Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

içerik

Pankreas Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi
Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Hepimizin bildiği gibi kanser insanoğlunun başına gelmiş en tehli ve ölümcül hastalık türlerinden biridir.

Erken teşhis ve yerinde tedavi ile çoğu zaman bu hastalığın üstesinden gelinse de, hastalığa yenik düşen kişi sayısı azımsanmayacak derecededir.

İnsanların yakalandığı kanserler arasında ise en çabuk yayılan tür olarak bilinen pankreas kanseri genellikle 45 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir.

Yapılan araştırmalar daha çok alkol alan, aşırı kilolu, obez ve diabet (şeker) hastası insanlarda daha sık rastlandığını göstermiştir. Öncelikle pankreas adı verilen organın ne olduğu, vücudumuzun hangi bölgesinde yer aldığı hakkında bilgi verelim. İlk olarak pankreasın sindirim sisteminizin bir parçası olduğunu bilmeniz gerekir.

Cilt (Deri) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Boyutu yaklaşık 15-16 cm olan bu organ karının en arka bölümüne yerleşmiş; mide, kalın bağırsak ve onikiparmak bağırsağı ile sarılmış vaziyettedir. Midenin alt kısmında yer alan bu yaşamsal organ üç bölümden oluşmuştur. Geniş olan kısmına baş, ince olan kısmına kuyruk denilirken; ortada kalan bölüm ise gövde adını almıştır.

Pankreas Kanseri Nedir?

Şimdi de, yukarıda genel hatlarıyla bahsettiğimiz sindirim sistemi organı olan pankreasın görevlerini anlatarak, vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu kavramaya çalışalım. Pankreasın vücutta temel olarak 2 önemli görevi vardır.

Bunlardan birincisi pankreatik özsuyu üreterek alınan besinlerin sindirilmesini sağlamak; diğeri ise kan şekerinin dengede tutulması amacıyla insülin ve bazı gerekli hormonların üretilmesini sağlamaktır.

Pankreatik özsuyu üreten kısmı ekzokrin pankreas adını alırken, insülin ve diğer hormonların üretildiği kısım endokrin pankreastır. Pankreas kanseri, organın her bölümünde gelişebileceği için, ekzokrin ve endokrin pankreasın her ikisinde de görülebilir. Ancak farklı yerlerde meydana gelen kanser, farklı şekilde gelişir ve belirtileri de farklılık arz eder.

[attention type=yellow]
Vücudumuz için yaşamsal öneme sahip olan pankreastaki hücrelerin mutasyona uğraması ile de pankreas kanseri ortaya çıkmaktadır.
[/attention]

Dünyanın en ölümcül dördüncü kanser türü olarak bilinen pankreas kanseri daha çok 45 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Daha erken yaşlarda pek rastlanmamıştır.

Kansere yakalananların %80'inin ise 60 ve 80 yaş civarında olduğu anlaşılmıştır.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Ancak en hızlı yayılan ve en ölümcül kanser türlerinden olan pankreas kanserinde, kanser hücreleri metastaz yapmadan yani lenflere sıçramadan tedaviye başlansa bile hastanın en fazla 5 yıl hayatta kalabilmesi sağlanmıştır.

Pankreas Kanserinin Türleri Nelerdir?

Endokrin ve ekzokrin olmak üzere iki tür pankreas kanseri bulunmaktadır. Pankreas kanallarındaki hücrelerde başlayan ekzokrin tür, daha sık görülmektedir.

Ekzokrin Pankreas Kanseri

En yaygın görülen pankreas kanseri olan ekzokrin türü, pankreas kanallarındaki hücrelerde başlar. Bu kanallar ise pankreatik özsuyunu ana pankreas kanalına ve duedonuma taşıyan tüplerdir. Eğer burada oluşan tümör alınabilecek durumdaysa ameliyat edilebilir.

Bu şekilde uygulanan tedavi yöntemiyle hastalığın ilerleme hızının yavaşlatıldığı ve hastaların hayatta kalma sürelerinin en az 6 ay daha uzatıldığı ispatlanmıştır.

Bazı hastalarda ameliyat mümkün olmadığından kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Endokrin Pankreas Kanseri

Bu tür, ekzokrin kansere göre daha az görülmektedir. Endokrin pankreası, nöroendokrin tümörleri kanseri olarak da adlandırmak mümkündür. İnsülin ve benzeri hormonların üretildiği bu kısımda vücudumuz için çok önemli görevleri olan hormonların üretimi sağlanmaktadır. Buralarda meydana gelen tümörler de üretim yerlerine göre isim almaktadır;

Gastrinoma; Gastrin üreten hormonlarda görülür.
Somatostatinoma; Somatostatin üreten hücrelerde görülür.
İnsülinoma; İnsülin üreten hücrelerde görülür.
VIPoma; Vazoaktif intestinal peptid (VIP) üreten hücrelerde görülür.
Glukagonoma; Glukagon üreten hücrelerde görülür.

Pankreas Kanserinin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Pankreas kanseriyle ilgili kaydedilen her 10 vakanın 8'inde, hastaların aşırı sigara ve alkol alışkanlığının olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra diabet hastası olan, beslenme programında yoğun bir şekilde yağ ve şeker kullanan kilolu insanlarda da pankreas kanseri çok görülmektedir.

Uzmanlarca kesinliği tam olarak kabul edilmese de; erkek cinsiyet, ileri yaş ve daha önceden kolon kanseri benzeri bir hastalığın geçirilmiş olması da pankreas kanserinin nedenleri arasında kabul edilmektedir.  Çok küçük bir oran olsa da ailede daha önce bu hastalığa yakalanmış biri varsa, siz de risk grubundan sayılıyorsunuz.

[attention type=green]
Pankreas kanseriyle ilgili Amerika'da yapılmış bir araştırma sonuçları gösteriyor ki; her 1000 kadından 0,105'i, her 1000 erkekten ise 0,133'ü pankreas kanserine yakalanmaktadır.
[/attention]

Yine aynı araştırmaya göre hastalığa yakalananların ölüm oranları kıyaslandığında erkeklerde bu oranın daha fazla olduğu göze çarpmaktadır. Sözün özü sigara içen, alkol alan, dengesiz beslenip aşırı kilolu olan 45 yaş üstü tüm erkekler pankreas kanserine yakalanma konusunda ilk risk grubu içerisindedir.

Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar pankreas kanserinin diğer kanser türlerinde olduğu gibi hemen belirti vermesinin ve erken teşhis konmasının pek mümkün olmadığını söylemektedir. Örneğin meme kanserinde olduğu gibi dıştan bir sertlik hissedemezsiniz ya da prostat kanserinde olduğu gibi sık idrara çıkma  o bölgede ağrı gibi belirtiler bu kanser türünde olmamaktadır.

Ancak eğer oluşan tümör büyükse ağr çok şiddetli bir şekilde kendini belli edebilmektedir. Hastalık her ne kadar kendini kesin belirtilerle göstermese de, sağlığınızda ve vücudunuzda bir takım şeylerin yolunda gitmediğini gösteren sinyaller veriyor.

Pankreas kanserinin ilk belirtileri arasında; bulantı-kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, sırt ağrısı, kilo kaybı, sindirimde güçlük, sarılık, dışkının renginde solukluk, aniden ortaya çıkan şeker hastalığı, depresyon benzeri içe kapanıklık ve psikolojik sorunların varlığını sayabiliriz. Bu belirtilerden ilk ortaya çıkanları ise sarılık, idrarın çay renginde olması ve dışkının “cam macunu” diye tanımlanan açık bir renk almasıdır.

Pankreas Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Bilgihanem okurları için daha önce yayınladığımız kanser yazılarında da olduğu gibi, pankreas kanserini önlemek için öncelikle ona sebep olan etkenlerden uzak durulması gerekmektedir. Bunlardan en önemli ve öncelikli olan ise sigarayı ve alkolü bırakmak olmalıdır.

Bunun yanında egzersiz ve spor yapmayan bir beden her türlü hastalığın oluşması için uygundur. Hiç olmazsa günde yarım saat, hafif ritimde yürüyüş yapmalısınız. Pankreas kanserine yakalanmamak için yapılması gereken belli başlı şeyler ise şunlardır; çok aşırı yağlı, şekerli, raf ömrü dolmuş gıdalardan uzak durulmalı, toksik değeri yüksek su içilmemeli, aşırı kırmızı et tüketilmemelidir.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bunların yanında mevsiminde taze sebze ve meyveyi bol bol tüketmelisiniz. Pankreas kanserinden korunma konusunda yapılan araştırmalar elmanın büyük ölçüde faydası olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde domates ve brokolinin de hücreleri yenilediği ve kansere yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. (Brokolinin diğer faydaları için tıklayınız.)

Pankreas Kanserinde Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

Tüm hastalık türlerinde tedaviden tam sonuç alınabilmesi için erken teşhis en önemli kısımdır. Erken tanı için de farklı alternatif yolları mevcuttur. Erken teşhisin en az tedavi kadar önemli bir yeri olduğundan, bu yöntemleri ayrı bir başlık altında incelemek istedik.

 • Batın Ultrasonografisi; Pankreas kanserinin erken teşhisinde ilk aşamadır. Ultrasonda çıkan sonuçlar doktorunuzu daha ileri düzeydeki bir araştırmaya yönlendirecektir.
 • Bilgisayarlı Tomografi (BT); Pankreasın daha ince kesitler halinde, ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlar. Kanserden şüphe duyulması halinde mutlaka yapılması gereken bir teşhis metodudur.
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI); Bilgisayarlı tomografiye benzer ancak radyasyon içermemektedir. Bu da daha çok tercih edilen bir yöntem olmasını sağlamıştır.
 • Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP); Pankreas kanalına endoskopik yöntemlerle girilip, kontrast bir madde verilmesi ve görüntülenmesi esasına dayanır.
 • Biyopsi; Biyopsi tümörden doku örneği alınması demektir. Alınan kesit laboratuvarlarda incelenir ve tedavinin rotasını belirler.
 • Kan Testleri; Tüm kanser türlerinde ve hastalıkların teşhisinde, kan testleri büyük ölçüde fikir vermektedir. Çünkü vücutta üretilen hormonların veya hücrelerin sıra dışı seyri, kan hücrelerine anında yansımaktadır.

Pankreas Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sürekli tekrarladığımız erken teşhis hayat kurtarır sözü burada da karşımıza çıkıyor. Çünkü tedavinin şeklini ve seyrini yine bu teşhis belirliyor. Hastalığın geldiği seviyeye ve hastanın durumuna göre uygun tedavi yöntemi seçiliyor. Gelelim pankreas kanserinin tedavisi için kullanılan yöntemlere;

 • Cerrahi Tedavi; Öncelikle bilinmelidir ki, ileri evrelerdeki tümörlerde cerrahi tedavi uygulamak mümkün değildir. Daha önce yapılan araştırmalar sonucunda, eğer tümörün ameliyatla yani cerrahi müdahale ile çıkarılması mümkünse “whipple ameliyatı” adı verilen bir yöntem uygulanır. Bu yöntemle pankreasın tümör oluşan kısmı, eğer sıçradıysa safra kanalı, onikiparmak bağırsağının bir kısmı da çıkarılabilmektedir. Ancak pankreas kanserinde cerrahi yöntem pek tercih edilmez. Çünkü dünya geneline bakıldığında, ameliyat esnasında yaşanan zorluklar, sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar ve ölüm oranı bu tedavi yöntemini tercih edilmekten uzaklaştırmıştır.
 • Radyoterapi; Radyasyon ile tümör hücrelerinin küçültülmesi veya tamamen öldürülmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Vücut dışından da uygulanabilen bu yöntem sadece tedavi alandaki hücreleri etkilemektedir. Cerrahi işlem sonrasında, hastalığın yenilememesi için radyoterapinin uygulandığı görülmüştür.
 • Kemoterapi; İlaçla yapılan tedavi şeklidir. Cerrahi yöntem uygulanamayan hastalarda en çok kemoterapi tercih edilmektedir. Amaç ilaçlarla kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurmaktır. Ancak oldukça ağır bir tedavi ve meşakkatli bir yoldur.
 • Biyolojik Tedavi; Bu bölümün içerisine biyoterapi ve immünoterapi girmektedir. İmmünoterapide vücudun bağışıklık sistemi onarılarak, hastalıkla mücadele etmesi sağlanır. Biyoterapide ise, normal bir hücrenin kanser hücresine dönüşmesi durdurularak, hastalığın yayılması engellenir.

Источник: https://bilgihanem.com/pankreas-kanseri-nedir/

Hızlı kilo vermek pankreas kanserinin habercisi olabilir

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Sadece bir demet maydanoz kadar ağır bir organımız pankreas… Oysa ki, ağırlığıyla kıyaslanmayacak derecede büyük bir işlevi var. Vücudumuzda kan şekeri düzeylerinin düzenlenmesinde görev yapan 'insülin' ve 'glukagon' isimli hormonları üreterek dolaşım sistemimize verir.

Bir diğer önemli görevi ise gıdaların sindirimine yardımcı olan çeşitli enzimleri üreterek ince bağırsaklarımıza salmaktır. VM Medical Park Pendik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr.

Metin Kement, “Sanat-müzik terapisi, egzersizler ve gevşeme egzersizleri, tedavide hastaya psikolojik açıdan büyük fayda sağlar” dedi.

10 hastadan 1'i erken teşhis edilebiliyor

12-15 cm uzunluğunda, 60-80 gram ağırlığındaki pankreas, karnımızın arka kısmında, mide ile omurgamız arasında yatay olarak konumlanır. Dalakla, bağırsakları ve karaciğeri besleyen büyük hayati damarlarla ve safra yollarıyla çok yakın komşudur.

İşte hem bu hayati damarlara yakın komşuluğu hem de organın yeri sebebiyle 'pankreas organının kanseri', en geç bulgu veren kanser türleri arasında ilk sıralarda gelir.

[attention type=red]
Öyle ki, pankreas kanserli vakaların yalnızca yüzde 10 ila yüzde 15'i hekime başvurduğunda ameliyat edilebilir evrede yakalanabiliyor. Hastalar uygun şekilde ameliyat edilip mevcut onkolojik tedavileri alsalar dahi, sadece dörtte biri 5 yıl yaşayabiliyor.
[/attention]

Ameliyat edilemeyen evrelerdeki hastalar için ise ortalama yaşam beklentisi genellikle 3 ila 6 ay arasında değişiyor.

Ailenizde varsa mutlaka test yaptırın

Pankreas dokusundan ortaya çıkan kanserler organın konumu sebebiyle erken evrelerinde genellikle şikayete yol açmazlar, bu sebeple nadiren erken yakalanabilirler. Ancak pankreas kistlerinden ortaya çıkan kanserler veya aile öyküsü nedeniyle tarama yapılan kişilerde bu kanserlerin erken tespiti mümkün olabilir.

Her 10 pankreas kanseri vakasının 8'inden fazlasında tanı 60 yaş ve üzerindeki kişilerde konulmaktadır. Her 10 pankreas kanseri vakasının 1'inde ailesel yatkınlık söz konusudur, ailesel yatkınlığı olan kişilerde pankreas kanserleri daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Pankreas kanseri riski erkeklerde kadınlara göre 1.

[attention type=yellow]
3 kat daha fazladır. Pankreas kanserini tehli hale getiren üç faktör vardır. Birincisi pankreas kanserleri organın yerleşimi sebebiyle genellikle geç bulgu verirler, ikincisi pankreas çok hayati büyük damarlar ile yakın komşuluk göstermektedir.
[/attention]

Üçüncüsü günümüzde onkolojik tedavilerde (ilaç-ışın) çok ciddi ilerlemelere rağmen, henüz pankreas kanseri için çok etkili tedaviler mevcut değildir.

Diyabet ve obezite en önemli risk faktörleri

Pankreas kanseri riskini artırabilecek risk faktörleri şunlardır:

– Pankreasın kronik iltihabı (kronik pankreatit)

– Diyabet

– Pankreatik kanser aile öyküsü

– BRCA2 gen mutasyonu, Lynch sendromu ve ailesel atipik mol-malignant melanom (FAMMM) sendromu da dahil olmak üzere kanser riskini artırabilen genetik sendromların aile öyküsü

– Sigara içmek

– Obezite

– Yaşlılık (Çoğu pankreas kanseri 65 yaşından sonra ortaya çıkar)

Geniş çaplı bir çalışma, sigara içimi, uzun süredir devam eden diyabet ve kötü beslenme kombinasyonunun, pankreas kanseri riskini tek başına bu faktörlerden herhangi birinin riskinin ötesinde artırdığını göstermiştir.

Bu belirtilere dikkat

Maalesef organın yerleşiminden dolayı pankreas kanseri vakalarının büyük çoğunluğunda belirtiler ileri evrelerde ortaya çıkmaktadırlar. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilirler;

– Sırtınıza yansıyan üst karın bölgesinde ağrı

– İştah kaybı ve/veya istenmeyen kilo kaybı

– Gözlerinizdeki beyazların ve cildinizin sararması (sarılık)

– Yeni başlangıçlı diyabet

– Depresyon

– Kan pıhtılaşmasında artış

– Yorgunluk

Korunmak için sağlıklı kilo verin

Pankreas kanseri riski iki şekilde azaltılabilir:

Sigarayı bırakmak: Sigara içiliyorsa bırakmaya çalışılmalı. Gerekirse destek grupları ve ilaçlarla nikotin replasman tedavileri dahil olmak üzere sigarayı bırakmada yardımcı olacak stratejiler hakkında hekimlerle konuşulmalıdır. Sigara içilmiyorsa, başlanmamalıdır.

Sağlıklı kilo vermek: Sağlıklı kilolar mümkün olduğunca korunmalıdır. Kilo verilmesi gerekiyorsa, yavaş ve sürekli kilo vermek hedeflenmelidir (haftada 0,5 ila 1 kg).

Günlük egzersizler, kilo vermeye yardımcı olmak için daha küçük porsiyonlarda sebzeler, meyveler ve kepekli tahıllar açısından zengin sağlıklı bir diyetle birleştirilmelidir. Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllarla dolu bir diyet, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ailede pankreatik kanser öyküsü varsa, bir genetik danışmanla görüşülmesi iyi olabilir.

Müzik terapesi ve egzersiz ile savaşın

Pankreatik kanser tedavisinin ilk amacı mümkünse kanserli dokuları ortadan kaldırmaktır. Bu bir seçenek olamadığında, amaç yaşam kalitesini yükseltmek ve kanserin büyümesini ve daha fazla zarara yol açmasını önlemek olmalıdır. Tedavi ameliyat, radyasyon, kemoterapi veya bunların bir kombinasyonunu içerebilir.

Pankreatik kanser ilerlemiş ve bu tedavilerin bir yarar sağlaması mümkün değilse, hastalar semptomlarını azaltan yöntemler ile mümkün olduğunca rahat ettirilmeye çalışılır (palyatif bakım). Öte yandan kanserli bireyler sık sık stres yaşarlar.

Bazı araştırmalar, pankreatik kanserli kişilerde stresin diğer kanser türlerine sahip kişilerdekinden daha yaygın olduğunu düşündürmektedir. Stres, hastalarda uyumakta zorluk ve sürekli olarak kanser hakkında düşünmeye yol açabilir. Hastalar kızgınlık veya üzüntü hissedebilirler.

[attention type=green]
Bazı durumlarda bunları aşmada ilaçlar ve psikoterapiler yardımcı olabilirler. Tamamlayıcı tıp ve alternatif terapiler de bu sıkıntılar ile başa çıkmada belirli oranlarda yardımcı olabilirler.
[/attention]

Örnekler, şunları içerir:

– Sanat Terapisi

– Egzersizler

– Meditasyon

– Müzik Terapisi

– Gevşeme Egzersizleri

– Tinsellik

Источник: https://www.kadinvekadin.net/hizli-kilo-vermek-pankreas-kanserinin-habercisi-olabilir.html

Pankreas Kanseri Bitkisel Tedavisi

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Pankreas kanseri diğer kanser türlerinde de olduğu gibi hızlı metastaz yani yayılım gösteren bir kanserdir. Kötü huylu tümör önce hücreyi ardından dokuyu ve en son olarak organı ele geçirir.

Bu aşamayla da kalmaz lenf kanalları ve vücutta bulunan büyük kan damarları ile diğer doku ve organlara yayılarak etkinliğini tüm vücut üzerinde göstermek ister. İlk evreler sadece dokuya etki etse de sonraki evrelerde yayıldığı tüm doku ve organları etkisi altına alarak kendini yayar.

Böylelikle pankreasta başlayan kötü huylu tümör çoğalıp yayıldıkça diğer doku ve organları da tahrip etmeye başlar. Hasta bu süreçte çok zayıf kalır. Gücü olmaz ve halsizlikle mücadele ederek yaşamına devam eder.

Pankreas Kanserinde Geleneksel Tıp (Bitkisel Tedavi)

Her hastalıkta erken teşhis hayat kurtardığı gibi pankreas kanserinde de erken teşhis yapmak kişinin hayatını kurtarabilmektedir. Yapılan cerrahi, kemoterapik ve radyoterapik tedavilerin yanısıra şifalı bitkilerin de pankreas kanserine iyi geldiği bilinmektedir.

Geleneksel tıp yöntemleri çağlar boyunca insanın hayatını kurtarma yönünde birçok basamak oluşturmuştur. Modern tıbbın yanında geleneksel tıp yöntemlerinin önemi azımsanamayacak kadar fazladır.

 Pankreas kanserinde tüketilen şifalı bitkiler ve hastanın yediği sağlıklı besinlerle pankreas kanserinin evrelerinde gerileme ve hatta tamamen iyileşme görüldüğü bilim insanları tarafından kabul görmüştür.

[attention type=red]
Sağlıklı ve düzenli beslenme ile hasta kaybetmiş olduğu metabolitleri, vitaminleri ve mineralleri almasıyla beraber vücuda gereken enerji sağlanmış olur. Bağışıklık sistemini ayakta tutmak her hastalığın kesin çözümü olduğu tıbbi araştırmalar sonucunda nitelik kazanmıştır.
[/attention]

 Pankreas kanseri de diğer hastalıklar gibi bazı bitkiler ve yiyecekler sayesinde gerileme ve duraksama ve ardından yok olma aşamalarını göstermektedir. Bu da hastalığın sadece tıbbi ve cerrahi müdahaleler sonucunda iyileşmeyeceğine ve geleneksel tıbbın da tedavi de önemli derecede söz sahibi olduğunu kanıtlamıştır.

Pankreas Nedir ve Nerede Bulunur ?

Öncelikle pankreas kanserinin başladığı pankreas organını tanımak gerekmektedir. Bu organ midenin arkasında ve omuriliğe çok yakın bir pozisyonda bulunmaktadır.

Aynı zamanda karaciğer ve oniki parmak bağırsağına da yakın bir mesafededir. Yani pankreası korumak aslında bu diğer organları da korumak demektir.

Kullanılan bitkisel yöntemeler hem pankreas dokusundaki kötü huylu tümörü hem de diğer dokulara sıçrayan kötü huylu tümörü durdurup temizlemektedir.

Pankreas Kanserine İyi Gelen Bitkiler

Pankreas kanseri tedavisinde vücuda destek ve güç sağlayıp kötü huylu tümörü ortadan kaldıran bazı bitkiler ve yiyecekler aşağıda sırladığımız gibidir:

 • Milk Thistle (Deve dikeni kapsülü)

Kullanılan bu bitki özütü hastaya verildiği andan itibaren vücudun metabolitlerini dengeleyerek pankreas kanserinde önemli adımlar atılmasını sağlamaktadır.

