Anne Adaylarına 7 Yaz Tatili Önerisi

içerik

Anne Adaylarına 7 Yaz Tatili Önerisi

Anne Adaylarına 7 Yaz Tatili Önerisi

Yaz ayları hava sıcaklıklarının yüksek olması ve tatil kazaları ile ilgili bazı riskler nedeniyle bebek bekleyenler için endişe kaynağı olabiliyor.

Ancak alınabilecek pratik önlemlerle hem yazın hem de tatilin keyfini çıkarmak mümkün olabiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr.

Emine Barın, anne adaylarına sağlıklı yaz tatili önerilerini sıraladı.

1. Hamilelik haftanızın tatil kararında en önemli kriter olduğunu unutmayın

Genellikle gebeliğin ilk 3 ayında düşük tehsini artırabileceği için uzun seyahat önerilmemektedir. Gebeliğin 32.

haftasından sonra şehir dışına uzun yolculuk, erken doğum tehsi ve yolda oluşabilecek acil durumlarda gerekli tıbbi desteğin zamanında alınamaması nedeniyle gerekli nedenler olmadığı sürece tavsiye edilmemektedir.

Düşük öyküsü, rahim ağzı yetmezliği, dış gebelik öyküsü, erken doğum öyküsü, vajinal kanama, düşük riski, çoğul gebelik, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, diğer organ sistemlerine ağit kronik hastalığı olan gebelerin özellikle yurt dışı ve uzak yerlere seyahat etmekten kaçınmaları gerekir.

2. Doktorunuza danışın ve gideceğiniz tatil bölgesindeki sağlık kuruluşlarını not edin

Anne adayları seyahat kararı verdiğinde öncelikle doktoruyla görüşüp seyahat öncesi kapsamlı bir muayeneden geçmelidir. Seyahat edilecek bölgedeki en yakın hastane veya sağlık kuruluşu mutlaka araştırılmalıdır. Kişi tıbbi dosyasını, ultrasonografi raporlarını, kan tahlillerini ve kan grubu kartını mutlaka yanına almalıdır.

3. Temizliğinden şüphe ettiğiniz bölgelere seyahat etmeyin

Tüm gebelik boyunca tropik bölgelere veya hijyen problemlerinin olabileceği ülkelere seyahat tavsiye edilmemektedir. Bu lokasyonlarda enfeksiyon riski yüksek olabilir. Bu durumda hem anne hem de bebeğin sağlığı için geri dönüşü olmayan problemlere yol açabilir.

4. Kara ve havada seyahat ederken güvenliğiniz ve konforunuzu ön planda tutun

Gebelikte araba ile seyahat sırasında dikkat edilmesi en önemli olan nokta mutlaka emniyet kemerinin takılmasıdır. Araba ile seyahat esnasında en fazla 3 saate bir mola verilmeli bu mola esnasında 10-15 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüş kan dolaşımını düzenler ve bebeğin rahat etmesini sağlar.

Gebelikte otobüs ile seyahat edilecekse otobüsün en ön, en arka ve tekerlek üzerinde yolculuk edilmemelidir. Koridor kenarı seçilmeli, güneş ışınlarından korunulmalıdır.

Eğer otobüs sık mola vermiyorsa 2 saatte bir yolun güvenli ve düz olduğu kısmında koltuktan kalkılıp 1-2 dakika ayakta kalınmalı ve tekrar oturulmalıdır. Kişi oturduğu yerde egzersiz yapabilir. Bu süreçte bol sıvı alınmalı ve molalarda yürüyüş yapmalıdır. Gebelikte uçak ile seyahat 28. haftaya kadar yapılabilir.

28. haftadan sonra genellikle uçak şirketleri doktor raporu ile uçuşa izin verir. 36. haftadan sonra uçak ile seyahat önerilmemektedir. Uçak yolculuğu sanılanın aksine kabin içi basıncı ayarlı olduğundan gebe için bir risk taşımaz. Asıl problem uzun süre hareketsiz kalınmasıdır.

Bu nedenle bacak egzersizleri yapılması, uçak içinde güvenli olduğu zaman yürüyüş yapılması, bol sıvı alımı önerilir.3 saatten fazla uçuşlarda ek olarak diz altı varis çorabı giymeniz önerilir.

5. Şemsiye altında durun ve şapka takmayı ihmal etmeyin

Tatilde ise güneş ışınlarının dik olduğu 12.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkılması tavsiye edilmemektedir. Güneşlenirken 1 saat güneşlenme, 45 dk serin yerde dinlenme ve bol sıvı alınması önerilir. Güneşe direkt maruz kalınmamalıdır, gölgede veya şemsiye altında güneşlenilebilir.

