Ankilozan Spondilit Doğru Tedavi ve Egzersizle Kontrol Altına Alınabilir

Ankilozan Spondilit Tedavi Yöntemleri

Ankilozan Spondilit Doğru Tedavi ve Egzersizle Kontrol Altına Alınabilir

İltihaplı bir romatizma hastalığı olmaktadır. Omurgalarımızda bulunan kıkırdakları etkileyecek ve bunların sabir bir şekilde durmasına neden olur. Hareket edemeyecek hale gelir ve kişi boynunu ya da belini hareket ettiremez.

Bir iltihaplı romatizma hastalığı olarak bilinmektedir. Omurgalarda hareket kısıtlanmasına yol açacaktır. Görülmesi oldukça fazladır. Omurgamız ardışık kemiklerle doludur. Bu kemiklerin arasında ise kıkırdaklar bulunmaktadır.

Eğer Ankilozan Spondilit yaşadığımız zaman bu omurgalar adeta alçıya alınmış gibi dümdüz duracak ve de sabitlenecektir. Bu durum olduğu zamanlarda kişi belini ve boyun kısmını tam olarak kullanamayacaktır. Bir kısıtlanma söz konusu olacaktır. Bu da zamanla kaburluğa yol açacaktır.

Tedavisi günümüzde olmadığı zamanlarda daha da ilerleyecek ve çok ciddi bir hastalığın olmasına neden olacaktır. Bilmelisiniz ki boyun hareketleri ciddi bir kısıtlanma meydana gelecektir. Beşımız hareket edemeyecektir. Ve görüş alanımızda daralacaktır.

Bir yere dönmek istediğimiz zaman kişi ancak bütün vücudu ile dönüş yaparak o yeri görebilecektir. Baş ve bel tek başına oynamayacaktır.

Belirtileri ve Tanının Konulması

Hastalığın erken tanısı çok önemli olmaktadır. Hastalığı yaşamakta olan kişiler sabahları yataktan kalktıkları zaman uzunca bir süre kalça ve bel kısımlarında ciddi oranda bir tutukluk hissedeceklerdir. Bu tutukluk birkaç saat içerisinde geçecektir.

Ciddi miktarda bir ağrının olması söz konusu olacaktır. Ama ağrı kesici aldığımız zamanlarda bu ağrı kesici faydasını gösterecek ve azalacak ya da geçecektir. Bu tür şikayetleriniz varsa romatoloji doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Sizlerden ilk olarak hikayenizi dinleyecektir.

Ve bir muayene yapacaktır. Ankilozan Spondilit tanısını koyabilmek için günümüzde herhangi bir kan testi bulunmamaktadır. Bununla birlikte bir takım röntgen filmleri isteyebilir. Sizler de bu röntgen filmleri sonucunda tanının konulması mümkün olacaktır.

 Kan tahlillerinde ise sizlerin vücudunuzda bulunan iltihabın seviyesi ölçülecektir.

Daha çok bu hastalık HLA-B27 genini taşımakta olan kişilerde olma riski daha fazla olduğundan bu gen kontrol edilecektir. 

Tedavi Ve Kullanılan İlaçlar

Bu hastalığın tedavisinin amacı her zaman için ağrıyı gidermek ve tutukluğu yok etmek amacı ile bir tedavi uygulanması söz konusu olacaktır.

Hastalığa bağlı olarak birçok kötü sonuç ortaya çıkacaktır. Bu sonuçları gidermek amacı ile bir tedavi yöntemi doktor tarafından geliştirilecektir.

Bu hastalığın tedavisinde her zaman için erken teşhisin çok önemli olduğunu unutmamak gerekmektedir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisini doktor uygun gördüğü zaman NSAİİ denilen ilaçlara başlaması gerekmektedir. Bunların bazıları naproksen, diklofenak gibi ilaçlar ankilozan spondilitin hastalığının tedavisinde çok kullanılan ilaçlar olmaktadır. Bu ilaçların özellikleri ağrının yok olması ve hastanın var olan tutukluğunu da gidermek olacaktır.

Bu ilaçların faydası olduğu kadar zararının da olduğunu unutmamak gerekiyor. Mide kısmında son derece zararlı etkilerinin olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle de mide için mutlaka hekim tarafından mide koruyucu ilaçlar verilmesi gerekmektedir. ankilozan spondilitin tedavisinde eğer ki NSAİİ ilaçların faydalı olmadığı zamanlarda ise anti-TNF isimli olan ilaçlara başlayacaktır.

Bu ilaçlar ise damar yolu ile uygulanmakta olan ilaçlardır. İnfliximab, adalimumab, etanercept gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar enfeksiyonlara yatkınlık yapmasının yanı sıra tüberküloz olması gibi sorunlara da yol açacak olduğundan doktorların tavsiyesi üzerine mutlaka uygulanması gerekmektedir.

