Ankilozan Spondilit Hastalarının 3’te 1’ine Yanlışlıkla Bel Fıtığı Teşhisi Konuyor

Ankilozan Spondilit tanısını teşhis etmek Ankilozan Spondilit tanısını teşhis etmek: X-Işınları, Kan Testleri ve Daha Fazla

Ankilozan Spondilit Hastalarının 3’te 1’ine Yanlışlıkla Bel Fıtığı Teşhisi Konuyor
Ankilozan Spondilit tanısını teşhis etmek Ankilozan Spondilit tanısını teşhis etmek: X-Işınları, Kan Testleri ve Daha Fazla

Sırt ağrısı bugün Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yaygın rahatsızlıklardan biridir.

Aslında, Nörolojik Bozukluklar ve İnme Ulusal Enstitüye göre, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 80'i yaşamlarının herhangi bir noktasında bel ağrısı yaşamaktadır. Bu davaların çoğuna yaralanma veya hasar neden olur.

Bununla birlikte, bazıları başka bir durumun sonucu olabilir.

Böyle bir durum, ankilozan spondilit (AS) 'dir. Bu, Amerikalıların yüzde 1'ini veya yaklaşık 2,7 milyon yetişkini etkileyen bir tür eksenel spondiloartrittir. Erkekler kadınlardan daha sık etkilenirler, ancak kadınlarda daha az tanınırlar. Kronik bel ağrısı olan milyonlarca Amerikalı için, bu hastalığın anlaşılması ağrılarını idare etmenin anahtarı olabilir.

AS Nedir?

AS ilerleyici iltihaplı bir hastalıktır. Bir çeşit artrit, hastalığın omurganızda ve yakındaki eklemler şişmesine neden olur.

Zamanla, kronik iltihaplanma omurganızdaki omurganın bir arada kaynaşmasına neden olur ve omurganızı daha esnek hale getirir.

Hastalığı olan birçok kişi ileriye doğru öne eğiyor, çünkü uzatmaya izin veren ekstansör kasları zayıflatıyor. İleri vakalarda AS'li bir kişi başlarını önlerinde görmek için baş kaldıramaz.

AS'i diğer artrit tiplerinden farklı yapan nedir?

AS öncelikle omurgayı ve omurgayı, özellikle de tendon ve bağların kemiğe bağlandığı yerleri etkiler. Hastalığa yakalanan kişilerin çoğu kronik bel ağrısı ve omurganızda esneklik kaybı yaşarlar. Bununla birlikte, AS omurga, omuzlar, ayaklar, dizler ve kalçalar dahil olmak üzere eklemleri de etkileyebilir. Nadiren de organları ve dokuları etkileyebilir.

AS, diğer artrit formlarına kıyasla benzersiz bir özelliğe sahiptir: sakroiliit. Bu, sakroiliak eklemin iltihabı veya omurganızın ve pelvisin birleştiği yerdir. Bu, AS'li kişilerin damgasını taşır ve diğer artrit tipleri olan insanlarda yaygın değildir.

AS nasıl teşhis edilir?

Doktorların bu hastalığı teşhis edecekleri tek bir testi yoktur. Bu hastalığın teşhisi için, doktorunuz belirtileriniz için olası diğer açıklamaları dışlamalıdır. Bunu yapmak için, doktorunuz önce tıbbi geçmişinize bakar ve daha sonra fizik muayene ve diğer testler yapar.

Tıbbi geçmişiniz

Belirtilerinizi anlamanıza yardımcı olması için doktorunuz sağlık geçmişinizi tam olarak almak isteyecektir. Doktorunuz şunu bilmek isteyecektir:

 • belirtileriniz ne kadar yaşıyorsunuz?
 • semptomlarınız daha da kötüleştiğinde
 • Hangi tedavileri denediğiniz, neyin çalıştığı ve neyin bulunmadığı
 • yaşadığınız semptomlar
 • tıbbi işlemleriniz ya da sorunlarınızın geçmişi
 • yaşadığınıza benzer herhangi bir aile öyküsü geçmişi

Tam bir fizik muayene

Doktorunuz bir fiziksel muayene yapmak isteyebilir.Sınav, AS'nin tarif tablolarını ve belirtilerini bulmalarını sağlar. Doktorunuz eklemlerinizdeki hareket aralığını izleyebilmeleri için birkaç egzersiz yapmanızı veya pasif olarak eklemlerinizi hareket ettirmenizi isteyebilir.

Görüntüleme testleri

Görüntüleme testleri, doktorunuza vücudunuzda olup bittiği şey hakkında fikir verir. İhtiyacınız olan görüntüleme testleri arasında şunlar bulunur:

 • X-ray: Bir röntgen filmi doktorunuza eklemlerinizi ve kemikleri görmenizi sağlar. Kaynaşma veya hasar bulmaya çalışacaklardır.
 • MR tarama: Bir MR, vücudunuzdaki yumuşak dokuların bir görüntüsü oluşturmak için radyo dalgaları ve manyetik alan gönderir. Bu, doktorunuzun eklemlerin içindeki ve çevresinde iltihabı görmesine yardımcı olur.

Laboratuvar testleri

Doktorunuzun verebileceği laboratuvar testleri aşağıdakileri içerir:

 • HLA-B27 gen testi: Bu hastalıkla ilgili on yıllar boyunca yapılan araştırmalar, saptanabilir bir risk faktörü ortaya çıkarmıştır: genleriniz. HLA-B27 genine sahip insanlar AS geliştirmeye daha yatkındır. Bununla birlikte, geni olan herkes hastalığa yakalanmayacaktır.
 • Tam kan sayımı (CBC): Bu test vücudunuzdaki kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısını ölçer. CBC testi, diğer muhtemel koşulların belirlenmesine ve ekarte edilmesine yardımcı olabilir.
 • Eritrosit sedimantasyon hızı (ESR): Bir ESR testi vücudunuzdaki iltihabı ölçmek için bir kan örneği kullanır.
 • C-reaktif protein (CRP): CRP testi aynı zamanda iltihaplanmayı ölçmekle birlikte bir ESR testinden daha duyarlıdır.

Randevunuzdan önce

Görmeden önce doktorunuza ait tüm soruların bir listesini yapın. Belirtilerinizi, aldığınız test sonuçlarını, alacağınız ilaçları ve tıbbi durumların bilinen aile geçmişi hakkında bir zaman çizelgesi getirin. Hazırlanmak doktorunuzu gördüğünüz zamanınızı en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Источник: https://tr.oldmedic.com/diagnosing-ankylosing-spondylitis-1487

Ankylosing Spondylitis (Ankilozan spondilit) tedavisi hakkında tecrübelerim

Ankilozan Spondilit Hastalarının 3’te 1’ine Yanlışlıkla Bel Fıtığı Teşhisi Konuyor

Ön Not: Aşağıda yazdıklarım tamamen kendi tecrübelerim olup, bilimsel bir dayanağı yoktur. Doktorunuzun size söylediklerine ters düşen hiç bir çözümü uygulamayın!

Ankilozan spondilit teşhisim uzun süren bel fıtığı teşhislerinin ardından zeki bir fizyoterapistin şüphesiyle bulundu. Halbuki bel fıtığım çok küçüktü ve beyin cerrahları “senin birşeyin yok” diyorlardı. Ama o kalçaya vuran ağrı yok mu… Birşeyim yoksa niye yürürken kalçama bıçak saplanıyor? İşte bu sorunun cevabını o fizyoterapist verdi. Şüphesinde haklı çıktı ve romotoloji tanıyı kondu.

Şimdi gelelim asıl konuya. Bu a.s. ne yapıyor? Sebebi bilinmeyen bir şekilde eklemlerinizde iltihaplanmaya yol açıyor. Yani vücudunuz kendisiyle savaşıyor. Dediğim gibi sebebi bulunamıyor ve tıbbın da tek sağladığı bu iltihapları yok etmek ve hastayı rahatlatmak. Peki ağrı kesici adı altında verilen ilaçların sağladığı şey ne? Vücudun yeni iltihap üretmesini engellemek.

Şimdi önümüzde 2 iş var:

1- Vücudumuzun mevcut iltihapları temizlemesini sağlamak

2- Yeni iltihaplanmayı önlemek

Endol gibi ilaçlar 2. Maddeyi sağlamak için varlar. Burda şöyle bir sıkıntımız var ki, vücut bir yandan temizlik yaparken bir yandan da yeni iltihaplar üretmeye devam ediyor. Bu sebeple ilacı günde kaç sefer alacağınızı, vücudun ne kadar atak yaptığı belirliyor. Ne kadar atak dönemde iseniz, o kadar fazla doz almanız gerekli. İlacın düzenli kullanılması önemli.

Yeni iltihaplanmanın önüne geçtiğinizde iyileşme süreci başlıyor. Bunu yanında bu hastalığın en büyük sebebi olarak gördüğüm stresi de azaltmanız kilit faktör. Bir şekilde bu hastalığı tetikleyen faktörleri keşfetmemiz gerekiyor. Yediğiniz bir yemek, yaşadığınız bir korku, soğuk, sıcak, stres, size neyin kötü geldiğini takip edin ve uzak durmaya çalışın. Denemeler yapın.

Çünkü bu durum herkeste farklıdır.

Sıcak ve soğuğun olayı da aslında biraz farklı. Mesela kalça ekleminde iltihaplanma olduğunda vücut buraya kan pompalayarak orayı iyileştirmeye çalışıyor. Tabi eklem şişiyor.

Tıpkı kafanızı bir yere çarptığınızda şişlik insin diye buz koymanız gibi burayı da buz ile soğutarak şişliğin inmesini sağlamanız gerekebiliyor. Bu durumda eğer sıcak duşa girerseniz sizin için pek iyi olmayacaktır.

Isıtma da kasları gevşeterek tutulmuş kasların yumuşamasına ve tutukluğun geçmesine yarar. Yani sizdeki soruna göre sıcak yada soğuk farklı sonuçlar getirir.

Şimdi 1. Maddeyi inceleyelim. Hastalık özünde bir eklem hastalığı. İltihaplar eklemlerde oluyor. İltihaplanan eklem şişiyor ve sizin şikayetleriniz başlıyor.

Kalça eklemi şiştiğinde yere her bastığınızda canınız yanıyor veya omurganızda iltihap olduğunda ise belirtiler bel fıtığı ile aynı oluyor, bacaklara vuruyor. İltihaplanan bölgenin etkilediği kaslar tutuluyor ve spazm sebebiyle bu bölgelerdeki kan akışı yavaşlıyor.

Büyük kaslarda kısalmalar meydana geliyor. Ve tüm bunların sonucu olarak eklemlerdeki yük artıyor. Ağrılarınız iyice artıyor.

Ağrıların sebepleri bunlar, ya çözümü?

Doktorların hep söylediği gibi tabiki spor. Ama bence fizik tedavicilerin verdiği basit pilates hareketleri değil. İmkanınız varsa makineli pilates inanılmaz iyi gelecektir (tabi düzenli şekilde minimum 1 ay yaptığınızda.) Yoksa doğru bir fitness salonuna yazılmaya.

Şimdi “bu kadar canım yanarken nasıl spor yapıcam” diyebilirsiniz. Tabiki ayağınızı yere basamıyorsanız veya beliniz 2 büklüm kilitliyse önce ilacın etkisini göstermesi için birkaç gün müsaade edin.

Bu süreçte fizik tedavi uygulamaları da size fayda sağlayacaktır. Ancak şunu unutmayın, fizik tedavi uygulamaları hemen birkaç seansta mucize yaratmaz ama bir süre sonra size iyi geldiğini anlayacaksınız.

Unutmayın, fizik tedavi ve spor kaslarınızın spazmlarının çözülmesini ve kan dolaşımının düzelmesini sağlar. Kan dolaşımı düzeldiğinde iltihaplanan bölge iltihaplardan temizlenmeye başlar. Kaslarınız güçlendikçe eklemlerinizdeki yük azalır ve şikayetleriniz azalarak yok olur.

Evet, eğer fitness’a başlama seviyesindeyseniz size çok iyi gelecek birkaç yöntem anlatacağım. Şunu unutmayın, spora başlamak için acılarınızın tamamen geçmesini beklemeyin. Canınız yana yana bu sporu yapacağız. Başka yolu yok!

Kalça ağrısı:

Özellikle kalçasında ağrı olan kişilerin kesinlikle yapması gereken hareketinizin adı Dead Lift. Bacaklarımızın arkasındaki kaslar (hamstring kasları) kısaldığında, kalça ekleminde yaşadığınız acılara sebep oluyor. Öne eğilmenizi engelliyor.

Zaten hareket kısıtlılığı olduğu için normal esneme hareketleri de çok etki edemiyor. Bende esneme hareketleri o gün bir rahatlama sağladıysa da ertesi gün etkisini kaybediyordu. Dead lift ile tanışana kadar hamstring kaslarımı uzatmayı başaramadım.

Ancak dead lift dikkatsizce yapılması durumunda sakatlanmanıza sebep olabilecek bir hareket olduğundan, mutlaka yanınızda bir fitness eğitmeni bulundurun ve hareketi düzgün yaptığınıza emin olun. İlk antremanlardan sonra kaslarınız yorgun düşeceğinden ağrılarınız artıyormuş gibi olabilir.

Onlara dinlenmesi için bir iki gün süre tanıyın. 2. Antremandan sonra farkı hissetmeye başlayacaksınız.

Sırt Ağrıları:

Sırttaki ağrıların ve tutulmaların sebebi, omurların arasında oluşan iltihapların, oradan geçen sinirlere baskı yapması. Bel fıtığındaki durumun aynısını iltihap sebebiyle yaşıyoruz.

Sonuç olarak sırtımızda tutulan bölgeler, bacağa vuran ağrılar, topuklara vuran ağrılar, hapşırırken bıçak saplanıyormuş gibi hissetme, eğilip kalkarken yaşanan acılar vs. Bunları azaltmamız için bir şekilde ağrıyan yerleri çalıştıran sırt ve bel hareketleri yapmamız gerekiyor.

Tutuk bölgeleri açmak için önce kas gevşetici krem sürün. Krem iyice emildikten sonra sıcak su torbası ile tutuk bölgeyi iyice ısıtmanız kasın gevşemesini hızlandıracaktır. Ancak torbayı hafifçe tutup çekmeyin, bırakın o bölge kızarsın. Bir süre sonra açılmayı hissedeceksiniz.

Daha sonra bu bölgeleri çalıştırmak için Seated Row ve Lat Pull Down hareketlerini yapabilirsiniz. Alt bel bölgenizi için Dead Lift yeterli olacaktır.

Boyun Ağrıları:

Boynunuz tutuksa kas gevşetici krem sürdükten sonra sıcak su torbası ile o bölgeyi iyice ısıtın. Bu o bölgedeki kasları rahatlatacaktır. Eğer boynunuz her sabah tutuk şekilde uyanıyorsanız size bir kayroprakta gitmenizi öneririm. Boynunuzdaki eklemleri kütleterek kilitlenmiş eklemleri açar.

Kütletme diyince sakın korkmayın, aynı parmak kıtlatma gibi, hiç acımadığı gibi güzel bi rahatlama bile sağlıyor. Bir dönem boynum sürekli tutuluyordu ve kayroprakt tedavisi birkaç seansta tamamen geçmesini sağladı.

Ama siz siz olun sakın bu kütletme olaylarını uzman bir kayroprakt dışında kimselere yaptırmayın. Boyun kaslarını güçlendirmek için fizik tedavicilerin verdiği birkaç hareket yeterli olacaktır. El ile başınızı alnınızdan geri itmeye çalışın ama başınız ile direnç gösterin.

Aynı şekilde arkadan ileri itme ve yanlardan itme şeklinde her yöne iterken direnç göstererek kaslarınızın çalışmasını sağlayın.

Omuz ağrıları:

Omuz eklemi günlük yaşamda sıkça hareket eden bir eklem olduğu için aslında birkaç gün içinde kendiliğinden geçecektir.

Ancak birkaç omuz hareketi yaparak bu kasların da güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Şınav çekmek hem omuzları hem kolları hem de göğüsleri çalıştırdığı için güzel bir hareket.

Bunun yanı sıra Dumbell Lateral Raise ve Dumbell Shoulder Press hareketi de omuz kaslarınızı çalıştıracaktır.

Özet olarak, spor ve hareket bu hastalık için kaçınılmaz bir durum. Diğer bir kaçınılmaz şey ise ilaçlar. Dönem dönem ilaç kullanmadan da hiç bir şikayetimiz olmasa bile, yeni bir atak dönemi ile şikayetlerimiz geri gelebilir.

O yüzden ilacı tamamen kessek bile, en ufak bir hissiyat olduğu an tekrar almanızı öneririm. Ben endol kullanıyorum. Ağrılı dönemlerimde günde 3’e çıkardığım bile oluyor. Bazen 3,4 ay hiç almadığım zamanlar da oldu. Günde 3 adet alıp iyi hissetmediğim zamanlar da.

Düzenli spor yaptığım dönemlerde ise günde 1 adet almak yeterli geliyor. Kısacası bol sporlu günler…

“,”author”:”Antonyo Banderas”,”date_published”:”2017-09-04T20:07:27.440Z”,”lead_image_url”:null,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”https://medium.com/@antonyobanderas/ankylosing-spondylitis-ankilozan-spondilit-tedavisi-hakk%C4%B1nda-tecr%C3%BCbelerim-670ac12fd49d”,”domain”:”medium.com”,”excerpt”:”Ön Not: Aşağıda yazdıklarım tamamen kendi tecrübelerim olup, bilimsel bir dayanağı yoktur. Doktorunuzun size söylediklerine ters düşen hiç…”,”word_count”:1030,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: https://medium.com/@antonyobanderas/ankylosing-spondylitis-ankilozan-spondilit-tedavisi-hakk%C4%B1nda-tecr%C3%BCbelerim-670ac12fd49d

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.