Ani İşitme Kaybı ve Tedavisi

içerik

Daha iyi duyabilmek için..

Ani İşitme Kaybı ve Tedavisi

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Coşkun Şanverdi, ani işitme kaybı hakkında bilgiler verdi.

Ani işitme kaybı nedir?

Üç günden daha kısa bir sürede, 30 db. veya daha fazla işitme kaybı gelişmesine “ani işitme kaybı” denir. Ani işitme kaybı genellikle sadece bir kulakta gelişir.

Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber viral ve vasküler (damarsal) nedenler üzerinde durulmaktadır. Stres, ani işitme kayıplı hastalarda sık rastlanılan bir durumdur.

  Ani işitme kaybı ile birlikte hastada kulakta çınlama, baş dönmesi gibi şikâyetler de görülebilir.

Konuyla ilgili önemli bilgiler veren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr.

Coşkun Şanverdi, KBB muayenesi ve ardından yapılacak bir işitme testinin tanı konulması için genellikle yeterli olduğunu belirtiyor.

Şanverdi, rutin kan testlerinin (kan sayımı, kan şekeri gibi) mutlaka yapılması gerektiğini ve iç kulak ile beyin MR’ı gerektirecek durumların sıklıkla olmasa da yaşanabildiğini ifade ediyor.

Ani işitme kaybının tedavisi nasıldır?

Op. Dr. Coşkun Şanverdi, ani işitme kaybının bir kulak burun boğaz acili olduğunu belirtiyor. Birçok çınlama vakasında çınlamanın kendiliğinden de düzelebildiğini belirten Şanverdi,  uzun saatler boyunca geçmeyen çınlama şikâyeti ile karşılaşıldığında mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini belirtiyor.

Şanverdi, “Hastanın rahatsızlığının teşhis ve tedavisine hızlı bir şekilde başlanmalıdır. Hastaların yüzde 60-70’i tedavi ile düzelebilir. Tedavi steroid başta olmak üzere, kan akışını arttıran, damarları genişleten tedaviler, hiperbarik oksijen tedavisi olarak özetlenebilir.

Ani işitme kaybında etkinliği kanıtlanmış en etkili yöntem steroid tedavisidir” şeklinde açıklıyor.

Kulak çınlaması nedir?

Op. Dr. Coşkun Şanverdi, Tinnutus, yani kulak çınlaması kişinin kendi kafasından köken alan, dışarıdaki bir ses kaynağı ile ilişkisi olmayan ses algılaması olduğunu belirtiyor.

Objektif ve Subjektif olmak üzere iki çeşit çınlama olduğunu belirten Şanverdi, “Objektif olan çınlama vücutta oluşturulan ve diğer bir kişi tarafından da duyulabilen seslerdir.

Subjektif çınlama ise ikinci bir kişi tarafından işitilemez, sadece kişinin kendisi duyar” şeklinde ifade ediyor.

Kulak çınlamasının sebepleri nelerdir?

Dış kulak, orta kulak ve iç kulağın kimi hastalıklarında, damarsal nedenlerle, kimi ilaçların kullanımı, işitme siniri tümörleri, beyne bağlı bazı hastalıklar, psikiyatrik sorunlarda çınlama görülebilmektedir. Coşkun Şanverdi’ye göre toplumun yüzde 3-7’si çınlama nedeniyle doktora başvurmaktadır.

İşittiği ses nedeniyle yaşamlarının çok olumsuz etkilendiğini ifade edenlerin oranı ise yüzde 1-2’dir.

Kulağında ve ya kafasının içinde işittiği ses nedeniyle gece uyku sorunu yaşayan, psikiyatrik sorunlar yaşayan hastalarla birlikte sesin şiddetli olup gündüzde duyulduğu durumlarda iş ve sosyal yaşamda olumsuz etkilenebilmektedir.

“Retraining” tedavisi nedir?

Op. Dr. Coşkun Şanverdi, çınlamanın tedavisi için çeşitli ilaçlar ve yöntemler geliştirildiğini, fakat bu konuda alınması gereken daha çok yol olduğu vurguluyor. Medikal yani ilaç tedavisi ile henüz istenen düzeyde sonuç alınamayabilinir. Yaygın tedavi yaklaşımlarından birisi “Retraining” terapisidir.

Bu yöntemde iç kulak tarafından seçici olarak toplanan sinyallerin ve beynin ürettiği seslerin tekrar programlanmasıdır. Tinnutus algısının azaltılması amaçlanır. Maskeleme ise dışarıdan verilen sesler ile tinnitusun algılanmasının azaltılmasıdır. İşitme cihazları maskeleme amacıyla kullanılabilmektedir.

BEBEKLERDE İŞİTME KAYBI OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

İşitmeyi artıran gıdalar

İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Hastanesi’nden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. M. Melih Çiçek, işitmenizi güçlendirecek mineraller hakkında şu bilgileri verdi:

Potasyum

Potasyum, kanınızdaki ve vücut dokusundaki sıvı miktarının düzenlenmesinden sorumludur.

İşitme sağlığınız için bu önemli olabilir, çünkü iç kulaktaki sıvı, kulağımızın duyduğumuz sesleri beynin ses olarak yorumladığı elektriksel dürtülere dönüştüren sıvı zengin bir potasyum kaynağına bağlıdır.

