxla tedavide yukarıda sayılan sorunların hiçbiri görülmez. Cerrahi işlemden sonra gaz kaçırma gibi dışkı kaçırma korkusu da hastalarda korku yapmaktadır ancak dışkı kaçırma ihtimali gaz kaçırma ihtimalinden de düşüktür, botox ta ise gaz veya dışkı kaçırma ihtimali yoktur, asla bu tür sorunlar kalıcı olarak yaşanmaz.

Zaten giderek daha fazla istenmesinin, önerilmesinin ve uygulanmasının en önemli nedeni budur. Çünkü sağlık sorunu olduğu kadar sosyal bir sorundur ve yaş ilerledikçe kaçırma ihtimali de giderek yükselmektedir.

Ayrı bir sayfada daha ayrıntılı bir şekilde işlenmişti ama botoxla fissür tedavisi 1 dakika gibi kısa sürede uygulanabilmekte, hastaların % 95 inde tam düzelme sağlamaktadır.

Botoxun etkisi geçtikten sonra hastalığın yeniden olma ihtimali % 5 civarı yani normal toplum kadardır.

ilaçla Fissür Tedavisi

Bu sayfada daha çok kronikleşmiş düzeylerden söz ettik, kronikleşmeden önce ilaç kullanmak en doru yaklaşımdır. Beşeri, ilaçlardan anestol merhem ve rectoderm merhem kullanılabilir.

Özellikle rectoderm merhemde görülen yan etkiler sebebiyle hastalar tarafından zor tolere edilmektedir.

Fissür başladıktan sonraki ilk 2-3 haftalık dönemde fissür bitkisel kremleri tercih edilebilir, Anuflex gibi bitkisel içerekli merhemlerde bu tür yan etkiler yaşanmamaktadır. Anuflex Krem denemeden diğer yöntemleri uygulatmayın.

Anuflex Krem Tedavisi

Bitkisel aktiflerle hem anestolün uyuşturucu hem de rectodermin kas gevşetici etkisi aynı merhemde bir araya getirilmiştir. Tamamen bitkisel aktiflerden oluşmuştur, tamamı bilimsel testlerle etkisi kanıtlanmış bitki özleriyle üretilmiştir. Tek ilaçla iki ilaç etkisi elde edilebilir. Anuflex kullanmadan daha ağır ve pahalı yöntemlere geçmeyin.

Anuflex Krem Nasıl Kullanılır

Kullanımı kolaydır, tuvalete girildiğinde dışkılamadan 3 dakika önce anüsün iç kısmına nohut kadar anuflex sürülür, tuvalet yapılır, işlem bittikten sonra yine nohut kadar anuflex sürülür ve tuvaletten çıkılır. Anuflex kulanmadan önce ılık su oturma banyosu yapmak daha iyi olur.

Anuflex krem fiyatları

Türkiye’de satış fiyatı 49 TL görünüyor.

Anuflex Nereden Alınır

Tüm eczanelerden veya üretici firmanın resmi satış sitesinden alınabilir //satis.hairpharma.com.tr/25-anuflex

Makat Çatlağı Ameliyatı

Источник: //www.medipratik.com/makat-catlagi-ameliyati-sonrasi/

Makat Çatlağı Tedavisi

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

Kabızlık ve ishal toplumda en sık görülen sorunlardan olmasına karşın, çokta ciddiye aldığımız ve problem olarak gördüğümüz söylenemez. Geneldee Fizyolojik (Normal) bir durummuş gibi hareket ederiz.

Özellikle kabızlık (Konstipasyon) bir çok makat hastalığının doğrudan yada dolaylı yollardan nedenidir.

Yani önlenemeyen kronik kabızlık ile Hemoroid, Anal Hematom ve bu konuda detaylarına bakacağımız Anal Fissür (Makat Çatlağı) problemi ortaya çıkmaktadır.

Makat Çatlağı Nedir?

Evet arkadaşlar sorunun yapısına bakarsak aslında makat çatlağı değilde makat yırtığı demek daha doğru olacaktır. Tıp dilindeki ismi ile Anal Fissür (Anal Fissure) olarak bilinmektedir. Sorunun kaynağı dışkılama esnasında anüs iç kısmında (Daha çok dışa doğru olan kısımda) küçük bir çizik oluşmaktadır.

Yani bıçakla bir şey doğrarken hafiften elinizi kestirmek gibi kabul edebilirsiniz. Tabii ki sorun elimizi kestirmek gibi basit olmayıp, bu noktadan sonra artık zamanla yarış başlamış durumdadır.

İlk ortaya çıkışından itibaren 10-15 gün içerisinde tedavisi çok kolay olup, bir çok Anal Fissür hastası kremle sağlığına kavuşmaktadır.

Anal Fissür Belirtileri

Hastalığın yapısını özetle tanıdıktan sonra şimdide dilerseniz makat çatlağı belirtileri hususuna bakalım. Öncelikle gizli bir hastalık olmayıp, bilakis her dışkılama esnasında ortaya çıkan ağrı ve hafif kanama ile varlığını göstermektedir.

Hastalığın kronikleşmesi (tedavinin gecikmesi) genelde insanların ihmalkar yada utangaç oluşundan kaynaklanmaktadır. Özellikle kadınlar anüs ve genital bölgede görülen hastalıklarda erkek hekimlerden utanmaktadır. Fakat bilmeniz gereken kadın genel cerrahi uzmanlarınında bulunduğudur.

Neyse arkadaşlar anal fissür belirtilerini geniş bir kilde ele almak için başlıklar halinde aktaracağım.

Ciddi Can Yanması: Bu şikayeti özetlemek biraz zor olmaktadır. Hani makat ağrısı desem değil, hastalar genelde bu şikayeti şöyle aktarırlar. Dışkılama esnasında sanki anüs iç kısmını kırık bir camla kesiyormuş gibi canının yandığını belirtmektedir.

Bunun nedeni dışkılama esnasında dışkının anüs iç kısmında oluşan çizik, kesik, çatlak artık ne derseniz ona sürterek geçmemsi sonucu oluşur.

Elinizde bir yara olur da limon vs değdiğinde yakar ya aynı onun gibi anüs iç kısmında oluşan çatlağa temas eden dışkı ciddi anlamda can yanmasına neden olmaktadır.

Makat Çatlağı Belirtileri İki Gruba Ayrılır (Erkek Dönem ve Kronik)
Evet arkadaşlar bu sorun ile tanışan her insan dışkılama esnasında bu can yanmasını yaşamaktadır.

Bu nedenle insanlar tuvalete girmekten korkar hale gelir. Bu can yanması hastalığın evresine göre ikiye ayrılmaktadır.

Erken dönem yani hastalığın ilk 10-15 günlük sürecinde erken dönem olarak kabul edilmektedir.

Erken Dönemde Can Yanması Daha Hafif Olur
Doktora gittiğinizde sorunun erken dönem yada kronik olduğunu anlamak için yaşadığınız can yanmasına bakılmaktadır. Erken dönem yani 10-15 günlük süreçte dışkılama esnasında ortaya çıkan can yanması tuvaletten sonra kendi kendine geçmektedir.

Kronik Anal Fissür Ağrısı Saatlerce Sürebilir
Erken dönemde tedavi olmayan hastalarda kronikleşme kaçınılmaz olacaktır. Bu sürece giren hastalarda şikayetler dahada artacaktır. Örnek erken dönemde can yanması dışkılama sonrası kendiliğinden geçerken kronikleşmesi halinde bu ağrılı dönem tuvaletten çıktıkta sonrada 3-4 saat daha devam etmektedir.

Dışkılama Esnasında Kanama
Belirtilerden biride dışkılama esnasında kanama olup, genelde bir kaç damla taze kan şeklinde görülmektedir. Kanama bir kaç damladan daha fazla oluyorsa burada Hemoroid (Basur) ve Makat Kanseri gibi farklı hastalıklarda olabilir.

Erken teşhisin önemli olduğu hastalıklardan biride Anal Fissür olup, erken dönemde doktora geldiğinizde büyük oranda cerrahi müdahaleye gerek kalmayacaktır. Anal Fissür tedavisi hastalığın evresine göre yapılmaktadır. Erken dönemde genelde krem ile yapılırken kronik makat çatlağı olması halinde ise Botox yada ameliyat gerekmektedir.

Makat Çatlağı İçin Krem 

Anuflex Merhem

İlk tercih Anuflex Merhemdir. Anuflexin içeriğinde dışkılarken olan acıyı ve dışkılamadan sonra saatlerce devam eden ağrıyı azaltarak çatlağın iyileşmesini sağlar. Dışkılamadan önce ve sonra kullnımı uygundur, ek ilaca ihtiyaç duyulmaz. Kabızlık da engellenirse % 40-50 ihtimalle tam iyileşme elde edilebilir. Anuflex merhemi denemeden botox veya ameliyata karar vermemelisiniz.

Rectoderm Merhem

Aynı etki ve içeriğe sahip Anrecta merhem de vardır. Erken dönemde doktora gelenler için genelde hastalara Rectoderm Krem önerilmektedir.

Erken dönem Anal Fissür hastalarında etkili olabilir, ilk olarak hastanın kullanması istenerek deneme yapılmaktadır. Rectoderm Krem ile birlikte Anestol Pomad da kullanılması gerekir.

Bununla geçmemesi halinde tercihen botox enjeksiyonu ya da cerrahi yöntemlere gerek duyulur.

Makat Çatlağı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Anüs bölgesinde görülen hastalıklar ve şikayetler için Genel Cerrahi bölümüne randevu almak gerekir. Fakat Genel Cerrahi kendi içerisinde büyük bir alan olması nedeniyle size tavsiyem doktor olarak mutlaka Proctoloji (Makat Hastalıkları) alanında uzmanlaşmış birini tercih etmeniz olacaktır.

IDEA Kliniklerde Anal Fissür Muayenesi Olabilirsiniz
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi illerden birinde yaşıyor yada gelme imkanınız varsa Idea Kliniklerinden muayene imkanı bulursunuz. Idea klinikleri önerme amacım her şubesinde makat hastalıkların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış Proctologların bulunuyor olması ile alakalıdır.

Kronik Anal Fissür İçin (Botoks Uygulaması)
Makat çatlağı için krem önerisi tekrar belirtmek gerekirse sadece 10-15 günlük yeni dönem hastalarda geçerlidir.

Siz bu süreci aşmanız halinde kremler bir işe yaramayacaktır.

Geriye cerrahi müdahale kalmakta olup, doktor tecrübesine göre Anal Fissür ameliyatı yada son yıllarda uygulaması hızla artan Botoks tedavisi uygulanmaktadır.

Botoks Tedavisi 1 Dakika İçinde Yapılır
IDEA Klinikleri tarafından sıkça uygulanan Botoks tedavisi sadece 1 dakika gibi kısa süre içinde yapılmakta olup, ağrısız ameliyatsız tedavi yöntemidir. Hasta etkisini 1 hafta 10 gün içerisinde görmeye başlamaktadır. Nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıda yer alan Video’dan görebilirsiniz. Video biraz midenizi bulandırabilir.

Tedavi görüntülerini izlemek isteyenler aşağıda yer alan bağlantıya tıklaması gerekir.
//www..com/embed/7BsSG3DAFnk

Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?
Benim aktaracaklarım yukarıda son bulmuş olup, yazının devamında sizlerin en çok merak ettiği hususlara yanıt vermek istiyorum.

En sık sorulardan birisi tedavi ve ameliyat sonrası tekrarlar mı? olmaktadır. Evet arkadaşlar kabızlık problemini önleyemediğiniz sürece aynı sorunu sürekli yaşama riskiniz bulunmaktadır.

Tedavi olduğunuz yer değilde onun 1 cm ilerisinden olur. Fakat buna tekrarlama denemez.

Makat Çatlağı Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Kronik olacağı için her dışkılama sonrası 3-4 saat can yaşaması ile yaşarsınız. Tabii ki hiç bir insan hayatının sonuna kadar bu can yanması ile yaşayamaz. Mutlaka tedavi olmanız önerilir.

Hastalar Ne Yemeli?
Anal Fissür problemi ile karşı karşıya kalan insanların beslenmesi çok fazla önem arz etmeyecektir. Fakat kabızlığa neden olan gıdalardan kaçınmaları halinde dışkılama esnasında daha az can yanması olacaktır.

Kendiliğinden Geçer mi?
Hastalığın yapısı kısmına bakarken hastalığın 15 gün sonrası ilerlediği ve kronik hale geldiğini aktardık, bu nedenle hastalığın kendi kendine geçme imkanı yoktur. Kendi kendine geçmesi için kişi 10-15 gün hiç dışkılama yapmaması gerekir. Çünkü yaraya temas eden dışkı onun kendi kendine iyileşmesini imkansız hale getirir.

Anüs Kanserine Dönüşür mü?
Anal Fissür hastalığının kansere dönüştüğüne dair yeterli bir bilgi yoktur. Aynı şekilde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı yayınlarına bakıldığında bu yönde bir bilgi geçmemektedir.

Makat Çatlağı Kaşıntı Yapar mı?
Evet arkadaşlar kaşıntıya neden olmaktadır. Fakat anüs bölgesinde görülen kaşıntıların nedeni genelde Anal Dermatit dediğimiz sorun olmaktadır. O nedenle mutlaka muayene ile sorunlar teşhis edilmelidir.

Источник: //www.makathastaliklari.net/makat-catlagi-tedavisi/

Fissür (Makat Çatlağı – Makat Yırtığı) Tedavisi

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

Makat bölgesi hastalıklarının hemoroidden sonra en sık görülen ikinci hastalığıdır, makat yırtığı ve mayasır olarakta isimlendirilmektedir.

Fissürle ilgili video ve fotoğraflar için instagram.com/analfissur

Makatın dıştan görünen kısmıyla kalın barsak arasında 2.5-3 cm yüksekliğinde makat kaslarıyla sarılmış makat kanalının bir taraf cildinde bütünlüğün bozulması yani yırtılması halidir.

Dış sınırdan başlayarak yukarıya doğru devam eden 1-3 cm uzunluğunda yırtık olarak karşımıza çıkabilir.Genellikle tektir ama 2 hatta 3 yerde aynı anda olabilmektedir.

Gebelik, doğum sonrasındaki dışkılama düzensizliği sebebiyle bayanlarda daha sık görülür.

FİSSÜRE BAĞLI GELİŞEN ŞİKAYETLER

 • Dışkı yaparken cam çiziyormuş hissi
 • Ağrı
 • Kaşıntı
 •  Kanama
 •  Meme oluşması
 • Yanma
 • Makatta daralma hissi
 • Meme şeklinde çıkıntı (sentinel tag)

Yoğun bir kabızlığı veya bir başka sebeple ıkınmayı takiben makat kanalında basit bir yırtık olur kabızlığın devam etmesi halinde yırtık giderek derinleşir, ağrı başlar. Ağrının varlığı kişide tuvalete gitme konusunda isteksizlik oluşturur, bekletilen dışkı dahada sertleşerek ağrıyı daha da artıracak düzeyde kabızlığa sebep olur.Bu durumun 1-2 ay devam etmesi hastada ilaçla düzeltilemeyecek değişiklikler ortaya çıkarırki bu durumda hastalığın müzminleşmiş olduğu kabul edilir.İlk 1-2 ayda ilaçlarla, kabızlığın düzeltilmesiyle hastalık % 60-70 kendiliğinden düzelir.Bu dönemde en önemli şey ağrısız dışkılamanın sağlanabilmesidir.

Ağrı ve kabızlık 1-2 ayda düzeltilemezse hastada ağrı-kabızlık-makatta kontrolsüz kasılma(anal spazm) kısır döngüsü oluştuğu, artık ilaçlarla tedavi edilemeyeceğine yani müzminleştiğine karar verilir daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.

Çatlak 2 sınıfa ayrılır1. Akut yani yeni 1-2 haftalık vakalar, başlangıç denilebilir.2. Kronik yani müzminleşmiş çatlak 2 haftayı geçen süredir var olan hastalıklardır.Tedavisi de 3 gruptur1. İlaçlarla2. Botoxla

3. Cerrahi

İlaçlarla Makat Çatlağı Tedavisi:

Hastanın kendi kendine uygulayabileceği iki gurup ilaç vardır.

Bitkisel Makat Çatlağı İlacı

Makat çatlağına özel geliştirilmiş tek ilaç Anuflex Merhem Türkiyenin en tanınmış proktoloji uzmanlarının görüşüyle üretilmiştir. İçeriğindeki bitkisel aktifler sayesinde tek ilaçla iki etki elde etmesi sayesinde yüksek başarıyla kullanılmaktadır.

Makat Çatlağı Kremleri

Ağrısız dışkılama sağlayabilmek için kabızlık çözülür,makat bölgesine Anestol Pomad adlı uyuşturucu merhem sürülür, dışkılama sonrası Rectoderm Merhem adlı nitrogliserinli krem sürülmelidir.

sıcak su oturma banyoları önerilir. Bu tedaviler ancak hastalığın ilk başladığı dönemde etkili olabilir çok dikkat edilmesi halinde % 40 – 50 ihtimalle tam iyileşme sağlanabilir, % 50 – 60 yararı olmaz.

İlaçlarla tedaviden sonra kabızlığın düzeltilmesi gerekir.

Nitrogliserinli kremlerle tedavi

Makat kaslarını gevşeten nitrogliserinli pomatların anüs bölgesine sürülmesi şeklinde uygulanır. Rectogesic adıyla Almanyada hazır halde satılmaktadır ancak Türkiyede yoktur. Türkiyede aynı krem eczacılar tarafından yapılıp sunulmaktadır,bu tür ilaçları yapan eczane sayısı artık çok azaldığından bulmak zor olabilmektedir.

Aslı eczanesi bu konuda en birikimli eczanelerdendir 212 325 17 43 den bilgi alıp sipariş verebilirsiniz. 2014 yılında nitrogliserinli kremin fabrikasyon üretimi yapılıp piyasaya sürülmüştür. Rectoderm merhem olarak satışı yapılmaktadır. Rectodem fiyatı yapma ilacın yaklaşık 3 katıdır.

Rectoderm yan etkileri eczanede hazırlananlarla yaklaşık aynıdır.

Anal dilatasyon

Oluşan kas spazmı makatın parmaklar yardımıyla genişletilmesi şeklinde yapılan eski bir tedavi yöntemidir. Aşırı ağrılı bir uygulama olduğu için narkozla yapılır, şu şekildedir; anüse önce bir parmak sokulur sonda 2 parmak sokulur.

Parmak sayıları giderek artırılarak iki elin dörder parmağı yani toplam sekiz parmak sokulur, anüs daha da genişlemeye zorlanır. Yan etkilerinin fazlalığı ve başarısının düşük olması sebebiyle terkedilmiştir.

Daha makul düzeyde bebeklerde kullanılabilmektedir.

LİS Ameliyatı, Sfinkterotomi:
Klasik tedavi ameliyattır. L.İ.S. olarak kısaltılan Lateral İnternal Sfinkterotomi tüm dünyada anal fissürün cerrahi tedavisinde altın standart tedavi modeli olarak uygulanmaktadır. Tedavi 5-10 dakika sürer.

Makatın yan tarafına bölgesel uyuşturmayla 6 mm lik bir cilt kesisi bu küçük kesiden kapalı bir şekilde bu açıklıktan spazm olan kas gevşetilir.Aynı ameliyatı 2.5-3 cm den açık yapan kliniklerde vardır ama iyileşme süresi gecikir, iltihap riski yüksektir. Tedavide başarısı % 99 dur.

Tekrarlama ihtimali % 1 in altındadır. Yan etki olarak çok seyrek görülen kanama ve % 0.1 oranında görülen gaz, dışkı kaçağıdır. L.İ.S tedavisi sonrası genellikle kabızlık kendiliğinden düzelir kabızlık düzelmese bile her hangi bir şikayete sebep olmaz.

Genel olarak kapalı ameliyat tercih edilmeli, ameliyatı tercihen proctoloji uzmanına yaptırılmalıdır.

Kapalı Fissür Ameliyatı

LİS ameliyatında yapılan işlemin aynısıdır. Hastanın ameliyat sonrası sıkıntılarını minimize eden artı özellikleri vardır. Kası kesmek için önce deri kesilir sonra kasa ulaşılır. Açık ameliyatta 3-4 cm kesilirken kapalı fissür ameliyatında 1-1.5 cm kesilir. Bu sayede hastanın ameliyat sonrası yaşayabileceği ağrı, kanama, iltihap gibi şikayetler açığpa kıyasla çok daha az olmaktadır.

Fissürektomi

Çatlak cerrahi olarak kesilerek çıkarılır. Eskiden tek başına yapılmaktaydı ancak hastaların % 95 kadarında hastalık tekrarladığı için artık büyük oranda terkedilmiştir.

Yapıldığında LİS (lateral internal sfinkterotomi) ameliyatına ek olarak aynı anda yapılmaktadır, tek başına fissürektomi yapılmamaktadır.
Anal fissür ile ilgili ayıntılı bilgi için www.analfissur.

com sitesine bakabilirsiniz

Kadın makat hastalıklarının en sık rastlananıdır doğal olarak hastalar kadın genel cerraha muayene, tedavi olmak isterler. Bu konuda İstanbulda proctoloji uzmanı Op.Dr.

Seher Şirin den İzmirde Proktoloji Uzmanı Op Dr Demet Ağras tan yadım alınabilir.

Fissür muayenesi SGK ( SSK, Bağkur, memur, bunların emeklisi) sı olanlara  İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir de toplam 6 şubesi olan Idea Klinik te ücretsiz yapılmaktadır.

Fissür Başlangıcı Ragad nedir ?

Ragad vücudu örten tabakada (tüm vücudu öretene deri, anüs , ağız, vajinayı örten kısma mukoza denir) küçük ince çizik şeklinde yaralanmalara ragad denir. En sık görüldüğü yer makattır, buna anal ragad denir.

Makatta görülen ragadlar çatlaktan farklı yapılardır, çatlak daha derindir, hastada ciddi ağrı yapar ragad daha yüzeyel çiziklerdir, ağrı daha az rastlanan bulgudur.
Tam karşılığı olmasa da Türkçe sıyırk ya da yüzeysel sıyrılma denilebilir.

Anal Ragad neden olur ?
Ragadlar genellikle kabızlık sebebiyle ortaya çıkar daha az olarak ishal, sert tuvalet kağıdı kullanmak, tuvalet kağıdını aşırı yani aynı dışkılamada defalarca kullanmak, amipli dizanteri, aşırı acı tüketimi de ragada sebep olabilir.

Makat ragadları hangi şikayetlere sebep olur ?
En sık bulgu makatta yanmadır bunun yanı sıra makatta kaşınma,tuvalet kağıdına bulaşacak kadar kanama,dışkılama sırasında acı,ıslaklık hissi gibi bulgular da görülebilir.

Makatta oluşan ragadın tedavisi
Anal ragadlar ciddi rahatsızlık vermediği için genellikle önemsenmez ve muayeneye gidilmez ancak kanama görünce muayene ihtiyacı duyulur.

Ragadların tedavisi ilaçla yapılır ameliyat yada lazer tedavisi yoktur (seyrek olarak çatlak teşhisiyle yanlışlıkla ameliyat önerilebilir). Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle tercih edilmez, kısa sürede kesilmesi gerekir.

Tedavide en etkili ilaç içinde yüzey koruyucu kalamin,bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü extresi, ragadı kapatıcı tabaka oluşturan cinko oksit, mikrop öldürücü TTO bulunan pruzon pomad tır.

Tedaviye başlandığı gün kaşıntı,ertesi gün kanama büyük oranda düzelir ancak ragadların tam düzelmesi için pruzon tedavisine 3-5 gün devam edilmelidir. Şikayetler düzeldikten sonra ilaca devam etmek gerekmez. Kabızlık veya ishal gibi sebep düzeltilmezse ragad tekrar oluşabilir bu durumda pruzon tedavisi yeniden yapılabilir.

Hastalar ağrı ve fissüre bağlı küçük meme sebebiyle sıkça hemoroid olarak yorumlalar ve bu şüpheyle araştırma yapıp ve muayene olurlar.

Bölge hastalıkları arasında en sık görüleni olan hemoroidde lazer tedavisi uygulanmaktadır hastalar bu benzeşim sebebiyle anal fissür hastalığındada lazer tedavisi olduğunu düşünebilmektedirler.

Lazerle tedavi uygulama alanında yüksek ısı oluşturma prensibine dayanır ancak çatlata gereksiz yere şiddetli kasılan kasın kesilerek yada ilaçla felç edilerek gevşetilmesi gerekir lazerin böyle bir etkisi yoktur ve bu amaçla kullanılmamaktadır.

Çatlağın (makatta yırtık oluşması) tedavisinde lazer uygulaması yoktur. Anal fissür tedavisi bir makat kası kesilerek yapılmaktadır ve lazerle bu kasın kesilmesi şeklinde bir ameliyat yapılmamaktadır, halk arasında var olan bu inanç tümüyle yanlış anlaşılmalardan kaynaklanmakta ve yapılan ameliyatı lazerle yapıldığı zannedilmektedir..

Müzminleşmiş makatta çatlağın ameliyatsız tek tedavi şekli botoxla tedavidir. Botoxla çatla tedavisi 1-2 dakikada ayaktan uygulanan bir tedavi şeklidir. Erken dönem anal fissürlerde ise mutlaka ilaçla tedavi denenmelidir.

Lazerle tedavide yanlış anlaşılmanın bir diğer sebebiyse anal fissür hastalığı ile beraber olan 1.-2. derece iç hemoroidlerin aynı seansta lazerle tedavi edilmesinden

Anal fissür hastalığının tedavisi için geliştirilmiş en kolay ve  en az yan etkili olarak geliştirilmiş en son tedavi yöntemi Botox’tur. Özellikle gelişmiş ülkelerde 5-10 yıldır yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye de öğrenen doktorların sayısı arttıkça ve hastaların bu konudaki bilgi düzeyi yükseldikçe kullanımı giderek artmaktadır.

Makat Çatlağına Botox Nasıl Yapılır

Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Muayenehane şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk, yan etki ve ızdırap olmaz.

Enjeksiyon bilinen en küçük iğne ile yapıldığı için acısıızdır ancak parmak eşliğinde yapıldığı için daha doğrusu makata parmak sokularak yapıldığı için parmak sokmak ciddi ağrı yapabilir bu sebeple öncesinde uyuşturucu yapılır.

İlacın yarısı 50 ünite sağ taraf kasa diğer 50 ünite sol taraf kasa yapılır

Müzmin Makat Çatlağına Botox Yapılır mı?

Asıl yapıldığı durum hastalığın kronik halidir ancak akut yani ilk bir kaç haftada da ilaçlar hiç etki etmiyorsa ve de hastanın acısı çok fazla ise kronikleşmeden de yapılabilir. Tabiki tercih öcelikle Anuflex veya benzer ilaç olmalıdır.

Makat çatlağı tedavisinde botoxun avantajları

 • Ameliyatta bir kas kesilirken botoxda makatta kalıcı hasar oluşturulmaz,ameliyat sonrası kesilmeye bağlı makatta kalıcı şekil bozukluğu oluşurken botoxta makatın görünümü değişmez.
 • Ameliyat korkusu olan ve ağrı eşiği düşük canı tatlı insanlara mükemmel çözümdür basit bir enjeksiyondur.
 • Anal fissüer ameliyatla tedavisinden sonra görülebilen çok ciddi sorun gaz ve dışkı kaçışına sebep olmaz.
 • Narkoz riski yoktur.
 • Çok pratiktir 1 dakika sürer.
 • Hiçbir hazırlık (lavman,musil,traş, rektoskopi) ve tahlil gerekmez.
 • Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama ağrısızdır.
 • Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde % 95)
 • Uygulamadan hemen sonra sosyal yaşama dönülebilir.
 • İş gücü kaybı yoktur
 • Ameliyat olmadığı için kanama riski yoktur
 • İltihap riski yaşanmaz.

Botoxla fissür tedavisi anüs anatomisine zarar vermemek açısından en mantıklı tedavi şeklidir.

fissürün tedavisinde botox araştırılmadan ameliyata karar verilmemelidir. Bir anüs kası kesilmediği için anüsün anatomik yapası değişmemiş olur.

Makat Çatlağı Botox Olanlar

Gaz tutamama riski yaşamazlarDışkı kaçırma sorunu yaşamazlarKanamaları olmaziltihap olmazAmeliyat ağrısı çekmezlerNarkoz almak zorunda kalmazlar ve narkoz riskine katlanmazlarHastanede ya da evde yatmazlarİşlerine aynı saatlerde devam edebilirlerEk ilaçlar almazlarAynı gün banyo yapabilirlerPansumana ihtiyaç duymazlar

Ameliyata yakın düzeylerde iyileşme oranı elde ederler

Yazan
Op Dr Atilla Kaya

Kaynakça;

Anal Fissür

//www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/
//www.makatcatlagi.net/anal-fissur-tedavisi

Genel saglik © 2018

Источник: //www.genelsaglik.org/yazi/fissur-makat-catlagi-makat-yirtigi-tedavisi/

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir? – Basur Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi – IDEA Klinik

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

Bir çok yazımızda belirttiğimiz gibi insanların hayatı boyunca maruz olabileceği bir çok rahatsızlık mevcuttur.

Hastalıkların bir bölümüde muayene olmaktan utanılan makat bölgesinde meydana gelmektedir. Aslında bu bölgede oluşan rahatsızlıklar daha çok önemsenmediğinden ve gerekli tedbirler alınmadığından oluşmaktadır.

Ya da insanların çoğunun bu hastalıkların hangi sebeplerle oluştuğunu bilmediğinden de tedbir alamıyorlar diyebiliriz.

Bu bahsettiğimiz makat hastalıklarından biri de tıp diliyle anal fissür, Türkçe ismiyle makat çatlağı, makatta çatlak veya makat yırtığı isimleriyle tabir edilmektedir.

Sitemiz her ne kadar basur (hemoroid) için hazırlanmış olsada, farklı makat hastalıkları konularında da sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Çünkü bir çok insan bu bölgede oluşan acı, ağrı, kaşıntı veya benzeri şikayetlere gerek kendileri gerekse çevresindeki insanların söylemleri ile basur teşhisi koyuyor.

Bu kişinin yanılmasını sağladığı gibi kulaktan duyma tedavi çözümleri ile ciddi anlamda zaman kaybetmesine de sebep oluyor.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Bu rahatsızlık için proktoloji bölümünde uzman bir genel cerrahi’ye muayene ve tedavi olabilirsiniz.

Sorularınızı cevaplıyoruz
İstanbul’da 3 olmak üzere Ankara ve İzmir de bulunan toplam 5 şubesiyle hizmet vermekte olan IDEA kliniklerinde proktoloji konusunda uzman genel cerrahi uzmanları yaşamakta olduğunuz ve merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamaktadırlar.

Aşağıda ki yorum kısmından sorunlarınızı anlatabilir, yanıt alabilirsiniz.

Size en yakın şubemize telefon numaralarımızdan ulaşarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hastalık hakkında diğer tüm detaylı bilgilere makat çatlağı sitemiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Adil ALTINSOY 1993 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Tel & WhatsApp: 0532 350 25 87

Источник: //www.basurklinigi.com/makat-catlagi-anal-fissur/

Makat Çatlağı Kendiliğinden Geçer mi Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

Kabızlık nedeniyle anal bölgede yani büyük abdest bozulan yerde yırtılma ve çatlamaların meydana gelmesine makat çatlağı denir. Makat çatlağının diğer adı anal fisürdür.

Makatta Çatlak (Anal Fissür) Belirtileri

Büyük abdest sonrası ve devamında hissedilen ağrılar, makat çatlağının en temel belirtisidir.

Anal fissür rahatsızlığından muzdarip bireyler, yaşadıkları rahatsızlığı büyük abdest bozarken makat bölgesinden sanki keskin cisimler çıkması gibi ağrılı bir süreç şeklinde tabir etmektedir.

Hatta söz konusu ağrı büyük abdest bozduktan hemen sonra artmaya başlamakta ve uzun bir müddet devam etmektedir. İfade edilen ağrı, bireyin yaşam kalitesini son derece olumsuz etkilemektedir. Diğer belirtileri;

 • Taharet sırasında kan görülmesi,
 • Makat bölgesinde kaşınma hissi,
 • Rahatsız edici kokuya sahip akıntı şikayetleri.

Kabızlık

Kabızlık, en sık rastlanılan anal fissür yani makat çatlağı nedenlerindendir. Makattaki tahriş genellikle kabızlığa dayalı olmaktadır. Aşırı katı ve hacimli dışkı, makat bölgesinde çatlaklara yol açabilmektedir. Keza uzun soluklu ishaller de aynı rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Hamilelik ve Doğum

Gebe bireylerin %33’lük kısmında anal fissür rahatsızlığı görülmekt. Nitekim bebeğin artan ağırlığı, rektuma binen baskıyı da artırmaktadır. Bu durumda kabızlık probleminden bahsedilebilmektedir. Normal doğum sırasında oluşan kasma da genellikle makatta çatlağa neden olmaktadır.

Beslenme Farklılıkları

Diyet programında azalacak lif miktarı, kabızlık ve buna bağlı olarak anal fissür sorununa yol açabilmektedir. Yakın zamanda bilhassa protein diyeti benzeri bir çeşit diyet evresine girilmiş ise, anal fissür probleminden muzdarip olunması son derece doğaldır.

Makat çatlağının diğer nedenleri şunlardır;

Devamlı laksatif (dışkı yumuşatıcı) kullanılması

Crohn Hastalığı: Çoğu zaman sorunun kaynağı olan rahatsızlık çözüldüğünde, anal fissür ortadan kalkmaktadır.

Gebelik ve loğusalığın ilk aylarında görülmesi muhtemeldir.

Arkadan cinsel ilişki (Makat yoluyla cinsel temas) sonrası anal fissür görülebilmektedir.

Bağışıklılık sisteminin zayıflama ve lösemi rahatsızlığı da sebepler arasındadır.

Son olarak binicilik gibi spor faaliyetleri esnasında makat kısmına alınan ufak çaplı hasarlar da (mikrotravma) neden olarak gösterilebilmektedir.

Makat Çatlağı (Anal Fisür) İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Makat çatlağı için Genel Cerrahi bölümlerine gidilir.

Makat Çatlağı Tedavisi

Anal fissür, cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymadan tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Çeşitli anal fissür vakalarında iyileşme kendi kendine gerçekleşmektedir. Ancak söz konusu problem uzman bir doktora müracaat edilmesini şart kılmaktadır.

Genel olarak cerrahi müdahale olmadan tedavi süresi altı haftadır. Alınan tedbirlerin ve ilaçların etkisiyle yüzeysel çatlaklar büyük oranda iyileşme kaydetmektedir.

Bu tedaviyle olumlu sonuç alınamayan veyahut nüks eden anal fissür vakalarında cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilmektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Makat Çatlağı İçin Isırgan Kürü

Taze ısırgan yapraklarını suyun içinde beş dakika kaynatıp haşlayıp lapasını yapınız. İlk sıcağının çıkmasının ardından ortaya çıkan lapa ince bir beze sarılır. Sonrasında makatta sorunlu kısmın üstüne 10-15 dakika kadar uygulanır. Sorun tam anlamıyla çözülene dek uygulama haftada 2-3 kez tekrarlanılabilir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Makat Çatlağı İçin Dere Otu Kürü

Kürün hazırlanabilmesi adına her gün taze yeşil dere otu temin edilmelidir. Oldukça önemli bir bitki olan dereotu, gün içerisinde 3 ana öğünde yemeklerin 15 dakika evvelinde çiğnendikten sonra yutulur.

Tadı itibari ile çiğneme hususunda güçlük çekenler limon suyu ile beraber kürü uygulayabilir. İsteğe bağlı olarak yoğurt ile karıştırmak sureti ile tüketilmesi de mümkündür. Açken, tepeleme 1 çorba kaşığı kadar taze yeşil dereotu çiğnenerek 1 bardak suyla beraber yutulur.

Bu uygulama tokluk hissi vereceğinden dolayı fazla kilolardan kurtulma konusunda da etkilidir.

Son olarak dikkat edilmesi gereken önemli bir kuralda, büyük abdest yaparken ıkınmak ve zorlamak kesinlikle uzak durulması gereken bir harekettir. Aslında her bireyin bu şekilde tuvalet ihtiyacını gidermesi gerekir. Ayrıca kabız yapıcı gıdalardan uzak durulmalı, bol sıvı tüketilmelidir.

Источник: //selmasultan.com/anus-catlagi-anal-catlak-makat-catlagi-belirtileri-makat-catlagina-ne-iyi-gelir

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi