Anestezi Uzmanı Kimdir, Neler Yapar?

içerik

Anestezi Nedir? Nasıl Yapılır? Türleri Nelerdir?

Anestezi Uzmanı Kimdir, Neler Yapar?

Anestezi, çeşitli cerrahi operasyonlarda hastanın uyutulması amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Anestezinin yapılabilmesi için tamamen kendi alanında özel personeller yetiştirilmelidir.

Anestezi yapabilecek kişinin diğer tıp bölümlerinde olduğu gibi özel bir eğitim alması gerekmektedir. Verilecek bu eğitim için özel programlar vardır.

Anestezi programının amacı, ameliyathanelerde yapılan anestezi uygulamalarında doktorlara yardımcı sağlık personelleri yetiştirmektir.

Anestezi teknikeri, devlet hastanelerinde, üniversitelerde, özel hastanelerde çalışabilir. Bu alanda uzman olmuş elemanlara ihtiyacın çok fazla olması nedeniyle bu bölümden mezun olan kişiler kolaylıkla iş bulabilmektedir. Anestezi programında okutulan belli başlı dersler; anatomi, fizyoloji, özel tedavi yöntemleri, farmakoloji ve anesteziyoloji gibi meslek dersleridir.

Anoreksiya Nervoza Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Anestezi okumak isteyen kişinin başta biyoloji olmak üzere, fen derslerine ilgili olması, bir tıp ekibinde çalışabilecek kadar dikkatli, sorumluluk sahibi ve titiz olması gerekmektedir.

Anestezi programından başarıyla mezun olan kişi ‘Anestezi Sağlık Teknikeri’ unvanını alır.

Anestezi teknikeri ameliyatlarda hekimin yönlendirmesi doğrultusunda hastayı uyutmak için gerekli işlemleri uygular.

Anestezi Nedir?

Anesteziyoloji, ameliyat öncesi, sonrası ve ameliyat süresince hastanın ağrı ve acı duymamasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş tıbbi uygulamayı içeren bir bilim dalıdır.

Anestezi uzmanı, doktor unvanını alan kişi, Tıp Fakültesi mezunu, bu alanda dört yıl uzmanlık eğitimi almış, bu aldığı bilgi ve beceri sayesinde ameliyat olan kişinin ameliyatının güvenle geçerek sağlığına kavuşmasını sağlayan kişi olarak tanımlanır.

Anestezinin kelime anlamı hissizlik ve duyusuzluk olarak tanımlanabilmektedir. Bu sebeple de ameliyatlarda hasta için ağrısız ve hatırlanmayan işlemdir. Ancak ameliyatın başarılı geçmesi için sadece anestezi işlemi yetmemektedir. Bununla birlikte solunum, dolaşım gibi yaşamsal faaliyetlerinizin de kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Anestezi Türleri Nelerdir?

Üç çeşit anestezi türü vardır. Bunlar; genel anestezi, lokal anestezi ve bölgesel anestezidir. Genel anestezi oldukça yaygın bir türdür. Hasta tamamen uyutulduğu için hiçbir ağrı, acı duymaması anlamına gelir.

Bölgesel anestezi sinirlerin en yoğun olduğu bölgenin yakınına yapılmasına denir. Bu sayede sinirlerin etkili olduğu alanda uyuşma meydana gelir. Bu anestezi türü genel anestezi sırasında sadece çocuklara yapılır.

 Epiduralya da spinal anestezi bölgesel anestezi örnekleridir.

Lokal anestezi ise anestezi maddesinin deriye veya deri altına uygulanması anlamına gelir. Anestezik maddeyle temas halinde bulunan sinir dokusuna ait liflerdeki ağrı hissinin iletilmesini engelleyerek, belirlenen alanda uyuşma sağlar. Lokal anestezi aynı zamanda ameliyat sırasında ve sonrasında hastanın ağrısını azaltmak için tercihe bağlı olarak genel anestezi ile kullanılabilir.

Anestezi Nasıl Yapılır?

Anestezinin uygulama şekli türüne göre farklılık göstermektedir;

 • Genel anestezi; damardan ilaç verilerek uygulanır. Hasta uyutulur ve tüm ameliyat boyunca anestezi cihazı ve uzmanıyla kontrol altında devam eder. Anesteziye başlamadan önce damar yolu açılır ve sıvı verilmeye başlanır. Bu sırada göğüs üzerine yerleştirilen aletler yardımı ile sürekli kalp elektrosu çekilir ve monitörde izlenir. Diğer kola tansiyon aleti takılarak hastanın tansiyonuna düzenli olarak bakılır. Parmak uçlarına ise kandan oksijeni ölçmek için bir alet takılır.
 • Lokal anestezi; genellikle küçük bölgelere uygulanacak cerrahi işlemlerde kullanılan bir türdür. Bu işlemle sadece operasyon yapılacak alanda ağrı hissi giderilerek uyuşma sağlanır, hastanın şuuru açıktır. Anestezi uygulanacak madde enjektör yardımıyla enjekte edilerek o bölgede bulunan sinirlerde uyuşma gerçekleştirecektir. Anestezi uygulandıktan 5 dakika sonra operasyona başlanabilir. Lokal anestezi, genellikle diş çekimlerinde, cilt üzerine atılan dikişlerde tercih edilmektedir.

Son dönemlerde oldukça modern olan epidural anesteziyle ağrısız doğum yapılabilir. Anestezik ağrı kesiciler dura zarını geçtikten sonra omuriliği çevreleyen sipinal sıvının içine verilmesi şeklinde uygulanır. Anne adayı hissiz bir şekilde bacaklarını oynatabilir fakat ağrı hissetmez. Bu nedenle doğumlarda kullanılan en güvenilir anestezi türüdür.

Источник: https://bilgihanem.com/anestezi-nedir-nasil-yapilir/

Anestezi uzmanı nedir, ne iş yapar?

Anestezi Uzmanı Kimdir, Neler Yapar?

Anestezi; kökeni Yunanca olan bir kelimedir ve hissizleşme anlamına gelmektedir. Tıp dünyası ise anesteziyi; hastanın rahat bir şekilde cerrahi işleme tabii olabilmesi için gereken duygusuz olma durumu olarak tanımlamaktadır. Anestezi sırasında kişiler hissizleşir ve bilinçleri kapandığı için acı hissetme durumları da kalmaz.

Anestezi kişinin bilincini kapatır ancak sonrasında kişinin bilinci geri gelir. Anestezinin bu nedenle doğru miktarlarda hastaya verilmesi büyük önem taşımaktadır çünkü doğru miktarda uygulanmayan anestezi kişilerin ölümüne neden olabilir. Kalıcı beyin hasarlarına neden olabilir.