Yaşlandıkça doğal olarak bu seviyeler düşer ki bu yaşa bağlı işitme kaybına sebep olan bir faktör olabilir.

Potasyum açısından zengin gıdalar: Patates, ıspanak, lima fasulyesi, domates, kuru üzüm, kayısı, muz, kavun, portakal, yoğurt ve süt. Sevdiğiniz salataları yapmayı ve potasyum açısından zengin yemekleri yemeyi unutmayın. Salatanıza narenciye ve kavun da ekleyerek salatanızı meyve salatasına çevirebilirsiniz.

Folik asit

Folik asit, vücudunuzdaki yeni hücre büyüme kabiliyetine destek veren kritik bir elementtir. Bazı çalışmalar, folik asit takviyelerinin işitme kaybını azalttığını gösteriyor. İyi bir dolaşım, iç kulaktaki tüysü hücrelerin sağlıklı ve düzgün şekilde çalışmasını sağlayan önemli bir unsurdur.

Folik asit açısından zengin gıdalar: Organ etleri, ıspanak, brokoli ve kuşkonmaz.

Magnezyum

Michigan Üniversitesi Kresge İşitme Araştırma Enstitüsü'nde yapılan araştırmalar, magnezyum desteği alan kişilerin (A, C ve E vitamini ile birlikte) gürültüye bağlı işitme kaybına karşı korunduğunu göstermiştir.

Bilim insanları, bunun, magnezyumun yüksek sesler sırasında yayılan serbest radikallerin etkilerini – neredeyse iç kulaktaki narin saç hücreleri için koruyucu bir bariyer gibi- savaştığını söylüyor.

Ayrıca, iç kulakta yeterli magnezyum bulunmaması, kan damarlarının küçülmesine ve o bölgede değerli oksijenin yokluğuna neden olur.

Magnezyum bakımından zengin gıdalar: Muz, enginar, patates, ıspanak, domates ve brokoli. Bahar taze enginar için mükemmel bir zamandır. Onları kaynar suda 20-30 dakika pişirin ve sıcak tereyağı veya soğuk bir yoğurt suyu ile servis yapın. Sebzelerin yoğurda daldırılması da potasyum sağlayacaktır.

Çinko

Çinko vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve aynı zamanda hücre büyümesi ve iyileşmelerden sorumludur, bu nedenle soğuk algınlığına ve hatta sinir bozucu kulak enfeksiyonlarına neden olan mikropları yok etmekte potansiyel olarak yararlıdır. Bazı çalışmalar bazı kişilerde kulak çınlamasının tedavisinde de etkili olduğunu ileri sürmektedir. Çinko, antibiyotik ve idrar söktürücü ilaçlarla etkileşime giriyor, bu nedenle takviyeleri kullanmadan önce doktor tavsiyesi isteyin.

Çinko bakımından zengin gıdalar: Sığır eti, tavuk eti, kaju fıstığı, badem, fıstık, fasulye, bezelye, mercimek, istiridye ve koyu çikolata.

Çinko doldurmak için ev yapımı granola barları deneyin. Kuruyemişler ve koyu çikolata ve yulafın yanı sıra, kinova, kuru üzüm, kurutulmuş kızılcık ve Hindistan cevizi gevreği de harika iş görür.

Bal ve fındık ezmesi bağlayıcı olarak iyi çalışır.

KULAĞINIZ MI ÇINLIYOR? MERAK ETMEYİN KİMSE SİZİ ANMIYOR!

HANGİ MEYVEDE HANGİ VİTAMİN VAR?

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1007747-ani-isitme-kaybi-nedir

Ani İşitme Kaybı

Ani İşitme Kaybı ve Tedavisi

Ani işitme kaybı, karmaşık bir hastalıktır ve uygun medikal tedavi gerektiren acil bir tıbbi tablo olarak değerlendirilmelidir.

20 dB ve daha fazlasını kabul eden araştırmacılar da vardır ani işitme kaybının yıllık görülme sıklığı 100.000’de 5-20 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle 30-60 yaşlar arasında görülür, %90 tek taraflıdır.

Düzelme süresi genelde ilk 2 haftadır. Buna paralel olarak iyileşme geciktikçe seyri kötüleşmektedir. Etkilenmiş kulakta dolgunluk sık görülen bir şikâyettir, yaklaşık olarak ani işitme kayıplı hastaların %70’inde kulak çınlaması (tinnitus) tabloya eşlik eder. Vertigo ya da dengesizlik hissi %40 hastada değişen derecelerde mevcuttur.

Vertigonun varlığı sıklıkla kötü prognostik faktördür. Çok şiddetli işitme kay bı, sıklıkla kötü seyrin göstergesidir. Yükselen eğilimli ve orta frekansları tutan kayıplar tedaviye daha iyi cevap verirken, alçalan eğilimli ve düz kayıplarda seyir daha kötüdür.

Birçok çalışmada gösterilmiştir ki çocuklar ve 40 yaş üstü erişkinlerde iyileşme diğerlerinden daha kötüdür.

Ani işitme kayıplı hastayı değerlendirirken hastanın hikayesi önemlidir. İşitme kaybının ne zaman başladığı, gürültüye maruziyet, ototoksik ajan kullanımı, beraberinde kulakta basınç, tinntitus, vertigo, başka herhangi nörolojik bir bozukluk olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Vertigo, aynı taraf kulakta basınç ve tinnitus Meniere hastalığını düşündürmelidir. Bazen ani işitme kaybı olgularında ilk semptom kulak dolgunluğu veya tıkanıklığı olabilir.

Bu durumda hem hasta hem doktor durumun ciddiyetini ilk başta anlayamayabilir ve tedaviye başlama gecikebilir.

Ani işitme kaybı ile ilgili birçok faktör olmasına rağmen, (nedenleri) etiyopatogenez tartışmalıdır.

Enfeksiyöz, immünolojik, inflamatuvar nedenler ve mikrosirkülasyon yetmezliği öne sürülen en önemli etiyolojik faktörlerdir. En çok kabul gören görüş ise iç kulak beslenmesinin (kohlea perfüzyonunun) bozulmasıdır.

Kokleanın posterior serebral dolaşımdan tek bir terminal dalla beslenmesi ani işitme kaybındaki ani ve hızlı seyri açıklayabilir.

Ani İşitme Kaybının Nedenleri

 • Enfeksiyöz nedenler – Viral enfeksiyonlar: Ani işitme kaybı ile başvuran hastaların en az %28’inin işitme kaybı başlamadan yaklaşık 1 ay öncesine dayanan üst solunum yolu enfeksiyonu öyküsü mevcuttur.
 • Neoplazmlar – Akustik nöroma (vestibüler schwannom): Akustik nörinom hastalarının %10.2’ si ani işitme kaybı ile başlar. Ani işitme kayıplı hastalarda akustik nörinom sıklığı kesin olarak bilinmemektedir. Tahmini sıklık %3 civarındadır.
 • Travma ve Membran Rüptürleri: Temporal Kemik Kırıkları Özellikle transvers kırıklar SNİK neden olur. Barotravma Ani dalış, şiddetli burun çekme gibi nedenlerin başlattığı atmosfer basıncındaki değişiklerle ortaya çıkan iç kulaktaki geçici veya kalıcı fonksiyon bozukluğudur. Travmaya bağlı labirentte sarsıntı, labirentteki zarlarda yırtılma veya reseptör hücrelerde yırtılma görülür. Hastalarda ileri derecede SNİK ve baş dönmesi vardır. Perilenfatik Fistül Perilenfatik fistül perilenfin çeşitli nedenlerle iç kulaktan dışarı sızmasıdır. Daha çok travma sonrası ortaya çıkan baş dönmesi, kulak uğultusu ve ani işitme kayıplarıyla tanı konur.
 • Farmakolojik Toksisite: Aminoglikozid grubu antibiyotikler, eritromisin, vankomisin, diüretikler (furasemid, etakrinik asit), salisilatlar ve sisplatinin ototoksik etkileri saptanmıştır.

Tedavi, sebep saptanmışsa ona göre düzenlenir. Fakat hastaların çoğu idiyopatiktir yani sebebi bilinmez. Bu yüzden tedavi ampirik olarak yapılır. Ancak hemen hemen tüm protokollerde istirahat, sedasyon, tuzsuz diet, sigara ve alkol alınmaması yer almaktadır. Steroid (kortizon) tedavi tedavide altın standarttır.

Ani İşitme Kaybında Uygulanan Tedaviler

 • Oral steroidler
 • Kulak içi (Transtimpanik) steroidler
 • İntravenöz steroidler (metilprednizolon)
 • Oral antiviraller (asiklovir, valasklovir)
 • Hemodilüsyon (dekstran)
 • Vazodilatatörler (histamin, papaverin, verapamil, prokain hidroklorür)
 • Karbojen gaz inhalasyonu
 • Hiperbarik oksijen terapisi
 • Vitaminler (B1, B3, B6, B12, E)
 • Diüretikler (mannitol)
 • Antibiyotikler
 • Antikoagülanlar (sodyum enuxaparin, heparin)
 • Plazmaferez
 • Benzodiapezin
 • Ginkgo biloba
 • Stellat ganglion blokajı
 • Yaşam değişiklikleri (kafeini azaltmak, sigarayı bırakmak).

Genellikle olumlu sonuç terimi ile tedavi sonrasi saf ses işitme eşiği ortalamasinda 10-15 dB veya konuşmayı ayırt etme skorunda % 10-20 artış olması kastedilmektedir. Tam iyileşme ile saf ses işitme eşiği ortalamasinın 25 dB veya daha üzerinde bir düzelme göstermesi ya da hastalık öncesi düzeylere geri dönmesi anlaşılmalıdır. Parsiyel iyileşme ile ise, saf ses işitme eşiği ortalamasında 10-24 dB düzeylerinde bir yükselmenin olduğu; 10 dB’ den daha az olan eşik yükselmelerinde ise işitmede düzelme olmadıği kastedilmektedir (22,23). Tedaviye 7-10 gün içinde başlanan olgularda edilen sonuçlar 30 gün yeya daha geç dönemde tedavi uygulanan olgulara göre daha iyidir. Sonuç olarak ani işitme kaybı acil tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır çünkü geç kalındığında maalesef tedavi başarı şansı ciddi anlamda düşmektedir.

