Ankilozan Spondilit Nedir? Belirtileri, Nedeni, Tedavisi

içerik

Ankilozan spondilit (AS) nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi seçenekleri

Ankilozan Spondilit Nedir? Belirtileri, Nedeni, Tedavisi

Ankilozan spondilit (AS), öncelikli olarak omuriliği etkileyen bir artrit türüdür. Omurga eklemlerinin iltihaplanması sonucunda şiddetli, kronik ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Daha ileri vakalarda, bu iltihaplanma, ankiloz denilen ve omurgayı sabitleyip hareketsiz bırakan yeni kemik oluşumuna yol açabilir.

Romatizma nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

AS, vücudun omuz, kalça, kaburga, topuk ve el ve ayakların küçük eklemleri gibi diğer bölgelerinde de iltihap, ağrı ve sertliğe neden olabilir. Hatta bazen nadir de olsa gözler, akciğerler ve kalp etkilenebilir. Ankilozan spondilitin ayırt edici özelliği, hastalığın ilerlemesi sırasında sakroiliak eklemlerin tutulumudur. Bu eklemler, omurganın pelvisle birleştiği omurga tabanında bulunur.

Ankilozan spondilitbelirtileri

 • Özellikle sabahları bel ve kalçalarınızda ağrı ve sertlik
 • Boyun ağrısı
 • Yorgunluk
 • 3 aydan fazla devam eden ağrı
 • Ağrının fiziksel aktivite ve egzersiz ile rahatlaması

Vücudun en çok etkilenen alanları şunlardır:

 • Omurganın tabanı ile pelvis arasındaki eklem (sacroiliac)
 • Sırtın alt bölgesindeki omurga
 • Tendonların ve bağların, özellikle omurgada, ancak bazen topuk sırtındaki kemiklere bağlandığı yerler
 • Göğüs kemiği ve kaburga arasındaki kıkırdak
 • Kalça ve omuz eklemleriAnkilozan spondilit neden olur?

Ankilozan spondilitin bilinen özel bir nedeni yoktur, ancak genetik faktörler söz konusu gibi görünmektedir. Özellikle, HLA-B27 olarak adlandırılan bir gen, ankilozan spondilit hastalığına yakalanma riskini büyük ölçüde artırmaktadır.

Ankilozan spondilit doğru tedavi ve egzersizle kontrol altına alınabilir

Ankilozan spondilit risk faktörleri

 • Erkekler, kadınlardan daha fazla ankilozan spondilit geliştirmeye yatkındır.
 • Hastalığın genellikle geç ergenlikte veya erken yetişkinlikte ortaya çıkar.
 • Ankilozan spondiliti olan çoğu insanda HLA-B27 geni vardır. Ancak bu geni taşıyan pek çok insan hiçbir zaman ankilozan spondilit geliştirmez.

Fizik muayene

Uzman doktor, öncelikle belirtileri değerlendirecektir. Daha sonra fizik muayenede omurganızdaki hareket aralığını test etmek için farklı yönlerde omurganızı bükmenizi isteyebilir.

Pelvisinizin belirli kısımlarına bası uygulayarak veya bacaklarınızı belirli bir pozisyona getirerek ağrınızı yeniden üretmeye çalışabilir.

Ayrıca, göğsünüzü genişletmekte zorlandığınızı görmek için derin bir nefes almanızı isteyebilir.

Görüntüleme testleri

X-ışınları, eklemleriniz ve kemiklerinizdeki değişikliklerin belirlenmesini sağlar, ancak ankilozan spondilitin belirtileri hastalığın erken dönemlerinde belirgin olmayabilir.

 MRG, kemiklerin ve yumuşak dokuların daha ayrıntılı görüntülerini sağlamak için radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanır.

MRG taramaları, hastalık sürecindeki ankilozan spondilitin kanıtlarını ortaya çıkarabilir, ancak çok daha pahalıdır.

Ankilozan spondiliti tanımlamak için spesifik laboratuar testleri yoktur. Bazı kan testleri, iltihaplanmayı ortaya çıkarabilir, ancak birçok farklı sağlık problemi de iltihaplanmaya neden olabilir. Kanınız HLA-B27 geni için test edilebilir, ancak bu geni taşıyan kişilerin çoğunda ankilozan spondilit yoktur.

Yeni nesil ilaçlar Ankilozan Spondilit tedavisinde yaşam kalitesini arttırdı

Ankilozan spondilit tedavisi

Tedavinin amacı, ağrı ve sertliğinizi azaltmak ve komplikasyonları ve omurga deformitesini önlemek veya geciktirmektir. Ankilozan spondilit tedavisi, ancak hastalığınız geri dönüşümsüz hasara neden olmadan önce başlarsa başarılı olabilir.

Ankilozan spondilit ilaçları

Naproksen (Naprosyn) ve indometasin (Indocin) gibi Nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ankilozan spondiliti tedavi etmek için en yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. İltihap, ağrı ve sertliği rahatlatabilirler.

Ancak, bu ilaçlar gastrointestinal kanamaya neden olabilir.

Eğer NSAID’ler yardımcı olmazsa, doktorunuz tümör nekroz faktörü (TNF) bloker veya interlökin 17 (IL-17) inhibitörü gibi bir biyolojik ilacın başlatılmasını önerebilir.

TNF blokerleri vücutta iltihaba neden olan bir hücre proteinini hedefler. IL-17, vücudunuzun enfeksiyona karşı savunmasında rol oynar. TNF blokerleri, ağrıyı ve eklemlerdeki şişlik ve sertliği azaltmaya yardımcı olur.

Yeni nesil Ankilozan Spondilit ilaçları ile tedavi başarısı artmıştır. İlaçlar deri altına veya damar yolundan enjekte edilir.

TNF blokerleri ve IL-17 inhibitörleri gizli tüberkülozu yeniden aktive edebilir ve sizi enfeksiyona daha yatkın hale getirebilir.

Fizik tedavi, tedavinin önemli bir parçasıdır ve ağrının giderilmesi, dayanıklılığın ve esnekliğin arttırılması açısından çok fayda sağlamaktadır. Bir fizik tedavi uzmanı ihtiyaçlarınıza göre özel egzersizler tasarlayabilir.

Eklem açmaya yarayan ve germe egzersizleri eklemlerinizde esnekliğin korunmasına yardımcı olabilir ve uygun uyku ve yürüyüş pozisyonları ve karın ve sırt egzersizleri dik duruşunuzu korumanıza yardımcı olabilir.

Ankilozan spondilit ameliyatı

Çoğu ankilozan spondilit hastası ameliyata ihtiyaç duymaz. Ancak, hastada şiddetli ağrı veya eklem hasarı varsa veya kalça eklemi değiştirilmesine gerek duyulacak kadar hasar görmüşse, doktor ameliyat önerebilir.


Ankilozan spondilit hastalarına öneriler

 • Doktorunuzu düzenli olarak ziyaret edin
 • İlaçlarınızı mutlaka reçete edilen şekilde alın.
 • Mutlaka egzersiz yapın. Egzersiz ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir, esnekliği korur ve postürünüzü iyileştirir.
 • Sert eklemlere ve sıkı kaslara ısı uygulayın. Isı ağrı ve sertliği hafifletebilir. Sıcak pedler ya da sıcak bir duş sizi rahatlatabilir.
 • İltihaplı bölgeleye buz uygulamak şişliği azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Sigara içmeyin, içiyorsanız da bırakın. Sigara içmek genel sağlığınız için zaten kötüdür, ancak ankilozan spondilitli insanlar için solunum sorunları da dahil olmak üzere ek sorunlar yaratır.
 • Vücut duruşunuzu düzeltin. Bir aynanın önünde durmak, ankilozan spondilit ile ilişkili bazı problemlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Referanslar: 1- All about Ankylosing spondylitis, 2- Ankylosing Spondylitis, 3- What is Ankylosing spondylitis

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/ankilozan-spondilit-as-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Ankilozan Spondilit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Ankilozan Spondilit Nedir? Belirtileri, Nedeni, Tedavisi

Ankilozan spondilit, zamanla omurganızdaki bazı omurgaların kaynaşmasına neden olabilen, iltihaplı bir hastalıktır. Bu kaynaşma, omurgayı daha az esnek hale getirir ve dik dik duruşa neden olabilir. Kaburgalar etkileniyorsa, derinden nefes alması zor olabilir.

Ankilozan spondilit erkekleri kadınlardan daha sık etkiler. Belirtiler ve semptomlar genellikle yetişkinlik döneminde başlar. Enflamasyon aynı zamanda vücudunuzun diğer bölgelerinde de görülebilir – en yaygın olarak gözleriniz.

Ankilozan spondilit için tedavi yoktur, ancak tedaviler semptomlarınızı azaltabilir ve muhtemelen hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

Ankilozan Spondilit Belirtileri

Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilitin erken belirtileri ve semptomları, belki de belki de sabahlardaki ve hareketsizlik dönemlerindeki sırt ve kalçalarda ağrı ve sertlik olabilir. Boyun ağrısı ve yorgunluk da yaygındır. Zamanla, semptomlar düzensiz aralıklarla kötüleşebilir, iyileşebilir veya durabilir.

En çok etkilenen alanlar şunlardır:

 • Omurga tabanı ile pelvis arasındaki ilişki (sakroiliak)
 • Bel desteğinde omurlar
 • Kemiklerinize tendonlarınızın ve bağlarınızın bağlandığı yerler (başta omurganız), ancak bazen topuğunuzun arkasında.
 • Göğüs kemiği ve kaburgalar arasındaki kıkırdak
 • Kalça ve omuz eklemleriniz

Ne zaman bir doktora görünmelisin?

Yavaş gelmiş, sabahları daha kötü olan ya da gecenin ikinci yarısında uykunuzu uyandıran bel çevresi ağrınız varsa tıbbi yardım isteyin; özellikle bu ağrı egzersizle gelişir ve dinlenme ile kötüleşirse. Ağrılı bir kırmızı göz, şiddetli ışık hassasiyeti veya bulanık görme geliştirirseniz acilen bir göz uzmanına (göz doktoruna) bakın.

Ankilozan Spondilit Nedenleri

Ankilozan Spondilit Nedenleri

Ankilozan spondilitin spesifik bir nedeni bilinmemekle beraber, genetik faktörler de rol oynamaktadır. Özellikle, HLA-B27 adlı geni olan insanlar, ankilozan spondilit gelişimi açısından büyük oranda artmış risk altındadır. Bununla birlikte, sadece geni olan bazı kişiler durumu iyileştirir.

Ankilozan Spondilit Risk Faktörleri

Senin cinsiyetin Erkekler kadınlara kıyasla ankilozan spondilit geliştirirler.Yaşınız. Başlangıç, genellikle ergenlik çağının sonlarında veya yetişkinlikte ortaya çıkar.

Kalıtın. Ankilozan spondilit hastalarının çoğunda HLA-B27 geni bulunur. Ancak bu geni olan birçok insan asla ankilozan spondilit geliştirmez.

Ankilozan Spondilit Komplikasyonları

Şiddetli ankilozan spondilitte, vücudun iyileşme girişiminin bir parçası olarak yeni kemik oluşur. Bu yeni kemik, omurgalar arasındaki boşluğu giderek köprü kurar ve sonunda omurga bölümlerini birleştirir. Omurganızın bu kısımları katı ve esnek olmaz. Füzyon da kaburga kafesinizi sertleştirebilir ve akciğer kapasitesini ve işlevini kısıtlayabilir.

Diğer komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Göz iltihabı (üveit). Ankilozan spondilitin en yaygın komplikasyonlarından biri olan üveit, göz ağrısı, ışığa duyarlılık ve bulanık görme oranına neden olabilir. Bu semptomları geliştirirseniz derhal doktorunuza danışın.
 • Sıkışma kırıkları. Ankilozan spondilitin erken evrelerinde bazı insanların kemikleri zayıflar. Zayıflatılmış omurga parçalanabilir, eğik duruşunuzun ciddiyetini arttırır. Omurga kırıkları omurgayı ve omurganın içinden geçen sinirleri baskı altına alabilir ve muhtemelen yaralayabilir.
 • Kalp sorunları. Ankilozan spondilit, vücudunuzdaki en büyük arter olan aortunuzda sorunlara neden olabilir. Alevlenen aort, kalpteki aort kapak şeklini bozan ve işlevini bozan noktaya kadar genişleyebilir.

Teşhisi

Fiziksel muayene sırasında doktorunuz, omurganızdaki hareket aralığını test etmek için farklı yönlerde bükmenizi isteyebilir. O, pelvisinizin belirli bölümlerine basarak veya bacaklarınızı belirli bir konuma getirerek ağrınızı yeniden üretmeye çalışabilir. Ayrıca, doktorunuz göğsünüzü genişletmekte zorluk çekip duymadığınızı görmek için sizden derin bir nefes almanızı isteyebilir.

Görüntüleme testleri

X-ışınları doktorunuzun eklemlerinizdeki ve kemikteki değişiklikleri kontrol etmesini sağlar, ancak ankilozan spondilitin görünür belirtileri hastalığın erken dönemlerinde belirgin olmayabilir.

Bir MRG, kemiklerin ve yumuşak dokuların daha ayrıntılı görüntülerini elde etmek için radyo dalgalarını ve güçlü bir manyetik alan kullanır. MRI taramaları, hastalık sürecinde erken ankilozan spondilit bulgularını ortaya çıkarabilir, ancak çok daha pahalıdır.

Laboratuar testleri

Ankilozan spondilitin belirlenmesine yönelik spesifik bir laboratuar testi bulunmamaktadır. Bazı kan testleri, inflamasyon belirteçlerini kontrol edebilir, ancak iltihap birçok farklı sağlık probleminden kaynaklanabilir.

Kanınız HLA-B27 geni için test edilebilir, ancak bu geni olan kişilerin çoğunda ankylosing spondylitis yoktur ve hastalıkları olan daha az sayıda siyah insan bu geni beyazlardan daha az kullanır.

Tedavisi

Tedavinin amacı ağrınızı ve sertliğinizi hafifletmek ve komplikasyonları ve omurga deformitesini önlemek veya ertelemektir. Ankilozan spondilit tedavisi, hastalık eklemlerinizde geri dönüşü olmayan hasara neden olmadan önce en başarılıdır.

Ankilozan Spondilit İlaçları

Naproksen (Naprosin) ve indometasin (Indocin) gibi steroidal olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) doktorların ankilozan spondilit tedavisinde en çok kullandıkları ilaçlardır. Enflamasyon, ağrı ve sertlikten kurtulabilirler. Bununla birlikte, bu ilaçlar gastrointestinal kanamaya neden olabilir.

NSAİİ’ler yardımcı olmazsa, doktorunuz bir tümör nekroz faktörü (TNF) bloke edicisi veya interlökin 17 (IL-17) inhibitörü gibi bir biyolojik ilaç başlatmayı önerebilir. TNF blokerleri vücutta iltihaba neden olan bir hücre proteinini hedef alır. IL-17, vücudunuzun enfeksiyona karşı savunmasında rol oynar ve ayrıca iltihaplanmada rol oynar.

TNF blokerleri ağrı, sertlik ve ihale veya şişmiş eklemlerin azaltılmasına yardımcı olur. İlaçları deri altına enjekte ederek veya intravenöz bir hat üzerinden verilir.

Tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan beş TNF bloke edicisi şunlardır:

 • Adalimumab (Humira)
 • Certolizumab pegol (Cimzia)
 • Etanercept (Enbrel)
 • Golimumab (Simponi; Simponi Ariya)
 • Infliximab (Remicade)
 • Secukinumab (Cosentyx), ankylozan spondilit tedavisinde FDA tarafından onaylanan ilk IL-17 inhibitörüdür.

TNF blokerleri ve IL-17 inhibitörleri latent tüberkülozu yeniden aktifleştirebilir ve sizi enfeksiyona daha yatkın hale getirebilir.

Ankilozan Spondilit Fizik Tedavisi

Fizik tedavi, tedavinin önemli bir parçasıdır ve ağrının hafifletilmesinden kuvvetliliğin ve esnekliğin geliştirilmesine kadar birçok avantaj sağlayabilir. Bir fizyoterapist, ihtiyaçlarınıza göre özel egzersizler yapabilir.

Hareket aralığı ve germe egzersizleri eklemlerinizde esneklik sağlamanıza ve iyi duruş korumanıza yardımcı olabilir. Doğru uyku ve yürüme pozisyonları, karın ve sırt egzersizleri dik duruşunuzu korumaya yardımcı olabilir.

Ankilozan Spondilit Ameliyatı

Ankilozan spondilit hastalarının çoğunun ameliyat olması gerekmez. Bununla birlikte, şiddetli ağrı ya da eklem hasarı varsa ya da kalça ekleminiz o kadar hasar görürse değiştirilmesi gerektiğini doktorunuz ameliyat önerebilir.

Bir önceki yazımız olan Çölyak Hastalığı başlıklı makalemizde çölyak hastalığı belirtileri, çölyak hastalığı diyeti ve çölyak hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/ankilozan-spondilit/

Ankilozan Spondilit (AS) Hastalığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Ankilozan Spondilit Nedir? Belirtileri, Nedeni, Tedavisi

Bel ağrılarınız mı var? Omzunuz mu ağrıyor? Bel fıtığı sandığınız şikayetleriniz belki de As Hastalığı olabilir.  Ankilozan Spondilit Nedir? As Hastalığı belirtileri nasıldır? Ankilozan Spondilit Hastalığı doğal, bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda Ankilozan Spondilit (AS) Hastalığı ile ilgili tüm bilgileri okuyabileceksiniz.

Bel Fıtığı Sandığınız Ankilozan Spondilit Olabilir!

Bel Fıtığı Sandığınız Ankilozan Spondilit Olabilir!

On kişiden beşinin bel ağrısı şikayeti olması hele ki genç yaşlarda bu ağrı ve şikayetlere sahip olması bir soru işareti olabilir.

Bel ağrısına eşlik eden belde tutulma hissi olması, sabah uyandığınız zaman giyinme sürecinde özellikle çorap ve pantolon giyme kısmında zorlanma yaşıyorsanız, bel hareketlerinde bir kasılma bir tutukluk hissetme işte bu tür şikayetlerin olması AS Hastalığı için önem taşıyan bulgulardır.

Kırk yaş altına sahipseniz ve elde ağrı ve tutukluk şikayetleriniz üç ayı geçmiş ise üzerinde durulması gereken bulgulardır. Ankilozan Spondilit (AS)Hastalığı bu tür şikayetler ile kendisini göstermektedir. Böyle şikayetlere sahip iseniz, arka plana atmamalısınız.