Anestezinin yetmemesi halinde kişinin bedeni uyuşuk kalıp, acı duyan bilinci açılabilir ve bu durumda kişinin büyük acılar çekmesine neden olabilir.

Anestezi uzmanı olan kişi de anestezi uygulamasını yapan kişidir ve bu alanda oldukça yetkin olması gereklidir. Anestezinin herkes için farklı dozlarda ayarlanması gereklidir, bu işlem herkese sabit uygulanan bir işlem olmadığı yani kişiye özel olduğu için bu aşamada anestezi uzmanı için büyük bir sorumluluk taşıyor denebilir.

Anestezi uzmanları hastanelerde çalışan ve ameliyatlarda doktorlar ile koordine olarak görevini yerine getiren kişidir. Bir doktorun kendine ait bir anestezi uzmanı olabileceği gibi hastanelerde de birçok anestezi uzmanı bulmak mümkündür.

Birçok kişi anestezi gerçekleştiren kişiler için tek terim olarak anestezi uzmanını bilse de aslında anestezi uzmanının tam olarak unvanı; Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı’dır.

Anestezi uzmanının görevi nedir?

Cerrahi müdahalede bulunulacak kişiye; anestezi uygulaması ile birlikte reanimasyon uygulaması yapmaktır.

Anestezi uzmanları; hastane içerisinde sadece bir doktora bağlı ya da Medicak Direktör’lere bağlı olarak çalışabilmektedirler. Anestezi uzmanlarının kendine ait bir de kadrosu bulunmaktadır bu kadro için de Anestezi Teknisyeni kişiler bulunmaktadır.

Anestezi uzmanının görevinin amacı nedir?

Bir anestezi uzmanı ameliyat listelerini inceler ve vakaları tek tek ele alır. Bir hastanın ameliyat süresini baz alarak gün içerisinde ameliyathane çalışma listesini düzenler. Ameliyat olması gereken hastanın ameliyata hazırlanma süreci ve incelemelerinde anestezi uzmanı da bulunur.

Anestezi uzmanının görevleri nelerdir?

 • Ameliyat olacak kişinin anestezi öncesinde muayene edilmesi, sağlık durumunun incelenmesi ve ameliyat listesinin düzenlenmesi,
 • Ameliyat doktoruna gerekli bilgileri vererek yapılacak ameliyata göre hastanın onayını almak ve hastaya uygun bir anestezi uygulamak. Ameliyat sedyesinde hastanın uygun bir pozisyonda olması ve gerekli olan anestezi uygulamasının yapılması direkt olarak uzman tarafından ya da teknisyen ekip tarafından gerçekleştirilebilmektedir,
 • Hastanın aldığı doza göre ameliyata hazır olup olmadığının kontrol edilmesi,
 • Ameliyat sırasında hastanın değerlerinin normal olup olmadığının ölçülmesi ve hastanın kontrolünün uzman ya da teknisyen tarafından sağlanması,
 • Anestezinin durumunu ameliyat notlarına alması,
 • Hasta normal haline gelene kadar tüm fonksiyonlarının ameliyat sonrasında kontrol edilmesi,
 • Anestezi sırasında kullanılan araç gereçlerin bakım ve temizliğinin sağlanması gibi görevleri vardır.

Türkiye genelinde işini hakkı ile yapan oldukça önemli anestezi uzmanları bulunmaktadır. Eskiden doktorlara verilen bu iş zaman içinde özel bir yapıya sahip olduğu anlaşılarak tek bir dal haline getirilmiş ve kişilerin bu konularda uzmanlaşması sağlanmıştır. Anestezi bütün ameliyatın seyrini değiştirebilen bir uygulamadır. Henüz bu konuda yetkin çok az kişi olması da bu mesleğin daha değerli olmasına ve daha fazla kişi tarafından talep görmesine neden olmaktadır. Hastaneler bu kişileri büyük bir özenle seçmektedir. Bir anestezi uzmanı ile çalışacaksanız mutlaka girdiği ameliyat sayısına bakmanız gereklidir. Teknisyen ve anestezi uzmanı birlikte çalıştığı için teknisyeni de mutlaka incelemeniz gerekmektedir. Anestezi uzmanlığı mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun veya görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımız olan anestezi uzmanı nasıl olunur yazımızı da okumayı unutmayın.

ElemanUzman.com, anestezi uzmanlığı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle elemanuzman.

com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. ElemanUzman.

com'dan yapılan anestezi uzmanlığı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

Источник: https://www.elemanuzman.com/anestezi-uzmani-kimdir-ne-ise-yarar/

Anestezi Nedir? Anestezi Bölümü Nasıldır? Anestezi Bölümü Okuyanlar Ne İş Yapar?

Anestezi Uzmanı Kimdir, Neler Yapar?

Eylül 30, 2013 – 11:25 AM

Anestezi ne demektir, Anestezi bölümü bitirenler ne iş yapar, Anestezi anlamı nedir, Anestezi hakkında bilgi, Anestezi okumanın şartları nelerdir, Anestezi malzemeleri nelerdir.

Anestezi Teknikeri Nedir?

Anestezi teknikeri; her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan sağlık meslek elemanıdır.

Anestezi Teknikeri Görevi

– Ameliyatlarda anestezi işlerinde doktorlara yardımcı olur, – Ameliyatlarda hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin kontrolünde uygular, – Cerrahi vakalarda hastaya anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri uygular, – Hastanın genel sağlık durumunu inceler, – Hastanın yaşına, cinsiyetine, kilosuna, sağlık yapısına göre anestezi (narkoz) uygulayıp hastayı uyutur, – Hastanın ameliyata hazır olduğunu doktora bildirir, – Ameliyat boyunca hayati bulguları takip eder. Herhangi bir komplikasyon durumunda doktorla birlikte müdahale eder,

– Hastanın uyanmasına nezaret eder. Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder.