 • Dandelion (Karahindiba hapı)

Karahindiba bitkisinden elde edilen bu hap pankreas kanserinin başlangıcı olan tümörün yok edilmesinde kullanılmaktadır.

Bilim adamlarınca bulunan ve boswellia bitkisinden üretilen bu hap pankreas kanserinde etkili sonuçlar vermektedir.

 • Burdock (Dulavrat otu hapı)

Dulavrat otundan üretilen bu hap pankreas kanserinin ilerleyen evrelerinde dahi hastanın olumlu yönde aşama kaydettiği görülmüştür.

Kilo kaybı olan durumlarda  günde 2-3 gr. kadar omega-3 yağı kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun yanısıra omega-3 balıklarda bol bulunduğu için sık sık balık tüketilmesinin önemi de oldukça fazladır.

Pankreas enzimlerinde etkili olduğu için ananas hapı da kullanılması tavsiye edilmektedir.

 • Coriolus Versicolor Mantarı Hapı

İmmun sistemi yani bağışıklık sistemininizi güçlendirmek için coriolus versicolor mantarı hapını kullanmak da pankreas kanserinde etkili yöntemlerden biridir.

Her gün yaklaşık yarım kilo doğal yoğurt yemek hem pankreas kanserine hem de diğer hastalıklara karşı savaşmanızda yardımcı olacaktır.

Tüketeceğiniz organik elma ve ayva size bol miktarda vitamin ve mineral vereceğinden pankreas kanserinde etkili yöntemlerdendir.

[attention type=yellow]
Pankreas kanserinde çok sık rastlanılan şikayet olan ishali önlemek için kızılcık ve nar suyu içilmelidir.
[/attention]

Yapılan son araştırmalarda zerdeçal bitkisi tümörü küçülttüğü görülmüştür. Zerdeçal bitkisini tüketmek size sağlığınızı geri kazandıracaktır.

Hastaları güçlendirmek için balık, yağsız kırmızı et, organik yumurta, organik yoğurt tüketilmelidir. Baklagillerden zengin oluşturacağınız besin programı pankreas kanserini yok edecektir.

Fırınlanmış susam tohumu hastaya her gün bir çorba kaşığı kadar verilmelidir.

Az miktarda vereceğiniz organik çiçek balı ve üzüm pekmezi hastanın kan değerlerini yükseltecektir.

K3 vitamini takviyesi pankreas kanserini azalttığı bilinmektedir.

Avokado ve ananas hastada meydana gelen enzim eksikliğinin önüne geçmektedir.

[attention type=green]
Hastada diabet yoksa eğer portakal ve havuç suyu da içirilerek gerekli vitamini alması sağlanmalıdır.
[/attention]

Isırgan yaprağı ve kökü çok faydalı bir bitki olmasıyla beraber pankreas kanserinde de tedavidir.

Kuşkonmaz bitkisinin suyu sıkılarak ya da besin şeklinde verilerek tüketilirse hastalığın önüne geçilmektedir.

Limon kanser tedavisinde oldukça etkilidir. İçerdiği Bol miktardaki C vitamini sayesinde kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Hergün en az 2 adet tüketeceğiniz limon sizi hem kansere karşı koruyacaktır hem de var olan kötü huylu tümörleri baskılayacaktır. Limonun sadece suyu değil kabuğu da çok değerlidir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir.

[attention type=red]
Çörekotu pankreas kanserine karşı mucizevi bir bitkidir. İçerdiği timokinon sayesinde kötü huylu tümörlerin adeta intihar etmesini sağlayarak vücudu tümörden temizler.
[/attention]

Çörekotu bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda doğal öldürücü hücrelerin ve makrofaj hücrelerinin sayısını arttırarak vücudu en iyi şekilde korumaya programlar.

Çörekotu hergün bir tatlı kaşığı kadar tüketmek vücuda gerekli desteği sağlamaktadır.

Meyan kökünün kansere karşı olan savaştaki etkinliği yapılan araştırmalar sonucu keşfedilmiştir. Pankreas kanserinin yanısıra deri ve prostat kanserine de iyi geldiği bulunan meyan kökünün etkileri saymakla bitmemektedir.

[attention type=yellow]
Yeşilçay sadece pankreas kanserine karşı değil ağızdan bağırsağa kadar olan tüm doku ve organları kansere karşı korumaktadır. Yeşilçay aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirerek vücuda gereken desteği sağlamaktadır. Hem kanser oluşumunu engelleyen hem de var olan kasneri yenen yeşilçay oldukça pratik ve ucuz bir yöntemdir.
[/attention]

Brokoli bitkisi pankreas kanserinin önüne geçen bir diğer şifalı bitkilerdendir. Ayrıca kolon ve rektum kanserinde de etkili olan brokoli pankreas kanserli hastalar tarafınca bol miktarda tüketilmelidir.

UNUTMAYINIZ!

Pankreas kanserine iyi gelen bitkiler, meyveler, sebzeler, yiyecekler, besinler yukarıda sıraladığımız gibidir. Bu tedavilerin etkili olması için hayatınızdan sigarayı, alkolü, yağlı yiyecekleri ve stresi uzaklaştırmanız gerekmektedir. Geleneksel tıp yöntemleri hastalıklara karşı şifa dağıtmasının yanında yaşam kalitesini de yükselttiği apaçık ortadır.

Bunların yanı sıra sadece bitkisel yöntemlere bağlı kalmak da doğru değildir. Hekiminizle görüştükten sonra ve hastalığın evresi tayin edildikten sonra gerekirse cerrahi müdahale de uygulanmalıdır. Fakat bu modern tıp tedavilerinin yanında geleneksel tıp yöntemlerini de uygulamak tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

[attention type=green]
Belirtilerin en az birini hissettiğiniz an doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Erken teşhis hayat kurtarır.
[/attention]

Источник: https://www.modanium.com/pankreas-kanseri-bitkisel-tedavisi/

Pankreas Kanseri

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Pankreas kanseri, pankreas dokusundaki hücrelerden kaynaklanan kötü huylu bir tümördür. Hastalık kanserler içinde kötü klinik gidişiyle bilinmektedir.Pankreas kanserinin küratif yegane tedavisi cerrahidir.

Ne var ki hastaların ancak %20 kadarı hastalığın cerrahi olarak ameliyat edilebilir aşamasında başvurmaktadır.Bu tümörün erken tanısı ancak nitelikli bir araştırma ile mümkündür.

Karın içinin en derininde ve birçok hayati damarların çevresinde yerleşmiş bir organ olan pankreasın cerrahisi teknik olarak oldukça zordur. Ancak günümüzde ilerleyen cerrahi yöntemlerle bu ameliyatlar güvenle yapılabilmektedir.

Pankreas kanserleri kaç farklı tipte görülür?

Pankreas dokusunda yer alan tüm hücrelerden kanser çıkabilir. Hem endokrin (hormon üreten) hem de ekzokrin (sindirim salgısı üreten) dokudan kanser çıkabilir. Hastaların yaklaşık %95'inde neden pankreas kanalından kaynaklanan duktal adenokarsinom denilen alt tip görülür. Bunun dışında nöroendokrin tümörler de kötü huylu olabilir.

Pankreas kanserinin nedeni nedir?

Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Buna karşın bilinen bazı risk faktörleri mevcuttur.

Sigara, alkol, yağlı diyet, bazı kimyasallarla (iyonize radyasyon, alüminyum, akrilamid ve halojen hidrokarbonlar) temas halindeki meslekler, kronik pankreatit ve diyabet gibi hastalık öyküsü risk faktörleridir.

Öte yandan genetik geçişi olan herediter pankreas kanseri de bilinen bir durumdur. Pankreas kanserinin öncüsü kistadenom adı verilen bazı iyi huylu tümörler de uzun dönemde kanserleşebilir.

Pankreas kanserinin belirtileri

Pankreas kanseri çoğunlukla sinsi gidişli bir hastalıktır, belirtileri siliktir ve hastalığın erken döneminde uyarıcı olmaz. Ancak tümör pankreasın baş bölümünde yer alıyorsa buradan geçen safra yolunu tutabilir ve hastada erken dönemde sarılık gelişebilir.

Bu hastanın cerrahi şansını kullanabilmesini sağlayabilecek erken bir uyarıdır. Tümör büyüdükçe özellikle sırta vuran karın ağrısına neden olur. Ağrı karnın üst orta bölümündedir ve bir kuşak gibi her iki yönde yayılabilir.

Bunun dışında hastalarda kilo kaybı, bulantı, kusma, tıkanma sarılığı varsa kaşıntı görülebilir.

Pankreas kanseri nasıl teşhis edilir?

Pankreas kanserinin tanısında görüntüleme büyük önem taşır. Kontrastlı bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, endoskopik ultrasonografi en değerli görüntüleme yöntemleridir.

Bu yöntemler tümörlerin yerini, çevre organlar ile ilişkisini, varsa uzak metastazları (hastalığın uzak yayılımı) başarıyla gösterir.

Bazı tümör belirteçleri de pankreas kanserinin tanısında yardımcı olabilen tetkiklerdendir.

[attention type=red]
Pankreas kanserinin tanısında iğne biyopsisinin değeri sınırlıdır. Bunun nedeni tümör dokusunun bağ dokusundan zengin olması ve bu nedenle yapılan iğne biyopsilerinin yalancı negatiflik (yani kanser olduğu halde yokmuş gibi sonuç alınması) riski yüksektir.
[/attention]

Hekimi yanıltıcı ve hastaya zaman kaybettirici olabilmesi nedeniyle cerrahi olarak çıkarılabilecek nitelikte ve radyolojik olarak tümör görüntüsü veren pankreastaki tüm kütleler biyopsi denenmeden çıkarılmalıdır.

Biyopsi uygulanacak seçilmiş sınırlı sayıda hastada bu işlemin endoskopiyle yapılması uygun olacaktır.

Pankreas kanseri nasıl tedavi edilir?

En etkin tedavi cerrahidir. Hastanın genel durumu izin verdiği takdirde ve tümör cerrahi olarak geride tümör dokusu bırakmadan çıkarılabilecekse cerrahi uygulanmalıdır.Bu arada hayati bazı damarlara iç içe bir organ olan pankreasın tümörlerinde damar tutulumları da olabilmektedir.

Burada akla gelen soru böyle bir tutulum varsa cerrahi uygulanıp uygulanamayacağıdır. Pankreas kanserinde çevre damar tutulumu varsa bu cerrahiye kesin engel bir durum teşkil etmez. Burada tümörün hangi damarı, ne düzeyde tuttuğu önemlidir.

[attention type=yellow]
Pankreasın arkasından seyreden ve bağırsaklardan gelen kanı karaciğere taşıyan mezenterik venin tutulduğu birçok durumda tümörün tuttuğu damar bölümü çıkarılabilir. Ancak yaşamsal önemi olan damarlarda cerrahi olarak çıkarılamayacak düzeyde bir tutulum varsa bu durumda damar çıkarılması uygun olmayabilir.
[/attention]

Bu düzeyde ileri bir hastalığın tedavisini planlarken bu alanda bilgi sahibi olan cerrah, onkolog ve radyolog bir ekip halinde karar vermelidir.

Pankreas kanseri ve PET MR

Çalışmalar, PET MR’ın, pankreas tümörlerinin karakterize edilmesinde PET/BT'ye üstün olduğunu göstermektedir. Çünkü;

PET/BT'nin BT bölümü, pankreas tümörlerinin görüntülenmesinde sınırlılık gösterebilmektedir.

MR'da elde edilen pankreasa özgü teknikler BT'dekilere göre üstündür.

MR ve PET'in eş zamanlı görüntülemesi, ayrı ayrı PET ve MR'dan daha iyi haritalama ve füzyon görüntü kalitesi sunar.

Pankreasın iyi huylu tümörleri

Pankreasın bazı iyi huylu tümörlerinde cerrahi girişimler gerekli olabilmektedir. Hormonal aktivitesi olan insulinoma gibi bazı tümörler çoğunlukla iyi huyludur. Pankreasın kistik tümörlerinin önemli bir bölümü de iyi huyludur.İyi huylu pankreas tümörlerinde cerrahi tedavi genellikle gerekli olmaktadır.

Ancak pankreasın kistik (içi sıvı dolu) tümörleri içinde tanısı radyolojik olarak kesin olan seröz kistadenomlar ve İPMN denilen kistik tümörlerin bazı riski düşük alt tipleri izlenebilir. Bununla birlikte birçok olguda cerrahi olarak ilgili lezyonun çıkarılması gereklidir.

İnsulinoma gibi endokrin (hormon üreten) tümörlerde hastada hormonun yaşamı tehdit edici etkisi nedeniyle ameliyat zorunludur. Örneğin insülinoma hastalarında kan şekeri kontrolsüz şekilde aniden çok düşük düzeylere iner ve hasta bayılır. Bu tümörlerde cerrahi kaçınılmazdır.

[attention type=green]
Pankraesın neoplastik kistik tümörlerinde birçok hastada ameliyat kararı alınmaktadır. Bu kistik tümörlerde kanserleşme potansiyeli mevcuttur. Kanserleşme mevcut olup henüz tanısı konulmamış dahi olabilir. Bu nedenle hastalarda cerrahi sınırlar sanki lezyon kansermiş gibi belirlenir.
[/attention]

Kistik tümörler içinde kanserleşme potansiyeli en yüksek olanlar müsinöz kistadenom ve intraduktal papiller müsinöz neoplazi (İPMN) dir. Bu iki lezyonun tedavisinde cerrahi uygulanmaktadır. İPMN hastalarında riskin düşük olduğu nadir durumlarda hastalık takip edilse de genellikle cerrahi önerilmektedir.

Seröz kistadenom selim gidişli ve kanserleşme potansiyeli düşük bir kistik lezyondur. Bu hastalarda radyolojik tanı kesin ise hastalar izlenebilir.

Kistik pankreas tümörlerinde ameliyat planlaması yapılırken kist sıvısı endoskopik yolla alınmakta ve bu sıvıdan çeşitli testler yapılabilmektedir.

Источник: https://www.florence.com.tr/pankreas-kanseri

Pankreas Kanseri Neden Olur? Pankreas Kanseri Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Pankreas, onikiparmak bağırsağı ile dalağın arasında yaklaşık 15 sm uzunlukta, 2 sm kalınlıkta, 3-4 sm genişlikte karnı bir baştan bir başa uzanan bir salgı bezidir.

Pankreas kanseri, pankreas adı verilen organın kanseridir. Pankreas kanseri çok nadir görülen bir kanser olmamakla birlikte, kanserden ölümlerde 4’üncü sıradadır. Pankreasın habis tümörü, pankreasın tümörleri genellikle sindirim enzimlerini salan ekzokrin pankreas dokusunda oluşur.

Nadir olarak Vater ampülü (ana safra kanalı ve safra kanalının birleştiği nokta) veya endokrin kısmında meydana gelebilir. Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak sigara kullanımı, kronik panreaitit ve yüksek oranda alkol tüketimi gibi faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir.

Pankreas kanserinin yerleşim alanları

Pankreas, mide, ince bağırsak, karaciğer ve ana atardamarlar ile çevrelenmiştir. Pankreasın herhangi bir yerinde kanser görülebilir, bu nedenle pankreas kanseri kendi içerisinde üç kısma ayrılır.

Bu ayrımlar, pankreasın baş kısmı, pankreasın gövde kısmı ve pankreasın kuyruk kısmı şeklinde değerlendirilir.

Dolayısı ile pankreasta kanserin görüldüğü bölgelere göre farklı şikayetler ve farklı belirtiler de görülebilir.

 • Ekzokrin pankreas kanseri nedir? Pankreas kanserlerinin büyük bir bölümünün başlangıç noktası, pankreas kanallarını çevreleyen ekzokrin hücrelerinin bulunduğu bölgedir. Pankreasın bu tür kanserlerine pankreasın ekzokrin kanserleri denir.
 • Pankreatik endokrin hücre kanseri nedir? Pankreas kanserinin daha az sıklıkta rastlanan türü ise endokrin hücrelerden kaynaklanan pankreatik endokrin tümörleri şeklindedir ve bu kanser türü pankreasın adacık hücrelerinden gelişir.

Her iki kanser türünün tedavi metotları özellikle ileri evrelerde oldukça farklıdır. Pankreas kanseri erkelerde daha sık görülür ve genellikle 60-75 yaşları arasında ortaya çıkar. Pankreas kanserinin 40 yaşın altında görülme oranı yaklaşık % 2 civarındadır. Yakın aile bireylerinden pankreas kanseri olan kişilerin özellikle 40 yaşından sonra takip edilmesi önemlidir.

Pankreas kanseri nedenleri

 • Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmediği gibi bilinen en önemli sebep sigara kullanımıdır. Sigara içenlerde ve aşırı alkol tüketenlerde pankreas kanseri daha sık görülür.
 • Beslenme şeklinin de pankreas kanserinde etkileri vardır. Örneğin çok fazla kırmızı et tüketimi, kızartmalar, aşırı yağlı beslenme, hamur işlerini çok fazla tüketme gibi beslenme tarzının pankreas kanseri gelişiminde rolü vardır. Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşil yapraklı besinler pankreas kanseri riskini azaltmada yardımcıdır.
 • Alkolün pankreas kanserinde risk oluşturduğu net olarak bilinmemese de, alkol kullanımın da pankreas kanserine neden olduğu düşünülmektedir.
 • Şeker hastalığının pankreas kanserine yol açtığı konusunda iddialar olmasına rağmen kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Pankreas kanseri oluşumunda genetik yatkınlığın da etkisi vardır.
 • Ayrıca petrol ürünlerine ve diğer kimyasal maddelere maruz kalma, uzun süre tedavi edilmeyen pankreatit (pankreas iltihabı) gibi faktörler pankreas kanserine neden olabilir.

Pankreas kanserine neden olan faktörler

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanserinin erken teşhis edilmesi için kesin bir belirti ve bulgu yoktur. Pankreas kanserine dair özel bir belirti de bulunmamaktadır.

 • Pankreas kanseri belirtilerinde en önemli bulgu kilo kaybı, kilo kaybı en önemli bulgu olduğu gibi hastalar bazen 7-8 kilo birden kaybedebilir.
 • Yüzlerinde de kahverengi tonlu renk farkı hastaların yaklaşık tamamında görülen bir belirtidir.
 • Kanserin oluştuğu kısım pankreasın başında ise safra yolları tıkanır ve sarılık, kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar ve bu durumda teşhisin konulması daha kolay olur fakat pankreasın ortasında ve kuyruğundaki kanserlerde şikayetler daha geç ortaya çıkar.
 • Pankreas gövdesi kanserleri genellikle tedavi edilemeyecek kadar geçikmiş olarak teşhis edilir ve tedavisi mümkün olmaz.

Pankreas kanserinin genel belirtileri arasında kilo kaybı, sarılık, kaşıntı, halsizlik, iştahsızlık, yemek sonrası ya da yatay pozisyonda iken artan karın ağrısı, ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik, ani meydana çıkan şeker hastalığı, koyu renkli idrar, genel halsizlik, karaciğer ve safra kesesinde büyüme, kil renginde dışkı gibi belirtiler vardır.

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanseri teşhisi

Pankreas kanseri teşhisi kanser şüphesi görüldükten sonra ilgili tetkikler ile konulur. Pankreas kanserinde erken tanı koymak oldukça zordur. Günümüzde pankreas kanserinin alt tipleri vardır. Bu tipleri şu şekilde evrelendirmek mümkündür.

Pankreas kanserinin erken evrelerinde çoğunlukla herhangi bir belirti ve bulguya rastlanmaz. Hastalığın belirtileri, birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik gösterir.

Pankreas anatomik olarak mide, ince bağırsak, karaciğer, safra kesesi, dalak, safra kanalı gibi organların arkasında yer alır, bu nedenle bu organların hastalıkları ile karışabilir ya da kanser bu organlara sıçramış olabilir.

Pankreas kanseri teşhisi genellikle çeşitli testlerin yardımı ve pankreas çevresindeki organların detaylı görüntülenmesi ile konulabilir.

[attention type=red]
Hastalar tesadüfen başka nedenlerle tomografi çektirdiklerinde kanser olduğu fark edilebilir.
[/attention]

Bunun dışında pankreas kanseri teşhisinin konulması için pankreas kanserini düşündüren semptomları olan hastalarda bilgisayarlı tomografi filmi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI), ultrasonografik görüntüleme, endoskopik görüntüleme, laparoskopi gibi yöntemler ve bazı idrar, kan tahlilleri gibi testler kullanılır.

Pankreas kanseri tedavisi

Pankreas kanseri tedavisinde çok ince bir nokta vardır; tomografi tetkikinde pankreasta kitle görüldüğünde bu kitleden biyopsi alındıktan sonra tanının konulması bazı durumlarda beklenmez, çünkü pankreas kanseri çok hızlı gelişen bir tümördür. Bu nedenle hastalarda görüntüleme metotları ile kitle belirlenir ve pankreas kanseri şüphesi varsa biyopsi alınarak ya da alınmadan hastanın ameliyat planı yapılır.

Pankreas kanserinde biyopsi her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Ayrıca biyopsi alındığında kanserin karın içerisindeki diğer organlara sıçrama riski olup olmadığı tartışmalıdır. Hastanın pankreas kanserinden kurtulması ve sonrasında daha kaliteli hayat yaşaması için en uygun tedavi cerrahidir.

Kanser karın içerisindeki diğer organlara yayılmış ise hastanın ameliyat olması fayda etmez. Bu gibi durumlarda kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulanır. Sarılık için safra yollarına stent takılması gerekebilir.

Ağrıyı azaltmak için nanoknife, radyofrekans ablasyon (RFA), çölyak ganglion blokajı gibi yöntemler uygulanabilir. Yine ameliyat edilen hastalarda da ameliyattan sonra kemoterapi ve radyoterapi tedavileri de uygulanır.

İleri evredeki hastaların yaşam süresi genellikle 1 yıldan azdır.

Pankreas kanseri ameliyatından sonra

Pankreas kanseri ameliyatı dikkatli, titiz ve uygun bir şekilde yapıldığında ameliyat sonrası oldukça rahat seyreder. Pankreas kanseri ameliyatı sonrası genellikle basit bir mide ya da sarfa kesesi ameliyatı gibi olur.

Pankreas kanserinden ameliyat olan hastalar, genellikle başka bir sorun çıkmadığı sürece 10-15 gün içerisinde taburcu edilir. Hastalar evlerine döndükten sonra çok fazla bir kısıtlama getirilmez. Hastalar taburcu olduktan sonra istediklerini yerler, istedikleri gibi davranabilirler fakat hastalar kontrollerine düzenli olarak gitmek zorundadırlar.

Bazı hastalarda pankreas kanseri ameliyatı sonrasında kilo kaybı devam eder. Başarılı geçen ameliyattan sonra hastaların yaşam kalitesinde genellikle ciddi bir eksiklik söz konusu olmaz.

Pankreas kanserinden korunma yolları

Pankreas kanserinden korunmanın kesin bir yolu yoktur. Sigara kullanmamak, alkol kullanmamak pankreas kanseri riskini oldukça azaltır.

Beslenmede de ağır yağlı kızartmalar, aşırı et tüketimi gibi beslenme tarzından uzak durmak gerekir.

Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşillik tüketimini arttırmak gibi beslenme tarzı pankreas kanseri ve diğer kanser türlerinden korunmada yardımcı olur.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/pankreas-kanseri-neden-olur-pankreas/

Pankreas Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi
Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Hepimizin bildiği gibi kanser insanoğlunun başına gelmiş en tehli ve ölümcül hastalık türlerinden biridir.