6. Gebelik maskesini ve cilt kuruluğunu önleyin

Gebelikte artan hormonlar nedeniyle güneşe karşı hassasiyet artar ve gebelik maskesi denilen yüzde koyu renk lekeler oluşur. Bu nedenle gebelerin yaz aylarında yüzlerine yüksek faktörlü güneşten koruyucu kremleri sürmeleri gerekmektedir. Ayrıca cildin kurumasını önlemek için bol sıvı alınmalıdır.

7. Havuz mu deniz mi ikileminde dikkatli olun

Deniz, hamile olmayan kişilerde olduğu gibi gebeler için de daha güvenlidir. Çünkü havuzlarda bir çok kişinin yüzmesine bağlı olarak enfeksiyon etkenlerinin bulunma riski daha fazladır. Havuzlara dezenfeksiyon amacıyla bazı maddeler katılmaktadır.

Bu maddelerin dozu aşırıya kaçmadan iyi bir şekilde dezenfekte edilmiş bir havuzun gebeliğe zararı olmaz fakat havuza dezenfeksiyon amacıyla katılan bazı maddelerin de özellikle aşırı dozlarda gebeliğe zarar verebileceği bazı uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

Gebeliğin ilk 3 ayında günde 20 dk yüzmek yeterlidir. Sabah erken saatlerde yüzmek gebeliğe bağlı bulanma ve kusmaları azaltabilir. Vücudu fazla sıkmayan, gebeler için tasarlanmış mayoları giymek gerekir.

Özellikle fazla krampları olan gebelerin boy hizasını geçmeyecek derinlikte yüzmesi gereklidir.

8. Besin zehirlenmesi riskini an aza indirin

Anne adayı için tatilde beslenmeye dikkat etmek, kullandığı vitamin ve mineral desteklerine önerildiği şekliyle devam etmek çok önemlidir. Yemeklerde çiğ sebze ve meyveleri tüketirken iyice yıkanmış, etlerin iyi pişmiş olduğuna dikkat edilmelidir. Yöresel yemekleri yerken temkinli olunmalı, mümkünse iyice emin olmadığı besinleri tüketmemelidir.

Beslenme programı tatil haricindeki gibi devam etmelidir. Tüm tedbire karşı ortaya çıkabilecek olan bulantı, kusma, ishalle kendini gösteren besin zehirlenmeleri, ateşli durumlar, dinlenmeyle geçmeyen kramplar, baş ağrıları dikkate alınmalı doktoruyla haberleşerek en yakın sağlık merkezinde tetkik edilmelidir.

Özellikle gezi sırasında içilen suya çok dikkat edilmesi, sadece kapalı kutularda satılan içeceklerin içilmesi, içeceklere kesinlikle buz eklenmemesi gerekmektedir. Dışarıda hazırlanmış salata, az pişmiş et ve mayonezli ürünlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Anne adayı kendisi ve bebeğinin sağlığı açısından düzenli beslenmelidir.

Özellikle sıcak bölgelere gidildiğinde sıvı tüketimi de buna göre ayarlanmalıdır. Lifli besinlerden zengin beslenmek de bu dönemde kabızlığı önler.

Anne adaylarına sağlıklı bir yaz geçirmeleri için önerilerimiz var, tıklayın!

Güncellenme Tarihi: 16 Temmuz 2018Yayınlanma Tarihi: 16 Temmuz 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/anne-adaylarina-7-yaz-tatili-onerisi/

Anne Adaylarına Yaz Tatili Önerileri anna adaylarına yaz önerileri

Anne Adaylarına 7 Yaz Tatili Önerisi

Yaz ayları, yüksek sıcaklık ve tatil kazaları dolayısıyla bazı riskler taşır. Bu riskler, bebek bekleyenler için endişe kaynağı olabilir. Ancak alınabilecek pratik önlemlerle hem yazın hem de tatilin keyfini çıkarmak mümkündür.

1. Hamilelik haftanız tatil kararınızda en önemli kriterdir

Genellikle gebeliğin ilk 3 ayında düşük tehsini artırabileceği için uzun seyahat önerilmemektedir. Gebeliğin 32. haftasından sonra şehir dışına uzun yolculuk, erken doğum tehsi ve yolda oluşabilecek acil durumlarda gerekli tıbbi desteğin zamanında alınamaması nedeniyle gerekli nedenler olmadığı sürece tavsiye edilmemektedir.

Düşük öyküsü, rahim ağzı yetmezliği, dış gebelik öyküsü, erken doğum öyküsü, vajinal kanama, düşük riski, çoğul gebelik, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, diğer organ sistemlerine ait kronik hastalığı olan gebelerin özellikle yurt dışı ve uzak yerlere seyahat etmekten kaçınmaları gerekir.

2. Kara ve havada seyahat ederken güvenliğiniz ve konforunuzu ön planda tutunuz

Araba ile seyahat sırasında dikkat edilmesi en önemli olan nokta mutlaka emniyet kemerinin takılmasıdır. Araba ile seyahat esnasında en fazla 3 saatte bir mola verilmeli bu mola esnasında 10-15 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır. Yürüyüş kan dolaşımını düzenler ve bebeğin rahat etmesini sağlar.

Otobüs ile seyahat edilecekse otobüsün en önünde, en arkasında ve tekerlek üzerinde yolculuk edilmemelidir. Koridor kenarı seçilmeli, güneş ışınlarından korunulmalıdır.

Eğer otobüs sık mola vermiyorsa 2 saatte bir yolun güvenli ve düz olduğu yerinde koltuktan kalkılıp 1-2 dakika ayakta kalınmalı ve tekrar oturulmalıdır. Kişi oturduğu yerde egzersiz yapabilir.

Bu süreçte bol sıvı alınmalı ve molalarda yürüyüş yapılmalıdır.

Uçak ile seyahat 28. haftaya kadar yapılabilir. 28. haftadan sonra genellikle uçak şirketleri doktor raporu ile uçuşa izin verir. 36. haftadan sonra uçak ile seyahat önerilmemektedir.

Uçak yolculuğu sanılanın aksine kabin içi basıncı ayarlı olduğundan gebe için bir risk taşımaz. Asıl problem uzun süre hareketsiz kalınmasıdır. Bu nedenle bacak egzersizleri yapılması, uçak içinde güvenli olduğu zaman yürüyüş yapılması, bol sıvı alımı önerilir.

3 saatten fazla uçuşlarda ek olarak diz altı varis çorabı giyilmesi önerilir.

3. Doktorunuza danışınız ve gideceğiniz tatil bölgesindeki sağlık kuruluşlarını not ediniz

Anne adayları seyahat kararı verdiğinde öncelikle doktoruyla görüşüp seyahat öncesi kapsamlı bir muayeneden geçmelidir. Seyahat edilecek bölgedeki en yakın hastane veya sağlık kuruluşu mutlaka araştırılmalıdır. Anne adayları tıbbi dosyasını, ultrasonografi raporlarını, kan tahlillerini ve kan grubu kartını mutlaka yanlarına almalıdır.

4. Temizliğinden şüphe ettiğiniz bölgelere seyahat etmeyiniz

Tüm gebelik boyunca tropik bölgelere veya hijyen problemlerinin olabileceği ülkelere seyahat tavsiye edilmemektedir. Bu bölgelerde enfeksiyon riski yüksek olabilir. Bu durum, hem anne hem de bebeğin sağlığı için geri dönüşü olmayan problemlere yol açabilir.

5. Şemsiye altında durunuz ve şapka takmayı ihmal etmeyiniz

Tatilde güneş ışınlarının dik olduğu 12.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkılması tavsiye edilmemektedir. Güneşlenirken 1 saat güneşlenme, 45 dk serin yerde dinlenme ve bol sıvı alınması önerilir. Güneşe direkt maruz kalınmamalıdır, gölgede veya şemsiye altında güneşlenilebilir.

Gebelikte artan hormonlar nedeniyle güneşe karşı hassasiyet artar ve gebelik maskesi denilen yüzde koyu renk lekeler oluşur. Bu nedenle gebelerin yaz aylarında yüzlerine yüksek faktörlü güneşten koruyucu kremleri sürmeleri gerekmektedir. Ayrıca cildin kurumasını önlemek için bol sıvı alınmalıdır.

6. Havuz mu deniz mi ikileminde dikkatli olunuz

Deniz, hamile olmayan kişilerde olduğu gibi gebeler için de daha güvenlidir. Çünkü havuzlarda birçok kişinin yüzmesine bağlı olarak enfeksiyon etkenlerinin bulunma riski daha fazladır.

Havuzlara dezenfeksiyon amacıyla bazı maddeler katılmaktadır. Bu maddelerin dozu aşırıya kaçmadan iyi bir şekilde dezenfekte edilmiş bir havuzun gebeliğe zararı olmaz fakat havuza dezenfeksiyon amacıyla katılan bazı maddelerin de özellikle aşırı dozlarda gebeliğe zarar verebileceği bildirilmektedir.

Gebeliğin ilk 3 ayında günde 20 dk yüzmek yeterlidir. Sabah erken saatlerde yüzmek gebeliğe bağlı bulanma ve kusmaları azaltabilir.

Vücudu fazla sıkmayan, gebeler için tasarlanmış mayoları giymek gerekir. Özellikle fazla krampları olan gebelerin boy hizasını geçmeyecek derinlikte yüzmesi gereklidir.

7. Besin zehirlenmesi riskini an aza indiriniz

Beslenme programı tatil haricindeki gibi devam etmelidir. Anne adayı için tatilde beslenmeye dikkat etmek, kullanılan vitamin ve mineral desteklerine önerildiği şekliyle devam etmek çok önemlidir.

Yemeklerde çiğ sebze ve meyveleri tüketirken iyice yıkanmış, etlerin iyi pişmiş olduğuna dikkat edilmelidir.

Yöresel yemekleri yerken temkinli olunmalı, mümkünse iyice emin olmadığı besinleri tüketmemelidir.

Tüm tedbirlere rağmen ortaya çıkabilecek olan bulantı, kusma ve ishalle kendini gösteren besin zehirlenmeleri, ateşli durumlar, dinlenmeyle geçmeyen kramplar, baş ağrıları dikkate alınmalı, anne adayının doktoruyla haberleşerek en yakın sağlık merkezinde tetkik edilmelidir.

Özellikle gezi sırasında içilen suya çok dikkat edilmesi, sadece kapalı kutularda satılan içeceklerin içilmesi, içeceklere kesinlikle buz eklenmemesi gerekir.

Dışarıda hazırlanmış salata, az pişmiş et ve mayonezli ürünlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Anne adayı kendisi ve bebeğinin sağlığı açısından düzenli beslenmelidir. Özellikle sıcak bölgelere gidildiğinde sıvı tüketimi de buna göre ayarlanmalıdır.

Lifli besinlerle beslenmek de bu dönemde kabızlığı önler.

Источник: http://heryastasaglik.com/yazi/23/anne-adaylarina-yaz-tatili-onerileri

Anne Adayları için En Sağlıklı Tatil Önerileri | Sağlık Rehberi | Sigortam.net

Anne Adaylarına 7 Yaz Tatili Önerisi

Yazın gelmesiyle beraber bütün bir yılın yorgunluğunu atmak isteyenler için tatil yolculukları başladı. Ancak, anne adayları için bu dönemde tatile gidip gitmemek, gidilecekse nasıl bir tatil planı yapılacağına karar vermek oldukça zorlu bir süreç olarak ortaya çıkıyor.     Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!

Sizi aramamızı ister misiniz?

2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Uzmanlar tarafından erken hamilelik döneminde düşük riski taşıyan ve hamileliğin son dönemlerinde kanama, erken doğum kasılmaları gibi durumlarla karşılaşan anne adaylarının seyahat etmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor. Ancak, hamileliğin hangi döneminde olunursa olunsun, seyahat için mutlaka doktor onayı alınması gerektiği unutulmamalı, tatil planları ise yine doktor onayıyla beraber yapılmalı.

Hangi Ulaşım Türü Tercih Edilmeli?

Uzmanlar hamileliğin özellikle son iki ayında uzun süreli seyahatlerden kaçınılması gerektiğini vurguluyor.

Bu dönemde anne adayı, kısa mesafeli ve bol molalı bir seyahat planı oluşturmalı, kara ve demir yolculuğundaki uzun süreli hareketsiz kalma problemine karşı sık sık molalar vererek kan akışının hareketlendirilmesi sağlanmalıdır.

Seyahat sırasında ayrıca rahat koltuk, yastık ve karnı sıkmayacak bir kemer kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Uzmanlara göre anne adayları için en ideal ulaşım seçeneği, kısa süreli olması nedeniyle uçaktır. Ancak bu konuda da özellikle 28 haftadan sonra kesinlikle doktor onayının alınması mutlaka şart koşuluyor.

Bulantı ve kusma gibi problemlere neden olma ihtimali yüksek olması nedeniyle anne adayları için deniz yolu ile ulaşım ise pek tavsiye edilen bir ulaşım türü değil.

Seçilen ulaşım türü ne olursa olsun anne adaylarının mutlaka yanlarında acil bir durum ihtimaline karşı kan grubu belgesini, güncel olarak kullanılan ilaçların listesini, hekim tarafından anne adayına verilen tıbbi kayıt belgesi ve hekimin irtibat bilgilerini bulundurması gerekmektedir.

Nasıl Bir Tatil Mekanı Seçilmeli?

Anne adayları için seçilmesi gereken tatil mekanı konusunda kesin bir tavsiyede bulunmak pek mümkün olmasa da, tatil mekanının öncelikle kısa sürede ulaşılacak bir doktor bulundurmasına ve tam donanımlı bir sağlık kuruluşuna yakın konumda bulunmasına dikkat edilmelidir. Tatil yapılacak yerin sessiz, bol oksijenli bir bölgede bulunması anne adayları için yine uygun bir seçim olacaktır.

Ayrıca mekanın temiz, mutfağının güvenilir bir yer olması da en önemli koşullardan birisidir.

Hamilelik Döneminde Deniz ve Güneş

Hamilelik döneminde yüzme aktivitesi konusunda başlıca dikkat edilmesi gereken faktör, yüzülecek havuzun temizliği ile ilgilidir.

Bu nedenle anne adayları için birçok kişinin girip çıktığı havuzlardan ziyade, deniz tavsiye edilmektedir.

Uzmanlar hamilelik öncesinde yüzen anne adaylarının, hamilelik döneminde de yüzmelerinde bir sakınca görmezken, hamilelik döneminde ilk kez denize veya havuza girecek kadınların daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yüzerken sık sık kramp problemi ile karşılaşan kadınların hamilelikleri döneminde boylarını geçmeyecek derinlikte bir havuzda yüzmeleri gerektiğini vurgulayan uzmanlar ayrıca, yardıma ihtiyaç duyulması ihtimaline karşı anne adaylarının yanında mutlaka yüzme bilen birisinin bulunması gerektiğini söylüyor.

Hamilelik döneminde anne adaylarının ciltleri güneş ışınlarına karşı her zamankinden daha hassas bir süreç içerisine girer. Bu dönemde başta güneş yanıkları olmak üzere ve güneşe bağlı cilt problemlerinin daha sık ortaya çıkması muhtemeldir.

Anne adayları için güneş ışınlarının doğrudan etkisi dışında sıcak havalar vücut sıcaklığını arttırması ve vücuttaki suda kayba neden olması nedeniyle önemli sorunlara yol açabilir.

Bu sebeple uzmanlarca anne adaylarının yaz aylarında uzun süre güneş ışınlarına ve aşırı sıcağa maruz kalmamaları tavsiye edilmektedir.

Hem Kendi, Hem de Bebeğinizin Sağlığını Güvenceye Alın

Anne adayları için hamilelik dönemi sağlık sorunlarının çok fazla yaşandığı ve gerekli tedbir ve önlemlerin alınmaması durumunda kötü sonuçların ortaya çıkma potansiyeline sahip, üzerinde önemle durulması gereken bir süreçtir. Bu dönemde gerek anne, gerekse de bebek sağlığı için kaliteli ve hızlı bir sağlık hizmetinin alınması çok önemlidir.

Hamilelik döneminde iyi bir sağlık hizmeti almak için özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanmaya bir an önce başlayın.

Hamilelik süreci ve sonrasındaki özel sağlık sigortası avantajları hakkında daha detaylı bilgi almak için doğum sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Siz de hiç vakit kaybetmeden sevdiklerinizin ve kendinizin sağlığını koruma altına almak istiyorsanız online olarak özel sağlık sigortası başvurusu ile veya 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattımız'ı arayarak teklif alın,

Uzman sigorta danışmanlarımızın yardımları eşliğinde ihtiyacınız olan en iyi poliçeye, en uygun fiyatla sahip olmanızı sağlayalım. Unutmayın, Sigortam.net 7 gün 24 saat yanınızda!

Источник: https://www.sigortam.net/saglik-sigortasi/anne-adaylari-icin-saglikli-tatil-onerileri

Tatile gidecek anne adaylarına 9 öneri

Anne Adaylarına 7 Yaz Tatili Önerisi

Anne adayları hamilelik sürecinde tatile çıkma konusunda genellikle endişe ediyor. Özellikle sıcakların arttığı yaz aylarında tatile gitmek isteyen anne adayları pek çok soru işaretiyle karşı karşıya kalıyor.

Ancak gerekli önlemler alınarak temiz havanın yoğun olduğu, sakin bölgelere yapılacak olan bir gezi planı anne adayını ve hamilelik sürecini olumlu etkiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr.

Emine Barın, hamilelik döneminde tatile gidecek anne adaylarına tavsiyelerde bulundu.

Dikkat edilmesi gereken ilk adım: Hijyenik beslenme

Anne adayı için tatilde beslenmeye dikkat etmek, kullandığı vitamin ve mineral desteklerine önerildiği şekliyle devam etmek çok önemlidir. Yemeklerde çiğ sebze ve meyveleri tüketirken iyice yıkanmış, etlerin iyi pişmiş olduğundan emin olunmalıdır. Yöresel yemekleri yerken temkinli olunmalı, mümkünse iyice emin olunmayan besinler tüketilmemelidir.

Beslenme programı aynı şekilde devam etmelidir. Tüm tedbire karşı ortaya çıkabilecek olan bulantı, kusma, ishalle kendini gösteren besin zehirlenmeleri, ateşli durumlar, dinlenmeyle geçmeyen kramplar, baş ağrıları dikkate alınmalı hamilelik takibini yapan doktorla haberleşerek en yakın sağlık merkezinde tetkik edilmelidir.

Özellikle gezi sırasında içilen suya çok dikkat edilmeli, sadece kapalı kutularda satılan içecekler içilmeli, içeceklere kesinlikle buz eklenmemelidir. Buz kalıpları birçok yerde şebeke suyundan yapıldığı için içecekler buzsuz tüketilmelidir. Dışarıda hazırlanmış salata, az pişmiş et ve mayonezli ürünleri tüketmekten kaçınılmalıdır.

Özellikle sıcak bölgelerde bol sıvı almaya özen gösterilmelidir. Lifli besinlerden zengin beslenmenin kabızlığı önlediği unutulmamalıdır.

Uçak yolculukları gebeler için risk taşımıyor

Gebelikte araba ile seyahat sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mutlaka emniyet kemerinin takılmasıdır. Araba ile seyahat esnasında en fazla 3 saatte bir mola verilmeli, bu mola esnasında 10-15 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüş kan dolaşımını düzenler ve bebeğin rahat etmesini sağlar.

Gebelikte otobüs ile seyahat edilecekse otobüsün en ön, en arka ve tekerlek üzerindeki koltukların tercih edilmemesi önerilir. Koridor kenarı tercih edilmeli, güneş ışınlarından kaçınılmalıdır.

Eğer otobüs sık mola vermiyorsa 2 saatte bir yolun güvenli ve düz olduğu zamanlarda koltuktan kalkarak 1-2 dakika ayakta kalınması önerilmektedir.

Oturulan yerde ayak egzersizleri yapılmalı, bol sıvı alınmalı ve molalarda yürüyüş yapılmalıdır.

Gebelikte uçak ile seyahat 28. haftaya kadar yapılabilir. 28. haftadan sonra genellikle uçak şirketleri doktor raporu ile uçuşa izin verir. 36. haftadan sonra uçak ile seyahat önerilmemektedir.

Uçak yolculuğu sanılanın aksine kabin içi basıncı ayarlı olduğundan gebe için bir risk taşımaz. Asıl problem uzun süre hareketsiz kalınmasıdır. Bu nedenle bacak egzersizleri yapılması, uçak içinde güvenli olduğu zaman yürüyüş yapılması, bol sıvı alımı önerilir.

3 saatten fazla uçuşlarda ek olarak diz altı varis çorabı giyilmesi önerilmektedir.

Havuz mu? Deniz mi?

Gebe olmayan kişilerde olduğu gibi gebeler için de deniz daha güvenlidir. Çünkü havuzlarda birçok kişinin yüzmesine bağlı olarak enfeksiyon etkenlerinin bulunma riski daha fazladır. Havuzlara dezenfeksiyon amacıyla bazı maddeler katılmaktadır.

Bu maddelerin dozu aşırıya kaçmadan iyi bir şekilde dezenfekte edilmiş bir havuzun gebeliğe zararı olmaz fakat havuza dezenfeksiyon amacıyla katılan bazı maddelerin de özellikle aşırı dozlarda gebeliğe zarar verebileceği uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

Gebeliğin ilk 3 ayında günde 20 dk. yüzmek yeterlidir. Sabah erken saatlerde yüzmek gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları azaltabilir. Vücudu fazla sıkmayan gebeler için tasarlanmış mayoları giymek gerekir.

Özellikle fazla krampları olan gebelerin boy hizasını geçmeyecek derinlikte yüzmesi gereklidir.

Tatile çıkmadan önce bu önerilere kulak verin

1. Seyahat kararı verdiğinizde öncelikle doktorunuzla görüşüp seyahat öncesi muayene olmanız gerekmektedir.

2. Seyahat edilecek bölgedeki en yakın hastaneyi veya sağlık kuruluşunu not etmeyi unutmayın.

3. Tıbbi dosyaları, ultrasonografi raporları, kan tahlilleri ve kan grubu kartınızı yanınıza almayı unutmayın.

4. Gebelikte artan hormonlar nedeniyle güneşe karşı hassasiyet artar ve gebelik maskesi denilen yüzde koyu renk lekeler oluşur. Bu nedenle yaz aylarında yüzünüze yüksek faktörlü güneşten koruyucu kremleri sürün. Ayrıca cildin kurumasını önlemek için bol sıvı alın.

5. Tatilde güneş ışınlarının dik olduğu saat 12-15 arası güneşe çıkmanız tavsiye edilmez. Güneşlenmeyi 1 saat güneşlenme, 45 dk. serin yerde dinlenme ve bol sıvı alımı şeklinde gerçekleştirmeniz uygun olacaktır. Güneşe direkt maruz kalmamanız, gölgede veya şemsiye altında güneşlenmeniz önerilmektedir.

6. Genellikle gebeliğin ilk 3 ayında düşük tehsini artırabileceği için uzun seyahat etmeniz önerilmez.

7. Tüm gebelik boyunca tropik bölgelere veya hijyen problemlerinin olabileceği ülkelere seyahat etmeniz tavsiye edilmez.

8. Gebeliğin 32. haftasından sonra şehir dışına uzun yolculuk, erken doğum tehsi ve yolda oluşabilecek acil durumlarda gerekli tıbbi desteğin zamanında alınamayacak olması nedeniyle mecbur kalınmadığı sürece tavsiye edilmemektedir.

9. Düşük öyküsü, rahim ağzı yetmezliği, dış gebelik öyküsü, erken doğum öyküsü, vajinal kanama, düşük riski, çoğul gebelik, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, diğer organ sistemlerine ait kronik hastalığı olan gebelerin özellikle yurt dışı ve uzak yerlere seyahat etmekten kaçınmaları gerekmektedir.

Источник: https://www.yoldasin.com/tatile-gidecek-anne-adaylarina-9-oneri/

Anne adaylarının yazı rahat geçirebileceği 7 öneri

Anne Adaylarına 7 Yaz Tatili Önerisi

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, anne adaylarının alınacak bazı önlemlerle sıcak yaz günlerini daha sağlıklı ve konforlu geçirmesinin mümkün olduğunu bildirdi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül yaptığı açıklamada, hamileliğin her kadın için özel ve kendine has durumları barındıran bir dönem olduğunu ancak hamileliğin sıcak yaz aylarında biraz daha zor olabildiğini belirtti.

Kilonun artması, hareket etmede güçlüğün üzerine sıcaklar da eklenince bu keyifli dönemde bazı sıkıntıların yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Akgül, alınacak bazı önlemleri şöyle sıraladı:

Bol su için

Hamilelik boyunca yeterli su tüketiminin önemi biliniyor.

Ancak özellikle yaz aylarında aşırı sıcaklar nedeniyle terlemeyle birlikte vücuttan atılan sıvı miktarı artacağı için hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı açısından su içmeyi ciddiye almak gerekiyor.

Ayrıca yaz aylarında artan ödeme karşı önlem alabilmek için de su gerekiyor. Bu nedenle kişiye göre değişebilmekle birlikte her gün ortalama 2,5-3 litre (12-14 bardak) su içmeye dikkat edin. Hiçbir sıvının da suyun yerini tutmayacağını da unutmayın.

Çay, kahve tüketimini azaltın

Annenin tükettiği yararlı ya da zararlı olabilecek her şey bebeğe geçtiğinden kahve ve çay tüketirken dikkatli olmak gerekiyor. Zira, fazla miktarda kafein bebeğin büyüme ve gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. Ayrıca, kafein demir emilimini engellediği için, hamilelikle birlikte artan demir eksikliği açısından da risk oluşturabiliyor.

Bu nedenle kafein içerikli ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var. Hekim tarafındın farklı bir bilgi verilmediyse kafeinin günde 200 mg’ın altında olmasına dikkat edin. Aynı şekilde fazla çay da içeriğindeki kafein nedeniyle hamilelikte kasılma riski taşıyor.

Dolayısıyla çay ve kahveden vazgeçemeyen adayların günde bir fincan kahve veya 1-2 çay bardağı açık veya 1-2 dilim limon eklenmiş çay tüketmesi uygun görülüyor.

Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun

Yaz ayları meyve sebze çeşitlerinin bol olması sayesinde hamilelerin seçeneklerini de artıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, lif ve su içiriği yüksek olmasının yanında bol vitamin ve mineral içiren bu meyve ve sebzelerin dengeli tüketilmesinin birçok yarar sağladığına de dikkat çekiyor.

Marul, salatalık, çilek, karpuz, kavun, ananas, erik, elma, üzüm ve kiraz gibi su içeriği yüksek olan sebze ve meyveler sıvı kaybının telefi edilmesine destek olabildiği gibi hamilelik döneminde sağlıklı kilo kazanımına da destek oluyor.