Anestezi de Kullanılan Alet ve Malzemeler

– Anestezi cihazı, – Laringoskop, – Endotrakeal tüp, – Anestezi ilaçları, – Oksijen, azot protoksit, – Halotan, Forane, Sevorane, – Maske, – Airway,

– Aspiratör.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Anestezi teknikeri olmak isteyenlerin; – Göz-el koordinasyonu gelişmiş, – Fen alanına özellikle kimya ve biyoloji konularına ilgili, – İnsanlarla işbirliği içinde çalışmayı seven, – Bedence güçlü ve dayanıklı, – Söylenen veya yazılan talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen, – Gözleri sağlam, dikkatli, sorumlu ve tedbirli, – Güler yüzlü ve sabırlı,

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Anestezi teknikerleri, hastanelerde bulunan ameliyathanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı soğuk ve temizdir. Çalışma saatleri düzensizdir. Hafta sonu ve gece nöbetleri olabilir. Acil hastalar için günün her saatinde göreve çağrılabilirler. Görevleri sırasında doktorlarla, hemşirelerle ve cihaz kullandıkları için makinelerle iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler vb.) rahatlıkla iş bulabilirler. Ameliyatla tedavi yöntemlerinin gelişmesine paralel olarak meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 

Anestezi teknikerliği mesleğinin eğitimi, sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının “Anestezi” ile “Anestezi Teknikerliği” programlarında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Meslek liselerinin, · Anestezi, · Anestezi Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar “Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.

– Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda, kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ  – Eğitim süresi 2 yıldır. – Eğitim süresince öğrencilere; Anesteziyoloji, Özel Tedavi Yöntemleri, Farmakoloji, Fizyoloji, Anatomi, Biyoloji gibi dersler verilmektedir. – Eğitim sırasında ve sonunda staj ve tez zorunluluğu vardır.

– Anestezi programını bitirenlere ön lisans diploması ve Anestezi Teknikeri unvanı verilir.

MESLEKTE İLERLEME 
“Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde,

· Sağlık Eğitimi, · Sağlık Memurluğu, · Hemşirelik, · Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER: – Anestezi teknisyeni,

– Ambulans ve acil bakım teknikeri,

– Hemşire.

Anestezi Hakkında Detaylı Bilgi için Tıklayınız…

“Anestezi Nedir? Anestezi Bölümü Nasıldır? Anestezi Bölümü Okuyanlar Ne İş Yapar?” İle İlgili Benzer Yazılar

Источник: http://www.nenedirvikipedi.com/saglik/anestezi-nedir-anestezi-bolumu-nasildir-anestezi-bolumu-okuyanlar-ne-is-yapar-2986.html

Ameliyathanenin Gizli Kahramanları: Anestezi Uzmanları

Anestezi Uzmanı Kimdir, Neler Yapar?

Memorial Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü doktorları, genel ve bölgesel anestezinin nasıl uygulandığı, hastanın sağlık durumu üzerindeki etkileri ve anestezinin ameliyat için taşıdığı önem ile ilgili bilgi verdi.

Anestezi uzmanları ameliyathane ekibinin en önemli parçası, hatta gizli kahramanları…

Çünkü hastaya anestezi verilmeden ameliyatın başlaması mümkün değil.

Hastanın ameliyat sırasında ağrı duymasını engellemek için kullanılan ilaçlar, anestezi ve reanimasyon hekimi tarafından belirlenerek uygulanıyor.

Anestezinin insan vücudu üzerindeki bazı olumsuz etkilerini en aza indirmek ve hastanın ameliyattan sonra hayati işlevleri etkilenmeden uyanmasını sağlamak da yine anestezi hekiminin en önemli sorumluluğu.

Genel anestezi nedir?

Yaşamsal fonksiyonlarda bir değişiklik olmaksızın, geçici bilinç kaybı ve refleks aktivitede azalma hali genel anestezi olarak adlandırılmaktadır.

Genel anestezi uygulaması; bilinç kaybına yol açarak, hastanın ameliyat sırasındaki farkındalığını önler, ağrıyı ortadan kaldırarak hastaya ameliyat sırasında konfor sağlar ve refleks aktiviteyi baskılayıp kas gevşemesi sağlayarak cerrahi müdahalenin yapılmasını kolaylaştırır.

Bu etkileriyle genel anestezinin amacı, uygun cerrahi koşullar sağlamaktır. Ancak bunun yanında hastanın ameliyat süresince sağlığını ve güvenliğini devam ettirmek de, anestezi hekiminin görevidir.

Kimler anestezi uygulayabilir?

Anestezi uygulaması tıp eğitimi üzerine anestezi ve reanimasyon uzmanlığı eğitimi yapmış olan doktorlar tarafından uygulanabilir. Anestezi hekimlerinin ameliyat boyunca yardımcılığını yapmak üzere eğitilmiş olan anestezi teknikerleri de anestezi ekibinin çok önemli bir parçasıdır.

Hangi hastalar genel anestezi almaya uygun değildir?

Her insan günün birinde hayati sebepler yüzünden ameliyat olmak durumunda kalabilir. Eğer ameliyat hastanın hayatını tehdit eden sebepleri ortadan kaldıracak zorunlu bir müdahale ise, her hasta anestezi alabilir.

Böylesi acil bir durumda hasta için en uygun ve tehsiz anestezi yöntemini, ilaçları ve gerekli monitörizasyonları belirlemek, anestezi doktorunun görevidir.

Ancak eğer ameliyat hastanın sağlığı için zorunlu değilse, o zaman hekim anestezi alması tehli olacak olan hastalarla konuşup durumu onlara açıklar ve ne yapılacağına birlikte karar verilir.

Örneğin; ileri derecede akciğer hastalığı olan ve genel anestezi alması tehli olan bir hasta eğer fıtık ameliyatı olacaksa, hastayla konuşup ameliyatın bölgesel veya lokal anestezi ile yapılmasının kendisi için daha güvenli olacağı konusunda bilgilendirilir.

Anestezi riski nedir, nasıl belirlenir?

Anestezi riskinden ziyade ameliyat sırasındaki riskten bahsetmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü ameliyat sırasında hastanın başına gelebilecek herhangi istenmeyen bir olayın anesteziye mi yoksa cerrahiye mi bağlı olduğunu ayırt etmek her zaman mümkün olmamaktadır.

Ameliyat sırasında risk oluşturan faktörler nelerdir?

 • Anestezi yöntemine ekipmanına ve ilaçlarına bağlı riskler
 • Cerrahi girişimin tipine büyüklüğüne ve uzunluğuna bağlı problemler
 • Hastanın fiziksel özelliklerine, genel durumuna ve yandaş hastalıklarına bağlı riskler

Tüm bu faktörlerin kombinasyonu ameliyata ait riski oluşturmaktadır. Anestezi hekimi tüm bu faktörleri birlikte değerlendirerek hastanın ameliyat riskini belirler ve hastaya gerekli açıklamalarda bulunur. Hekim, hasta için en uygun ve güvenli anestezi planını yaparak hastayı bilgilendirir.

Ameliyat hazırlığı nedir, neler yapmak gereklidir?

Cerrah tarafından hastaya ameliyat kararı verildikten sonra ameliyata hazırlık süreci başlar.