Önemli değil geçer, sadece bir bel ağrısı, dinleneyim kendiliğinde geçer gibi cümleler kurup, tedavisini yaptırmamak doğru değil. Eğer söz konusu uzun zamandan beri yaşadığınız bel ağrısı ve buna bağlı olarak bir tutukluk hareketsizlik ise üzerinde durmak ve doktora gitmek gerekir.

Beliniz ağrıyor, tutukluk hissiniz var hareket etmekte eğilmekte güçlük çekiyorsunuz ve doktora gitmeye karar verdiniz? Ama bel ağrılarına bakan bölüm hangisi, ortopedi mi, romatoloji mi, fizik tedavi mi?

AS Hastalığı tanısı zor konulmayan fakat teşhis konulma aşaması geç kalınan bir hastalıktır. Teşhis koyma aşaması yurt dışında da burada da 9, 10 yılı bulabilen hastalıktır. Kişiler hastalığa ve şikayetlere sahip ama farklında olmamışlar. Erken teşhis konulması için çoğu zaman geç kalınmış olunuyor.

Aslında var olan bir hastalığınız var, sabah uyandığınız zaman ağrılarınız ve bel tutukluğu mevcut ama uyandığınızda bir kaç iş ve hareket yaptığınız zaman sıcaklık ile ağrılarınız geçmiş gibi hissedebilirsiniz ama var olan bir hastalığın belirtisidir.

Özellikle yaşınız genç ise ertelemek yerine doktora gidip, erken teşhis için tanı ve tedavi yaptırmak gerekir.

Ankilozan Spondilit (AS) Hastalığı Nedir?

Ankilozan Spondilit (AS) Hastalığı Nedir?

Halk arasında iltihaplı romatizma yani omurga hastalığı, omurgayı tutmasıyla bel hastalığı müthiş bir bel ağrılarına sebep olan kronik ömür boyu devam eden, genetik yatkınlığı olan ama olası durumlarda çevre etkisiyle açığa çıkan ve ömür boyu devam eden bir rahatsızlıktır. Toplamda görülme sıklığı yüzde bir. Yani yüz kişiden bir kişide görülme olasılığı mevcut. Diğer hastalıklar ile kıyaslandığı zaman görülme sayısı fazla olan bir hastalıktır.

Ankilozan Spondilit, AS Hastalığı erkeklerde mi yoksa kadınlarda mı daha çok görülür? Sorusunun cevabı ise, erkeklerde bu hastalık ve belirtiler daha çok görülmektedir. Bu hastalığın en önemli özellikleri arasında genç yaştaki bireylerde görülmesidir.

Kırk beş (45) yaşını aşmış bireylerde görülmesi çok beklenmemektedir, aslında bu hastalığın belirtileri siz yirmili yaşlardayken görülmeye başlanmıştır ama farkına vardığınız zaman otuzlu yaşlarınıza gelmiş olacaksınız.

Ve hastalık erken teşhis grubundan çıkmış ve artık geri dönüşü olmayan yola girmiş oluyor.

Bel ve boyun omuriliği tutan bu hastalık, omuz, boyun omuriliğini, bel ve çevresini etkilemektedir. Süreç geçtikçe tüm omurga hareketlerini etkiliyor ve kısıtlıyor. Belinizi, sırtınızı oynatamaz hale gelebiliyorsunuz. Deformasyon başlıyor, kişi öne doğru eğilmeye başlıyor ve hareketler kısıtlanıyor.

Sadece eklemleri tutan bir hastalık değildir aslında, sistematik olarak bütün vücudu etkilen bir hastalıktır. Zaman içerisinde organlarda zarar görmeye başlıyor, akciğer, kalpgözler ileri aşamalarda ise böbrekler etkilenir. İlk etap da hafif bel ağrıları tedavi edilmez ise ilerde organ yetmezliği ile karşılaşabilir.

Örneğin sadece bel ağrıları şikayetleri gidilen doktorlarda AS Hastalığı teşhisi konulmamaktadır.

Göz doktoruna kızarıklık, ağrı, batma gibi şikayetler ile gidilen doktora ise tanı koymak için şikayetler dinlendiği zaman genç yaşlardan beri bel ağrısı şikayetleri olduğu bilinir.

Eğer As Hastalığı iyi tedavi edilmez ise ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalınabilir.

Ankilozan Spondilit (AS) Hastalığı Belirtisi ve Tanısı

Ankilozan Spondilit (AS) Hastalığı Belirtisi ve Tanısı

Genetik ve çevresel olarak olabilecek bu hastalık, genetik olarak anne babadan geçebilir ve siz bunu devam ettirebilirsiniz. Çevresel olarak ise AS Hastalığı iltihap hastalığı eklemlerde, enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar, bu hastaların başlamasında etken olabilir.

Bel ağrısı sık görülen bir şikayettir ama ağrının kalıcılığı ve beraberinde tutukluk yakınması olmalıdır. Sabahları yataktan zor kalkma, kırk beş yaşından küçük olma, çorap giyme zorluğu, pantolon giyme güçlüğü, ayak tabanlarında ağrı olması ve ağrıların üç aydan fazladır sürüyor olması bu hastalık için temel şikayetler arasındadır.

Şikayetlerin uzun zamandır yaşanıyor olması ilk önce kişiyi bir hastalık olabileceği konusunda şüphelendirmeli ve doktora başvurmayı düşündürmelidir. Doktora başvurulduktan sonra, hekim tanı koymak için harekete geçmeli, gerekli test ve kontrolleri yapmalıdır.

İlk olarak şikayet geçmişi, kişinin yaşamı, emar görüntüleri, iltihabı gösterecek kan tahlilleri, iyi bir fizik kontrolü tanı için yeterli olacaktır. Tedavi olarak, hastanın ilk hastalığını kabul etmesi sonrasında iyi bir rehabilitasyon süreci, medikal tedaviler, antibiyotik ilaçlar, fizik tedaviler,

Hastalığın gidişatını engellemek ve durdurmaktır amaç, AS Hastalığı tamamen ortadan kalkmamaktadır. Yaşam sürecini kısaltabilecek ileri derece sorunları, organlara gitmesini engellemektir.

 Kişiye aşırı sıcak hastanın şikayetlerini arttıracağı için kaplıcalar önerilmez.

Hastaya ilaç tedavisi dışında, egzersizler önerilir hastalığın ilerlemesine ve şikayetlerin azalması için önerilmektedir.