Erken teşhis ve yerinde tedavi ile çoğu zaman bu hastalığın üstesinden gelinse de, hastalığa yenik düşen kişi sayısı azımsanmayacak derecededir.

İnsanların yakalandığı kanserler arasında ise en çabuk yayılan tür olarak bilinen pankreas kanseri genellikle 45 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir.

Yapılan araştırmalar daha çok alkol alan, aşırı kilolu, obez ve diabet (şeker) hastası insanlarda daha sık rastlandığını göstermiştir. Öncelikle pankreas adı verilen organın ne olduğu, vücudumuzun hangi bölgesinde yer aldığı hakkında bilgi verelim. İlk olarak pankreasın sindirim sisteminizin bir parçası olduğunu bilmeniz gerekir.

Cilt (Deri) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Boyutu yaklaşık 15-16 cm olan bu organ karının en arka bölümüne yerleşmiş; mide, kalın bağırsak ve onikiparmak bağırsağı ile sarılmış vaziyettedir. Midenin alt kısmında yer alan bu yaşamsal organ üç bölümden oluşmuştur. Geniş olan kısmına baş, ince olan kısmına kuyruk denilirken; ortada kalan bölüm ise gövde adını almıştır.

Pankreas Kanseri Nedir?

Şimdi de, yukarıda genel hatlarıyla bahsettiğimiz sindirim sistemi organı olan pankreasın görevlerini anlatarak, vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu kavramaya çalışalım. Pankreasın vücutta temel olarak 2 önemli görevi vardır.

Bunlardan birincisi pankreatik özsuyu üreterek alınan besinlerin sindirilmesini sağlamak; diğeri ise kan şekerinin dengede tutulması amacıyla insülin ve bazı gerekli hormonların üretilmesini sağlamaktır.

Pankreatik özsuyu üreten kısmı ekzokrin pankreas adını alırken, insülin ve diğer hormonların üretildiği kısım endokrin pankreastır. Pankreas kanseri, organın her bölümünde gelişebileceği için, ekzokrin ve endokrin pankreasın her ikisinde de görülebilir. Ancak farklı yerlerde meydana gelen kanser, farklı şekilde gelişir ve belirtileri de farklılık arz eder.

[attention type=yellow]
Vücudumuz için yaşamsal öneme sahip olan pankreastaki hücrelerin mutasyona uğraması ile de pankreas kanseri ortaya çıkmaktadır.
[/attention]

Dünyanın en ölümcül dördüncü kanser türü olarak bilinen pankreas kanseri daha çok 45 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Daha erken yaşlarda pek rastlanmamıştır.

Kansere yakalananların %80'inin ise 60 ve 80 yaş civarında olduğu anlaşılmıştır.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Ancak en hızlı yayılan ve en ölümcül kanser türlerinden olan pankreas kanserinde, kanser hücreleri metastaz yapmadan yani lenflere sıçramadan tedaviye başlansa bile hastanın en fazla 5 yıl hayatta kalabilmesi sağlanmıştır.

Pankreas Kanserinin Türleri Nelerdir?

Endokrin ve ekzokrin olmak üzere iki tür pankreas kanseri bulunmaktadır. Pankreas kanallarındaki hücrelerde başlayan ekzokrin tür, daha sık görülmektedir.

Ekzokrin Pankreas Kanseri

En yaygın görülen pankreas kanseri olan ekzokrin türü, pankreas kanallarındaki hücrelerde başlar. Bu kanallar ise pankreatik özsuyunu ana pankreas kanalına ve duedonuma taşıyan tüplerdir. Eğer burada oluşan tümör alınabilecek durumdaysa ameliyat edilebilir.

Bu şekilde uygulanan tedavi yöntemiyle hastalığın ilerleme hızının yavaşlatıldığı ve hastaların hayatta kalma sürelerinin en az 6 ay daha uzatıldığı ispatlanmıştır.

Bazı hastalarda ameliyat mümkün olmadığından kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Endokrin Pankreas Kanseri

Bu tür, ekzokrin kansere göre daha az görülmektedir. Endokrin pankreası, nöroendokrin tümörleri kanseri olarak da adlandırmak mümkündür. İnsülin ve benzeri hormonların üretildiği bu kısımda vücudumuz için çok önemli görevleri olan hormonların üretimi sağlanmaktadır. Buralarda meydana gelen tümörler de üretim yerlerine göre isim almaktadır;

Gastrinoma; Gastrin üreten hormonlarda görülür.
Somatostatinoma; Somatostatin üreten hücrelerde görülür.
İnsülinoma; İnsülin üreten hücrelerde görülür.
VIPoma; Vazoaktif intestinal peptid (VIP) üreten hücrelerde görülür.
Glukagonoma; Glukagon üreten hücrelerde görülür.

Pankreas Kanserinin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Pankreas kanseriyle ilgili kaydedilen her 10 vakanın 8'inde, hastaların aşırı sigara ve alkol alışkanlığının olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra diabet hastası olan, beslenme programında yoğun bir şekilde yağ ve şeker kullanan kilolu insanlarda da pankreas kanseri çok görülmektedir.

Uzmanlarca kesinliği tam olarak kabul edilmese de; erkek cinsiyet, ileri yaş ve daha önceden kolon kanseri benzeri bir hastalığın geçirilmiş olması da pankreas kanserinin nedenleri arasında kabul edilmektedir.  Çok küçük bir oran olsa da ailede daha önce bu hastalığa yakalanmış biri varsa, siz de risk grubundan sayılıyorsunuz.

[attention type=green]
Pankreas kanseriyle ilgili Amerika'da yapılmış bir araştırma sonuçları gösteriyor ki; her 1000 kadından 0,105'i, her 1000 erkekten ise 0,133'ü pankreas kanserine yakalanmaktadır.
[/attention]

Yine aynı araştırmaya göre hastalığa yakalananların ölüm oranları kıyaslandığında erkeklerde bu oranın daha fazla olduğu göze çarpmaktadır. Sözün özü sigara içen, alkol alan, dengesiz beslenip aşırı kilolu olan 45 yaş üstü tüm erkekler pankreas kanserine yakalanma konusunda ilk risk grubu içerisindedir.

Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar pankreas kanserinin diğer kanser türlerinde olduğu gibi hemen belirti vermesinin ve erken teşhis konmasının pek mümkün olmadığını söylemektedir. Örneğin meme kanserinde olduğu gibi dıştan bir sertlik hissedemezsiniz ya da prostat kanserinde olduğu gibi sık idrara çıkma  o bölgede ağrı gibi belirtiler bu kanser türünde olmamaktadır.

Ancak eğer oluşan tümör büyükse ağr çok şiddetli bir şekilde kendini belli edebilmektedir. Hastalık her ne kadar kendini kesin belirtilerle göstermese de, sağlığınızda ve vücudunuzda bir takım şeylerin yolunda gitmediğini gösteren sinyaller veriyor.

Pankreas kanserinin ilk belirtileri arasında; bulantı-kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, sırt ağrısı, kilo kaybı, sindirimde güçlük, sarılık, dışkının renginde solukluk, aniden ortaya çıkan şeker hastalığı, depresyon benzeri içe kapanıklık ve psikolojik sorunların varlığını sayabiliriz. Bu belirtilerden ilk ortaya çıkanları ise sarılık, idrarın çay renginde olması ve dışkının “cam macunu” diye tanımlanan açık bir renk almasıdır.

Pankreas Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Bilgihanem okurları için daha önce yayınladığımız kanser yazılarında da olduğu gibi, pankreas kanserini önlemek için öncelikle ona sebep olan etkenlerden uzak durulması gerekmektedir. Bunlardan en önemli ve öncelikli olan ise sigarayı ve alkolü bırakmak olmalıdır.

Bunun yanında egzersiz ve spor yapmayan bir beden her türlü hastalığın oluşması için uygundur. Hiç olmazsa günde yarım saat, hafif ritimde yürüyüş yapmalısınız. Pankreas kanserine yakalanmamak için yapılması gereken belli başlı şeyler ise şunlardır; çok aşırı yağlı, şekerli, raf ömrü dolmuş gıdalardan uzak durulmalı, toksik değeri yüksek su içilmemeli, aşırı kırmızı et tüketilmemelidir.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bunların yanında mevsiminde taze sebze ve meyveyi bol bol tüketmelisiniz. Pankreas kanserinden korunma konusunda yapılan araştırmalar elmanın büyük ölçüde faydası olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde domates ve brokolinin de hücreleri yenilediği ve kansere yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. (Brokolinin diğer faydaları için tıklayınız.)

Pankreas Kanserinde Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

Tüm hastalık türlerinde tedaviden tam sonuç alınabilmesi için erken teşhis en önemli kısımdır. Erken tanı için de farklı alternatif yolları mevcuttur. Erken teşhisin en az tedavi kadar önemli bir yeri olduğundan, bu yöntemleri ayrı bir başlık altında incelemek istedik.

 • Batın Ultrasonografisi; Pankreas kanserinin erken teşhisinde ilk aşamadır. Ultrasonda çıkan sonuçlar doktorunuzu daha ileri düzeydeki bir araştırmaya yönlendirecektir.
 • Bilgisayarlı Tomografi (BT); Pankreasın daha ince kesitler halinde, ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlar. Kanserden şüphe duyulması halinde mutlaka yapılması gereken bir teşhis metodudur.
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI); Bilgisayarlı tomografiye benzer ancak radyasyon içermemektedir. Bu da daha çok tercih edilen bir yöntem olmasını sağlamıştır.
 • Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP); Pankreas kanalına endoskopik yöntemlerle girilip, kontrast bir madde verilmesi ve görüntülenmesi esasına dayanır.
 • Biyopsi; Biyopsi tümörden doku örneği alınması demektir. Alınan kesit laboratuvarlarda incelenir ve tedavinin rotasını belirler.
 • Kan Testleri; Tüm kanser türlerinde ve hastalıkların teşhisinde, kan testleri büyük ölçüde fikir vermektedir. Çünkü vücutta üretilen hormonların veya hücrelerin sıra dışı seyri, kan hücrelerine anında yansımaktadır.

Pankreas Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sürekli tekrarladığımız erken teşhis hayat kurtarır sözü burada da karşımıza çıkıyor. Çünkü tedavinin şeklini ve seyrini yine bu teşhis belirliyor. Hastalığın geldiği seviyeye ve hastanın durumuna göre uygun tedavi yöntemi seçiliyor. Gelelim pankreas kanserinin tedavisi için kullanılan yöntemlere;

 • Cerrahi Tedavi; Öncelikle bilinmelidir ki, ileri evrelerdeki tümörlerde cerrahi tedavi uygulamak mümkün değildir. Daha önce yapılan araştırmalar sonucunda, eğer tümörün ameliyatla yani cerrahi müdahale ile çıkarılması mümkünse “whipple ameliyatı” adı verilen bir yöntem uygulanır. Bu yöntemle pankreasın tümör oluşan kısmı, eğer sıçradıysa safra kanalı, onikiparmak bağırsağının bir kısmı da çıkarılabilmektedir. Ancak pankreas kanserinde cerrahi yöntem pek tercih edilmez. Çünkü dünya geneline bakıldığında, ameliyat esnasında yaşanan zorluklar, sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar ve ölüm oranı bu tedavi yöntemini tercih edilmekten uzaklaştırmıştır.
 • Radyoterapi; Radyasyon ile tümör hücrelerinin küçültülmesi veya tamamen öldürülmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Vücut dışından da uygulanabilen bu yöntem sadece tedavi alandaki hücreleri etkilemektedir. Cerrahi işlem sonrasında, hastalığın yenilememesi için radyoterapinin uygulandığı görülmüştür.
 • Kemoterapi; İlaçla yapılan tedavi şeklidir. Cerrahi yöntem uygulanamayan hastalarda en çok kemoterapi tercih edilmektedir. Amaç ilaçlarla kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurmaktır. Ancak oldukça ağır bir tedavi ve meşakkatli bir yoldur.
 • Biyolojik Tedavi; Bu bölümün içerisine biyoterapi ve immünoterapi girmektedir. İmmünoterapide vücudun bağışıklık sistemi onarılarak, hastalıkla mücadele etmesi sağlanır. Biyoterapide ise, normal bir hücrenin kanser hücresine dönüşmesi durdurularak, hastalığın yayılması engellenir.

Источник: https://bilgihanem.com/pankreas-kanseri-nedir/

Hızlı kilo vermek pankreas kanserinin habercisi olabilir

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Sadece bir demet maydanoz kadar ağır bir organımız pankreas… Oysa ki, ağırlığıyla kıyaslanmayacak derecede büyük bir işlevi var. Vücudumuzda kan şekeri düzeylerinin düzenlenmesinde görev yapan 'insülin' ve 'glukagon' isimli hormonları üreterek dolaşım sistemimize verir.

Bir diğer önemli görevi ise gıdaların sindirimine yardımcı olan çeşitli enzimleri üreterek ince bağırsaklarımıza salmaktır. VM Medical Park Pendik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr.

Metin Kement, “Sanat-müzik terapisi, egzersizler ve gevşeme egzersizleri, tedavide hastaya psikolojik açıdan büyük fayda sağlar” dedi.

10 hastadan 1'i erken teşhis edilebiliyor

12-15 cm uzunluğunda, 60-80 gram ağırlığındaki pankreas, karnımızın arka kısmında, mide ile omurgamız arasında yatay olarak konumlanır. Dalakla, bağırsakları ve karaciğeri besleyen büyük hayati damarlarla ve safra yollarıyla çok yakın komşudur.

İşte hem bu hayati damarlara yakın komşuluğu hem de organın yeri sebebiyle 'pankreas organının kanseri', en geç bulgu veren kanser türleri arasında ilk sıralarda gelir.

[attention type=red]
Öyle ki, pankreas kanserli vakaların yalnızca yüzde 10 ila yüzde 15'i hekime başvurduğunda ameliyat edilebilir evrede yakalanabiliyor. Hastalar uygun şekilde ameliyat edilip mevcut onkolojik tedavileri alsalar dahi, sadece dörtte biri 5 yıl yaşayabiliyor.
[/attention]

Ameliyat edilemeyen evrelerdeki hastalar için ise ortalama yaşam beklentisi genellikle 3 ila 6 ay arasında değişiyor.

Ailenizde varsa mutlaka test yaptırın

Pankreas dokusundan ortaya çıkan kanserler organın konumu sebebiyle erken evrelerinde genellikle şikayete yol açmazlar, bu sebeple nadiren erken yakalanabilirler. Ancak pankreas kistlerinden ortaya çıkan kanserler veya aile öyküsü nedeniyle tarama yapılan kişilerde bu kanserlerin erken tespiti mümkün olabilir.

Her 10 pankreas kanseri vakasının 8'inden fazlasında tanı 60 yaş ve üzerindeki kişilerde konulmaktadır. Her 10 pankreas kanseri vakasının 1'inde ailesel yatkınlık söz konusudur, ailesel yatkınlığı olan kişilerde pankreas kanserleri daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Pankreas kanseri riski erkeklerde kadınlara göre 1.

[attention type=yellow]
3 kat daha fazladır. Pankreas kanserini tehli hale getiren üç faktör vardır. Birincisi pankreas kanserleri organın yerleşimi sebebiyle genellikle geç bulgu verirler, ikincisi pankreas çok hayati büyük damarlar ile yakın komşuluk göstermektedir.
[/attention]

Üçüncüsü günümüzde onkolojik tedavilerde (ilaç-ışın) çok ciddi ilerlemelere rağmen, henüz pankreas kanseri için çok etkili tedaviler mevcut değildir.

Diyabet ve obezite en önemli risk faktörleri

Pankreas kanseri riskini artırabilecek risk faktörleri şunlardır:

– Pankreasın kronik iltihabı (kronik pankreatit)

– Diyabet

– Pankreatik kanser aile öyküsü

– BRCA2 gen mutasyonu, Lynch sendromu ve ailesel atipik mol-malignant melanom (FAMMM) sendromu da dahil olmak üzere kanser riskini artırabilen genetik sendromların aile öyküsü

– Sigara içmek

– Obezite

– Yaşlılık (Çoğu pankreas kanseri 65 yaşından sonra ortaya çıkar)

Geniş çaplı bir çalışma, sigara içimi, uzun süredir devam eden diyabet ve kötü beslenme kombinasyonunun, pankreas kanseri riskini tek başına bu faktörlerden herhangi birinin riskinin ötesinde artırdığını göstermiştir.

Bu belirtilere dikkat

Maalesef organın yerleşiminden dolayı pankreas kanseri vakalarının büyük çoğunluğunda belirtiler ileri evrelerde ortaya çıkmaktadırlar. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilirler;

– Sırtınıza yansıyan üst karın bölgesinde ağrı

– İştah kaybı ve/veya istenmeyen kilo kaybı

– Gözlerinizdeki beyazların ve cildinizin sararması (sarılık)

– Yeni başlangıçlı diyabet

– Depresyon

– Kan pıhtılaşmasında artış

– Yorgunluk

Korunmak için sağlıklı kilo verin

Pankreas kanseri riski iki şekilde azaltılabilir:

Sigarayı bırakmak: Sigara içiliyorsa bırakmaya çalışılmalı. Gerekirse destek grupları ve ilaçlarla nikotin replasman tedavileri dahil olmak üzere sigarayı bırakmada yardımcı olacak stratejiler hakkında hekimlerle konuşulmalıdır. Sigara içilmiyorsa, başlanmamalıdır.

Sağlıklı kilo vermek: Sağlıklı kilolar mümkün olduğunca korunmalıdır. Kilo verilmesi gerekiyorsa, yavaş ve sürekli kilo vermek hedeflenmelidir (haftada 0,5 ila 1 kg).

Günlük egzersizler, kilo vermeye yardımcı olmak için daha küçük porsiyonlarda sebzeler, meyveler ve kepekli tahıllar açısından zengin sağlıklı bir diyetle birleştirilmelidir. Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllarla dolu bir diyet, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ailede pankreatik kanser öyküsü varsa, bir genetik danışmanla görüşülmesi iyi olabilir.

Müzik terapesi ve egzersiz ile savaşın

Pankreatik kanser tedavisinin ilk amacı mümkünse kanserli dokuları ortadan kaldırmaktır. Bu bir seçenek olamadığında, amaç yaşam kalitesini yükseltmek ve kanserin büyümesini ve daha fazla zarara yol açmasını önlemek olmalıdır. Tedavi ameliyat, radyasyon, kemoterapi veya bunların bir kombinasyonunu içerebilir.

Pankreatik kanser ilerlemiş ve bu tedavilerin bir yarar sağlaması mümkün değilse, hastalar semptomlarını azaltan yöntemler ile mümkün olduğunca rahat ettirilmeye çalışılır (palyatif bakım). Öte yandan kanserli bireyler sık sık stres yaşarlar.

Bazı araştırmalar, pankreatik kanserli kişilerde stresin diğer kanser türlerine sahip kişilerdekinden daha yaygın olduğunu düşündürmektedir. Stres, hastalarda uyumakta zorluk ve sürekli olarak kanser hakkında düşünmeye yol açabilir. Hastalar kızgınlık veya üzüntü hissedebilirler.

[attention type=green]
Bazı durumlarda bunları aşmada ilaçlar ve psikoterapiler yardımcı olabilirler. Tamamlayıcı tıp ve alternatif terapiler de bu sıkıntılar ile başa çıkmada belirli oranlarda yardımcı olabilirler.
[/attention]

Örnekler, şunları içerir:

– Sanat Terapisi

– Egzersizler

– Meditasyon

– Müzik Terapisi

– Gevşeme Egzersizleri

– Tinsellik

Источник: https://www.kadinvekadin.net/hizli-kilo-vermek-pankreas-kanserinin-habercisi-olabilir.html

Pankreas Kanseri Bitkisel Tedavisi

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Pankreas kanseri diğer kanser türlerinde de olduğu gibi hızlı metastaz yani yayılım gösteren bir kanserdir. Kötü huylu tümör önce hücreyi ardından dokuyu ve en son olarak organı ele geçirir.

Bu aşamayla da kalmaz lenf kanalları ve vücutta bulunan büyük kan damarları ile diğer doku ve organlara yayılarak etkinliğini tüm vücut üzerinde göstermek ister. İlk evreler sadece dokuya etki etse de sonraki evrelerde yayıldığı tüm doku ve organları etkisi altına alarak kendini yayar.

Böylelikle pankreasta başlayan kötü huylu tümör çoğalıp yayıldıkça diğer doku ve organları da tahrip etmeye başlar. Hasta bu süreçte çok zayıf kalır. Gücü olmaz ve halsizlikle mücadele ederek yaşamına devam eder.

Pankreas Kanserinde Geleneksel Tıp (Bitkisel Tedavi)

Her hastalıkta erken teşhis hayat kurtardığı gibi pankreas kanserinde de erken teşhis yapmak kişinin hayatını kurtarabilmektedir. Yapılan cerrahi, kemoterapik ve radyoterapik tedavilerin yanısıra şifalı bitkilerin de pankreas kanserine iyi geldiği bilinmektedir.

Geleneksel tıp yöntemleri çağlar boyunca insanın hayatını kurtarma yönünde birçok basamak oluşturmuştur. Modern tıbbın yanında geleneksel tıp yöntemlerinin önemi azımsanamayacak kadar fazladır.

 Pankreas kanserinde tüketilen şifalı bitkiler ve hastanın yediği sağlıklı besinlerle pankreas kanserinin evrelerinde gerileme ve hatta tamamen iyileşme görüldüğü bilim insanları tarafından kabul görmüştür.

[attention type=red]
Sağlıklı ve düzenli beslenme ile hasta kaybetmiş olduğu metabolitleri, vitaminleri ve mineralleri almasıyla beraber vücuda gereken enerji sağlanmış olur. Bağışıklık sistemini ayakta tutmak her hastalığın kesin çözümü olduğu tıbbi araştırmalar sonucunda nitelik kazanmıştır.
[/attention]

 Pankreas kanseri de diğer hastalıklar gibi bazı bitkiler ve yiyecekler sayesinde gerileme ve duraksama ve ardından yok olma aşamalarını göstermektedir. Bu da hastalığın sadece tıbbi ve cerrahi müdahaleler sonucunda iyileşmeyeceğine ve geleneksel tıbbın da tedavi de önemli derecede söz sahibi olduğunu kanıtlamıştır.

Pankreas Nedir ve Nerede Bulunur ?

Öncelikle pankreas kanserinin başladığı pankreas organını tanımak gerekmektedir. Bu organ midenin arkasında ve omuriliğe çok yakın bir pozisyonda bulunmaktadır.

Aynı zamanda karaciğer ve oniki parmak bağırsağına da yakın bir mesafededir. Yani pankreası korumak aslında bu diğer organları da korumak demektir.

Kullanılan bitkisel yöntemeler hem pankreas dokusundaki kötü huylu tümörü hem de diğer dokulara sıçrayan kötü huylu tümörü durdurup temizlemektedir.

Pankreas Kanserine İyi Gelen Bitkiler

Pankreas kanseri tedavisinde vücuda destek ve güç sağlayıp kötü huylu tümörü ortadan kaldıran bazı bitkiler ve yiyecekler aşağıda sırladığımız gibidir:

 • Milk Thistle (Deve dikeni kapsülü)

Kullanılan bu bitki özütü hastaya verildiği andan itibaren vücudun metabolitlerini dengeleyerek pankreas kanserinde önemli adımlar atılmasını sağlamaktadır.