Yaz aylarında kızartma gibi besin değerinin düşmesine ve sağlığı olumsuz etkileyecek pişirme yöntemlerinden uzak durulmalı. Izgara veya kendi yağı ile pişirilmiş demir yönünden zengin olan kırmızı etler tercih edilebilir.

Ayrıca, sebze yemeklerinin yanına kalsiyum ve protein açısından zengin yoğurt, ayran, kefir veya cacık gibi sağlıklı alternatifler de anne adaylarına ferahlık sağlayacaktır. Bebeklerin beyin gelişimine katlı sağlaması için Omega-3 kaynağı olan balığı ise haftada 2-3 tüketmenizde fayda var.

Kabızlığı engellemek için posalı gıdalar tüketin

Sebze ve meyvelerin çeşitliliği, içerdikleri su ve posa, hamilelik döneminde anne adaylarında sık görülen kabızlık probleminin önlenmesine de yardımcı oluyor. Bu nedenle günlük olarak posa ve su ihtiyacının karşılanacağı bir beslenme planı oluşturulmalı.

Öğünlerde sebze ve meyvelerin yanında tam tahıl ekmekleri, tam buğday makarnası, posa ve vitamin mineral içeriği yüksek bulgur, karabuğday gibi tahılların tercih edilmesi yarar sağlıyor.

Ayrıca, haftada 2-3 defa demir ve protein yönünden zengin kuru baklagilleri tam tahıllı ürünlerle birlikte tüketmek anne sağlığı ve bebeğin gelişimini desteklemesi açısından önem taşıyor.

Saklama koşullarına dikkat edin

Sıcak havalar gıdaların kolay bozulması ve zararlı bakterilerin hızlıca artması açısından uygun bir zemin oluşturuyor. Bu nedenle özellikle hayvansal gıdaları son kullanma tarihlerine dikkat ederek satın almak ve buzdolabında çiğ olarak uzun süre bekletmeden tüketmek gerekiyor.

Ayrıca, yemekleri de pişirdikten sonra uzun süre dışarıda bekletmemek ve mümkün olduğunca kısa sürede buzdolabında muhafaza etmek gerekiyor. Hangi mevsimde olursa olsun hamilelerin hijyeninden emin olmadığı ambalajsız ve açık olarak satışa sunulan gıdaları tüketilmemesi öneriliyor.

Et yemeklerinin yanında yeşil salatayı eksik etmeyin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, hamilelik döneminde artan demir eksikliğini önlemenin yollarından birinin demir emilimini arttırmak için demir içeren besinleri C vitaminden zengin gıdalarla birlikte tüketmek olduğunu söylüyor.

Bunun için pekmez tüketirken yanında bir miktar kivi veya turunçgilleri, sabah kahvaltıdaki yumurtanın yanında taze biberi, az miktarda taze sıkılmış portakal suyunu veya et yemeklerinin yanında taze limon eklenmiş bol yeşil salatayı eksik etmemek gerekiyor.

Egzersiz yapmaktan korkmayın

Hamilelik boyunca hekime danışılarak yapılacak doğu seçilmiş egzersizler hem kilo kontrolüne yardımcı oluyor hem de daha enerjik hissedilmesini sağlıyor. Dolayısıyla yaz aylarında da günün daha serin saatlerinde hekiminizce uygun görülen ve önerilen hafif egzersizlere devam edin. Bunun için en güzel tercihlerden biri de yürümek.

Kan testiyle erken doğum riski tahmin edilebilecek

Bebeğinizle aranızda güven bağı kurun

Bebeğinizi en az 2 yaşına kadar emzirin

Источник: https://www.yenisafak.com/hayat/anne-adaylarinin-yazi-rahat-gecirebilecegi-7-oneri-3371036

TATİLE GİDECEK ANNE ADAYLARI İÇİN 9 HAYATİ ÖNERİ

Anne Adaylarına 7 Yaz Tatili Önerisi

Anne adayları hamilelik sürecinde tatile çıkma konusunda genellikle endişe ediyor. Özellikle sıcakların arttığı yaz aylarında tatile gitmek isteyen anne adayları pek çok soru işaretiyle karşı karşıya kalıyor.

Ancak gerekli önlemler alınarak temiz havanın yoğun olduğu, sakin bölgelere yapılacak olan bir gezi planı anne adayını ve hamilelik sürecini olumlu etkiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr.

Emine Barın, hamilelik döneminde tatile gidecek anne adaylarına tavsiyelerde bulundu.

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.