Planlanan ameliyatın hasta için güvenli ve konforlu bir şekilde geçebilmesi için gereken anestezi planını yapmak, anestezi yöntemini belirleyerek hastayı bilgilendirmek anestezi doktorunun görevidir.

Anestezi hekimi hastayı mutlaka ameliyat öncesinde görüp muayene ederek, gerekli görürse diğer branşlardan konsültasyon ister (kardiyoloji, solunum hastalıkları, nöroloji, kulak burun boğaz hastalıkları vb…) Bu konsültasyonlar hastanın ameliyat esnasında ve sonrasında güvenliğini arttırmak içindir. Bu konsültasyonların sonuçlarını değerlendirip gerekli görürse ameliyatı, düzenlenen tedavinin sonucunu alana kadar erteleyebilir. Amaç hastanın mümkün olan en iyi sağlık durumunda ameliyata girmesidir.

Anestezi hekimi anestezi öncesi hastaya ne gibi önerilerde bulunur?

Anestezi doktoru hastanın kullandığı ilaçları, alışkanlıklarını, eşlik eden hastalıklarını öğrenerek ameliyat için gerekli önerilerde bulunur. Bazı ilaçların ameliyattan bir süre önce kesilmeleri gereklidir. Örn: Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar…

Sigara alışkanlığı olan bir hastanın ameliyattan bir hafta önce bile sigarayı bırakması, ameliyat sonrasında solunum açısından çok daha rahat etmesini sağlayacaktır. Anestezi alacak hastanın ameliyat için mutlaka aç olması (6-8 saat açlık) gerekmektedir.

Çünkü dolu mideyle uygulanacak anestezi mide içeriğinin akciğerlere kaçmasına ve bu, hasta için çok tehli sonuçlar doğurabilir. Anestezi hekimi ameliyat sonrasında oluşabilecek ağrı ve bu ağrıyı giderme yolları konusunda da hastayı bilgilendirir.

Oluşabilecek bu durumla ilgili önerilerde bulunur.

Bölgesel anestezi yöntemleri nelerdir, ne tür ameliyatlarda uygulanabilir?

Bölgesel anestezi hastada bilinç kaybı oluşturmaksızın, ameliyat yapılacak olan bölgede duyuların bloke edilmesidir. Bölgesel anestezi “Omurilik düzeyinde blok” ve “Sinir ucu düzeyinde blok” olarak ikiye ayrılabilir.

Omurilik düzeyinde bloklar spinal, epidural ve kombine spinal-epidural anesteziyi kapsar ve özetle omurilikten çıkıp vücuda dağılan sinirlerin istenilen seviyede bloke edilmesidir. Bu yöntemler hastaya belden uygulanır ve hasta yan yatar veya oturur pozisyondayken yapılır.

Omurilik düzeyinde belden aşağı seviyedeki çoğu ameliyat başarıyla uygulanabilir. Hasta ameliyat süresince uyanıktır, ancak ameliyat bölgesinde ağrı duymayacağı için ameliyat rahatlıkla yapılabilir.

Özellikle epidural anestezide epidural aralığa ince bir kateter yerleştirerek ameliyattan sonra da hastanın ağrı duymaması sağlanabilmektedir. Uç sinir düzeyinde blok ise vücudun uç bölgelerinde yapılan ameliyatlarda o bölgeye giden sinirlerin lokal anestezik maddeyle uyuşturulmasıdır.

Uç sinir düzeyinde bloklarla elde kolda veya ayaklarda yapılacak ameliyatlar sadece o bölgeyi uyaran sinirlerin uyuşturulması ile rahatlıkla yapılabilmektedir. Anestezide son yıllarda ilaçların ve tekniklerin de gelişmesi ile beraber bölgesel yöntemler giderek artan bir popülerlik kazanmaktadır. Hekimler hastalara kesinlikle bölgesel yöntemleri önermektedir.

Hastaların anestezi hakkında sıkça sorduğu sorular:

1. Anestezi uygulaması nasıl yapılır ?

Hastalara, ameliyathaneye daha rahat gelmeleri için “Premedikasyon” denilen, genellikle ağızdan bir ilaç uygulanır. Ameliyathaneye alınan hastanın öncelikle damar yolu açılır. Ardından kalp, solunum ve tansiyon gibi hayati fonksiyonları izlemek için hasta monitörize edilir.

Bu hazırlıklar sonrasında genel anestezi için, sadece anestezi uzmanının yetkisindeki özel ilaçlar, takılan serum yoluyla hastaya uygulanır. Solunum yolu devamlılığı ve güvenliği için nefes borusuna özel bir tüp yerleştirilir. Güvenli anestezi derinliği sağlandıktan sonra anestezi uzmanının izniyle ameliyata başlanabilir.

Anestezinin devamlılığı, solunum yolu ve damardan verilen ilaçların beraberce ya da ayrı ayrı uygulanmalarıyla sağlanır. Ameliyat bitimini takiben kullanılan anestezi ilaçları sonlandırılarak anestezi uzmanı gözetiminde hasta uyandırılır ve uyanma odasına alınır.

Hasta burada ısıtılır, ağrısı dindirilir, bulantı ve kusmaya karşı önlemler alınarak, konforlu bir şekilde odasına gönderilir.

2. Ameliyat sırasında uyanır mıyım veya ameliyatı hisseder miyim?

Anestezi sırasında hastaların en büyük korkusu, uyanmak veya hissetmektir. Bu korku daha önce hiç genel anestezi uygulanmamış hastalarda daha yoğundur.

Ameliyatı hissetme olasılığı; tıbbi zorunluluklar nedeniyle yüzeysel anestezi uygulanması gerekliliği olan hastalar dışında çok enderdir.

Gelişmiş monitorizasyon yöntemleri sayesinde anestezi derinliliğinin yakından takip edilebilmesi sonucu korkulacak bir olasılık olmaktan çıkmıştır.

3. Ameliyatın sonunda uyanabilecek miyim?

Ameliyatın bitmesini takiben, uygulanan anestetik ilaçların etkilerinin ortadan kalkması ve etkilerinin ortadan kalkması ve etkilerinin sonlandırılmasına bağlı olarak hasta 5-10 dakika içinde uyandırılır. Erken dönemi çok iyi hatırlamasa da ameliyatın süresine ve ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak 2-4 saat içinde vücutta anesteziye ait bir etki kalmaz.

4. Ameliyathane ortamını görmemek için odamda uyutulabilir miyim?

Hastanın tamamen uyutularak odasından ameliyathaneye alınmasının, rutin anestezi uygulamasında yeri yoktur. Anestezi uygulamasında hasta için en üst düzeyde emniyetin sağlandığı ortam hiç şüphesiz ameliyathane ortamıdır.