 • Üç ayı aşan omurilik ağrıları
 • Ayak tabanlarında ağrı
 • Topukta şiddetli ağrı
 • Bel ve çevresi ağrı
 • Boyun ve omuz ağrıları
 • Belde tutukluk
 • Sırt, kalça, kaburga ağrıları

Bel Fıtığıyla Karıştırmayın!

Bel Fıtığıyla Karıştırmayın!

As Hastalığından şüphe duyulması için üç ayı aşan şikayetlerin var olması gerekmektedir, kırk beş yaşından küçük iseniz ve sabah uyandığınız zaman tabak tabanlarınız da şiddetli ağrılar mevcut ise üzerini giyerken güçlük çekiyorsunuz ama gün içerisinde yapacağınız bir kaç iş ile ağrılarınızın geçtiğiniz düşünüyorsanız, siz Ankilozan Spondilit Hastası olabilirsiniz.

Tanı için genelde geç kalınan bu hastalığın kesin ortadan kaldıran bir tedavisi bulunmamaktadır. Amaç hastalığın ilerlemesini engellemek, durdurmak ve var olan şikayetleri azaltmaya yöneliktir.

Hastalığın çok ilerlemesi durumunda organlara zarar verme ve kamburlaşma görülebilmektedir.

Yaşam tarzınız bozulma yoluna girer ve bunu da kimse istemez, o yüzden şikayetleriniz olduğu durumda boşverme ve erteleme yapmadan tanı için doktora gidilmelidir.

Ankilozan Spondilit (AS) Hastalığı  Doğal Ve Bitkisel Tedavi

Ankilozan Spondilit (AS) Hastalığı  Doğal Ve Bitkisel Tedavi

Ankilozan Spondilit (As) Hastalığının kesin ortadan kaldıran bir tedavisi yoktur. Ama erken teşhis konulması kişi için iyi olur, ağrıları hafifler, hastalığın ilerlemesi engellenir. Tanısı konulduktan sonra, yapılacak tedavi sürecinde ilaçlar, fizik tedaviler yer almaktadır.

Ağrılarınızın hafiflemesi için doğal ve bitkisel tedaviler isterseniz sizler için araştırıp, tercihler sunmak istedik. Ama lütfen doktoruna danışmadan denemeyiniz.

İçerisinde ki, iltihap önleyici etkisiyle ağrılarınızı hafifletecektir. Zerdeçalın yaygın olmasa da özellikleri arasında anti-inflamatuar yani iltihap ile savaşan ve önleyiciliği vardır. Zerdeçalı biraz bal ile karıştırarak macun haline getirip tüketin. Gün içerisinde bir iki kez tüketebilirsiniz.

Afrika’da birden çok hastalıklarda tedavi olarak kullanılan geleneksel bir bitkidir. Türkiye de ise ‘Ak Günlük Bitkisi’ adıyla bilinmektedir. Özellikleri arasında iltihap önleyici olduğu, iltihaptan kaynaklı kimyasalları engellediği görülür. Kullanılmasında herhangi bir yan etkisi bilinmez.

Aksöğüt Bitkisi, Ankilozan Spondilit Hastalığı üzerinde oldukça etkilidir. Aksöğüt bitkisinin kabuğu tıbbi alanda kullanılmaktadır. Beyaz söğüt bitkisinin doğal anti iltihabi özelliği ile ağrılı yerin dinmesi söz konusudur.

Yams Kökü, zengin bir geçmişe sahip olan Kuzey Amerika da yetişen yabani yam kök olan bitkidir. Wild Yam Bitkisi, iltihap önleyici özelliğine sahiptir. Kas ve eklem ağrılarına karşı iyi gelmektedir. Ama bu bitkiyi tüketmeden önce dozu için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Afrika bitkisi olan Şeytan Pençesi, kas, iskelet ağrılarında önleyicidir. Yapılan araştırmalarda ilhitabik hastalıklar üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu bitki çoğunluklar bel ağrılarında tercih edilmelidir.

Romatizmal Hastalıklarda Şeytan Pençesi Mucizesi – Video

Bel ağrılarınız var mı? Ankilozan Spondilit, AS Hastalığı hakkında bilginiz var mı? Bizlerle deneyim ve sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Источник: https://www.obezitehaber.com/ankilozan-spondilit-as-hastaligi-nedir-belirtileri-nedenleri-tedavisi/

Ankilozan Spondilit

Ankilozan Spondilit Nedir? Belirtileri, Nedeni, Tedavisi

Ankilozan spondilit, omurgada hareket kısıtlılığına neden olan iltihaplı bir romatizma hastalığıdır. Yaklaşık her yüz kişiden 1’inde görülür.

Hastalığa bağlı omurgaya esneklik sağlayan bağların ardışık kemikleşmesiyle, omurga adeta alçıya alınmış gibi sabitlenir. Bu da kişide bel ve boyun hareketlerinde kısıtlanmaya ve öne doğru kamburluğa neden olur.

Daha ileri evrelerde, boyun hareketlerindeki ciddi kısıtlanmayla, baş hareket edemez, görüş alanı daralır ve kişi ancak tüm vücudunu çevirerek başına yön verebilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir

Ankilozan spondilitin belirti ve bulguları tipik olarak 40 yaşından önce, özellikle 20’li yaşlarda başlar. Kadınlarda bazen 30’lu yaşlara kadar gecikebilir. Ancak mutlaka 40 yaşından önce bulgu verir. Çocukluk çağında da başlayabilir.

Omurga dışında hastalığa bağlı, göz ve bağırsaklar gibi vücudun diğer bölümlerinde de iltihap gelişebilir. Ankilozan spondilitin kesin tedavisi yoktur, ancak tedaviyle şikayetlerin azalması veya kaybolması ve hastalığa bağlı sakatlığın önüne geçmek mümkündür.

Bu nedenle ne kadar erken tanınır ve tedavi başlanırsa, o ölçüde başarılı sonuçlar alınır.

Hastalığın ilk işaret ve bulguları; özellikle sabahları yataktan kalktıktan sonra veya uzun süreli hareketsizlik sonrasında belin aşağısında ve kalçada gelişen ağrı ve tutukluk (katılık) hissidir. Bu belirtiler o kadar yavaş ve sinsi gelişir ki başlangıçta pek fark edilmez veya önemsenmez. Hastalık bazen alevli bazen de yatışık seyreder.