Ve doktor tarafından kesinlikle en az 3 ay boyunca kişi kontrol altında tutulmasının şart olduğunu da unutmamalısınız. 

Egzersiz

Ankilozan spondilitin hastalığının teşhisi konulmuş bir hastaya mutlaka egzersiz önerilmektedir. Egzersiz bu hastalığın bir parçası olmaktadır.

Eklem hareketlerinin düzelmesi için ve hastanın da normal duruşunu sağlayabilmesi için ayrıca esnekliğini de koruması için egzersiz yapılmasının şart olduğunu unutmamalısınız.

Bu egzersizler içerisinde boyun egzersizi ve sırt egzersizi çok önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca bel için germe egzersizlerinin yanında hastaya mutlaak solunum egzersizinin de verilmesinin şart olduğunu unutmamak gerekiyor.

Hastane merkezi tarafından sizlere verilecek olan egzersizleri mutlaka sizler de hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gerekmektedir. ankilozan spondilitin teşhisi konulmuş bir hastaya yüzme, pilates gibi ağır olan sporlar verilmemelidir. 

Hastalara Öneriler

Hastalar her zaman için yatağına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Yattığı zaman şekil değiştirmeyen bir yatak içerisinde yatması çok mümkün olacaktır. Yastık konusunda ne kadar alçak bir yastığınız olursa omurganızın şekillenmesi de o kadar çabuk olacaktır.

Hastalar eğer ki sigara tüketiyorsa bunu bir an önce bırakmasının gerektiğini de bilmesinde fayda olacaktır. Hastalığa bağlı olarak göpğüs kafesiniz zaten yeteri kadar esnemeyecektir. Bu nedenle de sigara da içiyorsanız buna ek olarak daha da az esneklik olacaktır.

Omega 3 almaya dikkat edin ve günlük hayatınızda sık sık güneş banyosu yaparak bol miktarda D vitamini almalısınız.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://eklemhastasi.com/ankilozan-spondilit-tedavisi.html

Ankilozan spondilit doğru tedavi ve egzersizle kontrol altına alınabilir

Ankilozan Spondilit Doğru Tedavi ve Egzersizle Kontrol Altına Alınabilir

Toplumun yaklaşık üçte biri, hayatının bir döneminde bel ağrısı nedeniyle doktora başvuruyor. Bu ağrıların %95’ini mekanik kaynaklı bel ağrıları oluştursa da, kalan %5’te görülebilen ankilozan spondilit isimli iltihaplı bel ağrısı, tedavi edilmezse kalıcı hasarlara yol açabiliyor.

5 Mayıs Dünya Ankilozan Spondilit Günü vesilesiyle, erken tanı ve etkili tedavinin önemine dikkat çeken Romatoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı, Türk Romatoloji Derneği Üyesi Uz. Dr.

Yusuf Karabulut, yeni nesil biyolojik ilaçlar sayesinde bu hastalığın kontrol altında tutularak hastanın yaşam kalitesinin normal seviyeye getirilebildiğini belirtti.

Özellikle üç aydan uzun süren, beraberinde bacakta uyuşma, güç kaybı gibi ilave şikayetler bulunan veya gece ağrısı, sabah tutukluğu bulunan hastaların vakit kaybetmeden bir hekime başvurması gerektiğini belirten Uz. Dr.

Karabulut şunları söyledi: “Toplam bel ağrılarının %95’i mekanik özellik taşımakla birlikte bu sebeplere bağlı bel ağrısı basit tedbirlerle çözülebilir. Oysaki inflamatuar bir bel ağrısı olan ankilozan spondilit, romatoloji uzmanı tarafından doğru bir şekilde tedavi edilmezse, uzun dönemde kalıcı hasarlara yol açabilen bir hastalıktır.

Bel ağrısı ile romatoloji başta olmak üzere fizik tedavi ve ortopedi gibi bir çok branş ilgilenmekte veya hastaya yardım edebilmektedir.

Ankilozan spondilit (AS) nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Hastalığın teşhisi, deneyimli bir romatoloji uzmanı tarafından hasta ile birebir yapılan görüşme ve muayene ile büyük ölçüde konulabilir. Ancak teşhisin konulması için her hastada olmasa da, görüntüleme yöntemlerine (direk grafi, MRG) kan testlerine, bazen de daha teknik incelemelere ihtiyaç duyulabilir.”

Ankilozan spondilitin arkasında pek çok etken var

Ankilozan spondilitin tek bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olmadığını belirten Dr. Yusuf Karabulut şöyle devam etti: “Genetik özelliği olan bir hastalık olmakla birlikte, çevresel faktörlerin hastalığın gelişiminde rol oynadığı görülmektedir.

HLA-B27 isimli genetik test ankilozan spondilit ile güçlü bir ilişki içerisinde olmasına rağmen HLA-B27 sonucu pozitif olan her hastada ankilozan spondilit gelişmemektedir.

Bu da hastalığın sadece genetik özelliklerle tanımlanamayacağını, başka çevresel faktörlerin de hastalık gelişiminde söz sahibi olduğunu düşündürmektedir.

Ankilozan spondilit hastalarının birinci derece yakınlarında olarak hastalık gelişimi daha yüksek olmakla birlikte bu %100 hasta olunacak anlamı taşımamaktadır. Ama hasta yakınlarının bel ağrısı ve sırt ağrısı olduğunda bir romatolog tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır.”

Ankilozan spondilit kas-iskelet sistemi dışında diğer organları da tutabilir

Ankilozan spondilitin ömür boyu devam eden, ancak günümüz koşullarında çok iyi tedavi edilen bir hastalık olduğunu belirten Dr. Yusuf Karabulut şu bilgileri verdi: “Doğru tedavi edildiğinde, hastalıkla oluşabilecek birçok sorun engellenebilir. Ankilozan spondilit sadece omurgayı ve diğer eklemleri tutan bir hastalık değildir.

Yeni nesil ilaçlar Ankilozan Spondilit tedavisinde yaşam kalitesini arttırdı

Sistemik olarak göz, böbrekler, kalp kapakları, mide bağırsak sistemleri gibi birçok organ uzun süren ve iyi tedavi edilmeyen hastalıkta hedef haline gelebilir. Hastalığın romatoloji uzmanı tarafından günümüzdeki etkin ilaçlarla tedavi edilmesi durumunda bu organlardaki alevlenmelerin engellemesi mümkün olduğu gibi, eklem belirtileri de tedavi ile önlenebilir.

İlaç tedavisi ve egzersiz bir arada planlanmalı

Dr. Yusuf Karabulut tedavi süreciyle ilgili şu bilgileri verdi: “Ankilozan spondilit tedavisi romatoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bu hastalığın tedavisinde öncelikli olarak hastalığın doğru teşhis edilmesi gerekmektedir.

Daha sonra hastanın, hastalıkla ilgili bilgilendirilmesi, egzersizlerin öğretilmesi ve hastalığın şiddetine ya da durumuna göre bazı ilaç tedavilerinin uygulanması gereklidir.

Antiinflamatuar ilaçlar başlangıçta kullanılmakla birlikte hastalığının seyri sırasında biyolojik ilaç olarak isimlendirdiğimiz oldukça etkili ilaçlarda kullanılabilmektedir.

Günümüzde biyolojik ilaçların devreye girmesiyle ankilozan spondilit hastalığının tedavisinde bir devrim yaşandığı söylenebilir. Hastalığın tamamen yok edilmesi mümkün olmamakla beraber doğru ve uygun tedavi ile uzun yıllar baskılanması sağlanabilmektedir. Bir grup hastada ilaçsız izlem mümkündür.

Hastalara, egzersiz yapmalarını ve önerilen ilaçları romatolog kontrolünde kullanmalarını öneririm. Ankilozan spondilit hastalığında etkili ve doğru tedaviyle kaliteli, uzun ve iyi bir yaşam mümkündür.

Spor, bu hastalığın tedavisinde olması gereken, ancak doğru ilaç, hekim kontrolü gibi parametrelerle birlikte değerli olan bir eylemdir.”

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/ankilozan-spondilit-dogru-tedavi-ve-egzersizle-kontrol-altina-alinabilir/

Ankilozan Spondilit İlaçları

Ankilozan Spondilit Doğru Tedavi ve Egzersizle Kontrol Altına Alınabilir

Ankilozan Spondilit İlaçları, ankilozan spondilit ilaç adları, ankilozan spondilit ağrıları nasıl geçer. Ankilozan Spondilit İlaçları hakkında.

Ankilozan Spondilit İlaçları hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Bu makalede ankilozan spondilit için bitkisel ilaçları içeriklerini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda ankilozan spondilit medikal tedavi yöntemleride anlatılmaktadır. Ankilozan spondilit medikal ilaçları bölümü ”romatizmatv com” sitesinden alıntı yapılarak sitemizde yer almaktadır.

Ankilozan Spondilit Nedir ?

Ankilozan spondilit, omurgada hareket kısıtlılığına neden olan iltihaplı bir romatizma hastalığıdır. Yaklaşık her yüz kişiden 1’inde görülür.

Hastalığa bağlı omurgaya esneklik sağlayan bağların ardışık kemikleşmesiyle, omurga adeta alçıya alınmış gibi sabitlenir. Bu da kişide bel ve boyun hareketlerinde kısıtlanmaya ve öne doğru kamburluğa neden olur. Daha ileri evrelerde, boyun hareketlerindeki ciddi kısıtlanmayla, baş hareket edemez, görüş alanı daralır ve kişi ancak tüm vücudunu çevirerek başına yön verebilir.

Ankilozan spondilit Medikal Tedavi

İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Fatoş Önen

Ankilozan spondilit ve diğer spondiloartritlerde, romatoloji hekimleri tarafından tedavi planı yapılır ve ilaç tedavisi düzenlenir.

Ankilozan spondilit ilaç tedavisinin temelinde nonsteroid (kortizon olmayan) antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) yer alır. Bu ilaçlar yalnız ağrıyı ve tutukluğu gidermekle kalmaz, aynı zamanda romatizmal inflamasyonu (iltihabı) da düzeltir.

NSAİİlar, hastaların %60-70’inde etkili olur; ağrı ve tutukluğu kısa sürede ve büyük oranda giderir.

NSAİ ilaçlara yanıt vermeyen omurga ve sakroiliyak eklem tutulumlu hastalarda veya diz ayak bileği gibi periferik eklemlerde artriti olanlarda sulfasalazin (salazopirin) veya metotreksat seçilebilir. Ayrıca iltihaplı barsak hastalığı veya sedef romatizması olan AS’li hastalar da bu ilaçlara gereksinim duyar.

Salazoprinin 500 mglık tabletleri vardır. Günlük 4-6 tablet kullanılabilir. Genelikle düşük dozda başlanıp dozu giderek arttırılır.

Salazopirin kan sayımında düşme, KC testlerinde yükselme, bulantı, kusma, güneş ışığına duyarlılık, deri döküntüleri ve başağrısı gibi istenmeyen etkileri olabilir. Sulfa grubu ilaçlara karşı allerjisi olanlarda çapraz reaksiyon nedeniyle bu ilaca karşı da allerji ortaya çıkabileceğinden SLZ kullanılmamalıdır. Tedavi sırasında düzenli kan kontrolleri yapılmalıdır.

Salazopirin idrar, gözyaşı ve ter gibi vücut sıvılarını turuncu renge boyayabilir. İlaç bol suyla içilmeli, tok karnına kullanılmalıdır.

Metotreksat aslında kanser tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ancak çok daha düşük dozlarda birçok iltihaplı romatizmada da başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Haftada bir kez tablet veya injeksiyon şeklinde kullanılabilir. Tabletler aç karnına alınmalı ve dozun yükseldiği durumlarda haftalık doz 2’ye bölünerek 12 saat arayla kullanılmalıdır. Böylece ilacın etkinliği artar.

MTX, mide sorunlarına ve ağız iç yaralarına neden olabilir. Nadiren kan sayımında düşme ve KC testlerinde yükselmeye yol açabilir. Yan etkileri azaltmak için haftada birkaç kez folik asit tabletlerini kullanmak yararlı olur. İlacı kullanırken düzenli olarak kontrolllere gitmeniz ve kan incelemeleri yaptırmanız gerekmektedir. (kaynak:romatizmatv com)

Ankilozan Spondilit Tedavisi için Kullanılan Doğal Ürünler

Çörekotu Yağı : İltihaplı vakalarda iltihap engelleyici olarak kullanılabilir. Romatizmal hastalıklar. (kaynak:sagliksifa com)

Köpek Balığı Kıkırdağı : Yapısındaki kondroitin sülfat ve glukozamin ile eklem iltihabında pozitif etkiler göstermektedir. Osteoporozda (kemik erimesi) önleyici etkiye sahiptir. (kaynak:saglikvakti com)

Kuşburnu : Vücutta olan iltihaplı hastalıklarda yararlı etkileri vardır. Romatizmal ağrıların giderilmesinde, dejeneratif eklem hastalığı olan eklem kireçlenmesinin tedavisinde tüketilebilir. Hastalarda eklem ağrılarını dindirir. Kuşburnu çekirdeğindeki ve kabuğundaki bir maddeyle vücuttaki iltihabi reaksiyonları engeller. (kaynak:kusburnu gen tr)

Mango : Kandaki iltihap ve mikroplara karşı ilaç vazifesi görerek kanı temizler. (kaynak:bilgibaba org)

Ginseng : Zehirlenme ve iltihaplanmada toksinleri etkisiz kılar. (kaynak:mucizekarisim com)

Ekinezya : Romatizma ve artrit vakalarında uygulanan tedaviye destek veriyor. Hastalığa neden olan mikro organizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırıyor. Alerjik reaksiyonları önlüyor. (kaynak:ebitki com)

Zencefil : Hindistan’da ağrı kesici ve iltihap önleyici özelliği ile yaygın bir şekilde kullanılan mucizevi bir bitkidir. İltihap sorunu olan hastalar zerdeçalı düzenli olarak kullandığında iltihap nedeni ile oluşan şikayetlerinde %75-80’e varan azalmalar yaşanacaktır. (kaynak:iltihap gen tr)

Zerdeçal : Zerdeçal bitkisi pek çok iltihap türü için kullanılabilir. Zerdeçal iltihaba karşı düzenli kullanıldığında 2 hafta gibi kısa bir süre içinde şikayetler büyük oranda azalacaktır. (kaynak:iltihap gen tr)

Источник: https://ankilozan-spondilit.bitkiseltedavim.com/ankilozan-spondilit-ilaclari.html

Ankilozan Spondilit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Ankilozan Spondilit Doğru Tedavi ve Egzersizle Kontrol Altına Alınabilir

Ankilozan spondilit, zamanla omurganızdaki bazı omurgaların kaynaşmasına neden olabilen, iltihaplı bir hastalıktır. Bu kaynaşma, omurgayı daha az esnek hale getirir ve dik dik duruşa neden olabilir. Kaburgalar etkileniyorsa, derinden nefes alması zor olabilir.

Ankilozan spondilit erkekleri kadınlardan daha sık etkiler. Belirtiler ve semptomlar genellikle yetişkinlik döneminde başlar. Enflamasyon aynı zamanda vücudunuzun diğer bölgelerinde de görülebilir – en yaygın olarak gözleriniz.

Ankilozan spondilit için tedavi yoktur, ancak tedaviler semptomlarınızı azaltabilir ve muhtemelen hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

Ankilozan Spondilit Belirtileri

Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilitin erken belirtileri ve semptomları, belki de belki de sabahlardaki ve hareketsizlik dönemlerindeki sırt ve kalçalarda ağrı ve sertlik olabilir. Boyun ağrısı ve yorgunluk da yaygındır. Zamanla, semptomlar düzensiz aralıklarla kötüleşebilir, iyileşebilir veya durabilir.

En çok etkilenen alanlar şunlardır:

 • Omurga tabanı ile pelvis arasındaki ilişki (sakroiliak)
 • Bel desteğinde omurlar
 • Kemiklerinize tendonlarınızın ve bağlarınızın bağlandığı yerler (başta omurganız), ancak bazen topuğunuzun arkasında.
 • Göğüs kemiği ve kaburgalar arasındaki kıkırdak
 • Kalça ve omuz eklemleriniz

Ne zaman bir doktora görünmelisin?

Yavaş gelmiş, sabahları daha kötü olan ya da gecenin ikinci yarısında uykunuzu uyandıran bel çevresi ağrınız varsa tıbbi yardım isteyin; özellikle bu ağrı egzersizle gelişir ve dinlenme ile kötüleşirse. Ağrılı bir kırmızı göz, şiddetli ışık hassasiyeti veya bulanık görme geliştirirseniz acilen bir göz uzmanına (göz doktoruna) bakın.

Ankilozan Spondilit Nedenleri

Ankilozan Spondilit Nedenleri

Ankilozan spondilitin spesifik bir nedeni bilinmemekle beraber, genetik faktörler de rol oynamaktadır. Özellikle, HLA-B27 adlı geni olan insanlar, ankilozan spondilit gelişimi açısından büyük oranda artmış risk altındadır. Bununla birlikte, sadece geni olan bazı kişiler durumu iyileştirir.

Ankilozan Spondilit Risk Faktörleri

Senin cinsiyetin Erkekler kadınlara kıyasla ankilozan spondilit geliştirirler.Yaşınız. Başlangıç, genellikle ergenlik çağının sonlarında veya yetişkinlikte ortaya çıkar.

Kalıtın. Ankilozan spondilit hastalarının çoğunda HLA-B27 geni bulunur. Ancak bu geni olan birçok insan asla ankilozan spondilit geliştirmez.

Ankilozan Spondilit Komplikasyonları

Şiddetli ankilozan spondilitte, vücudun iyileşme girişiminin bir parçası olarak yeni kemik oluşur. Bu yeni kemik, omurgalar arasındaki boşluğu giderek köprü kurar ve sonunda omurga bölümlerini birleştirir. Omurganızın bu kısımları katı ve esnek olmaz. Füzyon da kaburga kafesinizi sertleştirebilir ve akciğer kapasitesini ve işlevini kısıtlayabilir.

Diğer komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Göz iltihabı (üveit). Ankilozan spondilitin en yaygın komplikasyonlarından biri olan üveit, göz ağrısı, ışığa duyarlılık ve bulanık görme oranına neden olabilir. Bu semptomları geliştirirseniz derhal doktorunuza danışın.
 • Sıkışma kırıkları. Ankilozan spondilitin erken evrelerinde bazı insanların kemikleri zayıflar. Zayıflatılmış omurga parçalanabilir, eğik duruşunuzun ciddiyetini arttırır. Omurga kırıkları omurgayı ve omurganın içinden geçen sinirleri baskı altına alabilir ve muhtemelen yaralayabilir.
 • Kalp sorunları. Ankilozan spondilit, vücudunuzdaki en büyük arter olan aortunuzda sorunlara neden olabilir. Alevlenen aort, kalpteki aort kapak şeklini bozan ve işlevini bozan noktaya kadar genişleyebilir.

Teşhisi

Fiziksel muayene sırasında doktorunuz, omurganızdaki hareket aralığını test etmek için farklı yönlerde bükmenizi isteyebilir. O, pelvisinizin belirli bölümlerine basarak veya bacaklarınızı belirli bir konuma getirerek ağrınızı yeniden üretmeye çalışabilir. Ayrıca, doktorunuz göğsünüzü genişletmekte zorluk çekip duymadığınızı görmek için sizden derin bir nefes almanızı isteyebilir.

Görüntüleme testleri

X-ışınları doktorunuzun eklemlerinizdeki ve kemikteki değişiklikleri kontrol etmesini sağlar, ancak ankilozan spondilitin görünür belirtileri hastalığın erken dönemlerinde belirgin olmayabilir.

Bir MRG, kemiklerin ve yumuşak dokuların daha ayrıntılı görüntülerini elde etmek için radyo dalgalarını ve güçlü bir manyetik alan kullanır. MRI taramaları, hastalık sürecinde erken ankilozan spondilit bulgularını ortaya çıkarabilir, ancak çok daha pahalıdır.

Laboratuar testleri

Ankilozan spondilitin belirlenmesine yönelik spesifik bir laboratuar testi bulunmamaktadır. Bazı kan testleri, inflamasyon belirteçlerini kontrol edebilir, ancak iltihap birçok farklı sağlık probleminden kaynaklanabilir.

Kanınız HLA-B27 geni için test edilebilir, ancak bu geni olan kişilerin çoğunda ankylosing spondylitis yoktur ve hastalıkları olan daha az sayıda siyah insan bu geni beyazlardan daha az kullanır.

Tedavisi

Tedavinin amacı ağrınızı ve sertliğinizi hafifletmek ve komplikasyonları ve omurga deformitesini önlemek veya ertelemektir. Ankilozan spondilit tedavisi, hastalık eklemlerinizde geri dönüşü olmayan hasara neden olmadan önce en başarılıdır.

Ankilozan Spondilit İlaçları

Naproksen (Naprosin) ve indometasin (Indocin) gibi steroidal olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) doktorların ankilozan spondilit tedavisinde en çok kullandıkları ilaçlardır. Enflamasyon, ağrı ve sertlikten kurtulabilirler. Bununla birlikte, bu ilaçlar gastrointestinal kanamaya neden olabilir.

NSAİİ’ler yardımcı olmazsa, doktorunuz bir tümör nekroz faktörü (TNF) bloke edicisi veya interlökin 17 (IL-17) inhibitörü gibi bir biyolojik ilaç başlatmayı önerebilir. TNF blokerleri vücutta iltihaba neden olan bir hücre proteinini hedef alır. IL-17, vücudunuzun enfeksiyona karşı savunmasında rol oynar ve ayrıca iltihaplanmada rol oynar.

TNF blokerleri ağrı, sertlik ve ihale veya şişmiş eklemlerin azaltılmasına yardımcı olur. İlaçları deri altına enjekte ederek veya intravenöz bir hat üzerinden verilir.

Tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan beş TNF bloke edicisi şunlardır:

 • Adalimumab (Humira)
 • Certolizumab pegol (Cimzia)
 • Etanercept (Enbrel)
 • Golimumab (Simponi; Simponi Ariya)
 • Infliximab (Remicade)
 • Secukinumab (Cosentyx), ankylozan spondilit tedavisinde FDA tarafından onaylanan ilk IL-17 inhibitörüdür.

TNF blokerleri ve IL-17 inhibitörleri latent tüberkülozu yeniden aktifleştirebilir ve sizi enfeksiyona daha yatkın hale getirebilir.

Ankilozan Spondilit Fizik Tedavisi

Fizik tedavi, tedavinin önemli bir parçasıdır ve ağrının hafifletilmesinden kuvvetliliğin ve esnekliğin geliştirilmesine kadar birçok avantaj sağlayabilir. Bir fizyoterapist, ihtiyaçlarınıza göre özel egzersizler yapabilir.

Hareket aralığı ve germe egzersizleri eklemlerinizde esneklik sağlamanıza ve iyi duruş korumanıza yardımcı olabilir. Doğru uyku ve yürüme pozisyonları, karın ve sırt egzersizleri dik duruşunuzu korumaya yardımcı olabilir.

Ankilozan Spondilit Ameliyatı

Ankilozan spondilit hastalarının çoğunun ameliyat olması gerekmez. Bununla birlikte, şiddetli ağrı ya da eklem hasarı varsa ya da kalça ekleminiz o kadar hasar görürse değiştirilmesi gerektiğini doktorunuz ameliyat önerebilir.

Bir önceki yazımız olan Çölyak Hastalığı başlıklı makalemizde çölyak hastalığı belirtileri, çölyak hastalığı diyeti ve çölyak hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/ankilozan-spondilit/

Ankilozan spondilit için egzersizler ve duruşlar

Ankilozan Spondilit Doğru Tedavi ve Egzersizle Kontrol Altına Alınabilir

Egzersiz ve postür kontrolü, ankilozan spondiliti olan herkes için en önemli tedavi yönlerinden biridir.

Ankilozan spondilit (AS) yaşam boyu sürecek olan bir tür inflamatuar artrittir. Acı verici ve ilerici. Başlıca omuriliği etkiler, ancak eklemleri, tendonları, bağları, gözleri ve bağırsağı da etkileyebilir. Durum tahmin edilemez ve insanları çeşitli şekillerde ve farklı zamanlarda etkiler.

Spondilit destek grupları, tek başına ilacın AS’yi tedavi etmek için yeterli olmadığını belirtmektedir. Egzersizin bu durumun tedavisinin hayati bir parçası olduğuna ve yüksek öncelikli olduğuna inanırlar.

AS tecrübesi olan çoğu insanın sertlik ve ağrıya sahip olduğu iki semptomdur, bu yüzden uyum ve esnek kalmak, durumu yönetmeye yardımcı olur.

Bir egzersiz programını takip etmenin yararları arasında iyi bir postürü geliştirmek ve korumak, esnekliği geliştirmek ve ağrıyı azaltmak bulunmaktadır.

Egzersizin faydaları

Egzersiz AS’nin semptomlarını hafifletmek ve güç ve esnekliği korumak için önemli bir yol olabilir.

U.K.

’nın Ulusal Ankilozan Spondilit Derneği, bu egzersizi not eder:

 • ayakkabı ve çorap giymek gibi basit şeylerin yapılmasını kolaylaştıran esnekliği artırır
 • günlük görevleri yerine getirmeyi kolaylaştıran mobiliteyi artırır
 • özgüven oluşturan ve öz bilinci azaltan postürü geliştirir
 • uyku kalitesini artırır, uyanmanızı sağlar, yenilenmiş hissetmek fiziksel olarak yorucu
 • Geceleri daha az ağrıya ve uyku kalitesinin artmasına neden olan sertliği ve ağrıyı azaltır.
 • eklem hareketini, duruş kontrolünü, kas uzunluğunu ve gücünü, akciğer kapasitesini, dengeyi ve kardiyovasküler uygunluğu geliştirir

Bazı durumlarda, iyi bir duruş ve hareketlilik egzersiz ve ilaç kombinasyonu ile yeniden kazanılabilir. Amerika’nın Spondilit Derneği, “spondilitli çoğu insan egzersizden sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini” belirtiyor.

Her gün egzersiz yapmak için zaman bulmak zor olabilir, ancak sadece 5-10 dakika olsa bile yapılmalıdır.

Önerilen egzersizler

Arthritis Research UK, diyaframı güçlendirmek için aşağıdaki solunum egzersizini önerir:

 1. Sırtına yaslan ve dizlerini bük, ayaklarını yere yasla.
 2. Ellerinizi göğsünüzün kenarlarındaki kaburgalarınıza yerleştirin, burnunuza derin bir nefes alın ve kaburgalarınızı ellerinize doğru itin.

  Yapabildiğin kadarıyla ağzından nefes al. Solunum egzersizini 10 kez tekrarlayın.

 3. Egzersizi tekrarlayın, ancak bu sefer ellerinizi göğsünüzün ön kısmının üst kısmına yerleştirin. İçeri ve dışarıda olabildiğince derin nefes almayı unutmayın.

  Bu egzersizi istediğiniz zaman yatar pozisyonda ya da oturma pozisyonunda yapabilirsiniz.

Bu egzersiz sırtını güçlendirmek için çalışır:

 1. Ellerinizle önünüzde yanlarınızda uzanın ve rahatça göğsünüzün altına bir yastık koyarak, gerektiğinde rahatça görünün.
 2. Bir kolunuzu önünüze uzatın ve bükülmeden zeminden zemini kaldırın. Her bacak için yaklaşık 5 kez tekrarlayın.
 3. Kollarını yanlarından geçirerek, başını ve omuzlarını yerden 10 kez kaldır.

Ayrıca aşağıdaki alıştırmaları da tavsiye ederler:

 • Toplarınızı ve tabanınızı bir duvara yerleştirin. Kafanızı düz tutarak (eğilmemeli), yavaşça duvara doğru itin. Bu pozisyonu yaklaşık 5 saniye basılı tutun, sonra rahatlayın. Mümkünse bunu 10 kez yapın.
 • Ayaklarınızla ve ellerinizi kalçalarınızla sabitleyin.

  Dizlerinizi ve ayaklarınızı öne bakacak şekilde tutun, arkasından bakmak için belden çevirin. Her bir poz için 5 kez yapın, her pozu yaklaşık 5 saniye basılı tutun.

 • Dörtlüde diz çök. Bir kolu ve zıt bacağı zemine uygun olarak uzatın ve 10 saniye bekleyin. Diğer tarafı ile aynı şeyi yapın ve 5 kez tekrarlayın.

Ne zaman egzersiz yapmalı?

Yoğun bir hayata alıştırmanın en kolay yolu, bunu her gün aynı zamanda yapmaktır. Bazı insanlar, gündüz egzersizlerini tercih edebilirler, örneğin gerginliğin üstesinden gelmek için esneme, diğerleri ise daha sonra gün veya akşam seçecektir.

Duruş

AS’li herkes ağrı ve suşları deneyimlemek için kullanılacaktır. İyi bir duruşa sahip olmak, kişinin durumuyla daha iyi hissetmesini ve hissetmesini sağlar.

Bununla birlikte, kötü sırt ağrısını yaşarken, bir kişi öne eğilmeye eğilimlidir, bu da sonunda omurga üzerinde daha fazla stres yaratır. Bu genellikle kötü bir duruş ve acı paternine yol açabilir.

İyi bir duruş sağlamak ve sürdürmek için, insanlar şu adımları izleyebilirler:

 • Kesmeyin, ayakta dururken veya otururken kendinizi uzun düşünün.

 • Başınızı doğrudan vücudunuzun üzerinde, çene merkezli ve zemine uygun olarak tutun.
 • Topukları bir duvardan yaklaşık 4 inç uzağa yerleştirerek, omuzlarınıza ve kalçalarınıza dokunmaya çalışın.

  Pozlamayı yaklaşık 5 saniye tutun ve tekrarlayın.

Yüzüstü yatmak, iyi bir duruş için bir alıştırmadır ve isminden de anlaşılacağı gibi, yalan yere yatırılır. İnsanlar kalkmadan önce sabahları yapabilirler.

 • Yavaşça yere ya da yere mümkün olduğunca düz ya da sert bir yatak.
 • Kafanı ellerin üzerinde, sola veya sağa bakacak şekilde ya da dönüşümlü olarak dinlendirin.

Yüzüstü yatmak ilk başta biraz rahatsız edici olabilir, bu yüzden birkaç dakika boyunca yapın ve yaklaşık 20 dakika boyunca yüzüstü pozisyonunuzu tutabileceğinize kadar yavaşça oluşturun.

Dikkat

Egzersiz, AS için tedavinin önemli bir parçası olabilir ve kişinin kendi kendine yardım etmek için yapabileceği en önemli tedavi olabilir. Ancak doğru seçimlerin yapılması önemlidir.

Kaçınılması gereken sporlar

Amerika Spondilit Derneği, temas sporlarının AS’ı ilerleten kişiler için iyi bir fikir olmadığını, çünkü eklemlerin ve omurganın yaralanabileceğini önermektedir.

Düşük etkili ancak voleybol ve badminton gibi rekabetçi sporlar iyi seçenekler olarak görülüyor. Pilates, yoga ve tai chi, AS’li insanlar için de kabul edilebilir.

Bununla birlikte, yüzmenin en iyi egzersiz formlarından biri olduğu düşünülür, çünkü tüm kasları ve eklemleri sarsmadan kullanır.

Başlamak için ipuçları

Bir doktora danışın: Bir AS egzersiz programına başlamak isteyen herkes önce bir doktora veya fizik tedavi uzmanına danışmalıdır. Bu uzmanlar hangi egzersizlerin uygun olduğunu ve nasıl yapılmaları gerektiğini tavsiye edebilirler. AS’li bir kişi, bireysel egzersiz programı tasarlama konusunda da yardımcı olabilir.

İlk önce ısınma: Tüm egzersizlerde olduğu gibi, önce ısınmak gerekir. Egzersizler halı kaplı zemin veya egzersiz matında rahat bir alanda yapılmalıdır. Zeminden aşağı ve yukarı çıkmakta güçlük çeken insanlar sert bir yatağı olan bir yatakta egzersiz yapabilirler.

Yavaşça oluşturun: Bir egzersiz programına başlarken, bireyin bir miktar rahatsızlık yaşaması muhtemeldir, bu yüzden aşırıya kaçmamak önemlidir. Yavaşça başlayın ve yavaş yavaş oluşturun.

Источник: https://trmedbook.com/ankilozan-spondilit-icin-egzersizler-ve-duruslar/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.