Hasta odasında anestezi vermek yerine ağızdan, damar içerisine veya kas içine ilaç vererek yapılan premedikasyon uygulaması ile hastaların ameliyathane ortamından duyduğu rahatsızlığı tamamen ortadan kaldırmak ya da hastayı duyarsızlaştırmak son derece güvenli olarak sağlanabilir.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/ameliyathanenin-gizli-kahramanlari-anestezi-uzmanlari/

Anestezi Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Anestezi Uzmanı Kimdir, Neler Yapar?

Sözlük anlamı; “canlı vücudunun tümünde veya bir bölgesinde ağrı, ısı, ışık ve dokunma gibi tüm duyuların ortadan kaldırılması, duyu yitimi” olan anestezi, insanoğlunun ağrıyla mücadelesinin bir yolu olarak yüzyıllardır var olmuştur. Her şeyin çaresini doğadan başka arayacak yeri olmayan insan, ağrıyla mücadelede de doğadan yardım almıştır.

Günümüzde geleneksel olarak hala yaygın olarak kullanılan bazı bitkilerin anestezik etkileri 2500 yıl önce keşfedilmiştir. Adamotu, banotu, haşhaş, lotus gibi bitkiler ağrıların giderilmesi ve uykusuzluk sorunu için çok eski çağlardan beri kullanılırlar.

Roma İmparatorluğu zamanında kullanılan ağrı giderici ve uyku verici pek çok uygulama, günümüzde kullanılan anestezi yöntemlerinin temelini oluşturur.

Yıllar geçtikçe ve bilimsel alanda yeni keşifler yapıldıkça, gözleme dayanan uygulamaların bilimsel temellere dayandırılması da mümkün olmuştur. Örneğin ilk çağlarda kullanılan boğma yöntemi, bugün biliyoruz ki oksijen yetersizliğine bağlı olarak geçici bilinç kaybına sebep olur.

Tıp ve kimya alanındaki ilerlemeler, insanda dolaşım ve solunum sistemleriyle doğadaki gazların keşfi anestezi yöntemlerinde de yeni buluşlara yol açmıştır. 1700’lü yıllarda Avrupa’da azot protoksit inhalasyonu ve eter, küçük operasyonlarda kullanılmaya başlamıştır.

Gazların solunun yoluyla alınmasına dayanan bu yöntemlerinin yıllar içinde geliştirilerek, anestezi bileşenlerinin damar yoluyla verilmesi demek olan intravenöz anestezinin ortaya çıktığını görürüz.

Ülkemizde 1956 yılından itibaren uzmanlık dalı olarak kabul edilen anesteziyoloji, değişik kimyasal maddelerle vücudun işlevlerini baskılayarak, hastanın özellikle ameliyat sırasında ağrı-acı hissetmesini engellemeyi hedef alan tıbbi bir bilim dalıdır.

Oksijenle birlikte solunum yoluyla ya da damardan enjeksiyon yoluyla verilen çeşitli ilaçlar sayesinde hasta, bilincini tamamen kaybetmiştir. Her hastanın durumuna ve alacağı tedaviye bağlı olarak, kişiye özel, çok değişik ilaçlar kullanılır.

En çok kullanılan anestezi yöntemi olmakla birlikte, hastaları en çok korkutan yöntemdir aynı zamanda. Günümüzde genel anestezi solunum yoluyla verilen gazlar ile uygulanmaz. Çağdaş anestezi uygulamalarında hasta, damardan enjekte edilen ilaçlar ile uyutulur.

Anestezi işlemi hastanın uyumasıyla bitmez elbette. Operasyon boyunca hasta anestezi cihazına bağlıdır ve operasyon anestezi uzmanının kontrolü altında sürdürülür.

Damardan sıvı anestezik ilaçlar verilirken, göğüs üzerine yerleştirilen transdüser yardımı ile sürekli olarak kalp elektrosu çekilir ve monitörde izlenir. Bir taraftan da diğer kola bağlanan tansiyon aleti tansiyon ve parmak ucuna bağlanan bir cihazla hastanın kanındaki oksijen miktarı ölçülür.

Operasyon sırasında hastanın solunumu tamamen anestezi uzmanının kontrolü altındadır. Bu kontrol, hastanın soluk borusuna yerleştirilen, endotrakeal tüp adı verilen küçük bir hortum
vasıtasıyla sağlanır. Bu işleme entübasyon adı verilir.

Operasyon boyunca hastaya oksijen ve anesteziyi sağlayan gazlar solutulmaya devam edilir. Bundan sonra ameliyatın gidişatına göre hastanın ihtiyacı olan ilaçlar, anestezi uzmanı ve teknisyenler tarafından verilmeye devam edilir. Ameliyat bittiğinde ise anestezi uzmanının hastayı uyandırma görevi başlar.

Anestezik ilaçlar kesilir, bunların etkisini ortadan kaldıracak ilaçlar verilmeye başlanır.
Hasta kısa bir sürede kendi kendine soluk alıp vermeye başlar, endotrakeal tüp çıkarılır. Hastanın refleksleri geri gelir, bilinci açılmaya başlar. Hasta tamamen kendine gelinceye, uyaranlara gereken cevapları verinceye kadar takip edilir.

Hastaların genel anesteziden tedirgin olmalarının bir sebebi, ameliyatın ortasında ilaçların etkisinin geçmesi ve acı hissetmektir. Oysa yukarıda bahsettiğimiz gibi, anestezi ameliyat boyunca uzman tarafından takip edildiği için bu mümkün değildir. Ameliyattan sonra ayılırken ağrı hissetmemeleri için, ameliyatın bitimine doğru hastalara ağrı kesici ilaçlar verilir.

Bazen bu ilaçlar, hastaların geç uyanmalarına sebep olabilirler. Bu yüzden bazı anestezi uzmanları, hasta tamamen uyandıktan sonra ağrı kesici vermeyi tercih ederler.

2. Bölgesel Anestezi

Vücudun bir kısmına ait duyunun bloke edilmesidir. Operasyon sırasında hastanın bilinci açıktır ama ağrı-acı hissetmez. İğne yapılarak ameliyatın yapılacağı bölüm uyuşturulur. Uygulandığı bölgeye göre;

a. Spinal Anestezi: Vücudun belden aşağısını uyuşturmak için, omurilik sıvısı içine lokal anestezi ilaçlarının enjekte edilmesidir. Hastanın bilinci yerindedir ama belden aşağısını hissetmez. Sezaryen doğumlarda çok tercih edilir.

Etkisini çok çabuk gösterir ve kullanılan anestezi ilacına göre 1 ila 4 saat arasında etkisini devam ettirir. Bazı hastalar ameliyattan sonra birkaç gün devam eden baş ağrılarından şikayet ederler. Bol sıvı alımıyla bu şikayetin önüne geçmek mümkündür.

b. Epidural Anestezi: Spinal anestezi gibi belden yapılan bir iğneyleve yine vücudun belden aşağısında kalan kısmını uyuşturmak için yapılır.

Spinal anesteziden farklı olarak, beyin omurilik sıvısının içine değil, omurilik boşluğunun etrafındaki “dura” denen zarların arasına verilir. Spinal anesteziden daha zor bir tekniği vardır ve çok daha deneyimli uzmanlar tarafından uygulanması gerekir.

Spinal anesteziye oranla daha fazla lokal anestezik madde kullanılır. Uzun süreceği anlaşılan operasyonlarda kateter kullanılarak arka arkaya bir kaç doz verilebilir.

c. Sinir Bloğu: Sadece operasyon yapılacak olan bölgede duyular bloke edilir. Özellikle kol ve bacak cerrahisinde tercih edilen bu yöntemle, bölgeye giden sinir uyuşturulur. Etkisini göstermesi 15-20 dakika sürer. Bu sürenin sonunda kol ya da bacak tamamen uyuşur. Hastanın bilinci yerindedir ve solunumu da yapılan işlemden etkilenmez.

3. Lokal Anestezi

Küçük cerrahi müdahalelerde sadece girişimin yapıldığı bölümün uyuşturulması için yapılır. Anestetik madde operasyonun yapılacağı bölgenin etrafına enjekte edilir enjekte, böylece buradaki sinir alanları uyuşturulur. Lokal anestetik madde 3-5 dakika içinde etkisini gösterir.

Diş çekimlerinde, kesilerin dikilmesi sırasında, küçük alanlarda etkili iltihapların temizlenmesinde bu yöntem kullanılır. Anesteziyi, operasyonu yapacak olan doktor da yapabilir.

Fakat yapılacak işlem, hayati fonksiyonların takip edilmesini gerektiren bir işlemse ya da hastanın sakinleştirilmesi gereken bir durum varsa, anestezi doktorunun da hazır bulunması yerinde olur. Etkisi diğer anestezi yöntemlerine göre daha kısa sürelidir.

Sprey ya da krem formunda olanları da, enjeksiyon korkusu olanlarda ya da çocuklarda yaygın olarak kullanılır. Bu şekilde yüzeysel olarak uyuşturulan bölgeye enjeksiyon yapıldığında acı hissedilmez. Sprey şeklinde olan lokal anestetikler ayrıca endoskopi ya da bronkoskopi sırasında boğazın uyuşması için de kullanılır.

Anestezi Çeşidine Nasıl Karar Verilir?

Anestezi, tıbbın çok geniş kapsamlı bir dalıdır. Tıp eğitimi aldıktan sonra, Anesteziyoloji ve Reanimasyon alanında uzmanlık eğitimi alan hekimler tarafından uygulanır. İsminden de anlaşılacağı gibi anestezistler, sadece hastaların ameliyat sırasında uyumasını sağlamazlar, ameliyat bittiğinde uyanmasını da sağlarlar.

Bunun yanı sıra herhangi bir sebepten yaşam fonksiyonlarını yitiren kişilerin hayatta kalmasını sağlamak ve sebep ortadan kalkıncaya kadar temel yaşam desteği vermek de anestezi uzmanlarının görevidir. Anestezinin temelinde ağrıyla ve acıyla mücadele vardır.

 Anestezi uzmanları da cerrahi müdahaleler sırasında hastanın ağrılarını ortadan kaldırmakta deneyim sahibi olduklarından, artık modern tıbbın bir dalı olan algoloji (ağrı) alanında da aktif ve öncelikli görev üstlenmişlerdir.

Ağrı kontrolü ve yeniden canlandırma (reanimasyon) konularında uzmanlaşmış olan anestezi uzmanları, kime hangi anestezi çeşidinin uygulanacağı konusunda da en yetkili kişilerdir. Hastaya uygulanacak işlemin çeşidi, hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve tabi hastanın da tercihlerini göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapar ve hangi yöntemi kullanacağına karar verir.

Tıptaki tüm gelişmelere rağmen en basitinden en karmaşığına kadar, her operasyon kendi içinde bir risk taşır. Bu risklerin bazıları, anesteziye bağlı olarak tanımlanmıştır ama çok ender olarak görülürler.

Gerek iyi eğitim almış anestezi uzmanlarının sayılarındaki artış ve gerekse kullanılan teknolojik cihazlar ve daha az yan etkisi olan ilaçlar sayesinde, anesteziye bağlı komplikasyonlar her geçen gün daha da azalmaktadır.

Anesteziye bağlı riskler genellikle yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkar.

Источник: https://evdesifa.com/anestezi-nedir-cesitleri-nelerdir/

Anestezi Nedir? Anestezist Kimdir? Anestezi Türleri – Sağlık Ocağım .NET

Anestezi Uzmanı Kimdir, Neler Yapar?

Anestezi tüm hislerin kaybı (duyusuzluk) olarak tanımlanabilir. Terim, sıklıkla medikal amaçlarla yapay olarak ortaya çıkan anestezi için kullanılır. İki tip anestezi yöntemi (lokal anestezi ve genel anestezi) şeklinde anestezi türleri kullanılabilir.

 • Lokal anestezi nedir? Lokal anestezi verilen bir hastanın bilinci açıktır ve duyular sedece vücudun belirli bir yerinde kaybolmuştur.
 • Genel anestezi nedir? Genel anestezi altındaki hastanın bilinci tamamen kapalıdır ve vene (toplardamara) enjekte edilen ya da inhale edilen (solunum yoluyla alınan) bir ilaç kombinasyonu ile hasta bu durumda tutulur.
 • Sinir hasarına bağlı anestezi nedir? Sinir dokularının kaza ya da hastalık sonucu hasara uğraması da lokal olarak anestezi (hissizlik) oluşturabilir.

Genel anestezi nedir ve nasıl yapılır?