Zamanla belirtiler kötüleşebilir, artabilir veya düzensiz aralıklarla seyredebilir.

Hastada ayrıca bazen sağ bazen sol kalçada gelişen değişici kalça ağrısı, topuk ağrısı, derin nefes aldığında göğüs kafesinde ağrı ve kaburga üzerinde hassasiyet, gözde ağrı ve kızarıklık, uzun süreli karın ağrısı, kronik (uzun süreli) ishal, kilo kaybı gibi yakınmalar olabilir. Eğer;

 • Üç aydan uzun süren istirahatteyken gelişen bel ve kalça ağrınız/tutukluğunuz varsa,
 • Hareketle ağrılarınız azalıyor veya geçiyorsa,
 • 40 yaşından genç iseniz,
 • Ağrı kesici aldığınızda azalıyor veya kayboluyorsa
 • Boyun-bel hareketlerinde ve her nefes alıp verdiğinizde göğüs kafesinizde ağrı ve kısıtlılığınız (katılık hissi) varsa; mutlaka bir romatoloji uzmanına başvurunuz.

Hastalığın Nedenleri Ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Ankilozan spondilite neyin sebep olduğu bilinmiyor; ancak HLA-B27 genini taşıyanların, hastalığa yakalanma riski fazladır. Türkiye’deki ankilozan spondilitli hastaların %80’i bu geni taşırken, Orta-Kuzey Avrupa’daki hastaların %95-99’u bu geni taşır. Bu nedenle aile öyküsü çok önemlidir.

Eğer birinci derece akrabanızda ankilozan spondilit varsa, bu hastalığın sizde de görülme oranı yüzde yirmidir. Hatta ikinci derece akrabanızda bulunması bile, sizin için risk faktörü oluşturur. Ankilozan spondilit, erkekleri kadınlardan 2 kat daha fazla etkiler. Kadınlarda hastalık daha yavaş seyreder.

Çoğunlukla romatoloji uzmanına gitmeyen bu hastalar; bel fıtığı veya fibromiyalji (kas romatizması) gibi yanlış tanılar aldıkları sık rastlanılan bir durumdur.

Ankilozan Spondilitin Komplikasyonları (Kötü Sonuçları) Nelerdir?

Ankilozan spondilit her hastada aynı seyretmez. Belirtilerin şiddeti ve hasar/sakatlık gelişimi de kişiden kişiye değişir.

 • Omurganın esnekliğini kaybetmesi ile, başa ve vücuda yön vermede zorluk, boyunda ve belde düzleşme, sırtta kamburluğa neden olur.
 • Uveit (göz iltihabı); ankilozan spondilitin en sık görülen komplikasyonlarındandır. Hızlı gelişir, genellikle tek taraflı olup gözde kızarıklık, ışığa hassasiyet ve görmede bulanıklaşma olur.
 • Çökme kırıkları; Ankilozan spondilitte omurgalarda hem iltihabın hem de hareketlerin kısıtlanmasıyla; kemikte mineral yoğunluğunun azalmasına bağlı (osteoporoz=kemik erimesi), omurgada çökme kırığı oluşur. Bu da hastanın duruşunu bozar (kamburluk gelişimi gibi), bazen omurilik sinirine ciddi baskı oluşturarak, şiddetli ağrı ve fonksiyon kaybına neden olabilir.
 • Akciğer tutulumu; akciğer kapasitesinde azalmaya bağlı, nefes darlığı ile bulgu verir. Kaburgaların göğüs kafesine önde ve arkada tutunmalarını sağlayan bağların, iltihabına bağlı olarak göğüs kafesi yeterince solunumla esneyemez. Akciğerlere her nefes almada yeterince havanın girmesi ve çıkışı zorlaşır. Nadiren akciğerin her iki üst lobunu tutan inflamasyon (iltihap) gelişebilir.
 • Böbrek tutulumu: Nadir olmakla birlikte, uzun süreli ve kontrolsüz hastalığa bağlı böbreklerde protein atılımının arttığı amiloidoz denen bir hastalığa bu da üremiye ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.
 • Cilt: Sedef benzeri deri döküntüleri görülebilir.
 • Barsaklar: Ankilozan spondilit hastalarında zamanla iltihaplı barsak hastalığı (Ülseretif kolit veya Crohn) gelişebilir.
 • Kalp problemleri; ankilozan spondilitte nadir gelişmekle birlikte, kalpten çıkış noktasında aortta genişlemeyle, aort kapağında yetmezlik ve buna bağlı kalp yetmezliği gelişebilir.
 • Kauda ekuina sendromu; nadir olmakla birlikte ciddi bir nörolojik bulgudur. Ciddi sinir basısı nedeniyle cerrahi tedavi gerektirir.

Ankilozan Spondilit Tanısı Nasıl Konur?

Romatoloji doktorunuza başvurduğunuzda; bel-boyun ağrısı ve diğer yakınmalarınız, aile hastalık öykünüz sorgulanır.

Sistemik muayeneye (sadece eklemleriniz değil tüm organ ve sistemlerin değerlendirildiği ayrıntılı muayene) ilaveten boyun ve bel hareket açıklığınız ve derin nefes alıp-verdiğinizde göğüs çapınızdaki değişim, mezura ile ölçülür.

Kalçanızda veya vücudunuzda belli noktalara basarak ve bacağınızı hareket ettirerek ağrı olup olmadığı sorulur.

 • Direkt filmler ile ankilozan spondilitin etkilediği eklem ve kemiklerin görüntüleri alınabilir. Ancak hastalığın erken döneminde hastalığa özgü görüntüler olmaz; hatta normal olabilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI): Radyo dalgaları kullanılarak alınan bir görüntüleme şekli olup, tomografiye göre daha az radyasyon maruziyeti söz konusudur. Ankilozan spondiliti görüntülemede tomografiden daha hassas olduğundan, bugün artık tomografinin yerini almıştır. Hastalığın erken dönem tanısında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Ankilozan spondilitte sakroiliak eklemler mutlaka tutulduğundan, MRI ile bu eklemlerdeki iltihabın gösterilmesi; kronik (üç aydan uzun süreli) bel ağrısı olan bir hastaya erken tanı koydurur.

Laboratuvar Testler:

Ankilozan spondiliti gösterecek özel bir laboratuvar test bulunmamaktadır. Bazı kan testleri (eritrosit sedimantasyon hızı, CRP gibi), vücutta iltihabı gösterebilse de, her ankilozan spondilitli hastada yükselmeyebilir. HLA-B27 geni bakılabilir, fakat bu geni taşıdığı halde kişi, ankilozan spondilit olmayabilir veya aksine bu geni taşımadığı halde ankilozan spondilit gelişebilir.

Tedavi ve İlaçlar:

Tedavinin amacı, ağrı ve tutukluğu gidermek, omurgadaki deformite (sakatlık) ve komplikasyonları (hastalığa bağlı kötü sonuçları) önlemek veya geciktirmektir. Kalıcı hasar gelişmeden erken dönemde verilen ankilozan spondilit tedavisi, çok başarılıdır.

İlaçlar: Nonsteridal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) – naproksen, indometazin, diklofenak gibi ilaçlar, ankilozan spondilitin tedavisinde en sık kullanılan ilaçlardır. Bunlar inflamasyonu, ağrı ve tutukluğu giderir. Ancak bu ilaçlar, mutlaka mide koruyucu ilaçlarla alınmalı ve uzun süreli kullanımda olası yan etkileri açısından takip edilmelidir.

NSAİİ’ların faydalı olmadığı veya kullanılamadığı durumlarda; tümör nekroze edici faktör blokerleri (anti-TNF), doktorunuz tarafından uygun görülürse başlanır. Bu tedavilerin de damar ve cilt altı yoluyla uygulanan formları bulunmaktadır. Şu anda kullanılan anti-TNF ilaçlar;

-İnfliximab (Remicade), Adalimumab (Humira), Etanercept (Enbrel), Golimumab (Simponi) ve Certolizumab pegol (Cimzia).

TNF blokerlerinin, enfeksiyonlara hafif yatkınlık, latent tüberkülozun aktivasyonu ve daha nadiren bazı nörolojik problemlere ve ilaca bağlı lupus gibi bazı yan etkileri olabilir.

Bu tedaviler iç hastalıkları uzmanı, romatoloji uzmanı, enfeksiyon hastalıkları ve/veya göğüs hastalıkları uzmanları tarafından 3 aylık yakın takip altında kullanılmaktadır. Gebelikle ilgili olarak (maksimum 20.

gebelik haftasına kadar) son yıllarda kısa etkili olan (etanercept ve certolizumab pegol) kullanılabileceği yönünde öneriler var; ancak mutlaka doktorunuzla yakın iletişim altında olmanız gerekir. Doğum sonrası bebeğin aşı şeması da buna göre düzenlenmelidir.

Egzersiz: Egzersiz bu hastaların olmazsa olmazıdır. Eklem hareket açıklığı ve germe egzersizleri, hastanın duruş ve esnekliğinin korunması için gereklidir.

Bunlar boyun, sırt ve bel için germe; göğüs kafesinin esnekliğini (akciğer kapasitesini) korumak için solunum egzersizleri gibi egzersizlerdir. Bir fizyoterapist eşliğinde öğreneceğiniz bu egzersizler, hayatınızın bir parçası olup, her sabah ve gün içinde de tekrarlayabilirsiniz.

Yüzme, pilates, yoga gibi sporlar önerilirken, travmaya açık sporlardan (futbol, basketbol, voleybol vs.) kaçınmalısınız.

Hayata Dair Öneriler: Mümkün olduğunca yastığınızı alçak tutun, yatak ve yastığınız omurganızın şeklini alabilen (visko-elastik) özellikte olmasına dikkat edin.

Mutlaka, ama mutlaka sigara içiyorsanız bırakın. Hastalığa bağlı, her nefes alıp vermede göğüs kafesinin yeterince esneyememesi nedeniyle, akciğerlere yeterli hava giriş çıkışı olmayacaktır. Sigaranın da katkısıyla, amfizem başta olmak üzere daha ciddi akciğer problemleri sizi beklemektedir.

Sigaranın, zaten tartışmasız tıkayıcı akciğer hastalığına ve kansere neden olduğu, artık herkes tarafından bilinmektedir. Omega 3 (haftada 3 kez balık tüketmiyorsanız, günlük ihtiyacınız 500mg/gün) ve vitamin D desteği (kan düzeyine bakarak) alın. Yeterince kalsiyum almak için süt ürünlerinden zengin beslenin.

Destekleyici tedavi hakkında doktorunuzdan bilgi alın.

Ankilozan spondilitli hastalar! Yapacağınız çok şey var. Hayattan kopmayın. Hastalığınızla ilgili internet ortamında araştırma yaparken, bilgi kirliliğine veya gereksiz korkulara kapılmayın.

Hastalığınızla ilgili oluşturulmuş destek gruplarına ulaşarak, aynı hastalığa sahip kişilerle tanışın ve onların hikayelerini, duygularını ve baş etme yollarını öğrenin ve sizinkileri paylaşın. Hastalığınızla barışık olun ve onunla yaşamayı öğrenin. Sizinle aynı hastalığa sahip milyonlarca insan olduğunu unutmayın.

Hastalığın genetik yatkınlığını göz önüne alarak, yakınlarınızdaki bel ağrısını önemseyin.

Hatta bilinçli bir hasta olarak, çevrenizdeki benzer bel ağrısından yakınan kişilere, bunun önemsenmesi gereken bir durum olduğunu anlatarak bir romatoloji uzmanına yönlendirebilir ve onların da hayatlarında farklılık yaratabilirsiniz. Çünkü dünyada birçok ankilozan spondilit hastası, tanı alamayıp, ileri evre sakatlıklarla yaşamakta ve hayattan kopmaktadır.

(Prof. Dr. Nuran Türkçapar; Güncelleme; Ocak-2016)

    

Источник: https://www.romatizmahastaliklari.com/tr/icerik/4/ankilozan-spondilit

Ankilozan Spondilit Hastalığı Hakkında Merak Edilenler

Ankilozan Spondilit Nedir? Belirtileri, Nedeni, Tedavisi

Omurgalarda oluşan bir iltihaplı romatizma hastalığına verilen bir isimdir. Her yüz kişiden birinde görünmekte olan omurganın sabitlenmesine neden olan bir rahatsızlık türüdür.

Ankilozan Spondilit

Ankilozan Spondilit Nedir?

Omurgalarımızda bulunan iltihaplı bir romatizma türü olarak ortaya çıkmakta olan her yüz kişiden birinin yaşamakta olduğu bir sağlık sorunu olmaktadır.