Çok şiddetli işitme kaybı, sıklıkla kötü seyrin göstergesidir

Источник: https://medient.com.tr/2018/07/30/ani-isitme-kaybi/

Kulak çınlaması ani işitme kaybından kaynaklanıyor olabilir

Ani İşitme Kaybı ve Tedavisi

Bir sabah kalktınız ve kulağınızın birinde tıkanma olduğunu hissettiniz. Önce önemsemediniz. Ama sonra telefondan gelen sesi de duyamadığınızı fark ettiniz… Bu tablo, acil hekime başvurulmasını gerektiren ani işitme kaybının en önemli belirtisini oluşturuyor.

Viral enfeksiyonlardan, sigara kullanımına kadar birçok faktör ani işitme kaybının gelişmesinde rol oynayabiliyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Ali Titiz, neden ne olursa olsun işitme kaybı ortaya çıktıktan sonra üç gün içinde hekime başvurmanın işitme kaybının kalıcı hale gelmemesi için çok önemli olduğunu söylüyor.

Daha önce herhangi bir problem olmadan, 72 saat içinde gelişen, işitme testinde birbirini takip eden üç frekansta en az 30 dB ‘den fazla kayıp görülen ve işitme siniriyle iç kulak dokusu üzerinde hasar oluşması, ani işitme kaybı olarak tanımlanıyor.

Genellikle tek kulak etkilenirken, nadiren iki taraflı da yaşanabiliyor. Hem erkek, hem de kadınların ortak sorunu olan ani işitme kaybı 30–60 yaş arası erişkinlerde daha sık ortaya çıkıyor. Hastalığın oluşum nedenleri kesin olarak bilinmiyor.

Bununla birlikte, viral enfeksiyonlar, damarsal hastalıklar, bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar, basınç değişikliği ve travma gibi bir çok değişik faktör, sorunun ortaya çıkmasında etkili oluyor. Bu nedenle kişilerin çok az bir kısmında belirgin bir etken saptanıyor.

Geri kalanlar nedeni belli olmayan (idiyopatik) ani işitme kaybı olarak kabul ediliyor.

 

Kulak çınlamasının ani işitme kaybı için çok önemli bir belirti olarak öne çıkıyor. Kişilerin yüzde 70’inde kulak çınlaması görülüyor. Ancak ne yazık ki bu insanlar duyma kalitesindeki azalmanın nedeninin çınlama olduğunu düşünüyor. Geçmesini beklerken de hekime gitmekte geç kalıyor.

Bu çınlama genellikle bir ay içerisinde ortadan kalkabileceği gibi işitme kaybı ile beraber de devam edebiliyor. İşitme kaybı bazı kişilerde kısmi olabileceği gibi bazılarında tama yakın veya tam görülebiliyor. Kulakta dolgunluk hissi ve uğultu da kişilerin şikayetleri arasında yer alıyor.

En önemli tanı aracı işitme testi

Ani işitme kayıpları açısından dikkat edilmesi gereken en önemli nokta zamanında hekime başvurmak oluyor. Ayrıntılı hekim muayenesinde kulak zarı ve orta kulaktaki olası sorunlar değerlendiriliyor.

Eğer bu muayenede bir problem görülmezse, işitme kaybının iç kulaktan kaynaklandığı düşünülerek öncelikle işitme testi ile işitme kaybının tipi, derecesi ve frekansı belirleniyor.

Özellikle iç kulakla ilgili işitme kaybının nedenini belirlemek için bilgisayarlı tomografi (CT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) tetkikleri gerekebiliyor. Ayrıca detaylı kan testleri de sorunun kaynağının tespit edilmesinde yardımcı oluyor.

İlk 3 gün çok önemli

Bu hastalıkta erken farkındalık ile tanı ve tedavinin ilk üç gün içerisinde başlanması iyileşme açısından büyük önem taşıyor.

İlk on gün ve özellikle de ilk üç gün içerisinde başlanan tedavi ile tam veya tama yakın cevap alınarak işitme sorunu ortadan kalkabiliyor.

Bununla birlikte tedaviye başlama süresi ne kadar gecikirse iyileşme beklentisi o denli azalıyor. İşitme kaybı kalıcı hale gelebiliyor.

Ani işitme kayıplarının tedavisinde farklı protokollerde ilaç tedavisi önemli bir yer tutuyor. Günümüzde, ilaç tedavilerine cevap alınamamış ya da yaşı ve eşlik eden hastalıkları nedeniyle ilaç kullanılamayan kişilere hiperbarik oksijen tedavisiyle yardım ediliyor.

Ani işitme kayıpları risk faktörleri minimize edilse bile her an karşılaşılabilen bir durum. Ancak, erken tanı ve tedavi ile yüksek oranlarda iyileşme oranları sağlanabiliyor. Tedaviye rağmen kısmi veya tam olarak işitme kaybının devam ettiği kişilerin oranı ise çok düşük. Ancak bu kişilerde de işitme cihazları yaşam kalitesinin bozulması önleyebiliyor.

Bu risk faktörleri hastalığa zemin hazırlıyor…

• Uzun süre yüksek seslere maruz kalınması sonucu işitme sinirlerinin yıpranması, • Genetik yatkınlığın olması, • Fabrika, inşaat alanı gibi gürültülü ortamlarda çalışmak, • Antibiyotikler, bazı kemoterapi ilaçları ve aşırı dozda ağrı kesici kullanılması, • Yüksek ateş görülen menenjit gibi hastalıkların varlığı, • İşitme sinirinde tümör oluşması, • Alkol ve sigara kullanılması,

• Alerjik hastalıkların varlığı.

Video: Kulak çınlaması ne zaman tehlidir?

İlginizi çekebilir

Kulağımız neden çınlar?

İşitme kaybını ihmal etmeyin

Kalıcı kulak tıkanıklığından 2 dakikada kurtulun

İşitme kaybına yol açan 5 etken

Dış kulak yolu iltihabı önelenebilir mi?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/kulak-cinlamasi-ani-isitme-kaybindan-kaynaklaniyor-olabilir

Ani Sensörinöral İşitme Kaybı (SSHL)

Ani İşitme Kaybı ve Tedavisi

Ani işitme kaybı (SSHL) aynı zamanda ani işitme yeteneği olarak da bilinir, işitme kaybınızı çok hızlı bir şekilde, genellikle sadece bir kulakta kaybettiğinizde ortaya çıkar. Anında veya birkaç gün aralığında gerçekleşebilir. Bu sefer ses yavaş yavaş boğuklaşır ya da soluklaşır.

Frekanslar ses dalgalarını ölçer Decibeller duyduğumuz seslerin yoğunluğunu veya ses yüksekliğini ölçer Sıfır, sessizliği tamamlamak için en düşük desibel seviyesidir Fısıltı 30'dur desibel ve normal konuşma 60 desibeldir.Se bağlantılı frekanslarda 30 desibel kaybı SSHL olarak kabul edilir Bu, 30 desibelin bir işitme kaybı anlamına gelir Normal bir konuşma sesi fısıltı gibi yapsın.

Birleşik Devletlerde her yıl yaklaşık 4000 SSHL vakası teşhisi kondu. Durum, en sık 30-60 yaş arasındaki insanları etkiliyor. Tek taraflı SSHL hastalarının yaklaşık% 50'si (yalnızca bir kulak etkilenir), hemen tedavi altına alındıklarında iki hafta içinde düzelir.

Koşulu taşıyan kişilerin yaklaşık yüzde 15'i zamanla daha da kötüleşen işitme kaybına sahiptir. Ancak, işitme cihazları ve koklear implantlar için kullanılan teknolojideki ilerlemeler, işitme kaybıyla etkilenen insanlar için iletişim geliştirmeye yardımcı oluyor.

SSHL ciddi tıbbi bir durumdur ve acilen tıbbi müdahale gerektirir. SSHL yaşadığını düşünüyorsan hemen doktorunuzu arayın. Erken tedavi, işitme kazandırır.

Daha fazla bilgi edinin: Bir taraftan işitme kaybı “

Sebepler SSHL'ye neden olan nedir?

SSHL, iç kulak, iç kulak kokleası veya kulak ile beyin arasındaki sinir yolları hasar gördüğünde gerçekleşir.

Doktorlar tek taraflı SSHL için spesifik bir neden bulamıyor çoğu zaman Ancak, bilateral (her iki kulak) neden SSHL 100'den fazla nedeni var Olası nedenlerin bazıları

iç kulak

 • kafa travması veya travmada malformasyon
 • Multi-skleroz
 • Cogan sendromu
 • gibi bağışıklık sistemi hastalığı gibi nörolojik rahatsızlıklar
 • Kulak
 • zehirine
 • yılana zarar verebilen kene ısırığı
 • ile seyreden bulaşıcı bir hastalık olan iç kulak
 • Lyme hastalığını etkileyen bir bozukluk olan Meniere hastalığı > kan dolaşımı sorunları
 • anormal doku büyümesi veya tümörler
 • kan damarı hastalığı
 • yaşlanma
 • Konjenital SSHL

Bebekler SS ile birlikte doğabilir HL. Bu, aşağıdakiler sonucunda olabilir:

rahimden geçen bir parazit olan kızamıkçık, sifiliz veya herpes

 • Toxoplasma gondii
 • gibi anneden çocuğa geçen enfeksiyonlar meydana gelebilir genetik veya kalıtsal faktörler
 • düşük doğum ağırlığı
 • Semptomlar SSHL belirtileri nelerdir?

SSHL'li yaklaşık 10 kişiden dokuzu sadece bir kulakta işitme kaybına neden olur. Sabah uyandıktan hemen sonra işitme kaybına dikkat edebilirsiniz. Kulaklıkları kullanırken veya etkilenen kulağınıza bir telefon tuttuğunuzda da bunun farkına varabilirsiniz. Ani işitme kaybına bazen yüksek ses çıkıyor. Diğer belirtiler arasında şunlar sayılabilir:

grup sohbetlerinden sonraki sorun

 • boğuk konuşma sesleri
 • çok fazla arka plan sesi duyulmaması
 • zor işitme yüksek sesler
 • baş dönmesi
 • denge sorunları < kulak çınlaması veya uğultu sesi duyduğunuzda ortaya çıkan tinnitus
 • Çocuğunuzun işitme testi ne zaman yapılacaktır
 • İşitme kaybı, doğumda veya çocuklarda ototoksik ilaçların yol açtığı enfeksiyonlardan dolayı çocuklarda gelişebilir. Çocuğunuzun doğru şekilde işitip duymadığını bilmek her zaman kolay olmayabilir. Çocuğunuzun işitme testine tabi tutulurlarsa:

dili anlamıyor gibi görünmüyor

Sözcükler oluşturmaya kalkışmayın

 • Ani sesler duyarak ya da seslere bir şekilde yanıt vermiyor görünmeyin
 • sayısız kulak enfeksiyonu veya denge problemi olması beklenebilir
 • Teşhis SSHL tanısı nasıl kondu?
 • SSHL'yi teşhis etmek için doktorunuz size tıbbi geçmişinizi soracak ve fizik muayene yapacaktır. Sahip olabileceğiniz diğer tıbbi durumları ve aldığınız tezgah üstü ve reçeteli ilaçlarla ilgili olarak doktorunuza bildirin.

Fiziksel muayene sırasında doktorunuz, farklı ciltlerdeki sesleri dinlerken bir kerede bir kulağı kaplamanızı isteyebilir. Doktorunuz, kulakta titreşimleri ölçebilen bir alet olan bir çatal kullanılarak bazı testler yapabilir. Doktorunuz, orta kulak ve kulak zarının titreşen kısımlarına hasar olup olmadığını kontrol etmek için bu testlerin sonuçlarını kullanıyor.

Odyometri testleri, işitme işleminizi daha kapsamlı ve hassas bir şekilde kontrol edebilir. Bu testler sırasında bir sesli uzman kulaklık kullanarak işitme becerinizi test edecektir. Her bir kulağa ayrı ayrı bir dizi farklı ses ve ses seviyesi gönderilebilir. Bu, işitmenin solmaya başladığı seviyenin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Bir tümör veya kist gibi kulaklarınızdaki anormallikleri aramak için bir MRI taraması da sipariş edilebilir. MR, doktorunuzun SSHL'nin altında yatan sebebini bulmasına yardımcı olabilecek, beyninizin ve iç kulağınızın detaylı fotoğraflarını çeker.

Tedavi SSHL nasıl tedavi edilir?

Erken tedavi, tam iyileşme şansınızı artırabilir. Ancak, doktorunuz tedavi başlamadan önce işitme kaybınızın nedenini bulmaya çalışacaktır.

Steroidler en yaygın tedavidir. Enflamasyon ve şişmeyi azaltabilirler. Bu, Cogan sendromu gibi bağışıklık sistemi hastalıkları olan insanlarda özellikle yararlıdır. Doktorunuz SSHL'ye bir enfeksiyon sebep olursa antibiyotik reçete edebilir.

Bazı durumlarda, bir doktor cerrahi olarak kulağınıza bir koklear implant yerleştirebilir. İmplant tamamen işitmeyi geri getirmez, ancak sesleri daha normal bir seviyeye yükseltebilir.

Daha fazla bilgi edinin: Gen terapisi koklear implantları daha etkili hale getirir “

SSHL'li insanlar için OutlookOutlook'u

SSHL'li kişilerin yaklaşık üçte ikisi işitmelerinin kısmen iyileşmesini deneyimleyecektir. SSHL'li insanlar tedavinin ilk 10 gününde en azından kısmi düzelme gösterdi.

İşitme kaybı tüm frekanslarda olanlara kıyasla, yüksek frekanslı veya düşük frekanslı işitme kaybı yaşayan bireylerde düzelme daha tamamlandı.

SSHL'li insanların yüzde 6'sı duruşmalarını tamamen düzeltir Eski yetişkinlerde ve baş dönmesi hastalarında iyileşme şansı azdır.

İşitme cihazınız iyileşirse işitme cihazları ve telefon amplifikatörleri yardımcı olabilir İşaret dili ve dudak okuma kutusu ciddi işitme kaybı olan insanlar için iletişimi de geliştirir.

Источник: https://tr.medic-life.com/sudden-sensorineural-hearing-loss-9186

Ani işitme kayıplarında intratimpanik enjeksiyon tedavisi

Ani İşitme Kaybı ve Tedavisi

Ani işitme kayıplarında her geçen gün yeni bir tedavi yöntemi ortaya çıkmaktadır. Bu yöntemlerden biri de intratimpanik enjeksiyon tedavisidir.

İntratimpanik enjeksiyon tanım ve işlem olarak “ilacın enjektör vasıtası ile kulak zarından geçilip orta kulağa ulaşılması” durumudur.

Burada amaç ağız yolu ile alınan ilaçlardan ziyade kulak için geliştirilen ilacın doğrudan orta kulağa ulaşması sağlanmaktadır. 

Ani işitme kaybının en az 3 bitişik frekans üzerinden, 72 saat veya daha kısa bir sürede meydana geldiğini söyleyebiliriz.  Bu süre tedavi açısından oldukça önemlidir. Ancak çoğu insan ani işitme kaybı yaşadığını ilk etapta bilmez. Bazı hastalar işitme kaybının sabah anında fark edildiğini ifade ederken, bazıları saatlerce veya gün boyunca hızla geliştiğini bildirmektedirler.

 İşitme kaybının şiddeti bir hastadan diğerine göre değişiklik göstermektedir.  Ani işitme kaybı sıklıkla her iki kulağı da kapsadığını bu noktada belirtebiliriz. Ani işitme kayıplarında kulak çınlamasının etkisi olup olmadığı tartışma konusu haline gelmiştir. Sonuçlar bu noktada kulak çınlamasının da ani işitme kayıplarına neden olabileceğini ortaya koymuştur.

Nasıl mı?

Kulak çınlaması dengesizlik ani işitme kaybına neden olabilmektedir!

Kulak insanlar için doğadaki tüm sesleri anlamlı kılan duyu organlarımızdan biridir. İşitme kaybı ve özellikle ani işitme kayıpları insanlarda farklı reaksiyonlar göstermeye başlamıştır. Çoğu insan ani işitme kayıplarında olaydan haberdar olamama gibi durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir.

Bazı insanlar işitme kaybı yaşadıktan sonra dudak okuma hareketleri ile iletişim kurdukları da gözlemlenmiştir.  İşitme kaybının 1 ay gibi bir süre ile ay aşırı devam etmesi bazen geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilmektedir.

Ancak intratimpanik enjeksiyon tedavisi işitme ve ani kayıplarda yepyeni bir kapı açmaktadır. Uygulama yöntemi oldukça kolay olan intratimpanik enjeksiyon tedavisinde hasta yapılan işlem sonucunda dakikalar içinde eski hayatına geri dönebilmektedir.

İntratimpanik enjeksiyon uyuşturularak yapılan bir işlem olduğu için acı hissi yaratmaz ve ağrı vermez.

Son yıllarda yapılan tıbbi araştırmalar, kulak çınlaması yaşayanların da bir şekilde işitme kaybına sahip olduğunu göstermiştir. Bir işitme kaybı birçok farklı biçimde ve çeşitli frekanslarda olabilir.

Bazıları için, bu işitme kaybı küçük olabilir veya sadece iç kulakta hafif bir hasarın sonucu olarak dar bir frekans bandını etkileyebilir.

 Son birkaç yılda yapılan tıbbi araştırmalar, kulak çınlamasına, iç kulakların hasar gören kısmını beynin merkezi sinir sistemine bağlayan sinirlerdeki sinir aktivitesinin yokluğundan veya azalmasından kaynaklandığını gösteriyor.

Sinyallerin beynin işitme merkezine geçmesiyle bu daha sonra sinir aktivitesinin artmasına yol açar. Bu artan aktivite beyindeki işitme merkezine ulaştığında, kulak çevreden herhangi bir ses çıkarmasa da bir ses duyulur. Buna tıp dilinde tinnitus denir.

Akustik aşırı maruziyet, hem iç kulaktaki saç hücrelerine hem de iç kulaktan beyne sinyaller gönderen sinirlere zarar verebilir. Akustik aşırı sese maruz kalma, gürültüye bağlı işitme kaybına neden olabilir.

Saç hücreleri ve sinirler otoksik ilaçlar gibi başka şeyler tarafından da hasar görebilir ve bu kulak çınlamasına neden olabilir.

Peki, işitme kayıplarında yaygın hale gelen intratimpanik enjeksiyon tedavisi ne gibi avantajlar sunuyor?

İntratimpanik enjeksiyon tedavisinin ne gibi avantajları vardır?

Ani işitme kayıplarında kullanılan tedavi yöntemleri çoğunlukla ağız yolu ile alınan ilaçlar şeklindedir. Bu ilaçların kullanımı kronik hastalıklarda yan etkiler yarattığı gibi, yeni hastalıklar hatta bazen ölümcül sonuçlara bile neden olabilmektedir.

Ani işitme kayıplarında intratimpanik enjeksiyon tedavisi yan etkiye sahip değildir. İntratimpanik enjeksiyon tedavisinde uygun görülen ilaç doğrudan orta kulak için hizmet etmektedir. Bu durumda da alınan ilaç yan etki göstermemektedir.

İntratimpanik enjeksiyon tedavisinde kullanılan ilaç hem iç kulak hem de orta kulak için kullanılan diğer ağız yolu ile alınan ilaçlardan kat kat etkilidir. Bu nedenle avantajları oldukça yüksektir.

Günümüzde ani işitme kaybı çocuklarda ve yaşlılarda daha sıklıkla görülen bir hastalıktır. Çocuklarda ani işitme kaybının nedenleri erken teşhis ile hayat bulabilirken, yaşlılarda çeşitli hastalıklar nedeni ile bu süreç daha geç ilerleme kaydedebilmektedir.