 • Dandelion (Karahindiba hapı)

Karahindiba bitkisinden elde edilen bu hap pankreas kanserinin başlangıcı olan tümörün yok edilmesinde kullanılmaktadır.

Bilim adamlarınca bulunan ve boswellia bitkisinden üretilen bu hap pankreas kanserinde etkili sonuçlar vermektedir.

 • Burdock (Dulavrat otu hapı)

Dulavrat otundan üretilen bu hap pankreas kanserinin ilerleyen evrelerinde dahi hastanın olumlu yönde aşama kaydettiği görülmüştür.

Kilo kaybı olan durumlarda  günde 2-3 gr. kadar omega-3 yağı kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun yanısıra omega-3 balıklarda bol bulunduğu için sık sık balık tüketilmesinin önemi de oldukça fazladır.

Pankreas enzimlerinde etkili olduğu için ananas hapı da kullanılması tavsiye edilmektedir.

 • Coriolus Versicolor Mantarı Hapı

İmmun sistemi yani bağışıklık sistemininizi güçlendirmek için coriolus versicolor mantarı hapını kullanmak da pankreas kanserinde etkili yöntemlerden biridir.

Her gün yaklaşık yarım kilo doğal yoğurt yemek hem pankreas kanserine hem de diğer hastalıklara karşı savaşmanızda yardımcı olacaktır.

Tüketeceğiniz organik elma ve ayva size bol miktarda vitamin ve mineral vereceğinden pankreas kanserinde etkili yöntemlerdendir.

[attention type=yellow]
Pankreas kanserinde çok sık rastlanılan şikayet olan ishali önlemek için kızılcık ve nar suyu içilmelidir.
[/attention]

Yapılan son araştırmalarda zerdeçal bitkisi tümörü küçülttüğü görülmüştür. Zerdeçal bitkisini tüketmek size sağlığınızı geri kazandıracaktır.

Hastaları güçlendirmek için balık, yağsız kırmızı et, organik yumurta, organik yoğurt tüketilmelidir. Baklagillerden zengin oluşturacağınız besin programı pankreas kanserini yok edecektir.

Fırınlanmış susam tohumu hastaya her gün bir çorba kaşığı kadar verilmelidir.

Az miktarda vereceğiniz organik çiçek balı ve üzüm pekmezi hastanın kan değerlerini yükseltecektir.

K3 vitamini takviyesi pankreas kanserini azalttığı bilinmektedir.

Avokado ve ananas hastada meydana gelen enzim eksikliğinin önüne geçmektedir.

[attention type=green]
Hastada diabet yoksa eğer portakal ve havuç suyu da içirilerek gerekli vitamini alması sağlanmalıdır.
[/attention]

Isırgan yaprağı ve kökü çok faydalı bir bitki olmasıyla beraber pankreas kanserinde de tedavidir.

Kuşkonmaz bitkisinin suyu sıkılarak ya da besin şeklinde verilerek tüketilirse hastalığın önüne geçilmektedir.

Limon kanser tedavisinde oldukça etkilidir. İçerdiği Bol miktardaki C vitamini sayesinde kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Hergün en az 2 adet tüketeceğiniz limon sizi hem kansere karşı koruyacaktır hem de var olan kötü huylu tümörleri baskılayacaktır. Limonun sadece suyu değil kabuğu da çok değerlidir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir.

[attention type=red]
Çörekotu pankreas kanserine karşı mucizevi bir bitkidir. İçerdiği timokinon sayesinde kötü huylu tümörlerin adeta intihar etmesini sağlayarak vücudu tümörden temizler.
[/attention]

Çörekotu bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda doğal öldürücü hücrelerin ve makrofaj hücrelerinin sayısını arttırarak vücudu en iyi şekilde korumaya programlar.

Çörekotu hergün bir tatlı kaşığı kadar tüketmek vücuda gerekli desteği sağlamaktadır.

Meyan kökünün kansere karşı olan savaştaki etkinliği yapılan araştırmalar sonucu keşfedilmiştir. Pankreas kanserinin yanısıra deri ve prostat kanserine de iyi geldiği bulunan meyan kökünün etkileri saymakla bitmemektedir.

[attention type=yellow]
Yeşilçay sadece pankreas kanserine karşı değil ağızdan bağırsağa kadar olan tüm doku ve organları kansere karşı korumaktadır. Yeşilçay aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirerek vücuda gereken desteği sağlamaktadır. Hem kanser oluşumunu engelleyen hem de var olan kasneri yenen yeşilçay oldukça pratik ve ucuz bir yöntemdir.
[/attention]

Brokoli bitkisi pankreas kanserinin önüne geçen bir diğer şifalı bitkilerdendir. Ayrıca kolon ve rektum kanserinde de etkili olan brokoli pankreas kanserli hastalar tarafınca bol miktarda tüketilmelidir.

UNUTMAYINIZ!

Pankreas kanserine iyi gelen bitkiler, meyveler, sebzeler, yiyecekler, besinler yukarıda sıraladığımız gibidir. Bu tedavilerin etkili olması için hayatınızdan sigarayı, alkolü, yağlı yiyecekleri ve stresi uzaklaştırmanız gerekmektedir. Geleneksel tıp yöntemleri hastalıklara karşı şifa dağıtmasının yanında yaşam kalitesini de yükselttiği apaçık ortadır.

Bunların yanı sıra sadece bitkisel yöntemlere bağlı kalmak da doğru değildir. Hekiminizle görüştükten sonra ve hastalığın evresi tayin edildikten sonra gerekirse cerrahi müdahale de uygulanmalıdır. Fakat bu modern tıp tedavilerinin yanında geleneksel tıp yöntemlerini de uygulamak tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

[attention type=green]
Belirtilerin en az birini hissettiğiniz an doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Erken teşhis hayat kurtarır.
[/attention]

Источник: https://www.modanium.com/pankreas-kanseri-bitkisel-tedavisi/

Pankreas Kanseri

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Pankreas kanseri, pankreas dokusundaki hücrelerden kaynaklanan kötü huylu bir tümördür. Hastalık kanserler içinde kötü klinik gidişiyle bilinmektedir.Pankreas kanserinin küratif yegane tedavisi cerrahidir.

Ne var ki hastaların ancak %20 kadarı hastalığın cerrahi olarak ameliyat edilebilir aşamasında başvurmaktadır.Bu tümörün erken tanısı ancak nitelikli bir araştırma ile mümkündür.

Karın içinin en derininde ve birçok hayati damarların çevresinde yerleşmiş bir organ olan pankreasın cerrahisi teknik olarak oldukça zordur. Ancak günümüzde ilerleyen cerrahi yöntemlerle bu ameliyatlar güvenle yapılabilmektedir.

Pankreas kanserleri kaç farklı tipte görülür?

Pankreas dokusunda yer alan tüm hücrelerden kanser çıkabilir. Hem endokrin (hormon üreten) hem de ekzokrin (sindirim salgısı üreten) dokudan kanser çıkabilir. Hastaların yaklaşık %95'inde neden pankreas kanalından kaynaklanan duktal adenokarsinom denilen alt tip görülür. Bunun dışında nöroendokrin tümörler de kötü huylu olabilir.

Pankreas kanserinin nedeni nedir?

Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Buna karşın bilinen bazı risk faktörleri mevcuttur.

Sigara, alkol, yağlı diyet, bazı kimyasallarla (iyonize radyasyon, alüminyum, akrilamid ve halojen hidrokarbonlar) temas halindeki meslekler, kronik pankreatit ve diyabet gibi hastalık öyküsü risk faktörleridir.

Öte yandan genetik geçişi olan herediter pankreas kanseri de bilinen bir durumdur. Pankreas kanserinin öncüsü kistadenom adı verilen bazı iyi huylu tümörler de uzun dönemde kanserleşebilir.

Pankreas kanserinin belirtileri

Pankreas kanseri çoğunlukla sinsi gidişli bir hastalıktır, belirtileri siliktir ve hastalığın erken döneminde uyarıcı olmaz. Ancak tümör pankreasın baş bölümünde yer alıyorsa buradan geçen safra yolunu tutabilir ve hastada erken dönemde sarılık gelişebilir.

Bu hastanın cerrahi şansını kullanabilmesini sağlayabilecek erken bir uyarıdır. Tümör büyüdükçe özellikle sırta vuran karın ağrısına neden olur. Ağrı karnın üst orta bölümündedir ve bir kuşak gibi her iki yönde yayılabilir.

Bunun dışında hastalarda kilo kaybı, bulantı, kusma, tıkanma sarılığı varsa kaşıntı görülebilir.

Pankreas kanseri nasıl teşhis edilir?

Pankreas kanserinin tanısında görüntüleme büyük önem taşır. Kontrastlı bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, endoskopik ultrasonografi en değerli görüntüleme yöntemleridir.

Bu yöntemler tümörlerin yerini, çevre organlar ile ilişkisini, varsa uzak metastazları (hastalığın uzak yayılımı) başarıyla gösterir.

Bazı tümör belirteçleri de pankreas kanserinin tanısında yardımcı olabilen tetkiklerdendir.

[attention type=red]
Pankreas kanserinin tanısında iğne biyopsisinin değeri sınırlıdır. Bunun nedeni tümör dokusunun bağ dokusundan zengin olması ve bu nedenle yapılan iğne biyopsilerinin yalancı negatiflik (yani kanser olduğu halde yokmuş gibi sonuç alınması) riski yüksektir.
[/attention]

Hekimi yanıltıcı ve hastaya zaman kaybettirici olabilmesi nedeniyle cerrahi olarak çıkarılabilecek nitelikte ve radyolojik olarak tümör görüntüsü veren pankreastaki tüm kütleler biyopsi denenmeden çıkarılmalıdır.

Biyopsi uygulanacak seçilmiş sınırlı sayıda hastada bu işlemin endoskopiyle yapılması uygun olacaktır.

Pankreas kanseri nasıl tedavi edilir?

En etkin tedavi cerrahidir. Hastanın genel durumu izin verdiği takdirde ve tümör cerrahi olarak geride tümör dokusu bırakmadan çıkarılabilecekse cerrahi uygulanmalıdır.Bu arada hayati bazı damarlara iç içe bir organ olan pankreasın tümörlerinde damar tutulumları da olabilmektedir.

Burada akla gelen soru böyle bir tutulum varsa cerrahi uygulanıp uygulanamayacağıdır. Pankreas kanserinde çevre damar tutulumu varsa bu cerrahiye kesin engel bir durum teşkil etmez. Burada tümörün hangi damarı, ne düzeyde tuttuğu önemlidir.

[attention type=yellow]
Pankreasın arkasından seyreden ve bağırsaklardan gelen kanı karaciğere taşıyan mezenterik venin tutulduğu birçok durumda tümörün tuttuğu damar bölümü çıkarılabilir. Ancak yaşamsal önemi olan damarlarda cerrahi olarak çıkarılamayacak düzeyde bir tutulum varsa bu durumda damar çıkarılması uygun olmayabilir.
[/attention]

Bu düzeyde ileri bir hastalığın tedavisini planlarken bu alanda bilgi sahibi olan cerrah, onkolog ve radyolog bir ekip halinde karar vermelidir.

Pankreas kanseri ve PET MR

Çalışmalar, PET MR’ın, pankreas tümörlerinin karakterize edilmesinde PET/BT'ye üstün olduğunu göstermektedir. Çünkü;

PET/BT'nin BT bölümü, pankreas tümörlerinin görüntülenmesinde sınırlılık gösterebilmektedir.

MR'da elde edilen pankreasa özgü teknikler BT'dekilere göre üstündür.

MR ve PET'in eş zamanlı görüntülemesi, ayrı ayrı PET ve MR'dan daha iyi haritalama ve füzyon görüntü kalitesi sunar.

Pankreasın iyi huylu tümörleri

Pankreasın bazı iyi huylu tümörlerinde cerrahi girişimler gerekli olabilmektedir. Hormonal aktivitesi olan insulinoma gibi bazı tümörler çoğunlukla iyi huyludur. Pankreasın kistik tümörlerinin önemli bir bölümü de iyi huyludur.İyi huylu pankreas tümörlerinde cerrahi tedavi genellikle gerekli olmaktadır.

Ancak pankreasın kistik (içi sıvı dolu) tümörleri içinde tanısı radyolojik olarak kesin olan seröz kistadenomlar ve İPMN denilen kistik tümörlerin bazı riski düşük alt tipleri izlenebilir. Bununla birlikte birçok olguda cerrahi olarak ilgili lezyonun çıkarılması gereklidir.

İnsulinoma gibi endokrin (hormon üreten) tümörlerde hastada hormonun yaşamı tehdit edici etkisi nedeniyle ameliyat zorunludur. Örneğin insülinoma hastalarında kan şekeri kontrolsüz şekilde aniden çok düşük düzeylere iner ve hasta bayılır. Bu tümörlerde cerrahi kaçınılmazdır.

[attention type=green]
Pankraesın neoplastik kistik tümörlerinde birçok hastada ameliyat kararı alınmaktadır. Bu kistik tümörlerde kanserleşme potansiyeli mevcuttur. Kanserleşme mevcut olup henüz tanısı konulmamış dahi olabilir. Bu nedenle hastalarda cerrahi sınırlar sanki lezyon kansermiş gibi belirlenir.
[/attention]

Kistik tümörler içinde kanserleşme potansiyeli en yüksek olanlar müsinöz kistadenom ve intraduktal papiller müsinöz neoplazi (İPMN) dir. Bu iki lezyonun tedavisinde cerrahi uygulanmaktadır. İPMN hastalarında riskin düşük olduğu nadir durumlarda hastalık takip edilse de genellikle cerrahi önerilmektedir.

Seröz kistadenom selim gidişli ve kanserleşme potansiyeli düşük bir kistik lezyondur. Bu hastalarda radyolojik tanı kesin ise hastalar izlenebilir.

Kistik pankreas tümörlerinde ameliyat planlaması yapılırken kist sıvısı endoskopik yolla alınmakta ve bu sıvıdan çeşitli testler yapılabilmektedir.

Источник: https://www.florence.com.tr/pankreas-kanseri

Pankreas Kanseri Neden Olur? Pankreas Kanseri Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Pankreas, onikiparmak bağırsağı ile dalağın arasında yaklaşık 15 sm uzunlukta, 2 sm kalınlıkta, 3-4 sm genişlikte karnı bir baştan bir başa uzanan bir salgı bezidir.

Pankreas kanseri, pankreas adı verilen organın kanseridir. Pankreas kanseri çok nadir görülen bir kanser olmamakla birlikte, kanserden ölümlerde 4’üncü sıradadır. Pankreasın habis tümörü, pankreasın tümörleri genellikle sindirim enzimlerini salan ekzokrin pankreas dokusunda oluşur.

Nadir olarak Vater ampülü (ana safra kanalı ve safra kanalının birleştiği nokta) veya endokrin kısmında meydana gelebilir. Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak sigara kullanımı, kronik panreaitit ve yüksek oranda alkol tüketimi gibi faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir.

Pankreas kanserinin yerleşim alanları

Pankreas, mide, ince bağırsak, karaciğer ve ana atardamarlar ile çevrelenmiştir. Pankreasın herhangi bir yerinde kanser görülebilir, bu nedenle pankreas kanseri kendi içerisinde üç kısma ayrılır.

Bu ayrımlar, pankreasın baş kısmı, pankreasın gövde kısmı ve pankreasın kuyruk kısmı şeklinde değerlendirilir.

Dolayısı ile pankreasta kanserin görüldüğü bölgelere göre farklı şikayetler ve farklı belirtiler de görülebilir.

 • Ekzokrin pankreas kanseri nedir? Pankreas kanserlerinin büyük bir bölümünün başlangıç noktası, pankreas kanallarını çevreleyen ekzokrin hücrelerinin bulunduğu bölgedir. Pankreasın bu tür kanserlerine pankreasın ekzokrin kanserleri denir.
 • Pankreatik endokrin hücre kanseri nedir? Pankreas kanserinin daha az sıklıkta rastlanan türü ise endokrin hücrelerden kaynaklanan pankreatik endokrin tümörleri şeklindedir ve bu kanser türü pankreasın adacık hücrelerinden gelişir.

Her iki kanser türünün tedavi metotları özellikle ileri evrelerde oldukça farklıdır. Pankreas kanseri erkelerde daha sık görülür ve genellikle 60-75 yaşları arasında ortaya çıkar. Pankreas kanserinin 40 yaşın altında görülme oranı yaklaşık % 2 civarındadır. Yakın aile bireylerinden pankreas kanseri olan kişilerin özellikle 40 yaşından sonra takip edilmesi önemlidir.

Pankreas kanseri nedenleri

 • Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmediği gibi bilinen en önemli sebep sigara kullanımıdır. Sigara içenlerde ve aşırı alkol tüketenlerde pankreas kanseri daha sık görülür.
 • Beslenme şeklinin de pankreas kanserinde etkileri vardır. Örneğin çok fazla kırmızı et tüketimi, kızartmalar, aşırı yağlı beslenme, hamur işlerini çok fazla tüketme gibi beslenme tarzının pankreas kanseri gelişiminde rolü vardır. Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşil yapraklı besinler pankreas kanseri riskini azaltmada yardımcıdır.
 • Alkolün pankreas kanserinde risk oluşturduğu net olarak bilinmemese de, alkol kullanımın da pankreas kanserine neden olduğu düşünülmektedir.
 • Şeker hastalığının pankreas kanserine yol açtığı konusunda iddialar olmasına rağmen kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Pankreas kanseri oluşumunda genetik yatkınlığın da etkisi vardır.
 • Ayrıca petrol ürünlerine ve diğer kimyasal maddelere maruz kalma, uzun süre tedavi edilmeyen pankreatit (pankreas iltihabı) gibi faktörler pankreas kanserine neden olabilir.

Pankreas kanserine neden olan faktörler

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanserinin erken teşhis edilmesi için kesin bir belirti ve bulgu yoktur. Pankreas kanserine dair özel bir belirti de bulunmamaktadır.

 • Pankreas kanseri belirtilerinde en önemli bulgu kilo kaybı, kilo kaybı en önemli bulgu olduğu gibi hastalar bazen 7-8 kilo birden kaybedebilir.
 • Yüzlerinde de kahverengi tonlu renk farkı hastaların yaklaşık tamamında görülen bir belirtidir.
 • Kanserin oluştuğu kısım pankreasın başında ise safra yolları tıkanır ve sarılık, kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar ve bu durumda teşhisin konulması daha kolay olur fakat pankreasın ortasında ve kuyruğundaki kanserlerde şikayetler daha geç ortaya çıkar.
 • Pankreas gövdesi kanserleri genellikle tedavi edilemeyecek kadar geçikmiş olarak teşhis edilir ve tedavisi mümkün olmaz.

Pankreas kanserinin genel belirtileri arasında kilo kaybı, sarılık, kaşıntı, halsizlik, iştahsızlık, yemek sonrası ya da yatay pozisyonda iken artan karın ağrısı, ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik, ani meydana çıkan şeker hastalığı, koyu renkli idrar, genel halsizlik, karaciğer ve safra kesesinde büyüme, kil renginde dışkı gibi belirtiler vardır.

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanseri teşhisi

Pankreas kanseri teşhisi kanser şüphesi görüldükten sonra ilgili tetkikler ile konulur. Pankreas kanserinde erken tanı koymak oldukça zordur. Günümüzde pankreas kanserinin alt tipleri vardır. Bu tipleri şu şekilde evrelendirmek mümkündür.

Pankreas kanserinin erken evrelerinde çoğunlukla herhangi bir belirti ve bulguya rastlanmaz. Hastalığın belirtileri, birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik gösterir.

Pankreas anatomik olarak mide, ince bağırsak, karaciğer, safra kesesi, dalak, safra kanalı gibi organların arkasında yer alır, bu nedenle bu organların hastalıkları ile karışabilir ya da kanser bu organlara sıçramış olabilir.

Pankreas kanseri teşhisi genellikle çeşitli testlerin yardımı ve pankreas çevresindeki organların detaylı görüntülenmesi ile konulabilir.

[attention type=red]
Hastalar tesadüfen başka nedenlerle tomografi çektirdiklerinde kanser olduğu fark edilebilir.
[/attention]

Bunun dışında pankreas kanseri teşhisinin konulması için pankreas kanserini düşündüren semptomları olan hastalarda bilgisayarlı tomografi filmi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI), ultrasonografik görüntüleme, endoskopik görüntüleme, laparoskopi gibi yöntemler ve bazı idrar, kan tahlilleri gibi testler kullanılır.

Pankreas kanseri tedavisi

Pankreas kanseri tedavisinde çok ince bir nokta vardır; tomografi tetkikinde pankreasta kitle görüldüğünde bu kitleden biyopsi alındıktan sonra tanının konulması bazı durumlarda beklenmez, çünkü pankreas kanseri çok hızlı gelişen bir tümördür. Bu nedenle hastalarda görüntüleme metotları ile kitle belirlenir ve pankreas kanseri şüphesi varsa biyopsi alınarak ya da alınmadan hastanın ameliyat planı yapılır.

Pankreas kanserinde biyopsi her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Ayrıca biyopsi alındığında kanserin karın içerisindeki diğer organlara sıçrama riski olup olmadığı tartışmalıdır. Hastanın pankreas kanserinden kurtulması ve sonrasında daha kaliteli hayat yaşaması için en uygun tedavi cerrahidir.

Kanser karın içerisindeki diğer organlara yayılmış ise hastanın ameliyat olması fayda etmez. Bu gibi durumlarda kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulanır. Sarılık için safra yollarına stent takılması gerekebilir.

Ağrıyı azaltmak için nanoknife, radyofrekans ablasyon (RFA), çölyak ganglion blokajı gibi yöntemler uygulanabilir. Yine ameliyat edilen hastalarda da ameliyattan sonra kemoterapi ve radyoterapi tedavileri de uygulanır.

İleri evredeki hastaların yaşam süresi genellikle 1 yıldan azdır.

Pankreas kanseri ameliyatından sonra

Pankreas kanseri ameliyatı dikkatli, titiz ve uygun bir şekilde yapıldığında ameliyat sonrası oldukça rahat seyreder. Pankreas kanseri ameliyatı sonrası genellikle basit bir mide ya da sarfa kesesi ameliyatı gibi olur.

Pankreas kanserinden ameliyat olan hastalar, genellikle başka bir sorun çıkmadığı sürece 10-15 gün içerisinde taburcu edilir. Hastalar evlerine döndükten sonra çok fazla bir kısıtlama getirilmez. Hastalar taburcu olduktan sonra istediklerini yerler, istedikleri gibi davranabilirler fakat hastalar kontrollerine düzenli olarak gitmek zorundadırlar.

Bazı hastalarda pankreas kanseri ameliyatı sonrasında kilo kaybı devam eder. Başarılı geçen ameliyattan sonra hastaların yaşam kalitesinde genellikle ciddi bir eksiklik söz konusu olmaz.

Pankreas kanserinden korunma yolları

Pankreas kanserinden korunmanın kesin bir yolu yoktur. Sigara kullanmamak, alkol kullanmamak pankreas kanseri riskini oldukça azaltır.

Beslenmede de ağır yağlı kızartmalar, aşırı et tüketimi gibi beslenme tarzından uzak durmak gerekir.

Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşillik tüketimini arttırmak gibi beslenme tarzı pankreas kanseri ve diğer kanser türlerinden korunmada yardımcı olur.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/pankreas-kanseri-neden-olur-pankreas/

Pankreas Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi
Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Hepimizin bildiği gibi kanser insanoğlunun başına gelmiş en tehli ve ölümcül hastalık türlerinden biridir.

Erken teşhis ve yerinde tedavi ile çoğu zaman bu hastalığın üstesinden gelinse de, hastalığa yenik düşen kişi sayısı azımsanmayacak derecededir.

İnsanların yakalandığı kanserler arasında ise en çabuk yayılan tür olarak bilinen pankreas kanseri genellikle 45 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir.

Yapılan araştırmalar daha çok alkol alan, aşırı kilolu, obez ve diabet (şeker) hastası insanlarda daha sık rastlandığını göstermiştir. Öncelikle pankreas adı verilen organın ne olduğu, vücudumuzun hangi bölgesinde yer aldığı hakkında bilgi verelim. İlk olarak pankreasın sindirim sisteminizin bir parçası olduğunu bilmeniz gerekir.

Cilt (Deri) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Boyutu yaklaşık 15-16 cm olan bu organ karının en arka bölümüne yerleşmiş; mide, kalın bağırsak ve onikiparmak bağırsağı ile sarılmış vaziyettedir. Midenin alt kısmında yer alan bu yaşamsal organ üç bölümden oluşmuştur. Geniş olan kısmına baş, ince olan kısmına kuyruk denilirken; ortada kalan bölüm ise gövde adını almıştır.

Pankreas Kanseri Nedir?

Şimdi de, yukarıda genel hatlarıyla bahsettiğimiz sindirim sistemi organı olan pankreasın görevlerini anlatarak, vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu kavramaya çalışalım. Pankreasın vücutta temel olarak 2 önemli görevi vardır.

Bunlardan birincisi pankreatik özsuyu üreterek alınan besinlerin sindirilmesini sağlamak; diğeri ise kan şekerinin dengede tutulması amacıyla insülin ve bazı gerekli hormonların üretilmesini sağlamaktır.

Pankreatik özsuyu üreten kısmı ekzokrin pankreas adını alırken, insülin ve diğer hormonların üretildiği kısım endokrin pankreastır. Pankreas kanseri, organın her bölümünde gelişebileceği için, ekzokrin ve endokrin pankreasın her ikisinde de görülebilir. Ancak farklı yerlerde meydana gelen kanser, farklı şekilde gelişir ve belirtileri de farklılık arz eder.

[attention type=yellow]
Vücudumuz için yaşamsal öneme sahip olan pankreastaki hücrelerin mutasyona uğraması ile de pankreas kanseri ortaya çıkmaktadır.
[/attention]

Dünyanın en ölümcül dördüncü kanser türü olarak bilinen pankreas kanseri daha çok 45 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Daha erken yaşlarda pek rastlanmamıştır.

Kansere yakalananların %80'inin ise 60 ve 80 yaş civarında olduğu anlaşılmıştır.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Ancak en hızlı yayılan ve en ölümcül kanser türlerinden olan pankreas kanserinde, kanser hücreleri metastaz yapmadan yani lenflere sıçramadan tedaviye başlansa bile hastanın en fazla 5 yıl hayatta kalabilmesi sağlanmıştır.

Pankreas Kanserinin Türleri Nelerdir?

Endokrin ve ekzokrin olmak üzere iki tür pankreas kanseri bulunmaktadır. Pankreas kanallarındaki hücrelerde başlayan ekzokrin tür, daha sık görülmektedir.

Ekzokrin Pankreas Kanseri

En yaygın görülen pankreas kanseri olan ekzokrin türü, pankreas kanallarındaki hücrelerde başlar. Bu kanallar ise pankreatik özsuyunu ana pankreas kanalına ve duedonuma taşıyan tüplerdir. Eğer burada oluşan tümör alınabilecek durumdaysa ameliyat edilebilir.

Bu şekilde uygulanan tedavi yöntemiyle hastalığın ilerleme hızının yavaşlatıldığı ve hastaların hayatta kalma sürelerinin en az 6 ay daha uzatıldığı ispatlanmıştır.

Bazı hastalarda ameliyat mümkün olmadığından kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Endokrin Pankreas Kanseri

Bu tür, ekzokrin kansere göre daha az görülmektedir. Endokrin pankreası, nöroendokrin tümörleri kanseri olarak da adlandırmak mümkündür. İnsülin ve benzeri hormonların üretildiği bu kısımda vücudumuz için çok önemli görevleri olan hormonların üretimi sağlanmaktadır. Buralarda meydana gelen tümörler de üretim yerlerine göre isim almaktadır;

Gastrinoma; Gastrin üreten hormonlarda görülür.
Somatostatinoma; Somatostatin üreten hücrelerde görülür.
İnsülinoma; İnsülin üreten hücrelerde görülür.
VIPoma; Vazoaktif intestinal peptid (VIP) üreten hücrelerde görülür.
Glukagonoma; Glukagon üreten hücrelerde görülür.

Pankreas Kanserinin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Pankreas kanseriyle ilgili kaydedilen her 10 vakanın 8'inde, hastaların aşırı sigara ve alkol alışkanlığının olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra diabet hastası olan, beslenme programında yoğun bir şekilde yağ ve şeker kullanan kilolu insanlarda da pankreas kanseri çok görülmektedir.

Uzmanlarca kesinliği tam olarak kabul edilmese de; erkek cinsiyet, ileri yaş ve daha önceden kolon kanseri benzeri bir hastalığın geçirilmiş olması da pankreas kanserinin nedenleri arasında kabul edilmektedir.  Çok küçük bir oran olsa da ailede daha önce bu hastalığa yakalanmış biri varsa, siz de risk grubundan sayılıyorsunuz.

[attention type=green]
Pankreas kanseriyle ilgili Amerika'da yapılmış bir araştırma sonuçları gösteriyor ki; her 1000 kadından 0,105'i, her 1000 erkekten ise 0,133'ü pankreas kanserine yakalanmaktadır.
[/attention]

Yine aynı araştırmaya göre hastalığa yakalananların ölüm oranları kıyaslandığında erkeklerde bu oranın daha fazla olduğu göze çarpmaktadır. Sözün özü sigara içen, alkol alan, dengesiz beslenip aşırı kilolu olan 45 yaş üstü tüm erkekler pankreas kanserine yakalanma konusunda ilk risk grubu içerisindedir.

Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar pankreas kanserinin diğer kanser türlerinde olduğu gibi hemen belirti vermesinin ve erken teşhis konmasının pek mümkün olmadığını söylemektedir. Örneğin meme kanserinde olduğu gibi dıştan bir sertlik hissedemezsiniz ya da prostat kanserinde olduğu gibi sık idrara çıkma  o bölgede ağrı gibi belirtiler bu kanser türünde olmamaktadır.

Ancak eğer oluşan tümör büyükse ağr çok şiddetli bir şekilde kendini belli edebilmektedir. Hastalık her ne kadar kendini kesin belirtilerle göstermese de, sağlığınızda ve vücudunuzda bir takım şeylerin yolunda gitmediğini gösteren sinyaller veriyor.

Pankreas kanserinin ilk belirtileri arasında; bulantı-kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, sırt ağrısı, kilo kaybı, sindirimde güçlük, sarılık, dışkının renginde solukluk, aniden ortaya çıkan şeker hastalığı, depresyon benzeri içe kapanıklık ve psikolojik sorunların varlığını sayabiliriz. Bu belirtilerden ilk ortaya çıkanları ise sarılık, idrarın çay renginde olması ve dışkının “cam macunu” diye tanımlanan açık bir renk almasıdır.

Pankreas Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Bilgihanem okurları için daha önce yayınladığımız kanser yazılarında da olduğu gibi, pankreas kanserini önlemek için öncelikle ona sebep olan etkenlerden uzak durulması gerekmektedir. Bunlardan en önemli ve öncelikli olan ise sigarayı ve alkolü bırakmak olmalıdır.

Bunun yanında egzersiz ve spor yapmayan bir beden her türlü hastalığın oluşması için uygundur. Hiç olmazsa günde yarım saat, hafif ritimde yürüyüş yapmalısınız. Pankreas kanserine yakalanmamak için yapılması gereken belli başlı şeyler ise şunlardır; çok aşırı yağlı, şekerli, raf ömrü dolmuş gıdalardan uzak durulmalı, toksik değeri yüksek su içilmemeli, aşırı kırmızı et tüketilmemelidir.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bunların yanında mevsiminde taze sebze ve meyveyi bol bol tüketmelisiniz. Pankreas kanserinden korunma konusunda yapılan araştırmalar elmanın büyük ölçüde faydası olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde domates ve brokolinin de hücreleri yenilediği ve kansere yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. (Brokolinin diğer faydaları için tıklayınız.)

Pankreas Kanserinde Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

Tüm hastalık türlerinde tedaviden tam sonuç alınabilmesi için erken teşhis en önemli kısımdır. Erken tanı için de farklı alternatif yolları mevcuttur. Erken teşhisin en az tedavi kadar önemli bir yeri olduğundan, bu yöntemleri ayrı bir başlık altında incelemek istedik.

 • Batın Ultrasonografisi; Pankreas kanserinin erken teşhisinde ilk aşamadır. Ultrasonda çıkan sonuçlar doktorunuzu daha ileri düzeydeki bir araştırmaya yönlendirecektir.
 • Bilgisayarlı Tomografi (BT); Pankreasın daha ince kesitler halinde, ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlar. Kanserden şüphe duyulması halinde mutlaka yapılması gereken bir teşhis metodudur.
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI); Bilgisayarlı tomografiye benzer ancak radyasyon içermemektedir. Bu da daha çok tercih edilen bir yöntem olmasını sağlamıştır.
 • Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP); Pankreas kanalına endoskopik yöntemlerle girilip, kontrast bir madde verilmesi ve görüntülenmesi esasına dayanır.
 • Biyopsi; Biyopsi tümörden doku örneği alınması demektir. Alınan kesit laboratuvarlarda incelenir ve tedavinin rotasını belirler.
 • Kan Testleri; Tüm kanser türlerinde ve hastalıkların teşhisinde, kan testleri büyük ölçüde fikir vermektedir. Çünkü vücutta üretilen hormonların veya hücrelerin sıra dışı seyri, kan hücrelerine anında yansımaktadır.

Pankreas Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sürekli tekrarladığımız erken teşhis hayat kurtarır sözü burada da karşımıza çıkıyor. Çünkü tedavinin şeklini ve seyrini yine bu teşhis belirliyor. Hastalığın geldiği seviyeye ve hastanın durumuna göre uygun tedavi yöntemi seçiliyor. Gelelim pankreas kanserinin tedavisi için kullanılan yöntemlere;

 • Cerrahi Tedavi; Öncelikle bilinmelidir ki, ileri evrelerdeki tümörlerde cerrahi tedavi uygulamak mümkün değildir. Daha önce yapılan araştırmalar sonucunda, eğer tümörün ameliyatla yani cerrahi müdahale ile çıkarılması mümkünse “whipple ameliyatı” adı verilen bir yöntem uygulanır. Bu yöntemle pankreasın tümör oluşan kısmı, eğer sıçradıysa safra kanalı, onikiparmak bağırsağının bir kısmı da çıkarılabilmektedir. Ancak pankreas kanserinde cerrahi yöntem pek tercih edilmez. Çünkü dünya geneline bakıldığında, ameliyat esnasında yaşanan zorluklar, sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar ve ölüm oranı bu tedavi yöntemini tercih edilmekten uzaklaştırmıştır.
 • Radyoterapi; Radyasyon ile tümör hücrelerinin küçültülmesi veya tamamen öldürülmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Vücut dışından da uygulanabilen bu yöntem sadece tedavi alandaki hücreleri etkilemektedir. Cerrahi işlem sonrasında, hastalığın yenilememesi için radyoterapinin uygulandığı görülmüştür.
 • Kemoterapi; İlaçla yapılan tedavi şeklidir. Cerrahi yöntem uygulanamayan hastalarda en çok kemoterapi tercih edilmektedir. Amaç ilaçlarla kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurmaktır. Ancak oldukça ağır bir tedavi ve meşakkatli bir yoldur.
 • Biyolojik Tedavi; Bu bölümün içerisine biyoterapi ve immünoterapi girmektedir. İmmünoterapide vücudun bağışıklık sistemi onarılarak, hastalıkla mücadele etmesi sağlanır. Biyoterapide ise, normal bir hücrenin kanser hücresine dönüşmesi durdurularak, hastalığın yayılması engellenir.

Источник: https://bilgihanem.com/pankreas-kanseri-nedir/

Hızlı kilo vermek pankreas kanserinin habercisi olabilir

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Sadece bir demet maydanoz kadar ağır bir organımız pankreas… Oysa ki, ağırlığıyla kıyaslanmayacak derecede büyük bir işlevi var. Vücudumuzda kan şekeri düzeylerinin düzenlenmesinde görev yapan 'insülin' ve 'glukagon' isimli hormonları üreterek dolaşım sistemimize verir.

Bir diğer önemli görevi ise gıdaların sindirimine yardımcı olan çeşitli enzimleri üreterek ince bağırsaklarımıza salmaktır. VM Medical Park Pendik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr.

Metin Kement, “Sanat-müzik terapisi, egzersizler ve gevşeme egzersizleri, tedavide hastaya psikolojik açıdan büyük fayda sağlar” dedi.

10 hastadan 1'i erken teşhis edilebiliyor

12-15 cm uzunluğunda, 60-80 gram ağırlığındaki pankreas, karnımızın arka kısmında, mide ile omurgamız arasında yatay olarak konumlanır. Dalakla, bağırsakları ve karaciğeri besleyen büyük hayati damarlarla ve safra yollarıyla çok yakın komşudur.

İşte hem bu hayati damarlara yakın komşuluğu hem de organın yeri sebebiyle 'pankreas organının kanseri', en geç bulgu veren kanser türleri arasında ilk sıralarda gelir.

[attention type=red]
Öyle ki, pankreas kanserli vakaların yalnızca yüzde 10 ila yüzde 15'i hekime başvurduğunda ameliyat edilebilir evrede yakalanabiliyor. Hastalar uygun şekilde ameliyat edilip mevcut onkolojik tedavileri alsalar dahi, sadece dörtte biri 5 yıl yaşayabiliyor.
[/attention]

Ameliyat edilemeyen evrelerdeki hastalar için ise ortalama yaşam beklentisi genellikle 3 ila 6 ay arasında değişiyor.

Ailenizde varsa mutlaka test yaptırın

Pankreas dokusundan ortaya çıkan kanserler organın konumu sebebiyle erken evrelerinde genellikle şikayete yol açmazlar, bu sebeple nadiren erken yakalanabilirler. Ancak pankreas kistlerinden ortaya çıkan kanserler veya aile öyküsü nedeniyle tarama yapılan kişilerde bu kanserlerin erken tespiti mümkün olabilir.

Her 10 pankreas kanseri vakasının 8'inden fazlasında tanı 60 yaş ve üzerindeki kişilerde konulmaktadır. Her 10 pankreas kanseri vakasının 1'inde ailesel yatkınlık söz konusudur, ailesel yatkınlığı olan kişilerde pankreas kanserleri daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Pankreas kanseri riski erkeklerde kadınlara göre 1.

[attention type=yellow]
3 kat daha fazladır. Pankreas kanserini tehli hale getiren üç faktör vardır. Birincisi pankreas kanserleri organın yerleşimi sebebiyle genellikle geç bulgu verirler, ikincisi pankreas çok hayati büyük damarlar ile yakın komşuluk göstermektedir.
[/attention]

Üçüncüsü günümüzde onkolojik tedavilerde (ilaç-ışın) çok ciddi ilerlemelere rağmen, henüz pankreas kanseri için çok etkili tedaviler mevcut değildir.

Diyabet ve obezite en önemli risk faktörleri

Pankreas kanseri riskini artırabilecek risk faktörleri şunlardır:

– Pankreasın kronik iltihabı (kronik pankreatit)

– Diyabet

– Pankreatik kanser aile öyküsü

– BRCA2 gen mutasyonu, Lynch sendromu ve ailesel atipik mol-malignant melanom (FAMMM) sendromu da dahil olmak üzere kanser riskini artırabilen genetik sendromların aile öyküsü

– Sigara içmek

– Obezite

– Yaşlılık (Çoğu pankreas kanseri 65 yaşından sonra ortaya çıkar)

Geniş çaplı bir çalışma, sigara içimi, uzun süredir devam eden diyabet ve kötü beslenme kombinasyonunun, pankreas kanseri riskini tek başına bu faktörlerden herhangi birinin riskinin ötesinde artırdığını göstermiştir.

Bu belirtilere dikkat

Maalesef organın yerleşiminden dolayı pankreas kanseri vakalarının büyük çoğunluğunda belirtiler ileri evrelerde ortaya çıkmaktadırlar. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilirler;

– Sırtınıza yansıyan üst karın bölgesinde ağrı

– İştah kaybı ve/veya istenmeyen kilo kaybı

– Gözlerinizdeki beyazların ve cildinizin sararması (sarılık)

– Yeni başlangıçlı diyabet

– Depresyon

– Kan pıhtılaşmasında artış

– Yorgunluk

Korunmak için sağlıklı kilo verin

Pankreas kanseri riski iki şekilde azaltılabilir:

Sigarayı bırakmak: Sigara içiliyorsa bırakmaya çalışılmalı. Gerekirse destek grupları ve ilaçlarla nikotin replasman tedavileri dahil olmak üzere sigarayı bırakmada yardımcı olacak stratejiler hakkında hekimlerle konuşulmalıdır. Sigara içilmiyorsa, başlanmamalıdır.

Sağlıklı kilo vermek: Sağlıklı kilolar mümkün olduğunca korunmalıdır. Kilo verilmesi gerekiyorsa, yavaş ve sürekli kilo vermek hedeflenmelidir (haftada 0,5 ila 1 kg).

Günlük egzersizler, kilo vermeye yardımcı olmak için daha küçük porsiyonlarda sebzeler, meyveler ve kepekli tahıllar açısından zengin sağlıklı bir diyetle birleştirilmelidir. Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllarla dolu bir diyet, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ailede pankreatik kanser öyküsü varsa, bir genetik danışmanla görüşülmesi iyi olabilir.

Müzik terapesi ve egzersiz ile savaşın

Pankreatik kanser tedavisinin ilk amacı mümkünse kanserli dokuları ortadan kaldırmaktır. Bu bir seçenek olamadığında, amaç yaşam kalitesini yükseltmek ve kanserin büyümesini ve daha fazla zarara yol açmasını önlemek olmalıdır. Tedavi ameliyat, radyasyon, kemoterapi veya bunların bir kombinasyonunu içerebilir.

Pankreatik kanser ilerlemiş ve bu tedavilerin bir yarar sağlaması mümkün değilse, hastalar semptomlarını azaltan yöntemler ile mümkün olduğunca rahat ettirilmeye çalışılır (palyatif bakım). Öte yandan kanserli bireyler sık sık stres yaşarlar.

Bazı araştırmalar, pankreatik kanserli kişilerde stresin diğer kanser türlerine sahip kişilerdekinden daha yaygın olduğunu düşündürmektedir. Stres, hastalarda uyumakta zorluk ve sürekli olarak kanser hakkında düşünmeye yol açabilir. Hastalar kızgınlık veya üzüntü hissedebilirler.

[attention type=green]
Bazı durumlarda bunları aşmada ilaçlar ve psikoterapiler yardımcı olabilirler. Tamamlayıcı tıp ve alternatif terapiler de bu sıkıntılar ile başa çıkmada belirli oranlarda yardımcı olabilirler.
[/attention]

Örnekler, şunları içerir:

– Sanat Terapisi

– Egzersizler

– Meditasyon

– Müzik Terapisi

– Gevşeme Egzersizleri

– Tinsellik

Источник: https://www.kadinvekadin.net/hizli-kilo-vermek-pankreas-kanserinin-habercisi-olabilir.html

Pankreas Kanseri Bitkisel Tedavisi

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Pankreas kanseri diğer kanser türlerinde de olduğu gibi hızlı metastaz yani yayılım gösteren bir kanserdir. Kötü huylu tümör önce hücreyi ardından dokuyu ve en son olarak organı ele geçirir.

Bu aşamayla da kalmaz lenf kanalları ve vücutta bulunan büyük kan damarları ile diğer doku ve organlara yayılarak etkinliğini tüm vücut üzerinde göstermek ister. İlk evreler sadece dokuya etki etse de sonraki evrelerde yayıldığı tüm doku ve organları etkisi altına alarak kendini yayar.

Böylelikle pankreasta başlayan kötü huylu tümör çoğalıp yayıldıkça diğer doku ve organları da tahrip etmeye başlar. Hasta bu süreçte çok zayıf kalır. Gücü olmaz ve halsizlikle mücadele ederek yaşamına devam eder.

Pankreas Kanserinde Geleneksel Tıp (Bitkisel Tedavi)

Her hastalıkta erken teşhis hayat kurtardığı gibi pankreas kanserinde de erken teşhis yapmak kişinin hayatını kurtarabilmektedir. Yapılan cerrahi, kemoterapik ve radyoterapik tedavilerin yanısıra şifalı bitkilerin de pankreas kanserine iyi geldiği bilinmektedir.

Geleneksel tıp yöntemleri çağlar boyunca insanın hayatını kurtarma yönünde birçok basamak oluşturmuştur. Modern tıbbın yanında geleneksel tıp yöntemlerinin önemi azımsanamayacak kadar fazladır.

 Pankreas kanserinde tüketilen şifalı bitkiler ve hastanın yediği sağlıklı besinlerle pankreas kanserinin evrelerinde gerileme ve hatta tamamen iyileşme görüldüğü bilim insanları tarafından kabul görmüştür.

[attention type=red]
Sağlıklı ve düzenli beslenme ile hasta kaybetmiş olduğu metabolitleri, vitaminleri ve mineralleri almasıyla beraber vücuda gereken enerji sağlanmış olur. Bağışıklık sistemini ayakta tutmak her hastalığın kesin çözümü olduğu tıbbi araştırmalar sonucunda nitelik kazanmıştır.
[/attention]

 Pankreas kanseri de diğer hastalıklar gibi bazı bitkiler ve yiyecekler sayesinde gerileme ve duraksama ve ardından yok olma aşamalarını göstermektedir. Bu da hastalığın sadece tıbbi ve cerrahi müdahaleler sonucunda iyileşmeyeceğine ve geleneksel tıbbın da tedavi de önemli derecede söz sahibi olduğunu kanıtlamıştır.

Pankreas Nedir ve Nerede Bulunur ?

Öncelikle pankreas kanserinin başladığı pankreas organını tanımak gerekmektedir. Bu organ midenin arkasında ve omuriliğe çok yakın bir pozisyonda bulunmaktadır.

Aynı zamanda karaciğer ve oniki parmak bağırsağına da yakın bir mesafededir. Yani pankreası korumak aslında bu diğer organları da korumak demektir.

Kullanılan bitkisel yöntemeler hem pankreas dokusundaki kötü huylu tümörü hem de diğer dokulara sıçrayan kötü huylu tümörü durdurup temizlemektedir.

Pankreas Kanserine İyi Gelen Bitkiler

Pankreas kanseri tedavisinde vücuda destek ve güç sağlayıp kötü huylu tümörü ortadan kaldıran bazı bitkiler ve yiyecekler aşağıda sırladığımız gibidir:

 • Milk Thistle (Deve dikeni kapsülü)

Kullanılan bu bitki özütü hastaya verildiği andan itibaren vücudun metabolitlerini dengeleyerek pankreas kanserinde önemli adımlar atılmasını sağlamaktadır.

 • Dandelion (Karahindiba hapı)

Karahindiba bitkisinden elde edilen bu hap pankreas kanserinin başlangıcı olan tümörün yok edilmesinde kullanılmaktadır.

Bilim adamlarınca bulunan ve boswellia bitkisinden üretilen bu hap pankreas kanserinde etkili sonuçlar vermektedir.

 • Burdock (Dulavrat otu hapı)

Dulavrat otundan üretilen bu hap pankreas kanserinin ilerleyen evrelerinde dahi hastanın olumlu yönde aşama kaydettiği görülmüştür.

Kilo kaybı olan durumlarda  günde 2-3 gr. kadar omega-3 yağı kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun yanısıra omega-3 balıklarda bol bulunduğu için sık sık balık tüketilmesinin önemi de oldukça fazladır.

Pankreas enzimlerinde etkili olduğu için ananas hapı da kullanılması tavsiye edilmektedir.

 • Coriolus Versicolor Mantarı Hapı

İmmun sistemi yani bağışıklık sistemininizi güçlendirmek için coriolus versicolor mantarı hapını kullanmak da pankreas kanserinde etkili yöntemlerden biridir.

Her gün yaklaşık yarım kilo doğal yoğurt yemek hem pankreas kanserine hem de diğer hastalıklara karşı savaşmanızda yardımcı olacaktır.

Tüketeceğiniz organik elma ve ayva size bol miktarda vitamin ve mineral vereceğinden pankreas kanserinde etkili yöntemlerdendir.

[attention type=yellow]
Pankreas kanserinde çok sık rastlanılan şikayet olan ishali önlemek için kızılcık ve nar suyu içilmelidir.
[/attention]

Yapılan son araştırmalarda zerdeçal bitkisi tümörü küçülttüğü görülmüştür. Zerdeçal bitkisini tüketmek size sağlığınızı geri kazandıracaktır.

Hastaları güçlendirmek için balık, yağsız kırmızı et, organik yumurta, organik yoğurt tüketilmelidir. Baklagillerden zengin oluşturacağınız besin programı pankreas kanserini yok edecektir.

Fırınlanmış susam tohumu hastaya her gün bir çorba kaşığı kadar verilmelidir.

Az miktarda vereceğiniz organik çiçek balı ve üzüm pekmezi hastanın kan değerlerini yükseltecektir.

K3 vitamini takviyesi pankreas kanserini azalttığı bilinmektedir.

Avokado ve ananas hastada meydana gelen enzim eksikliğinin önüne geçmektedir.

[attention type=green]
Hastada diabet yoksa eğer portakal ve havuç suyu da içirilerek gerekli vitamini alması sağlanmalıdır.
[/attention]

Isırgan yaprağı ve kökü çok faydalı bir bitki olmasıyla beraber pankreas kanserinde de tedavidir.

Kuşkonmaz bitkisinin suyu sıkılarak ya da besin şeklinde verilerek tüketilirse hastalığın önüne geçilmektedir.

Limon kanser tedavisinde oldukça etkilidir. İçerdiği Bol miktardaki C vitamini sayesinde kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Hergün en az 2 adet tüketeceğiniz limon sizi hem kansere karşı koruyacaktır hem de var olan kötü huylu tümörleri baskılayacaktır. Limonun sadece suyu değil kabuğu da çok değerlidir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir.

[attention type=red]
Çörekotu pankreas kanserine karşı mucizevi bir bitkidir. İçerdiği timokinon sayesinde kötü huylu tümörlerin adeta intihar etmesini sağlayarak vücudu tümörden temizler.
[/attention]

Çörekotu bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda doğal öldürücü hücrelerin ve makrofaj hücrelerinin sayısını arttırarak vücudu en iyi şekilde korumaya programlar.

Çörekotu hergün bir tatlı kaşığı kadar tüketmek vücuda gerekli desteği sağlamaktadır.

Meyan kökünün kansere karşı olan savaştaki etkinliği yapılan araştırmalar sonucu keşfedilmiştir. Pankreas kanserinin yanısıra deri ve prostat kanserine de iyi geldiği bulunan meyan kökünün etkileri saymakla bitmemektedir.

[attention type=yellow]
Yeşilçay sadece pankreas kanserine karşı değil ağızdan bağırsağa kadar olan tüm doku ve organları kansere karşı korumaktadır. Yeşilçay aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirerek vücuda gereken desteği sağlamaktadır. Hem kanser oluşumunu engelleyen hem de var olan kasneri yenen yeşilçay oldukça pratik ve ucuz bir yöntemdir.
[/attention]

Brokoli bitkisi pankreas kanserinin önüne geçen bir diğer şifalı bitkilerdendir. Ayrıca kolon ve rektum kanserinde de etkili olan brokoli pankreas kanserli hastalar tarafınca bol miktarda tüketilmelidir.

UNUTMAYINIZ!

Pankreas kanserine iyi gelen bitkiler, meyveler, sebzeler, yiyecekler, besinler yukarıda sıraladığımız gibidir. Bu tedavilerin etkili olması için hayatınızdan sigarayı, alkolü, yağlı yiyecekleri ve stresi uzaklaştırmanız gerekmektedir. Geleneksel tıp yöntemleri hastalıklara karşı şifa dağıtmasının yanında yaşam kalitesini de yükselttiği apaçık ortadır.

Bunların yanı sıra sadece bitkisel yöntemlere bağlı kalmak da doğru değildir. Hekiminizle görüştükten sonra ve hastalığın evresi tayin edildikten sonra gerekirse cerrahi müdahale de uygulanmalıdır. Fakat bu modern tıp tedavilerinin yanında geleneksel tıp yöntemlerini de uygulamak tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

[attention type=green]
Belirtilerin en az birini hissettiğiniz an doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Erken teşhis hayat kurtarır.
[/attention]

Источник: https://www.modanium.com/pankreas-kanseri-bitkisel-tedavisi/

Pankreas Kanseri

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Pankreas kanseri, pankreas dokusundaki hücrelerden kaynaklanan kötü huylu bir tümördür. Hastalık kanserler içinde kötü klinik gidişiyle bilinmektedir.Pankreas kanserinin küratif yegane tedavisi cerrahidir.

Ne var ki hastaların ancak %20 kadarı hastalığın cerrahi olarak ameliyat edilebilir aşamasında başvurmaktadır.Bu tümörün erken tanısı ancak nitelikli bir araştırma ile mümkündür.

Karın içinin en derininde ve birçok hayati damarların çevresinde yerleşmiş bir organ olan pankreasın cerrahisi teknik olarak oldukça zordur. Ancak günümüzde ilerleyen cerrahi yöntemlerle bu ameliyatlar güvenle yapılabilmektedir.

Pankreas kanserleri kaç farklı tipte görülür?

Pankreas dokusunda yer alan tüm hücrelerden kanser çıkabilir. Hem endokrin (hormon üreten) hem de ekzokrin (sindirim salgısı üreten) dokudan kanser çıkabilir. Hastaların yaklaşık %95'inde neden pankreas kanalından kaynaklanan duktal adenokarsinom denilen alt tip görülür. Bunun dışında nöroendokrin tümörler de kötü huylu olabilir.

Pankreas kanserinin nedeni nedir?

Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Buna karşın bilinen bazı risk faktörleri mevcuttur.

Sigara, alkol, yağlı diyet, bazı kimyasallarla (iyonize radyasyon, alüminyum, akrilamid ve halojen hidrokarbonlar) temas halindeki meslekler, kronik pankreatit ve diyabet gibi hastalık öyküsü risk faktörleridir.

Öte yandan genetik geçişi olan herediter pankreas kanseri de bilinen bir durumdur. Pankreas kanserinin öncüsü kistadenom adı verilen bazı iyi huylu tümörler de uzun dönemde kanserleşebilir.

Pankreas kanserinin belirtileri

Pankreas kanseri çoğunlukla sinsi gidişli bir hastalıktır, belirtileri siliktir ve hastalığın erken döneminde uyarıcı olmaz. Ancak tümör pankreasın baş bölümünde yer alıyorsa buradan geçen safra yolunu tutabilir ve hastada erken dönemde sarılık gelişebilir.

Bu hastanın cerrahi şansını kullanabilmesini sağlayabilecek erken bir uyarıdır. Tümör büyüdükçe özellikle sırta vuran karın ağrısına neden olur. Ağrı karnın üst orta bölümündedir ve bir kuşak gibi her iki yönde yayılabilir.

Bunun dışında hastalarda kilo kaybı, bulantı, kusma, tıkanma sarılığı varsa kaşıntı görülebilir.

Pankreas kanseri nasıl teşhis edilir?

Pankreas kanserinin tanısında görüntüleme büyük önem taşır. Kontrastlı bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, endoskopik ultrasonografi en değerli görüntüleme yöntemleridir.

Bu yöntemler tümörlerin yerini, çevre organlar ile ilişkisini, varsa uzak metastazları (hastalığın uzak yayılımı) başarıyla gösterir.

Bazı tümör belirteçleri de pankreas kanserinin tanısında yardımcı olabilen tetkiklerdendir.

[attention type=red]
Pankreas kanserinin tanısında iğne biyopsisinin değeri sınırlıdır. Bunun nedeni tümör dokusunun bağ dokusundan zengin olması ve bu nedenle yapılan iğne biyopsilerinin yalancı negatiflik (yani kanser olduğu halde yokmuş gibi sonuç alınması) riski yüksektir.
[/attention]

Hekimi yanıltıcı ve hastaya zaman kaybettirici olabilmesi nedeniyle cerrahi olarak çıkarılabilecek nitelikte ve radyolojik olarak tümör görüntüsü veren pankreastaki tüm kütleler biyopsi denenmeden çıkarılmalıdır.

Biyopsi uygulanacak seçilmiş sınırlı sayıda hastada bu işlemin endoskopiyle yapılması uygun olacaktır.

Pankreas kanseri nasıl tedavi edilir?

En etkin tedavi cerrahidir. Hastanın genel durumu izin verdiği takdirde ve tümör cerrahi olarak geride tümör dokusu bırakmadan çıkarılabilecekse cerrahi uygulanmalıdır.Bu arada hayati bazı damarlara iç içe bir organ olan pankreasın tümörlerinde damar tutulumları da olabilmektedir.

Burada akla gelen soru böyle bir tutulum varsa cerrahi uygulanıp uygulanamayacağıdır. Pankreas kanserinde çevre damar tutulumu varsa bu cerrahiye kesin engel bir durum teşkil etmez. Burada tümörün hangi damarı, ne düzeyde tuttuğu önemlidir.

[attention type=yellow]
Pankreasın arkasından seyreden ve bağırsaklardan gelen kanı karaciğere taşıyan mezenterik venin tutulduğu birçok durumda tümörün tuttuğu damar bölümü çıkarılabilir. Ancak yaşamsal önemi olan damarlarda cerrahi olarak çıkarılamayacak düzeyde bir tutulum varsa bu durumda damar çıkarılması uygun olmayabilir.
[/attention]

Bu düzeyde ileri bir hastalığın tedavisini planlarken bu alanda bilgi sahibi olan cerrah, onkolog ve radyolog bir ekip halinde karar vermelidir.

Pankreas kanseri ve PET MR

Çalışmalar, PET MR’ın, pankreas tümörlerinin karakterize edilmesinde PET/BT'ye üstün olduğunu göstermektedir. Çünkü;

PET/BT'nin BT bölümü, pankreas tümörlerinin görüntülenmesinde sınırlılık gösterebilmektedir.

MR'da elde edilen pankreasa özgü teknikler BT'dekilere göre üstündür.

MR ve PET'in eş zamanlı görüntülemesi, ayrı ayrı PET ve MR'dan daha iyi haritalama ve füzyon görüntü kalitesi sunar.

Pankreasın iyi huylu tümörleri

Pankreasın bazı iyi huylu tümörlerinde cerrahi girişimler gerekli olabilmektedir. Hormonal aktivitesi olan insulinoma gibi bazı tümörler çoğunlukla iyi huyludur. Pankreasın kistik tümörlerinin önemli bir bölümü de iyi huyludur.İyi huylu pankreas tümörlerinde cerrahi tedavi genellikle gerekli olmaktadır.

Ancak pankreasın kistik (içi sıvı dolu) tümörleri içinde tanısı radyolojik olarak kesin olan seröz kistadenomlar ve İPMN denilen kistik tümörlerin bazı riski düşük alt tipleri izlenebilir. Bununla birlikte birçok olguda cerrahi olarak ilgili lezyonun çıkarılması gereklidir.

İnsulinoma gibi endokrin (hormon üreten) tümörlerde hastada hormonun yaşamı tehdit edici etkisi nedeniyle ameliyat zorunludur. Örneğin insülinoma hastalarında kan şekeri kontrolsüz şekilde aniden çok düşük düzeylere iner ve hasta bayılır. Bu tümörlerde cerrahi kaçınılmazdır.

[attention type=green]
Pankraesın neoplastik kistik tümörlerinde birçok hastada ameliyat kararı alınmaktadır. Bu kistik tümörlerde kanserleşme potansiyeli mevcuttur. Kanserleşme mevcut olup henüz tanısı konulmamış dahi olabilir. Bu nedenle hastalarda cerrahi sınırlar sanki lezyon kansermiş gibi belirlenir.
[/attention]

Kistik tümörler içinde kanserleşme potansiyeli en yüksek olanlar müsinöz kistadenom ve intraduktal papiller müsinöz neoplazi (İPMN) dir. Bu iki lezyonun tedavisinde cerrahi uygulanmaktadır. İPMN hastalarında riskin düşük olduğu nadir durumlarda hastalık takip edilse de genellikle cerrahi önerilmektedir.

Seröz kistadenom selim gidişli ve kanserleşme potansiyeli düşük bir kistik lezyondur. Bu hastalarda radyolojik tanı kesin ise hastalar izlenebilir.

Kistik pankreas tümörlerinde ameliyat planlaması yapılırken kist sıvısı endoskopik yolla alınmakta ve bu sıvıdan çeşitli testler yapılabilmektedir.

Источник: https://www.florence.com.tr/pankreas-kanseri

Pankreas Kanseri Neden Olur? Pankreas Kanseri Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Pankreas, onikiparmak bağırsağı ile dalağın arasında yaklaşık 15 sm uzunlukta, 2 sm kalınlıkta, 3-4 sm genişlikte karnı bir baştan bir başa uzanan bir salgı bezidir.

Pankreas kanseri, pankreas adı verilen organın kanseridir. Pankreas kanseri çok nadir görülen bir kanser olmamakla birlikte, kanserden ölümlerde 4’üncü sıradadır. Pankreasın habis tümörü, pankreasın tümörleri genellikle sindirim enzimlerini salan ekzokrin pankreas dokusunda oluşur.

Nadir olarak Vater ampülü (ana safra kanalı ve safra kanalının birleştiği nokta) veya endokrin kısmında meydana gelebilir. Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak sigara kullanımı, kronik panreaitit ve yüksek oranda alkol tüketimi gibi faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir.

Pankreas kanserinin yerleşim alanları

Pankreas, mide, ince bağırsak, karaciğer ve ana atardamarlar ile çevrelenmiştir. Pankreasın herhangi bir yerinde kanser görülebilir, bu nedenle pankreas kanseri kendi içerisinde üç kısma ayrılır.

Bu ayrımlar, pankreasın baş kısmı, pankreasın gövde kısmı ve pankreasın kuyruk kısmı şeklinde değerlendirilir.

Dolayısı ile pankreasta kanserin görüldüğü bölgelere göre farklı şikayetler ve farklı belirtiler de görülebilir.

 • Ekzokrin pankreas kanseri nedir? Pankreas kanserlerinin büyük bir bölümünün başlangıç noktası, pankreas kanallarını çevreleyen ekzokrin hücrelerinin bulunduğu bölgedir. Pankreasın bu tür kanserlerine pankreasın ekzokrin kanserleri denir.
 • Pankreatik endokrin hücre kanseri nedir? Pankreas kanserinin daha az sıklıkta rastlanan türü ise endokrin hücrelerden kaynaklanan pankreatik endokrin tümörleri şeklindedir ve bu kanser türü pankreasın adacık hücrelerinden gelişir.

Her iki kanser türünün tedavi metotları özellikle ileri evrelerde oldukça farklıdır. Pankreas kanseri erkelerde daha sık görülür ve genellikle 60-75 yaşları arasında ortaya çıkar. Pankreas kanserinin 40 yaşın altında görülme oranı yaklaşık % 2 civarındadır. Yakın aile bireylerinden pankreas kanseri olan kişilerin özellikle 40 yaşından sonra takip edilmesi önemlidir.

Pankreas kanseri nedenleri

 • Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmediği gibi bilinen en önemli sebep sigara kullanımıdır. Sigara içenlerde ve aşırı alkol tüketenlerde pankreas kanseri daha sık görülür.
 • Beslenme şeklinin de pankreas kanserinde etkileri vardır. Örneğin çok fazla kırmızı et tüketimi, kızartmalar, aşırı yağlı beslenme, hamur işlerini çok fazla tüketme gibi beslenme tarzının pankreas kanseri gelişiminde rolü vardır. Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşil yapraklı besinler pankreas kanseri riskini azaltmada yardımcıdır.
 • Alkolün pankreas kanserinde risk oluşturduğu net olarak bilinmemese de, alkol kullanımın da pankreas kanserine neden olduğu düşünülmektedir.
 • Şeker hastalığının pankreas kanserine yol açtığı konusunda iddialar olmasına rağmen kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Pankreas kanseri oluşumunda genetik yatkınlığın da etkisi vardır.
 • Ayrıca petrol ürünlerine ve diğer kimyasal maddelere maruz kalma, uzun süre tedavi edilmeyen pankreatit (pankreas iltihabı) gibi faktörler pankreas kanserine neden olabilir.

Pankreas kanserine neden olan faktörler

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanserinin erken teşhis edilmesi için kesin bir belirti ve bulgu yoktur. Pankreas kanserine dair özel bir belirti de bulunmamaktadır.

 • Pankreas kanseri belirtilerinde en önemli bulgu kilo kaybı, kilo kaybı en önemli bulgu olduğu gibi hastalar bazen 7-8 kilo birden kaybedebilir.
 • Yüzlerinde de kahverengi tonlu renk farkı hastaların yaklaşık tamamında görülen bir belirtidir.
 • Kanserin oluştuğu kısım pankreasın başında ise safra yolları tıkanır ve sarılık, kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar ve bu durumda teşhisin konulması daha kolay olur fakat pankreasın ortasında ve kuyruğundaki kanserlerde şikayetler daha geç ortaya çıkar.
 • Pankreas gövdesi kanserleri genellikle tedavi edilemeyecek kadar geçikmiş olarak teşhis edilir ve tedavisi mümkün olmaz.

Pankreas kanserinin genel belirtileri arasında kilo kaybı, sarılık, kaşıntı, halsizlik, iştahsızlık, yemek sonrası ya da yatay pozisyonda iken artan karın ağrısı, ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik, ani meydana çıkan şeker hastalığı, koyu renkli idrar, genel halsizlik, karaciğer ve safra kesesinde büyüme, kil renginde dışkı gibi belirtiler vardır.

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanseri teşhisi

Pankreas kanseri teşhisi kanser şüphesi görüldükten sonra ilgili tetkikler ile konulur. Pankreas kanserinde erken tanı koymak oldukça zordur. Günümüzde pankreas kanserinin alt tipleri vardır. Bu tipleri şu şekilde evrelendirmek mümkündür.

Pankreas kanserinin erken evrelerinde çoğunlukla herhangi bir belirti ve bulguya rastlanmaz. Hastalığın belirtileri, birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik gösterir.

Pankreas anatomik olarak mide, ince bağırsak, karaciğer, safra kesesi, dalak, safra kanalı gibi organların arkasında yer alır, bu nedenle bu organların hastalıkları ile karışabilir ya da kanser bu organlara sıçramış olabilir.

Pankreas kanseri teşhisi genellikle çeşitli testlerin yardımı ve pankreas çevresindeki organların detaylı görüntülenmesi ile konulabilir.

[attention type=red]
Hastalar tesadüfen başka nedenlerle tomografi çektirdiklerinde kanser olduğu fark edilebilir.
[/attention]

Bunun dışında pankreas kanseri teşhisinin konulması için pankreas kanserini düşündüren semptomları olan hastalarda bilgisayarlı tomografi filmi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI), ultrasonografik görüntüleme, endoskopik görüntüleme, laparoskopi gibi yöntemler ve bazı idrar, kan tahlilleri gibi testler kullanılır.

Pankreas kanseri tedavisi

Pankreas kanseri tedavisinde çok ince bir nokta vardır; tomografi tetkikinde pankreasta kitle görüldüğünde bu kitleden biyopsi alındıktan sonra tanının konulması bazı durumlarda beklenmez, çünkü pankreas kanseri çok hızlı gelişen bir tümördür. Bu nedenle hastalarda görüntüleme metotları ile kitle belirlenir ve pankreas kanseri şüphesi varsa biyopsi alınarak ya da alınmadan hastanın ameliyat planı yapılır.

Pankreas kanserinde biyopsi her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Ayrıca biyopsi alındığında kanserin karın içerisindeki diğer organlara sıçrama riski olup olmadığı tartışmalıdır. Hastanın pankreas kanserinden kurtulması ve sonrasında daha kaliteli hayat yaşaması için en uygun tedavi cerrahidir.

Kanser karın içerisindeki diğer organlara yayılmış ise hastanın ameliyat olması fayda etmez. Bu gibi durumlarda kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulanır. Sarılık için safra yollarına stent takılması gerekebilir.

Ağrıyı azaltmak için nanoknife, radyofrekans ablasyon (RFA), çölyak ganglion blokajı gibi yöntemler uygulanabilir. Yine ameliyat edilen hastalarda da ameliyattan sonra kemoterapi ve radyoterapi tedavileri de uygulanır.

İleri evredeki hastaların yaşam süresi genellikle 1 yıldan azdır.

Pankreas kanseri ameliyatından sonra

Pankreas kanseri ameliyatı dikkatli, titiz ve uygun bir şekilde yapıldığında ameliyat sonrası oldukça rahat seyreder. Pankreas kanseri ameliyatı sonrası genellikle basit bir mide ya da sarfa kesesi ameliyatı gibi olur.

Pankreas kanserinden ameliyat olan hastalar, genellikle başka bir sorun çıkmadığı sürece 10-15 gün içerisinde taburcu edilir. Hastalar evlerine döndükten sonra çok fazla bir kısıtlama getirilmez. Hastalar taburcu olduktan sonra istediklerini yerler, istedikleri gibi davranabilirler fakat hastalar kontrollerine düzenli olarak gitmek zorundadırlar.

Bazı hastalarda pankreas kanseri ameliyatı sonrasında kilo kaybı devam eder. Başarılı geçen ameliyattan sonra hastaların yaşam kalitesinde genellikle ciddi bir eksiklik söz konusu olmaz.

Pankreas kanserinden korunma yolları

Pankreas kanserinden korunmanın kesin bir yolu yoktur. Sigara kullanmamak, alkol kullanmamak pankreas kanseri riskini oldukça azaltır.

Beslenmede de ağır yağlı kızartmalar, aşırı et tüketimi gibi beslenme tarzından uzak durmak gerekir.

Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşillik tüketimini arttırmak gibi beslenme tarzı pankreas kanseri ve diğer kanser türlerinden korunmada yardımcı olur.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/pankreas-kanseri-neden-olur-pankreas/

Pankreas Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi
Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Hepimizin bildiği gibi kanser insanoğlunun başına gelmiş en tehli ve ölümcül hastalık türlerinden biridir.

Erken teşhis ve yerinde tedavi ile çoğu zaman bu hastalığın üstesinden gelinse de, hastalığa yenik düşen kişi sayısı azımsanmayacak derecededir.

İnsanların yakalandığı kanserler arasında ise en çabuk yayılan tür olarak bilinen pankreas kanseri genellikle 45 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir.

Yapılan araştırmalar daha çok alkol alan, aşırı kilolu, obez ve diabet (şeker) hastası insanlarda daha sık rastlandığını göstermiştir. Öncelikle pankreas adı verilen organın ne olduğu, vücudumuzun hangi bölgesinde yer aldığı hakkında bilgi verelim. İlk olarak pankreasın sindirim sisteminizin bir parçası olduğunu bilmeniz gerekir.

Cilt (Deri) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Boyutu yaklaşık 15-16 cm olan bu organ karının en arka bölümüne yerleşmiş; mide, kalın bağırsak ve onikiparmak bağırsağı ile sarılmış vaziyettedir. Midenin alt kısmında yer alan bu yaşamsal organ üç bölümden oluşmuştur. Geniş olan kısmına baş, ince olan kısmına kuyruk denilirken; ortada kalan bölüm ise gövde adını almıştır.

Pankreas Kanseri Nedir?

Şimdi de, yukarıda genel hatlarıyla bahsettiğimiz sindirim sistemi organı olan pankreasın görevlerini anlatarak, vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu kavramaya çalışalım. Pankreasın vücutta temel olarak 2 önemli görevi vardır.

Bunlardan birincisi pankreatik özsuyu üreterek alınan besinlerin sindirilmesini sağlamak; diğeri ise kan şekerinin dengede tutulması amacıyla insülin ve bazı gerekli hormonların üretilmesini sağlamaktır.

Pankreatik özsuyu üreten kısmı ekzokrin pankreas adını alırken, insülin ve diğer hormonların üretildiği kısım endokrin pankreastır. Pankreas kanseri, organın her bölümünde gelişebileceği için, ekzokrin ve endokrin pankreasın her ikisinde de görülebilir. Ancak farklı yerlerde meydana gelen kanser, farklı şekilde gelişir ve belirtileri de farklılık arz eder.

[attention type=yellow]
Vücudumuz için yaşamsal öneme sahip olan pankreastaki hücrelerin mutasyona uğraması ile de pankreas kanseri ortaya çıkmaktadır.
[/attention]

Dünyanın en ölümcül dördüncü kanser türü olarak bilinen pankreas kanseri daha çok 45 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Daha erken yaşlarda pek rastlanmamıştır.

Kansere yakalananların %80'inin ise 60 ve 80 yaş civarında olduğu anlaşılmıştır.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Ancak en hızlı yayılan ve en ölümcül kanser türlerinden olan pankreas kanserinde, kanser hücreleri metastaz yapmadan yani lenflere sıçramadan tedaviye başlansa bile hastanın en fazla 5 yıl hayatta kalabilmesi sağlanmıştır.

Pankreas Kanserinin Türleri Nelerdir?

Endokrin ve ekzokrin olmak üzere iki tür pankreas kanseri bulunmaktadır. Pankreas kanallarındaki hücrelerde başlayan ekzokrin tür, daha sık görülmektedir.

Ekzokrin Pankreas Kanseri

En yaygın görülen pankreas kanseri olan ekzokrin türü, pankreas kanallarındaki hücrelerde başlar. Bu kanallar ise pankreatik özsuyunu ana pankreas kanalına ve duedonuma taşıyan tüplerdir. Eğer burada oluşan tümör alınabilecek durumdaysa ameliyat edilebilir.

Bu şekilde uygulanan tedavi yöntemiyle hastalığın ilerleme hızının yavaşlatıldığı ve hastaların hayatta kalma sürelerinin en az 6 ay daha uzatıldığı ispatlanmıştır.

Bazı hastalarda ameliyat mümkün olmadığından kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Endokrin Pankreas Kanseri

Bu tür, ekzokrin kansere göre daha az görülmektedir. Endokrin pankreası, nöroendokrin tümörleri kanseri olarak da adlandırmak mümkündür. İnsülin ve benzeri hormonların üretildiği bu kısımda vücudumuz için çok önemli görevleri olan hormonların üretimi sağlanmaktadır. Buralarda meydana gelen tümörler de üretim yerlerine göre isim almaktadır;

Gastrinoma; Gastrin üreten hormonlarda görülür.
Somatostatinoma; Somatostatin üreten hücrelerde görülür.
İnsülinoma; İnsülin üreten hücrelerde görülür.
VIPoma; Vazoaktif intestinal peptid (VIP) üreten hücrelerde görülür.
Glukagonoma; Glukagon üreten hücrelerde görülür.

Pankreas Kanserinin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Pankreas kanseriyle ilgili kaydedilen her 10 vakanın 8'inde, hastaların aşırı sigara ve alkol alışkanlığının olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra diabet hastası olan, beslenme programında yoğun bir şekilde yağ ve şeker kullanan kilolu insanlarda da pankreas kanseri çok görülmektedir.

Uzmanlarca kesinliği tam olarak kabul edilmese de; erkek cinsiyet, ileri yaş ve daha önceden kolon kanseri benzeri bir hastalığın geçirilmiş olması da pankreas kanserinin nedenleri arasında kabul edilmektedir.  Çok küçük bir oran olsa da ailede daha önce bu hastalığa yakalanmış biri varsa, siz de risk grubundan sayılıyorsunuz.

[attention type=green]
Pankreas kanseriyle ilgili Amerika'da yapılmış bir araştırma sonuçları gösteriyor ki; her 1000 kadından 0,105'i, her 1000 erkekten ise 0,133'ü pankreas kanserine yakalanmaktadır.
[/attention]

Yine aynı araştırmaya göre hastalığa yakalananların ölüm oranları kıyaslandığında erkeklerde bu oranın daha fazla olduğu göze çarpmaktadır. Sözün özü sigara içen, alkol alan, dengesiz beslenip aşırı kilolu olan 45 yaş üstü tüm erkekler pankreas kanserine yakalanma konusunda ilk risk grubu içerisindedir.

Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar pankreas kanserinin diğer kanser türlerinde olduğu gibi hemen belirti vermesinin ve erken teşhis konmasının pek mümkün olmadığını söylemektedir. Örneğin meme kanserinde olduğu gibi dıştan bir sertlik hissedemezsiniz ya da prostat kanserinde olduğu gibi sık idrara çıkma  o bölgede ağrı gibi belirtiler bu kanser türünde olmamaktadır.

Ancak eğer oluşan tümör büyükse ağr çok şiddetli bir şekilde kendini belli edebilmektedir. Hastalık her ne kadar kendini kesin belirtilerle göstermese de, sağlığınızda ve vücudunuzda bir takım şeylerin yolunda gitmediğini gösteren sinyaller veriyor.

Pankreas kanserinin ilk belirtileri arasında; bulantı-kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, sırt ağrısı, kilo kaybı, sindirimde güçlük, sarılık, dışkının renginde solukluk, aniden ortaya çıkan şeker hastalığı, depresyon benzeri içe kapanıklık ve psikolojik sorunların varlığını sayabiliriz. Bu belirtilerden ilk ortaya çıkanları ise sarılık, idrarın çay renginde olması ve dışkının “cam macunu” diye tanımlanan açık bir renk almasıdır.

Pankreas Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Bilgihanem okurları için daha önce yayınladığımız kanser yazılarında da olduğu gibi, pankreas kanserini önlemek için öncelikle ona sebep olan etkenlerden uzak durulması gerekmektedir. Bunlardan en önemli ve öncelikli olan ise sigarayı ve alkolü bırakmak olmalıdır.

Bunun yanında egzersiz ve spor yapmayan bir beden her türlü hastalığın oluşması için uygundur. Hiç olmazsa günde yarım saat, hafif ritimde yürüyüş yapmalısınız. Pankreas kanserine yakalanmamak için yapılması gereken belli başlı şeyler ise şunlardır; çok aşırı yağlı, şekerli, raf ömrü dolmuş gıdalardan uzak durulmalı, toksik değeri yüksek su içilmemeli, aşırı kırmızı et tüketilmemelidir.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bunların yanında mevsiminde taze sebze ve meyveyi bol bol tüketmelisiniz. Pankreas kanserinden korunma konusunda yapılan araştırmalar elmanın büyük ölçüde faydası olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde domates ve brokolinin de hücreleri yenilediği ve kansere yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. (Brokolinin diğer faydaları için tıklayınız.)

Pankreas Kanserinde Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

Tüm hastalık türlerinde tedaviden tam sonuç alınabilmesi için erken teşhis en önemli kısımdır. Erken tanı için de farklı alternatif yolları mevcuttur. Erken teşhisin en az tedavi kadar önemli bir yeri olduğundan, bu yöntemleri ayrı bir başlık altında incelemek istedik.

 • Batın Ultrasonografisi; Pankreas kanserinin erken teşhisinde ilk aşamadır. Ultrasonda çıkan sonuçlar doktorunuzu daha ileri düzeydeki bir araştırmaya yönlendirecektir.
 • Bilgisayarlı Tomografi (BT); Pankreasın daha ince kesitler halinde, ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlar. Kanserden şüphe duyulması halinde mutlaka yapılması gereken bir teşhis metodudur.
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI); Bilgisayarlı tomografiye benzer ancak radyasyon içermemektedir. Bu da daha çok tercih edilen bir yöntem olmasını sağlamıştır.
 • Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP); Pankreas kanalına endoskopik yöntemlerle girilip, kontrast bir madde verilmesi ve görüntülenmesi esasına dayanır.
 • Biyopsi; Biyopsi tümörden doku örneği alınması demektir. Alınan kesit laboratuvarlarda incelenir ve tedavinin rotasını belirler.
 • Kan Testleri; Tüm kanser türlerinde ve hastalıkların teşhisinde, kan testleri büyük ölçüde fikir vermektedir. Çünkü vücutta üretilen hormonların veya hücrelerin sıra dışı seyri, kan hücrelerine anında yansımaktadır.

Pankreas Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sürekli tekrarladığımız erken teşhis hayat kurtarır sözü burada da karşımıza çıkıyor. Çünkü tedavinin şeklini ve seyrini yine bu teşhis belirliyor. Hastalığın geldiği seviyeye ve hastanın durumuna göre uygun tedavi yöntemi seçiliyor. Gelelim pankreas kanserinin tedavisi için kullanılan yöntemlere;

 • Cerrahi Tedavi; Öncelikle bilinmelidir ki, ileri evrelerdeki tümörlerde cerrahi tedavi uygulamak mümkün değildir. Daha önce yapılan araştırmalar sonucunda, eğer tümörün ameliyatla yani cerrahi müdahale ile çıkarılması mümkünse “whipple ameliyatı” adı verilen bir yöntem uygulanır. Bu yöntemle pankreasın tümör oluşan kısmı, eğer sıçradıysa safra kanalı, onikiparmak bağırsağının bir kısmı da çıkarılabilmektedir. Ancak pankreas kanserinde cerrahi yöntem pek tercih edilmez. Çünkü dünya geneline bakıldığında, ameliyat esnasında yaşanan zorluklar, sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar ve ölüm oranı bu tedavi yöntemini tercih edilmekten uzaklaştırmıştır.
 • Radyoterapi; Radyasyon ile tümör hücrelerinin küçültülmesi veya tamamen öldürülmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Vücut dışından da uygulanabilen bu yöntem sadece tedavi alandaki hücreleri etkilemektedir. Cerrahi işlem sonrasında, hastalığın yenilememesi için radyoterapinin uygulandığı görülmüştür.
 • Kemoterapi; İlaçla yapılan tedavi şeklidir. Cerrahi yöntem uygulanamayan hastalarda en çok kemoterapi tercih edilmektedir. Amaç ilaçlarla kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurmaktır. Ancak oldukça ağır bir tedavi ve meşakkatli bir yoldur.
 • Biyolojik Tedavi; Bu bölümün içerisine biyoterapi ve immünoterapi girmektedir. İmmünoterapide vücudun bağışıklık sistemi onarılarak, hastalıkla mücadele etmesi sağlanır. Biyoterapide ise, normal bir hücrenin kanser hücresine dönüşmesi durdurularak, hastalığın yayılması engellenir.

Источник: https://bilgihanem.com/pankreas-kanseri-nedir/

Hızlı kilo vermek pankreas kanserinin habercisi olabilir

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Sadece bir demet maydanoz kadar ağır bir organımız pankreas… Oysa ki, ağırlığıyla kıyaslanmayacak derecede büyük bir işlevi var. Vücudumuzda kan şekeri düzeylerinin düzenlenmesinde görev yapan 'insülin' ve 'glukagon' isimli hormonları üreterek dolaşım sistemimize verir.

Bir diğer önemli görevi ise gıdaların sindirimine yardımcı olan çeşitli enzimleri üreterek ince bağırsaklarımıza salmaktır. VM Medical Park Pendik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr.

Metin Kement, “Sanat-müzik terapisi, egzersizler ve gevşeme egzersizleri, tedavide hastaya psikolojik açıdan büyük fayda sağlar” dedi.

10 hastadan 1'i erken teşhis edilebiliyor

12-15 cm uzunluğunda, 60-80 gram ağırlığındaki pankreas, karnımızın arka kısmında, mide ile omurgamız arasında yatay olarak konumlanır. Dalakla, bağırsakları ve karaciğeri besleyen büyük hayati damarlarla ve safra yollarıyla çok yakın komşudur.

İşte hem bu hayati damarlara yakın komşuluğu hem de organın yeri sebebiyle 'pankreas organının kanseri', en geç bulgu veren kanser türleri arasında ilk sıralarda gelir.

[attention type=red]
Öyle ki, pankreas kanserli vakaların yalnızca yüzde 10 ila yüzde 15'i hekime başvurduğunda ameliyat edilebilir evrede yakalanabiliyor. Hastalar uygun şekilde ameliyat edilip mevcut onkolojik tedavileri alsalar dahi, sadece dörtte biri 5 yıl yaşayabiliyor.
[/attention]

Ameliyat edilemeyen evrelerdeki hastalar için ise ortalama yaşam beklentisi genellikle 3 ila 6 ay arasında değişiyor.

Ailenizde varsa mutlaka test yaptırın

Pankreas dokusundan ortaya çıkan kanserler organın konumu sebebiyle erken evrelerinde genellikle şikayete yol açmazlar, bu sebeple nadiren erken yakalanabilirler. Ancak pankreas kistlerinden ortaya çıkan kanserler veya aile öyküsü nedeniyle tarama yapılan kişilerde bu kanserlerin erken tespiti mümkün olabilir.

Her 10 pankreas kanseri vakasının 8'inden fazlasında tanı 60 yaş ve üzerindeki kişilerde konulmaktadır. Her 10 pankreas kanseri vakasının 1'inde ailesel yatkınlık söz konusudur, ailesel yatkınlığı olan kişilerde pankreas kanserleri daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Pankreas kanseri riski erkeklerde kadınlara göre 1.

[attention type=yellow]
3 kat daha fazladır. Pankreas kanserini tehli hale getiren üç faktör vardır. Birincisi pankreas kanserleri organın yerleşimi sebebiyle genellikle geç bulgu verirler, ikincisi pankreas çok hayati büyük damarlar ile yakın komşuluk göstermektedir.
[/attention]

Üçüncüsü günümüzde onkolojik tedavilerde (ilaç-ışın) çok ciddi ilerlemelere rağmen, henüz pankreas kanseri için çok etkili tedaviler mevcut değildir.

Diyabet ve obezite en önemli risk faktörleri

Pankreas kanseri riskini artırabilecek risk faktörleri şunlardır:

– Pankreasın kronik iltihabı (kronik pankreatit)

– Diyabet

– Pankreatik kanser aile öyküsü

– BRCA2 gen mutasyonu, Lynch sendromu ve ailesel atipik mol-malignant melanom (FAMMM) sendromu da dahil olmak üzere kanser riskini artırabilen genetik sendromların aile öyküsü

– Sigara içmek

– Obezite

– Yaşlılık (Çoğu pankreas kanseri 65 yaşından sonra ortaya çıkar)

Geniş çaplı bir çalışma, sigara içimi, uzun süredir devam eden diyabet ve kötü beslenme kombinasyonunun, pankreas kanseri riskini tek başına bu faktörlerden herhangi birinin riskinin ötesinde artırdığını göstermiştir.

Bu belirtilere dikkat

Maalesef organın yerleşiminden dolayı pankreas kanseri vakalarının büyük çoğunluğunda belirtiler ileri evrelerde ortaya çıkmaktadırlar. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilirler;

– Sırtınıza yansıyan üst karın bölgesinde ağrı

– İştah kaybı ve/veya istenmeyen kilo kaybı

– Gözlerinizdeki beyazların ve cildinizin sararması (sarılık)

– Yeni başlangıçlı diyabet

– Depresyon

– Kan pıhtılaşmasında artış

– Yorgunluk

Korunmak için sağlıklı kilo verin

Pankreas kanseri riski iki şekilde azaltılabilir:

Sigarayı bırakmak: Sigara içiliyorsa bırakmaya çalışılmalı. Gerekirse destek grupları ve ilaçlarla nikotin replasman tedavileri dahil olmak üzere sigarayı bırakmada yardımcı olacak stratejiler hakkında hekimlerle konuşulmalıdır. Sigara içilmiyorsa, başlanmamalıdır.

Sağlıklı kilo vermek: Sağlıklı kilolar mümkün olduğunca korunmalıdır. Kilo verilmesi gerekiyorsa, yavaş ve sürekli kilo vermek hedeflenmelidir (haftada 0,5 ila 1 kg).

Günlük egzersizler, kilo vermeye yardımcı olmak için daha küçük porsiyonlarda sebzeler, meyveler ve kepekli tahıllar açısından zengin sağlıklı bir diyetle birleştirilmelidir. Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllarla dolu bir diyet, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ailede pankreatik kanser öyküsü varsa, bir genetik danışmanla görüşülmesi iyi olabilir.

Müzik terapesi ve egzersiz ile savaşın

Pankreatik kanser tedavisinin ilk amacı mümkünse kanserli dokuları ortadan kaldırmaktır. Bu bir seçenek olamadığında, amaç yaşam kalitesini yükseltmek ve kanserin büyümesini ve daha fazla zarara yol açmasını önlemek olmalıdır. Tedavi ameliyat, radyasyon, kemoterapi veya bunların bir kombinasyonunu içerebilir.

Pankreatik kanser ilerlemiş ve bu tedavilerin bir yarar sağlaması mümkün değilse, hastalar semptomlarını azaltan yöntemler ile mümkün olduğunca rahat ettirilmeye çalışılır (palyatif bakım). Öte yandan kanserli bireyler sık sık stres yaşarlar.

Bazı araştırmalar, pankreatik kanserli kişilerde stresin diğer kanser türlerine sahip kişilerdekinden daha yaygın olduğunu düşündürmektedir. Stres, hastalarda uyumakta zorluk ve sürekli olarak kanser hakkında düşünmeye yol açabilir. Hastalar kızgınlık veya üzüntü hissedebilirler.

[attention type=green]
Bazı durumlarda bunları aşmada ilaçlar ve psikoterapiler yardımcı olabilirler. Tamamlayıcı tıp ve alternatif terapiler de bu sıkıntılar ile başa çıkmada belirli oranlarda yardımcı olabilirler.
[/attention]

Örnekler, şunları içerir:

– Sanat Terapisi

– Egzersizler

– Meditasyon

– Müzik Terapisi

– Gevşeme Egzersizleri

– Tinsellik

Источник: https://www.kadinvekadin.net/hizli-kilo-vermek-pankreas-kanserinin-habercisi-olabilir.html

Pankreas Kanseri Bitkisel Tedavisi

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Pankreas kanseri diğer kanser türlerinde de olduğu gibi hızlı metastaz yani yayılım gösteren bir kanserdir. Kötü huylu tümör önce hücreyi ardından dokuyu ve en son olarak organı ele geçirir.

Bu aşamayla da kalmaz lenf kanalları ve vücutta bulunan büyük kan damarları ile diğer doku ve organlara yayılarak etkinliğini tüm vücut üzerinde göstermek ister. İlk evreler sadece dokuya etki etse de sonraki evrelerde yayıldığı tüm doku ve organları etkisi altına alarak kendini yayar.

Böylelikle pankreasta başlayan kötü huylu tümör çoğalıp yayıldıkça diğer doku ve organları da tahrip etmeye başlar. Hasta bu süreçte çok zayıf kalır. Gücü olmaz ve halsizlikle mücadele ederek yaşamına devam eder.

Pankreas Kanserinde Geleneksel Tıp (Bitkisel Tedavi)

Her hastalıkta erken teşhis hayat kurtardığı gibi pankreas kanserinde de erken teşhis yapmak kişinin hayatını kurtarabilmektedir. Yapılan cerrahi, kemoterapik ve radyoterapik tedavilerin yanısıra şifalı bitkilerin de pankreas kanserine iyi geldiği bilinmektedir.

Geleneksel tıp yöntemleri çağlar boyunca insanın hayatını kurtarma yönünde birçok basamak oluşturmuştur. Modern tıbbın yanında geleneksel tıp yöntemlerinin önemi azımsanamayacak kadar fazladır.

 Pankreas kanserinde tüketilen şifalı bitkiler ve hastanın yediği sağlıklı besinlerle pankreas kanserinin evrelerinde gerileme ve hatta tamamen iyileşme görüldüğü bilim insanları tarafından kabul görmüştür.

[attention type=red]
Sağlıklı ve düzenli beslenme ile hasta kaybetmiş olduğu metabolitleri, vitaminleri ve mineralleri almasıyla beraber vücuda gereken enerji sağlanmış olur. Bağışıklık sistemini ayakta tutmak her hastalığın kesin çözümü olduğu tıbbi araştırmalar sonucunda nitelik kazanmıştır.
[/attention]

 Pankreas kanseri de diğer hastalıklar gibi bazı bitkiler ve yiyecekler sayesinde gerileme ve duraksama ve ardından yok olma aşamalarını göstermektedir. Bu da hastalığın sadece tıbbi ve cerrahi müdahaleler sonucunda iyileşmeyeceğine ve geleneksel tıbbın da tedavi de önemli derecede söz sahibi olduğunu kanıtlamıştır.

Pankreas Nedir ve Nerede Bulunur ?

Öncelikle pankreas kanserinin başladığı pankreas organını tanımak gerekmektedir. Bu organ midenin arkasında ve omuriliğe çok yakın bir pozisyonda bulunmaktadır.

Aynı zamanda karaciğer ve oniki parmak bağırsağına da yakın bir mesafededir. Yani pankreası korumak aslında bu diğer organları da korumak demektir.

Kullanılan bitkisel yöntemeler hem pankreas dokusundaki kötü huylu tümörü hem de diğer dokulara sıçrayan kötü huylu tümörü durdurup temizlemektedir.

Pankreas Kanserine İyi Gelen Bitkiler

Pankreas kanseri tedavisinde vücuda destek ve güç sağlayıp kötü huylu tümörü ortadan kaldıran bazı bitkiler ve yiyecekler aşağıda sırladığımız gibidir:

 • Milk Thistle (Deve dikeni kapsülü)

Kullanılan bu bitki özütü hastaya verildiği andan itibaren vücudun metabolitlerini dengeleyerek pankreas kanserinde önemli adımlar atılmasını sağlamaktadır.

 • Dandelion (Karahindiba hapı)

Karahindiba bitkisinden elde edilen bu hap pankreas kanserinin başlangıcı olan tümörün yok edilmesinde kullanılmaktadır.

Bilim adamlarınca bulunan ve boswellia bitkisinden üretilen bu hap pankreas kanserinde etkili sonuçlar vermektedir.

 • Burdock (Dulavrat otu hapı)

Dulavrat otundan üretilen bu hap pankreas kanserinin ilerleyen evrelerinde dahi hastanın olumlu yönde aşama kaydettiği görülmüştür.

Kilo kaybı olan durumlarda  günde 2-3 gr. kadar omega-3 yağı kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun yanısıra omega-3 balıklarda bol bulunduğu için sık sık balık tüketilmesinin önemi de oldukça fazladır.

Pankreas enzimlerinde etkili olduğu için ananas hapı da kullanılması tavsiye edilmektedir.

 • Coriolus Versicolor Mantarı Hapı

İmmun sistemi yani bağışıklık sistemininizi güçlendirmek için coriolus versicolor mantarı hapını kullanmak da pankreas kanserinde etkili yöntemlerden biridir.

Her gün yaklaşık yarım kilo doğal yoğurt yemek hem pankreas kanserine hem de diğer hastalıklara karşı savaşmanızda yardımcı olacaktır.

Tüketeceğiniz organik elma ve ayva size bol miktarda vitamin ve mineral vereceğinden pankreas kanserinde etkili yöntemlerdendir.

[attention type=yellow]
Pankreas kanserinde çok sık rastlanılan şikayet olan ishali önlemek için kızılcık ve nar suyu içilmelidir.
[/attention]

Yapılan son araştırmalarda zerdeçal bitkisi tümörü küçülttüğü görülmüştür. Zerdeçal bitkisini tüketmek size sağlığınızı geri kazandıracaktır.

Hastaları güçlendirmek için balık, yağsız kırmızı et, organik yumurta, organik yoğurt tüketilmelidir. Baklagillerden zengin oluşturacağınız besin programı pankreas kanserini yok edecektir.

Fırınlanmış susam tohumu hastaya her gün bir çorba kaşığı kadar verilmelidir.

Az miktarda vereceğiniz organik çiçek balı ve üzüm pekmezi hastanın kan değerlerini yükseltecektir.

K3 vitamini takviyesi pankreas kanserini azalttığı bilinmektedir.

Avokado ve ananas hastada meydana gelen enzim eksikliğinin önüne geçmektedir.

[attention type=green]
Hastada diabet yoksa eğer portakal ve havuç suyu da içirilerek gerekli vitamini alması sağlanmalıdır.
[/attention]

Isırgan yaprağı ve kökü çok faydalı bir bitki olmasıyla beraber pankreas kanserinde de tedavidir.

Kuşkonmaz bitkisinin suyu sıkılarak ya da besin şeklinde verilerek tüketilirse hastalığın önüne geçilmektedir.

Limon kanser tedavisinde oldukça etkilidir. İçerdiği Bol miktardaki C vitamini sayesinde kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Hergün en az 2 adet tüketeceğiniz limon sizi hem kansere karşı koruyacaktır hem de var olan kötü huylu tümörleri baskılayacaktır. Limonun sadece suyu değil kabuğu da çok değerlidir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir.

[attention type=red]
Çörekotu pankreas kanserine karşı mucizevi bir bitkidir. İçerdiği timokinon sayesinde kötü huylu tümörlerin adeta intihar etmesini sağlayarak vücudu tümörden temizler.
[/attention]

Çörekotu bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda doğal öldürücü hücrelerin ve makrofaj hücrelerinin sayısını arttırarak vücudu en iyi şekilde korumaya programlar.

Çörekotu hergün bir tatlı kaşığı kadar tüketmek vücuda gerekli desteği sağlamaktadır.

Meyan kökünün kansere karşı olan savaştaki etkinliği yapılan araştırmalar sonucu keşfedilmiştir. Pankreas kanserinin yanısıra deri ve prostat kanserine de iyi geldiği bulunan meyan kökünün etkileri saymakla bitmemektedir.

[attention type=yellow]
Yeşilçay sadece pankreas kanserine karşı değil ağızdan bağırsağa kadar olan tüm doku ve organları kansere karşı korumaktadır. Yeşilçay aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirerek vücuda gereken desteği sağlamaktadır. Hem kanser oluşumunu engelleyen hem de var olan kasneri yenen yeşilçay oldukça pratik ve ucuz bir yöntemdir.
[/attention]

Brokoli bitkisi pankreas kanserinin önüne geçen bir diğer şifalı bitkilerdendir. Ayrıca kolon ve rektum kanserinde de etkili olan brokoli pankreas kanserli hastalar tarafınca bol miktarda tüketilmelidir.

UNUTMAYINIZ!

Pankreas kanserine iyi gelen bitkiler, meyveler, sebzeler, yiyecekler, besinler yukarıda sıraladığımız gibidir. Bu tedavilerin etkili olması için hayatınızdan sigarayı, alkolü, yağlı yiyecekleri ve stresi uzaklaştırmanız gerekmektedir. Geleneksel tıp yöntemleri hastalıklara karşı şifa dağıtmasının yanında yaşam kalitesini de yükselttiği apaçık ortadır.

Bunların yanı sıra sadece bitkisel yöntemlere bağlı kalmak da doğru değildir. Hekiminizle görüştükten sonra ve hastalığın evresi tayin edildikten sonra gerekirse cerrahi müdahale de uygulanmalıdır. Fakat bu modern tıp tedavilerinin yanında geleneksel tıp yöntemlerini de uygulamak tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

[attention type=green]
Belirtilerin en az birini hissettiğiniz an doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Erken teşhis hayat kurtarır.
[/attention]

Источник: https://www.modanium.com/pankreas-kanseri-bitkisel-tedavisi/

Pankreas Kanseri

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Pankreas kanseri, pankreas dokusundaki hücrelerden kaynaklanan kötü huylu bir tümördür. Hastalık kanserler içinde kötü klinik gidişiyle bilinmektedir.Pankreas kanserinin küratif yegane tedavisi cerrahidir.

Ne var ki hastaların ancak %20 kadarı hastalığın cerrahi olarak ameliyat edilebilir aşamasında başvurmaktadır.Bu tümörün erken tanısı ancak nitelikli bir araştırma ile mümkündür.

Karın içinin en derininde ve birçok hayati damarların çevresinde yerleşmiş bir organ olan pankreasın cerrahisi teknik olarak oldukça zordur. Ancak günümüzde ilerleyen cerrahi yöntemlerle bu ameliyatlar güvenle yapılabilmektedir.

Pankreas kanserleri kaç farklı tipte görülür?

Pankreas dokusunda yer alan tüm hücrelerden kanser çıkabilir. Hem endokrin (hormon üreten) hem de ekzokrin (sindirim salgısı üreten) dokudan kanser çıkabilir. Hastaların yaklaşık %95'inde neden pankreas kanalından kaynaklanan duktal adenokarsinom denilen alt tip görülür. Bunun dışında nöroendokrin tümörler de kötü huylu olabilir.

Pankreas kanserinin nedeni nedir?

Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Buna karşın bilinen bazı risk faktörleri mevcuttur.

Sigara, alkol, yağlı diyet, bazı kimyasallarla (iyonize radyasyon, alüminyum, akrilamid ve halojen hidrokarbonlar) temas halindeki meslekler, kronik pankreatit ve diyabet gibi hastalık öyküsü risk faktörleridir.

Öte yandan genetik geçişi olan herediter pankreas kanseri de bilinen bir durumdur. Pankreas kanserinin öncüsü kistadenom adı verilen bazı iyi huylu tümörler de uzun dönemde kanserleşebilir.

Pankreas kanserinin belirtileri

Pankreas kanseri çoğunlukla sinsi gidişli bir hastalıktır, belirtileri siliktir ve hastalığın erken döneminde uyarıcı olmaz. Ancak tümör pankreasın baş bölümünde yer alıyorsa buradan geçen safra yolunu tutabilir ve hastada erken dönemde sarılık gelişebilir.

Bu hastanın cerrahi şansını kullanabilmesini sağlayabilecek erken bir uyarıdır. Tümör büyüdükçe özellikle sırta vuran karın ağrısına neden olur. Ağrı karnın üst orta bölümündedir ve bir kuşak gibi her iki yönde yayılabilir.

Bunun dışında hastalarda kilo kaybı, bulantı, kusma, tıkanma sarılığı varsa kaşıntı görülebilir.

Pankreas kanseri nasıl teşhis edilir?

Pankreas kanserinin tanısında görüntüleme büyük önem taşır. Kontrastlı bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, endoskopik ultrasonografi en değerli görüntüleme yöntemleridir.

Bu yöntemler tümörlerin yerini, çevre organlar ile ilişkisini, varsa uzak metastazları (hastalığın uzak yayılımı) başarıyla gösterir.

Bazı tümör belirteçleri de pankreas kanserinin tanısında yardımcı olabilen tetkiklerdendir.

[attention type=red]
Pankreas kanserinin tanısında iğne biyopsisinin değeri sınırlıdır. Bunun nedeni tümör dokusunun bağ dokusundan zengin olması ve bu nedenle yapılan iğne biyopsilerinin yalancı negatiflik (yani kanser olduğu halde yokmuş gibi sonuç alınması) riski yüksektir.
[/attention]

Hekimi yanıltıcı ve hastaya zaman kaybettirici olabilmesi nedeniyle cerrahi olarak çıkarılabilecek nitelikte ve radyolojik olarak tümör görüntüsü veren pankreastaki tüm kütleler biyopsi denenmeden çıkarılmalıdır.

Biyopsi uygulanacak seçilmiş sınırlı sayıda hastada bu işlemin endoskopiyle yapılması uygun olacaktır.

Pankreas kanseri nasıl tedavi edilir?

En etkin tedavi cerrahidir. Hastanın genel durumu izin verdiği takdirde ve tümör cerrahi olarak geride tümör dokusu bırakmadan çıkarılabilecekse cerrahi uygulanmalıdır.Bu arada hayati bazı damarlara iç içe bir organ olan pankreasın tümörlerinde damar tutulumları da olabilmektedir.

Burada akla gelen soru böyle bir tutulum varsa cerrahi uygulanıp uygulanamayacağıdır. Pankreas kanserinde çevre damar tutulumu varsa bu cerrahiye kesin engel bir durum teşkil etmez. Burada tümörün hangi damarı, ne düzeyde tuttuğu önemlidir.

[attention type=yellow]
Pankreasın arkasından seyreden ve bağırsaklardan gelen kanı karaciğere taşıyan mezenterik venin tutulduğu birçok durumda tümörün tuttuğu damar bölümü çıkarılabilir. Ancak yaşamsal önemi olan damarlarda cerrahi olarak çıkarılamayacak düzeyde bir tutulum varsa bu durumda damar çıkarılması uygun olmayabilir.
[/attention]

Bu düzeyde ileri bir hastalığın tedavisini planlarken bu alanda bilgi sahibi olan cerrah, onkolog ve radyolog bir ekip halinde karar vermelidir.

Pankreas kanseri ve PET MR

Çalışmalar, PET MR’ın, pankreas tümörlerinin karakterize edilmesinde PET/BT'ye üstün olduğunu göstermektedir. Çünkü;

PET/BT'nin BT bölümü, pankreas tümörlerinin görüntülenmesinde sınırlılık gösterebilmektedir.

MR'da elde edilen pankreasa özgü teknikler BT'dekilere göre üstündür.

MR ve PET'in eş zamanlı görüntülemesi, ayrı ayrı PET ve MR'dan daha iyi haritalama ve füzyon görüntü kalitesi sunar.

Pankreasın iyi huylu tümörleri

Pankreasın bazı iyi huylu tümörlerinde cerrahi girişimler gerekli olabilmektedir. Hormonal aktivitesi olan insulinoma gibi bazı tümörler çoğunlukla iyi huyludur. Pankreasın kistik tümörlerinin önemli bir bölümü de iyi huyludur.İyi huylu pankreas tümörlerinde cerrahi tedavi genellikle gerekli olmaktadır.

Ancak pankreasın kistik (içi sıvı dolu) tümörleri içinde tanısı radyolojik olarak kesin olan seröz kistadenomlar ve İPMN denilen kistik tümörlerin bazı riski düşük alt tipleri izlenebilir. Bununla birlikte birçok olguda cerrahi olarak ilgili lezyonun çıkarılması gereklidir.

İnsulinoma gibi endokrin (hormon üreten) tümörlerde hastada hormonun yaşamı tehdit edici etkisi nedeniyle ameliyat zorunludur. Örneğin insülinoma hastalarında kan şekeri kontrolsüz şekilde aniden çok düşük düzeylere iner ve hasta bayılır. Bu tümörlerde cerrahi kaçınılmazdır.

[attention type=green]
Pankraesın neoplastik kistik tümörlerinde birçok hastada ameliyat kararı alınmaktadır. Bu kistik tümörlerde kanserleşme potansiyeli mevcuttur. Kanserleşme mevcut olup henüz tanısı konulmamış dahi olabilir. Bu nedenle hastalarda cerrahi sınırlar sanki lezyon kansermiş gibi belirlenir.
[/attention]

Kistik tümörler içinde kanserleşme potansiyeli en yüksek olanlar müsinöz kistadenom ve intraduktal papiller müsinöz neoplazi (İPMN) dir. Bu iki lezyonun tedavisinde cerrahi uygulanmaktadır. İPMN hastalarında riskin düşük olduğu nadir durumlarda hastalık takip edilse de genellikle cerrahi önerilmektedir.

Seröz kistadenom selim gidişli ve kanserleşme potansiyeli düşük bir kistik lezyondur. Bu hastalarda radyolojik tanı kesin ise hastalar izlenebilir.

Kistik pankreas tümörlerinde ameliyat planlaması yapılırken kist sıvısı endoskopik yolla alınmakta ve bu sıvıdan çeşitli testler yapılabilmektedir.

Источник: https://www.florence.com.tr/pankreas-kanseri

Pankreas Kanseri Neden Olur? Pankreas Kanseri Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi

Pankreas, onikiparmak bağırsağı ile dalağın arasında yaklaşık 15 sm uzunlukta, 2 sm kalınlıkta, 3-4 sm genişlikte karnı bir baştan bir başa uzanan bir salgı bezidir.

Pankreas kanseri, pankreas adı verilen organın kanseridir. Pankreas kanseri çok nadir görülen bir kanser olmamakla birlikte, kanserden ölümlerde 4’üncü sıradadır. Pankreasın habis tümörü, pankreasın tümörleri genellikle sindirim enzimlerini salan ekzokrin pankreas dokusunda oluşur.

Nadir olarak Vater ampülü (ana safra kanalı ve safra kanalının birleştiği nokta) veya endokrin kısmında meydana gelebilir. Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak sigara kullanımı, kronik panreaitit ve yüksek oranda alkol tüketimi gibi faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir.

Pankreas kanserinin yerleşim alanları

Pankreas, mide, ince bağırsak, karaciğer ve ana atardamarlar ile çevrelenmiştir. Pankreasın herhangi bir yerinde kanser görülebilir, bu nedenle pankreas kanseri kendi içerisinde üç kısma ayrılır.

Bu ayrımlar, pankreasın baş kısmı, pankreasın gövde kısmı ve pankreasın kuyruk kısmı şeklinde değerlendirilir.

Dolayısı ile pankreasta kanserin görüldüğü bölgelere göre farklı şikayetler ve farklı belirtiler de görülebilir.

 • Ekzokrin pankreas kanseri nedir? Pankreas kanserlerinin büyük bir bölümünün başlangıç noktası, pankreas kanallarını çevreleyen ekzokrin hücrelerinin bulunduğu bölgedir. Pankreasın bu tür kanserlerine pankreasın ekzokrin kanserleri denir.
 • Pankreatik endokrin hücre kanseri nedir? Pankreas kanserinin daha az sıklıkta rastlanan türü ise endokrin hücrelerden kaynaklanan pankreatik endokrin tümörleri şeklindedir ve bu kanser türü pankreasın adacık hücrelerinden gelişir.

Her iki kanser türünün tedavi metotları özellikle ileri evrelerde oldukça farklıdır. Pankreas kanseri erkelerde daha sık görülür ve genellikle 60-75 yaşları arasında ortaya çıkar. Pankreas kanserinin 40 yaşın altında görülme oranı yaklaşık % 2 civarındadır. Yakın aile bireylerinden pankreas kanseri olan kişilerin özellikle 40 yaşından sonra takip edilmesi önemlidir.

Pankreas kanseri nedenleri

 • Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmediği gibi bilinen en önemli sebep sigara kullanımıdır. Sigara içenlerde ve aşırı alkol tüketenlerde pankreas kanseri daha sık görülür.
 • Beslenme şeklinin de pankreas kanserinde etkileri vardır. Örneğin çok fazla kırmızı et tüketimi, kızartmalar, aşırı yağlı beslenme, hamur işlerini çok fazla tüketme gibi beslenme tarzının pankreas kanseri gelişiminde rolü vardır. Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşil yapraklı besinler pankreas kanseri riskini azaltmada yardımcıdır.
 • Alkolün pankreas kanserinde risk oluşturduğu net olarak bilinmemese de, alkol kullanımın da pankreas kanserine neden olduğu düşünülmektedir.
 • Şeker hastalığının pankreas kanserine yol açtığı konusunda iddialar olmasına rağmen kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Pankreas kanseri oluşumunda genetik yatkınlığın da etkisi vardır.
 • Ayrıca petrol ürünlerine ve diğer kimyasal maddelere maruz kalma, uzun süre tedavi edilmeyen pankreatit (pankreas iltihabı) gibi faktörler pankreas kanserine neden olabilir.

Pankreas kanserine neden olan faktörler

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanserinin erken teşhis edilmesi için kesin bir belirti ve bulgu yoktur. Pankreas kanserine dair özel bir belirti de bulunmamaktadır.

 • Pankreas kanseri belirtilerinde en önemli bulgu kilo kaybı, kilo kaybı en önemli bulgu olduğu gibi hastalar bazen 7-8 kilo birden kaybedebilir.
 • Yüzlerinde de kahverengi tonlu renk farkı hastaların yaklaşık tamamında görülen bir belirtidir.
 • Kanserin oluştuğu kısım pankreasın başında ise safra yolları tıkanır ve sarılık, kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar ve bu durumda teşhisin konulması daha kolay olur fakat pankreasın ortasında ve kuyruğundaki kanserlerde şikayetler daha geç ortaya çıkar.
 • Pankreas gövdesi kanserleri genellikle tedavi edilemeyecek kadar geçikmiş olarak teşhis edilir ve tedavisi mümkün olmaz.

Pankreas kanserinin genel belirtileri arasında kilo kaybı, sarılık, kaşıntı, halsizlik, iştahsızlık, yemek sonrası ya da yatay pozisyonda iken artan karın ağrısı, ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik, ani meydana çıkan şeker hastalığı, koyu renkli idrar, genel halsizlik, karaciğer ve safra kesesinde büyüme, kil renginde dışkı gibi belirtiler vardır.

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanseri teşhisi

Pankreas kanseri teşhisi kanser şüphesi görüldükten sonra ilgili tetkikler ile konulur. Pankreas kanserinde erken tanı koymak oldukça zordur. Günümüzde pankreas kanserinin alt tipleri vardır. Bu tipleri şu şekilde evrelendirmek mümkündür.

Pankreas kanserinin erken evrelerinde çoğunlukla herhangi bir belirti ve bulguya rastlanmaz. Hastalığın belirtileri, birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik gösterir.

Pankreas anatomik olarak mide, ince bağırsak, karaciğer, safra kesesi, dalak, safra kanalı gibi organların arkasında yer alır, bu nedenle bu organların hastalıkları ile karışabilir ya da kanser bu organlara sıçramış olabilir.

Pankreas kanseri teşhisi genellikle çeşitli testlerin yardımı ve pankreas çevresindeki organların detaylı görüntülenmesi ile konulabilir.

[attention type=red]
Hastalar tesadüfen başka nedenlerle tomografi çektirdiklerinde kanser olduğu fark edilebilir.
[/attention]

Bunun dışında pankreas kanseri teşhisinin konulması için pankreas kanserini düşündüren semptomları olan hastalarda bilgisayarlı tomografi filmi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI), ultrasonografik görüntüleme, endoskopik görüntüleme, laparoskopi gibi yöntemler ve bazı idrar, kan tahlilleri gibi testler kullanılır.

Pankreas kanseri tedavisi

Pankreas kanseri tedavisinde çok ince bir nokta vardır; tomografi tetkikinde pankreasta kitle görüldüğünde bu kitleden biyopsi alındıktan sonra tanının konulması bazı durumlarda beklenmez, çünkü pankreas kanseri çok hızlı gelişen bir tümördür. Bu nedenle hastalarda görüntüleme metotları ile kitle belirlenir ve pankreas kanseri şüphesi varsa biyopsi alınarak ya da alınmadan hastanın ameliyat planı yapılır.

Pankreas kanserinde biyopsi her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Ayrıca biyopsi alındığında kanserin karın içerisindeki diğer organlara sıçrama riski olup olmadığı tartışmalıdır. Hastanın pankreas kanserinden kurtulması ve sonrasında daha kaliteli hayat yaşaması için en uygun tedavi cerrahidir.

Kanser karın içerisindeki diğer organlara yayılmış ise hastanın ameliyat olması fayda etmez. Bu gibi durumlarda kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulanır. Sarılık için safra yollarına stent takılması gerekebilir.

Ağrıyı azaltmak için nanoknife, radyofrekans ablasyon (RFA), çölyak ganglion blokajı gibi yöntemler uygulanabilir. Yine ameliyat edilen hastalarda da ameliyattan sonra kemoterapi ve radyoterapi tedavileri de uygulanır.

İleri evredeki hastaların yaşam süresi genellikle 1 yıldan azdır.

Pankreas kanseri ameliyatından sonra

Pankreas kanseri ameliyatı dikkatli, titiz ve uygun bir şekilde yapıldığında ameliyat sonrası oldukça rahat seyreder. Pankreas kanseri ameliyatı sonrası genellikle basit bir mide ya da sarfa kesesi ameliyatı gibi olur.

Pankreas kanserinden ameliyat olan hastalar, genellikle başka bir sorun çıkmadığı sürece 10-15 gün içerisinde taburcu edilir. Hastalar evlerine döndükten sonra çok fazla bir kısıtlama getirilmez. Hastalar taburcu olduktan sonra istediklerini yerler, istedikleri gibi davranabilirler fakat hastalar kontrollerine düzenli olarak gitmek zorundadırlar.

Bazı hastalarda pankreas kanseri ameliyatı sonrasında kilo kaybı devam eder. Başarılı geçen ameliyattan sonra hastaların yaşam kalitesinde genellikle ciddi bir eksiklik söz konusu olmaz.

Pankreas kanserinden korunma yolları

Pankreas kanserinden korunmanın kesin bir yolu yoktur. Sigara kullanmamak, alkol kullanmamak pankreas kanseri riskini oldukça azaltır.

Beslenmede de ağır yağlı kızartmalar, aşırı et tüketimi gibi beslenme tarzından uzak durmak gerekir.

Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşillik tüketimini arttırmak gibi beslenme tarzı pankreas kanseri ve diğer kanser türlerinden korunmada yardımcı olur.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/pankreas-kanseri-neden-olur-pankreas/

Источник: https://tr.lifehealthdoctor.com/treating-stage-4-pancreatic-cancer-24616

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.