 • Genel anestezi nedir? Genel anestezi, ameliyat sırasında tüm vücutta ağrı algılanmasını ortadan kaldırmak için yapılan geçici bilinç ve his kaybıdır. Genel anestezi hastada kas tonusunu ve kardiyovasküler refleksleri ortadan kaldırmak için de yapılır.
 • Genel anesteziyi hangi doktor yapar? Genel anestezi yöntemi, ilaç kombinasyonlarını enjeksiyon olarak, inhalasyon (solunum) şeklinde ya da her iki şekilde veren bir anestezist tarafından uygulanır. Anestezist, anestezi öncesi değerlendirmeden ve hastalara ilaç verilmesinden, hastaların ameliyat sırasındaki güvenliğinden ve anestezi sonrası dönemde uyanmalarından da sorumludur.
 • Genel anestezi nasıl yapılır? Genel anestezi genellikle anestezi ilaçlarının ve çoğunlukla başka ilaçların da verilmesi gerekebileceği için yerinde bırakılan bir kanül (düz üçlü tüp) yoluyla intravenöz enjeksiyonu ile yapılır. Aenstezi, akciğerlere yüz maskesi veya bir endotrakeal tüp (trakeaya burun ve ağız yoluyla sokulan esnek bir tüp) yoluyla verilebilen anestetik gazların inhalasyonu ile sürdürülür. Anestezi sırasında hastanın kan basıncı, nabız, oksijen satürasyonu (oksimetre) ve diğer yaşamsal bulguları sürekli izlenir.
 • Genel anestezinin olası komplikasyonları: Günümüzde genel anestetikler eskisine göre çok daha güvenlidir ve ciddi komplikasyonlar nadir olarak görülür. Fakat akciğer ve kalp hastalıkları gibi daha öncesinden var olan hastalıklar genel anestezi yönteminin risklerini arttırabilir. Ameliyattan sonra ortaya çıkan bulantı, kusma gibi küçük yan etkiler genellikle antiemetrik ilaçlar ile kontrol altına alınır.

Lokal anestezi nedir ve nasıl yapılır?

Lokal anestezi nedir? Vücudun sınırlı bir bölgesinde tanı ya da tedavi işlemleri, incelemeler ve ameliyat sırasında ağrıyı önlemek için yapılan geri dönüşümlü his kaybıdır. Lokal anestezi ağrı taşıyan sinir liflerinin etkilerinin geçici olarak kesilmesini sağlayan ilaçların uygulanması şeklinde yapılır.

Lokal anestezi türleri ve uygulama yöntemleri

 • Lokal anestetikler, enjeksiyonlardan veya kan testlerinden önce topikal olarak sprey, deri kremi ya da merhem şeklinde de uygulanabilir. Bu tür anestetikler genellikle çocuklarda kullanılır.
 • Boğaz, larinks (gırtlak) ve solunum yollarına bronkoskopi yapılmadan (akciğerlerin ana hava yolları olan bronşların sert ya da esnek gözlem tübü ile incelenmesi işlemi) önce anestetik sprey uygulanabilir.
 • Üretra sitoskopisinden (üretra ya da mesanenin esnek ya da sert gözlem tübü ile incelenmesi işlemi) anestetik bir jel ile bu yollar hissizleştirilebilir.
 • Küçük yaralara dikiş atılması gibi işlemlerden önce lokal anestezi genellikle tedavi edilecek alana doğrudan enjeksiyon ile yapılır.
 • Geniş bir alanda anestezi yapılabilmesi için veya lokal enjeksiyonun vücut dokularında yeterince derine ulaşamayacağı durumlarda sinir bloğu (lokal anestetiğin sinirler çevresinde tedavi edilecek alandan uzakta bir noktaya enjekte edildiği bir işlem) yapılabilir.
 • Doğumda ya da kaudal blokta kullanılan epidural anestezide ya da alt uzuvlar ve abdomen ameliyatlarında kullanılan spinal anestezide sinir uyaranları omurilikten çıktıkları yerde bloke edilebilirler.

Lokal anestezinin komplikasyonları: Ciddi reaksiyonlar seyrek görülür, ama topikal preparatların tekrar tekrar kullanımı lokal alerjik döküntülere yol açabilir.

Dental anestezi nedir ve nasıl yapılır?

 • Anestezi dental nedir? Hastada diş tedavisi sırasında ağrıyı önlemek için yapılan geri dönüşümlü his kaybıdır.
 • Anestezi dental nasıl yapılır? Genellikle bir lokal anestetiğin enjeksiyon ile yapılmasından önce diş etlerinin yüzeyine topikal anestetikler (krem ya da sprey) şeklinde ilaçlar kullanılır. Küçük diş operasyonlarında lokal anestetik ya diş etinde tedavi edilecek alana ya da hemen yanındaki sinire enjekte edilir (bu işlem periferik sinir bloğu olarak adlandırılır). Periodontal (dişeti) cerrahisi ve birden çok diş çekilmesi işlemlerinde genel anestezi yapılabilir.

Anestezi uzmanı kimdir ve anestezist’in görevi nedir?

 • Anestezit kimdir? Anestezist, anestetik veren bir uzmandır.
 • Anestezist ne iş yapar? Hasta ameliyat odasına girmeden önce anestezist hastanın kalbini, akciğerlerini ve dolaşımını değerlendirir. Anesteziyi başlatmak ve sürdürmek için gerekli olan ilaçların tipine ve miktarına karar verir, hastanın ameliyat masasındaki pozisyonunu belirler, sorunları gözler ve acil bir durum ortaya çıkarsa yapılması gerekeni karar verir. Anestezist uyanmakta olan hastanın durumunu izlemekten ve anestezi sonrası oluşabilecek herhangi bir komplikasyonu tedavi etmekten de sorumludur.

Genel anestezi teknikleri

Genel anestetik uygulamanın ana evreleri indüksiyon (bilinçsiz hale getirme), idame (bilinçsizlik halinin idamesi) ve uyanma dır (hastanın bilinçli duruma tekrar gelmesi) gibi evrelerden oluşur.

Sıklıkla cerrahi manipülasyona olanak sağlamak için anestetik gazlara ve enjeksiyonlara ek olarak kas gevşetici de verilir. Gevşetici soluma hastanın kaslarını geçici olarak felç ettiği için hastanın akciğerlerinin yapay olarak havalandırılması gerekir. Modern genel anestetiklerin yan etkileri azdır ve hasta genellikle hızlı uyanır.

Ameliyattan önce anestezist hasta ile konuşur ve hastanın anesteziye ve ameliyata uygunluğunu değerlendirmek için onu muayene eder, hastanın soruları varsa bu sorulara cevap verir.

İndüksiyon ajanı genellikle bir kanül yoluyla vene verilir ve gerektiğinde başka ilaçların daha hızlı verilebilmesi için kanül yerinde bırakılır.

Bazen, anestezi işlemi maske ile uygulanır ve devam ettirilir. Eğer başka bir gevşetici kullanılmamış ise hasta doğal şekilde nefes alıp vermeye devam edebilir.

Diğer durumlarda anestetik gazların verilebilmesi için bir endotrakeal tüp yerleştirilir. Eğer kas gevşetici bir ajan kullanılmamış ise yapay havalandırma gereklidir.

Ameliyat sırasında hasta operasyonun farkında olmayacak şekilde derin anestezide tutulur. Gaz karışımının bileşimi ve hastanın kalp hızı, soluması, kan basıncı, sıcaklığı, kan oksijenizasyonu ve atılan karbondioksit izlenir. Ameliyattan sonra anestezi durdurulur ve gerekirse, geri dönüşüm ajanları verilir.

Anestetik nedir?

Anestezi yapan bir grup ilaç ve bunların uygulanmasından sorumlu medikal disiplin için kullanılan terimdir.

 Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/anestezi-nedir-anestezist-kimdir-anestezi-turleri/

Anestezi Uzmanı Ne Yapar ? | neyapar.net

Anestezi Uzmanı Kimdir, Neler Yapar?

Anestezi uzmanı hastaların ameliyat sırasında uyutul­masını veya acı, ağrı hissetmeden operasyon geçirmesini sağlayan kişidir.

 Anestezi uzmanları, hastalara her türlü ameliyat için anestezi veren bir doktor grubudur.

Anestezi uzmanları ayrıca ameliyat sonrasında hastaların ağrısının azalması, yoğun bakımda kritik hastaların bakım ve tedavilerinin yapılması ve ağrısız doğum hizmetlerinin verilmesine de yardımcı olurlar.

Anestezi, en kısa tanım olarak ilaçlarla meydana getirilen geçici uyku halidir. Ancak normal uykudan çok farklı ve daha kompdir. Anestezi kelimesi yunanca bir kelime olup hissizlik, duyusuzluk anlamına gelmektedir.

Modern tıp­ta anestezi, hastaya cerrahi müdahalenin sağlıklı ve konforlu bir şekilde yapılmasını sağlayan duyusuzluk hali olarak tanımlanabilir. Anestezi, hastanın ağrı duyusunu kaldırır ve bilinç kaybını sağlar. Anestezinin en önemli özelliği ise geri dönüşlü olmasıdır.

Yani anestezi uygulanan bir hasta, planlanan süre sonunda uyandırılabilir.

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur ?

Anestezi uzmanı olmak için Tıp Fakültesi mezunu olmak şarttır. Tıp Fakültesi’nden başarılı bir şekilde mezun olan ve anestezi alanında uzmanlaşmak isteyerek anestezi uzmanı olacak bir kişi ilk olarak KPSS yani Kamu Personeli Dil Sınavı’ndan geçer not olan 50 puanı alarak TUS’a girmeye hak kazanmalıdır.

Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda da başarılı olan kişiler 4 yıl sürecek bir eğitim olan anestezi asistanlığı eğitimi alarak teoride ve pratikte beceri kazanmak üzere eğitilirler. 4 yıllık eğitim sonunda tekrar bir sınava daha girerek başarılı olmaları durumunda anestezi uzmanı olarak görev yapabilirler.

Anestezi uzmanı olabilmek için TUS’dan tahmini olarak en az 60 puan almak gereklidir.

Anestezi Uzmanları 6 yıllık tıp fakültesi ve 4 yıllık anestezi asistanlığı eğitimi almış uzman hekimlerdir. Görüldüğü gibi anestezi uzmanı olabilmek için en az 10 yıl eğitim almak gereklidir.

Bu 10 yıllık eğitim, başta tıp fakültesi olmak üzere son derece zor bir eğitimdir. Anestezi uzmanları eğitim sırasında insan fizyolojisi, yoğun bakım ve anestezide kullanılan ilaçlar hakkında uzmanlaşırlar.

Anestezi uzmanlarının görevleri Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nde belirtilmiştir.

Anestezi uzmanları kendilerine verilen ameliyat listesine göre cerrahi müdahale geçirecek hastaların tetkiklerini değerlendirir. Hastaların ameliyata hazırlanmaları için gereken incelemelerin yapılmasını sağlar.

Yapılan tetkik ve değerlendirmeler sonucunda cerrah tarafın­dan kendisine yönlendirilen hastanın anestezi alıp almayaca­ğına ya da ne tür anestezi alacağına karar verir.

Ameliyat öncesinde hastaları hap veya iğne şeklinde uygula­nan ve halk arasında ‘cesaret iğnesi’ denilen sakinleştiricilerle ameliyata hazırlar. Bu işlemdeki amaç, hastaların ameliyata stres ve korkularından arınmış olarak daha rahat girmelerini sağlamaktır.

Ameliyatın özelliğini, hastanın genel durumunu göz önün­de bulundurarak ve cerrahla da görüşerek hastaya ameliyat masasında en uygun pozisyonu verir. Karar verdiği hasta için en uygun anestezi tekniğiyle ilgili ilaçları uygular veya kendi kontrolü altında anestezi teknisyenlerine uygulatır.

Ameliyat sırasında anestezi altındaki hastanın sağlık duru­munun takip etmek için bütün kontrolleri yapar ya da kendi sorumluluğu altındaki teknisyenlere yaptırır. Bu kont­rollerde hastanın solunumu, böbrek ve beyin fonksiyonları, kan ve elektrolit düzeyi, ateşi, terlemesi, çıkardığı idrar miktarı sürekli takip edilir.

Anestezi Uzmanı Maaşı Ne Kadardır ?

Anestezi uzmanlığı zor bir meslek olması ve az sayıda mezun olması nedeniyle yüksek maaş alınan bir meslektir. Devlet hastanelerinde çalışan bir anestezi uzmanı 5000 TL ve 10000 TL aralığında maaş alırken, özel sektörde mesleklerini yapan anestezi uzmanları ise 40000 TL ve 50000 TL aralığında bir rakama kadar maaş alabilmektedir.

Anestezi uzmanı maaşı, kişilerin tecrübesi ve çalıştıkları hastanelerin durumuna göre değişmektedir. Kamu kurumlarında yani devlete ait sağlık kurumlarında görev alan anestezi uzmanı maaşıDevlet Memurları Yasası hükümlerine göre belirlenir

Anestezi uzmanları Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinde, araştırma ve eğitim hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, özel hastanelerde ya da polikliniklerde görev yapabilirler. Ülkemizde hastane açmak için anestezi uzmanı bulundurmak şarttır. Bu nedenle tüm hastaneler anestezi uzmanı çalıştırmaktadır.

Devlet hastaneleri için her yıl 300 kişilik anestezi uzmanı kadrosu açılmaktadır. Özel hastaneleri de düşündüğümüzde her yıl en az 700 anestezi uzmanı ihtiyacı doğmaktadır diyebiliriz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Источник: https://www.neyapar.net/anestezi-uzmani-ne-yapar/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.