Omurganın esnekliğini sağlamakta olan bağların zaman içerisinde kemikleşmesi sonucunda ortaya çıkacak olan ve resmen omurganın alçıya alınmış gibi sabitlenmesini sağlayacaktır. Bu durumda hastanın bel ve de boyun ağrılarının olmasına neden olur.

Hastaların ön tarafa doğru eğilmesine ve de kabur durmasına neden olacak bir rahatsızlık olmaktadır.

Hastalığın ilerleyen aşamalarında ise Ankilozan Spondilit hastalarının boyun hareketlerinde ciddi bir kısıtlanma neden olacaktır. Başlarını hareket ettiremeyeceklerdir.

Ve bu nedenle de kişinin görüş alanında kısıtlanma olacaktır. Kişi sadece başını hareket ettiremeyecek olduğundan bir tarafa dönecek olduğunda tüm vücudunu hareket ettirecektir.

Ankilozan Spondilit çok ağrılı olan ve henüz sebebi tam olarak bilinmeyen bir romatizma hastalığı olmaktadır.

İnsanların hareketleri yok denecek kadar azalacak ve uzun süre oturmaları sonucunda ya da dinlendikleri zamanlarda artış gösterecektir. Hastalar sabahları daha çok ağrı hissedecek ve günün ilerleyen zamanlarında azalacaktır.

Ankilozan Spondilit hastalığının bel, kalça ve topuk ağrısı da kişilerin hissedecek olduğu bir rahatsızlık türü olmaktadır.

Omurganın deforme olması sonucunda hasta da kamburluk meydana gelecektir.Erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha fazla görülmektedir.

Belirtileri

Hastalarda daha çok 40 yaşından önce başlamaktadır. Kadınlarda 30lu yaşlarda daha sıklıkla görülürken, erkeklerde bu yaş aralığı 20li yaşlara kadar inmektedir. 

Hastalığın ilk belirtileri arasında her zaman için sabahları yataktan kalktığınız zaman uzun süreli bir hareketsizlik sonrasında bel veya kalça içerisinde oluşacak ağrının yanı sıra tutuklukta görülmektedir.

Sinsi bir hastalık olması sebebi ile başlangıçta çok kolay fark edilmeyecektir. Ağrılar şiddetli olmaması nedeniyle kişiler tarafından önemsenmeyecektir. Bu da hastalığın erken teşhis edilmemesine neden olacaktır.

Fakat bazı hastalarda alevlenme durumu olabilir.

Bu hastalığın belirtileri arasında her zaman için ilerleyen evrelerde çok daha belirgin olacaktır. Hastalığın ilerleyen zamanlarında her zaman için sol ya da sağ kalça üzerinde ağrının oluşmasına neden olacaktır.

Bunun yanı sıra topuk ağrısı da kişilerin yaşadığı bir sorun olmaktadır. Hastanın derin bir nefes aldığı zamanlarda göğüs kafesi üzerinde ağrının olmasına neden olacaktır.

Gözlerde kızarıklık ve uzun süreli devam etmekte olan bir karın ağrısı gibi belirtiler yaşaması gözlemlenmiştir.

 •  3 aydan daha uzun sürmekte olan bel ve kalça ağrıları daha çok dinleniyorken ağrı olması;
 • Hareket halinde olduğunuz zamanlarda ağrınızın azalması ya da tamamen geçiyorsa;
 • 40 yaşından gençseniz;
 • Ağrı kesici aldığınız zaman bu ağrılarınızın azalması ya da kaybolması mümkün olacaktır.

Nedenleri

Ankilozan spondilit hastalığının neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. HLA-B27 genini taşımakta olan kişilerin hastalığa yakalanma riskinin son derece fazla olduğu bilinmektedir. Hastalığın genetik faktörleri çok önemli olmaktadır.

Birinci derecede bir yakınınızda Ankilozan spondilit hastalığı varsa sizlerin de bu hastalığa yakalanma riskiniz son derece fazla olacaktır. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görüldüğü yapılan araştırmalarda gösterilmiştir. Fakat kadınlarda bu hastalık daha sinsi bir şekilde ilerlemektedir.

Hastalığın daha çok bel fıtığı ya da kas romatizması olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle de uzman romatoloji uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Hastalığın Sonuçları

Omurganın var olan estetiğini kaybetmesi sebebi ile vücutta hareket kısıtlığını olması nedenler arasındadır. Boyunda düzleşme olacağı gibi belde de bazı hastalarda görülmektedir. Sırtta kamburluğa neden olmaktadır. Ankilozan spondilithastalarında göz iltihabının oluşması da mümkündür.

Gözlerde kızarıklık olması ve ışığa karşı hassasiyet olması mümkündür. Kemiklerin mineral yoğunluğunun azalması görülmektedir. Omurgada çökme meydana gelecektir. Duruşlarında bozukluk olmasına neden olur. Hastalarda nefes darlığının olması mümkün olacaktır.

İltihabın oluşması nedeniyle göğüs kafesinde yeteri kadar hava girmemesi nedeniyle yeteri kadar solunum yapılmayacaktır.

Tanı Nasıl Konulur?

Bel ağrısı olduğu zamanlarda Romatoloji uzmanına başvurmak gerekmektedir. Doktor tarafından hastanın hikayesi dinlenecektir. İlk olarak muayene yapıldıktan sonra doktor tarafından görüntüleme testleri yapılacaktır. Derin nefes alış verişlerde göpğüs kafesinde ki şişmenin normal olup olmadığını anlamak için bir mezura yardımı ile ölçüm yapılacaktır.

Doktor tarafından bacaklarınızın hareketleri de incelenecektir. Doktor daha sonradan bir takım görüntüleme testleri isteyecektir. Çekilen röntgen filmleri ile hastalığın teşhisi konulacağı gibi bu durum biraz riskli olmaktadır. Çünkü erken dönemlerde röntgen filminde görünmeyecektir. Bu nedenle de doktor tarafından MRI çekilmesi istenebilir.

Radyo dalgaları eşliğinde çekilecek bu MRI sayesinde kesin tanı konulacaktır.

Ankilozan spondiliti tanısını koymak için herhangi bir laboratuvar testi bulunmamaktadır. Sadece vücut içerisinde iltihabın olup olmadığını anlamak için CRP gibi testler istenecektir.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://eklemhastasi.com/ankilozan-spondilit.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.