Çocuk ya da yetişkinlerde ağız yolu ile tedavi amaçlı verilen ilaçlar tedaviyi olumlu anlamda etkilese de ilerleyen süreçlerde özellikle de mide ve bağırsak hastalıklarına yol açabilmektedir. Yaşlı kimselerin, şeker, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, kalp ve damar hastalıkları nedeni ile ani işitme kayıplarında ilaçla tedavi görüyor olmaları oldukça risklidir.

Çünkü kullanılan ilaçlar ömür boyu verilen ilaçlarla çakışması durumunda farklı sonuçlar doğuracaktır. Ani işitme kayıplarında bu nedenle farklı bir alanda yenilik ve esenlik sunan intratimpanik enjeksiyon tedavisine başvurulmaya çalışılmıştır.

Yapılan işlem ve uygulamalarda her yaştan hastanın dakikalar içinde eski hayatına dönmesi durumu oldukça sevindirici ve heyecan verici bir tablo oluşturmuştur. Bu nedenle intratimpanik enjeksiyon tedavisi hangi durumlarda ve nasıl uygulandığı konusunda detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

İntratimpanik enjeksiyon tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

İntratimpanik enjeksiyon tedavisi çok kısa bir süre önce tüm dünyada yaygın hale gelerek her yaştan hastaya risksiz bir biçimde uygulanabilen tedaviler arasında yerini almaya başladı.

Bunun temel nedeni ise iyileşme ve işlem süresinin dakikalar içinde olumlu sonuçlar vermesidir. Ani işitme kayıplarına bağlı olarak çıkan bazı hastalıklar aşağıda yer almaktadır.

İntratimpanik enjeksiyon tedavisini aşağıdaki durumlarda tedavi amaçlı olarak kullanmak doğru bir yaklaşım olacaktır.

İntratimpanik enjeksiyon tedavisi başlıca; Meniere hastalığı, neoplastik, travmatik, metabolik, nörolojik, Tinnitus, immünolojik, toksik, koklear, idiyopati, vertigo gibi hastalıklarda tedavi amaçlı olarak intratimpanik enjeksiyonlar  kullanılmaktadır.

 • Ani işitme kayıplarında her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve teşhis önemlidir. İntratimpanik enjeksiyon tedavisi ile erken teşhis şansı olmayan hastalar için koca bir umut var.
 • Ancak ani işitme kayıplarında erken müdahale daha da önem taşımaktadır. Çünkü işitme kayıplarında 3 gün yani 72 saat içinde işitme kaybının tespit edilmesi gerekmektedir.
 • 3 günlük süreyi aşan hastalarda önemli kayıplar meydana gelebilmektedir.
 • İntratimpanik enjeksiyon tedavisi ile ani işitme kaybı yaşayan hasta aradan 1 ay geçse bile tedavi olma şansı yüksektir.

Bu nedenle intratimpanik enjeksiyon tedavisi bu yönü ile de avantaj sağlamaktadır.

İntratimpanik enjeksiyon tedavisi nasıl uygulanmaktadır?

İntratimpanik enjeksiyon uygulaması yapılacak olan kulak zarı ilk etapta lidokain spreyle uyuşturulur.  Spreyle uyuşturulan kulak kısa bir süre bekletilir.  Hemen sonra hastanın sedyeye yatırılması ve mikroskop işleme geçilmesi sağlanır. Bazı durumlarda kulak ilk önce balmumu ya da doktorun uygun gördüğü bir sıvı ile temizlenebilmektedir.

 • İşlemi uygulayan uzman hekim, saç teli kadar ince dental uçlu olarak tanımlanan enjektör ile ilacın kulak zarından orta kulağa verilmesi sağlanır.
 • Lidokain sprey ile uyuşturulan kulak bu işlem sırasında uyuştuğu için hiç bir fonksiyondan etkilenmez. Dolayısı ile hasta hiçbir koşulda ağrı da hissetmemektedir.
 • Yalnız hasta östaki tüpünden dolayı genizde ilaç tadı ile karşılaşabilmektedir. Tabi bu durum işlem yapan uzmanlar tarafından oldukça doğal karşılanmaktadır.
 • İşlem uygulamasının hemen ardından 10 dakika gibi kısa bir süre dinlendikten sonra hasta eski hayatına kolayca dönebilmektedir.
 • İntratimpanik enjeksiyon uygulaması ile kulak zarı en hızlı biçimde kendini onarmaktadır.

Günümüz koşullarında ani işitme kayıpları için geliştirilen intratimpanik enjeksiyon tedavisi bazı seanslar neticesinde de uygulanabilmektedir.

Bu durum hastanın işitme kaybı yaşadığı tarihten tedavi sürecine kadar atmış olduğu adımlarla ilgilidir.

İntratimpanik enjeksiyon tedavisi ani işitme kaybı yaşayan hastalar için çağın en önemli tedavisi olarak tanımlanabilir.

Aşağıdaki videomuzda hastamıza Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi (Kulak Burun Boğaz Uzmanı) tarafından intratimpanik enjeksiyon tedavisi uygulamalı olarak anlatılmaktadır. 

Ani işitme kayıplarında intratimpanik enjeksiyon tedavisi (uygulama)

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/kulak-burun-bogaz/ani-isitme-kayiplarinda-intratimpanik-enjeksiyon-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть