Anemi Hastaları Ne Yemeli

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Anemi Hastaları Ne Yemeli

Demik eksikliği dünyada en çok görülen anemi yani kansızlık türüdür. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde demir eksikliğine bağlı anemi oranı yüksektir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; hemoglobin değerlerinin hamile olmayan kadınlarda 12 gr/dl, erkeklerde 14 gr/dl’nin altına düşmesi durumu “anemi” olarak adlandırılmaktadır. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine rengini veren oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir.

Demir de hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir ve akciğerden alınan oksijenin hemoglabine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır.  Demirin eksik olduğu durumlarda anemi oluşur ve buna bağlı olarak da ‘’demir eksikliği anemisi’’ tanısı konur.

  İstatistiklere göre dünyada kadınların % 35'inde, erkeklerin % 20'sinde ve hamilelerin %50’sinde demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür. Memorial Sağlık Grubu İç Hastalıkları Bölümü Uzmanları demir eksikliği ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Demir eksikliği nedir?

Toplumda kansızlık olarak bilinen demir eksikliği anemisi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin miktarının azalmasıdır. Demir eksikliği, öncelikle mide ve bağırsak kanseri olmak üzere pek çok önemli hastalığın da belirtisi olabilir.

Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

Demir eksikliğine bağlı kansızlık bazı durumlarda belirti göstermez. Demir eksikliği rutin sağlık kontrollerinde yapılan kan tahlillerinde teşhis edilebilir.Demir eksikliğinin belirtileri arasında;

 • Cilt solgunluğu,
 • Vücutta güçsüzlük, yorgunluk,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Baş ağrısı,
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma,
 • Sinirlilik hali,
 • Kulakların uğuldaması,
 • Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar,
 • Tırnakların çabuk kırılması,
 • Saçlarda dökülme sayılabilir.

Demir eksikliğinin ileri derece belirtileri arasında; çarpıntı, toprak veya buz yeme, yavaşlayan tiroit fonksiyonları ve huzursuz bacak sendromu gibi durumlar da görülür. Çocuklarda demir eksikliği belirtilerinde ise karşımıza çocuklarda yürüme-oturma-konuşmasında gecikme, öğrenmede güçlük  ortaya çıkabilir.

Demir eksikliği neden olur?

Demir eksikliğinin birçok nedeni vardır. Kansızlık, demir, folik asit ve B12 vitamıni eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar ve tedavi edilmediğinde büyük sorunlara neden olabilir. Demir eksikliğinin nedenlerinden biri  olan demirin yetersiz alımı, yanlış diyet programları nedeniyle yetersiz kalabilir.

Ayrıca  gebelik, emzirme, büyüme çağındaki çocuklar, düşük doğum tartılı ve erken doğan bebeklerde de demire olan ihtiyaç fazladır.  Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi, inek sütünde 1 yaşından önce geçilmesi, hazır gıdalarla beslenme ve hayvansal gıdaların yeterli alınmaması demir eksikliğine neden olabilir.

Yetişkinlerde demir eksikliğinin en belirgin sebepleri ise; çay, kahve tüketiminin fazla olması, etin kavrularak ya da fırında fazla pişirilmesi ile sosis, salam gibi işlenmiş besinlerin sık tüketilmesidir. Bazı kişilerde demir bağırsak tarafından yeterince emilemez. Bu da demir eksikliğine neden olan bir başka etkendir.

  Kadınlardaki aşırı adet kanaması, sık ve fazla sayıda doğum, düşükler, kürtaj yaptırmış olmak, mide-bağırsak sistemindeki iyi ya da kötü huylu tümörler de demir eksikliğinin sebeplerindendir.

Demir eksikliğine ne iyi gelir? Demir eksikliği nasıl tedavi edilir?

Demir eksikliği tedavisinde doğru tanı çok önemlidir. Doğru tanı için hastanın şikayetleri ve demir eksikliği belirtilerinin nasıl ilerlediği konusu iyi bilinmelidir.

Değerlendirme sırasında özellikle hastanın daha önce yaşadığı önemli sağlık sorunları, aile öyküsü, kullanmış olduğu ilaçlar ve  mevcut hastalıkları da ele alınır. Gerekli tetkikler ile demir eksikliğine bağlı aneminin neden oluştuğu belirlenir.

Demir eksikliği tedavisinde  aneminin türüne göre kemik iliği naklinden, kan veremeye kadar pek çok yöntem bulunmaktadır. Tedavinin en etkili kısmında demir eksikliğine neden olan etkenin tedavi edilmesi yer alır.

Eğer hastanın ülseri var ise, bunun tedavi edilmesi  kanamayı durduracağı için aneminin tekrar etmesini engeller. Adet sürecinin kontrol altına alınması da demir eksikliği tedavisinde çok önemlidir. Adet kanaması yoğun olan kadınların hormonal destek alıp, adet dönemlerin düzenlemeleri önerilir.

Aynı zamanda kanda eksik olan maddeler ve mineraller de takviye edilmelidir. Demir eksikliğinde demir, vitamin B12 eksikliğinde vitamin B12, folik asit eksikliğinde folik asit, kronik börek yetmezliğinde eritropoietin verilir.

Eğer demir eksikliğine bağlı anemi yaşam kalitenizi düşürecek kadar ciddi bir boyutta ise kan nakli de tedavinin diğer seçeneklerinden biridir.  Demir eksikliği tedavisinde bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar da kullanılır. Özellikle bağışıklık sisteminin alyuvarlar yapımı nı durduruğu ya da parçaladığı durumlarda bu ilaçlara başvurulur. Ayrıca kemik iliğinin hastalıklarına bağlı kansızlıklarda kemik iliği nakli de seçenekler arasındadır.

Demir eksikliği ilaçları nelerdir?

Demir eksikliği tedavisinde dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli ilaç kullanımı başarı şansını arttırmaktadır. Demir eksikliği ilaçları aç karnına kullanılmalı ve kesinlikle süt ve süt ürünleri ile birlikte tüketilmemelidir.

Vücutta yeterli demir depolanabilmesi için en az 6 ay boyunca ilaç kullanımına devam edilmelidir. Demir ilaçları doktor önderliğinde kullanılmalı ve yine doktora danışılmadan bırakılmamalıdır.

Demir eksikliğinden korunmak için alınacak ilaçlarınyanı sıra sakatat, kırmızı et, pekmez gibi gıdalar ve C vitamini içeren besinler tüketmek de faydalıdır.

Demir eksikliğinde ne yemeli, ne yememeli?

“Demir eksikliği için ne yemeliyiz?” sorusu toplumda en çok merak edilen konulardan biridir. Demir eksikliğinden korunmak için kayısı, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve bolca tüketilmelidir. Demir eksikliğinde ne yenmeli konusunda yapılabilecek en doğru davranışlardan biri de C vitaminini sık tüketmektir.

Çünkü  C vitamini demirin bağırsaklardan emilimini artırır. Demir eksikliğinde ne yenmemeli sorusu da oldukça önemlidir. Kafeinli içecekler, süt ve kepek demir emilimini azalttığı için sık tüketilmemelidir. Ayrıca B 12 vitamini alımı da demir eksikliğinde oldukça önemlidir.

Çünkü B12 kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğinde üretilmesini sağlar ve kansızlığa yol açabilir.

Demir eksikliğine ne iyi gelir;

 • C vitamini demirin emilimini artırır. Bu nedenle yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesi demirim emilimin artırmak açısından önemlidir.
 • Mayalı ekmekteki demir mayasız ekmeğe göre daha çok emilir.
 • İyi pişmemiş kuru baklagiller ya da kepek ekmeği demirin emilimin azaltır.
 • Posalı gıdalarla beslenme demirin emilimini azaltır.
 • Gıdaları saklamakta kullandığımız alüminyum, paslanmaz çelik ve teneke de demirin emilimin azaltır.

Yemeklerle çay ve kahve Tüketmeyin!

Demir eksikliğini önelemenin bir yolu da çay ve kahveyi yemek sırasında ya da  hemen sonrasından tüketmemekten geçiyor. Çay ve kahveyi mümkün olduğunca ara öğünlerde tüketmeye özen gösterin. Ayrıca çayı açık ve limonla birlikte tüketmekte fayda vardır.

Demir eksikliğine iyi gelen besinler!

 • Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler
 • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı)
 • Fındık, fıstık ve susam
 • Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti
 • Yumurta
 • Pekmez ve üzüm
 • Kuru baklagiller
 • Yumurtayı portakal suyu ile tüketin
 • Baklagilleri etle pişirin
 • Her öğünde mutlaka bol yeşillik tüketin.
 • Demir emilimini artırmanın önemli bir yolu bu besinleri C vitamini ile birlikte tüketmektir!
 • Yumurta haşlama yerine kimi zaman menemen gibi pişirilip; yeşil, kırmızıbiber, domates ve soğanla C vitamini kazandırıldığında, demirin alımını artırılmış olur.
 • Ispanak yanına yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalmaktadır. Ispanağın yumurta ile pişirilmesi ise biyoyararlılığını artırır.
 • Kurubaklagil ve tahıllı yemekler; yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde, tahıl ve baklagillerin içindeki demir daha fazla emilir. Ayrıca bu besinler kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır.
 • Demir eksikliği ileri boyutta olan kişiler; süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil, ara öğünlerde tüketmelidir. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır.
 • Kahvaltılarda 1- 2 tatlı kaşığı kadar pekmez günlük demir ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır. Özellikle keçiboynuzu pekmezi demir yüksek demir içerir.
 • Ara öğünlerde; kuru meyvelerden kayısı, dut ve kuru üzüm, günlük demir alımına katkıda bulunur.

Gözleriniz şişiyor, tırnaklarınız sararıyor veya istemsiz kilo kayıpları yaşıyorsanız, bu belirtileri göz ardı etmemeniz gerekiyor. Vücudunuz ile ilgili bu sinyaller, böbrek hastalığından kalp yetmezliğine kadar pek…

Kadınlarda demir eksikliği

Demir eksikliği erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür. Özellikle doğurganlık çağında olanlar, demir ihtiyacı artmış olan hamile ve emziren anneler ilk sırayı alır. Demir eksikliği kadınlardan sonra en çok çocukları ve uzun dönem asprin ve ağrı kesici kullanan kişilerde de görülür.

Kansızlığın %90 oranında en sık nedeni demir eksikliği olsa da kadınları ve çocukları daha fazla etkilediği görülmektedir. Dünyada demir eksiklği kadınlarda %30-40, erkeklerde ise yaklaşık %20 gibi bir oranda rastlanmaktadır. Kansızlık bazı durumlarda kadınlarda rahim kanserinin de belirtisi olarak kabul edilir.

Bu nedenle kansızlık önemsenmeli ve mutlaka altındaki nedenler araştırılmalıdır. Erişkin erkeklerde 13gr/dl, kadınlarda 12gr/dl, 6ay-6yaş arası çocuklarda 11gr/dl ve 6-14 yaş arası çocuklarda 12gr/dl’nin altındaki hemoglobin değerleri anemiye işaret etmektedir. Kadınların kullandığı spiral de de demir eksikliğine neden olan bir başka etkendir.

  Doğum kontrol hapları ise adet kanamalarında kaybedilen kan ve demiri %50-60 oranında azaltır. Bu nedenle demir eksikliğine karşı uzman bir jinekolog önderliğinde kullanılabilir.

Hamilelikte demir eksikliği

Demir eksikliği hamilelerin yüzde 50’sinde görülür. Demir eksikliği gebelerde halsizliki çarpıntı, nefes darlığı, uykuya meyillilik gibi şikayetler yaratabilir. Hamile kalmadan önce demir eksikliği tedavisi olunması gebelik sürecinin çok daha sorunsuz geçmesini sağlar.

Aynı zamanda demir eksikliğine karşı “kan yapıcı’’ ve demirden zengin  gıdalar tüketmeleri de tavsiye edilmektedir. 4. aydan itibaren folik asit kullanımı da olukça önemlidir. Çünkü bu aydan itibaren demir eksikliğine bağlı kansızlığa rastlanabilir.

Eğer demir eksikliği ileri seviyelerdeyse hamileliğin erken dönemlerinde demir ilaçlarına başlanabilir. Demir ilaçlarının kesinlikle sütle veya çayla birlikte içilmemelidir. Çünkü bu ürünler  demirin emilimini azaltarak etkisizleştirmektedir. C vitamini ile alınması emilimini artıracaktır.

Hamilelikte demir ilacı kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

Demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenmek için hemen online hastane ranevusu oluşturun. 

Güncellenme Tarihi: 08 Temmuz 2019Yayınlanma Tarihi: 01 Kasım 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/demir-eksikligi/

Kansızlık – Anemi İçin Beslenme Nasıl Olmalı? Anemi Çeşitleri – Sağlık Ocağım .NET

Anemi Hastaları Ne Yemeli

Anemi (kansızlık) periferik kandaki hemoglobin kitlesinin veya homoglobin konsantrasyonunun normalin altında olması durumudur.

Anemi (kansızlık) periferik kandaki hemoglobin kitlesinin veya homoglobin konsantrasyonunun normalin altında olması durumudur. Hemoglobin ve hematokrit değerleri yaşa ve cinsiyete göre farklılık gösterir.

Kansızlık (anemi) çeşitleri

En sık karşılaşılan kansızlık türleri demir eksikliğine bağlı anemi, folik asit eksikliğine bağlı anemi ve B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi’dir.

Anemi (kansızlık) çeşitleri: 

 • Sideroblastik anemi: Hemoglobin sentezinin bozulması sonucu meydana gelir.
 • Hipokromik anemi: Fe ve B6 eksikliği sonucu meydana gelir.
 • Aplastik anemi: Kİ aplezisi sonucu meydana gelir.
 • Megoblastik anemi: B12, folik asit, intrensek faktörlerden birinin eksikliği sonucu meydana gelir.
 • Pernisiyöz anemi: İntrensek faktörün eksikliği ile ortaya çıkar ve tedavisi yapılmaz ise megoblastik anemiye dönüşür.
 • Hemolitik anemi: Nedeni kalıtımsaldır. Eritrosit zarı kırılgandır.

Bunlar gibi anemi çeşitleri vardır ve bunların da alt tipleri olarak sınıflandırılan anemiler vardır.

Kansızlık (anemi) belirtileri

Anemi belirtileri aneminin tipine göre, hastanın yaşına göre, altta yatan başka bir kronik hastalık varlığına göre aneminin ağırlığına göre değişiklik gösterebilir.

Anemi (kansızlık) sorunu olan hastalarda görülen belirtiler: 

 • Solukluk
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı, baş dönmesi
 • Çabuk yorulma
 • İştahsızlık
 • İrritabilite
 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Ödem
 • Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı
 • Sarılık
 • Ateş
 • Bacak ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Karaciğer büyümesi
 • Dalak büyümesi
 • Hemoglobünüri
 • Safra taşı
 • Çocuklarda fiziksel ve mental gelişimde gerileme gibi belirtiler kansızlık sorununda görülebilen belirtilerdir.

Demir içeriği yüksek besinler

Kansızlıkta neler yenmeli ve nasıl beslenmeli?

Kansızlıkta beslenme önemli olduğu gibi, hatta bazı hafif seyreden veya altında başka nedenin olmadığı kansızlıklar genelde üç aylık demir ilacı kullanımının yanı sıra beslenme değişikliği ile de düzeltilebilir. Demir açısından zengin besinler ile hafif seyirli ya da altta yatan bir hastalığın olmadığı kansızlık sorununu çözmek mümkün olabilir.

 • Örneğin sabahları kalkınca içilen yarı süt yarı pekmez olarak karıştırdığımız bu bir bardak içeceğin içilmesi kansızlıkta faydalıdır.
 • Sabah kahvaltısını bir yumurta, yeşillik, tahıllı ekmek, peynir, zeytin, domates, pekmez gibi besinlerle yapmak ve bu tür bir kahvaltıyı her sabah mümkün olduğunca atlamadan düzenli olarak yapmak faydalı olacaktır. Kahvaltıda demir emilimini desteklemek için siyah çay ve kahve yerine bitki çayı, mide sorunu yoksa ılık taze sıkılmış meyve suyu gibi içeceklerden tüketmek daha etkili olacaktır.
 • Haftada en az iki-üç kez baklagillerden (nohut, mercimek, fasulye, bezelye, barbunya gibi) yapılmış yemeğin tüketilmesi son derece önemlidir.
 • Karbonhidrat olarak bulgur pilavını, aşurelik buğday salatasını, yulaf ezmesini, tahıllı ekmekleri tercih etmek gerekir.
 • Ekonomik duruma ve sağlık durumuna göre  haftada 2-3 kez ya da kişinin ihtiyacına göre et (kırmızı et, balık, tavuk, karaciğer, dalak gibi) tüketmek kansızlığı önlemek için oldukça önemlidir. Et, yumurta gibi demir içeriği yüksek olan besinlerin yanında C vitamini de almak için taze yeşillik (roka, tere, marul, brokoli gibi) yemek de gerekir.
 • Öğünlerde ya da öğün aralarında süt, yoğurt, lor peyniri, ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar gibi süt ürünlerine de yer verilmelidir.
 • Öğünlerin düzenli olması, öğünlerde faydalı ev yemeklerinin tüketilmesi, hazır ve işlenmiş gıdalar değil de işlenmemiş gıdaların ve taze sebzelerin tercih edilmesi önemlidir, çünkü işlenmiş gıdaların besin değerleri de kaybolur. Sebzeleri kavurarak ya da kızartarak pişirmek yerine kendi suyunda ya da az su koyarak kısık ateşte pişirilmelidir. Doğru pişirme yöntemi sebzelerin vitamin ve mineral kayıplarını önlemek için çok önemlidir.
 • Kansızlık sorunu olan kişiler çay, kahve gibi içecekleri azaltmalı; sigara, alkol, kola gibi içecekleri de mümkün olduğunca bırakmalıdır. Çay ve kahveyi öğünlerden bir saat sonra içmek daha doğru olur.
 • Gün içinde ara öğünlerde ıvır zıvır yerine kuru meyvelerden veya kuruyemişlerden (ceviz, fındık, Antep fıstığı, ayçekirdeği, kabak çekirdeği, susam, fıstık, kuru kayısı, kuru incir, kuru siyah üzüm, kuru siyah erik, kuru dut gibi) tüketmek hem kansızlık için hem de ara öğünlerde atıştırmalık olarak tüketilebilir.

Besin ihtiyaçları hastanın yaşına, hamile veya emzikli olup olmadığına, başka bir hastalığı olup olmadığına, fiziksel aktivitesine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ciddi kansızlık sorunu olan kişiler hem beslenme konusunda hem de kansızlığın tedavisi için bir uzmana başvurmalıdır. Kansızlık sorunu için en doğru araştırma hematoloji bölümünde yapılır.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kanszlkta-beslenme-sekli-ve-onemi/

Anemi (Kansızlık) Hastalığı Nedir?

Anemi Hastaları Ne Yemeli

Anemi, kişinin kanında yeterli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi (RBC) veya hemoglobin bulunmadığında ortaya çıkan bir durumdur.

Kırmızı kan hücreleri vücudun her yerine oksijen taşınmasından sorumlu olduğundan kansızlığa maruz kalmış bir kişinin organları daha az oksijen almaktadır.

Bu durum anemisi olan kişinin yorgunluk, baş dönmesi, zayıflık ve derinin solgunluğu gibi belirtiler yaşamasına neden olmaktadır.

En sık görülen anemi türleri vitamin ve besin öğeleri açısından zengin bir diyet programı seçerek engellenebilir. Anemi tedavisinin seçimi, ona neyin neden olduğuna bağlı olarak değişmektedir.

Demir ve folik asit eksikliği nedeniyle oluşan anemi için demir ve folik asit takviyeleri almak ihtiyaç duyulan en önemli tedavi yöntemidir. Anemi kan kaybından kaynaklanıyorsa, kanama kaynağı izlenmeli ve takip edilmelidir.

Diğer anemi türlerinin altında yatan nedenleri tedavi etmek için özel tedavi yöntemleri önerilebilir. (1)

Anemi (Kansızlık) Belirtileri

Anemi başlangıcı sırasında düşük kırmızı kan hücresi sayısı vücuttaki her dokuya oksijen vermeyi azalttığından, kansızlık çeşitli belirti ve semptomlara neden olabilir.

Ayrıca hemen altındaki diğer tıbbi durumun belirtilerini de kötüleştirebilir. Anemi hafifse herhangi bir belirti oluşturmaz.

Anemi yavaş yavaş devam ediyorsa (kronik), vücut değişikliği uyarlayabilir ve telafi edebilir; bu durumda anemi daha şiddetli hale gelene kadar hiçbir belirti olmayabilir.

Anemi nasıl anlaşılır? Aneminin belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

 • Yorgunluk
 • Enerji eksikliği
 • Zayıflık
 • Nefes darlığı
 • Sersemlik
 • Çarpıntılar (artan kalp atışı hızı veya düzensiz kalp atma)
 • Solgun bir görünüm (2)

Anemi (kansızlık) belirtileri detayları için tılayınız

Anemi (Kansızlık) Nedenleri

Anemi neden olur? Vücudun birçok kısmı kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olsa da, işin çoğu kemik iliğinde yapılır. Kemik iliği, kemiklerin merkezinde bulunan ve tüm kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan yumuşak dokudur. Sağlıklı kırmızı kan hücreleri 90 ile 120 gün arasında üretilir.

Vücudunuzun parçaları daha sonra eski kan hücrelerini çıkarır. Böbreklerinizde yapılan eritropoietin adı verilen bir hormon, kemik iliğinizi daha fazla kırmızı kan hücresi yapmak üzere işaret eder. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerindeki oksijen taşıyan proteindir. Kırmızı kan hücrelerine rengini verir.

Anemi bulunan insanlarda yeterli miktarda hemoglobin bulunmamaktadır.

Vücutta yeterli miktarda kırmızı kan hücresi yapmak için belirli vitaminler, mineraller ve besin maddeleri gerekir. Demir, vitamin B12 ve folik asit en önemlileridir. Vücut şu sebeplerden dolayı yeterli miktarda besleyiciye sahip olmayabilir:

 • Midenin veya bağırsağın astarındaki değişiklikler, besinlerin ne kadar iyi emildiklerini etkiler (örneğin, Çölyak hastalığı)
 • Kötü beslenme
 • Midenin veya bağırsağın bir bölümünü ortadan kaldıran bir ameliyat

Aneminin olası nedenleri şunlardır:

 • Bazı ilaçlar
 • Normalden daha erken kırmızı kan hücrelerinin imha edilmesi (bağışıklık sistemi problemlerinden kaynaklanıyor olabilir)
 • Kronik böbrek hastalığı, kanser, ülseratif kolit veya romatoid artrit gibi uzun süreli (kronik) hastalıklar
 • Akdeniz anemisi veya orak hücre anemisi gibi kalıtsal olabilen bazı anemi formları
 • Gebelik
 • Lenfoma, lösemi, miyelodisplazi, multipl miyelom veya aplastik anemi gibi kemik iliği ile ilgili sorunlar
 • Yavaş kan kaybı (örneğin, adet dönemleri veya mide ülseri)
 • Ani ve ağır kan kaybı (3)

Kimler anemi riski altındadır?

Bazı insanlar anemi açısından daha yüksek bir riske sahiptirler:

 • Menstruasyon (regl) yaşayan kadınlar
 • Hamile ve emziren kadınlar
 • Bebekler (özellikle prematüre olursa)
 • Ergenlik çağından geçen çocuklar
 • Vejetaryenler
 • Kanseri, mide ülseri ve bazı kronik hastalıkları olanlar
 • Dengesiz diyet uygulayan insanlar
 • Sporcular (4)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Anemi (kansızlık) nedenleri

Anemi (Kansızlık) Tedavisi

Anemi nasıl geçer? Aneminin tedavisi nedenine ve ciddiyetine bağlı olarak değişmektedir, ancak genel açıdan aşağıdakileri içerebilir:

 • Vitamin ve mineral takviyeleri (eksiklik durumunda)
 • Demir enjeksiyonu (kişinin demir seviyesi çok düşükse)
 • Enjeksiyon yoluyla B12 vitamini takviyesi ( (pernisiyöz anemi için gereklidir)
 • Antibiyotikler (enfeksiyon nedeni ise)
 • Gerekirse antiinflamatuar ilaçlar gibi düzenli ilaçların dozunu veya rejimini değiştirme
 • Gerekirse kan nakli
 • Gerektiğinde oksijen tedavisi
 • Anormal kanamanın önlenmesi için cerrahi (adet düzensizliği gibi)
 • Ağır hemolitik anemi vakalarında dalak çıkarmak için cerrahi (Splenektomi) (5)

Anemi ameliyatı: Splenektomi, midenin yakınında, sol göğüs kafesinin altına yerleşen yumuşak, yumruk büyüklüğündeki bir organ olan dalağı çıkarmak için yapılan ameliyattır.

Dalak, vücudun savunma (bağışıklık) sisteminin önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda eski kırmızı kan hücrelerinin vücudun dolaşımından uzaklaştırılmasına veya filtrelenmesine yardımcı olur.

Dalağın yalnızca bir kısmı çıkarılırsa, bu işlem kısmi Splenektomi olarak adlandırılır. (6)

Anemi için hangi doktora gidilir: Doktorların hemen hemen hepsi anemiyi teşhis ve tedavi edebilmektedir. Bununla birlikte, nedeni bulma ve iyileştirme yolculuğu sırasında, anemi olan bir hasta muhtemelen gastroenterolog (sindirim sistemi hastalıkları uzmanı) veya hematolog (kan hastalıkları uzmanı) tarafından tedavi edilecektir. (7)

Anemi (kansızlık) tedavisi daha fazla detay için 

Anemiye (Kansızlık) Ne İyi Gelir?

Anemi bitkisel tedavisi

Elma: Elma, demir ve diğer çeşitli takviyeleri temin etme açısından oldukça etkilidir. Bununla birlikte, günde 2-3 elma yerine sadece 1 adet elma yiyen kişi bile gerekli demir ihtiyacını bununla karşılayabilmektedir.

Bal: Bal, anemi için mükemmel ve doğal bir yoldur. Bir çorba kaşığı bal, limon suyu ve elma sirkesi karışımı hazırlayın. Bal, kandaki hemoglobini artıracak demir, manganez ve bakır bakımından zengindir. (8)

Pancar: Pancar, her türlü aneminin nedeni olan demir eksikliği için oldukça faydalıdır. Lif, kalsiyum, potasyum, kükürt ve vitaminler ile birlikte demir içeriği de yüksektir.

Pekmez: Pekmez, özellikle anemi için akla gelen ilk besinlerden biridir. Kırmızı kan hücresi üretimini artırmaya yardımcı olan demir, B vitaminleri ve diğer önemli minerallerin en iyi kaynağıdır.

Ispanak: Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler açısından zengin bir diyet, anemi için en iyi evde tedavi yöntemlerinden biridir. Ispanak demirden zengin olduğu kadar B12 vitamini ve folik asit açısından da zengindir.

Nar: Nar, demir ve kalsiyum ve magnezyum gibi diğer minerallerden zengindir. Vücudun demir emilimini artırmaya yardımcı olan C vitamini de içerir.

Hurma: Hurma, vücudun demir emiliminde önemli bir rol oynayan C vitamininin yanı sıra zengin bir demir kaynağıdır. (9)

Muz: Demir bakımından yüksek olan muz, hemoglobin üretimini ve alyuvarların oluşumu için gerekli olan birçok enzimi uyarır. (10)

Kuru üzüm: Yüksek konsantrasyonda demir ve C vitamini bulunması nedeniyle kurutulmuş siyah kuru üzüm, anemi için çok etkili bir tedavi olarak bilinir. C vitamini vücudun demiri absorbe etme, kırmızı kan hücrelerini ve hemoglobini arttırma yeteneğini arttırır. (11)

Anemi evde tedavi yöntemleri

Kafeini sınırlayın: Kafein kalp atışı hızını artırmaktadır. Bu nedenle, anemi hastaları için kahve ideal bir içecek olarak kabul edilmez. Kafeinsiz ürünleri tercih etmeye çalışın. Kahve tüketimi sayısını sınırlamak da başka bir seçenek olabilir.

Epsom tuzu: Vücudunuzdaki tuz içeriğini arttırmak gereklidir. Demir eksikliği çekiyorsanız veya anemi oluşmaya başladıysa, şunları yapabilirsiniz: suya eklenen epsom tuzu ile bir banyo yapabilir ya da ayaklarınızı 10 ile 15 dakika süreyle epsom tuzlu bu solüsyonda bekletebilirsiniz.

Soğuk duş: Kan akışı için bir soğuk duş almanız gerekebilir. Tutulan nefes ile soğuk bir duş alınmalı ve yavaşça bırakılmalıdır. Peeling özellikli bir madde kullanarak yapılan duşlarda kan akışını hızlandırmaktadır.

Masaj: Kendinizi bitkin ya da yorgun hissederseniz bu durum kan akışını hızlandırmayla düzeltilebilir. Bunu yapmanın en iyi yolu masaj yapmaktır. Ellerinize, kollarınıza ve bacaklarınıza masaj yapın. Bu yöntem stresin, yorgunluğun üstesinden gelmeye ve kan akışı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. (12)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Anemiye (Kansızlık) ne iyi gelir

Источник: https://www.acil.net/anemi-kansizlik-hastaligi-nedir/

Anemi Hastalığı Nedir? Belirtileri, Çeşitleri ve Tedavisi

Anemi Hastaları Ne Yemeli

Anemi kanda yeterli miktarda alyuvar (kırmızı kan hücresi) olmadığında ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hücreler, oksijeni organlara ulaştıran en önemli taşıyıcılardır. Eğer alyuvar hücrelerindeki hemoglobin miktarı yetersizse, vücut da yeterli oksijen alamaz. Aneminin bitkinlik gibi belirtileri, organlar yeterli oksijen alamadığı için ortaya çıkar.

Anemi Hastalığı Nedir?

Dünyadaki en yaygın kan hastalığıdır. Gelişmiş ülkelerde yaklaşık 3,5 milyon insanı etkiler. Aneminin kadınlarda ve kronik rahatsızlıkları olan kişilerde görülme riski yüksektir. Akılda tutulması gereken önemli etmenler şunlardır:

 • Bazı türleri kalıtsaldır ve bebeklerde doğum anından itibaren görülebilir.

 • Özellikle doğurganlık çağındaki kadınların, adet dönemlerindeki kan kaybı ve gebelik süresince artan kan hacmi gereksinimi sebebiyle, demir eksikliği anemisine yakalanma olasılığı yüksektir.
 • İlerleyen yaşlarda, yetersiz beslenme ve diğer sağlık sorunları sebebiyle aneminin görülme riski yüksektir.
 • Aneminin pek çok türü vardır.

  Her birinin nedenleri ve tedavi biçimleri farklıdır. Hastalığın en yaygın türü olan demir eksikliği anemisi, beslenme biçiminde değişiklik yaparak ve demir takviyesiyle kolaylıkla tedavi edilebilir. Aneminin bazı türleri; örneğin, gebelikte gelişen anemi normal karşılanır. Ancak, bazı türleri ömür boyu sağlık sorunları yaşanmasına neden olabilir.

 • Oksijen yokluğu, anemili insanların yorgun ve güçsüz hissetmelerine sebep olur. Aşırı veya uzun süreli anemi ile kandaki oksijen yokluğu kalbe, beyne ve vücuttaki diğer organlara zarar verebilir. Çok şiddetli anemi, ölüme bile sebebiyet verebilir.

 • Aneminin üç ana sebebi vardır: Kan kaybı, kırmızı kan hücresi üretiminin olmaması veya kırmızı kan hücrelerinin yüksek oranlarda yıkımı. Bu sebepler; bir dizi hastalık, durum veya diğer faktöre bağlı olabilir.
 • Anemi sık karşılaşılan bir durumdur. Tüm yaş gruplarında ve tüm ırk ve etnik gruplarda görülür.

  Kadınların ve kronik hastalıkları olan insanların anemi riski nispeten daha yüksektir.

 • Aneminin en sık görülen semptomu bitkinliktir. (Yorgun veya güçsüz hissetmek) Diğer işaret ve semptomların arasında nefes darlığı, sersemlik, baş ağrısı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, solgun cilt ve göğüs ağrısı bulunur.

  Hafif ve orta dereceli anemi, hafif semptomlara sebep olabildiği gibi hiçbir semptoma da sebep olmayabilir.

 • Beslenmede değişiklikler yaparak, takviyeler alarak veya altta yatan durumu tedavi ederek, bazı anemi tiplerinin episodlarının tekrarlanması engellenebilir.
 • Çoğunlukla, tedavi ve kontrol edilebilir.

  Bu duruma dair işaret ve semptomlar varsa derhal teşhis ve tedavi yollarına başvurulmalıdır. Doğru tedavi ile aneminin çoğu tipi, hafif ve kısa süreli olabilir.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Anemi Hastalığı Belirtileri 

Hastalık belirgin’ olduğunda, bitkinlik, baş ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı ve hatta kalp kriziyle sonuçlanan göğüs ağrısına neden olabilir. Semptomlar, herhangi bir zorluk karşısında kötüleşmeye meyillidir; çünkü egzersiz, kaslara daha fazla oksijen gönderilmesini gerektirir.

Aşırı düzeydeyse ve gittikçe kötüleşiyorsa, belirtiler dinlenme halinde bile gelişebilir.Belirtiler; nefes almada zorluk, kafa karışıklığı veya uyuşukluk içerebilir.

Ana kanamaya bağlı ise yalnız kan hücrelerinin sayısında azalma olmaz; aynı zamanda plazmada (kanın sıvı kısmı) da ani bir azalma olur ve bu, düşük tansiyonla birlikte baş dönmesine, hatta şok veya ölüme yol açabilir. Fakat hafifse, bu belirtilerin veya koşulların hiçbirinin olası sebebi anemi olmayabilir.

“Belirgin” veya “hafif” aneminin nasıl tanımlanacağı bir şekilde keyfidir.

Birçok uzman %32 ile 35 arasında hematokrit seviyelerinin belirtilere sebep olmasının olası olmadığını; %28’den daha azının belirtilere sebep olabileceğini ve %28-32 arasında belirti geliştirmenin oldukça değişken olduğunu; yani bu hafif ve orta şiddetteki anemiye ilişkin belirtilere, bazılarının sahip olacağını ve bazılarının olmayacağını kabul eder.Kişinin anemisi orta veya ağır ise, bitkinlik gibi belirtiler yalnız anemiyle değil anemiye sebep olan hastalıkla ilgili belirtiler de olabilir. Örneğin anemi, romatoid artrit (eklem ağrısı ve sertliği) veya Crohn hastalığı (ishal ve kramplı karın ağrısı) gibi iltihabi kronik hastalıkları olan insanlarda yaygındır.

Son olarak, belirtilere sebep olacak kadar kötü ise belirtilerin azaltılması veya yok edilmesi kesinlikle önemlidir; ama sebebin bulunması önceliği de vardır. Aslında aneminin neden geliştiğini bulmadan, anemi ile ilişkili belirtileri gidermek mümkün olmayabilir.Hafif anemisi olan çoğu insan, anemi olduğunu bilmez çünkü hiçbir semptom yoktur. Bitkinliğin sık sık anemiden kaynaklandığı söylenir ama doktorlar ‘belirgin’ olmadıkça, anemi teşhisi konmaması konusunda eğitim almışlardır.

Aslında bitkinlik, aşırı derecede yaygın ve çok az anlaşılmış bir belirtidir ve çoğunlukla kan sayımları tamamen normal olan insanlarda görülür.

Bitkinlik, hafif anemiye bağlı olduğunda bile, anemi çözümlendikten sonra belirtiler nadiren iyileşir. Ama bu genel kuralların istisnaları vardır.

Örneğin, orta ile şiddetli anemide belirtiler o kadar yavaş gelişir ki tedavi edilene kadar anlaşılmazlar.

Internal Medicine arşivlerinde, anemi ile ilgili yakın tarihli bir incelemede kanserli, kalp krizi geçirmiş ve diyaliz gören insanların anemiyle ilişkili kesin belirtiler olmamasına rağmen anemileri tedavi edildiğinde (mesela kan nakli ile) kendilerini daha iyi hissettiklerine dikkat çekilmektedir.

Anemi Hastalığı Çeşitleri

400’den fazla çeşidi olan anemi 3 gruba ayrılır:

 • Kan kaybından kaynaklanan anemi
 • Yetersiz ya da kusurlu kan hücresi üretiminden kaynaklanan anemi
 • Kırmızı kan hücrelerinin tahribinden kaynaklanan anemi

Kırmızı kan hücreleri kanama sebebiyle azalabilir.

Bu durum, uzun bir zaman diliminde yavaş gerçekleşebilir ve çoğunlukla gözden kaçabilir.

 • Ülser, hemoroit, gastrit (mide iltihabı) gibi gastrointestinal (mide ve bağırsak sistemi) rahatsızlıkları ve kanser.
 • Aspirin gibi steroid olmayan iltihap önleyici ilaçların (NSAID’ler) kullanımı.

 • Kadınlarda adet görme ve doğum; özellikle adet kanaması şiddetliyse ya da çoklu gebelik söz konusuysa.

Vücut yeterli miktarda kan hücresi üretmeyebilir ya da kan hücreleri doğru çalışmayabilir. Her iki durum da anemiyle sonuçlanabilir.

Kırmızı kan hücreleri, yapılarındaki anormallik ya da kan hücrelerinin doğru çalışması için gerekli olan minerallerin veya vitaminlerin eksik olmasından dolayı, kusurlu ya da yetersiz miktarda olabilir.

 • Orak hücreli anemi
 • Demir eksikliği anemisi
 • Vitamin eksikliği
 • Kemik iliği ve kök hücre sorunları
 • Diğer sağlık sorunları

Orak hücreli anemi, Afro-Amerikalıları etkileyen genetik geçişli bir hastalıktır. Kırmızı kan hücreleri, genetik bozukluk nedeniyle hilal şeklinde olur.

Hızla bozulduklarından oksijen organlara ulaşamaz ve anemiyle sonuçlanır. Aynı zamanda hilal biçimli kırmızı kan hücreleri, ince damarlarda birikerek acıya neden olur.Demir eksikliği anemisinin oluşma sebebi, vücutta demir minerali eksikliğidir.

Kemiğin merkezindeki ilik, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve organlara oksijen taşıyan hemoglobini üretmek için demire ihtiyaç duyar. Demir miktarı yetersiz olduğunda, vücut kırmızı kan hücreleri için gerekli miktarda hemoglobin üretemez. Sonuç, demir eksikliği anemisidir.

 • Özellikle bebeklerin, çocukların, ergenlerin ve vejetaryenlerin, demirden yoksun beslenme biçimi
 • Demir depoları tükenmiş olan gebe ve emziren annelerin metabolik ihtiyacı
 • Adet görme
 • Sık sık kan bağışlamak
 • Dayanıklılık egzersizleri
 • Crohn hastalığı gibi sindirim rahatsızlıkları veya mide ya da ince bağırsak kısımlarının cerrahi müdahaleyle alınması
 • Bazı ilaçlar, bazı yiyecekler ve kafeinli içecekler

Vitamin eksikliği anemisi B-12 ve folik asit eksikliğinden kaynaklanabilir. Kırmızı kan hücresi üretimi için bu iki vitamine ihtiyaç vardır. Vitamin eksikliği anemisine yol açan vitamin eksikliği aşağıdaki sağlık sorunlarını kapsayabilir:

Megaloblastik anemi: B-12 ya da folik asit veya her ikisinin yetersizliği.

Pernisiyöz anemi: Crohn hastalığı, bağırsak parazitleri, mide ya da ince bağırsak kısımlarının cerrahi müdahaleyle alınması veya HIV virüsüyle enfekte olmak (AIDS hastalığı) gibi durumlardan kaynaklı B-12 vitamininin emiliminde bozukluk.

Beslenmeye bağlı vitamin eksikliği: Az yemek ya da et tüketmemek B-12 vitamini eksikliğine neden olabilirken; yetersiz ya da çok pişmiş sebze tüketimi de folik asit eksikliğine yol açabilir.

Başka sebeplerden kaynaklanan vitamin eksikliği: Gebelik, bazı ilaçlar, alkol kullanımı, tropikal sprue hastalığı ve bağırsakta gluten hassasiyeti (çölyak hastalığı) vitamin eksikliğine neden olabilir. Erken gebelik döneminde yeterli folik asit alımı ceninde, tropikal sprue hastalığı gibi nöral tüp bozukluklarının gelişiminin önüne geçebilir. Kemik iliği ve kök hücre sorunları vücudun yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretmesini engelleyebilir. Kemik iliğinde bulunan bazı kök hücreler, kırmızı kan hücreleri üretir. Eğer kök hücrelerin miktarı azsa veya kusurluysa ya da metastatik kanser hücreleri gibi diğer hücreler kök hücrelerin yerine geçmişse anemi gelişebilir. Kemik iliği ve kök hücresi sorunları sebebiyle oluşan anemi aşağıdaki durumları kapsar:Aplastik anemi, kök hücrelerinde göze çarpan bir düşüş olduğunda ya da bu hücrelerin yokluğunda gelişir. Aplastik anemi kalıtsal olabilir, anlaşılır bir sebep olmadan meydana gelebilir veya kemik iliğinin ilaç kullanımı, radyasyon, kemoterapi veya enfeksiyon sebebiyle hasar gördüğü durumlarda oluşabilir.

Talasemi (Akdeniz anemisi) kırmızı kan hücreleri tam anlamıyla olgunlaşıp gelişemediğinde ortaya çıkar. Talasemi, genellikle Akdeniz, Afrika, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerinde yaşayan insanları etkileyen kalıtsaldır bir hastalıktır. Talasemi, türüne göre hafif ya da hayati teh arz edecek şiddette seyredebilir: En şiddetli türü Cooley anemisidir (talasemi majör).

Kurşuna maruz kalmak, kemik iliği açısından zehirleyicidir ve kırmızı kan hücrelerinin azalmasına yol açar. Kurşun zehirlenmesi, yetişkinlerde çalışma koşullarından; çocuklardaysa boya kırıntıları yenmesinden kaynaklanır. Uygunsuz üretilmiş kurşun sırlı kaplar da yiyecek ve içeceklere kurşun bulaştırabilir.

Diğer sağlık sorunlarıyla ilişkili anemi, genellikle kırmızı kan hücreleri üretiminde gerekli olan hormonlar azaldığında görülür.

 • Hipotiroidizm (tiroid yetersizliği)
 • Diğer kronik hastalıklar; örneğin kanser, enfeksiyon ve lupus (deri veremi) ve romatoid artrit (iltihaplı romatizma) gibi otoimmün hastalıklar
 • İlerlemiş böbrek hastalığı

Kırmızı kan hücreleri kırılgan olduğunda ve dolaşım sistemindeki olağan basınca karşı koyamadığında, zamanından önce kırılarak hemolitik anemiye neden olabilir. Hemolitik anemi doğuştan gelebilir ya da daha sonra gelişebilir. Bazen sebebi bilinmez (kendiliğinden oluşur). Hemolitik aneminin bilinen nedenleri şunlardır:

 • Orak hücreli anemi ve talasemi gibi kalıtsal durumlar.
 • Enfeksiyon, ilaçlar, yılan ya da örümcek zehri ve bazı yiyecekler gibi stres etkenleri.
 • İlerlemiş karaciğer ya da böbrek hastalığından kaynaklanan toksinler.
 • Bağışıklık sisteminin uygunsuz saldırısı (Anne karnında ceninken meydana geldiğinde, yeni doğanın hemolitik hastalığı denir).
 • Suni damarlar, kalp kapak protezleri, tümörler, şiddetli yanıklar, kimyasala maruz kalma, şiddetli yüksek tansiyon ve pıhtılaşma bozuklukları.
 • Nadir durumlarda büyüyen dalak, kırmızı kan hücrelerini, dolaşım ömürleri tamamlanmadan yakalayıp yok edebilir.

Kötü beslenmeden anemi olan bireylerin beslenmelerini, daha fazla vitamin, mineral ve demiri de içerecek şekilde değiştirmesi gerekir. Yağsız kırmızı et, kuru baklagiller, meyve, karaciğer, kümes hayvanları, zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar gibi gıdalar iyi demir kaynaklarıdır. Bunun yanı sıra, turunçgiller ve suları gibi C vitamini açısından zengin besinler tüketmek demir emilimini artırabilir. Demir eksikliği anemisi tanısı konulan hastalarda, özellikle kronik ya da akut kan kaybı şüphesi varsa, aneminin nedenini belirlemek için tam bir fiziksel muayene yapılmalı ve tıbbi öykü alınmalıdır. Spesifik bir aneminin nedeni, önerilecek tedavi türünü belirler.Beslenme yetersizliklerinden kaynaklanan anemi, demir takviyeleri ya da kendi kendine uygulanan B12 vitamini enjeksiyonları ile evde tedavi edilebilir. Folik asit anemisi olan kişiler, oral folik asit replasmanları almalıdır. C Vitamini eksikliği anemisi, günlük C vitamini takviyesi alarak tedavi edilebilir.Demir eksikliği anemisi için tedavilerin çoğu, diyete demir bakımından zengin gıdaların eklenmesine ya da dolaşımı ve sindirimi iyileştirmeye odaklanır. Özellikle demir sitrat (kabızlığa neden olduğu için daha az verilir) gibi demir takviyesi, demir bakımından zengin olan bitkiler ile birlikte verilebilir. Karahindiba, maydanoz ve ısırgan otu demir açısından zengin bitkilere örnek verilebilir. Homeopatik ferrum phosphoricum (demir sülfat) ilacı da yararlı olabilir.Aşağıdaki tarifler kullanılarak, demir bakımından zengin bitkisel tonikler hazırlanabilir:

 • 15 gram labada kökü ve 15 gram karahindiba kökü, 1 litre kaynamış suda 4-8 saat bekletilir.
 • Sıvı miktarı, 1 fincana azalana kadar kaynatılır.
 • Soğutulur ve bir buçuk su bardağı kalan şeker kamışı pekmezi eklenir, iyice karıştırılır.
 • Buzdolabında saklanır; günlük bir çeyrek fincan tüketilir.

Demir eksikliği anemisini tedavi etmek için sindirimi teşvik ettiği bilinen diğer bitkisel ilaçlar reçete edilir. Afat, Avrupa’da anemiyi ve besin temelli bozuklukları tedavi etmek için yaygın kullanılır. Afat, acı nitelikleri sindirim sistemini uyarmaya yardım ederek, demir ve diğer besinleri daha emilebilir hale getirir. Bu acı ot, çay olarak demlenebilir veya alkollü ekstre (tentür) olarak satın alınabilir.

 • Anason
 • Frenk kimyonu
 • Kimyon
 • Ihlamur
 • Meyan
 • Güçsüzleşmiş dalağı uyarmak için akupunktur.
 • Enerjinin yeniden kazanılması için Asya ginsengi. (Panax ginseng)
 • Ağır menstrüel kanamayı kontrol altına almak için dong quai. (Angelica sinensis)
 • Cilt solgunluğunu gidermek için dong quai ve Çin foxglove (Rehmannia glutinosa) karışımı.
 • Baş dönmesi ve soluk benzi tedavi etmek için astragalus (Astragalus membranaceus).

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/anemi-cesitleri-belirtileri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.